DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Indonesië de van toch agendapunt UN 0-Assemblée Telegraafpersoneel wil de wet stellen Anarchie In Londense haven staken 19.000 bootwerkers In Brucks dansen schaar, wekker en boterpot Ook de zaak Mindszenty zal deel van discussie uitmaken Op dsi kaJUisd Onze verliezen in Indonesië Pseudo-weldoener gearresteerd Textieldistributie verdwijnt nog niet In kort 1bestek Ex-illegale pers wordt gesaboteerd W.-Europa krijgt een Handvest oensdag 13 April 1949 Achtste jaargang No. 1300 Opgcrlrht doot ae SlichtWB -H« Parool" Giro 510330. Baak: Rotlerdamschs Bank. - Posthua 9 - Abotmemeott- prils 32 cent p. ol 4 .5 P- Losse nummers 10 een! Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie -n Administratie! Snouckaertlaan 7, Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur TJ. DB BOORDER. ..Wanneer de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties de Indonesische kwestie op de agenda plaatst, zal hiermede niet een oplossing van het conflict worden bevor derd. maar zal de verwarring toenemen. Is het de bedoeling van de U.N.O. de partijen tegen elkaar op te zetten of hen naar elkaar toe te brengen? Deze woorden, waarmede de Nederlandse gedelegeerde bij de U.N.O., Snouck Hurgronje. de plaatsing van deze kwestie op de agenda ten sterkste afried, mochten evenwel niet baten. Met 41 tegen 3 stemmen, bij twaalf onthoudingen werd Indonesië agendapunt van de Assemblée Tegen stemden Nederland, Bel gië en Zuid-Afrika. De landen, die zich van stemming onthielden, wa ren: Frankrijk. Groot-Brittannié. Griekenland. Luxemburg. Noorwe gen. Peru. Zweden. Turkije. Vene zuela. Argentin.e, Denemarken en de Dominicaanse republiek. Een Noors voorstel de bespreking op te schorten werd verworpen met 40 tegen 10 met 6 onthoudingen. De afgevaardigde van India. Se- talvad, voerde aan. dat de Indonesi sche kwestie van groot belang was voor Zuid-Oost-Azië en de wereld in het algemeen. Op het naar voren gebrachte be zwaar, dat de kwestie niet door de AEsemblée behandeld zou kunnen worden omdat de Veiligheidsraad haar reeds in behandeling heeft, zeide Setalvad. dat de positie van de Veiligheidsraad door een bespre king van de kwestie in de Assem blee versterkt zou worden. De vrees, dat de op handen zijnde onderhandelingen door bespreking van de kwestie in de Assemblée be ïnvloed zouden worden oordeelde Setalvad ongegrond. Zafroellah Khan van Pa kistan verklaarde, dat dé Indone sische kwestie „een van de grootste bedreigingen van de vrede" was Nederland had zelf beweerd, zo zeidé hij, dat het er niet in geslaagd was de Veiligheidsraad tot een juis te waardering van zijn standpunt ten aanzien van Indonesië te bren- Onderwij zersgr ieven DE onderwijzer is al vele ja ren een stiefmoederlijk be deeld wezen. Als wij zijn strijd voor een betere salariëring op de voet willen volgen, zou dit vele kostbare kolommen vergen en aan het eind zou onze sympathie voor zijn wensen en verlangens siechts zijn toegenomen. Maar met sympathie alleen komt de onderwijzer er niet. Hij heeft ook begrip nodig en in het bijzonder begrip van de mannen, die het rcer van het schip van staat in handen houden. Toen de noodzakelijke toenade ring tussen beide partijen een vrome wens bleek te zijn, heeft minister Rutten aan het overleg een abrupt einde gemaakt. Hij heeft slechts naar aanleiding van een aantal aan hem gestelde vra- gen een uiteenzetting gegeven die duidelijk moet maken, dat het met de klachten van