„Veel klachten zijn ongegrond of schromelijk overdreven" Rotherham met F.C. had geen succes een pokerface Bouk Schellingerhoudt heeft Oranjetrui Luc van Dam te vroeg in de ring terug Zelfs een prof mist wel eens een penalty Benauwde puntenoverwinning op aboche Op dc Itohhsd Kunst in 't kort De tijd is voorbij dat wij een Nederlandse zege voorspellen Woensdag 11 Mei 1949 3 DERDE RAPPORT-CLEVERINGA VERSCHENEN Minister overweegt alleen maatregelen tegen de heer A. L. A. Kriens DEN HAAG. De commissie Cleveringa, oordelend over de han delingen in oorlogstijd van de oud-gezant te Madrid mr. C. H. J Schol ier tot Peursum, de oud-gezantschapsraad jhr. mr. W. E. van Pan" huys, de oud-zaakgelastigde te Lissabon dr. R. FI a e s. dé vice-consul te Barcelona A. L. A. Kriens en de consul te Bilbao S. A. Blitz concludeert, dat „veel klachten ongegrond zün. althans schromelijk over dreven. Sommige zjjn zelfs als kwaadwillige insinuaties zeer te betreu ren". De minister van Buitenlandse Zaken deelt, op grond van dit rapport aan de Staten-Gencraal mee. alleen aanleiding te zien tot het nemen van maatregelen tegen de heer Kriens. Andere ambtenaren gaan vrij uit Bepaalde klachten wijzen op te kortkomingen van het gezantschap te Madrid, schrijft de commissie, tekortkomingen, die evenwel niet, zoals de beschuldigingen telkens suggereren, wijzen op boos opzet, maar veeleer op een tekort in ge zindheid en aan vermogen om zich in oorlogstijd aan nieuwe en zware eisen in de dienst van het vader land aan te passen, en een tekort aan administratieve bekwaamheid Hiernaast mogen echter niet ver scheidene goede dingen worden vergeten, zoals de verzorging tc Madrid, die ook volgens zeer bit tere critici in orde is geweest. De gezant mr. Schiller tot Peur sum miste waarschijnlijk elk over wicht als chef en de commissie be twijfelt daarom of men kan zeg gen. dat hij, ondanks zekere diplo matieke verdiensten, toentertijd op zijn moeilijke post in Madrid wel op zijn plaats is geweest. Of de klachten van Engelandvaarders zo veel minder zouden zijn geweest, indien de gezant wèl overwicht over de gezantschapsraad had ge had. staat intussen te bezien. Im mers ook de gezant stond in begin sel op het standpunt van legale evacuatie, had door zijn doofheid nu eenmaal weinig contact met de mensen en zou alleen vermoedelijk ook geen andere gezindheid en voortvarendheid hebben betoond. Dat de zaken menigmaal zo onbe- Een maand rust De verwonding aan de Achil lespees van zijn rechterbeen is In Nederland met Röntgenstra len behandeld en daarbij is de opperhuid verbrand. Een infec tie kwam bij de wond en het geheel ziet er nu lelijk uit en doet veel pijn. In de partij tegen Caboche heeft deze verwonding van Dam parten gespeeld en eigenlijk had hij niet eens in de ring mogen gaan. De Rotter dammer zal nu een maand lang rust houden om tot volledig herstel te komen. vredigend zijn verlopen, juist door dat de heer Van Panhuys eigenlijk de boventoon voerde, iS daarom niet aan te nemen. Wat de gezantschapsraad rar. Van Panhuys betreft, zijn ruiter lijke erkenning op dë punten waarop hij voornamelijk heefi ge faald. hebben de commissie een sympathiek beeld gegeven van de hoofdtrekken van zijn persoonlijk heid. Zij toont bovendien een zelf kennis, die in zaken als deze een der hoofdvoorwaarden is voor een mogelijke verbetering. Mocht ooit de heer Van Panhuys onverhoopt weer worden geplaatst voor bij zondere toestanden, dan valt, zo schrijft de commissie, met reden te verwachten, dat hij de opgedane ervaringen met vrucht als een goede les ter harte zal weten te nemen. Goede diplomaat Hiernaast mag niet worden ver geten, dat er op de rekening van de heer Van Panhuys vele posten in zijn tegoed staan. Uit allerlei