DAGBLAD AMERSFOORT Berlijnse blokkade eindigt 12 Mei Ministerraad 23 Mei bijeen Ontelbare rouwen den trokken langs gedenktekens Een stijlvol volksfeest Eerste reactie: vreugde en ontspanning in de wereld „Staakt vuren!" in Indonesië Verdwijnende blokkade Bloemen vertolkten de gedacht Nooit zullen wij vergeten! Ernstig incident te Amsterdam Londens plan wordt te Parijs uitgewerkt en te Straatsburg beslist .Vrijdag 6 Mei 1949 'Achtste jaargang No. 1317, Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements-» prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. Grote Vier besluiten NEW YORK. De blokkade en tegenblokkade van Berlijn worden op 12 Mei gelijktijdig opgeheven ~n de Raad van Ministers van Buitenland se Zaken der Grote Vier zal op 23 Mei in Parijs bijeenkomen. Deze be slissing. welke een algehele omkeer In de internationale politieke ver houdingen betekent, is Woensdag genomen tijdens besprekingen tussen dc vertegenwoordigers der Grote Vier de Amerikaan Philip Jessup, de Brit sir Alexander Cadogan, de Rus Jakob Malik en de Fransman Chavel in het gebouw van de Amerikaanse V.N.-dclegatie op dc hoek van Park Avenue en de 32ste Straat. Volgens het officiële communique zullen op de Parijse conferentie besprekingen worden gevoerd over kwesties betreffende Duitsland en de problemen, welke uit de situatie te Berlijn voortkomen, alsmede over de valutakwestie in Berlijn. Nog niet bekend is, of dc zittingen openbaar zullen zijn. Vandaag is het 323 dagen geleden, EERSTE STAP Wie a zegt moet ook b zeggen. De opheffing van de Berlijnse blokkade zal slechts een begin der Russische concessies zijn. Zien wij het goed, dan zal zij gevolgd worden door een Russische goedkeuring van vrijwel elk voorstel, dat het Westen ten aanzien van Duitsland op de aan staande conferentie van de minis ters van Buitenlandse Zaken naar voren zal brengen. De laatste stap in deze richting zal de afbraak van het IJzeren Gordijn zijn. Niemand (behalve natuurlijk de leden van het Politburo) kent de calculaties van het Kremlin, schreven wij dezer da gen. Maar de hierboven uitgestip pelde politiek van Russische zyde ligt in de lijn der verwachtingen. De strijd om Berlijn is een volledige Russische nederlaag geworden. De Westelijke tegenblokkade heeft het Kremlin uitgesloten van alle zaken ten Westen van de lijn Stettin Triest. De schepping van een her enigd Duitsland, zelfs met een door het Westen ontworpen bezettings- 3 statuut, geeft de Russen op zijn minst het voor deel van een buf ferstaat. Op zijn best zullen zij op een te vormen Duitse centrale regering een be paalde invloed kunnen uitoefenen, al is de kans daarop, gezien de waak zaamheid van het Westen, niet zeer groot. Wegschuiving van het IJze ren Gordijn kan de economische nood van de satellietstaten verzach ten. Niet verwacht mag worden, dat Moskou al deze concessies in eens zal doen. Het zal ongetwijfeld trach ten, elk onderdeel tegen de hoogste prijs te verkopen. Evenmin is aan nemelijk, dat de Westerse staats lieden bijzonder in hun schik zullen zijn met de Russische tegemoet komendheid. Zij weten, dat het nu moeilijker zal worden geld van het Amerikaanse Congres en de West- europese parlementen los te krijgen voor de herbewapening. Ook weten zij. dat het einddoel van het Krem lin niet veranderd is en dat het slechts de handen vrij wil krijgen voor de gigantische taak, welke het na de definitieve overwinning der communisten in het uitgestrekte China te verrichten krygt. Maar het verlangen van de Westerse volken naar het einde van de