DAGBLAD VOOR AMERSFOORT J Koortsachtig leven op de rand van een vulkaan Franse zone wordt één met rest van West-Duitsland Reis van Josephine Charlotte gaf Leopold III hoop Dr. Holtrop optimistisch over economische ontwikkeling Huwelijksgeluk en succes in de filmwereld Kwo Min Tang valt uiteen in twee machteloze helften VS achten Tsjang schuldig aan débacle Öp ds> JwAtel Deze week nieuwt textielpunten Ook accoord over grondwet Links dreigt met werkstaking Goede vorderingen naar herstel In kort Ibestek Dinsdag 26 April 1949 Achtste jaargang No. 1309 Opgericht door ae Stichting „Het Parool" Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Baak. Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. ol li5 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pen» Redactie n Administratiet Snouckaertlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TI. DB BOORDER. SJANGHAI FRONTSTAD Er reden Maandag veel auto's door de straten van Shanghai met rode vlaggen, aldus de correspondent van Reuter. Men zou menen dat het wagens waren van ondergrondse communisten, die legaal zyn geworden In feite echter waren het auto's van bruidsparen, die een huwelijk gingen sluiten. Rood immers is in China de symbolieke kleur bij het aangaan van de huwelijksband. Nu Sjanghai frontstad is geworden, geven velen er de voorkeur aan voorgenomen huwelijken m allerijl te laten voltrekken. Vandaar de veelvuldigheid van deze rode vlaggen. aan de landzijde schijnen te be ogen. Een legergroep is in zuidelijke richting van Sjanghai gesignaleerd, terwijl een andere oostwaarts door stoot naar de Wangpoe. Op het punt van samenvloeiing van deze rivier met de Jangtse Kiang be- •strijken de communistische kanon nen het zeeverkeer van Sjanghai De ontmoeting tussen de hui dige Chinese premier Li Tsoeng Jen en de ex-president Tsjang Kai Sjek schijnt geen accoord te hebben opgeleverd. Zij zouden volledig met elkaar hebben gebroken, met het gevolg dat de nationalisten in twee groe pen zijii uiteengevallen: aan de ene zijde die van Tsjang Kai Sjek en aan de andere kant die van Li Tsoeng Jen. De fractie van Tsjang Kai Sjek zou niet meer over een voldoend groot leger beschikken om de ge wezen generalissimus te steunen. De troepen, die Li Tsoeng Jen trouw zijn gebleven, zijn wel ge- vechtswaardig, doch lang niet vol doende en vastberaden genoeg, om kansrijk het hoofd te kunnen bie den aan hun tegenstanders. Amerikaans commentaar Reuter verneemt te Washing ton dat hoge ambtenaren van Let Amerikaanse ministerie van buite'.'andse zaken van toideel zijn, dat de verliezen van de regeringsstrijdkrachten in China onherstelbaar zijn en dat de verantwoordelijkheid daarvoor geheel bij de regering van Tsjang Kai Sjek berust. Men is van mening, dat de rege ring het vertrouwen van het volk verloren heeft en dat zelden in de geschiedenis een volk onbekwamer leiders heeft gehad. Communistische voorhoeden zijn gesignaleerd op 35 kilometer van de stad en in de bedreigde veste, waar koortsachtig wordt gewerkt aan de verdediging, het geld in tomeloze vaart zijn waarde ver liest, duizenden tot iedere prijs naar een goed heenkomen zoeken en waar de lucht vervuld is van oncontroleerbare geruchten, zoeken anderen weer vergetelheid voor de komende gebeurtenissen in bios coop-, restaurant- en dancingbe- zoek. Reuter meldt hierover: „Bioscopen, restaurants en dans gelegenheden trekken zeer veel bezoek, hoofdzakelijk van jonge mensen, die vrezen dat er onder een communistisch bewind beper kingen aan het uitgaansleven zul len worden opgelegd. Velen zijn van mening, dat men thans voor het laatst in de gelegenheid