DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Eindeloze.file van auto's dooi de bollenstreek Ook langs de gehele kust heerste ongekende drukte Terugkeer naar Djogja thans punt van bespreking Geruchten over Russische toenadering houden aan Ibestek en toe zat het verkeer muurvast Op ds knJüisd De Betuwe bloeit Temperatuur- records De zienswijze van Oost-Indonesië Nog een bon voor sinaasappelen In kort Dinsdag 19 April 1949 Achtste jaargang No. 1303 Opgericht door de Stichting -Het Parool Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank. Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 1 4.i5 p. kw Losse oummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie -n Administratie: Snouckacrtlaan 1. Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur Tl. DE BOOR DER. Warmste Pasen in honderd jaar Pasen 1949 zal in de herinnering blijven voortleven om zijn buitengewoon hoge temperaturen en zijn prachtig weer. dat de stoutste verwachtingen van de grootste optimisten heeft overtroffen. Voor een deel van ons land was het de warmste en zonmsste Pasen van de laatste honderd jaar en vele tienduizenden hebben er van geprofiteerd om uitstapjes te maken naar de bloeiende bollenvelden, de bloeiende Betuwe of mooie plekjes in de omgeving van huis en hof. Vooral in de bollenstreek en aan zee heeft een enorme drukte geheerst, zoals men dat sedert vele jaren niet meer heeft gekend. goede zaken maakten. Onder de met slingers getooide auto's waren veel bunennndse wagens, vooral Belgen N.nar er passeerden ook auto's uit Frankrijk. Engeland. Amerika Zwe den Zwitserland. Naar schatting hebben ruim 50 000 Belgen en 4000 Luxemburgers Hollands bollentuin bezocht De politie had de harden voi werk om het verkeer te regelen De auto's reden spatbord aan spat bord en voetgangers hadden soms twintig minuten nodig om een weg veilig te kunnen oversteken Te Sas- senheim'telde de politie in een kwar tier tijds In één richting niet minder dan 1300 fietsers. Op de Tweede Paasdag zat het verkeer tussen Lisse en Hillegom bijna geheel vast De burgemeester van Hillegom zou 450 Belgen ont vangen. maar de gasten arriveerden mej een uur vertraging. Over de af stand Noordwijk—Hillegom hadden zij met hun touringcar ruim twee uur gereden. Aan zee was het niet minder druk dan in de overheersend geel ge kleurde bollenvelden. Noordwijk aan Zee heeft een paar dagen beleefd, zoals men zich zelfs niet herinnert van het beste seizoen. Ook Zand- voort trok tienduizenden bezoekers. Te Scheveningen waren alle stoelen aan het strand en op de boulevard i geregeld bezet. Zomers j Reeds vroeg in de morgen zochten tal van Hagenaars en ook Rotter dammers verpozing aan het Seheve- ningse strand. Het leek er een zo merdag. Velen lagen in bad- of strandcostuum te zonnen, de kinde ren waren druk aan. het pootjebaden en enkele volwassenen konden de verleiding niet weerstaan een duik in de golven te nemen. In de middag werd Scheveningen eivol en de drukte was er groter, dan waar schijnlijk ooit met Pasen het geval is geweest. Ook op de Kagerplassen hebben de liefhebbers van watersport deze bei de Paasdagen hun hart opgehaald. Het water zag wit van de zeilen en er werd ook al gezwommen, ofschoon de temperatuur nog behoorlijk laag v/as. Evenals voor Scheveningen en Noordwijk, waar vele buitenlanders De opheffing van het rijverbod maakte, dat niet alleen een onafzien bare stroom fietsers, maar ook een eindeloze reeks van auto's en motor voertuigen door de kleurige velden trok. Zo talrijk waren de bezoekers, dat de nauwe weggetjes tussen Hil legom en Lisse het verkeer bijna niet verwerken konden en af en toe opstoppingen ontstonden van lange rijen wachtende wielrijders en auto mobilisten. Wanneer dan de stoet weer in beweging kwam trok men stapvoets verder in één lange, onaf gebroken file. Overal langs de weeen stonden de verkopers van gele slingers van nar cissen en van geurige hyacinthen, die Prikkellectuur ER zijn de laatste tijd in ons land acties aan de gang te gen „zinneprikkelende lectuur Men weet wat daaronder wordt verstaan. Het is lectuur van laag allooi, waaraan geen schrijver, die zichzelf respecteert, zich zal be zondigen en waaraan geen uitge ver. die zijn naam niet wil be derven, zich zal wagen Maar de lectuur is er en zij wordt uitge stald, verhuurd en verkocht, want er schijner nog altijd kopers voor t.