L. Abbé Morel sprak over Picasso en Rouault Noteert U even Ontstemming bij CWP-personeel Programma Mei-feest BERGINA VERMOUTH „N.V." koos een nieuw bestuur „Gebruik van te veel kunstmest is schadelijk voor de grond" 2 Vrijdag 29 April 1949 STADSNIEUWS Voor do afdeling Amersfoort van het Genootschap NederlandFrank rijk sprak gisteravond l'Abbé Morel uit Parijs over twee moderne Fran se schilders. Spr. begon zijn met geestdrift uitgesproken lezing met te zeggen, dat men. om schilders, die zo né bij ons leven, te begrijpen, een lange weg moet afleggen. Iedere tijd heeft de kunst, waartoe hy in staat is. Soms verliest een beschaving al zy'n uitdrukkings middelen. Hoe staat het met de onze? Bevniden wij ons tegenover een doodstrijd of tegenover een ver nieuwing? Spr. wilde vooral de uit drukking van het tragische bespre ken om te oordelen over de waarde van de kunst. Daartoe ging hy terug tot het treurspel van de Grie ken en vond daarin hetzelfde ver loop als in de beeldende kunst. In het bijzonder besprak hy ook. aan de hand van talryke lichtbeelden, de voorstelling van de kruisiging van Christus. In het tweede deel va nde voor dracht sprka hij meer in het byzon- der over het werk van Picasso en Rouault. Picasso is van afkomst een Spanjaard. Een schilderij, dat hy op 12-jarige leeftijd maakte, toont ons reeds zjjn aanleg voor de schil derkunst. Uit andere schilderyen van de eerste tyd blijkt een be hoefte om het dagelijks leven te idealiseren. Een bezoek aan Rome doet hem even op de schone vormen terugkomen, maar daarna gaat hij over tot het surréalisme en heerst er in zyn schilderijen een grote wanorde. Spr. ziet in zijn werk de uitdrukking van zijn wanhoop, van zyn angst. Tegenover hem stelt hij het werk van Rouault. Deze. uit een armoedige omgeving van de Parysc wyk Belleville, voortgekomen schil der, legt zich eerst vooral toe op het schilderen van figuren uit de wereld van het circus. Later komt Nationale zangavond in de „Grachtkerk" De Geref. Jeugdraad, als steeds actief, belegt jaarlyks aan de voor avond van Koninginnedag een bij eenkomst. waarin de jongeren uit eigen kring en velen, die niet tot die kring in engere zin gerekend moeten worden, vaderlandse liede ren, psalmen en gezangen, die ge schikt zijn voor de feestdag, leren zingen. Ook gisteravond werd deze bij eenkomst gehouden. Vol was het in de „Grachtkerk", prettig en on gedwongen de sfeer. Er werd met g"loed gezongen, de pypers en tam boers van „Juliana", ditmaal onder leiding van den heer G. H. de Roo, begeleidden de zang, daarbij op voortreffelijke wijze gesteun door de organist van de kerk, de heer S. Struyk. Ds. D. A. Zijlstra hield een toe spraak over Oranjebloei en Oranje bloesem, die hy besloot met een innige bede voor het welzijn van de Koningin en Haar Huis. Een spraakwaterval" en 't optreden van „debutantjes", w.o. zich één bevond, die de „leeftijd der sterken" begint te naleven, onderbraken het programma op prettige wijze. Burgerlijke stand Geboren: Jacoline Jeanne Rosa- lientje, d v J Soeteman en J de Oude; Antonia Josephs Barbara, d v F Andringa en A Th Huurdeman. Ondertrouwd: W H v Empelen en J E Schultz, W v Eist en A v d Geest; Z v Dijkhuizen en J R Was- sink; A C v Oven en J. K Beek man; J M Blad en E G v d Werff; E Gaasenbeek en A A M Schreu- der; W Breuker en A H H Kalk; G v Eden en J v Vliet; L H A Franssen en M v Vliet; A v Appe len en H Evenboer; C Meerbeek en W M de Swart; G Jvd Meer en B v Zomeren; C Th Hazelaar en M Gerritsen. Gehuwd: D J Hensen en A Te- ters; P A C Radix en G Wellen- siek; L J Bolleman en P v d Pol; A Stoffer en M L Boshuizen. Overleden: W Lodema, 84 j, wed van J Bergsma; J P Querngester, 81 j, wed van J J van Zijl. Grand Théatre Snouckaertlaan 7 tel. 4632 „Ditte, een mensen kind", leeftijd 18 jaar. Aanvangstijden. Zondag en na tionale feestdag (5 Mei) 2.00; 4.15; 6.15 en 9 uur. Overige da gen 2.30, 6.45 en 9 uur. Woensdag 4 Mei geen avondvoorstellingen. City Theater. Geprolongeerd: „Een koninkrijk voor een huis. Alle leeftijden. Aanvangstijden: Zondag nationale feestdag f5 Mei) 2.00; 4.15; 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30, 6.45 en 9 uur. Woensdag 4 Mei geen avondvoor stellingen. Rembrandt Theater. Tweede deel van de serie-film „Rex en Rinty": „Rex en Rinty in het oer woud". Leeftijd 14 jaar. Aan vangstijden: Zondag en nationale feestdag (5 Mei) 2.00; 4.15; 6.45 en 9 uur. Vrijdag en Zaterdag 2.30; 6.45 en 9 uur. Overige da gen: 2.30 en 8 uur. Woensdag 4 Mei geen avondvoorstelling. VRIJDAG 29 APRIL: Hotel Frank. 