uitlatingen van vreemde diploma ten valt af te leiden, dat hij over goede diplomatieke hoedanigheden beschikt. In de klachten tegen de heer Kriens, is, naar de commissie meent, misschien veel in hoofdzaak te herleiden tot een zekere vaak voorgekomen stemmingsafstand tussen de aangekomene en consul. Dat deze laatste aan het ontstaan daarvan voortdurend onschuldig zou zijn geweest, kost de commis sie toch wel moeite aan te nemen. Wat de vice-consul te Bilbao Blitz betreft, deelt de commissie mee, dat zij slechts twee onbelang rijke klachten is tegen gekomen, die echter, voor zover zij heeft kunnen nagaan, als ongegrond moeten worden aangemerkt. Ten slotte geeft de commissie haar oordeel over het optreden van de zaakgelastigde te Lissabon tijdens de oorlog, mr. R. Flaes. Haar slotsom moet ook hier zijn, dat het tussen de ambtenaren, wier roeping het was. in vriendschappe lijke samenwerking voor Nederland en Nederlanders het beste te berei ken. aan harmonie heeft ontbroken. Zij acht dr. Flaes niet de hoofdoor zaak van de wrijvingen. Uit de verklaringen van getuigen mag worden geconcludeerd tot de mogelijkheid van een behoorlijke samenwerking met de heer Flaes. Dat diens werk „goed" is geweest, is met zoveel woorden verklaard.-Er is de commissie niets onder ogen geko men, dat haar ertoe zou moeten brengen op dit oordeel af te din gen. De minister van Buitenlandse Za ken heeft het rapport aan de Sta- ten-Generaal aangeboden. In enkele opmerkingen, daaraan toegevoegd, concludeert hij, dat hij geen reden ziet mr. Schuller tot Peursum van zijn huidige post gezantschap te Bogota, Columbia te ontheffen. Ook jhr. Van Panhuys acht hij. on danks diens tekort aan administra tieve gaven, geschikt voor de diplo matieke dienst. Tegen de heer Kriens zal hij maatregelen treffen. Voor het nemen van enige maatre gel tegen de hger Blitz bestaat, vol gens de minister, geen reden, ter wijl hij ook het beleid van dr. Flaes niet kan afkeuren. Ponsteyn, een (Van onze speciale verslaggever) De vrouw van Luc van Dam keek gisteravond met een angstig gezicht naar de ring in de Apollo- hal te Amsterdam, waar het haar man niet voor de wind ging in het gevecht tegen de Fransman Lucien Caboche, dat ten einde spoedde. „Stoten, Luc", moedigde zij aan linkse directen" maar Luc hoorde of zag niets om zich heen. Hij ont waarde alleen maar een grote don kere gestalte pal voor zich die angstwekkend brede schouders had en wiens lastige, lange armen als molenwieken door de lucht zwaai den en die nu veel meer doel gin gen treffen dan in het begin van deze ontmoeting het geval was ge weest. Het verwonderde iedereen, dat Van Dam ditmaal spoedig aan het eind van zijn Latijn was. De middengewichtkampioen maakte kennelijk een vermoeide indruk en nauwelijks plaatste hij nog een be hoorlijk schot. Er ging derhalve een zucht van verlichting door de zaal, toen de gong voor de laatste maal klonk. Hierna werd eerst dui delijk wat de oorzaak was geweest van het gedeeltelijk falen van de Rotterdammer. Hij liet zich in zijn hoek op het bankje zakken, en strekte zijn rechterbeen met een pijnlijk gezicht uit. Luc had weer last gekregen van zijn gescheurde spier, welke hij onlangs in een ge vecht te Parijs had opgelopen. Het was goed zichtbaar, dat Ivt been nog dik was, toen Van Dam in de ring klom, maar in het begin scheen hij er weinig last van te hebben. Hij startte hoopvol tegen de Fransman, die meer van een zwaar- dan van een middenge wicht weg had. Ónder doodse stil te verliep de eerste ronde. Caboche was kennelijk beducht voor de droge, linkse lage stoten van de Hollander, waartoe nog een under cut in de eerste ronde het zijne bijdroeg. De Fransman probeerde hoofdzakelijk met linkse hoeken door te komen, maar alles