is bui tenlandse films te zien. Tang-operatie De communisten hebben hun op mars in de richting Sjanghai in zo verre gewijzigd, dat zij hun recht streekse marsroute naar de stad hebben opgegeven en in plaats daarvan een opsluiting van de stad Als de mens ziek is Ziekte in een gezin is dikwijls heel naar. Alle huisgenoten zijn bezorgd over het wel en wee van de patiënt. Zal hij beter worden, heeft hij veel pijn? Kortom alles draait, en dit is begrijpelijk, om de zieke. Heel dikwijls komen daarbij nog andere zorgen. Zorgen, welke zich in mindere mate laten gevoelen wanneer men hetzij verplicht, hetzij vrijwillig is verzekerd en mede uit dien hoofde deel uitmaakt van een ziekenfonds. De dokter komt dan regelmatig, zo nodig wordt de specialist geraadpleegd, worden tanden en kiezen verzorgd, de bril komt er en de breukband, benevens de medicijnen, enz. Wie echter meer dan f 3750. per jaar inkomen heeft, kan dat alles gewoonlijk niet door middel van het fonds krijgen. Hij moet, ook al is zijn gezin wat groot en al ligt zijn wekelijks inkomen b.v. maar op f 80,per week, dat alles in de regel zelf verzorgen. Zeker, er bestaan instellingen waarbij men zich in dergelijke gevallen voor doktershulp e.d. kan verzeke ren. Maar niet altijd is de erva ring hier schitterend. Ook zijn de doktoren veelal soepel bij het in dienen der rekeningen. Dat alles weten we. Maar een huisvader, die f 80,a f 100,per week ver dient, twee of drie kinderen heeft, f 60,huur per maand betaalt, al lerlei verplichtingen moet naleven, aan welke hij niet kan ontkomen, heeft treft zijn gezin ziekte, grote zorgen. Zorgen of zijn'inkomen zal doorgaan, zorgen of hij de dokters- en apothekersrekeningen kan beta len, enz. Het laat zich begrijpen, dat deze categorie in onze samenleving, welke vele honderdduizenden om vat, meer dan gewone belangstel ling heeft voor het nu reeds ruim een jaar lopende experiment in Engeland, waar de Gezondheidswet practisch alle Engelsen omvat. Voor een ieder, ongeacht zijn inkomen, staan medici, specialisten, apothe kers en ziekenkassen beschikbaar. En de artsen, die aanvankelijk ge weldig bezwaar hadden tegen het komen in Overheidsdienst een particuliere specialist was in En geland alleen door hele rijken te betalen erkennen nu de zegen rijke werking van de nieuwe wet. Van de 21.000 praktiserende artsen traden 18.000 vrijwillig toe; van de 10.000 tandartsen 9.000 en alle 14.000 apothekers en erkende dro gisten. Van de Engelse bevolking, 43 millioen zielen, gaven zich 40 millioen op, die onder de wet wil den vallen. In tienduizenden ge vallen zijn brillen en andere hulp middelen verstrekt; de tandartsen kunnen het bijna niet af. De conservatieven, aanvankelijk tegenstanders van de Gezondheids^ wet, leggen er zich bij neer. Hun oppositie is door de practijk het zwijgen opgelegd. Zeker, er is veel geld voor dat alles nodig. Dat dit meer is dan vroeger voor de gezondheid werd besteed, staat wel vast. Echter haalt Engeland nu een geweldige achterstand in op het gebied van de volksgezondheid. Wie kan hier van de voordelen in geld ramen? Of een dergelijke wet in ons land nu ook maar moet komen, willen we niet direct beamen. Hier zijn vele toestanden anders, maar... desondanks blijft voor zeer velen ziekte een grote zorg. Maar, dat er ook op het terrein der volksge zondheid nog heel wat geregeld moet worden, daar zullen we het met elkaar wel over eens zijn. Britse vlooteenheden naar Hongkong Engeland is van plan zijn vloot in het Verre Oosten te versterken. Twee vliegkampschepen en een groep onderzeeërs gaan naar Hong kong om de Britse bevoorradings linies en de