de onderwijzers nogal losloopt en dat hun salaris sen, in vergelijking met de amb tenarensalarissen, niet zo slecht zijn- In de eerste plaats, zo vindt de minister, heeft de onderwij zer een hogere aanvangswedde dan de gemiddelde ambtenaar; in de tweede plaats zijn de bar rières, die zich voordoen op zijn weg om hogerop te komen, de zelfde als voor de ambtenaar; en in de derde plaats zijn de promo tiekansen. mits de onderwijzer be schikt over een hoofdakte, gun stiger dan voor de ambtenaar. Waarom klagen die onderwijzers dan eigenlijk? Die praktijk leert ons, dat de animo voor het onderwijzersambt allesbehalve groot is. Na een kor te stijging is thans het aantal kwekelingen dalende. In de be staande behoefte aan onderwij zend personeel kan ternauwernood worden voorzien. En dit laatste is op zichzelf een onrustbarend verschijnsel, omdat wij het oog op een zeer nabije toekomst hebben 1 te houden, waarin het aantal schoolgaande kinderen snel zal vermeerderen en waarvoor thans reeds allerlei problemen bestaan. Dit is de werkelijkheid en zij laat zich voor een belangrijk deel verklaren door de onbevredigende salariëring van onze onderwijzers. Wanneer hieraan niet wordt te gemoet gekomen, bedriegt de zuinigheid de wijsheid. Dit wjrdt trouwens in verschillende politie ke kringen aangevoeld, hetgeen wel blijkt uit het verzoek van de heer Roosjen om in de Tweede Kamer te mogen interpelleren1 over het verbreken van het over leg met de onderwijzersorganisa ties. Of deze interpellatie meer resultaat zal opleveren dan het antwoord van de minister op de vragen van de heer Teters, staat te bezien. Voor de onderwijzers is het in elk geval vurig te wensen. Weerbericht Weersverwachting geldig van Woens- dacavond tot Donderdagavond: Vannacht op en kele plaatsen In het Zuiden van het land vorming van nevel of mist. Overigens veel bewolking met plaatselijk enige re gen of motregen. In Limburg en Ooste lijk Noord-Brabant echter overwegend droog weer Matige, later vrU krachtige Zuid-Westelijke wind Weinig verandering van tempe ratuur. 14 April: Zon op 5.47. onder 19.35 uur; Maan op 21.59, onder 6.11 uur. gen en dat de oprechte pogingen, die het aanwendde om een onafhan kelijk Indonesië tot stand te bren gen niet op haar juiste waarde wa ren geschat Indien dat zo was, zou den de Nederlanders zich niet moe ten verzetten maar iedere poeing moeten toejuichen om de zaak voor de Algemene Vergadering te bren gen. Voorts heeft de Algemene Ver gadering van de UNO besloten de zaak Mindszenty, en die van de vijf tien Bulgaarse geestelijken op de agenda té plaatsen. Het besluit hier toe wérd genomen met 30 tegen 7 stemmen 20 onthoudingen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd (16 doden Koninklijke Marine: 9 April: mar. W. G. Govers, nr 37806. Haarlem. Soninkl ukc Landmacht: 17 Maart- sold. W. J. Bink, nr. 251118004. Gilze-Rijen; sold. H. G. Schansert, nr. 280406158. Al melo. 18 Maart: huzaar C. Slahbe- koorn. nr. 270707096, Heinenoord 19 Maart: korp. J. H. M. Wulms. nr. 250823099. Odiliën- berg (L). 27 Maart- huzaar J G. Bloem- sma. nr. 280826006, Hilversum. 28 Maart: sold P. H. Peulen, nr. 260326134. Belfeld <L.1. 30 Maart: sold J- Seekles. nr. 280831491. Breskens 1 April: majoor H. J. Balfnort, nr. 110831002. Haarlem: sold P. Dijkhuizen, nr. 270627077, 'e-Gra- venhage 2 April: sold H. Hulst. nr. 260928122, Staphorst; sold L. A. van den Oord. nr. 271127083. Kerkdriel; sold. G. B. Schurink. nr. 270927143 Losser (O», sold. A. van der Zeeuw, nr. 260515068. Leiden- sold J. D. Posthuma, nr. 250824068. Roermond. 