20 uur. Vergadering St. Christoffcl. Amicitia 20 uur. Concert Amers- foortse Orkestvereniging. Soliste Lia Palla. piano. Markthal 21 uur. Eindsoiree Dan Bearda. tot 2 uur, met medewer king van Jan Corduwener. ZATERDAG 30 APRIL: Amicitia 20 uur. Feestavond Oranje Vereni ging Bergkwartier. Tot en met 15 Mei. St. Pieters en Bloklandsgasthuis-ingang Westsin gel Voorjaarstentoonstell. Amers- foorts Kunstenaars Genootschap. Geopend dagelijks van 10—12.30 uur en van 14 tot 17 uur. Feeste lijke opening. Hof. 10.30 uur. Gymnastiekde- monstraties. hij onder Invloed van Rembrandt en ten slotte komt hij terug tot reli- gieuse onderwerpen, speciaal tot de afneming van het kruis. Spreker eindigde me te zeggen, dat hy ln het werk van Rouault de mogelijkheid zag van een nieuwe wedergeboorte van een vernieuwnig van de Kunst Op Koninginnedag geen vrij Bii het personeel van de Centrale Werkplaats van de Nederlandse Spoorwegen bestaat momenteel enige ontstemming over het feit dat od Koninginnedag en de Nationale Feestdag geen vrii wordt gegeven. Deze ontstemming vormde een onderwerp van bespreking tijdens de eisteravond gehouden jaarverga dering van de plaatseiyke afdeling van de Nederlandse Vereniging van Spoor- en Tramwegpersoneel. De voorzitter, de heer G. van Uitert. deelde mede, dat de Plaatselijke Unie, die gevormd wordt door do drie grote vakbonden, een schriiven aan de Personeelsraad der N.S. heeft gericht, waarin op de plaatse lijke ontevredenheid wordt gewezen en de afkeuring wordt uitgesproken over het door de Personeelsraad ingenomen standpunt. De heer Van Uitert. dfe tevens voorzitter van de Plaatselyke Unie is. deelde ons nog mede. dat in het verleden Koninginnedag als een verlofdag gold, hetgeen ook in de arbeidsvoorwaarden was omschre ven. Aanvankelijk lag het in de be doeling 4 Mei als verlofdag te laten gelden. De Raad van Bestuur voor Arbeidszaken der N.S. kon zich hiermede echter niet verenigen. Thans is vastgesteld dat het perso neel van de Centrale Werkplaatsen en het administratieve personeel op 4 Mei om 4 uur 's middags vrijaf kan worden gegeven, voorzover de dienst dit toelaat. In verband met het feit dat 1 Mei dit jaar op een Zondag valt, zal de feestdag van de Ar beid door de Partij van de Arbeid op Maandag 2 Mei worden ge vierd. Onder de leuzen: Voor een Verenigd Europa, voor Bedrijfsde- mocratie en voor Wereldvrede zal worden gedemonstreerd. In Amers foort is de dagindeling als volgt: Demonstratie. Reveille 7 uur. Muziek van „H. J. Hegeraath". Route: Tuin „Vólksgebouw", v. Perseijnstr., W^jersstr., Utr.weg. Westerstr.. Woestijgerweg, Root- selaarstr., Marconistr., Ampèrestr., Leusderweg, v. Bemmelstr., Ver- hoevenstr.. Edisonstr., Stephen- sonstr., Lorentzstr.., Woestijger weg, E. Meisterweg. Arnh.weg, Bisschopsweg, Bekênsteinselaan, Arnhemsestr., Varkensmarkt, Utr.- straat. Utr.weg, Snouckaertlaan, „Volksgebouw". De Reveille wordt geopend door de voorzitter van de „Meicommis sie" de heer E. Veenvliet. Ont bonden door de voorzitter van de A B.B.T. v. Oort. Familiefeest in de „Bokkeduinen". Opstellen 13 uur: Puntenb.laan, langs O. Soes- terweg, Zonnebloemstr., Anjerstr., Soesterweg. Onder leiding van de A.J.C. wordt opgevoerd: „De Rattenvan ger van Hameln". Wethouder J. Koopman zal spreken. (Bij slecht weer „Markthal".) Avondvergadering: In de „Markt hal" om 19.30 uur. Zaal open 19 uur. Spreker: Drs. G. M. Neder- horst.'Lid der 2e Kamer. Opvoe ring van het Meispel „60 jaren Mei". Medewerking van zang, mu ziek, A.J.C. De avond wordt ge opend door de heer E. Veenvliet en gesloten door de heer J. Koop man. Meifeest van CPN De Amersfoortse afdeling van de .CPN viert op 1 Mei feest, 's Mor stens om 10 uur is er een plechtige herdenking op het Russische kerk hof; 's middags om 2 uur komt de jeugd in de Markthal bijeen en 's avonds om 8 uur, eveneens in de Markthal wordt de 1 Mei-vergade ring gehouden. Op deze meeting spreekt mevr. R. LipsOdinot. Wegens omstandrigheden houdt de prijzencommissie Maan dag 2 Mei a.s. geen spreekuur. Het eerste spreekuur is dienten gevolge dus Maandag 9 Mei a.s. Advertentie HOLLANDSE BECHT- BERGEN OP ZOOM-(knalstaD) CABARET DANCING VAN 1 HUL Krommestraat 14. TeL 5685 J. VAN SCHALK: Café Leusderweg bij spoorwegovergang Tel. 6510 Woensdag 202JJ uur Zaterdag 2U 23 uur. Zondag s middags 1517 uur *8 avonds 2023 uur. Woensdag 811 uur. 