DAGBLAD VOOR AMERSFOORT J Regering hoopt op een tijdperk van vrede en welvaart Verlof nodig Als Republiek overeenkomst niet nakomt vervalt accoord Nieuw tijdperk ingeluid r Achter vreugde in Berlijn gaat kilte verborgen Sneltrein stoof dwars door het verkeer r Sombergestemde Bevin rafelt Moskou's politiek uiteen Geallieerden keuren grondwet van West-Duitsland goed Negende jaargang, No. 110 Vrijdag 13 Mei 1949 Opgericht door de Stichting nHet Parool - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER, MINISTER VAN MAARSEVEEN OVER INDONESIE In dc verklaring, die minister Van Maarseveen Donder dagmiddag in de Tweede Kamer aflegde over het regeringsbeleid t.a.v. Indonesië, heeft hij de hoop uitgesproken, dat, nu de Neder landers en de Republikeinen in Batavia tot overeenstemming zijn gekomen, een tijdperk van vrede en welvaart in Indonesië zal aanbreken. Hij legde er echter de nadruk op, dat de beloften, die Sukarno en Hatta hebben gedaan, de Republikeinse regering niet binden. Als deze regering de overeenkomst niet nakomt, dan vervalt het accoord, zei hij. Voordat hij tot een bespreking van de inhoud en de strekking van de overeenkomst overging gaf de minister een kort overzicht van enkele leiten, die aan het sluiien van het accoord zijn voorafge gaan. Hij releveerde o.m., dat hij op 16 Februari in de Kamer heeft verklaard, in welke richting de Nederlandse regering de oplos sing van het Indonesisch vraag stuk zocht. Vraagt men thans, of de regering de toen uitgestippelde gedragslijn heeft gevolgd, dan luidt het antwoord, dat de regering koers heeft gehouden in de rich ting van het toen aangegeven doel. maar zich tijdens de vaart daar heen kleine richtingswijzigingen heeft veroorloofd, die noch aan gekondigd. noch voorzien waren. Hij herinnerde er aan dat de mi nister-president op 12 Augustus 1948 had gezegd en na het begin van de tweede politionele actie had herhaald, dat „voor een herstel van de staatkundige en economische eenheid in Indonesië, voor het her leven van de welvaart, voor het scheppen van een rechtsorde, die 'waarborgen biedt voor allen, het van groot belang is, dat de Repu bliek op korte termijn haar plaats inneemt ln de Verenigde Staten van Indonesio. In de overeenkomst, die op 7 Mei te Batavia ls afgesloten, wordt nu voorzien, dat de Republiek als een staat zijn plaats zal Innemen In de Verenigde Staten van Indonesië. Staat in de Staten De thans gesloten overeen komst voorziet in een overbrug ging van deze periode, doordien de Republiek in een gedeelte van haar vroeger territoir wordt hersteld Minister Van Maarseveen herin nerde aan het plan-Beel, dat een 'vervroegde overdracht van de sou- vereiniteit beoogde. Daaruit sproot o m. voort het plan tot het houden van een ronde-tafel-conferentie te 's-Gravenhage op 12 Maart. Na te hebben aangehaald, dat de regering in Februari verklaarde: „het zou een onherstelbare slag zijn als de regering in Djokja zou wor den hersteld", merkte rar. Van Maarseveen op, dat zij, die nu de re gering verwijten op dit belangrijke punt te zijn afgeweken, een deel van de waarheid aan hun zijde hebben. De volle waarheid is, dat de rege ring aan haar verklaring, de moti vering verbonden heeft, dat de re publikeinse regering niet bereid was, tot de federale interim-rege ring toe te treden, en dat zij niet had doen blijken, de guerilla af te gelasten Op deze punten nu is een duide lijke ommekeer ingetreden. Nadat de regering aan de uit nodiging van de Veiligheidsraad