DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Rusland zoekt naar uitweg uit Berlijnse blokkade Lbestek _1 Vliegtuigongeluk eist vijf doden Grootscheeps plan voor bewapening W.-Europa •- Voeling met Amerika heeft hoopgevend verloop Nieuw onderhoud tussen Hatta en Van Roy en Vlees en vet vrij Amerikaanse vloot verlaat in allerijl Sjanghai Eerste contacten twee maanden geleden Op ds kcJih&l Instructietoestel nabij Schiphol tegen boom gevlogen Zal koning Leopold naar België terugkeren? Deze herfst Onze verliezen in Indonesië De namen der slachtoffers Een ministerie van landsverdediging 45 Textielpunten aangewezen Tweede Betuwse Nachttocht Nieuwe devaluatie Franse Franc Brits zeekasteel vergaat bij de eerste reis In kort Woensdag 27 April 1949 Achtste jaargang No. 1310 Upgericbi dooi ae Stichting Parool" Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank. Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.*5 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V, De Nieuwe Per.= Redactie *n Administratie! Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur Tl DE ÖOORDER. De geruchten bleken waarheid te bevatten. De Sovjet-Unie staat sedert medio Februari in contact met de Verenigde Staten om te komen tot opheffing van de blokkade van Berlijn. De besprekingen hebben tot dusver een hoopgevend resultaat gehad. Dinsdagavond was men in Washington vol vertrouwen dat binnenkort de grote vier, de V.S., Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sovjet-Unie de besprekingen over de Duitse kwestie zullen /icrvatten. Dc Sowjet Unie verklaarde zich bereid nog voor het begin van deze besprekingen de blokkade van Berlijn op te heffea. Reeds zouden in het Sowjet-hoofdkwartier technische voorberei dingen worden getroffen om de blokkade te doen eindigen. Men acht het mogelijk dat het normale verkeer binnen een tot twee maanden wordt hervat. De laatste schakel in de keten van gebeurtenissen die aan de huidige situatie voorafging (De verzending van een tegemoetkomende nota aan de vertegenwoordiger van de Sowjet Unie, Jacob Malik. Red.) was een onderhoud dat de Amerikaanse on derhandelaar. dr. Jessup, Dinsdag had met president Truman. Na afloop van dit gesprek zeide Jessup: ..De zaken zien er hoopvol uit." De eerste schakel werd ge vormd door de antwoorden die Sta lin 27 Januari gaf op schriftelijke vragen van de Amerikaanse journa list Kingsbury Smith. In deze antwoorden roerde Stalin de valuta-kwestie voor Berlijn (een van de voornaam ste struikelblokken voor over eenstemming) niet aan. Dit trok in Washington de aan dacht en op 15 Februari stelde Jes sup aan Malik de vraag of het feit, dat Stalin geen melding had ge maakt van de valutakwestie „eniger lei bijzondere betekenis had". Noodwoningen VI/AAROM, zo luidt een veelvul- v v dig gestelde vraag, worden er wel noodwoningen, maar geen noodkantoren en geen noodban- ken gebouwd? Zijn woningen min der belangrijk dan kantoren of banken? Het ligt voor de hand, dat dergelijke vragen oprijzen. De be volking van een stad als Rotter dam bijvoorbeeld wordt dagelijks met dit feit geconfronteerd. Zij krijgt geregeld te horen, dat de wederopbouw wordt gehandicapt door gebrek aan deviezen, aan bouwmaterialen en aan geschoolde arbeidskrachten. Maar wat voor de woningbouw geldt, schijnt niet toepasselijk op de banken, welker skeletten 't stadsbeeld beheersende gebouwen worden. Er is daar een bedrijvigheid, die wij zo graag op andere bouwterreinen zouden wil len zien. De woningbehoefte gaat immers ver uit boven wat een deel van het thans levende geslacht in een recent verleden nog als wo ningnood beschouwde. Daarom heeft het ons verbijsterd, dat een overheid, wier taak om. hierin be staat die nood eerst te lenigen en dan op te heffen, haar bezigheden na Mei 1945 is aangevangen met op