Mamaroneck zoekt nogmaals onze vriendschap ASV gaat haar schoolgebouw belangrijk uitbreiden Amersfoort wacht bijzondere expositie in Markthal Brede lagen zijn nog steeds niet in staat te sparen Schoolkinderen schreven brieven aan onze burgemeester Noteert U even Dinsdag 12 April 1949 ST A DSM EU WS Consul-Generaal is met plaquette onderweg Op Zaterdag 28 December 1946 vroegen wij onze lezers: „Hoorde U ooit al eens eerder van het plaatsje Mamaroneck?" Het antwoord zal in de meeste ge vallen wdl ontkennend zijn geweest. Mamaróneck bleek een voorstadje van New York te zijn. mooi, vrien delijk en rijk. Hoe het is geko men, weet eigenlijk niemand hier in Amersfoort, maar de Amerikanen daar kregen opeens erg veel interes se voor onze oude stad. De kranten schreven over Amers foort en de kinderen op school leer den er ovdr. Er werden daar in dat stadje geldinzamelingen gehouden en er werden conserven-in-blik aan gekocht. die geadresseerd werden aan de Mij. Zandbergen, waar men destijds best wat vis. groenten, vruchten en melk kon gebruiken. Uit brieven bleek toen al, dat de burgemeester van Mamaroneck zeer enthousiast was over deze vriend schapszendingen. Toen, in bégin 1947, werd er al gesproken over een adoptie om die vriendschap nog te verstevigen. Nu. in April 1949, ruim twee jaar later, staat er in het Handelsblad een kort, nietig berichtje, dat de consul-generaal van Nederland, mr, W. Cnoop Koopmans, in Nederland is gearriveerd en een plaquette bij zich heeft, die hij uit naam van de burgers van Mamaroneck moet over handigen aan Amersfoort. Burgemeester Molendijk van Amersfoort vertdlde bijzonder ver rast te zijn over dit bericht, hem "was nog niets bekend van een pla quette. Natuurlijk, de burgemeester wist, dat Mamaroneck het goed met Amersfoort voor had. Hij kreeg met Nieuwjaar zeer vele ansichtkaarten 'en brieven van schoolkinderen uit dat Amerikaanse plaatsje en h<?eft toen ook maar teruggeschreven. On langs is er een lange vragenlijst uit Mamaroneck op het Amersfoortse gemeentehuis ontvangen. De Ameri kanen willen weten, wat voor ver enigingen hier zijn en stellen vragen over de bevolking. „Het lijkt er dr^ op. dat wij de kant van een uitwisseling op gaan", vertelde de burgemeester, Een maand gevangenis straf voor dierenmis handeling Toen de 30-jarige suikerwerker T. S. te Amersfoort onlangs een schuurtje als woonhuis wilde be trekken, bleek er een jonge hond van de eigenaar, die in de schuur bivakkeerde, overcompleet te zijn. Het dier, nauwelijks drie maanden oud, moest dus uit de weg geruimd worden. De arbeider deed dit op zeer wrede wijze. Voor deze ergerlijke dierenmishandeling had de man zich Maandag voor de Utrechtse Politierechter te verantwoorden. Deze veroordeelde hem conform de eis van de Officier van Justitie tot één maand gevangenisstraf. „maar ik zie daar niet zozeer het practische nut van. Reizen naar Amerika zijn nog veel duurder dan reizen naar Enge land en we hebben nu toch wel gezien, dat zelfs uitwisselingen met Rotherham b.v. op finan ciële bezwaren stuiten. Bovendien hebben wij nog een uitwisseling met Middelburg, terwijl er plannen bestaan om uitwisselin gen te krijgen met België en Zwit serland. Niettemin kan contact met Mamaroneck zijn nut hebben, hoe wel een materiële adoptie, zoals die kort na de oorlog zo vdel voorkwam, nu weinig zin meer heeft." Onze burgemeester zal zeer bin nenkort eens naar Den Haag reizen om op het kantoor van het Neder landse Roode Kruis te informeren naar de plannen van Mamaroneck, want de levensmiddelen werden des tijds gezonden via het Roode Kruis. De burgemeester is ook van plan om zich zo spoedig mogelijk té verstaan met de consul-generaal van Neder land in New York, mr. W. Cnoop Koopmans. Als dat eenmaal gebeurd is, zullen we wel meer weten. Wereld Federalisten Beweging In verband met de oprichting hier ter stede van een afdeling der Wereld Federalisten Beweging komt het het Bestuur gewenst voor deze Beweging, voor zover nog niet voldoende bekend, aan U voor te stellen door middel van haar na- genoemde Beginselverklaring. Vrede is niet alleen het afwe zig zyn van oorlog, maar het aan wezig zijn van recht, wet en orde; berust derhalve op het bestaan van een regering en regeringsorganen. Wereldvrede kan slechts wor den tot stand gebracht en gehand haafd door een principiële beper king van