tot het houden van een voor-conferen tie gevolg had gegeven, was het duidelijk, dat zq bereid was een her stel van. de republikeinse regering in Djokja in overweging te nemen. Het accoord behelst de verkla ring van de Republikeinen omtrent beëindiging van de guenllastrijd. vreedzame samenwerking en deel neming aan de ronde-tafel-conferen tie. Deze verklaring Is minder sterk dan die welke de Nederlandse de legatie heeft gegeven. De Nederlandse verklaring bevat een verbintenis van Nederland, de verklaring van de republikeinse de legatie slechts een belofte van de twee hoogste regeringspersonen van de Republiek, die echter zonder meer de Republiek niet bindt. Andere positie Mr. Van Maarseveen acht te het onder de huidige om standigheden mogelijk, zelfs waarschijnlijk, dat de Republiek langs de door haar leiders inge slagen weg met minder be- - i TEKEN DES TIJDS "P)E BRITSE REGERING heeft zojuist een boekje uitgegeven, dat de titel heeft „A Prospector's Handbook to Radio-active Mineral Deposits". Het werkje heeft ten doel. het onderzoek naar uranium houdende ertsen in de Engelse kolo niën aan te moedigen. Bovendien heeft de regering gegarandeerd, dat het in de komende tien jaren alle ertsen tegen hoge prijzen zal op kopen. Het zoeken naar uranium is in de gehele wereld aan de gang. Berichten over min of meer aan zienlijke vondsten zqn in de laatste tijd uit Ontario, Egypte, Zweden, de Oeral en het Franse plaatsje Saint Sylvestre bü Limoges ge komen Het rijkste uraniumdistrict is echter nog altijd Katanga in de Eelgische Congo, waar zich volgens schattingen 11.000 ton van het kost bare element bevindt, tegen 7000 11 ton in Canada en 1500 ton in Tsje- choslowakije. De ijver, die men bij het zoeken naar uranium aan de dag legt, is begrijpelijk. De opwek king van atoomenergie is een kunst, die. eenmaal tot ontwikkeling ge bracht, een grote zegen voor de mensheid zal kunnen zijn. Helaas echter is uranium tevens de belang rijkste grondstof van de atoombom. Daarom is het ons niet mogelijk in de uitgave van het Engelse boekje iets anders te zien, dan een niet zeer verheugend teken des tijds. In het zoeklicht Nog weinig verandering Weersverwachting, medege deeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Za terdagavond. In de kustprovincies overdrij vende wolkenvelden, nog bijna overal droog weer. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tus sen Noord en West. Weinig ver andering in temperatuur. In het overige gedeelte van het land tamelijk heldere en koude nacht met plaatselijk nevel of mist. Morgen overdag geleidelijk toe nemende bewolking maar nog droog weer en iets hogere tem peraturen dan vandaag. Weinig wind. 14 Mei: zon op 4.48, onder 20.25; maan op 23.45, onder 5.27. Nee toch...? Heus! Toen de Amerikaanse piloot James Worsham in Richmond na een vlucht van 6 uur moest landen om zijn motor na te kij ken, ontdekte hij boven aan de motor een vogelnestje met eie ren. Samen met de instructeur- vlieger Jimmy Morris (rechts) bekijkt hij het nestje met dc nog onbeschadigde eieren. zwaar kan bekrachtigen en daarna realiseren wat haar lei ders voor ogen staat. Indien de republikeinse leiders niet zouden slagen in de realisering van de door hen aan\aarde politiek, zou de overeenkomst komen te ver vallen. De overeenkomst moet men zien als een poging tot doorbreking van het wederzijdse wantrouwen. De Nederlandse regering heeft nu de weg ingeslagen, die uitsluitend kan lelden tot een oplossing van bet conflict. De