m% AMERSFOORT VIERDE BLIJ BEVRIJDINGSFEEST HET Mei 1940 Amersfoort had zijn doden niet vergeten „Rotherham United" speelt opnieuw te Amersfoort Sportoptocht nas manifestatie van eenheid en kracht AAV viert morgen met revue haar derde lustrum VOLVET In kort bestek Op ds kohJad 2 Vrijdag 6 Mei 1949 (Van onze stadsredactie) DE Nationale Feestdag 1949 is voorbij. Het geroezemoes van duizenden mensen, die in de binnenstad hun vertier zochten is verstomd. Het schelle lawaai van de kermis, de marsmuziek van de muziekkorpsen en de weinig melodieuze zang van plezier- makers heeft plaats gemaakt voor de stilte van de nacht. Het is Donderdagavond twaalf uur. De stad lijkt, reeds uit gestorven. Nog nooit was een nationaal feest zo spoedig ten einde. De vraag rijst of het wel een nationaal feest was. Kan er sprake zijn van een algemene feestdag als bijna iedereen de ganse dag moet werken, als men bovendien op de dubbeltjes moet passen als nooit te voren? Een indrukwekkende avondbijeen komst op de Hof Amersfoort heeft zeer zeker niet het beeld geboden van een spontaan fees tende stad. De tijden zijn daar nu een maal niet naar. Zeker, er was de gehele dag iets te t.docn" in onze stad. Daar heeft dit maal de Amersfoortse Gemeenschap voor gezorgd, die op voortvarende wij ze getracht heeft op sobere wijze toch het een en ander te organiseren, waar mee de grote massa bereikt kon wor den. Alle moeilijkheden en tijdsom standigheden ten spijt is de A.G. naar onze mening daarin geslaagd. De Feestdag begon op de gebruike lijke wijze met een reveille, ditmaal al leen door het muziekkorps van de Hu zaren van Borccl, omdat de Politie harmonie door een sterfgeval verstek moest laten gaan. Het Vermeerkwar- ticr en een gedeelte van het Lcusder- kwarticr kregen niettemin een muzi kaal ontwaken. Evenals op de avond van de vierde Mei waren op de morgen van de Na tionale Feestdag kerkdfensten en ca- rillonbespclingen. Vierduizend De middag zal door vierduizend kinderen niet licht vergeten worden. Immers, de sectie Speeltuinen van de A.G. had de leiding over vele kindcr- optochten, die uit alle delen van de stad naar het sportterrein aan de Ru bensstraat leidden. De kinderen had den zich in vele vreemdsoortige cos- tuums gestoken, de een nog fraaier dan de ander. Er waren Indianen, kabou ters, boerinnen, elfjes en, vergeet hem vooral niet Abe Lenstra was ook van de partij! Het mooie van dit kinder feest was, dat de jeugd er actief in was betrokken. Wat heeft de jeugd niet genoten van de gccostumcerde voetbalwedstrijd cn hoe heeft men niet gelachen om de grappen en grollen op de drie podiums, die op het sportterrein waren opge steld, zodat er variatie genoeg was! De poppenkast van Mr. Swlps had on gelooflijk veel bekijks en de clowns Baby en Co., op de fietsen, wa ren al net zo leuk als Trlxy het won derpaard. Degenen, die het mooiste pakje aan hadden of die zich het mooist hadden getooid met bloe men kregen van een aardige me neer een prachtige prijs. Die mijn heer was er niet karig mee, want hij deelde maar liefst 150 prijzen ui tl Fleurige optocht De avond begon met een grootse, Indrukwekkende manifestatc van een heid In de grote Amersfoortse sport- familie. Vereniging na vereniging vertrok omstreeks zeven uur van het Lieve Vrouweplein om een tocht door de stad te maken. Duizenden en nog eens duizenden stonden langs de weg ge schaard om de kleurige stoet voorbij te zien trekken. Menigmaal klonk een hartelijk applaus op. waarvoor de vaandeldragers bedankten met een nei ging van de vlag. De muziekkorpsen weerden zich danig en bliezen, dat het een lieve lust was. Voor het gebouw van de ROBAVER had zich een groot aantal bestuursleden van diverse ver enigingen