Medisch Paedagogisch Bureau gaat Maandag open Zwemmers en zwemsters streden voor eer van hun bedrijf Acht partijen nemen deel aan raadsverkiezingen Zegelsysteem en eierexport 278 287% I Woensdag 11 Mei 1949 Doel: vorming van kinderen tot evenivichtige mensen in de maatschappij T-T ERHAALDELIJK heeft men in A gcmeenlCraadsverslagen kun nen lezen, dat de oprichting van een medisch paedagogisch bureau een punt van bespreking was. Enkele maanden geleden is in Amersfoort een stichting in het leven geroepen, die zich ten doel heeft gesteld om' voor Amersfoort een dergelijk bu reau op te richten. M.P. bureaux zijn in Amerika ont staan en namen daar maanden gele den een grote vlucht. In Nederland werd het eerste medisch-paedago- gische bureau in Amsterdam ge opend. Uit het grote aantal aanmel dingen bleek al vrij spoedig dat het voorzag in een behoefte. Op hét ogenblik zijn in ons land een tien tal bureaux. Wij zijn thans hier zo ver, dat binnen enkele dagen het Amorsfoortse bureau geopend zal kunnen worden. Waarschijnlijk zullen velen zich afvragen, wat een dergelijk bureau wil! Het doel is om kinderen, die in aanleg normaal zijn, maar die door innerlijke of uiterlijke omstandig heden dreigen te mislukken te hel pen om tot harmonische mensen uit te groeien. Het wil aan de vorming van evenwichtige mensen medewer ken. Dhoe 't werkt E OUDERS kunnen zich op eigen initiatief of op verzoek van de huisarts, schoolarts, enz., op het spreekuur, dat tweemaal per week gehouden zal worden, zonder het kind aanmelden. In dit eerste ge sprek krugt de psychiatrisch sociale werkster een indruk of het bureau de ouders en het kind hulp zal kun nen verlenen. Bkjkt dat dit wel het geval is, dan worden de manier van werken en de kosten die aan een onderzoek verbonden zijn besproken met de ouders. Zij ontvangen daar na bericht wanneer het geval in be handeling kan worden genomen. Voordat het kind bij de psychiater in de speelkamer komt spelen, de grotere kinderen praten meestal liever, bespreekt de psychiatrisch sociale werkster de voorgeschiede nis van het kind met de ouders en krijgt een indruk van de omgeving van het kind. In een vertrouwelijk gesprek, of door spel-observatie, zal de psychia ter de oorzaak van de moeilijkheden proberen te vinden. Hierna volgt een psychotechnisch onderzoek dat door een psycholoog wordt gedaan Ook hierdoor tracht men niet alleen de intellectuele moeilijkheden van het kind te peilen, maar ook langs deze weg éen dieper inzicht in de moeilijkheden te verkrijgen. O stafbespreking OK HET lichamelijk onderzoek dat door de kinderarts wordt gedaan is zeer belangrijk. Het kan nl. voorkomen dat de gedragsmoei- lijkheden voortkomen uit een licha melijke ziekte. Wanneer deze verschillende on derzoeken zijn geschied volgt een stafbespreking. Allen die aan dit onderzoek hebben medegewerkt, zijn bij deze bespreking aanwezig, nl. de psychiater, de psycholoog, de kin derarts en de psychiatrisch-sociale werkster. Hierna wordt de uitslag van het onderzoek met de ouders besproken. Wanneer uit het onderzoek is ge bleken dat het kind in aanleg ge zond is. maar op allerlei gebeurte nissen die moeilijk voor hem te ver werken zijn, niet goed heeft gerea geerd, dan zal de psychiater trach ten door een therapeutische behan deling het kind met deze moeilijk heden te helpen. In sommige gevallen is het contact mc?t de ouders en de psychiatrisch-sociale werkster alleen reeds voldoende, om de moeilijkheden op de juiste ma- Noteert U even GRAND THEATRE: Snouckaertlaan tel. 4632 t.m. Donderdagavond, „Jody en het hertenjong". Dage lijks 2.30, 6.30 en 9 uur. CITY THEATER: Wcstsingel 7 b. tel. 6572, t.m. Donderdagavond, „Ont- cerd". Dagelijks, 2.30, 6.45 en 9 u. REMBRANDT THEATER: Lange- straat 127, t.m. Donderdagavond, „Godin der Wildernis". Dagelijks 2.30 en 8 uur. Woensdag 11 Mei. Amicitia 20 u. Cabaret-avond. PUEM-keuken 2.30 u.. Vrou wen Electriciteits Vereniging, kookdemonstratie van Calvé-pro- ducten. Sportfondsenbad. Water-polo- tournooi Neptunus-dames. Volksgebouw 20 uur. Verga dering. Amersfoorts Drankweer- Comité. Donder 12 Mei. Amicitia 8 uud. Voordrachtavond „Ons Belang". 