DAGBLAD VOOR AMERSFOORT lerste Kamer stemde vóór, toen regering met aftreden dreigde Verwoede strijd om de Jangtse Kiang Duitse douaniers moeten vandaag koffers pakken Koninklijk gezin door politie toegezongen 3 On twerp-grenscorrecties aanvaard regenstanders legden dreigement als teken van zwakte uit Öp d& küAAsJ Hoe de Senaat stemde Britsevlooteenheden onderweg van Hongkong naar Sjanghai Guerilla-actie in Indonesië In kort Ibestek 1949 Zon- 'Uden- Vlaarn v. d. [jdag 22 April 1949 Achtste jaargang No. 1306 Opgericht door ae Stichrlng «Her Parool" Giro 510330. Bank: Rorterdamaphe Bank. Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w ol f 115 p. kt» Losse oummera 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie *o Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 1291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: T J. DE BOORDER. ut^n- bben ge inen. uur de der ndi- 35 lijst ten ge- noet 3lik roor en- iet u- De Eerste Kamer heeft gistermiddag met 25 tegen 17 stemmen t wetsontwerp betreffende de grenscorrecties aanvaard, nadat regering bij monde van minister Stikker had gedreigd te llen aftreden, indien het ontwerp er niet door zou komen, it uiterste middel heeft blijkbaar sommige tegenstanders van e grenscorrecties er toe gebracht, toch hun stem aan het ont- erp te geven: enkele leden verklaarden met nadruk, dat zij itsluitend zouden voorstemmen om het kabinet niet ten val te fcrengen. Om half twee werd de zitting leopend en terstond kwam minis ter Stikker aan het woord, om do tritiek die tal van sprekers de vo- fige dag hadden geuit, te beant- (hvoorden. De minister ging de ge schiedenis van de behandeling de- £er grenscorrecties na. De correcties kunnen niet anders Idan als voorlopig worden bezien, lomdat het vredesverdrag pas met (definitieve regelingen kan komen. I;De Benelux-partners hebben dui- jjdelijk willen maken, dat deze cor- Ij ecties niet vooruitlopen op ver goedingen. Het scheen de regering j toe, dat thans de kans op tech- nische correcties moest worden 1 aangegrepen, omdat anders wel- I licht gewacht had moeten worden I op de vredesconferentie, die mis schien nog in een ver verschiet ligt. Wat de omvang der correcties betreft: de regering ziet niet van verdere compensaties af. Speciaal geldt dit ook ten aanzien van de Dollard. Vreemde positie De mogelijkheid dat het ontwerp door de Kamer zou worden ver worpen ter sprake brengend, merkte de minister op, dat de re- A AN de gemeente Zandvoort is L een vergunning verstrekt tot het bouwen van een Butlin-kamp. In Engeland bestaan deze kampen al enige jaren en zij schijnen zich in een machtige populariteit te mogen verheugen. Na de droomfabriek, de bioscoop, heeft dus nu ook de ver- maakfabriek. het Butlin-kamp, haar intrede in de* wereld gedaan. Billy Butlin, de ontwerper, is er rijk van geworden. Hij kon dit worden, om dat hij de geest van onze eeuw op de juiste wijze heeft aangevoeld, hoeveel bedenkingen men ook tegen deze geest mag hebben. Hij voegde slechts een nieuw gebied toe aan de industrialisatie, die allerwegen voortschrijdt. Een v'ermaakfabriek. dat betekent, dat het persoonlijk initiatief wordt uitgeschakeld. De massa, en het Butlin-kamp is bere kend op de massa, krijgt tegen zo veel per dag een evenredige hoe veelheid vermaak aangeboden. Het is een druk-op-de-knop-systeem voor die vacantiegangers. die er te gen op zien zelf hun plannen uit te denken want het Butlin-kamp zorgt voor alles. In Engeland maken reeds tienduizenden gebruik van dit soort kampen. Zij wonen in kleine huis jes met stromend koud en warm water en centrale verwarming. Er zijn schouwburgen, bioscopen, dans zalen, meren, sportterreinen, restau rants. bars enz. En dat alles is in de eenheidsprijs begrepen. Deze But- lin-kampen zijn