DAGBLAD VOOR AMERSFOORT L Hongarije en Bulgarije zullen tot UNO-debat worden uitgenodigd Strijd in China dreigt weer te ontbranden In 1948 ruim een milliard aan werken besteed Vijftien jaar geëist tegen prof. Snijder 1 Bolivia beschuldigt Hongarije van middeleeuwse proces-methoden Op dc IwamI Tilanus keert zich tegen critici Geen spoedcursus voor onderwijzers Communistisch ultimatum door de regering verworpen R.K.-onderwijzers willen staken „Grote geestelijke collaborateur" In kort. .bestek Woensdag 20 April 1949 'Achtste jaargang No. 1304 Opgericbi dooi de Stichting „Het Parool' Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank. Postbus 9 Abonnementa- prils 32 cent p. w. of 1 1.5 p. kw Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie ?o Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort Telefoon redactie 1291. Telefoon administratie 6235. Hoofdreoacteun Tl. DE BOORDER. Processen tegen geestelijken De speciale politieke commissie van de UNO heeft gisteren met 17 tegen 1 stem (die van Cuba) en 31 onthoudingen een Australisch voorstel aanvaard, waarbij Hon garije en Bulgarije zullen worden verzocht, deel te nemen aan het debat in de LTNO-Assemblée over het proces-Mindszenty en het pro ces tegen dc Bulgaarse predikan ten. Een Boliviaans voorstel om de Heilige Stoel, de niet-katholieke christelijke kerken en de staat Israel ook uit te nodigen, kwam gisteren niet meer in stemming. Het debat over deze kwesties werd geopend door C o s t a du Reis. de afgevaardigde van Boli via. Hij las enkele herderlijke brieven voor. die kardinaal Minds- zenty voor zijn arrestatie had ge schreven, en waarin deze ontken de. ooit bij enig complot betrok ken te zijn geweest. Du Reis zei, dat de kardinaal een bekentenis was afgedwongen met behulp van middeleeuwse marte lingen. De kardinaal was volgens Du Reis eerst in een vochtige, don kere cel gezet, waarin men niet rechtop kon staan. Men had een luchtpompsysteem in werking ge steld. waardoor de kardinaal het gevoel had gekregen alsof hij zou stikken. Daarna had men hem een „derde-graadsverhoor" van 82 uur lang doen ondergaan onder felle belichting en tijdens hetwelk hij niet had mogen zitten. Wanneer Dat grote Amerika MU het Atlantisch Pact is tot 1 standgekomen, de aaneenslui ting van een groot aantal landen in Europa en daarbuiten, gaat onze belangstelling m toenemende mate uit naar het wel en wee van de bevolkingen in die landen. Niet alleen naar het militaire, al staal dit voor het ogenblik voorop, doch niet minder, ja in feite zelfs nog meer, naar de aard en de levens wijze van wie thans onze bondge noten zijn. Hun welvaart toch zal die van ons beïnvloeden. Onze cul turele opvattingen zullen niet na laten op de duur hun stem pel elders te drukken. Hoe reilt en zeilt dat alles in het grote Amerika, in de Verenigde Staten, waarheen in de loop van een eeuw reeds vele tienduizenden Nederlanders trokken? Hoe leeft dat volk, dat 140 millioen zielen telt, een volk jong in velerlei op zichten? Tegen de vele eeuwen van de Europese volkeren staan nog lang geen twee eeuwen van Amerika. Een volk, dat een huts pot is van bijna alle volkeren ter wereld, dat zijn zonen en dochte- ren van over zee zag komen om daar in het verre Amerika een nieuw leven te beginnen. Werden al deze Engelsen, Fransen, Russen met de afstammelingen van de vroegere negerslaven één volk? Ja dat werden ze, wonderbaarlijk ge noeg! Over dat volk schreef een be kend publicist een opzienbarend boek. Joh. Günther, die een man is met een grote en doordrin gende opmerkingsgave, schreef „Inside U.S.A." Dit boek is in ons land verschenen onder de titel „Amerika". Günther