C Ondanks koude vierden duizenden blij 't Koninginnefeest H VVV ijvert voor verfraaiing van Amersfoort Lichtende stoet trok langs donkere grachten Meistoet trok al vroeg door Amersfoorts straten In kort. bestek Op Koninginnedag vestigde het AKG een traditie Het zwakke kind wint de pot Maandag 2 Mei 1949 Het was koud, op de middag en de avond van Koninginnedag. Kouder dan in vorige jaren, toen de Augustus-zon stralen zond naar blijde mensen in ons land, die uiting wilden geven aan hun liefde voor hun Vorstin. De koude van deze laatste April-dag kon echter niet verhinderen, dat duizenden en nog eens duizenden mensen Zaterdag op de been waren in alle delen van onze stad. afdeling Utrecht van de Bond en „Spakenburg" komt in de Bond uit. Niettemin won CJVV met 32, hoe wel de gasten technisch beter speel den. CJVV zal zelden zoveel belang stelling voor haar wedstrijden heb ben gehad als Zaterdagavond. Ieder een leefde mee met wat er binnen de lijnen, in het felle licht van de schijnwerpers, gebeurde, juichte om ieder doelpunt en besprak de kwa liteiten van de spelers. Imponerend vuurwerk hield aandacht gespannen Zaterdagmiddag begon de grote drukte omstreeks half twee, toen velen zich met „Wilskracht" op maakten om zich naar „Birkhoven" te begeven, waar Harry Kroeze's motorkozakken uit Selderen een gastvoorstelling zouden geven. Aanvang twee uur, stond er op het officiële programma, maar het werd drie uur. tot groot ongenoegen van de ongeveer 2500 toeschouwers, die hetzelfde trouwens vorig jaar ook al meegemaakt hadden bij de ballon opstijging. Het was maar goed, dat „Wils kracht" af en toe een rondje maakte over het HVC-veld, want men had in dat uur nu tenminste iets om naar te kijken. Eindelijk begon dan de sensatie, waarvan wij, eerlijk gezegd, weinig hebben genoten. De motorkozakken mogen dan inderdaad op hun „stoomfietsen" thuis zijn als geen ander, een bijna oneindige herhaling van practisch dezelfde stunts leidt al te gemakkelijk tot een zekere non chalantheid in de uitvoering er van, De heer Marius van der Werf heeft een drukke dag gehad. Hij moest vele malen de toren beklim men om het carillon te bespelen. Lampions De lampionoptocht door Amers- foorts plantsoenen in de binnen stad trok veel bekijks. Dat was verdiend, want het schijnsel, dat zovele kaarsjes maken en dat zo feeëriek weerkaatst wordt in 't licht van Amersfoorts grach ten, is en blijft toch altijd nog mooier dan welke electrische verlichting dan ook. De binnenstad leek Zaterdagavond uitgestorven. De feestgangers waren op het terrein aan de Leusderweg of in „Amicitia", waar de kunstena res Cia-Boort optrad met haar „gro- te-mensen poppenkast". Deze vorm van kleinkunst is in Amersfoort niet al te bekend. De kennismaking was efhter tot ieders genoegen. Cia Boort tfonde zich een uitstekend voor drachtskunstenares met een uitste kende dictie. Eerst kreeg men de geschiedenis van het Vrouwtje van Stavoren te zien en te horen. Ieder een kent het verhaal van de hoog hartige vrouw, die haar naasten niet liefheeft en alleen leeft voor zichzelf, totdat ook zij begrijpt, dat geld al leen niet gelukkig maakt. Van lichter genre was het verhaal, hoe molenaar Jorg zijn vrouw kreeg. Dit was een gezellig spel met vele aardige vondsten, waarbij de muzi kale omlijsting goed paste. De Amersfoortse muziekvereni ging ging aan het hoofd van een gro te groep mensen naar het feestter rein aan de Leusderweg, waar een lichtwedstrijd tussen het eerste elftal van de Christelijke voetbalvereni ging CJW en van „Spakenburg" werd gespeeld. CJW speelt in de Vuurwerk-vandalen Enkele jongens, die op Koningin nedag in de Flierbeekstraat aan het spelen waren met vuurwerk, haal den de aardigheid uit enkele van deze dingen in een brievenbus te de poneren. Het gevolg was, dat de brievenbus aan de binnenzijde uit elkaar sprong. Een heer kwam bij de politie vertellen, dat het afste ken van vuurwerk hem een schroei plek in zijn pantalon had gekost. Twee meisjes kwamen hun beklag indienen, voor het feit, dat jongens vuurwerk tegen hun jassen hadden gegooid. Een jas werd zwaar be schadigd, de ander werd licht ge schroeid. Ons dagelijks teveel Een wielrijder, die met zijn han den los van het stuur reed, werd bekeurd. Hetzelfde overkwam enke le knapen, die op de openbare weg aan het voetballen waren, een be stuurder van een auto, die met zjjn wagen het stopverbod negeerde, een ander, die met zijn kar links om een verkeersheuvel reed en een fiet ser, die z\jn ry'wiel niet had voorzien van een voor- en achterlicht. men