4 April: korp J. van Polanen Pctcl, nr. 230421012. Driebergen- Rij eenburg. „Voor onze jongens in Indonesië" De politie te Amsterdam heeft dezer dagen de 32-Jarlge J. Jekel Bzn. uit Amsterdam gearresteerd, verdacht van fraude met een pakkel- ten-actio voor de militairen In In donesië. J. was aanvankelijk sergeant bij het corps aan- en afvoertroepen en organiseerde In die tijd een ontspan ningsclub voor militairen. Toen zijn divisie naar Indonesië ging. bleef hy In Nederland achter en ging door met geld in te zamelen „voor onze jongens in Indonesië", zoals hij zelf zeide. Hij wilde zijn „thuisfront" een officieel uiterlijk geven, en oor deelde dat er toch een bestuur moest worden gevormd, waarvan een makelaar, die hem een kantoor in bruikleen afstond, voorzitter werd en een ingenieur van Rijks waterstaat uit Heemstede secreta ris-penningmeester. Zo ontstond de stichting „Thuis front-actie „De Bougies". Twee acquisiteurs werden in dienst geno men. die het gehele land afreisden voor giften en gaven. Een van hen I zamelde in de laatste helft van 1948 reeds 40.000 tot 50.000 gulden in De stichting stuurde van dit geld 1 pakketjes naar Indonesië met voet- I ballen en voetbalschoenen. Er werd een maandblad gedrukt „Contact" genaamd en er werd 75 pet, cursus geld betaald voor die jongena in de Öost. die een schriftelijke cursus volgden. J.. die tot directeur van de stichting benoemd was op een salaris van 325.per maand, leefde er groots van. Hij was gekleed in een kapiteinsuniform, organiseerde eetpartytjes en I drinkgelagen en reed in auto's I rond. De politic begon zich voor hem te Interesseren en bij een onderzoek i bleek. dat de accountants, die door J. benoemd waren en die zeer on volledige rapporten uitbrachten, geen accountants zijn. Tegelijker tijd diende het bestuur een klacht tegen J. in wegens gepleegde frau de. Men had namelijk ontdekt, dat hij valse handtekeningen onder kwitanties zette. PRINSES JOSE PHINE CHAR LOTTE. de 21 jaar oude dochter van de uit z{jn land verbannen koning Leopold III van Belgie, bracht Maandag j.l. voor het eerst na de oorlog een bezoek aan haar vaderland. Op haar tocht van de Luxemburgse grens vaar Brus sel werd -0 en thousiast begroet door aanhangers van koning Leo pold. die haar aanwezigheid in het land gebruik ten om een groot se demonstratie op touw te zetten voor de terugkeer van de koning. Onze foto werd genomen toen prinses Josephine Charlotte (rechts) met koningin moeder Elisabeth, de vrouw van de verongelukte ho ning Albert, een bezoek brachjen aan het Brusselse Paleis der Schone Kunsten, waar zij een concert bijwoonden. De menig te. die prinses Josephine Charlotte toejuichte, riep vaker „leve de ko ning" dan „leve dc prinses". Zoals men weet doet momenteel in België het gerucht de ronde dat de Belgische kroonprinses zich zal gaan verloven met de 28-jarige prins Jean van Luxemburg. In Londen Is een crote havenstaking uitgebroken. waarbU In totaal 19.000 bootwerkers en stuwadoors zijn betrokken. De staking begon toen 33 arbeiders werden ontslagen, omdat zU voor het werk niet langer geschikt waren. De bond van lossers en laders meende, dat men de mannen bad opgezegd, omdat er niet voldoende werk voor hen was. Omdat hü dit geen gegronde reden voor ontslag acht, vaardigde hy een oproep uit de arbeid neer te leggen. De Nederlandse bond van detail- I handelaren in textiel en