Evenement in het jongensleven Ruim duizend jongeren St. Joriskerk bijeen in Amersfoort was eivol tijdens de Paasdagen Goed geslaagde Bondsdag van de C.K.B. „Boys" verloor onfortuinlijk „Doleren om de zaak van God? koninkrijk in Herv. Kerk Kranige redding Candidaatstelling K.V.P. Eindstanden Begroting 1949 in populaire vorm „N.V." werpt een blik terug Fraai resultaat van S.O.S. SCHOOL WEDSTRIJDEN Kansen worden besproken 2 Dinsdag 19 April 1949 Toogdag Jeugd op G.G. Tweede Paasdag werd 's middags in de St. Joriskerk te Amersfoort een toogmiddag gehouden door de Ned. Herv. Jeugd op Geref. Grondslag van Amersfoort en omstreken. Ds. J. J. Poot van Barneveld. die ds. Kievit van Baarn wegens ziekte moest vervangen, sprak er in zijn openingswoord zijn vreugde over uit tot zulk een grote schare er waren er plm. 1300 jonge mensen te mogen spreken in het oude Godshuis. Hij wees er op, dat dit samen komen ons goed kan doen, maar dat we daar geen hervormd- gereformeerde zelfcultuur van mogen maken, door te letten op de grote menigte. Dan zijn deze jonge mensen als qen etalage, dan is het „onze" toogdag. Jeugd nam afscheid van ds. A. P. v. d. Kooy Maar met Pasen houdt Christus Zijn toogdag. Laat deze toogmiddag zó gezien worden! Dat wij de op standingskracht van Christus in ons hart mogen verstaan. Nt het zingen van Psalm 27 7 sprak ds. A. den Hartogh van Scherpenzeel over: „Wie is er nog dolerend?" Spreker bracht naar voren, dat deze vraag geen ofifen- sief opent tegen bepaalde groepen of kerken, maar bedoeld is als een dringend beroep op de bezinning van de jonge mensen. Doleren be tekent: smart hebben, klagen over pijn. Dit dan te verstaan als ziele- smart over het verval van het ker kelijk geestelijk leven. Als we het hebben over doleren, denken wij aan de Gereformeerde kerk. Maar heeft de Gereformeerde kerk nog waarlijk zielesmart over de ziekte van de moeder de Hervormde kerk)? Spreker meent, behoudens enkele gunstige uitzon deringen, van niet. Het woord dole ren houdt ook een aanklacht in tegen ons Hervormd-gereformeer den, want God wil, dat wij doleren, dat wij smart hebben, klagen en bidden over het verval van onze Hervormde kerk. Tezamen met alle kerken moeten wij doleren om de verdeeldheid der kerken, terwijl er maar Eén Here en Heiland is van alle kerken. Ook onze Hervormde kerk wordt verteerd door allerlei richtingen en partijen. Spreker herinnerde er aan, dat ten tijde van de profeet Zacharia het er treurig uitzag met het volk en het huis des Heren. Een jonge man sloeg echter de hand aan de ploeg. Laten wij, jonge mensen, zo besloot spr. ook zo gaan doleren om de zaak van Gods Koninkrijk in onze Hervormde Kerk, omdat die kerk nog niet is verlaten door Christus. Na een korte pauze sprak ds. W. L. Tukker van Delft over: ,,De ver- bondsbelofte strekt ons tot....?" Spr. stond stil bij de zienswijze van wijlen dr. A. Kuyper ten aanzien van de verbondsbelofte. Dr. Kuy per zegt, dat alle gedoopten weder geboren moeten worden geacht, tenzij het tegendeel blijkt. Spr. wees erop, dat het verbond niet alleen met de uitverkorenen werd opgericht. Uit de H. Schrift blijkt op tal van plaatsen, dat het ver bond ook was aangegaan met an deren, b.v. met Ezau. Wat zegt de verbondsbelofte ons? Zegt het ons iets, dat God gezegd heeft bij onze doop: Ik ben uw God en gij zijt mijn zaad? Zegt het ons iets, dat de naam van de Vader, de Zoon en de H. Geest aan ons voorhoofd staat geschreven? De verbondsbe lofte strekt ons tot troost indien wij gaan moeken om in Christus ge borgen te zijn. Laatste spreker van-de middag was ds. A. P. v. d. Kooij van Nij- kerk, die zijn gehoor bepaalde bij het verbond tussen Jonathan, de Kroonprins van Israel en David, de schaapherder. Jonathan sloot vriendschap met de schaapherder, omdat er voor beiden maar één Koning was, n.l. Jehora. Deze is het te doen om de vrijheid van Zijn volk en de gemeenschap van al Zijn kinderen. Waar die Koning wordt erkend, daar valt de verhou ding „Kroonprins-Schaapherder" door genade weg. De vriendschap ligt verankerd in de Koning Israels. Na dankgebed werd gezongen Ps. 89 8, waarna ds. J. v. Amstel van Hoevelaken, secretaris van het Hoofdbestuur van de Gereformeer de Zendingsbond, een