Koude Oor log zal het zelfs de meest sceptische diplomaten onmogelijk maken, de Sowjet-aanbiedingcn van de hand te wijzen. Want het Kremlin, het Va- ticaan en sommige politici mogen in eeuwen kunnen rekenen, de gewone man denkt in jaren. Honkong door Britten versterkt De Britse minister van Defensie, A. V. Alexander, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat Engeland „aanzienlijke versterkingen" naar het garnizoen van de Britse kroon kolonie Hongkong zal zenden Deze zullen bestaan uit eenheden van alle wapens der land-, zee- en luchtmacht. Aanhoudend vrij koud Geldig van Vrijdagavond tot Za terdagavond: Koude nacht met weinig wind. afnemende bewolking en enkele verspreid optredende buien Morgen geleidelijk toenemende bewolking en aanvankelijk droog weer. maar later in de westelijke provincies hier en daar enige regen. Zwakke tot matige westelijke wind en overdag iets hogere temperaturen dan vandaaag 7 Mei. zon op 5.00, onder 20.14: maan op 13.22. onder 3.21.. dat de Russen de verbindingen van Berlijn met het Westen per spoor,en langs de weg verbraken en al die tijd heeft de wereld in angstige spanning verkeerd of deze koude oorlog niet op een kwade dag zou omslaan in werkelijke krijg. Het communiqué van de vier grote mogendheden heeft verlich ting gebracht. Men ziet weer een weg om uit do impasse te komen. Westelijk Berlyn zelve ziet nog meer voordelen die verbonden zijn aan de opheffing van de blokkade. Het licht der straatlantaarns zal weer aan flitsen. De stad zal zijn vereiste hoe veelheid calorieën niet langer in ge droogde en ingedampte vorm ont vangen, maar er zullen weer echte aardappelen, echt fruit en echte groente in de winkels komen. Trams, die hun diensten hebben moeten staken zullen het verkeer kunnen hervatten Donderdag heeft ln het Britse La gerhuis de minister van buitenland se zaken Ernest Bevin een verkla- ring afgelegd over de overeenkomst tot beëindiging van de blokkade van Berlijn. ,.In eenvoudige taal", zo zelde hy\ ..betekent dit, dat de weg thans open ligt voor de vier mogendheden om het Duitse vraagstuk in al zijn as pecten te bespreken." Hij deelde mee, dat hij van plan was Zaterdag naar Berlyn te gaan om de luchtbrug in actie gade te slaan en „om de dank en de geluk wensen van de regering over te brengen aan alle betrokkenen voor hetgeen zij hebben gedaap. Waarschijnlijk morgen: BATAVIA Naar United Press meedeelt hebben de Nederlandse en Indonesische delegaties ter voor-conferentie eqn informele overeenkomst bereikt om het vuren te staken. De Nederlanders zouden de republikeinse regering naar Djogja laten gaan en van daar uit zou deze de order „Staakt het vuren" afkondigen. Verder zouden de republikeinen bereid zijn aan de ronde-tafelconferentie te Den Haag deel te nemen. Mohammed Rum is van daag naar Bangka vertrokken om de goedkeuring op deze overeen komst van de republikeinse leiders te vragen. Krijgt hij die, dan zal Zaterdag waarschijnlijk een for mele zitting van de voor-conferen tie worden gehouden, waar de overeenkomst officieel wordt on dertekend. WOENSDAGMORGEN stapten vier mannen, op wie de aandacht van de gehele wereld is gevestigd, in de lift van een New Yorkse wolken krabber op de hock van dc Park Avenue en de 32ste straat. Zij lie ten zich naar de 23ste verdieping brengen, waar zij in het kantoor van de Amerikaanse delegatie bij de UNO, in de kamer van dr. Phi lip Jessup, gingen vergaderen. Punt van bespreking de voor waarden voor opheffing van de Berlijnse blokkade. Deelnemers aan de vergadering: Sir Alexander