de meest comfor tabele en luxueuze vacantie- en vermaaksoorden, die men zich kan denken. Men kan zich de vraag stellen of het Butlin-kamp nu een vorm is, waarmede de gemiddelde Neder lander. individualist bij uitstek, vrede zal kunnen hebben. Het is geen wet van Meden en Perzen, dat alles wat in het buitenland opgang maakt, dit ook zal doen in ons land. Het is niet onze taak deze vraag te beantwoorden. Bedenkingen tegen zo'n vermaakfabriek zijn er ge noeg. Daarvoor behoeft men niet eens een strenge puritein te zijn. Onze regeerders staan er borg voor, dat het met de zedelijkheid in zo'n kamp in orde is. Het komt hier dus meer aan op de interpretatie en de onze is, dat deze kampen een flink handje zullen meehelpen om de reeds bestaande vervlakking van onze geestelijke waarden en de in nerlijke leegheid van het individu te verergeren. De interpretatie van onze regeerders is echter een heel andere. Als slimme kooplui horen zij reeds het geld rinkelen, dat met een Butlin-kamp in het laatje komt De betalingsbalans van het vreemdelingenverkeer vertoont een deficit. Er gaan, zo wordt gezegd, nog altijd meer Nederlanders hun geld in het buitenland verteren, dan er buitenlanders hier komen. Dat houdt voor een belangrijk deel ver band met het ernstig tekort aan hotelruimte in ons land. Er zijn tal van hotels in de oorlog verwoest en het bouwen van nieuwe hotels stuit op buitengewoon grote bezwaren uit een oogpunt van financiering. Misschien heeft de betrokken mi nister gelijk als hij zegt, dat er zo veel Nederlanders naar het buiten land gaan. Het komt ons anders nogal bezwaarlijk voor in verband met de vele monetaire beperkingen. Als wij het dus goed begrijpen, dient het Butlin-kamp, dat te Zand voort zal verrijzen, om het tekort aan hotelruimte aan te vullen. Het zal een trekpleister moeten worden voor de vreemdelingen. Vreemde lingen met ponden en met dollars. Als het kamp er staat en de vreem delingen zitten er in, zulleih wij proberen er een paar centen aan te verdienen Het klinkt plat-materia- listisch. De rechtvaardiging ligt in het feit, dat Nederland arm is. Om te kunnen leven heeft ons volk be- staansbronnen nodig en het Butlin- kamp zal zo'n bron moeten worden. Dat klinkt bitter. Het illustreert meer en beter dan honderd minis teriele redevoeringen hoe het met ons en met ons land gesteld is! gering hierdoor in een vreemde positie zou komen en zou moeten gaan onderhandelen op een niveau waarop zij dat niet wenst. Ook heeft de regering ernstig bezwaar tegen schorsing van de behande ling van het ontwerp, zoals door de heer Beaufort (KVP) is voor gesteld. Samenvattend zei de minister ten slotte dat: 1. de correcties van bescheiden aard zijn, maar uit technisch oog punt niet als bagatel mogen wor den beschouwd: 2. uit de houding der Duitse politici is gebleken, dat op geen andere wijze afdoende verbetering is te verkrijgen: 3. de regering ervan overtuigd is. dat er geen blijvende schade voor de betrekkingen met Duits land is te vrezen: 4. de Benelux-partners geen principieel afwijzend standpunt hebben ingenomen. Ten slotte verklaart minister Stikker, dat het kabinet voor verwerping van het ontwerp de verantwoordelijkheid niet kan dra gen. Na dit dreigement van minister Stikker behandelde de minister van binnenlandse zaken, mr. Van M aarseveen, enkele staats rechtelijke en administratieve as- peeten van de kwestie en toen was het tijd voor de replieken. Onverzoenlijk Het onverzoenlijkst bleek de heer Algra (A.R.). Hij wees nog_ maals op de onbehoorlijke mani festaties der Duitsers, wier spre ken over schadevergoeding hij on gepast noemde, als men bedenkt, dat honderdduizend Nederlanders naar de gaskamers zijn gevoerd. Ook kantte hij zich scherp tegen het feit, dat de regering met de portefeuilles had