overeenkomst heeft thans In ternationaal de grootst denkbare in stemming gevonden. Amerika toont zich zeer verheugd, Aziatische sta ten, die zich voor het Indonesisch probleem sterk interesseren, hebben dc overeenkomst toegejuicht. De commissie ad hoe heeft besloten de Indonesische kwestie van de huidige agenda der Assemblée af te voeren. Deze internationale morele steun zal voor alle betrokkenen een spoorslag zyn om de thans gesloten overeen komst ook tot verwezenlijking te brengen. De Nederlandse' regering heeft er geen bezwaar tegen gehad de om schrijving „Djokja en omgeving" ruim te interpreteren, zei dc minis ter. De sultan van Djokjakarta zal waarschijnlijk belast worden met de handhaving van de orde in dit ge bied. Voor de terugkeer moet een accoord bereikt zijn over de maat regelen ter staking van de guerilla, het herstel van de vrede en de hand having van recht en orde Geen nieuwe negara's De Nederlandse regering heeft be sloten in de overgangstijd geen ne gara's of daerah's of uitbreiding daarvan meer te erkennen voor zo ver zulks betrekking heeft op ge bied, dat vóór 19 December 1948 on der Republikeinse controle stond. Verder ls bepaald, dat de Repu bliek als een staat haar plaats in de .Verenigde Staten van Indonesië zal innemen en in het voorlopig ver tegenwoordigend lichaam daarvan een derde van het aantal zetels zal bezetten. De jongste geschiedenis van het Indonesisch probleem is rijk aan te leurstellingen voor alle betrokken partijen, zei de minister. Het heeft geen nut op dit ogenblik na te gaan waaraan die teleurstellingen te wij ten zijn. Wel mag de wens worden uitgesproken, dat een nieuwe geest zal intreden, waaruit men de kracht zal putten om de in het verleden be gane fouten te vermijden Nieuwe kolenbonnen Ruimer toewijzing? (Eigen berichtgeving DEN HAAG. Over enkele da gen zullen de nieuwe kolenbonnen voor het seizoen 19491950 wor den aangewezen. Verwacht wordt, dal een ruimere aanwijzing zal ge schieden dan voor de beide vorige seizoenen. Dc verwachting, dat op grond van de Benqlux-overeen- komst waarbij in principe is vastgelegd, dat de rantsoenerlngs- maatregelen in Nederland voor Januari zullen worden afgeschaft ook aan dc kolendistrihutie een einde zal worden gemaakt, vindt in de aanstaande bonnenaanw ijzing nog geen bevestiging. Het is ech ter geenszins uitgesloten, dat de kolenrantsoenering het einde van het seizoen niet zal halen. Dat zal echter afhangen van het produc tie-verloop. BERLIJN. Millioenen juichende Berlyners vierden gisteren de op heffing van de blokkade, die hun zenuwen een winter lang op een harde proef heeft gesteld. Jong en oud, de invaliden en zelfs de blinden lieten het werk en het spel rusten voor twee reusachtige bijeenkomsten, die voor deze gelegenheid werden gehouden. Achter de vreugde viel echter een kilte te bespeuren. De omvang en het bestaan van twee reusachtige bijeenkomsten en de toon der redevoeringen bewezen immers opnieuw de scherpe verdeling ln communisten en anti-communisten. Terwijl reusachtige menigten mensen voor het stadhuis in de Amerikaanse sector van Berlijn sa menstroomden om deel te nemen aan een demonstratie, die door het Westelijke stadsbestuur was gepro clameerd, verzamelden meer dan 100.000 communisten zich op de Un- ter den Linden in de Sowjet-seetor. Zij waren uit de gehele Oostelijke zone gekomen om te demonstreren voor het „democratisch blok". Zij droegen spandoeken met leuzen, die opriepen tot steun aan de verkiezin gen