Stoomlocomotief heeft haar glorietijd gehad Indonesische meisjes dansten vroeg in de morgen tot Ongewone huwelijkssluiting Stuurhut: zenuwcentrum van het vliegtuig Meesters waren toen ook al niet gemakkelijk Electrificatie dwingt tot omscholing van treinmachinisten Sjefke gaf liever wat geld dan mee te dansen Maatregelen tegen ijsafzetting Loop vrolijk op koude dagen in badpak en op warme dagen in bontmantels Stroom contra stoom Romantiek verdwijnt bij de N.S. ln een web van electrische draden wordt de „trotse" stoomlocomotief gevangen. LZ LAAS ENTROP. machi- **nist en Jan Sluiter, leerling, wanneer jullie dit artikel onder ogen komt, zul je nog glim lachen om die snoeshaan van de krant, die op jullie ..kar" stapte om een ritje te maken van Rotterdam—Maas naar Utrecht. Had me die snuiter een lichtgrijze broek aangetrokken, net geschikt voor een plaatsje op de vuurplaat, temidden van kolengruis en olievlekken. Nee. je hebt me natuurlijk niet ge loofd toen ik beweerde, dat het mijn enige oude broek was, toe vallig een lichtkleurige. Je hebt me een dot poetskatoen in de Piet gaf een Slamatan Oude zinken loods prachtig versierd Bij de oude zinken loods, die als verblijfplaats van een sectie Nederlandse militairen dienst doet, heerst grote drukte. Enkele vrouwen en kinderen zijn bezig met het aanbrengen van papieren slingers en palmgrocn, terwijl de mannen, gehurkt, een strootje ro ken, Zo nu en dan gaat er van hun kant een afkeurend gemom pel op als een van de vrouwen een vergissing begaat, of iets doet wat hen niet naar de z*°is. De oorzaak van alle drukte staat een eindje verderop, in vol le aandacht over zijn potten en pannen gebogen. Het is Piet, de kok van het detachement, die van daag zijn verjaardag viert, en zich vast heeft voorgenomen deze dag niet ongemerkt voorbij te la ter. gaan. De buren en enkele ta- nih's uit de buurt beloofden hem hierbij te helpen en hebben daar om hun vrouwen aan het werk gezet. Als het dan tenslotte allemaal klaar is en iedereen zich om de oude loods verzameld heeft we ten de jongens niet hoe ze het hebben. De zo bekende dagelijkse omgeving is veranderd in een ware feesttuin. Ze steken hun be wondering dan ook niet onder stoelen of banken. Gnuivend ne men de mannen deze hulde in ont vangst terwijl de vrouwen, die dit toch eigenlijk voor elkaar brachten, zich hebben terugge trokken en nu in een groepje druk staan te babbelen. In de avondschemering is het feest in volle gang en allen zitten in een kring op de grond, de jon gens van de loods hebben een tikar gekregen, waar zij met ge kruiste benen op hebben plaats genomen. In het midden van de kring dansen enkele danseresjes, zij maken na iedere dans een bui ging in de richting waar de jon gens op het matje zitten, en dan gaat er een luid geklap "op. 't Gaat door Dit duurt ruim een uur en reeds begint men op de matjes een iet wat onrustig geschuifel waar te nemen, de omstanders valt dit niet op, zij zyn volkomen verdiept in het dansen. Dan buigt zich een van de jongens op het matje voorover, het is de Limburger Sjefke, en vraagt fluisterend aan Piet wan neer het uu eindelijk ophoudt. Het antwoord is verbluffend, met een korte hik zit Sjefke weer op zijn plaats. „Alle mensen, mor genochtend misschien!" Maar dan komt er een verrassing, want als een dans afgelopen is'komt een van de meisjes op het groepje toe en reikt hem haar slendang. Be- cjuusd zit hij met het ding in zijn handen om zich heen te kijken, en zijn verlegenheid neemt toe als alle omstanders hem lachend aan kijken en luid in de handen klap pen. „Je bent de pineut, Sjefke", grijzen zijn vrienden, en dan hoort hij. dat het de bedoeling is dat hij nu ook gaat dansen. Je kunt je er ook van af maken, licht Piet hem dan in als je wat geld in dat doekje doet en het haar terug geeft. Haastig grijpt Sjefke dan naar zijn zak en haalt