DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Ruim 9000 Duitsers wonen sinds van morgen vroeg in Nederland Chinese communisten rukken Nanking binnen 3 Tweetalige proclamaties in de nieuwe gebieden Jangtse-linie ineengestort Wat de grenscorrecties inhouden OOSTELIJKE GRENS GECORRIGEERD Tekst van de proclamatie Op d& küAASll Vanavond een extra-krant Clavan speelt niet mee vanmiddag Nationale regering wil vechten tot het bittere einde „De Brabander" in arrest Onze verliezen Indonesië Meer vet spek op de vleesbon In kort Ibestek Zaterdag 23 April 1949 'Achtste jaargang No. 1307 Opyerichl dooi ae Stichting „Het Parool Giro 510330, 8ank: Rofterdamsche Bank. Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 1 4. *5 p. kw Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie n Administratie: Snouckacrtlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: Tl. DE BOORDER. (Van onze speciale verslaggever) Om res uur vanmorgen, een half uur na zonsopkomst, heeft een klein legertje marechaussée- en waterstaat-mensen op meer dan twintig punten de oude Nederlands-Duitse grens overschre den om de verantwoordelijkheid voor de handhaving van rust en orde over te nemen van de Britse en Duitse ambtenaren, die op dat ogenblik in deze gebieden hun zeggenschap hadden verloren Van Nieuwe Schans in het Noorden tot Vaals in het uiterste Zuiden hadden deze grensoverschrijdingen plaats, hier en daar te voet. omdat het slechts stukjes grond van enkele tientallen meters betrof; elders, zoals bij Sittard en Zevenaar. waar Neder land onderscheidenlijk met ruim 41 en 19 vierkante kilometer werd vergroot met vrachtwagens, die onmiddellijk werden ge volgd door wagens met de grensvlaggen. waarmede de nieuwe Nederlands-Duitse grens voorlopig is afgezet. Het eerste werk daarna was het aanplakken van een tweetal proclamaties en ..Bekanntmachungen", waarmee aan de bevol king van de nieuwe toestand kond werd gedaan. In de vandaag aan het Rijk toe gevoegde gebieden was de Duitse bevolking ter gelegenheid van deze voor hen zo belangrijke gebeurte nis reeds vroeg op de been om ge tuige te zijn van dit ogenblik, dat vele van hen ongetwijfeld met ge mengde gevoelens moet hebben vervuld. In vele van de toege voegde gebieden was er echter nie mand om van deze gebeurtenis ge tuige te zijn, om de simpele reden, dat deze streken volkomen onbe woond zijn. Slechts bij Sittard en Zevenaar is van een werkelijke bevolkings toeneming sprake. Daar worden respectievelijk 5000 en 3500 Duit sers in Nederland opgenomen, ter wijl er voorts bij Losser 10, bij Dinxperlo 350. bij Beek 40. bij Arcen 60. bij Kerkrade 130 en bij Vaals 110 bewoners in het nieuwe Nederlandse gebied leven. Ongeveer 70 km2 is 't ruim 33 000 km2 metende Nederland groter geworden. Een toeneming van nog geen twee pro mille. Een ver kleining van het zovele malen gro tere Duitsland, die niet eens meer uit te drukken is. Onbegrijpelijk haast indien men het afmeet aan de enorme drukte die de laatste weken van deze grenscorrecties ts gemaakt. Straks zal wel blijken of die drukte gerechtvaardigd was. Op dit ogenblik echter is de zaak bezegeld, hoewel inderdaad offi cieel deze bezegeling nog slechts voorlopig is, nergens worden de nieuwe gebieden volkomen ge voegd in de gemeenten waar zij feitelijk bij aangevoegd worden. zamen hebben, precies zoals dat in i de Noordoostpolder het geval is- De oude grensborden blijven nog op hun plaats en de toege voegde stukjes land worden voor lopig als het ware minimale buf ferstaatjes lussen Nederland en Duitsland