DAGBLAD VOOR AMERSFOORT En het zwakke kind wint de pot in Stadion-ganzenbord GOLF VAN OPTIMISME INZAKE BERLIJN Niét de auto's en de kazen maatchèque van 240.000 Alarmtoestand te Jeruzalem Economisch herstel pas mogelijk na politieke overeenstemming Sjanghai meer in 't nauw Koninginnedag op Soestdijk Maandag 2 Mei 1949 Achtste jaargang No. 1314 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank. Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM. 't Weer is er naar en de stemming ook: ganzebordon! We deden het vroeger, wanneer de avond guur. het bed ver en het vuur gezellig was. Wij, onze grootmoeders en al die nog oudere heren met hoge boorden of plooikragen, kuitkousen en gouwenaars, mitsgaders hun statige, booggepruikte en nauw-ingeregen dames van eeuwen geleden. Want het ganzenbord is stukken ouder dan onze familienamen. En 't heeft een taaie traditie bovendien. U had 't moeten zien in dat Amsterdamse stadion, waar een paar slordige tienduizenden amper een plaats onbezet lieten en nationaal kwamen ganzenborden. Zaterdagmiddag op Koningin Juliana's eerste verjaardag als vorstin. 't Is grof spel. dit keer, dat moet gezegd worden. Nog nooit Is er In de Zeven Provinciën of in het jonge Holland zo hoog ingezet voor de ganzen en de pot. Pak weg: een auto hier. honderd voetballen daar. een ameuble ment, diamanten, een pony, luchtreizen. De pot was vet en wie 'm won goed af! Tweehonderd en veertig duizend gulden. De winnaar? Wel we wisten 't vooruit: het Nederlandse zwakke kind. Er valt niets te wantrouwen. Geen doorgestoken kaart, want aan gan zenborden komen geen kaarten te pas. zodat er niets door te steken valt. En de dobbelstenen rollen onder het oog var een kamprechter, een notaris, compleet met hoge hoed. Wet en ambtseed, 't Spel is echt. echter dan coit zelfs. De pot wordt de inzet van een loterjj met 450.000 kansen voor u en voor mij en alle andere 10.010.998 geboren, getogen en gecorrigeerde Nederlanders. En de opbrengst wordt een fraaie chèque van 240.000 gulden, die als hulde aan Koningin Juliana aangeboden wordt ten be hoeve van het Nederlandse zwakke kind van alle gezindten. Levend sprookje In het stadion heeft een fee rond gewaard ze heet Karei Bruck- man en is toneeldecorateur van be roep waar anders stopperspil- en ander systemen over het beurs ge trapte gras rollen, heerst nu de vre dige sfeer van een sluimerend sprpokjesstadje. Een oud. vervallen muurtje met zes gekanteelde toren tjes, een brink met statige bomen, een dorpsput. een groenbegroeide ge vangenis, een majestueuze brug. een herberg uiteraard en concessie aan de moderne tijd een speeltuin met draaiorgel cn -molen en een kop van jut. en een heuse spoortrein In dit sprookjesstadje stelt een kabou ter natuurlek de wet: hij luidt het klokje van gehoorzaamheid en het stadje ontwaakt. De konijntjes wor den het eerst wakker en buitelen binnen, zonnebloemen richten zich op. het garnizoen marcheert aan en zijn herauten beklimmen de stadsto rens en steken hun trompetten. De Indianen kruipen uit hun wigwams om bljlenzwaaiend een strijddans te beginnen, kabouters rukken uit met gieters en kruiwagens, de boertjes gaan uit melken en boerinnetjes vol gen. Matroosjes er ligt een schip in de haven komen wat vertier zoeken en Chineesjes ruiken handel. En anders zou het sprookje niet KABOUTERS HALEN HET EERST DE EINDSTREEP Zaterdagmiddag werd in het Olympisch Stadion te Amster dam. ter gelegenheid van de verjaardag van H.AI. de Konin gin, een oud-Hollands ganzen bordspel opgevoerd. TEL AVIV. Zondagavond is te Jeruzalem de toestand van alawx^ afgekondigd. Aanleiding hiertoe was artillerievuur, dat in de Zuide lijke sector van Jeruzalem werd af gegeven. Een uitgaansverbod is afgekon digd, terwijl verduisteringsvoor schriften werden uitgevaardigd. volledig zijn elfjes mengen zich onder ae bevolking om er wat feest- sfeer te toveren. Want 