Hoge onderscheidingen voor drie trouwe werkers Viering van Koninginnedag Lawn-tennis, zomersport bij uitnemendheid Bazar op Zandbergen verdient een druk bezoek Verkopen is een kunst, die men kan leren Amersfoort heeft goede naam Als ik wilde! 73 2 Woensdag 27 April lfy STADSMEUÏÏ Burgemeester reikte medailles uit By Rintels kledingmagazij nen op de Varkensmarkt werd Dinsdagmiddag gezellig en intiem gerecipieerd. De he ren A. Maas, W. Los en C. Zwanenburg waren respec tievelijk 55, 50 en nog eens 50 jaar in dienst bij de fir ma. die zo onderdehand al ongeveer negentig jaar be staat en daardoor de oudste in haar genre te Amersfoort is. Het was dus met te rechtvaar digen trots, dat behalve de jubi larissen ook de firmanten allen, die ter receptie kwamen, verwel komden. De heren Maas, Los en Zwa nenburg met hun echtgenoten troonden tussen vele bloemen en luisterden aandachtig naar het geen de oudste firmant, de heer P. E. Rintel vertelde, die in de eerste plaats burgemeester H. Molendijk van harte welkom heet te en voorts zich verheugde over de aanwezigheid van zovele be langstellenden en familie-leden. De biiremeester nam daarna het woord. „Ik heb het gevoel, dat ik een familiefeest verstoor", zo begon de heer Molendijk," om dat ik hier binnen ben gekomen bij een kring van mensen, die zeer nauw met elkander samen werken. Ik heb mijn eigen „fa briekje" een ogenblik in de steek gelaten om bij u te kunnen ko men. U moet dit zien als eën symbolische handeling, zo goed als het uitreiken van koninklijke onderscheidingen, zoals gij, jubi larissen zo dadelijk zult krijgen, een symbolische handeling is. Ik zal dit niet allen doen namens het stadsbestuur, maar in de eer ste plaats namens het hoogste ge zag in de lande, dat ik hier ver tegenwoordig. Mag ik u namens H.M. de Koningin deze ere-me- daille op de borst spelden?" De buremeester voegde de daad bij het woord en schonk de heer Maas de zilveren medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau en de heren Los en Zwanenburg de bronzen ere-penning. „Ik wens u verder een pret tige dag en een aangename her innering er aan", aldus eindigde burgemeester Molendijk. Het woord was vervolgens aan de heer P. E. Rintel. die alle aan wezigen verzocht enige ogenblik ken stilte in acht te nemen om hen, die de firma zijn ontvallen, te gedenken. Daarna richtte hij zich tot de jubilarissen en roem de hun verdiensten. Hij schonk Auto's botsten Een vrachtauto met aanhangwa gen, bestuurd door een chauffeur uit Oldenzaal, reed Dinsdagavond om streeks half zeven op de Stations straat in de richting Snouckaertlaan. Ter hoogte van de Vlasakkerweg kwam juist een personenauto uit de ze straat aanrijden. De bestuurder van de vrachtauto wilde naar rechts uitwijken, om zodoende een aanrij ding te voorkomen Dit gelukte hem echter niet. De twee wagens kwamen met elkaar in aanraking, waardoor de vrachtwagen, (doordat de be stuurder krachtig remde) tegen een boom aanvloog. De vrachtwagen werd ernstig beschadigd naar het politiebureau vervoerd. De perso nenauto werd licht beschadigd. Per soonlijke ongelukken deden zich niet Voor. hun een enveloppe met inhoud en de dames een fraaie bloemenrui- ker. De heer Maas bedankte voor deze hartelijke woorden en de geschenken cn bedankte het per soneel voor de prettige samen werking. Namens het personeel sprak de heer C. Jongkind, die hoopte nog heel lang met de jubilarissen te mogen samenwerken. Hij deed deze wens vergezeld gaan van geschenken. De heer Ph. Rintel wees er op, dat de jubilarissen reeds met drie geslachten Rintel hebben samengewerkt. Ook hij wenste de heer Los. Maas en Zwanen burg van harte geluk en bood ge schenken aan. Zeer vele collega's en zakenre laties maakten van de gelegenheid tot feliciteren gebruik. Na afloop van de receptie verzamelden alle genodigden zich voor een diner er. daarna trok men naar Amster dam. waar een bezoek werd ge bracht aan het Centraal Theater. Het w^s inderdaad een prettige dag geweest. Nieuwe contracten voor controle G.G. en G.D. B. en W. stellen de raad In een uit voerig toegelicht schrijven voor de contracten met de Mij Ziekenfonds ..Amersfoort cn omstreken'" cn dc Raad van Arbeid te Amersfoort in te trekKcn en nieuwe contracten met deze