De Stratocruiser, luxe-schip der het vliegende Amerikanen Critiek op het consumentencrediet was ongemotiveerd Livingstone ontsloot het hart van donker Afrika Gewicht 71 ton! Rotterdam's jeugdherberg verwacht 10.000 gasten WESPENTAILLES Twee dekken verbonden door een wenteltrap Bijna 400.000 gezinnen zijn uit ergste nood gehaald Zijn optreden maakte een einde aan de slavenhandel W r~ 4 Woensdag 11 Mei 1949 OEN m de dertiger jaren het eerste Amerikaanse passagiersvlieg- tuig, de slanke Douglas D C. 2. met haar glanzend gladde metalen huid bij de KLM haar intrede deed en diezelfde KLM haar we reldbekendheid deed verwerven door haar uitzonderlijke kwaliteiten te laten blijken tn de adembenemende Melbourne-race, heeft Amerika bewezen de juiste weg te hebben ingeslagen bij de ontwikkeling van het snelle, moderne vliegtuig. Amerika verkreeg een voorsprong op elk ander vliegtuigbouwend land. een voorsprong, die niet meer ver loren ging. eerder nog werd vergroot. Dakota's. Skymasters. Constella tions. Convairs, om enkele types te noemen zijn overal in de wereld in groten getale in gebruik en vormen aldus het tastbare bewijs van de Amerikaanse suprematie op het gebied van de vliegtuigbouw. Het nieuwste product, dat dit overwicht nog eens nadrukkelijk doet blij ken is Boeing's Stratocruiser. het grootste luxe passagiersvliegtuig, dat in de Verenigde Staten werd gebouwd en dat kort geleden voor de eerste maal de oversteek over de Atlantische Oceaan met succes heeft volbracht. Men kan veilig zeggen, dat in deze een en zeventig ton wegende lucht reus alle vindingen tot de laatste toe, die het brein der Amerikaanse vliegtuigtechnici in zo rijke mate hebben opgeleverd, zijn toegepast en aldus het meest moderne ver voersmiddel geschapen werd, waar mee het reizen onder de meest vei lige en ideale omstandigheden ge schiedt. Boeing heeft met deze voor de burgerluchtvaart bestemde machine geluk gehad, omdat ze een directe afstammelinge is van het militaire transportvliegtuig C. 9 7. dat zijn uitstekende kwaliteiten in de prak tijk had kunnen bewijzen on waar mee uiteraard een schat van erva ringen was opgedaan. Zodoende was het mogelijk betrekkelijk snel en met naar verhouding weinig kos ten tot een type passagiersvliegtuig te geraken, dat geschikt was om in serie te worden gebouwd. Ruim vijftig Stratocruisers werden reeds besteld door zes grote luchtvaart maatschappijen, waarvan Pan Ame rican Airways het voorrecht heeft de eerste te zijn. die het toestel in dienst kon stellen. Twee dekken E?n volledige technische beschrij ving te geven in het bestek van dit artikel zou niet mogelijk zijn. doch enkele technische bijzonderheden mogen toch even worden aangestipt. Een zeer speciale bijzonderheid van de Stratocruiser is namelijk haar dubbele dek, waardoor de 34 meter lange romp de doorsnede kreeg van een omgekeerde acht. Naast een sterke constructie werd als bijzon der voordeel verkregen, dat twee dekken voor de passagiersaccommo datie beschikbaar kwamen of wel 'n ruimte zo groot als in nog geen vliegtuig van dergelijke afmetingen mogelijk was. De Stratocruiser met haar vleugel wijdte van 41 mdter en tankcapaci teit van bijna 30.000 liter benzine is Bpeciaal ingericht voor het vliegen op de lange afstand. Zij is bijv. in staat het 6.500 km. lange traject New YorkLonden in één ruk af te leggen. Met een dienstsnelheid van rond 500 km. vliegt zij het meest economisch op een hoogte van ge middeld 6000 meier. Van die hoogte bemerken de inzittenden niets, daar de luchtdruk binnen de cabine nage noeg gelijk blijft aan die op zeeni veau, terwijl bovendien een speciale air-conditioninginstallatie via de dubbele wand van de cabine en tus sen de dubbele ruiten van de vensters iedere twee minuten