ruime schaal woningen tot kan toren te bestemmen. Later werd dit een argument in het betoog, dat de bouw van kantoren en ban ken noodzakelijk was om weer in het bezit te komen van gevorderde woningen. Maar als het voor het op gang brengen van onze econo mie zo noodzakelijk is kantoren te bouwen, waarom'dan geen tij delijke constructies? Wanneer daar nadelen aan verbonden zijn, gel den deze toch evenzeer voor nood woningen! Die nadelen voor kantoren zijn reeds eenmaal genoemd. Zij komen hier op neer, dat de stich- tings- en exploitatiekosten van tij delijke kantoorgebouwen, vermeer derd met de kosten, verbonden aan het splitsen van panden om deze weer als woningen in te richten, per ambtenaar berekend, belang rijk hoger zijn dan de bouw- en onderhoudskosten van een daar mee gelijk te stellen aantal nieuwe woningen. Over 25 of 30 jaar kan de situatie zo veranderd zijn, dat de grondslag aan de bestemming van het noodkantoor komt te ver vallen. Er zal dan geen behoefte aan noodkantoren bestaan, maar des te meer aan economisch inge richte ruimten. Aldus geredeneerd zijn noodkantoren dus financieel onrendabel, commercieel overbo dig en uit een vestigingsoogpunt ongewenst. Dat is een standpunt, maar of het overtuigt, is 'n tweede. De bezwaren kunnen net zo goed slaan op de bouw van nood woningen, welke naam ze ook dra gen. Wie zal, als er over 25 of 30 jaar meer woningen beschikbaar zijn, nog in een uitgewoonde du plex of prefab willen blijven? Kan de situatie dan ook niet zo ver anderd zijn, dat aan de behoefte op ruimere schaal kan worden vol daan? Met andere woorden: waar om kan een noodkantoor niet mee en een noodwoning wel? Men ver- gete niet, die noodwoningen wor den thans hoog geprezen om hun duurzaamheid en doelmatigheid Dit ddet verder niets af aan het feit, dat zowel noodkantoren als noodwoningen noodoplossingen zijn, waarvan wij zo gauw moge lijk af moeten. Maar als er dan tóch noodwoningen gebouwd moe ten worden, dan ook noodkanto ren! Dit zal dè permanente wo ningbouw ten goede kunnen ko men. Op 15 Maart antwoordde Malik dat het laten vallen van de valutakwes tie door Stalin „niet toevallig" was. Sedertdien zijn de besprekingen voort gegaan met het hierboven ver melde resultaat. Engeland en Frankrijk hebben niet rechtstreeks deelgenomen aan de be sprekingen. Wel zijn zij voortdurend op de hoogte gehouden door de Ver enigde Staten. Dit is onder meer ge beurd tijdens 't verblijf in Washing ton van de Britse en Franse minis ters. Bevin en Schuman voor de on dertekening van het Noord-Atlan tische Pact. Het door de drie Westelijke mo' gendheden ingenomen standpunt wordt in de Amerikaanse verklaring weergegeven als: 1. Wederkerige en gelijktijdige opheffing van alle beperkingen van verbindingen, vervoer en handel tus sen de Westelijke zones en Berlijn. 2. Het vaststellen van een begin datum voor de bijeenkomst van de raad der ministers van buitenlandse zaken der grote vier. Op 10 April overhandigde Malik het Russische antwoord. Enkele pun ten vergden toen nog nadere ophel dering en een nieuwe nola ging naar Moskou. Waarschijnlijk op grond van deze nota deed het Russische persbureau Tass Dinsdag zijn publicatie over de lopende onderhandelingen. Deze publicatie werd gevolgd door de opening van zaken door Amerika, waaraan het voorgaande grotendeels is ontleend. Naar Reuter in Lake Success ver neemt, zullen Jessup en Malik heden een nieuwe informele bespreking hebben over de Berlijnse kwestie. Gezaghebbende kringen te Lake Success waren niet bereid de juiste plaats en tijcj van de bijeenkomst mede te delen. Uit een gezaghebbende bron te Washington werd vernomen, dat het Malik duidelijk is gemaakt, dat de vorming van een West-Duitse rege ring niet zou worden vertraagd. Deze achtte echter ruim voldoende tijd aanwezig tussen thans