't is feest ver telt moeder de gans. Op de torens mogen de vlaggen uit en alle sprook jesstedelingen krijgen een dag vrij om straks wanneer de grenadiers met het oude kanon een startschot geven sameij het oud-Hollandse ganzenbordspel te spelen. Zie verder pag. 2*f- DE KABOUTERTJES hebben in Amsterdams stadion het spel van Carel Briels ..Wie wint de pot" ge wonnen. SJANGHAI MET DE VAL van Sjanghai, Azie's grootste stad en een der belangrijkste handelscentra van de wereld, zal een tijdperk in de Chine se geschiedenis worden afgesloten. Tientallen jaren lang heeft het Wes ten in China een politiek van de „open depr" en handhaving van de territoriale inteeriteit gevoerd, in hoofdzaak met het doel Rusland te verhinderen, een machtspositie in het Verre Oosten op te bouwen. Thans staat Rusland op het punt. de deur toch te sluiten. Men mag de Westerse politici van hun falen geen verwijt maken. Politiek is ten slotte „de kunst van het mogelijke". Het communisme bood China iets aan. dat het democratische Westen met de beste wil van de wereld niet aan bieden kon. Bij het talrijke." verpau perde. verdeelde Chinese volk. eeuwenlang onderdrukt door land- "•s. heren, militairen 1„ kQi 1 en provinciale III net 1 machthebbers I moest de totali- zoeKiicni j tajre heilsbood. schap van Mos kou weerklank vinden. Westerse rijkdom, diplomatie en principes konden niets veranderen aan het feit. dat dit volk totaal ongeschikt is voor een democratische ontwikke ling in Westerse zin. Desondanks le verde het Westen wapens Zij kwa men in de handen van de commu nisten terecht. De royaal gegeven economische hulp spekte slechts de zakken van even corrupte als on bekwame ambtenaren. Eerst kort ge leden is het Westen gaan inzien, dat het niet voldoende wapen en geld beschikbaar kan stellen om China van 't communisme te redden, indien de Chinezen dit zelf niet wil len Wat de gevolgen van de verove ring van de macht in China door de communisten zullen zijn. is moeilijk te voorspellen Zeker is slechts, dat het nieuwe tijdperk, hetwelk China ingaat in niets op het oude zal gelij ken. Mao Tse-Toeng en zijn mannen zijn zonder enige twijfel Chinezen, maar voor alles zijn zij door Moskou opgeleide communisten. Daarover mag men zich geen enkele illusie maken. Gezondheid van Britse koning bemoedigend LONDEN. De broer van ko ning George, de hertog v. Glouces ter, heeft Zaterdag verklaard, dat de toestand van de vorst bemoedi gend is. De hertog van Gloucester, die tij dens een conferentie van Engelse padvindersleiders sprak, zei. dat „de Koning het goed maakt en dat hij zeer opgewekt is." MIDDELBURG. Zowel te Biervliet als te Vlissingen en Zou- telande zijn enkele coloradokevers gevonden. Naar de Plantenziekte- kundige Dienst mededeelt betreft het hier waarschijnlijk enkele ver dwaalde beestjes. De tijd van het jaar is nog te vroeg voor een grote vlucht. Maximaal met vijf pond naar Engeland 's-GRAVENHAGE. Van En- gelse zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat toeristen die Enge land bezoeken bij het binnenkomen van het Verenigd Koninkrijk niet meer dan vijf pond sterling bij zich mogen hebben. Men kan echter vanzelfsprekend z.g. traveller's chéques, credietbrie- ven enz. tot elk bedrag meenemen. Ook tegen het bij zich hebben van vreemde valuta bestaan geen be zwaren. Bij het verlaten van Engeland mag echter slechts de tegenwaarde van tien pond sterling worden meegenomen. Oud-minister Fiévez overleden Den HAAG. Zaterdagmiddag is te dezer stede in het R.K. Ziek- kenhuis aan het Westeinde overle den de oud-minister van oorlog ko lonel A. H. J. C. Fiévez. De overle dene bereikte de leeftijd van 46 jaar. De begrafenis van het stoffe lijk overschot van oud-minister Fiévez is vastgesteld op Woensdag op de R.K. begraafplaats aan de Kerkhof laan alhier omstreeks 12 uur. De uitvaartdienst wordt om 10 uur gehouden in de Paschaliskerk