vertelt in het boek. dat kleingedrukt bijna 660 bladzijden telt, o.m., dat de Ver enigde Staten vooraan staan in de productie van steenkool, petro leum, staal, electrische energie, katoen en hout. Van aUe auto's op aarde zijn daar 80%, van de tele foontoestellen 50%. Men verbruikt per jaar 700 millioen dollar aan schoonheidsmiddelen en 40 duizend burgers sterven door auto-onge lukken. Om de 11,5 seconden wordt een kind geboren en in een - jaar eet men 1.125.000.000_ liter roomijs. Elke week gaan 95 mil lioen mensen naar een bioscoop, maar slechts één op de 34 gezin nen verdient meer dan 7500 dollar per jaar, één op de tien meer dan 4000 dollar en tegen de 50% haalt geen 122 dollar per maand. Van honderd lotelingen werden 52 afgekeurd; dertien konden niet lezen, noch schrijven en drie mil lioen Amerikanen hebben nooit een school bezocht. Men gaf in 1945 ruim 1200 millioen dollar aan juwelen uit, maar 40% van alle huizen heeft geen badkuip of douche-cel, terwijl in 35% der wo ningen geen w.c. is. Op elke drie huwelijken stond één echtscheiding. Hoewel één vijfde deel van het land is drooggelegd, werd in 1945 nog voor 7 milliard aan sterke drank besteed. Mogen we over dat alles oorde len? Neen, want waren het niet mede en vooral de mannen van Noord-Amerika, die ons in 1945 de vrijheid bezorgden en in 1948 en 1949 voedsel en machines? Weerbericht TIJDELIJK ENIGE REGEN Weersverwachting gel dig van W oensdagavond tot Donderdagavond. (Opgemaakt te 10 uur). Aanvankelijk toene mende bewolking met vannacht en ln de vroe ge ochtend tijdelijk eni ge regen en matige Zuidwestelijke wind. Later op de dag opkla ringen en vrij krachtige Noordwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 21 April: Zon op 5.32. onder 19.47 uur; Maan CV ~nder 12.07 uur. hij van uitputting instortte, was hij door dokters weer bijgemaakt. Du Reis zei. dat de gerechtsho ven in ..de totalitaire landen ach ter het ijzeren gordijn" niets an ders waren dan „duivelse paro dieën en politieke organen." De wereld is heden ten dage verdeeld in twee blokken, aldus Du Reis doch deze zijn niet alleen maar' economisch en politiek, doch ver tegenwoordigen tevens twee ver schillende kanten van het men selijk geweten: de „goddelijke" en de „satanische." Truman ondertekent verlenging van Marshallhulp President Truman heeft gisteren het wetsvoorstel getekend, dat de fcC.A. machtiging verleent tot een maximum-uitgave van 5.580 mil lioen dollar in het tweede Marshall jaar. De president gebruikte 8 pennen, waarvan hij de zeven officiële per sonen. die bij de plechtigheid aan wezig waren, er elk een gaf Aan wezig waren o.m. de minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, de E.C.A.-administrateur Paul Hoff man en de reizende ambassadeur van de E.C.A.Averell-, Harriman. Truman bewaarde een pen voor senator Arthur Vandcnberg, die verhinderd was de plechtigheid bij te wonen. Krachtens de wet zal door de maatschappij ter financiering van de wederopbouw onmiddellijk een milliard dollar aan de EC.A be schikbaar gesteld worden. Generaal Malinin niet naar Washington De Duitse zegslieden, die in nauw contact staan met het Sowjetrussi- sche militaire bestuur te Berlijn en Maandag meedeelden, dat gencraal- majoor M a 1 i n i n met een ..belang rijke missie" op weg naar Washing ton is, zeiden gisteren, dat door hen verstrekte inlichtingen „prematuur" geweest zijn. Generaal Malinin. die tien dagen geleden besprekingen op het hoogste niveau had gevoerd met de Sowjet- russische. pailitaire gguverneur. ge neraal Tsjóëïkof, was in Sowjetrus- sische politieke kringen te Berlijn beschreven als een passende afge