de lucht in ie cabine geheel ververst en op tem peratuur (gekoeld of verwarmd) houdt. Ongekende luxe De Stratocruiser zijn al naar de gewenste indeling geschikt voor het vervoer van 55 tot 75 passagiers, aan wie een ongekende luxe aan comfort geboden wordt. In de 25 meter lange Advertentie LM. Woelen en Wentelen van Rheuma- tische pijn. Heel de lange nacht... omdat die pijnen U het slapen onmoge lijk maken Om nog niet te spreken van dat geradbraakt gevoel omdat ge 6teeds nachtrust te kort komt Neem toch Kruschen Saltsl Daarmee drijft ge uw pijnen het lichaam uiL Iedere morgen maar wel regelmatig de minimale dagelijkse dosis. Proeven doet ge het nauwelijks maar voe len doet ge de weldadige werking al gauw door al uw nu zo pijnlijke lede maten. Kruschen's aansporende werking op lever, nieren en ingewanden draagt alles bij om uw bloed te zuiveren van de schadelijke zuren, die de verwekkers zijn van uw pijn uw stramheid en ongemak. Een heerlijk middel, een uit komst reeds voor millioencn lijders aan Hheumatische pijnen: Kruschen Salts Vraagt het bij uw apotheker of drogist. Electrische locomotieven voor Ned. Spoorwegen ROOSENDAAL. In de algelo- pen nacht om even over twaalf re den van België uit drie electrische locomotieven het station te Roosen daal binnen, die door de N.S. van de Franse Nationale Spoorwegmaat schappij zijn gehuurd. De locomotie ven zijn niet nieuw, zij deden in Frankrijk reeds dienst, maar wer den geheel gerevideerd alvorens naar Nederland te worden afgezon den. Het kielvlak steekt elj en een halve meter boven de grond. Vergelijk voor de afmetingen hef figuurtje van de stewar dess (links), die via een heel hoge trapleer op het stabilo geklommen is. en zeer brede cabine op het boven dek zitten de reizigers in brede leunstoelen, o m. voorzien van een asbakje roken toegestaan! een leeslampje en vercler van knoppen, waarmee de leuning in elke gewen ste stand kan worden gezet. De stoelen in het voorste gedeelte kun nen worden omgetoverd in zeer rui me één of twee persoonsbedden. terwijl andere slaapplaatsen kunnen worden neergeklapt uit het plafond, waarin zij onzichtbaar zijn inge bouwd. Willen de luchtreizigers zich wat vertreden, dan kunnen zij zich via den wenteltrap naar de salon met buffet op het onderste dek be geven. De accommodatie omvat voorts 'n compleet ingericht dames boudoir, 'n kleedkamer voor heren en een voor de bemanning. In de staart van het vliegtuig is de kombuis ondergebracht com pleet met koelkasten en electrische ovens. Met etenstijd kan per minuut een warme maaltijd worden geser veerd op dienbladen, die via een jalouzie in de deur van de kombuis naar de cabine worden geschoven. Stuurcabine De stuurcabine van de Stratocrui ser is met een lengte van vijf en een grootste breedte van vier meter gro ter dan menige huiskamer. De eer ste en tweede piloot, die resp. links en rechts geheel voorm zijn geze ten in speciaal ontworpen stoelen, hebben door niet minder dan negen tien ramen een maximum aan uit zicht. Voor de voorste ramen een nieuwe glassoort gebruikt, wr»->-oo zich geen ijsvorming kan voordoen, terwijl de andere ruiten middels verwarmde lucht ijsvrij worden ge houden. Het aantal instrumenten is zo groot, dat een speciale man als werktuigkundige aan de bemanning is toegevoegd, die o m. tot taak heeft de instrumenten der vier machtige 3500 p.k Pratt en Whitneymotoren te controleren. Voorts doen een tela- grafist en een navigator in de stuur cabine dienst. De uiterst vernuftige inrichting van de ..cockpit" is het resultaat van jarenlange proefne mingen der ingenieurs van de Boeingfabriek. Tenslotte zij nog vermeld, dat in een zeer doelmatig ingericht laad ruim vooraan op het benedendek ongeveer vier ton vracht kan wor den