Bevrijdingsdag voortzetting van vijf eeuwen oude traditie SOVA liep in op Erdal Noteert U even PLECHTIGE HERDENKING OP DE GREBBEBERG „Amersfortia'-bestuur rijkelijk in de bloemen gezet Avondmuziek op De Hof Verantwoording 2 Woensdag 4 Mei I949 In 1427 liep Philips van Bourgondic tevergeefs storm op Amersfoort OP uitnemende wijze is een stijlvolle traditie aan het uit groeien bij de jaarlijkse herdenking van de Bevrijding van Amersfoort. Na de piëteitsvolle herinneringsavond met de Stille Gang naar de graven van hen die vielen, volgt de blijheid en uitbundigheid van de Bevrijdingsdag, met voor de kinderen en hun ouders de vrolijkheid van de kermisgeneugten op het Molen- veld. De eigen stijl van de Stille Gang op de vooravond van een jubelende Bevrijdingsdag schijnt reeds (wat te verwachten was) volgroeid; het ieder jaar opnieuw beleven van spontane vreugde en blijdschap om de herwonnen Vrijheid, vóór vier jaren zo intens beleefd, blijkt een moeilijker opgave. De diepe ernst in de Stille Gang. met de uitbundige blijheid welke ons deel moet zijn op de 5e Mei, zij samen knopen onver moed aan bij een sinds 1436 gegroeide en sedert 1579 tot 1914 sluimerende traditie in Amersfoort van Jacoba van Beijeren een grote beloning ontving. PROCESSIE I-I ET mag dan ook geen verwon- 1 1 dering baren, dat Philips van Bourgondië tegen Amersfoort op trok en met een grote krijgsmacht tegen de wallen en muren storm liep. De stormaanvallen mislukten alle en Philips moest wegtrekken Dat was in 1427. Maar de gedachtenis aan de ze bange tijd en aan z'n blij slot bleef onze Amersfoorters diep in het geheugen gegrift en het is alsof wij de 2e Wereld oorlog, de bange hongerwinter en de Bevrijding naar het ver re verleden zien teruggepro jecteerd. Ook hier een steeds weerkerende herdenking van de gevallenen en ook hier elk jaar een „bevrijdingsfeest", beide herdenkingen geplaatst in 't raam van hun tijd. d.w.z. een zielenmis, een processie en een kermis. Want in 1436 wordt in het Ka- pittelboek van St. Joris de aante kening gesteld, dat de Stad heeft betaald „twee loet goet fyns sil vers" voor een jaarlijkse mis op 29 October tot lafenis der zielen die „buten onser oude stat op den wal gebleuen syn doe hertoch phi lips van burgoen enz, mitten syne Kermis hield zeer lang stand OP de naamdag van de Patroon heilige van een stad of een dorp of op de Zondag erna trekt in het rooms-katholieke Zui den naar oeroude zede de proces sie uit en deze is niet in de keik teruggekeerd of een daverende kermispret neemt een aanvang. Dit gebruik gaat tot diep in de middel eeuwen terug, met z'n kerkmesse, z'n jaarmarkt, en al zwijgen de schrifturen hierover als een graf, we kunnen veilig aannemen, dat dit ook in Amersfoort is geweest, wellicht reeds sedert de St. Joris- kerk in 1248 werd gewijd als pa rochiekerk. Dat er van een voor- jaarskermis rond St. Jorisdag (23 April) bijna geen spoor is overge bleven, is helemaal niet verwon derlijk, wanneer men bedenkt, dat „St. Joris" in het begin der 15e eeuw geheel werd overvleugeld door de Onze Lieve Vrouwecapel, waarvan het bekende „wonderbare beeldje" van heinde en verre de pelgrims naar zich trok. De legen de zo zeer schaars in de Lage Landen wil, dat het grote won der zich een week vóór Pinksteren voltrok cn we zien dart ook zéér vroeg in de historie van de Kei- stad reeds een grote processie op de Zondag óór Pinksteren, ge volgd door een druk-bezochte jaar markt, die drie dagen duurde. St. Joriskermis HOE sterk de traditie op dit punt is geweest, blijkt wel hieruit, dat deze voorjaarskermis pas in Van Bemmel's tijd om streeks 1750 (en dan nog om eco nomische redenen) is afgeschaft. Het is begrijpelijk, dat de St. Joriskermis zo deze als grote jaarmarkt bestaan heeft de moordende concurrentie moet heb ben ondervonden van de feestelij ke ommedracht van het wonder dadige beeldje van de Lieve Vrou we ter Eem, van welk beeldje de molmresten nog worden bewaard in de brandkluis van de Oud-Ka tholieke Kerk van Amersfoort. Heeft het St. Joriskapittel zich tegen deze concurrentie te weer gesteld? De voorhanden gegevens wijzen wel in deze richting. Uit een testament uit het jaar 1390 blijkt, dat in deze tijd van Maria- devotie ook