zant voor het geval voelhorens in Washington zouden moeten worden uitgestoken. Dit had aanleiding ge geven tot berichten, dat Malinin reeds vertrokken was. Malinin woont echter thans lente manoeuvres in Mecklenburg bij. De heer H. W. Tilanus, voorzitter van de Christelijk Historische Unie heeft tijdens de algemene vergade ring van deze politieke party die in Amsterdam is gehouden, zich ge keerd tegen hen, die niets anders doen dan het regeringsbeleid t.a.v. Indonesië critiseren. Nii de CHU dit beleid steunt Is haar van zekere zijde toegevoegd: .Gij pacteert met de revolutie". De heer Tilanus wilde deze critici verzoeken, niet de ogen te sluiten voor wat er zich in geheel Oost-Azië voltrekt. „Wy erkennen Gods leiding in ons leven, wij er kennen Gods leiding in de historie der volkeren. Gaat de ontwaking van Azië buiten Gods leiding om?", vroeg hy. „Sommige stuurlui, die van de wal af de manoeuvres van het schip van staat critiseren, beweren dat het in Indonesië in geestelijk en maat- schappelyk opzicht een hopeloze toestand is", zei de heer Tilanus verder. Hy bleek het niet met hen eens te zyn, zo heeft hy de toestan den in Indonesië niet aangetrof fen. (Van onze Haagse redacteur) Het experiment van het vorige jaar. dat het mogelijk maakte, jonge lui in het bezit van een einddiploma 5 j. H.B.S., lyceum of gymnasium, in een spoedcursus van één jaar tot onderwijzer op te leiden, zal niet worden herhaald. Er is tegen deze opleiding nog al enige oppositie ge rezen en nu de nieuwe kweekschool- wet in een laatste stadium van voor bereiding is. acht men het ten depar- temente niet verantwoord de proef te herhalen. Intussen heeft deze spoedcursus in een jaar tijds onge veer 1500 nieuwe onderwijskrachten opgeleverd. De kweekschoolwet. die zeer binnenkort zal worden inge diend, zal misschien nog voor het volgende seizoen nieuwe mogelijk heden openen. Voor do regeringstroepen aan de duidelijke oever van de Jangtse gold Den Haag en Manchester ruilen hun orkesten Het Haagse Residentieorkest onder leiding van Jan Out is gisteren naar Manchestor gevlogen. Hét zal een week in Engeland blijven en er vier concerten geven. Met hetzelfde vlieg tuig dat dc Haagse musici naar Man chester had gebracht, arriveerde in de namiddag op Schiphol het Hallc- orkest uit Manchester, dat onder lei ding van zijn dirigent John Barbi- rolli deze weck in Den Haag en Lei den zal spelen. EEN VAN DE GROOTSTE Paas- optochten in dc geschiedenis van New York werd Zondag j.l. i?t de ze stad gehouden. Men riet hier de menigte langs de prachtige ka thedraal van St. Patrick trekken. Links de 51ste, rechts de 50ste straat. Zelfde positie als die der ambtenaren geëist Hoe ontevreden de onderwijzers zijn over hun salariëring en rechts positie kwam wel scherp tot uiting in een motie, die aangenomen is in een vergadering van de R.K. Vere niging van onderwijzers en hoof den van scholen in het aartsbisdom „Sint Lcbuinus", die in Utrecht is gehouden. Voor het geval, dat dc regering blijft weigeren de positie der ouderwijzers gelijk te stellen met" trie der ambtenaren besloot men tot een landelyke staking van één dag cn een staking van onbe perkte duur van onderwijzers in Den Haag. In de motie zijn nog meer maat regelen voorgesteld, o.m. terugtrek king van de onderwijzers uit alle niet zuiver godsdienstige en chari tatieve verenigingen; het onmid dellijk stopzetten van alle vernieu wingscursussen; het niet deelne men aan studiedagen; stopzetten van de opleiding voor U.L.Ó.