Nederlanders mogen er nog niet in, Duitsers nog niet uit. Voor aan die toestand een einde komt moeten eerst de geldomwis- seling. de bevolkingsregistratie en de registratie van waardevolle roe rende eigendommen achter de rug zijn. Geen Nederlanders Een lange reeks maatregelen is genomen die tot gevolg hebben, dat in het nieuwe gebied onmid dellijk het recht dat in Nederland van kracht is ook daar zal gelden. In sommige gevallen blijven echter oude reeds verworven rechten, hun Heden-is in het aan Nederland toegevoegde Duitse gebied de volgende proclamatie zowel in het Nederlands als in het Duits aangeplakt: Proclamatie. Krachtens overeenkomst tus sen de regeringen van de Ver enigde Staten van Amerika. Frankrijk, het Verenigd Konink rijk, België. Luxemburg en Ne derland is het gebied tot aan de nieuw uitgezette grens voorlopig toegevoegd aan Nederland. In en over dit gebied heeft de Duitse overheid geen bevoegdheid meer. Het gezag wordt door het Nederlandse bestuur uitgeoefend. In beginsel is het Nederlandse recht van toepassing. Het plaatse lijke bestuur berust bij de land drost. Bescherming van persoon en goederen wordt volgens de Ne derlandse wetten gewaarborgd. Het maatschappelijk verkeer vindt normaal voortgang. Wet in Staatsblad afgekondigd In Staatsblad I 180 is gisteren af gekondigd de wet van 21 April in zake bevoegdheid tot het treffen van voorlopige voorzieningen in verband met de verwezenlijking van bepaalde correcties in de Ne derlands-Duitse grens. Morrende intellectuelen HET is niet alleen de kleine man. die klaagt, dat hij met zijn loon zo moeilijk kan rondkomen. Die kleine man neemt allang geen uit zonderingspositie meer in. Allen, die in loondienst staan en wier inkomen van overheidswege cefixeerd is staan voor deze moeilijkheden. De scneiding tussen handarbeiders en hoofdarbeiders die voor de oorlog zeker aanwezig was. valt meer en meer weg. De mannen zonder en de mannen met een wit boord voeren dezelfde verbitterde strijd om het hoofd boven water te houden. Van buiten gezien is er van die strijd niet zo heel veel te bespeuren. Nederlan ders zijn geen mensen, die met hun zorgen te koop lopen. Ieder leeft naar de maatschappe lijke positie, die hij bezit, d w.z. ieder leeft naar zijn inkomen. Het loon van een arbeider moge in vele opzichten lager zijn dan van een intellectueel, het verschil in hoogte is daarom nog niet bepalend voor de armoe van de een of de welstand van de ander. Ook welstand kan betrekkelijk zijn. Over de salariëring van de onderwij zers schreven wij reeds. Thans ziet het er naar uit. dat ook het weten schappelijk personeel aan de Neder landse universiteiten, beneden de rang van hoogleraar, in beweging schijnt te komen. Uit een enquête van vorig jaar was reeds gebleken, dat het verschil in financiële waar dering voor de wetenschappelijke werkers aan de universiteiten en voor die in het particuliere bedrijf, abnormaal is. Verdienden aan de universiteiten academisch gevormde mensen tussen de 20 en 30 jaar ge middeld 2640 per jaar. in het par ticuliere bedrijf werd aan deze men sen 4500 betaald. Naar de salaris sen der ouderen kon men slechts gissen; meestal verklappen particu liere bedrijven die niet. Wij hebben al eens meer betoogd, dat Vadertje Staat, door zich hard nekkig tegen iedere verhoging van salarissen te verklaren. ook "aar waar het dringend noodzakelijk is, roofbouw pleegt; dat hier de zuinig heid de wijsheid bedriegt. Dit geldt niet alleen voor het lager, maar ook voor het hoger onderwijs. De meer dan matige salariëring doet de