afscheids woord sprak tot ds. v. d. Kooij, die binnenkort als zendingspredikant vertrekt naar het land der Torad- ja's. De aanwezigen zongen deze scheidende predikant de zegenbede uit Ps. 134 3 staande toe. Het was in alle opzichten een zeer geslaag de middag! Een collecte voor het thuisfront bracht f 422,61 op. Werkweek leerlingen kweekschool Men schrijft ons: Leraren en leerlingen van de Amcrsfoortse Rijkskweekschool hielden van 7 t.m. 12 April een „werkweek" in Amsterdam. Het doel van deze week was. dat de toe komstige onderwijzer (s) (essen) buiten de theoretische schoollessen ook Iets zouden zien van handel, verkeer, industrie en kunst in ons land. De hoofdstad biedt hiertoe in ruime mate gelegenheid. Het pro gramma vertoonde dan ook een bonte afwisseling. Op kunstgebied zouden wij willen noemen de Mat- theus-passion in het concertgebouw, het Rijksmuseum met zijn verza meling oude schilderijen en het Stedelijk museum met zijn ten toonstelling „Moderne kunst". Ver der het atelier van de stadsbeeld- houwer Hildo Krop en het Amster dams Historisch Museum in het Waaggebouw. Op het terrein van handel, verkeer en industrie de ha venwerken, de Nederlandse Dok en Scheepsbouw Mij., de luchthaven Schiphol met zijn Meteorologische Afdeling en het grote bedrijf van de Arbeiderspers met zijn hyper moderne inrichting. Ook de historié van Amsterdam werd onder de lou pe genomen, o.a. door het bezoeken van historische gebouwen, wande lingen door de oude stad en rond vaarten door havens en grachten, alles onder zeer deskundige leiding. Tenslotte werd nog een bezoek ge bracht aan de E. J. van Detschool voor Partieel Defecten, terwijl het aquarium van Artis zowel van pu blieke- als van dienstzijde werd be keken. In de Jeugdherberg „De Stadsdoelen" aan de Kloveniers burgwal, vonden allen een gezellig tehuis en een uitstekende verzor ging. Met al een zeer geslaagde week, welke naar wij hopen en ver wachten, het onderwijs ten goede zal komen. De 17-jarige C. van Burgsteden uit het Soesterkwartier heeft zijn leven te danken aan het kranig reddingswerk van de jeugdige J- J- Kraan uit Baarn. Van Burgsteden was met enkele vrienden in de Jachthaven aan de Eem aan het varen. Het ging er vro lijk toe zo zelfs dat men niet be dacht was op gevaar. Plotseling kantelde de boot. Drie van de inzit tenden zwommen naar de wal doch Van B. verdween ih de diepte. De hear Van Hornsveld zette onmiddel lijk een motorboot uit en de heer Kraan begaf zich zwemmend naar de plek waar Van B. verdween. ■Kraan dook en kwam met de be wusteloze Van B. boven. Hij bracht de jongeman aan wal. Kunstmatige ademhaling mocht gelukkig baten Van B. werd naar het St. Elisa beths ziekenhuis vervoerd. Daar constateerde men dat de geredde geen nadelige gevolgen van het on geval zal ondervinden. Het College van Advies, door de le denvergadering der K V.P-afdeling te Amersfoort belast mer het uitbrengen van een advies aan de leden inzake de \olgorde der candidatcn voor de Gemeenteraad, heeft de leden in over weging gegeven de candidatcn als volgt te rangschikken: 1 J Alders: 2. A J Spiekerman: 3. F C A Eenhorst;4. J Hartlngs; 5. mr P Ublnk: 6 P Hermans: 7. K Coolen; 8 L van Waterloo; 9. J v d Linden 10. J Bockcnoogen: 11. P Bindels; 12. W v d Waals: 13. L A A van Hamersvcld; 14 J Hulsenbeck: 15. P Beaufort; 16. P Beckers: 17 F Falkman; 18. J Wlllcm- sen; 19. G Vermeulen. Velen zochten koelte Op de Utrechtseweg stond Zon dagmorgen voor Zon en Schild een auto geparkeerd. Uit de richting Utrecht kwam een wagen, die tegen de geparkeerde auto aanreed. De carrosserie van laatstgenoemde auto werd beschadigd. De onderas van de andere wagen werd ge kraakt. der bossen Veel plezier aan Paasvuren heeft men in Amersfoort niet beleefd. Slechts eenmaal kleurde een rood schijnsel de hemel, dat was Maan dagavond. De brandweer rukte er voor uit, maar bij aankomst op de „plaats des onheils" op de Heili- genbergerweg bleek, dat de uit- slaande brand woedde in een grote stapel dor hout, waar kinderen om heen dansten! Aan de Paas-zon heeft men meer plezier beleefd. De grote verkeers wegen door en langs onze stad wer den buitengewoon druk gebruikt. Autobussen en lftxe-wagens dreig den af en toe op plaatsen als