bleef geboeid kijken, totdat de lichtende letters, die samen het woord „Leve Juliana" vormden, ver dwenen waren en de nacht weer even donker was als iedere nacht. Het Koninginnefeest 1949 was ten einde. Hoewel er in verscheidene dancings zogenaamde oranje-bals waren. Het was een dag geweest, die weinig verschilde van andere Ko- ninginne-feestcn, ook niet wat het programma betreft, waarvoor vele malen ook het gemeentebestuur van Amersfoort, belangstelling toonde. Groots vuurwerk Na de voetbalwedstrijd kwam het sluitstuk van Koninginnedag 1949. Het traditionele grote vuurwerk! Het imponerende spel van vurige ballen, hoog in de lucht fascineert toch nog altijd jong en oud. Vuur werk, een oude uitingsvorm van vreugde, biedt, dank zij de heden daagse fabricatie-methoden, een gro te mengeling van kleuren en allerlei combinaties. Zo was het ook ditmaal weer en Zionisten herdachten één-jarig bestaan van Israel In verband met de onafhankelijk heidsdag van de staat Israël kwa men de leden van de Amersfoortse afdeling van dc Nederlandse Zionis tenbond en de Vrouwengroep van dc N.Z.B. (W.I.Z.O.) Zondagavond in 't Volksgebouw aan de Snouckaert- laan bijeen. De bijeenkomst, die een feestelijk karakter droeg, werd ge opend door de heer M. Polak, voor zitter van de N.Z.B. afdeling. De heer Polak maakte de aanwezigen duidelijk, dat er In één jaar nadat de Joodse staat werd uitgeroepen, veel ten gunste van de Joden is ver anderd. Voordien vormden zij een verdreven kolonie, die weinig good will in de wereld ondervond. Tegen alle verdrukking in werd de nieuwe staat gegrondvest en na een jaar moeizaam werken bekroond .met de erkenning van de staat Israël door vele landen. Begeleid door mevr. Sluzewski uit Soest zong Iwan Raskolnikoff hier na het Joods partisanenlied, waarna mevr. dr. Nadia Stein uit Tel Aviv, gedelegeerde van de WlZO-execu- tieve, een inleiding hield over het aandeel dat de WlZO-vrouwcn heb ben geleverd bij de opname van de massa-alyah in Israël. Aan de hand van talrijke fraaie lichtbeelden liet zij zien hoe honderden Joden uit alle landen van de wereld naar Israël komen om daar een onderkomen te vinden. Mevr. Stein doceerde geen droge theorie, maar beelden en woorden uit het dagelijkse gebeuren, over de politieke, sociale en econo mische opbouw van de jonge staat Een en ander werd door de aanwe zigen met grote aandacht gevolgd. Na de pauze zong Iwan Raskolni koff nog enkele Joodse partisanen- en volksliederen, terwijl de pianiste mevr. Sluzewski nog enkele piano- soll op gevoelige wijze vertolkte. Als de wijn is in de man Twee bij elkaar inwonende fami lies, die gezamenlijk op Koninginne dag een borreltje dronken, scheen dit slecht te bekomen, zijn zochten althans ruzie met elkaar. Een van de bewoners sloeg met een huis kamerlamp de ruit van de bijkeu kendeur in. De ruzie werd door tus senkomst van enkele agenten be slecht. Stille hulde aan gevallenen Ter herdenking van de tijdens de bezetting gevallen Amersfoortse Politiemannen Ter Beeke, De Graaf en Reinten, zal Woensdagmorgen om 9 uur in de „wacht", waar een gedenksteen is aangebracht, een stille hulde worden gebracht. Eén Mei-viering der C.P.N. De Amersfoortse afdeling van de Communistische Partij Nederland (C.P.N.-De Waarheid) vierde Zon dag de 1 Mei dag. 's Morgens ver zamelde zich een kleine groep leden der C.P.N. op de Russische begraafplaats bij Rusthof, waar een plechtige herdenking werd ge houden. In de Markthal werd 's middags een bijeenkomst vodr de kindere georganiseerd. Het gezel schap Charles verzorgde een aar dig programma, waaraan een buik spreker en ballopers hun medewer king verleenden, terwijl een pop- penkastvertoning een attractie vormde. Ongeveer 300 personen bezochten de avondbijeenkomst in de Markthal. De vergadering werd geopend door de -oorzitster van het feestcomité, mej. C. Baas. Nadat Wija Gramsberg enkele ge dichten had gezegd, hield het ge meenteraadslid, de heer W. van Apeldoorn, een korte rede, waarin hij o.m. de politiek, die door het Amersfoortse college van Burge meester en Wethouders wordt ge voerd en door de gemeenteraad wordt goedgekeurd, op felle wijze hekelde. Het zangkoor „Morgenrood" bracht vervolgens een potpourri van socialistische liederen ten ge hore, waarna Rie Lips-Odinot, die als Nederlands afgevaardigde het Vredescongres te Parijs bezocht, het woord voerde. Op deze dag, aldus de spreekster, beloven wij plechtig onze kame raad Stalin: wij zullen alles in het werk stellen om de vrede te hand haven, wij zullen alles doen voor het land der