Tachtig jaar Christelijk onderwijs AAV vierde derde lustrum op vrolijke wijze Werk begon toen Amersfoort 13.000 inwoners telde Katholiek Amersfoort luidde missietentoonstelling in Politie bewees geacht corpslid de laatste eer Is West-Europese economische structuur houdbaar? ONS POSTDUIVENNIEUWS Maandag 9 Mei 1949 Eerste jaren waren zeer moeilijk Ij EZE woorden vormden het opschrift van een. door onze stadgenoot, de heer D. Veis Heyn, gecalligrafeerd ge dicht, dat in de herfst van 1941 het Bestuur der Vereniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs werd aangeboden, toen het gezamen lijk leerlingenaantal der door haar gestichte scholen de 2000 had overschreden. En thans is er opnieuw re den de blik terug te werpen, nu 't deze week tachtig jaar ge leden zal zijn, dat de eerste school dezer vereniging haar deuren opende. Dat het geen weids gebouw was, deze eerste school, zeggen de volgen de cijfers: het stond aan de Korte Gracht (waar nu d'Eersteling en A.M O. hun zaken hebben) en de koopsom bedroeg 3400 het werd verbouwd door de aannemer W. van Haselen voor de somma van 1586.20. De meubilering was be trekkelijk kostbaar, d.w.z. deze vroeg ruim 850—. Na lang en breed beraadslagen besloot men tot gasverlichting, waarvan de kosten voor eerste aanleg 28 50 waren. Dat was in een tijd, dat Amers foort 13.431 inwoners telde, vier (zegge vier) politie-agcnten zorgden voor de rust en de veiligheid der burgers, die des nachts werden ge assisteerd door veertien nachtwa kers. Vier postbodes brachten in liefst vijf bestellingen het lief en leed in de huizen der burgers. Men scheen voor dat cijfer vier een be paalde voorkeur te hebben. Zo wa ren er vier dokters, die waakten over de gezondheid der inwoners, terwijl op het eerste alarmsignaal van de stadstorenwachter de vrijwil lige spuitgasten zich gereed maakten om met vier grote en vier kleine brandspuiten de strijd tegen de rode haan aan te binden. Tot hoofd van de eerste school werd benoemd de heer P. C. Mondriaan van 's-Gravenhage. Aan hem werd een kwekeling toege, voegd. nl. de heer Van Kamp. op een jaarwedde van f 200 Op 1 Juni 1869 liep het schip van stapel. 310 kinderen, die de school zouden bevolken, zongen een speciaal voor dit doel gedicht „openingslied" en ds. Voorhoeve, Ned. Herv. predikant te Amersfoort hield de openingsrede. Het onderwijzend personeel werd plechtig door de voorzitter ge ïnstalleerd en toen kon het werk be ginnen. R GROEI EEDS spoedig bleek, dat in een bestaande behoefte was voor zien. In de jaren 18691890 groeide het leerlingen-aantal van 110 tot 290. Als men weet. dat voor de 290 leer lingen slechts waren 1 hoofd en 4 onderwijzers, dan blijkt, dat elke leerkracht dus meer dan 50 kinderen voor zijn rekening had. Voegt men daarbij dat deze leer lingen, verdeeld over twaalf klassen men nam tweemaal per jaar nieuwe leerlingen aan onderge bracht waren in zegge drie lokalen, dan begrijpt men, dat de omstandig heden verre van rooskleurig waren en van oen rustige sfeer waarin ge werkt kon worden geen sprake was. De speelruimte was navenant aan die van de school. De grotere jon gens losten dat probleem op, door als operatie-terrein te kiezen de drie straten rondom de synagogen, nl. Kortegracht, Muurhuizen en Drie- ringensteeg. Het aardige gedenkboekje dat onder de titel „Van Kracht tot Kracht" ter gelegenheid van het tachtigjarig jubileum is uitgege ven en in de boekhandel ver krijgbaar. vertelt tal van in teressante bijzonderheden uit het schoolleven van die tijd. Behalve de worsteling met het ruimtegebrek baarde de toestand der financien vaak zorg. Immers: alle Handelsreiziger voor de rechter Voor de Utrechtse Politierechter stond dezer dagen de «29-jarige handelsreiziger N. E. R. terecht wegens diefstal van een geldkistje en een sigarendoos met inhoud, ten nadele van de familie O., hij wie hij inwoonde. Van de inhoud van het geldkist je, groot 100, werd nog ruim 90 op hem gevonden. Vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar onder toezzicht van de Katholieke reclasseringsvereni- ging luidde het vonnis. Burgerlijke Stand Geboren: Johanna, d. v, W. Klejjer en W. Doppenberg; Henrica Elisa beth Gerritdina, d. v. P. P. van Wye en P. H. W. Bal; Hermina Johanna, d. v. J. Hogcrvorst en M. Blom; Hessel, z. v. H. de Ruig en D. G. de Vree; Johanna Hendrika, d. v. J. Wijnands en J. H. Troost; Tonla. d. v. J. Eitjes en T. Gijtenbeek; Gies- bert Werner, z. v. G. J. Oskam en M. Stephan. Overleden: Jacob!Hendrik Schou ten, 74 j., geh. met M. de Voogt. Noteert U even GRAND THEATRE: Snouckaertlaan tel. 4632 t.m. Donderdagavond, „Jodv en het hertenjong". Dage lijks 2.30, 6.30 en 9 uur. CITY THEATER: Westsingel 7 b, tel. 6572, t.m. Donderdagavond, ,,Ont- eerd". Dagelijks. 