instel lingen te sluiten. Er is van de zijde van deze Instellingen veel waardering voor het controle werk van dc artsen van dc GG en GD. doch men wil ln dc nieuwe contracten andere tarieven vast stellen en naar vereenvoudiging streven. IN HET WESTELIJK HAVENGE BIED van Amsterdam wordt, be halve aan het herstel van de Coen- haven, hard gewerkt aan de bouw van een houtveem voor het opslaan van tropisch hard hout voor West- Europa. De grondwerken voor de aanleg van de kademuren nabij dit veem zijn in een vergevorderd sta dium. Overzicht van de bouw van een damwand van elf ton. Op de vorgrond het netwerk van staal voor de betonbouw, daarachter de geweldige heimachines, die de be- tonnen palen voor de damwand in (bruin) de grond drijven. I Gevonden voorwerpen van 19 t/m 25 April Zwarte portef. inh. persoonsbe wijs t. n. van F. M. J. v. Dijk; zilver armbandje met koperen sluiting: br. kinderschoentje (r.) autowieldop (Oltlsmobile); br. led. portemonnaie inh. f 7.44 pun ten en tonnen; auto krik; con tactsleutel? 4 gebruikte bougies; twee sleutels; foxterrier; jongens jas (wit met bruin); boodschap- tas inh zakdoek; lipssleutel No. 6 No. G 8180; koperen broche; klein br. hondje; zonnebril in étui; br. portem. inh. f 36 en bon; langha rige hond (wit met bruine vlek ken); portem. inh. f 0.10; vulpen (grijs gevlamd); doublé schakel armband; huissleutel; enkele handschoenen; windjack (donker blauw); zwarte portem met rits sluiting inh. f 0.53 en buskaartje; zak aardappelen; wollen muts; een paar hoge br. kinderschoe nen: windjack (donker grijs); hond (wit met br. vlek); pad vinders portem. inh. f 3.51; mili tair rijbewijs t. n. soldaat M F Ruilen; sporthemd; rode portem. ledig; heren zakhorloge (waarde loos); hond (boxer); rijwielsleu tel: bril met hoornen montuur; vulpotlood (zwart); groene win terjas; airedaleterrier; mantelcein tuur (griis); paar Noorse wanten (bruin met wit); vulpen (zwart); dameshandschoen; jongensjasje In Amersfoort worden ter ge legenheid van de verjaardag van Koningin Juliana de vol gende plechtigheden en feeste lijkheden georganiseerd. Vrijdag 29 April: Dank en Bedediensten (tot dusver bekend): Nederlands Hervormde Ge meente 19 uur St. Joriskerk, voorgangers ds. C. G. H. Blok en ds. A. Braakman. Chr. Geref. kerk, 19.30 uur: kerkgebouw Willem van Meche- lenstraat. Voorganger ds. J. Drenth. Ned. Israëlitische Gemeente: 19.45 uur: Synagoge, Drierin- gensteeg. Voorganger: A. Levie. Muzikale rondgang, 2122.30 uur: AMV en „Postharmonie". Vertrekpunt: Rubënsstraat. Zaterdag 30 April 1949: 7.00—7.30 uur tóuzikale Re veille door: de muziekvereniging „Excelsior"; de Postharmonie „Amersfoort" onder leiding van de heer J. R. v. d. Glas; Amers- foorts politie-muziekgez. „De Harmonie"; het Trompetter korps der Cavalerie onder lei ding van A.o.o. Wisman heeft zich bereid verklaard eveneens, indien het korps daartoe in de gelegenheid is, een muzikale rondgang te maken langs een nader te bepalen route. 7.307.45 uur: Luiden der I. lokken. 7.458.30 uur: Carillonbespe ling door de heer M. van der Werf. 8.309.30 uur: Samenzang op het terras van „Amicitia" on- oer leiding van de heer Ferd. de Goey. 9 uur: Koningin Wilhelmina- laan: Defile Koninklijke Land macht m.m.v. Kon. Mil. Kapel. 9.30 uur: Kinderfeest O VB in Grand Théatre. 10.0011.00 uur: Eerste voor voorstelling van de Poppenkast met voorprogramma voor de kinderen van de leden der Oranje-Vereniging in de Markt hal. 11.0012.00 uur: Tweede voor stelling van dezelfde Poppen kast met voorprogramma. 10.3011.30 uur: Gymnastiek- demonstraties op de Hof, uit te voeren door de gezamenlijke gymnastiekverenigingen. 12.0013.00 Carillonbespeling door de heer M. van der Werf. MIDDAGFEEST OP HET SPORTTERREIN TE BIRK- HOVEN 13.1514.00 uur: Muzikale tocht naar Birkhoven door het R.K. Harmonie-orkest „Wils kracht" onder leiding van de heer J. Wakelkamp. 14.0017.00 uur: Sensationele Gastvoorslelling op het Sport terrein Birkhoven, 's middags te 14 uur door Harry Kroeze's Mo torkozakken, afgewisseld en op geluisterd door een concert van 't R.K. Harmonie-orkest „Wils kracht". 18.0019.00 uur: Carillonbe speling door de heer M. van der Werf. 20 uur: Amicitia: Groot-Men- scn-Poppenkast (OVB). 