DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Van der Waals voor Raad van Cassatie Benoeming van staatssecretarissen middelpunt van debat „Schreieder zei: niemand zal gefusilleerd worden Kremlin nodigt Westen uit tot economische samenwerking Verbeteringen op militair en economisch gebied Onze verliezen in Indonesië Geen partijbelang, zegt de PvdA doch een landsbelang Schandaal Schreieder Woensdag 11 Mei 1949 Achtste jaargang No. 1321 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur. TJ. DE BOORDER, (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Vanmorgen, terwijl een druilerige regen uit de grauwe wolken boven Den Haag neerdaalde, dromde het publiek reeds om negen uur sa men op de brede trappen van het indrukwekkende gebouw van de Hoge Raad aan het Plein, waar Anton van der Waals, een der grootste ver gaders uit de bezettingstijd misschien wel de grootste voor de tweede maal voor zijn rechters verantwoording moest afleggen van zijn misdaden. Ruim een jaar is het geleden, dat de Rotterdamse kamer van het Haags Bijzonder Gerechts hof over dc uiterlijk onbewogen ex-automonteur de doodstraf uitsprak. Vandaag zal de Bijzondere Raad van Cassatie deze opzienbarende zaak in hoger beroep behandelen. Doodstil is het als Van dei- Waals om enkele minuten over tien door twee robuste parket wachten wordt binnengeleid. Hij is gekleed in een grijs costuum en draagt een lichtbruine actetas on der de arm. Uit zijn borstzak steekt een witte pochette. Zijn ge laat is bleek, doch onbewogen. Geen spier van zijn gezicht ver raadt wat er in hem omgaat, nu er voor de tweede maal na de bezet ting over zijn leven zal worden be schikt. Met een duidelijk verstaanbaar „ja" beantwoordt hij de vraag van de president mr. H. Haga, of hij Anton van der Waals is. Dan kort en zakelijk leest de griffier de dag vaarding voor. De namen van hen, die in de moeilijke, doch geenszins tever- geefse strijd tegen de bezetters het hoogste offer brachten, klinken door de tot in de uiterste hoeken Bonn hoofdstad van West-Duitsland BONN. Dc stad Bonn is gister avond door de West-Duitse Consti tuerende Vergadering gekozen als hoofdstad van West-Duitsland. 33 Stemmen werden uitgebracht voor Bonn en 29 voor Frankfort. Er werd een ongeldige stem uit gebracht. De beide communisten onthielden zich van stemming. De stemming was geheim, zodat men niet precies weet, wie voor Bonn en ■wie voor Frankfort heeft gestemd, maar men gelooft, dat bijna alle so ciaal-democraten en enkele libera len, alsmede de twee christen-demo craten uit Hessen voor Frankfort stemden en alle andere Christen democraten en de liberalen voor Bonn. De uitslag werd met storm achtig applaus op de publieke tribu ne ontvangen. SPAANS PROBLEEM Franco heeft het in hoofdzaak aan de Spaanssprekende Zuidame- rikaanse volken te danken, dat de in 1946 door de Verenigde Naties over zijn reciem uitgesproken ban, aanzienlijk is verzacht. Maar toch zou het daartoe niet gekomen zijn, indien niet een grote groep landen, waaronder de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk, zich van stemming had onthouden, toen de vrije uitwisseling van ambassa deurs en gezanten met Spanje aan de orde werd gesteld. Het toonaan gevende Engelse blad „Times" noemt deze houding „timide", een mening, die men zonder veel moeite kan delen. Zowel de Wes telijke als de Oostelijke landen wa ren het er over -s. eens, dat de re- In Kpf solutie van De- VT- i cember 1946, zoeklicht waarbij verzocht werd, alle hoof den der diplo matieke missies uit Spanje terug te roepen, een nutteloos gebaar was. Volgens de mening van Oost-Euro pa werd het Franco-regiem daar door niet hard genoeg getroffen. In de Westelijke landen weet men, dat dit regiem' in het geheel niet ge troffen werd. Het