Cadogan, Engeland; Jakob Malik, Rusland; Philip Jes sup. V.S.; Jean Chauvel, Frankrijk. De conferentie was succesvol, getuige de glundere gezichten van de heren (in dezelfde volgorde). Resultaat 12 Mei opheffing blok kade, 23 Mei hervatting van de in November 1947 afgebroken bespre kingen van de grote .vier over de Duitse kwestie. en wat de wereld ervan denkt Een Amerikaanse MEVROUW ROOSEVELT (breed glimlachend): „Ik ben heel erg ingenomen met deze ontwikkeling." Een Rus TSARAPKIN: „Niets onverwachts." Een Engelsman SIR BRIAN ROBERTSON: „De weg voor overeenstemming is geopend maar nog niet ge- effend." Een Eransman PONCET: „Ondanks alles gelooft geen mens aan een wezenlijke veran dering in de Sowjet politiek Een Nederlander Mr G. J. VAN HEUVEN GOEDHART: „Dit, is goed nieuws. Ik hoop dal het Westen, dat niet week voor de blokkade, nu niet m.n- der stijfkoppig zal zijn." West Berlijn BURGEMEESTER REUTER: „De krachtmeting tussen Oost en West begint nu pas goed." Oost Berlijn BURGEMEESTER EBERT: „De Westerse oorlogshitsers zijn gecapituleerd voor dc vredes politiek van de Sowjets." De luchtbrug EEN DER PILOTEN: „Voor mij kan het niet gauw genoeg afgelopen zijn. Man. wat heb ik er genoeg van." Electrische trein bij Soest ontspoord De electrische trein, die van morgen om 7.02 van Utrecht naar Soest vertrok is op het stations emplacement van de plaats van aankomst door het te vroeg om zetten van een wissel uit de rails gelopen. De trein kwam in botsing met een mast van de bovenleiding en een seinpaal en werd aan de linkerzijde gedeeltelijk opengere ten. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het verkeer op de lijnen Soest-Utrecht en Soest- Baarn was tot in de middag ge stremd. DE HAAG. De hoofdprijs van de landelijke NIWIN-loterij (een reis naar Indonesië en een verblyf van een week aldaar voor twee per sonen) is gewonnen door de heer A. E. Dehnert te Rotterdam De prijswinnaar heeft gezorgd, dat ook de militairen in de tropen kunnen profiteren van het feit dat hy de prijs won: in zijn opdracht zijn drie NIWlN-rimboekisten ver zonden naar militairen op de bui tenposten in Indonesië. GENERAAL CLAY Vallende kruiwagen doodt 19-jarige AMSTERDAM. Bij een bouw werk aan de Jan van Galenstraat, alhier, viel Donderdagmorgen door nog onbekende oorzaak een krui wagen van de steigeromloop bij het dak en kwam terecht op de juist onder de styger lopende bouwvak arbeider, de 19-jarige F. A. van der Pas De G.G. en GD. vervoerde het slachtoffer naar het Wilhelmina- gasthuis, waar de jongeman bij aan komst reeds bleek te zijn overleden. Het gebeurde maakte zo'n indruk op de arbeiders, dat zy het werk neerlegden en naar huls gingen. Generaal Clay: Voorlopig ga ik vissen GRAFENWOHR De man die ln het heetst van de strfjd in de koude oorlog pal stond, nam Woensdag afscheid van iijn troepen op het paradeterrein Grafenwohr. Terwijl meer dan tachtig vliegtuigen over het terrein scheerden en rondcirkelden, nam generaal Lucius Clay afscheid van zijn troepen, waarvan er meer dan 11.000 opgesteld stonden. De generaal was zeer bewogen en verschillende malen gedurende de korte toespraak die hij tot zijn manschappen hield, brak zijn stem. „Dit zal de laatste parade zijn die Ik afneem na 34 Jaren dienst. Altyd zal ik in mijn hart het beeld blijven dragen van u zoals u hier op dit terrein staat opgesteld." Op een persconferentie ter gelegenheid van zijn afscheid zclde de generaal dat hij verwacht, dat de geallieerde lucht brug in stand zal worden gehouden tot dat Wcst-Bcrlijn een voorraad kolen en voedsel