VOORAL VOOR DE VRÜUW W\ f m m f m I Marian Gobius bezielt klei hout en steen Misschien juist wat U zocht? „Twee kamers met keuken", voor gezin zonder kinderen De verloofde van Uw ook eenzaam Kerkmeester, van Arbeiderspers, „vlag die lading dekte" Vrijdag 13 Mei 1949 3 Aan de grote weg, vóór het gemeentehuis van Rijswijk, zit een witte vrouw. Ze wendt haar rug naar die hoofdweg en tuurt naar de soldaten- helm in haar rechter hand. In d'er linker arm houdt ze een kind, haai kind. dat koppig met de fakkel der vrijheid de toekomst zoekt, tege lijkertijd die toekomst i s. Er gaat een troostende kracht uit van die vrouw en dat kind. En dat is goed. Ze zullen er jaren en jaren en jaren zijn. De kastanjes er om heen zullen uitlopen, bloeien, vrucht dragen en de kinderen die nu nog geboren moeten worden en voor wie dat, wat zo kort geleden en hevig beleefden slechts geschiedenis zal zijn, zullen groeien en een oor deel hebben over dit verzetsmonument. Ze zullen nooit de troostende kracht van het beeld kunnen ontkennen. „Wat de critiek hiervan vindt kan me niet schelen," zegt Marian Gobius, de Voorburgse beeldhouw ster, die deze vrouw en het kind uit steen hakte. „Het gaat hier om iets anders: ik hoop dat het de mensen, die daar komen - 1 die een of meer van hen die hen lief waren verlo ren hebben, réékt. Dat het beant woordt aan hun gevoelens." „Nu is het nog zo nieuw en mooi wit, maar over een tijdje hoor Je pas hoe ze het werkelijk vinden. Dan weet je of je dat wat je wilde ook echt bereikte. In het kleine atelier op de zolder van een groot 1 üis te Voorburg komt het licht door een wijd raam. Je ziet er een brok donkere voor jaarslucht en de bloesemende hoogste boomtakken. In dat licht staat Marian Gobius Jong en jon gensachtig in trui en lange broek. Ze heeft, wat te weinig vrouwen hebben: een gezicht met karakter, boeiende handen en een snelle, lenige gang. Maar vooral achter grond en sfeer. Ze toont me de opzet van het verzetsbeeld voor Maarssen. Nu nog een vormloze bonk klei. geschraagd door kippengaas. Op de plank daarachter staat het origineel, het klei-ontwerp: een krampachtig knielende man, de gebalde vuist op de ene knie. Klaar om op te staan en zich van dat moment af te verzetten. „Hiervoor heb ik een opdracht gekregen," vertelt Marian, ,,'t Ver zetsbeeld voor Rijswijk was een prijsvraag." „Kreeg u toen een opdracht van de architecten?" „Nee, het ging iets anders. De vrouwenfiguur had ik in de oorlog gemaakt, bevangen door het waan zinnige van al die ellende. Ik noemde haar Gaea, godin der aar de, en deed haar zitten op een glooiing, die de aardbol suggereer de. In haar hand het Chinese sym bool der tegenstellingen, de Monad, waar zij peinzend naar kijkt. „Op een dag kwamen die archi tecten B. Hoogstrate en Jan Lucas op m'n atelier. Toen ze de vrouw zagen, riepen ze: „Zoiets zoeken we juist!" Pas later heb ik de helm en het kind toegevoegd omdat de bedoeling hierdoor dui delijker werd, de band namelijk die de treurende vrouw met de helm (het verleden, het verzet) en 't kind (het nieuwe leven) ver bindt." „Vond u het niet naar om iets in dit werk te veranderen?" Marian Gobius kan zeer critisch kijken. Zo ook nu. „Ach," zegt ze, „ik houd niet van monumenten, waar je op het voet stuk moet lezen wat i.e eigenlijk beduiden." „Waar hebt u he' beeld gehou wen?" „Bij de steenhouwerij van de Gebrs. Van Katwijk, 't Was daar heerlijk werken, vooral door de goede verstandhouding. De uit voerder, de heer Otten, een zeer bekwaam vakman, heeft het beeld opgemeten en het ruwe werk ge- daaq. Dat wil zeggen de steen zo uitgehakt dat ik .iog ongeveer twee centimeter moest weghakken." „Zeker een ontzettend nerveus werk?" „Juist niet. Je wordt er rustig van." „En als er teveel wordt wegge hakt?" Dat gebeurt zelden. Want kijk.... ze springt op en haalt een paar hamers en ijzers. „Je begint met zo'n grote, zogenaamd puntijzer en je, eindigt met een heel fijne, tandijzer. Daarmee kun je alleen maar wat bijslijpen, de steen ver- poederenJ' Ik taxeer het gewicht van de hamer. „Hiervoor moet je sterke handen hebben!" „Nou, vooral je armen. En hier aan je pinken krijg je eeltbulten van het ijzer." 