en de streefdatum voor de instelling van een West-Duitse regering in Juli om de Berlijnse kwestie te regelen. Vorming Westduitse staat gaat door Het Britse ministerie van bui tenlandse zaken heeft bekend ge maakt dat de vorming van een Westduitse staat geen stagnatie zal ondervinden ook al.komen de onderhandelingen die over de op heffing van de Berlijnse blokkade worden gevoerd tot resultaten. Telegramverkeer niet China ten dele verbroken De Rijkstelegraaf meldt, dat tele grammen voor Nanking. Peiping en Tientsin tot nader order niet kunnen worden aangenomen. Tegen elf uur Dinsdagavond is een Beachcraft-lesvliegtuig van de Rijks luchtvaartschool te Gilze-Rijen, de PHUDI, in de Haarlemmermeer- polder verongelukt. Het toestel raakte de top van een der bomen van de boerderij van de landbouwer Thijssen en stortte 25 meter verder Drie Nederlandse leerllngvliegers. een F.ngelse Instructeur en een instructeur-telegrafist van de Rijksluchtvaartschool te Gtlze-Fijen hebben gisteravond om vijf minuten voor half elf het leven verloren bij een vlieg tuigongeluk vier kilometer ten Noord Westen van het vliegveld Schiphol. Het toestel, een Becchcraft. de PH-UDI voerde met nog vier vliegtuigen van hetzelfde type nachtelijke oefeningen uit boven Schiphol- Men instrueerde zogenaamde doorliggende landingen, d.w.z. dat het vliegtuig landde op de startbaan en geluk weer d<? lucht inging. vóór de boerderij neer op de berm van de weg. werden gedood. Dc vijf inzittenden Conferentie te Batavia zoekt nieuwe basis voor aecoord De heren Van Royen en Moh. Hatta hebben hedenochtend een onderhoud gehad, hetwelk de der de informele bijeenkomst tussen beide staatslieden was sedert de komst van Hatta, Zondagmiddag, te Batavia. Maandag ontmoetten de heren Van Royen. Moh. Hatta en Cochran elkaar aan een lunch, waarna Van Royen en Hatta nog onderlinge besprekingen hebben gevoerd. Dinsdagavond zaten de te Batavia aanwezige federale leiders aan aan een diner, op invitatie van Moh. Hatta gegeven in het parti culiere huis te Batavia, waar de republikeinse minister-president verblijft, alsmede een aantal leden van de republikeinse delegatie. Hierbij waren o.a. aanwezig Anak Agung en de wali's negara van Oost-Java en Zuid-Sumatra (Sul tan Hamid en de heer Mansur ver blijven op het ogenblik in hun resp. hoofdsteden). Intussen heeft de officiële republi keinse v/oordvoerder te Batavia ver klaard. dat de republikeinse delega tie bekend was met de strekking van de eergisteren uitgegeven republi keinse verklaring en daarmee in stemde. doch dat de republikeinse delegatie niet op de hoogte was van de bewoordingen dezer verklaring Hot feit, dat deze verklaring werd uitgegeven op het ogenblik, dat de heren Van Royen en Moh. Hatta Maandag bijeen waren, heeft aller wegen verbazing gewekt. De republikeinse woordvoerder gaf deze nadere uiteenzetting naar aanleiding van berichten, dat de be wuste verklaring zonder voorkennis van de republikeinse delegatie zou zijn gepubliceerd. Intussen wordt van republikeinse zijde vernomen, dal de datum van Hatta's terugkeer n^g met is vast gesteld. De republikeinen houden l/OLGENS een uit Katholieke Belgi sche bron stammend bericht zou de in bal lingschap levende Bel gische koning Leopold na het triomfantelijke bezoek van zijn doch ter prinses Josephine Charlotte aan België, aan zijn broer prins regent Karei, geschre ven hebben dat hij de tijd rijp achtte voor z\jn terugkeer op de troon. Om deze reden heeft koning Leopold prins Karei verzocht naar Zwitserland te komen, tvaar in de wo ning van de Belgische gezant De Lanthere te Bern, besprekingen werden gevoerd, waar aan ook de eerste mi nister Paul Spaak en de minister van Justi tie deelnamen. Journalisten, die graag wat meer wilden weten, belegerden de woning van de gezant, maar toen koning