DAGBLAD VOOR AMERSFOORT APPARAAT DAT RUSSEN MET STOMHEID SLOEG OPHEFFING DER BLOKKADE REEDS OP 10 MEI Betty en Jetty, slank en blond, stewardessen bij de A.O.A. Hoogte en tijd de staalharde begrippen die iedere piloot beheersen Men spreekt van een luchtbrug maar er zijn er drie rA v Conferentie van Grote Vier veertien dagen daarna SJANGHAI, het Stalingrad der Chinese nationalisten? Trawlers terug uit Duitsland Om 1 uur vrij op 5 Mei Op dc kohhsd Dinsdag 3 Mei 1949 Achtste jargang No. 1315 Opgericht door de Stichting „Het Parool- Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. BERLIJNSE LUCHTBRUG (I) i V. M 1 0««y F,".-" 4^-v. V PER etmaal moeten 4400 ton goederen door de lucht uit het Westen naar Berlijn worden gebracht, anders komen de Berlijnse bevolking en de geallieerde troepen van „het eiland Berlijn in de Russische zone" van gebrek om. Het is de moeite waard er U even in te verdiepen hoe dag-in dag-uit die 4400 ton goederen naar Berli n worden gebracht. Dat gebeurt langs drie luchtcorridors. één uit het Zuiden, één uit het Westen en één uit het Noordwesten. Over Noordwest en Zuid vliegen de voedsel- en kolen- brengers naar Berlijn toe. langs Vest vliegen ze, geledigd, weer naar hun bases Celle. Wunstorf. e.d. terug. De gronddienst is vrijwel overal aan de Britten toevertrouwd, maar in de lucht gebeurt het mcnigmsal dat er meer Amerikaans* toestellen onderweg zijn dan andere: de CAL.TF. zorgt er voor. dat alles glad. en ..op de seconde", verloopt (Combined Air Lift Task Force). BERLIJN bezit drie vliegvelden: Tegel, Gatow en Tempelhof Op Tegel moet men zijn Frans be heersen. want daar lossen en trans porteren hoofdzakelijk Fransen, op Gatow is het R A.F.-Engels- voor en R A F.-Engels na. en op Tempelhof valt menig hartig woordje Ameri kaans zoals men het aan de univer siteit van Oxford niet leert! Op Temnelhof landen de machi nes uit Frankfort en Wiesbaden j (langs de corridor Zuid); op Gatow I en Tegel de machines uit Wunstorf Liibeck. Slees-wijk. Fuhlsbüttel, j Fassberg. Celle en Büekeburg (door de corridor Noordwest). Wat voor machines? zal men vra gen. In de laatste tijd gebruiken de luchtbruggeniers het liefst Skv- I masters. Yorks, Hastings. Tudors I en Lancastrians: de Tudors en Lan- I castrians ziin bijv. het geschiktst I om Dieselolie en benzine te ver voeren. LUCHTBRUG BLUFT De luchtbrug, een van te meest gigantische scheppingen van de moderne tijd, zal, nan men hopen mag. spoedig door We opheffing van de Berlijnse blok kade overbodig worden. Dit be tekent niet, dat zij spoedig jai worden afgebroken. Het Wesón is voorzichtig geworden en met van plan de ingewikkelde orga nisatie van het luchtverkeer op Berlijn te vernietigen, vóór het de absolute zekerheid heeft, dat de Russische toeschietelijkheid niet slechts van tijdelijke aard is. Maar wel zullen de piloten, Amerikanen, Britten en Fran sen, die zonder .onderbreking de West-Berlijners tien maanden voor de hongersnood hebben be hoed. eindelijk wat welverdien de rust krijgen. Nachtvluchten en vluchten tijdens het week einde zullen na het einde van de blokkade waarschijnlijk wor den afgeschaft. Voor slechts korte tijd dus werkt de lucht brug nog op volle toeren en daarom heeft een onzer redac teuren de gelegenheid te baat genomen om in een tweetal ar tikelen de lezer een beeld te ge ven van het bijna ongelooflijke dat hier wordt gepresteerd. K.. EUROPESE UNIE IN LONDEN zijn vandaag een