de Vlasakkers grote opstoppingen te veroorzaken, maar de Amersfoortse politie onder leiding van commissa ris Goorhuis, zorgde er voor dat het verkeer in goede banen bleef en dat de duizenden wielrijders en wandelaars ongestoord hun gang konden gaan. Duizendeninderdaad, hoe- velen zullen er zijn geweest, die op de bermen langs de wegen de tal loze met slingers versierde auto's hebben gadegeslagen, die ietwat ja loers de wagens met grote B's (van Postharmonie behaalde tweede prijs De Postharmonie te Amersfoort behaalde op tweede Paasdag op het concours van de PTT-corpsen een tweede prijs met 125 punten (3 pt. beneden de 1ste prijs) in de eerste afdeling Harmonie. Kenmerkend was wel, dat. wat betreft het eigen gekozen nummer, in een hogere afdeling thuisbeho rende, en waarover het een en an der te doen is geweest, als zijnde te zwaar, de dirigent volkomen in het gelijk werd gesteld en dit werk zelfs nog iets hoger werd-gewaar deerd dan het verplichte stuk. Noteert U even GRAND THEATRE: Film: Wie ls mijn vrouw? Aanvangstijden Belde Paas dagen 1.304.006.30 en 9 uur. Ove rige dagen 2 30—6 30 en 9 uur. CITY THEATER: Film: Slnbad. de zee man. Aanvangstijden Eeide Paasda gen: 1 304.00—6 30 en 9 uur. Overi ge dagen 2.30—6.30 en 9 uur REMBRANDT THEATER: Film: San Antonio. Aanvangstijden Vrijdag en Zaterdag 2.306.15 en 9 uur. Belde Paasdagen2.00—4 15—6.45 en 9 uur Overige dagen: 2,30 en 8 uur. Mijnheer de redacteur. 20 April, 's Prinsenhof, Schaak ver. Amersfoort. Prijsuitreiking 7.30 uur. 20 April. Amicitia N P. V. Film vertoning 2.30 en 7.30 uur. 21 April. K. A. B.-gebouw. Meer Vreugde Beweging. Non-stop-caba ret. 8 uur. 21 April. Amicitia. Voorjaars mo de-show, 2 30 en 7.30 uur. 22 April. Amicitia. Receptie Chr. Besturen Bond, 35 uur. 22 April. Amicitia. Feestavond Chr. Besturen Bond. 7.30 uur. 22 April. Markthal. Ned Volks- dansstichting. Volksdansavond. 8 u. 23 April. Clubgeb. Zonnebloem straat. De Rivierenwijk „Animato" kinderoperette „De sneeuwkonin gin" "O en 8 uur. Z.U.T. 16e Nat. Jaarlijkse Wan deltocht. 23 April. Amicitia. A. T E. „De ziel van Nicolaas Snijders". 8 uur. 23 April. Markthal. Feestavond Cobu Boys, 8 uur. 24 April. Grand Thé&tre. Inst. v. Volksontw. Filmochtend, 10 uur. 24 April. Muziekschool Regentes- selaan 21. Hum. Verbond. .T. Koop man: „Verdraagzaamheid". 10.30 uur. 24 April. Parochiehuis P. Borstr. Sluitingsavond winterprogramma K.A.B. St. Henricus. 8 uur. DANSEN: J. VAN SCHAIK: Cafe Leusderwep bij spoorwegovergang Tel 5510 Woensdag 2023 uur Zaterdag 20 —23 uur. Zondag s middags 15—17 uur 9 avonds 2023 uur. Woensdag 8—11 uur Zaterdag 8— 11 uur. Zondag 811 uur CABARE1 DANCING VAN T HUL Kroramestraat 14. TeL 6685. Ruim 2500 korfballers op „Birkhoven" Precies op de vastgestelde tijd 's morgens 10 uur - werd begonnen met het korfbaltournooi van de Chr. Korfbal Bond en het einde van de wedstrijden half zes wa9 al even punctueel. Direct na afloop verzamelden de deelnemers zich rond de tribune, waar de bonds voorzitter. 0de heer Kuilman, een korte afscheidsspeech hield. Namens de Chr. Korfbalbond bracht spre ker dank aan de ontvangende ver eniging MIA en aan de algemeen bondsdaglelder, de heer B. Broek man, voorzitter van de Amers foortse vereniging. De MIA-lcden hebben zelf niet aan de wedstrijden deelgenomen, maar zich op organi satorisch gebied verdienstelijk ge maakt om alles, tot in de puntjes te doen kloppen. Ook memoreerde spreker de buitengewoon aardige geste van de vereniging TOP uit Sassenhclm, die een kist narcissen had meegebracht en bouquetten uit deelde aan de finalisten van de eerste klasse Pernix (Lelden) en VES (Den Haag) alsmede aan dc leden van MIA. Er werd gespeeld in vier klassen en in totaal werd deelgenomen door 174 verenigingen uit alle delen des lands, zelfs ploegen uit Vlieland en Anjum waren van de partij. Het aantal te spelen wedstrijden be droeg liefst 360. Daar het voor nie mand leuk is 360 uitslagen door te worstelen trouwens de wed strijdleiding is enige dagen druk om de juiste standen in alle groe pen en afdelingen te bepalen zullen we ons beperken tot een be- Paasmorgen wijding pjET was 'n goede gedachte van' 11 de Interkerkelijke Jeugdraad te Amersfoort in de stilte van de vroege