2.30. 6.45 en 9 u. REMBRANDT THEATER: Lange- straat 127, t.m. Donderdagavond, „Godin der Wildernis". Dagelijks 2.30 en 8 uur. CABARET DANCING VAN 1 HUL Krommestraat 14 TeL 5685 J. VAN SCHA1K: Café Leusderweg bij spoorwegovergang TeL 5510 Woensdag 20—23 uur Zaterdag 20 23 uur. Zondag 's mlddag9 15—17 uur 8 avonds 2023 uur. Woensdag 8—11-uur Zaterdag 5— 11 uur Zondag 811 uur ,,De Stichtse heuvel" Utrechtse- weg 180. Elke avond dansen met de „Black and "White Band" van 7.3011.00 uur. kosten van het onderwijs moesten door de schoolvereniging zalf wor den gedragen. NIEUWE SCHOOL Omstreeks 1900 waren er in de ondoelmatige en te kleine ruim te 360 leerlingen samengeperst. Een onderwijzer was er, die 87 leerlingen voor zijn rekening had en op een bank voor vier zaten er steeds 5 5 6. Zo kon het niet blijven. Een com missie werd benoemd om plannen te beramen ter verkrijging van een betere school Verschillende voor stellen werden gedaan, totdat ten slotte een stuk grond werd gekocht van het landgoed „Beekenstein", waarop de aannemer Noorman voor 28.500.een nieuwe school bouw de. thans bekend als de Van Blan- kenheym-school, hoofd de heer D. K. W. Labréé 't Was een stevig, stoer gebouw, dat op 13 Januari 1903 zijn martiale deuren wijd open zwaaide om de jeugd van Prot. Chr. Amersfoort te ontvangen. Van toen af ging het steeds snel ler in opwaartse lijn. Het leerlingen aantal steeg gestadig, zódat er aan rust voor het bestuur niet te denken viel. Vrij spoedig gaat het ruimtege brek weer de aandacht vragen. In middels was in 1919 de gelijkstelling tussen openbaar en bijzonder lager onderwijs tot stand gekomen en kon het laatste zijn vleugels uitslaan. En dat deed het. ook hier in Amers foort. VAN STAPEL In snel tempo volgen de feiten elkaar op. Achtereenvolgens worden geopend: 1 Sept. 1921 de school Mie- reveldstraat; 4 Sept. 1922: de school Joannes van Dieststraat (na split sing van de Blankenheymschool); 19 Dec 1922: school Rozenstraat (ge deeltelijk. in 1924 geheel); 20 Janu ari 1927: de M.U.L.O.-School aan de Leusderweg; 1928: school v. Assen- raadstraat; 19 Nov. 1928: school Van Effenlaan; 1 Mei 1930: school Linge- straat. Eveneens in 1930 kreeg de school voor voortgezet onderwijs zeven de en achtste leerjaar een eigen tehuis aan de Woestijgerweg, waar na het Soesterkwartier opnieuw aandacht vraagt, daar ook de school Lingestraat weer te klein is gewor den. Een tijd$»jk onderdak werd ge vonden in „Irene" en een lokaal van de school Waalstraat^ welke beide gebouwen nu konden worden ver laten. toen op j.l. Vrijdag de nieuwe, fraaie Finse School aan de Dollard- straat in gebruik kon worden geno men. Nog zijn we niet aan het eind; ook de school Van Assenraedstraat is uit zijn pakje gegroeid en met September a.s. hoopt een gedeelte van haar bevolking te vertrekken naar het voor dit doel verbouwde Gereformeerde Weeshuis aan de Hogev/eg. Tenslotte moet ook voor het Leusderkwartier een oplossing worden gezocht, omdat de school Van Effenlaan lijdt aan hetzelfde euvel als die van de Van Assenraad- straat: te klein. EEN BOOM Inderdaad: het Rijsje werd een boom: 2500 leerlingen bezoeken thans de diverse onderwijs-inrich- tingen van „Christelijk Nationaal" in onze stad. Is ons bevolkingscijfer thans viermaal zo groot als in 1869, het leerlingenaantal der scholen werd in datzelfde tijdvak, drie en twintig maal zo groot. De schoolvereniging telt thans 80 jaar en bot en bloeit aan alle kanten. Het tegenwoordige bestuur wordt gevormd door de heren: mr. L. Sta dig. voorzitter; A. Gelderman, secre taris; A. R. v. Houdt Sr., penning meester; ds. C G H. Blok; ds. J. Drenth, J. Schep. J. Stuurop; K. Teerink en ds. J. Vermaas. A.s. Donderdagavond zal er gele genheid zijn het bestuur te felicite ren in het gymnastieklokaal der school Blankenheymstraat. terwijl op Vrijdag d.a.v. het jubileum wordt herdacht in een openbare dienst in de St. Joriskerk, waar zal voorgaan dr. G. P. Itterzon, voorzitter van de Schoolraad te 's-Gravenhage. Overzicht van dc tot tentoonstellingsruimte