20.0021.30 uur: Lampion optocht. Muziek van het Christ. Tamboers- en Pijpercorps „Juli ana", onder leiding van de heer Joh. de Vries en de Muziekver eniging „H. J. Hegeraath", on der leiding van de heer G. J. v. Kolfschoten. AVONDFEEST OP 'T SPORT TERREIN AAN DE LEUSDER- WEG 20.4521.00 uur: Muzikale tocht naar het feestterrein aan de Leusderweg door de Amers- foortse Muziekvereniging onder leiding van Ferd. de Goey. 21.0021.30 uur: Muziek op het terrein door de Amersfoort- se Muziekvereniging. 21.30—22.30 uur: Voetbal match van de Amersfoortse Chr. Voetbalvereniging CJVV tegen de Voetbalvereniging „Spaken burg" onder het felle licht van schijnwerpers. 22.3023.15 uur: Groot schit terend vuurwerk. J Burgerlijke stand GEBOREN: Francina. cL v M. Lcijenhorst en J. F. v. Doorn; Mar- ritje B d v. A. J. M. Poort cn T. v. d. Heuvel; Agatha M. J. T d. v. J. P. Clifford en W. V. R. J de Wit GETROUWD H G W. van Keu len en M. 1. G. Kraaikamp; E. J. J. Baron van Imhoff en M. Platte; G v. d. Laak en C. Knoppers. OVERLEDEN: G de Boer, 76 jr. geh. m. R. Oudeboon; W. Langereis, 85 jgeh m. N Dunnebier; J. M. Mulder, 71 j.. geh. m. G. de Haan. Noteert U even GRAND THEATER: „Een Konink rijk voor een huis", t/m Donderdag avond. Aanvangstijden: 2.30, 6.45 en 9 uur. Zondags 2, 4.15, 6.45 en 9 uur CITY THEATER: ..Sensatie om Tosca". Aanvangstijden: Zondag 1.30, 4. 6.30 en 9 uur. Overige dagen 2.30. 6.30 en 9 uur REMBRANDT THEATER: „De avonturen van Rex en Rinty". Aan vang: Vrijdag en Zaterdag, 2.30, 6.45 en 9 uur. Zondag 2, 4 15. 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30 en 8 uur. WOENSDAG 27 APRIL. Amicitia 8 uur. Personeelsver. „Ons Belang" „Achter de Wolken schijnt toch de zon". Treekgrbergje 10 uur. Plechtige opening Bazar. 's Prinsenhof. 8 uur, Propaganda vergadering. Chr. Middenstands vereniging. DONDERDAG' 28 APRIL: Treeker bergje. Voorzetting Bazar ten bate van Maatschappij Zandbergen. Amicitia 20 uur. Revue. Buurt vereniging „Stephensonstraat". Concordia 20 uur Culturele avond voor le en van de ..Hanze" Kamer van Koophandel. Arn- hdmseweg. Voordracht over Picas- so-Rounault. door Abbé Morel. VRIJDAG 29 APRIL: Hotel Frank. 20 uur Vergadering St Christoffel. Amicitia 20 uur. Concert Amers foortse Orkestvereniging. Soliste Lia Palla. piano. Markthal 21 uur. Eindsoiree Dan Bearda. tot 2 uur, met medewer king van Jan Corduwener. ZATERDAG 30 APRIL' Amicitia 20 uur. Feestavond Oranje Vereni ging Bergkwartier. Tot en met 15 Mei. St. Pieters en Bloklandsgasthuis-ingang Westsin gel Voorjaarstentoonstell. Amers- foorts Kunstenaars Genootschap. Geopend dagelijks van 1012.30 uur en van 14 tot 17 uur. Feestg- lï;ke opening. Hof. 10.30 uur. Gymnastiekde- monstraties. CABAREl DANCING VAN T HUL Krommestraat 14 TeL 6685 J. VAN SCHA1K: Café ueusderweg bij spoorwegovergang Tel. 5510. Woensdag 20—23 uur Zaterdag 20 —23 uur. Zondag '8 middags 15——17 uur s avonds 20—23 uur. Woensdag 811 uur. Zaterdag 8 11 uur, Zondag 8—11 uur. Snelle reactie en goede concentratie factoren van betekenis A LS U van de zomer een bezoek aan een der Amersfoortse tennisbanen ■Ly brengt en de speelsters en spelers m hun keurige luchtige kleding over de baan ziet dwarrelen, zult U zich wel nauwelijks realiseren, hoe oud van oorsprong de tennissport is. Reeds de primitieve mens heeft het balspel beoefend, het elkander toe werpen en weer opvangen van allerlei voorwerpen, eerst uit levensnood zaak, later als spel. Dat ook de oude Grieken en Romeinen vele takken van de balsport als onderdeel van hun gymnastiek toepasten, is o a. door archaeologische vondsten bewezen. In verscheiden dezer takkèn vinden we zeer duidelijk voorlopers onzer diverse moderne balsporten, b v. tennis terug. DE eigenlijke voorloper van het moderne tennis is het „giuco della corde", een balspel, dat in Italië van het begin der middeleeu wen af grote opgang maakte. In de 13e eeuw drong 't door naar Frank rijk. in de 14e naar Engeland en Duitsland Vooral in Engeland heeft dit spel, dat zich weldra tot een sport ontwikkelde, een grote vlucht geno men. Het spel. tot nu toe steeds in speciale balspeelhuizen gespeeld, werd door de Engelsen naar de bui tenlucht gebracht. Het prachtige egale Engelse gazon was hier bijzon der voor geschikt; zo kreeg de sport de