er wat geld uil, dat hij haar in de slendang overhandigd. Inderdaad neemt zij het met een zacht uitgesproken, „trima kasih" aan en de dansen beginnen weer van voren af aan. Dit duur weer enige tijd, totdat zich opnieuw een danseresje in hun richting beweegt, nu wordt de slendang aan Piet overhandigd. Dit vindt bij allen grote bijval, en als Piet even om zich heen kijkt ziet hij de in spanning afwachten de gezichten. „Waarom ook niet" grinnikt hij, staat op en loopt naar het midden van de kring. Plech tig buigt hij dan naar alle kanten e;: begint enkele potsierlijke geba ren uit te voeren, die grote hilari teit opwekken. Het is eensklaps een gejoel en geschreeuw en men zit in de handen te klappen als kleine kinderen. Ook de jongens van de sectie laten zich niet on betuigd in hun bijval en vuren hun vriend met een luid ge schreeuw aan, totdat deze zich ten laatste doodmoe tussen hen in laat vallen. Dansen, dansen De stemming zit er nu goed in, tenslotte laat zelfs Sjefke er zich toe verleiden om in de kring te slappen, en zijn danskunst te to nen. Zo gaat het feest de hele avond door tot twaalf uur, althans voor de jongens van de sectie. Een voor een verdwijnen ze in de loods en kruipen vermoeid onder de klamboe. Piet is de laatste die verdwijnt. Als hij aan de deur van de loods nog even omkijkt ziet hij hoe de mannen nu hun plaatsje op de tikar hebben inge- ncmen. het dansen gaat echter door. Het valt hun moeilijk om in slaap te komen, want duidelijk klinken van buiten de geluiden van de trommels tot hen door en het Juide gepraat van de mannen. Tenslotte is toch de gehele loods in diepe rust verzonken. Als Piet de andere morgen weer opstaat om zijn dagelijkse plicht te vervullen, ziet hij dat hij toch gelijk heeft gehad, met wat hij gisteren tegen Sjefke beweer de. Men heeft juist het feest op gebroken en komt nu naar hem toe om hem te bedanken voor de slamatan. hand gestopt en elkaar even veelbetekenend aangekeken. En wat ik daar doen kwam op jullie ouwe, trouwe kar, de locomo tief 6018? Eens kflken hoe roman tisch dat leven van een treinmachi nist wel is? Nog mooier; Ik wlldo een .stukkie' schrijven over „de ver dwijnende romantiek bij de spoor wegen", nu steeds meer trajecten geëlectrlficeerd worden en de loco motieven langzaam maar zeker uit het spoorbeeld verdwijnen. Heeft niet ieder broekemannetje een periode, dat hij op de vraag, wat wil je worden, prompt en enthousiast antwoordt: trein machinist, terwijl spoortreintjes een tijd lang zijn liefste speelgoed zijn. En laten wij ouderen maar eerlijk bekennen: diep in ons hart is er een hunkering gebleven naar dat kin- der-ideaal. Niemand ontkomt geheel aan de magische sfeer van een groot station met aankomende en vertrekkende treinen. Maar de lo comotieven zijn het, die stoombla- zende, sissende en rokende stalen kolossen, die ons altijd weer impo neren door hun vertoon van bijna levende, driftige kracht, die het be wonderende en verbaasde kind in ons wakker roept. Gedoemd te verdwijnen Nog enkele laren en die „trotse" locomotieven, speelgoed van de men selijke geest zullen grotendeels zijn verdwenen, de een na de ander ge vangen en verstikt in het web van .electrische' draden, dat zich steeds verder over ons land uitspant. Klaas Entrop, jij hebt me ver teld, dat je je machine, je ,kar', nog een paar jaar trouw wilt blijven, het organisme, dat voor jou leeft, waarmee je vergroeid bent geraakt in de meer dan dertig dienstjaren bij de N.S. Je gaat er zelfs mee ac- coord, dat je in je laatste jaren bij de Spoorwegen veel nachtdiensten zult moeten doen op de goederen treinen, die nog grotendeels door stoomlocomotieven worden getrok ken. Ik ben op jouw machine geklau terd, toen ik op de vuurplaat stond, vlak voor al dlo onbegrijpelijke handles, koperen kranen en meters, kwam er heel even het gevoel In mij boven, dat