Parade van Grenadiers op Kon. Wilhelminalaan Verlaging gasprijs volgens B en W niet mogelijk Diesel-electrische dienst naar Noorden geopend Acht officieren beëdigd Monnikendam gaat open Krantenbezorger was obstinaat De Betuwe bloeit nog Verzekering tegen oogstrisico's 91 ft si 2 Donderdag 28 April 1949 STADSNIEUWS Het zevende bataljon Grenadiers waarvan de soldaten zeven weken geleden voor het eerst in militaire dienst kwamen, heeft zich vanmor gen aan de Amersfoortse burgerij voorgesteld, tijdens een parade op de Koningin Wilhelminalaan en een mars door een deel van dé stad. Voorafgegaan door de Kon. Mili taire Kapel, die pittige marsmuziek blies, marcheerde het bataljon langs de tribune, waar de bevel hebber van het eerste militaire ge west, Gen. Maj. Jager, de garni zoenscommandant Kol. Tolsma, burgemeester H. Molendijk en nog enige andere autoriteiten hadden plaats genomen. Ook het vaandel van het Garderegiment Grenadiers was bij deze parade ingedeeld Te voren had Kol. Tolsma op het ex ercitie-terrein van de Willemska zerne acht officieren beëdigd res. Ie It. H.M. G. Lauwers, res. 2e It. J. Beekman, res. 2e It. R. L. Bangma, res 2e It. A. M. J Geh- rels, res. Ie It. C. J. van Pasen, res. 2e lt. F. Dekkers, res. 2e It. L. A. de Goede en res. 2e It. A. Vree en hen vervolgens in een toespraak gewezen op het belang en de in houd van de eed, die zij zoeven hadden afgelegd. Tenslotte richtte de commandant van het Garde re giment Grenadiers, Lt. Kol. Holt- hoon, zich tot zijn mannen. Hij wenste hen geluk met de behaalde successen in de zware weken van de eerste training en hield hen voor: „Jullie zullen in Juli het 120- jarig bestaan vieren en bij deze gelegenheid voor de Koningin defi leren. Ik verwacht, dat zij van jul lie zal kunnen zeggen: Die mannen zijn goed!" In het bijzonder sprak Lt. Kol, Holthoon tot het 4e peloton van de ondersteunings compagnie, dat zich het Alexander-fanion had verwor ven. ,,Dit is een onderscheiding waarop jullie trots kunnen zijn Het bewijst, dat jullie zij het dan met een klein verschil tijdens de training hebben geexcelleerd!" (Dit Alexander-fanion schonk Koning Willem III in 1849 aan de Grena diers. omdat zijn zoon Alexander bii dit onderdeel diende). In de middaguren konden de ouders van de militairen kennis maken en van gedachten wisselen met de officieren, de aalmoezenier en de veldprediker. Leo Grootkop wordt „poortwachter" Verkeersongevallen aan de lopende band Een bestuurder van een bestel auto, die op de hoek van de F. van Blankenheijmstraat geen voorrang verleende aan een personenauto, kwam met deze wagen in botsing, Er ontstond enige schade. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Een wielrijder, die met zijn kar retje uit de Krommestraat kwam toeren en geen voorrang verleende aan een in de Langestraat rijdende auto, kwam tot de conclusie, dat het beter is, toch maar voorrang te verlenen. Zijn haast kostte hem nu geld voor het laten repareren van zijn achterwiel, dat werd verbogen. Twee wielrijders R. en L., reden in de Langestraat, richting Var- kensmarkt. R. reed uiterst rechts, terwijl L., hem wilde passeren, Juist kwam een vrachtauto met aanhangwagen achter hem aan, waarvan L., zo schrok, dat hij naar rechts uitweek en in het stuur van R., verward raakte. Hij viel hier door van zijn fiets en kwam tegen het achterste gedeelte van de vrachtwagen terecht. R. viel boven op hem. Het rijwiel van L. kwam onder de rechterachterband van de aanhangwagen. R. liep enkele vleeswonden aan z'n rechterscheen- been op. Ons dagelijks teveel Een melkslijter, die de melk uit het vaatwerk onttrok, anders dan door middel van de tapkraan, werd bekeurd. Een bestuurder van een bakfiets, die met de driewieler links om de verkeersheuvel op het Sta tionsplein reed, onderging hetzelfde lot. evenals de fietser die bij rich- tingveranclering geen teken gaf en een ander, die Kroontjesmolen in de verboden richting bereed; voorts gingen op de bon jongens die op de openbare weg voetbalden, twee autobestuurders, die hun wagen in de Stoovestraat pnrkeerden, een fiet ser. die zijn karretje niet had voor zien van een achterlicht en twee an deren, die een persoon boven de tien jaar achterop hun fietsen meevoer den. Een ingezetene, die onder de in vloed van sterke drank was en zo op Straat liep, werd door de politie in bescherming genomen en opgesloten ter ontnuchtering. Leo Grootkop is slotbewoner ge worden, of