DE GAST VAN NI JENRODE EN VAN HET N.O.I.B. IpIP^P» Voordelen der Ouderdomswet '19 nog te weinig bekend 3BP Poëzie van het apothekersvak is verdwenen Een tweejarige opleiding voor het bedrijfsleven Jos Windt ontmoet Danny Kaye op tournee in Amerika Uitkering kan reeds ingaan op 55-jarige leeftijd Anti-choleradrankje ging bij schippers altijd overboord... Vrijdag 6 Mei 1949 5 Jh EN dezer dagen zaten wij aan een eenvoudige koffiemaaltijd in een grote zaal tussen ongeveer 200 jonge mensen; aan elke tafel ongeveer een achttal. Er stond een schaal met boterhammen midden op tafel en een andere schaal met dunne schijfjes boter. Verdes kaas en koek een kan met melk en een schotel met warme spaghetti Geen overdaad dus, maar een gezond maal. En de jonge mensen lieten het zich evenals onderge tekende, die zich ettelijke jaren jonger voelde, gezond smaken pen en karakterologisch met de loupe worden bekeken. Eerste lichting In MJ®** de eerste „lichting" door het N.O.I.B. aan de maatschap pij afgeleverd en de gewekte ver wachtingen zijn allerminst be schaamd. Van de 115 studenten die het diploma verwierven, moesten 40 in militaire dienst, van de 75 anderen zijn er velen reeds terstond of na enkele maanden in een goede functie geplaatst- bij de B PM, de KLM bij Philips, scheepvaartmaatschap pijen, bij kleinere bedrijven. Ver schillende gingen direct naar Indone sië, anderen werken al in Singapore Hongkong, Manilla (de laatste als privc-secretaris van de Hollandse gezant), één werd de goed gehono reerde „Stem van Nederland" bij de BBC.! De rector van het Instituut, de energieke èn idealistische dr. D. M L Habbema. die ons in de deftige ..Blauwe Kamer" van het kasteel in- l'chtingen verstrekte, is er van over tuigd. dat ook in moeilijke tijden de jongens van het N.O.I.B. een baan krijgen. Nieuwe compagnie van verre Wij waren de gast op Kasteel Nijenrode. Dit kasteel heeft, men weet het, in de loop zijner eeuwen oude historie, heel wat wederwaar digheden en avonturen gekend Ook de laatste twintig, dertig jaar is het niet zonder schokken gegaan. Men denke aan de befaamde schilderijen roof, die tot gevolg had dat de be woner die voor de laatste restauratie van het slot had gezorgd, de man, die jaren van grote rijkdom afwis selde met plotselinge armoe, uit ons land verdween, om een paardenstoe- tenj in Noord-Duitsland te begin nen. Men denke aan de firma Goud stikker. die hier een unieke entou rage vond voor oude schilderijen en die het kasteel bij afwisseling ver huurde voor selecte bijeenkomsten en bijzondere feestelijkheden, ja. voor bruiloften. In de oorlogsjaren had Goering veel. té veel belangstelling voor dit schone bouwwerk en platonisch was die „interesse" niet. Hij vond dat een deel van de schilderijen maar aan zijn privaat bezit moest worden toe vertrouwd Thans heeft sinds 1946 het bouw werk een nieuwe bestemming. Een deel van het bedrijfsleven heeft het tijdelijk gehuurd en een aantal jon gelui. die H E S. en Gymnasium ach ter de rug hebben, wordt hier in een twee-jaHgc cursus in de vorm van een internaat, opgeleid voor een functie in het bedrijfsleven; meer speciaal voor het buitenland, hoewel de practijk soms meebrengt, dat dit eerst geschiedt na een ervaring van enige tijd in het bedrijf zelf Honderd en tachtig bevoorrechten: zij bevinden zich hier immers in een ideaal oord. volgen een onderwijs, dat direct op de practijk is afge stemd moderne talen, bedrijfseco nomie, sociale economie, lich oefe ning, de techniek van de handel, so ciografie, wat