aan de Neuhuyskade. Studenten koppelden spoorwagens af De Varsity-roeiwedstrijden bren gen bijna elk jaar een iets meer dan uitbundige vreugde der stu denten met zich mee. Vrijwel unaniem was men het er Zondag over eens, dat dit roeifestijn in Utrecht en Jutfaas in „gepaste" vrolijkheid werd gevierd. Exces sen, zoals in vorige jaren voor kwamen, werden hier niet gemeld. Jammer was het daarom, dat de studenten, die met een extra-trein van Den Haag naar Utrecht zou den reizen, te ver gingen met hun „grappen". Deze heren hebben on derweg van hun trein twee rijtui gen afgekoppeld, die in Oudewa ter tot stilstand kwamen. In Woer den werd de onvolledige trein vast gehouden en spoorwegpersoneel haalde de twee rijtuigen op. Op last van de directie is de trein daar tenslotte niet verder gereden. De studenten moesten daardoor op eigen gelegenheid verder reizen. Enkele treinen ondervonden door dit incident vertraging, onder meer de trein voor Engelse verlofgan gers. Op het station te Woerden maakten enkele studenten zo veel spektakel, dat zij door de politie werden opgepakt. Onseluk op de Luchtbrug BERLIJN. Een Halton-vlieg tuig van de Luchtbrug, dat gisteren als vermist werd opgegeven, is Za terdag op 25 km. ten Noordwesten van Berlijn neergestort; alle vier de leden van de bemanning zijn omgekomen. Nadat de Oost-Duitse politie te Naucn de ontdekking van 'n vlieg tuigwrak gemeld had, zijn Britse officieren voor onderzoek naar deze stad vertrokken. Bij hun terugkeer verklaarden zty, dat de Russen zich behulpzaam hadden getoond. Olievelden nabij Duits- Nederlandse grens BERLIJN. Duitse geologen hebben in het gebied tussen de Eems en de Nederlandse grens nieuwe belangrijke olie-voorraden aangetroffen, aldus bericht het met Britse licentie verschijnende Ber- lijnse blad „Die Welt". De nieuwe vondsten zijn onlangs gedaan bij boringen ten Noord- Westen van Lingen op enkele kilo meters afstand van de Nederlandse grens. Men verwacht, dat hier een belangrijk olieveld ontsloten kan worden, aldus het blad. PARIJS. Betrouwbare bronnen alhier vertellen zonder blikken of Btozen, dat na dp opheffing van de blokkade van BerlOn de 15e Mel to PaVy» een viermogendheden conferentie begint, zy zelden zelf», dat die opheffing van de BerlUnse blokkade zelfs nog maar een kwestie was van enkele dagen en dat al» de Sowjets aansluiting van Oost-Dultsland by de West-Duitse federatie zouden wensen zoiets geen onvoorbereide Westerse mogendheden zou vinden, want dat Washington. Londen cn Pary» reeds met elkaar overleggen in welke overweging _zy zo'n stap zouden moeten nemen. geval een begin daarvan, binnen drie dagen voorspeld. „Incidenten" zei hij. Een van de zoéven genoemde „bronnen" was Herbert Evatt. de voorzitter nog wel van de algemene vergadering van de Verenigde Na ties' Hij zeide letteriyk: ..Er is alle re den het einde te verwachten van het langdurige cn allergevaariykste meningsverschil inzake Berlijn; de blokkade zal spoedig opgehe ven zijn!" Indien dit we zenlijk zo is. kan er vrede ver wacht worden niet alleen m en voor Duitsland, doch ook in het Verre Oosten deze laatste woorden zijn ook letter lijk aan Evatt ontleend. De besprekingen van de Ameri kaan Jcssup en de Rus Malik te Washington hebben dus wel iets be langrijks opgeleverd. Te Berlijn verneemt men dezelfde optimistische bijzonderheden, want kolonel Toelpanof, hoofd van de af deling Voorlichting van het Sowjet- Russische bestuur heeft op een ver gadering van hoofdredacteuren een opheffing van de blokkade, of in ieder DR. EVATT UKCl rapporteert over Indonesië Nederlanders zouden in republikeins gebied slechts centra en wegen beheersen Aanhoudend droog neer Weersverwachting, geldig tot Dins dagavond. Koude nacht met plaatselijk mist. Overigens droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. •s Nachts tijdelijk zwakke, over dag meest matige wind tussen Noord en Oost In dekuststreken ongeveer dezelfde, in het binnen land iets hogere temperaturen dan vandaag. 