Leo pold arriveerde wilde hij hen niet ontmoeten en trachtte zelfs hen te ontwijken. Aan het eind van de bespreking werd een kort commu niqué uitgegeven, dat enkel de bijeenkomst bevestigde, maar de journalisten niets wij zer maakte. Men verwacht thans te Brussel meer gede tailleerde mededelin gen omtrent de ont moeting nadat premier Spaak in het kabinet verslag zal hebben uit gebracht. Het Algemeen Bel gisch Vakverbond ver gaderde Dinsdag en besloot, dat het op de terugkeer van koning Leopold III naar Bel gië, welke niet de toe stemming van het par lement heeft, onmid dellijk zal antwoorden met een algemene sta king. Het Algemeen Belgisch Vakverbond is het grootste in Bel- gie. het is socialistisch err omvat bijna twee derde van de Belgische arbeiders. Het tweede in grootte is het Chris telijk Katholiek Werkliedenverbond, dat terugkeer van de koning voorstaat. zich thans bezig met he* Bestuderen van de Nederlandse inzichten, zoals I deze door dr Van Royen zijn weer gegeven op de vergadering van 21 April, toen dr. Van Royen antwoord de op de verklaring van Moh. Rum, enkele dagen eerder afgelegd, be treffende de terugkeer van de repu blikeinse regering naar Djogjakarta. Zolang de republikeinse delegatie nog niet gereed is met haar ant woord op de verklaring van ar Van Royen. zal ëc geen nieuwe vergade ring tussen partijen worden gehou den. doch van republikeinse zijde werd het mogelijk geacht, dat de volgende vergaderirg Donderdag of Vrijdag a s zal worden gehouden. De Republikeinse premier, Hatta. heeft gedurende meer dan vier uur gesproken met de leden van de Re publikeinse delegatie, nadat hU Maandag persoonlijke besprekingen met dr van Royen gevoerd had. Na de bijeenkomst van gisteren heeft Hatta een persvertegenwoordi ger medegedeeld, dat d<? Nederlan ders en Republikeinen „een nieuwe formuje" zoeken, die het mogelijk maakt voort te gaan. Hij verklaarde met'nadruk, dat do besprekingen voortduren en dat hij vandaag een nieuw onderhoud met dr van Royen zal hebben. Hatta bevestigde, dat het algeheel herstel van de Repu blikeinse regering te Djogja de eer ste stap moet zijn tot uitvoering van de resolutie van de Veiligheidsraad Wat het Nederlandse voorstel in zake het terugtrekken uit een zone van 8 km rond Djogja betreft ver klaarde Hatta, dat dit eveneens slechts een eerste stap betekznt, die gevolgd moet worden 3oor 't alge heel herstel van het republikeinse bestuur over het gehele gebied van het sultanaat Djogjakarta. Indien mogelijk zullen vlees en vet deze herfst vrij komen. Verder wordt er ernstig naar gestreefd de distributie van kaas en koffie af te schaffen. Dit deelt de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning mee in een nota ter toelich ting van enkele wijzigingen in de begroting van het Landbouw-ega- lisatiefonds. Een 56-jarlge boomkweker wil de Maandagavond, in een café aan de Weesperzljde te Amsterdam, een ci eten. Dat schoot echter In zijn luchtpüp, waardoor de man stikte. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd (16 doden): Kon Landmacht: 31 Maart: sold J. H. Maas. nr. 280216697. Maarheeze (N.-Br.); 2 April. sold. E. Smits, nr. 270903122. Arnhem 7 April: sold J. Pinster, nr. 260117134. Rotter dam: sold. J. W. C. van der Worp. nr 260804192. Amster- dam-W 8 April sold A. Blaau- wendraad. nr. 250621092. West broek: majoor F. H. M. Hazelnet. Breda; korp A. Koopman*, nr 250323023, Leeuwarden. 10 April: sold. S. C. Sanders, nr 260117230. Ams-terdam-C 11 April: sold. J. Breedveld. nr. 280206571, Bol nes: sold A. J. Busschcrs, nr 270611087, Hengelo-O sold A. J. Krikken, nr. 241227152, Vriezen- veen: sold. I. G. Swalen, nr 26G51115S. Vessem (N-Br). '2 April: sold H. A. Mars, nr 260712204. Dalfsen: sold A Meeuse. nr. 261215025, Amster dam-W sold. D. C. Mekking, nr 280820486, 's-Gravenhage. 