aan tal ministers van Buitenlandse Zaken bijeengekomen om de „Raad van Europa" of de „Europese Unie" of welke naam ten slotte voor de nieuwe organisatie van de democra tische Europese landen gekozen zal worden definitief te stichten. Dat is een historische gebeurtenis. Sinds die vage unie van het „Christendom", het Heilige Roomse Rijk, zijn vele plannen voor een vereniging van Europa opgesteld. Zij zijn geen van alle tot uitvoering gebracht. Wel la gen de voordelen van een dergelijke unie altijd voor de hand. maar de hindernissen waren steeds sterker. De conflicten wonnen het immer van de behoefte aan eensgezindheid. En toch zijn zij ten slotte de voor naamste reden van de unie gewor den. Want het is laat ons het openlijk uitspre ken veeleer de noodzaak tot een gemeenschappe lijke verdediging dan een verlan gen naar eenheid op grond van tra ditie of economische belangen, die de staten van West-Europa tot het besluit heeft gebracht, zich xn een soort unie aaneen te sluiten. De grote vraag is, of deze unie in de toekomst zal uitgroeien tot meer dan een uit vrees geboren samengaan tegen een onmiddellijk gevaar, of zij zal wor den tot die werkelijk organische eenheid, waarop de „federalisten" zo hartstochtelijk hun hoop hebben ge bouwd met andere woorden, of de mannen en vrouwen van deze lan den er op de duur toe kunnen ko men, zichzelve niet in de eerste plaats als Engelsman, Fransman of Nederlander, maar als Europeaan of ten minste als West-Europeaan te besgjiouwen? Dit laatste zal dienen te geschieden, wil Europa de grote rol, die het in het verleden in de wereld speelde, heroveren. In het zoeklicht Zonnig iveer WeersVerwachting, geldig tot Woensdagavond. Zwakke tot matige wind uit Oos telijke richtingen Aanvankelijk langs de Waddenkust nog enkele overdrijvende wolkenvelden, later overal zonnig weer met iets hogere temperaturen. 4 Mei- Zon op 5.06. onder 20.09; Maan op 9 02 onder 2.06. OM bij de Noordwestelijke corri dor te blijven: daar is de lucht constant bevolkt met vliegtuigen die op vijf verschillende hoogten en met een tussenruimte van ongeveer 15 kilometer naar Berlijn trekken: het verschil tussen de diverse hoog ten is: 150 a 200 meter, Hoogte en t ij d. deze twee begrippen be heersen met al hun staalharde .wet ten het dagwerk der luchtbrug- ravitailleurs; beheersen is een te zwak woord, ze tyranniseren het- In de vlieghaven Celle kan men het volgende beeld waarnemen (en dit geldt ook voor de andere „aan- vlieghavens"): Om de 3 minuten trekt een jeep een luchtbrugvliegtuig naar de laadplaats; een zware tientonf- vrachtauto schuift zich tegen de cabine aan en in 14 minuten tijds moet de Skymaster tien ton zwaar der ziin geworden De beachmaster en zijn staf regelen alles: „die ploeg (Duitse arbeiders) laadt die en die vrachtauto (van de Engelsen) in die en die machine over en tij dens 't laden-krijgt de vliegtuigbe manning zoveel minuten om in die cn die cantine koffie te drinken".. Dag en nacht gaat dit door. Goederen worden aangevoerd: ledige vliegtuigen landen; goederen worden overgeladen: volle vlieg tuigen verdwijnen in de richting van Berlijn; alles ..op de seconde"; ZES ZWARE C 54's staan op het vliegveld Celle te wachten op hun beurt. Om de drie minuten komt er een jeep die een luchtbrug-vlieg tuig naar de laadplaats trekt. honderden tonnen goederen per dag. want anders verkommert men in de millioenenstad Berlijn, dat ongelukkig gelegen „eiland" in de Russische zone. De cijfers van Wunstorf vertel len. dai einde Juni 1948 vijftig zeventig ton naar Berlijn werd vervoerd; thans tien maanden later, ij' dat vertwintigvoudigd tot meer dan 1100 ton per dag! |IE drukte op de „aanvlieg- havens" in de zones en de cindvclden bij Berlijn is aan een stuk door overweldigend. Toch weet ieder wat hij in de warwinkel van auto's, mensen, vliegtuigen, goederen, postzakken, stoomwalsen, bulldozers en loskranen heeft te doen en wat er van hem wordt ver wacht. Per minuut zweeft een ge laden toestel binnen en verlaat een geloste machine een der startbanen; 924 „bewegingen" in 24 uur tijds zijn geen zeldzaamheid Een toeschouwer, onlangs ge vraagd naar zijn indruk van alles; antwoordde prompt: „Het maakt op mij de indruk van een tot in de puntjes verzorgde wan- o r d e!" Die tot in de puntjes geregelde wanorde vertoont de gebundelde krachtsinspanning van zes Air For ces en van de piloten en bemannin gen van burger- en chartermaat schappijen. Zes Air Forces, want niet alleen de R AF. ook de United States A Fde Royal Australian A F., de South African A F de Royal New Zealand A F. trachten, met assis tentie van Canadezen (van de Royal Canadian A Fen van bur- gercharter-luchtmannen Berlijn in het leven te houden en het te red den voor de toekomst. Slok-op Berlijn heeft enorm veel nodig: van kolen tot meel. De kolen veroorzaken zoveel stof cn viezigheid, dat de geallieerde luchtkolenboeren per dag een uur badtiid meer krijgen dan hun col lega's! In de slotbeschouwing over de Luchtbrug naar Berlijn zullen wij eens een vlucht mee-doen. Nee toch.Heus! Garry Davis, Wereldbur ger no. I, is er in geslaagd een oorlog te verhinderen Op een ,.vredes"-bijeenkomst in Parijs vlogen communisten en niet-communisten elkaar bijna in de haren. Toen klom Garry op het podium en wist de gemoederen tot bedaren te brengen. De vioolvirtuoos Yehudl Menuhin, een warm aan hanger van Garry Davis, heeft een boodschap tot de wereld gericht, waarin hij zegt: „Wat zouden de men sen zeggen van een orkest, waarvan elk lid een eigen wijsje speelt? Toch is hei zo gesteld met het concert der volken. De landen moeten le ren in de maat te spelen." De aarde wordt moe en gaat langzamer draaien. Dat is ernstig, want de bere kening van de tijd raakt er door in de war Amerikanen zullen nu trachten de fout in de tijdsaanduiding te corri geren. Mijnheer Jim Philips in Chicago kreeg de schrik van zijn leven, toen hij bij zijn ontwaken een 4 m. lanpe slang in zijn bed vond. Maar er was geen reden tot angst, want de python was tam. Een kamergenoot van Phi lips had het beest geleend voor een tentoonstelling. Des nachts had de slang het koud gekregen en was uit zijn kist naar het warme bed van Phi lips gekropen. Westen stelt voor: NEW YORK. De Amerikaans-Russische onderhandelingen over de Duitse kwestie zijn In een nieuwe phase gekomen, nu de Ameri kaanse vertegenwoordiger, dr. Philip Jess up besprekingen heeft geopend met de representanten van de regeringen van Enge land en Frankrjjk by de l'.N.O., sir Alexander Cadogan en J»an Chauvel. Van betrouwbare zjjde verneemt Reuter, dat de besprekingen die tot volledige overeenstemming zouden hebben geleld, gowjjd waren aan het opstellen van een tijdschema voor een mogelyko opheffing van de blokkade van Berlijn en van de Westerse tegenblokkade, zo mede aan het bepalen van een tijdstip voor een bUcenkomst van een raad der