de souvereiniteit der naties, gepaard gaande met natio nale ontwapening en de vorming van een federale wereldregering, berustende op een wereldwet, waar aan alle wereldburgers onderworpen zijn en die beschikt over voldoende macht om herbewapening en oorlog tussen de naties onmogelijk te maken. Het Bestuur, Afdeling Amersfoort W. F. B. Secretariaat, P. Bothlaan 123 Mamaroneck verraste in December 1946 vZandbergenmet conserven. We konden het voedsel toen nog best gebruiken Onderwijs blijft gericht op aansluiting aan middelbare scholen Voor de Amersfoortse Schoolver eniging blijkt bijzondere belang stelling te bestaan. Het leerlingen aantal neemt gestadig toe, zodat het bestuur maatregelen heeft ge troffen om de leerlingen in de toe komst op behoorlijke wijze te huis vesten. Daartoe zal een verbouwing van de school aan de Johan van Oldenbarneveltlaan noodzakelijk zijn. De Amersfoortse architect, de heer G. Adriaans, heeft de ge wenste verbouwing in tekening ge bracht. Maandagavond kwam een en ander ter sprake in de door de ASV in het schoolgebouw gehou den algemene jaarvergadering. Men hoopt het project spoedig te kun nen uitvoeren. Van de voorzitter, mr. W. Hoe vers, die aftrad, werd afscheid ge nomen. De secretaris, dr. G. J. N. Vleugels Schutter, sprak het schei dende bestuurslid toe en dankte hem namens de ouders voor het vele werk in het belang van de ASV verricht. Mr. C. Kruysse volgt de heer Hoevers op. In deze bijeenkomst sprak de di recteur van de RHBS te Amers foort, de heer drs. L. Leopold, over het probleem var. de aansluiting. De inleider achtte dit probleem zo oud als de middelbare scholen. Spr. meende dat dit probleem voor de Auto's botsten Een bestuurder van een vracht wagen met aanhangwagen, die op de Vlasakkerwég hoek K. Bergstraat reed, verleende geen voorrang aan een personen auto, komende uit de K. Bergstraat. De remmen van de vrachtwagen werkten echter ook niet, met het gevolg, dat er een aan rijding ontstond. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Er ont stond grote materiële schade. „Als de mensen wisten'] „Groot Toneel" speelde Zaterdag in het speeltuingebouw het spel „Als de mensen eens wisten." of wel „Het schandaal om Luci". De vereniging heeft met dit stuk weer een aanzienlijk succes ge boekt. Het spel heeft een grote op voedkundige waarde en werd op de juiste wijze gebracht. De rolver deling was zeer goed. De drie de butanten, de dames A. Vereem, J. Rond en I. Kramer, pasten zich goed aan, terwijl de hoofdrol Luci uitstekend werd vertolkt door mej. D. Kladder. Het stiefkind Emmy was een aardige rol van Willy Overeem van „Klein Toneel". Na afloop was er een geanimeerd bal met medewerking van de zo langzamerhand in Soesterkwartier- kringèn bekende „Binikri-boys". GRAND THEATRE: Snouckaertlaan 7. Tel. 4632 t..m. Donderdagavond „Ver woeste levens". Aanvang Zondag 1.30 4.00—6.30 en 9 uur. Overige dagen 2 306 30 en 9 uur. CITY THEATER: Westsingel 7b. Tel. 6572 „De man ln "t wit" Aanvang; Zondag 1.301.00—6 30 en 9 uur. Ove rige dagen 2.30—6 30 en 9 uur REMBRANDT THEATRE Langostraat: „Dochter der Wrake". Vooraf ..Rui ters in het rood' Aanvang Vrijdag en Zaterdag 2 306.45 en 9 uur. Zondag 2. 4.15. 6 45 en 9 uur. Overige dagen 2.30 en 8 uur. Dinsdag 12 April: Pallas Atheneschool 8 uur: Lezing dr. J. Hardon over „De sexuele op voeding van het kind van 6 tot 16 jaar". Woensdag 13 April: Kamer van Koophandel, 8 uur: Genootschap Nederland—Frankrijk. Voordracht door de heer Laissè. PUEM-keuken. 8 uur: Lezing „Alkalivrije wolbehandeling". Zuidzingel. Gebouw Ver. Vrijz. Hervormden. 8 uur: Openb. Verga dering Wereld-federalisten-beweging. Zaterdag 16 April: Amicitia. 3 uur: Receptie 40 jaar Chr Besturenbond. Zondag 17 April: Lieve Vrouwekerkhof, 8 u: Paas- morgenwijding. Interkerkelijke Jeugdraad. Maandag 18 April: Birkhoven. 