- vinden te zijn. Dat is een droe vig teken, waarover men lang en breed kan praten doch waarvoor niet zo gauw een oplossing is te vinden, tenzij men meent, dat op voeding en ontwikkeling een re medie zijn tegen dit vergif. In het Zuiden van ons land wordt tegen die lectuur fors op getreden. Sittard en Maastricht hebben reeds hun prikkellectuur- rechtzaak gehad en er zijn flinke boetes uitgedeeld. Het is nu alleen maar de vraag wat men precies onder prikkellectuur verstaat, waar ze begint en waar ze ein digt. want op dit punt lopen de opvattingen uiteen. Hoe zij uit eenlopen, werd onlangs bewezen, toen een ijverig dienaar van de wet ergens in het Gooi meende zijn steentje te moeten bijdragen in de strijd tegen het gif en daar om bij een boekhandelaar boek jes in beslag nam met reproduc ties van de Franse kunstenaars Maillol er. Manet. In de strijd, die in het Zuiden wordt gevoerd, hebben ook de leesbibliotheken het moeten ont gelden. Dit liep parallel met het onlangs bij de Tweede Kamer in gediende wetsontwerp betreffende voorschriften inzake leesbibliothe ken, een wetsontwerp, dat door zijrv aantasting van het Neder landse grondwettelijke beginsel van de drukpersvrijheid behoort te worden afgewezen. Thans heeft ook de Algemene Nederland se Bond van leesbibliotheek houders zijn standpunt in deze aangelegenheid kenbaar gemaakt. Deze bond wijst eveneens het in gediende wetsontwerp af en ves tigt de aandacht op het onder scheid tussen de erkende en de zogenaamde wilde leesbibliotheek, houders. JVIen mag de erkende particuliere leesbibliotheekhouders niet verwijten, dat zij wir>st- bejag hun bedrijf uitoefenen en daarbij hun klanten realistische cf pornografische boeken in han den zouden geven. Velen onder hen zijn zich hun culturele taak wel degelijk bewust. Wanneer zich misstanden voordoen, kan daar om slechts die wettelijke regeling uitkomst bieden, die de particu liere uitleenbibliotheken doet val len onder de vestigingswet klein bedrijf. Dit standpunt getuigt in ieder geval van gezonde werkelijkheids zin. Men komt er nu eenmaal mei, door aan de colleges van B. en W. de bevoegdheid toe te kennen bepaalde werken, die naar hun mening ontoelaatbaar zijn, te verwijderen. Wie derge- lijke lectuur toch wenst te lezen, kan de geïncrimineerde boeken immers bij de boekhandelaar aan schaffen of ze betrekken uit de bibliotheek van een naburige ge- meente, waarin men ruimer van blik is! Intussen is in de pers reeds het nodige gezegd over beeldromans en prikkellectuur Wij hebben de indruk gekregen dat de rage een beetje aan het tanen is. Dat de beeldroman een ogenblik vat op de jeugd kon krij gen, is een gevolg van het feit. dat aan onze jeugd te weinig per spectief wordt geboden, dat haar dadendrang niet positief gericht wordt. Jonge mensen met een ge zonde aanleg komen meestal spoe dig van deze beeldromandwalin gen terug en de zwakke broeders zullen wij een handje moeten helpen. Men kan de invloed ech ter ook overschatten en zoveel spektakel maken dat de aan dacht juist op dit soort lectuur wordt gevestigd. Prikkellectuur- rechtzaken, zoals deze in het Zuiden zijn gehouden, zijn een voorbeeld hoe het niet moet. Ver boden vruchten zijn altijd ge vaarlijk! hun weekeinde doorbrachten, was deze Pasen voor Warmond een re cord. De toeloop van hen. die over nachting zochten was