ministers van buitenlandse zaken. Voorts wordt vernomen dat het opstellen van de voorlopige tekst van een nota werd besproken, die aan Malik zal worden overhandigd. Een woordvoerder van de Ameri kaanse delegatie verklaarde, dat de Westerse mogendheden zich „op het daarvoor geëigende tijdstip" met Malik in verbinding zullen stellen, ter vaststelling van een datum voor een nieuwe bijeenkomst met de ver tegenwoordiger der Sowjet-Unie. Hetzelfde persbureau ver neemt te Lake Success, dat het in de bedoeling van de drie SJANGHAI. De hele bezetting van Sjanghai is ervan overtuigd, dat de strijd om deze stad een tweede Stalingrad in de geschiedenis zal worden; „we zijn er ons ten volle van bewust, dat het lot van heel Kan ton en China in onze handen ligt," aldus deze troepen. door voor de communisten verlo- Twee ton opbrengst ..Wie wint de pot AMSTERDAM, Maandagmiddag om half vijf heeft mevrouw Am. J. d'Ailly. erepresidente van het damescomité ..Behartiging van de Loterij voor het Zwakke Kind", vergezeld door de heer Carel Bricls cn de overige leden van het comité in het paleis Socstdijk de op brengst van de loterij in de vorm van rhèr-'e eroot 2(1" 000 "••'den aan H M. de Koningin overhandigd. De oud mlddengewlcht-kampioen van Europa de Fransman Robert Vil- lemain behaalde Maandagavond een puntenzege op de Amerikaan Ruben Jones. ,.We zijn nu klaar met de verde digingslinie van Sjanghai, een werk dat maanden gevorderd heeft.. We/kunnen nu met de ver sterkingen die we aangevoerd kre gen, de stad een hele tijd in onze handen houden en wij zijn boven dien van plan de havens en de vliegvelden open te laten voor het verkeer." „De strijd zal vermoedelijk van binnen uit beginnen met kleine ondergrondse eenheden, die geen verbinding hebben met de commu nisten buiten de stad. Vervolgens verwachten wij -een zware be schieting waarna een poging ge daan zal worden de stad te bestor men met infanterie. Wij verwachten niet. dat de communisten de stad vanuit de lucht plat zullen gooien." Naar men ziet is optimisme te Sjanghai nog troef! Van dc Jangtse De Chinese luchtmacht heeft zes van de acht oorlogsschepen, die door de communistische legers na de val van Nanking op de Jangtse zijn veroverd, tot zinken gebracht. Twee schepen werden zodanig be schadigd, dat zij niet meer ge bruikt kunnen worden. Van de twaalf vaartuigen, die oorspronke lijk tot taak hadden de verdedi ging van Nanking te steunen en de benedenloop van de Jangtse te beschermen, zijn er slechts vier naar zee ontkomen; de genoemde acht konden zich niet door het ar tillerievuur heenslaan. De hoofdmacht van de regerings luchtmacht is te Sjanghai gecon centreerd. vanwaar zij aanvallen op de communistische legers doet; meer dan 10.000 manschappen en 500 riviervaartuigen zouden hier- ren gegaan zijn. De directeur van het noodbu- reau voor voedselvoorziening te Sjanghai, Jang Tsjao An, heeft verklaard, dat de stad in de eerste drie maanden geen voedselgebrek zal hebben; zijn bureau had van BERLIJN. De Amerikaanse mi litaire regering heeft meegedeeld, dat drie trawlers, die op het ogen blik nog onder Duitse vlag varen, als herstelbetaling aan Neder land zullen worden overgedragen. Daar de drie trawlers vroeger bij de Britse autoriteiten in Hamburg ingeschreven stonden, zullen ze eerst door de Amerikanen aan de Britten worden teruggegeven, en vervolgens beschikbaar worden ge steld voor overdracht aan Neder land. De Britse