'Zaterdag tt— IJ uur Zondag 811 uur „De Stichtse heuvel" Utrechtse- weg 180. Elke avond dansen met de „Black and White Band" van 7.30—11.00 uur. Van Uitert moet werk neerleggen In het ..Volksgebouw" hield de Amersfoortse afdeling van de „Ne derlandse Vereniging van Spoor- en Tramwegpersoneel" Donderdag avond een algemene jaarvergade ring. Het jaarverslag over 1948 van de secretaris, waarvan wij enige dagen geleden reeds een uittreksel publi ceerden, werd na enige opmerkin gen van de leden goedgekeurd. Ook het jaarverslag van de penning meester over 1948, alsmede de be groting voor 1949, werden aangeno men. Het bestuur deed de toezeg ging, dat de contributie zoveel mo gelijk zal worden afgehouden van het loon. Bij de bestuursverkiezing merkte de voorzitter, de heer G. van Uitert op, dat hij om gezondheidsredenen zich niet meer herkiesbaar zou stel len. „Wanneer men mij nog langer met het voorzitterschap zou belas ten, zou ik in myn taak moeten te kort schieten," aldus sprak de heer Van Uitert. Met algemene stemmen werd de heer F. Bakkenes tot voorzitter ge kozen. De nieuwe voorzitter sprak namens de afdeling een woord van dank tot de heer Van Uitert, voor het vele werk dat deze in het be lang van de afdeling de afgelopen 25 jaren had verricht. De heer Bak kenes dankte ten slotte de leden voor het in hem gestelde vertrou wen. ..Het was op 1 Juli 1925 dat Van Uitert als voorzitter zijn in trede deed in het Amersfoortse be stuur." zo sprak de heer H. Fre- mouw! Energie en doorzettingsver mogen kenmerkten nadien zijn ar beid. De heer Fremouw dankte de scheidende voorzitter voor het vele werk dat hy in de loop der jaren verricht heeft en hjj hoopte dat er binnenkort gelegenheid zou zyn om waardiger afscheid te nemen. De heer Van Uitert antwoordde de sprekers, dat niet de vakbeweging hem dank verschuldigd was. „De vakbeweging heeft my bezield en met strijdlust vervuld," zo sprak hij. De heer Van Uitert bracht ten slot te de leden dank voor het vertrou wen dat zy ruim 25 jaar in hem hadden gesteld. De aftredende bestuursleden, t.w. de heren H. Fremouw (secretaris); H. de Jong (penningmeester) en J. G. Arink, F. W Jans, A. Krabben, H. L. A. Latervcer, A. A. Meijer, M. Meüer, A. J. Nuyts, P. G. Riphagen, W. Sanberg en J. Pruis (leden) werden herkozen. In een tweetal vacatures werden gekozen mej. D. de Vries en de heer C. Popering. Tot lid van de controle-commissie werd gekozen de heer P. Koenders. De vergadering werd daarna ge schorst tot Woensdag 4 Mei. N. Craanen kampioen in libre-klasse III In het clublokaal van de biljartver eniging ..Onder de Linden" te Baarn. had Donderdagavond de laatste londc plaats om het persoonlijk kampioen schap derde klasse llbre klein biljart van de N.N B district Eemlanö De Leusderkwartierspeler \v. Craa nen die steeds aan de kop heeft ge staan. won ook zijn laatste partij en verwierf het kampioenschap De resultaten van de laatste partijen waren v d. Linden van Veen Poort Scheerder 100 36 00 36 2 77 2 Kooij Mehring Craanen Smit 9 2.40 12 2 50 Sportweek Erdal-ploeg is favoriet Volggroep vormt echter grote bedreiging Nu er iedere avond voorrondes van diverse onderdelen der Sport week worden gespeeld zijn er nog geen veranderingen in de totaal stand te melden. De eerste wijzi ging komt op 3 Mei na de finale van het bridgen, daarna komen er veranderingen op 10 Mei, na het zwemmen, op 12 Mei, na het schut jassen, op 13 Mei na het tafelten nissen en op 16 Mei na het scha ken. Uit de voorrpndes komen nu al wel de finalisten te voorschijn. Zo zullen in de finale schaken maar liefst zeven Erdal-spelers meedin gen, die bij elkaar zeker vijftig pun ten in de wacht zullen slepen. In de eindstrijd bridgen komen uit twee paren van de Erdal, van de Phoenix, van Wascholine, van Polak en een paar van Wolter Dros, Arbeidsbureau, Spaan Ber tram en drie van de SOVA. Al deze bedrijven verzamelen dus punten. In de eindstrijd