in de Sinte joriskerke tot Amersfoirde een Onser vrou wen capelle bestond en nog in 1452 (toen de stroom van pelgrims naar het wonderdadige beeldje al zéér rijkelijk vloeide) liet het kerkbestuur van de St. Joris nog eens nadrukkelijk vaststellen, dat de aanwijzing van de verkopers van „onser Vrouwen teykenen" t.b.v. de bedevaartgangers, het uit sluitend recht was van de kerek- meysters van onser moederkerek. Tegen voldongen feiten is het echter al héél kwaad vech ten en dit zagen in 1459 de leden van het St. Joriskapittel dan ook wel in. Op 4 Mei van dat jaar sloot het Kapittel een overeenkomst met de Broeder schap van Onze Lieve Vrouw, in welke de verhouding tussen deze beide werd geregeld. Voortaan zouden de Deken en het Kapittel van St. Joris deelne men aan de luisterrijke Mariapro- cessie. Op „onse lieve vrouwen- avont kermis avont en als men onse lieve vrouwe bee1 de dragen sal na ouder gewoonte," souden Deken en Kanunniken van de pa rochiekerk in de Lieve Vrouwe kapel komen en jaarlijks op de Zondag vóór Pinksteren zouden zii met het Heilig Sacrament (het Allerheiligste) en andere relieken meetrekken in de ommegang met het beeld van O. L. Vrouwe ter Eem. WAAROM OCTOBER? \/\7aS dus de „Vrouwevaart" van v de Zondag vóór Pinksteren tot dè grote processie van Amersfoort (met haar nasleep van voorjaars kermis) uitgegroeid en was de be langrijkheid van de bedevaart op St. Jorisdag volkomen weggevaagd toch betekent dit niet dat de stads- parochie niet z'n eigen processie en kerk„messe" bezat. Want het is niet toevallig, dat de Keistad vijf eeuwen lang een najaarskermis heeft gekend, die sinds het jaar 1436 in de laatste week van Octo ber werd gevierd en die tot in onze kinderjaren mede kleur gegeven heeft aan de jeugdtijd van wel haast elke geboren Amersfoorter. Waarom werd onze najaarsker mis juist in de laatste week van de Octobermaand gehouden? Om dat te begrijpen zal het goed zijn, dat u en ik 'n duik nemen in de „va derlandse" geschiedenis en in het bijzonder in dat deel hetwelk de Hoekse en Kabeljauwse twisten en de overgangsjaren van het Beijerse naar het Bourgondische Huis be treft. Ook Amersfoort was in die strijd betrokken en stond aan de zijde van Jacoba van Beijeren. De Keistad heeft indertijd Vrouwe Ja coba krachtig en tot het bittere einde geholpen in haar wanhopig en vruchteloos gevecht tegen de Bourgondiër. Bij Van Rootselaar (de grootste plaatselijke geschied schrijver, die onze stad ooit heeft bezeten) kunnen we lezen, dat de Amersfoorters een levendig aandeel hadden in het overmeesteren van Gorinchem, waarvoor onze Keistad onser stat en ons sturmde". Maar niet alleen kwam de Vroedschap overeen met het St. Joriskapittel, dat elke 29e October een zielenmis zou worden opgedragen, ter her denking van de Amersfoorters die gevallen waren toen Philips van Bourgondië op onze stad storm liep, doch tevens werd bepaald, dat op dezelfde dag telkenjare het „Heilig Sacrament" (het Allerhei ligste) zou worden uitgedragen „buten die oude stat binnen bol- werks op ten walle (men lette op deze veelzeggende omschrijving; hier is bedoeld: langs de Wevers- West- en Zuidsingel) en mitter proccssien volgen in die ere goids (Godsj synre lieu moeder (O. L. V.j der heylige maget en alle der lieue heyligen" EN IN 2449 OEN in 1579 Amersfoort voor- A goed overging in handen van de Prins en de regering der stad voor een lange reeks van jaren aan de Protestanten kwam, was het met de processies gedaan en bleven alleen de kermissen voortbestaan en wel voornamelijk de kleine ker mis der Amersfoortse Vrouwen vaart en de St. Gallenkermis van eind October, in welke laatste wij (met de statische middeleeuwen als achtergrond) het vreugdevol- 1 e overblijfsel van de 15e eeuwse Bevrijdingsdag kunnen onderken nen. Evenals bij het feest van de stedelijke schutspatroon in het Zui den, kwam hier na de zielenmis en de processie de jaarmarkt, de ker mis en deze laatste bleef in Noord- Nederland de langstlevende herin nering. Misschien zal, wéér over vijf lan ge eeuwen, aan een Europeaan in Amersfoort eens een pak in han den vallen met vergeelde kranten van het Dagblad voor Amersfoort anno 1949. Mijn haren zullen dan geen pijn meer doen, maar wie weet