DAGBLAD VOOR AMERSFOORT WEINIG ENTHOUSIASME VOOR DE GRENSCORRECTIES Kanongebulder reeds in Nanking te horen Republikeinse regering terug naar Djokja? Niemeijeri J Sowjet-voorstel om eind te maken aan koude oorlog „Europazal mo eten zwemmen of het zal zinken" Wat gebeurt er als Eerste Kamer het ontwerp afwijst? Op dsi luwisl Luxemburg doet ten dele afstand Ook leraren zijn ontevreden Trouw en Parool weer terug Communisten beschoten twee Britse schepen op de Jangtse Rode leger trekt over de Jangtse Nederlandse regering accoord onder twee voorwaarden Berlijn „zoemt" van geruchten KOFFIE .in kort. .bestek Jonderdag 21 April 1949 Achtste jaargang No. 1305 Opgericht door de Stichting „Het Parool" Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank. Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. oi l.i5 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V, De Nieuwe Pers Redactie :o Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. In de Eerste Kamer blijkt weinig enthousiasme te bestaan voor de grenscorrecties. Het betrokken ontwerp, dat gisteren ter sprake kwam. lokte een suggestie uit van de heer Beaufort (KVP), die voorstelde, de behandeling te schorsen. Hij deed dit voorstel na te hebben gewezen op het Belgische besluit, de grenzen met Duitsland voorlopig intact te laten. Deze suggestie vond van tal van zijden bijval. Een dergenen, die zich bij deze suggestie aansloot was de heer W endelaar (VVD) die aankon digde. dat hij niets voor annexatie voelt en dus zijn stem niet aan het ontwerp zal geven. Hetzelfde kon digde de heer Schalker (CPN) aan en ook de heer Wouden berg (Arb) had bezwaren tegen het ontwerp en gaf de regering eveneéns de suggestie-Beaufort in overweging. De bezwaren van de heer Woudenberg waren echter niet gegrond, zo zei hii. op de grote mond die men in West-Duitsland over deze kwestie opzet. Wel vroeg hij. wat de moeilijk heid voor de regering zou zijn als de Kamer het ontwerp een? niet aanvaardde en wat hiervan d«> con sequenties zouden zijn. In ongeveer dezelfde geest sorak de heer Pol - le ma (CHIT); hij betoogde: al ver werpt de Kamer het wetsontwerp dan zijn de correcties nog niet ver worpen. want deze zijn aangebracht door het protocol van Parijs op 26 Maart De heer Al gr a (AR) vond dat de kwestie van Dollard en Eems ver uitgaat boven die van de aan de orde zijnde grenscorrecties en diende dan ook een motie in dat de handhaving van de Nederlands- Duitse grens in de Dollard onver wijld en nadrukkeliik aan de orde moet worden gesteld Hêt bezoek dat dr Arnold, de minister-president van Nooronin- Werifalen aan Den Haag heeft ge bracht. noemde de heer Algra een .Freehheit" (brutaliteit) en nog grotere ..Frechheft" vond hij het. dat deze heer Arnold zich tot de voorzitter van een der Kamerfrac ties had gewend. Hoewel de heer Beaufort had ge zegd dat zijn (KVP-) fractie in meerderheid haar steun niet aan het ontwerp gal onthouden kwam diens partijgenoot Ruvs de Bee- renhrnuck vertellen dat in de Katholieke Volkspartij weinig ent housiasme beslaat over de ont worpen correcties. Vanmiddag om half twee zou mi nister Stikker de srprekers van gis teren beantwoorden. Ziekenhuizen HET is soms ontstellend om te zien hoe ons land in de oorlog achterop is geraakt. Allerlei objec ten, waaraan vv\j onder normale omstandigheden rustig hadden kun nen werken, zyn blijven liggen. Herstellingen, uitbreidingen, aan schaffingen, nieuwbouw, alles Is vgf jaren lang achter en het ergste a, d3t ons land ook thans nog niei In staat is onmiddellijk te doen wat gedaan moet worden. Op deze wijze wordt de achterstand eerder gToter dan kleiner. Een der objecten, waaraan op het ogenblik een dringende behoefte be staat, is het Ziekenhuis. Er is in Ne derland geen stad van betekenis of die behoefte doet zich voelen. In de oorlog kon weinig of niets aan de ziekenhuisbouw gedaan worden. Het bleef bij het maken van plannen. Het ziet er echtei