voor het „Duitse Volkscongres", die Zaterdag en Zondag gehouden worden. Voor het stadhuis ln de Ameri kaanse sector ging een gejuich op, toen de socialistische leider Carlo Schmidt in een rede verklaarde, dat „de nieuwe gestapo ln de Sowjet- zone, de zogenaamde volkspolitie" moest worden vernietigd. Hij eiste verder, dat „het nieuwe concentra tiekamp in Buchenwald" afgebroken werd. De reizigers in de eerste Duitse passagierstrein. die na de blokkade in Berlijn arriveerde, klaagden, dat zij door de Sowjet-Russlsche solda ten te Marienbom „ruw behandeld" waren. Zy zeiden, dat gewapende Russen mannen, vrouwen en Kinderen ver schillende uren lang in een ril buiten de trein lieten staan, hen fouilleer den en hun bagage grondig door zochten. Alle met Westerse licentie verschijnende kranten werden door de Russen ln beslag genomen. De reizigers moesten hun Westelijke marken tegen de door de Sowjets vastgestelde koers van 80 Oostelijke pfennige voor een Westelijke mark inleveren. Wat vrolijkheid verschafte een race tussen vrachtauto's, beladen met aardappelen en groenten, op de grote weg van Helmstedt naar Ber lijn, om geldprijzen, die door Ber- hjnse fabrikanten ter beschikking waren gesteld. Het snelst was een vrachtauto uit Brunswqk met een lading komkommers. Naast zijn prijs in geld kreeg de chauffeur drie flessen wijn en een vergulde krans. HARD WORDT ER GEWERKT aan dc bouw van dc nieuwste vaste brug over de Rijn te Arn hem, welke in de plaats zal komen van de thans »n gebruik zijnde bailey-brug. In Septem- ber hoopt men zover gevorderd te zijn, dat dc nieuwe brug. welke naast de Bailcy-brup geconstrueerd U'ordf. verrold, kan worden. Links de Bailey brug. Philippijnse lening voor Indonesische Republiek MANILLA. Twee Indonesische Republikeinse leiders, de minis'/ r van financiën, A. Maramis, en C. Tamboe, worden binnenkort in Manilla verwacht. De aard van hun missie is offi- ciëel niet bekend gemaakt, maar waarnemers veronderstellen, dat het bezoek verband houdt met het door de Republiek aan de Philip pijnse regering gedane verzoek om een lening van 1 millioen peso (1.325.000 gulden). BUSSUM. Met een snelheid van circa 80 km. per uur en een gillende fluit raasde Donderdag om kwart voor negen de sneltrein van 8.25 uit Amsterdam naar Enschede door het station van NaardenBussum. terwijl onge veer honderd reizigers op het perron, die op de stoptrein naar Amersfoort stonden te wach ten, met ontzetting tot de ontdek king kwamen, dat de spoorbomen langs de overweg vlak achter het station niet waren gesloten, zodat het op dit spitsuur vrij drukke verkeer, onbewust van het drei gende gevaar, zich naar beide zij den over de spoorrails voortbe woog. De spoorbaan maakt in het sta- tipn een vrij scherpe bocht naar links. ZQdat de mannen op de lo comotief, aan de linkerzijdede baan verkennend, eerst halver wege het perron tot de ontdekking kwamen, dat de machine recht op de wielrijders, voetgangers en auto's inreed. De machinist zette de remmen aan en trachtte tegelijker tijd met korte en lange stoten op de fluit het publiek te waarschu wen. Het was onmogelijk de trein nog voor de overgang tot stilstand te brengen en zo vloog de locomo tief dwars door het verkeer op de overweg heen. Op het laatste mo ment wisten enkele wielrijders en voetgangers de dans te ontsprin gen. maar een personenauto een z.g. volkswagen kreeg een enor me klap van de linkervoorzijde van de locomotief en werd opzij geworpen. Wonder boven wonder kwam de