ervaart deze Europese Amers foorter dan in het jaar 2449 aan de hand van dit artikel, dat voor de tweede maal in duizend jaren in onze Keistad de herinnering aan bange dagen is levendig gebleven juist in de kinderlijke uitbundig- leid van een zon-overstraalde ker mis, de Bcvrijdingskermis van de 5e Mei. P. S. TEELING. Sportweek Wasoline won het bridgen Opnieuw is een programmanum mer van de Sportweek van de Fe deratie Amersfoortse Personeels verenigingen beëindigd. Gister avond was er in de ontspannings zaal van de Erdal de finale van het bridgen. Winnaar werd de Waso- line-fabriek, die wel zeer goed voor de dag kwam. De leider in het al gemeen klassement, Erdal,. behaal de daarentegen ditmaal slechts veertien winstpunten en verloor zijn voorsprong. De volgende uitslag komt volgen de week Woensdag na het zwem men in het Sportfondsenbad. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat tijdens de zwemwedstrijden het Amersfoorts jeugdzevental, waarin vijf internationals spelen, zal uit komen tegen de Rest van Neder land. De uitslag van het bridgen is: 1. Geudeker-De Visser (Wasoli ne). 2. Heins-Heins (Wolos); 3. Tie- tema-Griffioen (SOVA). 4. Peters- Strijland (Abconi); 5. Arendse- Aerens (Sova); 6. Bregman-Van Es I (Spatram); 7. Wijer-Thierig (Ar beidsbureau); 8. Ban de Veen-Kur- pershoek (Erdal); 9. Huuksloot- Hartong (Phoenix); 10. Hartogs veld-Van Voort (Wasoline); 11. Schunselaar-Zeilmaker Wasoline) 12. Van Dam-Stam (Erdal); 13. Wagener-Luxing-Speelstra (Polak) 14. Van Putten-Bruggekate (Phoe nix); 15. Jelhnk-Szpitfogel (Polak); 16. Dorland-Dorland (Sova). De totaalstand is nu: 1. Erdal 94 pnt; 2. SOVA 91; EHMA 63; 4. Amersfortia 60; 5. DvA 57* 6. B. cn M. 56; 7. HAPAM 54; 8. Arb. Bur. 50; 9 Wasoline 49; 10, Duraplastlca 30; 11. Polak 38; 12. WOLOS 33: 13. Spatram 30; 14. Noack 20; 15 OVATO 14; 15. Phoe nix „11; 17. Ned. Hand. Mij. 10; 18. Eysink 10; 19. PTT 0; 20. LEVOBA 0. Er was reeds een kleine verschuiving in het klassement ontstaan, omdat twee der geplaatsten ln het tafeltennls-dames- enkel-spel gcdisquallficeerd moesten worden, waardoor de uitslag van het tafeltennls-dames-enkel nu als volgt luidt: 1. mcj. Mecuwlssen (WOLOS), 2. mej Rijke (Polak). 3. mevr. Inklaar (DvA). 4. mej. Hordijk (Erdal), 5. mej. Roelandschap (Ovato), 6. mevr. Schmidt (Duraplastlca). 7. mej. G. ten Brink (EHMA). 8. mej. N. Obbes (DvA) GRAND THEATRE: Tel. 4632. Ditte, een mensenkind", leeftijd 18 jaar. Aanvangstijden. Zondag en na tionale feesdag (5 Mei) 2.00; 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30. 6.45 en 9 uur. Moensdrg 4 Mei geen avondvoorstellingen. CITC THEATER: Geprolongeerd: „Een koninkrijk voor een huis". Al le leeftijden. Aanvangstijden. Zon dag - nationale feesdag (5 Mei) 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30, 6.45 en 9 uur. Woensdag 4 Mei geen avondvoorstellingen. REMBRANDT THEATER: Tweede deel van de serie-film „Rex en Rin- tv": „Rex en Rinty-jn het oerwoud". Leeftijd 14 jaar. Aanvangstijden: Zondag en nationale feesdag (5 Mei) 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur. Vrijdag cn Zaterdag 2.30. 6.45 en 9 uur. Overige dagen- 2.30 en 3 uur. Woensdag 4 Mei geen avondvoorstelling. Woensdag 4 Mei. Monopole 8 uur Schaakgenootschap „Amersfoort". Buitengewone ledenvergadering. Donderdag 5 Mei. Programma Bevrijdingsfeesten. Stichtse Heu vel „Bevrijdingsbal". Vrijdag 6 Mei t.m. 8 Mei. Bonte markt door St. Joris. Zaterdag 7 Mei. Amicitia 8 uur. Toneelclub Amaf, met „Tropen- adel" Bal na met Bert Kamper man. Markthal. Missietentoonstel. ling. Opening 3 uur. 's Prinsenhof 8 uur. Feestavond Amersfoortse Athletiek Vereniging. Schat van bloemen aan de voet van het blankhouten kruis (Van onze speciale verslaggever) Alle milde kleuren van de lente leken bijeen vergaard op de militair; begraafplaats, de Grebbeberg toen daar vanmorgen de gesneuvelden ui' de Meidagen van negen jaar geleden plechtig werden herdacht. Onder he' pril gebladerte van de statige eiken stond er het eenvoudige blank houte- monument temidden van oranje tulpen, die een krans vormden om de plek waar in de loop van de plechtigheid zeven kransen zouden worden gelegd. A.Z. en P.C. I—U.Z.S.C. I De blazers tuaren een en al