eindelijk een kinderwens- droom In vervulling was gegaan. En waarom naar de nuchtere be tekenis van al die handles, peilgla- zen etc., gevraagd? De leerling schepte als maar gro te bonken kolen uit de tender ln het ronde gat van de vuurhaard, een hel van razende vlammen. Hij veegde zich de zweetdroppels van zijn ge moedelijk schoorsteenvegers-gezicht en lachte toen ik do eerste roetvlek op mijn grijze pantalon ontdekte. „We gaan rijden", zei de machi nist, die het sein van de man met de rode pet had opgevangen. Hij haal de een ijzeren stang de stoomre- gulateur een kwartslag naar bo ven en onmiddellijk reageerde de 6018 als een paard dat aan de teu gels wordt getrokken. Sissend wolk- te de witte stcom vanuit de schuif- kasten voor de gladgeollcdc zulgcr- stangen. Daar zit leven in zo'n locomotief: het laaiende vuur op het rooster, dc stoom, de rook. het maakt do ma chine tot een organisme waarmco de mens zich één kan voelen. Zo voelde ik het aan tijdens dat ritje op de 6018 naar Utrecht en ik kon begrijpen, dat Klaas Entrop, deze doorgewinterde stoomtrein machinist, dc electrische tractie te zakeliik en te nuchter vindt. Hij is te oud om nog te worden her schoold maar voor tientallen van zjjn collega's Is er geen andere keus. Er is haast bij De Spoorwegen zetten haast ach ter de herscholing van geroutineer de machinisten tot wagenbestuur der. De snel voortschrijdende elec trificatie maakt een deel van het locomotievenpark overbodig. In Mei van dit jaar worden drio locomotie ven-depóts, die in Arnhem, Zutfen en Den Haag, opgeheven en samen gevoegd met andere depóts. Steeds verder reikt het electrische net; In 1952 zal met 50 van het tegen woordig aantal trein-machinisten kunnen worden volstaan. In Leidschendam en Amsterdam zyn nu cursusen aan do gang, waar machinisten met lange rijervaring worden vertrouwd gemaakt met het electrisch materieel. Een deel van de machinist m meldt zich vruwillig voor de cursussen, zy hebben begre- r> i. dat de electrificatie niet tegen te houden is. zy wett.-. dat de elec trische tractie een grote besparing van kolen oplevert, en dat hiervoor geen water- en bunkerstations meer nodig zyn. Anderen worden door de N.S. aangewezen voor het volgen van een herscholingscursus. Er zijn machinisten by, die moeiiyk van hun loc. kunnen schelden, die van wagenbestuurders smalend spreken als van. nuchtere automaten, die maar een handeltje hebben over te halen. Maar zo eenvoudig is het niet! Op de cursus wordt de machinist gewaar, dat de opleiding tot wagen bestuurder ook de studie en kennis van de ingewikkelde electrische mo toren omvat En je moet het een leerling-machinist maar eens vra gen of het werk ln de bestuurders cabine van een electrische trein niet veel zlndeiyker is dan op de stook plaat van een stoom-locomoti< Geen gezicht meer als een schoor steenveger v- niet langer een over all, potzwart van de smeer en kolen stof, maar een nette uniform. O, er zyn nog meer voordelen van de electrische tractie op te sommen, afgc .n v--* vaü het verhoogde comfort voor de reizigers ln de gc- rlefeiyke, gestroomlijnde wagens: er zal geen rook en stof meer zijn op de stations, die geen hoge overkap pingen meer nodig hebben; het treinverkeer gaat sneller, soepeler dan met stoomtractie. Maar toch... nu het zich steeds wyder vertak kende net van electrische draden het memento mori toeroept Deze machinist kan moeilijk scheiden van zijn ouwe, trouwe „kar". ELLIS ISLAND Iedereen, die de Verenigde Staten van Noord-Ame- rika wenst te betreden, moet het passeren; nuchterheid en strengheid heersen er en voor vermurwende tranen Is men er niet vatbaar. Toch Is er zeer onlangs op Ellis Island geweend doch nu van aandoening ter gelegenheid van een orthodox-Joodse huwelijkssluiting; niet de bruid, dc bruigom en de (zeer toevallig-) aanwezige familieleden weenden, doch de