allerminst naar uit, dat hiervan binnen zeer korte tyd iets terecht zal komen. Door de grote bedragen, die nodig zijn in alle sectoren van de bouwnijverheid en speciaal in die van de woning bouw en die van de industrie, kan in de eerstvolgende jaren voor gebou wen van hygiëne en volksgezond heid slechts een gering bedrag wor den gereseVveerd. Dat ziet er inderdaad weinig hoopgevend uit. Maar men schrikt toch even als men in het weekblad „Bouw", waaraan wij de gegevens ontlenen, leest: „Ook voor zieken huizen geldt, dat getracht moet worden met zo gering mogelijke middelen een aanvaardbare oplos sing te vinden." Dit betekent niets meer of minder dan dat op de bouw en de inrichting sterk bezuinigd zal moeten worden en het betekent ook. dat er ziekenhuizen zullen verrijzen, die over een kwart eeuw en mis schien al eerder, niet meer zullen voldoen aan de eisen des tijds. Des kundigen hebbe- ütgerekend, dat, om tot een enigszins bevredigende situatie op het gebied der toekom stige gezondheidszorg te komen, tot 1970 een bedrag nodig is van 500 millioen. Twintig jaar lang moet per jaar op elk bedrag gerekend worden van 27,5 millioen. Ter verwezenlijking wordt een al gemeen landelijk ziekenhuisplan aanbevolen met doelmatige sprei ding en hiërarchische onderverde ling naar omvancr en betekenis. Wie mocht denken, dat er nu wel meer gang zal komen in de bestaande plannen, vergist zich deerlijk. Het is e en lange, lange weg, die de gemeentebesturen moeten af leggen voor het plan, dat zij in prin cipe hebben aangenomen, goedge keurd en gegund wordt. Het Mini sterie van Sociale Zaken stuurt het plan naar de Bouwcommissie, die het beoordeelt, nadat het is onder zocht door het Bureau van de Bouwcommissie, waarin de ambte lijke leden van de Ziekenhuiscom missie en een vertegenwoordiger van de Geneeskundige Hoofdinspec tie van de Volksgezondheid zitting hebben. Nadat het plan in principe door de Minister van Sociale Zaken is aanvaard, moet het schetsplan worden ingediend bjj de Geneeskun dige Hoofdinspecteur var de Volks gezondheid tei wijl het definitieve plan ter beoordeling aan de minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting moet worden ingezonden. Om in aanmerking te komen voor fi nanciële steun van ryksw -ge. zal een desbetreffend verzoek tot de Minister van Sociale Zaken moeten worden gericht. De aanvrage om riiksgoedkeuring moet worden inge diend bij het Bouw- en Woningtoe zicht van de betrokken gemeente, die voor opzending aan de Provin ciale Directie van de Wederopbouw en de V 'kshuisvesting zorg draagt. Wij zouden zo nog een poosje kun nen doorgaan, maar vergen daar mee wat een beetje te veel van het geduld van de lezer. Hoe er echter na al deze handelingen nog nieuwe zie kenhuizen zullen komen, is ons een raadsel. Arnold teleurgesteld „Er moet meer achter zitten" Dr. Arnold heeft zich tegenover Associated Press teleurgesteld uitge laten over zijn bezoek aan Den Haag, waar hij naar hij zei mr. Stikker, dr Hirschfeld, regeringscommissaris voor Duitse zaken, en politieke lei ders had ontmoet. Hij gaf toe. dat hij de Nederlandse autoriteiten ver scheidene tegenvoorstellen had ge daan. maar volgens Reuter gingen deze voorstellen de Nederlandse re gering niet ver genoeg. ..Er moet meer achter zitten dan alleen het verlangen naar technische correcties, aldus dr. Arnold, want anders hadden de Nederlanders niet geweigerd te onderhandelen". Dr. W. Drees, de minister-presi dent. heeft gisteren een telegram ge kregen van Duitse ex-politieke ge vangenen, die samen met hem in Buchenwald hebben gezeten er waarin zij er bij „ons mede-slacht offer", zoals het in het telegram heet, op aandringen, dat deze de Koningin en het parlement zal aanbevelen, de voorgenomen grenscorrecties niet ten uitvoer te brengen. In een officieel communiqué heeft Luxemburg de regeringen van de Verenigde Staten, Engeland Frankrijk medegedeeld dat het voorlopig afziet van de