gerammeld. „Door dit grijpen naar het uiter ste middel wordt de positie van het parlement verzwakt, maar ook de positie der regering," aldus spr die niet van plan was, voor het uiterste middel uit de weg te gaan. Ook de heer Beaufort (KVP) al wilde hij zijn stem niet aan het ontwerp onthouden achtte het optreden van de regering staatkundig niet verantwoord. Vol gens de regering gaat het om een De 25 leden, die zich vóór het wetsontwerp inzake de grenscor recties hebben verklaard zijn: Van Lieshout Teulings. Van Velt- hoveni Van Voorst tot Voorst. Nijkamp. Berger. Kropman. Stein- kuhlor. Witteman. De Bruvn en Regout. allen van de KVP.'Bron- gersma. mej Tjeenk Willink, Kievit. Hoogland. Jonkman, mr. J Cramer. Van Walsum en Kra nenburg allen van de Partij van de Arbeid; Kolff, Vixseboxse en De Zwaan, allen C H. en Wende- VVD ®'erema en Molenaar, allen De 17 leden, die hebben tegen gestemd zijn: De Wilde. Woltjcr. Tjalma. Anema. Schipper. Algra en Rip, allen AR; Pollema en Reyers, beiden C H.; Beaufort en Barge, beiden KVP. J. J. Kramer en Woudenberg, beiden Partij van de Arbeid: Van Santen, Branden burg, Schalker en Schoonenberg. allen CPN. De aeer Ruys de Beerenbrouck (KVP) was tijdens de stemming niet in Jc zail aanwezig. Steun ter waarde van 1.13 milliard dollars De Amerikaanse senator Tom Conn ally (Democraat voor Texas), voorzitter van de Senaats commissie voor buitenlandse be trekkingen, die thans het wapen program voor steun aan het Atlan tische Pact bestudeert, heeft ver klaard. dat de ondertekenaars voor 1.130.000 000 dollar aan militaire steun zullen ontvangen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Ache- son, heeft volgens een lid van de Senaatscommissie voor buitenland se betrekkingen voor deze commis sie verklaard, dat de kosten voor de V.S. van militaire hulpverlening aan het buitenland op 1.400.000.000 dollar, waarschijnlijk voor het eerste jaar, zijn begroot. (Hierbij is inbegrepen voortzetting van de militaire hulp aan landen als Grie kenland en Turkije. De hulp voor West-Europa zou ongeveer 75 pro cent van het totaal der uitgaven vergen). kwestie van prestigeverlies in in ternationaal opzicht. Daarmee is spreker het niet eens: ook hij legt dit schijnbaar krachtig optreden uit als een symptoom van zwakte. Hoewel de heer Kolff (CHU) meedeelde dat verschillende van zijn bezwaren zijn weerlegd, zei hij 't eveneens te betreuren, dat de regering met zwaar geschut is ge komen. Een afwijzende houding bleef ook de heer Schalker (CPN) aannemen: hij zou zijn stem (en zijn fractiegenoten evenmin) niet geven aan het ontwerp. Hoewel ook de bezwaren van de heer Ruys de Beerenbrouck (KVP) niet weerlegd waren, wilde deze spreker niet meewerken aan een eventuele val van het kabinet: hij verliet daarom de Kamer toen de kwestie in stemming kwam. Ze gewichtig? Bij de dupliek zei minister Stik ker o.m. nog, dat de regering geen verantwoordelijkheden aan de Ka mer wil opdringen, maar dat het zich ook geen verantwoordelijk heden door de Kamer wil zien op gedrongen. „Is de kwestie nu zo gewichtig?" aldus de bewindsman. ..Wanneer de regering zou moeten terugtrekken, zouden er allerlei kwesties rijzen, waardoor ernstige moeilijkheden zouden ontstaan. Darom heeft de regering haar ernstige woord moeten spreken". Daarop volgde de stemming, die 25 voor- en 17 tegenstanders bleek op te leveren. Op aanraden van de minister had de heer Algra zijn Eems- en Dollardmotie gewijzigd. Deze werd met 37 tegen 4 (communistische) stemmen aangenomen, Verslagenheid over het besluit van de Eerste Kamer Aan de Duitse grensbeambten in de correctiegebieden is aangezegd, dat zij in de loop van Vrijdagmiddag (vandaag dus) hun bureaux zullen moeten verhuizen naar de nieuwe douaneposten. Het besluit van de Eerste Kamer