toeschouwers. En dc toeschouwers weenden evenzeer, om de aangrijpende, symbolische plechtigheid zelve als om de romantische tragiek, die het jonge paar tot elkaar had gebracht. Een uur romantiek op nuchter Ellis Island De bruidegom, Harry Methner, bevond zich nog maar twee jaar in Amerika, als chauffeur in Roches ter in de staat New York; daarvóór had hij zes jaar doorgebracht in Sjanghai, waarheen hij in 1939 met zijn gehele familie was uitge weken uit Duitsland. Toen Harry Methner in 1948 eens een uitstapje deed naar de Niagarawatervallen, ontmoette hij het verkoopstertje Ruth Heumann, een wees; haar ouders waren door de nazi's omge- aan de stoomlocomotieven, is er weemoed in ons hart... Is dit het einv, van alle avontuur? roept Melis Stoke uit in zyn ge dichtje: Nieuwe Meesters. Waar ls dc „dom", de koperen montuur en waar de rookkast...? waar do pakking-ringen... zyn het alleen nog maar herinneringen...? Waar ls dc biydschap om de flonkeringen van al dio hete, zelfgopoctste dingen..., de stryd met 't van de roosters zakkend vuur zo moeizaam opgebouwd in 't morgenuur...? Wie kent de zorg, het zweet, de gloed, de blaren op dc machines ln die oudo jaren, en 't zwoegen in die gure, hete hel...? Nu rijden nieuwe meesters, ambtenaren, die smetteloos hun uniform bewaren, op Diesel-treinen, in hun glazen cel. Als men het interieur van de stuurhut van een hedendaags ver keersvliegtuig ziet en dit vergelijkt met de primitieve inrichting van een cockpit uit de twintiger jaren, dan blijkt onmiddellijk de geweldige vooruitgang, die de voortschrijdende techniek heeft mogelijk gemaakt. Waren vroeger slechts de elementai re navigatie-instrumenten aanwezig, Hoe lang blijft men ster in Hollywood WAT heeft een actrice nodig om ----- wood tot de sterren te blijven beho ren? Schoonheid natuurlijk En dan ook nog een beetje talent, dat spreekt vanzelf. Maar wat nog meer? „Een hoop innerlijke kracht", zegt Joan Bennett en zij kan het weten, want ze is al 20 jaar in het vak. LUCILLE BALL, die er 15 jaar op heeft zitten, is wat spraakza mer. „Het voornaamste is dat meen ik de kunst om elke dag op de juiste wijze met honderden mensen om te gaan", zegt Lucille. „Je moet kunnen samenwerken met de publiciteitsafdeling, de re- quisiteurs, de kappers, de afdeling productie. Je moet leren de koude dagen in badcostuum en de warme in bontmantels zonder klagen te doorstaan. Je moet ook goed weten wat je wilt.. Ik had een minderwaardig heidscomplex. Ik was model ge weest voor ik een van de talrijke New Yorkse revuemeisjes werd en ik had altijd het gevoel, dat ik in schoonheid en bekwaamheid tegen de andere meisjes niet op kon. Toen kreeg ik een kans in het komische genre. Ik had mijn plaatsje gevon- Velerlei instrumenten hebben veiligheid in hoge mate opgevoerd Elke dag leggen de moderne luchtreuzen met de regelmaat van een uurwerk duizenden kilometers af. Wat men vroeger een bijzondere helden daad noemde is thans dagelijkse routine geworden. Het behoeft geen be toog, dat dit pas mogelijk werd toen het vliegtuig zich ontwikkeld had van het open tweedekkertje, waarmee de eerste lijndiensten werden onder houden, tot het huidige vervoermiddel dat op een zo hoge mate van betrouwbaarheid mag bogen. thans duizelt het de leek van de wir war van knoppen, draden, wijzers en meters, welke het huidige vliegtuig- instrumentarium vormen. Toch is ook dit in wezen veel eenvoudiger dan het lijkt. Ten eerste zijn alle be langrijke instrumenten dubbel uit gevoerd, ten tweede neemt de boord- werktuigkunde een belangrijk deel van de controle over. Als men van de cabine uit naar de stuurhut gaat, komt men allereerst in de navigatie ruimte. In het dak be vindt zich een glazen koepel, de z g. „dome", die wordt gebruikt bij astro nomische waarnemingen. Achter de stuurstoelen is de plaats van de boordwerktuigkundige. De