beter, hij is de „poort wachter" van Monnikendam, waar men hem nu dagelijks kan ontmoe ten, rammelend met de vele en grote sleutels van de zware eiken deuren. Maar nog belangrijker is. dat de gVimcur Leo Grootkop hét heeft aangedurfd in deze Waterpoort een uitspanning te vestigen. Wij zijn gisteren do bochtige treden gegaan, die leiden naar de kelder van de Monnikendam. Het is prettig in deze koele ruimte te vértoeven. In de torenkamertjes staan nu Oud- Hollandse meubelen, die volkomen in de sfeer passen. De heer Groot kop vertrouwde ons toe, dat hij wat de meubelen betreft, veel heeft te danken aan de Amersfoortse anti quair, de heer J. Eijkelboom. Wij hebben den,ogenblik in deze gezellige ruimte vertoefd, gezeten op zo'n oer-degelijke Oud-Hollandse stoel. In de schouw hangt een blin kende koperen kookpot en boven het buffet waar dranken en spijzen uit onze tijd staan, prijken oude te gels. Een mat licht uit de oude brand- lampen van de voormalige Amers foortse Vrijwillige Brandweer vloeit over het geheel. Dan opent de „poortwachter" plotseling den klein venster Even plotseling worden wij gegrepen door de schoonheid van het „schilderijtje" dat door het ge opende venster zichtbaar wordt. Een wonderlijke sfeer hangt rond die oude Waterpoort. Een sfeer, waarin de „poortwachter" zich volkomen thuis voelt. Met de jongens uit de buurt, die wel eens wat kattekwaad uithalen, heeft „oom Leo", zoals zij hem noe men. al vréde gesloten. 't Zal goed gaan daar bij de Mon nikendam waar en wij hopen het vurig met de heer Grootkop vele toeristen een ogenblik zullen ver toeven in de luwte van de toren, bij een koele dronk. Want zo aan de waterkant, bezijden de toren noden gemakkelijke stoelen tot een rustig zitje. Vrijdag is de grote dag. Dan gaat om vier uur „het bedrijf" beginnen. Wij wensen de heer Grootkop bij oorbaat succes en een massaal be zoek van Amérsfoort en toeristen toe. Op bijgaande foto krijgt men een indruk van het aspect van het hoge verzetsmonument een vrouwe figuur van 61/2 meter die de fakkel der vrijheid draagt dat op 4 Mei a.s. onthuld wordt aan de voet van de Dom te Utrecht naar de zijde van de Domtoren. Chr. Middenstanders roeren de trom Teneinde het ledenaantal op te voeren en de afdeling ter plaatse tot groter activiteit te brengen, be legde de Chr. Middenstandsvereni ging te Amersfoort gisteravond een propaganda-vergadering in 's Prin senhof. Als spreker trad op de directeur van de Chr. Middenstandsbond de heer W. P. Hollebrands. Deze wees op de laksheid, die er bij de Mid denstand is ten opzichte van de stands-organisatre. Wanneer zal hij inzien, dat hij steeds meer in de hoek gedrongen wordt, omdat er geen hechte, allen-ómvattende or ganisatie is, die tegen dat-in-den- hoek-drukken stelling kan nemen? Ter afwisseling werden enige films vertoond, welwillend afge staan door de P.T.J., die een beeld gaven van de geweldige mogelijk heden die de telefoon biedt voor het zakenleven nationaal en inter nationaal. Voor het humoristische gedeelte zorgde een trio, gevormd door leden van de A.M.K., die met hun gezongen één-acters een welver diend en dankbaar applaus oogst ten. Zilveren jubileum bij Noack Zaterdag 7 Mei a.s. zal het 25 jaar geleden zijn. dat de heer J. Lager- wey in dienst trad bij de E. Noack's Kon. Fijné Vleeswaren- en Conser- venfabrieken te Amersfoort. Naast zijn tegenwoordige functie van voorman-slager in dit bedrijf is de jubilaris tevens secrétaris van de Personeelsvereniging en lid van de Fabriekscommissie. Ongetwijfeld zal dit jubileum voor de heer Lagerwey niet ongemérkt voorbij gaan. Rectificatie De voetbalmatch van de Voetbal vereniging C.J.V.V, tegen de Voet balvereniging „Spakenburg" op het sportterrein aan de Leusderweg op 30 April wordt gehouden van 20.30 —22.15 uur. Dit in tegenstelling tot de eerste gepubliceerde tijden. Noteert U even GRAND THEATER: „Een Konink rijk voor een huis", t/m Donderdag avond. Aanvangstijden: 2.30, 6.45 en 9 uur. Zondags 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER: „Sensatie om Tosca". Aanvangstijden: Zondag 1.30, 4, 6.30 en 9 uur. Overige dagen 2.30, 6.30 en 9 uur REMBRANDT THEATER: „De avonturen van Rex en Rinty". Aan vang: Vrijdag en Zaterdag, 2.30, 6.45 en 9 uur. Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30 en 8 uur. DONDERDAG 28 APRIL" Treeker bergje. Voorzetting Baear ten bate van Maatschappij Zandbergen. Amicitia 20 uur. Revue. Buurt vereniging „Stephensonstraat". Concordia 20 uur. Culturele avond voor le cn van de „Hanze". Kamer van Koophandel. Arn- hémscweg. Voordracht over Picas- so-Rounault, door Abbé Morel. VRIJDAG 29 APRIL: Hotel Frank. 20 uur. Vergadering St. Christoffel. Amicitia 20 uur. Concert Amers foortse Orkestvereniging. Soliste Lia Palla. piano. Markthal 21 uur. Eindsoiree Dan Bearda. tot 2 uur, met medewer king van Jan Corduwener. ZATERDAG 30 APRIL: Amicitia 20 uur. Feestavond Oranje Vereni ging Bergkwartier. Tot en met 15 Mei. St. Pieters en Bloklandsgasthuis-ingang Westsin- ?:el Voorjaarstentoonstell, Amcrs- oorts Kunstenaars Genootschap. Geopend dagelijks van 10—12 30 uur en van 14 tot 17 uur. Feesté- lijke opening. Hof. 10.30 uur. Gymnastlekde- monstraties. CABARE1 DANCING VAN 1 HUL Krommestraat 14 TeL 5685 J. VAN SCHA1K: Café Leusaerweg bi) spoorwegovergang. Tel. 5510 Woensdag 2023 uur Zaterdag 20 —23 uur. Zondag 's middags 1517 uur 8 avonds 20—23 uur. Woensdag 8—11 uur. Zaterdag 8— 11 uur, Zondag 8—11 uur. Bij de behandeling der gemeente begroting 1949, werd door de heer Ter Burg betwijfeld of het geraam de verliescijfer ad 63 025,juist is. Nimmer zullen wij bcwéren zo schrijven B. en W. thans aan de raad dat een ramingsci.ifer positief juist zal zijn, omdat in de loop van een begrotingsjaar allerlei factoren ont staan, welke öf in gunstige óf in on gunstige zin invloed op het ramings- cijfer zullen uitoefenen. Wel daai"- entegen kunnen wij de juistheid van het ramingscijfer verdedigen ten aanzien van de factoren, welke bij de samenstelling der beeroting als bp«5:s daarvan hébben gediend. Vanzelfsprekend zal het geraamde verliessaldo wijziging ondergaan, in dien men in de factoren verandering aanbrengt, zoals door de heer Ter Burg is gedaan, o.i. ten onrechte, omdat hij daardoor eertijds door uw vergadering genomen besluiten ter ?ijdc schuift. Dit betreft namelijk de geraamde afschrijving op oor logsschade 25.000,— en het geraam de bedrag voor buizenrecht 92.141.25 waardoor hij in plaats van een verlies van 63.025.een winst berekent van 54.116,25. Het tweede door de heer Ter Burg aangevochten bédrag, het zg. buizen- recht. is gebaseerd op een belasting verordening. De vraag: „wat is dit recht eigen lijk?" en de door de heer Ter Burg aangevoerde argumentering tegen dit buizenrecht hadden een onder werp van behandeling kunnen zijn bij de vaststelling dezer vcrordé- nf -,f- ->ebbpu op dit ogenblik f;een zin. Het is derhalve niet moge- ijk deze post van de begroting der gasfabriek buiten beschouwing te laten, zodat naar onze mening bet geraamde verlies saldo onaange tast is gebleven, waardoor wij deze beide punten vérder buiten beschou wing kunnen laten en het voorstel vr Burg: 1. De oorlogsschade naar de kapi- taaldienst over te brengen. 2. Over te gaan tot afschaffing van het buizenrecht, onaannemelijk moe ten verklaren. Ten aanzien van het volgende pro bleem. dat de heer Ter Burg aan roert. n 1. dé verhoging van de gas prijs, mérken B. en W. op, dat het volkomen juist is, dat de gasprijs- verhog.ng per 1 Januari 1949 tot 14 cent per M3 gemotiveerd is met een verwijzing naar de stijging v on de kolenprijs. Na een uitvoerige toelichting op np in de kolenprijs be sluiten B en W. met de opmerking, dat het niet mogelijk is tot een ver laging der gasprijs over te gaan. Woningverbetering Voor de verbetering van het inder-" tijd door het gemeentebestuur aan gebrachte perceel Coninckstraat 52, waarvan ingevolge de premierege ling reeds door de vorige eigenaar een verzoek was ingediend, vragen B. en W. aan de raad een crediet van 3.330.—. Burgerlijke stand 27 April Geboren: Maria, d. v. H. A. Bos en W. A. Jansen: Antonia, d. v. M. Vastenburg en T. H. Potkamp; Marinus, z. v. M. v. Werkhoven en M Priem. Getrouwd: H J. M. Mossink en C. Th. van Elten: B. J. Lucassen en J. Schuld; C. J. M. Croese en P. S. M. v. Loenhout. Overleden: Machteltje van den Berg. 65 j„ wed, v. H. de Amazoon. Johannes Veldman, 83 j„ geh. m. T. v. Pluren. Biljarten C. Rijn kampioen tweede klasse libre Woensdagavond werden in café De Jong te Baarn, de finales gespeeld van de wedstrijd om het persoonlijk kampioenschap van de 2e klasse li bre Ned. Biljart Bond in het district Eemland. Alleen bij de laatste partij tussen Japin (Leusderk en Ten Hoeve (V. W.) steeg de spanning ten. top. daar beide spelers elkaar mets toegaven en een eerlijke sportieve partij speelden, die tenslotte door Ten Hoeve werd gewonnen, waardoor zijn clubgenoot C. Rijn kampioen werd. De uitslagen zijn: B. Krijncn (V.W.) 150 51 18 2.96 A. J. Stalenhoef (Zonneh.) 