stuitte op de sublieme dekking van Vjn Dam, die met zijn directen veel mee* succes had. Het was dan ook een uitgemaakte zaak. dat de eer ste ronden glansrijk voor onze landgenoot waren. In de vierde werd Caboche gevaarlijker, maar Van Dam behield het initiatief, ook al omdat de Fransman zijn tech niek niet veranderde en „buiten om" bleef stoten, waardoor hij ook enige malen met open handpalm sloeg. In de zevende ronde nam het ge vecht een veel feller karakter aan, maar Caboche was Van Dam tech nisch duidelijk de meerdere. Toen zocht Caboche zijn heil in de clinch en ongetwijfeld lag die strijdwijze hem beter. Zijn stoten kwamen nu resoluter en gevaarlijker door en Van Dam raakte zichtbaar ver moeid en verloor zijn zelfvertrou wen. Ógenblikkelijk trachtte de Fransman hiervan te profiteren door fel en verbeten aan te vallen. Het gevecht werd nu zeer ontsierd door veel lijf aan lijf werk, zodat de scheidsrechter aanhoudend z%n „braak" moest laten horen. Het was maar gelukkig voor onze landge noot, dat het einde nu spoedig daar was. want het scheelde niet veel of hij had zijn puntenvoorraad opge soupeerd. De avond was begonnen met een vrij verwarde worsteling tussen de Nederlanders Nolten en Jan Maas, welke laatstgenoemde op punten won, Van Est winnaar van de vijfde etappe De vijfde etappe van de Ron de van Nederland is gewonnen door Van Est in de tijd van 5 uur 15 min. 33 seconden. Pas in de buurt van Grave zette Schul- te de lang verwachte tegen aanval in. Niet alleen, want Acou, Van Geldcren, De Hoog, Grysolle, Bogaerts, Voo- ren, Middelkamp en Rondelez gingen met hem mee. Over de bochtige, hobbelige binnen wegen stormden zij achter de kopgroep aan, die uit 18 man bestond. De opgave leek vrijwel onmogelijk, want het leidende peloton verslapte geen moment. De vaart bleef 40 en soms ruim daarboven. Vijftien kilometer voor Helmond liep Van Est uit en nam 200 meter voorsprong, die hij tot de finish wist te be houden. Nu wij. by aankomst van de 5e étappe te Helmond, ongeveer op de helft van de tweede ronde van Ne derland zjjn, vallen er enkele con clusies te trekken, welke wellicht van voorlopige aard zijn, maar toch belangwekkend genoeg mogen wor den genoemd om te worden vermeld. Daar is in de eerste plaats de enorT me belangstelling, welke ook deze tweede rond, allerwegen trekt. Wie zich de tienduizenden herinnert, die het vorig jaar langs de wegen van Nederland schaarden om een glimp je op te vangen van de renners en de karavaan der volgauto's is b\j deze 2e rondrit natuurlijk niet meer verbaasd, als hij door steden en dor pen komt, waar de toeschouwers vele ryen dik zich verdringen om de coureurs te zien voorbijsnellen in een luttel aantal seconden, in een flits, maar toch voldoende, om de rugnummers van de deelnemers te ontcijferen en zich zo een beeld te vormen van de strijd, hetgeen des te gemakkelijker gaat, indien zich een aantal van het peloton heeft los gemaakt en een voorsprong geno men. Niet tienduizenden, maar hon derdduizenden staan er langs de we gen, van Amsterdam door de kop van Noord-Holland naar Friesland en Groningen, door de kleidorpen van deze provincies weer terug naar Overijssel, met een zegetocht van Hengelo naar Enschede en Maandag van Twenthe naar Apeldoorn en vandaar ging het gisteren door de Achterhoek, langs Arnhem en Nij- Geeft Middelkamp er de brui aan Gisteravond vertelde Theo Middelkamp aan iedereen, dat hy vanochtend niet zou starten voor de 6e étappe van de ronde van Nederland naar Geleen. Volgens z(jn zeggen was de samenwer king ln de Nederlandse a-ploeg niet voldoende, zodat hy 't beter achtte de strijdbijl or by neer te leggen. De organisatoren hopen hem echter nog te overtuigen, gezien ook zyn goede plaats in het algemeen