grens cor recties voorzover deze betrekking hebben op de Duitse gemeente Rot. De regering van Luxemburg wenst zich echter de rechten hierop voor te behouden. Het Kammerveldwoud. een onbe woond grensgebied, zal echter vol gens het plan wel op 23 April door de regering van Luxemburg wor den overgenomen. NederlandFrankrijk Extra treinen naar Rotterdam In verband met de voetbalwed strijd NederlandFrankrijk, die Zaterdag in het Feyenoordstadlon te Rotterdam wordt gespeeld, zul len de Suoorwegen extra treinen laten rijden op de trajecten Am sterdamRotterdam. Dordrecht Rotterdam. TTtreehtRotterdam en MaassluisRotterdam. De hal te RotterdamStadion zal Zater dag voor reizigersverkeer zijn opengesteld. Aan 127 middelbare scholen in ons land waren in 1948 niet minder dau 112 vacatures, terwijl 728 onbevoeg de leerkrachten daar les gaven. Deze mededeling deed ir. J. C. A. Deuss, uit Zeist, tijdens de alge mene vergadering van de katholieke lerarenvereniging .St. Bonaventura', die in Nijmegen is gehouden. Hij weet deze misstand aan de geringe waardering, die hët middelbaar on derwijs geniet en de onvoldoende salariëring der leraren. Dat is de oorzaak, dat universitair afgestu deerden liever emplooi zoeken in het bedrijfsleven dan bij het onderwijs, zei hij. De vergadering sprak zijn mis noeg ;n er over uit. dat de salaris- regeling der onderwijskrachten ten achter wordt gesteld bij die van de ambtenaren, van welke positie, vol gens „St. Bonaventura". vooral de leraren bij het middelbaar nijver heidsonderwijs de dupe worden De katholieke leraren brachten hun grieven telegrafisch ter kennis van de minister van O. K en W. Dank zij het ingrijpen der over heid is het van heden af aan de Amsterdamse dagbladen „Trouw" en „Het Parool" weer mogelijk ge maakt op de hun voor de vervaar diging toegewezen zetterij en drukkerij van „De Telegraaf' gezet en gedrukt te worden. Niet alleen dat aan „De Tele graaf" thans de verplichting daar toe is opgelegd, de overheid heeft eveneens beslist dat de leiding van het bedrijf gewijzigd zal worden, doordat nieuwe bewindvoerders worden aangewezen, die een onge hinderde vervaardiging van de bla den „Trouw" en „Het Parool" zul len garanderen. Pensioenfonds voor de landbouw spoedig in werking Binnenkort verwacht men de goedkeuring van de minister van sociale zaken op het verzoek, dat de Stichting van de Landbouw tot hem heeft gericht, om spoedig een be drijfspensioenfonds voor de land bouw in te stellen. Waarschijnlijk zal het fonds op 1 Mei in werking treden. De technische premier bedraagt voor arbeiders van 17 tot 20 jaar 1.25 per week. Nadien moet 2.50 per week worden betaald. De werk gevers nemen echter de helft van de premie voor hun rekening. In de collectieve arbeidsovereenkomsten, die per 1 Mei ingaan, is echter re kening gehouden met deze premie betaling, zodat de arbeiders in feite een loonsverhoging krijgen, waar door de premie dus niet op het ge zinsinkomen zal drukken. Kersenboomgaarden bij Vianen bloeien Zondag Dc communistische troepen in China zijn in dc sector van Nanking een in hevigheid toenemend offen sief begonnen. De Chinese wetge vende Joean (Eerste Kamer) is In besloten zitting overeen gekomen uit Nanking te vertrekken zodra de voorzitter Toeng Kwan Hsien. zulks raadzaam acht. Transportvliegtui gen worden voor een eventuele overtocht naar Kanton gereed ge houden. De voornaamste bestuurs organen en wetgevende lichamen zullen tezamen met politieke leiders beslissen of Nanking al dan niet ge ëvacueerd zal worden. Inmiddels Is het "bulder duidelijk te Nan king te horen. Er is een uitgaans verbod uitgevaardigd. Het Britse korvet „Amethyst" Is op weg naar Nanking op de Jangtse beschoten, tengevolge waarvan 20 leden der bemanning gedood en 20 gewond zouden zijn Het incident vond plaats op een plek waar. naar men verwacht, de communistische troepen de rivier zullen trachten Wanneer het niet al te warm lover te sleken. De