137 51 16 2 68 J.v.d Brug (Leusd kw.) 129 38 16 3 39 R. Veltman (Metrop.) 150 38 18 3.94 C. Rijn (V.W.) J. d. Vries (O.G.) 150 134 D. ten Hoeve (V.W.) 150 W. Japin (Leusderkw.) 140 De volledige stand luidt: C. Rijn (V.W.) 5 0 2 W. Japin (L.K.) 4 0 3 D. ten Hoeve (V.W.) 4 0 3 R. Veltman (Metr.) 4 0 3 J de Vries (O G.) 3 0 4 J. v. d. Brug (L K 3 0 4 A. J. Stalenhoef (Zh.) 3 0 4 B. Krijnen (V.W.) 2 0 5 i 18 4 28 36 3 82 21 3.65 l 25 3 41 22 3.95 135 4 t 27 3.91 l 28 3.54 36 3.81 32 3 50 24 3.22 l 25 3 Candidatenlijst CHU De Amersfoortse afdeling van de Christelijk Historische Unie heeft dezer dagen de candidatenlijst vast gesteld voor de a.s. gemeenteraads verkiezing. De volgende ingezetenen komen op deze lijst voor: 1. H. v. Galen Last; 2. C. v. Zwol; 3. J. v. Sték; 4. Mej. G. Stienstra; 5. G. Timmermans: 6. J. D H. v. d. Neut; 7. P. Kalkman; 8. G. Wielink; 9. G. Kappenberg: 10. H. A. Potho ven; 11. J. L v. Nieuwenhuizen: 12. Mevr. Langenbach-v. Egdom; 13. R. v. Veenendaal; 14. C. Boeschoten; 15. C. v. Zweeden Kantongerecht Het waren voornamelijk kleine zaakjes, die de kantonrechter mr. Vonkenberg vanmorgen te behan delen had. Daar was allereerst J. E. die op 27 Januari zijn zoontje met kran ten had laten fietsen. Verdachte be weerde, dat het zijn eigen zoon was, en dat hij de jonden moest opvoeden. Hij had de jongen ook helemaal geen kranten laten bezor gen. Toen de kantonrechter vroeg of dit de laatste keer was, dat het zou voorkomen, zei verdachte: „Hij gaat met mij mee als hij wil". De eis was drie gulden subs. 1 dag. Mr. Vonkenberg vond het optre den van E. wel wat te vergaand en vonniste met vijf gulden subs. 1 dag. Verdachte blies de aftocht schreeuwend: „Dat kan me niet schelen, al was het tien gulden". Een dame B. A. uit Amersfoort had op 2 Februari in Leusden al fietsend geen voorrang verleend aan een vrachtwagen. Eis f 8. subs, vier dagen. De kantonrechter vonniste zes gulden subs drie da gen. N. v. L. uit Amersfoort had op 27 Januari in Leusden met een auto gereden, waarvan de stuurin richting niet in orde was. Eis f 15.- subs. vijf dagen. Mr. Vonkenberg vonniste overeenkomstig die eis. Een jongedame P. S. uit Amers foort had met haar fiets het rode stoplicht op de Kamp genegeerd. Volgens haar was het niet erg en zij was er zich niet van bewust. De kantonrechter antwoordde dat zij er voor moest zorgen vooral niet bewusteloos op de fiets te rijden. Eis drie gulden of een dag. Vonnis idem. Jongedame vertrok met de opmerking, dat jonge agenten te genwoordig niet gemakkelijk zijn. Hoge onderscheiding voor G. W. van Wijland Onze stadgenoot de heer G. W. van Wijland, Kepplerstraat 7, is bij Koninklijk Besluit benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje Nassau. Dc heer Van Wijland is oud-direc- teur van de Dienst Sociale Zaken cn oud-directeur van het voormalig Bureau voor Arbeidsbemiddeling. Knaapje maakte val van zeven meter De ongeveer 9-jarige Rini Bar- reveld bevond zich gistermiddag omstreeks drie uur op het dak van de Openbare school 9 gelegen aan de O. Soesterweg. Hij wilde tegen de pannen opklimmen, maar gleed uit. met het gevolg, dat hij een val van zeven meter maakte' en op zijn stuit terecht kwam. De G.G. G.D. verleende de eerste hulp vervoerde hem naar de „Lichten berg", waar men constateerde, dat het knaapje een hersenschudding en een hoofdwond had opgelopen. Christen-onderwijzers in vergadering bijeen De Vereniging van Christen-onder wijzers aan overheldsscholen hield te Amersfoort een jaarvergadering Na dat in de ochtendvergadering de huis houdelijke zaken waren afgehandeld, werd in de middagvergadering achter eenvolgens door reven leden der V.C O.O. uit de meest uiteen gelegen delen des lands een kort verslag uitgebracht over hun bevindingen bil het geven van bljbclonderwijs od hun school. Zowel bl1 de ouders als bil de leer lingen der onenbnre scholen bleek gro te belangstelling voor de blibcllessen te bestaan. Geen enkele leerling wordt verplicht deze lessen bij te wonen. Nochtans ne men zo goed als alle leerlingen er aan deel, wanneer de lessen gegeven wor den door hun eigen onderwilzer of on derwijzeres. Gevallen van besliste af- wlizing ziin hoge uitzondering De V.C.O O telt nu enige honderden openbare onderwijzers onder haar le den en zij streeft