heeft in West-Duitsland een zekere verslagenheid gewekt, daar in de laatste tüd de hoon gevoed was. dat de Nederlandse Senaat in laatste instantie de correcties niet zou goedkeuren. De minister-president van Noord- Rijnland-Westfalen, dr Arnold, heeft Donderdagavond verklaard, dat hij ook thans de hoop op een „bevre- Arnold wil contact met Nederland aanhouden Dr. Karl Arnold de minister president van de Duitse staat Noordrijn-Westfalen heeft gisteren te Dusseldorf een persconferentie gehouden over zijn reis naar Ne derland. Hei zei, dat zijn voor naamste indruk van het bezoek was, dat de oorlog in de mentaliteit van Nederland grote veranderingen heeft gebracht, die het voor Duit sers moeilijk maken zich gehoor te verschaffen. Het was volgens Ar nold de taak der Duitsers, te trach ten deze reminiscenties voor een meer positieve instelling tegenover Duitsland te doen plaats maken. Arnold riep in dit verband de Duitse pers op er voor. zorg te dra gen. in beschouwingen over de Duitse verhouding tot Nederland „de juiste toon aan te slaan". Hij zeide dat zeer vaak de Nederlandse openbare mening aanstoot heeft ge nomen aan „niet tactvol gekozen opmerkingen van Duitse zijde". Dr. Arnold verklaarde het nood zakelijk te achten, ook wanneer het Nederlandse parlement zijn goed keuring aan de correcties zou geven het contact met Nederland over de kwestie aan te houden. Hij zeide in Nederland te hebben doen uitko ken, dat de z.g. Duitse tegenvoor stellen geen afgesloten geheel vormden, doch slechts voorbeelden, die desgewenst konden worden uit gebreid. Zijn reis naar Nederland had niet ten doel gehad de parle mentaire besprekingen te storen, doch eerder de moeilijkheden uit de weg te ruimen, aldus zeide Arnold, digende regeling" der grenskwes tie nog niet heeft opgegeven. De Europese gedachte heeft volgens hem zo diep wortel geschoten, dat zij „door een momentele foutieve beslissing niet geremd kan worden". Het probleem der Duitse Westgren zen blijft volgens Arnold, tot aan het vredesverdrag evenzeer open als dat van de Duitse Oostgrenzen. De regering van Noord-Rijnland- Westfalen ziet daarom geen aanlei ding om een afscheidswoord te richten tot de Duitsers, wier ge boortegrond thans onder vreemd be stuur geplaatst wordt, aldus zei hij. „Wij zullen de strijd om het na tuurlijke recht der «elfbeschikking voor onz*1 landgenoten niet opge ven. Pas een Duitse bondsregering zou bij de ondertekening van het vredesverdrag het laatste woord in deze kwestie kunnen spreken". Over zijn bezoek aan Nederland zeide Arnold nog: „Ik heb het als een plicht beschouwd, in het laatste uur door een persoonlijk bezoek aan Nederland te wijzen op de grote politieke en psychologische beteke nis der grensveranderingen. Dit is misschien niet in overeenstemming met de regel der orthodoxe diplo matic. Ik geloof evenwel, dat die genen. die zorg hebben voor het recht van hun vaderland, het niet begrepen zouden hebben, wanneer ik niet het uiterste gedaan had. Een Nederlandse minister zou in de zelfde omstandigheden niet anders hebben gehandeld". Arnold zeide voorts, dat hij niet kon inzien hoe de Nederlandse re gering van mening kon zijn, dat zij haar aanzien zou verminderen, wanneer besloten werd tot „een handeling in Europese zin". Arnold verweerde zich voorts te gen de verklaring van minister Stikker dat hij tegen de afspraak mededelingen aan de pers had ver strekt over hun onderhoud. Hij zeide. de pers slechts te hebben in gelicht over het Duitse standpunt en de Duitse bereidwilligheid tot onderhandeling. Onmiddellijk na Mao Tse-Toengs radioboodschap, waarbij alle com munistische legercommandanten op dracht kregen „moedig voorwaarts te gaan", is de strijd om de Jangtse Kiang ontbrand, die nog steeds in hevigheid toeneemt. Volgens de