communicaties met de Britse kolonie op het Chinese vas teland te beschermen. Men wil ech ter geen militaire versterkingen naar Hongkong sturen omdat dit voor de communisten een „provo catie" zou kunnen lijken. Vanmiddag debatteert het Britse Lagerhuis over de beschieting door de communisten van Britse oorlogs schepen op de fangtse. KLM staakt vluchten op Sjanghai In verband met de huidige on zekere toestand in China heeft de K.L.M. besloten met ingang van gis teren de lijnverbinding van Batavia naar Sjanghai tot nader order stop te zetten. De eenmaal wekelijkse verbinding van Batavia met de beide tussenstations op de Sjanghai-route, Singapore en Bangkok, blijft echter bestaan. Landgenoten in Nanking ongedeerd De Nederlandse consul-generaal te Sjanghai rapporteert, dat sedert Za terdag 23 April des middags 5 uur geen verbinding met Nanking meer mogelijk is. Op dat tijdstip waren alle daar gevestigde Nederlanders ongedeerd en hun eigendommen on beschadigd. Hoewel zich bij de uitvoering nog problemen kunnen voordoen, zijn de plannen tot eventuele evacuatie van vrouwen en kinderen uit Sjanghai, in samenwerking met de Britse autoriteiten, geheel voltooid. Ambassadeur der VS te Nanking gemolesteerd De Amerikaanse ambassade in Nanking is geadviseerd, een krach tig protest in te dienen bij de com munistische autoriteiten in China naar aanleiding van een incident dat gisteren te Nanking plaats had. Communistische soldaten drongen gistermorgen de slaapkamer binnen van J. Leighton Stuart, de Ameri kaanse ambassadeur te Nanking Zij richtten zich op ruwe toon tot hem. Later kwamen er andere sol daten. die op behoorlijke toon te kennen gaven, dat zij het gebouw van de ambassade wensten te door zoeken. Op andere wijze werden de ambassadeur, zijn staf en zijn eigendommen niet lastig gevallen. Oud-Indisch ambtenaar in hongerstaking In een telegram aan de Koningin heeft de oud-gouverneur van Suma tra's Oostkust jhr. B. C. C. M. M van Suchtelen medegedeeld, dat hij met ingang van Zaterdag 30 April in hongerstaking gaat, net zo lang tot een radicale wijziging in het In dische beleid zal worden ingeluid, gepaard aan aftreden der hoofd schuldigen In de aanhef van zijn telegram zegt dc oud-gouverneur: „Ik ben diep beschaamd over het slingerende, karakterloze. onbe kwame Indische beleid, dat in plaats van krachtig zelfbewust op te tre den. de guerilla tracht af te kopen middels de capitulatie aan de Krem lin-. tevens dollar- en sterlingsatel- liet Soekarno." Kind met autoped gedood door vrachtauto Maandagmiddag reed een vijfjarig jongetje met een vriend per autoped de Laurierdwarsstraat te Amster dam uit. Hij zag hierbij niet, dat op de hoek bij de brug over de Lau riergracht juist een zware vracht auto naderde. Hij werd door de auto gegrepen cn op slag gedood. Zijn speelgenoot liep slechts lichte ver wondingen op. Hongarije weigert naar Lake Success te komen De Hongaarse regering heeft de UNO telegrafisch laten weten dat zij de uit nodiging om naar Lake Succes" te ko men voor het geven van een verkla ring Inzake het proccs-Mlndszcnty niet aanvaardt. Het telegram betoogde dat deze kwestie een binnenlandse aange legenheid was die bulten de bevoegd heid van de UNO valt. (Van onze Haagse redacteur) Nog in de loop van deze week zullen nieuwe textielpunten wor den aangewezen Hoewel er op nieuw een neiging is tot een klei ne verruiming van de aanwijzing over te gaan, wagen wij ons nog niet aan een voorspelling, nu de minister bij vorige gelegenheden steeds een vrij verrassende keuze uit de hem voorgelegde voorstellen deed. Woensdag of Donderdag wordt de beslissing