wijsbegeerte, recht en psychologie en niet te vergeten: ste nografie en boekhouden en zijn, als zij slagen, bijna zeker van een behoorlijke functie met opwekkende perspectieven. Jongens van rijke pa's Te mooi om waar te zijn! Het lijkt er op, maar ja. gering is het „school geld" niet, en er moet hard en lang gewerkt worden. In de wandeling spreken buitenstaanders van „diplo- matenschool". Onjuist. Ook fluistert men wel eens: „een school voor def tige jongens van rijke pa's". Oók on juist. Zo goed als godsdienstige en politieke gezindheid zeer uiteenlopen het deed goed te zien dat er bij de stilte vóór en na de maaltijd heel wat kruisjes geslagen werden zo variëren ook de stand en klasse. Een beperkt getal beurzen zorgt, dat ook de maatschappelijk minder bevoor rechte, mits hij bijzondere capacitei ten en eigenschappen heeft, in dit milieu kan worden opgenomen. Uiteraard heerst er bij een humane geest een strenge discipline. Het feit, dat er niet gedoubleerd kan worden, dat men ook het eindexa men niet herhalen kan, wakkert van zelf aan tot bijzondere inspanning. Vijf lesuren in de ochtend w.o. ook sport en gymnastiek, in totaal 9 uur per week! 's middags nog weer enkele lesuren, soms ook lezin gen van binnen- en buitenlandse vertegenwoordigers uit het bedrijfs leven. Verleden jaar is met deze le zingen een eerste proef genomen, en men is wat hard van stapel gelo pen met drie lezingen in de week. Dit aantal wordt voortaan flink be snoeid. Men zou niet in de moderne tijd leven, als niet een „psychologicum" aan de instelling verbonden was, waar de jongelui, die zich hebben aangemeld, aan een „sociodrama- tisch" onderzoek worden onderwor- Wij hadden vóór ons verblijf tus sen de schemerige wanden van blauw en goud al een wandeling ge maakt door de lommerrijke lanen, lsngs de vele sportterreinen van het park en hadden ook het befaamde „zwarte gymnastiekgebouw" betre den Dit gebouw, dat wegens een ad ministratieve onregelmatigheid als clandestien bouwwerk werd be schouwd en een jaar lang met zeven zegelen gesloten werd gehouden, is juist Vrijdag LI. „vrijgegeven" en werd nu schoongemaakt! Het studentenleven Na de maaltijd in de bar. Hier on der de zware bakstenen gewelven, waren we de gast der studenten, die er in hun „Nieuwe Compagnie van Verre", onderverdeeld in oen reeks collegies (tot Lijfelycke Welstand; tot de Ernstige en luimige Verpoo- zjnghe; tot de Equipage; de Rhetro- ceynen etceen apart vereni gingsleven op nahouden met een oigen oud-vaderlandge nomenclatuur I en een bestuur dat de naam draagt van „Heren V". Een belangrijk on- I derdcel is de uitgifte van een twee wekelijks tijdschrift „Het Journaal", dat verrassend rijk is aan geest Wij mochten nog een kijkje nemen in de kamer van de Redactie-raad het deed even denken aan de werkplaat sen der illegaliteit en in de re creatiezaal op zolder, waar vroeger inderdaad stro geborgen werd. De koe-op-zolder is vervangen door een paar biljarts en gezellige tafeltjes. Fer. heel genoeglijk interieur. Men droomt ook van de vorming van een Kunstkring, want ook in dit op de practijk gerichte milieu vor dert de Muze haar plaats.... Coleman Hawkins speelt voor karig loontje Van een onzer verslaggevers). wy zagen hem al direct op het dek staan. Een groto zonnebril op do neus en een nieuw geruit Amerikaans jasje aan. Jos Windt, do Voor- burgse imitator arriveerde Woensdag met de „Nieuw Amsterdamin de Maasstad. Meer dan een half jaar heeft hij in de nieuwe werld rond gezworven. Hij trad op voor de Amerikaanse schooljeugd, en