klassement, dat hy onjuist zou handelen, indien hy op <lit ogenblik de stryd zou sta ken. De 4 uitvallers van gisteren, do Nederlanders Snellen en Ver schuren en de Belgen Beyens en Van de Verre zullen waarschyn- iyk toch nog kunnen starten voor de 6e étappe, ondanks het feit, dat zü zeer laat te Helmond zyn gearriveerd. De reden van dit late binnenkomen was, dat zU een kwartier lang vóór een open brug over een kanaal hebben moeten wachten, hetgeen door een motorordonnance bevestigd werd. Men zal onderzoeken, of het niet al te onblliyk Is om deze 4 renners om die reden uit de ronde te laten vallen. PONSTEYN, de lange midden voor van Concordia (een ont dekking van dr. Jan Thomee) geeft de bal, die door Timmer mans zo keurig was vrij ge speeld, het laatste zetje (11). megen en door de dorpen van Grave, Uden en Gemert en hoe al die aar dige plaatjes in het prachtige Brabantse land meer mogen heten, naar Helmond. Gestreden ls er in deze 5 étappes, van begin tot eind. In elke rit vie len er slachtoffers en nu, na 5 étap pes, zijn er nog maar 51 in de cour- se en men vertrok met 80 uit Am sterdam, bijna 40 pet. uitvallers dus. De zware heuvels van het Limburg se parcours moeten nog komen. Wat de reden is van dit hoge percen tage? Dat is heel simpel. In elke étappe gaat er vlak na de start een aantal renners tussenuit. Het gevolg is, dat het tempo onmiddellijk hoog komt te liggen, er wordt dan ge trokken dat het een lieve lust is en de strijd eindigt niet eerder voordat de eindstreep is gepasseerd. Dat gaat zo over afstanden, die variëren van 170 tot 250 kilometer. Men moet in een goede conditie zijn om dit da verende geweld te kunnen overwin nen, om zich te handhaven, wanneer de krachten losbarsten. En een ren ner moet ook in puike conditie zyn om een kans te hebben op een der bovenste plaatsen van het alge meen klassement beslag te kunnen leggen. Een van die renners, die een for midabele vorm vertoont, ls de Zaan- kanter Bouk Schellingerhoudt, die in elke étappe tot de aanvallers be hoort en ook in deze 5e étappe steeds kranig werk heeft geleverd. Toen Schulte, de drager van de Oranjetrui in Apeldoorn, een groep vluchtelingen op een paar kilome ter van de start liet gaan, heeft hy waarschynlyk een grote fout ge maakt Het verschil tussen een 20- tal uitlopers en het grote peloton werd steeds groter, van 1 minuut naar 2 minuten te Winterswijk, 4 minuten by Dieren en 6 minuten by Grave. Toen begreep men weldra, dat de Bosschenaar zyn leiderstrui kwyt zou raken aan de man die 2e was in het algemeen klassement, Schellingerhoudt. Want wel trachtte Schulte de achterstand steeds te verkleinen, maar na 1% uur zwoe gen was hq nog niet verder geko men, aangezien hij weinig steun on dervond van zijn ploegmaten uit de nationale a-ploeg, zodat elke poging by voorbaat tot mislukken was ge doemd. Toen Schulte ln Helmond arri veerde, met een achterstand van 6 h 7 minuten, klonk juist door de luidspreker, dat Schellingerhoudt de oranjetrui had gewonnen, een verbe ten trek kwam er op het gezicht van de Bosschenaar en hij mompel de: ,,Mijn tyd komt weer, wy zyn pas op de helft, de ronde is nog lang niet uit." Na dc 5e étappe luidt het algemeen klassement: 1. Schellingerhoudt (Ned. C) 2629.17; 2 Meersman (België A) 2629.41: 3. Van Stayen (België B) 26.31.21; 4. Keteleer (Ned. B) 26.3124; 5. Schulte (Ned. A) 26.33 19 6. Dc Hoog (Ned. E) 2635 15; 7 Middelkamp (Ned A) 26.37.22: 8. Lakeman (Ned B) 26.4005; 9. Callens (België A) 26.40.54; 10 Loos (Ned. B) 26.43.22; 11. Van den Dungen (Ncd- Belg. ploeg) 26 44.11: 12. Lcenen (België B) 26.46.51; 13. Bogaerts (België B) 26.47.35: 14 Peters (Ned B) 26.47.51; 15. Voortlng (Ned. A) 26.47.54; 16. Van Kerckhove (België B) 26.48 11; 17. Smits (Ned. B) 