- en middelbare scholen; weigering tot deelname aan school- en volks feesten en aan de examencommis sies voor U.L.O., middenstandsdi ploma's enz.; beperking van de schoolwerkzaamh^den tot de op het lesrooster voorgeschreven uren. De Chinese regering heeft het ultimatum van de communisten, datvrije overtocht over de rivier de Jangtse eiste, verwor pen. Men verwacht dat de strijd óm het bezit van de Zui delijke oever der rivier opnieuw zal ontbranden. In het communistische ultimatum werd geëist, dat de communistische troepen controle zouden moeten uit oefenen op een reorganisatie van de Chinese nationalistisclie legers, die in Zuidelijke richting zouden moeten worden teruggetrokken De hoogste burgerlijke en militaire autoriteiten te Nanking hebben gisteren de gehe le dag vergaderd over de tegenmaat regelen die moeten worden genomen, wanneer de communisten trachten, de Jangtse over te steken. Men ver wachtte deze poging reeds in de af gelopen nacht, daar het ultimatum te middernacht afliep. De regering te Nanking heeft tot het uiterste toege geven. maar zij kan niet instemmen met de opmars der communisten over de Jangtse. aangezien dit zou lelden tot het verlies van geheel Zuid-China. Indien de communisten op dit belangrijke punt niet tot ver zoening geneigd zijn, zullen de na tionalisten dc vredesonderhandelin gen als definitief verbroken beschou wen en de tegenstand tot het uiter ste voortzetten. Meer dan 36.000 woningen kwamen klaar, goedkeuring voor 37.793 huizen Uit een verslag, dat het ministerie van Wederopbouw en Volkshuis vesting publiceerde, blijkt, dat de activiteit in de bouwnijverheid tijdens 1948 zeer is toegenomen In totaal is een bedrag van f 1101 millioen aan bouwwerken besteed, dat is ruim 50 pej meer dan in 1947 718 mil lioen). In dit bedrag zijn niet begrepen de kleinere werken, waarvoor 500 of minder werd uitgegeven, en die' door Rijkswaterstaat zijn uitge voerd. In dat jaar 7* opdracht gegeven voor het bouwen van werken, die een bedrag van 1243 millioen vergen, in 1947 was dit bedrag 1056 millioen. Zuidelijke gisteren reeds de staat van alarm. Er wordt melding gemaakt van verbitterde gevechten tussen natio nalistische en communistische troe pen rond 't aan de Noordelijke oever van de Jangtse gelegen Tsjihirwcl. Na middernacht verlieten gevechtswa gens der regeringstroepen Nanking en reden in de richting van het 70 kilometer ten Oosten van de hoofd stad gelegen Tsjinkiang. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat de Chinese regering gisteravond laat de communistische leiders tegenvoorstellen heeft ge daan. strekkende tot een verlenging van de periode, welke door het ulti matum der communisten werd be streken. Nationale Reserve Vleesrantsoen weer tweehonderd gram Met het oog op de naderende jaarlijkse moeilijke periode in de vleesvoorziening acht de minister van landbouw, visserij en voedsel voorziening het raadzaam met in gang van 22 April het vleesrant soen weer op 200 gram per week per persoon te brengen. Het ver hoogde rantsoen van 250 gram zal verlaten worden om zo lang moge lijk het basisrantsoen van 200 gr te kunnen handhaven. Koos Vorrink uit het Ziekenhuis (Van onze Haagse redacteur) Koos Vorrink zal op 1 Mei het ziekenhuis in Denemarken ver laten. In de drie en een halve maand, die hij daar na het vlieg tuigongeval is verpleegd, zijn zijn verwondingen geheeld. Zijn alge mene gezondheidstoestand is ech ter nog zo zwak, dat hij nog gerui-, me tijd voor een rustkuur in Dene marken zal blijven. MET 'T VLAGGESCHIP „ORAN JE" van de Mij Nederland arri veerde Dinsdagochtend de echtge note van generaal Spoor, mevr. M. SpoorDijkema, voor een welver diende rust in het vaderland, wel ke vacantie zij bij familie in de provincie Groningen zal doorbren gen. Op de kade te Amsterdam