schutjassen zul len de punten worden behaald door ploegen van de Hapam, Blazre Metz, Eysink, Erdal, Polak, EHMA, Spaan en Bertram en de Sova. Aan de volgende ronde dammen nemen drie spelers van de SOVA deel. Het eigenaardige bij het dam men was, dat de spelers, waarvan men hoge verwachtingen had, bei den hun wedstrijd verloren. De partij tussen de heren De Baas en Mol duurde tot 's nachts half drie. Bij het tafeltennissen (dubbels) wordt verwacht, dat de NOACK weer de meeste punten in de wacht zal slepen, doch de NOACK houdt terdege rekening met de mogelijk heid, dat DVA, LEVOBA, EHMA, Phoenix en OVATO voor verras singen zullen zorgen. Zwemmen, op 10 Mei in 't Sport- fondsenbad, wordt een wistnum- mer voor de SOVA, die o.a. uit komt met de bekende zwemmers Poort en Woelders. De Hapam wint door Deen echter ook punten, ter wijl ook DVA niet onderschat moet worden. Bij het biljarten is de uitslag nog niet te schatten. Resumerende kunnen we vaststellen, dat a. De Erdal in de eerstkomen de dagen verder zal uitlopen. b. Er zich een kleine volggroep zal vormen, die een bedreiging zal blijven betekenen voor de Erdal en c. In deze volggroep spreken twee kleine ploegen, Arbeids bureau en DVA een hartig woordje mee, d. Een grote groep is voorlopig kansloos, maar kan deze zomer tijdens de buitensporten, nog ver inlopen. 100 32 13 3 12 64 32 7 2 Gauwdief aan 't werk Een dame, die Donderdagavond de bazar van „Zandbergen", aan de Leusderweg bezocht, liet haar fiets buiten staan, waar r.chteroo een tas was bevestigd. In deze tas be vond zich een aantal boeken, een bedrag aan geld van 25.een vulpen en vulpotlood. Toen zy terug kwam, was de tas verdwenen. Ons dagelijks teveel Een bestuurder van een auto, die zyn wagen binnen de tien meter van een hoek parkeerde, kreeg een be keuring, evenals de wielrijder, die zyn fiets niet had voorzien van een voor- en achterlicht. De eindstand luidt als volgt. 1. W. Craanen (L.kw 7 7 0 0 14 20 2.70 2 J. Smit (VW.) 7 6 0 1 12 33 2.80 3. E. Poort (V.W.) .7 4 1 2 9 18 2 61 4 H. Scheerder (L.kw.) 7 4 0 3 8 21 2.59 5. P Mehring (L kw.) 7 3 0 4 6 20 2 34 6 A. v/d Linden (Ctrl) 7 2 0 5 4 22 2.29 7 P Kooi) (KOT) 7 1 0 6 2 15 2.27 3. N. van Veen (G P.) 7 0 1 6 1 16 2.07 mest Solex-berijder reed tegen auto op Een jongen van 16 jaar, die op een „Solex-rywiel" reed, nam van de Arnhemseweg uit een te ruime bocht om in de Bergstraat te ko men. Hij kon een aanrijding met een auto niet voorkomen. Hij liep een hoofdwond boven zijn oog op. De benzine-tank van de „Solex" werd ingedrukt. De auto werd licht be schadigd. Défilé op de Koningin ilhelminalaan Te Amersfoort wordt morgen een défilé gehouden ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin, waaraan zar worden deelgenomen door troepen van het le Infanterie- depot. het depot Pantserwagens en het depot Vechtwagens. Het défilé, dat om negen uur wordt gehouden op de Koningin Wilhelminalaan, zal worden afgeno men door de Garnizoenscomman dant kolonel A. Tolsma De Konink lijke militaire kapel zal bij de troe pen zijn ingedeeld. Over een reis naar Rome De katholieke middenstands vereniging „De Hanze" hield gis teravond in een zaal van dans studio Kamperman een culturele bijeenkomst. Na een openings woord van de voorzitter, de heer A. A. van Hamersveld, waarin werd gewezen op de komende missie-week, was het woord aan kapelaan v. d. Anker, die een causerie hield over Rome. Kape laan v. d. Anker gaf eerst een beeld van de rooms-katholieke Kerk als de wereldkerk, die zich boven de enge landsgrenzen ver heft. In Rome wordt dat wereld- gevoel sterk waargenomen. Hoewel de bakermat van het Christendom in het Oosten, in Palestina ligt, is Rome het middelpunt gewor den met de geweldige Sint Pieter ais grootste kerk ter wereld. Spre ker wees nog op de machtsver houdingen in de wereld. Moskou wil het Rome, het middelpunt van de wereld worden en daarom zit de grootste vijand van Stalin het Vaticaan. Dat het morele gezag van Rome thans groter is dan ooit. lag vol gens spreker aan de huidige Paus. Hij gaf een beeld van de indruk, die deze eenzame man op de men sen maakte. Als Nederlander staat men in Rome wat vreemd tegenover de wijze, waarop men daar zijn geloof belijdt. Volgens onze begrippen, aldus de kapelaan, neemt men daar af en toe een loopje mee, doch men moet dit alles zien naar de begrippen opvattingen van de Zuiderlingen. Spreker vertelde vervolgens over de opgravingen en de vele prach tige gebouwen, welke de stad rijk is. Op onderhoudende wijze werden allerlei staaltjes van de inwoners van Rome verteld. Van de chauffeurs, die door hun pri ma reagerende inslag tot de besten der wereld behoren en van de vlugge zakkenrollers. Tot slot liet kapelaan v. d. An ker een aantal lichtbeelden van de Sint Pieter zien. Soest Succes E.H.B.O.