van de minis ter verwacht. Fusie zal bezettingsstatuut voorafgaan Engeland, de V.S. en Frankrijk hebben het ontwerp gepubliceerd voor het trizonaal bestuur van West-Duitsland, wanneer het bezettingsstatuut, waarover de Westelijke geallieerden en dc Duitse vertegenwoordigers gisteren overeenstemming over hebben bereikt, van kracht wordt. De drie mogendhedenovereenkomst over Duitsland, die 8 April te Was hington gesloten werd. doch eerst vandaag gepubliceerd, voorziet in de fusie van de Franse zone met de Engels-Amerikaanse zone en Instelling van driemogendhedenbestuur. Besprekingen over Berlijnse blokkade? De Sowjet-Unie heeft vandaag bekend gemaakt, dat de voorwaar den, waarop zij de blokkade van Berlijn zou opheffen, sinds Febru ari 't onderwerp vormden van be sprekingen met de V.S. Tass, het officiële Sowjetrussische nieuws bureau, heeft een verklaring gepu bliceerd waarin gezegd wordt, dat buitenlandse persberichten over 'n eventuele opheffing van de blokka de "niet met de werkelijkheid over eenstemden". Volgens Tass zou de Amerikaan se afgevaardigde in de Veiligheids raad, Jessup op 15 Februari met de Sowjet-gedelegeerde Malik contact over deze kwestie hebben opgeno men na het interview van Kings bury Smith met maarschalk Stalin. Volgens Tass zei Malik tegen Jes sup, dat indien een datum voor een bijeenkomst van de raad van ministers van buitenlandse zaken zou kunnen worden vastgesteld, de blokkade alvast zou kunnen wor den opgeheven. De door Bevin, Acheson en Schu- man, resp. minister van buiten landse zaken van Engeland, de V.S. en Frankrijk, gesloten overeen komst luidt als volgt: De drie rege ringen van het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en de V.S. besluiten een trizonale fusieovereenkomst aan te gaan. vóórdat het bezettingsstatuut van kracht wordt. De vertegenwoordigers der drie bezettingsmogendheden zulten de noodzakelijke voorbereidingen tref fen voor het instellen van een be stuursapparaat der drie mogend heden voor de Westelijke zones van Duitsland, dat van kracht zal wor den, wanneer een voorlopige Duitse regering is ingesteld. Basis van de nieuwe overeen komst is een aantal punten, waar van de strekking in grote ljjnen parallel loopt met die van het on langs gepubliceerde bezettingssta tuut. Verder zijn de geallieerden nog met de Duitse autoriteiten overeen gekomen dat er in Würt- temberg-Baden een volksstemming zal worden gehouden, om uit te maken of dit gebied, thans deels in de Franse, deels ln de Amerikaanse zone gelegen, tot éón staat zal worden samengevoegd. Het plebis ciet zal echter nog niet terstond gehouden worden om vertraging in de vorming van een federale Duitse regering te voorkomen. Voorts is overeengekomen dat de tegenover Straatsburg gelegen Rijn haven Ivehl onder Frans bestuur zal blijven totdat Duitsland een fede rale regering heeft en Fransen en Duitsers een accoord bereiken over een gemeenschappelijk bestuur over deze haven. Maandag is tc Frankfort na een laat ste bespreking tussen de drie geallieer de militaire gouverneurs en de leiders der West-Duitse constituerende verga dering een volledige en definitieve oserccnkomst ten aanzien van do Duit se federale grondwet bereikt, aldus heeft de Amerikaanse militaire gouver neur, generaal Clay, meegedeeld. Clay verwachtte, dat de grondwet te gen 15 Mei gereed zal zijn, waarna te gen midden Juli een West-Duitse rege ring moet zijn gevormd voor de nieuwe „Duitse bondsrepubliek". Clay zelde voorts, dat Berlijn niet ln dc West-Duitse staat zal worden op genomen. hoewel een latere toetreding niet uitgesloten is. HU meende niet. dat door de