opgesteld, alsmede de be sturen van de A. B. v. L. O. en de Sportstichting, die de tocht georgani seerd hadden. Ook burgemeester Mo lendijk, wethouder Koopman en de gemeente-secretaris toonden hun be langstelling. Zij allen zagen hoe gedu rende twintig minuten de ene sport- groep na de andere voorbij marcheer de. Bijna alle Amersfoortse verenigin gen namen «aan de optocht deel. Slechts enkele waren niet van de partij. De groep van de voetbalvereniging ..Quick", droeg zelfs een doel mee! Kermisvreugd Bij het politiebureau draaien de ca- roussels. Daar zweefde men in de mo lens hoog door de lucht. Daar rook men een mengsel van alle mogelijke kermisgeuren, zure-bommenlucht en poffertjcswalm. Daar gilde men van het lachen in de auto-scooter en schoot men pluimpje na pluimpje af in de schiettentJong en oud zoog op zuurballen cn sjouwde met enorme zuurstokken. De grootste drukte van de avond heerste echter op de Hof. Op dat oude plein met zijn stati ge huizen er omheen had men een groot houten podium opgetrokken. Het felle licht van vele schijnwer pers tekende daarop de lichamen van een paar artisten scherp af tegen de donkere hemel. Een clown maakte met bewonderens waardige vaardigheid grappen op een fiets, die eigenlijk niets met een ge wone fiets gemeen had. Een „paard" joeg de leden van de zangkoren, die zich voor het podium hadden opge steld, de stuipen op het lijf toen het plotseling van het podium af de me nigte in rende. Zuchten stegen op uit de massa, toen drie acrobaten adembenemende toeren uithaalden aan een trapeze. Het waren rasechte evenwichtskunstenaars, deze vrouw cn de twee mannen, die er niet tegen op zagen zonder valnet te spot ten met alle wetten der zwaartekracht. Technici van de Nederlandse Radio Unie waren in de radiowagen intus sen druk bezig de laatste hand te leg gen aan de voorbereiding van de re portage van de feestelijke avondmu- ziek, waaraan alle zangkoren en mu ziekverenigingen uit Amersfoort mede werking zouden verlenen. Avondmuziek Ongetwijfeld hebben velen zich af gevraagd of de door Hans Schcifes samengestelde „Feestelijke Avondmu ziek voor gemengd koor en orkest" voldoende overtuigend zou zijn om een op de Hof verzamelde menigte voort durend te boeien. De uitvoering heeft aangetoond, dat er voor een dergelijke gebeurtenis in het stedelijk cultureel le ven van Amersfoort ruime belangstel ling bestaat. Een belangstelling, die zich niet uitsluitend richt op het ge beuren zelf, doch ook uitgaat naar de diepere zin ervan Er is met aandacht geluisterd naar hetgeen dirigent-com ponist Scheifes met zijn orkest en koor ten gehore bracht. Zo de uitvoering De jeugd, volgt met spanning de gebeurtenissen van de verhollandste poppenkast tijdens het grote feest aan de Rubensstraat. altijd maar draaien dan niet In alle onderdelen zuiver mag zijn geweest, de idee, waaruit deze daad van saamhorigheid is voortge sproten, verdient toch grote waarde ring. Het moet mogelijk zijn en zelfs wenselijk op deze weg voort te gaaD Hoe indrukwekkend was het momen» toen de klanken van ons carillon over de daken van de oude Hof vloeiden en gelijktijdig het koor het zo toepasse lijke „Torenlied" zong. Het was een experiment! Inderdaad droegen d« klanken van de op de toren begelei- dende hoornblazers niet ver genoeg, maar daarom moeten wij het niet bij dit experiment laten. Naar onze overtuiging is er zeker reden om op de een of andere manier het carillon nogmaals op deze wijze in onze feesten te betrekken. Altijd toch gaat ons hart uit naar de trotse to ren van onze stad en het was daarom goed in dit uur de warme klanken van ons carillon te mogen beluisteren Er is met overtuiging gemusiceerd en gezongen en het aansluitende vaan- deldëfilé