voornaamste instrumenten die hij voor zich heeft zijn de toerentellers van de motoren, benzine-drukmeters, olie-drukmeters. olie-temperatuur meters, cylinderkoptemperatuurme- ters, verschillende standaanwijzers, enz. De voornaamste instrumenten waar de vlieger mee te maken heeft zijn de hoogte- en snelheidsmeters, horizonaanwijzers, kompas, bocht aanwijzers. stijgsnelheidsmeters en de automatische piloot. De instru menten zijn zo gegroepeerd, dat zij met één blik kunnen worden over zien. De eerste vlieger zit altijd links, de tweede rechts. Overigens zijn er wat betreft de indeling van de be manningsruimte bij de verschillende vliegtuigtypes geringe verschillen op te merken. Zo zit b.v. bij de DC-6 de boordwerktuigkundige tussen de bei de vliegers in. „Checken" Bij de starts én landingen leest de boordwerktuigkundige hardop de zg. „checklist" af. Op deze lijst staan alle te verrichten handelingen vermeld. Zo zal bij b.v. bij de landing zeggen „Wielen uit", waarop de vlieger de be treffende handle overzet en antwoordt „Wielen uit". Zou de vlieger vergeten dc wielen uit te laten, dan gaat er. als hij gas terugneemt voor de landing., op zijn instrumentenbord een lampje bran den. terwijl er bovendien een claxon begint te loeien. Ijsafzetting op de vleugels en staart vlakken. die onder bepaalde omstan digheden kan optreden, was vroeger een van de vijanden van de luchtvaart. Hierdoor immers kon de vorm van de vleugeldoorsnedc zodanig veranderd worden, dat de vleugel niet meer droeg. Thans kan men door verschil lende. ln principe zeer eenvoudige, sy stemen dat gevaar afdoende bezweren. Bij sommige vliegtuigtypen zijn op de voorkanten van vleugels en staartvlak den, ik had iets om op voort te bou wen. Het is van belang" zo gaat zij voort „nooit toe te geven aan de illusie, dat je zo maar een ster wordt. Beschouw het als een ernstige zaak en niet als een spelletje. Wees bereid de grondbeginselen te leren. Het is hiermee als met alles. Een inkoop ster moet beginnen als verkoopster tje. En als je garderobejuffrouw wordt, streef er dan naar de beste, te zijn." 1h N dan is er nog iets. Lucille zegt: „De verstandigsten zijn zij, die niet elke teleurstelling beschouwen als een persoonlijke nederlaag. Op die manier krijg je toch de rol niet. die je wilt hebben en dit is geens zins de methode om te bewerken, dat met je verlangens rekening wordt gehouden. Vergeet niet. dat de studio's met een begroting werken en dat er zoveel anderen op de sa larislijst staan. Beschouw je tegen slag niet als iets. dat tegen jou per soonlijk is gericht. Iedereen wil bevelen, maar je moet eerst goed leren gehoorzamen. Doe wat van je wordt verwacht. Ken je mogelijkheden. Kies de juiste tijd. Dit geldt in gelijke mate voor de fi gurante, het meisje dat een paar woorden mag zeggen of een echte bijrol mag spelen en voor de ster." Aldus een dame met meer dan ge wone film-ervaring. bracht en zijzelvc had Amerika weten te bereiken via Nederland. Niet lang na hun kennismaking besloten de 26-jarige Harry en de 24-jarige Ruth tc trouwen, als het kon in April 1949; toen bracht de post hun, „als had het zo moeten zijn," een brief uit Sjanghai, waar bij vader en moeder Methner mee deelden, dat zij met een transport Sjanghai zouden verlaten om over Amerika naar Palestina te trekken: zij zouden ongeveer een uur op Ellis Island vertoeven, in de „doorgangspoort" van Amerika; of zij de kinderen even zouden kun nen ontmoeten Toen besloten Ruth en Harry alles op alles te zetten, om juist in dat ene uur op Ellis Island te trou wen. Tot in de puntjes moest alles geregeld worden; hun moeite is inderdaad beloond! Precies op tijd verscheen een rabbijn met een kleine opvouwbare trouwhemel, een beetje huwelijkswijn en het huwelijkscontract. DP's, beambten van Ellis Island, de pers, televisie- dienst, enz., stonden rondom het