2620 58; 18. Grysolle (België A) 26 51.49; 19. De Korver (Ned. A) 26.52.08; 20. Hendriks (België B) 26 53.04. Het ploegcnklassement luidt thans: 1 Nederland B 79.5451: 2. Nederland A 79.58.35; 3. België A 80.0224; 4. België B 80 05.17; 5. Nederland C 80.24.55; 6. Ne derland E 80.26.57 7. Nederland D 81.06.24; 8. Nederlands-Belgische ploeg 82 40.02; 9. Frankrijk 83.56.26. (Van onze sportredacteur) Als een Hollandse voetballer in het vervolg een penalty mist, dan moet u hem niet meer kwaad aankijken, want in de eerste plaats speelt hij voor z'n plezier, wat dc rechtsbinnen van Rotherham, mr. Guest, niet kan zeggen en toch knalde hij vrolijk de bal naast de paal. Dit gebeurde in dc wedstrijd, die een bondselftal - een van dc vele bondselftallen, die dc ko mende dagen binnen dc krijt lijnen worden geroepen - gis- tcravord in het Rotterdamse Feijcnoordstadion voor een handjevol publiek heeft ge speeld tegen Rotherham F.C. Rotherham is maar een derde klasser, doch zoveel weten de En gelsen wel van de verhoudingen in Nederland af, dat een derde klas prof toch in doorsnee beter kan voetballen dan een eerste klas amateur. Voeg daarbij een bonds elftal, dat nu waarlijk niet uit dc fine fleur van Nederland was sa mengesteld en dan hebt u mis schien de oorzaak, waarom die jongens uit Rotherham wellicht van mening waren een gezellig zo meravond-partijtje in Rotterdam te komen voetballen. Geen vuur Het mag misschien dan erg knap zijn om met zoveel zelfbeheersing schoen van Ponsteyn, die tussen een heleboel benen door de bal in- kanjerde. En dat was 21. Daarna kregen we die strafschop, doordat Van der Sluys te laat besefte, dat je en zeker binnen het straf schopgebied je handen op je rug moet houden. Guest achter do bal naast! HM maakte het weer enigszins goed, door toch nog voor de rust de gelijkmaker in te schie ten. En na de rust waren dc En gelsen nog niet van plan hun pokcr-face af tc leggen, totdat Colthof onzacht gegrepen werd cn Beun van een meter-of-achttien een onmenselMk harde schuiver gaf, die voor Bolton het onprettige resultaat had, dat hij de bal voor de derde keer naar de middenlMn moest trappen (32). Toen was Rotherham opeens niet laconiek meer. Engelsen verliezen niet graag in het buitenland, ook al zijn zo maar derde klasser. Doch nu was cr voor die knapen van ons eer te behalen en dat lieten ze zich niet meer afkapen. En zo werd het toch, ondanks de kilte en ondanks de leegte, een leuke wedstrijd. Geen zelfgenoegzaamheid ZOALS onlangs uit dc gcpubli- ceerde cijfers is gebleken, heeft onze betalingsbalans in het afgelopen jaar een aanzienlijke verbetering ondergaan. Het nade lig saldo der lopende rekening kon worden teruggebracht van f 1566 te voetballen maar wat is het saai I millioen voor 1047 tot f 951 mil- om naar te kijken. Altijd diezelfde j i',OGn welk laatste deficit over- trucjes ook als er geen tegen- Er is een Volksdansraad gevormd, waarin zitting hebben prof. dr. G. v, d Leeuw. mr. J Kunst, dr. P J. Meertcns. mej. Corrle Hartong. mevr. A. Moerman—v. d. Bcrgh en mevr. A. Samson—Catz. De souffleur der Haagse Comedie, dc heer A. van O 11 e r 1 o o. viert in September zijn vijftigjarig jubileum Mar ie Koe nen zal ter gelegenheid van haar ere doctoraat. dat haar door de Nijmeegse Universiteit is verleend, in Maastricht worden gehuldlRd. Werk van de Friese Kunstnijverheidsschool wordt thans voor het eerst ln Leeuwarden tentoongesteld De heren J. W 1 e r s- ma en E. van Brumstede zijn toegetreden tot dc redactie van het halfmaandelijkse tijdschrift ..Fllmfront filmstudiën" De aankoopcommissie der gemeente Amsterdam heeft op de tentoonstelling ..Amsterdamse schil ders van nu-1949" zestien schilderijen gekocht. Tijdens de restauratie van de Amerikaanse officlersmesse in het O.G.