gewonden zijn wordt verwacht men dat Zondag ["naar een "ëtland fn de rivier öVer- a.s. de kersenboomgaarden rond- gebracht. Het vaartuig, dat op weg om Vianen in volle bloei zullen was om de torpedobont „Consort" staan. t>ij te staan, die de bescherming van Volgens officiële berichten uit Nanking zUn de Chinese communis tische legers hedenmorgen de Jang tse overgestoken. Als centrum van deze operatie wordt genoemd Tiakang, 130 kilo meter ten Zuiden van Nanking. Verwacht werd, dat dc commu nisten vandaag op meerdere pun ten de Jangtse zullen proberen over te steken. Het artlllerieducl over de rivier tussen de communistische troepen en de regeringslegers, dat vanmorgen vroeg te Nanking werd gehoord, is later in de ochtend ge staakt. IN Hotel des Indes te Batavia vin den momenteel onder leiding van de UNO-Commissie voor Indonesië de voorbesprekingen plaats tussen Nederlanders en Republikeinen voor de aanstaande Rondetafel conferentie in Den Haag. DE FOTO geeft een overzicht van de zaal waar de conferentie wordt gehouden. Ter linkerzijde ziet men aan de tafel der Neder landers, in donker costuum, dr. J. H. van Royen, recht tegenover hem (met hoofddeksel) is Mohammed Rum gezeten, de leider van de Re publikeinse delegatie. In de bijeenkomst, die de Neder landse en republikeinse delegaties heden onder auspiciën van de UNCI hebben gehouden, heeft dr Van Royen verklaard: „De Nederlandse regering is bereid in te stemmen met de terugkeer van de republi keinse regering naar Djogja. mits een bindende verklaring (binding commitment) verkregen wordt over beide andere onderwerpen, name lijk. dat de republikeinse regering de gewapende aanhangers zal beve- Duitsland zou moeten worden uitgesloten van Noordatlantisch Pact De Russen zouden volgens A.P. bereid zijn voor te stellen een ein de aan de koude oorlog te maken, indien het Westen Duitsland uitsluit van het Noordatlantische pact. Een goed ingelichte woordvoer der. die echter niet genoemd mag worden, heeft verklaard, dat het plan uit dë volgende punten zou bestaan. 1. Het opheffen van de Berlijnse blokkade. 2. Terugtrekking van de Russische legers achter de Oder en van de ge allieerde legers achter de Rijn. 3. Vestiging van een centrale re gering door middel van een bespre king van de Amerikaanse. Franse, Britse en Russische ministers van buitenlandse zaken. Een hoge Duitse autoriteit heeft gezegd, dat het plan door de Rus sen zelf ter tafel gebracht zou wor den en niet aoor een van hun satel lieten of van hun Duitse communis tische organisaties. Van geallieerde zijde werd dit bericht bevestigd noch ontkend. Tdrwijl het in Berlijn zoemt van geruchten over een op handen zijn de verandering in de toestand, be waren de Russen een volstrekt stil zwijgen. Lucius D. Clay, de Ameri kaanse bevelhebber in Duitsland, verklaarde niets van een voorstel van de Russen te weten. Het Duitse nieuwsbureau Dena maakt melding van berichten als zou het „zeer wel mogelijk" zijn, dat de Sowjet-Unie bereid is spoe dig haar troepen uit Duitsland te rug te trekken. Eerder werd gemeld, dat in Duit se kringen, die nauwe betrekkingen met het Sowjetrussische militaire bestuur onderhouden. verklaard wordt, dat Duitse politici in de Oostelijke zone van de Sowjet- autoriteiten opdracht hebben ont vangen voor één Juni de plannen voor instelling van een Oostduitsë regering te voltooien. Luchtbrug blijft Gezaghebbende Amerikaanse woordvoerders in Duitsland heb ben meegedeeld dat al zou de Rus sische blokkade van Berlijn morgen eindigen, de luchtbrug-operatie zou doorgaan. Men wil de manschappen en de vliegtuigen mobiel houder, voor het geval dat de Russische blokkade weer ingeschakeld zou worden en voorts om de Russen te tonen dat de westelijke geallieerden van plan zijn in Berlijn té blijven. len de guerilla te staken en samen te werken bjj het herstel van de vrede en de handhaving van orde en rust en ten tweede, dat overeen stemming bereikt