bereikte overeenkomst de deur voor een viermogendhedenbespreking van het Duitse probleem gesloten ls, Dc besprekingen waren niet gemak- kelijk geweest, doch zU hadden geleld tot een gelukkige oplossing voor alle partijen, zo zelde Clay. Dc Duitse constituerende vergadering heeft acht maanden nodig gehad om met de geallieerden over een grondwet tot overeenstemming te komen. Brievenbus in trek bij de mezen Dezer dagen berichtten wij. dat in Bloemendaal vier jaren achter een een mezenpaartje in dezelfde brievenbus heeft genesteld. Naar wij vernemen is dit in een woning aan de Paltzerweg te Bilt hoven vijf jaar achtereen geschied. Twee jaar geleden werd er zelfs twee keer pal na elkaar 'n nest gebouwd zodat de bewoners in vijf jaar, zes maal kleine meesjes hebben zien groot brengen. Toen de jongen uit het eerste nest waren uitgevlogen had men het verlaten nest uit de brievenbus verwijderd. De volgen de dag kwam er een ander mezen- paar in nestelen. Het scheen erge haast te hebben, want de mezen- woning was in drie dagen gereed. Nu kijkt men ieder voorjaar uit naar zijn gevederde vrienden en medebewoners. BFO stelt delegatie samen In haar vergadering van heden ochtend heeft de Bijeenkomst Federaal Overleg een delegatie aangewezen ter deelneming aan de voorbereidende besprekingen te Batavia, en wel twee afgevaardig den uit Sumatra, twee uit Java, een uit Kalimantan (Borneo) en een uit Oost-Indonesic. De voorzit ter en de plaatsvervangend voor zitter der B.F.O. zullen eveneens deel uitmaken van de delegatie. Sumatra wees lid aan Abdul Malik (Zuid-Sumatra) en mr. K. Abbas (Tapanuli), Java Djumhana (Pasundan) en Ateng (Oost-Java), Kalimantan Abdul Rivai (Bandjar) en de Negara Indonesia Timur Anak Agung. Weer besprekingen over Oostenrijk Een diplomatieke medewerker van Reuter meldt, dat de plaatsver vangers der ministers van buiten landse zaken van Engeland, Frank rijk, de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie de besprekingen over het sluiten van den vredesverdrag met Oostenrijk, hebben voortgezet. Ook dit jaar weer werd Zaterdag in de bollenstreek een groots opgezet bloemenfeest gehouden en trokken tientallen schitterend met bloemen versierde praalwagens langs de wegen. Onze fotograaf kickte in Sassen- heim deze zeldzaam mooie praalwagen, die de eerste prijswinnaar werd. De Belgische koningskwestie „De koning heeft de prins-regent iVtgenodigd naar Zwitserland te ko men om met hem de Belgische poli tieke toestand tc bespreken, de prins-regent heeft die uitnodiging aanvaard. De bijeenkomst had op 25 April plaats te Bern. De eerste-mlnister en de minister van Justitie waren bU de bespreking aanwezig." Ziedaar het korte communiqué dat Dinsdagavond werd uitgegeven door het Belgische gezantschap te Bern, naar aanleiding van de confe rentie op het gezantschap en die twee uur duurde. Het was sedert de bevrijding van Belgie de eerste keer, dat de beide broers. Leopold III en Karei elkaar ontmoetten. Meer gedetailleerde medede lingen omtrent de ontmoeting werden te Brussel Woensdag avond ver vacht nadat premier Spaak in het Kabinet verslag zal héo'oen uitgebracht van de besprekingen United Press verneemt uit Bel- fische Katholieke bron. (de Katho- ieken z(jn voorstanders van Leo polds terugkeer. Red.), dat Leopold, kort na het triomfantelijk bezoek van prinses Josephine Charlotte aan België, aan zijn broer prins-regent Karei, geschreven heeft dat hij de tijd rijp achtte voor zijn terugkeer op de troon Om deze reden heeft hij prins Kr -rzocht naar Zwit serland te komen. De plannen van de koning stuitten echter op moei lijkheden. De regent stelde