passeert mevrouw Spoor de pas- sencontrole. Bibliotheekhoudster veroordeeld De Maastrichtse rechtbank heeft Dinsdag me) M H. L. Len nerts veroordeeld tot f 300. subsidiair een maand hechtenis wegens het uitlenen van een boek dat volgens dc dagvaar, ding ..voor het normaal schaamtege voel kwetsend en voor de eerbaar heid aanstotelijk" was. De eis van het ""«nbacr ministerie luidde 14 dagen geleden vier maanden gevangenisstraf. Prinses Margaret gaat reis naar Italië maken Prinses Margaret, de jongste dochter van het Britse koningspaar. zal de volgende maand een privé reis na3J Italië maken die ongeveer een maand zal duren. Zij zal in Italië de voor naamste culturele en historische cen tra bezoeken. In Britse hofkringen wordt er de nadruk op gelegd, dat het bezoek volkomen nlet-oïflcieel is. Ex-president van Nederlandse Cultuurraad" voor Amsterdams Bijzonder Hof derlandse Cultuurkring en de Ne derlandse Cultuurraad, en als voor stander van de Germaanse rijksge dachte getracht had. het Nederland se cultuurleven dé door de Duitsers gewenste vorm te geven, zoals de beschuldiging luidde. „Ik heb hier voor me de doelstel ling van de Nederlandse Cultuur raad. Daarin staat, dat het doel is, het Nederlandse cultuurleven we derom te brengen in overeenstem ming met de Nederlandse volks aard. Dat is mij als gewoon vader lander niet duidelijk. Waarom moest dat Nederlandse cultuurleven en dan nog wel wederom in overeenstemming worden gebracht met de Nederlandse volksaard, juist onder de opperste medewerking van de Oostenrijkse landverrader Seyss Inquart?" Zo sprak president Van Hamel van hdt Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof gisteren tot prof. dr G. A. S. S n ij d e r. die in de bezet tingstijd, ais president van de Ne- Prof. Snijder, voormalig hoogle raar in de archeologie aan de Am sterdamse universiteit, had nauw contact onderhouden mét Seyss- Inquart, met de „Nederlandse" SS van Feldmeyer, had artikelen ge schreven in „Storm" het weekblad der SS, was werkzaam geweest als Presse-referent, had meegewerkt aan de oprichting van het Vrijwilli gerslegioen Nederland en had aan dé Duitsers inlichtingen doorgege ven over twee Joodse studenten, zo dat mr Gelink, de procureur-fiscaal hem „een der grootste geestelijke collaborateurs" noemde. Hij eiste in zijn requisitoir een ge vangenisstraf van 15 jaar. Uitspraak op 3 Mei. Werkloosheid gering in het bouwvak In 't vórige jaar kwamen 36.391 woningen gereed, voor het bouwen van 37.793 woningen werd de goed keuring gegeven. Van deze 36 391 woningen waron 646 z g. duplex- nuizeh, die dus tijdelijk geschikt zijn voor het herbergen van twee gezinnen. Door nieuwbouw, ver bouwing en veranderde bestem ming vermeerderde de woning voorraad met 37.597 woningen Ten gevolge van afbraak vermin derde hij echter met 1758, zodat de totale vermeerdering 35.839 wo ningen bedroeg. Voor het bouwen van fabrie ken e d. is 'n bedrag van rond f 209 millioen uitgegeven ('47 f 117 millioen). In het geheel kwamen 1130 complete boer derijen klaar, 574 konden ge deeltelijk in gebruik worden genomen. Materiaalgebrek De bezigheid in de bouwnijver heid had nog een grotere vlucht kunnen nemen, als er niet nog een voortdurend gebrek aan mate riaal was geweest. Wel waren er meer cement, stenen en dakpan nen ter beschikking dan in 1947, maar de vraag nam zo enorm toe, dat de voorraden toch nog afne men. De hout- en ijzerpositie was iets gunstiger dan in 1947. Toch moesten de voorschriften ter be perking van houtgebruik gehand haafd blijven. Verscheidene mate rialen kwamen vrij, o.m. glas, tri plex en wandtegels De werkloosheid onder de bouw