wordt (make agreements) betreffende de tijd en de voorwaarden voor de ronde ta fel-conferentie te Den Haag". Dr. Van Roven zelde. dat de Nederland- delegatie krachtige pogingpn heeft gedaan om in details te ant woorden op de punten, die Zater dag naar voren zijn gebracht door de republikeinse delegatie. Hoewel het Nederlandse antwoord nog niet volledig was. zo zeide hu, was het toch vollediger dan hij verwacht had dat op dit ogenblik mogelijk zou zjjn. Deviezen voor België en Luxemburg De ANWB deelt mede. dat toeris ten tot en met 29 April bij de de- viezenbanken en reisbureaux aan vragen kunnen indienen voor Bel gische en Luxemburgse deviezen voor de maand Juni. De toewijzing bedraagt 2800 francs per persoon, men mag per dag over niet meer dan 400 francs beschikken. Toeris ten, die in 1948 deviezen voor Bel gië hebben gehad of in 1949 devie zen voor een ander land hebben •gekregen, komen niet in aanmer king voor deze toewijzing. Britse onderdanen in de hoofdstad tot taak had, is aan de "•■ond gelo pen. Ook de „Consort", die te hulp snelde, is beschoten en beantwoord de het vuur. Thans liggen de krui ser -..London", het Britse fregat „Black Swan" en de ..Consort" bij de „Amclhyst' voor anker, hetgeen er op zou duiden, dat deze schepen zullen trachten het laatste vlot te krijgen. Volgens een woordvoerder van de Britse marine is het nog niet officieel uitgemaakt, dat de commu nisten verantwoordelijk zijn voor het incident. Naar wordt gemeld zouden pogin gen in het werk worden gesteld om de zaak met de communisten op te nemen. Naar uit Sjanghai verder wordt vernomen heeft de Britse consul te Tientsin opdracht ontvan gen bij de communisten in Peiping een protest in te dienen in verband met de beschieting van de Britse oorlogsschepen, die „met een vreed zame en menslievende bedoeling" op de Jangtse lagen. Nader wordt gemeld, dat aan boord van de „Consort" negen le den der bemanning werden gedood, en drie ernstig gewond. Het vaar tuig is thans op weg naar Sjanghai, nadat de „Amethyst" op eigen kracht vlot gekomen is. Steun anti Europa Wet op militaire hulp vandaag ingediend De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Ache- s o n, heeft gisteren bekend ge maakt, dat hij hoopte, vandaag een wetsontwerp te doen toekomen aan de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Senaat, waar in de Amerikaanse regering wordt gemachtigd militaire hulp te ver lenen aan bepaalde landen. Hij hoopte dan in staat te zjjn de com missie de grootte van het bedrag te kunnen mededelen, dat ter be schikking van de regering zal moe len worden gesteld, om deze hulp verlening te kunnen bekostigen. Minister Achesnn, die deze ver klaring aflegde tijdens een pers conferentie, zei nog niet te kunnen aangeven welke werkwijze zou worden gevolgd bij het indienen van de hierop betrekking hebben de wetsontwerpen bij het Congres. In het wetsontwerp, dat bij de commissie van buitenlandse zaken zal worden ingediend, wordt de Amerikaanse roering gemachtigd militaire hulp te verlenen en voor raden te leveren aan landen, wier ongerept bestaan van vitaal belang wordt geacht voor de veiligheid der Verenigde Staten. Het verluidt, dat de hulp zal worden verleend aan bepaalde doch niet alle staten-onderteke- naren van het Noordatlantisch verdrag en aan andere landen, waarmede de Verenigde Staten speciale overeenkomsten hebben gesloten, zoals Turkije, Grieken land en Perzië. BONNEN LIJST Voor het tijdvak van 24 April t.m. 7 Mei 1949 zijn do volgende bonnen aangewezen. VOEDINGSMIDDELENK AARTEN 905 101 Vices (A, It. D): 100 gram vlees 102 Vlees (A. B): 300 gram vlees 103 Vlees (1)): 100 gram vlees 105 Algemeen (A, B. D): 250 gram boter, margarine of vet 106 Algemeen (A. B): 500 gr. boter, margarine of vet 107 Algemeen (A. B): 200 gram kaas of 250 gram korsllozc kaas 108 Algemeen (A, B): 125 gr. koffie 109 Algemeen (A, B): 500 gr. sinaas appelen (inl. uiterlijk 30 April) 112 