voor het-mis- siewerk omgebouwde Markthal. Tal van fraaie stands geven in Markthal 'n goede kijk op missiewerk Voor Katholiek Amersfoort was het Zaterdag een feestdag. Zaterdag middag werd namelijk de „Amate" tentoonstelling geopend. Dat is een tentoonstelling waar getracht wordt een indruk te geven van het missie werk en er meer belangstelling voor te wekken. De Markthal is door vaardige handen herschapen in een zaal vol stands, waarin producten uit verre landen zijn tentoongesteld en waar op duide lijke wijze een inzicht wordt gegeven in de wijze, waarop de missie in die landen werkt. Oudjes' deden het best Het geheel was eenvoudig, doch goed verzorgd en de songs van de dames zowel als van de heren vielen in de smaak. De japonnetjes der da mes getuigden eveneens van smaak. Nadat de voorzitter van A.A.V., de heer K. Stroosma, met een kort woord de avond geopend had. werd er al direct de spanning ingebracht door een „kort aangebonden"jonge man in de zaal, die de revue op gang bracht. In het programma wa ren aardige schetsjes verwerkt en vooral het spel van de dame die als Zaterdag vierde de Amersfoortse Athletiek Vereniging haar vijftien jarig bestaan. In de middaguren werd een hand balwedstrijd tussen een A.A.V -ploeg en een combinatie van oud-A.A.V.- ers en A.A.V.-veterancn gespeeld aan de Rubensstraat. Het werd meer een gemoedelijke, dan een fraaie vertoning, waarin de oudgedienden toch nog wel eens wat van hun „kunnen" lieten zien. Zij wisten het zelfs bij de rust nog tot een 75 voorsprong te brengen, doch hun uithoudingsvermogen speelde hen parten pn met 87 dolven zij het onderspit. 's Avonds werd in 's Prinsenhof het hoogtepunt van de viering be reikt met een feestavond, waar de echte AA.V.-sfeer heerste. Dat was mede te danken aan Henk Driessen. Deze musicus, die een tiental jaren geleden tot één der beste Neder landse sprinters behoorde, geeft thans op een ander gebied zijn krachten aan zijn vereniging. Deze, .ambtenaar bij een der rijkskantoren avond presenteerde hij zijn cabaret!,. ~)o,a. vele A.A.V.-ers uit handen der revue „New-Look" met het gezel- schap van de vereniging van rijks ambtenaren en ook dit maal het was de twaalfde opvoering was het een succes. Dit kleine gezelschap van amateurs heeft de zaal kostelijk vermaakt. de onnozele dienstbode en later als werkster optrad, werkte bijzonder op de lachspieren. De begeleiJing was in handen van Henk Driessen. We behoeven daar over niet veel te zeggen. Zij, die hem reeds hoorden weten dit. De manier waarop hij de song „Chee rio" zoals deze in de verschillende landen wordt uitgevoerd in Duis- land in 1940, Hongarije-Argentinië- Mexico en tenslotte het land van de Jazz Amerika speelde was bui tengewoon goed. In de pauze werden de heren J. J. Schmidt. G. J. J. Nieuborg en A. Drion door de voorzitter van A.A.V. tot leden van verdienste gedeco reerd. De heer Schmidt is van de oprichting af tot 1939 voorzitter ge weest en heeft de moeilijke jaren van de opbouw gekend. De heer Nieuborg nam hierna het voorzit terschap over en heeft de vereniging door de oorlogsjaren heen gehol pen. Hij droeg in September van het vorig jaar de leiding over aan de heer Stroosma. Beiden zijn tevens al die jaren lid der vereniging en be horen tot de pioniers van A_A.K. De heer Drion heeft als trainer goede diensten bewezen aan A.A.V. Boven dien heeft hij in zijn functie van bezetters gehouden. Hy had daar voor een extra applaus in ontvangst te nemen. Na afloop van het cabaret-pro gramma werden de dames van het gezelschap en de dames Schmidt en Nieuborg in de bloemetjes gezet. Het feest werd met een zeer ge slaagd bal, waaraan „The Night- breakers" medewerkten, besloten. Rode voetbal werd niet gewenst I-fET is ons een raadsel, wat ■I* men tegen het voetballen met een rode bal kan hebben. Je zou zo zeggen, dat zo'n exem plaar te zien is en dat je hem daardoor goed kan raken. Maar niets er van. HFC, dat Zondag op Birkhoven tegen HVC speelde, moest niets van dat prachtige, rode balletje heb ben. Het bloed-rode geval werkte op de HFC-ers als een rode lap op een stier Wanneer het ge wone ordinaireballetje ergens tussen de mensen was geschopt, dan nam de commissaris van materiaal van HVC de rode bal en wierp hem het veld in. De backs van HFC echter, schopten het ding met grote verachting weer het veld af. Maar de-man-van-'t-materiaal- van-HVC" gaf het niet op. Tel