was een soort van speldeprik, die slechts de Spaanse trots stimuleerde en waar de maatregel nog van enige in vloed was, vergrootte hij de afkeer van buitenlandse inmenging in Spaanse aangelegenheden, aldus de positie van generaal Franco ver sterkend. Gezien de internationale politieke situatie schijnt het be wandelen van een middenweg door het Westen ten aanzien van het Spaanse probleem het meest voor de hand te liggen. Dat wil zeggen, dat men overgaat tot het opnieuw uitwisselen van diplomatieke ver tegenwoordigers. de handel met dit land op redelijke voorwaarden voortzet, maar blijft weigeren Spanje's toetreding tot de Weste lijke Unie aan te moedigen. Minder koud Weersverwachting, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond. Veel bewolking, maar over wegend droog weer met van nacht plaatselijk mist en mor gen overdag enkele opklaringen. Weinig wind. Iets hogere tem peraturen dan vandaag. 12 Mei: zon op 4.52, onder 20.21; maan op 20.55. onder 4.31. gevulde rechtszaal. Gevallen door verraad, het verraad van één man, Anton van der Waals. Ook de moord op Van der Meer wordt, zij het kort, aangehaald. Mr. Haga begint met de behan deling van het verraad van de Rot terdamse groep, van de politieman v. d. Ende en Jan Kwak. Er ont staat enige discussie tussen de pre sident en de verdachte over de be zoeken di v. d Waals aan de moe der van Kwak bracht. Van der Waals verdiept zich in enkele kleinigheden waarop mr. Haga interrumpeert. „In ieder ge val deed U onjuiste verhalen, ter wijl u wist dat Jan Kwak gevan gen zat." Van der Waals zwijgt bedrem meld. Mensenredder? De president gaat vervolgens verder met de behandeling van de verraadeevallen Kees Dutilh, de groen „Wim" en d'Aquin. Van der Waals beantwoordt de vragen van mr. Haga zeer uitvoerig doch doet het voorkomen alsof hij met zijn slachtoffers het beste voorhad. Pres.: ..Als ik het goed beerijp, he°ft U slechts mensen gered Wanhopig poogt de verdachte de Raad van zijn goede bedoelingen te overtuigen. „Vier en veertig dood vonnissen, dat is het resultaat van uw bemoeiingen" zegt mr. Haga de verdachte strak aanziend De enice tegenwerping, die v. d. Waals k;n maken is ..Schreieder had gezeed. dat er niemand gefusilleerd z«u worden." Provinciale Staten komen bijeen De commissaris der Koningin in bedrijven van de Staten dezer pro vincie tot de eerste gewone zitting van dit jaar bijeen geroepen op Dinsdag 14 Juni des voormiddag? 10 uur in de Statenzaal van het Provin ciaal gouvernementsgebouw. De volgende vergadering is vast gesteld op Dinsdag 28 Juni Prof. P. H. Buisman, die be noemd is tot gewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskndc aan de Rijksuniversiteit om onderwijs te geven in de tandheelkunde zal op Maandag 16 Mei in het Groot-audi torium zijn ambt aanvaarden. V.N. stellen Indonesisch debat tot September uit LAKE SUCCESS. Het voorstel van Australië en India om het debat over de Indonesische kwestie uit te stelllen tot de volgende zitting van de V.N.-Assemblée (in September red.) is aangenomen met 42 stem men voor. 6 stemmen tegen en 4 onthoudingen. De tegenstemmers behoorden allen tot het Oostcuro- pese bloc. Guatamala. Haiti. Cuba en Liberië onthielden zich van stemming. Tijdens het debat, dat aan de stemming voorafging, vroeg de Rus sische afgevaardigde Malik aan voorzitter Romulo van de tweede politieke commissie. waarin de kwestie behandeld werd, de Repu blikeinse afgevaardigde uit te nodi gen, zijn mening kenbaar te maken. Romulo antwoordde daarop, dat hij een „persoonlijke verklaring" van de heer Palar ontvangen had. waar in deze mededeelde, „er thans geen prijs op te stellen, een openbare ver klaring over de zaak af te leggen". Nederlandse vrouw in Zwitserland vermoord ASCONA. Enige maanden gele