geborgen, dat het intrekken van het enorme landingsgestel negen se conden en het laten zakken drie se conden duurt, dat een warme lucht- circulatie de gevaarlijke afzetting van ijs op vleugels en staartvlakken voorkomt, dat door rem schroeven, wielremmen en remklappen de uit loop na de landi 'g sterk wordt bd- kort, dat het elf en een halve meter hoge kielvlak kan worden opzij ge klapt om het toestel in de hangars te doen passen, datdoch genoeg! In de Stratocruiser heeft het men selijk technisch vernuft mogelijk wel het hoogste bereikt, dat voorlo pig te bereiken valt. Deze creatie is groots door haar afmetingen natuur lijk. maar ook door het verbazing wekkend technisch kunnen, dat daarin als hdt ware werd geconcen treerd! De stuurcabine van de Stratocruiser is zo groot als een flinke huis kamer. Links en rechts op de achtergrond zijn resp. de eerste en tweede bestuurder gezeten. Rechts op de voorgrond de werktuig kundige voor zijn instrumenten, links de telegrafist. De navigator is op de foto niet zichtbaar. T N de Lambertusstraat ln Kralin- gen staat een lelijk en somber schoolgebouw. Het ziet er niet naar uit, dat het in één jaar tijds be kendheid heeft verworven, men kan wel zeggen, over de gehele wereld. Want sinds 14 Mei 1948 is dit gemeentegebouw verhuurd aan de stichting „De Rotterdamse Jeugdherberg". In het eerste jaar van haar be staan is de jeudherberg bezocht door niet minder dan 7.000 trek kers, afkomstig uit alle delen van de wereld. Het gastenboek ver meldt de namen van Europeanen in meerderheid maar ook van Marokkanen, Syriërs, Philippino's, Zuid-Afrikanen en Noord- Zuid-Amerikanen. Trots wijst de herbergvader op de Arabische lettertekens in zijn gastenboek, die een Syrisch stu dent er in geschreven heeft. Waar- Post voor overzee Indonesië zeepost: ss Polydorus. ver. tr. 21 Mei van A'dam. aank. Batavia 19 Juni. Luchtpost: vertrek 11 en 13 Mei. aank. Batavia drie dagen na vertr. Wcst-Indlë, zeepost: ms Socrates, ver- tr. 13 Mel van A dam. aank. Willemstad 31 Mei, ms Hestia vertr. 20 Mei van A'dam. aank. Willemstad 14 Juni. Oranjestad 17 Juni; s s. Cottica, vertr. 25 Mei van A'dam. aank. Paramaribo 11 Juni; Luchtpost: vertrek op 13 Mei, aank. Willemstad dag na vertr. Para maribo cn Oranjestad twee dagen na vertr. Afrika mail ms Para. vertr. 17 Mei van A'dam, bezorging van 6 tot 21 Juni. Zuld-Afrika mail: ms Bloemfontein, vertr. 12 Mei van Antwerpen, aank. Kaapstad 29 Mel. ss. Durban Castle, vertr. 17 Mei van Southampton, aank. Kaapstad 2 Juni. Luchtpost: vertrek op 14 Mei aank: Johannesburg op 15 Mei U.S.A. mail ss Veendam. vertr. 13 Mei van R'dam. aank. New York 22 Mei; ss. Afoundrla. vertr. 17 Mei van R'dam, aanlfc New York 26 Mei. Lucht post: vertr. dagelijks, aank. dag. na vertrek. Canada mail: ms Prins Johan Wil lem Friso. vertr. 14 Mei van R'dam. aank. Montreal 28 Mel. Luchtpost dage lijks. aank. twee dagen na vertrek. Ziald-Amerika mail ms Alphard vertrek op 19 Mei van Rotterdam aankomst Montevideo 12 Juni. Bue nos Aires 14 Juni. Luchtpost: vertr. 12 Mel. aank Recife. Rio dc J.. Mont.. B. Aires 13 Mei. Australië mail: ss Almkcrk, vertr 11 Mei van R'dam naar Adelaide; 17 Mel vla Engeland India-Pakistan mail: ss Lieve Vrou wenkerk, %ertr. 13 Mei V3n R'dam n Bombay17 Mei via Engeland. In totaal verstrekt 156 millioen Herinneren onze lezers zich nog het consumentencrediet? Ongeveer drie jaar geleden, om precies te zijn, op 17 Juli 1946, ging de wet op het consumentencrediet werken, waardoor het mogelijk werd in dringende gevallen voorschotten uit 's Rijks kas te verstrekken, wel ke de credietnemers in staat zou den stellen onontbeerlijke duur zame gebruiksgoederen te kopen. Er was n.l. door de oorlogsomstan digheden bij tienduizenden gezin nen