oedevdagu NU JUIST! OPENING f PESiE'S BAD I BAD Zelfstandige Boekhoudster WERKSPOOR lil DAGBLAD AMERSFOORT Bosbad - Bilthoven Geen nieuwe commando-auto voor de brandweer HAMERSTUKKEN Eau de Cologne ZOMER. ZON en GLASHELDER WATER Raad beslist: Scherpe critiek op houding van Raad van Arbeid 5 Mei Feestdag <00 Het leven wordt Qoedkoper! HOTTINGA GEVRAAGD ELECTRISCH-LASSERS NIMMERDOR Woensdag 4 Mei I949 EN nu mijne heren punt 6 van de agenda: „voorstel van B. en W. tot vervanging van de commando-auto voor de brandweer." Wenst één van de raadsleden daarover het woord...?" Burgemeester Molendijk zei deze woorden gisteravond in de vergadering van de raad wat argeloos en reeds hanteerde hij de hamer om het voorstel met een stevige klap op de tafel te bekrachtigen. Het mocht niet baten. Het was alsof er op een aantal stoelzittingen plotseling punaises waren gelegd, zo wipten de raadsleden op om toch vooral over dit agendapunt aan het woord te komen. Het communistische raadslid de heer Ter Burg had de primeur. Gasprijskwestie komt in volgende raad H(j vond, dat het college geen open kaart had gespeeld met de aanschaffing van deze commando auto. Hoe kon men zo vroeg de heer Ter Burg zich af zo'n hoge prijs bedingen voor een Morris, als deze om de aanschaffing van een nieuwe wagen te billijken, wordt gedoodverfd als een auto, die zjjn tijd heeft gehad? De heer Ter Burg bleek goed geïnformeerd, want hij wist te vertellen, dat de Morris commando-auto al uit de brand weergarage is verdwenen, terwijl elders een nieuwe Opel staat te wachten om in gebruik te worden genomen. „U ziet", zo verklaarde hij, „dat wij, al zitten wij dan niet meer in de commissies, onze inlich tingen wellicht nog beter kunnen in winnen". Hij herinnerde er voorts aan, dat ook bij de aanschaffing van de auto voor het college nu twee jaar geleden stemmen zijn opge gaan, dat de raad daarin niet vol doende was gekend. En nu komt deze herhaling! Spreker vond dat men de Morris maar terug moest gaan halen. Zoals de zaken nu staan is het voor de C.P.N.-fractie niet mogelg'k aan dit voorstel steun te verlenen, aldus de heer Ter Burg De heren Van Zwol (C.H.U.), Stemebach (Arbeid), Alders (K.V.P.) ea-Van Apeldoorn (C.P.N) sloten zich bij de opvatting van de heer Ter Burg aan. De heer Alders stelde de zaak zeer duidelijk. „Het is niet de eerste keer dat B. en W. zijn gewaarschuwd. Nu staan wij weer voor zo'n geschiedenis. De toezegging indertijd door B. en W. gedaan, dat men in dergelijke za ken eerst de raad zou kennen, is blijkbaar niet serieus geweest. Het is daarom vooral dat de K.V.P - fractie haar stem niet aan dit voor stel kan geven", besloot de K.V.P.- fractie-voorzitter. De heer Van Zwol was ook goed in deze com- mando-auto-matcrie ingewerkt. Dit raadslid wist zelfs te vertellen, dat de afgedankte Morris reeds door de koper was doorverkocht met een zoet winstje, haast tegen de prijs van een nieuw vehikel. De heer Stel- nebach stelde de zaak wat milder, en gaf de stemming, zoals deze vóór de aanvang van de vergadering bij de raadsleden heerste, weer met het woord: „verontwaardiging". De heer Van Apeldoorn noemde de gang van zaken een blamage voor B. en W., een incident, dat het college tot na denken moet stemmen. Ook hij vond, dat de Morris maar terug moest keren in de garage. Nuchter Burgemeester Molendijk zei- de slechts met een nuchter re laas te kunnen antwoorden; Het is misschien wat onnozel, meen de hij, maar dan is het „Heilige onnozelheid". Er zit niets ge heimzinnigs achter deze zaak. Het komt er goed en wel op neer, dat het college een crediet vraagt van ƒ600 om de ruiling van de Morris tegen een andere auto mogelijk te maken. Deskundigen hebben gezegd: „U heeft het