aan dacht, toen zij in de toren de tonen van liet carillon begeleidden. Bij dertig-jarig bestaan van Melkcentrale gaven velen blijk van erkentelijkheid Amicitia, waar Dinsdagmiddag bestuur en directie van de melkcentrale „Amersfortiater gelegenheid van het dertig-jarig bestaan recipieerde, geleek op een bloementuin. Naar schatting ongeveer 150 bloemstukken brachten fleur en kleur in de foyer. Minstens zovelen kwamen ter receptie en maakten van de gelegenheid tot feliciterèn gebruik. Onder hen bevonden zich vooral veel melkslijters. maar ook veel bestuurs- en directieleden van zusterbedrijven. Er werd niet veel gesproken op de receptie, maar uit elke handdruk bleek toch wel de genegenheid, die men „Amersfortia" in brede kring toedraagt. Een receptie om trots op te zijn De directeuren W. van Zeumeren en P. Stalenhoef en de bestuursleden Kok, H. A. Kuyer. F. Binnedijk, Z. van Rocmburg en A. Smink zul len deze geslaagde receptie beschou wen als een mijlpaal op de wellicht nog moeilijke weg naar het gouden jubileum en als een gepaste gelegen heid om terug te blikken op de voorbije jaren. Tijdens de receptie werd het eerst het woord gevoerd door de heer Kleinvcld die namens het personeel sprak. Hii bood een door de archi tect G Feenstra uit Arnhem ont worpen tegeltableau aan. voorstel lende de oude en de nieuwe fabriek. „Moge dit voor U en voor ons het symbool zi.in van vriendschap en samenwerking, zodat Amersfortia met Gods zegen moge groeien en bloeien", aldus luidde de wens van de heer Klemveld. Dr. Stuurman, de directeur van het Melk Controle Station Utrecht, richtte zich in zijn felicitatie-speech hoofdzakelijk tot de heer Van Zeu meren, die mede zitting heeft in het bestuur van de MCSU. Hij memo reerde de prettige verstandhouding tussen „Amersfortia" en de MCSU en hoopte, dat zulks nog vele jaren zo zou blijven. Dr. Stuurman bood beide direc teuren geschenken aan Die kwamen er trouwens nog meer evenals schriftelijke felicita ties. Het was een komen en gaan van tientallen mensen naar de be stuurstafel. De foyer van Amicitia bleek te klein om iedereen een zit plaats te geven, de obers kwamen handen tekort, evenals de dames, die geurig kruid in de vorm van siga retten en sigaren rondbrachten. A.A.V.-veteranen gaan handhallen In verband me^ de viering van het vijftienjarig jubileum van de Amersfoortse Athletiek Vereniging op 7 Mei a.s. zal op die dag des middags om 3 uur op het veld aan de Rubensstraat een handbalwed strijd worden gespeeld tussen een team leden en oud-leden/vetera nen van A.A.V Felicitaties werden o.a. overge bracht door de heren J. H. v. Lonk- huyzen en mr. F. C. A. Eenhorst namens de Kamer van Koophandel. G Sleyt, directeur Ned Midden- standsbank te Amersfoort. Van Dreumel, secr.-penningmcester van het plaatselijk schoolmelk-comité, dr. ir. P. N. Boekei, directeur Zui- vchvezen, tevens Rijkszuivelinspec- teur van het Ministerie van Land bouw, Hol, secretaris Boter Controle Station, dr. C J. Dekker namens de GGGD. H A. Smit v. d. Broccke namens de Ver. Ned. Fabr. afd. Amersfoort. L A. A. van Hamers- veld namens de FAM. A. M. van Leijenhorst namens ..De Hanze" en door vertegenwoordigers van de vakgroep Detailhandel Melk. Het was een receptie om trots op te zijn. Repetitie op de toren en in de Markthal Het is geen alledaagse gebeurte nis. wanneer men getuige kan zijn van een gezamenlijke muziekre- petitie' van harmonie-orkest en carillon. Dinsdagavond beklommen wij met enige muzikanten en be langstellenden de Onze Lieve Vrouwetoren om een en ander te beluisteren. „We moeten ons om trent het resultaat niet al te veel illusies maken. Het is slechts een experiment", zegt een der toren- beklimmers tot ons. Als onderdeel van de feestelijke avondmuziek, die tijdens de bevrijdingsdag op De Hof ten gehore zal worden ge bracht, zal een speciaal voor deze gelegenheid, door de musicus Hans M. Scheifes. gecomponeerd mu ziekwerk voor carillon, harmonie orkest en koor worden uitgevoerd. Of dit experiment een primeur is voor ons land? Neen. Men vertel de ons, dat in Amsterdam éénmaal een dergelijk concert werd gege ven. Het resultaat was teleurstel lend en in geen enkele plaats van ons land waagde men nadien het experiment te