's Prinsenhof 20 uur. Buurt- ver. „Kruiskamp". Feestavond met medewerking van Kunst naar Kracht" Vrijdag 13 Mei: Carillon-concert door Marius van de Werff, ter gele genheid van de Missietentoonstel ling. Theos. Ver. Regentesselaan, 20 uur: Kerk en Vrede. afd. Amers foort. Lezing door ds. Hinlopen, on derwerp „Kan de kerk de oorlog sanctioneren". St. Joriskerk. Herdenkings dienst ter gelegenheid van het 80- jarig bestaan van de Chr. Nat. School. Zaterdag 14 Mei Amicitia, 20 uur: Uitvoering gymnastiekver. „Donar". Zondag 15 Mei. Broedersschap- federatie jaarvergadering en confe rentie School van Wijsbegeerte. Do- deweg. Onderwerp „Onderwijsidea len voor een nieuwe wereld". Woensdag 18 Mei, 8 uur: Amicitia. Prof. H. Davos treedt op als teel- paath en helderziende. Tot 15 Mei: Voorjaarstentoon stelling AKG St. Pieters en Block- landtsgasthuis. 1012.30 uur, 14 17 uur. Tot en met 15 Mei. Markthal Missietentoonstelling. Openbare Leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9uur: Uitlening voor kinde ren: Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2.304.30 uur: Leeszaal dage lijks van 1012 30 en 2—5 uur; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 710 uur. R.K Openbare Leeszaal. Weijerstraat 2. Geopend van 101 en 2,305.45 uur. Maandag en Vrij dag 79 uur. Uitlening van 11—12.30 uur. De Stichtse Heuvel. Zondags middags en elke avond dansen. 7.30 uur11 uur. nier op te vangen Blijkt dat het kind in aanleg gezond is, dan heeft het bureau de taak de om geving begrip te geven voor de conflicten van het kind, waar door het de gelegenheid krijgt zo harmonisch mogelijk uit te groeien. Is het kind op het bureau eenmaal aangemeld, dan wordt het, indien de ouders hiertegen geen bezwaar heb ben. met losgelaten voordat de moeilijkheden overwonnen zijn. Het contact met leraren en onder wijzers kan bij het onderzoek vaak zeer verhelderend werken. WANNEER HULP? A LLE KINDEREN die gedrags- moeilijkheden vertonen, zoals gappen, jokken, spijbelen, buitenge woon driftig zijn, enz. zal het me disch paedagogisch bureau kunnen helpen. Maar ook de kinderen die vérle gen zijn, slecht slapen, niet met an dere kinderen kunnen spelen, of zich geheel in eigen fantasie-wereld je terugtrekken. Dit onaangepaste gedrag wijst erop, dat ergens iets niet in orde is, dat het kind zich in zijn omgeving niet geheel geluk kig kan voelen. Zoals op elk gebied geldt ook op dit terrein: hoe snéller een behan deling plaats vindt, des te groter is de kans op succes. Gevallen waar achterlijkheid of afwijkingen als b.v. epilepsie al werden geconstateerd, zijn minder geschikt om op het bu reau behandeld te worden. Van Maandag 16 Mei af zal het buréau in Amersfoort zijn geopend. Het is gevestigd in de Hellestraat 8 A. De spreekuren zijn: Maandag en Donderdag van 2 uur tot 3.30 uur. J. W. Bastiaanse ter aarde besteld Dinsdagmiddag werd op de Alge mene Begraafplaats „Rusthof" met militaire eer het stoffelijk overschot van J. W. Bastiaanse, in leven ser geant 1ste klasse bij het 5de regi ment Infanterie, bijgezet. De heer Bastiaanse werd in de bezettingstijd als krijgsgevangene naar Duitsland weggevoerd en is daar om het leven gekomen. Door bemiddeling van de Dienst Identificatie en Berging is het stof felijk overschot overgebracht naar „Rusthof". Behalve de echtgenote, de dochter en de zoon waren tal van belangstellenden in de aula aanwezig. De heer Leley, oud-commandant van het 5de Reg. Inf., sprak waar derende woorden over de overlede ne. Hij schetste hem als 'n plichts getrouw en ijverig onderofficier. Toen de kist in het graf was neer gelaten, bracht een vuurpeloton de overledene de laatste groet. Hoevelaken OPBRENGST COLLECTE De colecte ten bate van de Stich ting Ereschuld en Dankbaarheid bracht tijdens de bevrijdingsdienst in de Ned. Herv. Kerk 105.89 op. KERKDIENST GEWIJZIGD Met ingang van Zondag a.s. ver valt de namiddagdienst in de Ned. Herv. Kerk. Hiervoor in de plaats komt een avonddienst, welke aan vangt om 6.30 uur. OPHEFFING WEGSTREMMING Wegens beëindiging der werk zaamheden is de stremming in het wegvak TerschuurVoorthuizen van de rijksweg Amersfoort Apeldoorn met ingang van heden opgeheven. DE R.K. KERK TE BEMMEL \n de Betuwe, welke in de oor logsdagen geheel werd ver woest, wordt thans herbouwd. De werkzaamheden zullen nog wel enige tijd vorderen. De kerk en de toren in de steigers. niet tribuun maar tridium In ons verslag over het patroons feest van de K.A.B. te Amersfoort