Chinese communisti sche radio-omroep zijn sinds 20 April 300.000 man communistische troepen de rivier overgetrokken. Tegelijkertijd is in Zuid-China op vele plaatsen een guerilla begonnen, die de regering grote moeilijkheden bezorgd. Regeringsbruggehoofden over de Jangtse. waaronder Tsjin- kiangs bolwerken Loewei en Kwatsou. zijn reeds door de communisten onder de voet ge lopen en Tsjinkiang zelf wordt door de regeringstroepen ont ruimd. Van betrouwbare zijde te Hong kong wordt gemeld, dat in Kanton de noodtoestand is afgekondigd en men gelooft, dat de regering naar deze stad zal evacueren. Buitenlandse diplomatieke verte genwoordigers is aangeraden Nan king. waar het geratel van machine geweren reeds te horen is. te verla ten en naar Kanton of Sjanghai te verhuizen. De Amerikaanse ambassade te Nanking heeft de Amerikaanse bur gers aldaar meegedeeld, dat er thans geen Amerikaanse oorlogsschepen op de Jangtse zijn en dat Ameri kaanse burgers, die willen eva cueren. dit moeten doen zolang er koopvaardijschepen beschikbaar zijn. De president van de Chinese repu bliek. Li Tsoeng Jen, heeft zich met enkele adviseurs per vliegtuig van Nanking naar Hangtsjou begeven om de voormalige president Tsjang Kaï Sjek te raadplegen over de huidige situatie. Voor zijn vertrek gelastte de president alle hoge regerings functionarissen Nanking heden voor 18 uur plaatselijke tijd te verlaten. Minister voor het leger der V.S. treedt af President Truman heeft mede gedeeld, dat Kenneth Roy all afgetreden is als minister voor het leger der Verenigde Staten. Truman zeide dit op zijn weice- lijkse persconferentie. Hij kon ech ter niet mededelen wie de opvolger zou zijn. De brief met het verzoek om ontslag was Februari geda teerd. hetgeen er' op duidde dat Royall's verzoek ingegeven was door het verlangen in het particu liere leven terug te keren. Royall had verklaard, dat recen te. persoonlijk gehouden inspecties getoond hadden, dat het leger zich overal in goede staat bevindt. De inspecties van Royall hadden hem. Truman, in het geloof gesterkt, dat er geen oorlog voor de deur stond. Truman zeide geen verdere belang rijke veranderingen in het defen siesysteem te beogen. De „Indian Merchant", een stoom schip uit India, is gisteren bij het eiland Borkum op een mijn gelopen. Het schip heeft geseind, dat het op halve kracht naar Rotterdam zal varen. Het was op weg van Hamburg naar Calcutta. In Kanton dat wordt genoemd als toekomstige residentie voor de regering, is de staat van beleg afgekondigd. In aansluiting aan berichten om trent beschieting van Britse oorlogs schepen door communisten op de Jangtse, verneemt Reuter dat de „Black Swan en „London" niet al leen door de rode legers, maar ook door de nationalisten zijn beschoten. De vcrlieslijst ten gevolge van deze beschieting bevat thans do nameir van 42 doden en 60 ge wonden. De beschieting van de Engelso oorlogsbodems is voor de Britse ad miraliteit aanleiding geweest de tor pedojager „Constance" en de kruiser .Belfast" opdracht te geven de ha ven van Hongkong te verlaten en op volle kracht koers te zetten naar Sjanghai. Het Nederlandse jeugdelftal. dat gisteren met 41 van de Franse gasten verloor. Voor een verslag van de wedstrijd, zie pap. 3. Paul Robeson was even op Schiphol Tegelijk met het Franse voetbal team, dat Zaterdag te Rotterdam tegen de Oranie-elf zal uitkomen, arriveerde gistermiddag met de K.L.M.