Algemeen (B): 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 114 Algemeen (Dl: 250 gram boter, margarine of vet 115 Algemeen (I)): 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 116 Algemeen (D): 1 kg sinaasap pelen (inl. uiterlijk 30 April) TABAKSKAARTEN 903 76 Tabak (QA): 2 rants, sigaretten of kerftabak 78 Tabak (QC): 2 rants, sigaretten of kerftabak BONKAARTEN ZA ZB. ZC. ZD. ZE. MD, F. II, 905 (bfjz. arbeid, a.s. moeders, en zieken) Geldig zijn de bonnen, gemerkt met de letter L. (De letters achter dc bonnummers geven de kaarten aan. waarop de be treffende bonnen voorkomen). Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 22 April worden gebruikt. De bonnen 084. 089, 090, 091, 093, 097, 098 en 099 Algemeen der bonkaarten voor voedingsmiddelen kunnen ver nietigd worden. ertentie Aan A N. W. M. Willemsen, tot do doodstraf veroordeeld door het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam. is gratie verleend. De dood straf is veranderd in levenslange gevangenisstraf. Churchill spreekt tot bijeenkomst van Europese federalisten Winston Churchill heeft gisteren de Europeanen meegedeeld, dat zij het excessieve nationalisme moeten beperken. „Wij mpeten nadenken, plannen maken en hard werken, niet alleen als patriotten in ons eigen land, maar als Europeanen, willen wij geen pau pers of slaven worden," aldus Churchill in een toespraak voor de econo mische conferentie van de Europese beweging, die gisteren te Londen begon. „Het volk van Europa zal moeten zwemmen of zinken. Wij hebben het volste vertrouwen, dat het ogenblik aangebroken is dat het zal be sluiten te zwemmen." Churchill is ere-president van de beweging voor Europese eenheid. PAARSMERK OM DE SCHADE, die tijdens de oorlog onder de woningen van Nij megen is aangericht, te herstellen, is een plan ontworpendat de bouw van 1000 woningen behelst. Bij de Nierstraat verrijst een complex van 210 woTi/'"v"Mo*if»»ncTi. Churchill waarschuwde tegen de na-oorlogse wederopbouw van Europa op de grondslagen van oude nationale richtlijnen. „Excessief nationalisme en conse quente militaire voorzorgsmaat regelen bloeien op deze grond slagen." aldus Churchill. „Wij heb ben dit dwaze systeem verdragen en het overleefd. Europa, dat altijd het behaaglijkste en gelukkigste al ler continenten is geweest en nog zou kunnen zijn, is door misdaad en krankzinnigheid krankzinnig heid is meestal de vader van de misdaad in haar huidige positie gebracht." Churchill drukte het geloof uit, dat Engeland „veel krachtiger" aan het Europese leven zou kunnen deelnemen zonder de banden met de dominions in de steek te laten. Zinspelend op de aanwezigheid op het podium van de Labour- minister van defensie. A, V. Alex ander. zei Churchill: „Wij hopen voortaan, dat partijgeschillen of persoonlijke geschillen de gemeen schappelijke zaak van alle landen, die hier vertegenwoordigd zijn, niet in de weg zullen staan „Uit naam van de Britse ver tegenwoordigers, die hier aanwezig zijn, kan ik U verzekeren, dat wij de grote lijnen en de buitenlandse politiek van onze minister van bui tenlandse zaken, Bevin, zullen steunen." „Indien wij oprecht en verenigd blijven kan ons niets overkomen. Met elkander verbonden in trouwe kameraadschap kunnen wij ons te gen alle vijanden verenigen en kun nen wij volharden in het weder op bouwen van een verwarde en ver bijsterde wereld. Zij zal dan in al haar majesteit van oude landen en in alle vreugde van honderden mil- lioenen nederige huizen herrijzen." Aan deze conferentie wordt deel genomen door: Frankrijk, de Ver. Staten. Oostehrijk, Beleié. Dene marken. Luxemburg, Noorwegen. Zweden Turkije. Italië, Grieken land. Nederland. Duitsland. Burgarije. Tsjechoslowakije. Hon garije, Polen. Roemenië. Joego slavië en Australië. Nationale Reserve Vragen over .gedwongen vrijwilligheid' Het Tweede Kamerlid de heer Krol (C.H.U.) heeft de minister van oorlog schriftelijk vragen ge steld over