er naar. dat de open- bare school haar christelijk karakter herkrijgt, hetgeen dc Lager Onderwijs wet naar de mening van de V.C O,O eist o a. hervormde raad voor kerk cn school. Leusden Wat is er te doen? Op Maandag 2 Mei a.s. des avonds om 8 uur, zal de Buurtvereniging „Bavoort" te Leusden een jaarverga dering houden in de kleine zaal van Café Van Dalfsen te Leusden. Op Dinsdag 3 Mei a.s. des avonds om 8 uur wordt er in de zaal van hotel „De Mof" te Leusden een huis houdelijke vergadering belegd over de oprichting van een Christelijke School. Bekendmaking De burgemeester der gemeenten Leusden en Stoutenburg maakt be kend, dat op de nationale herden kingsavond op Woensdag 4 Mei a.s. van des avonds 18 uur af. in deze ge meenten geen openbare vermakelijk heden zullen plaatsvinden en alle verkooplokaliteiten gesloten moeten zijn. De ingezetenen worden verzocht van Woensdagavond 18 uur af de vlaggen halfstok uit te hangen. Candidaten voor de raadsverkiezing Door de K.V.P. zijn voor de raads- verkiezing te Leusden de volgende candidaten gesteld: 1. A. Schothorst; 2. Joh. Herder; 3. J. van de Berg; 4. W. v. d. Zandbrmk; 5. J. de Groot; 6. R. v. d. Hengel; 7. G. v. d. Hengel; 8. C. Broersen; 9. R. Brouwer; 10. W. Houtveen; 11. R. Tolboom. De nummers 1 tot en met 3 hebben reeds zitting in de huidige gemeenteraad. Het raadslid de heer P. Voskuilen zal geen nieuwe candidaatsstelling aan vaarden. Door de Protestantse Kiesvereni ging te Leusden zijn voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing de volgende candidaten gesteld: 1. J. v. d. Lagemaat; 2. H. de Wild; 3. P. A. Grootendorst; 4. G. Apel doorn; 5. R. Veldhuizen; 6. J. de Kruijf Gzn; 7. H. van Ruler; 8. H. Brons; 9. W. Vossesteyn. De nummers 1 t.m. 4 hebben thans reeds zitting in de gemeenteraad. Jaarvergadering „Samuël" en „Edelweiss" Gisteravond hielden de beide jeugdverenigingen „Samuel" en „Edelweiss" haar gebruikelijke jaar vergadering in de grote zaal van hotel „De Mof", te Leusden. Ds. Hof stede. Hervormd predikant alhiep, opende deze bijeenkomst en liet Psalm 138 1 zingen. Vervolgens sprak de dominee er zijn blijdschap over uit dat de opkomst zo groot was. De heer Van Maanen. leider de zer verenigingen, liet hierna de ver slagen voorlezen over het wel en wee der vereniging in het afgelopen jaar. De beide verenigingen hebben respectievelijk een batig saldo van 102.08 en 324,83. Door verschillen de leden van de vereniging werden afwisselend voordrachten en samen spraken gehouden, waaraan zelfs een tableau niet ontbrak. Een gehouden collecte, waarvan de opbrengst be stemd is voor de militairen in Indo nesië. bracht 67.91 op. De heer Van Maanen sloot deze bijeenkomst Woudenberg Aanvullingsagenda voor de Raad Voor de openbare vergadéring van de Amersfoortse raad op Dinsdag 3 Mei om 7 uur ls de volgende aanvul- llngsagenda verschenen: 28. Advies van B. en W. naar aan leiding van het voorstel van het lid van de raad, de heer K. ter Burg betreffende herziening van de gas- prijzen (gedrukte verzaméling nr. 74). 29. Voorstel van B. en W. om een crediet te verlenen voor de bouw van twee woningen aan de dr. A. Kuyperlaan (gedrukte verzameling nr. 73). 30. Voorstel van B. en W. om in principe te besluiten tot het bouwen van 2 middenstandswoningen (ge drukte vérzameling nr. 72). Dankdienst Hervormde Gemeente De dankdienst in verband met Koninginnedag, op 29 April in de St. Joriskerk, vangt niet aan om 7 uur, zoals is opgegeven in het feestprogramma, maar om 8 uur. Voor beroep bedankt Ds. Vermaas van Amersfoort heeft bedankt voor het beroep naar de Herv. Gemeente te Hoevelaken. Automarkt Amersfoort, 28 April Op de wekelijkse automarkt te Amers foort werden 196 motorvoertuigen aangevoerd. Wanneer het weer niet als spel breker optreedt, zal in de Betuwe een tweede bloesempracht van on gekende schoonheid te zien zijn. Geheel anders dan de bollenpracht, ook anders dan de kersen en pe renbloesem. maar zeker niet min der schoon, ontwikkelt zieft de ap pelbloesem. In de komende dagen en zeker ook a.s. Zondag zal de Betuwe een kleurenpracht vertonen als zelden is aanschouwd. Viering Koninginnedag Ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Juliana zullen de schoolkinderen Zaterdagmiddag voor het Gemeentehuls enige Vaderlandse liederen zingen. De muziekvereniging Fidélio zal de zang begeleiden. Daarna wordt naar het feestterrein naast de school gemarcheerd, waar de kinderen