-afdeling Bij de Woensdagavond te Amers foort gehouden wedstrijden, uitge schreven door de afdeling Amers foort der Ned. Ver. Eerste Hulp bij Ongelukken, behaalde de ploeg van de afdeling Soest, bestaande uit de dames L. Verweij, G. van Barne- veld en N. Segers, de eerste prijs. De herenploeg van de afd. Soest werkte iets minder dan de dames en behaalde de tweede prijs. De he renploeg bestond uit: C. J. v. d. Hooge, J. v. d. Velden en T. v. d. Vlies. Tevens verwierf mej L. Ver weij voornoemd de eerste leidsters- prijs. Auto-onderdelen gestolen De eigenaar van een plaatselijke autosloperij had reeds lang ver moeden, dat auto-onderdelen, wel ke hij in opslag heeft, op onver klaarbare wijze verdwenen. Aange zien de vermissingen steeds in om vang toenamen, werd tenslotte de politie in de zaak gemengd. Kort geleden werden door de po litie diverse huiszoekingen verricht en kon worden overgegaan tot de arrestatie van enige arbiders die op de sloperij werkten. Grote hoeveel heden automateriaal konden in be slag genomen worden, terwijl het onderzoek nog steeds voort gaat. Een vijftal personen, woonachtig te Soest en Amersfoort, werd gear resteerd en overgebracht naar de Officier van Justitie te Utrecht. Advertentie Sproeten? SPRUTOL Schaken Amersfoort" IV werd niet kampioen In hotel „Monopole" werd een be slissingswedstrijd om het kampioen schap van de vierde klasse C. van dc S G.S.B. gepeeld tussen ..Den Doldcr I" en „Amersfoort IV". De uitslag was 5—5. waardoor „Den Dolder" kam pioen werd. D'e persoonlijke uitslagen zijn: Amersfoort IVDen Dolder I 1. J E Prins-W v Blezen 1—0 2. M Nieuborg Sr-A P Roosendaal 0—1 3. J J Visser-Th v Driest 01 4. H Meestcr-A Th v Ravensteyn 10 5. A J Mol-W Smits 0—1 6. M J Mccs-H Stol O—l 7. H Karskens-J Mersle 10 8 S Kuyper-A Th Inden 10 9. D J NijssenW Nauta 0—1 10. G Hudig-J H Peters 1—0 Totaal 55 Zinkdieven gesnapt De politie hield twee personen, afkomstig uit Amersfoort, op de terreinen van het vacantie-oord „Zomers Buiten" te Soestduinen aan, daar dit tweetal bezig was, de toch reeds zwaar gehavende gebou wen, nog meer te vernielen en te slopen. Een grote hoeevelheid zink, afkomstig van deze gebouwen, stond voor vervoer gereed. Het tweetal, plus het zink werd over- gebracht naar het bureau van po litie. Sluiting secretarie In verband met het veertigjarig jubileum van de gemeente-secreta ris zal de gemeente-secretarie op fMaandag 2 Mei gesloten zijn. De ambtenaar van de Burgerlijke Stand zal echter op die dag van 8.30 tot 10 uur ter secretarie zitting houden, uitsluitend voor noodzake lijke gevallen. W oudenberg Boeiende lezing van ir. Cleveringa Wat ons de wijzen als waarheid verkonden. Straks komt een wijzer, die 't weg redeneert. Aan deze dichtre gels dachten we, toen we Woens dagavond de voordracht bluiseter- den van ir. Cleveringa. Rijksland- bouwconsulent voor het onderzoek van de bodemstructuur. Het on derwerp, dat de heer Cleveringa gekozen had, luidde: „De gezond heidstoestand van de bouwgrond en de betekenis hiervan voor plant, dier en mens." Het is bekend, dat men tegenwoordig maximum op brengsten tracht te halen, zowel van gras- als bouwland, door het toedienen van veel kunstmest, bij voorbeeld stikstofmest. En juist 't gebruik van veel stikstof maakt een grond dod. Wil men goede re sultaten bereiken, dan moet men er voor zorgen een levende grond te behouden. Daarin komen tal van bacteriën en andere levende we zens voor. die in de grond nuttig werk verrichten. Voor hun ontwik keling hebben bacteriën eiwit no dig en dit maken ze zelf uit stikstof en koolhydraten. De koolhydraten worden geleverd door de organi sche stoffen in de grond: stalmest, comfrost. plantenresten, enz. Bij aanwending van veel stikstof zul len de bacteriën