vond een krachtige bekroning in ccn spontaan woord van hart tot hart door de eerste burger van onze stad gesproken. Van hart tot hart Stadgenoten, zo begon burgemees ter Molendijk, de herdenking cn het feest der bevrijding lopen ten einde. In deze dagen zijn we ons bewust geweest Sovjet-Russische en Amersfoortse autoriteiten tijdens de Herdenking op „Rusthof'. Duizenden maakten de stille tocht PLOTSELING was het weer lente 1 geworden en Mei Nog zo nabij leek de vorige feestelijke herden king van die glorieuze bevrijdings dag. En scheen h<?t niet gisteren te zijn, dat we samen toefden bij de graven van hen, die zo vlak bij ons sneuvelden of werden vermoord om der wille van de gerechtigheid? Dat we hun hulde brachten met een eenvoudige bloem uit eigen tuin, een ogenblik van stilte, een eerbie dige blik op zo'n sober wit kruis en zonder voel gewichtige woorden. Maar toch: wat was het Woensdag avond goed, weer diezelfde stille tocht naar „Rusthof" te maken. Er de eendracht tdrug te vinden, waar uit onze doden hun kracht hebben geput, en te bemerken, dat deze zwijgende gang een zinvolle traditie is geworden, die door steeds meer mensen wordt méé doorleefd. van de gemengde gevoelens, die ons in de Meidagen van 19-15 hebben ver vuld. Dat was het zware, loden ge voel van weemoed cn het lichte ge voel van de vrijheid. Aan de ene kant herdachten wij de velen, die niet meer in ons midden vertoeven aan de an dere kant was cr dat blije en lichte ge voel weer vrije Nederlanders te zijn, die vrij kunnen spreken en schrijven. Gisteravond ging door Amersfoorts straten die lange gesloten stoet, om hen te herdenken, die voor de bevrijding vielen. Amerikanen. Canadezen, Rus sen, mensen uit alle streken van de wereld zijn in Amersfoort aan de schoot van de aarde toevertrouwd. Wij hebben met een vol gemoed aan de groeve gestaan cn nu vandaag zijn wij licht van gemoed, zijn wij vervuld van blijdschap bij de gedachte, dat wij weer vrije mensen zijn in een vrij land Met de herdenking en dit feest op de Hof zijn wc er echter niet. Hoe staan we teqenover de doden, tegen over hen die het hoogste offer hebben gebracht? Wat hebben wij er in de vier jaren na de bevrijding van gemaakt? Is dit de wereld waarvoor zij hun leven hebben geschonken? Is er onder ling vertrouwen cn steunen wij elkaar voldoende in onze moeilijkheden? Wij kunnen het bij de bcvrijdnig die wij herdenken niet alleen laten bij her denkingswoorden en jubelzang. Wil moeten goed en diep beseffen wat het betekent vrij te zijn, te beschikken over de vrijheid van belijdenis, vrij heid van gedachten, van schrijven en te kunnen zeggen wat het hart ingeeft. Wij weten wat vier jaar bezetting voor ons was Gefluister in de huiskamer, en op de straat. Daarnaast staat dan 't open eerlijke vrije leven, dat Neder land weer kenmerkt. Zijn we allen be reid om het desnoods opnieuw voor de vrijheid op te nemen? Hier is nu „Dona nobis pacem" ge zongen, dat wil zeggen: „God schenk ons de vrede." Denk er aan als ge de vrijheid aan randt dan staat het Nederlandse volk klaar cn het is desnoods bereid het le ver. te offeren. In het besef van leven en sterven voor de vrijheid gaan wij vanavond uiteen doch niet voor wij te zamen het oude lied dat ons altijd be roert. hebben gezongen: 't Wilhelmus van Nassouwe! Voor dit alles schaarden de dui zenden zich in een halve cirkel op het voorplein, waarboven nog broei end de hitte van de dag hing. Sol daten zorgden er voor, dat het op stellen rustig en in alle stilte kon gebeuren. Door de open deuren van de aula klonk gewijde muziek. Er gens achter wat hoge struiken zon gen vogels in de zomerse avond, die pas verschrikt zwegen toen klaroen geschal het aanbreken van de twee