16 April: korp. P. G. L. Verbiest, nr 270913149 Ams-terdam-W De namen van de slachtoffers van het ongeluk met de Becch craft zijn: A. H. Bender, instructeur R L.S.. uit Engeland. 26 jaar. G. J. Klumpcs. radio-telegra fist, Wassenaar. 35 jaar. A. A. de Ridder, leerling. Hil versum. 25 jaar. N. Draaisma, leerling. Den Haag. 25 jaar, P H. Westerhof, leerling. Zeist. 26 Jaar Vermoedelijk heeft het vlieg tuig hierbij met voldoende hoog- te gewonnen. Het botste tegen de bomen nabij een boerderij bij Badhoevedorp. sloeg over de kop en belandde op de walkant van de Hoordvaart van de Haarlem mermeer. Er deed zich een explosie voor waarbij alle vijf inzittenden het le ven verloren Van het vliegtuig is j slechts een wrak overeebWen. dat I half in het water van de Hoofd- vaart ligt De linker motor kwam in de sloot, die om dc boerderij ligt, terecht. Spoedig waren een commissie van onderzoek bij luchtvaartrampen en lei-n van het parket van justitie ter plaatse. De duisternis maakte het echter vrijwel onmogelijk met vrucht het onderzoek te doen. De weg is geheel onverlicht. Bovend.ori kon de boerenfamilie Thijssen. die ternauwernood aan een catastrophe ontkwam, weinig inlichtingen ge ven, omdat alle leden zich reeds lor ruste hadden begeven. De vijf Beechcraft toestellen wa- I ren 's avonds om negen uur opge- I stegen van hun basis te Gilze Rijen I voor SchipTml. Dc vier andere toe stellen hadden niets van het onge luk van de PH-UDI bemerkt. Op Gilze Rijen vindt de opleiding plaats j C. W. Doorman, terwijl mr. W. voor Nederlandse burgerpiloten. H. Fockema Andrcac als staatssc- I Het verongelukte toestel is een 1 crctaris voor leger- en luchtmacht I twee-motorige Beechcraft. van het zal optreden, type D 18-s. een laagdckkcr met In- j jn memorie van antwoord aan de eerste kamer over de begrotin- (Van onze Haagse redacteur) In de jongste vergadering van de ministerraad Is besloten tot de op heffing van een ministerie van oor log en van marine en tot de instel ling van een ministerie van lands verdediging. onder leiding v in mi nister Schokking. Als staatssecre taris van marine zal tegelijkertijd worden benoemd .schout bij nacht trekbaar landingsgestel, .twee rich tingroeren en een staartwiel en biedt plaats aan twee piloten, <?en radio-telegrafist en twee passagiers. De Rijksluchtvaartschool gebruikt deze machines voor de opleiding van piloten voor de burgerluchtvaart. (Van onze Haagse redacteur) In aansluiting op ons bericht van gisteren kunnen wij thans medede len. dat vanaf 28 April 45 textiel punten van de textielkaart CA 905 zijn geldig verklaard. Geldig wor den: S 1 punt, T 1 punt, S 5 pun ten, T 5 punten, S reserve ter waarde van 10 punten en T reserve ter waarde van 15 punten. De aandacht wordt er op geves tigd dat deze bonnen weer vier maanden geldig zijn. In de nacht van Zaterdag 7 op Zondag 10 Mei a s. vindt de Tweede Betuwse Nacht Tocht plaats, onder auspiciën van de wandelsportvereni- ging „De Tippelaar" te Culemborg. Deze tocht, waarvoor des avonds om half tien in hotel „De Klok" op de Varkensmarkt te Culemborg wordt gestart, laat de deelnemers zien hoe schoon de Betuwe wel is in de nacht en in de vroege ochtend. D Boven: Het huls van van de villa te ver- de Belgische gezant te schijnen. Bern met daarvoor een Midden: De ver- Belgische auto, die slaggevers en fotogra- verslaggevers en foto- fen renden naar de aan grafen naar de plaats de achterzijde van het der besprekingen bracht. Koning Leo pold wilde echter noch verslaggevers noch fo tografen ontmoeten. Hij trachtte hen te ont lopen door met zijn auto aan de achterkant huis gelegen garage om koning Leopold alsnog te „grijpen". Onder: De koning weet echter te ontko men door zich snel te verwijderen en aan de achterzijde het te betreden. Duitse en Italiaanse industrie