heeft, die dc 200.000 ton boven gaat. „Ik heb nog geen Instructies ontvan gen om de luchtbrug te doen voort bestaan. doch lk neem aan, dat zij intact zal blijven." Gevraagd naar zijn toekomstplannen zeide Clay dat deze voorlopig niet ver der reiken dan „vissen in Georgia". De generaal was ervan overtuigd, dat een oorlog met de Russen, die hij in de persoonlijke omgang vriendelijke men sen vond, vermeden kan worden. Hij achtte een langdurige bezetting van Duitsland noodzakelijk. DEN HAAG. Met Ingang van Donderdag is de „prijzenbeschik- king Utility wollen dekens 1948" ingetrokken. De fabrikanten kun nen zich thans bij hun productie, wat betreft de kwaliteit, aanpassen bij de vraag van het publiek. r s Nee toch.Heus J De Amerikaanse stad Jack son is in rep en roer gebracht door een fantastisch radiover haal, waarin gezegd werd, dat de maan uit haar gewone baan was gegaan, recht op de zon af schoot en daardoor een ver schrikkelijke aardbeving in Amerika zou veroorzaken. De mensen vluchtten in massa's naar het platteland. Prof. Herbert Olivecrona, de beroemde Zweedse hersenchi- rurg, heeft br een operatie, die 12 uur duurde en voor een groot deel verfilmd werd, uit de her senen van een 28-jarige man een gezwel verwijderd, dat zo groot als een vuist was. Op het ogenblik, veertien dagen later, is de patient al weer op de been. Mevrouw Mary Adams in Shrewsbury is het slacht offer geworden van het feit. dat zij niet lezen kan. Zij werd tot 250 gulden boete veroor deeld wegens het gebruiken van valse bonkaarten. Op de bon kaart, die zij voor haar echtge noot had aangeboden, stond ge stempeld ..aanstaande moeder". Toen de filmactrice Beverley Mitchell haar echtgenoot met- dedeelde. dat zij hoopte 'n zoon te krijgen, antwoordde hij: „Ga weg. Ik toil zelf met mij»; trein spelen." Nu heeft zij verlof van de rechter gekregen om te scheiden. Groot zwijgen daalde over het land WOENSDAGMIDDAG heeft ZKH Prins Bernhard het door de Haagse beeldhouwster Corihne Franzen Hclsenfeld vervaardigde verzets- monumentvoorstellende een vrou wenfiguur, die een toorts der vrij heid draagt, onthuld. Overzicht tij dens de plechtige onthulling van het tegen de wand van dc Dom kerk geplaatste monument. Alle doden uit de jaren 19401945: de slachtoffers van het verzet, dc soldaten, di? hun dappere strijd met de dood moesten bekopen, de bijna honderdduizend Joodse landgenoten, die op gruwelijke wijze zUn vermoord en de duizenden, die bij bombardementen hun leven verloren, zij zijn niet vergeten. In het hele land, trokken Woensdagavond stoeten zwijgende mensen langs de gedenktekens en legden er hun bloemen neer: levende getuigenissen van de smart, die ons vervuld bij liet den ken aan de slachtoffers van het naziregiem. Om acht uur verstilde alle leven in het gehele land; een groot zwijgen daalde over het land. Op enkele punten concentreerde zich de algemene rouw: op de Dam te Amsterdam, waar het nationale monument voor alle gevallenen Is opgericht, op de Waalsdorpervlakte. waar zovele verzetslieden zijn dood geschoten. op het concentratiekamp te Vught, oord van verschrikking in de bezettingsjaren en op de cre-be- graafplaats in de gemeente Bloemen- daalOvcrveen, waar de slacht offers. van het verzet z|jn begraven. Meer dan 15.000 Amsterdammers liepen Woensdagavond, verbeten zwygend, uit verschillende stadsde len naar de Dam. waar zy defileer den langs het nationale monument. Voor het koninklijk palcis stroom den 50.000 mensen samen. Toen de carillons van alle kerktorens het achtste uur uitgeluid hadden zweeg