met deze Morris slecht ge troffen". Deze conclusie zegt niets tegen het merk, maar, zo vervolgde de voorzitter, er kan een slechte tussendoor lopen. Op de Morris viel niet altijd te rekenen en als kern gemeente moet de brandweer-com mandant over een betrouwbare wa gen kunnen beschikken. Wat de pry's betreft; het gemeentebestuur heeft zich nu eenmaal aan de prijsvoor- schriften te houden. De voorzitter gaf toe, dat de Morris wat te vlug was verdwenen, maar dit hield ver band met de verkoop-voorwaarden. De andere wagen, inderdaad een crème gekleurde Opel, is nog niet geleverd. De gemeente Amersfoort, zo vervolgde de burgemeester, heeft geen behoefte 'aan mooie auto's, maar wel aan bruikbaar materiaal. Als het moet laten we de nieuwe wagen desnoods knalrood spuiten. Als de Raad meent dit voorstel te moeten verwerpen, dan moet de Raad daarvoor de verantwoordelijk heid maar dragen (gemompel en be weging in de vergadering). Het speet de burgemeester zeer, dat men om een betrekkelijk kleine zaak als dezo auto-verwisseling in een on aangename sfeer moest vergaderen. Alle sprekers repliceerden en keerden zich stuk voor stuk tegen het „dreigement". De heer Steine- bach zei het kort en bondig: „als het college niet bereid is de zaken te regelen zoals het moet, dan zul len wij de zaken regelen". De heer Alders voelde zich pjjnlyk getroffen. Ook zijn conclusie was: „de Raad zal zyn weg wel weten". De heer Van Zwol twijfelde niet aan de goede trouw van het college, maar deze zaak was hem toch te gortig en daarom bleef zijn fractie tegen het voorstel. Toen de voorzitter het in zijn ant woord had over „allerlei mensen die blijkbaar achter de schermen hebben gewerkt" meenden de communisten dat h|j de raadsleden bedoelde. De voorzitter kon ze geruststellen, want het ging over de mensen, die met de verkoop iets te maken heb ben gehad. Tenslotte sloot de bur gemeester de discussie en bracht het voorstel in stemming. Brrr De Raad liet het college vol ledig in de steek, want het voorstel kreeg slechts de drie stemmen van de wethouders voor en 25 van de aanwezige raadsleden tegen. De heer Van Apeldoorn wenste een voorstel te doen, maar zover kwam het niet want de voorzitter zeide. dat men het college maar even de tjjd moest laten om de zaken opnieuw te bekijken. Vóór de ontbranding van dit „na gekomen vuurwerk van het Ko- ninginnefeest" had de heer dr. Dre- wes (Arbeid) reeds z(jn bezwaren geuit tegen de wijze waarop het be stuur van de vereniging tot bevor dering van chr. nat schoolonderwijs meende nieuwe leermiddelen te moe ten aanvragen. Hij vond het niet in de haak, dat men langs een omweg- getje probeerde het gestelde doel te bereiken. Laat men liever de juiste argumenten gebruiken, zo meende dr. Drewes. Dit raadslid had graag dat de Raad de garantie zou kun nen krijgen dat dit principe-besluit ook op principiële wijze zou worden uitgevoerd. Als men de toeneming van het aantal leerlingen uitsluitend als argument gaat gebruiken om nieuwe leermiddelen aan te schaffen d^n komen de scholen, die in een wijk zitten waar uitbreiding niet mogelijk is, er wel heel slecht af, vond de heer Drewes. Zowel wethouder Spiekermann als de voorzitter verzekerden, dat men deze zaak zo zuiver mogelijk zal be kijken en zoals bij de wet is voor geschreven in overleg met de in specteur van het onderwijs. Ten slotte werd conform het advies be sloten. Belachelijk Bij het voorstel betreffende het verrichten door de G.G. en G D. van controle-werkzaamheden voor de Raad van Arbeid, kwamen de heren Jonkhart (Arbeid) en Alders (K.V.P.) in het geweer De heer Jonkhart was vooral teleurgesteld over de geringe toeschietelijkheid van de Raad van Arbeid wat betreft de vergoeding. Hjj