kens wanneer de andere bal dc twee-en-twintig paar witte be nen was ontvlucht, smeet hij de rode voor de voeten van de doelman van HFC, opdat deze hem zou uittrappen. En steeds weer schoten $.e HFC-ers de bal weg. Een kleine tragedie Wie weet, hoeveel moeite de man van het materiaal heeft gedaan, om zo'n mooie bal te krijgen, hoeveel zweet druppelen het hem heeft gekost de „rode" met lucht te bollen, hoeveel verdriet het hem deed, dat de rooie werd verafschuwd; door een harde neus ruw werd weggeschopt, zo maar ergens heen Terreinknecht Stam scheen iets van de tragische balworste- ling zonder woorden te begrij pen. want toen de mst aanbrak legde hij „de rooie" met een re soluut gebaar op de witte stip in het middenveld. Straks zouden de spelers weer beginnen met de rode balmaar de rode bal was ook na de rust niet ge wenst. Hij verdween weer over de zijlijnmeteen al,.. H.V.C.H.F.C. 4—2 HVC heeft het in de bekerwed strijd tegen de derde klasser HFC, waarin eens Van de Meulen op doel stond, niet gemakkelijk gehad. De gasten waren soms sterker dan de Amersfoorters, die echter technisch beter speelden. HVC nam al dadelijk na de aan vang de leiding door een kopbal van Kattenberg. Op zeer fraaie wijze maakte de linksbuiten van HFC gelijk en een doelpunt van de middenvoor beloonde kort voor rust een tijdelijk overwicht van HVC. (1—2). Na de rust zorgden Barreveld, Jansen en De Man er voor, dat HVC met 42 won en dus verder „bekert". Inmiddels is de „Cup Final", de eindstrijd in zicht gekomen. HVC behoort nu bij de twintig laatst overgebleven clubs in dit rayon. Lange stoet trok door onze stad Voordat de Markthal 's avonds voor het publiek toegankelijk werd gesteld, was er eerst een officiële openingsplechtigheid. Een zeer groot aantal genodigden, w.o. Mgr. Panis (M.S.C.), de missie bisschop, luisterde naar de woorden van dr ir L. J. N. v. d. Hulst, voor zitter van het bestuur, de tentoon stelling, die de aanwezigen van har te welkom heette en daarna aan pastoor deken G. C. Smit het woord verleende. Deken Smit memoreerde hoe anderhalf jaar geleden de idee een missie-tentoonstelling in Amers foort te houden werd geopperd,- „Deze tentoonstelling, die de mooie naam „Amate", d.i. „bemin de" draagt," zo sprak de deken, „heeft ook het doel het missiewerk te steunen bij onze jongens. Het zij mij vergund nu de tentoonstelling symbolisch te openen door aan de voorzitter van het comité Controle en Orde de sleutel van dit gebouw te overhandigen. Moge Gods zegen op dit werk rus ten." Dr A. W. Hoegen sprak ten slot te over de missiegedachte, waarna alle genodigden een rondgang langs de stands maakten. Tot besluit van de openingsplech tigheid defileerde, na door een ge deelte van Amersfoort te zijn ge trokken, talrijke katholieke sport- ZWEMFEEST Dinsdagavond wordt opnieuw een programmanummer van de bedrijfs- sportweek afgewerkt en wel het zwemmen. In het sportfondsenbad zullen dames en heren ongetwijfeld verwoed stryd leveren om hun be- drijf punten te bezorgen, die ver schuivingen in het totaal-klasse-- ment teweeg zullen brengen. Er zijn ongeveer 80 deelnemers, hetgeen een record-aantal betekent. Onder de deelnemers bevinden zich enkele cracks uit de Amers foortse zwemwereld. De jury be staat uit officials van dc KNZB, die volledige medewerking heeft ver leend. Ook de verenigingen AZ en PC en Neptunus werken mede. Er zal een waterpolo-wedstrijd worden ge speeld tussen het Amersfoortse jeugd-zevental, waarin vijf interna tionals spelen en het Amersfoortse zevental. De opstelling van het jeugd-team ls als vólgt: doel: Insinger; achter: De Gans, Gerritsen en Keizer; voor Geutjes, G. Mosterd en W. Mosterd. Het Amersfoortse zevental is als volgt opgesteld: Doel: Reems; ach ter: De Jong, Woelders en Heyli- gers; voor: Hoegen, Th. Mosterd en W. Dekkers. Scheidsrechter zal zijn de heer H I Fremouw. Plechtige dienst in aula van „Rusthof"' Aan de vooravond van de her denking van de Bevrijdingsdag overleed hier ter stede op 54-jarige leeftijd de heer B. Straalman, in leven hoofdagent bij de Amers foortse politie. Zaterdagmiddag werd het stoffelijk overschot van de heer Straalman onder grote be langstelling van de zijde van de jonge en oude garde van 't Amers- foorts Politiecorps, familieleden en kennisen, met corpseer op „Rust hof" ten grave gedragen. In de aula, waar alle leden van de Politie zich in een cirkel rond de