-Convair „Paulus Potter" uit Parijs op-3chiphol de beroemde Amerikaanse negerzanger Paul Robeson. Na een oponthoud van twee uur vertrok hij met het lijn- vliegtuig naar Stockholm. Hij zal zijn concert-tournée door Europa besluiten met een concert reeks in de Scandinavische landen, die ongeveer twee weken in beslag zal nemen. Hierna zal hij naar de Verenigde Staten terugkeren. De 52-jarige reus bleek zeer goed op de hoogte te zijn van de toestan den in ons land. Robeson vertelde nog, dat hij ook West-Indië, met name Curacao, had bereisd en dat hij zeer goed te spreken was over de sociale positie van de negers in dit rijksdeel. Zijn toekomstplannen vatte de zanger samen met de volgende woorden „hope to speak and to sing all my life". (Ik hoop mijn hele le ven te spreken en te zingen). Er vielen negen doden, toen dezer dagen een fouragewagen voor mili tairen en politie nabij Pekalongan in een hinderlaag reed en van drie zijden met automatisch vuur werd beschoten. Onder de doden waren 6 Indonesiërs, een militair en 2 po litieagenten en 5 militairen werden zwaar gewond, aldus Aneta. In Purwokerto is dezer dagen de electrische verlichting uitgevallen doordat een mast van het hoog spanningsnet was opgeblazen. Het herstel duurde enkele dagen, ge durende welke tijd men zich met een noodverlichting heeft beholpen. Enige dagen geleden werd een bus van het Malangse stadsnet even buiten de stad aangehouden door een bende van 12 man. De passa giers. die moesten uitstappen, wer den van hun geld en alle kleding beroofd, waarna de bus in brand werd gestoken. Een Indonesische keurmeester op de Pasar te Sukoredjo in Oost-Java werd vermoord, waarna zijn hoofd werd afgekapt en op de omheining van de pasar werd gestoken. Voorts is kort geleden een con- vooi van Purwokerto naar Bumiaju beschoten en aangevallen, waarbij een aantal doden en gewonden te betreuren was. Uit Medan wordt tenslotte ge meld. dat 200 personen zijn gear resteerd in verband met de overval in de vorige maand op de onderne ming Klambir Lima. nabij Medan, waarbij enige Nederlandse planters werden vermoord. Onder de gear resteerden bevinden zich verschei dene beruchte bendeleiders. De hoofddader van de aanslag, de 27- iarige Bachtiar. trachtte vlak voor zijn arrestatie in de vermomming van een vruchtenkoopman uit Me dan te ontvluchten naar Atjeh. Hij heeft reeds volledig bekend. Achttien corpsen défileerden (Van onze speciale verslaggever) HONDERDEN politie-mannen uit tien Nederlandse steden hebben vanmorgen in de Koninklijke resi dentie. Soestdljk, de Koningin en de drie oudste prinsesjes een impo sant huldebetoon- gebracht, dat niet naliet diepe indruk te maken niet alleen op het koninklijk gezin, dat op het bordes voor het paleis had plaats genomen, maar evenzeer op de vele belangstellenden, die zich langs de wee hadden geschaard om het gebeuren te volgen. Om klokslag elf uur klonk uit de tuin van het paleis het ..Wilhelmus', eerbiedig gezongen door vierhon derd zangers van een zevental poli- tie-koren. dig het volkslied lieten volgen door het plechtige Domine salvan Fac (Heer. bescherm onze Koningin). Hierna overhandigde de Amsterdamse hoofdcommissaris van Politie, de heer Kaasjager, de Koningin een grote mand veelkleu rige anjers, afgezet met een oranje Bewindvoerders over „De Telegraaf" benoemd In aansluiting op zijn reeds eerder gepubliceerde besluit tot het tref fen van een voorziening in het bestuur van „De Telegraaf" heeft de Persraad tot algemeen bewind voerder over deze onderneming benoemd de heer W. H. van B a a r 1 e te 's-Gravenhage, thans lid van de Persraad. De heer Van Baarle heeft zich bereid verklaard de leiding van het bedrijf voorlo pig op zich te nemen ter vestiging en consolidering van normale toe standen ter drukkerij. Hij zal wor den bijgestaan door een technisch bewindvoerder. Als zodanig xs be noemde de heer J. S i k k e m a te Amstelveen. Aangezien de bewind voerders voor hun beleid verant woording verschuldigd zijn aan de Persraad, zal de heer Van Baarle voor de duur van zijn bewind niet fungeren als lid van dit college. Nieuwe ambassadeur dei VS te Parijs President Truman heeft