de studen ten en heeft op zijn tournée, samen met zijn landgenoten Harry en Chita van Pelt en Karei Coenraad, een massa avonturen beleefd. Sociale rubriek Pensioenen zijn geheel onvervreemdbaar Van de Sociale-Verzekerings- wetten, welke successievelijk hier te lande werden ingevoerd, be hoort de Ouderdomswet 1919 waarschijnlijk wel tot de minst bekende. Dit is verklaarbaar, als men bedenkt, dat in het algemeen in de sociale verzekering de ver- zekerings plicht is ingevoerd, terwijl de Ouderdomswet 1919 de regeling ener v r ij w i 11 i g e ver zekering omvat. Dit is de oorzaak, dat aan de vrijwillige ouderdoms- verzekering, zoals deze rijkspen- sioenverzekering wordt genoemd, veel minder aandacht is geschon ken. Toch is het van groot belang, dat ook deze tak van de sociale verzekering in veel bredere krin gen belangstelling zal genieten. De Ouderdomswet 1919 werd destijds ingevoerd met de bedoe ling, aan arbeiders en personen, die economisch met arbeiders ge lijk te stellen waren, onder be paalde voorwaarden de gelegen heid le geven bij de Rijksverzeke ringsbank een vrijwillige ouder- domsverzekering te sluiten tegen geldelijke gevolgen van ouder dom. Aanvankelijk droeg deze re geling nog maar een beperkt ka rakter. De uitkeringen, welke eerst op 65-jarige leeftijd konden ingaan, werden vastgesteld op f 3.tot en met f 6.per week, terwijl bij vroeger overlijden dan de pensioenleeftijd, slechts een NABIJ ZIJPERSLUIS (N.H.) is op de plaats, waar op 11 April 1945 tien Nederlanders werden neergeschoten, bij de grote verkeersweg langs het Noord-Hollands Kanaal eeiï monument geplaatst uitkering ad f 100.werd betaal baar gesteld. Het bleek na verloop van tijd noodzakelijk, de vrijwillige ouder domsverzekering uit te breiden, mede opdat toetreding aantrekke lijker zou worden. In 1930 zijn dan ook zodanige wijzigingen in de Ouderdomswet 1919 aangebracht, dat de vrijwil lige ouderdomsverzekering in haar huidige vorm is ontstaan. Op deze wijze werd in het kader van de sociale verzekering een zeer doel matige pensioenverzekering ge schapen, welke, naast de ver plichte verzekering tegen ou derdom en invaliditeit, op ruime schaal en tegen aantrekkelijke voorwaarden gelegenheid bood zich een inkomen voor de oude dag te verwerven. Zo konden dus zij die krachtens de Invaliditeits wet verplicht verzekerd waren hun ouderdomsrente, op een ho ger peil brengen, terwijl verder iedereen, die uit hoofde van zijn beroep niet onder de verplichte verzekering viel, zich een door de staat gegarandeerd pensioen kon verzekeren. Een overzicht van de mogelijk heden dezer Rijkspensioenverze. kering volgt thans. Restitutie In dc eerste plaats knn men zich ver zekeren voor een weekrente van 3. tot en met ƒ20,per week. Deze uit kering kan ingaan op de 55-jarige of 65-)arige leeftijd en Iedere leeftijd, in gehele jaren, tussen deze grenzen Van groot belang is hierbij, dat deze lijf rente-verzekering kan worden gesloten met het beding van prcmie-restitutlc bij vóór-overlijden Dit wil zeggen, dat, wanneer een verzekerde vóór het be reiken van dc pensioenleeftijd komt te overlijden, de Raad van Arbeid een bedrag restitueert gelijk aan de betaal de premiën (omgerekend op de voet van Jaarpremiën). verminderd met één jaarpremie (ter dekking van onkosten) en verminderd met een gering bedrag, wegens prejnle voor de uitkering ad 100.