10 uur: Chr. Korfbal- bond-wedstrijden. DANSEN: J. VAN SCHA IK: Café Leusderweg bij spoorwegovergang Tel 6510 Woensdag 20—23 uur Zaterdag 20 —23 uur. Zondag s middags 1517 uur e avonds 2023 uur. Woensdag 8—11 uur. Zaterdag 8— 11 uur Zondag 811 uur CABARE1 DANCING VAN T HUL Kroramestraat 14. TeL 6685. Amate 715 Mei Door de uitvoerende commissie van Amate, Amersfoortse Missie Actie Tentoonstelling, bestaande uit de heren L. J. N. van der Hulst, voor zitter, H. F. A. Schilte, en dr. J. van de Besselaar, afdeling pers en pro paganda, wordt momenteel hard, zeer hard gewerkt, om de van 7 tot 15 Mei te houden Missietentoonstelling in alle opzichten te doen slagen. Veel moeilijkheden heeft deze commissie reeds het hoofd moeten bieden en nog zijn alle obstakels niet uit de weg geruimd. Het is verblijdend, dat het gemeentebestuur alle medewerking verleent. Missie-actie vordert met haar werk Op 7 Mei zal de Markthal zijn om getoverd in een grootse galerij met di verse stands uit allerlei missiegebie den van de wereld. Deze stands zul len een permanent karakter dragen, zodat zij dus van de ene naar de an dere plaats kunnen worden vervoerd. Deze stands zijn door architect Brood uit Den Haag. ontworpen en wel zo danig, dat zij aan de zaal kunnen worden aangepast. De bedoeling is, de stands niet in een kraamvorm te plaatsen, doch hoefijzervormig. Acht verschillende missie-orden hebben hun medewerking toegezegd en zo zullen de bezoekers kennis kunnen maken met het Chinese missiewerk éan de Paters Lazaristen, met een inzending uit Borneo van de paters van de H. Familie, met een inzending van de Carmelieten uit Java. De pa ters van Steijl komen met werken van Floris, de Montfertanen met in zendingen uit Columbia, zodat ook Amerika vertegenwoordigd is, de pa ters van het H. Hart, met inzendin gen uit Oost Indonesië, de Kruis heren met een collectie uit de Congo, zodat ook de Benelux-gedachte ver tegenwoordigd is. en de Assumption- nisten met een collectie uit Oost Europa. De helft van deze inzendin gen is gewijd aan het Missiewerk in Indonesië. Deze stands zullen worden opgeluisterd met diorama's en aan gevuld met stands van het Pauselijk Missiegenootschap hetwelk de grondslag is van de missie-acties-over de gehele wereld en een speciale stand van Indonesië. Op het toneel zullen enkele be langwekkende inzendingen komen, die eigenlijk buiten het missiewerk staan, n.l. een stand van Memisa, dat is de Medische Missie-actie. Hier kan de bezoeker kennis maken met de algemeen voorkomende ziekten en de bestrijding hiervan. Nog enkele andere organisaties, die zullen laten zien. wat het werk van de studenten Missie-actie inhoudt. De ervaring heeft geleerd, dat andersdenkenden deze tentoonstelling vooral bezoeken om haar folkloristisch karakter. Het grootste probleem, waarvoor het comité is geplaatst, is wel dat men gedaan wil krijgen een batig saldo voor de Missie over te houden. Nu is deze tentoonstelling voor het hele dekenaat Amers foort, hetgeen inhoudt, dat ook bewoners uit de plaatsen Zeist, Driebergen, Rijsenburg, Soest. Doorn, Maarn. en uit het Oosten, de bewoners van Hoogland, Nij- kerk. Achterveld. Hamersveld tot zelfs Nunspeet toe, de stad Amersfoort zullen bezoeken. Het ligt in de bedoeling van het comité, ae ruimte naast de foyer, die tot nu toe niet overdekt was te dichten en daar stands op te richten met speciale attracties. De tentoon stelling zal in de middag van de ze vende Mei plechtig worden geopend. Hiervoor is een ere-comité samenge steld. waarin belangrijke Amers foortse personaliteiten zitting heb ben. die hierna tot bezichtiging van de stands zullen overgaan, voor het publiek zal deze tentoonstelling, waarvan de toegang aan de kant van de Langemarkt is, in de avond om 7 uur geopend zijn. In de middaguren zal na de ope ning een groots défilé worden ge houden. waaraan alle Katholieke verenigingen met ongeveer 1700 le den uit het dekenaat zullen deelne men. Op het Lieve Vrouwe Kerkhof, wordt het défilé afgenomen door de genodigden en in ieder geval ook door Mgr. Panis, van de missio narissen van het H. Hart. Deze zal Zondagmorgen in de kerk van Onze Lieve Vrouw ten Hemelopneming aan de Langegracht een pontificale Hoogmis opdragen. Alle parochies in het dekenaat zullen na het défilé in het bezit van een missievlag worden gesteld, een vlag met rood-groen- diagonaal lopende strepen. Ter ge legenheid van de Actie zal het caril lon van de O.L. Vrouwetoren Vrij dag 6 Mei van 6 tot 7 uur door Ma- rius van de Werf en Zondag van 3 tot 4 uur door de bekende beiaar dier Toon van Balkum uit Den Bosch worden bespeeld. Op de dag van de sluiting (15 Mei) zal in de kerk aan het Zand een H. Mis worden opge dragen door de geestelijken van de Oosterse Ritus uit Culemborg. Een koor van deze seminaristen zal de Mis in het Russisch zingen. Ook is er een actie ingezet, om de militairen uit de omliggende plaatsen op deze Missie-tentoonstelling attent te ma ken. Onderhandelingen over speciale trein- en busdiensten vinden momen teel nog plaats. De fietsenstalling zal zijn in de tuin van het K.A.B.