minuten stilte verkondigde. Waar aan dachten wij? Was het de trein, die ver weg toch bleef doorrazen, het hinderlijk gelui van den bel Suikerwerkfabriek. uit Baarn naar Amersfoort Naar wij vernemen, zal in het fa brieksgebouw aan de Groninger straat, waarin voorheen de melk inrichting „De Hygiënische" was ge vestigd, de Baarnse Suikerwerk- fabriek en Groothandel worden on dergebracht. De firmanten van deze Baarnse fabriek, de heren Van Ee en Broersma, hadden enige tijd ge leden reeds aan B. en W. van Baarn verzocht meer bedrijfsruimte beschikbaar te stellen, aangezien het bestaande gebouw te klem was geworden. Het Baarnse gemeente bestuur heeft echter geen hulp kun nen verlenen, zodat de firmanten besloten hun fabriek naar Amers foort over te plaatsen. Zij hebben de voormalige melkinrichting met bij behorend woonhuis van de eigenaar gekocht. De Baarnse Suikerwerk- fabriek en Groothandel zal op korte termijn naar Amersfoort worden overgeplaatst. In de fabriek moeten allereerst enkele voorzieningen worden aangebracht, waarna om streeks Juli of Augustus met de productie zal worden begonnen. burgerlijke stand 4 Mei Geboren: Alex, z. v. C Hooft en J Lahuls; Yvonne Maria Antonia Petronella, d. v. IJ. E. Tjjssen en W. P. A. Tausch; Carolus Josephus, v. L. Schrjjver en W. G. Meijen; Maryke Martha, d. v. F. IJ. M. Kuynders en J. Polderman; Johanna Christina, d. v. P. Siebols en C. J. Bcsterveld; Hendrik Johannes, z. v. J. P. Kreupeling en H. de Neeling. Ondertrouwd: A. Verhoeff en H. Ditzel; A. L de Bruin en A. Wery; P. de Jong 'y H. C. Tiemessen; J. Lukkien en M. J. J. v. Krieken; D. C. Prins en G. v. d. Hazel; A. Ach terkamp en A. Vernet Getrouwd: W. Jagtenberg en T. Gorter; L. E. J. de Hcusden gezegd van der Sluyse en A. M. Kaspers; G. J. Theelen en H. E. W. Vreeswijk; W. Smit en G. H. Arler; C. K. Kroon en A. Holwerda. Overleden: Jan van den Akker, 42 jr., geh. m. A. W. Sinct; Adriana v. Hanswijk, 66 jr., geh. m. C. v. Greu- ningen. AMERSFOORT. Aleida Woutera, d.v G J. de Jager en A. Wezenberg: Egbertje Adriana, d.v. A Jans en W. H v. d. Heuvel: Maria Johanna Hen- arika. d.v. J M. Koele en H. W. Hoef sloot. Overleden. Frans Ellnk Sterk, 76 Jr. geh. m. M. S. M. Hello. PERSONALIA Onze stadgenoot, de heer J. A. Labrie. heeft met goed gevolg het proponents examen afgelegd, en is tot de Evange liebediening in de Ned. Herv. Kerk toe gelaten. AUTOMARKT AMERSFOORT, 5 Mei. Op de weke lijkse automarkt werden 227 motorvoer tuigen aangevoerd. A ««-r/nnrl WQC oonrnriJon Vi< Profs zinnen op revanche Het blijkt Rotherham United met Pinksteren 1948 goed in Amersfoort bevallen te zijn, ge zien hun bereidwilligheid om ook dit jaar enkele wedstrijden in Ne derland te spelen. Ditmaal heb ben zij de Keistad wederom als centrum van hun toer gekozen. Gedurende het 14-daags verblijf in ons land zullen zij in een plaatse lijk hotel logeren. Voor de tweede maal zal het Amersfoorts publiek de gelegen heid krijgen het Engelse beroeps- spel, dat nog steeds als toonaange vend in de voetbalwereld wordt beschouwd, op Birkhoven te aan schouwen. Zondag 15 Mei zal Ro therham United zich voor de der de maal meten met het Amers foorts XI-tal. Alvorens het zover is, spelen de Engelsen eerst op Dinsdag 10 Mei in het Feyenoord- stadion te Rotterdam tegen een Bondselftal. Twee dagen later, op Donderdag 12 Mei, ontmoeten zij te Groningen op het Be Quick-ter- rein een ander Bondselftal. Het vorig jaar was de samen stelling van het Bondselftal, dat legen Rotherham in het veld kwam, zo gekozen, dat het op Lenstra na, het officiële Nederlands elftal was. Rotherham verloor deze ontmoeting met 21. Er is nog een opmerkelijke vergelijking met het vorig jaar wat de Engelsen be treft. Evenals