herhalen. Amers foort, of liever gezegd de musicus componist Hans M Scheifes. heeft het aangedurfd. Hij ontwierp een programma voor de feestelijke avondmuziek op de bevrijdings dag. Niet alleen alle zangkoren en muziekcorpsen uit onze stad zul len aan dit programma meewer ken, maar ook het carillon van de Lange Jan zal feestmuziek ten ge hore brengen. Dinsdagavond was de repetitie. Achter de speeltafel had de Niikerkse beiaardier J. Tangeier plaats genomen, terwijl onder het carillon een achttal blazers" stond opgesteld In de Markthal bevonden zich de leden van de Amersfoortse zangkoren en muziekverenigingen. Daar wachtte de heer Scheifes op een lichtsig naal van de toren. Toen dit was gegeven en was beantwoord, klon ken van de toren de eerste tonen uit de blaasinstrumenten waarna het carillon inviel In de Markthal heerste intense spanning. Na de inleidende muziek zong en speel de men daar begeleid doe- het carillon Evocatie en het „Toren- lied". Donderdagavond zullen de Amersfoorters de uitvoering op de Hnf kunnen beluisteren. Of deze zal slagen? We weten het neg niet. Het experiment verdient echter de belangstelling van de bevolking. Op de spelewei IN stilte heb ik mijzelf al vaak verweten veel te zwaartillend te zijn in oordeel en opbouw, voor al als 't ging om onze nog jonge gemeenscnappelijke leesten. Een echt volksfeest moet zun en blij- schouwd, nodig voor deze gelegen- vpn oen «tihPUL'iictr» vupprsnipoo inrr i_ ven een onbewuste weerspiegeling van de geestelijke structuur der gemeenschap, een eis. waaraan echter nog slechts enkele door een onafgebroken traditie en ook in deze jachtende tijd nog organische ontwikkeling gelukkig bevoorrech te plaatsen van meestal kleinere omvang kunnen voldoen. Waar niet 't geval is, zal een gemeen- schaps-idealist in samenwerking met enkele doelbewuste dito- fa natici naar middelen en wegen moeten zoeken, de ons door een welgezinde geschiedenis in de schoot geworpen feesten, vorm, aankleding en kleur, en door deze uiterlijke dingen ten slotte voor 't gros der massa: inhoud te geven. Geen gemakkelijk werkje inder daad, dat natuurlijk, omdat 't nu eenmaal in het volle licht der pu blieke belangstelling staat, veel kritiek ontmoet. Opbouwend ge geven en enigszins rekening hou dend met de enorme organisato- Om de a.s. competitie goed voor bereid aan te vangen zal het eerste zevental van de AZ PC seriewed strijden spelen. Zo werd gister avond gespeeld tegen UZSC I. De AZ PC startte jn een hoog tempo, hetgeen haar een 20 voorsprong opleverde. Enkele seconden voor de rust scoorde UZSC tegen. Na rust hetzelfde spelbeeld met UZSC iets in de meerderheid, hetgeen haar een doelpunt opleverde, 22. Hier op volgde een sterk AZ PC-offen- sief. Bij een van deze aanvallen doelpuntte AZ PC wederom, 32. Een goed opgezette UZSC- aanval tenslotte bracht de stand v/eer in evenwicht. Met 33 kwam het einde van een door de AZ PC goed gespeelde wedstrijd. AZ PC speelde in de volgende opstelling: F. Insinger H. Gerritsen H. d. Jong A. Hofkamp G. Mosterd Th. Mosterd W. Mosterd „Soesterkwartier" speelt promotie Het eerste tiental van de schaak- xereniging „Het Soesterkwartier" heeft de competitie voor promotie naar de derde klasse van de Stichts-Goolse Schaakbond goed ingezet. In de uitwedstrijd tegen „Wijk bij Duurstede werd met niet minder dan 2V2IVi gewonnen. De gedetailleerde uitslagen zijn: J. van AndelR. Winia 01; H. G. van Eek Jr.F. Schuurman 'b'/2; L. BrinkersS. Sieswerda 10; C. BonnetL. Luikel 10: N. BrugS. Zwart 01; H. G. van Eek Sr.C. van Nimwegen 01; M. van Eek—H. E. Balk 0—1; J. WilligenburgW. Klee 01; B. BrugV. van Walstiin 01; W. DiepeveenT. Schuit 01. Onze stadgenoten zullen nog één wedstrijd moeten spelen, tegen „Oog in Al" uit Utrecht of tegen ..Leerdam". Wordt ook deze ge wonnen, dan wordt gepromoveerd naar de derde klasse. „Pesie" wordt geopend Morgenochtend om half tien zal Pcsie's Bad in de St. Ansfridusstraat worden geopend, 't Is nu maar te hopen, dat het mooie weer zal aan houden. Man en geit te water Een op de Koppel surveillerende agent zag Dinsdag in de Eem aan de kant van de Kleine Koppel een man met een geit in het water 1^- gen. Toen hij zich te water wilde begeven, zag hij. dat