den huurde een Nederlands paar, de in 1902 in Salatiga op Java geboren en laatstelijk in Amsterdam woon achtige H. K. en de in 1922 in Am sterdam geboren danseres H. de K. een kleine woning in Ascona in Zwitserland. Dinsdagmorgen vond de hulp voor de huishouding op de deur van de slaapkamer een briefje met het verzoek, de politic te waar schuwen. Toen deze aankwam, vond zij de danseres dood op bed liggen. Met een slagwapen was haar een hoofdwond toegebracht. Uit achter gelaten brieven concludeerde men. dat K. die de vlucht had genomen, zelfmoordplannen had. Het schijnt dat financiële moeilijkheden de oor zaak van dit drama zijn. Aanvankelijk ontbrak ieder spoor van K. Later vond de politie aan de oever van hetLago Maggiore een bundel mannenkleren. Zij ver moedt, dat K. zich heeft verdron ken. Weg Den RoschUtrecht Zondag gestremd DEN HAAG. Naar do ANWB verneemt, zal in verband met de uitvoering van werken op Zondag 15 Mei a.s de Bailvbrug te Or- then (gemeente 's-Hertogenbosch) in de rijksweg 's-Hertogenbosch. HedelUtrecht van 4 uur tot 20 uur voor alle verkeer zijn geslo ten. zo mogelijk korter, maar zo nodig langer. Het verkeer met motorrijtuigen kan omrijden over de brug over de Bergsche Maas bij Heusden en het veer over de Maas te Alcm. Al het overige verkeer kah gebruik ma ken van de brug bij het stoomge maal. 800 m. ten westen van de Baileybrug. MOSKOU. Samenwerking tussen de economische systemen van de Sowjet-Unie aan de ene en van de Verenigde Staten en Groot-Brittan- nie aan de andere zijde is niet slechts mogelijk, maar ook wenselijk m het belang van de vrede aldus is gisterenavond door een commen tator van radio-Moskou tijdens een uitzending in het Engels verklaard. Om zijn betoog kracht bij te zetten, haalde de commentator citaten aan uit de besprekingen, welke de Amerikaanse politicus Harold Stassen in 1947 met Stalin had gehad. Het verschil tussen economische systemen, zo zeide Stalin toen, was niet van belang, waar het samenwerking be trof. De economische stelsels in Amerika en Duitsland waren gelijk ge weest en toch was er oorlog tussen de twee landen uitgebroken. Een beroep op samenwerking Nee toch.Heus! ■x- Een onbekende heeft gister middag op de Amsterdamse Ceintuurbaan tientallen bank biljetten laten neerdwarrelen. Het publiek was er als de kip pen bij en menig briefje heeft een niet vast te stellen bestem ming gekregenDe politie heeft f 275.— kunnen registreren bij verschillende mensen, die, na notering van hun personalia, met de vangst mochten vertrek ken. Een knaapje had kans ge zien in de gauwigheid 156. te vergaren. Philips heeft een apparaat vervaardigd, waarmede men electronen een snelheid kan ge ven, die practisch even groot is als die van het licht (300.000 km per seconde). Met bundels van dergelijke snelle electronen kan men dieper doordringende röntgenstralen opwekken dan met de gebruikelijke röntgen- apparaten mogelijk is. Twee man en een kat zijn met een zeilboot van 10 m. lengte uit Trinidad vertrokken om een reis om de wereld te maken. Een der mannen is de Nederlander Lamberty, die het vorige jaar in een kleine boot. van Amsterdam naar Trinidad is gezeild. Tientallen journalisten staan met hun auto's aan de zone- grens bij Helmstedt opgesteld om onmiddellijk na opheffing van de blokkade naar Berlijn te rijden. Maar zij zullen er niet, zoals hun plan was, een snel heidsrace van kunnen maken. De Britten hebben besloten, dat zij netjes achter een aantal mi litaire wagens moeten rijden. van Russische zijde is ook gedaan in Genève. waar op het ogenblik de Economische Commissie voor Eu ropa van de Verenigde Naties bij een is. Daar beloofde gisteren een Russische vertegenwoordiger, dat de Oosteuropese ianden alles zullen doen om de handel met het Wes ten