—. welke echter in het algemeen bovendien nog bij overlijden wordt uit betaald. Slechts wanneer het overlijden binnen drie Jaren na het sluiten der verzekering plaatsvindt, wordt de uit kering ad 100.niet toegekend. Dit z.g. restituUe-beding is dus een tegemoetkoming aan hen. die bezwaar tegen een pensiocnverzekerlng hebben, daar zij menen, dat zij toch niet aan het rentetrekken toekomen. Overigens behoeft men wat dit betreft niet zo pessimistisch te zijn. want volgens sta. tistische gegevens worden van de hon derd dertig-jarigen, gemiddeld 89 men sen 55 jaar en van de honderd 55-jarl- gcn. 93 mensen 60 jaar. Voorts leeft iemand vari 55 Jaar nog gemiddeld 20 jaren, terwijl een 65-jarige nog gemid deld 13 jaren leeft. In het algemeen zal men dus nog een behoorlijke tijd van zijn pensioen kunnen genieten. In de tweede plaats ls sinds 1930 naast de ouderdoms-pensioenverzeke- ring ook een weduwenpensioenverze- kering ln de Ouderdomswet 1919 opge nomen. Op deze wijze wordt een ge huwd man in de gelegenheid gesteld zijn echtgenote een penstoen van 1.— tot en met f 10.per week te verzeke. ren. Ingaande direct nè zijn overlijden. Echter vindt geen uitkering plaats wanneer het overlijden geschiedt bin nen drie jaren na de datum van Ingang der verzekering, tenzij hij tengevolge van een ongeval is overleden. Voor deze verzekering is geen medische keunng voorgeschreven 1 40.— per week Uit het bovenstaande volgt dus. dat een echtpaar samen een ouderdoms pensioen van ƒ40.— per week kan ge nieten Komt de man tP overlijden, dan zal zijn weduwe, gesteld dat de over ledene tevens een wcduwenpensloen- verzekering voor 10,— heeft gesloten, eventueel nog voor haar verdere leven. een inkomen van 30.per weck hebben.} Op grond hiervan mag toch worden geconcludeerd, dat de vrijwil lige ouderdomsverzekering een doel treffende pensioenregeling kan worden genoemd. Voorts biedt de vrijwillige ouder domsverzekering nog enkele specifieke voordelen. Deze rijkspensioenen zijn n.l. onver vreemdbaar. niet vatbaar voor belening, niet vatbaar voor executoriaal of fail lissementsbeslag (behoudens vorderin gen wegens alimentatieplicht). Dit wil dus zeggen, dat het pensioen aan de verzekerden niet knn worden ontno men. Ook de polis heeft niet een z.g. afkoopwaardc. welke op elk willekeu rig tijdstip kan worden opgenomen. Immers eer. ouderdomspensioenverze kering zou haar doel voorbij schieten, indien uitkering vóór de renteleeftijd aan de verzekerde zou geschieden. Zo ling een gereduceerd pensioen vastge steld. ln verhouding tot de betaalde premiën. Aldus blijft het sociaal ka rakter van deze lijfrente-verzekering ten volle gehandhaafd. Men is verder niet gebonden aan het rentcbedrag of de renteleeftijd, welke .'crdcn vastgesteld bij het sluiten der .erzekering. Gedurende de looptijd van de post staat het dc verzekerde vrij het bedongen pensioen te wijzigen of de rentclceftljd te vervroegen, dan wel la ter tc stellen. Premiebetaling De premiebetaling geschiedt in termijnen van een week. een maand, een kwartaal enz. Bij vooruitbetaling per maand ver leent de Raad van Arbeid een korting van 9 op de weekpre- mie, terwijl deze korting, indien men per jaar betaalt, zelfs 14 bedraagt Voor verzekeringen zon der hetbeding van premie-res titutie bij vóór-overljjden kan de premiebetaling ineens worden voldaan door storting van een afkoopsom. Ook voor verzekerin gen met restitutie is de mogelijk heid geopend om de premie over de gehele duur der verzekering vooruit te betalen, waarbij een rentevergoeding van 2 wordt verleend. Tenslotte biedt het sluiten ener vrijwillige ouderdomsverzekering nog een groot voordeel, doordat hierdoor een aanmerkelijke be