een grote achterstand ontstaan in kleren- en linnenkast. Inhalen daarvan met het gewone loon, dat nauwelijks toereikend was voor het dagelijks directe levensonderhoud, was niet mogelijk, tenzij de lonen sterk werden verhoogd, wat weer afstuitte op een goed afgestemde loon- en prijzenpolitiek. Vooraf sparen het voor de hand liggende middel om duur zame gebruiksgoederen te kopen duurde te lang. Daarom was deze vorm van crediet uitsluitend be stemd voor de wel zeer kleine man. De grootte van het crediet en de wekelijkse aflossing zouden ver band houden met de grootte van het gezin en de gezinsinkomsten. De gelegenheid tot het aanvragen in consumentencrediet werd tweemaal gegeven n.l. op het einde van het jaar 1946 en in het tijdvak van 19 Mei tot 7 Juni 1947. In Februari 1947 werden de eerste credietboekjes uitgereikt, terwijl de 2de credietverstrekking plaats vond begin Augustus 1947. Zij, die De Stratocrauser klieft het luchtruim. Haar vleugels tor sen een gewicht van 71.000 kg.! Nog niet zo lang geleden stond, dit gebied op cïe landkaarten a!s „terra incognita" aangege ven. een eerste credie ontvingen of daarvoor waren afgewezen, kwa men niet in aanmerking voor een tweede crediet. Aflossing De in de eerste periode verstrek te credieten (Consumentencrediet I) golden voor 'n besteding en aflos singsperiode van honderd weken, terwijl de in de tweede periode verstrekte credieten (Consumen tencrediet II) golden voor een pe riode van 75 weken, in verband met de omstandigheid, dat de grootte van deze credieten 75 pCt. bedroeg van het toegestane maxi mum in de onderscheidene gezins grootte-groepen bij crediet I. Het crediet werd verstrekt in de vorm van waardebonnen van f 5. Voor iedere f 100.crediet werd een vel met 24 genummerde bon nen verstrekt. De vellen zaten in een voorschotboekje. Bij een cre diet b.v. van f 800,bevatte dit boekje dus acht vellen met ieder 24 waardebonnen, waarvan er per vel twintig geldig werden ver klaard. Van elke twintig aangewezen bonnen, konden negentien worden gebruikt voor het aankopen van goederen, terwijl één bon gold voor vergoeding van rente- en admini stratiekosten. Naarmate er goederen, welke met het consumentencrediet kon den worden gekocht deze goede ren waren nauwkeurig aangegeven beschikbaar waren, werd een aantal nummers van de waarde bonnen geldig verklaard. Om te voorkomen, dat frauduleuze' inwis seling of verkoop van nog niet aangewezen bonnen plaats vond, werden willekeurige nummers aan gewezen. Dat de regering een tweede maal de gelegenheid gaf nog crediet aan te vragen geschiedde, omdat 'n aan tal mensen, misleid door een on juiste voorstelling van zaken, niet had durven aanvragen, aangezien het vreesde gedurende twee jaren te zwaar te worden belast. Toen de misleidende voorstellen waren weerlegd, kwamen nog tien duizenden aanvragen binnen. In totaal (consumentencrediet I cn II) zijn circa 390.000 credieten verleend tot een bedrag van 156 millioen gulden. In grote steden Uit de officiële statistische gege vens van de vier grootste gemeen ten kan het volgende beeld wor den gevormd. In Amsterdam werden verleend 40.000 credieten; in Rot terdam 42.000; in Den Haag een kleine 23 0 0 0 en in Utrecht tegen de 8 8 0 0 credieten. In verband met de wijze van af betaling waren de credietnemers over de volgende vier groepen ver deeld: Groep I: werknemers, die vast ten minste zes achtereenvolgende weken bij dezelfde werkgever gelse regering had een groot scheepse expeditie georganiseerd, om het binnenland van Afrika epen te stellen voor de Britse han del, maar de eenvoudige, in zich- letteren zelf gekeerde Livingstone was de man niet, om een dergelijke expe- tuurkunde. De klassieke waren zijn speciale liefhebberij. Op zijn zestiende