in 1948, ja zelfs ook in 1947, zullen de „Rotherham- mers" ook nu weer de promotie aan hun neus zien voorbijgaan en met de tweede plaats op de rang lijst genoegen nemen. Ditmaal is Huil City de gelukkige. Rother ham heeft nu reeds drie achter eenvolgende jaren op de tweede plaats de competitie, welke uit 42 wedstrijden bestaat, 'beëindigd. Het Amersfoorts XI-tal moest in 1948 op Birkhoven met 52 op de meest eervolle wijze de vlag strij ken voor de Engelsen en aan het einde van hun toer, erkenden de laatsten volmondig, dat zij de ont moeting tegen Amersfoort, op die tegen het Nederlands elftal na, de beste van de reeks hadden gevon den. Het tegenbezoek van Amers foort in September 1948 leverde het verrassende en opmerkelijke resultaat van een 22 gelijk spel op. Toegegeven kan worden dat Rotherham het in de eerste helft kalm aandeed, doch in de tweede helft, toen het inmiddels 21 voor Amersfoort was geworden, heeft de Engelse ploeg voor d<3 overwin ning gevochten en het pleit in ster ke mate voor de kracht van een verenigd Amersfoort voetbalelftal, dat het tenslotte een 22 uitslag werd. Zondag 15 Mei zal dus de derde voetbalontmoeting tussen Amers foort en Rotherham plaats vinden en evenals het vorig jaar zullen de toeschouwers natuurlijk kunnen genieten van de technische voet balcapaciteiten der Engelsen die. we twijfelen er niet aan, gebrand zijn om revanche te nemen op het gelijke spel in Rotherham. Er is over dit resultaat dat Amersfoort m Engeland behaalde, heel wat te doen geweest in de pers van Mid- den-Engeland! Aan het Amersfoorts XI-tal de taak opnieuw haar uiterste best te doen om een zo eervol mogelijk resultaat te bereiken tegen deze voetbalprofs. T J vlakbij of het geschreeuw op straat? Liepen er n.et inderdaad meer Of rèakten die dingen ons niet en Amersfoorters in de stoet dan vorig jaar? Hingen eerder langs de weg naar buiten de stad al zoveel vlaggen halfstok als deze avond? Ze wezen de weg aan die lange, lange rij van naamlozen, die zich tegen zeven uur ordelijk en zwijgzaam in de Lange Beekstraat opstelde; burger en mi litair. arbeider en fabrikant, huis vrouw en werkster, dienstmeisje en kantoorjuffrouw, katholiek en pro testant. Allen verschillend, allen met één doel. Vooraan in de stoet alleen liepen enkele afzonderlijke groepen mee de burgemeester met leden van het gemeentebestuur en de Russi sche ambassadeur, die van een klei ne staf was vergezeld. Zij werden gevolgd door het gemeentebestuur van Leusden, nabestaanden, verte genwoordigers van de voormalige illegaliteit, van het Oorlogsgravcn- comité en de Stichting 194Ö—1945, van hdt garnizoen en de Amers foortse Gemeenschap. Een uur lang zou in deze gelederen geen woord de stilte verbreken, al spraken dan ook de velen langs de straatkanten het waren er altijd nog tè veel zo luid, dat het plech tig gebeier van de kerkklokken nau welijks te horen was. Ja, de lente was ook langs de per ken en door de bomen en heesters van „Rusthof" gegaan cn had er haar veelkleurig spoor achtergela ten. Groen in allerlei tinten omlijst te het withouten kruis, dat tussen tien masten, waaraan de vlaggen der n^alli^erden halfsto1- hingen, voor de aula was opgericht. Aan de voet ervan stonden rode en witte tulpen, die hun kelk_-n begonnen te sluiten I nu het zo schemerig werd. waren wij toch gegrepen door de ernst van dit ogenblik? Dachten we tóch aan de mannen, jongens soms nog, die rondom ons waren begra ven? Van wie we niet eens altijd de naam kennen, van wie we vaak niet weten, of ze van verre of van dicht bij kwamen. Maar die ons toch door hun uit afschuw gewonnen moed zo dierbaar moeten zyn. „Eeuwige rust geeft hun Heer' Aangrijpend klonk deze bede van het Mannenkoor en