rustige, zelfbewuste landverhui zersgroepje van dc Sjanghaise fa milie Methner gegroepeerd, toen de veerpont uit New York precies op tijd het jonge paar binnen bracht. Volkomen beheerst be groette de bruid haar aanstaande familieleden, de enige familie, die zij verder nog zou bezitten; even beheerst trok moeder Methner zich een ring van de vinger en deed hem aan de ringvinger van haar schoondochtertje; toen overhandig den dc andere Palestinagangers twee zeer ongewone huwelijksge schenken, maar het was ook een zeer ongewoon huwelijk, nl. een klein verguld Davidsschild en een Thora-rol. Rabbijn Kaminetzky zegende het huwelijk, precies op tijd, in; zijn woorden maakten zo'n indruk op de omstanders, dat de meesten in snikken uitbarstten; een stukje porcelein werd gebroken; want zelfs in zijn gelukkigste ogenblik ken zal de Jood zich herinneren, dat eens zijn Tempel verwoest is en dat geen Jood ooit waarachtig- gelukkig kan zijn, zolang nog één broeder van hem moet zwerven op aarde. Toen zeide vader Methner, en iedereen begreep dc diepte van zijn woord. „Dag lieve kinderen. Kom, moeder: wij gaan met de andere kinderen naar huis!" Alle aanwezigen herhaalden het woord van het jonggehuwde paar: „Shalom!" Het uur was om. De Methners gingen aan boord van het emigrantenschip; achter hen werd de loopplank gehesen en werden de trossen los-gewor- pen. De beambten trokken allen weer aan het werk. En het jonge paar Methner-Heu- mann en rabbijn, moesten zich haasten de veerpont naar New York te „halen", anders hadden zij onvrijwillig op Ellis Island moeten achterblijvenwant op Ellis Island heersen strenge wetten. Soms is al die gestrengheid met een uur aandoenlijkheid te door breken. ken zwarte rubberstroken aangebracht; deze kunnen als een fietsband worden opgepompt, waardoor de Ijslaag gebro ken en door de wind weggeblazen wordt Andere vliegtuigtypen hebben vieugels en staartvlakken met ver warmde voorlijsten, zodat zich hierop in het geheel geen ijs kan afzetten. Dit 1$ de zg. thermische ijsbestrijding. Daar de moderne vliegtuigen met een betrekkelijk hoge snelheid landen, hebben zij een lange uitloop. Om deze uitloop te bekorten heeft men tegen woordig de schroeven omkeerbaar ge maakt in dc landing gaan ze dus in plaats van een trekkracht een duw- kracht leveren. Dit geschiedt pas als dc machine op de grond staathet sy steem ls zo uitgevoerd, dat. wanneer het toestel met het neuswlel en met een van de hoofdwielcn op de grond staat de schroeven automatisch omge keerd worden Het hydraulisch systeem is een zeer belangrijk onderdeel in een modern vliegtuig. Het wordt gebruikt om in de lucht de roeren te bedienen, het onder stel in cn uit te pompen, de remklap- pen te bedienen en de remmen ln wer king te brengen, sturen op de grond, als schokbreker bij de landing, voor de stuurautomaat, enz. De pompen van dit systeem, dat werkt met oliedruk, worden aangedreven door de motoren; omdat dit systeem zo belangrijk is. heeft men echter een hulpsysteem aan gebracht. dat electrisch of met de hand bediend kan worden. Geen wonder dus dat het instru mentarium van de tegenwoordige vliegtuigen uitgebreid is. Het is ten eerste nodig om alle vlieghandelin- gen te verrichten en bovendien om hier weer controle op uit te oefenen, omdat het nu eenmaal niet mogelijk is voor de gezagvoerder, om tijdens de vlucht eens uit te stappen. Door een doelmatige groepering van de instrumenten en een efficiënte taakverdeling is het werk van de ge zagvoerder in wezen echter niet moeilijker geworden, terwijl dë vei ligheid en betrouwbaarheid van het luchtverkeer er in hoge mate door zijn opgevoerd. Het instrumentarium in de cockpit van een vliegmachine ts in de loop van de laatste tientallen jaren wel „iets" ingewikkelder geworden. De foto's, die wij hierboven afdruk ken, geven daarvan wel een bij zonder duidelijk