autoriteiten hebben on langs twee andere trawlers vrijge geven voor overdracht aan Neder land: deze bevonden zich nog in Hamburg. Koos Vorrink: Westerse mogendheden ligt de Sowjet-Unie voor te stellen de blokkade van Berlyn per 10 Mei aanstaande op te heffen en om streeks 23 Mei een bijeenkomst te houden van de raad van mi nisters van- buitenlandse zaken. United Press meldt. dat in kringen van Ame rikaanse ambte naren belast met Oost-Europese za ken de mening heeft post gevat dat dc Russen de Keriynse blok kade willen af blazen omdat zy een mislukking is en niet om dat men de wens koestert de vrede te bevorderen. Z\J zoggen dat het succes van de luchtbrug en van dc Westerse te genblokkade de Russen de overtuiging heeft ge schonken dat hun blokkade hun meer kost dan zij waard is- Deze deskundigen waarschuwen dat opheffing van de blokkade niet zal betekenen dat het Kremlin vrede wil. Een hunner zelde: „De Russen zijn realisten. Zij zijn bereid elk plan los te laten dat geen succes ls. Doch tegelijkertijd zullen zij trachten uit dit loslaten politieke munt te slaan". Uit de Sowjel-propaganda blijkt dat wat er ook in Berlijn gebeuut. Rusland In geen geval zijn plannen heeft laten varen om geheel Duits land onder beheer te krijgen. In de Sowjet-ultzendingcn voor Duitsland worden de „vredes" besprekingen tussen de Verenigde Staten en Sow- jetvertegenwoordiglngcn in New York als een nederlaag voor de Amerikaanse militaristen bestem peld die plannen maakten om een separate staat in West-Duitsland te vestigen. „Nooit was kans op vrede zo groot AMSTERDAM. „Nooit waren de kansen voor het vestigen van een wereldvrede zo groot als in onze dagen. Latpn wij deze kansen met beide handen verdedigen." Aldus de slotwoorden van de rede voering van de heer Koos Vorrink, algemeen voorzitter van de P. v. d. A. tijdens een Mci-bijccnkomst te Amsterdam. Hoewel de heer Vorrink, herstel lende van zijn vliegongeluk nog steeds in een Deens ziekenhuis vertoeft, kan hij zich danü zij gra- mofoonopnamen tot de vergadering richten. Koos Vorrink sprak verder zijn teleurstelling erover uit. dat hij niet aclief aan de verkiezingsstrijd zal kunnen deelnemen, maar zeide: „Intussen weet ik, dat de party kan rekenen op de geestdriftige toewijding van de Amsterdam mers". De andere sprekers, de voorzit ter van het N-V.V., de heer E. Ku- pers. en de oud-minister ir. H. Vos legden vooral de nadruk op jle noodzaak van een verenigd Euro pa. zonder hetwelk geen wereld vrede denkbaar is. Sir Alexander Cadogan GENCK. Te Watcm heeft onze landgenoot Brinkman een amatcurwcd- •-MrJ over 10.5 k m. f.Twonncn in e.-„ tijd van 3 uur 7 minuten; tweede werd dc Belg Verschucrcn op 30 meter, cn derde dc Belg Dcbic. DEN HAAG. Het College van Rijks- j bemiddelaars heeft een richtlijn vast- gesteld met betrekking tot dc arbeids tijd in het particuliere bedrijfsleven op de Nationale Feestdag. Hierin wordt I vergunning verleend om op dezo dag om één uur des namiddags vrijaf te ge ven, zonder dat deze vrije middag In mindering kan komen op de jaarlijkse vacantie of de snipperdagen. AMSTERDAM. Twee Nederlandse meisjes vol deden aan de talloze eisen, die Amerika stelt aan een stewardesse: ze dragen geen bril, ze zyn niet ver loofd, niet jonger dan 21 en niet ouder dan 28 jaar, niet groter dan 1.70 meter en niet kleiner dan 1.58 meter en tenslotte wegen ze minder dan 128 pond. Wat het gewicht betreft kennen de Amerikanen