3 Mei: Zon op 5.08. onder 20.07: Mana op 7.51, onder 1.20. BATAVIA. De Commissie voor Indonesië van de Verenigde Naties, de UNCI heeft aan de Vei ligheidsraad rapport uitgebracht over de militaire toestand op Java en Sumatra in de periode van 24 Januari tot 11 April. Het bevat de volgende conclusies: 1) In een groot deel van het vroegere Republikeinse gebied be heersen de Nederlanders slechts de voornaamste steden en wegen. 2) De vijandelijkheden op Java en Sumatra vonden voortgang. Er is geen belangrijke wijziging in de onvang van de guerilla activiteit in de twee afgelopen maanden op getreden. In een geval, een aanval op Djokja, beliep het aantal Re publikeinse strijdkrachten onge veer 1500 man. 3) In sommige gebieden bestaan er buiten de regelmatige Republi keinse strijdkrachten nog strijd groepen zoals de Darul Islam, klei ne bewapende communistische benden, ongegroepeerde extremis ten en gewone benden. 4) De Indonesische bevolking lijdt ontberingen omdat in som mige gebieden de handhaving van recht en orde onbevredigend is en in de gebieden, die niet onder Ne derlandse controle staan, de meest dringende behoefte aan medische goederen bestaat. 5) Het schijnt de Commissie toe, dat het economisch herstel, de te rugkeer van recht en orde en het eind van 't lijden slechts kan wor den bereikt, indien spoedig alge hele overeenstemming wordt be reikt. Het rapport van de UNCI be staat uit drie delen, waarvan het eerste een beschrijving bevat van de militaire toestand op Sumatra en Java. het tweede de positie van de militaire waarnemers en het derde de conclusies der UNCI. Over de militaire toestand zegt het rapport onder meer: In Noord Sumatra heerst een sporadische guerilla-activiteit, die in hevigheid varieert, waartegen wordt opgetreden met een regel matig patrouilleren en enkele zui veringsacties van de Nederlandse troepen. In Midden Sumatra wordt nog gevochten, tengevolge waarvan huizen en dorpen werden vernield en de bevolking verliezen leed en aan aanzienlijke ontberingen on derhevig was. Over de toestand op Java wordt in het rapport gezegd: in het ge bied van Bandung bevinden zich aanzienlijke strijdkrachten van de Siliwangi-divisie. Hiervan heeft een bataljon ingestemd met de wa penstilstands-voorstellen. De ande re bataljons hebben blijkbaar be sloten, geen verdere onderhande gen te voeren. De meest recente berichten wfj zen er op. dat elk ogenblik de hui dige kleine gevechtsaanrakingen tussen de Nederlandse troepen en de Siliwangi-divisie ernstiger af metingen zouden kunnen aanne men, aldus het rapport van de UNCI. 's-GRAVENHAGE. - De PH-TES, de Soerabaja, vertrok Vrijdag uit Mauritius naar Batavia. De PH- TDK is Zaterdag uit Batavia op Mauritius aangekomen. SJANGHAI De Chinese nationalistische troepen hebben de eva cuatie van Hangtsjou het voornaamste punt van hun 750 km. lange verdedigingslinie van de kust van Tsjekiang tot midden-Kiangsi vol tooid en zijn thans bezig nieuwe stellingen in te nemen. Een communis tische aanvalsspits zou tot 60 km. achter deze verdedmgslinie zijn door gedrongen, terwijl twee andere colonnes waarvan de ene van Wocsjmg naar het Oosten en de andere van Soetsjou naar het Zuiden oprukt een geïsoleerd, doch strategisch belangrijk spoorweg- en we genknooppunt in dit gebied zouden naderen. Communistische troepen, die bezig waren met zuiveringsoperaties, bedreigen op het ogenblik plaatsen ten Noorden van Sjanghai, waarvan de belangrijkste, Woe- soeng, aan de mond van de Whanpoe ligt. De Communisten hebben Zater dag geeist. dat Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en Frankrijk „snel hun troepen, oorlogsschepen en vliegtuigen uit China terugtrek ken". Tezelfdertijd beloofden zij „alle vreemdelingen in China, die een normaal beroep uitoefenen" te