be langstelling voor het beroep van leraar verflauwen en wat dit bete kent zullen allen, die zich tot de stu die aangetrokken voelen, persoonlijk ondervinden. Een eventueel tekort aan leraren zal verschrikkelijke ge volgen met zich brengen voor de kwaliteit van ons onderwijs. Na het Paasrecès zal in de Eerste Kamer de herziening van de salaris- positie van de wetenschappelijke sta ven der Rijksuniversiteiten aan de orde komen. Wat hierover bekend is geworden, heeft bij de betrokke nen bii voorbaat teleurstelling ge wekt. De nieuwe regeling komt neer op een verhoging van 5 pet voor sa larissen boven de 300 per maand, een verhoging, die in 1946 achterwe ge is gebleven. Na twee en een half jaar is men dus zo goed als niet ver der gekomen. Drostambten De gebieden van de Zelfkant bij Sittard en om Elten bij Zevenaar worden drostambten aan het hoofd waarvan vandaag zijn benoemd de landdrosten Dassen en Blaau- b o e r, de een Tweede Kamerlid, de ander secretaris van de Noord oostpolder! Over de andere gebie den oefenen de burgemeesters het landdrostschap uit, en al deze drosten zijn belast met de be voegdheden die in gewone ge- gemeenteraad, B en W. en burge meester, ieder afzonderlijk en te- geldigheid behouden, indien in voering van het Nederlandse recht tot duidelijke onbillijkheid zou leiden Oorlogsmisdadigers, na denazificatie-processen veroordeel den, reeds eerder uitgewezenen en als smokkelaar bekend staande lieden zullen worden uitgewezen, hun gezinnen met hen. Voor hen die blijven zal de kieswet echter nog niet van toepassing zijn. De aanstaande gemeenteraads verkiezingen zullen in dezrt gebie den uiteraard niet worden gehou den. Toch komen er in de drostamb ten Tiiddern en EUen commissies van advies uit de burgerij om de drosten te adviseren Hartelijk welkom Gemoedelijke reactie der Duitsers „Hartelijk welkom" staat ii grote, ietwat onbeholpen letters op de weg tussen Tuddern en Hongen. Deze woorden klinken wat vriendelijker dan de slagzin „Deutsch in Freuden, Deutsch in Leiden", dat enkele weken gele den neergekalkt stond bij Sittard. Hoe reageren de Duitsers, die iv. de nieuwe Nederlandse gebie den wonen op het feit, dat zij nu Nederlanders zijn geworden? Voor zover een indruk van hun gevoe lens is te krijgen vatten zij deze gebeurtenis nog al gemoedelijk op. „Het kan mij niet schelen, of ik Duitscher ben of Nederlander", zegt Fritz Palmer, een Duit se ambtenaar Paul Schmelke, een PTT- ambtenaar, verkocht eisteren nog Duitse postzegels, Maandag zal hij even gemoedelijk Nederlandse zegels verkopen. „Wij zien de redelijkheid van de grensverlegging wel in. maar het gaat je als Duitser toch aan je hart", zegt een officier in Sus- terseel. Het was wel een beetje vreemd; gisteravond gingen we in Duits land naar bed en we werden in Nederland wakker", vertelt een boerenvrouwtje, dat even over de nu verdwenen grens bij Sittard woont, „Erg gek is het niet, want wij gingen toch altijd al veel met Nederlanders om en Sittard is al jaren onze marktstad". „Ik ben en blijf Duitser", be weert een stevige boerenkerel, maar een oudere man voegt hem toe: „Och kom, over een weekje ben je er aan gewend". In verband met de Interland wedstrijd Nederland-Frankrijk ontvangen onze abonné's heden avond een speciale uitgave van het Dagblad voor Amersfoort. Duitsers telegraferen aan Koningin De vereniging van Duitsers, die onder het nazi-regiem vervolgd wer den. heeft gisteren bekend gemaakt, dat zij een telegram aan koningin Juliana heeft gezonden, naar aanlei ding van de door de Nederlandse