is een storende zetfout geslopen. Daar in is sprake van een tribuun. De le zer zal hebben begrepen dat daar moest worden gelezen tridium. Goed piano-recital van Hans Henkemans Als laatste van de serie abonne- ments-concerten, mochten wij Dinsdagavond in Amicitia Hans Henkemans beluisteren. Dit was de eerste maal dat wij van het spel van deze pianist in eigen stad kon den genieten. Het recital is voor een kunste naar altijd een zware taak, het is voor een pianist eenvoudiger, om een piano-concert te vertolken, dan een gehele avond zijn toe hoorders te boeien met kamermu ziekwerken, edoch, het is Henke mans volkomen gelukt, van het begin af had hij de toehoorders in zijn ban. Het programma opende met de sonate in Es gr. van Joseph Haydn, een lichte sprankelende muziek uit de pruikentijd, welke door de pianist op gracieuze manier werd gespeeld. Het tweede werk, Variations se- rieuses van F. Mendelssohn heeft ons minder kunnen bekoren. Wat Henkemans er toe gebracht heeft, dit stuk voor zijn stof te ontdoen en op zijn programma te plaatsen, dit stuk van zijn stof te ontdoen tijd geen programme meer houden. Wel hebben wij gelegenheid gehad Henkemans gaafheid van techniek te bewonderen, maar dit konden wij zeer zeker ook in de andere composities, als Chopin's transpa rant en het ingetogen gespeelde Beceuse op. 57, gevolgd door de minder bekende ballade op. 52 no. 4. Na de pauze vervolgde Henke mans met de cyclus „Images" van Debussy, hierin hoorden wij Hen kemans op zijn best, misschien is, het zèlf-componist-zijn van Hen kemans dat hem mogelijk maakt een zo'n perfecte weergave van het kunstwerk tot stand te bren gen. Tot slot van deze mooie avond hoorden wij de impromptu's no's 1, 2 en 3 van G. Fauré. AD INT. Oplichter aan het werk De politie hieid een zekere R., uit Putten aan, die zich aan oplichters- praktijken schuldig maakte. Hiervan werd ook een Amersfoorter de dupe R. dle zich voordeed als een fabrikant van parketvloeren en timmerwerk, had ln Amersfoort contact opgenomen met een ingezetene, waarvoor hij ln Put ten een huis zou bouwen, na eerst ^0C^, vooruit te hebben ontvangen. Dit kwam de Amersfoorter wat verdacht voor. Hij deed aangifte bij de politie. R. wordt nu vastgehouden op het bu reau, waar hij volhoudt, dat hij „fa brikant" Is. BURGERLIJKE STAND Geboren: Willem Jan Evert, zoon van E. Heining en G. Geitenbeek. Gehuwd: Evert van Roemburg en Anna Blok. Johannes Jekel, wedn. van J. Daatselaar (Amersfoort) en Sina Magrietha Reinders, wed. van J. Bezemer. Overleden: Willem Frederik van Velze, 61 jaar, echtg. van P. E. Al- bers. Sportweek SO VA verdrong Erdal naar tweede plaats in totaalklassement Alle zitplaatsen waren bezet in het Sportfondsenbad, toen daar Dins dagavond de zwemwedstrijden voor de Bedrijfssportweek werden ge houden. Supporters van alle deelnemende bedrijven gaven hun zwem mers en zwemsters nog voor de aanvang van de wedstrijden welge meende raadgevingen, terwijl degenen, die gekomen waren om het Amersfoorts jeugdzevental tegen de Rest van Amersfoort te zien spelen, geamuseerd keken naar de bedrijvigheid van de plezierzwemmers op het wedstrijdplatform. 25 m. schoolslag dames: 1. N'. v. d. Veer (Sova). 2. E. Boomsma (So- va). 3. N v. Mierlo (DvA). 4. Klein Essink (Sova). 5. F. van Willigen- burg (WolosJ. 6. T. Poel (Sova). 7. Boomsma (Blazer Metz). 8. N. Egink (B M). 50 m. vrije slag heren: 1. B. Deen (Hapam). 2. B. Poort (Sova). 3. A. Bakkenes (Sova). 4. C. J. Brits (DvA). 5. B. Woelders (Sova). 6. H. J. Doorneveld (B&M). 7. Van Essen (Hapam). 8. Noordeman (B&M). 25 m. vrije slag dames: 1. G. Smid (Wolos). 2. N. v. Mierlo (DvA). 3 N. v. d. Veer (Sova). 4. H. Klein Essink (Sova) 5. T. Poel (Sova). 6. A. v. d. Berg (Erdal). 7 J. Peetoom (Erdal). 