zo groot, dat in Hillegom zelfs het politiebureau gebruikt werd om vreemdelingen onderdak te verschaffen De Betuwe In de Betuwe had de zon de kor set en het vroegfruit in volle bloei gezet en ook hier zijn duizen den uit alle delen van het land per fiets of per auto heen getrokken Vooral id Geldermalsen en Tiel was de drukte groot. Ook de Paasmarkt in Gorinchem trok een enorme be langstelling en om 9 uur 's morgens kon men op de Grote Markt en op de Botermarkt bijna niet meer lopen. Bloemenronde langs de bollenvelden Naast de tulpenrallye voor automobilisten en een groot bloemencorso is nu ook een bloe menronde door de bloeiende bollenvelden georganiseerd. De deelneming aan deze ronde staal voor iedereen open, zowel dus voor wandelaars als fietsers, motor rijders en automobilisten. Men kan deze ongeveer 65 km. lange tocht langs Leiden, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Haarlem, Vogelenzang. Noordwijkerhout en Noordwijk aan Zee individueel, doch ook in ge- zins- en groepsverband maken. De afstand behoeft niet op één dag te worden gemaakt. Ieder, die deze tocht die vóór 15 Mei moet zijn gemaakt maakt krijgt een herinneringsdiploma. Aan deze bloemenronde is tevens een fotowedstrijd vêrbonden. Herziening standpunt grenscorrecties? Arnold naar Den Haag voor overleg Karl Arnold, minister-president I van Noord Rijnland-Weslfalen Is I op uitnodiging van de Nederlandse regering hedenmorgen onverwacht naar Den Haag vertrokken, aldus een Britse woordvoerder te Bcr- lijn. die er aan toe voegde, dat men aanneemt, dat de minister de grenskwesties met de Nederlandse 1 autoriteiten zal bespreken. In regeringskringen in Den j Haag ontkende men ten stelligste. dat dr. Arnold naar Nederland j komt op uitnodiging van de Ne derlandse regering. Nader vernemen wfj, dat de Duitse premier naar ons land komt „om enkele tegenmbozoeken te brengen aan Nederlandse poll- ei". Arnold wordt Woensdag weer terugverwacht in Düsseldorf. 0 DUITSERS DANKEN RELGIE Duizenden Duitsers zijn Zondag ln een vergadering te Monschau bijeen gekomen om hun dank aan België te betuigen voor het feit dat dit land tijdelijk" heeft afgezien van kleine grenscorrecties Karl Arnold, de minis ter-president van Rtjnland-Westfalcn. loofde de Belgische stap. en deelde mede. dat Luxemburg op het punt staat, eenzelfde beslissing te nemen Arnold nam de gelegenheid te baat. het Nederlandse volk tot een derge lijke geste uit te nodigen. Hij zei In dit uur zou Ik gaarne mtln hand willen uitsteken naar het Nederlandse volk Arnold verklaarde zich bereid, onmid dellijk naar Den Haag te gaan als dit nodig was om de grenskwestie te rege len. Arnold zei te geloven dat Belglk's afstand van de Duitse gebieden, die als ..tijdelijk" is aangekondigd, permanent zal zijn. Een overzicht van de drukte op de Paas-hollenzondagen ergens tussen Lisse en Hillegom. De voorconferentie te Batavia BFO laat zich niet betrekken in geschil tussen Nederland en Republiek Op de Zaterdag gehouden zitting van de voorbereidende conferentie te Batavia hebben Nederlanders. Republikeinen en vertegenwoordigers van de UNCI een bespreking gevoerd over de voorwaarden en het tijdstip van de terugkeer der republikeinse regering naar Djogja. Mohammed Rum, de voorzitter der republikeinse delegatie, overhandigde een document, waarin de opvattingen van zijn delegatie or dit punt zijn vervat. Dr. Van Royen, de Nederlandse delegatieleider, zegde bestudering van dit stuk toe. De volgende zitting wordt vandaag gehouden. De bestuurders van de niet-repu- blikeinse staten van Indonesië (het Bijzonder Federaal Overleg) hebben Zaterdag verklaard, niet te willen worden betrokken in de geschillen tussen de Nederlanders en de repu blikeinen. Zij wensten slechts deel te nemen aan de besprekingen met betrekking tot de toekomst van de Ver. Staten van Indonesië. Het B.F.O. besloot