mode-artl- kelen „Demotex" deelt mede. dat de minister, in antwoord op het door de bond aap hem gezonden telegram mededeelt, dat hy geen termen aanwezig acht voor afschaffing van dc textieldistributie. Ingrijpen der regering verwacht Hoewel de autoriteiten uitlegden, dat de bond zich vergiste, ging de staking door. Zil is thans even om vangrijk als de havenstaking van verleden jaar Juni. Niet minder dan 74 schepen op de Theems kunnen niet gelost of bevracht worden Vele \an hen zijn met vlees geladen, dat thans, op een moment, dat het vlees rantsoen in Engeland buitengewoon laag is, de winkels niet bereikt. Al gemeen wordt verwacht, dat de rege ring in zal grypen wanneer niet spoedig een oplossing wordt gevon den of de situatie zich verergert. Tijdens de staking van verleden jaax heeft de Britse regering de noodtoestand uitgeroepen. Men stuurde troepen naar de havens om artikelen die konden bederven aan wal te brengen. Sommige ministers willen nu nog verder gaan In het Lagerhuis heeft dc minister van handel verklaard, dat er in 1949 goe deren ter waarde van 180 millioen pond naar Amerika moeten worden uitgevoerd. Honderden nieuwe En gelse auto's, een der belangrijkste Engelse exportproducten, staan in lange rijen aan de havens te wachten op verscheping. Deze uitvoer mag niet stilstaan, zei de minister. Daar om zullen waarschijnlijk zo spoedig mogelijk maatregelen worden geno men om de staking te breken, die door een der ministers een aantas ting van het gezag werd genoemd LABOUR ONTVOUWT ZIJN PROGRAM Vele nationalisaties aangekondigd In een manifest van dertig pa glna's heeft de Britse Labour partij een uiteenzetting gegeven van de nationallsatieplannen I" Fnreland, het (weed* zogenaamde Vijfjarenplan. Het manifest heet „De Labour-partlj gelooft In En geland" en het vervatte program moet nog voorgelegd worden aan de nationale party.conferentie In Juni. Onder meer wordt voorgesteld de nationalisatie van verzekerin gen, de sulkerfabrlcage en de raf finaderijen. de cementindustrle. dc watervoorziening en de natio nalisatie van alle „geschikte mi neralen". „Waar ondernemersvrijheid niet overeenkomstig de nationale be langen handelt" wordt voorge steld: 1. het oprichten door de re gering van nieuwe bedrijven, 2. nationalisatie van de betroffen bedrijven of 3 het aankopen door de regering van zulke bedrijven, ir.dien deze te koop worden aan geboden. Voorts worden genoemd: verbetering der huisvesting voor alle groepen, vooral voor de groe pen met een middel-groot inko men, verbetering der levensvoor waarden voor koloniale volken en „het doen ingaan van" een nieu we periode in de historie van het gemenebest van een grote mate van deelgenootschap in de geleide economie." De partij verklaart steun te zullen geven aan de UNO. Voorts zal de partij, indien zij de aan staande verkiezingen wint, trach ten Engeland onafhankelijk te maken van „buitengewone econo mische hulp van buiten af" en er zal strijd gevoerd worden tegen de „oude vijand, de armoede". Als men het geloven Carolines bed. De wek- boter van hét kozijn op vil dansen in het Oos- ker, die ook in de keu- Carolines hoofd sprong tenrijkse stadje Brucks ken stond, sprong in het Toen Caroline latei de schaar en de boter- nachtkastje. boterhammen aan het pot. De bewoners zeg- De buren werden ge- snijden was. vloog het gen. dat het komt door brood haar uit de han- de bovennatuurlijke ga- den. Het werd later in ven van de 10-jarige Iedereen gelooft de slaapkamer gevon- Caroline