hoopte dat B. en W zouden zorgdragen, dat de con trole door deze starre houding niet zou worden beïnvloed. De heer Al ders vond dat men zich niet moest laten ringeloren door de Raad van Arbeid. De vergoeding van 1 voor een controle noemde spr. belachelijk laag. De Raad van Arbeid zegt wel „de controle kan dan wel wat minder", maar daarin schuilt een gevaar, al dus de heer Alders. Men zal óf de werknemer sneller aan het werk sturen öf men zal hem te lang aan het arbeidsproces onttrekken. De gemeente zal dus bij die 1 moeten bijpassen. In wezen dus een spekken van de kas van de R.v.A De heer Alders stelde voor opnieuw contact op te nemen met de R.v.A. en in dien men daar halsstarrig mocht blijven de controle via een andere instelling te laten lopen. Wethouder Spiekermann betreurde eveneens de stroeve houding van de R.v.A. Het college zal opnieuw deze zaak met de R.v.A. opnemen en mocht men niets bereiken dan zal men genood zaakt zijn deze instelling los te la ten. B|j het voorstel om de bouw van 52 arbeiderswoningen ondershands aan te besteden merkte de heer Veer (C.P.N.) op, dat h|j liever had gezien dat men deze woningen bij uitnodiging had aanbesteed. De heer i Coolen (K.V.P.) sloot zich b|j deze opvatting aan. En toen de heer Van Gent (V.V.D.) zich oprichtte om wat te zeggen (hij deelde overigens om reden van technische aard het standpunt van B. en W.) haastte de heer Veer zich vast te stellen, dat zijn opvattingen over „eigen beheer" nog steeds ongewijzigd waren. Er i ontspon zich haast nog een princi pieel debat tussen de heren Koop man en Coolen, doch zover kwam het gelukkig niet en de Raad ging dan ook accoord met het voorstel. Nog steeds gas Er was voorts nog een advies van B. en W. over de gasprijs-kwestie Ter Burg. De heer Bartels had zijn standpunt al uiteen gezet (half voor, half tegen opvatting Ter Burg) toen de heer Ter Burg op merkte, dat hij nog geen tjjd had kunnen vinden om de cijfers van B. en W. grondig te bestuderen. Hij vroeg uitstel tot de volgende verga dering en verkreeg dit. De heer Bar tels zal dan wel opnieuw zijn stand punt toelichten. Een voorstel om de bosvijver te verpachten aan een hengelaarsvereniging werd inge trokken. Men vreest een ratten- plaag tengevolge van het voederen. Een rattenplaag is met het oog op het zwembad niet gewenst. Op ver zoek van de heer Ter Burg zullen B. en W deze zaak nog eens bestu deren. De heer Coolen (K.V.P.) toonde zich erkentelijk voor hetgeen het college onderneemt in de rich ting van de bouw van middenstands woningen door particulieren. Ver dere voorstellen in die richting zul len de volledige steun van zijn frac tie hebben De heer Van Apeldoorn en Veer vonden de bouw van twee grote villa's aan de Kuijperlaan in deze tijd niet verantwoord. De wet houder deelde mede, dat deze boven het toegezegde bouwkwantum val len en daarom is het college met dit voorstel gekomen. Voor het econo misch leven is de bouw van derge lijke villa's toch evenzeer van bete kenis Alle bevolkingsgroepen zijn getroffen door de woningnood, al zal het accent op de bouw van ar beiderswoningen moeten blijven rus ten. aldus de wethouder. Bij de rondvraag informeerde de heer Van Zwol waarom het verzoek van de F.A.M. om de middenstands zaken op Vrjjdag 29 April tot 10 uur 's avonds open te houden en op Koninginnedag te sluiten, was afge wezen. Hjj kreeg uitvoerig ant woord. maar het komt wel in het bijzonder daar op neer, dat B. en W. niet de bevoegdheid hebben win kels op Zaterdag te sluiten. De heer Koelewijn (Arbeid) bracht namens de volkstuinders wethouder Van Galen Last dank. dat hij alsnog voor grond had kunnen zorgen. Mej. Baas (C.P.N.verwonderde zich er over, dat in de „B^yaard" het 1 Mei-programma