wordt ingeschakeld Amerikaanse militaire auto riteiten hebben becijferd dat de elf landen van het Noord- Atlantische Pact een bedrag van 1.130 mlllioen dollar aan wapenen behoeven om met succes weerstand te kunnen bieden aan een poging tot over rompeling door de Sowjet Unie. President Truman zal spoe dig de Amerikaanse volksver tegenwoordiging een desbetref fend wetsvoorstel voorleggen. De levering van deze wape nen zal geschieden als schen king. Frankrijk, dat de kern van de continentale verdediging zal vormen ontvangt het grootste aandeel, op de tweede plaats staat Engeland en Italië volgt als derde in de ranglfjst. In de elf landen van het Pact zullen Amerikaanse militaire mis sies worden gestationneerd om toe zicht uit te oefenen op de wapens en behulpzaam te zijn bij de in structie. Tot de wapens, die ln het bijzon der benodigd z\jn om elk snel offen sief tot staan te brengen, aldus Amerikaanse functionarissen, beho ren Amerikaanse tanks, anti-tank wapens en artillerie. Plannen zijn ln voorbereiding om gebruik te maken van de Duitse staalindustrie en zo mo gelijk de buiten bedrijf zjjnde fabrieken in Noord-Italië met than9 werkloze Italiaanse ar beidskrachten in te schakelen. Sommige bijzonderheden van het militaire hulpprogramma zijn zo vertrouwelijk, dat deze zelfs niet aan het congres, dat het geld beschikbaar zal moeten stellen, zullen worden meege deeld. Onder deze bijzonderheden vallen: Het bedrag, dat elk land aan wapens zal krijgen, "de soorten en aantallen wapens, welke verstrekt zullen worden en de juiste toestand van de Europese strijdkrachten. Men verwacht dat tegen deze strikte geheimhouding in het con- gres krachtig verzet zal bestaan, In verband met een scherpe stij ging van de notering van de Ame rikaanse dollar op de vrije valuta markt te Parijs is de Franse frapc opnieuw gedevalueerd. De vrije koers voor de Ameri kaanse dollar steeg tot 329,80 francs (de officiële koers van 214,39 francs blijft ongewijzigd) De nieuwe officiële koers voor het Engelse pond bedraagt 1.096 frs (oude koers: 1.061 frs), voor do Belgische franc 619,90 voor 100 Belgische francs (600,60) en voor gen van oorlog en marine, zullen deze veranderingen worden bekend gemaakt. Deze memorie van ant woord en de K.B.'s zullen morgen verschijnen. Verrassend is de in stelling van slechts twee staatsse cretarissen. Schout bij nacht Door man, als vlagofficier-personeel reeds aan het ministerie van mari ne verbonden, is lid van de KVP, mr. Fockema Andreae is lid van de VVD. Voor de kust van Zuid-Amerlkfc, ter hoogte van Rln de Janeiro is het 17.500 ton metende nieuwe Britse passagiersschip „Magdalena" de Nederlandse gulden 10 240 frs I 1"ri ''.ïïlï™;,, voor ion gulden (0 020). De ver- v.".„ koopkners venr de Nederlandse L? He! ?eh?l gulden is 10 ">70 Maandag was het schip op een rif gelopen en door zjjn passagiers verlaten, doch men slaagde er in het schip vlot te krtfgen en begon het naar de haven van Rlo te sle pen. De „Magdalena" maakte snel water en de aan het strand samen gestroomde menigte, zag haar plot seling met de voorsteven diep weg zinken. Kolenprijzen worden nog niet hoger Naar het ANP van het departe ment van Economische Zaken ver neemt ligt het niet In dc bedoeling, de kolenprjjzen binnenkort te ver hogen. Een nader bericht hierover kan over enige tijd worden venvacht. VOOR DE EERSTE MAAL werd in Buckingham Palace een foto ge maakt, waarop prins Philip en prinses Elizabeth samen voorkomen met hun baby, prins Charles. De gehele Amerikaanse oorlogs vloot op de Jangtse Kiang voor Sjanghai is Dinsdag plotseling on der stoom gegaan en in allerijl dc rivier afgevaren om buiten het be reik van de communistische artil lerie te komen ter vermijding van incidenten. Zo overhaast voltrok zich het vertrek, dat van de voorgenomen evacuatie van