paasmorgen jongeren uit verschillende kerken samen te brengen om door het gezamenlijk zingen van bekende liederen en het lezen eveneens door jongeren van de aloude, doch nimmer ver ouderende, paasgeschiedcnis, de gedachten te richten op het won der der opstanding. Moeilijk had men hiervoor een beter plekje kunnen kiezen dan daar aan de voet van de eeuwen oude toren, die fier zich verheft boven de ontwakende stad, In de beslotenheid van het Onze Lieve- vrouwe Kerkhof, dat zich baadt In de gouden stralen van de zon, die kwistig haar warmte en licht uit giet en de knoppen van boom en struik doet openbersten. Aanvan kelijk waren het niet velen* die opgekomen warendoch allengs groeide de schare. Nog wat schuch ter eerst, wellicht door het nog nieuwe van deze dienst op Paas zondag, later vrijmoediger werd onder de bezielende leiding van de heer Adr. C. Schuurman, gezon gen. Met krachtige stem lazen de jongeren hun schriftgedeelten en ds. N. O. Steenbeek belichtte in enkele pakkende zinnen de reali teit van het Paasfeest. Het plaatselijk Leger des Heils- muziekkorps begeleidde de zang. knopt overzicht van de eerste klas se. Deze was onderverdeeld in zes afdelingen ?n acht groepen voor de herkansingen. Na spannende strijd tussen Rotterdam Zuid, DVS, VES, Pernix en Excelsior kwamen ten slotte VES uit Den Haag en Pèrnix uit Leiden in de finale. De Leidenaren waren over het algemeen als favoriet gedoodverfd. De heren voerden bij Pernix de bo ventoon, hetgeen de dames bij VES deden, dus „natuurlijk" won. Per nix (verdiend) met 20 en kwam daardoor in het bezit van de eerste bondsdagmedaille. Tijdens de pauze van deze wedstrijd speelden de verstkomende vereniging AKC uit Anjum en de ontvangende vereni ging MIA een vriendschappelijk partijtje, dai door de bezoekers werd gewonnen. In de lagere afdelingen werd ook naar hartelust getracht de bal in het mandje-zonder-bodem te depo neren en het ging er vaak gezellig- heftig toe. In het vuur van de strijd viel er wel eens een blauw oog of een rode neus „op te kalefateren", maar de mannen van Henri Du- nants stichting (Het Roode Kruis) bleken voor hun taak berekend. Enfin, het ging in deze Birkho- vense korfbal-arena om de sporti viteit, om de gezelligheid, om het samenzijn van korfbal-broeders en -zusters uit het gehele land. De Christelijke Korfbalbond mag te vreden zijn in alle opzichten, ook propagandistisch. Het was inder daad tevens een mooi stuk propa ganda voor de korfbalsport. Dat zullen de vele toeschouwers zeker kunnen beamen. Waterpolo Uitslagen April en eindstand. Heren A klasse Zwemlust Comb.Brandenburg Comb. 5—1. gesp. gew verl gel. pnt. Neptunus n 4 3 1 6 Zwemlust Comb. 4 2 115 D.V.T. (Mil.) 4 2 115 A.Z. Sc P.C. n 4 2 2 —4 Brandenburg Comb. 4—4—0 Heren B klasse gesp. gew. verl. gel. pnt. Pioniers (Mil.) 4 3 1—6 Neptunus III 4 3 1 A.Z PC III 4 2 2 U.Z.S.C III 4 12 D K R. II 4—2 Beslisslngswedstrlj d Pioniers—Neptunus III Heren C klasse Neptunus IVD.W.K Flevo Comb.—V.Z.C. II EEN FOTO van de opening van de voorbereidende conferentie te Ba tavia. Van links naar» rechts (met hun gezicht naar de camera): de heren N. S. Blom, vice-voorzitter van de Nederlandse delegatie; J. H. van Roy en, voorzitter van de Nederlandse delegatie; H. Merle Cochran. vertegenwoordiger van de Verenipde Staten en waar nemend voorzitter van de Com missie der Verenigde Naties voor Indonesië (UNCI)M o h a m m e d R u m, voorzitter van de Republi keinse delegatie; Thomas Critchley, Australisch lid van de UNCI. Met hun rug naar de camera staan van links naar rechts: John Lindsey, „press'officer" van de Verenigde Naties en Ray mond Herrem an s, vertegen woordiger van België. 