iedereen: twee minuten lang scheen in onze hoofdstad alle leven ver stard. Daarna sprak burgemeester d' A illy de menigte toe. Paul Huf declameerde „De achttien do den" van Jan Camper t. In 't zwart Het waren vooral veel nabestaan den van gefusilleerde verzetslieden, die een stille tocht maakten naar de Waalsdorpervlakte. Vrijwel allen waren in het zwart gekleed. Veel is er geschreid toen die rouwenden langs de sobere kruisen liepen. Leden van vrjjwel alle ex-illegale groepen hebben bloemen gelegd op de graven van hen, die op dc ere begraafplaats te Bloemendaal rus ten Ds. W. Fijn van Draat en kapelaan J. F r a n c k spraken de daar verzamelden toe. De herdenking te Rotterdam had een traditioneel karakter. Voor de vyfde maal sinds de bevrijding kwa men enkele duizenden mensen voor De Nederlandse kolonie te Berljjn kwam, ter herdenking van de oor logsslachtoffers. byecn ln de Evan gelische Kerk te Fronau (Franse sector Berljjn). In vele plaatsen in ons land zyn Woensdag gedenktekens onthuld, o.a. in Varsseveld, Rijswijk, Kam pen, Middelburg, Leeuwarden (ter nagedachtenis van de Friese Joden), Rencsse. Beverwyk en Hoogeveen. In Amsterdam heeft zich nog een vry ernstig incident voorgedaan. Tydcns do twee minuten stilte reed een auto. waarin een heer en dame zaten, uit de Wytenbachstraat de Linnacusstraat in. Het publiek was zo fel verontwaardigd, dat het de chauffeur dwong te stoppen. De po litie kon ter nauwernood voorkomen dat de wagen werd omvergesmeten. Donderdag is te Bergen op Zoom op dc Canadese Militaire Begraaf plaats door vice-admiraal Rost van Tonningen namens H M. Koningin Juliana en Z K.H. prins Bernhard een krans gelegd bij het monument ter nagedachtenis aan hen, die voor de bevrijding vielen. het Raadhuis aan dc Coolstngel bij een waar de doden zyn herdacht met koraalmuzick van de Mariniers kapel, kransleggingcn bij de oor logsmonumenten en een stille omme gang naar de Maasbruggen, waar de mariniers in de Meidagen van 1910 zo dapper hebben gevochten Koninklijke familie De Koninkiyke familie heeft ln verschillende plaatsen deelgenomen aan de rouwplechtigheden. Koningin Juliana, geheel in het zwart ge kleed, heeft in Baarn witte bloemen neergelegd aan de voet van het her denkingsmonument. Prinses W i 1 - helmina liep mee in de stille her denkingstocht te Apeldoorn. Zij leg de persooniyk een simpele laurier krans neer by het voorlopige ge denkteken. Prins Bernhard heeft in Utrecht het prachtige verzets monument een voortschrydende. ongeveer vijf meter hoge vryhelds figuur, gebeeldhouwd door Corlnne Franzcn-Heslenfeld onthuld. Een eenvoudige plechtigheid had plaats op het Engelse kerkhof te Nijmegen. Britse en Nederlandse vlaggen hingen daar halfstok, het muziekcorps van de luchtvaarttroe pen speelde het Wilhelmus en het „God save the King". Staking legt productie bij Ford lam DETROIT Ongeveer 65.000 arbeiders liepen gisteren de Ford fabrieken uit en begonnen de tweede grote staking in de geschie denis van deze fabriek. De eerste grote staking vond in 1941 plaats. De staking, die reeds enige we ken in de lucht hing, is uitgebro ken ten gevolge van een geschil tussen de maatschappij en de ar beiders over een opvoeren van het tempo aan de lopende band. De directie heeft verklaard, dat binnen negen dagen het grootste deel van de over de gehele wereld verspreide Fordfabrieken door de staking lam zal komen te liggen. De Raad van Europa LONDEN. In de met rode tapijten bedekte Queen Anne Room van het St. James Palace is Donderdag met een plechtigheid van een uur het