vrede, de Sovjet Unie. Nadat spreekster de landspoliti^k had becritiseerd, besloot zij met de uitroep: Leve de C.P.N.; Leve de Sovjet Unie; Leve het socialisme. Na de pauze trad het Russische gezelschap „De Rode Ster" op. „Natuurhistorische" fiets te rond Amersfoort De afdeling Amersfoort van de Ned. Natuurhistorische Vereniging stapte Zondag op de fiets en reed door de mooie omstreken van Amersfoort. Het doel van de tocht was hoofdzakelijk in de gelegen heid te komen de bedrijvige vo gels gade te slaan, te luisteren naar hun zang en hun geluiden te leren herkennen. Als leider der excursie fungeerde de heer A. He mels, die de deelnemers op uiterst deskundige wijze menigmaal inte ressante bijzonderheden wist te wijzen en te vertellen. Helaas moest tijdens de tocht geconsta teerd worden dat vele vogelnestjes waren uitgehaald. Het verheugde de deelnemers aan de excursie ook menige plant reeds in bloei te zien. Op het erf van een boerderij in Hoevelaken zag men verscheidene bevers, die daar gefokt werden om de waarde van hun bont. De fietstocht was in alle op zichten een succes. Poging tot inbraak Bij de Politie werd Zaterdagmor gen aangifte gedaan van poging van diefstal aan de Utrechtseweg 250. Een of meer onverlaten hebben gepoogd met behulp van een beitel of mes het slot van een deur te for ceren. Toen hun dit niet gelukte sloegen zij een ruitje van de bijkeu kendeur in, maar gelukkig bleek de tussendeur van de keuken gesloten te zijn. Er werd niets vermist. MACLEAN WON. Veel verrassingen deden zich bij de zesde competitie-rit van „De Pe daalridders" niet voor. Doordat en kele renners naar Alkmaar waren, om daar hun krachten te meten in de „Ronde van Alkmaar", was de bezetting in de A- en B-klasse niet groot. MacLean beheerste de A-klasse volkomen. Reeds in de eerste ron den de strijd ging over 90 K.M. nam hij een voorsprong. Geheel alleen legde hij in een stevig tempo de voorgeschreven ronden af en kwam als eerste over de eindstreep. Van Walsum en Bouwman hebben in goede samenwerking steeds achter de winnaar aan gezeten, doch het lukte hen niet zijn wiel te pakken te krijgen. De beide renners lieten het niet op een eindsprint aanko men, doch gingen broederlijk over de streep, waarbij Bouwman de eer aan Van Walsum gaf om tweede te worden. Van der Riet. die reeds in het be gin van de strijd achterstand kreeg, bleef geheel op zichzelf aangewezen en had daardoor een moeilijke rit. Hij bleef echter dapper volhouden en passeerde tenslotte als vierde de finish. In de B-klasse gingen vier renners voor een 60 K.M.-rit van start. Na drie ronden 45 K.M. gingen de gebroeders Van der Glas uit de course. Inmiddels had Böfinger een flinke achterstand keurig op weten te halen. In een felle eindsprint wist hij zelfs de favoriet Jonkman te ver slaan en zich zodoende als eerste te klasseren. Voor de C-klassers stonden sprint wedstrijden op het programma. Na met vrij veel gemak tegenstanders te hebben afgeschud verslieg Lem ook zijn rivaal Wiggerman en werd zodoende eerste in zijn klasse. Wig german werd goede tweede. Berk hout. die pas enkele maanden fietst en er steeds beter inkomt, verover de de derde plaats. De uitslagen waren: A-klasse: 1. MacLean. 2 Van Wal sum. 3 Bouwman. 4 Van der Riet. B-klasse: 1 Böfinger. 2 Jonkman. C-klasse: 1 Lem, 2 Wiggerman, 3 Berkhout. 4 Barreveld, 5 D. van Wijk, 6 Van Eldert, 7 Dunk, 8 Van de Berg, 9 H. van Wijk. Nu dit jaar 1 Mei op Zondag viel, besloot de P. v. d. A. en de A.B.B. de feestdag van de arbeid op 2 Mei te vieren. In de tuin ach ter het Volksgebouw aan de Snouckaertlaan verzamelden zich vroeg in de morgen een groep le den van de plaatselijke afdeling van de P. v, d. A. en clh moderne akbeweging. De heer E. Veen- vliet, voorzitter van de Meicom missie. opende de Meidag met een toepasselijk woord. Hij herinnerde aan het internationale congres, dat in 1889 te Parijs werd gehouden. Deelnemers uit een groot aantal landen besloten toen ieder jaar op 1 Mei te demonstreren voor de achturige werkdag. Het was een vastberaden besluit, dat door de tegenstanders als een utopie werd gedoodverfd en zelfs door menig arbeider voor onwaarschijnlijk werd aangenomen. Het was in een tiid, dat het kapitalisme hoogtij vierde, toen deze roep door de wereld klonk. Niemand zal ver wacht hebben dat een aantal jaren later de achturige werkdag zou worden ingevoerd. Er is sindsdien veel ten gunste van de arbeiders- Twee Hlllegomse autodieven zijn Za terdagavond, na een wilde achtervol ging door de Haaiiemse politie, tegen een paal gereden. De