slechts een limiet naar boven. Zij werden uit 2300 sollicitanten, tezamen met nog zes andere meisjes (drie uit Engeland, twee uit Scandinavië en één uit Frankrijk) uitverkoren door de American Over seas Airlines om te worden opgeleid tot stewardesse op het Europese vliegnet van deze Amerikaanse luchtvaartmaatschappij, tegen een salaris van 399 per maand. Het zyn de 23-jarige Betty van der Burg uit Den Haag, die tot ver leden week toe werkzaam was bij de Nederlandse ambassade In Londen, en de 22-jarige Jetty Ver- selewel de Witt Ha mer uit Noord wijk, voor wie dit de eerste betrek king is. Onder de 2300 sollicitan ten bevonden er zich hon derden, die aan de ge noemde voorwaarden be antwoorden en die toch niet gekozen werden. Want al is het uiterlijk dan be langrijk, alleen met een goed uiterlijk kom je er bij de A. O.A. toch ook niet. De meuw-benoemde acht Europese stewardes sen hebben allen een grote talenkennis: Jetty spreekt behalve Nederlands niet alleen de drie moderne talen, maar ook Deens. Noors en Zweeds, dank zij het feit, dat ze lange tijd in Scandinavië heeft ge woond. Betty's talenlijst is minder indrukwekkend, al prijken daarop wel Frans, Duits en Engels. Jetty heeft een gymnasiale oplei ding genoten. Betty heeft einddiploma Mulo en huis houdschool. Naar gods dienst informeren de Ame rikanen niet en ook niet naar ras, al staat op beider visum „blank" ge noteerd in het vakje onder „ras". Ook aan 'de condities van een ruime talenkennis voldeden nog vele andere gegadigden, zeker enkele tientallc-> ^an de 250 Ne; derlandse meisjes, die zich onder de sollicitanten be vonden. Als u aan de Europese personeelschef van de A. O. A., de Engels man Peter Thorn e, vraagt, 4 ar om dan toch Jettv en Betty zijn uitver koren, dan antwoordt hij: „Dat is een kwestie van personality". Waarmee hij dus te kennen geeft, dat Betty en Jetty juist iets meer van de gewenste vlotte pergoonlyWieid be zitten dan de andere, „afgekeurde" meisjes. De acht nieuwe stewar dessen reizen binnenkort via Shannon naar Amerika om in Chicago een oplei ding van zes weken te krijgen, waarna zij terug zullen keren naar Europa en daar In verschillende landen zullen worden „ge- stationneerd". Voor haar vertrek naar Amerika hebben Betty en Jetty in Amsterdam ge tracht verslaggevers een antwoord te geven op de vraag waarom zij met de andere zes meisjes zijn gekozen. Hoofdzaak was volgens hen hun talenken nis. De A. O. A. was er niet in geslaagd in de Ver enigde Staten de geschikte stewardessen te vinden voor de Europese lijnen. De nieuweNederlandse stewardessen zijn beiden slanke, blonde meisjes, die door Peter Thorns getest zyn op kleurenblindheid, maar niet op eventuele luchtziekte. Zwart cn wit DE bouwbedrijven worden zo langzamerhand berucht om de talrijke loonovertredingen, waartoe de aannemers hun toevlucht ne men on» het werk in handen te houden. Het gevolg hiervan is een toenemende onrust onder de werk nemers en een steeds groter wor dende chaos in het bouwbedrijf. Dit kan op de duur nooit in het be lang zijn van de wederopbouw. Wel is er een nieuwe loonregeling in de maak. Die had er trouwens reeds in Maart of April moeten zUn, doch laat alsmaar op zich wachten. Men doet 't daarom met de oude, waar aan alle aannemers zich te houden hebben, hetgeen nog niet wil zeg gen, dat zij zulks doen. Voor Am- 0 sterdam, Nijmegen, Eindhoven en Groningen is een proef genomen met een gewijzigde