-ge- bouw. Sport R.H.B.S. ontvangt Hagenaars Amersfoort zal in de Paasvacantie scholieren van de Dalton HBS uit Derj Haag herbergen, die een sport- ontmoeting hebben met leerlingen van de Amersfoortse RHBS. Op Birkhoven wordt hockey gespeeld en op de velden aan dé Rubensstraat wordt gevoetbald en athletiek be oefend. Bili art organen fuseren De belangstelling voor de algemene ledenvergadering van het district ..Ecmland" van de N.B.B. welke Maan. dagavond in café .Zonneheuvel" te Soest plaats vond was bijzonder groot. Niet minder dan vijftien verenigin gen hadden vertegenwoordigers ge. zonden in verband met de belangrijk heid van de agenda, waarop slechts één punt stond vermeld, nl. fusering van de beide blljartorganen. Na een langdurige discussie werd tenslotte besloten het Amersfoortse or gaan ..t Ivoor" samen te voegen met het in Soest verschijnende blad ..Bil jartrevue". Begin Juni zal voor de eerste maal het gecombineerde blad ..Biljartrevue", verschijnen, waarin opgenomen ,,'t Ivoor". Vierdaags tournooi om eer van cadre-kampioen De acht cadre-finalisten van het bil jartdistrict „Eemland" zullen elkaar ln een vlerdaags-toumooi. te houden op 20. 21 22 en 23 April a.s. de eer van cadre-kampioen betwisten. Op deze dagen zullen dus Bregman (V. W.) Van Vliet (V. W.). Ko Stalen hoef. Verkerk en Waasdorp 'van Cen traal. Piet Stalenhoef en Van der Hei den van „De Gouden Ploeg" en Ver burg van „Ons Genoegen" uit Baarn de strijd ln de biljartzaal van „De Ver gulde Wagen" aanbinden. ASV niet aanwezig is, omdat men wat de opleiding betreft, geheel gespecialiseerd is. De school be schikt over zeer bekwaam perso neel. Dr. Leopold zeide. dat de re sultaten van het onderwijs aan de ASV merkbaar zijn bij de leerlin gen van deze school, die het mid delbaar onderwijs volgen. De heer Leopold toonde zich een warm voorstander van het Dalton-onder wijs. Over dit systeem werden door de aanwezigen verschillende vra gen gesteld, waarbij het hoofd dei- school, de heer J. Asyée eveneens, maar dan een gematigd, voorstan der bleek te zijn van het Dalton onderwijs. Hij betoogde, dat in geen geval de betrouwbare oplei ding, in zonderheid die van de grote massa middelbare leerlingen, in gevaar moet komen. De kracht van de school was steeds gèweest zoveel mogelijk leerlingen met suc ces aan de middelbare scholen af te leveren. Spr. noemde dit de wens van de ouders en de plicht van de school, een plicht waaraan men zal blijven voldoen. De heer Asyée vertoonde tevens een aantal onderwi5s-films met het nieuwe filmapparaat ven de school, dat zeker een bijzonder aanwinst voor de school is. Wielrijder door schrik bevangen Op de Hoogeweg, bij de Flier- beekstraat kwamen twee wielrijders met elkaar in aanraking, toen een van hen, een zekere B., wilde passe ren. Deze schrok zo, dat men hem naar een bijzijnd huis bracht. Dr. Kuiper, constateerde, dat de man door de schrik bevangen was. Met 'n wagen van de G.G. en G D. werd de wielrijder naar huis vervoerd. Chauffeur veroordeeld tot vier maanden Wegens huisvredebreuk en ver nieling van een deurpaneel ten huize van zekere A. M. B. te Amersfoort, veroordeelde de Utrechtse Politierechter de 37- jarige chauffeur H. K., iemand, die al tien vonnissen achter de rug heeft, bij verstek tot vier maan den gevangenisstraf. Gevonden voorwerpen Van 8 t.ra. 11 April Zakmesje (rood), hondje, paar kinder wantjes groen j. 5 boorden, paar wol len Icgerhandsehoenen; enige wanten en handschoenen; blauw gevlekte vul pen; portemonnale inh. textlclkaart 10 bonnen cn 2.50 (rood): blauwe jon- genspet; damestas inh: brieven en fo to's: zilveren ring met groene steen, zwarte gymnastiekschoen; paar nieu we voetbalschoenen; witte handdoek m. 2 gr zwembroekjes; Jonge hond (zwart met wit); tuigje voor een kind; pad- vindersriem: zilveren broche met blau we steen; huissleutel; donkerbr. hond met lichtbr. poten; parel halsbeltlngkje (gebroken), licht blauwe kinabrjaslc; bril met donkere montuur en double; rode portemonnale (ledig) met ritsslui ting, br. portemonnale, Inh. I 0.50; pin cet; bl. ceintuur; tennisbal; herenrij. wiel. Burgerlijke stand 11 April: Geboren: Alexandra Btr- Citta Desiré d v W F C v Zand en W E M v d Weljden Antonle Hendrikus. z. v. A v Zoeren en J H Gerth: Mnrita Bernadette Dorothea, d. v. C J Koe slag en M K Kolbrlnk. Overleden: Maaike Petronella van der Knoop 60 j., geh m. H E Albert) Cornelia Elizabeth Gerarda van den Bedcm 2 maanden. Leusden Feestelijkheden op Koninginnedag In een onlangs op het Jachthuis van „De Boom" gehouden verga dering van de Oranjevereniging te Leusden is besloten om op 30 April a.s. over te gaan tot het hierna te noemen uitgebreide pro gramma. In afwijking met andere jaren, zullen dit jaar de feeste lijkheden worden gehouden op het terrein om en nabij de Openbare Lagere school te Leusbroek en op de Ooievaarshorsterweg, waaraan deze school is gelegen. Voor de middag zullen er at tracties zijn voor de schoolkinde ren onder leiding van het onder wijzend personeel. Des namiddags om half twee be ginnen de feestelijkheden voor de volwassenen en wel ringrijden met sjees, ringrijden op het losse paard, en ringrijden op de fiets. Aan deze drie wedstrijden kun nen alleen inwoners der gemeen te deelnemen Vervolgens ver meldt het programma hardlopen met hindernissen, hardrijden, en een kruiwagenrace. Des avonds worden de feeste lijkheden voortgezet en krijgen we om half zeven het sensationele biggenvangen voor dames. Dan krijgen we nog touwtrek ken, sigarettenrace, papvoeren, een wedstrijd in koekhappen, zak- lcpen en een stoelendans. Het bestuur heeft geschat dat alle punten van het programma om 10 uur afgewerkt kunnen zijn, zodat dan kan worden overgegaan tot het uitreiken van de prijzen. Om de feestelijke sfeer te verho gen, is er de gehele dag muziek op het terrein terwijl bovendien nog een geluidsinstallatie zal wor- den aangebracht. Liefhebbers voor bovengenoemde wedstrijden moe ten zich vóór 25 April a.s. bij het bestuur hebben opgegeven. Jaarverslag van de Ned. Spaarbankbond Blijkens het verslag over 1948 van de Nederlandse Spaarbank- bond te Amersfoort werd in 1948 bij de bondsspaarbanken (exclu sief de bankspaarbanken) ingelegd f 347 millioen en terugbetaald f 363 millioen, zodat de terugbeta lingen de inleggingen met f 16 millioen overschreden. Per 31 Oct. 1948 bedroeg het totale inleggers tegoed ongeveer f 1040 millioén. Bij de bankspaarbanken werd ingelegd f 32 millioen en terugbetaald f 48 millioen. Zoal niet bevredigend, aldus het verslag, dan mogen deze cijfers toch geruststellend worden genoemd. Het bedrag der inleggin gen heeft het jaartotaal van 1947 met f 40 millioen overschreden. Het totaal bedrag der terugbetalingen heeft het resultaat van 1947 over schreden met f 77 millioen. Reke ning dient te worden gehouden met de invloed uitgegaan van de aan slagen voor de heffingen ineens, waarvoor velen een beroep op hun spaartegoed hebben moeten doen. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes was wederom iet-s hoger en bedroeg 194.754 te gen 192.019 in 1947. Omtrent de belegging der spaar gelden merkt het verslag op, dat de minister van Financiën bij de behandeling van de conversiele- ningwet 1948 heeft toegezegd een zodanige beleggingsmogelijkheid te verlenen, dat de spaarbanken met een redelijke renteopbrengst vol doende liquiditeit in acht zouden kunnen nemen. Het verslag be treurt, dat het aantal ter beurze genoteerde obligatieleningen, uit gegeven door publiekrechtelijke lichampn, niet onbelangrijk is ver minderd en dat de handel daarin zo. gering is, dat de eenzijdigheid van de effectenbelegging in staats fondsen sterk is toegenomen. De hypothekenbelegging heeft enige uitbreiding ondergaan. De beleg ging van de spaarbanken in schat kistpapier is sterk toegenomen door de afwikkeling-van de liquiditeits rekening. De gemiddeld gekweekte rente is de beide laatste jaren ge daald van 2,95 procent tot 2,90 pro cent. De gemiddelde vergoede ren te daalde van 2,18 procent tot 2,10 procent, zodat de marge tussen ge kweekte rente en vergoede rente met een fractie is gestegen. Omtrent de spaarmogelijkhe- den zegt het verslag, dat deze voor brede lagen van de bevol king nog altijd aan enge grenzen zijn gebonden. In de practijk wordt door de gezinshuishoudin gen nog altijd ontspaard; even wel waren de nadelige saldi tus sen inleggingen en terugbetalin gen in 1948 belangrijk lager dan die van het voorafgaande jaar. Opgemerkt wordt, dat blijk baar