-Farbengebouw te Frankfort heb ben arbeiders, onder een verflaag, een schilderij ontdekt van de thans ln New York wonende Duitse schilder Max Beekman n Dc 20th Century Fox"-filmmaatschappij zal een film maken, waarin dc luchtbrug als ach tergrond dient. Tijdens een van 19 tot 27 Juni durend Festival van moderne muziek in Frankfort speelt het Amsterdams Strijkkwartet werken van Pijper cn Prokoflcw. bovendien geeft het cr d* eerste Europese uitvoering van Schön- berg's Vierde Strijkkwartet. Waar schijnlijk zal Schónbcrg op dit mu ziekfeest aanwezig zijn. stander in de buurt is en nooit eens echt spontaan. Toen de man van de linksbinnenplaats, een zekere mr. Shaw al na vijf minuten lineaalrecht en zuiver de bal langs Saris in de hoek schoof, dachten de Engelsen; „het is bekeken" en eer lijk gezegd dachten wij het ook. Maar het was nog niet bekeken. De verdediging en de halflinie hoe zonderling ook met Krijgh als rechtsback cn Schaap als rechts half herstelden zich. Dc voor hoede ook een tikje zonderling, omdat Timmermans niet naast Cla- van stond, doch op de rechtsbin nenplaats naast Colthof kreeg ook meer moed en het was vooral Ponsteyn uit Concordia, de ontdek king van Jan Thomee, die eerst een tikje onwennig maar zich allengs ontplooiend vrijheden ging veroor loven, die de stopperspil, meneer Williams helemaal niet leuk vond. En toen Timmermans, nu 25 minu ten, een knap solospelletje liet zien door eerst meneer Radford cn daar na de keeper te verschalken, was het de lange Delftenaar die voor de toesnellende meneer Noble er voor zorgde, dat de bal over de doellijn rolde. Dat was 11 en nog geen vijf minuten later was het Clavan, die hoog op de keeper schoot. Inplaats van de bal te van gen, stompte Bolton de bal met bei de vuisten terug, precies voor de WOENSDAGAVOND TE MID DERNACHT zal de blokkade van Berlijn worden opgeheven. Op het station Grunewald wor den de goederentreinen gereed gemaakt. Separatistisch Beieren MUENCHEN. De Beierse rege- ring zal het staatsparlement verzoe ken een volksstemming uit te schrij ven over de in Bonn aangenomen grondwet voor West-Duitsland. Aan de bevolking zullen de volgende vragen worden gesteld: 1. Kdurt u de grondwet goed? 2. Zo niet, erkent u haar als bindend voor Beieren, in geval zij door twee derde van de West-Duitse staten wordt aanvaard? De regering, die bestaat uit leden van de Christelijk-Sociole Unie, zal de bevolking aanraden de eerste vraag ontkennend en de tweede be vestigend te beantwoorden. Van de andere twee belangrijke partijen in Beieren hebben de sociaal-democra ten hun volledige steun aan de grondwet van Bonn gegeven. De openlijk separatistische Beierse Par tij daarentegen verwerpt de grond wet niet alleen, doch weigert haar als bindend te erkennen. Dr Josef Baumgartner. dé leider van de Beierse Partij, heeft de leden opge wekt onmiddellijk „de strijd voor de vrijheid van Beieren." aan te binden. DE WINNAAR van de vijfde etappe ApeldoornHelmond van de Ronde van Nederland, Wim van Est van de Neder landse D-ploeg rijdt zijn ere rondje. Oostenrijk geeeft de hoop niet op WENEN. Dc Oostenrijkse mi- nister van Buitenlandse Zaken, dr. Karl Gruber, is gisteravond naar Parijs vertrokken om zich aldaar voor te bereiden op de conferentie van de Raad van Ministers der Grote Vier. In een officieel commu niqué is verklaard, dat „met ver trouwen verwacht kan worden, dat de Oostenrijkse kwestie op de Pa- rijse bijeenkomst zal worden be sproken." De vertegenwoordigers der Grote Vier, die zich in Londen met het Oostenrijkse vredesverdrag bezig houden, hebben hun zitting ver daagd tot na de Parijse conferentie, met dien verstande, dat zij in geen geval later dan 25 Juni (jpnieuw bij een zullen