beeld. Als de dashboard van een auto, zo toon den zich de instrumenten van de oude Fokker F7a (links). Ver gelijk daarmee eens de stuurhut van de Douglas DC6 (rechts), het zal u duizelen van al die knop pen, handels en meters. Schooljongensleed 4000 jaar geleden WILT U weten wat schoolgaan 4000 jaar geleden betekende? Als we een schooljongen uit die tijd mogen geloven is in die paar duizend jaar niet zo heel veel veranderd. Als je te laat kwam kreeg je straf en als je praatte als de meester zich had omgedraaid dito. De schoolmeesters waren niet ge makkelijk, ze waren misschien zelfs ongemakkelijker dan in onze dagen. Dit alles vertelt ons de heer Sa muel Noah Kramer van de universi teit van Pennsylvania, die het zelf heeft gelezen op 'n te Nippoer in de vallei van Tigris en Euphraat ge vonden lemen schrijftafeltje, dat 99 regels spijkerschrift bevat. In die 99 regels worden de erva ringen medegedeeld van een school jongen van Soemeria. die in het ..schrijfhuis" het gebruik van de sty let op lemen tafeltjes moest leren om een spijkerschriftschrijver te wor den. Hij bleef over, kreeg mondeling en schriftelijk werk op. kwam moe thuis en verlangde dan naar zijn bed. Maar voor hij ging slapen zei hij tegen zijn moeder; „Ik moet zorgen dat ik morgen niet te laat kom. an ders krijg ik van de meester met de stok". T)E heren van het Oosters instituut van Chicago, aan wie prof. Kra mer zijn vertaling van dc inhoud van het lemen tafeltje vovlas, glimlach ten beleefd, toen ae Assyrioloog droog opmerkte; „Uit dc tekst blijkt niet. op v/elke plaats de stokslagen zouden worden toegediend, maar al lerwaarschijnlijkst was dat dezelfde plaats, die door de eeuwen heen daarvoor gereserveerd is geweest". Wel vertelde de tekst, dat de jon gen de volgende morgen vroeg wak ker was en van zijn moeder voor de lunch twee broodjes mee kreeg. Maar het schijnt dat hij toch te laat gekomen is. want hij heeft inderdaad stokslagen gekregen. Doch niet al leen voor het te laat komen, en pas later op de dag, omdat hij, toen hij bovendien een stuk van zijn le men tafeltje had afgebroken, ge praat had toen de meester even weg was gegaan en, toen de meester er niet was, uit de klas was gelopen. Merkwaardig archief Stemmen der bewoners uit Wieringermeer „gefotografeerd" In het phonetisch laboratorium te Amsterdam bevindt zich een merk waardig archief, waarin fotografi sche curves zijn opgenomen van de stemmen der nieuwe bewoners van de Wieringermeer. Van driehonderd inwoners van dit nieuwe Nederland se gebied zijn stemopnamen gemaakt, waarvan dc trillingen langs fotogra fische weg zijn vastgelegd. Bij de keuze van de driehonderd „stemge vers" heeft men er naar gestreefd tongvallen uit verschillende streken van ons land te verzamelen. De be volking van de Wieringermeer is zeer heterogeen en het zal voor toe komstige taalkundigen interessant zijn het dialect dat over vijftig jaren in de Wieringermey gesproken zal worden te vergelijken met de dia lecten waaruit het >s ontstaan. De Zuiderzecstichting, die het ini tiatief heeft genomen tot dit onder zoek beperkt zich echter niet tot de zuiver dialectische studie, doch ont werpt tegelijk de bewoners van het nieuwe Nederlandse gebied aan vol kenkundige tests. Drs F Peeters verricht thans in het phonetisch laboratorium een on derzoek naar het Venlose dialect. Dit dialect ls naar zijn mening nog niet voldoende onderzocht en hij heeft besloten specimen van de hui dige Venlose tongval te registreren en als documentatiemateriaal te be waren, opdat men in de toekomst aan de hand van de opgedane erva ringen de ontwikkelingsgang van het Venloos kan vaststellen. De heer Peeters is zeer zorgvuldig geweest met de keuze van zijn proefperso nen. Hij heeft uitsluitend Venloèrs genomen, die vier Venlose groot ouders hebben.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 5