inzittende, de heer Van Voorst uit Bussum, er met de schrik af. dank zij het feit, dat de auto niet werd meegesleurd. De trein kwam ca. vijftig meter verder tot stilstand en had 15 minuten vertraging. Onderzocht wordt of een defect aan de spoorboominstallatie de oorzaak van dit nog goed afgelo pen ongeluk zou kunnen zijn. Geringe prijsdaling van wollen stoffen verwacht Daar zich op de internationale wolmarkt een prijsdaling voordoet, houdt de regering rekening met een uitwerking hiervan op de prijzen van wollen weefsels. Hoewel de om vang hiervan gering zal zyn. zal hieruit ook invloed uitgaan op de verbruikerspryzen. Voorts deelt de regering mede. dat met ingang van 27 Mei aan staande de winstmarges op utility en niet-utility wollen stoffen zullen worden gelyk getrokken. KNAC verzoekt regering opheffing rijverbod De KNAC heeft zich opnieuw tot de regering gewend met het ver zoek het Zondags-rijverbod voor auto's op te heffen. Zij wijst op dc grote nadelen, die er volgens haar aan dit erbod verbonden zijn. Fanny vliegt naar Amerika (Van ónze sportredactie Fanny BlankersKoen. onze Olympische athletiek-kampioe- ne. gaat weer een buitenlandse reis maken. Morgen stapt zij in het KLM-vliegtuig naar New York. Vandaar zal zij naar Los Angeles reizen, waar ze op 20 Mei deelneemt aan wedstrijden in hef kader van de amateur- dthlètiek-kam pioen schappen. Op 28 Met loopt Fanny in New York. evenals te Los An geles, de 200 meter en de 80 me ter horden en u kunf het ge loven of niet een dag later, op 29 Mei, in... Amsterdam Dan zal ze uitgeslapen of nief mee doen aan de wed strijden van haar vereniging „Sagitta" en de A.V. '23. ,.De Republiek '.s opgericht op de wore waarop dc marskramer een Vliegende Winkel op poten zet en rij verhindert al Jarenlang dat Nederland de Konlnkiyke belofte waar kan maken Haar ieiders. die zelf ln een wereld van weel de leven, misbruiken simpelcn van geest tot het nnjigen hunner waandenkbeelden. Wanneer die leider^ thans hier tn de raai ra ten. rou Ik niet schromen tegen hen de zwaarste straf te eisen wegens moord en poging tot moord'* (Mr A C. van der Hoogte, auditeur-militair bij het Bijzonder Krijgsgerccht van de Mariniersbrigade te Surabaja). aUet IS DUIDELIJK dat van 1 1 de Nederlanders in Indone sië. die dagelijks te maken hebben met de guerilla-activiteit, veel ge vergd wordt. Van hun zenuwen niet in de laatste plaats. En het is even zeer duidelijk, dat de spanning, waaronder zij leven, soms een uit weg zoekt ènders, dan die welke men in particuliere kring kan ver wachten. En zo heeft ook mr A. G. van der Hoogte, auditeur-militair te Surabaja. in een proces tegen vijftic gevangenen die half Maart een aan val op de stad hadden gepleegd, eens fris van de lever verteld hoe hij nu wel over de Republiek en zyn leiders denkt Hij heeft daarbij ongetwijfeld niet alleen zijn eigen mening verkondigd, maar datgene gezegd, wat bij hon derden Nederlanders leeft, die in de Republiek een gevaar voor de orde en de rust zien. Mr. van der Hoogte heeft zijn visie ten beste gegeven op een wijze, waar de honden geen brood van lusten en wanneer Su karno en de zijnen nog in twijfel verkeren wat veel Nederlanders zou den doen, indien daartoe de gelegen heid bestond, dan kunnen zij in de woorden van mr. v. d. Hoogte zeker heid vinden: de kogel. De Nederlandse regering denkt daar anders over cn is juist tot een accoord gekomen met mr. v. d. Hoogtes „marskramer van de Vlie gende Winkel".' Nu moet men. wil men de