een te groot deel van het Ons dagelijks teveel Drie wielrijders, die naast elkaar op de rijweg reden, kregen alle drie een bekeuring. Op de bon gingen te vens een werkgever, die arbeid liet verrichten, langer dan op de arbeids lijst vermeld stond, een autobestuur der, die met zijn wagen door het oranje stoplicht reed en een wielrij der. die zijn fiets onbeheerd en on gesloten had laten staan. Drie jongens, die op de openbare weg aan het voetballen waren, wer den bekeurd. Beurs van New York 9 4 11 4 u!': volksinkomen voor verbruik wordt bestemd en een te gering deel wordt bespaard. De verwachting wordt uitgesproken, dat het sparen op langere termijn bij de eigenlijke spaarinstellingen in nadelige zin zal worden beïnvloed door de so ciale vovrzieningen, de deelneming aan bedrijfspensioenfondsen, de werkeloosheidsverzekeringen ênz. Met de Stichting van de Arbeid werd overleg gepleegd omtrent sti mulering van het bedrijfssparen, t.w. het inhouden van spaargelden bij de loonbetaling. Soest Atch. Baltim. Can.Pac. illin. C. N.Y.Cen. Pcnns. R. Sout.Pac. Un.Pac. AllCh. Am.Can. Am.Cat A.Smelt. A.T.enT. Am. Tob. Anac.C. Bethl.S. BociingA. Chrysler City B. Consol. E Douglas Dup N. Eastm. K. Gen.El. Gen.Mot. 9 4 11/4 93% 92 12'! 12'/, 27 26'/, 11-1 15% 15% 43 42 V. 82% 81% 179% 179% 92 92 28'/, 29 46% 46% 145% 145% 68% 68 30% 30% 31 30% 23% 24 52% 51% 41% 40% 23% 23% 61% 60% 192 191 46 45% 37% 37% 58% 58% Goodyea HudsonM Int.Harv. In.Nlckei IntT.enT Kenn.C. MontgYV. Pack. M. Radio C. Rep.St. Reyn. T. Sears R. Shell Un. Socony Stand Br. St.Oil.J. Mudeb. Texas C. U.Aircr. Un. Corp. Un. Fruit USRubb. US Steel Westing Woolw. 24 24% 2S% 28% 10% 11% 45% 44% 56 55% 3% 3% 5|12% 12% 23?; 23% 36% 36% 38?', 8 35% :5 16% 16% 18% tb 69% 68% 18% 18% 54% 54 25% 25% 3% 3% 50'/. 50 39% 39% 72% 72% 23% 23% 45% 45% Omzet 720 000 Soester kinderen gaan 30 April naar 't paleis Een groot aantal kinderen uit Baarn en Soest zal de eer te beurt vallen op 30 April H.M. de Ko ningin in de tuin van Haar paleis te mogen huldigen. Dit is zeker een bijzonder voorrecht en ver wacht mag worden dat de ouders door hun medewerking de kinde ren in staat zullen stellen, deze huldiging volkomen te doen sla gen. De kinderen van de 4e, 5e en 6e klasse der lagere scholen zul len allen in optocht onder de hoe de van het onderwijzend perso neel naar het paleis trekken. Ze zullen voorzien zijn van een ge kleurde ballon. Aan elke ballon hangt een label met de naam en de woonplaats van het betreffen de kind. Voor het bordes van het paleis zullen alle ballons tegelijk worden losgelaten. Nu is de be doeling dat iemand, die zo'n ballon vmdt, de label opstuurt, voor Soest, aan „Soest-Vooruit". Aan de eigenaartjes der teruggestuur de labels zullen prijzen uitgereikt worden. Verder kan nog worden mede gedeeld, dat een tweetal muziek corpsen de plechtigheid zal op luisteren. Na de ballonhulde der kinderen volgt de bloemenhulde der volwassenen, waaromtrent nog bijzonderheden zullen worden be kend gemaakt. Nu spreekt het vanzelf, dat een en ander geld zal kosten. Ieder kind ontvangt via zijn school een zakje. In dit zak je kan het geld worden gedaan, terwijl het dan weer op school wordt ingeleverd. Met 't oog op de tijd en de Paasvacantie is het zeer gewenst deze zakjes de dag na de uitreiking zonder uitzondering ge sloten mee naar school te brengen. Metaalbewerkersbond nog steeds groeiende Een dezer dagen hield de af deling Soest van de Algemene Nederlandse Metaalbewerkersbond haar eerste jaarvergadering. Dat deze afdeling de vuurproef heeft doorstaan bewees wel in de eerste plaats de enorme groei. Op 1 April 1948 bedroeg het ledental 30, op 31 December 1.1. 60, terwijl de voorzitter nu kon mededelen, dat de maand Maart 1949 werd afgesloten met 72 leden. Hij wek te de aanwezigen op de 100 leden spoedig te doen noteren. Bij de behandeling van de in gekomen stukken werd gewaar schuwd tegen de pogingen van particuliere verzekeringsmaat schappijen. Deze proberen de me taalbewerkers over te halen pen sioenverzekering bij hen af te sluiten, terwijl er reeds goed func- tionnerende pensioenfondsen in het bedrijf zijn. De jaarverslagen werden goed gekeurd. Bij de bestuursverkier zing werden de heren L. C. Mul der, H. V. Egdom en H. Heulen resp. als voorzitter, secretaris en penningmeester herkozen. De heer G. Houwelingen werd