4 1 3 1 1 9—1 2—0 2—4 4 2 0—4 gesp. gew. verl. gel. pnt. Flevo II 4 2 115 Flevo Comb. 4 2 115 V.Z.C, II 4 112 Neptunus IV 4 112 D W.K. I 4—22 Dames A klasse A.Z. PC. II—Zwemlust Comb. Neptunus II—D.K R 2—0 gesp. gew. verl. gel. pnt. Zwemlust Comb. 6 5 1 10 D K.R. 6 4 2 —8 Neptunus II 6 3 3 6 A.Z. PC II 6 6 0 Dames B klasse Neptunus III—U.Z S C. II Flevo INeptunus III Neptunus IIIFlevo I U.Z.S.C. II Neptunus III Flevo I 0-6 2—1 3—1 gesj. gew. verl. gel pnt In het colportageblad van de Par tij van de Arbeid „Met volle zei len" wijdt burgemeester H. Molen dijk deze week een artikel aan het behoud van het stadsschoon. DaurJ in schrijft hij o.m.: „Dan koesteren wij het voornemen onze gemeente begroting te populariseren. Nu drukken wij dikke boeken, onlees baar en ongelezen door buiten staanders. Op deze uitgave willen wij bezuinigen en er een kleine, compacte uitgave naast uitgeven in beeldstatistiek, waaruit jong en oud kan zien waar v/ij de ons toe vertrouwde zeven millioen laten: zoveel per hoofd voor onderwijs, zoveel voor brandweer enz. Wij zijn van plan de boekjes ook aan de scholen te verstrekken." Burgemeester Molendijk vertel de ons voorts, dat er in het alge meen te weinig mensen zijn, die de gemeente-begroting kunnen lezen, omdat deze te gecompliceerd is vastgesteld. Het is een gemeente-program van een jaar en de bevolking dient van de inhoud in beperkte mate op de hoogte te zijn. Toen enkele ge meentebestuurders vorig jaar een bezoek aan het Engelse plaatsje Rotherham brachten, maakten zij daar reeds kennis met een beknop te uitgave van de gemeente-begro ting, uiteraard zonder beelden, doch zeer begrijpelijk. „Wij willen onze bevolking niet alleen een overzicht geven van de begroting", zo zei burgemeester Molendiik, „maar tevens een in zicht." Wat wii bereiken is, dat de bevolking ons beleid beter zal gaan waarderen." Drs Klaasse/i van het Nederland* Economisch Instituut is momenteel bezig met de uitvoering van het eerste statistische overzicht over 1949 dat waarschijnlijk spoedig zal worden uitgegeven. Er was geen brand De brandweer werd Zondag ge waarschuwd voor een brand, die moest zijn uitgebroken in een boer derij op de Heiligenbergerweg on der de gem. Leusden. Het bleek, dat de bewoners van de boerderij om een groot paasvuur dansen uitvoer den. België) er op hebben nagestaard. Hoevelen zullen de Paas-rust ech ter niet hebben gezocht langs de grote wegen maar in de koele stilte van de bossen. Honderden reden over stoffige fietspaden de heide op. Honderden lagen of zaten in hemdsmouwen en zomerblousjes langs de waterkant te verlangen naar nog een week zulk mooi weer. „Birkhoven" leek eerder een va- cantiekolonie dan een eerbiedwaar dig bos. Hele gezinnen trokken er heen. keken medelijdend naar de zwoegende korfballers, hockeyers en voetballers op Birkhoven, tors ten met bewonderenswaardige energie rugzakken vol broodjes, li monade en pepermunt. Spakenbur ger jongemannen en -vrouwen brachten met hun pittoreske kledij fleur en kleur in de stad, waar ijscomannen goede zaken deden. Pasen 1949. Het was met alleen een kerkelijk, maar ook een zo merfeest. Organisatie groeide met bijna zestig leden Na een inleidend woord over de betekenis van de vakbeweging in deze tijd vermeldt het jaarverslag over 1948 van de afdeling Amers foort van de Nederlandse Vereni ging van Spoor- en Tramwegper soneel, dat gedurende het verslag jaar de bestuursleden J. Niks, G. A. Middelkoop en S. A. Koopman resp. door overplaatsing, drukke werkzaamheden en vertrek uit het bedrijf hun bestuursfuncties moes ten neerleggen. De organisatie leed een gevoelig verlies door het overlijden van de leden W. P. v. d. Bos en L. Dreu. Het ledental be droeg op 1 Januari 1948 699, op 1 Januari 1949 was dit aantal 756 zodat er dus over 1948 een groei van 57 leden was. Tijdens een op 22 Mei 1948 gehouden feestavond werd aan 33 leden de herinnerings- medaille voor het 25-jarig onon- j derbroken lidmaatschap uitgereikt. Voorts bestond de afdeling in 1948 35 jaar. Deze bijzondere gebeurte nis werd herdacht op 23 October. In het verslag wordt waarderend gesproken over het werk van de Amersfoortse Bestuurders Bond. De afdeling bleef aangesloten bij da „Amersfoortse Gemeenschap". Over deze organisatie schrijft men in het verslag het volgende: „On danks de nog korte tijd van het bestaan van deze instelling, kan gezegd worden, dat de nuttigheid en de onmisbaarheid daarvan, vooral als cultureel centrum, reeds is bewezen." Afgevaardigden naar een door het N.V.V. gehouden congres „Me dezeggenschap Nu" waren de he ren G. van Uitert, F. W. Jans en H. de'Jong. De propaganda werd door een aantal trouwe werkers onder leiding van de heer J. Pruis met kracht ter hand genomen. In de commissie voor „Klein Over leg" hadden