baar hadden geschaard, voerden velen het woord. Ook Commissaris G. Goorhuis uitte daar zijn dank. „Een van de zwaarste taken, die een corpschef moet vervullen", zo zeide is de commissaris het afscheid ne men van een kameraad. Ik doe dit uit naam van de burgemeester en het gehele corps." Toen Woensdag het ontstellende bericht kwam, zo vervolgde de heer Goorhuis, dat onze vriend Straalman was heenge gaan, ging er een schok door het corps. Hij had immers 30 jaar deel uitgemaakt van onze politie, was een geacht lid en deed alles met plichtsbetrachting. Vooral de oude ren zullen dit moeten getuigen. Hij leefde mee met het gebeuren bij de politie en als hij vrij van dienst was, kwam hy op punten waar het druk was, zijn collega's een handje helpen. Commissaris Goorhuis ver volgde: „Straalman gaf zich ge heel. Hij heeft er aan meegewerkt, dat het Amersfoortse Politiecorps gezien mag worden. Straalman, ik dank je, uit naam van het gehele corps en uit naam van mezelf", al dus de commissaris. Vervolgens richtte hij zich tot me vrouw Straalman en zei „Ik hoop, dat de gedachten van hoog aanzien bij de politie U mogen troosten". De oud-hoofd-inspecteur, Seeu- wen, die vervolgens het woord vroeg, zeide diep getroffen te zijn door de wijze waarop het Politie corps Straalman ten grave droeg. Ook hij getuige, dat er met Straal man een agent heenging, die be mind was bij zijn collega's en te vens een goed politieman was. De heer Boon sprak namens 't Amers- foorts Politie Muziekgezelschap. Hij zei: „Wij allen zullen u als de me de-oprichter van ons corps node missen. De muziek had Uw liefde. Gij waart de stuwende kracht in ons gezelschap. Wij zullen trachten met U als voorbeeld voort te wer ken in Uw geest." Onder het spelen van psalm 103 door het politie-muziekgezelschap werd de kist in de groeve neergela ten, waarna ds. Blok het „Onze Vader" bad. Hierna speelde het corps tot afscheid „Boven de Star ren". De laatste eer aan een agent vol plichtsbetrachting, geliefd bij het corps, werd bewezen, door het strooien van bloemen over de kist. Een broer van de overledene sprak een kort dankwoord. en andere verenigingen op het L. Vrouwekerkhof langs de genodig den. De muziekcorpsen .Wilskracht" uit Amersfoort en „St. Caecilia" uit Hoogland, verleenden daar hun me dewerking aan. Het een en ander trok veel be kijks, temeer daar ook ruiters met de stoet meereden. Op het L. Vrouwekerkhof werden missievlaggen overhandigd aan di verse groepen, die de vlaggen later op de avond naar de katholieke ker ken in Amersfoort brachten. Stucadoors in staking Ook in. Amersfoort is hedenmor gen een aantal stucadoods in sta king gegaan. Tot nu toe is de sta king in Amersfoort niet algemeen. Op enkele bouwwerken wordt nor maal doorgewerkt Hoe de toestand zich in onze stad zal ontwikkelen, is nog niet te overzien. In ieder ge val wordt de woningbouw door dit loonconflict benadeeld. Voorzover daartoe de mogelijkheid aanwezig zal zijn zal het gemeentebestuur trachten te bemiddelen. De houding van de samenwerken de vakverenigingen is nog niet be kend. Auto's botsten Zaterdagmiddag botsten twee op de B.W. Laan enkele personenauto's tegen elkaar, toen een auto onver hoedse capriolen maakte om een bus te ontwijken. Er ontstond enige ma teriële schade. Koude kermis Een 16-jarige jongeman uit Hoog land wilde op de kermis gegnieten van de „Racket to the Moon". Toen hij daar in zat. hield hy ztfn hand buiten het schuitje, met het gevolg, dat hy met een Ijzeren rad ln aan raking kwam en enkele vleeswonden opliep. Drie prominente figuren spraken op studie-conferentie Een economische studie-conferentie, gewijd aan het onderwerp „De problematiek van de houdbaarheid der West-Europese economische structuur", werd tijdens het afgelopen week-end gehouden in de Inter nationale School voor Wijsbegeerte aan de Dodeweg te Amersfoort. Aan gezien de huidige economische structuur van West-Europa kan worden gezien als een mengvorm van de ondernemers-gewijze productie ener zijds en de centraal geleide huishouding anderzijds, kon het kernvraag stuk van deze conferentie ook worden geformuleerd als dat van de stabi liteit van de mengvorm of tussenvorm. Over de oplossing dezer proble matiek, waarvan de toekomstige economische structuur van West-Europa afhankelijk is, voerden drie prominente sprekers het woord. Prof. Dr. H. J. Witteveen be sprak Zaterdagmiddag de realiseer