een schipper met een bootje koers zette naar de drfenkeling. De schipper slaagde er in de man en geit op het droge te brengen. Bij onderzoek bleek, dat de man de geit achter zijn fiets had vervoerd. Bij de Koppel werd het dier halsstarrig en dc fietser verloor de macht over zijn stuur. Ingezonden DIENST OP 4 MEI IN DE ST. JORISKERK Onder het programma van de dodenherdenking op „Rusthof" op 4 Mei a.s. is ln de juist verschenen „Beyaard" een aankondiging opge nomen van een kerkdienst in dc St. Joriskerk, welke een grondige recti ficatie behoeft. Ten le is het aanvangsuur 20.30 in plaats van 20 uur; ten 2e is de aanwijzing: „Voor mensen, dlc min der goed ter been z(jn" een vol slagen vergissing en is de dienst bedoeld voor allen die naast de stille tocht behoefte hebben aan een samenkomst in een bedehuis. Redactie de Beijaard rische en technische moeiliikheden kan deze alleen welkom zijn, waar zij helpt de uiteindelijke vorm te destilleren. Het grootste gebrek van al deze prille ondernemingen is hun al te grote bewustheid op het feest zei- ve. Meestal komen de goede ge dachten pas door de pressie van de tijd, meestal ook wordt het voor bereidend werk teveel ad hoe be- heid, wordt het niet gezien ln het grote verband van een cultuur-op bouwend gemeenschapswerk.. Te veel zijn de leiders afhankelijk van de meer of minder goed Ge grepen medewerking van groeps besturen, die gezien de vaak droe ve ondervindingen lang niet altijd hun mensen voldoende naar de grote gemeenschap leiden, mis schien zelfs nog niet kunnen lei den, omdat zij zelf nog niet van de directe noodzaak van een hechte gemeenschap bij werkelijke volks feestviering zijn doordrongen. Als artistiek verantwoord leider van het culturele deel van een gemeen schapsfeest moet men kunnen bou wen op de toegewijde medewer king van iedereen, die zelf of voor wie zijn verenigingsbestuur een meer of minder belangrijke taak heeft aanvaard. Want de vervul ling ervan grijpt als het rader werk van een klok in elkaar en het mankeren van een onderdeel kan op z'n minst het benaderen van een zeker artistiek peil in het grootste gevaar brengen. Juist op dit gebied moet onze sectie zang en muziek van de Amersfoortse Gemeenschap nog zeer veel leren. Gezien de ondervinding van drie bevrijdingsfeesten vind ik 't nu be slist noodzakelijk daar op in het openbaar te wijzen. Het samen werken van zovelen als er nu be trokken zijn bij de uitvoering van de „Feestelijke Avondmuziek", bij welkers samenstelling ik getracht heb, zoveel mogelijk met eenvou dige middelen gebruik te maken van alle mogelijkheden, die onze stad biedt, dit samenwerken kan alleen het beoogde doel, n.l. een geestelijke verheffing van alle me dewerkenden én de grote massa der luisterenden bereiken met een volkomen op de gemeenschap ge richte persoonlijke discipline van elk afzonderlijk op die plaats, waar hij staat. Zangeres, zanger of instrumentalist, allen hebben een belangrijke dienende taak. De grootste echter draagt de dirigent, die deze vorm zelf mocht ontwer pen en die aan zijn droom met al ler hulp een klinkende uitvoering hoopt te geven. Muziek bouwt de gemeenschap. Moge dit gezegde in 't bijzonder op 't bevrijdingsfeest 1949 te Amersfoort bekrachtigd worden! HANS M. SCHEIFES. Verscheidene malen kondigde de Kon. Mil. kapel met vier roffels op de trommels, gevolgd door de eerste maten van het Wien Neerlands bloed de komst aan van hoge bur gerlijke en militaire autoriteiten, Toen omstreeks elf uur de staats secretaris van oorlog, mr W. H. Fockema Andrae het spreekgestoelte beklom had hij onder zijn gehoor de vertegenwoordiger van Koningin Ju liana, de It. kol. jhr D. J. A. A. van Lawick van Pabst, generaal mr H. J. Kruis, commissaris der Koningin M. A. Reinalda, It. gen. W. Schilling, na mens de Knil. It. gen. C. Giebel na mens de luchtstrijdkrachten, lt. gen. b.d. jhr W. Röell, die aanwezig was namens de Kon. Landmacht van vóór 1940 en voorts een der voormalige commandanten van de Binnenlandse Strijdkrachten, drs L. Leopold uit Amersfoort en ten slotte de bevel hebben van het eerste militaire ge west. gen. maj. J. H. Jager. Rond het terrein stond een ere wacht van landmacht en luchtstrijd krachten en vroegere manschappen