komen. HOLLAND—BELGIë KORFBAL Zondag zal in het Wagenerstadion te Amsterdam de 27e wed strijd tussen de vertegenwoordigende twaalftallen van Nederland en België worden gespeeld. Was het voor de oorlog zo, dat elke ontmoeting tussen deze ploegen vrij zeker op een Nederlandse zege zou uitlopen, thans staat het anders. Reeds in de eerste wed strijd na de bevrijding bleek, dat het Belgische spel beduidend aan kracht had gewonnen en de overwinningen waren wel ver diend, maar de nasmaak was niet zoals voorheen. De 17e wedstrijd van aanvoerder Serfs In 1947 eindigde de strijd te Antwerpen in een gelijk spel (2-2) na met 2-0 te hebben achter ge staan. De returnmatch te Amster dam bracht, waarop de Belgen al zo lang hadden gehoopt nl. een 5-3 zege. Dit resultaat bracht heel wat beroering in korfbalkringen en voor het eerst werd besloten het Nederlandse twaalftal vooraf een training te geven. De Belgen moes ten in 1948 ondervinden, dat een twaalftal, dat voorbereid in het veld kwam toch wel in staat was met de roodtruien af te rekenen. Het werd te Antwerpen 4-6 en in Den Haag 7-4. De eer was dus weer gered en Nederland kon zich weer op de borst slaan en zich de sterkste korfbalnatie blijven noe men. Intussen zal men te Antwerpen, wat nog altijd het centrum van Belgisch korfbal is. niet hebben stilgezeten en we mogen er op re kenen, dat te Amsterdam een goed getraind twaalftal tegen de oranjetruien in het veld zal komen. Dat Nederlands twaalftal is niet zo uitgevallen als we ons hadden voorsteld. Veel nieuwe gezichten zijn er niet in te onderkennen. De gevolgen van de oorlog zijn de clubs nog niet te boven en jonge lui, die met recht een plaats kun nen opeisen, zijn er niet te vinden. De twaalftalcommissie heeft dan ook weer een beroep op de gerou tineerde krachten moeten doen, waarvan de meesten hun sporen als internationaal hebben verdiend. Zo treedt Seits weer aan met zijn 39 jaren, speler van de nationale ploeg sedert 1931, mej. Heespelink, die in 1940 al van de partij was gelijk met Stoeltie. Mevr. C. Hel- der-Vlietman werd in 1937 al eens opgesteld. Al de overige dames en heren op één na waren na de oor log reeds van de partij. Alleen Helder is de nieuweling in de ploeg, maar tot de jeugd behoort deze Blauw-Wit-speler toch ook al niet meer. Tot nu werd hij steeds gepasseerd, omdat men meende, dat er niet veel kracht van hem zou uitgaan in een wedstrijd tegen de Belgen. We zijn benieuwd, hoe hij zich Zondag zal weren. In België is het vraagstuk der verjonging ook urgent. Spelers als Verdonck en Roth worden te oud al kan de laatste nog goed mee en ook bij de dames is dringend ver jonging nodig. Voor het eerst sinds jaren zal mevr. Cramm niet van de partij zijn, althans we vinden haar naam niet bij dc voorlopige ploeg. Als heren zullen worden opgesteld aanvoerder Frans Verdonck met Roth waarschijnlijk in de verdedi ging. Verder de oude bekenden Schepens en Van Eeckhaute. Torfs speelde een enkele internationale partij en nieuw is voor ons Bal van Espero. Bij de dames treffen we aan de gezusters Ceulemans en mevr. Verdonck-Michielsen, die in 1947 reeds uitkwamen. Van Kerck- hoven is ook een goede bekende, evenals mej. Laurcntsz. Mej. Cle- menie Ooms meldt zich voor het eerst in de Belgische ploeg. Deze twee twaalftallen zullen zich Zondag fel te weer stellen om het beste resultaat te bereiken. Wie de beste papieren heeft is niet uit te maken (daar is het contact te los voor) maar dat de toeschouwer getuige zal kunnen zijn van een strijd minstens zo fel als bij de an dere veldspelen, wanneer België en Nederland elkaar ontmoeten, dat kunnen we u wel verzekeren. lioen, welk laatste deficit censtcmt met het dollortekort op onze betalingsbalans, dat voor 1948 f 1007 millioen