Chalupka. Vol gens Carolines vader, een spoorwegbeambte, is het enkele dagen ge leden begonnen, toen het gezin zich naar bed het, maar de politie niet. den. De politie vertelde aan een correspondent van Associated Press, dat iedereen het geloof de. maar zij niet. Caro- begaf. kammen, haar- wekt en binnengehaald lines onderwijzer heeft spelden en borstels om ook te kijken. Het aan de politie meege- „vlogen" van de keu- vreemde schouwspel deeld, dat haar potlo- kentafel Carolines duurde voort, totdat Ca- den. vlakgommen en slaapkamertje in. roline om ongeveer 2 boeken door de klas Vader Chalupka deed uur in de morgen in- springen. Volgens een het licht aan om te kij- sliep. professor aandéuniver- ken, wie van zijn zeven Toen het gezin wak- siteit van Graz beschikt kinderen lolletjes uit- ker werd vond moeder het meisje over buiten haalde. Caroline zat Chalupka de kleren in gewone gaven. Toen de rechtop in bed en ving de klerenkast op de correspondent van ..As- alle voorwerpen. De an- vloer liggen. Het gaf sociated Press'' de pro- dere kinderen durfden niets of zij alles weer fessor trachtte te berei haast niet te kijken. ophing. De kleren vie- ken. vertelden zyn col- Plotseling ging de len onmiddellijk weer lega's aan de universi- keukendeur open en een op de grond. Zij keek teit, dat hij naar Brucks aantal messen en vor- naar Caroline en zag was gegaan om nog eens ken bewoog zich naar nog net hoe een klomp te kijken. EEN LUCHTFOTO van de Royal Albert Docks in Londen in de mid dag van 12 April. Meer dan zestien grote schepen liggen te wachten en kunnen tengevolge van de staking niet worden gelost. NAAR TOLUNIE IN SCANDINAVIË Te Annecy in Frankryk, Waar thans internationale handcis- en ta riefbesprekingen worden gehouden, hebben Denemarken, Noorwegen en Zweden bekend gemaakt, dat zu de vorming van een Scandinavische tol-unie met een uniform tarieven- systeem overwegen. In een aanvullende verklaring werd meegedeeld, dat de unie „mo gelijk ook IJsland zal omvatten". Lagerhuis accoord met Cripps' begroting Met een overweldigende meerder-, heid van 302 tegen 3 stemmen heeft het Britse Lagerhuis de ..soberheids- begroting"' van Sir Stafford Cripps, de minister van financiën, aangeno men. De conservatieve partij ont hield zich van stemming, volgens de traditie, dat de oppositie het recht van de regerende partij om een be groting op te stellen, erkent. STAATSLOTERIJ Op no. 21384 viel de f 10.000. Gustav Voelpel, de beui van Berlijn, wordt ervan beschuldigd een roofover val hebben gepleegd op een bejaar de Invalide, waarbij hij gebruik zou hebben gemaakt van zijn ambtskledlj. nl zijn beulsmasker. Voelpel zit nu In de cel. waar hij vroeger zijn klanten vandaan haalde. Hij ontkent de daad gepleegd te hebben. Treurend zegt hij ..De klad zit In het vak Duizend mark per hoofd Is niet genoeg voor mij en mijn gezin om dc elndies aan elkaar te knopen" Voclpei oefent zijn beuls- bcroep zowel ln de westelijke als in de oostelijke sector uit HU voelt het meest voor de westelijke zone, zegt hij Niet om politieke redenen, die laten hem koud. Maar, het galgemaal, dat hij met zijn klanten mag eten ts in die sector beter dan bij de Russen En de borrel is ln de oostelijke sector bepaald slecht De automobilist of motorrijder, die Woensrltig 20 April naar Den Haag rijdt, zal bij het bin nenkomen van de stad stuiten op scho lieren. die gewapend met gekleurde formulieren snel enkele vragen op hem zullen afvuren: Van waar en