een ligt ln het ziekenhuis, de andere zit in de cel. Op 4 Mei zal ln Varsseveld (bij Win terswijk) een twee meter hoge beelden groep worden onthuld ter nagedachte nis aan de gesneuvelden uit dat dorp je. Een luchttaxi is Zondagmiddag op het vliegveld Ypenburg beschadigd, toen zij tegen een startwagentje botste Gewonden zijn er niet Zes Amster damse trampassagiers zijn gewond bij een botsing op het Leidseplein tussen lijn 1 en lijn 2. e De Amsterdamse politie heeft pamfletten van de Algem. Ned. Jeugd-Ver. ln beslag genomen, die als beledigend voor de regering worden beschour/d. „Wij geven toe. dat het. voor het ogenblik althans, onmogelijk Is een Middellandse Zeepact te sluiten," aldus heeft de premier van Turkije. Chem- settln Gunaltay, ln het blad ..Tan" ver klaard Het Zuid-Westen van de Verenigde Staten is gedurende het weekeinde geteisterd door wervelstor men. Twee mensen werden gedood, meer dan 50 gewond. Aan het univer siteitsgebouw van Oklahoma werd een schade van 100.000 dollar aangericht - De V N.-Assemblée heeft met 34 tegen 6 stemmen een revolutie aanvaard, waarin „grote bezorgdheid" tot uit drukking wordt gebracht ten aanzien van de beschuldigingen, welke in de kwestie van de processen tegen kerk dienaren tegen Hongarije en Bulgarüe zijn gericht Geëist wordt, dat in over eenstemming met de vredesverdragen maatregelen zullen worden genomen, ten einde de eerbiediging van de men selijke rechten te waarborgen. In Frankfurt heeft ccn Amerikaanse sol daat gisteren onder invloed van sterke drank twee Duitse meisjes neergescho ten. De slachtoffers verkeren ln le vensgevaar. De voormalige Ameri kaanse consul-generaal ln Amster dam. Charles Hoover. Is gisteren ln Washington op 76-jarige leeftijd over leden Bloklandtgasthuis herbergt mooie expositie De tentoonstellingsruimte van het St. Pieter- en RIoklandtsgasthuis herbergt momenteel schilderijen, tekeningen, grafieken en zilver smeedwerk van leden van het Amersfoorts Kunstenaars Genoot schap. Op Koninginnedag is deze expositie geopend. Daartoe hield dr. R. Miedcma 's middags een in leiding. Het is met voorrecht en vreugde, zo zeide hij, deze voor jaarstentoonstelling te mogen in leiden. Het is daarom vooral een blijdschap, omdat het goed is op deze dag ook nog een ander geluid te laten horen dan van de motor- kozakken alleen. Een nieuw geluid, nu wij op de grens van de Meimaand staan. De Mei, die door Herman Gorter eens zo mooi bezongen is; een nieuwe lente, een nieuw geluid. Dat geluid is dan geen motorge ronk, want het is meer naar de geest van de Vrouw wier verjaar dag vandaag wordt gevierd, als de kunstenaars hun werk tonen. Zij toch groeide op in een kunstzinnige omgeving. Zij zal dikwijls Haar Moeder, in de weinige stille uren dat Zij kon schilderen, hebben ga degeslagen. Wij kunnen dus veron derstellen dat onze Koningin de meeste vreugde heeft aan datgene wat de kunstenaars als het beste van hun eigen leven tonen. Dr. Miedema zou op 30 April deze expositie van het AKG gaarne een traditie willen zien worden, de dag die zo nauw verbonden is met het feest van de arbeid. Deze tijd is voor kunst en kun stenaar de allermoeilijkste. Men worstelt van dag tot dag met de problemen. Die „struggle for life" dreigt de cultuurwaarden te ver dringen. De belangstelling voor het kunstwerk raakt bij velen op cle achtergrond. Het is wellicht de tra giek van deze tijd. Het is de tijd van een lach en een traan, zoals ook Gorter het eens zo meesterlijk heeft bezongen in zijn Mei. De kunstenaars tonen echter dat zij scheppend blijven. Hoe moeilijk de tijd ook is zij moeten doorgaan. In hun werk, zo vervolgde dr. Mie dema, vindt men allerlei elemen ten van vertroosting. Het is daarom zo verheugend, dat temidden van de storm van deze tijd, in het ge vaar, dat de kunst meer en meer naar achteren wordt gedrongen, ons gemeentebestuur voor onze kunste naars op de bres staat. Dat het be sef bestaat om de gemeenschap meer en meer van de waarde van de kunst te doordringen, vond spr. van grote betekenis. Nu het ge meentebestuur tot aankoop van schilderijen zal overgaan staat vast, dat alle mensen er aan meedoen. Daarom hoopte dr. Miedema dat de Amersfoorters innerlijk en uiterlijk zouden verstaan wat door ons ge meentebestuur wordt gedaan. Mis schien is het wel een uitgangspunt voor de stichting eerlang van een klein stedelijk museum, zo besloot de inleider, die in de aanvang van zijn betoog waarderende woorden had gericht tot burgemeester en mevrouw Moolendijk, die met vele anderen van hun belangstelling blijk