lastingbesparing wordt verkregen. De lijfrente-premie mag n.l. in mindering worden gebracht op het z.g. onzuiver inkomen. Hieruit vloeit een lagere aanslag in de Inkomstenbelasting voort. Voor ongehuwden bedraagt deze aftrek maximaal f 600.voor gehuw den zonder kinderen is dit maxi maal: f 1200,vervolgens voor gehuwden met ten hoogste drie kinderen; f 1500.en voor ge huwden met meer dan drie kin deren: f 1800.Aldus kan men in feite besparen op de verzeke ringspremie. Ten aanzien van hen, die onder de loonbelasting vallen is deze aftrek toegestaan voor het bedrag, dat de verschuldigde pre mie f 100,te boven gaat. OP DE TERREINEN VAN DE BATAAFSE PETROLEUM MIJ. te Pernis zullen dit jaar zes schoorstenen verrijzen van 60 Meter hoogte. Deze op dracht is de grootste, die ooit in Nederland op het gebied van schoorsteenbouw werd ge geven. Het eerste van deze massale gevaarten werd Dins dag opgeleverd. 80 kb. Meter beton en 50.000 stenen voor de binnenvoering werden erin verwerkt. Zij worden geplaatst op een fundering van 155 kub. Meter beton. De laatste werk zaamheden aan de schoorsteen. De bouw van elk zal ongeveer 3 i/j maand duren. Rechts een nieuwe schoorsteen in aan bouw. Geen heer in het verkeer „U.bent niet direct een heer in 't verkeer geweest" sprak de Amster damse politierechter tegen de 31- jarige Amsterdamse arts v. d. K., die, ondanks een waarschuwing, voor de tweede keer op het Munt plein op de tram sprong om er ten slotte voor de tweede keer op de volgende halte te worden afgeplukt. „Ik laat me door jullie proleten niet opbrengen, Schalkhaarders. Jullie optreden is schofterig". „Dit heeft de verdachte tegen ons ge zegd Edelachtbare, toen wij hem naar het bureau Singel opbrachten" zei een der verbalisanten. „Hij stribbelde behoorlijk tegen en bo vendien heeft h\j mij met zijn pa- rapluie zo'n neus geslagen, die va vier weken pas weer een normale kleur had". „Inderdaad heb ik herhaaldelijk het woord proleten gebruikt, want het optreden van de agenten was schofterig", antwoordde de dokter_, die in December '48 voor een soort gelijke belediging in Roermond tot een geldboete werd veroordeeld. „Het optreden van deze arts gaat alle perken te buiten. Voor dergelij ke beledigingen wordt gevangenis straf gegeven. Ik wil hier geen on derscheid maken en vorder één maand" besloot de officier van Justitie zijn requisitoir. Dc politie rechter vonniste v. d. K. volgens de eis met de woorden: „Deze maand komt u ruim en breed toe". „Dat gezanik by de douane", zegt Jos, wanneer hg elndeiyk voet aan wal heeft gezet en zyn bonte das wat heeft bygetrokken. „Maar ik heb veel op artistiek gebied geleerd, grootheden van naby leren kennen. Zo zag Ik de zotte filmkomiek Danny Kaye, na afloop van een grote show in zyn over hemdje zitten uitblazen. Hy deed my een heel verhaal over zyn carrière: hoe hy begon als kellner in een res- taurant en via vele nachtclubs ln i Hollywood belandde. Hoewel ln Ne derland nog steeds over hem ge- I.RIsproken wordt als dc held uit „Wal- 'i ?L! ter Mitty's verborgen leven" dreigt hy nu reeds verdrongen, te worden door de komiek Milton Bcrle, die iets gemeen heeft met Buzlau en veel opgang maakt De vroeger zo bekende neger-saxofonist Coleman Hawkins speelt tegenwoordig voor een schamel loontje in een achteraf gelegen, rokerig kroegje, ergens in New York". De wereldreiziger is bly weer ln Nederland te zyn. Al die Ameri kaanse llflafjes by het eten stonden hem maar matig aan. Dc maaltyden in de V.S. zyn voor 75 pet. afkom stig* uit een conservenblik