daarna het Lar go van Handel, gespeeld door de Amersfoortse Muziekvereniging. Op nieuw schalden klaroenstoten over de hof, die hun weerklank vonden daar waar de doden liggen onder zware bomen. Bij het houten kruis werden vervolgens kransen gelegd door de burgemeester, de Russische ambassadeur, de garnizoenscom mandant en een vertegenwoordige- van het Oorlogsgravencomité. Toen trad men na het indrukwekkend „Wilnelmus'' in het halfschemer onder de dennen en sparren en vlei de men er z'n seringen, brem of simpele gladiolen op een graf. Een Nederlands, een Engels of een Nieuw-Zeelands graf. Een Russisch misschien, want ook op de aangren zende Russische begraafplaats leg den de ambassadeur en de burge meester hun kransen onder aan het grote monument en spreidden enke le hun bloemen daarnevens. Welhaast volkomen donker was het toen de laatste Stille-Tocht- ganger „Rusthof" verliet. De solda ten, die weer het verkeer regelden, hadden druk werk. Want Amers- frmr* had zijn doden riet vergeten. Vóór het bestaan der Amersfoort se Athletlek Vereniging had men In onze stad wel verschillende gymna stiekverenigingen, doch de athletlek welke in deze verenigingen werd be oefend had niet veel zin. Er was in die dagen dan ook een grote behoef te aan een vereniging waar men uit- I sluitend de athletlek serieus kon beoefenen. Welnu de stoot hiertoe werd gegeven door enige energieke athletiekliefhebbers, die via een ad vertentie in de plaatselijke bladen belangstellenden opriepen om in lunchroom „Amsvcrde" tot de op richting van een specifieke atle tiekvereniging te komen. Vermoede lijk hadden de initiatiefnemers niet op zo'n belangstelling gerekend. In ieder geval kon er een bestuur wor den gevormd en op 1 Maart 1934 was de oprichting van A.A.V. een feit. Velen wilden nog eens even de kat uit de boom kijken, doch lang zamerhand groeide toch het aantal leden. Dit bereikte wel haar hoogte punt in de bezettingstijd en tjjdens het 10-jarig bestaan telde A.A.V. het voor een atletiekvereniging ongekende aantal van ruim 200 le den. Ook deze vereniging heeft echter haar moeilijke tjjden gekend en dit geldt, als voor iedere andere vereni ging, vooral in de bezettingstijd. Het bestuur heeft echter kans gezien om de gevaarlijke klippen heen te zei len. Onder haar leden waren goede krachten en wij noemen hier bijvoor beeld Bührmann. die Nederlands re cordhouder op de 400 m horden ls geweest, enkele malen Nederlands kampioen op de 400 m en Nederland een paar keer heeft vertegenwoor digd tegen andere naties. Verder Henk Drlessen. Diefenbach, Wieg- mink, I. de Visser en anderen, die eveneens tot de roem van A.A.V. hebben bijgedragen. De oudere krachten werden niet voldoende op gevolgd door de jongeren, doch dit jaar staat er een kranige junioren- ploeg gereed om op het groene tapijt PUBLICATIE KAMER VAN KOOP HANDEL EN FABRIEKEN VOOR UTRECHT. KANTOOR AMERSFOORT Aanvraag uitverkoop Door de Heer A. KUIS. Oude Soesterweg 119. Amersfoort, is ver gunning aangevraagd tot het houden van een uitverkoop in verband met opheffing van zijn bedrijf. De vergunningsaanvrage ligt ge durende een week na heden ten Kantore van de Kamer ter inzage Bezwaren tegen deze vergunnings aanvrage dienen binnen deze ter mijn bij de Kamer te worden inge diend. Belgische handel cn Industriële Bedrijven Aan de bibliotheek der Kamer is toegevoegd het „REPERTOIRE GE NERAL DU COMMERCE DE L'INDUSTRIE" Provinces Wallon- nes et Grand Duché de Luxembourg. Editon 19481949, sortant de presse. Voorts de Algemene gids der BELGISCHE INDUSTRIëLE PRO DUCTIE uitgave 1949, die behalve algemene inlichtingen over de Bel gische economie en industrie uit voerige aanduidingen betreffende elk der Belgische industrietakken