gaven. De voorzitter van het A.K.G., de heer J. Bezaan, vertrouwde ons ten slotte nog toe, dat het bestuur van hel AKG een aantal grafieken van de leden heeft aangekocht, om t.z.t. onder de kunstlievende leden te verloten. klasse veranderd, maar de 1 Mei dag bleef in ere, het bleef een dag, waarop de socialisten uit alle lan den der wereld de getuigenis van hun idealen aflegden. Nu wij voor de 60e maal de 1 Meidag gaan vie ren, zo vervolgde de heer E. Veen- vliet. ziet menigeen de wereldvre de als een utopie. Wereldvrede is geen utopie, verklaarde spr. na drukkelijk. Wanneer alle mensen daadwerkelijk de wereldvrede na streven, zal vrede over de gehele wereld het uiteindelijk resultaat zijn. Na deze opening declameerde e^n jong AJC-ster, Corrie Jansen, hei Mei-gedicht van Adama van Scheltema. „De Stem des Volks" zong vervolgens het lied „Aan de Strijders", waarna de heer Veen- vliet de in het afgelopen jaar overleden partijgenoten en leden van de moderne vakbeweging en in het byzonder de gevallen kame raden in Indonesië, herdacht. Voor afgegaan door de arbeidersmu- zbkvereniping ..A. J Hegheraat", zette een fleurige stoet zich ver volgens in beweging voor het ma ken van een mars door de straten van het Leusderkwartier. De lang slapers werden gewekt door de vrolijke marsmuziek en de frisse liederen. Een deputatie van de Meicommissie begaf zich inmid dels naar de begraafplaats „Rust hof" waar de vlag halfstog werd gehangen. Posthuum werden de overleden vrienden herdacht door het leggen van enkele bloemstuk ken aan de voet der vlaggestok. Na de reveille werd de stoet voor het Volksgebouw ontbonden door de voorzitter van do A B.B., de heer M. van Oort, die de aanwe zigen opwekte tot onverzwakte strijd voor het socialisme. Herdenking gevallenen Evenals vorige jaren zal op de avond voorafgaande aan de Bevrijdingsdag dus Woensdag 4 Mei. op de algemene begraafplaats aan de Veldweg te Soest, do gebruikelijke herdenking plaats hebben van hen. die vielen voor de bevrijding van ons Vaderland- Van drie punten af in de gemeente, n.l. het Rosarium, het pleintje aan de Birktstraat hoek Vosseveldlaan cn het pleintje Beukenlaan hoek Beetzlaan zal de stille tocht naar de begraaf plaats aanvangen. Van het Rosarium af en het plelntie aan de Beulenlaan ver trekken de deelnemers te 7.15 uur en van het pleintje Birktstraat te 7 30 uur. 's Middags zal op de fusilladeplaats op het vliegveld Soesterberg. eenzelfde herdenking worden gehouden, alwaar eveneens, nadat twee minuten stilte ln acht zijn genomen, „Apollo" zich zal doen horen. Winia clubkampioen van „Soesterkwartier" In de onderlinge wintercompetitie van de schaaverenlging „Het Soester kwartier". welke thans is beëindigd, heeft de heer R Winia beslag weten te leggen op het clubkamploenschap. De winnaar van vorig jaar. de heer Zwart, heeft, na een wij zwak begin, een flinke eindspurt Ingezet. doch heeft, na een vrij zwak begin, een flinke eindspurt Ingezet, doch heeft het desondanks niet verder kunnen brengen dan de vierde plaats, vlak achter de heren Schuurman cn Sies- werda, die resp. 2e en 3e werden. DE INWONERS VAN BAARN EN SOESTDIJK hebben H.M. de Ko ningin Zaterdagmiddag in de tuin van het Paleis Soestdijk een grootse bloemenhulde gebracht. Na de bloemenhulde hebben ongeveer 3400 schoolkinderen uit Baam en Soestdijk ballonnetjes opgelaten. Prinses Beatrix en Prinses Irene namen aan dit festijn deel. Gewapend met hun ballonnetjes wachten zijstaande op het bordes voor het Paleis, tussen H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard, het sein af om ze los te laten. Wedstrijd tuinaanleg en balconversiering Van 1923 tot 1939 bestond er in Amersfoort een Turnvereni ging, welke ten doel had tussen haar leden wedstrijden te orga niseren in het onderhoud en ver siering hunner tuinen. Deze opzet bleek een groot succes en velen gaven hun uiter ste krachten en talent om het stukje grond dat hun huis be grensde tot een lusthof te ma ken voor zichzelf en een lust voor het oog der voorbijgangers. Helaas vond deze vereniging ten gevolge van de mobilisatie in '39 en de daarop volgende bezettingsjaren een ontijdig einde. Het nieuwe bestuur der V.V.V., dat zich buiten andere werkzaam heden, welke onze stad ten goede ko men, ook voelt aangetrokken de me dewerking der burgerij in te roepen op het gebied der stadsverfraaiing, deed pogingen de oude vereniging nieuw leven in te blazen. Teneinde tot definitieve actie te komen kwam dezer dagen een inmiddels gevorm de voorlopige commissie in verga dering bfleen