en dat gaat gauw tegenstaan. „Ik ben Inmiddels polltle-agent geworden ook. Op zekere dag werd ik uitgenodigd op tc treden voor 500 New Yorkse agenten En na af loop van het feest werd ik zowaar benoemd tot lid van de New Yorkse politie. Een kolossaal insigne werd my daarby op de borst gespeld". Hoewel Jos een heel instrumen tarium by zich had, miste hy toch nog zyn piano. „Om myn techniek wat by te houden ging ik meestal ln do een of andere store studeren. Maar dat kostte me een dollar per uur. Het leven ls wcrkeiyk niet goedkoop in Amerika. Daar tegen over staat, dat iemand, die werkelijk van aanpakken weet. behooriyk ryk kan worden. Ik ontmoette byvoor- beeld een jongen en een meisje van 14 en 15 jaar, die samen een klein bedryfje in enkele jaren tyds wisten uit te breiden tot een hele fabriek. Een jongeman van een jaar of 22, die vroeger in een schuurtje wat knoeide met auto-onderdelen, heeft thans enkele jaren later ook een fabriek, waar dageiyks honder den vliegtuigen aan de lopende band worden gemaakt. Op de boot naar huls, toen Jos in do recreatiezaal een nieuwe tune op de piano zat in te studeren, kwam er een oud, krom vrouwtje naar hem toe. Jos wilde al direct ophouden, want dat „moderne gedoe" ligt dio oudjes nu eenmaal niet zo erg. Mis; het vVouwtje was een en al oor voor de wrangste accoorden. „Ik ken Duke Ellington heel goed", vertelde zy, „Mariene Dietrich heb ik nog als opkomende ster meegemaakt en Benny Goodman knikte my dageiyks goeden dag". Geen wonder, het vrouwtje had jaren gewerkt als ves tiairejuffrouw by een groot Ameri kaans theaterbedryf en zij bleek in de hele show-business beter thuis dan ieder ander. Wanneer Jos met de auto van zyn broer naar Voorburg is gebracht, is het eerste wat hy doet een accoord aanslaan op de plano. „Goed oud ding", mompelt hy, „maar er zyn toch betere Instrumenten". Dan komt hy voor de dag met zyn nieuw ste repertoire, waarvan do liefheb bers binnenkort ook kunnen genie ten. „Ik zal proberen", zogt hy ten slotte, „de mensen iets tc tonen van hetgeen ik in Amerika heb gehoord en gezien. Ik weet niet of het in do smaak zal vallen, maar dat horen wc dan wel". De Voorburgse imitator Jos Windt is zojuist met de Nieuw Amsterdam" uit de Verenigde Staten teruggekeerd. Zijn ba gage verraadt, dat hij binnenkort met heel wat nieuwe Ameri kaanse snufjes op muziekge bied voor de dag zal komen. De werktijden waren onbegrensd en de dag begon soms heel vroeg; als een dienstmeisje b.v. soms had vergeten om den vorigen avond drop of wrijfwas bij hare bood schappen mee te brengen, vond ze er geen been in om daarvoor 's morgens den apotheker uit zijn bed te bellen. Tot 's avonds laat werden re cepten klaargemaakt en bezorgd, hetgeen nog wel eens aanleiding gaf tot gemopper van het dienst meisje. De „loophit" ging om ze ven uur naar huis. 'n Groote verbetering werd het toen beide apothekers ter plaatse besloten om na acht uur geen me dicijnen meer te laten bezorgen; v/el mocht men er op wachten. En dan de Zondagen!! De dok toren hielden ook dan 's morgens hun spreekuren daar werd veel vuldig gebruik van gemaakt, om dat men dan beter kon „wach ten" dan in de week. Geregeld kwamen dan Zondags morgens de klanten, die vóór kerktijd den dokter geconsulteerd hadden, hun recept brengen met de boodschap er bij, dat ze het na kerktijd kv/amen halen. Op het laatst werd dat al te gek. Een Zondag had soms meer van een marktdag dan van een rustdag. Gelukkig viel met de doktoren te praten, die tochook wel eens een vrije dag wilden hebben, en zoo werd het spreek uur op' Zondag afgeschaft. Nu wil ik nog even een typisch voorval memoreeren dat mijn man o~. graag mocht vertellen als het zoo wordt bij beëindiging der premiebeta- eens te pas kwam. 