baarheid van de tussenvorm tussen laissez faire en overheidsingrijpen in een betoog waarin het accent viel op de economische vrijheid als fundament, terwijl het ingrijpen der overheid werd ontwikkeld met be trekking tot de conjunctuurbewe ging en de inkomstenverdeling. Als voornaamste element van conjunc- tuurbeheersing schetste spreker de compenserende budgetpolitiek van de overheid en de practische moei lijkheden, welke daaraan verbon den zijn (maar die oplosbaar moe ten worden geacht). Spreker be pleitte een herziening van de in komstenverdeling en een niet te grote aantasting van de onderne merswinst. De beïnvloeding der overheid op de inkomstenverdeling kan volgens prof. Witteveen ge schieden door het voeren van een progressieve belasting- en sociale politiek. Bij de moeilijkheden, die de bui tenlandse betrekkingen opleveren, verdedigde prof. Witteveen de con clusie, dat men de economische vrijheid alleen kan handhaven en tevens de conjuncturele werkloos heid kan uitschakelen, indien de be talingsbalans in evenwicht wordt gebracht, waatvoor internationale credietverschaffing nodig is. Deze is alleen mogelijk indien de landen een economische politiek voeren, volgens een bepaalde richtlijn, on derling overeengekomen en voor de lange duur het instrument van de wisselkoers op de juiste wijze, d.w.z. in samenhang met het loon niveau, hanteren. Zaterdagavond gaf de heer D. C. van der Poel een critische verhan deling over de mengvorm, welke hij bezag in het licht ener centraal ge leide huishouding. Zijn opinie was, dat de centraal geleide economie onvermijdelijk zal komen en dat het van het evolutionnaire vermo gen van de mengvorm zal afhangen of dit op evolutionnaire of revolu- tionnaire wijze zal geschieden. De stabiliteit van de mengvorm is een waagstuk van dynamische stabili teit volgens spreker. Een aantal zwakke punten van de mengvorm, die inhaerent zijn'aan zijn dualis tisch karakter, werden door de in leider geanaliseerd: de vrijheid van de arbeid, die slechts een betrekke lijke is; de Inkomenscorrectie, die aan nauwe grenzen gebonden is; de loonstop, die psychologisch onge lukkig werkt; de crises en de werk loosheid die grote moeilijkheden blijven opleveren, enz. De controverse zal de mengvorm steeds begeleiden; deze zal in de centraal geleide economie in prin cipe afwezig zijn. De derde spreker, oud-minister ir. H. Vos. stipuleerde de meervou dige structuur van de mengvorm, waarin immers behalve onderne- mersgewijze productie ook vormen van overheidsproductie en coöpera tie voorkomen. Men zou z.i. ver keerd doen uniformiteit als richt snoer te nemen. Spreker pleitte tegen de ene bezittende staatsorga nisatie, maar vóór de pluriformiteit. Een monetaire conjunctuurpolitiek met openbare werken samen wordt onvoldoende geacht. Ingrijpen in de sector der investeringen is volgens spreker noodzakelijk en vormt zelfs het centrale vraagstuk. In verband daarmede werd nationalisering van bepaalde grondindustrieën door ir. Vos bepleit, welke de feitelijke ont wikkeling trouwens te zien geeft. Voorts achtte spreker de meng vorm alleen bestaanbaar indien men de productiviteit van de arbeid in het oog houdt. Immers, deze be paalt de vrij nauwe grenzen, welke gesteld zijn aan de loonpolitiek. In verband met de internationale sa menwerking poneerde ir. Vos de onontbeerlijkheid van een interna tionale democratische contróle. Zonder medezeggenschap is boven dien de mengvorm tot ondergang gedoemd. Tot slot van de conferentie vatte de cursusleider, prof. dr. C. A. Mennicke, de resultaten samen, be togende dat het economische aspect van het vraagstuk nooit behandeld kan wor.den zonder rekening te houden met het sociale en psycho logische. fc 't Stort I blijft volharden 't Stort heeft In de uit-wedstrijd te gen Gooiland 4 een overwinning be haald: de nek-aan-nckrace met Rhij- nauwen 2 duurt dus voort Dc voor lopige uitslag is G1 in het voordeel van de Amersfoorters: de damesdub- bel kon wegens regen niet worden uit gespeeld Dc uitslagen der diverse par tijen luiden: KampsWijtzes 64. 3—6 4—6; De Wit—Rond 6—0. 5—7. 5—7; mej Bannlnkmej Letschert 9—11. 6—3 6—2: mevr Koersmej R. Schut- Ijzer 57, 64, 36. mej. Bannlnk en Geillmej. Letschert en Wijtzes 1012 16; mevr Koers en Kampsmej R. Schutljzer en Houbaer 46. 3—6; Geill en De WitRond en Houbaer 36. 46 mej. Bannlnk en mevr. Koers—mej. Letschert en mej. R. Schutijzcr 7—5. 