daarvan profite ren, doch zij zullen dan tevens meer va nde andere stoffen opne men, zodat daarvan in de grond te weinig overblijft. Dit zal een on gunstige invloed hebben op de structuur van de grond en ten slo- te ook op het leven van de bacte riën. Men krijgt een onwerkzame, een dode grond, waarop weinig groeit en wat er groeit, is van slechte kwaliteit. Bij het gebruik van meer stikstof is de toevoeging van meer organische mest een ver eiste. Vergelekn bij andre streken in ons land, maakt Woudenberg een gunstige uitzondering, omdat men hier gemengde bedriiven heeft niet een goede veebezetting, zodat er heel wat stalmest wordt gepro duceerd. Bij toename van de var- knsstapel zal deze toestand nog gunstiger worden. In een levende grond vergaat de organische mest volledig. De grond wordt kruimelig en deze kruime lige laag heeft een dikte van onge veer 14 c.m. Beschouwt men die grond onder 't microscoop, dan ziet men daarin allerlei schimmeldra den, die doorgroeien tot in de cel len van de planten en daar allerlei nuttige stoffen afgeven, welke voor de gewassen van groot belang zijn. Daardoor worden de planten zelf beschermd tegen ziekten, doordat ze meer weerstand hebben; de die ren. die deze planten eten krijgen daardoor ook meer weerstand en de mensen eveneens. Op levende gronden geen mond- en klauwzeer, geen tuberculose, geen onvrucht baarheid. De betekenis van deze schimmeldraden is dus wel heel groot. Er zijn in ons land streken, waar men door onoordeelkundig gebruik van kunstmest, vooral van stikstof, de structuur van de grond totaal bedorven heeft. Die gronden gaan bij felle wind ook stuiven, zoals we dat dit jaar op 1 Maart hebben ge zien. De vecloze akkerbouwbedrij ven, waar men dus alleen kunst- gebruikt, gaan jaarlijks in vruchtbaarheid achteruit en leve ren minderwaardige producten. Bij niet tijdig aanwenden van organi sche mest zullen die gebieden aan woestijnen gelijk worden. We heb ben uit deze belangrijke causerie, die door de talrijke aanwezigen met de grootste belangstelling ge volgd werd, maar enkele belang rijke delen vermeld. De onderzoe kingen van in Cleveringa zijn van bijzondere beteknis en wel de moeite waard om er eens nader kennis mee te maken. De bijeenkomst werd gehouden op initiatief van de afdeling van het U.L.G. Veemarkt Delft Aangevoerd 2 paarden, 153 run deren, 247 nuchtere kalveren, 41 magere varkens, 594 biggen, 73 schapen of lammeren, 329 weide- lammeren en 42 geiten of bokken. Hiervan zyn geleverd 95 runde ren. 221 nuchtere kalveren en 15 schapen. De prijzen waren voor kalfkoeien van 550750; biggen van 35 65: schapen met lammeren van 110130; weidelammeren van 2532. Handel levendig. Auto botste tegen schuur Donderdagavond omstreeks zeven uur kwam een luxe auto het dorp inrijden uit de richting Amersfoort. Bij het café van de heer Schimmel vloog de wagen uit de bocht en kwam met geweld tegen de naar voren staande schuur terecht. De twee inzittenden liepen vrij ernstige verwondingen op aan gezicht en handen. De auto werd deerlijk ge havend en moest met een kraan wagen worden weggesleept. Ook de schuur liep enige schade op. Medische dienst Alleen voor spoedgevallen wordt Zondag dc medische dienst waarge nomen door dr. F. W. Klaarenbeek te Hoevelaken. Tel. K 3495-210. De waarneming geldt voor Hoogland, Hooglanderveen en Hoevelaken. Burgerlijke stand Geboren: Hendrika, d. v. Dirk Overeem en van Willemyntje Brou wer; Maria Catharina, d. v. Wul-' franus Hcrmanus Brouwer en Pe- tronella Maria van de Wolfshaar; Aleida Hendrika, d. v. Gerard Theo- dorus Kok en Greta Anna Smink. Ondertrouwd: Johan Hillebrand Antonie van de Laar en Theodora Anna van de Boom: Antonius Ge- rardus Hilhorst en Catharina Hen drika Kok. P. v. d. A. vergaderde Donderdagavond hield de afde ling Soest van de PvdA in café „Zonneheuvel" een* ledenvergade ring, die zeer goed bezocht was. Tot leden voor het stembureau werden gekozen de heren Colenbrander, Besselsen en Zwart. De heren Bakker en Colenbran der brachten vervolgens als afge vaardigden van het gehouden Con gres, een uitvoerig verslag uit, evenals de heer Kruijff, die afge vaardigde was geweest naar de Ge westelijke vergadering. Daar nog geen geschikte pennmgmeester was gevonden, wilde de wn.