mede gedeeld. dat hij David K. Bru- c e, hoofd van de missie voor het plan-Marshall in Parijs, benoemd heeft tot ambassadeur in Frank rijk. De benoeming moet nog door de Senaat worden goedgekeurd. OOK EXTRA VERLICHTING OP DE BEVRIJDINGSDAG Behalve op Koninginnedag is het toegestaan op 5 Mei extra verlich ting te ontsteken. NIET ALLEEN OP HET GEBJE» Bii de. transformatoren-fabriek aan voninobouu, maar ooK bij de ondl'r bouw en het herstel van de indu- handen. Op deze foto, die van het strie, wordt in Nijmegen hard ge- dak van het laboratorium is ge- werkt om de littekens, die de oor- maakt ziet men links de nieuwe kastenfabriek en rechts het grote log heeft achtergelaten zo spoedig ontspanningslokaal in wording, mogelijk te doen verdwijnen. lint. HM. liet zich tenslotte voor stellén aan de dirigent, de heer S i c k i n g. Na afloop van deze aubade defi leerden achttien muziekcorpsen, om. uit Rotterdam, Den Haag. Utrecht en Amersfoort, met vaan- dels, stadsvlaggen en provincie- vlaggen in de tuin: „Luchtschilderij" nieuw experiment Beeldende kunstenaars werken samen met de K.L.M. Als het experiment slaagt e waarom zou het niet slagen? zal over enige tijd in Amsterdam een tentoonstelling van schilderijen komen, „in de lucht" gemaakt door Nederlandse kunstenaars. Verleden jaar al heeft de vak groep kunsjschilders der Federatie van Beeldende Kunstenaars con tact gezocht met de K.L.M.zij wilde haar leden de gelegenheid bieden te laten vliegen om de landschappen, waarover de vlieg tuigen zweven, op doek vast te leggen. De K.L.M. was dadelijk en thousiast voor dit plan. Zij kwam met de kunstenaars overeen, dat deze eerst een geheugenproef zou den afleggen, want het is uiteraard niet gemakkelijk de vluchtige in drukken, die men van een vlieg machine uit opdoet, in tekeningen of schilderijen te verwerken. De proef bestond hieruit, dat de schil ders vijf minuten lang een lucht foto moesten bekijken, die zij zelf uit een grote collectie mochten uit zoeken. Zowel zakelijk, door de K.L.M., als artistiek, door de opdrachten commissie, konden vooruit geen positieve gunstige resultaten wor den voorspeld, omdat er nog nooit schilderijen uit de lucht waren ge maakt. De artistieke en technische mogelijkheden waren wel bij be nadering aan te geven, maar vol ledig bekend waren zij niet. Nu hebben vertegenwoordigers van de vakgroep kunstschilders en de K L.M. de resultaten bekeken en deze waren zo bevredigend, dat men besloot alle 31 deelnemers een heen- en terugvlucht op het bin nenlandse K.L.M.-net aan te bie den. De schilderijen, die de kunste naars nu gaan maken, zullen wor den beoordeeld door een commis sie. bestaande uit ledenvan de Federatie en de K.L.M. Zij heeft het voornemen de beste schilde rijen te Amsterdam en in de gróte steden van Europa en' daarbuiten te exposeren. Nieuwe bonnen voor werkkleding Het CDK deelt mede. dat de bon nen voor werkkleding H 13 en L 13 tot r.ader order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bon nen H 13 kan men kopen' een over all of een werkpak van drill, keper of satiin. een lange stofjas, een lange witte jas. een laboratoriumjas of een mouwschort. Op de bonnen L 13 kan men kopen: Een werkbroek of werk- jasje van keper, drill, satijn, beaver- teen. Engels leer. manchester of pilow, een korte witte jas, een koks buis of een korte stofjas. De bonnen H 1 lm. 12 en L 1 tm 12 en de rantsoenbonnen FC en FD blijven voorlopig geldig. Een Haarlemse dokter heeft Woens dag een zeldzame serie ongelukjes be leefd. waarbij hll zich tenslotte moet hebben afgevraagd of cr nooit een eind aan zou komen. H11 werd ontboden te Blocmendnal. waar een man, die zlln vrouw Der "bakfiets vervoerde, een stei le helling was afgetuimeld. Dc vrouw wa* gewona ch nadat dc dokter eerste hulp had