't Zal zoo ongeveer veertig jaar geleden zijn dat m ons land hier en daar cholera gevallen voor kwamen. Vooral onder de schip- persbevolking. Nu deed bij hen 't praatje de ronde, en het werd grif geloofd, dat je de medicijnen die de dok ter bij een cholera-patiënt voor schreef, niet moest innemen, maar aan stuur- of bakboord (precies v/eet ik daj niet meer) in het wa ter uitgieten. Waarom ze eigenlijk Herinneringen van een Apothekersweduwe (3) door mevr. F. B. H. Radijs- v. d. Berkhof A- een dokter haalden snap ik niet, maar dat deden ze wel, dat voel den ze als een verplichting. „Dc vaart in" Op een Zondagavond waren we op bezoek bij den kantonrechter. Daar kwam een boodschap of mijn man dadelijk wilde thuisko men. want er was iemand met een recept. Onze assistente was ook uit; de meid met haar vrijer „pas ten op". Mijn man ging dadelijk mee 't was dichtbij en zag aan het recept dat het een cholera-geval was. Toen de drank klaar was, zei mijn man tegen den schipper die er op stond te wachten: „Nu da delijk een lepel ingeven als je thuis komt, hoor!" „Ik zal wel zalig oppassen", zei de man, „die drank gaat aan stonds de vaart in." „Beroerde kerel, haal je me daarvoor naar huis? Hier dien drank." „Wat wil mijnheer dan?" „Zal je zien." Daarop ontkurk te mijn man de flesch, nam er een flinken slok uit en zei: „Zal je 'm nu ingeven?" „O, mijnheer, wat neem je me nu een pak van het hart! Ja zeker zal ik het doen." Jammer genoeg stierf de patient toch; ze waren er echter toen wel van overtuigd dat het niet door de medicijnen kwam. Groot verschil En zoo zou ik nog wel kunnen doorgaan met mijn oude herinne ringen. er blijven er nog genoeg die ik in stille uren de revue laat passeeeren. De hedendaagsche apothekers cu hun assistenten, die dit lezen en zij die van nabij met het vak be kend zijn, zullen het met mij eens zijn dat er tusschen toen en nu een verschil is. De uitoefening van het bedrijf had toen zijn schaduwzijden, maar alles ging gemoedelijker en hij die gevoel voor humor had kon zijn hart nog al eens ophalen aan de verhalen, die hij moest aan- hooren of uitlokte, de vragen die gedaan, de antwoorden die gege ven werden. Bovendien was hij veel meer iemand van beteekenis dan nu en ook vrijer in zijn handelingen. Den tegenwoordigen apothekers wordt het door allerlei wetten en bepalingen, werktijdenregeling, concurrentie van drogisten enz. enz. lang niet zoo gemakkelijk ge maakt. Mijns inziens is dus de poëzie van het vak weg. Uit de boekenmolen Grote Russische vertellers Eén van die literaire ontmoetingen die ons gelukkig maken, waardoor wc ons verrijkt gevoelen was voor ons de lectuur van Tsjechows „Dc Echtgenoot en andere ver- ha 1 e n". Tsjeèhow, een der hoofd figuren uit dc Russische letteren van dc vorige eeuw, leefde van 1860 tot 190-1: het tijdperk, waarin dit land geteisterd werd door de supprcsslcve tsaristische dictatuur, een tijd waarin inactiviteit, monotonie en melancholie de stremming van het maatschappelijk leven weer spiegelden. Tsjechow is de geboren her- schepper van deze stemmingen ln zijn verhalen ZIJ kenmerken zich niet door een overvloed aan handeling. Schijnbaar op een willekeurig gekozen moment vat hij de draad op en laat deze evenzo weer vallen. Zijn verteltrant is dichter lijk. onder een schijnbare onbewogen