verder, dat het van nu af aan bij onderhandelingen zou spreken voor de staten, die er deel van uitmaken Dit leek ten minste op een tijdelijke bijlogging van de geschillen waardoor in de groep in de afgelopen veertien dagen bijna een breuk ontstond. Enkele le den neigden toen meer naar republi keinse zijde en andere meer naar de Nederlandse. Overeenstemming op één punt Volgens het Chinese blad „Keng Po" werd op de voorbe reidende conferentie te Batavia reeds op één punt overeenstam- ming bereikt. Op (jie zitting van Zaterdag werd itl. door de UN Cl voorgesteld om voortaan zonder jas te vergaderen. Dit werd door beide delegaties met algemene stemmen aangeno men. afgelopen Pasen warm cn zonnig. Vele duizenden trokken naar bad plaatsen als Brighton en Eastbour ne. De Londenaars, die dat niet konden sloegen in Hyde Park eh langs Rotten Row de gebruikelijke Paaspromenade gade. dw voor de eerste maal sedert de oorlog werd gehouden. Mannequins en dandies toonden de voorbijgangers de laat ste modeyiufjes. Vooral de dandies veroorzaakten sensatie. Tientallen liepen er rond met vilten hoeden, die kleurig waren als Paaseieren rn fel blauwe, helder riolette of lichtgroene finten hadden. Ook verschenen er rele mannen niet geborduurde vesten, die een andere kleur hadden dan hun colbert. De ze keurig geklede jongeman heeft zijn wagen volgeladen met jonge- meisjes met leuke hoedjes en Vic toriaanse jurken, gewapend met parasols. De menigte langs Rotten Row kijkt bewonderend toe. De zon heeft de Betuwe omge toverd tot een wit-bloesemende wondertuin. De knoestige perebo men buigen hun bloesemkronen over de sloten, de boerderijen gaan verloren in deze witte pracht. Pasen 1949 is zó warm ge weest, dat in Brabant en Lim burg temperatuurrecords wer den gebroken. Zowel Zaterdag als Maandag werd te Maastricht een temperatuur van 30 graden gemeten. In de laatste honderd jaar is het kwik dfiar in April nooit hoger dan 28 graden ge weest. Een temperatuur van 30 graden is in deze maand slechts eenmaal eerder in ons land ge constateerd. namelijk op 27 April 1916 te Vlissingen. Merkwaardig waren het af gelopen weekeinde de tempera tuurverschillen tussen sommige delen van ons land. Zondag werd het in Den Helder niet warmer dan 14 graden, terwijl op tal van plaatsen in Oost- Brabant en Limburg 29 graden werd genieten. Maandag was dit verschil minder groot, maar ook toen bedroeg het nog tien graden. In Londen was het de warm ste dag sedert Juli van het vorig jaar. De thermometer wees Zaterdag op het dak van het ministerie van oorlog 80 graden Fahrenheit, de hoogste tempe ratuur in April sedert negen jaar. Het kwik bleef toen nog steeds stijgen. Aan de zuidkust werden temperaturen van om en nabij de 90 graden geregis treerd. In Parijs wees de ther mometer 84 graden F. De smetteloze witte bloesems in de bloeiende Betuwe. Ook de pruimebomen en enkele kersen staan in bloei, de appelbo men - wat later altijd dan de ande re fruitbomen heffen hun dikbe- knopte takken op en maken zich klaar om de boomgaarden zacht rose te kleuren. Is het wonder, dat duizenden bewoners uit xle' steden rond deze streek maê ook van verre! naar buiten gelokt door het mooie lenteweer, te fiets en in auto's er op uit trokken? Vóór zij de Betuwe zelf bereikten jonden zij al genie ten van de bloesempracht, die de Krimpener- en Alblasserwaard to nen. Hoe wonderlijk mooi ligt daar hel oude vissersplaatsje Ammer- stol aan de Lek ten Zuiden van Gouda verdoken in witte bloei. Ameide, Houten en Streefkerk met hun oude boerderijen, tonen ze veel minder schoonheid dan de streken rond Tiel? Natuurlijk, de Betuwe spant uit eindelijk toch de kroon in haar overweldigende weelde. En daar heen richtten zich toch allen, die bloeiende bongerds wilden zien Tiel was het centrum van al dit verkeer. Duizenden en nog eens "duizenden mensen trokken