Spaak op de hoogte met de brief van zijn broer en de minister-president ver- Jaarverslag Nederlandse Bank zocht de ontmoeting tezamen met de minister van justitie te mogen bijwonen. Prins regent Karei stemde in met dé ontmoeting in Zwitserland, ech ter op voorwaarde, dat ook de mi nisters Spaak en Moreau de Melon aan de conferentietafel zouden aan zitten. In Brussel vermoedt men. dat de regent en Spaak de terugkeer voorstaan van de 18-jarige troonop volger prins Boudewijn. inplaats van Koning Leopold Hetzelfde persbureau meldt, dat de machtige socialistische arbeiders federatie dc algemene staking zal uitroepen, wanneer koning Léopold naar België zou terugkeren voor de nationale verkiezingen die in Juni worden gehouden. Deze federatie omvat ongeveer do helft van de Belgische arbeiders. Een dergelijke staking zou de indus trieën in het Zuiden des lands, waar de socialistische arbeidersbeweging vrijwel het monopolie heeft, prac tisch geheel stilleggen terwijl uiter aard de reactie daarvan in hoge ma te in het Noorden zou worden ge voeld. De mogelijkheid is echter niet uit gesloten dat een dergelijke groot scheepse actie zal afstuiten op het ernstige werkloosheidsvraagstuk, waarmede België op het ogenblik te kampen heeft. Diphterie-epidemie te Sommelsdijk In Sommelsdijk heerst een diph- therie-epidemie, Voornamelijk on der de kinderen van de kleuter school. Deze school is door de ge neeskundige inspectie gesloten. Bij de daarna gehouden contróle bleek ongeveer 20 van het aantal leer- lingetjes besmet. Bij 150 onder zochte kinderen werden 24 bacil lendragers gevonden De inspecteur van de volksge zondheid heeft aangedrongen op onmiddellijk verplichte inenting. B. en W. gaven echter de voorkeur aan vrijwillige inenting. Dr. M. W. Holtrop, de di recteur der Nederlandse Bank, blijkt, volgens zijn jaarverslag over 1948, optimistisch gestemd over de economische ontwikkeling van ons land. Hij noemt de resultaten van de Nederlandse volkshuishouding in velerlei opzicht bemoedigend en het lijdt, volgens hem. geen twijfel dat er goede vorderingen op weg naar het herstel zijn gjmaakt. „Dit was," zo zegt hij o m. verder, „niet mogelijk geweest zonder de Mar shallhulp". Wil Nederland echter, na 1952, als de Marshallhulp ein digt, weer op eigen benen kunnen staan dan moet het, zo concludeert Laurence j riep miss triomfante- Het klinkt gek, zo iets noemt nog andere voor- de toonaard, uit Hollywood te horen, beelden dan zichzelf: de „En sir maar Barbara Stan- paren Frederic March Olivier dan?' wyck ziet een recht- en Florence Eldredge, Stanwyck streeks verband tussen Jack Benny en Mary bjk uit. Zijn grootste een gelukkig huwelijk Livingstone. George succes. „Henry V". heeft en succes in de filmwe- Burns en Gracie Allen, hij geboekt, nadat hij reld Alfred Lunt en Lynn met Vivian Leigh was Y i „Neem mij nu" zei Fontaine. getrouwd en nu een Lijkverbranding in de begrafeniswet? De minister van Binnenlandse Za ken heeft een commissie ingesteld, die adviseren moet welke wijzigin gen er in de begrafeniswet moeten worden gebracht in verband met het verbranden en het balsemen van lij ken. Voorzitter van deze commissie is mr. J. M. Kan, raads-adviseur van hét departement van Binnen landse Zaken, secretaris is mr. R. A. V. baron Van Hacrsolte, hoofd- commi-r- van het departement van Justitie. Verder hebben daarin o.m. zitting dr. E. E m m e n. scriba van de generale synode der Ned. Herv. Kerk, prof. dr. D. N a u t a. hoog leraar aan de Vrije Universiteit, dr. P- H. van R o o j e n, voorzitter der Vér. voor Facultatieve Lijkver branding en prof. dr. H. de Vos, hoogleraar