8. N. v. d. Berg (Erdal). De waterpolowedstrijd was zeer aantrekkelijk. De jeugd speelde met groot enthousiasme tegen de meer geroutineerde ouderen en buitte vooral de grotere snelheid uit. De ervaring won het op de lange duur toch zij het dan op bescheiden wijze. De uitslag was 21 in het voordeel van de Rest. Th. Mosterd scoorde beide doelpunten. Voor de jeugd scoorde C. Geutjes. Overzicht De uitslagen van het zwemmen en een wijziging in de einduitslag van het bridgen hebben tengevolge, dat de stand in het totaal-klasse ment weer een grondige verande ring heeft ondergaan. De Sov^ heeft nu de leiding en verdrong de Erdal naar de tweede plaats. Dit zal ech ter van korte duur blijken, want de Erdal heeft goede kansen om veel punten in de wacht te slepen met het schaken en het schudjassen waarvan de finales binnenkort wor_ den gehouden. De Hapam staat gunstig met dammen, terwijl de tafeltennisdubbels vermoedelijk aan Noack en DvA punten zullen ople veren. De totaalstand, bijgewerkt tot en met het zwemmen is nu: 1. Sova 197 p. 2. Erdal 100 pt. 3. Dagblad voor >me/jfoort 88 pt. 4. Hapam 76 pt. 5. B M 68 pt. 6. EHMA 67 pt. 7. Arbeidsbureau 61 pt. 8. Amersfortia 60 pt. 9. Wolos 57 pt. 10. Wascholine 50 pt. 11. Dura Plastica 39 pt. 12. Polak 37 pt. 13. Spatram 32 pt. 14. Noack 20 pt. 15 Phoenix 16 pt. 16. Ovato 14 pt. 17. Ned. Hand. Mij. 10 pt. 18. Eysink 10 pt. 19. Levoba 0 pt. ,.D.V.A." liep uit op volggroep Plezierzwemmers! Dat kwam an ders uit, want er werden in de laat ste serie van ieder nummer plaatse lijk goede tijden gemaakt. De zwemcommissie, die de sterkte der inschrijvers blijkbaar kende, had het zo geregeld, dat in die laatste series steeds de snelste zwemmers en zwemsters uitkwamen. Daaron der bevonden zich natuurlijk voor al clubzwemmers(sters). Het tal rijke publiek bemerkte al sDoedig, dat. zodra de mensen met de ver enigingsinsignes op de badpakken bij het startblokje verschenen, er spannende strijd kon worden ver wacht. En gespannen' heeft het in het Sportfondsenbad, waar de ruiten soms trilden van de aanmoedigin gen. die naar de favorieten geroe pen werden. Het resultaat van de zwemwed strijden is, dat het bedrijf met het grootste aantal inschrijvingen (27), de SOVA, de meese punten verza melde. namelijk 96. Daardoor \yerd de Erdal van de eerste plaats in het totaal-klassement verdrongen. Uit stekend was de prestatie van „Dag blad voor Amersfoort", die met twee mensen 31 punten verzamelde en de tweede plaats bij het zwem men bemachtigde. Daarna volgen resp. Wolos, Blazer Metz, Hapam, EHMA en Erdal. De vier eerstaankomenden op elk zwemnummer ontvangen een me daille. De nummers 1 tot en met 8 krijgen punten voor hun bedrijf toegewezen. Resultaten De uitslagen van het zwemmen zijn als volgt: 50 m. rug heren: 1. B Deen (Ha pam). 2. B. Woelders (Sova). 3. C. J. Brits (DvA). 4. B. Poort (Sova). 5 J. Kooy (Wolos). 6. G. J. Bent (Sova). 25 m. rug dames: 1. N. v. d. Veer (Sova). 2. mevr. Kooten (Sova). 3. C van Riemsdijk (Wolos). 4. E. Boomsma (Sova). 50 m. schoolslag heren- 1. B. Woelders (Sova). 2. C. J. Brits (DvA). 3. B. Poort (Sova). 4. H. Doorneveld (B&M). 5. Te Kulve (Hapam). 6. H. de Keyzer (Ha pam). 7. G. Veerman (Wolos). 8. G. van Drie (Ehma). MUZIEK EN ZANGFESTIVAL De Bond van Spoorwegen Ont spanningsverenigingen (B.S.O.), organiseert op Zondag 26 Juni a.s. in het openlucht-theater „Birk- hoven" een muziek- en zangfesti val voor de bij de Bond aangeslo ten muziek- en zangverenigingen. Drie koren, een gemengd koor, een harmonie-orkest en drie amu- sements-orkesten zullen aan het festival deelnemen. De inschrijving is echter nog niet gesloten. De 250 deelnemers verzamelen zich Zondag 26 Juni voor het Amersfoortse station van waar men zich begeleid door de Utrechtse N.S.-Harmonie naar het openlucht-theater zal begeven. Een speciaal Spoorweg-lied is voor dit muziek- en zangfestival gecompo- j neerd. EMMABLOEM-COLLECTE Dit weekeinde zal er een Emma- bloem-collecte langs de huizen ge houden worden, waarvan de op brengst geheel ten goede komt aan het Groene Kruis te Hoevelaken. Te Hoevelaken is als gevonden aangegeven een rode zakdoek. In lichtingen bij A. Bokkers, Weldam- mersteeg. Jubileumnummer „Het Veilig Spoor" Met het artikel „De S.O.V. groei de in de grond van haar overtui ging, in de wil van haar liefde en de kracht van haar broederschap" begint het jubileumnummer van „Het Veilig Spoor", orgaan van de Nederlandse Spoorwegdrankbe strijders. Er werden voorts in op genomen een welkomstwoord van burgemeester De Ranitz aan de deelnemers van het komend con gres te Utrecht, herinneringen van enkele pioniers en een historisch overzicht. Officiële lijsten voor drie kieskringen Door de onderscheidene politieke partijen te Amersfoort zijn de vol gende lijsten van candidaten voor de op 22 Juni 1949 te houden ge meenteraadsverkiezing ingediend. Kieskring I PARTIJ VAN DE ARBEID 1. J. Koopman, 2. B. S. A. Al, 3. B. G. van Wijland, 4. J. B. Drewes, 5. J. Vis, 6. R. Jonkhart, 7. W. J. A. Bartels, 8. Th. van Oort, 9. Th. A. Fruin, 10. F. J. Swets, 11. C. Frau- enfelder, 12. H. C. L. Muller Küh- lenthal, 13. H. J. J. Lips, 14. A. Brons. KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ 1. J. A. G. Alders, 2. A. J. Spie- kermann, 3. J. R. Hartings, 4. P. A. G. Ubink, 5. P. J. Hermans, 6. F. C. A. Eenhorst, 7. K. Coolen, 8. L. Wa terloo. 