re gering genomen beslissing om op 23 April de grenscorrecties ten uitvoer te leggen. In het telegram werd Hare Maje steit verzocht clementie te betonen: Aan de Duits—Belgische grens zijn borden geplaatst met: „Lang leve België" en ..Hulde aan België", nadat Belgie verleden week bekend ge maakt heeft voorlopig van de grens wijzigingen af te zien. Naar het A.N.P. van de K.N.V.B verneemt zal Clavan vanmid- 1 dag te Rotterdam niet tegen Frankrijk spelen, aangezien geble- i ken is, dat zijn enkelblessure, op- I gelopen in de wedstrijd tegen de Rode Duivels, nog niet volledig ge- nezen is. Als reserves zijn opge- i roepen de spelers Van Over- beek (BW) en Bloemen - daal (Go Ahead). De definitieve samenstelling van het Nederlandse i elftal zal pas vanmiddag worden bekend gemaakt. Berichten als zou De Harder in de plaats van Clavan in het Ne derlandse elftal worden opgesteld en dus niet de tour naar Bordeaux meemaken, zijn hiermede tegenge sproken. Prins-regent zal koning Leopold ontmoeten Koning Leopold en prins-regent Karei van Pelgië zullen op 25 April samenkomen om belangrijke beslissingen te nemen, heeft de Brusselse „Le Soir" gisteren mede gedeeld. De bijeenkomst zal plaats heb ben in een stad in Zwitserland, waarschijnlijk in Bern. De prins-regent zou vergezeld worden door de Belgische premier, Paul Henri Spaak, en de minister van justitie, Moreau. Onder grote belangstelling is gisteren het stoffelijk overschot van de heer W. S t r ij b o s, in leven tweede voorzitter van het Christe lijk Nationaal Vakverbond, op de Algemene Begraafplaats te Zaan dam ter aarde besteld. Prins B e r n h a r d zal op 29 April, in zijn functie van inspecteur- generaal der koninklijke landmacht, aan het regiment stoottroepen het vaandel uitreiken. Vanmorgen vroeg zijn de communistische troepen van Mao Tse Toeng begonnen Nanking binnen te trekken. Alle verant- woordelijke ambtenaren hebben de stad verlaten. De buitenland se ambassades staan niet meer onder politie-bescherming. Het publiek zoekt in verlaten buizen en winkels naar voedsel en andere waardevolle artikelen. Ramen en deuren worden inge trapt. De verlaten regeringsgebouwen worden leeggeroofd. De communisten hebben tevens "Woeslh bereikt, ccn belangrijke stad aan de spoorlijn, 120 km. ten Zuidoosten van Nanking, nierdoor ztfn de spoor wegverbindingen met Sjanghai afgesneden. De Nationalistische regering heeft een speciaal vliegtuig naar Pelping gezonden om de delegatie af te halen, die er niet in slaagde vrede met de communisten tot stand te brengen. Nader wordt gemeld, dat de Nationalisten ook Wochoc, 100 km. ten Zuidwesten van Nanking hebben ontruimd. Rationale regering de strijd te gen de communisten tot het bittere einde zal voortzetten. Alle berichten die uit Nanking komen wijzen er op. dat de Na tionalistische verdediging van de Jangtse-linie ineen is gestort. Te Nanking is een officiële verklaring uitgegeven, waarin werd gezegd, dat de Chinese Een van officiële zijde verstrekt overzicht van de bij de grenscorrecties be trokken gebieden vermeldt Van Noord naar Zuid: Een onbewoonde gebieds- strook van 0.56 km.2 tussen Nieuwe Statenzijl en Nieu- weschans, waardoor verbe tering van de Westerwold- sche Aa mogelijk wordt. Onbewoonde strookjes met een totaal oppervlak van 0.30 km2 tussen Nieu- weschans en Ter Apel, strekkende tot verbetering van de Moersloot en kering van het veldwater uit het Boertanger Moor. Onbewoonde strookjes ter weerszijden van het kanaal AlmeloNordhorn ter grootte van 0.03 km2 waar door een waterstaatkundige