te vergroten. Volgens hem was slechts de Amerikaanse discrimi natie van Oost-Europa het enige beletsel geweest voor het feit, dat dit nog niet eerder geschied is. Het Oosten, zo vertelde hij, verkoopt 37 procent meer aan het Westen, dan het Westen aan het Oosten. Dit noemde hij een gevolg van de Amerikaans-Britse vergunningspo- litiek, die even schadelijk voor het Oosten als het. Westen zou zijn. Soldaten van het nationalisti sche leger voeren voorraden aan over een weg, achter de 60 km. lange schutting, die in derhaast is opgericht om Sjanghai 1c beschermen tegen de oprukkende communistische troepen. Oost-Indonesië kiest Senaat MAKASSAR. Hot parlement van Oost-Indoneslö heeft de ont- werp-grondwet thans in behande ling genomen. Voorts is oen voor lopige senaat van Oost-Indonesië gekozen Alle daerahs hebben inge volge een desbetreffende wet ccn vertegenwoordiger naar dit, der halve 13 leden tellende, lichaam afgevaardigd. Deze vertegenwoor digers werden door de besturen van de daerahs verkozen. De voorlopige senaat, waarin de sultan van Ter- nate cn verschillende zelfbestuur- ders zitting hebben, heeft tot taak de ontwerp-grondwet van Oost- Indonesië in eerste lezing in behan deling te nemen. Daarna wordt het lichaam ontbonden om plaats te maken voor een definitieve senaat, overeenkomstig de in deze grond wet vastgestelde regelen. De nieu we senaat zal zich dan in tweede lezing over de grondwet uitspreken. De voorlopige senaat zal waar schijnlijk zeer spoedig te Makassar bijeen kunnen komen. REGERING OVER INDONESIë Weinig ingenomen met publicaties van ex-lt. -gouverneur-generaal DEN HAAG. In antwoord op vragen van Eerste Kamer leden omtrent de militaire toe stand in Indonesië deelt de rege ring in haar Memorie van Antwoord over de begroting van Overzeese Gebiedsdelen 1949 mede, dat daarin een gestadige verbetering valt waar te nemen. Wel wijzigt de toestand zich her haaldelijk door de mobiliteit der benden. In algemene zin kan wor den gezegd, dat de militaire situatie op Sumatra gunstig is. Op Java be- VELDM AARSCHALK LORD MONTGOMERY van El Ala- mein, die korte tijd in Neder land verblijf 'houdt, bracht Dinsdag een bezoek aan de Britse ambassade in Den Haag. De beroemde en populaire veldmaarschalk en de Britse ambassadeur in Nederland, Sir Philip Nichols, in een geani meerd gesprek, dat klaarblij kelijk de hond van de ambas sadeur betreft. DEN HAAG. De regering maakt bekend, dat tot haar leed wezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Marine: 8 Mei: mar. Z. H. van der Horst. Nijmegen: le lt. der mar. G. H. W. Wouters. Hilversum. K.N.I.L.: 17 April: Jav. sold. 2e kl. inf. Soedjono: 19 April: Soend. sold. 2e kl. inf. Paat; 20 April: Jav. sold. Ie kl. inf. Disan; Jav. sold. Ie kl. inf. Kawan: Jav. sold. 2e kl inf. Partopawiro; Jav. sold. 2e kl. inf. Goetoel; Jav. sold. 2e kl. inf. Kadar: Jav. sold. 2e kl. inf Legiman; Jav. sold. 2e kl. inf. Ma- siman; Jav. sold. 2e kl. inf. Nakim; Jav. sold. 2e kl. inf. Soetomo: Jav. sold. 2e kl. inf. Soenoes. 20 April: Jav. sold. 2e kl. inf. Sidjas; Bat. korp. inf. Soetagaloeng; Bat. sold. 2e kl. inf, Süanggan; Amb. sold. Ie kl. inf. Leatemia. 21 April: Jav. sold. Ie kl. Amatsardi: Chin, mil. sold. Tan Tjiw Ong: Tim. sold. 2e kl. inf. Wimpie. 