ontwerp-statuut voor een Europese Raad ondertekend. Het document, dat een belangrijke stap op de weg naar hechter Euro pese eenheid betekent, werd ondertekend door Groot Brittannië. Frank rijk, België, Nederland, Luxemburg, Noorwegen, Zweden, Denemarken, Italië en Ierland. Een commissie van voorbereiding zal regelingen treffen voor de eerste vergadering deze zomer in Straatsburg. Voor elk land, met uitzondering van België, zette dc minister van bui tenlandse zaken zijn handtekening onder de documenten. Namens België tekende ambassadeur graaf Robert de Thiusies, want Spaak lag met heupjicht te bed. Schuman, namens Frankrijk, zei- de bijvoorbeeld: Europa kan niet blijven wachten op een definitie van zijn geographische grenzen- Het moet zijn eigen grenzen vin den. Wij leggen de grondslagen voor een geestelijke en politieke samenwerking. De bijdrage van iedere natie zal het mogelijk ma ken dynamische kwaliteiten met bedachtzaam realisme te verzoe nen. Wij dienen Europa in zijn ge heel door de kern van een nieuw Europa te vormen." De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. D. U. Stik ker. verklaarde, alvorens zijn handtekening te plaatsen, dat het denkbeeld van een Europese een heid voor Nederland niet nieuw is. Politieke eenheid beoogd De Raad van Europa is een poging om West-Europa te verenigen op politiek gebied zoals de Marshallhulp dat eco nomisch doet en het Atlantisch Pact militair. Kern nieuw Europa Het verdere voorbereidende werk voor de Raad van Europa begint II Mei te Parijs; „als dit achter de rug is", zei Bevin, „dan komen de beslissende oge ïblikken". Alle ondertekenaars hielden rede voeringen. „Onze aardrijkskundige ligging en ons gehele verleden maken, dat wij voorstanders van een Europese eenheid zijn." zeide hij, en hij ver volgde: „Wij moeten voorwaarts gaan. teneinde een steeds betere eenheid in Europa te bereiken. Ik ben cr volkomen van overtuigd, dat wij zullen slagen en ik ben er trots op namens Nederland dit document te mogen tekenen." Op naar Straatsburg! Bevin richtte zich nog tot mi nister Schuman (Fra.) met de woorden: „Het wezenlijk symbolische en vitale ogenblik van dit alles zal komen, als de Raad van Europa, over enige maanden, voor dc eerste maal op de historische bodem van Elzas-Lotharingen vergadert. Dit za! het ogenblik zijn. waarop de stad Straatsburg, die door haar ge hele geschiedenis heen als twist appel voor de elkander beoorlo gende Europese landen heeft ge diend. tot het centrum zal worden van een nieuwe poging, om een geest van verzoening in Europa te doen zegevieren en een Europese eenheid te bereiken." Alsdan, in Augustus, zal ook over het lidmaatschap van Grie kenland en Turkije worden be slist. A MERSFOORT beeft de bevrtf- 1 ding op een stijlvolle wijze her dacht. Dat stemt, nu wij deze her- denkingsdng achter de rug hebben, tot grote dankbaarheid. In de jacht van deze tijd vonden wij weer even een rustpunt, waarop wij ons» be zinnen kondon op wat ons aller leven inhoud geeft, wat wij ver loren en herwonnen hebben: onze vrijheid. Vijf iaar lang hebben wij haar smartelijk gemist, maar wij zijn haar weer als iets alledaags gaan voelen, waar we ons het hoofd niet meer over breken, tot.op een dag als deze wij haar plotse ling weer zien in een fel licht: een kostelijk bezit, een grote rijkdom, die wij ons in eens weer klaar be wust worden. In een lange, stille stoet zijn wij opgetrokken naar Rusthof en heb ben daar op de graven der gevalle nen en vermoorden onze bloemen gelegd. De volgende dag hebben wij feest gevierd, aan