tot 2e se cretaris en de heer G. L. de Beer tot 2e penningmeester benoemd. Propagandaleider van de afdeling werd de heer D. A. Mey. Besloten werd bovendien de leden elke Dinsdagavond van 8 tot 9 uur in de gelegenheid te stel len hun wensen en verlangens bij de secretaris, Akkerweg 8 kenbaar te maken. Postduivenhouders vergaderden Dt postduivenvereniging „De Zwayw" vergaderde Maandag- avonl' in De Gouden Ploeg. Met algenene stemmen werd besloten om net de postduivenverenigin gen, .De Pool" en „De Zwaluw" uit Biarn en „De Vriendschap" uil Siest, gezamenlijk de duiven te venenden naar Roosendaal. De ieer J. v. d. Brakel werd benoenti als rekenaar en-de heer H. Gorissen tot klokken-commis- =aris. Uitvoerige discussie werd ge boerd ever het bestuursvoorstel or. de rpvlucht buiten het gene- rial-kanpioenschap te stellen, hitgeen .tenslotte werd aangeno men. Veidwaalde duiven kunnen werden gebracht bij de heer A Riji.sen, Beetzlaan 76 Soest. Het dagelijks bestuur ziet er nu als volgt uit: J. v. d. Brink, voorzitter; H. Ov'erbeek, secr. Braamweg 30; J. Gaasbeek, pen ningmeester. Muziekconcours Voor het Nationale muziekcor, cours dat alhier ter gelegenheid van he', 50-jarig bestaan vac „P.V.O." op Hemelvaartsdag ec Tweede Pinksterdag zal wordea gehouden, hebben niet minder dan 25 verenigingen ingeschreven vooz het gewone concours, waarvan er 20 aan de marswedstrijd deelne men en 5 corpsen aan de tamboer wedstrijd. Tafeltennis Soestdijk I heeft ook haar twee de promotiie-wedstrijd tegen Zeist gewonnen met de sprekende cij fers 73. Wanneer de laatste partij maar gelijk gespeeld wordt dan is de promotie naar de 2e klasse een feit Voor moordenaar van Keesje Vermeulen acht jaar De Rotterdamse rechtbank heef, hedenmorgen de 25-jarige glasbla zer M. H. K. veroordeeld tot ach' jaar gevangenisstraf met aftrek var voorarrest, te ondergaan in een bij zondere strafgevangenis, waarna be schikbaarstelling van de regering De eis luidde tien jaar. K. was er van beschuldigd in dr nacht van 11 op 12 April 1948 dr •jarige Keesje Vermeulen van he", leven te hebben beroofd. Geslaagd Onze plaatsgenoot, de heer R. van Logtenstijn. slaagde voor het te Utrecht gehouden examen aan de Rijks Landbouwwinterschool. Slachtoffers van mosterdgas door eten van zeevis In de laatste twee dagen zijn zeve: Denen in het ziekenhuis opgenomc: tengevolge van een lichte mosterdgas vergiftiging. Zij liepen deze vergiftigin op door het eten van kuit van kabel jauw, die gevangen was in de watere nabij Bornholm, waar men na de twee de wereldoorlog Duits mosterdgas to zinken heeft gebracht. Geen der patiënten verkeert in 1c vensgevaar. Het publiek is door de autoritelte gewaarschuwd tegen het eten van ko beljauw-kuit. Prins Aschwin vertrokkei naar Amerika Prins Aschwin, de broer vai prins Bernhard, die enkele dager in ons land heeft vertoefd op door reis naar Amerika, waar hij zijn studie in de sinologie en de Oost --4 aziatische cultuur zal voortzette- ,n is gisteravond per KLM-vliegtu' iji naar New York vertrokken. Konin -r gin Juliana en prins Bernhard de den hem op Schiphol uitgeleide. Arbeiders esperantisten bijeen In de Handelsbeurs te Utrech' wordt op 16, 17 en 18 April he' jaarlijks congres gehouden van d( bond van arbeiders-esperantisten. Het Griekse schip ..Agiol Victores" dat Vrijdagavond bij Schiermonnikoo; strandde, is gisteravond door de „Hol land" van dc rederij Doeksen vlotge- sleept. - Ongeveer 1500 ondervoede kinde ren zullen deze zomer te gast zijn van de leden van het Humanistisch Ver bond. Amsterdamsche Effectenbeurs AMSTERDAM 11 April. Op de eerste beursdag van deze week waarin de ef- fectcnmarkt slechts vier dagen geopend zal zijn, was het verloop zeer on belangwekkend. Dc lichte opleving der laatste veer tien dagen, die vorige week door de bespiegelin gen omtrent een mogelijke herwaardering der West- Europese valuta's nog werd aangewakkerd, had plaats gemaakt voor een ongeani meerde tendens, die op de gehele markt betrekking had. Aangezien ook geen factoren aanwezig waren, die enige stimulerende uit werking hadden en het pu bliek zich afzijdig hield mede in verband met de komende vier bcursvacan- tiedagen. bleef de markt ongeanimeerd en zat er in de koersen, die vrijwel op het peil van Vrijdag open den, zeer weinig bewe ging. De verrichte trans acties waren ln deze om standigheden