zitting de heren Chr. Wijnands, C. J. Versluijs (vervan gen door M. Jagtenberg) J. G. Arink en H. Fremouw. De secreta ris. de heer H. Fremouw, besluit dan zijn verslag als volgt: „Gelijk de regenboog met haar samenge bundelde kleuren in ontroerende schoonheid uitstraalt, zouden ook dc verschillende verdeeldheid brengende richtingen in de Vakbe weging moeten worden samenge bundeld. om een schone toekomst, wiarin het een ieder gegeven is als mens in vrijheid en onafhan kelijkheid. in geluk en welvaart te leven, spoedig tot stand te kunnen brengen. Werkt allen aan het bou wen "van een betere menswaardige wereld." De penningmeester de heer H. de Jong, deelt in zijn fi nancieel verslag mede, dat er op 31 December 1948 een saldo van f 261.06 in kas was. Hij wekt voorts op het Kupersfonds te steu nen, waarvoor inmiddels een be drag van f 150.is binnengeko men. Het bedrag wordt voor de af deling begroot op f 500. Sportweek begint van- avond met schudjassen Vandaag begint de Sportweek. Vanavond om half acht zullen 160 schutjassers onder de toeziende ogen van burgemeester Molendijk hun kaarten schudden, hun bereke ningen maken en hun boompjes „opzetten". De Markthal zal het toneel zijn van een stille, harde en naar we hopen sportieve strijd. In het reglement staat nadrukkelijk, dat trucs achterwege gelaten moe ten worden. Er wordt dus eerlijk ge kaart. Na vanavond kunnen er nog geen voorlopige standen opgemaakt wor den, want de deelname aan het schutjassen is zo groot, dat er nog twee andere avonden voor op het programma staan. De „Paaswandeltochten" van Vic toria, welke tweede Paasdag in Dordrecht werden gehouden en de inzet van het wandelseizoen bete kenden, zijn een overweldigend succes geworden. Niet alleen Dor drecht, doch ook alle omringende steden en dorpen stonden geheel in het teken van deze tochten. Overal waren de vlaggen uitgestoken en versieringen aangebracht, waardoor het leek alsof men in Nijmegen bij een vierdaagse was. De organisatie, die in handen was van de wandelsportverenigingen „Victoria" en' „De Zwervers" was uitstekend in orde en langs het ge hele parcours werd de wandelaars alle mogelijke hulp verleend. Door het warme weer en de ongetraind heid had het Rode Kruis handen vol werk. Ook de deelname was overweldi gend groot en betekende een record. Niet minder dan 6042 wandelaars, behorende tot 214 ingeschreven groepen, w.o. groepen van Wilhel- mina en S.O.S., gingen van start. In Alblasserdam was de verplich te rust. Een grote hal bood een prachtige gelegenheid om de wan delaars te verfrissen, blaren te be handelen en hen op een stukje mu ziek van de „Victoria"-band te ont halen. Ongekend groot was ook de be langstelling langs de weg en vooral in Dordrecht stonden de mensen rijen dik en onthaalden de deelne mers gul op applaus, versnaperin gen en bloemen. Hiervan kreeg de wandelsport- vereniging „Samen op Stap" uit Amersfoort een groot deel, hetgeen geen wonder was. want het was niet alleen de grootste groep met haar 64 deelnemers, doch ook haar wijze van siasme. Overal waar zij passeerde klonk krachtig applaus en enthou siaste uitroepen. De uitgebreide jury, bestaande uit 17 leden, bleek het met de toe schouwers langs de weg volkomen Ons dagelijks teveel Een autobestuurder, die met zijn wagen het stopverbod op de Vlas- akkerweg overtrad, werd bekeurd. Een wielrijder, die het rode stop licht negeerde, onderging hetzelfde lot. evenals vijf wielrijders, die een persoon boven de tien jaar achterop hun karretjes vervoerden, en twee anderen, die hun fietsen onbeheerd en ongesloten hadden laten staan. Een ingezetene, die zonder ver gunning van B. en W. vuur stookte zag zich deswege bekeurd, evenals de slager, die een persoon beneden de veertien jaar arbeid liet verrich ten. Hij mocht het vlees en de vleeswaren nu zelf bezorgen en kreeg bovendjen een bekeuring. Een veertienjarige „motorrijder", die geen rijbewijs kon tonen werd bekeurd. Een wandelaar, die zich in het Plantsoen buiten de paden begaf werd bekeurd. eens te zijn. Zij kende S.O.S met een grote puntenmeerderheid, de eerste prijs, een grote beker toe. Deze uitslag werd met daverend applaus van het publiek en groot enthousiasme van de S.O S 'ers ont vangen. Dat