de 2050 Amerikaan se onderdanen in deze stad moest worden afgezien. Bijzonderheden omtrent de rode opmars ontbreken. Naar verluidt staan communistische voorhoeden op slechts 16 kilo meter van de stad. De verwarring in Sjanghai neemt van uur tot uur toe. De toegangs wegen zijn versperd door vluchte lingen. die een menselijke lawine vormen waaraan geen einde schijnt te komen. Een eindeloze reeks voertuigen, beladen met huisraad en voedsel, trekt de stad binnen en stelt het normale verkeer voor schier hopeloze problemen. Vele armzalige handkarretjes worden voortgeduwd door ver moeide vaders die daarmede hun vrouwen, kinderen en schamele be zittingen naar een veiliger oord ho pen te brengen. Daartussen hobbe len antieke vrachtauto's en andere voertuigen van onbekende datum. Het probleem om al deze mensen van voedsel te voorzien wordt steeds nijpender, vooral nu de stad nagenoeg van ae gebieden, waaruit zij van voorraden wordt voorzien, is afgesloten. TSJANG KAI SJEK IN SJANGHAI Volgens het blad van het Chinese nationalistische leger ls maarschalk Tsjang Kal Sjek per vliegtuig in Sjanghai aangekomen. Verwacht werd, dat hij een conferentie van vooraanstaande leiders van de Kwomintang bijeen zou roepen aldus het blad. Een Amsterdamse uitgever, die deze winter Londens troosteloze bomkraters, puinhopen en stadsbeeld zag, dat nog altijd ontsierd wordt door de" lege plek ken waar eens hutzen stonden kwam op, de gedachte de boel eens wat op te vrolijken met bloemetjes Hij icgde zijn plannen voor aan Engelse meisjes, die bij een uitgeverij werkten. Die gin gen in hun vrije tijd aan het werk. Het resultaat is dat tussen het puin en dc gaten van Warwick Square cn West- minster een grote bloementuin ls ont staan, waar de hele stad over spreekt. Tulpen, narcissen, vergeet-mij-nlctjes en primula's prtjkcn nu op de plaatsen, waar de ..Blitz" zijn sporen achterliet Een Siamese tweeitng. die op 18 April te Dortmund geboren werd, ls nog ln leven. De tweeling heeft twee hoofden, twee ruggegraten, twee har ten. drie armen cn twee benen BIJ de bespreking van een wetsontwerp in het Amerikaanse Congres, dat krachti ger maatregelen vraagt voor de uit wijzing van ..revolutionnatre vreemde lingen". verklaarde een senator dat men ongetwijfeld zal verzoeken de in Enge. land geboren acteur Charlie Chaplin, die bekend staat om zijn steun aan communistische organisaties uit de VS. te wijzen Dinsdag heeft koning George van Groot Brittanniö met zijn vrouw het feit herdacht, dat zij 26 Jaar getrouwd zijn. Het heeft lang ge duurd voor hun huwelijk een feit was. want koning George heeft Elizabeth BowesLyon drie maal om haar hand- moeten vragen voor zij haar Jawoord gaf. De mogelijkheid dat zij eens konln-, gin een taak die zij op schitterende wijze verricht zou worden, was de oorzaak dat zij drie maal bedenktijd" vroeg In een zeer drukke straat te Lubeck liet een Jongeman zich plotse ling midden op de rijweg vallen tussen dc wielen van eon zware vrachtauto De Jongeman had het echter we] zo be keken, dat de wielen aan belde zijden langs hem heen rolden zonder hem te rakken. Toen hij nadat de auto gepas seerd was op stond vertelde hij tegen de toestormende voorbijgangers Ziezo, dat is een fles Jenever verdiend. Weerbericht WAT MEER BEWOLKING Weersverwachting geldig tot Donder dagavond Minder koude nacht met alleen ln het Zuid- Oostelijk deel van het land nog hier en daar lichte nachtvorst en mist tegen zonsopkomst Over het algemeen meer bewolking dan vandaag en op enkele plaatsen gedurende korte tijd enige lichte regen of motregen. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tus sen West en Zuidwest. Overdag Iets hogere temperatuur. 28 April: Zon od 5.17. onder 1959 uur; Maan op 5.14, onder 20.31 uur.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1