uiteraard weer van zeer beperkte omvang. Vorige week is de affaire op de aandelen markt iets verbeterd en Vrijdag werd voor 1.740.000 gulden aandelen omgezet, waarvan de grootste post ln Kon Olie. De omzet ln obllgatiën bedroeg 3-665 000 gulden, waarbij investe- ringscertificatcn de kroon spanden, gevolgd door grootboek 1946 cn conver- sielcnlng 1947. Vandaag was óok voor staatsfondsen de animo gering, ai wisten de koersen zich goed te hand haven. De Nederlandse dollarlening, die vorige weck van 97% tot 101 ls opgelopen, ls nu iets gezakt en kwam op 100 13/16, waarmede weer een eind is gekomen aan de stijging, die een gevolg was van dc devaluatiebe spiegelingen. Op de aandelenmarkt werden de Indische cre- dietinstellingen de gehele middag ln een open hóek verhandeld, waarbij kolo niale bank enig aanbod te verduren had, doch Indi sche bank vrijwel gehand haafd bleef. Actieve obllg.: Ned "48 (3%) dito 1947 (3%) 3 dito 1937 3 Dollar-l. "47 3% Inevrstercert 3 Ned 1962-64 z.b Ned 1962-64 mb Ned N IV S 2% Sd eert. 100 2% Indlé 1937 A 3 Grootboek '46 3 AcUeve aand.: Kol. Bank Ana N. 1. H. bank Ned Hand Mn A.K U aand Bereh's Jure v Berkels Pa Calvé Delft O Centr Suiker Fokker Aana Gelder Zonen K. N. Hovei Lever B l Ned Ford Anc Ned Kabelfabi PhlllDs" GBvA Wilton Feyen illton le rubi alto 2e Rubr Dordtse P Mr, Kon. Petr Ml) A'dam Rubbei Bandar R Mli Deli-Bat R.M Kenüeng Lemboe dire Oost-Java R.M Oostkust Cult SerbadJadi S R H A L Aand. Java-C -J Lltn K. Ned St M11 Kon Paketvrt Ned Seh Unie Rott Lloyd Stv MIJ Ncd Hand. A'dam Jav Cult MU N I Sulk Unie Ver Vorst CM Dell Bat Mij Dell MH Senembah Mil. Nlet-act obllg.: Müller Co. A'dam '47 3% 3 dito '48 (3%) 3 Batavia 1937 'S-Haee "36 314 Geld 20 1. '48 3 2% - E..'. H.K. L.K- 8 4 11 4 11'4 99% 97 97<£ 97 101 100% 97 - - 98'/» 98 98 79% 79% 101 101 94% 94% 96% 96 ,,t 35% 84% 94% .12% 112% 112% 155% 157 '64% 164% 164% ,94 285 .13 114% 142% 164 149% 150 180% 180 '40% 240»; 242% .78% 275 ,75 272 228% 229% 229% 167 164% 355 n 270 272 299% 299% 299% 146 145'/» 144',* 139 140 94% 80 79% 56% 60 60% 164 165 154 154 .48 248 148 ;68% 169% 163% 164% 104% 151 151% 151% 162 161% 162% 160% 158% 158% 84 83% 98% 97% 44% 43% 133% 131 147% 146?; 145 138',; 135 164% 98 164% 98 98 dito le 1 '37 3% Gronlne '38 3% dito 1938 3 Haarlem '38 3 dito 1947 3 N-HoU. '47 3% 3 R'dam le en 3e dito le L '38 Utr Dr. '39 2% Zuld-HolL '46 3 Pandbrieven: Alg. Hyp. B. 3 AmsL Hyp 3% Arnh. H (3%) 3 Bat. Hyp. B. 3% Dordr H B. 3% Gr (3%) 3 dito 3% Grav. Hypb 3',a Gron. Hypb 3% Hypb. v. Ned. 3 N. Hypb (3%) 3 dito serie B 3 Rott. Hypb. 3% Utr. Hypb 3% dito ser KL 3% Westl Hyp. 3% Z.-H. HyD.b. (m. vpl. uitl.) dito 3% fierste Nd Sch. Rtt Sch. H. 3% Industriële obl.: A.K U. 3% Berehs J 3% Lever s Z 3% Werkspoor 3% Bat Petr 3% Kon Petr. Mij. Dell Spoor 3% Ned. Ind Spw. Amsterd Bank Holl. Bank Un. Javasche Bank I 500 e v A. Fin Nat. Herst Ned Ind. Esc. Aand Rotterd Bank Twentsche Bk. Rott Bel. Cns. Heinekens Aand Hero Conser ven Aand. Hollandse Beton Aand Holl. Draad Kabel Annd Intern Gew Beton Aand Kondor Aand. Kon Ned. Zout Aand. 8-'4 11/4 101% 101% 101% 100 s; - 100?', 93% - 93% 93'Yt - 100 8* ÜH 94 V 97% 07 103% 103 - 102 - 103% 102% 102". 102% 102", - 83% 67 66 153% I54'i 184% 185 99% - - 179% 85?i 86 159% 157% 158 159% 160 157 188% 188% 156 153?i 208 207 235 240 139 139% - 139% 319 - Kon. Pharm. Brocades Aand. Kon. Ver. Tapijt Aand. Ind. Ondern.: Kon. Zwavelz. Ketjen Aand. Lever Br 6 dito 4% Pref Lyempf Aand. Lijm- en Gela- tlnefabr. Aand. Ned. Am Autb Vrcdest. Aand Ned. Gist- Splr.fabr. Aand Ned. Scheepsb. Aand Rtt. Droogd Mil Stork Co. Werkspoor. S.A Wyers' I en H. Zwanenbcrg O Anlem Aand. Ned Ind. Gas Borneo Sum H Jnternatlo Moluksche Handelsv Aano Oost Borneo Sedep Aand. Tclaga Patcn- gan Aand Amsi Ball Mil Thom«ons Hav Dell Spoorw MIJ Aand Ned.-Ind. Spoorw, Aand. Vrl. genot aand. Ned Am Fltt. Ned. MU Walv Schokbeton V. Phm. (Zwj Prolongatie Amer. fondsen: Anaconda Bethl Steel Gen. Motors Kennecott Rep Steel U.S Steel Cities Service Cont Oil Mldcont Philips Shell Union Tide Water Baltimore N. York Centr. 8/4 11/4 178 183 139% 139 160% 103 117 160% - 131% 88% 300 131 137 ïoov; 112 143 184% 185 155 H- 142 188 99 108% 127 61 62 30% 30>; 87 88' 116% 115' 134 137 114 114' 2% 2 22% 73% 46% 60% i 37' t 1 yj'.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2