-penning meester Van Zutphen, deze functie nog wel tijdelijk blijven vervullen. Veel belangstelling voor nachtrit De sportcommissie van de Motor en Automobielclub „Soest" is thans geheel gereed gekomen met de or ganisatie van de nachtelijke be- trouwbaarheidsrit van Zaterdag op Zondag a.s. over een afstand van 270 Km. De deelnemers moeten het grootste gedeelte in duister rijden, maar na een rustperiode van 1^ uur, wordt dc tocht bij daglicht voortgezet. De deelneming is zeer groot. Om de tocht ten volle te doen slagen, is de inschrijving opengesteld tot een half uur voor de start op Zaterddagavond om 11 uur, bij het stationskoffiehuis „Lin deman" te Soestduinen. De finish is bij café „Zonneheuvel" Torenstraat te Soest. Hoogland "Voetbalnieuws Hoogland gaat Zondag naar Achterveld om de club van die naam te ontmoeten. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk, Den Ham, 1 Mei 10 uur: ds. O. S. Jellema. Bed. H.D. Hatta naar Bangka teruggekeerd Moh. Hatta is hedenochtend naar Bangka vertrokken na een verblijf van vijf dag ente Batavia, waar hij een reeks informele besprekingen heeft gehad met dr. Van Royen, Merle Cochran, de leiders der fede rale deelstaten, en anderen. Hij wordt naar Bangka vergezeld door de sultan van Djogjakarta, Ha- mangku Buwono, die Maandag naar Batavia zal terugkeren om de Woensdag daarop terug te keren naar Djogja. Intussen heeft hedenochtend we derom een informele ontmoeting plaats gehad tussen Moh. Rum en ar. Van Royen. Het is nog steeds niet bekend, wanneer de volgende vergadering onder auspiciën van de UNCI zal worden gehouden, doch welingelichte zegslieden zijn van mening, dat dit begin volgende week zou geschieden. Het republi keinse antwoord op de Nederland se zienswijze ten aanzien van de terugkeer van de republikeinse re gering naar Djogja is nog niet for meel ingediend. SJANGHAI GENEGEERD HOE LANG NOG? De Chinese communistische troe pen, die hun opmars ten Zuiden van de Jangtse voortzetten, schij nen langs Sjanghai te zijn gerukt, dat zij blijkbaar tijdelijk links la ten liggen. Van regeringszijde is medege deeld, dat de communistische strijd krachten het op 70 kilometer ten Noorden van Hangtsjou gelegen Woetsjing zijn binnengetrokken; Hangtsjou is het sleutelpunt van de nieuwe nationalistische verdedi gingslinie, die van Ningpo, over Hangtsjou, naar Nantsjang loopt. De aanval der communistische troepen i*?eft ten doel deze linie te doorbreken. - Vijfentwintig mensen zijn vandaag op een klein station ln Zuid-Afrika om gekomen doordat twee treinen ten Westen van Johannesburg op elkaar reden. Beurs van New Vork 27 4 28/4 Atch. 91% 91% BaJtirn. 9% 9% -an.Pac. 12% 12 Ultn. C. 26»/* 25'/* N.Y.Cen. 11% 11 P*nns. R. 15% 15»; aout.Poc. 41% 40% UnPac. 80% 80 All.wh. 179 177% Am.Can. 93 92% Am.Gar. 27»/* 25% A.Smelt. 45% 45% A.T.cnT. 145 145 Am. Tob. 66% 66% Anac.C. 30% 30 Bethl.S. 30 30 BoehngA. 21 21 Chrysler 51% 50'% Citv B. 39 38% Consol. E 22% 22% Douglas 60% 60 Dup. N. 189 188% Eastm. K 44'/, 44% Gen.El. 37% 36% Gen.Mot. 57% 57% 27 4 28/4 Goodyear 42 42 VI Hudson M 12% 12% int.H-rv. 23% 27% 27% 10 9% 44% 44% 52% 52% 4 3% 12% 11% 22 V. 22% 35 34% 37% 37% 34% 34% 16% „Nickci int.T.enI Kenn.C MontgW. Pack. M. Radio C. R'p.bt. Reyn. T. tears R. Shell Dn. Socony stand Br. 17»/, 17% M.OIl.J. 68% 67% otudc'- Texai C U.Airtr. Un. Corp. Un. Fruit USRubb. US Steel Westing Woolw. 18 V', 54 53% 23% 23 3»/. 3'/, 49% 48% 38% 38% 73% 72% 21% 21% 45% 45% Amsterdamsche Effectenbeurs AMSTERDAM 28 April. Dc verkooporders ln Kon. Olie, die evenals gisteren toegeschreven worden aan buitenlandse arbitrage, hadden vandaag een de primerende Invloed op de Amsterdamse effecten, beurs. Olies werden 3!.. punt lager ingezet, hetgeen een terugslag had op de andere internationale waar den, zoals Philips en Uni lever en eveneens op de meer locale fondsen. De Indonsische cultuurwaar den bleven onberoerd door berichten, waarin sprake is van enig optimisme in Amerikaanse kringen over de oplossing van de Indo nesische kwestie en werden tegen lagere koersen ver handeld. Schcepvaartwaar. den konden zich ln deze ongeanimeerde markt be- trcKkciijk goed houcen, al bleven kleine verliezen hier niet achterwege. Gun stige jaarverslagen, zoals dat van de SchoKbeton cn ook de Kunstzijdespinner Ij Nyma, waarin