waar heen? Ook wordt het nummer geno teerd Rond Den Haag zijn 15 vraag punten. in de stad zelf 40 die alleen nummers noteren. Zo wil men nagaan weike straten en wegen in de stad het meest worden gebruikt e De Weense ochtendbladen meldden dat volgende week in Oostenrijk dc sigaretten van de bon gaan en dat de prijs verlaagd zal worden. Deze besluiten werden ge nomen ter bestrijding van de zwarte handel. Bankiers te Sjanghai zijn bereid de communisten een bedrag van 6 250 000 pond sterling te betalen ais deze de stad niet bezetten De com munisten zouden het aanbod hebben aanvaard en er zou reeds een kwart van de som betaald zijn Een hand tekening van Joseph Stalin heeft op een veiling in Princeton een bedrag van 85 dollar opgebracht. De New- Yorker Richard M. Lederer kocht d* handtekening die voorkwam op een foto van de Russische leider Een au togram van Abraham Lincoln bracht een gelijk bedrag op Op enige persconferentie* hebben Dinsdagmiddag de heer Van Norden. directeur van „Het Parool", en mr. J. A. H. J. Bruin* Slot, hoofdredacteur van „Trouw" en later de heer W. Cappel, voorzitter van de personeel*raad van „De Telegraaf" mededelingen gedaan over de achtergronden van de Dinsdag verscherp!* moeliykheden by het vervaardigen van de gastbladen In het gebouw van De Telegraaf. „Vanmorgen," aldus de heer Van Norden, „was de zetterij om half negen gesloten, omdat het perso neel vergaderde Enige uren opge stapelde copie werd niet verdeeld, zodat dientengevolge Het Parool en Trouw niet konden worden ge drukt. Het personeel had beraad slaagd over de houding, die het moest aannemen naar aanleiding van het antwoord, dat de directies van de gastbladen hadden gegeven op de volgende vragen van de zy- de van de pcrsoneelsraad: le Gaan de directies van Het Parool, Trouw en De Volkskrant in principe accoord met een gelijke verdeling van de ruimte en de technische capaciteit tussen de vijf bladen (Het Parool, Trouw, De Volkskrant, De Telegraaf en De Courant)"; 2e. verklaren genoemde direc ties zich bereid, niets te onderne men, dat de herverschijning van De Telegraaf en De Courant per 1 Juli 1949 onmogelijk zou kunnen maken?; 3e. verklaren de directies van Het Parool en Trouw zich bereid, er zorg voor te dragen, dat de ge vraagde lokalen ter voorbereiding van de heruitgave van De Tele graaf en De Courant uiteriyk 30 April 1949 ter beschikking komen van De Telegraaf" Deze directies hadden verklaard dat zij daarop geen antwoord kon den geven, omdat het personeel niet is betrokken in de onderhan delingen. die gevoerd worden tus sen de drie directies (van Het Pa rool, Trouw cn De Volkskrant) en de vertegenwoordiging van de Er ven Holdcrt, onder leiding van de heer M. H. Reinalda. Het personeel wenst een spoedige herversehijning omdat het vreest, dat zijn rechts positie anders zou kunnen worden aangetast en de by De Telegraaf geldende pensioenregeling niet be hoorlijk kan ten uitvoer worden gelegd Realiteit is. aldus de heer Van Norden, dat de fiscus al enige ja ren geleden heeft geëist, dpt deze pensioenverplichtingen zouden worden afgesplitst, dat de pen sioenen zouden worden uitgekeerd, onafhankelijk van het dienstver band, en dat vrees, nat, bij een eventueel niet-verschijnen van De Telegraaf, een deel vpfai het personeel zou worden ontslagen ongegrond is. Volgens de heer Van Norden. zou de herverschij ning van De Telegraaf niet t moge lijk zijn vóór de Staat der Neder landen uit de eigendom is geraakt van het Vs doel van