verbetering van de Ram melbeek en een vergemak kelijking van het douane- toezicht op de grensweg mogelijk wordt. Grensstrook ten Noord oosten van Losser ter groot te van 1.00 km2 met een totaal bevolking van 10 personen, strekkende tot verbetering van de Dinkel Grensweggetje by Rek ken ten Zuiden van Haaks bergen. Onbewoonde strook bij Rekken (Slemphuette) ter grootte van 0.09 km2, strek kende tot verbetering van de stroomloop van de Rams beek. De door ongeveer 350 personen bewoonde Duitse bebou wing. aangrenzend aan Dinxperlo, ter grootte van 0.64 km2. De grensinham bij Elten ter grootte van 19.54 km2, met een to taal aantal inwoners van ongeveer 3500. waardoor aanzienlijke water staatkundige, verkeers- en douane- technische verbeteringen mogelijk worden. Grensweggetje bij Millingen. Een door ongeveer 40 personen bewoonde strook tussen Beek en Wylerberg, waardoor het douane- toezicht wordt verbeterd. Grensweggetje bij Mook. C OR RECTI E'S NEDERL^DUITSE GRENS X///A Nederlands gebied a Kleine correctie Mill Meer omvangrijke correctie OIRCCTIC VAN Ot WATCRSTAAT.H AART 1849 1 C I t 10 0 H) 30 y dent, Li Tsjoeng Jen. heeft gister avond te Hangtsjou een onderhoud met Tsjiang gehad. Het zwaar beschadigde Britse fre. gat „Amethyst" is gisteren opnieuw door communistische kanonnen on der vuur genomen, toen het een po ging deed. de Jangtse op te varen om Nanking te bereiken. Het is niet bekend of deze beschieting nog weer slachtoffers heeft geëist. De 17 op varenden die b\j de eerste beschie ting werden gedood, hebben een „zeemansgraf" gekregen in de Jangste. De Amerikaanse consul-gene raal te Sjanghai John Cabot, heeft heden de Amerikaanse inwoners fn Sjanghai aangeraden de stad verlaten, tenzij zij dringende redenen hebben om te blijven. PALEIS SOESTDIJK had. Vrij dagochtend een vreedzame inval van de politie door te maken. Dc dienaren van de H. Hermandad, die tijdens de inhuldigingsfeesten geen gelegenheid hadden hun hul de aan dc nieuwe vorstin te bcfut- qcn. kregen thans de kans hun aan hankelijkheid te uiten. Dc Neder landse politiczangverenigingen en -muziekcorpsen brachten H.M. een aubade, die ook door dc drie oud ste prinsesjes op het bordes van het paleis werden gevolgd. Namens de gezamenlijke politiecorpsen bood dc hoofdcommissaris van de Amsterdamse politie, de heer H. .4. J. G. Kaasjager, de Koningin een bloemenmand aan. De waarnemende president Li Tsoeng-Jen heeft b(j zijn terugkeer te Nanking gisteravond een decreet uitgevaardigd, waarin minister president generaal Ho Jlng-Tsjin gelijktijdig tot minister van defen sie en tot opperbevelhebber van alle strijdkrachten der Chineese rege ring te land, ter zee en in de lucht wordt benoemd; hem is opgedragen de politiek der regering te vervul len. Naar verluidt, zal generalissimus Tsjiang Kai-Sjek zich afzijdig hou den. In de te Nanking uitgegeven offi ciële verklaring werd gezegd, dat het besluit om minister-president generaal Ho Jing-Tsjln de hiervoor genoemde nieuwe uitgebreide be voegdheden te geven, een van de vier belangrijke beslissingen is, die tijdens de besprekingen te Hangtsjou zijn genomen. Een andere beslissing is de hiervoor genoemde, waarbij de Chinese regering besluit de burger oorlog in China tot het bittere eind voort te zetten, „teneinde de vrij heid van het volk en de onafhanke lijkheid van het land te waarbor gen." Voorts werd besloten alle demo cratische en liberale elementen te verenigen in de strijd tegen de com munisten. Tenslotte zal alles wor den gedaan om de Kwomintang (de regeringsnarty) een