teneinde haar plannen te bespreken. Zij doet in de allereerste plaats een beroep op allen, die bij willen dragen dit seizoen nog tot resulta ten te komen. Indien zich voldoende deelnemers opgeven, kan onmiddel lijk worden overgegaan tot het uit schrijven van een wedstrijd, waarbij een uit vakmensen gevormde jury H.V.C. „bekert" verder H.V C. trok Zondag naar Weesp om daar dc vierde klasser The Victory te ontmoeten. Deze bekerwedstrijd eindig de in ten 71 overwinning van de viermaal. Kattenberg tweemaal en Prinsenhof eenmaal. Door deze overwinning zal H.V C. volgende week Zondag opnieuw moe ten spelen. De tegenstander is nog niet bekend, daar de loting nog niet is ge schied. De mogelijkheid is niet uitge sloten. dat een eerste klasser naar Amersfoort zal komen. Koffie met amandel Koffie met amandel", zeiden we tegen juffrouw nummer zes die met een zuur gezicht rond liep, omdat ze ook moest werken op Koninginnedag. De amandel moest nog gebakken worden, zodat we van harte instemden met de dame aan het volgende tafeltje, die tegen haar gezellin, of mogelijk ook in het algemeen zei. dat gebakken amandel het lekkerst smaakt, als ze vers ge bakken is. De lunchroom leek we za gen het, toen we rondkeken, op een gezellig zitje in een dieren tuin tijdens de vacantie, want rond en onder de tafeltjes kri oelde het van de kinders, die, zoals altijd op Koninginnedag, papieren mutsen en feestneuzen op hadden, om van de porties ijs maar niet te spreken. Dc dame en haar gezellin naast ons tafeltje, die van de amandelhadden ook twee peu ters bij zich, die telkenmale in het niet verdwenen en dan te voorschijn kwamen onder onze stoel, waar ze stationnetje speel den met de poten. Het gesprek, dat de dames voerden, ging niet alleen over amandel, integendeel, ook over serieuzer zaken als b.v. werken op Koninginnedag. Toen de ene peuter de draaideur bestormde, kwam het gesprek zelfs op on gelukken, die er gebeuren kun nen, wanneer draaideuren weer barstiq zijn en van de draaideu ren gingen we, dat was de hele lunchroomomdat je op Konin ginnedag toch niet hoeft te fluisteren, naar Amerika. Die moeder, die haar zoon tien jaar had opgesloten Ach, dat is echt AmerikaansJe gaat zo iemand toch wel eens verscho nen! Toen de amandel, die twintig minuten had gebakken, na vijf happen was verdwenenwilden de peuters niet mee naar huis en riepen, dat ze verstoppertje wilden spelen. BH een mijnheer, die ook al koffie dronk,' onder het tafeltje zaten ze ons allemaal uit te la chen en begonnen toen een con cert op twee fluitjes van vijftien cent-op-de-markt. De mijnheer verslikte zich in de koffie, maar bracht de kinders naar de da mes terug, die „qoedenmorgen" zeiden en de draaideur „na men". De kinders draaiden al fluitend door en riepen „krij gertje spelen, tante!" Toen werd het stil in de lunch room, waar onder onze stoel een papieren muts en een feestneus werden gevonden door juffrouw nummer zes. straks kan bepalen, wie door noeste vlijt de mooiste tuin of balconver siering heeft tot stand gebracht. Voor de winnaars zullen dan prijzen ter beschikking worden gesteld. Het bestuur van de V.V.V. hoopt, dat het niet aan medewerking zal ontbreken, zodat haar plannen zul len slagen. In het voorlopig comité hebben zitting de heren A. v. Ginkel, N. G. v. Drie, A. A. Seegers, E. J. Hooyer en A. v. d. Heuvel, terwyl als con tactadres, waar men zich als deel nemer kan opgeven, het V.V.V.-huis aan het Stationsplein is ingescha keld. Natuurlijk is opgave bij een der comitéleden ook mogelijk. Goede resultaten van A.A.V.-athleten Aan de districts-veldloopkampioen- schappen te Bussum werd ook door zes junioren en één smenior van do Amersfoortse Athletiek Vereniging deelgenomen. De resultaten van de AAV-ers waren niet slecht, want bij de junioren, waarin 28 deelnemers meeliepen over een afstand van 1500 meter, plaatsten W. Wakelkamp zich als nummer vijf, C. de Wolf als zes de, C. Nomen als tiende. Th. Wal- stijn als dertiende, H. Wiekart als veertiende en J. Stroosma als zeven tiende. G. Strutjens. die als senior bij de A-, B- en C-klassers moest starten, wist een eervolle plaats te verkrij gen. Hij plaatste zich van de onge veer dertig deelnemers als nummer acht, van zes A- en B-klassers en één C-klasser. Wat de koningin kreeg De prinsesjes hebben haar ja rige moeder zoals ze dat al enige jaren gewoon zijn met een zelf vervaardigd geschenk verrast. Ditmaal was het een fruitschaaltje met vruchten, ge heel zelf geboetseerd en ge kleurd. Beatrix en Irene schon ken bovendien een foto van zichzelf op een springend paard. Van Z.K.H. Prins Bernhard kreeg de verjarende koningin o.m. een fluwelen avondtasje, gemaakt van een Oostenrijkse boerinnekap. Uitslag loterij „Zand bergen" De uitslag van de verloting op de bazar van Zandbergen is: aan tal erwten 9387; de pop heet Klaartje; prijzen vielen op de nummers 139, 80, 121, 24. 