spelletjes om aardige prijzen zullen uitvoeren, 's Avonds houdt Fidélio een rondgang door het dorp. aanvangende bij het Stations- koffiehuis van de heer M. Schimmel Gevonden voorwerpen Gevonden: 3 éénpitspetroleumtoe- stellen, 1 paar bruine glacé heren handschoenen, een paar blauwe kin derwantjes en gordijnroeden. Inlich tingen bij de Rijkspolitie te Wouden berg. Burgerlijke stand GEBOREN: Riikje. d. v. K. Wil- lemsen en A. Verbeek; Christine H., d. v. C. A. Deenik cn A. Stikkel; Ge- rardus G.. z. v. H. H. v. Ruitenbeek en A. Verhoef. ONDERTROUWD: J. v. Vulpen en B. Vermeulen; W. v. d. Lagemaat ep J. Donselaar; A. v. d. Lagemaat en J. A. van Dam. Predikbeurten Zondag 1 Mei 1949 Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 en nm. 6.30 u: ds. P. Bouw. In de avond dienst bediening van dc Heilige Doop. Vereniging van Vrijz. Hcrvomden, afd Woudenberg, vm. 10.30 u. in'de lokaliteit „De Schans" te Wouden berg, ds. N. Blokker uit Utrecht. Medische dienst De medische dienst wordt Zondag 1 Mei '49 voor Woudenberg. Maars- bergen en Maarn waargenomen door dr. P. A. G. Geijskes te Woudenberg. Reisduur met vijf kwartier bekort De diesel-electrische dienst, die ingaande 15 Mei enige malen per dag het Westen en het centrum van het land met Groningen en Leeuwar den zal verbinden, is Woensdag of ficieel geopend. De directie van de Nederlandse Spoorwegen maakte met een aantal genodigden een reis per diesel-electrische trein van Utrecht over Zwolle naar Leeuwar den en Groningen. Door deze dienst zal de reisduur zeer aanmerkelijk worden bekort. Voor de oorlog re den ook reeds enkele diesel-electri sche treinen naar het Noorden, maar materiaalgebrek dwong tot tijdelijke stopzetting. Door de nieuwe dienstregeling, die op 15 Mei ingaat is de reisduur op het traject RotterdamGroningen circa vijf kwartier bekort. Het van 1934 daterende materiaal zal nog tot 1952 dienst moeten doen. In 1946 zijn grote bestellingen voor electrisch materiaal gedaan bij de Nederlandse industrie. Dit bespaart ons land dol lars. Ofschoon de uiterste inspanning nodig zal zijn, is de verwachting ge wettigd. dat de binnenlandse indus trie in staat zal zijn het leverings schema af te werken. De spoorwegen verwachten in 1952 alle grote lijnen te hebben geëlectrificeerd, waarna Commissie adviseerde afwijzend Na de droge zomer van 1947 heeft de georganiseerde landbouw een onderhoud gehad met de Over heid over de gevolgen van deze abnormale droogte. De Minister van Landbouw heeft toen de sug gestie geuit, dat het bedrijfsleven de mogelijkheid zou onderzoeken zich te verzekeren tegen de gevol gen van bijzondere weersomstan digheden. Mede naar aanleiding van deze suggestie heeft het Hoofd bestuur van de Stichting voor de Landbouw een studiecommissie in gesteld. die over dit ontwerp van advies zou dienen. Deze studie commissie is op 2 Juni 1948 geïn stalleerd en heeft toen onmiddel lijk haar werkzaamheden aange vangen. De commissie heeft het noodza kelijk geacht een enquête te hou den aan de hand van een door haar opgestelde vragenlijst. Uit deze enquête bleek, dat de bedrijfsgenoten een verzekering tegen oogstrisico's, veroorzaakt door klimaatschommelingen, niet gewenst achten. Evenmin achten zij gewenst een verplichte verzekering tegen rampen. De commissie heeft dan ook het Hoofdbestuur geadvi seerd niet over te gaan tot het in stellen van een verzekering tegen oogstrisico's, doch wel t.z.t. zodra de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie voor de landbouw tot stand zal zijn gekomen, een fonds te vor men om bij het optreden van on voorziene rampen een zekere fi nanciële tegemoetkoming te kun nen geven. Het Hoofdbestuur van de Stich ting voor de Landbouw heeft de suggestie van de commissie overge nomen en besloten tz.t. terug te komen op het vraagstuk van het vormen van een rampenfonds. begonnen zal worden met de electri- ficatie van de overblijvende trajec ten. De Franse spoorwegen helpen ons door het in bruikleen geven van electrische locomotieven als voor schot op de in Frankrijk bestelde vijftig electrische locomotieven. Hierdoor zullen de Nederlandse Spoorwegen zeer binnenkort reeds over tien electrische locomotieven beschikken. Het gezelschap dat Woensdag met een driewagen-D.E.