van het voormalige 8ste reg. infan terie, dat hier in dit heuvelland langs de Rijn zo verbeten tegen de Duitse indringers heeft gevochten. Buiten dien waren nog aanwezig vertegenwoordigers van het Comité Ereschuld en Dankbaarheid en tal van nabestaanden der gesneuvelden, die met armen vol bloemen naar de graven van hun doden waren ge komen. „Gedenkt Uw doden, die de goede strijd, gestreden hebben in gerech tigheid". Met deze woorden uit een gedicht van Jan Engelman begon de heer Fockema Andrae zijn diep ern stige en bewogen gedachtenisrede. „Woorden." zo meende hij, „die vandaag ook hier mogen klinken. Want op deze plek zijn zij gevallen, die door hun heftige en moedige te genstand het eerste sein tot de strijd voor de vrijheid hebben gegeven. Zij hebben ons iets te zeggen en wel, dat het goed is zijn plicht te doen voor Koningin, voor zijn land en voor de gerechtigheid. Zij hebben het beste gegeven wat ze bezaten en daarvoor past ons oprechte en diep gevoelde dank. Wij hebben de vrij heid juichend binnen gehaald," zo vervolgde de heer Fockema 'Andrae, „maar hebben wij haar ook tot iets goeds, iets moois gemaakt; hebben wij de vrijheid begrepen? Ik meen. dat het altijd nog beter kan." Met de bede tot God, dat Nederland daar aan zal blijven voortwerken tot roem van Zijn naam en in dienst van vrede en gerechtigheid besloot de staatssecretaris, die namens de mi nister van Oorlog sprak, zijn toe spraak. (Bij het ter perse gaan van ons blad was de plechtigheid nog niet geheel geëindigd.) BENOEMING In de gisteravond gehouden raadsvergadering werd het raads lid, de heer J. R. Hartings, be noemd tot lid van het bestuur van de stichting badhuizen Amersfoort. Geen gecostumeerd feest De buurtvereniging „Kamp" verzocht ons mede te delen, dat de op last van de autoriteiten het ge- costumeerde avondfeest op de Kamp op 5 Mei a.s. niet door gaat. BURGERLIJKE STAND 3 Mei Geboren: Geertruida Wilhelmina, d. v.. J. W. Simons en M. van Mün- ster Denise, d. v. D. de Zwart en C. Moureaux; David Adriaan, z. v. A. M. Guiljam en G. du Pree; Dirk Jan, zoon van S. J. Mossing en T. Tamminga. Getrouwd: J. H. H. Breuers en M. H. van Nimwegen; J. Lam- brechts en E. J. Deijs; J. W. Kroe zen en D. Kladder. Overleden: Petrus Anthony van der Scheer, 85 jaar, echtgen. van J. C. W. Offerhaus; Reintje Klaver, 53 jr., wed. van A. van Tuijl; Jo hannes Groenenstein, 84 jr., geh. m. G. van Doorn. I.eusden School met de Bijbel voor Leusden? Dinsdagavond werd er in de kleine zaal van hotel „de Mof" te Leusden een vergadering gehouden met het doel een school met de Bijbel op te richten. Sprekers voor deze avond waren de heren Van Hasselt, inspecteur van het Christelijk Onderwijs en ds. P. Hofstede. Ned. Herv. predi kant te Leusden. Beiden wezen op het belang van een Chr. school in Leusden en be spraken welke mogelijkheden on moeilijkheden er aan de totstand koming zijn verbonden. Het voorlopig comité, dat de voorbereidende werkzaamheden heeft verricht, trad af. Daarvoor werd een voorlopig bestuur geko zen, dat als volgt is samengesteld: H. de Wild, H. Hilgeman, D. v. d. Lagemaat, H. R. van Maanen, J. v Bentum. Joh. Meerveld en J. J. Veenendaal. Inmiddels hebben de ouders van 93 kinderen de wens geuit, dat aan hun kinderen christelijk on derwijs wordt gegeven. Van de ongeveer zeventig aan wezigen, gaven zich 64 gezins hoofden als lid van de schoolver eniging op. DAM- EN SCHAAKNIEUWS De dam- en schaakclub „Toe komst" te Leusden hield weer wedstrijden voor de onderlinge cornpe.titie. Schaken- H. v. d. BeekG. v. Buren 01; W. VerloopW. Veenendaal 10; C. van BurenT. van Raaii Vz Z2; H. v RaaiiJ. J- C. Schram 1—1: R. Zandbergen-G. Buddingh 10: W. VerloopC. Veenendaal afgebroken. Dammen: J. van Ooijen-E. J. v. Bentum 20 K. v. d. BeekR. v. Buren 20 A. VoogtJ. v: Ooijen 02 W. Buitenhuls—H. v. d. Vis 0—2 Soest Internationaal bezoek aan „Trein 8.28"' Het bekende kindertehuis „Trein 8.28", gelegen in de zeer bosrijke omgeving van Soest-Zuid, viel Dinsdagmiddag de eer ten deel bin nen haar muren een internationaal gezelschap, bestaande uit kinder artsen en verpleegsters, verbonden aan diverse kindertehuizen in het buitenland, te ontvangen. Onder leiding van dr. Metrop, chef van