orde en de tucht handhaven, de hier gesig naleerde tegenstrijdigheid even in disciplinair verband plaatsen. Het lijdt geen twijfel, dat de onverenig baarheid van de gedragslijn der Ne derlandse regering en de .opvattin gen van mr. v. d. Hoogte, ten nadele van laatstgenoemde uitvalt. Althans wanneer men uitgaat van de tot nog toe onaangetaste stelling, dat onze regering dc meerderheid van het volk vertegenwoordigt en dat mr. v. d. Hoogte slechts een radertje in het geheel is en in dienst staat van de gemeenschap, die door de rege ring wordt vertegenwoordigd. Het is mr. v. d. Hoogtes goed recht om Sukarno en alles wat in de buurt van Djokja ligt, voor ecuwig de verschrikkelijkste dingen toe te dichten, zolang hij tenminste in zijn eigen huiskamer -blijft. Achter de groene tafel van het recht Is hij een vertegenwoordiger der Nederlandse regering wiens politieke mening niet wordt gevraagd en aan wie h«t niet past ten aanschouwen van iedereen en ten aanhoren van de ganse wereld 'n party, waarmee Den Haag onder handelt, uit te maken voor mars kramers en van harte de doodstraf toe te wensen. Het is een uiting van een onorde lijke geest zoals er helaas op dit mo ment zo velen in Indonesië zijn, die niet kunnen scheiden hun persoon lijke afkeer van het onderhandelen en hun plicht als ambtenaar jegens dc Nederlandse regering in Den Haag. De juiste remedie voor deze slachtoffers van dc zenuwenoorlog in ons tropisch gebied, kan slechts zijn een uitgebreid, langdurig Euro pees verlof. Op een Londensc tentoon stelling van moderne schil derkunst is een lste prijs toege kend aan zekere Thomas War- bis. Na de prijsuitreiking bleek, dat Thomas 6 jaar oud is, van schilderen niets afweet en maar wat met verf geknoeid had. Zijn vader had het landschap'als grap ingestuurd. Politieke vluchtelingen uit Hongarije nemen volgens de Oostenrijkse politie een kat in de zak mee. Als de Hongaarse politie speurhonden achter hen aanjaagt, laten zij de kat los, de honden vliegen dan achter de kat aan cn de vluchteling kan veilig ontkompn. In Pretoria hebben studenten onder ijselijke bedreigingen flinke sommen gelds van rijke ingezetenen afgeperst. Dat is een misdaad, die zij een dag in het jaar ongestraft mogen be drijven. De baten, deze maal 50.000 gulden, gaan naar het kinderziekenhuis. Op 26 Maart gaf de Londense „Daily Worker" zijn lezers 'n ideologische tip voor de Grand National. Het adviseerde hun op Russian Hero (Russische held) te zetten. Het paard won en be taalde 100 voor 1 'At. Deze week probeerde het communistische blad het weer. In een race om 20.000 gulden tipte het China Victory. De knol werd elfde in oen veld van dertien paarden. v. Vijfde transatlantische KLM-lijn DEN HAAG De K.L.M zal we- derom een nieuwe transatlantische lijn openen en wel van Amsterdam via Glasgow, Gander, Montreal in Canada en Havanna op Cuba naar Curagao. Deze nieuwe dienst zal tweemaal per week met Constella tions worden gevlogen. Lagerhuis keurt het Atlantisch Pact goed LONDEN. Het Britse Lager huis heeft gisteravond met 333 tegen 6 stemmen een regeringsmo tie aanvaard, waarbü Engelands deelneming aan het Atlantisch Pact wordt goedgekeurd. Aan de stemming ging een motie vooraf, die geopend werd met een rede, waarin minister Bevin scher pe critiek op de buitenlandse poli tiek van de Sowjet-Unie leverde. „Ondanks de totstandkoming; van de organisatie der Verenigde Na ties, kwamen wij", aldus Bevin, „te staan tegenover een groepering van landen in