zullen beschermen. Zij zeiden be reid te zyn het aanknopen van di plomatieke betrekkingen met vreemde landen te overwegen. ..hebben zich in de afgelopen dagen niet meer voorgedaan; dat waren slechts routine-contróles. waaraan men geen consequenties moet ver binden." Ook vaartuigen zullen geen over last meer ondervinden, tenminste dit heeft alweer een ander. nl. generaal Kwasjnin aan brigade-generaal Ben son verzekerd, tijdens besprekingen, die in „een buitengewoon vriend schappelijke sfeer" tc Berlijn werden gevoerd. Dus als de Britse militaire posten bij de sluizen blijven staan, moet men daaraan geen bijzondere betekenis meer hechten. Dit lykt allemaal mooi. om niet te zeggen: onverwacht te mooi. Daarom dat officiële Londense kringen nog tot voorzichtigheid manen, want Jes- sup en Malik zouden nog niet klaar zijn en op nieuwe instructies wach ten: en dan: Parijs en Londen willen toch ook nog gaarne een belangrijke duit in de Amerikaans-Russische zak tc Washington werpen dan zo nu en dan een „telefonische".... Op deze Engelse aanmaning tot voorzichtigheid sluit een Russische meededeling aan. waarvan de Taeg- lische Rundschau melding maakt en die aldus luidt: „De Sowjet-Unie zal by de even tuele viermogendheden besprekingen toch onverminderd vasthouden aan eisen van: Vredesverdrag met Duitsland, vorming van een democratische re gering voor geheel Duitsland en terugtrekking van de bezettings troepen binnen een jaar na tekening van het Vredesverdrag." Nee toch.Héus Een serie opnamen uit een Amerikaanse griezelfilm? Neen! Deze foto toont, welke veranderingen de gelaatsuit drukking van een piloot on dergaat, wanneer de wind- drièk geleidelijk van 500 tot 650 km per uur wordt opge voerd. Een kinderfeest in optima forma SOESTDIJK. In weerwil van het kille weer is het beroemde Oranjezonnetje op de Koninginne dag de feestvierders tijdens het dé filé en de bloemenhulde trouw ge bleven. Er kwam geen eind aan de rijen der duizenden, die met bloe men in de hand de brede oprijlaan voor het paleis kwamen oplopen om de vriendelijk lachende vorstin op het bordes hun aanhankelijk heid te betuigen. Toen het défilé afgelopen was, lag het brede bordes bedolven on der de kleurrijke pracht van dui zenden bloemen. Eerst hadden drie duizend kin deren van de lagere scholen te Baam en Soest het Wilhelmus ge zongen begeleid door de Baarnse Harmonie „Crescendo" De kleine zangers hadden zich voor het paleis opgesteld met ballonnetjes, die na het Wilhelmus de lucht in moes ten. Maar voor dit spannende ogen blik was aangebroken waren reeds vele ballonnen ontsnapt, hoog de lucht in, de Oranjezon tegemoet. Toch bleven er nog genoeg over om het feest te doen slagen. Het Wil helmus was nog niet verklonken of er stegen bijna drie duizend bal lonnetjes op, onder luid gejuich van de grote kinderschare. Voor- I dien waren vier meisjes uit Baarn en Soest, nl. Anneke Albers, Ada Olthoff, Corrie Beyer en Henny van Veile het bordes opgestapt om aan de prinsesjes Beatrix en Irene, eigen ballonnetjes te overhandigen. Het comité Kinderfeest heeft en kele mooie prijzen beschikbaar ge steld voor wiens ballonnetje het verst van Soestdijk neerkomt. Prinses Margriet mocht de plech tigheid niet van het bordes af bij wonen, omdat zij wegens een lichte verkoudheid het bed moest houden. Van een der ramen van de kinder kamer uit kon zij het hele feest van bloemen en ballonnen gade slaan. Voor een ander raam van de kinderkamer mocht het jongste prinsesje op de schoot van prinses Wilhelmina het feest meemaken. Na het défilé bracht de band van Arnhemse rooms-katholieke verken ners met schetterende trompetten en slaande trommels een warme hulde aan de koningin. Zij waren speciaal genodigd op het feest te komen, omdat de koningin tijdens de kroningsfeesten vorig jaar reeds weg was, toen zij op het Stadion- veld hun prestaties ten beste ga ven. Aan