jaar las hij ge- ditie te leiden. Bovendien hadden dichten van Vergihus en Horatius. zijn reizen navolging gevonden: Zelfs tijdens zijn werk zette hij Speke was de man, die de Nijl- zijn studies \oort, met een boek bronnen ontdekte en daarmede een op de spinmachine. Het lawaai raadsel, zo oud als de wereld zelf, van de machines deerde hem dan niet het minst. Des zomers deed hij ANNEER we op een de na,uur bestudeerde op zun moderne landkaart kijken, is het niet moeilijk wandelingen plantkunde en geolo- oploste. In 1865 vertrok Living- -j stone voor de derde maal. Vele lange tochten door het Schotse jaren vernam men niets van hem, land. Hij was een liefhebber van zodat een expeditie onder Stanley werd uitgezonden, om hem op te sporen. Deze „vond" hem bij 't Tan. na te gaan. waar de Zambesi stroomt, of wat de ligging is van c,e Dere studie is hém la er zéér ganXmée?. Stanley^ Ve^g" -tor a-waterval en of het Taneanyikameer. Er is echter een tijd <,„ur.mnn r naar Zanzibar en Livingstone trok de Victoria-watervallen of het Tanganyikameer. Er is echter een tijd van pas gekomen. durdedeétméf®enCgrote,hdonkere vfèkof''met' dTlettirs „terra incognita" In 1840 bood hij de Londense n^ê^ropen^^d^echtir onbekend land Men wist wel. waar de Zambesi in de zee uitmondde, Zendingsvereniging zijn diensten LI, HL .ÜS maar naar de plaats van haar oorsprong kon men slechts gissen. Even- aan en Werd na een speciale op- min wist men. waar de Nijl ieder jaar het water haalde, dat de Nyl- ieiding naar Afrika gezonden In :jj..- jn „innetnn onn naco van bUltengeWOne «-CU. 0.11 delta in Egypte midden in de woestijn een oase van vruchtbaarheid deed zijn. veel van zijn krachten en na een tocht van drie uur door een moe ras „waarbij men soms tot de Een voorbeeld voor anderen Aan David Livingstone komt de Ilala, Centraal Afrika, 4 Mei 1873," staat er op de zerk te lezen. we metgezellin op Door eigen studie werd, De Engelsen zijn er terecht trots eer toe. het hart van Afrika ont- op, dat de zoon uit een eenvoudig Port Natal maakte hij kennis met heupen door het water ging", werd zijn landgenoot Robert Moflat. gij hef B^ofo'mee? warden", wiens dochtei zijn vrouw en trou- Zeer veel moeite kostte het, zijn te brengen naar vele tochten sloten te hebben. Niet alleen was arbeidersgezin grote roem ver zijn eigen leven gewijd aan ont- wierf. David was de zoon van een lichaam over n Engeland. (Jntdekkingsreizen was zijn tweede reis in sommige In totaal heeft hij drie grote opzichten dus niet zo succesvol gê- tochten gemaakt. Hij ontdekte het weest, één belangrijk ding mogen dekkingstochten in dit onbekende land, maar volslagen zijn pio- theehandelaar van wie hij later zegt dat deze „te nauwgezet was om nierswerk spoorde ook anderen rijk te worden". Als jongen stond aan tot een avontuurlijk maar David reeds achter het weefge touw in een katoenspinnerij. De industrialisatie oefende in die da- gevaarlijk bestaan ten dienste van de wetenschap. Wie was Livingstone? Er zullen maar weinigen zijn, die nooit van hem gehoord hebben. Wanneer een Ngamimeer in de Kalahari, be reikte als eerste Europeaan de Zambesi en ontdekte tevens Victoria-watervallen, waar zijner nagedachtenis een slandbeeld is opgericht. In we niet vergeten: Hij heeft de aan dacht van de blanke wereld ge- de vestigd op de mensonterende sla- iu te v'enhandel. In zijn brieven naar groot Engeland heeft hij van de men- 1856 senroof zulke treffende beschrij- keerde hij van zijn eerste reis te- vingen gegeven, dat de Engelse regering een speciale afgevaardig de zond naar de sultan in Zanzi- gen nog niet zo'n drukkende in- rug en zijn publicaties over Afri- vloed uit op de massa als in de ka trokken bij de wetenschaps- - - tweede helft van de