en de door hem naar alle landen uit gevoerde artikelen. West-Duitsland Aan belangstellenden wordt op aanvraag gaarne toegezonden een exemplaar van het weekblad „Eco nomisch Contact" van de Ned. Ka mer van Koophandel voor Duits land. waarin is opgenomen, een uit voerige bespreking van de" regeling der West-Duitse importen. haar krachten te meten. Ook het handbalspel, dat A.A.V. in een apar te afdeling beoefent, gaat de goede weg op. A.A.V. gaat nu Zaterdag op be seheiden wyze haar 15-jarlg bestaan vieren. Zij doet dit middels Henk Drlessen, de A.A.V.-er, die op het gebied van de revue ook reeds zo veel successen heeft geboekt. Zater dagavond zal hij met zijn gezelschap de cabaret-revue „New-Look" op treden, waarna een gezellig bal het feest zal besluiten. Zatredagmiddag zal nog een handbalwedstrijd gespeeld worden tussen de A.A.V.-ploeg en een elftal van oud-A.A.V.-ers. BEVORDERING Bij K B van 1 Mei is kapt J. H A. van Luijk. Hoofd van de Dienst Identifi catie en Berging, Centrum Amersfoort, bevorderd tot de rang van Majoor. Noteert 11 even Vrijdag 6 Mei t.m. 8 Mei. Bonte markt door St. Joris. Zaterdag 7 Mei. Aitiicitia 8 uur. Toneelclub Amaf, met „Tropen- adel". Bal na met Bert Kamper man. Markthal. Missietentoonstel, ling. Opening 3 uur. 's Prinsenhof. 8 uur. Feestavond Amersfoortse Athletiek Vereniging. Advertentie o pr 6 o o.. IpRfr PAK;. VOL SOP! In het Rcichswald. bij de Nederland se grens woedt weer een felle bos brand. De ,.W 111 c m B a r e n t s z" wordt Zondagmorgen in Amsterdam verwacht Dr. A. Querido is be noemd tot directeur van de openbare gezondheidszorg te Amsterdam. De driejarige Henkje Bolleurs uit Dordrecht is in een vijver verdron ken- In het „Zelfkantgebièd" bij hij ons land is „gecorri geerd' blijken veel landmijnen te zit- Jen- Het echtpaar R ij k s e n te Waspik is 22 Mei zestig Jaar getrouwd. Het oud-Tweede Kamerlid J. M. K r ij g c r wordt 12 Mei 75 jaar. De eerste groep demobilisanten is Woens dag me; de .Volcndam" uit Batavia naar Nederland vertrokken. Met de „P o 1 y d o r u s" kan zeepost naar Indonesië worden verstuurd. Zij moei vóór 19 Mei op de bus zijn. De „S o- c ra t es" neemt post mee naar de Ned- Antillen. Brieven moeten vóór 11 Mei ziin eeDost, Generaal Koerassow, de Russische Hoge Commissaris in Oostenrijk, is naar Moskou teruggeroepen. Hij wordt opgevolgd door géneraal Swiridow. Israel heeft formeel ter kennis van de Verenigde Naties gebracht, dat' het er niet in geslaagd ls! de moord op graaf Bernadotte op te helderen De Israëli sche regering zegt in haar rapport, dat zij het onderzoek voortzet en de zaak niet als afgedaan beschouwt In het bc-Iegcrde Sjanghai heeft een enorme brand gewoed, die 200 huizen in as heeft gelegd Twintig mensen kwamen om het leven. 20.000 anderen werden dakloos, Tsjlang Kal Tsjek heeft zich per oorlogsschip naar Formosa be geven. Men gelooft, dat hij op dit eiland als balling zal blijven wonen. De Belgische Kamer heeft met 139 te gen 22 (communistische) stemmen het Atlantisch Pact geratificeerd. Thans is nog de goedkeuring van de Senaat vereist. Milltades Profyrogen's. mi nister van Justitie van de „vrije Griek se regering" heeft om een visum voor de Verenigde Staten verzocht. Hii wil met functionarissen van de V.N spre ken over bemiddeling in de Griekse burgeroorlog. Advertentie Rotterdam Gemartelde stad. Nieuwe gegevens van het Bureau voor Oorlogs documentatie. Niet eerder gepubliceerde foto 's Een boeiende reportage waarin van uur tot uur het mee dogenloos gebeuren wordt gevolgd. Deze week ln VRIJ NEDERJ_AND Voorts ais 6teeds een rijk gevari eerde Inhoud; o.a. een artikel „Wat ls er van de generaals geworden, die Nederland in Mei 1940 over vielen?" en een