9. L. A. A. van Hamersveld, 10. J. G. E. Boekenoogen, 11. J. van der Linden, 12. J. P. Hulsenbek, 13. P. J. M. Bindels, 14. W. H. van der Waals, 15. F. H. J. Falkmann. C.P.N. „DE WAARHEID" 1. W. van Apeldoorn, 2. K. ter Burg, 3. J. L. Baas. 4. M. Mulder, 5. A. J. Peperzak, 6. A. van Kra nenburg, 7. W. Louwerens geb. van Lent. 8. A. Jagtenberg. 9. J. Fre- mouw, 10. J. A. Arler geb. Smit. CHRIST. HIST. UNIE 1. H. van Galen Last, 2. C. van Zwol, 3. J. van Stok, 4. G. H. Stien. stra, 5. G. Timmerman, 6. P. Kalk man, 7. G. Wielink, 8. G. Kappen berg, 9. H. A. Pothoven. 10. J. L. van Nieuwenhuizen. 11. E. G. Lan_ gcnbach geb. van Egdom. 12. R. v. Veenendaal, 13. C. Boeschoten, 14. C. van Zweeden, 15. B. van der Kolk. ANTI REV. PARTIJ 1. G. Wielinga, 2. J. de Gans, 3. R. van de Kamp, 4. J. H. ten Hove, 5. E. Douma, 6. W. Boomsma, 7. W. H. Kolkman, 8. J. Hoogendoorn, 9. B. W. Plooij, 10. L. van der Brugge, 14. J. F. Mulder, 12.J. Koelewijn. GEREFORMEERDE KIESVER. 1. J. Schep, 2. J. G. P. Westera, 3. P. Eigenraam, 4. F. Storm, 5. J. Visser, 6. R. Zijlstra. VOLKSPARTIJ VOOR VRIJHEID EN DEMOCRATIE 1. R. Kok. 2. A. C. van Bienema geb. Prop, 3. F. de Feber,4. W. v. Gent, 5. A. Friedrichs, 6. C. Cohen Tervaert, 7. J. G. Bijdendijk. 8. W. A. Dil, 9. M. Schuitemaker geb. Kuipers, 10. J. H. van der Burg, 11. G. Doorman, 12. C. Kruysse. STAATKUNDIG GEREFOR MEERDE PARTIJ 1. N. W. Schreuder, 2. W. van den Berg. 3. L. Snoek. Burgerlijke Stand 10 Mei Geboren: Januarius, z. v. J. H. Visser en M. C. Berends: Elisabeth Corry Anna, d. v. W. Veenendaal en A. Velthuis; Giisbertus Wilhel mus. z. v. P. G. v. Keulen en I. M. J Veltman; Johanna Lena, d. v. J. de Zeeuw en B. J. Christ: Hen- riette Ingrid, d. v. P. W. Weijten- burg en F. Jonker; Marinus, z. v. J. Buis en J. G. Veltman. Overleden: Maria Eiberta Eve- rarda Veenendaal, 4 maanden. DIEFSTAL BESTRAFT De bakkersknecht W. R. uit Utrecht was werkzaam bij de bak ker M. alhier en stal in Maart j.l. tot tweemaal toe geld uit de zak ken van een collega. Overeenkom stig Je eis van de Officier van Justitie werd de bakkersknecht tot drie maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Kieskring II PARTIJ VAN DE ARBEID 1 t/m 10 zie kieskring I, 11. H. van den Ham geb. Reumer, 12. J. G. Arink, 13. J. H. A. Veltkamp, 14. G. Meijer. KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ 1 t/m 13 zie kieskring I, 14. P. Beaufort, 15. P. J. Beckers. Kieskring III PARTIJ VAN DE ARBEID 1 t/m 10 zie kieskring I, 11. H. J. van Gelder, 12. E. Veenvliet, 13. K. Slootman. 14. A. Annema. KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ 1 t/m 13 zie kieskring I, 14. J. L. Willemsen, 15. C. J. Vermeulen. Behalve de P.v.d.A. en de K.V.P. komen de andere partijen in de kieskringen I en II met dezelfde candidatenlijst uit. Ronde van Zuilen op Hemelvaartsdag De UWC „De Volharding" orga niseert op 26 Mei, Hemelvaartsdag, wederom de Ronde van Zuilen. De ze wedstrijd wordt verreden op het parcours Burg. van Tuylkade, DaalsewQg en Zweeder van Zuilen- weg. De nieuwelingen die om 2 u. starten rijden 40 km., de amateurs 100 km. Dezen starten om half 4. Deze wedstrijd wordt verreden in het kader van Elinkwijks Jubileum Bij de nieuwelingen zijn het de Vol harding-renners v. Dijk, Verkerk, v. d. Schilden en Smits, die favoriet zijn. Onder de amateurs zijn vele bekende renners, o.a. de winnaar van de ronde van Utrecht 1948 Meijer en verder Kessels;, v. Kem pen, Jansen, Schonewiele, v. d. Voort, Pouw, Koek, v. Schaik, de Lang, Poecke, Kunst, Stakenburg, Pol, Roelofs, Zoon, enz. Vorige week heeft een nieuwe be spreking bij de Directeur-Generaal voor de Voedselvoorziening plaats gehad omtrent de eierexport en het daarmee verband houdende export- zegelsysteem. Tevoren waren zowel in de Pluimvee Commissie als in het