Oost-Europa, die naar mijn mening de eerste bewuste stap was naar de verdeling van Europa. Wij zagen, dat het ene land na het andere volledig aan Sowjet- Rusland ondergeschikt werd ge maakt. De grootste bemoediging putten wij in die dagen uit het aanbod van de Marshall-hulp. Dit wees op de vurige wens der V.S om bij te dragen tot het helen van de wonden van Europa. In de tijd, dat het Marshall-plan werd voor gesteld, stond de zaak er vrij slecht voor, dat kan ik u verzekeren. Er was grote nervositeit en de bedrei ging van Molotow, toen wij in Pa rijs besloten voort te gaan met het plan-Marshall, was geen loze drei ging. Wij constateerden dit later, naar aanleiding van de gebeurte nissen in Frankrijk. Italië en zelfs in ons land, toen pogingen werden gedaan om door beïnvloeding der vakbewegingen het economische herstel tegen te werken. De landen van de West-Europese Unie wer den door deze gebeurtenissen ge noopt ernstige aandacht aan hun defensie te schenl-en. Dc beschul diging is geuit, dat het Atlantisch Pact agressief is en dat het oorlog zal brengen. Mijn antwoord hierop is, dat de afwezigheid van het At lantisch Pact de oorlog noch in 1914, noch in 1939 heeft tegenge houden. Als een pact als dit be staan had. hadden deze oorlogen misschien voorkomen kunnen wor den. „Het pact", zo besloot Bevin, „is bedoeld de deelnemende landen te gen agressie van buiten af te be veiligen. tot de Veiligheidsraad de nodige maatregelen heeft getrof fen." Na Bevin nam Churchill, de lei der der oppositie het woord. Hij zeide. dat hij het eens was met de „sombere rede" van Bevin. „Ik ben blij, dat hij de opheffing door de Sowjet-regering van de blokkade van Berlijn niet heeft aangegrepen als een gelegenheid om te verklaren, dat een belangrijk vredesgebaar gemaakt is. Wij jui chen het Atlantisch Pact hartelijk toe en wij danken de Verenigde Staten voor de schitterende rol, die zij in de wereld spelen." „Amate" kreeg reeds 9000 bezoekers De Amersfoortse missle-actie-tentoon- stelllrig in de Markthal heeft geenszins over gebrek aan belangstelling te kla gen. Nadat Woensdagmorgen de 5000ste bezoeker werd genoteerd, meldde zich vanmorgen de 9000ste. Tripolitaanse Arabieren dreigen met revolutie WASHINGTON. Het Ameri- kaanse consulaat in Tripolis heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington er van ver wittigd, dat Arabische leiders heb ben gedreigd met een „vredige bur gerlijke revolutie". Zij zullen wei geren samen te werken met het Brits bestuur in Tripolitanië. in dien Engeland een politiek voort zet. „die de bevolking van Tripoli tanië in de handen van Italiaanse beulen speelt". De consul heeft een schryven van deze iphoud ontvan gen, dat ondertekend is door de jF£LT^PA|i FRANKFORT. Do drie Westeiyke militaire gouverneurs hebben gis teravond bekend gemaakt, dat zq, met enig voorbehoud, de „fundamen tele wet" van de nieuwe Duitse federale republiek goedkeuren. Het voor behoud der geallieerden houdt het volgende in: de clausule waarin Berlijn tot lid-staat wordt verklaard, wordt voor het ogenblik te niet gedaan; noodmaatregelen behoeven geallieerde goedkeuring; eenstemmigheid der geallieerden is vereist voor elke wet, die de staatsgrenzen binnen Duits land wyzigt, uitgezonderd voor Wuerttemberg-Badcn. bekend gemaakt, dat de drie gou verneurs overeenstemming hebben Vorming Duitse regering ongeveer 10 Juli De geallieerden z\jn van oordeel, dat de minister-presidenten van de „Laender" het enige Duitse lichaam vormen, dat gerechtigd is de uit voerende macht uit te oefenen, han gende de vorming van een federale regering. In twee paragrafen wordt uiteen gezet. dat de toepassing van de con stitutie in het algemeen gesproken afhankelijk is van het bezettingssta tuut, dat van kracht zal worden, zo.