4—6 gestaakt. 't Stort 2 heeft Gooiland 5 goed par tij gegeven, doch kon niet verhinderen dat de gasten met 53 wonnen Dc gedetailleerde uitslagen zijn: Mehrengs Nikkessen 63. 36. 36; Lohmans Brandsen 57. 108. 64: mej. Ve ling—mevr. Van der Harst 0—6. 16: mevr Hasslnkmevr Boswijk 61, 46. 2—6; mej. J. Schutljzer en Roze- boommevr Weeland en Hommes 68 26; mej. Veling en Lohmansmevr. Boswijk en Brandsen 61. 0—2; Meh rengs en RozcboomNikkesen en Hommes 79, 86, 62: mej J Schutljzer en mej. Velingmevr. Wee land en mevr. Van der Harst 36. 0—6 Zwarte dag voor Sportief I De afgelopen competitie-Zondag ls voor Sportief al bijzonder ongunstig verlopen, want alle drie teams leden flinke nederlagen, daar zij alle Juist tegen het sterkste team van hun klas se moesten spelen. Sportlef I verloor van Hlhrerheide 5 met 7—1. ondanks het feit, dat mevr. Breucrs weer van dc partij was De gedetailleerde uit slagen zijn. Kuiper—Van Gerner 36. 46; KraanenVan 't Woud 36, 46: mevr Breucrsmevr. Mansveld 68. 64. 36; Mej Gerritsenmej Smelt 1—6. 16; mevr Breuers en Kuiper Heer en mevr. Jacobs 79, 62. 36: mej. Gerritsen en Kraanen—mevrouw Mansveld en Van Gerner 6l 8—6: Kuiper en Kraanen—Jacobs en Van 't Woud 3—6 3—6; mevr. Breuers en mej. Gerritsenmevr. Jacobs en mej. Smelt 3—6. 6—2. 1—6. Sportief 2 werd door Dash 5 met 62 verslagen en ls nu drager van de rode lantaarn. Snorticf 3 verloor thuis kansloos met 8—0 van Bllthoven 4. Uitslag wedvlucht Vihoorde van A.P.V. „de Luchtpost" afstand 153 km. op Zondag 8 Mei 1949. De duiven werden om 8 uur ge lost met heldere lucht en N.W. wind. In concours 694 duiven. Aankomst le duif 10 uur 9 min. 32 sec. Laatste 10 uur 24 min. 43 s. Koningspoule no. 1. Aangewezen 10 ct. no. 20—30—33. 25 ct. no. 1— 48. Speciaal 10 ct. no. 1245 —6—7—8—9—10—11—12—13—14 —15—16—17—18—19—20—23. De prijzen werden gewonnen door: G. Schimmel 1. H. A. de Goede 2576770129141159 168. A. Jansen 3104. Mevrouw v. d. Berg 413144372127 134. I. Appel 5101106118 1321. J. de Bruin 6—18—36—38 658297. T. de Bruijn 729 4896. M. J. v. d- Linden 8142 152. C. de Enting 9. H. J. Hol 10— 113086. J. v. d. Heuvel 1234 —51—58—81—93—123—164. J. Noorman 15—30—153—154. C. Klomp 16. J. Hendriksen 1725 ?6. W. F. Collet 19—125. L. Snij ders 20—411685107165 166. J. Steenbeek 21273137 61—95—169. A. Huy'skerk Sr. 22— 53 91 92 136. J. a. Froon 23 78. L. J. Maas 24—133. J. Litjens 26—121. G. A. Tuithof 28—98. H. Schuurman 32102131171 F. Jansen 33—50—63—138. D. Alberts 35. W. Buitenkamp 40126155. A. Huijskes Jr. 42—113114119 J. Lablans 44—89—151. M. L. Snij ders 45—83—145—172. G. v. Bar- neveld 47—116—146. E. de Goede 49—69. P. W. Toen 52. W. H. Dirkx 54—55—56. H. Verhoef Jr. 59—79 80122147. A. v. d. Berg 60. G. C. Schimmel 6287. J. van Noord 64. H. Morren 68—77. J. Hagebeuk 71. W. Veenendaal 73. J. van Pluuren 74—130. Mej. G. Ha gebeuk 75. B. Ham 76124 J. Meyer 84. E. v. d. Hoek 88—135. H. Overeem 90—150. Th. Fijnen- berg 94. H. Verhoef Sr. 99—120— 149160- Flip Kok 100112. G. Gouw 103161—162163. P. Meijer 105110—158. M. W. v. d- Bergh 108. N. H. Egink 109—167. L. van Doornik lil155. A. P. Korver 115. C. Hagebeuk 117. J. A. G. Evers 128. J. H. Schuiten 137. Voest 139. J .A, Huijskes 140. A. van Eldert 143144148. A. A. Montauband 157. L. A Lablans 170 H. Brons 173. De APV „De Koerier" hield Zon dag een wedvlucht van Vilvoorde uit. Duiven werden gelost om 8 uur, wind N.W. Eerstaankomende duif 10 uur 10 min. 11 sec. Laatste aank. duif (voor de prij zen) 10 uur 20 min. 57 sec. Ko- ningspttule no's 1 en 2 Poule spe ciaal no's 1245. Aangewezen 25 ct. no's 4 en 7, idem 10 ct. 4 en 15. De prijzen werden als volgt behaald: Jac. Buys 1.5.7.10 en 13 alsmede alle beschikbaar gestelde sigaret ten! S. v. Plateringen 2111215 242730 en 31 een pracht pres tatie! E. J. Veldhuizen 3 en 21. G. van Veenendaal 46 en 25. E. Koudijs ijskoud no. 8! J. v. d- Kooij 9 en 29. Joop Ising 14 en 23. G. v. d. Boom 16. C. de Gans 17 en 22. J. Meerbeek 18. A. Bekkers 19. C. van Zwol 20. Jos Lem 26. G. v. Deuveren 28. Uitslag wedvlucht Vilvoorde op Zon dag 8 Mei georganiseerd door de APV ..Dc Ordonnans". Afstand 151 km. Ge lost om 8 uur met N.W. wind. Aan komst le duif 10.7.56. Koningspoule no. 1 aangew. 25 ct. no. 4 en ff. aangew. 10 ct. no. 11 en 13. Speciaals no. 2, 3, 4, 5, 7. 8. 9, 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20, 21. 22. 23. 24 25, 26 27. 