de afd. Kinderhygiëne van de Gem. Geneeskundige Dienst van Amsterdam, was men naar Soest gekomen om een indruk te krijgen van wat er op dit gebied in Nederland geschiedt. Dit internationaal gezelschap maakte deel uit van het Internatio naal Kindercongres, dat in Parijs wordt gehouden, uitgaande van de U.N.I.C.E.F., afdeling van de U.N O, De totaal honderd deelnemers en deelneemsters vertegenwoordigden 34 naties. Na door de directrice, zuster Kriege, te zijn ontvangen, hield dr. Metrop een verklarende inleiding over het werk der kinderhygiëne in ons land. Daarna werden de gasten in de gelegenheid gesteld het tehuis te bezichtigen en de practische toe passing proefondervindelijk waar te nemen. Men stond verbaasd, dat met betrekkelijk geringe kosten een zo hypermodern instituut kon wor den ingericht. Elke afdeling was voor hen een openbaring; allen wa ren dan ook vol lof over dit kinder tehuis en vooral de hygiënische op zet dwong hun bewondering af. De jeugdige bewoners en be- woonstertjes, zestig in getal, gaven een demonstratie van enige kinder spelen. Nadat het gezelschap de thee had gebruikt, vertrok het weer naar de hoofdstad. Candidatenlijst van P.v.d.A. De candidatenlijst van de Partij van de Arbeid voor de komende gemeenteraadsverkiezing is als volgt opgemaakt: 1. K. de Haan (aftr.); 2. G. Kruyff (aftr.); 3. mevr. Polet-Musler (aftr.); 4. W. A. Pohl (Soesterberg); 5. R. Tol man (aftr.); 6. N. Keyser (Soester berg); 7. P. Grift; 8. L. G. H. Mul der; 9. C. Willems (Soesterberg); 10. P. C. Pieren (Soesterberg). Mei-viering te Soest Het hoogtepunt van de Mei-vie ring in Soest was een avondbijeen komst in de zaal van Eemland, waar de feestrede werd uitgesproken door mej. mr. C. Tendeloo. Na een kort welkomstwoord door de afdelingsvoorzitter, de heer B. R. Bakker, zong de gemengde ar beiderszangvereniging „Kunst na Arbeid" uit Baarn enige strijdlie deren. De spreekster van deze avond, mej. Tendeloo. gaf vervolgens een duidelijke en interessante uiteen zetting over het ontstaan van de Meiviering. De idealen van thans zag spreekster in de drie leuzen: „Bedrijfsdemocratie, Het verenigd Europa en Wereldvrede". De avond werd verder aangevuld met voor drachten van Jan Lemaire en zang van „Kunst na Arbeid". Soest I verloor De gedetailleerde uitslagen van de Zondag gespeelde tenniswedstrü- den zijn: Hilverheide VSoest I 6—2; Heren enkelspel: M van 't WoudJ v Breukelen 68 75 26; v. GerwerGvd Poll 61, 62; Dames enkelspel: mevr. M v Mansfeit—Beck—mej. C Wil mink 6—3. 4—6. 1—6; mej. M Smeltmcj, J Poot 63, 6—-0. Gem dubbelspel: mevr. M Jacobs en J Jacobs—mej. C Wilmink en J v Breukelen 60. 36. 62; mevr. M Mansfeit—Beck en v Gerwer—mej. J Poot en G v d p0]l 62 61. Heren Dubbelspel: J Jacobs 'en M van 't Woud—J v Breukelen en G v d Poll 8—6. 6—3 Dames Dubbelspel: mevr. M Jacobs en mej. M Smeltmej. C Wilmink en mej. J Poot 75 6-- Soest II—Go Ahead VII 7—1: Heren enkelspel: L J v Epen—H J Witmaar 64. 26. 97; W Spaan—J L Schouten 64: 60; Dames Enkelspel: mej. E Venema mevr G H Schouten 662; mej. M Wilmink—mevr. C Staal man 6—4. 64. Gem. dubbelspel: mej. E Venema cn W Spaan— mevr. C Staalman en H J Wit maar 9—7. 60; mej. M Segers en L J v Eoenmevr. G H Schou ten en J L Schouten 7S, 62. Heren Dubbelspel- L J v Epen en D W Spaan—H J Witmaar en J L Schouten 6—0. 6—1: Dames Dub- belsncl: mcj M Wilmink en mej. M Segersmevr. C Staalman en mevr, G Schouten 06. 36. CaiT^o**Tiliist A.R. De Antl-Rev. Kiesvereniging stelde de Uist van candidaten voor de gemeenteraadsverkiezing als volg* samen: 1 J v d Arend 9 J W Ooms. 3 J A Schaafsm* 4 T Dorresteijn. 5 P Boer. 8 Th Scheurwnten 7 J SHsveld. 8 W Snel. 9 Chrlstiaans. 10 P B v Reenen 11 A Brouwer. 12 J Vonk <"Vvrrn.fieri voorwernen Voethal: jonge hond; zonnebril met wit garnituur- zilverbon van f 1nieuw goudkleurig dames- schoentie: wit sokie: zwart vul potlood- bruine fluwelen jas: blau we ceintuur: rozenkrans- schaar: rode portemonnaie rozenkrans in étui; gebreid kinderwantje; bruin alpinopetje; griize jongensjas; kin dercape zeemlederen portemon naie: witte keeshond: bruine por temonnaie met inhoud. .Inlichtingen politiebureau v. Weedestraat3, Soest.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2