- dra een federale regering is ge vormd. Generaal sir Brian Robertsen, de Engelse militaire gouverneur, heeft moefti van Lybië, de voorzitter en vice-voorzitter van het Bevrijdings comité, de grote kadi van de stad Tripolis en vier vooraanstaande Arabische zakenlieden. „De stad is rustig, doch de spanning houdt aan", aldus de consul. Volgens het ministerie is deze gespannen toestand een gevolg van het besluit van de subcommissie der Algemene Vergadering der V. N. om Tripolitanië eind 1951, on der Italiaans beheer te stellen. Terug naar de goede oude tijd AMSTERDAM. De derde klas- se wachtkamer van Jiet Centraal Slation in Amsterdam had gisteren meer van een bqenkorf dan van een normale wachtkamer. De zeshon derd passagiers van de sneltrein AmsterdamMarseille, welke aan sluiting geeft op de Kota Inten van de Rotterdamsche Lloyd, de eerste Lloyd rapidc, welke sedert de be vrijding uit Amsterdam vertrok, waren hier bijeen om bagage te laten controleren, papieren in orde te maken en alle verdere zaken, die op het laatste moment geregeld moeten worden, te behartigen. Reeds hedenmiddag om 12 uur konden de passagiers aan boord gaan. 6 Juni zullen zij de Indonesi sche bodem betreden. DELFTS MADRIGAAL KOOR VOOR RADIO BRUSSEL Het Delfts Madrigaalkoor zal. onder leiding van Pierre van Hauwe. Zondag van 6 uur tot half zeven een concert geven voor de Vlaamse omroep to Brus sel. Het programma bestaat voorname lijk utt volksliederen en een madrigaal uit de 16e eeuw. Het koor zal tevens concerten geven voor middelbare scho len te Roosendaal en Gyzecgem (België) en te Bazel bij Antwerpen. bereikt over het „kleine bezettings statuut" voor West-Beriyn. Professor Carlo Schmld, socialis tisch leider der Duitse Constitueren de Vergadering, heeft meegedeeld, dat, aangenomen dat de voorberei ding van een algemene verkiezing zes weken zal vorderen, de Duitse regering ongeveer 10 Juli gevormd zal z(jn en voor eind Augustus in functie kan komen. Amerika overweegt troepenevacuatie uit Duitsland PARIJS. De ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten zullen op 21 Mei in Parijs bijeen komen. Op deze bijeenkomst zul len de drie ministers in de gelegen- heid zijn van gedachten te wisse len» alvorens de conferentie van de Raad van Ministers der Grote Vier op 23 Mei begint. Zaterdag zullen in Parijs reeds de voorbereidende besprekingen van Britse, Franse en Amerikaanse functionarissen beginnen. Leden van de Britse delegatie vertrokken heden naar Parijs. De New York Times schreef gis teren, dat Amerika bezig zou zijn, een plan te bestuderen voor de te rugtrekking van buitenlandse be zettingstroepen in Duitsland naar drie Noordelijke havensteden. Het blad deelde mede. dat het plan met Engeland en Frankrijk besproken zal worden. Volgens dit voorstel zouden de Britse troepen zich te rugtrekken in het gebied van Ham burg, de Amerikaanse troepen in het gebied van Bremen en de Sow- jet-troepen in het gebied van Stet tin. Deze troepen zouden slechts over zee verbindingen met elkaar mogen onderhouden. Frankrijk, dat een gemeenschappelijke grens met Duitsland heeft, zou zijn troepen op eigen grondgebied terugtrekken.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1