bedroeg. De doling van het tekort op onze handelsba lans met de Verenigde Staten met cu. 25 pet. komt hoofdzakelijk voor rekening van het teruglopen der importen uit Amerika en dc toe neming der uitvoeren naar dat land. Verder tonen de betalingen voor invoeren uit andere landen een stijging, waaruit men kan af leiden dat geleidelijk aan onze aankopen verlegd worden van het westelijk halfrond naar Europa. Er is dus een lichte verbetering te constateren, doch nog weinig re den tot optimisme Het harde feit blijft bestaan, dat in 1948 tegen over een dollartekort van een mil liard gulden geen overschotten aanwezig waren in valuta's, welke in dollars kunnen worden omgezet. Het is aan de Marshall-hulp te danken, dat men deze tekorten tot dusver heeft kunnen overbruggen. Hoe zal het nu gaan wanneer de hulp onder het E.H.P. afneemt cn tenslotte geheel ophoudt? Dit is niet slechts een Neder lands, maar ook een Europees vraagstuk. Het herstelr dat dank zij de Marshall-hulp in verschei dene Europese landen is mogelijk geworden, kan vergeleken worden, met een teer kasplantje. Bij een geleidelijke ontwikkeling van de welvaart kan dit kasplantje op groeien tot een stevige plant met diepe wortels. Maar een economi sche crisis, zoals wij die in 1929 hebben gekend, kan het kasplantje volkomen vernietigen. Na de oor log was er een toestand ontstaan, die met de uitwerking van zo'n crisis vergeleken kon worden. De Verenigde Staten hebben toen Eu ropa voor een chaos willen bewa- ren door een grootscheepse hulp verlening te organiseren. Dat was op het wereldpolitieke schaakbord een zet van economische en poli tieke betekenis. Maar de Marshall-hulp zal niet eeuwig duren en daarom kan cr pas van een bevredigende situatie gesproken worden als Europa weer geheel op eigen benen staat cn zich door eigen kracht omhoog werkt. Materieel is er in het leven van de mensen al veel verbeterd. Wij mogen weieens klagen en on ze wensen mogen nog weliswaar niet geheel vervuld zijn, er is. wanneer wij terugzien, een niet onbelangrijke vooruitgang te con stateren. Wat wij ons echter voort durend bewust moeten zijn, is, dat dit herstel kunstmatig wordt teweeggebracht. Na het beëindigen van deze hulp zal toch blijken of wij de kansen, die ons thans zijn geboden, hebben benut om ons vaster in het zadel te zetten. Toch ontwikkelen zich in dit gehele complex van gebeurtenis sen opmerkelijke stromingen. Wat v;oeger een utopie leek, schijnt op het ogenblik vatbaar voor ver werkelijking. Economisch is Euro pa reeds gedwongen tot een nau were aaneensluiting. Het lot van al deze landen hangt te nauw sa men dan dat ook maar een daar van zich zou kunnen permitteren isolationnistisch te handelen. De Benelux gaf er de eerste stoot toe; het was een voorbeeld, dat indruk maakte. Thans is ieder er van overtuigd dat alleen door samen werking aan de moeilijkheden het hoofd kan worden geboden. Er ligt nog een lange en zware weg voor ons. Een van dc vijan den. die ons óp die weg bedreigt, is de zelfgenoegzaamheid, het ge voel, dat alles op rolletjes loopt en dat we er best zullen komen. Want om er te komen, daartoe zijn vele krachtsinspanningen nodig. Het is goed dit nu te beseffen. Over en kele jaren kan het te laat zijn. Berlijnse „stadssowjet" moet aftreden BERLIJN. Dr. Suhr, dc voor zitter van de Westberlijnse gemeen teraad, heeft op een persconferentie verklaard, dat de Westberlijnso autoriteiten over geen enkel onder werp met de Oostberlijnse magi stratuur zullen onderhandelen, daar dit erkenning van „een onwettig lichaam" zou betekenen. Berlijn kon alleen herenigd wor den, indien de „stadssowjet", zoal3 Suhr de Oosteiyke gemeenteraad noemde, onvoorwaardelijk aftreedt.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3