Bestuur der Stichting aan dit punt uitvoerige besprekingen gewijd. In derdaad zijn er vele bezwaren tegen het huidige systeem aan te voeren. In de eerste paar perioden deden deze zich niet zo duidelijk voor, toen het aantal te leveren exporteieren per kip nog betrekkelijk laag was. Naarmate echter dit aantal elke vol gende periode toenam en de eier- exportzegels ook een behoorlijke geldswaarde vertegenwoordigden, kwam steeds duidelijker naar voren, dat de lasten van deze eierexport hoe belangrijk deze export overigens ook is voor de pluimveehouderij in zijn geheel wel ongelijk drukten. Met name de kleinere boeren met een behoorlijk aantal kippen konden de mengvoedertoewijzing niet mis sen en waren dus wel genoodzaakt eieren voor export te leveren, ter wijl andere, die zich ook zonder deze toewijzing konden redden, niet meer leverden voor export. Waar de vol gens contract te exporteren hoeveel heden dezelfde bleven, moest eerst genoemde groep dus steeds meer de lasten van deze eierexport alleen dragen. Niet alleen hadden degene, die niet leverden, het voordeel, dat zij voor al hun eieren de hogere binnenlandse prijzen konden maken, maar zij profiteerden mee van deze hogere prijs in het binnenland, welke juist door deze export moge lijk werd. Het bleek bij de gevoerde be sprekingen niet gemakkelijk om een methode te vinden, waarbij boven bedoelde bezwaren te ondervangen waren en welke ook in de practijk goed uitvoerbaar zou zijn. De Stichting zal thans concrete voorstellen hierover aan de Minister doen. Voor de thans begonnen periode van 8 Mei t.m. 4 Juni zal het aantal exporteieren wederom 8 eieren ^er kip bedragen. De pluimveehouders moeten de vereiste exportzegels, op geplakt op het inlegvel uit de stam kaart, vóór 21 Mei inleveren bij hun P.B.H. Emigratiemogelijkheden voor boeren Door Nederlandse en Franse boe ren in de departementen Eure en Ornc worden werknemers gevraagd. De Nederlandse jonge boeren en landarbeiders, die hiervoor in aan merking willen komen, worden ge plaatst op gemengde bedrijven. Mel ken en veeverzorging is in de meeste gevallen vereist. In een enkel geval kan een gezin worden geplaatst, in de overige on gehuwde flinke krachten. De salarissen variëren van 6500 10.000 fr. fres per maand plus kost en inwoning en worden verhoogd bij goede prestaties. Er zijn tal van eer ste klas bedrijven onder. Hier is voor jonge boeren en landarbeiders, die zich willen voor bereiden in de Franse landbouw, een redelijke kans. Voor enige Nederlandse land- bouwkrachten worden plaatsings mogelijkheden aangeboden in Bra zilië. In de staat Rio Grande do Sul kunnen 2 vcehoudersgezinnen, 1 tuindersfamilie en 1 familie of 1 per soon, op de hoogte van gebruik en onderhoud van landbouwmachines, worden geplaatst. In Parana is gelegenheid voor 2 3 Nederlandse landarbeiders, die kunnen melken en goede ervaring hebben op 't gebied van veeverzor ging en boterbereiding. Op een andere Fazenda is een vijftal families te plaatsen, waarbij elke familie 30 alqueires land met een woonhuis ter beschikking wordt gesteld. Nabij Rio de Janeiro wordt voor een te stichten melkveebedrijf een Nederlandse familie, liefst met oudere kinderen, gevraagd. Nadere inlichtingen bij de Centrale Stichting Landbouw Emigratie, Raamweg 28, 's-Gravenhage, en de aangesloten organisaties. De mens vernietigt de bodem In zijn voordracht voor de afde ling Utrecht van de Nederlandse Vereniging voor Natuurgeneeswij ze en de Nederlandse Vegetariërs- bond herinnerde de heer H. v. d. Upwich, arts te Bussum, eraan, dat hij in 1939 de stelling had gepo neerd, dat de zorg voor de volks gezondheid bij de bodem moet be ginnen. De mensen gingen de grond niet langer beschouwen als een levend orgaan, dat in leven moet worden gehouden met levend materiaal, doch men zag van de bodem slechts de chemische sa menstelling. Steeds duidelijker is gebleken, dat dit een te eenzijdige beschouwing was. Het resultaat is, dat de cultuurgewassen minder sterk zijn, gemakkelijk ziek wor den en geteisterd worden door al lerlei insectenplagen. Door eenzij dige bemesting met kunstmest ver andert de bodem en daardoor wij zigt zich ook het dierenleven. Ook voor de mens brengt de kunst mest vele consequenties. Men kan immers moeilijk verwachten, dat de mens sterk zal worden als hij zich