verleend liet hll hanr naar het ziekenhuis vervoeren Op het mo ment dat hij weer ln zijn auto stapte kwam een Jongeman dezelfde helling afgefietst, verloor de macht over ziin stuur en botste tegen de doktersauto. Ook deze Jongen werd gewond, ver bonden en naar het ziekenhuis ge bracht De dokter reed daarop huis waarts. doch na enkele ogenblikken rijden werd hU bil ccn ondere fletser geroepen, die ook was gevallen en ook naar het ziekenhuis moest worden ge bracht nadat eerste hulp was vcrleena. De weg van de barmhartige Samari taan was nog niet tonclnde. want od dezelfde weg moest dc dokter hulo verlenen apn ccn knaapje, dat met een vriendje een ruzie had beslecht en daarbli een gat in zijn hoofd had ge kregen door de onzachte aanraking met een zandschepje Toen het gat ge stopt was en de doktër zich gereed maakte ln te stappen, en voldaan huis waarts te keren, kwamen over dezelfde weg twee Jongens aanfietsen, die oo momem nie. hun sturen verward raakten en togen dc grond tuimelden. Een van hen liep een hersenschudding op en de dokter moest er aan te nas komen en dc Jongen werd na behan deld te ziin naar het ziekenhuis ver voerd En toen bereikte dc dokter ver der zonder ongelukken zUn woning. In het prentenkabinet te Leiden werd Donderdag Leidens oudste student ge huldigd omdat hij zeventig Jaar werd. Deze wel zeer ongebruikelijke huldi ging viel ten deel aan dc heer N. J. Swlerstra. een van de bekendste des kundigen op het gebied van dc geschie denis van de sleutelstad, speciaal uit kunsthistorisch oogpunt, die sinds ge ruime tijd een academische studie in de kunstgeschiedenis volgt. Surveil lerende agenten te Roosendaal hielden Donderdag twee lieden aan, die hun verdacht voorkwamen. De heren ble ken afkomstig uit Sneck en Leeuwar den cn in het bezit van 150 paar nvlon- kousen. die uit België waren gesmok keld. Deskundigen van de geheime dlensf*van de Amerikaanse luchtmacht zijn een „Encyclopedie voor bombarde mentsdoelen" aan het samenstellen. Hierin worden doelen vermeld, die in een toekomstige oorlog zouden worden aangevallen. De gegevens hiervoor vor men te hooi en te gras verkregen in lichtingen, "statistieken uit commerciële bladen, rapporten van handelsattachés, krantenknipsels en vermoedelijk ook materiaal, afkomstig van agenten: ook kaarten worden voor de samenstelling geraadpleegd. De Amerikaanse leeer- laboratorla te Fort Monmouth (New Jersey) hebben een radar-apnaraat ontwikkeld, dat het nauwkeurig ln kaart brengen van de wegen van stor men moeilik niankt Mot licentie van de politie is in West-Berllin een casino met enkele roulette-tafels ge opend. Een kwart van de opbrengst komt ten goede aan de wederopbouw van de Keizer Wilhelmkerk od de *ur- Mlrstendnm. Van 1 Mei af zullen Fransen en Belgen voor reizen tussen hun beide landen geen paspoort meer nodig hebben. Bestrijding van onkruid Dr. A. F. A. Besemer, hoofd van de afdeling onderzoek bestrij dingsmiddelen van de plantenziek- tenkundige dienst zal Maandag 25 April van 19.4519.55 uur voor de zender Hilversum I een radiocau serie houden over: „De techniek van de bestrijding van het onkruid". De uitzending wordt voorbereid in samenwer king met de afdeling voorlichting van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Weerbericht t KODDE NACHT Weersverwachting geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond. (Opge maakt te 10 uur). Meest matige wind tussen West en Zuid. Vannacht cn morgenochtend wei nig bewolking met in het binnenland kans op lichte nachtvorst. Morgen overdag weer meer bewolking met la ter enige regen ten Noorden van de grote rivieren. On geveer dezelfde temperatuur als vandaag. 23 April:, Zon op 5 28, onder 19.50 uur; Maan op: 4 24, onder 14.35 uur.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1