loonregeling, in andere delen van het land is weer de algemene loonregeling van kracht. Het schijnt bijzonder moei lijk te zijn om voor het gehele land een vaste norm aan te houden. Planmatige verdeling van de be schikbare arbeidskrachten is hier niet vreemd aan. Wat wil dc ge meente Rotterdam al niet doen om bouwvakarbeiders aan de stad te binden! Tot welke merkwaardige toestan den 't doorbreken van de bestaan de voorschriften leidt, wordt duide lijk geïllustreerd door een zaak, die onlangs door de economische rech ter werd behandeld, en waaraan het Centraal Orgaan van de Bouw wereld een artikel heeft gewijd. De aannemer M. te Amsterdam had op tweehonderd te bouwen huizen in het Heugemcrveld te Maastricht voor f 2000 per huis minder ingeschreven dan de laag ste inschrijver, hetgeen de gemeen te Maastricht een voordeel ople verde van f 400.000. Voor een juist beeld dient echter opgemerkt dat de bouwvereniging om een lagere kubieke meterprijs te krijgen, het bestek liet herzien, waardoor de woningen soberder en kleiner wer den. M. paste een eigen loonsys teem toe, dat afweek van dat, voorgeschreven door het college van rijksbemiddelaars. Drie en twintig arbeiders had hij lonen uit betaald die soms 200 pet. uitmaak ten van het normale loon. Hierdoor prikkelde hy de .activiteit der ar beiders zodanig, dat hij toch nog vier ton goedkoper kon bouwen. Tevens kon hij de huizen vroeger dan normaal afleveren. Dit loon systeem paste hij op ongeveer ge lijke wijze toe te Amsterdam en met even groot succes. Wij nemen aan, dat het succes hem geen wind-,-, eieren heeft gelegd, want deze aan- nemer is ongetwijfeld een uitge kookte jongen die heus wel wist waarom hij zyn arbeiders f 87. inplaats van f 54.per week liet verdienen. Maar toch kreeg hy een flinke boete, want.... met zijn systeem bracht hij de arbeidsvrede in gevaar. Precies, want in het overtreden der loonregelingen ligt de kern van de hele affaire en de oorzaak van de moeilijkheden, die allerwegen worden ondervonden en die hebben geleid tot een conflict in het stuca- doorsbedrijf. Bij dit alles dienen wij te bedenken, dat het betalen van zwarte lonen de geesten heeft op geroepen waarmede men nu te kampen heeft. Tot dusver heeft het College van rijksbemiddelaars als een kat om de hete brij gelopen. Nu de conflictstof steeds hoger komt te liggen, zal het echter spoe dig met een regeling moeten ko men die door beide partijen aan vaard kan worden. In het belang van onze wederopbouw, die geen uitstel mag lijden. Vier vliegers ten grave gedragen DEN HAAG. Maandagmiddag zijn de stoffelijke resten van de vlieg-instructeur A. H. Bender en de drie leerlingen verkeersvliegers N. Draaisma, A. A. Ridder en P H Westerhof, op de begraafplaats Oud Eik en Duinen ter aarde besteld. Honderden mensen stonden langs de weg voor de begraafplaats. Onder de zeer talrijke aanwezi gen merkten wij op de directie van de Rijksluchtvaartschool, deputaties van leerlingen van Ypenburg en Gilze-Rijen, vertegenwoordigers van de KLM, Aero-Holland en Avio- Diepen, de Britse luchtvaartattaché en een vertegenwoordiger van "de chef luchtmachtstaf. Montgomery komt naar Nederland PARIJS. Veldmaarschalk Montgo mery. voorzitter van de commissie van opperbevelhebbers der Westelijke Unie, ls te Parijs aangekomen: hij brengt een bezoek aan Frankrijk en Nederland en denkt 15 Mei naar Engeland terug te keren.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1