de dezer dagen in de pers verschenen mededeling van officiële zijde, dat dienstplichtigen van de lichtingen 1941 tot 1944 kunnen wor den opgeroepen als er zich niet ge noeg vrijwilligers blijken aan te melden voor de Nationale Reserve. De heer Krol vraagt om.: Is de minister niet van oordeel, dat de in druk wordt gewekt, dat de regering het standpunt huldigt om de Natio nale Reserve te voeden met vrijwil ligers. die op straffe van het opleg gen van verplichtingen, als het ware worden gedwongen om in „Steun Wettig Gezag-verband" plaats te ne men. waardoor het idee van vrijwil ligheid wordt aangedaan, zeer tot schade van de betrouwbaarheid van het nationaal instituut S.W.G.? In het nieuwe gebouw der V.N. to New York zal een afzonderlijke kamer voor gebed en meditatie worden Inge richt. Trygve Llc heeft hiertoe op dracht gegeven naar aanleiding van de verzoeken, dat ln de wolkenkrabber der V N een plaats moet lijn, waar mensen vnn alle godsdienstnU overtui gingen kunnen bidden. Een 80-Jarlgc arts ln ruste te Hlnton. dr. J A. Fox, heeft dc 16 personen grole famillo Branderhorst, dlc onlangs uit Neder land te New York Is aangekomen, een huis met een boerderij van meer dan 290 hectare aangeboden, nadat hU ln een krant hun portret had gezien. „Ik zou die familie graag op mijn farm hebben." zei dr Fox. „Zij hebben ze ven zoons en dat ls Juist wat de boer derij nodig heeft." Dinsdagavond zakte het plafond van een bioscoop te Horna Louisiana (V S in. juist toen do voorstelling zou beginnen. Minstens 32 slachtoffers werden naar het zieken huis overgebracht en de radio riep ln haar nieuwsuitzending geneesheren en verpleegsters op om in het overbevolk te ziekenhuis te assisteren. Mcjuffr. Jo Mulder heeft van de Koningin toe stemming gekregen haar nieuwe kin- deroperctte getiteld Arjolijntjc ln Sprookjesland" aan de prinsesjes op te dragen Dc première van deze operette wordt 14 Mei in de Koninklijke Schouwburg tc Den Haag gegeven Er zijn heimelijk proeven genomen met de Britse onderzeeër Seraph", die ln dc oorlog generaal Glraud uit het bezette Frankrijk haalde en de Ame rikaanse gcneraanl Clark ln Noord Afrika aan wal zette om met dc pro- gcalliccrde Fransen te onderhandelen. Deze onderzeeër is omgebouwd en loopt nu onder water sneller dan de enige op de Duitsers buitgemaakte U- boot. Zii legt per uur onder water één en twintig knopen af Zeven zuster schepen zijn op een dergelijke manier omgebouwd Woensdag werden aan dc veiling Tor Aar de eerste peulen aangevoerd tegen con prijs van 3.20 per kilogram. Het staat bijna vast. dat prinses Margaret van Engeland bij haar bezoek aan Italië door dc Paus ontvangen zal worden. Naar verluidt bereidt dc Britse legatie bij het Vatl- caan haar receptie voor Vier Jonge Nederlandse boeren hebben hun Intrek genomen ln de universiteit van dc Amerikaanse staat Maine waar zij, al vorens verschillende methoden tot het kweken van aardappelen in het graaf schap Arrostook te bestuderen, een mechanische opleiding zullen krijgen. De Jongens verlangen er naar 'aan de slag te gaan ZIJ zijn bijzonder te spre ken over het Amerikaanse eten. De Londense politie heeft een poging ver ijdeld om op Trafalgar Square, waar dr Malen met een delegatie verblijft, de beeltenis van de Zuid-Afrikaanse premier te verbranden De betoging die was opgezet door Indiërs en Afrikaanse Inboorlingen, was gericht tegen dc ras senpolitiek der Zuld-Afrikaansc rege ring. Weerbericht VANNACHT REGEN Weersverwachting, geldig tot Vrij dagavond (opgemaakt te 10 uur). Vanavond cn vannacht: zwaar bewolkt met tij delijk enige regen. Meest matige Zuidelij ke wind Minder koud dan de afgelopen nacht. Morgen overdag: wisse lende bewolking met enkele verspreid optre dende buien. Matige of vrij krachtige wind tus sen West en Noordwest, Kouder dan vandaag. 22 April: Zon op 5 30. onder 19.48 uur; Maan op 4.11, onder 1322 uur.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1