137, 98, 39 en 130. A.P.V. „De Koerier" Uitslag wedvlucht Roosendaal op 1 Mei Gelost om 8 uur. wind Noord-Oost eerstaankomendc duif 9-36-32, laatste duif 9-50-51; Koningspoule no. 1 en 2 Speciaal no 1, 2. 3. 4 en 5. Aangewezen 10 ct.. 7 en 21. Aangewezen 25 ct. no. 3 en 15. S. van Plateringen 1, 3. 6. 10. 17. 25 26; Jac Buijs 2. 5. 14. 19. 22. 29- Joop Ising 4. 27. 34: C. van Zwol 7. 8. 9. 15. 23; Thijmen Vivie 11; C. van Deuveren 12; C. de Gans 13 30; E. J. Veldhuizen 16, J. Meerbeek 18; G. Veenendaal 20. 21, 32; J Kooii 24: A de Bruin 28; G. v. d. Boom 31; D. Zoegard 33. De A.P.V. „de Eendracht" hield op Zondag 1 Mei een wedvlucht van Roozendaal uit. In concours waren 230 duiven. Aankomst le duif 9.34.15, idem laatste duif 9.50.43. Koningspoule no. 1, 3 en 5, Scheurweg no. 1, 3, 5, 6 en 78. Aangewezen 25 ct. no. 2 en 5. Aangewezen 10 ct. no. 1 en 17. Uitslag: A. H. Metaal 1. 5, 16, 32. G. de Graaf 2, 22, 34, 35. J. H. Reijne 3, 14, 20, 41. J. J. Hoek 4, 26. J. Hoek 6, 19, 21, 25, 36, 50, 54, 55, 56. Kiewiet 7, 29, 47. Chr. v. Putten 8 G. H. G. Lambrechts 9, 28, 32, 43. Jac. Gouw 10, 40. G. Polhout 11, 15, 30, 38, 48, 49. W. v. Dijk 12, 23, 51. H. W. Flos 13. P. v. d Brink 17, 45, 46, 57. A. Geurts 18, 24. Elinghorst 27, 44. R. W. Gerritsen 31, 37; H. Bud ding 33. Verhaar 39, 42. A. v. Zan ten 53. J. Verheijen 58. De A.P.V. „de Ordonnans" organi seerde op Zondag 1 Mei een wedvlucht van Roozendaal uit. Afstand 96 km.; ln conurs 708 duiven, gelost om 8 uur met NO. wind. Aankomst le duif 9.32.46, idem laatste duif 9.46.39. Koningspoule no. 1 aangewezen 25 ct. no. 3 en 9 idem 10 cent 26. 28. Speciaals no. 1. 2, 3, 4. 6. 7. 8, 9, 10, 11. 12. 13. 14. 15. 17. 18. 19, 20. 21. W. Gertt 132. 102; G. Wolffenbuttel 2, 17. 55. 90. 175: G. Wijnands 3. 42; M. Dekker 4. 26. 66. 107; W. Vleeking 5; S. Visscher 6. 15. 48. 49. 54. 58. 92. 109, 114. 119. 141. 161; E Veenendaal 7. 89; J. Bolhaar 8. 45. 121. 127, 167; D. Koops 9. 27. E v d Brink 10. 136. H. Heideveld 11. 38. 78. 122, 151. 168. 174. A. Wiekart 12. 2.9. 83. 84. 166; J. Hoenderdaal 13. 18. 56, 96. 142. 159; J. Burgsteden 14. 94. 99. 100, 113. 114. 115. 132. 160: Th. Gouw 16. 35, 82. 123; J. Jagtenberg 19. 69. 79. 133; H. Kollen 20. 21. 40. 74. 105. 163. 164; F. Harteman 22, 39. 137; Chr. Windhou- wer 23. 24. 65. 80. H. Snabel 25. 61; Chr. v. Putten 28. 129. 145; G. S. Kulve 30. 169; G. v. Doornik 31. 138; Jans v. d. Berg 33. 34. 147; W. Kaal 36, 47. 87; J. Lynsveld 37; J. Levenhorst 41, 59, 75. 7G, 110. 143. 144. 172; G. de Valk 43. 104; E. Kooreman 44, 60; C. Beens 46, 77; M. v. Keken 50, 98; Th. Beerenboom 51. 101; B. v. d. Burg 52. 171. 173; G. Veld huizen 53. 64. 83; W. Stilting 57. 97. J. Ssing 62. 81. 91. 135, 160; J. Graas 63: C. Essenburg 67; M. v. d. Kuilen 68; A. v. Hul 70; H. Rekers 71. 95. 125; D. Broerse 72. 156. 170; B. v. Leeuwen 73. 124; J. Schunselaur 85: J. Korlaar 86. 116, 152; J. Hendriksen 93; W. Korlaar 103; C. Terschegget 106; G. Hagenbcuk 108; N. de Korver 111; Th. Corbie 112. 148. 149: L. Biezenbos 117; H. v. Lisdonk 118: H. Verheij 120; J. Hoenholt 121. 131. 165. G. v. d. Pol 128; W. Idzerda 130. 153. 162; D Nlcolaas 134; G. v. d. Klas horst 139; G. Haarmans 140; A v Leeu wen 146; J. Woudenberg 154, 176; D. v. Loveren 155; G. Veenendaal 157; J. Ar- lar 153; Piet Wijnands 177. Fanfares en een kamprechter-no4 taris, die wat geheimzinnig doet. Onj' de indeling der groepen wordt gei loot. Tien jongens en meisjes steken de rode koppen bijeen rondom eeq tafel op het podium bij de eretribu* ne. Zij gaan om beurt de dobbelste nen gooien. Ieder vertegenwoordigt een groep in het veld en tegelijker tijd ook een groep loten in de loterij. Op de tribunes deint het en overal ritselt papier. We bekijken onze lo ten nog eens ik heb een lot in groep zeven; en groep zeven: dat werden de boerinnetjes, 'n hoeraatje voor ze! want welke lotengroep straks zal dingen naar de pot met hoofdprijzen hangt nu af van de dob belstenen. En wij op de tribunes dui men voor onze kansen, voor onze grenadiers, konijntjes of zonnebloe men en voor die auto. die ons leven zo anders zou maken. Straks al mis schien! Een nieuwe fiets zou trou wens ook al voldoende zijn. Triomf der boetes