te Groningen en lid van de Arbeiders-Ver. voor Lijkver branding. ACHTTIEN BANKEMPLOYÉS van de Nederlandse bank in Sit- tard hebben Maandag in zaal Hoch- stenbach in Tuddcrn het in omloop zijnde Duitse geld van de bevol king in ontvangst genomen en in beperkte mate Nederlands geld uitgereikt. Tegelijkertijd werden de nieuwe inwoners van Nederland voorzien van distributiebescheiden. Een overzicht van de zaal tijdens de uitreiking. Ook „doorreisdeviezen'" voor motorrijders De KNMV deelt mee dat sommi ge deviezenbanken aan motorrij ders, die in het bezit zijn van een deviezenvergunning voor een va- cantiereis naar Frankrijk en Zwit serland, doorreisdeviezen voor Bel gië en eventueel Frankrijk gewei gerd hebben, omdat deze faciliteit voor „motorvoertuigen" geldt en hieronder volgens de banken geen motorrijwielen worden verstaan. Barbara, die tien jaar De meesten van de- Öscar voor „Hamlet" J J_/c lllcvdic»» VOI1 ut- geleden met Robert zen zjjn meer bekend om £an £,jn t,te' m te Taylor is getrouwd. „Ik van het toneel en de spreken. Ralns, noemt Betty Greta Garbo, uitzondering die de regel bevestigt? Grable als voorbeeld. Betty is jaren lang als zangeres en danseres in films opgetreden. Haar beroemde benen inspi reerden de schrijver- regisseur Preston Stur- ges tot de opmerking: „Een meisje met zulke benen behoeft niet te acteren." „Maar" zo zegt heb vier onderscheidin gen van de Academie gekregen sinds ik Bob heb ontmoet. Toch had ik tevoren ook al heel wat .films gemaakt, maar de Aca demie moest me niet." Claude Rains is het met haar eens. „Ik ben in tal van films opgetreden, maar radio dan van de film. wat ik eigenlijk succes Maar Barbara noemt noem daarvan is me ook nog Ronald Colman Rains pas nadat Bet weinig ten deel geval- en Paul Mum. ty was getrouwd met len. voor ik 15 jaar ge- Colman behoort lan- Harry James en een ge leden mijn vrouw leer- ger tot de sterren dan zin had gesticht, kwam de kennen", verklaar- welke andere filmac- zij tot echte roem en de hij. teur ook. maar hij heeft werd zij een van de En hij voegde hieraan nooit een Oscar gewon- grootste steunpilaren toe: „Een gelukkig hu- nen vóór zijn gelukkig van het plaatsbureau, welijk geeft een acteur huwelijk met Benita Dit alles klinkt prach- een zekere evenwich- Hume en Munl roemt tig voor de gelukkige tigheid, die hij anders eerlijk de invloed van huwelijken, niet zou bezitten; en ik de critiek *en de steun Maar er ls ook nog heb heel wat aan het van zijn vrouw. een Garbo. gezond verstand van Ook P^t O'Brien. Ja- Die heeft het zelfs mijn vrouw te danken." mes Cagney en vele an- nooit met een huwelijk Barbara Stanwyck deren zingen in dezelf- geprobeerd. dr. Holtrop, streven naar even wicht in zijn betalingsbalans, want zonder dat heeft ons land geen levensvatbaarheid. Elders in het verslag gaat dr, Holtrop hier nader op in. Hij stelt vast, dat het gehele economische leven in West-Europa een verblij dendc oortgang maakte. Bij de ontwikkeling van de export komt die van Nederland gunstig naar voren. Dat is he* gevolg van de stijgende productie en de grotere activiteit, die ons gehele economi sche leven kenmerkten. Aan deze gunstige ontwikkeling heeft ook de goederenruil met Indonesië in be langrijke mate bijgedragen. Dr. Holtrop deelt verder mee, dat de inflatoire neigingen wel niet geheel -«verwonnen zijn, doch wel aan kracht hebben ingeboet. Hij noemt drie oorzaken, die tot ver meerdering van de geldcirculatie hebben bijgedragen: de financië ring van het kastekort der over heid, credietverlening aan het be drijfsleven en de deblokkering. Netto winst De Nederlandse Bank maakte