boedel, R.l. het erfdeel van Hakkie Hol- dert, dat bij het Beheersinstituut is ondergebracht. Trouw en Pa rool zijn doende een ruimteverde ling, zowel voor het administra tieve als het technische gedeelte van het Telegraafgebouw voor te bereiden om het duurzaam ver vaardigen van 5 bladen dc drie gastbladen en de weer te verschijnen Telegraaf en Het Nieuws van de Dag mogelijk te maken. Nu door de houding van het personeel het vervaardi gen van Trouw en Parool in het gebouw niet mogelijk is gebleken, hebben de directies van deze bla den besloten uit het gebouw te trekken totdat „richtitge vervaar diging opnieuw verzekerd is". De directies hebben bij deurwaar- ders-exploit de verantwoordelijke personen in gebreke gesteld. De directies hebben zich voorts tot de Persraad gewend met het ver zoek voorzieningen in deze te treffen. Intussen komen de bladen uit met noodedities, die bij het Alge meen Handelsblad en Het Vrije Volk worden gedrukt De heer Reinalda", zo besloot de heer Van Norden. „heeft gisteren medege deeld. dat hij alle onderhandelin gen opschort tot het drukken van de beide bladen weer normaal geschiedt." De heer Cappel deelde als het standpunt van het personeel mede, dat het het lange wachten op het herverschijnen van De Telegraaf en Het Nieuws van de Dag moe is. Het heeft „meer dan vier jaar lang aan Trouw en Parool een service geboden, die een inspanning heeft geëist, beduidend groter dan vol gens de collectieve arbeidersover eenkomst behoeft te worden gele verd." De herverschijning van hun bladen zien deze personeelsleden als de enige waarborg voor het be- j I N een maatschappij, dl® de rechteloosheid nu vier Jaar achter zich heelt en het openbare leven weer regelt tot In de details van de kllomoterpaalt|es 'angs de v/cgen, kunnen wij het zien ge beuren dat een aantal door mis- leidinq ontevreden lieden het recht in eigen hand gaat nemen en de v»crn®enschap, mitsgaders de overheid, een klap ln het ge zicht geelt. Een deel van het per soneel van „De Telegraaf", ln de foutieve mening vorkerend. dat de pensioenen ln gevaar worden ge bracht, wanneer de eigen krant n et spoedig zal herverschijnen, durft hot te bestaan om, hangende de definitieve regelingen welke de terugkomst van „De Telegraaf' mogelijk makon, dermate te sabo teren. dat de ex-UJeqale bladen „Trouw" en „Het Parool" op deze drukkerij niet moer vervaardigd kunnen worden. Hier is niet meer de zuiveringskwestie als zodanig aan de orde, waarbij men het nota bene heelt kunnen beleven dat men het vandaag voorstelt alsof het doorverschijnen ln oor logstijd van „De Telegraaf een daad is geweest, waarvoor het vaderland diep knlebulaend dank baar moet zijn. Neen, ae kwestie, waar het nu om gaat, is dat en kele raddraaiors van het Tele graafpersoneel niet wensen af te wachten op welke wijze de rege ring de terugkomst van „De Tele graaf" mogelijk maakt, doch reeds thans bosloten hebben om „Trouw" en „Het Parool", alsof het indringers waren, geli|k het koe koeksjong uit het nost te werpen. Daarbi| worden zij gosteund door In de afgelopon maanden gevoer de lastercampagnes van verlich te lieden, als H. Lunshof en soort- gell|ken, die, negerende de vrij willige overeenkomst, welke „De Telegraaf" met „Trouw" en „Het Parool" heeft gesloten en waar voor deze bladen mlllloenen gul dens betalen, voortgaan met het voorstellen, alsof de ex-Illegale bladen onrechtmatig ln het ge bouw van deze goede vaderlands lievende Telegraaf zitten. Wat wij In de afgelopen