vakarbeiders was gering, vooral in verhouding tot het totale aantal werklieden, dat op 160.000 a 170.000 wordt geschat Op 1 Janu ari '48 waren er 6300 werkloze bouwvakarbeiders, op 1 Juli 1900 en op 31 December 8400 Ter be strijding van deze werkloosheid denkt men aan het uitvoeren van grote openbare werken. „Zwart" bouwen De kwaal van het „zwarte" bou wen is nog niet geheel bedwon gen Het bedrag." dat aan dergelij ke werken, die opgespoord werden, is uitgegeven bedroeg f 2.339 407. In totaal zijn boeten opgelegd tot een som van f 63 623, de hoogste boete was f 10.000. In 21 gevallen zijn voorwaardelijke gevangenis straffen opgelegd. Eén „zwarte" bouwer kreeg een week gevange nisstraf. Op 24 Februari 1949 werkten 1657 arbeiders in DUW-verband, Formatie van nieuwe onderdelen wordt overwogen Ruim 2500 personen hebben zich thans aangemeld voor dc Na tionale Reserve. Dit is bekendge maakt door lt.-kol. Le Fèvre do Montigny. waarnemend directeur van de Nationale Reserve, die in een onderhoud met het ANP ver telde, dat het grootste aantal vrij willigers tot nu toe van Dordrecht is gekomen. Daar meldden zich meer dan 800 personen aan. Ook de studentenkorpsen in Delft. Lei den. Nijmegen, Tilburg, Utrecht en Wageningen zijn zich reeds «aan het oefenen. Die van Amsterdam# Rotterdam en Groningen beginnen reeds te volgen. Zoals bekend is wordt thans door het directoraat Nationale Reserve de mogelijkheid overwogen om naast de te vormen infanterie-on- derdelcn over te gaan tot het for meren van eenheden luchtdoelar- tilleric. motordienst, parachutisten, pontonniers en pioniers, verbin dingsdienst, vaartuigondienst, spoorwegdienst, luchtwachtdienst, veldpost, pantscrdoelartillerie, wielrijders en cavalerie. Deze plannen houden o.m. ver band met het leveren van de Ne derlandse militaire bijdrage in hel kader van de West-Europese Unie. Diensttijd 29 maanden voor zeeniiliciens Men streeft er by de Koninklijke Marine naar om de zeemiliciens- marinier, die in het voorjaar van 1917 zyn opgekomen en die thans in Nederland dienen, na een dienst- tyd van ongeveer 29 maanden groot verlof te verlenen. Een klein ge deelte van deze zeemillciens-marl- nier. dat een zeer dringende reden heeft om vroeger te demobiliseren, zal na een diensttijd van ongeveer 27 maanden huiswaarts worden ge zonden. Verzoeken hiertoe moeten deze zeemiliciens indienen by hun commandant. Naar grondwet voor Raad van Europa Tien ministers op 3 Mei te Londen hijeen De ministers van buitenlandse zaken der mogendheden, die te zamen de Westerse Unie vormen, zyn samen met hun Noorse. Zweed se. Deense. Italiaanse en Ierse col lega's uitgenodigd om op 3 Mei te Londen biieen te komen Uit ver tegenwoordigers der uitgenodigde landen, zal te zijner tijd de Raad van Europa moeten worden samen gesteld. Volgens Reuter is het doel van deze bijeenkomst tot een regeling te komen van verscheidene vraag stukken. die tijdens de vergadering van de ambassadeurs dezer landen te Londen nog niet konden worden opgelost Wel zou overeenstemming zijn bereikt over de tekst van een ontwerp-grondwet voor de Raad van Europa. Reuter verneemt voorts, dat tij dens de conferentie der ambasm- deurs is overeengekomen, dat de Europese algemene vergadering 87 leden ral tellen. Hiervan zullen Frankrijk. Engeland en Italië er elk 18 aanwijzen. België. Nederland en Zweden zes. Denemarken. Eire en Noorwegen vier en Luxemburg drie. Wereldvredescongres te Parijs Kerkelijke leiders, geleerden en kunstenaars uit 59 landen komen vandaag te Parijs bijeen om een wereldcongres voor de vrede bij te wonen. Het congres slaat onder voorzitterschap van prof. Joliot- Curic. een