23 April: Amb. sold. 2e kl. inf. L. Lalurumele: over leden t g. v. oorlogsverwonding op 23 April: Soend. sold. 2e kl. inf. Emen. Bij werkzaamheden in de HTM- remise aan de Fruitweg viel de 41- jarige timmerman J. J. L. uit de Tak van Poortvlietstraat van een ladder. Met een hoofdwond en pijn in de rug werd hij naar het West einde gebracht. „OORLOG" IN DE EERSTE KAMEP (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De behandeling van de militaire begrotingen in het parlement is door de internationale militaire samenwerking in een bijzon der kader komen te staan. Deze samenwerking, over welker noodzaak vrijwel een communis opinio bestaat, dwingt zowel de Regering als de Kamerleden tot zelfbeperking, omdat van de internationale afspraken nu eenmaal niet alles kan worden geopenbaard. Terecht verlangde de heer De Dreu (Arb.) Dinsdag, tijdens de debatten in de Eerste Kamer, dat voor de defensie-commissie niet alles geheim zou worden gehouden. Of schoon de nieuwe doelstelling van onze krijgsmacht van uitnemend belang o.a. omdat zij het failliet betekent van onze vroegere neutraliteits politiek, stond niet deze gisteren in de Eerste Kamer in het centrum der aandacht, doch de benoeming van de nieuwe staatssecretarissen, die beiden met minister Schokking medegekomen waren om de politieke vuurdoop te ondergaan. strekt onzakelijk in de hogere leger leiding socialisten te willen aan treffen. Daarvoor ligt de tijd van 't gebroken geweertje nog niet lang genoeg achter ons. Hij verlangde van de minister de toezegging, dat geen staatssecretaris voor de lucht macht zou worden benoemd, gelijk van de zijde der P.v.d.A. is bepleit. De heer Vixseboxse (C.H.) bepaalde zich wat de staatssecreta rissen betreft tot de opmerking, dat de nu geschapen toestand geheel naar zijn smaak was. Een burger minister van defensie met deskun dige staatssecretarissen voor oorlog en voor marine was reeds lang zijn ideaal. Hij zou het betreurenswaar dig vinden als de benoeming van staatssecretarissen een zaak van partijpolitiek zou worden, In de avondvergadering wees de heer De Dreu (Arb.) er op, dat Eenhoofdige militaire leiding toegejuicht Men weet, dat van de zijde der P.v.d.A, tegen het voorbijgaan van deze party bij de benoeming van de beide staatssecretarissen ernstig be zwaar is gemaakt. Daardoor is deze kwestie geheel in de politieke sfeer geraakt. Vooral de heer Algra (AR.) beet zich onmiddellijk vast in deze politieke kluif. Hij verweet de P.v.d.A., dat zjj door haar critiek op de benoeming van staatssecreta rissen voor Oorlog en voor Marine partijbelangen liet gaan boven het landsbelang. De concessie van nog een staatssecretaris voor Oorlog zou z.i. in de huidige situatie onverant woordelijk zijn en slechts als een uiting van partijpolitiek- kunnen worden gezien. Hij achtte het vol- het Atlantisch Pact is gesloten om de internationale rechtsorde te be veiligen. Ook deze spr. was verheugd over de eenhoofdige leiding der militaire aangelegenheden. Doch het defensie beleid moet weerklank vinden bij een zo groot mogelijk deel van ons volk en daarom zou het wys beleid geweest zjjn indien by de benoeming der staatssecretarissen ook rekening s gehouden met de wenselijkheid, dat het democratisch-socialistisch volksdeel vertrouwen heeft in het defensiebeleid. Dit is een landsbe lang, geen partybelang. Spr. vraagt nadere inlichtingen over deze benoe mingen. De heer Wendelaar (V.V.D.) bleek zich zeer geërgerd te hebben aan de publicaties over door Neder landse militairen In Indonesië bega ne wreedheden, waarbij niet genoeg de nadruk is gelegd op het feit, dat dit excessen betrof. De heer Van der Kleft (Arb.) her innerde aan de tijd na de vorige oor log, toen niet alleen de socialisten hoopten, dat de oorlog voor goed was uitgebannen. Spr. schaamt zich niet, te hebben gehoord tot de men sen, -die te hoog grepen naar een menswaardig ideaal. Dreiging van totalitaire machten dwong tot her ziening van ons misschien utopisch idealisme. Wij hebben daar de poli tieke consequenties uit getrokken en denken er niet aan om de heren Algera en Wendelaar te vragen hoe lang wy in de politieke quarantaine moeten verblijven, aldus spr. Benoe ming van een staatssecretaris uit de kringen van de P.v.d.A. zou mis schien aan een betere