te doen zijn en een goede samenwerking tussen partij, en regeringsorganen te ver zekeren. Gisteren trokken nieuwe commu nistische troepen de rivier de Jangtse Kiang over en bedreigden daardoor Sjanghai en Nanking met omsingeling. De communisten bewe ren dat zli in de afgelopen twee da gen 300.000 man over de rivier heb ben gezet. Er doen geruchten de ronde dat Tsjiang Kaj Sjek weer op het po litieke toneel zou terugkeren en het opperbevel over de troepen op zich zou nemen. De waarnemende presi- Den Helder blijft marinebasis In de memorie van antwoord naar aanleiding van het rapport der Eer ste Kamer over de marinebegroting 1949. zei de minister van marine a dat. ten aanzien van het inrichten van een marinebasis, de keuze op Den Helder is gevallen. Op de Gelderse kade te Amsterdam ls de motorrijder D van W tj k tegen een bakfiets gereden en gedood. Zijn vader die achterop zat. kreeg zware beenwonden. Onbewoond strookje btj Otter- sum ter grootte van 0.05 km2 van douanetechnisch belang. Grensweggetje bij Siebengewald Twee strookjes ten Noorden en ten Zuiden van Arcen respectieve lijk groot 0.40 en 0.41 km2 met een totaal van 60 inwoners, strekkende tot verbetering van het douanetoe- zicht. De hals van Sittard ter grootte van 41.34 km2 bewoond door onge veer 5000 personen, waardoor be langrijke verbeteringen van ver keer s-technisch belang mcfoelijk worden Grensweggetje bij Ubach. Gebiedsstrook bij Rimburg en Kerkrade ter grootte van 0.88 km2 bewoond door 130 personen, waar door waterstaatkundige verbeterin gen van het riviertje de Worm en vergemakkelijking van het douane- toezicht mogelijk worden. Opheffing van enkele douane- technische anomalieën in Kerk rade. Gebiedsstrook bij Vaals ter groot te van 0.11 km2 bewoond door 110 personen, strekkende tot verbete ring van het douanetoezicht. Donderdagavond heeft de Am sterdamse recherche in een woning aan de Mercatorstraat te Amster- dam gearresteerd de 39-jarige Ar- noldus Franken, bijgenaamd „De Brabander". De politie zocht hem voor de (mislukte) roofoverval, ge pleegd op 7 April, op een filiaal van een Tuinbouwbank aan de Hoofd weg te Amsterdam. Rijksdiensten op de nationale feestdag In afwijking van hetgeen eer der v/as vermeld is bepaald, dat op de nationale feestdag, 5 Mei, de rijksdiensten gesloten zullen zijn van 1 uur 's middags af. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd (18 doden): Koninklijke Marine: 15 Apr.: serg. vliegtuig-tele grafist D. H. Berkhout, stbnr 46819. Rotterdam. 20 Apr Mar. 1 Z.M A. A. Buys, stbnr. 38105, Koewacht (Z Koninklijke Landmacht: 3 Apr,: sold. !l. J. Pape. nr 270223032. Ouderkerk a. d. Amstel <gem. Nieuwer-Amstel). 5 Apr.: sold le kl A. van Hou ten, nr. 270802162, uit Amsterdam; sold le kl. D. dc Vries, nr. 280212000. Gorssel. 7 Apr sold, le kl. J. den Das, nr. 260629015. Anna Paulowna; serg. C. A. Edens. nr. 190613003. Groningen, sold H. van Hoogda len. nr. 260702152. Schiedam; korp. E. Winsink. nr. 260131073, Amers foort. 8 Apr: le It. jhr. C. F. M. van Nispen tot Pannerden. nr 231118008. Renkum. 9 Apr majoor F. T. Venema, nr. 100903009. Westerlëe (gem Scheemda) Koninklijk Ned.-Ind. ic ier: 5 Apr.: Man. sold. L. Hino- naung. 6 Apr Soend. sold. Amir Bin Dahari. 6 Apr.- Soend. korp Naiksan 7 Apr: Soend sold. Raden Pandji Bin Raden Endjong. 8 Apr.: Nias sold. Boejoenc Marl. 9 Apr." Landwacht sold. Adi nariro. allen uit Indonesië. Op do nieuwe vlecabonnen 101, 102. 