negentiende mensen in het vooraanstaande En- har, om deze zonodig met geweld, Londenaar gasten ontvangt uit eeuw, maar het leven van een ar- geland spoedig zeer de aandacht. den vreemde, zal hij hem zeker de Westminster Abbev laten zien, waar Engeland's grote zonen be graven liggen. Ook David Living- te dwingen, dit bedrijf te staken Geen wonder, dat men David beider was toch verre van aange- Genootschappen kozen hem tot „uiiu naam: Lange werktijden, lage lo- erelid en alle grote steden ontvin- Livingstone in Engeland beschouwt nen en geen sociale voorzieningen, gen hem met eerbewijzen. Konin- als een van de grootste vertegen- De jonge Livingstone had er echter gin Victoria ontving hem in audi- woordigers van Engeland's roem •71 "n 7innpn n n rrn *7 O t 7Pn^olintf t anfia TJii nam nntrlan alc- aanrir. 1. /a IQ A 1 or I stone heeft er zijn laatste rustplaats zijn zinnen op gezet, zendeling te entie. Hij nam ontslag als zende- rijkste periode. Op 18 April 1874, gevonden. worden en niets kon hem daarvan ling en werd consul in Oost-Afri- nu drie-kwart eeuw geleden, werd „Geboren in Lanarkshire, Schot- afbrengen. Op lange winteravon- ka. Deze reis heeft minder succes hij bijgezet in de Westminster Ab- land, 19 Maart 1813; Overleden te den studeerde hij theologie en na- opgeleverd dan de eerste. De En- bey te Londen. hadden gewerkt. Hun werkgevers moesten de terugbetaling inhouden en daarvoor spaarzegels op een spaarkaart plakken. Groep II: losse werknemers en kleine zelfstandigen, die hun terug betaling periodiek moesten storten bij een aangewezen bankinstelling. Groep III: werknemers bij grote werkgevers en pensioentrekkenden van grote pensioenfondsen, die de van de credietnemers ingehouden terugbetalingen rechtstreeks aan 't Centraal Bureau voor het Consu mentencrediet afdroegen. Groep IV: Steuntrekkenden en armlastigen, die niets of weinig be hoefden terug te storten. Van het verleende crediet zal cir ca 20 tot 24 terugkomen. Het juiste percentage zal eerst in de loop van '50, als alles is afgewerkt, bekend zijn. Dit alles betekent, dat 75 tot 80 van het verleende cre diet zal zijn kwijtgescholden. Critiek verstomd Behoudens dan in een bepaalde hoek, waar men altijd moppert, neen, ongemotiveerde critiek heeft, is de opmerking: „consumenten crediet is consumentenverdriet" verstomd. Het consumentencrediet heeft goed gewerkt en is goed be steed, zeker door 98 van de cre dietnemers. Is nu een nieuwe vorm van con sumentencrediet nodig en moge lijk? Daarover een volgende maal. PANS. Gevalleneii-herdenkinsi in Overveen OVERVEEN. Een schat van bloemen voerden de honderden le den van de Bond van ex-politieke gevangenen in oorlogstijd met zich mee, toen zij Dinsdagmorgen hun jaarlijkse tocht naar de ere-be- graafplaats bij Overveen maakten. Een stille ontroering maakte zich van hen meester, toen zij daar weer stonden bij de graven van hun makkers, die voor het vuurpeloton hun leven gaven voor de vrijheid van ons land. Veel gesproken is daar niet, al leen dr. J. E. baron De Vos van S t e e n w ij k hield een herden kingsrede. „Latere geslachten zul len hun namen uit de geschiedenis boekjes moeten leren, maar in ons hart staan hun namen nog steeds gegrift". Het Haarlemse Politiemuziek- corps speelde zachtjes koraalmu- ziek. schijnlijk zijn het een paar vrien delijke woorden aan het adres van de herbergvader en -moeder of over Rotterdam. Amerikaanse ont boezemingen in het gastenboek drukken doorgaans bewondering uit voor onze schoongeboende stra ten, een complimentje dus aan de Rotterdamse straatvegers! Of de buitenlandse en Neder landse bezoekers ook zo tevreden waren over de inrichting van de Rotterdamse jeugdherberg? Trek kers zijn bescheiden, over 't alge meen jonge mensen, die