-treinstel de offi ciële openingsrit naar het Noorden maakte, werd op het station te Leeu warden door de commissaris der ko ningin in de provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, en de burgemeester van Leeuwarden, mr. A. A. M. van der Meulen, ver welkomd. De president-directeur van de Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander en zijn staf werd tij dens de koffiemaaltijd in de stations wachtkamer hulde gebracht voor de energie, die de spoorwegleiding ont wikkelt. Tijdens het oponthoud in Zwolle werd deze waardering nog eens onderstreept in de toespraken van dc commissaris der koningin in Drente, mr. dr. R. H. baron De Vos van S t e e n w ij k cn de bur gemeester van Assen, mr. J. Bo- thenius Lohman. was Zwaluwen-elftal tegen Rotterdam Het Zwaluwenelftal, dat Zaterdag 30 April tijdens het bevrijdings feest in het Feijenoordstadion te gen een Rotterdams elftal speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Stijger (PSV); achter: Mer- tens (Willem 2) en Wagener (Wil lem 2); Midden: d'Hooghe (PSV), Bouters (PSV) en Luss^nburg NAC); Voor: Van Herpen Schijn- del), De Jong (Willem 2), Van Melis (Eindhoven), Adang (Bleyer- heide) en Hoene (Bleyerheide). Het Rotterdams elftal komt in de volgende opstelling uit: Landman (Neptunus); ach ter: Everse (Neptunus) en Van der Gaag (Coal); midden: Vermeer (Excelsior), Terlouw (DCV) en Poulus (HDVS); voor: Heijster (HDVS), Van Hoek (Feijenoord), Brandos (Feijenoord), Beun (Xer- xes) en Seton (Xcrxes). „Verloofd meisje'1 reeds driemaal getrouwd De gemeentepolitie te Tegelen heeft een Amsterdamse vrouw, de 28jarige E. v. d. B. gearresteerd, die op dat tijdstip gehuwd bleek te zyn met drie mannen. In Januari van dit jaar kwam zij in relatie met een persoon uit Bel- feld. Zy vertelde hem, dat ze schip- persdochter Avas, en ongehuwd. Haar ouders werden in Duitsland vermoord. Het stel werd verliefd, verloofde zich en zij maakte de man het hoofd op hol en men besloot te huwen.. De vrouw kreeg van haar verloof - do 1370,los, om de uitzet te ver zorgen, en liet haar toekomstige echtgenoot een levensverzekering sluiten van ƒ2000,met de condi tie dat een eventuele uitkering uit sluitend haar ten goede kwam. Ten slotte kon de juffrouw over het loon van haar aanstaande echtgenoot be schikken, zodat z(j alles keurig voor het huwelijk-in orde kon maken. Nu vond zij het welletjes. Zij ver dween met het geld. Na de arresta tie bleek dat deze 28-jarige Amster damse in 1943 met een Helmonde naar trouwde, die zij reeds na enke le maanden huwelijksleven ,in de steek liet. Zij zocht Duitsland op, huwde daar in 1945 opnieuw, nu on der een valse naam. Ook .deze liefde beviel haar niet te best. En ook haar tweede gemaal bleef in zyn eentje achter. Hierna begaf zij zich naar Frankfurt en trouwde daar met een Pool. Ook deze man beleef de niet veel plezier van zijn vrouw. Zy liet ook de Pool eenzaam achter arriveerde in Nederland, waar een poging om met een gehuwd man een gelukkig „huwelijk" aan te gaan mislukte. In Belfeld scheen het' aanvanke lijk beter te gaan. Toen zy er echter met het spaargeld vandoor ging, liep het ook hier spaak en zal het laatste woord zijn aan de rechter. iieur.s van New York Atch. Baltim. -an.Pac. Jllln. C. N.Y.Cen. Pinns. R. sout.Pac UnPac. All.Ch. Am.Can. Am.Car. A.Smelt. A.T.enT. Am. Tob. Anac.C. Bethl.S. BocilngA. Chrysler City B. Corisol. E Douglas Dup. N. Eostm. K Gen.El. jen.Mot. 26.4 27 4 26.4 27 4 91% Goodyear 41% 42 9(2 9% Hud$onAi 13 12% 12% 12% int. l-Lrv. 24% 23% 26% 26% ui.Nickci 27% 27% U% 11 '.2 Int.T.enl 10 10 15% 15% Kenn.C. 44 44% 41 41% MontgW. 53% 52% 80% 80% Pack. M. SI 4 177% 179 Radio C. 12% 92*. 93 R'p.bt. 22% 22% 27% 27(4 Rcyn. T. 35 35 46 45% Scars R, 37% 37% 145 145 Shell Dn. 34 34% 65% 66% Socony -16% 30% 30% stand Br. 17% 30 30 St.OIJ.J. stude' 68% 68% 22% 21 19 19 51% 51% Tcxaf C. 54 54 39 U.Aircr. 24% 23% 22% Un. Corp. 3% 3% 62 60% 189 Un. Fruit 49% 4?% 189 USRubb. 38% 38% 44% 44% US Steel 72% 22% 73% 37 37% Westing 21% 57% 57% Woolw. 45% 45% Omzet 830.000 Amsterdamsche Effectenbeurs AMSTERDAM. 