beschouwing over: Het „vredescongres" te Parijs. Losse nummers 23 cents. Elke kiosk heeft hetl Minimum abonnements prijs t 2,50 per kwartaal Admini stratie: Regullersgracbt 111, Amsterdam-C. Na de bevrijdingsdag WIJ hebben onze doden her dacht en de dag der bevrij ding gevierd. Hébben wij de be vrijding gevierd? Het is een vraag, die velen zich hebben gesteld. Over de wijze waarop dit moest gebeu ren, bestond toch wel bedroevend weinig overeenstemming. Men viert de dag der bevrijding of men viert hem niet. Maar laat men daar dan rond voor uit komen. Er zijn zelden hoogtijdagen in onze ge schiedenis geweest, waaromtrent zoveel onzekerheid bestond als deze. En dat is onbegrijpelijk en triest. Het College van Rijksbemidde laars had geadviseerd na 1 uur 's middags vrijaf te geven. De overheid heeft dit advies opge volgd. De werkgevers dachten er echter anders over; zij gaven een tegen-advies: geen extra vrijaf op 5 Mei. Waarom? Omdat zulks niet paste bij de economische toestand, waarin ons land verkeert en ook, omdat, naar hun mening, de reeds na de oorlog ingevoerde verbete ringen in de vorm van vacantie- en snipperdagen, welke laatste on der meer voor gedenkdagen waren bestemd, een extra vrije dag niet rechtvaardigden. En zo was de ver warring een feit. In Twente liepen de arbeiders de fabriek uit en be riepen zich op het advies van de Rijksbemiddelaars. In Den Haag en Amsterdam hadden de scholieren vrij gekregen, in Rotterdam met; een aantal H.B.S.-ers in Rotterdam antwoordden met „staken" en ver lieten de school. Verder waren er bedrijven, die zich hielden aan het advies van de Rijksbemiddelaars, anderen, die zich vastklampten aan het advies van de werkgevers. Dat was de bevrijdingsdag! In de achter ons liggende jaren is het economische motief herhaal delijk aangevoerd en er was toen iets voor te zeggen. Het is nu de vraag of dit motief elk jaar op nieuw opgeld moet doen om de be vrijdingsdag voor de helft te laten mislukken. Wij wagen ons niet zonder ongerustheid af wat op deze wijze van de bevrijdingsdag, die nota bene een Nationale Feest dag is, terecht moet komen. Hij zal immers volledig verbleken wan neer niet ons gehele volk in de ge legenheid wordt gesteld er aan deel te nemen. Want alleen het volk in al zijn geledingen is in staat de gloed en de kracht te ge ven, die in overeenstemming zijn met het karakter van deze dag, het symbool van de strijd voor de vrij heid en tegen de onderdrukking. Dat grote delen van ons volk, dank zij een aanwijsbaar gebrek aan voorbereiding, dit recht werd onthouden, is daarom een beden kelijk verschijnsel. Het gevolg is het maken van onderscheid ge weest, dat volkomen in strijd is met het idee van bevrijdingsdag. Wij zouden niet graag ontken nen, dat deze dag aan het bedrijfs leven veel geld kost. Maar het is ook een bijzondere dag, waarvan wij onder geen beding mogen toe staan, dat hij vervlakt. Het toeval heeft gewild, dat dit jaar voor het eerst twee feestdagen in één week samenvielen, ook al was de Zater dag van het Koninginnefeest in zekere zin voor het bedrijfsleven een meevaller. Andere jaren zal dit niet zo zijn. Het is een samen loop, die de moeite waard is om onderzocht te worden, want beide dagen zijn ons even lief en wij zouden noch Koninginnedag, noch bevrijdingsdag tekort willen doen. Deze keer is bevrijdingsdag wel zeer in het nadeel geweest, dank zij de tegenstrijdige adviezen. Daarom is het te hopen, dat de re geling volgend jaar bindend zal zijn en wij bespaard worden voor onaangename verrassingen. Het lag beslist niet alleen aan het weer, dat deze vijfde Mei op vele plaat sen een zekere matheid en luste loosheid ademde.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2