En daar gaat het dan beginnen, op het levende ganzenbord. De dobbel stenendrie ogenvier ogen naar zeven de Indiaantjes! En in een woeste krijgsdans trekken ze op, om in het veld bij nummer zeven een kampvuur te stoken. Dan de ko nijntjes: weer de dobbelstenen een meestergooi: drie en negen, dat geeft het recht door te buitelen naar 26. Maar 26 dat is de doolhof en wie daarin verzeild raakt, komt er niet meer uit, tenzij hij een fikse boete betaalt. „Kamprechter, wat is de boete voor de konijntjes?" Wel de boete komt al het stadion binnen: een gloednieuwe auto maakt een ererondje en wordt tenslotte op de brink van het sprookjesstadje gepar keerd.. En we gaan verder: de grena diers naar acht en daar staat een gans. Dat betekent geluk; de ganzen brengen ze nog eens acht vakken verder. De dobbelstenen! De boer tjesgcluksworp: vier en vijf dus doorgaan naar 45. Een lange weg, maar ze hebben paard en kar en be landen snel op 45, waar de herberg staat. De vertering dient echter be taald te worden en de kamprechter stelt vast: 100 Zaanse koeken en 100 kruiken genever. zeer oude. En de boete wordt binnengebracht in triomf. Zo gaat het door: de dobbelstenen rollen. Zonnebloemen, kabouters, boerinnetjes, matroosjes, elfjes trek ken van veld naar veld. dansend, springend, zwaaiend op'de muziek. De boertjes schieten op: nog negen ogen gooien en ze hebben de pot ge wonnen. De muziek speelt al vast: (-en de boeren hebben overwon nen", maar de dobbelstenen liggen tegen: drie ogen maar. Daar gaan de boeren naar 57. waar een onhebbelij ke gans ze terugstuurt, heel de lange weg af, naar 4 en Chopin's treurmars klaagt het leed van al de houders van boeren-loten. Feest De weergoden hebben blijkbaar hun bekomst van alle povere kran- ten-cliché's, die 't „oranje-zonnetje" en zo annexeren, en blazen al maar kilte in het stadion. Maar 't feest kunnen ze ons niet bederven: de fleurige zwier van alle kleurige cos- tuums. de gracieuze dansen van elf jes en bloemen, de leutige klompen dans der boertjes, het bedrijvige ge wirwar der kabouters het genoegen der honderden spelertjes in hun spel, het enthousiasme in de sprookjesstad en op de tribunes. Wat geeft het, dat een heraut op zijn toren zijn ge pluimde baret bevallig ziet wegdrij ven op de wind? Wat geeft het. dat we moeten stampvoeten om de kou uit ons gebeente te verdrijven en het naargeestige klappertanden overal rondom niet te horen? Vóór ons spuiten de fonteinen in het sprook jesstadje. speelt het draaiorgel, dan sen plezierige kinderen vol plezier, groeit de voorraad prijzen, keren de kansen en in ons stijgt mét de feest vreugde ook de spanning. Laag over het stadion vliegt 't nieuwste KLM- toestel, een Convair Liner, en uit de luidsprekers langs het veld horen we de stem van gezagvoerder Van Hul zen. die een korte luchtreportage geeft van ons spel. Voor de regis seurscabine. waar Peronne Hosang en Koos Koen de vlotte teksten van Dagboekanier en Joost de Parool journalisten Henri Knap cn Evert Werkman even vlot in de micro foons laten rollen en Carel Briels behendig aan de regie-touwtjes trekt, staat zoon Briels, Rutger, vier jaar oud. koket in grenadiersuniform met levensgrote kolbak als de com mandant zelf het spel te overzien. Het gaat hem naar de zin. Zoals ons ook, trouwens. Elk spel eindigt in de werkelijk heid. Rutger's grenadiers winnen niet, evenmin als mijn boerinnetjes. Maar de kabouters halen met een koene sprong van elf de eindstreep. Zij slepen voor de kabouterloten van groep I de pot in de wacht. En ter- wyl notaris Dragt de officiële trek king verricht en de paarden van cir cus Strassburger in een kleine arena demonstraties geven, duwen de ka bouters hun baarden nog eens recht, reiken elkaar de hand en marcheren op naar de eretribune. En samen dragen zij aan mevrouw d'Ailly een grote oorkonde over. Een beetje ver legen want de oorkonde is bestemd voor de koningin zelf en er zit een chèque in van 240.000 gulden een twee en een vier en vier nullen, niet mis! die zij hebben helpen verdie nen. En dat is een machtige werke lijkheid aan het slot van hun sprookje: „Niet de auto's en de ka zen. de gascomforen, de levensmidde lenpakketten en al het andere door firma's, fabrieken, instellingen en steden bijeengebracht, maar die door gemeenschappelijk enthousiasme op gebrachte chèque, de eigenlijke pot van ons sprookjesspel, gewonnen en geschonken om de gulden sfeer van het sprookje te brengen in het trieste leven van het zwakke kind in Ne derland.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2