er door of toefden er een poos om uit te rusten van de veelal lange en ver moeide tochten. En volgende week bloeien de appels, na het smettelo ze wit het tere rose. Als het weer dan even mooi is als tijdens de Paasdagen zal de Betuwe wel nog maals overstroomd worden door stedelingen, die de huizenmassa's ontvluchten om te genieten van de stille schoonheid, die de bloeiende Betuwe, en de landou wen rond de rivieren, hun bieden. En de fruitboeren lachen, want vele jaren lang hebben de bongerds niet zo overdadig gebloeid. Dat be looft een goed fruit jaar te worden. Geen commentaar van officiële zijde De geruchten dat de Sowjet-Unie zou streven naar een mogelijkheid om een eind aan de Berlijnse blok kade te maken, blijven aanhouden. Volgens de Berlijnse correspondent van het Britse blad Daily Graphic zou een hoge Sowjet-functionaris op weg zijn naar Washington om met het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken contact te zoe- I ken. Volgens de Amerikaanse journa list Drew Pearson zou Jacob Malik, de Russische vertegenwoordiger bij de UNO. ..vredesvoorstellen" hebben gedaan aan Philip Jessup, de reizen de ambassadeur der V S. Malik zou hebben voorgesteld, dat de Grote Vier sommige Duitse kwesties, zoals de muntkwestié. de Berlijnse blok kade, de eenmaking van Duitsland en het terugtrekken der bezettings troepen zouden bespreken. Uit Berlijn wordt de aankomst gemeld van Vladimir Dekazonof. De ze was tot 1941 Sowjet-ambassadeur in de Duitse hoofdstad, thans is hij aan het Sowjetministerie van buiten landse zaken verbonden als deskun dige voor Duitse aangelegenheden Ass. Press verneemt te Berlijn, dat Duitse autoriteiten in de Sowjetzone bij de Russen aandringen op hervat ting van handel en verkeer met West-Duitsland. zelfs indien dit zou inhouden, dat de Russen eerst hun blokkade van Berlijn zouden moe ten opheffen De Sowjetzone is als gevolg van de Westelijke tegenblok- kade. nu reeds tien maanden lang verstoken van staal en steenkolen uit het Ruhrgebied. Generaal Clay, de Amerikaanse opperbevelhebber in Duitsland, heeft meegedeeld dat hij geen reden zag om te delen in liet algemene opti misme. dat de blokkade spoedig zou worden opgeheven. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken levert geen com mentaar. Men zegt te Washington, dat de geruchten over Duitslands toekomst zo talrijk en zo verschil lend zijn. dat men er zich liever niet over wil uitlaten. De luchtbrug heeft Zaterdag een I nieuw record gevestigd. In 12 uur tijd werden 11.600 ton goederen door I de lucht naar Berlijn gebracht. Reuter verneemt in welingelichte Brit se en Amerikaanse kringen te Berlijn dat de Sowjetrussisehe stappen, verleden week te Washington bij Amerikaanse diplomaten gedaan hebben, geleid tot een definitieve weigering van Ameri kaanse zijde over enig onderdeel van de Duitse kwestie te onderhandelen, voor-, dat de blokkade wordt opgeheven. De Amerikanen zouden de Sowjcts hebben meegedeeld, dat Engeland en Frankrijk deze zienswijze delen. Verder zouden zij om verdere bijzonderheden over de Sowjetrussisehe voorstellen hebben ver zocht. Wanneer deze niet onmiddellijk gegeven werden weigerden zij deze zaakA verder te bespreken, aldus deze bron. Men hecht In deze kringen weinig waarde aan de laatste dagen te Berlijn lopende geruchten, dat dc Sowjets een geschikte situatie trachten te bereiken om de blokkade op te heffen. Nederlands schip bij Ierse kust aan de sronrl Het 300 ton metende Nederlandse mo torschip ..Confid" uit Rotterdam, dat van Antwerpen naar Wexford op weg was met een lading kunstmest, is Zon dagavond aan de Ierse Zuidoost-kust. aan de grond gelopen. Op de S.O S.