na^jn lawn-fennis. De aanleg en het onderhoud van een geschikte grasbaan was echter zeer kostbaar en in andere landen dan Engeland zelfs zo goed als on uitvoerbaar; vandaar, dat men naar een goede vervanging zocht Die vond men in de zg. hard courts, waarvan de gravelbanen nog heden ten dage verreweg de meest ge bruikte en ook wel de beste zijn. Als laatste belangrijke mijl paal in de geschiedenis van de tennis-sport willen wij het jaar 1870 noemen, in welk jaar de. spelregels internationaal werden ingevoerd. Nu iets over de tennissport zelf. Men serveert van achter dc basislijn, zodanig dat de bal in het schuin te genoverliggende servicevak stuit. De tegenstander retourneert de bal na stuiten zodat hij ergens in onze speelhelft neerkomt; wij slaan, nadat de bal maximaal één keer op onze helft de grond geraakt heeft, weer evenzo terug, enz. tot één der spelers een fout maakt. De puntentelling bij tennis is zeer merkwaardig en alleen op histori sche gronden te begrijpen. Maakt de tegenstander één fout, dan krijgt men 15 punten, bij twee fouten 30. bij drie 40 en bij de vierde fout wint men de game. is de stand echter 40 40 geweest (deuce), dan moet het fouten verschil, minstens twee bedra gen voor de game ten einde is. De spelers serveren om beurten, ieder één game. Wie het eerst zes games gewonnen heeft, wint de set, doch ook het game-verschil moet min stens twee bedragen. De meeste wed strijden worden gespeeld om „the best of three", d.w.z. de speler, die twee sets gewonnen heeft, is win naar. Bij belangrijke wedstrijden speelt men om „the best of vive"; nu is winnaar, die drie sets gewonnen heeft. Al deze regels gelden zowel voor enkel- en als voor dubbelspel, alleen is bij het laatste het speelveld breder dan bij het enkel Zoals iedere balsportbeoefenaar le vert een tennisser steeds een relatie ve prestatie. Dit in tegenstelling tot een athletiekbeoefenaar, een zwem mer. enz., die éen absolute prestatie levert, die zich in cijfers laat uit drukken. Een tennisser meet zijn krachten steeds met die van zijn te- genstander(s), zodat hij behalve met zijn eigen spel ook met dat van de tegenpartij rekening moet houden Vandaar dat opmerkingsvermogen. het vinden van zwakke plekken bij de tegenstander en techniek het uitbuiten er van van het grootste belang zijn, evenals een ho ge mate van concentratie en een snel reactievermogen. Tennis is dus behalve een sport voor het gehele lichaam ook een sport voor de geest, althans indien men het tot enigszins behoorlijke prestaties wil brengen. Tennis is ook een faire sport. Men komt in tegenstelling tot vele andere balsporten nl. niet in direct contact met de tegenstander, zodat onsportief spel uitgesloten is. Het is daarom merkwaardig, dat tennis nog steeds niet op de Olympische Spelen wordt uitgeoefend Evenmin bestaan er we reldkampioenschappen in tennis. De plaats hiervan wordt Ingenomen door het befaamde „Wimbledon"- tournooi wat betreft de individuele speelsters en spelers en door de wed strijden om de Daves-Cup wat be treft de individuele speelsters en spelers cn door de wedstrijden om de Davis-Cup wat betreft de lande lijke teams. Op het ogenblik is in het interna tionale tennis Amerika superieur. Dit hebben de Amerikanen te dan ken aan hun uitstekende training, hun enorme techniek om hard en zuiver te plaatsen. Ook Australië beschikt over verscheidene zeer ster ke spelers. Europa is in de laatste tijd wat achterop geraakt. Tegen over de vaart en techniek der Ame rikanen stellen de Europese spelers veelal een fantasierijk, dikwijls vir tuoos spel. In de laatste jaren hebben zij daar echter niet veel successen mee kunnen boeken. Nederland neemt onder de tennis- spelende naties een plaats in de mid denmoot in. In de Nederlandse tenniswereld heeft Amersfoort een goede naam. Het bezit enige mooie banen-com- plexcn en van z^n clubs spreekt vooral ALTA, een der twaalf Neder landse hoofdklassers, een hartig woordje mee. Op de ALTA-banen aan de BW-Laan zullen dit seizoen verschillende sterke Nederlandse hoofdklasse-spelers verschijnen. Op de tennisbanen achter 't Stort spelen de verenigingen 't Stort, dat in de tweede klasse uitkomt, en de derde klasser Sportief. De Volta-banen her bergen de vierde-klasser