geleerd hebben, genoegen te nemen met sobere eenvoud. Het gaat hun er om, op de goedkoopste manier zo veel mogelijk te zien en te genie ten van vreemde anden en volken. Het lidmaatschap van een interna tionale jeugdherbergorganisatie (waarbij de Ned. Jeugdherberg- centrale is aangesloten), maakt het hun mogelijk, van herberg tot her berg te trekken. Alleen in Neder land zijn 38 jeugdherbergen. Daaronder zijn er, waarmee ons land eer inlegt; die zowel naar uiterlijk, inrichting als ligging, aantrekkelijk zijn voor de jonge mensen, die er een of meer dagen logeren. Den Haag b.v. heeft in Loosduinen een pracht van een jeugdherberg, die bij landgenoot en vreemdeling een prettige indruk achterlaat. Dat is van belang voor een stad, er zit een stuk vlagver toon in, dat niet moet worden on derschat, gezien de grote aantallen jonge buitenlanders, die jaarlijks in onze jeugdherbergen overnach ten. Rotterdam daarentegen, dat toch zo graag goed voor de dag wil komen, slaat met zijn jeugdherberg maar een pover figuur. In de als slaapzalen voor circa 160 jongens en meisjes ingerichte schoollokalen ontbreekt alle sfeer. De met stalen kribben (drie hoog boven elkaar) volgezette lokalen maken een som bere indruk. Niets Ls er gedaan tot verhoging der gezelligheid en hui selijke sfeer, die in andere jeugdherbergen zo dikwijls te vin den zijn. Zelfs geen vrolijk verfje kon er overschieten. De conversatiezaaltjes verdienen die benaming niet; grauwe school lokalen zijn het, zonder een zweempje gezelligheid. Welgeteld één douche-inrichting is er in het gebouw met zijn sombere en holle gangen en trappenhuizen. En hier, in dit gevangenisachtige gebouw verwacht men dit jaar 10.000 trek kers. Tienduizend jonge mensen, gevoelig voor indrukken, die zij meenemen, naar hun woonplaats, dikwijls ver van Nederland! Rotterdam pocht zo graag op zijn prachtig ontwikkeld particulier ini tiatief, dat reeds zo veel goeds spontaan tot stand gebracht heeft. In de Rotterdamse jeugdherberg echter, is men te kort geschoten. Een somber, lelijk gebouw, de Rotterdamse Jeugdherberg. 7O'N brede gordel is echt iets voor slanke figuurtjes. Hij geeft aan een eenvoudig japon netje een heel ander aanzien, en u kunt hem ook gebruiken om een te kort geworden jurkje te verlengen. Heel aardig is het om hem in dezelfde kleur te nemen als b.v. uw korte jasje, of hem te dragen in combinatie met een strik, een kraagje, tas of hand schoenen van hetzelfde mate riaal. U maakt hem van dubbe le stof met een tussenlegsel van linnen. Het mooiste is om de binnenkant tegen te zomen. Het eerste gordeltje sluit in de linkerzijnaad met haken en oog jes of, als u het tussen het lijf je en de rok naaitmet druk knoopjes of een treksluiting. Op de taillenaad naait u een paar kleine lusjes, waardoor u een 2 d 2cm. breed ceintuurtje van de japonstof haalt, dat u van voren strikt. Bij het andere gordeltje zijn de voorkanten volgens de stippellijn- tjes geknipt. Op de taillenaad wordt een smal ceintuurtje gestikt tot 5 cm. vanaf de voorkanten, clat we met een gesp of strikje sluiten. Wilt u het liever los laten, zodat u het eens door een ander kunt ver vangen, dan sluit u de gordel met haak en oog en maakt lusjes om de ceintuur op zijn plaats te houden. Bij een effen jurkje staat een geborduurde gordel leuk en voor een avondjaponnetje is een gar nering met lovertjes of kralen bijzonder aardig. U bewerkt hem dan vóór het in elkaar naaien. Aan een eenvoudig wit bloesje en een effen rok kan een geruite of gestreepte gordel iets aparts ge ven, zo u ziet. Bij een rok van be werkte stof hoort een effen gor del. ELLA BEZEM ER Advertentie l.M. Haarwassen 'n genot maar..met het VH 76 0179

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 4