het slot van het feest kwam het koninklijk gezelschap van het bordes af om de leden van het co mité Bloemenhulde en die van de Oranjeverenigingen te begroeten. Onder de gasten voor het bordes bevonden zich ook de burgemeester van Soest, mr. S. P. baron Ben- tinck en de burgemeester van Baarn, jhr. F. J. van Beeck Cal- koen. Gedurende de plechtigheid ston- De drukpersen van Sjang hai verliezen steeds meer terrein in hun strijd tegen de inflatie. Een Amerikaanse dollar kost reeds 3 millioen „gouden" joean. Op de lste Mei hadden de werkgevers 2000 milliard joean nodig om de maandsalarissen te kun nen uitbetalen. De bezorger met de lang ste krantenwijk is de 15- jarige Donald Olson uit Min neapolis. Hij moet een speciale editie van de Min neapolis Sunday Tribune aaan bezorgen bij staatslie den in 15 hoofdsteden van de wereld, o.a. in Brussel, Da mascus en New Delhi. Ge lukkig voor hem, mag hij 'n vliegtuig nemen. In het leger van Israel heerst een Babylonische spraakverwarring. Men hoort er Engels. Duits. Frans, Sla visch. Jiddisch enz. Nu moe ten de soldaten binnen 6 we ken 1100 woorden Hebreeuws leren, anders gaan ze de pe toet in. den tienduizenden belangstellenden op de Amsterdamse Straatweg voor de paleistuin bijeen. Uit het buitenland ontving de Ko ningin ook vele gelukwensen, o.m. seinde president Truman haar: Het Amerikaanse volk en ik wensen U van harte geluk en het allerbeste ter gelegenheid van Uwer Majesteits verjaardag". Volgens een communistisch ra diobericht is het grootste deel van zeven nationalistische legers onge veer 128 km. ten zuiden van Nan king omsingeld en is de vernieti ging van deze troepen in gang Meer dan 40.000 regeringssoldaten zouden reeds zijn gevangen geno men. Drie Britse passagiersvliegtui gen en een aantal toestellen van de Britse luchtmacht worden in ge reedheid gehouden om, zo nodig, de zich te Sjanghai bevindende Britse onderdanen nog op het laatste ogenblik te kunnen weg voeren. Men verwacht heden te Hong kong de aankomst van het Neder landse s.s. „Boissevaln" cn van de „Fort Charlotte" (Am.), die teza men 160 buitenlandse vrouwen en kinderen uit Sjanghai aan boord hebben. VRIENDELIJKHEDEN OVER EN WEER BERLIJN. Na een detentie van 24 uur hebben de Russische autoriteiten Zaterdag drie leden van de Britse M P. die Vrijdag avond in de Russische zone gear resteerd waren, vrijgelaten. Over de vrijlating hebben van beide zijden kolonels onderhandeld, „tien meter in de Russische zone" De buigende en glimlachende Rus, Soeronof, deelde de Britse ko lonel Corbett mede, dat de Britse soldaten zich goed gedragen en geen moeilijkheden veroorzaakt hadden, maar dat zij zich in de Russische zone hadden bevonden en daarom gearresteerd waren. „Er is altijd zo'n drukte wanneer er hier iets aan de hand is," zei de Russische officier tot de verslagge vers en fotografen. Hij droeg voor de „plechtigheid" een nieuw uni form met aï 2'.in medailles. Korporaal William Shaw zei, dat hij de jeep chauffeerde, toen Duitse burgers mededeelden, dat de com munistische politie bezig was de veestapel van de boerderij Karoli- nenhöhe aan de Brits-Russische sectorgrens in beslag te nemen. De boerderij ligt in de Russische zone, maar wordt beschouwd als beho rende tot de Britse rector. „Toen wij er aankwamen zagen wij enkele mannen, die de paarden opdreven," zei Shaw, „wij volgden hen en werden plotseling door ge wapende Duitse politiemannen om ringd Wij konden niets beginner.". „Zij brachten ons over naar de in de buurt gelegen Russische post en leverden ons aan de Russische soldaten uit Wij werden goed be handeld. Het voedsel was zeer goed, hoewel we niet wisten wat het was. Zij gaven ons ook Russi sche sigaretten". Ook de bij Klein Zacher gearres teerde Britten zijn zonder verder commentaai vrijgelaten. Bij overstromingen ln Zuid-Ma- rokko zijn zes personen om het leven gekomen. De materiële