de kermis- krnampjes der kinderen, op het sportterrein bij het vermaak voor dc jeugd en 's avonds op de Hof in het hart van de stad met de vol wassenen. Ontochten en muziek korpsen zijn door de straten getrok ken. vlaggen hebben gewapperd van de gevels ,de uit een opgekropt gemoed losbarstende vreugde van vier jaar geleden was voor een dag herleefd. Neen. zo uitgelaten als vier jaar geleden was deze vreugde niet. kon ze ook niet zijn, vooral niet doordat de meeste mensen de hele dag normaal hadden moeten werken, waardoor ze deze vijfde Mei niet in alle opzichten als een feestdag hebben gevoeld. Dat be treuren wij in hoge mate. WIJ moeten niet vergeten, wij mógen niet vergeten, nooit Deze vijfde Mei moet onze natio nale feestdag zijn. een hoogtij dag blijven in ons volksbestaan, op dat wij ons steeds weer zullen her inneren wat over ons viel in die donkere iaren onzer verdrukking en opdat wij ons altijd klaar voor ogen houden, dat de vrijheid een broos bezit is, dat wij moeten koesteren enals het moet verdedigen. Stijlvol moet ons feest zijn. Geen jolijt alleen, maar ook reen herden king zonder vreugde. Het moet een feest zijn voor heel het volk, dat in zijn grote verscheidenheid van aard en instelling een véélkleurig feest van node heeft. Het avondfeest op de Hof was een experiment. De bevolking bii- ecn op een historische nick in de stad, wat volksvermakeliikheden op een groot podium, die herinnerin gen oproepen aan vroeger eeuwen, die over deze plek zijn gegaan, mu ziek, koorzang en samenzang, kla roengeschal van de toren en geklin gel van het oude carillon. De Amersfoortse Gemeenschap, die deze avond-samenkomst orga niseerde, heeft daarmee de basis gelegd voor een schone traditie. En deze basis was des te hechter door de perfecte organisatie. Grote hulde moet hierbij ook gebracht worden aan het Amersfoortse politiecorps, dat, zonder dat enige wanklank werd vernomen, bijzonder goed voor de afzetting had gezorgd en dc rust wist te bewaren onder de grote mensenmenigte. De vriendelnkheid en de grote behulpzaamheid der agenten, ook 's middags bij dc kin derfeesten, heeft ons sterk getrof fen. Ook zij hebben er in hoge mate toe bijgedragen, dat dit een waar Gemeenschapsfeest geworden is. \7 OLMAAKT was het feest niet. Het muzikale programma kan indrukwekkender zijn, hoewel het reeds zeer veel lof verdient Er moeten nog meer bekende, oud-Hol landse liederen gezongen worden, er moet veel meer samenzang zijn, men zal de blazers niet eerst een lange muzikale tocht door de stad moeten laten maken voor ze hun uitvoering moeten geven, men zal de volgende keer niet moeten ver zuimen de toren te verlichten, enz. Maar de muziok en zang door dit massale ensemble van tal van ver- enigineen zal de kern van het avondfeest moeten blijven. En steeds zal er een bezielend, in zijn soberheid tot allen sprekend en ieder in het hart grijpend slotwoord moeten ziin zoals burgemeester Molendiik het deze avond sprak. En altijd zal ons oude Wilhelmus, door de duizenden gezongen, de bekro ning van dit samenzijn moeten vor men. Amersfoort is een oude stad. Het verleden leeft tussen zijn oude hui zen en langs zijn stille grachten, het verleden van Nederland, dat een groot verleden is Laten wij dit ver leden waardig zijn wanneer wij de 5e Mei 1945 herdpnken. die een der meest glorieuze dagen in onze ge schiedenis is geweest. Wij ziin in Amersfoort met ons bevrijdings feest op de goede weg Moge uit het feest van gisteren inderdaad een traditie groeien.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1