-sei nen kwamen de reddingsboot van Ross- lare en het Nederlandse, eveneens uit Rotterdam afkomstige schip „Sisco" te hulp. De gehele nacht heeft men hard ge werkt om het schip te redden. Vijftig ton van de lading werd overboord ge worpen en Maandagochtend kwam het schip los. Met behulp van de redding boot werd het vaartuig door de Sisco gesleept en enkele uren later lagen beide Nederlandse schepen veilig voor anker in de Rosslare-baai. Prinses Wilhelmina richtte zich tot de wereld Zondagmorgen heeft prinses Wilhelmina in een uitzending van het I(nter) K(erkelijk) O(verleg) Rfadio aangelegen heden) de volgende Paasbood- jchap uitgesproken: De stem, die de lufeteraars thans over de gehele wereld horen, moeten zij uitsluitend beschouwen ?ls de overbreng ster van de boodschap, die nu :al volgen, eerst in het Neder lands en daarna in het Engels. „Op deze Paasmorgen roept Christus allen op. die hunkeren naar opheffing van de ellende en de verwording van de we reld. Niet tot de hoofden, maar tot de harten richt Hij zich, Christus roept allen op tot het zoeken en vinden van de leven de gemeenschap in Hem. Zelf wekt Hij allen op tot het leven en het ademen in de sfeer van Zijn liefde en offer, liefde en offerbereidheid voor Hem en tegenover de naaste, waardoor ontstaat de heilige vlam, de on weerstaanbare kracht der gene zing van de zieke wereld, door naastenliefde in Zijn gemeen schap. Hij leidt tot God den Vader, Hij breekt alle vormen terwille van de mens en Hij leidt allen in de enige, ware weg." Laten wij ons bezinnen op deze boodschap, teneinde de rustige kracht te ontvangen, die van de Herder uitgaat en die ons in staat stelt persoonlijk en gemeenschappelijk de taak te vervullen, die Hij ons wil opleg gen. Christus! Help ons door U bereid te worden. Amen. Oost-Indonfsië heeft ln een nota aan het B.F.O uiteengezet. welke houding dit college zal moeten aan nemen indien het partij zal zijn bij de besprekingen te Batavia. Hierin wordt o.m. gezegd, dat aan de Rondetafelconferentie 'n in Indo nesië te houden conferentie zal moe ten vooraf gaan. die de hoofdlijnen zal moeten vaststellen voor de orga nisatie van een voorlopige federale regering, die aanvaardbaar en repre sentatief is voor geheel Indonesië. De organisatie van de Verenigde Staten van Indonesië en hun rege ring is aldus dc nota een zuiver Indonesische aangelegenheid De Rondetafelconferentie is bepaaldelijk niet de plaats om deze materie te regelen. Bü deze Inler-Indonesische confe rentie zullen het B.F.O. cn de Repu blikeinse regering party zijn. Behalve de Inter-Indoncslsche confe rentie als voorwaarde voor dc Ronde tafelconferentie noemt de nota van Oost-Indonesië o.a als verdere voor waarden \oor de RT C. welke door he» B.F O. bij deelneming aan de prelimi naire conferentie te Batavia zouden kunnen worden Ecnoemd" dat aan do RTC zuilen dèelnerwn rte Nederlandse regering, de republikeinse regering en het B.F.O. als parttjen die op voet van gelijkgerechtigdheid sugges ties ter tafel zullen brengen en zelf standig zullen beslissen of zij enigerlei suggesties al dan niet wensen te aan vaarden. Krantenconflict nog niet opgelost Hoewel Donderdag j.l. de perso- neclsraad van „De Telegraaf' zich bereid heeft verklaard het werk geheel normaal te hervatten heeft nader overleg van de directies van „Het Parool" en „Trouw" met de bewindvoerder nog niet tot resul taat geleid. Naar wordt aangenomen zal in de loop van vandaag de door de overheid aangekondigde publiek rechterlijke verplichting tot zetten cn drukken der beide gastbladen aan de Telegraafonderneming worden opgedragen. De benoeming van nieuwe bewindvoCTders kan tegen het einde dezer week tege moet worden gezien. In dé bonnenlijst van Donderdag zullen weer bonnen voorkomen, voor sinaasappelen. De leeftijds groepen A en B krijgen 500 grom en de leeftijdsgroep D een kilo. Men moet deze bonnen uiterlijk 30 April bij een handelaar in groenten en/of fruit inleveren. Instellingen kunnen zich, ter verkrijging van sinaasappelen, wenden tot de rayonleiders