heid tintelt een fijne beschouwelijke humor. Hoe vreemd het klinken moge, door zijn psychologische tekening her kennen wij dc schijnbaar zo geheel andere Rus onder de huidige agressieve communistische dictatuur. Hij is een van de zuiverste vertegen woordigers van de Russische fin de siècle en in zijn korte verhalen ls ver wantschap terug tc vinden met de Nederlandse vertegenwoordiger van deze geestesgesteldheid, Louis Couperus, in zijn Arabesken. Een bijzondere vermelding verdienen dc schone typografische verzorging van het boek en de illustraties van Kclfkens, die zich ideaal aansluiten bij dc tekst. De vertaalster Alclda G. Schot schreef als inleiding tot de twaalf verhalen een indringende karakteristiek en levens schets van Anton Tsjechow. (Uitgave „De Bezige Bij", Amsterdam). Dezelfde uitnemende kenster van dc Russische letteren verzamelde voor do uitgeverij J. M. Meulenhoff te Amster dam, onder dc titel „Meesters der Russische Vertelkunst" bin nen het bestek van ruim twee honderd bladzijden, niet alleen werk van Tsje chow. maar van nog tien andere groten uit de Russische litteraire school, gro tendeels behorende tot de vorige eeuw. Wij noemen Poesjkln, Gogol). TolstoJ, Gorjky, Koeprln en Bocnln. „Een loflied op het moederschap" Wanneer een vooraanstaand katholiek een „Loflied op het moederschap" schrijft, dan zal zijn werk In katholieko kring ongetwijfeld met belangstelling, worden gelezen. Het ls vrijwel zeker, dat het ook daarbuiten de aandacht zal trekken, wanneer die vooraanstaande katholiek niemand anders is dan Joseph, kardinaal Mindszcnty, Prins Primaat van Hongarije. Het bock „Moeder", dat onlangs Dij uitgeverij De Fontein tc Utrecht het licht zag. zal dus zijn weg naar het publiek wel vinden, naar al diegenen, die zich niet alleen voor het behandelde onderwerp interesseren, maar die ook graag wat meer willen weten over dc persoon van de kardi naal. wiens beeld uit deze bladzijden voor hen oprijst. In zijn voorwoord vertelt de schrijver, dat het boek ls ontstaan uit een school opstel van zes bladzyden. dat hij in Februari 1909 schreef. In de ccr6to Ja ren van zijn priesterschap nam hij deel aan een prijsvraag, waarvoor hU dat schoolopstel tot honderd bladzijden uit breidde. Zijn inzending werd bekroond en voor uitgave aanbevolen Vele brie ven die hij er later over ontving hebben hem tot een derde druk bewogen en naar deze derde druk verschijnt thans de Nederlandse vertaling van Henk Kui tenbrouwer. die werd geïllustreerd door Frans Lammcrs. In twintig hoofdstukken, die samen ongeveer 195 bladzijden beslaan, maakt de schrijver duidelijk, dat het moeder schap het hoogste geluk voor de vrouw betekent en schetst hij wat de moeder betekent voor het kind. Het boek. dat na dc oorlog in Hongarye werd verbo den, sluit met het fragment van een artikel, dat het blad „Die Furche" op 27 September 1947 over Mindszcnty pu bliceerde en met dc volledige tekst van de voor publicatie verboden verklaring van de Kardinaal, afgelegd op 16 No vember 1948. De uitgave maakt een zeer verzorgde indruk. „Woning"-nood in vogelwereld WOLSUMZelfs in dc vo gelwereld blijkt woningnood te heersen. In het Friese dorpje Wolsum hebben een tureluur en een grutto samen een nest ge bouwd, waarin zij ieder vier eieren hebben gelegd. Het schijnt, dat de dieren zusterlijk om beurten de acht eieren be broeden en nog geen ruzie heb ben gehad over de verdeling van haar beperkte „woonruimte". Een voorbeeld voor vele men sen

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 5