Jaren alom ln den lande hebben kunnen zien, dat de uit de illegaliteit voortkomende kranten getreiterd, gesaboteerd, benadeeld en geplagieerd werden door de in de oorlogstijd collabo rerende pers, doordat laatstge noemde ln het bezit zijn van de outillage, welke de regering ln een helder moment aan de illega liteit had toegezegd, dit zelfde zien wi), doch thans op grotere schaal geschieden te Amsterdam, waar het personeel van „De Tele graaf' die sabotage uitoefent, welke zij vergeten heeft ln de jaren '40 tot '45 toe te passen. En wat In die jaren gold als een eer vol praedlcaat: illegaliteit, het geen onwettigheid betekent, moet thans beschouwd worden, nu wij zijn weer gekeerd in een maat schappij, die zegt orde en regel maat ln eigen hand te kunnen nemen, als een uitdaging aan al len, die wars zi|n van de dictatuur ener minderheid. Het is een uit daging aan U en aan de overheid, die elk uur dat zij deze ongehoor de en ongekende toestand laat be. staan, aan prestige verliest en bulqt voor de mentaliteit, die vij andig Is aan de goede democratie. In de laatste week van April of de eerste van Mei zullen tien mi nisters van Buitenlandse Zaken te Londen bijeenkomen om een Hand vest voor West Europa te onderte kenen. Zij vertegenwoordigen de vijf landen van de Westerse Unie en Italië, Eire, Noorwegen, Denemar ken en Zweden. Vertegenwoordigers van deze landen hebben sinds 28 Maart vergaderd om een grondwet op te stellen voor de Europese raad. De Westerse Unie heeft Straats burg aanbevolen als zetel voor de Europese raad. Verwacht wordt, dat de eerste zitting van het Europese parle ment in de late zomer gehouden zal worden. De Raad van Europa zal bestaan uit een raad van mi nisters en een consultatieve as semblée. De ministers zullen verder een datum vaststellen voor de eerste vergadering van dit West Europe se parlement. houd van hun bestaan. Als deze bladen niet zouden verschijnen, dan wordt het Telegraafgebouw eenvoudig een loondrukkerjj met alle gevolgen van dien. De verte genwoordiger van de erven, mr. G. J. Salm, heeft het personeel mede deling gedaan, dat in een onder houd de heer Reinalda hem heeft verklaard: „Dat zijn streven er op gericht zal zijn, de andere partij (de gast bladen) ervan te overtuigen, dat de bladen (Telegraaf en Courant) op 1 Juli a.s. moeten verschijnen"; daaruit, aldus de heer Cappel, heeft het personeel geconcludeerd, dat het de gastbluden zijn, die po gingen in hét werk stellen het her verschijnen van hun bladen op de lange baan te schuiven. Alleen de directie van De Volkskrant heeft een bevestigend antwoord gegeven op de vragen van het personeel. Onze strijd, zo verzekerde de heer Cappel, gaat hiet tegen de in houd der bladen, zij is alleen ge richt tegen de rem die de herver sehijning van ons blad tegenhoudt. Alleen ons inzicht in ons belang heeft ons geleid; wij zijn er o.m. niet zeker van, of wij naar de zin van de Erven Holdert handelen." Telegram aan de Eerste Kamer (Van onze Haagse redacteur) Hedenmorgen bleek in de Eerste Kamerzitting, dat de directie van de dagbladen „Het Parool" en „Trouw" een telegram tot de Eer ste Kamer hebben gericht met de mededeling van de sabotage door het personeel van „De Telegraaf", waardoor beide dagbladen niet normaal kunnen verschijnen en waarin de aandacht wordt geves tigd op het feit dat het Beheers instituut mede verantwoordelijk is voor de aan deze bladen toege brachte schade.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1