van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit. Bij de af levering heeft de zesde bon, die kort geleden is bekend gemaakt, voorrang. De zesde bon zal geheel, de zevende bon voor een belangrijk gedeelte gehonoreerd worden met Spaanse sinaasappelen. Op het restant van de zevende bon zullen Zuid-Afrikaanse (Kaapse) sinaas appelen worden geleverd. Dewey zal ons land bezoeken Thomas Dewey. gouverneur van de staat Nêw York en republikeins candidaat bij de jongste presidents verkiezingen in de V.S., is voorne mens op 5 Mei met de „Queen Mary" naar Europa zal vertrekken. Het geldt een vacantiereis waarbij hij Groot-Brittannië, Neder land, België. Frankrijk, Duits land, Zwitserland en Italië zal be zoeken. Naar het A.N.P. verneemt heeft Prins Bernhard het erc-lidmaatschap aan vaard van de Rotary-club te Amster dam. Stuurman De Wijn van de IJmuldcn 5. ..Ilde dc Paasdagen graag bij vrouw en kinderen In Den Helder door brengen. Daarom stapte hij in Lübcck van boord en reed mee met een vistransport naar <le grens. De stuurman vergat echter z.g. ..exit permit" aan te vragen en werd aan de grens bij Denekamp door Engclso militairen aangehouden en in arrest ge teld. Dit geschiedde 10 April. Donder dag wist de stuurman uit zijn gevange nis te ontsnappen en dc grens te bcret- Dc Nederlandse contróle liet De W. passeren, zodat hij nog voor Pasen hij vrouw en kinderen aankwam De der tigjarige artlstenloopbann van Lou Ban dy heeft een firma aanleiding gegeven en plaquette van zijn rechterhand to crvaardigen. Van het origineel zijn ge bronsd gipsen afgietsels vervaardigd, waarvan een deel van de qpbrengst ton goede zal komen aan het Wllhcimina- fcankerbestrljdingsfonds Dezer dagtm is me). Petronclla niet minder dan 50 laar als dienstbode bij een familie in Breda-Prlncenhage werkzaam. Ze zijn er blijkbaar nog dc oude getrouwen Zaterdag at men In'de Russische sector van Berlijn karbonades ze versche nen echter alleen op de tafels vnnde rkende Intellectuelen". De gewone mensen, die de Russen deze eer nle.t waardig achten, hadden het toekijken Op 2 Mei wordt het badseizoen te Sche veningen geopend met dc traditionele hardloopwedstrijden van de duinvoet naar de .reddingboot, die de grens aan geeft waarbullen de zwemmers zJch niet mogen begeven De volgende maantl zal in Joegoslavië een lucifer ln de han del gebracht worden, welke ongeveer 100 keer gebruikt kan worden. De lucU- fer Is ongeveer tweemaal zo lang als db gewone lucifer cn iets dikker Een toestel van de K L.M. Is Zaterdag uffc Miuichéd naar New York vertrokken met de wel zeer vreemde lading van 25 honden. 3 katten cn 1 kanarie De die ren zijn eigendom van leden vnn hcX Amerikaanse bezettingsleger, die rced% naar de USA zijn teruggekeerd Van Pasen af zullen iedere Zaterdagavond alle Apeldoornst kerkklokken haar bronzen stemmen verenigen, om zo de komende Zondag in te wijden. Alle kerkgenootschappen werken hieraan mede m' Prinses Margaret, dochter van ex-konivig Michael van Roemenië, heeft Zaterdag tijdens haar eerste persconfe rentie geslapen. De drie weken oudo prinses werd,aan de journalistenvoor gesteld door 'haar trotse vader. Terwijl zijn vrouw, prinses Anna van Bourbon- Parma, de prinses In haar armen hlel<f, maakte de ex-koning hekend. dat zijn dochter Vrijdag gedoopt was Tussen een rijdende trein in Amerika en een nummer in Engeland Is een telefoon verbinding tot stand gekomen, die naar men meent de eerste van dezé soort ls. Weerbericht V VEEL BEWOLKING Weersverwachting, gel- A dig tot Woensdagavond I i v aa(opgemaakt te 10 uurj. 1 flL Veel bewolking met slechts hier en daar 4 pS enige lichte regen of l motregen. Matige tot \J krachtige Westelijk© w wind Weinig verande ring in temperatuur. 20 April- Zon op 5.34. onder 19.45 uur; Maan op 3.31, onder 10.51 uur.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1