dpr vooraanstaande Fran se atoomgeleerden en een van Frankrijks bekendste communisten. Er zijn ook afgevaardigden uit de Sowjet-Unie en de nnderé Oost- curopcse landen Eén der Ameri kaanse afgevaardigden is de neger- zanger Paul Robeson. Koningin moeder Elisabeth van België en Charlie Chaplin behoren tot dege nen die hebben bekendgemaakt, dat zij het congres steunen. Voor de vierde achtereenvolgende keer heeft een meesjespaar zyn nest gebouwd ln de brievenbus van een wo ning aan de Bur.ken Huetlaan te Bloe- mendaal. De brievenbesteller depo neert de post ln het nestkastje naast de deur. TER GELEGENHEID van de nieu we onafhankelijkheid werden Paasmaandag in Ierland grote feesten gehouden. Hier ziet men een feestelijke stoet het versierde hoofdpostkantoor passeren. Van het gebouw waait de Ierse natio nale vlag. Er voor staan leden van de Ierse regering cn het Corps Di plomatique. SI e Een band die In Folkestone speelde kreeg vreemde versterking. Een lijster, die op het podium was neergestreken, zong uit volle borst mee. Zo gauw do band ophield staakte ook de vogel. Toehoorders begonnen aandacht aan dc vogel te besteden en toen de band leider dit merkte speelde hij een wijs je. waarin vogelrcluiden voorkomen. De orcl zette terstond ln. ving prachtig op wanneer hij aan de beurt was en zong iets zachter wanneer dc band speelde. Na een daverend slotaccoord -erehveen de lijster. Het Amcrlkaan- e „National Bureau of Standards" heeft een .wetenschappelijk verant woord" apparaat vervaardigd, waarmee het slijten van broeken gemeten kan worden De machine meet de „electri sche capaciteit", die In nauw verband staat met de hoeveelheid materiaal die overblijft na een Intensief gebruik. Een standaardmodel Austin Converti ble heeft een proefrit voor snelheid cn uithoudingsvermogen beëindigd die 7 dagen geduurd heeft. De wagén reed ongeveer 17.512 met een gemiddelde snelheid van iet.v minder dan 113 km p. uur. De Parljse politie zoekt een dief die er met een bijzondere bult vandoor is. het Is een Jacht op groot wild. want uit een circus heeft hij een leeuwin gestolen. Dc directeur van het circus zei. dat de leeuwin niet erg be trouwbaar is het Is dus dc vraag of de dief ooit gevonden wordt In Pariis leeft iedereen mee met dc gedupeerde circus-directeur cn niemand zal zich verwonderen wanneer hij plotseling op cle Champs Elysées een leeuwin liegen het lijf loopt. Ter gelegenheid van de herdenking van dc bevrijding van Groningen hebben de burgemeester cn de gcneraal-majoor Bruce Matthews, die destijds de tweede Infanterie divi sie van het Canadese leger comman deerde, telegrammen gewisseld, waarin de destijds gesloten vriendschap dui delijk tot uiting kwam. Het kleinste boekje ter wereld is door de Keule naar H. Schmltz geschreven. Het bevat 77 bladzijden van 3.5 bij 4.5 mm .waar op 5HOOO letters voorkomen. Schmltz schreef gemiddeld 63.4 letters op elke mm2. Het werk kostte hem een half Jaar tijds. Hiervoor schroeft Schmltz al eens een boekje van 1526 bladzijden van 9 bij 12 mm. dat 13000 woorden bevatte. Belde boekjes werden door Schmltz zonder een vergrootglas te ge bruiken geschreven met een zeer hard* pen De Slctllaansc bandlctenkoninp Snlvatore Glullano heeft ln een brief aan het Glornale d'Italla tien leden van de Italiaanse regering of hun ge machtigden uitgedaagd tot een duel tot de dood. .Als ik win" zegt hij ..zal lk de regering van Italië op mij nemen als lk verlies zal dit het einde voor mij zijn". Glullano deelde mede, dat hij de heren een voor een wil be vechten. Over de keuze der wapen* heeft hy niet gesproken.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1