TEVO, ter wijl de vereniging Leusderpark (der de klasse) op de banen van de ATS aan de Metgensbleek speelt. We heb ben in het bovenstaande steeds dc klasse van het eerste team der diver se verenigingen genoemd, doch van ALTA cn Sportlef komen er drie, van de andere clubs twee teams in de competitie uit. riurpemeester Molendijk: „Nationaal bezit en gemeentelijke trots" Een beweeglijke stroom geestdrif tige kolkende en spelende bezoekers drentelde vanmorgen door de ka mers en de serre van „Treekerberg je", één der tehuizen van Zandber gen. dat ingericht is als een grote bazar, waar Amersfoorters hun geld kunnen afstaan voor het goede doel: het 75-jarig bestaan van de stichting, die al zovelen een zege is geweest, deze zomer op een waardige wijze te vieren. Uit alle rangen en standen waren stadgenoten vanmorgen bij de at tracties te vinden. Zowel dames als heren sloegen met vuur een spijker op de kop om te proberen een prijs in de wacht te slepen. Of zij maten hun krachten met het ballen gooien en het visjes vangen, terwijl bijna allen na deze inspanning vereisende sporten en het bezoek aan de waar zegger een rustiger sfeer zochten in de afdelingen waar handwerken en koffie met gebak te verkrijgen wa ren. Burgemeester H. Molendijk open de de bazar met enkele opmerkingen over het werk van Zandbergen, de trots van de gemeente en een natio naal bezit, dat tot ver in het buiten- Storm in het huwelijk, in een werkelijk oed huwelijk wel te verstaan, dat is het onderwerp, dat de Franse dichter Paul Géral- dy ons voorzet in zijn geestige comedie „Si je voulais" Als ik wilde. Hij geeft ons een beeld uit het leven van een Frans echtpaar, Philippe en Germaine, dat al ja renlang rustig buiten leeft zonder dat ook maar iets zijn 'geluk dreigt te verstoren. Maar dan, op een kwade dag, stelt Germaine haar man de vraag wat hij dacht toen hij haar voor het eerst zag. En even later vervolgt zij zelfs of hij haar, in het geval, dat hij haar weer voor het eerst zou ontmoe ten, nog zou „begeren". En Philippe, totaal verbaasd door deze voor hem zo vreemde opmerkingen, geeft geen recht streeks of een averechts antwoord, wat Germaine zo van de kook brengt, dat hierna de ene verwik keling de andere opvolgt. Een dankbare rol in deze verwikke lingen speelt haar jonge, aantrek kelijke, een tikje coquette vrien din Marcelle. geassisteerd door Philippe's vriend André. Het be hoeft geen betoog, dat alle mis verstanden aan het eind van het stuk opgelost worden, nadat Phi lippe zyn vrouw in een scène op biecht. zonder het zelf eigen lijk goed te beseffen dat hij van haar houdt als op de eerste dag en dat hij haar „begeert". „De Haagse Comedie" bracht dit blijspel gisteravond in „Ami citia" en de zeer vele aanwezigen hebben er enige uren van spontaan plezier aan beleefd. Paul Steen bergen gaf een fijne uitbeelding van Philippe, de rustig voortle vende echtgenoot, die plotseling diep geschokt wordt. Henri Eerens speelde een overtuigende André. de wereldwijze vriend-vrijgezel, die een aanzienlijke bijdrage le vert tot de oplossing van de moei lijkheden, terwijl Ida Wasserman als Germaine zeer veel lof ver dient voor haar vertolking van de tobbende echtgenote, die zich af vraagt of haar charme en beko ring nog wel opvallen bij haar man en de ongelukkige proef neemt °f zij succes bii de mannen zal hebbenals zij maar wil! Ook de kleinere rollen vonden in dit blijspel goede vertolkers. An nie van Duyn als Marcelle, Lou Steenbergen als René. de neef. die ook ziin steentje bijdraagt om het geheel niet eenvoudiger te maken, Pim Dikkers als Panon, de veroveraar en Elly Bakker als het dienstmeisje. Zij allen droe gen er toe bij om dit als ontspan ning bedoelde spel ook werkelijk te brengen op een wijze, die bij velen een stille glimlach van pret zal hebben opgeroepen. land zeer terecht een uitstekende naam heeft verworven Daarom sprak hij de wens uit, dat deze bazar het succes mag oogsten, dat de orga nisatoren zich er van hebben ge dacht. Want. zo besloot de burge meester, dit werk voor het misdeel de kind. dat op Zandbergen leert als een vrije persoonlijkheid op eigen benen te staan, verdient belangstel ling in brede kring. Mr. L. van Cranenburgh, de voor zitter van de stichting, dankte de