schade is aan zienlijk. Leahy ambassadeur der V.S. in Den Haag;? NEW YORK. Volgens de Amerikaanse radio-commentator, Drew Pearson, zal admiraal Leahy, die reeds enige tijd de voornaamste medewerker van president Truman op militair gebied is. tot ambassa deur der Verenigde Staten te Den Haag worden benoemd. Op de kaAAeJ Zondagsrijverbod D E 24ste April van dit jaar was '-^een uitzonderlijke mooie-weer Zondag. Op zo'n dag ontvlucht ieder, die maar enigszins kan, de stoffige stad om verpozing te zoe ken in de vrije natuur of wat daar voor doorgaat. Op zo'n prach tige voorjaarsdag kan men het nauwelijks beter treffen, want de bollenvelden staan in bloei en de vruchtbomen dragen hun bloesem pracht Maar het Zondagsrijverbod was op die 24ste April van kracht, misschien zeer tot genoegen van de duizenden fietsers, en de enige auto's, die zich op de weg bevon den, waren van buitenlandse bezit ters. Dat Zondagsrijverbod is niet zowaar een ambteiyke maatregel. Het heeft zelfs een zeer verstrek kende betekenis. Onze brandstof- fenpositie laat het onbeperkt ge bruik van olie en benzine nog niet toe. Ze kosten o'ëviezen en devie zen, dit is reeds uitentreuren be toogd, zijn schaars. Toen het Zon dagsrijverbod twee jaren geleden inging, hoopte de regering daarme de een aanzienlijke besparing te bereiken en het feit, dat dit ver bod nog steeds van kracht is, kan ei- op wijzen, dat het aan zijn doel beantwoordt. Dus waren de auto bezitters op die heerlijke bollen en bloesem Zondag genoodzaakt om óf thuis te blijven en uit wan delen te gaan óf de fiets van de zolder te halen en een nuttige li chaamsbeweging te nemen. Met deze uiteenzetting houdt het vraagstuk niet op een vraagstuk te zijn. Er zit namelijk veel meer aan vast! Want die duizenden autobe zitters zouden, indien zij op meer genoemde dag wèl langs Neerlands dreven hadden mogen toeren, bij tijd en wijle gebruik hebben ge maakt van pleisterplaatsen, in de vorm van café"s, hotels en restau rants, om de inwendige mens te versterken en het vaderlandse stof uit de keel te spoelen. Met andere woorden, omdat zij niet mochten rijden met hun auto, zagen de con- sumptiebedrijven een aardig som metje verteringen aan hun neus voorbijgaan. De bedrijfshoreca heeft direct na het afkondigen van het Zondagsrijverbod bij de Minis ter van Verkeer ernstige bezwaren ingebracht, die echter zonder uit werking bleven. Thans heeft de bedrijfshoreca een enquête inge steld, waarvan de conclusies ta melijk verontrustend mogen heten. De bedrijven, die bruikbare gege vens inzonden, vormen naar hun aard en omvang een duidelijk en betrouwbaar gemiddelde van het totale aantal ondernemingen, dat bij het rijverbod direct is geïnte resseerd. De gegevens tonen aan, dat het verlies in ontvangsten bij 57 be drijven over het jaar 1948 rond één millioen gulden bedroeg. In per centages uitgedrukt wordt het schadebeeld nog aanzienlijk slech ter. Dan blijken verliezen, varië rend van 20 tot 90%. En nog ern stiger laat de situatie zich zien wanneer wij letten op de omvang van de hier betrokken bedrijven, die in vele gevallen zo is, dat als gevolg van de Zondagschade, de grens van de bestaansmogelijkheid is bereikt. Wanneer wij nu het ge tal 57 in verhouding brengen tot dat van alle betrokken onderne mingen, is de schatting van het verlies op 10 a 15 millioen gulden jaarlijks vrij aannemelijk. Het noodlot van elke maatregel brengt mee, dat ze goede en kwade gevolgen heeft Het goede zit hier in de brandstofbesparing; het kwade in het inkomstenverlies der horecabedrijven. In het licht van de gepubliceerde cijfers lijkt het ons van groot belang, dat ernstig wordt nagegaan in hoeverre het goede dan wel het kwade over heerst. Want als er dan toch over deviezen wordt gesproken, het gaat hier om het wel en wee van een deviezenbrengende bedryfsUkl

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1