103 vlees, de vleesbonnen van de toeslagkaart en voor bijzonder© arbeid, enz. gemerkt met de lettor L en de rantsoenbonnen voor vlees, zal het publiek in de eerstvolgen de weken voor elke 100 gram vlees, waarop deze bonnen recht geven 125 gram vetspek (waaronder tevens te verstaan kinnobaklappen en vetto lappen) kunnen verkrijgen. Door regen lappen en magere lappen daarentegen blijven gewaardeerd op 100 gram per rantsoen. Voor alle kookworstsoorten is de bonwaarde vastgesteld op 200 gram per rantsoen, voor rolpens en ge rookt vetspek op 150 gram per rant soen. Deze maatregelen gelden niet voor de oude vleesbonnen die Za terdag 23 April hun geldigheid ver- I liezen. Alle leverworstsoorten- en lever- I kaas mogen thans zonder Inlevering van bonnen worden verkocht, even als bloedworst en tongenworst, waarin, in tegenstelling met voor- heen, spek mag worden verwerkt. I De prijzen waarvoor bloedworst en tongenwo'rét met spek aan het pu bliek mogen worden verkocht be dragen ten hoogste, respectievelijk I 19 ct. en 25 ct. per 100 gram. De minister van Landbouw. Vis serij en Voedselvoorziening zal deze maatregel slechts handhaven zolang het in verband met de voorraden spek mogolyk is. Weerbericht OVERWEGEND ZONNIG Weersverwachting, geldig tot Zondag avond. Vannacht weinig wind met tegen zonsopgang vorming van plaatselijke mistbanken. Mor gen overdag droog en overwegend zon nig weer met mat-ge wind tussen Zuid- West en Zuid. een iets hogere tempe ratuur dan vandaag 24 April' Zon op 5 2®. onder 19.52 uur; Maan op 4 34. onder 15.45 uur. 25 April Zon op 5 23. onder 19.54 uur; Maan op: 4.44, onder 16 55 uur. Het Britse Hogerhuis wil weten waar om het moeilijk is een man met cén been op „humane manier" op tc hangen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken deelde de vorige week mede. dat dit moeilijk was. toen het bekend maakte, dat gratie verleend was aan John Frede-. riek Mills, een éénbenige moordenaar. Mills werd ter dood veroordeeld, omdat hij in Augustus 1947 zijn hospita ver- I moord heeft Vijf dagen voor de uit voering van het vonnis ls hem gratie verleend. Thans moet hij een gevange nisstraf van onbepaalde t(jd uitzitten. De sla-export door de lucht ls op het ogenblik in volle gang. Aero-Holland bracht in enkele weken reeds 120 ton van deze groente naar Engeland. Ook komkommer en aardbeien maken deel uit van dc luchtvrachten De 84-jarige William Fltzpatrlck stapte Donderdag de bank van Clenmcl binnen en diende een cheque in van de Ierse republiek. De kassier staarde ernaar, betastte en berook het papiertje en schudde toen verdrietig het hoofd. Fluisterend deelde hij mede dat hij nog geen instructies had ontvangen op dergelijke cheques uit te betalen Dat dit een cheque was die 80 jaar geleden door de Fenians' een oude Ierse revolutlonnalre vereniging, uitgegeven was. kon de goede man niet bevroeden. De cheque belooft 6 interest te betalen met ingang van dc dag dat dc erkenning van de Ierse onaf hankelijkheid een half jaar oud ls. Fitz- patrick was dus wat te vroeg maar hij is van plan zijn vordering op de Ierse republiek niet te laten lop.tn. Vrijdag is voor dc zesde maal In de geschiedenis van de N.Z.H R M. de grote gouden medaille uitgereikt. Ditmaal was het Douwe Tot, schipper van de „Brandaris"' aan wie op een bijeenkomst op Terschel ling. in tegenwoordigheid van vier leden van het hoofdbestuur der reddlngmaat- schappy en alle bemanningen van red dingboten op het eiland, deze eer te beurt viel. Douwe Tot maakte In de 26 jaar, die hij op de „Brandaris" vaart, 128 tochten en bracht daarbi) 229 mensen behouden aan land.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1