van de P.vd.A. was opgenomen Er is toch een besluit om geen nieuws van po litieke partijen in de „Beyaard" te publiceren. De voorzitter verwees mej. Baas naar de A.G. De heer Van Apel doorn gaf wethouder Van Galen Last in overweging de zaak van het rechtsherstel, van mensen die ge weigerd hebben voor de Duitsers te werken, met spoed af te doen. De wethouder zou spoed achter deze De volgende agendapunten gin gen onder de hamer door of wer den na summiere bespreking goed gekeurd. Notulen. Ingekomen stukken en medede lingen. Gunstig advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van het bestuur van de vereniging tot bevordering van chr. nat. schoolonderwijs om medewerking te verlenen voor s het beschikbaar stellen van de voor de stichting van een nieuwe school voor g.l.o. in het Leusderkwartier benodigde gelden. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van de voorschotten op de vergoeding voor de bijzondere la gere scholen ingevolge artikel 101 der lager onderwijswet 1920 voor het jaar 1949. Voorstel van B. en W. om een crediet te verlenen voor verbouw van de wagenloods op het terrein van de reinigings- en ontsmet- tings-dienst tot garage en paar denstal. Voorstel van B. en W. om de huursom voor de voormalige ba- conzouterij op het terrein van het openbaar slachthuis, verhuurd aan de N.V. „Bronswerk" te verhogen. Voorstel van B en W. tot ver betering van perceel Coninckstraat 52. Voorstel van B. en W. om een crediet te verlenen voor de inrich ting van het gebouw Hogeweg 4. waarin de afdeling debielen van de openbare school voor buitenge woon lager onderwijs en een chris telijke school voor g.l.o. zullen worden gevestigd. Voorstel van B. en W. inzake aanvulling lijst minimum-huren van gemeente-woningen, in ex ploitatie bij de stichting „centrale woningzorg". Voorstel van B. en W. om voor de dienst 1949 een crediet van f 2.000.voor aanwinning van land ten oosten van de Eemmond toe te staan. Voorstel van B. en W. tot aan koop van de percelen Heiligen- bergerweg nrs. 29 en 31 van de dames E. en H. van Beek. Voorstel van B. en W. om van mevrouw de weduwe F. van Wan delen twee huizen aan het Monni kenpad nrs. 21 en 23 aan te kopen. Voorstel 'van B. en W. tot over neming van stroken grond aan de Bergstraat en de Utrechtseweg, ter verbreding van deze straten. Voorstel van B. en W. tot over- zaak zetten. Over het feit, dat er nog geen rapport was verschenen over de reorganisatie vaii de cen trale-boekhouding was de heer Van Apeldoorn zeer ontstemd. Als het rapport in de volgende raadsverga dering nog niet aan de orde komt, aldus de heer Van Apeldoorn, dan zal de C.P.N.-fractie vragen stellen. Omstreeks tien uur was men het vergaderen moe en liet de voorzitter voor de laatste maal op deze toch wel emotievolle avond zijn hamer vallen. neming van de stichting „de lich tenberg Ziekenhuis" van eeii strook grond aan deVlasakkerweg en de Korte Bergstraat. Voorstel van B. en W. tot verhu ring aan mejuffrouw M. A. J. al Leeuw van de rijwielbergplaats behoord hebbende tot de voorma- lnge school aan de Puntenburger laan. Voorstel van B. en W. tot ver huring aan H. H. A. Jörg van een ijzeren loods aan het Hoevelakense voetpad. Voorstel van B. en W. tot ver koop aan J. Boshuizen J.wzn. van een perceel bouwterrein aan de Daam Fockemalaan hoek Mr. Th. Heemskerklaan Voorstel van B. en W. tot verla ging van het rentepercentage van de hypothecaire geldlening ver strekt aan de vereniging „Fruit en groentenveiling Amersfoort en omstreken" (gedrukte verzameling nr. 67). Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de gemeentebegroting dienst 1948. Voorstel van B. en W. tot wij ziging van de gemeentèbegrotine dienst 1949. Oninbare posten schoolgeld, straat- en rioolbelasting, brand verzekeringsbelasting en rechten ziekenvervoer. A. Jansen gaat uit gemeenteraad In de raadsvergadering was gister avond bij de ingekomen stukken een brief van het raadslid de heer A Jansen, die daarin zijn lidmaatschaD van de raad opzegde. Een en ander houdt verband met zijn functie bij de Amersfoortse Ge meenschap, welke instelling nu sub sidie van de gemeente ontvangt. Burgemeester Molendijk dankte de heer Jansen voor het werk in het belang van de gemeente Amersfoort verricht en wenste hem in zijn werk kring veel succes toe. Politiemannen eerden hun doden Op het politiebureau te Amers foort werd in het najaar van 1946 een gedenksteen aangebracht, ter nagedachtenis aan drie politieman nen, die in de strijd tegen de bezet ter vielen. Deze mannen zijn Adriaan Beeke. omgekomen onder Hoogland op 15 Mei 1940, Klaas de Graaf, gerusilleerd te Purme- rend op 15 December 1944 en Her- manus Reinten, omgekomen in kamp Neuengamma op 11 Januari 1945. Woensdagmorgen werd aan de gedenksteen door de leden van het Amersfoortse politiecorps een krans bevestigd. Commissaris Goorhuis sprak en kele woorden. Onder doodse stilte werd de krans boven de steen aan gebracht. Het was een korte, maar indrukwekkende plechtigheid. Ja. morgen opent PESIE het nieuwe zwemseizoen. PESIE zorgt er voor, dat U van de eerste mooie dag af kunt genieten van Profiteert van 'n heel seizoen en neemt direct 'n abonnement U zwemt dan voor enkele centen per dag j— 1904 45 jaar 1949 H Ziet onderstaande prijzen: HUISHOUDJAM p. pot 48 ct. AZIJN litersfles 25 ct. VOLVETTE KAAS 100 gr. 22 ct. ZWARTE BALLEN 100 gr. 18 ct. VERKADE'S BISCUITS 100 gr. 18 ct. WASPOEDER p. pak. 1,9 ct. Leusderweg 16, tel. 5606 Uw brandpunt in deze krant wordt gelezen in stad en land leeftijd 3040 jaar, in staat leiding te geven aan een omvangrijke debiteuren- en crediteuren administratie. Vlotte correspondente Neder lands. Voor prima kracht zeer goede positie. Brieven met volledige inlichtingen omtrent opleiding, diploma's, godsdienst, copie getuigschriften, enz. onder no. 7342 bureau van dit blad. fajuAanienhejdcunc ia mei ie ue/wanqen WAGON- EN BRUGGENFABRIEK UTRECHT f vraagt voor haar .montagewerk te BALIK- PAPAN (Borneo) bekwame (liefst met N.V.L.-diploma). Schriftelijke sollicitaties, onder vermel ding van huidige werkgever en het aan tal praktijkjaren, te richten aan de afde ling Personeel van „Werkspoor" N.V. te Utrecht Op „haar" eestdag verrassen wij Moeder zo graag met een geschenk, waar zij wekenlang plezier van heelt. Vervul één van Moeder s harte- wensen en geef haar een 'tlacon echte Boldoot Eau de Cologne. imperiale Vergeet U haar niet, die U nooit vergeet ZONDAG 8 MEI Moederdag Bloemendag Waar moet U daarvoor zijn? In 't Bloemenmagazijn Prinses Julianaplein 7 Voor iedere gelegenheid eigen ontwerpen O. VACANO en Zn Tel. 4573 adverteren maar doe het Vraag gratis advies aan de adviseur van het VOOR OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCHX^OOO FEESTELIJKE OPENING op ZATERDAG 21 MEI a.s. Geopend: Werkdagen van 7—20 u. 's Zondags \an 13—21 u. Damesuren: Maandag 911 u. Heren: Dinsdag 911 u. Overige uren gemengd Toegangsprijzen: Volwassenen 0.35; kinderen, ben. 14 j. 0.15; militairen, ben. de rang van onderofficier f 0 15 Abonnementen: Volwassenen 5.vóór 15 Mei ge nomen 4 50 Kinderen f 2.50. Voor meerdere kinderen uit één gezin reductie* 2e kind 2.25, 3e kind 2 4e en volgende kind f 1.75 Abonnementen verkrijgbaar aan de kassa van de Centrale Boekhouding. Achter Davidshof 2. elke werkdag van 8.3012 30 uur; 's Zaterdags van 8.3011 uur ooooooooooooooooooooooooog<>oooooo<>ooo

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 4