verstandhou ding tussen defensie en het socia listisch volksdeel tegemoet komen. vinden zich nog centra van benden- activiteit tussen Sukabumi en Tjian- dur op West-Java, nabij Djokjr- '-n Solo om Midden-Java en in dc sire nen van KediriKertosono en Ma- lang op Oost-Java. Ook in economisch opzicht treedt verbetering in. Op 1 Maart 1949 wa ren in nieuw bezet gebied 100 onder nemingen weder in bedrijf of zullen zij de productie spoedig kunnen her vatten. Van veertig ondernemingen weet men dat ze zijn vernield. Van de rest zijn geen gegevens bekend. De export van Indonesië blijft zich gunstig ontwikkelen Het is niet doenlijk de consequen ties van de opschorting van de Mar shall-steun aan Indonesië thans reeds in concrete cijfers uit te druk ken. Zeker is echter, dat zij een zeer nadelige invloed zal hebben op de economische ontwikkeling van Indo nesië Van een van verschillende zij den ingezette boycot kan niet ge sproken worden. Omtrent de komende ronde tafel conferentie zegt de Memorie: De regering kan op dit ogenblik geen uitspraak doen omtrent dc vooruitzichten hiervan, aangezien de factoren, welke daarvoor bepalend zyn, nog te ongewis zijn. Geen vrees behoeft te worden ge koesterd, dat de regering bereid zou zijn mede te werken aan een proce dure, welke de ronde tafel-conferen tie zou denatureren tot een registra tie van hetgeen in voorafgaande on derhandse besprekingen reeds zou zijn overeengekomen. In antwoord op vragen naar de journalistieke activiteit van de oud luitenant gouverneur generaal, dr. v. Mook. zegt de regering in te stem men met de klacht, dat deze zich in zijn schrifturen onvoldoende beper kingen oplegt. Het is de bedoeling de combinatie van functies van mr. v. Maarse- veen als minister van binnenlandse zaken en die van overzeese gebieds delen binnen afzienbare tijd te be ëindigen. Maatregelen daartoe zijn in overweging. De naam van het laatste ministe rie zal worden aangepast aan de ge wijzigde rechtsorde. Van vele zijden werd de regering aangevallen over het voortgezette contact met de republikeinse leiders. Het antwoord van de regering luidt: Het feit, dat de regering, ondanks vele ervaringen, bereid blijft om met de leiders van de Republiek over de toekomst van Indonesië overleg te plegen, wijst niet op een illusionistische houding tegenover de Republiek. Veeleer acht zij het *en illusie te menen, dat de Neder landse politiek haar gerechtvaardig de doelstellingen zou bereiken, wan neer de regering een dergelijk over leg thans zou afwijzen. A A LS er ooit één Nederlandse •T* minister van Justitie is ge weest die er in geslaagd is om een hoeveelheid vragen te doen rijzen bij allen, die met zorg de gang van zaken bij de Bijzondere Rechtsple ging volgen, dan is het wel mr. Th. R. J. Wijers- Afgezien van zijn voorliefde voor barmhartigheid, waarbij hij zijn voorganger overtrof in een mate dat een ander woord hier beter op zijn plaats ware, dankt dc geschie denis aan hem het Schandaal- Schreicdcr en het komt ons voor, dat het verslag van de Parlemen taire Enquête Commissie over het England-Spiel onvolledig zou zijn, indien ook niet de laatste gebeur tenissen met Schreieder daar in zouden worden vermeld. Kriminal-Direktor Joseph Schreie der. het genie van het England- Spicl. lastgever van de allround misdadiger v. d- Waals, bleek zulk een correct en perfect politicman te zijn geweest, dat hij niet als oorlogsmisdadiger kon worden aangemerkt. Dat het England- Spiel tientallen Nederlandse agen ten het leven heeft gekost en hon derden en nog eens honderden goede Nederlanders in kampen deed verdwijnen vanwaar velen in het geheel niet of gebroken terug kwamen, is een toevallige omstan digheid. die aan de correctheid van Schreieder mogelijk niets afdoet. Het zij zo. Weliswaar