een netto-winst van f 14.074 424. Twintig pet. daarvan moet worden gestort in het reservefonds, dat door deze storting, die f 2.814.885 bedroeg werd verhoogd tot f 15.333.336. De rest van de netto winst, f 11.259.539, komt aan de staat. De bankbiljetten-circulatie steeg van f 3019 millioen op 31 Decem ber 1947 op f 3152 millioen .eind 1948. De opeisbare schuld (bank biljetten in circulatie en creditsal- di in rekening courant), daalde van f 4484 millioen op f 4449 millioén. De monetaire goudvoorraad daalde vrij sterk, nl. van f 609 millioen tot f 438,7 millioen. De oorzaak daar van is voornamelijk verkoop van goud ter voorziening in de dollar tekorten en door afgifte van goud aan landen, waarmee monetaire overeenkomsten bestaan. Wegenwachthulp bij de tulpen-rally Vannacht weinig be wolking met plaatselijk lichte nachtvorst cn te gen zonsopkomst hier en daar nevel of mist. pcn-Rally een versterkte dienst on- "hVwolk'^ maar overWpgcnr) droog Op Donderdag 28 April zal de A N.W.B.-wegenwacht op het ge hele Nederlandse traject van de Tul- Maandag stond een bruidegom voor de historische kerk te Asslsie bU Rome zijn bruid na te kijken, die met een andere Jonge man In een auto het hazenpad kozen. Juist toen de huwe lijksplechtigheid zou beginnen, daalde de bruid dc aitaartreden af onder het voorwendsel, dat zU haar handtasje ln een auto had laten liggen Zonder zich verder te bedenken stapte zU ln de race-auto van oen andere jonge man. die zich haastte haar bulten bereik van zUn rivaal te brengen. Als pleister op de wonde der gekrenkte trots eiste de bruidegom, dat de zuster der bruid met hem ln de echt zou worden ver bonden. Na een lange discussie met de pastoor en de families werd deze els algewezen cn dc bruidegom verliet met zUn vrienden dc kerk om zUn troost ln het brulloftsontbUt te zoe ken Zondagmiddag werden de pa tiënten in het sanatorium tc Rljsen op. geschrikt door twee wilde zwUncn, die dc toegangspoort binnenstormden, ge volgd door een aantal personen met stokken, stukken ijzer, grepen cn andere voorwerpen. Een wilde achter volging werd ingezet, maar de strijd werd pasbeslist, toen een Jager met Jachtgeweer ten tonele verscheen In ruim 400 kerken van Rome is ge beden om regen. Kort daarna begon het Inderdaad to regenen. Hierdoor kwam er een eind aan de hevigste droogte, die Italië in 30 jaar heeft ge kend. Tengevolge van deze droogte was de olcctrlcitcit in Italië gerant, soeneerd Politic-autoriteiten te Tokio hebben onthuld, dat er in dc periode van Maart 1948 tot Maart 1949 942 zelf moorden hebben plaats gevonden. 553 mannen en 357 vrouwen hebben zich het leven benomen. De zelfmoorden vonden plaats om dc meest uiteenlo pende redenen De vier pagina-kran ten ln Londen behoren tot het verleden en de Britse Nieuwsbladen verschijnen van nu af aan dagelijks met zes pa. gina's voor het eerst sinds zes Ja^r De Amerikaanse „schlager'" Hey ba-ba rec-bop, die ook gij de Duitse jongelui een groot succes is, ls op do Stuttgartse Koninging Charlotte uni versiteit verboden, omdat het liedje „volkomen on-Duits" is en de woorden ..ongeschikt zUn voor Duitse scho lleren" Weerbericht KOUDE NACHT Weersverwachting geldig van dagavond tot Woensdagavond: derhouden, teneinde de deelnemers bij pech zo snel mogelijk hulp té kunnen verlenen. Dit houdt ln. dat de gele rijders op verscheidene trajecten om 4 uur 's morgens hun dienst zullen begin nen. weer en matige, later vrij krachtige Westelij ke wind. Iets verder oplopende temperatuur 27 April: Zon op 5.19. onder 19.57 uur; Maan op 5.03. onder 19-17 uur.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1