burgemeester voor zijn waarderende woorden en nodigde hem en alle aanwezigen uit een bezoek te bren gen aan de verschillende stands. Op dat door te lang praten de kansen niet voorbij zouden gaan. De bazar is vanavond en morgen avond van zeven tot tien uur en mor gen over dag van tien tot half zeven te bezichtigen. Ons dagelijks teveel Een wielrijder, die een persoon boven de tien jaar achterop zijn fiets vervoerde, werd bekeurd. Hetzelfde overkwam een autobestuurder, die met zijn auto in de verboden rich ting van de Schoutensteeg reed, een fietser, die zijn fiets niet had voor zien van een rood achterlicht, een autobestuurder, die het rode stop licht aan de Zuidsingel negeerde en twee personen, die op verboden grond liepen. In de O^ref. Kerk L Vrouwestaat belegt de Geref. Jeugdraad ter gelegen heid van Koninginnedag een Nationale Zangavond op Donderdag 28 April. Medewerking verleent het tamboers- en pijperscorps ..Juliana". Siem Struyk bespeelt het orgel. Ds. D. A. Zijlstra zal spreken. Volgens berekeningen van het Landbouw-economisch Instituut zal de kostprijs van een consumptie-ei over 1949 op vermeerderingsbedrij- ven 11,3 cent en op gewone pluim- veebedrijven 10.2 ct. bedragen. De productie van een broedei zal in 1949 gemiddeld 5,9 cent hoger lig gen. Bij de berekening is het ex portzegel voor eieren niet in aan merking genomen. Advertentie Hoevelaken Winkeliers, die dere combinatie nog niet in voorraad hebben, kannen per omoaande worden voorzien, zolang de voorraad strekt I Bel of schrijf: „RHóDEL", Den HaagTel 114466-114072 OIR. J. H. M. vin DOORNIK „Als de weide bloeit" Uitgaande van de Partij van. Arbeid draaide in het Verenig,- gebouw de propaganda-film de weide bloeit". De heer ScK sprak zijn teleurstelling uit ove geringe opkomst waarna het yJS werd verleend aan de gewestel secretaris de heer Van Eek •sprak over „Waarom socialisten; de raad van Hoevelaken?" Hierna werd de eerder genot* de film vertoond. Concours-hippique op Koninginnedag In samenwerking met de Lani lijke Rijvereniging „Vrijheid" Terschuur wordt door de Oratfi vereniging op Koninginnedag concours hippique georganisee waarvan de aanvang is bepaald 2 uur. Dertien verenigingen zuil hieraan deelnemen, terwijl voori medewerking wordt verleend do? een trompettercorps en de gymn stiekvereniging „Excelsior" Hoevelaken. Vergadering van S. G. P. In het Verenigingsgebouw houd: de S.G.P., afd. Hoevelaken. Vrij dagavond a.s. om half acht een openbare vergadering waarin d J. van Dijk uit Gameren een tijd rede zal houden met als onderwerp „In isolement ligt onze kracht' vinger op tal van fouten, die dag>. lijks gemaakt worden. Vaak uit tri- ditie. omdat men niet beseft, dit vandaag een klant anders bedieni moet worden dan b.v. vijf en twinti; jaar terug, soms omdat men zich nie' de moeite getroost zich in de verlan gens en wensen van de klSnt in te leven, maar bijna altijd, omdat men niet beseft, dat de koopstemming, waarmee de klant binnenkomt, moet opgevoerd worden, zodat ze overgaat in de koopdaad. Meer nog door te tonen hoe het niet moet, dan door aan te geven, hoe het wel moet bracht spr. zijn gehoor, dat voor he: grootste deel uit jongeren bestond, bij wat in de praktijk van verkoop- ster(verkoper) van het meeste be lang.is. Een warm applaus beloonde de heer v. d. Valk voor zijn betoog. Uit het stellen van vragen door de ver gadering bleek, dat serieus was ge luisterd. ..De klant is een welkome gast" „Is de klant koning?" „Neen", zeide gisteravond de heer v. d. Valk uit Den Haag, toen hij sprak op de streekvergadering van de Centrale voor Chr. Mid denstands-onderwijs in *s Prin senhof Naar het inzicht van de inleider is de klant een welkome gast. meer nog dan dat. Want uiteindelijk kost ook de meest welkome gast ons geld, terwijl de klant iets achterlaat, nl. de mogelijkheid om in ons onder houd te voorzien en onze zaak uit te breiden. De heer v. d. Valk. ingeleid door de heer A. S. de Boer. sprak nl. voor de cur sisten uit Oost-Utrecht en West- Gejderland over „Verkoopkun- Er blijkt hier en daar nogal wat te wensen over te blijven, waar het betreft de verkoopcapaciteit van on ze tegenwoordige verkopers en ver koopsters. Zonder te generaliseren, meent spr. met een op ervaring ge