sprake is van verti ouwen in de toe komst en behoorlijk resul taat over 1948, vermogen weinig invloed uit te oefe nen. Aandelen Schokbeton verbeterden van 127 tot 132 Nyma reageerde met een verlies van V/j punt op di videndaankondigingen van resp. 6 procent voor Schok beton en 8«4 procent, waarvan 5 procent in aan delen voor Nyma. De markt had dan ook geen onbelangwekkend verloop. De verkoopopdrachten, die hoewel niet omvangrijk (gisteren werd voor nog geen 900 000 gulden ln aan delen omgezet) groter wa ren dan de kooporders, brachten koersverliezen van 2 tot 3 punten. In het verdere verloop van de markt trad een licht her stel ln. zodat de openings, verliezen gedeeltelijk kon den worden ingelooen. Industriewaarden .veneens op een lager niveau, waar bij Philips op 21( aanvan kelijk een verlies van 5 punten te verwerken had. Actieve oblig.: Ned. '48 (3%) dito 1947 13%) 3 dito 1937 3 Dollar-1 '47 3% Inevrstercert 3 Ned 1962-64 z.b Ned. 1962-64 mb Ned NWS 2% Sp eert. 100 2% Indlë 1937 A 3 Grootboek '46 3 Actieve aand.: Kol. Bank And N. 1. H bank Ned Hand Mil VK U. aand Bereh's Jure v Berkei's Pat Calvé Delft Cn Centr Suiker Fokker Aand Gelder Zonen K N. H.ovens Lever B U Ned Ford Ano Ned Kabelfabr Philips' GBvA Wilton Feyen filiton le rubi dito 2e Rubr Dordtse P Mil Kon. Petr MU A'dam Rubber Bandar R MU Dell-Bat R.M Kendcng Lemboe di'o Oost-Java R M Oostkust Cult Serbadjadl S R HAL Aand Java-C.-J Ll1n K. Ned St Mil Kon PaketvTt Ned Sch Unie Rott Lloyd Stv Mij Ned Hand. A'dam Jav Cult Mil N I Sulk Unie Ver Vorst CM Dell Bat Mil Dell Mil Senembah M11 Nlet-act oblig.: Müller Sc Co. A'dam '47 3% 3 dito '48 (3*4) 3 Batavia 1937 's-Hage '36 3% Geld. 20 1. '48 3 E.K. 27/4 100 97% - 97% - 101 97 98% 98% 79% E.K. L.K. 28 4 28 4 100 97% 97% 101 97 - 98% 100% 100% 94 94 96% 96% 82% 81 109», 109% 109% 152% - 153 162% 161% 161!. .80 278 110% 111 146 145% 162 162 139% 144 138% 180 180 238 236% 237 258 260 260 258 220% 216% 217 166 166 425 325 320 159'/* 256% 283% 280% 280% 137% 136% 137% 133 69 89 50% 95 95 56% 160 159 153'/* 153% 147 146'/* 146% 150 150 149% 1581', 158j 158 149% 150'* 161% 159"* 160% 154 152% 151'/* 77 95% 94% 40% 40'/* 130 125 146% - 143% 160 156% 98% 99 98% I 98% 1ÖÖ% dito le 1 '37 3% Gronlng '38 3% dito 1938 3 Haarlem '38 3 dito 1947 3 N-Holl. '47 3% 3 R'dam le en 3e dito le L '38 Utr pr. '39 2% Zuld-HolL '46 3 Pandbrieven: Alg. Hyp. B. 3 Amst. Hyp 3% Arnh. H (3%) 3 Bat. Hyp. B. 3% Dordr H B. 3% tr Gr. (3%) 3 dito 3% Grav. Hypb 8 Va Gron. Hypb 3*4 Hypb. v. Ned. 3 N. Hypb (3la) 3 dito serie B 3 Rott. Hypb. 3li Utr. Hypb 3Va dito ser. KL 3*4 Westl Hyp. 3% Z.-H. Hyp.b. (m. vpl. ui tl.) dito 3% Cerste Nd. Seh. Rtt Sch. H. 3','a Industriële obl.: A.K.U. 3% Berghs J 3% Lever's Z. 3% Werkspoor 3% Bat. Petr 3la Kon Petr. Mij. Dell Spoor 3la Ned. Ind Sdw. Amsterd. Bank Holl Bank Un. Javascho Bank I 500 C. v. A. Fln. Nat. Herst Ned. Ind. Esc. Aand. Rotterd Bank Twentsche Bk. Rott BcL Cns- Heinekens Aand. Hero Conser ven Aand. Hollandse Beton Aand. Holl. Draad Sc Kabel Aand. Intern Gcw Beton Aand. Kondor Aand. Kon. Ned. Zout Aand. 93% 94% - 94% 83 - 100 100>« 100% 95% -M 1Ö)% 100 - 102 V 102% 102*/* 102 s.; 102% 102% 102% 102% 102,, 65 63% 150 150% 180% 180 loo»/, 10034 60% r 176% 148% Kon Pharm. Brocades Aand. Kon. Ver. Tapijt Aand. Lnd. Ouilern.: Kon. Zwavelz. Kctjen Aand. Lever Br. 6 dito 4% Pref Lyempf Aand. Lijm- cn Gela- tlncfabr. Aand. Ned. Am Autb. Vredest Aand. Ncd. Gist- Sc Splr.fabr Aand Ned. Scheepsb. Aand. Rtt. Droogd Mij Stork Co. Werkspoor. S A Wyers' 1 en H. Zwanenberg O Aniem Aand. Ned Ind Gas Borneo Sum H Internatlo Moluksche Handelsv Aand no«t Borneo Sedep Aand. Telaga Paten- gan Aand. Amst Ball Mil Thomsons Hav Deli Sooorw. Mil Aand. Ned -Ind. Spoorw Aand. Vrl genot aand. Ned Am Fltt. Ncd Mij Walv Schokbeton V. Phm (Zw Prolongatie Amer. fondsen: Anaconda Bethl Steel Gen. Motors Kennecott Rep Steel US Steel Cities Service Cont Oil Midcont Philips Shell Union Tide Water Baltimore N. York Ccntr. 138% 139 102% 103 162% 162% 296% 296% 135% 136 312 313 124% 139 138% 191% 192 178 177 105% 104% 143% 143% 60'/* 29% 85 8*1 110 110% 129 133 111 111 2% 2% 30% 30% 58% 45% 22% 45% 61% 35% 22 451, 22», 75 45% 60% 35% 21%

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2