deze stadgenoten enthousiast waren sprak welhaast vanzelf, voor al als men weet dat zij hierdoor de finitief in het bezit kwamen van de prachtige zilveren wisselbeker, die zij in 1947 voor het eerst in bezit namen. Met de talrijke supporters die meegekomen waren en met de uit twintig kinderen bestaande jeugdgroep, die ook deelgenomen had. werd een rondedans gemaakt. Zingende vertrok men in de drie autobussen weer uit Dordrecht, har telijk uitgeleide gedaan door de Dordtenaren. S.O.S. heeft liet wandelseizoen keurig ingezet en is twee prachtige bekers rijker geworden. De jury maakte de volgende uit slag bekend: 1. S.O.S. Amersfoort 256 punten. 2. ..De Zwaluwen" Waubach 249 punten. 3. „De Vechtkanters" Maarssen 246 punten. Het is weer Paasvacantie en daarmee onverbrekelijk verbon den zijn niet alleen de chocolade eieren, maar ook de schoolwed- strijden. De schoolwedstrijden, die het hart van iedere schoolgaande jongen sneller'doen kloppen. Wat voor serieuze voorbereidin gen worden niet getroffen. Je ziet jezelf weer, enige maanden voor het grote festijn, door de straten naar het „land" trekken, een brok opgespoten grond aan de rand van de stad, waar alle jongens uit de buurt „trainden" en een „partij tje tegen" speelden. Een bal onder je arm. Je voetbalschoenen en desnoods je voetbalbroekje en je shirtje aan, zo liep je door de straten. Wat gaf het? Ze mochten, neen ze móésten juist zien, dat je óók al speelde en een complete voetbaluitrusting had. De hele dag sprak je over de wedstrijden en wel driemaal per dag maakte je een '„opstelling", die dan prompt even later weer werd veranderd. Tussen de middag werd de „trai ning" in het straatje of op het schoolplein voortgezet tot natuur lijk een politre-agent je ook dat weer verhinderde, voor even ten minste, want vijf minuten later deed je weer dappere pogingen je schoenen stuk te trappen, tot ver maak van jezelf, doch veelal tot genoegen van je moeder. Als een paar dagen tevoren je tegenstander bekend was, werden de kansen besproken erv de school op z'n waarde getaxeerd. En dan de dag En dande dag! Vroeg trok je er al op uit. Nu je schoenen bengelend over je rug en je „uit rusting" in een versleten koffertje (je kon je immers in een „echte" kleedkamer verkleden!). De hele ploeg was present, Stekel"; „Pud ding"; „Pikkert"; „Stier", allemaal. Een beetje zenuwachtig ging je naar het veld, het was één van de eerste keren, voor velen zelfs de eerste maal, dat je op een groot terrein zou spelen, een „echt" voetbalveld, met doelpalen, krijt lijnen en cornervlaggen. Langs de lijn stonden je vriendjes, je vader, moeder, broer of zuster, je buur vrouw en in het gunstige geval zelfs een leraar. Een net ontbrak meestal in de goal, maar dat hin derde niet: je had toch een scheidsrechter en er zaten geen kuilen in het veld Zo speelde je met een leren bal, ,,'n viertje", je eerste officiële wedstrijd en streed voor de over- Amersfoortse Boys is er ook niet in geslaagd haar voorlaatste wed strijd te winnen. Daardoor prijkt nog steeds die „hatelijke" nul op de ranglijst. Het is jammer, want eerste Paasdag op „Birkhoven" had het met een beetje meer ge luk toch wel een gelijk spel kun nen worden. Immers, veertien mi nuten voor het einde stond het dank zij de Braber, die kort na de rust de bal over cle doellijn had ge werkt, en de Voorwaarts-linkshalf Karei nog steeds 11. Bijna ieder een had zich al met een gelijk spel verzoend, toen Hoek, bij het uit trappen gehinderd, de bal tegen de Utrechtse linksbuiten Rutting op wierp en zelf op de grond viel, vanwaar hij kon zien hoe de terug- ketsende bal in het verlaten doel rolde. Erg jammer, vooral voor Hoek, die een uitstekende wed strijd had gespeeld. Intussen is Voorwaarts nog geen derde klasser, want ook BVC won met 21. Dc laatste wedstrijd zal dus de beslissing moeten brengen. De stand is: Voorwaarts 5 4 10 9 BVC 5 3 2 0 8 Donar 5 113 3 Boys 5 0 0 5 0 In de promotiecompetitie naar de tweede klasse heeft Zaandijk nu samen met Zilvermeeuwen de lei ding. De Zaankanters verspeelden aan Hilversum een punt en hun ri vaal Alkm. Boys verloor met maar liefst 51 van outsider Zilver meeuwen. In de bekerafdeling van HVC, waar de beslissing vorige week reeds