gronde overtuiging te mogen zeggen, dat zeker 60 a 70 dier onmisbare schakels tussen producent en consu ment het vak maar slecht verstaat. Om dit aan te tonen stelde spr. drie vragen: Wat is een klant? Hoe hoor ik te verkopen? En waarom moet ik zo verkopen? Stuk voor stuk deze vragen beantwoordende, op een prettige, vlotte wijze, legde spr. de Aflevering van melk in nieuw gebied Een der vraagstukken rond de bij Nederland gevoegde gebieden ligt op het gebied van de aflevering van melk. Boeren in het Nieuwe Neder landse gebied, zowel als hun be- drijfsgenoten in het Duitse gebied, hebben weiland aan weerszijden van de grens liggen. Hun aantal is niet groot. De boeren in het Nederlandse ge bied leveren normaal hun melk aan Nederlandse verwerkingsbedrijven. Van Nederlandse kant is voorge steld om melk, waar die ook wordt gewonnen, steeds via het bedrijfsge bouw van de eigenaar af te leveren. De heer Wiersema van het ministe rie van landbouw gaat hierover te Frankfurt slotbesprekingen voeren. Het is dus de bedoeling, dat Duitse boeren, die op Nederlands gebied melken, hun product naar Duitsland mogen leveren en omgekeerd. Duitse autoriteiten zijn bang. dat door een dergelijke regeling meer melk naar Nederland, dan naar Duitsland zal gaan. De Nederlandse ambtenaren in de grensgebieden, die met deze kwestie te maken hebben, achten de zaak tamelijk onbelang rijk. De voorgestelde regeling zal naar hun mening een bevredigende oplossing brengen, waarbij ieder het zijne van de luttele hoeveelheden melk zal krijgen. Sommige Duitsers houden staande, dat melk van vee, dat op Duitse bodem graast, ook aan de Duitse voedselvoorziening ten goede moet komen. Opheffing internationale distributie van tarwe en tarwebloem? Zoals bekend heeft de Allocatie commissie voor granen van de In ternationale Noodvoedselraad tar we en tarwebloem niet betrokken bij de opheffing van de distributie voor granen aan het begin van dit jaar, teneinde de landen geen risi co te doen lopen met hun brood graanvoorziening, indien de voor- raad- en oogstvooruitzichten in '49 zich ongunstig zouden laten aan zien. Thans heeft de Allocatiecommis sie aan de noodvoedselraad geadvi seerd de internationale distributie voor tarwe en tarwebloem op te heffen. Dit advies vloeit voort uit de allerwege ruimer geworden tar- wepositie na de goede oogsten van 1948. Ook gunstige oogstvooruit zichten in de wereld voor tarwe hebben een woord meegesproken. •Hls v in New Vork 25/4 26 4 91 91 9 V. 9% 12)'. 12% 26 26»/, Atch. Baltim. Can.Pac. lllln. C. N.Y.Ccn. 11 11% P-nns. R. 1515V. Sout.Pac.40% 41 OnPac. 80'/, 80% All.Ch. 177% 177% Am.Can. 92% 92% Am.Car. 27% 27% - 45% 46 A.Smelt. A.T.enT. Am. Tob. AnacX Bethl.S. BoelingA Chrysler City B. Coiisol. t Douglas Dup. N. Eastm. K Gen.El. Qen.Mot. 145 145 64% 65% 30% 30% 29% 30 22% 22% 50% 51% 39% 39% 22% 22% 61% 62% 188% 189 44% 44% 37% 37% 57% 57% 25 4 26 4 Ooodyear (41% 41% Hudson M 12% 13 int.H-rv. 23% 24V, In.Nickel 27% 27'/, Int.T.enT 10% 10 KennX. 43»/ MontgW. Pack. M. Radio C. R'p.St. Reyn. T. Sears R. Shell Dn. Socony 4 53% 3% 3% 12 12% 22% 22% 34% 35 37% 37% 34% 34% 16% 16% Mand Br. 17% 17% St.Oll.J. atude' Texas C. U.AIrcr. Un. Corp. Un. Fruit USRubb. DS Steel Westing Woolw. 67% 68% 18% 19 53% 54 24% 24»i 3% 3% 50% 49% 38% 38 71% 72% 22% 22% 46 45% Omze 870 000 Amsterdamsche Effectenbeurs AMSTERDAM, 26 April. De stemming op de Am sterdamse effectenbeurs was vandaag ln mineur, hetgeen gepaard ging met koersverliezen op alle fronten. Over het algemeen werd weinig waarde ge hecht aan de berichten waarin sprake ls van een toenadering tussen Oost en West over de Berltjnse kwestie, meer aandacht werd besteed aan de Indo nesische situatie, die nog steeds onbevredigend blijft Daarenboven was vanmor gen het dividend van de Holland Amerika Lijn be kend geworden, dat even als vorig Jaar 9 procent bedraagt, doch dit Jaar voor 5 procent ln aandelen en voor T procent ln con tanten zal worden uitge keerd Dit was al evenmin een stimulans tot hogere koersen en al deze facto ren. cn bovendien de tota le apathie van het publick waren oorzaak van deze onbehaaglijke stemming ter beurze. Gedurende het ver loop van de markt brok kelden de koersen na de lagere opening niet verder