werd, ook nè de uit spraak dat Schreieder geen oor logsmisdadiger was, diens correct heid nog in twijfel getrokken en voor een incidenteel gevalletje, waarbij slechts enkele goede Ne derlanders waren betrokken in het Noorden des lands, moest Schreie der terecht staan voor het Bijzon der Gerechtshof te Leeuwarden. Ook daar werd hij vrijgesproken en onze eerbied voor de Neder landse rechtspraak, zelfs voor de Bijzondere Rechtspraak, gedoogt niet dat hierop enige critick wordt uitgeoefend. Doch evenmin gedoogt dit, dat aan de loop van het recht ander zijds te kort wordt gedaan. Toen de procureur-fiscaal te Leeuwarden cassatie aantekende cn Schreieder dus nog voor de Bij zondere Raad van Cassatie in Den Haag moest terecht staan, heeft ieder rechtdenkencl Nederlander mogen verwachten, dat de Krimi nal-Direktor behoorlijk opgebor gen zou worden, om zijn proces tot in laatste instantie normaal te beëindigen. Het is de taak en de verantwoor delijkheid van de Nederlandse mi nister van Justitie om er zorg voor te dragen, dat aan het Nederlandse rechtsgevoel het volle pond wordt gegeven. Schreieder is echter niet opge borgen gebleven. Hij is op 17 Maart als ongewenste vreemdeling over de grens gezet. Volgens de formaliteiten geheel terecht, uitge voerd door de Rijks Vreemdelin gendienst, welks handelwijze in laatste instantie eveneens komt voor de verantwoordelijkheid van de Nederlandse minister van Jus titie. Bij zijn beslissing tussen pro en contra uitwijzing van Schreieder, of anders gezegd: bij zijn beslis sing tussen het volle pond geven aan het Nederlandse rechtsgevoel cn de formeel correcte handel wijze van uitwijzing, heeft de mi nister het goed geoordeeld om de door allen erkende ongewenstheid van Schreieder in Nederland, zwaarder te rekenen dan de vol ledige afwikkeling van zijn proces in tegenwoordigheid van de ver dachte. „Het is allemaal zo erg niet." werd er toen gezegd. „Wanneer wij die man nodig hebben kunnen wij hem altijd laten terugkomen". Geen volwassen wezen in Ne derland heeft het geloofd. Terecht. Nu wordt verteld: „Het adres van-Schreieder in Duitsland is on bekend. Maar ook als wij het wis ten, hadden wij er niets aan, want iedere mogelijkheid ontbreekt om Schreieder te dwingen naar Neder land te komen." De procureur-fis caal acht de aanwezigheid van Schreieder bij de behandeling van het proces voor de Bijzondere Raad van Cassatie wel gewenst, maarPech! Schreieder is niet meer te vinden. Schreieder is weg en blijft weg. Wij hadden hem hier, wij had den hem voor de Bijzondere Raad van Cassatie kunnen horen, wij hadden hem als getuige kunnen doen verschijnen bij het begonnen proces in hoger beroep tegen v. d. Waals. Hij ware mogelijk nog van belang geweest voor de Parlemen taire Enquête Commissie, maar om de één of andere reden had men na bijna vier jaren zo'n haast om Schreieder het land uit te zetten, dat er onmogelijk nog drie of vier maanden gastvrijheid in de Sche- veningse cellenbarakken aan kon den worden toegevoegd. Waarom deze haast? Op Dinsdagavond, 17 Mei. zal DOS in het stadion een wedstrijd spelen tegen de A.C. „Sturm", de cuphou der van Oostenrijk. Aanvang 7 uur. Daarop willen wij antwoord. Zonder dat antwoord spreken wij van het „Schandaal-Schreie- der" en wij vrezen, dat wij er in nóg heviger mate van moeten spreken als het antwoord wèl wordt gegeven. DEN HAAG. Na een korte discussie, waarin minister Spitzen het vrywel eens bleek met de be zwaren van de heer Bierema (V. en D.) tegen staatsexploitatie op grote schaal in de N.O.-polder, nam de Eerste Kamer de begroting 1949 van het Zuiderzeefonds zonder hoof- delyke stemming aan, evenals het wetsontwerp tot instelling van de gemeente Wleringermeer.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1