voedt met voedsel dat wei nig kracht heeft en steeds vatbaar der voor infectieziekten. De mens is hard bezig aan zijn zelfvernie tiging. aan de ene kant bevol kingstoeneming en aan de andere kant achteruitgang van onze cul tuurgronden, woestijnvorming, door eigen toedoen, door eigen schuld. Stichting textielcongres overkoepeld orgaan Op een algemene vergadering van de Nederlandse Vereniging voor Tex- tielchemie te Utrecht. werd aan dr. Holsboer volmacht gegeven om in sa menwerking met het bestuur van de Stichting Textielcongres Nederland, maatregelen te treffen de Stichting te doen optreden als overkoepelend or gaan van de bestaande verenigingen Verbouw geen aardappelen op besmette grond DEN HAAG. In Januari van dit jaar is op grond van het besluit aardappelmoeheid 1943 op een aan tal terreinen de aardappelteelt ver boden. Deze terreinen zijn besmet mét het zo zeer gevreesde aard appelaaltje en alleen door de ver bouw van aardappelen achterwege te laten, kan de besmetting lang zamerhand worden teruggebracht en tenslotte verdwijnen, zo deelt het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening mee. Genoemd ministerie heeft vastgesteld, dat er telers zijn, die toch aardappelen hebben gepoot op besmétte terrei nen. Hiertegen zal zeer streng wor den opgetreden door rooien ver plicht te stellen en de overtreders van het besluit strafrechtelijk te doen vervolgen. Dat deze besmetting verdwijnt, is het directe bélang van de betrokken teler, maar helaas wordt dit niet allerwegen ingezien, aldus het ministerie. BELANGRIJKE OPDRACHT VOOR FRANS HUTSMANS De Nunspeetse kunstschilder Frans Huysmans heeft een belangrijke op dracht gekregen van de Rijksgebou wendienst. Een vijftal negentiende eeuwse schilderijen hing in de bal zaal van jhr De Greve in Zwolle. Dit gebouw behoort thans aan het Paleis van Justitie. De zaal zal als zittings zaal ingericht worden. De schilde rijen, waarvan de schilder onbekend is,, zijn in de afgelopen oorlogsjaren erg beschadigd. Er is met revolvers doorheen geschoten. Er zijn grote sneden in gemaakt. De Nunspeetse schilder heeft nu de opdracht de schilderijen te reinigen en te restau reren. Daarna zullen de doeken op nieuw in de zaal opgehangen wor den. Een interessant, maar moeilijke opdracht, want wie, zoals uw ver slaggever, de doeken gezien heeft, vraagt zich af, hoe de schilderijen weer in orde gebracht moeten wor den. De heer Huysmans zal het on getwijfeld gelukken. Beurs van New York 9'5 10'5 Aten. 88% 88% Baltim. 9% 9% 2an.Pac. 12 11% lllin. C. 25% 25% N.Y.Cen. 10% 10% Penns. R. 15% 15 V* Sout.Pac. 40 39% Un.Pac. 81% 81 All.Ch. 178% 176% Am.Can. 91 90 Am.Car. 26% 26% A.Smelt. 44% 44 141% A.T.enT. 141% Am. Tob. 68% 68 Anac.C. 28 27% 3ethl.S. 28% 28*/. BoeilngA. 21 21 Chrysler 51% 51% City B. 39% 39% Consol. E 23% 23% Douglas 59% 58 Dup. N. 1901'. 190 Eastm. K 44% 44% Gen.El. 37% 37% Gen. Mot. 59% 58 9'5 10 5 Goodyear 42 42% Hudson M 11% 11% int.Harv. 24." 24% In.Nlckei 28 28% Int.T.enT 10% 10 Kenn.C. 43% 43 MontgVV. 53% 53 Pack. M. 4 3% Radio C. 12 11% Rep.St. 20% 20% Reyn. T. 35% 35 V. Sear: R. 38 37 V* Shell Un. 35 35% Soïony 16 16 stand Br. 18% 18% st.OU.J. 68 68' Studeb. 19 19% T :xas C. 55 55% U.Aircr. 24 23% Un. Corp. 3% 3% Un. Fruit 49 49 USRubS. 37% 37% US Steel 71% 70% Westing 23 22% Woolw. 46% 46% Omret 720 000 Amsterdamse .bllectentieurs AMSTERDAM, 10 Mei. Het zijn de Indonesische aangelegenheden, die deze week op de Amsterdamse effectenbeurs meer dan an ders haar stempel drukken. Was de markt gisteren bij opening vaster op de be reikte overeenkomst met de republiek, vandaag veroor zaakte het bericht omtrent het aftreden van dr Bcel 'n terugslag. Aangezien desbe treffende geruchten gisteren reeds in omloop waren en de koersen onder invloed daar van tegen 't slot reeds wa ren ingezakt, was het effect van deze nieuwe ontwikke ling. die een rechtstreeks gevolg Is van de ln Batavia gesloten overeenkomst, niet zo sprekend meer. Doch de animo was er volkomen uit. Viel gisteren Iets meer acti viteit te bespeuren, waar door de omzet ln aandelen tot ruim 1,6 millioen gulden nominaal opliep, vandaag was elke belangstelling weer zoek. hetgeen de oor zaak van het teruglopen der koersen was. want van sterke verkoopsdrang kon niet gesproken worden. De verliezen bleven dan ook algemeen