af. doch trad hier en daar een licht herstel ln. zodat niet op het laagste punt van de dag werd gesloten. Olies werden beginbeurs verhandeld op 284. doch i konden zich herstellen tot 286. waarmede ze toch nog ruim 2 punten verlies boek. ten. De lndustriëlemarkt was aanvankelijk alleen voor AKU's prijshoudend. De overige waarden Inclu sief Unilever en Philips moeten zich een klein ver lies getroosten, dat bij het slot echter tot ongeveer 1 punt beperkt bleef. De scheepvaartmarkt bleek, zoals gezegd, onder Invloed te staan van het aangekon digde dividend der Holland Amerika Lijn. Een gemid deld verlies van 1 punt was hiervan het gevolg De cultuurwaarden werden eveneens tegen lagere prlj zen verhandeld. De Ta- bakswaarden bleken zich achteraf nog het beste ge houden te hebben cn slo ten prijshoudend. Actieve obllg.: Ned '48 (3%) dito 1947 (319) 3 dito 1937 3 Dollar-1 '47 35V Inevrstercert 3 Ned 1962-61 z b Ned 1962-64 mb Ned NWS 2% Sp eert 100 2% Indië 1937 A 3 Grootboek '46 3 AcUeve aand.: Kol Bank An a N L H bank Ned Hand Mh A.KU aand Bereh's Jure v Berkel's Pai Calvé Delft Cr Ccntr Suiker Fokker Aand Gelder Zonen K N. H.ovem Lever B U Ned Ford Ana Ned Kabelfabr Philips' GBvA Wilton Feyen Cillton le rubt dito 2e Rubr Dordtse P Mn Kon Petr Ml) A'dam Rubber Bandar R Mil Dell-Bat R.M Kendeng Lemboe dito Oost-Java R M Oostkust Cult Serbadjadl SR H A L Aand. Java-C -J Ll1n K. Ned St Mil Kon Paketvrt Ned Sch Unie Rott. Lloyd Stv MIJ. Ned Hand. A'dam Jav Cult Mil N I Suik Unie Ver Vorst CM Dell Bat M11 Dell Mij Senembah MU Nlet-act obllg.: MÜller Co. A'dam '47 3% 3 dito '48 (3%) 3 Batavia 1937 's-Hage '38 3% Geld. 20 1. '48 3 E.K. E.K. L.K. 25/4 26/4 26 4 99% 99% 96* 99 - 97'?, 97% 100% 100".', 96 i-; 96 'i 98% 98% 98% 79«fc 80 100% 100% 94 94 96% 46% 83% 83 110 108% 156 153 161% 161% B61% 284 282 111 110% 147 145 162 162 139 •48% 145 185 182 239% 226'/, 237/-J 273 265 262 260 220% 218% 220% 165 163 :64 I 261% 288% 284% 285% 140% 138 138% 134% 134 89% - 88 76 51 50 93 58 56 160% 160 153% 153% 146% 146% 146% 167 166 165 158% 157% 157% 148 147% 160 159% 160% 154% 152% 15€ 78 76 94% 94% 40% 40% 233% 130 145% 137 144% 137 162 160% 99 98% 99 98% 87 W - dito le 1 '37 3% Gronlne '38 3% dito 1938 3 Haarlem '38 3 dito 1947 3 N-HolL '47 3% 3 R'dam le en 3e dito le L '38 Utr Dr. '39 2% Zuld-Holl. '46 3 Pandbrieven: Alg. Hyp. B. 3 Amst Hyp 3% Arnh. H (3%) 3 Bat Hyp. B. 3% Dordr H B. 3% Fr Gr. (3%) 3 dito 3% Grav. Hypb 8% Gron. Hypb 3% Hypb. v. Ned. 3 N. Hypb (3%) 3 dito serie B 3 Rott. Hypb. 3% Utr. Hypb 3% dito ser KL 3% Westl Hyp. 3% Z.-H Hvu b. (m. vp] ultl.) dito 3% Cerste Nd. Sch. Rtt Sch. H. 3la Industriële obl.: A.K.U. 3% Berghs J. 3% Lever's Z. 3 Va Werkspoor 3% Bat Petr 3% Kon. Petr. MIJ. Dell Spoor 3% Ned. Ind Sow. Amsterd. Bank Holl. Bank Un. Javascho Bank 500 C. v. A. Fin. Nat. Herst Ned. Ind. Esc. Aand. Rotterd. Bank Twentsche Bk. Rott BcL Cns. Heinekens Aand. Hero Conser ven Aand. Hollandse Beton Aand. Holl. Draad Kabel Aand tntern Gew Beton Aand. Kondor Aand. Kon. Ned. Zout Aand. 100 100'i 100 100% 100'; 100 - 100% 99% 94 94% 97% 100% 100 99% 92% 102% 102% 67% 153 181 179% 100% 82% 160 157 160 102% 102% 103'/, 102% 102V, 38% 65% 151 181% 149% 203 233% 233 139 139 138% 314 Kon. Pharm. Brocades Aand. Kon. Ver. Tapijt Aand. Ind. Ondern.: Kon. Zwavelz. Kctjen Aand. Lever Br. 6 dito 4% Pref. Lyempf Aand. Lijm- en Gela- tlnefabr. Aand. Ned. Am. Autb. Vredcst Aand. Ncd. Gist- Splr.fabr. Aand Ned. Schcepsb. Aand. Rtt DTOOgd MIJ Stork Co. Werkspoor. S A Wyers' I cn H. Zwanenberg O Anlcm Aand. Ned. Ind. Gas Borneo Sum H Tnternatlo Moluksche Handclsv Aand Oost Borneo Sedep Aand. Tclaga Patcn- gan Aand Amst Ball Mil fhomcons Hav Dell Spoorw. MU Aand. Ned.-Ind. Spoorw. Aand. Vrl. genot aand Ned Am. Fitt. Ned. MU Walv Scbokbeton V. Phm. (Zw.) Prolongatie Amer. fondsen: Anaconda Bethl. Steel Gen. Motors Kennecott Rep. Steel U.S Steel Cities Service Cont. Oil Mldcont Philips Shell Union Tide Water Baltimore N. York Centr. 176% 174% 167 165 138% 139 102% 103 161 163% 110% - 258 295% 95 106' 143 133 315 128 139% 191% 95% 106% 142% 145 130% 61% 29% M 83% 112% 134 131 110% 110% 90% 45'tf 21% «8 «g 36% - 46% 61,/ 35

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2