27 April. Het jaarverslas: van de Nederlandso Bank heeft over hot algemeen ter beurze geen slechte indruk jemaakt. Openhartig ls de vinger gelegd op de wonde plekken In onze economi sche ci) financiële ontwik keling, doch in verschil lende opzichten werd ook geconstateerd, het herstel dat zich sinds de bevrij ding heeft baangebroken. In de Internationale poli tiek stant enerzijds de hoop op een betere ver houding ln West Europa als gevolg van het Russi sche aanbod tot opheffing van do Berlljnse blokkade en anderzijds het toene mend overwicht der com munistische legers ln Chi na. waardoor het lot van Sjanghai thans op het spel staat. Daarbil kwam van daag het bericht omtrent de correctie die is toege past op de koers van de Franse franc, dlo thans nog minder dan 1 Hol landse cent ls waard ge worden. De effectenbeurs bleef onder al deze berich ten echter vrllwel onbe wogen cn liet zich ln ieder geval niet door devaluatie overwegingen meeslepen. Integendeel, onder leiding van Kon. Olie. die door de arbitrage was aangebo den, kon de vastere ten der. s. dio vanmorgen en bil opening van de beurs merkbaar was, niet ge handhaafd blllven. Het hoofdfonds opende op 287, doch brokkelde geleidelijk tot circa 283 af. Dc affaire was weer van weinig be tekenis. De andere Inter nationale waarden bewo gen zich op of iets boven het vorige peil, maar de koersfluctuaties waren uitermate gering. In het verdere verloop viel eerder ccn verdere afbrokkeling te constateren, al kon het vorige slotpell vrijwel ge handhaafd blijven. Actieve obllg.: Ned '48 (354 dito 1947 (315) 3 dito 1937 3 Dollar-1 '47 3% Inevrstcrcert 3 Ned 1962-64 z.b Ned 1962-84 mb Ncd NWS 215 Sneert 100 215 Indië 1937 A 3 Grootboek '46 3 AcUove aand.: Kol. Bank And N 1. H. bank Ned Hand. Mil \.K U aand Bcrch's Jure v Berkel's Pat Calvé Delft Cn Cenlr Suiker Fokker Aand Gelder Zonen K N Hovon> Lever B St V Ned Ford Ano Ned Kabelfabr Philips' GBvA Wilton Feycn Plllton le rubi dito 2e Rubr Dordtse P Mil Kon Pctr Mi) A'dam Rubber Bandar R Mli Dell-Bot RM Kendeng Lcmboe duo Oost-Java R-M Oostkust Cult Serbadladl S R HAL Aand Java-C -J Lllr. K. Ned St Mil Kon Paketvrt Ned Sch Unie Rott Lloyd Stv MU Nea Hand. A'dam jav Cult Mil N 1 Sulk Unie i/cr Vorst CM Dell Bat Mil Deli MU Sencmbah Mil Nlet-act obllg,: MUller Co. A'dam '47 3(5 3 dito '48 (315) 3 Batavia 1937 'a-Ha ge '36 3(4 Geld. 20 1. '48 3 E.K. 26 4 99% 97',, 100% 96% 98% L.K. 27/4 100 97% 97% 101 97 98% 98% 79% 100% 94 96% 83h 82% 82% '03% 109% 109% 153 152% '61% 162% 162% 282 230 110% 110% 145 146 162 162 139 139% 145 144 1S2 180 237 238% 238 265 258 260 260 220'.; 221% 220% 163 166 425 325 261% 259!* 285% 286% 2831, 138*4 139% 137% 134 83 I 133 89 50 - 50% 93 95 56 56% 160 160 153% 153% >46% 147 147 165 161 150 157% 159 158% 147% 149% 149% 160% 162 161% 15) 154% 154 76 77 94% 95% 40% 40'/, 130% 130 145% 146% 137 144% dito le 1 '37 3% Groning '38 SVi dito 1030 3 Haarlem '38 3 dito 1947 3 N-Holl '47 315 3 R'dam le en 3o dito le 1. '38 Utr Dr. '39 215 Zuid-Holl. '46 3 Pandbrieven: Alg Hyp B. 3 Amst. Hyp 3(5 Arnh. H (3(5) 3 BaL Hyp. B 3(5 Dordr H B. 3% Pr Gr (315) 3 dito 3(4 Grav Hypb 3la Gron Hypb 3(5 Hypb. v Ned. 3 N Hypb (315> 3 dito serie B 3 Rott Hypb 3(5 Utr. Hypb 3(5 dito scr KL 3% Wostl Hyp. 3(5 Z-H Hvo b. (m vol uitl.) dito 3% Ccrste Nd, Sch. Rtt Sch. H. 3(5 Induatriöle obl.: 100% 100% 101 100% 101 99% ïoov; 88 100 100 V' 97% 102% 102 103% 160% 98% 98% 98% 98% A.K.U. 3(5 Berghs J 3(5 Lever's Z. 3(5 Werkspoor 3(5 Bat Petr 3(5 Kon Petr. MIJ Dell Spoor 3'i Ned. Ind Sow. Amstcrd. Bank Holl. Bank Un. Javasche Bank I 500 C. V. A. Fin. Nat. Herst Ned Ind. Esc. Aand Rotterd. Bonk Twentsche Bk. Rott Bel. Cns. Helnckens Aand. Hero Conser ven Aand. Hollandse Beton Aand. 203 Holl. Draad Kabel Aand, 233 Intern. Gew. Beton Aand- 139 Kondor Aand. Kon Ned. Zout Aand. 314 102% 102% 102% 102% 102% 102% - 88 65% 65% - 151 150 181% 180% 179 176 iooy, 100% 82 80% 159Jj; 159 156 156 160 160 178% - 234% Kon Pharm. Brocades Aand. Kon. Ver. Tapijt Aand. Ind. Ondern.: Kon Zwavelz. Ketjen Aand. Lever Br. 6 dito 4% Pref. Lyempf Aand. Lijm. en Gela- tlnefabr. Aand. Ned. Am Autb. Vredest. Aand. Ned. Gist- Splr fabr. Aand Ncd. Scheepsb. Aand. Rtt. Droogd MU Stork Co. Werkspoor. S A Wycrs' 1 cn H Zwanenberg O Anlem Aand. Ncd Ind Gas Borneo Sum H Intematlo Moluksche Handelsv Aand Oost Borneo Sedep Aand. Telaga Paten. gan Aand. Amst Ball Mil Thomsons Hav Del! Sooonv MIJ Aand. Ned -Ind. Spoorw Aand. Vrl. genot aand. Ned Am Fltt. Ned. Mij Wolv Schokbcton V. Phm. (Zw.) Prolongatie Amcr. fondsen: Anaconda Bcthl Steel Gen. Motors Kennocott Ren Steel U.S S^ccl Cities Service Cont Oil Mldcont Philips She'' 'mon Tide v 'ater Baltimore N. York Centr. 174% 172% 165 139 138% 103 102 163% 162% 125 295 256% 315 128 139% 191% 95% 106% 142% 183 123 139 191% 178 107 124 130% 61% 29% 84% 85 21% 73% 61% 35'^ 111 2% 30% 91 58% «8 35(2 22 8%

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2