ten gunste van onze stadgenoten viel, maakte SDZ met 71 korte metten met LOC. APWC bleef met 42 de sterkste in de wedstrijd tegen Zw. Vooruit terwijl Vriendenschaar met 63 won van Brederodes. Tenslotte de afdeling van Quick en Amsvorde. Quick verloor met 61 van CDN, terwijl Amsvorde met maar liefst 70 afrekende met Nijenrodes. EMM '15 won met 4-2 van WY. De stand is: CDN 5 4 0 1 8 Amsvorde 5 4 0 1 8 EMM 5 3 0 2 6 Quick 5 2 12 5 VVY 5 10 4 2 Nijenrodes 5 0 14 1 Een motorrijder, die zonder een enkel bewijs of vergunning met een motor aan het rijden was en boven dien de motor niet had voorzien van voor. en achterlicht, kwam tot de onaangename gewaarwording, dat de politie zijn motor in beslag nam. winning. En later herinnerde je je nog als de dag van gisteren, hoe op het kritieke moment een penal ty werd gemist, na de verlenging nog geen beslissing was verkregen en er dus geloot moest worden wie als winnaar de strijd zou beëindi gen. Beide ploegen trokken dan geladen naar de kleedkamer. „On ze school is toch nooit gelukkig", zei je dan, alsof het elke week zo geschiedde. Met een „zie je nou wel", werd de aanvoerder, die „kop" in plaats van „munt" had gezegd, begroet, terwijl de ande ren Indianendansen maakten en „nou dan toch eens eindelijk geluk hadden gehad". Illusies Een kampioensillusie verstoord... een kampioensillusie behouden. In het eerste geval kon je jezelf voornemen het volgend jaar het beter te doen. Op de Ambachts school' of op de U.L.O. Daar was dan nog meer wedstrijdsfeer. Met toeters en mutsen gewapend trok ken de klassen naar de velden. Zij vormden spreekkoren, waar tus sendoor de stemmen van de meis jes soms tot grotere krachtsin spanning aanzetten. En als de meisjes je „aanvuurden", moest je je beste beentje wel voorzetten, want je „vriendinnetje" was im mers één dergenen die haar stem had doen klinken? Ja. het was mooi, de schoolwedstrijden. En mag de belangstelling voor dit grootste voetbaltournooi dan ta nen, tóch houdt men de wedstrij den in ere. want het is goed en het moet altijd zo blijven. Het is tenminste een nuttige vrije tijds besteding! KEES N. Voorschotten o]i onderwijs Op verzoek der schoolbesturen, worden voorschotten verleend op de vergoeding ingevolge artikel 101 der L. O. wet 1920. De bedragen per leerling zijn bepaald: voor het gewoon lager onderwijs op f 38.62; voor het voortgezet gewoon lager onderwijs op f 65.en voor het uitgebreid lager onderwijs op f 44.09. Met uitzondering van de kosten van in standhouding zijn deze bedragen respectievelijk bepaald op f 24.13; f 60.— en f 35.95. Voor de uitbetaling der voor schotten moet voldoende borgstel ling aanwezig zijn. Een ontwerp-besluit tot verle ning der voorschotten op de ex ploitatie-vergoeding, bieden B. en W. de Raad ter vaststelling aan. Gevonden voorwerpen VAN 11 T.M. 14 APRIL 1949 Grijze jongens jasje; licht br. acte- tas inh.: veldfles en brood; nieuwe grijze pet; ronde houten broche; br. porte. inh. 5 cent; br. porte. inh. 1.61; rozenkrans (lichtblauw); armband met zwarte steentjes; grij ze shawl; zwarte vulpen met double dop; enige v^anten en handschoenen; motor dinamo; vulpen (geel gevl.); grijze heren hoed; zilveren kettinkje met hangertjes; ruigharige terner; grijs lin. zakje inh. zakdoek en blok jes; ring met 2 contactsleuteltjes; parapluie (donker blauw); nik. auto- dop; zwarte pet; kees (wit met zwart); lipssleutel no. 7426; zil. arm band. GEVONDEN IN DE STADSBUS Zwarte parapluie; zwarte Sok; paar witte handschoenen; lin. zakje met ansichtkaarten; porte. inh. 4 cent (rood); vulpen (groen); fluitje; blauwe ceintuur. VOOR GEDENKTEKEN IN DE WAALSDORPDUINEN De Commissie Nationale Herdenking heeft het plan in de Waaidorperduinen, waar zovele Nederlandse vgrzetlieden zijn gefusilleerd, een gedenkteken op te richten. Zij heeft daarvoor echter veel geld nodig en verzoekt dan ook bijdra gen voor haar doel te storten op giro rekening 1713. De commissie is geves tigd aan de Loon Copes van Catten- burgh 15. Den Haag, en is ook telefo nisch te bereiken onder nummer 115555. Het tweejarig jongetje D. H. de Lange uit Tuindorp Oostzaan te Am sterdam is door een melkauto overreden en gedood.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2