28 Joh. v. Voorst 1. 10. 48. 49. 133: D. Koops 2. 134. 204. J. Hoenholt 3. 37. 59, 115, 150: Jac. Haas 4. 129, 172, 173, 205; W. Gerth 5. 12. 36, 112. 174: J. Ising 6. JG5. 237; H. Kollen 7, 13, 41. 77, 89. 231: J. Leyenhorst 8. 53, 75. 203; W. v. Lent 0, 45; G. Haarmans 11. 206: Chr. Wind- houwer 14. 58. 107, 179. 202; L. v. d. Biezenbos 15. 64. 149. 194; S. Visscher 16. 90. 127, 138. 185. G. Woffelbuttel 17. 18. 22. 99. 131. 224. 225; B. v. d Burg 19. 155, 207; M. Dekker 20. 44. 81. 148. 181, 200; Jè. Korlaar 21; T. Boeye 23. 68. J. H. Paschedag 24. 50; P Bos 25. 135, 201. 230: P. Wolfenbuttel 25. 34. 46. 79. 91. 119. 189, 190. 222. 223; H. Heidenveld 27. 33. 61. 84; G. Wynands 28. 60; G. Woudenberg 29, 78, 123, 153. 233. A. Lab lans 30; A. Wiekart 31. 85. IOC. 143, 1G7; J. Hocnderdaal 32. 140; W. Idzerda 35. 52. 171: W. Stilting 38. 124, 217; G Brandsen 39: St. Gertt 40. 152; A. v. Hul 42. C. Meyer 43; H. Snabol 47. 191. 192. 193; J. Hendriksen 51. 74; W. Klompen burg 54. 144; G v. Doornik 55, 72, 73. 111. 126; R. Schuiten 56. 142. 175: Th. Gouw 57, 109. 188; Th. v. d. Bogt 62, 177; M. v. Keken 63. 166, 219. M v. Kuilen 65. 162. 186; C. v. Putten 66. 128; D. Nicolaas 67. 80: A. Kok 69. 164; Jan v. Voorst 70. 96. 145. 146. 196. 197. 213; J Bolhaar 71. 93. 208; H. Rekers 71. 92. 154. 160; G. Hagenbeuk 82. 132. 184. 232; E. Veenendaal 83. 182; C. Bcens 86. 141: E. Kooreman 87. 105; Th. Corbee 88; G v. d. Klashorst 94; D. Terscheggct 95; J. Schunzelaar 97. 110, 112. 218: A. Ver hoef 98. 130. 156; P. Eykelboom 100; M. Kaal 101. G. dc Valk 102. 147. 226 238. Th. Werdler 103. 227; T. Harteman 104, 180. 220; J. Jagtenberg 108; H. Liesdonk 113, 178. 229; A. v. Boeyen 114; J. Burg steden 116. 117, 209. 211; G. te Kolve 120: B. v Leeuwen 121. 228; D. Broerze 122. 136. B. Baatje 125. 161; A. Jansen 137. 169; E Woudenberg 139; A. Paschedag 151; C. Essenburg 154; G. Veldhuizen 157. 199, 210; J. Verhey 158; Hartogsveld 163; A. Korver 168. A. v. Leeuwen 170; 198; P. Wijnands 176; C. de Neellng 183; W. v. Kullen 187; G. Benes 195: B. Wes- terlaak 212; J. Arlar 214; J Lijnsveld 215: A Maal 216; J. Toonen 234; E. v. d. Brink 235; J. Gantevoort 236. De A.P.V. „de Eendracht" orga niseerde Zondag een wedvlucht van Vilvoorde uit over een afstand van 152 km. In concours 233 dui ven. De duiven gingen 'in vrijheid om 8 uur met N.N.W. wind. Aan komst le duif 10.8.55, aankomst laatste prijswinnende duif 10.23.28. Koningspoule R. W. Gerritsen met no. 2; Th. Verhar.met no. 3; Kup- pen met no. 4. Scheerweg R. W. Gerritsen met no. 2; Th. Verhaar met no. 3; Kup- pen met no. 4; A. H. Metaal met no. 5; J. H. Reijne met no. 6; N. de Waal met no. 8. le Aangewezen 25 cent G. de Graaf. met no. 1; 2e Aangewezen 25 cent Th. Verhaar met no. 3; le Aangewezen 10 cent Kuppen met no. 4; 2e Aangewezen 10 cent G. Polhout met no. 10. Uitslag: G. de Graaf 1, 33. 40. 49; R. W. Gerritsen 2. 9. 58, 59; Th. Verhaar 3; Kuppen 4. 39, 46; A. H. metaal 5, 41. 45. 48; J. H. Reijne 6, 15, 19. 22, 27. 36; Florijn 7; N. de Waal 8, 52, 53, G. Polhout 10, 20. 31, 44; H. Budding 11; G El- singhorst 12. 28; W. v. Dyk 13, 25; E. Vink 14. 17. 26, 56; J. Verheyen 16; A. Geurts 18; Jac. Gouw 21; G. H. G. Lambrechts 23. 42, 51: J. Peper 24, 38; P. v. d. Brink 29, 37; T. Kicwiet 30; F. v. Putten 32; N. de Gooier 34;.Roosendaal 35; J. Hoek 43, 50; J. J. Hoek 47, 55, 57; G. Buijert 54. Leusderpark I leidt Ook de derde competitiewedstrijd, nü uit tegen Hoogerheide 2, bracht Leus derpark 1 een 8-0 overwinning. Daar door hebben de Amersfoorters de eer ste compctitichelft beëindigd zonder één partij te verliezen, cn hebben na tuurlijk de leiding in hun klasse. Dc uitslagen van Hoogerheide 2— Leusderpark 1 zijn: Ennenburg—Car- dinaal 2—6 64 4—6; BeemerVan dei Veer 3—6 3—6; mevr. Boomsma mevr. Van der Veer 6—2 2—6 4—6; mej. van Aartzen—mevr. Thannhauser 4—6 6—1 3—6: Ennenburg en Bee mer—Van der Veer en Cardinaal 0—6 4—6; mevr. Boomsma en mej. van Aartzen—mevr. Van der Veer en mevr. Thannhauser 5—7 2—6; mevr. Boomsma cn Ennenburgmevr. van der Veer cn Cardinaal 4—6 16; mej. niej. van Aartzen en Beemer—mevr. Thannhauser en Van der Veer 5—7 5-7. Leusderpark 2 behoudt door zijn 7-1 overwinning op Algemene 4 eveneens dc leiding. Amsvorde speelde vriendschappe lijk tegen DWSV. Het resultaat was een 33 gelijk spel.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2