van beschei den omvang. Men verkeerde nog ln het ongewisse om trent de interpretatie der berichten uit Batavia, die nog vele vragen omtrent de werkelijke situatie open lieten. Op de beleggings- markt waren Nederlandse staatspapieren vrijwel on veranderd en grootboek 1946 noteerde zelfs een frac tie beter. De cultuurfond sen brokkelden echter ge leidelijk af. H.V.A. werd op 161 gedaan, na 164, Amster dam Rubber op 144 na 145j. sok Tabakken en Indone sische credletinstclllngen la- ?en iets zwakker, doch een eerdere Inzinking tegen het "Ot van de markt viel niet waar te nemen, zodat per t3ldo de dalende beweging iog al meeviel en de markt .och nog wel enige rugge- jraat toonde. De industriële 'ondsen lieten maar weinig verandering zien. Unilever yas zelfs Iets beter. Philips iaarentegen wist zich niet handhaven. Actieve obllg.: Ned '48 (3%) dito 1947 (3m»> 3 dito 1937 3 DoUar-1 '47 3% Inevrstercert 3 Ned 1962-64 z b Ned. 1962-64 mb Ned N W S 215 Sd eert. 100 2% indlë 1937 A 3 Grootboek '46 3 Actieve aand.: KoL Bank And N. L H. bank Ned Hand Mil A-K U aand Bereh's Jure v Berkel's Pat Calvé Delft Cr> Centr Suiker Fokker Aand Gelder Zonen K. N. Hoven Lever B St L Ned Ford Ano Ned Kabclfabi Philips" GBvA Wilton Feyen illiton le rubr dito 2e Rubr Dordtse P Mn Kon Petr Mn A'dam Rubber Bandar R M11 Deli-Bat RM Kendeng Lemboe duo Oost-Java R.M Oostkust Cull Serbadjadl S R HAL Aand. Java-C -J Llln K. Ned St Mil Kon Paketvrt Ned Sch Unie Rott. Lloyd Stv Mil Ned Hand. A'dam Jav Cult Mil N I Suik Unie Ver Vorst CM Dell Bat Mil Dell MO Scncmbah Mil Nlet-act. obllg.: Müiler Co. A'dam '47 3% 3 dito '48 (3%) 3 Batavia 1937 's-Hage '36 3% U.K. 9 5 100 E.K. UK. 10 5 10 5 97 97 103 ïd 103it 97 98% 97 98|, eo 98% 80% 100% 101 94% 94% 97 97 85% 83'' 83% 112% 111 111% 153 152' 165% 164»; 165 282 112 1H% 147 147 167 168 143 144 142% 142% 182 180 247% 248% 247% 267 265 261 222% 219% 219% 167% 165 445 345 345 264% 263% 286% 286% 145% 145 143% 137 136% 95 94 82% 80 56% 56% 101% 63 62 163 159".; 154 154 147% 145 154% 151% 162% 161% 161 '54% 153 164% 163% 163% 163% 16l!'t S7% 86% 93% 973; 44% 43'/. 139' 137 155»; 154% 154% 142% 140% 161% 162% 99% 99% 99% 99% Li. n innu dito le J '373% Groning '38 3% dito 1938 3 Haarlem '38 3 dito 1947 3 N-Holl. '47 3% 3 R'dam le en 3e dito le L '38 Utr or. "39 2% Zuid-HoLL "46 3 Pandbrieven: Alg Hyp. B. 3 Amst. Hyp 3% Arnh. H (3%) 3 Bat. Hyp. B. 3% Dordr H B. 3% Fr Gr. (3%) 3 dito 3% Grav. Hypb 3% Gron. Hypb 3',5 Hypb. v. Ned. 3 N. Hypb (3%) 3 dito serie B 3 Rott. Hypb. 3% Utr. Hypb 3% dito ser. KL 3%. Westl Hyp. 3% Z -H Hyp.b. (m. vpl. uitl.) dito 3% Eerste Nd. Sch. Rtt Sch. H. 3% 99% - 101% 101% 98% Industriële obl.: 103 103 103% 102 - 103 A.K.U. 3% Berghs J. 3% Lever's Z. 3% Werkspoor 3% Bat. Petr 3% Kon. Petr. MU Dell Spoor 3% Ned. Ind Sow. Amsterd. Bonk Holl. Bank Un Javasche Bank 500 C. v. A. 177% 178 Fin. Nat. Herst Ned. Ind. Esc. Aand. Rotterd Bank Twentsche Bk. '55 too Rott Bel. Cns. 160% 160*: Heinekens Aand 170 171 Hero Conser- ven Aand. 146 147 Hollandse Beton Aand. Holl. Draad Kabel Aand. Intern. Gew Beton Aand. Kondor Aand. Kon. Ned. 102% 102% 102% 102% 102% 103 88% 83% 70% 151 151 182% 180% 101 101 83% 83% 160 159 9/5 10 5 Kon. Pharm. Brocades Aand. 184% 180% Kon. Ver. Tapijt Aand. 195 194 Ind. Ondcrn.: Kon. Zwavelz. Ketjen Aand. 172% 171% Lever Er. 6 140% 140' dito 4% Pref. 104% Lyempf Aand. Lijm- en Gela- tinefabr. Aand. Ncd. Am. Autb. Vredest. Aand. 128% 127 Ncd. Gist- Splrfabr. Aand 294% 296% Ncd. Scheepsb. Aand. 137% 137 Rtt. Droogd Mij 327% 324 Stork Co 127 Werkspoor. S.A 139% 139 Wyers' I en H. Zwanenberg O. Anlem Aand. Ncd Ind. Gas Borneo Sum Internatio Moluksche Handclsv Aand Dost Borneo Sedep Aand. I35 135 Telaga Paten- gan Aand 43V* 47% Amst Ball Mil 145 Thomsons Hav I28 132% Dell Spoorw. Mij Aand. 64 Ned.-Ind. Spoorw. Aand. 30 30 104 164% 163» 119 196 175% 175 96 95 110% 108% 151% 149% 191% 169% 127% 126 113 203 - 137 235 vn iu Vrl. genot aand. Ned Am Fltt. Ncd. Mij Walv Schokbeton V. Phm. (Zw.J Prolongatie Aincr. fondsen: Anaconda Bethl. Steel Gen. Motors Kennecott Rep. Steel US Steel Cities Service Cont Oil Mldcont Philips Shell Union Tide Water Baltimore W V/u-lr Cdntr 85 111% >34 111 2% 59% 45% 85% - 20% I 36% 36%

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2