't Electrisch kacheltje snort. Op de echte potkachel staat een bakje Twee verzetsmonumenten heb ben een beeld van Marian Go bius. In Rijswijk en in Maars sen. Voor de nieuwe vleugel van het KLM-gebouw te Den Haag maakte zU een portretbuste van Plesman. Ook het Gimberg-por- tret in de Kon. Schouwburg is van haar. De stadsschouwburg te Arnhem heeft haar grote Bu- ziau-kop en vele moeders be waarden door haar een kind Ze studeerde te Zurich, Parijs en A'dam bij prof. Bronner en Toon Dupuis. ik er helemaal in op. Ik denk eraan, breng er dingen voor mee, ik houd er echt van. Als dat gevoel er niet is, gaat het ook niet. Dit meisje b.v. had ik uit hout gesneden. Het glansde zo prachtig Er is spijt in haar stem. 't Kacheltje suist. De kamer is vol schaduwen. Op de boekenkast staat een wit glanzend Chinees beeldje: een Kuan Yin vrouwen figuurtje met een wijs, melancho liek en toch onweerstaanbaar zon- ng gezichtje. „Ik kijk er graag naar," vertelt Marian. Ze zegt het bijna teder. Het porseleinen gezichtje bloost bij zulk een lof. En dat kan niet het licht van die lamp geweest zijn. MARIAN GOBIUS kleine, bonte bloemen. We drinken thee uit een kommetje en, de radio gaat aan. „Ik zou niet meer buiten mu ziek kunnen. Ik heb di* ding de hele oorlog door gehad, toen stond hij achter de boeken." In die kleine boekenkast, die een keurcollectie studieboeken over schilder- en beeldhouwkunst en muziek bevat, ligt een fluit. „Ik speel zelf niet goed maar welgraag, maar ik kan ook niet buiten luisteren." Vlakbij liggen enkele tekeningen van een speels ventje op de rug van een eend. Marian ziet me kijken. „Dat is m'n tamme eend," zegt ze. „Kijk, hier is ze." Ze loopt naar een hoek van het atelier. „Die houd ik maar, je hebt toch al zo weinig van jezelf." Het zijn twee eenden van klei, toegewijd en dierbaar naast elkan der en een heel nest kleine eend jes: zo teder als alleen een vrouw dat kan. „Hoor je ze niet snur ken?" lacht Marian. Al die kleine kopjes, stompe snaveltjes, korte, hulpeloze vleugeltjes: een handvol donzigheid. Geen wonder dat zij, die zo ontroerend dit jonge kan treffen, bekend is om haar kinder kopjes. Er zijn er jammer genoeg haast geen in het atelier. Maar uit een Sortefeuille komt een stapel foto's. Heine meisjes met ronde snoetjes, jochies met rechte ruggetjes en smalle kinderbenen. Een ventje met opvallend fyne handen, spe lend op de grond „Zo zat hij vaak," vertelt Marian. „Daarom heb ik hem zo genomen. De moeder moet er vooral haar kind in zien. Dan pas heeft het waarde voor later. Zo blijft het kind bewéérd. Ik doe dit graag. Zolang ik aan een kind werk, ga m Wm ik f pflk 181 w 1 rt wi-v K jjgr. - -r%1 1 IVitÜiulT&M 11 ïgfÖ y\ - M, lean Desses heeft zijn snelle op komst te danken aan originele en littige invallen. Nu draagt zo'n nannequin als deze die jurk ook perfect. (Let op het gladde haar). Je rok is ongelijk, de hals asyme- risch maar als je het zo ziet, is .et toch maar best. In rustiger lij nen wel na te doen. De combina- le donker fluwelen lijfje en wijde :ijden, linnen of organdie rok is altijd sierlijk. Zo langzamerhand beginnen de tijden van overvloed in de winkels weer te komen: de eerste verschijn selen ervan zijn misschien wel de vele soorten blikopeners en room- kloppers. Een ander verheugend verschijn sel ls, dat de fabrikanten van schemerlampen en andere lampo- kappen weer van enige smaak getuigen. Hier en daar ziet u in de magazijnen eenvoudige, mooie lam pen voor belangrijk minder geld dan twee jaar geleden. De Amsterdamse fabrikant van de bekendo remouladesaus verkoopt r.u ook sandwich-spread van uitste kende samenstelling en van aan zienlijk lagere prijs dan althans hier te lande zijn Engelse voor ganger: een potje van 185 cc kost f 0,05. Koekdozen met een plankje erin zijn er weer voor f 3,65. On langs zagen we een rijstbal. die het koken van rijst tot een eenvoudige bezigheid maakt, voor f 1,45. Een thee-ei is er ook weer voor f 1,35, een electrische gasaansteker f 8,50. Binnenkort komen de muggen weer een fles verdelgmiddel 1,10, een flitspuit 2,70. Bitterglaaajes met vergulde rand jes voor f 0,95 per stuk ls niet duur. Onbreekbaar metalen rijgdraad voor colliers ls in een zilverwinkel te verkrijgen 1,25 per meter. Een wit satijnen avondtasje in buldel- vorm, bestikt met koperen lovertjes en gouddraad, 7,50. Een der grote magazijnen levert momenteel voor 8 punten en 4,63 grijze wol met patroon voor een mouwloos damesvest, en voor 9 punten en 5,55 beige wol voor een herenpullover. Wit-zwarte pied-de- poule, geschikt voor mantelpakje oi zomermantel, 4,59 per meter van 90 cm. breed, en daarin een blouse van witte organdie, zelfde breedte, voor 5,13 per meter. Pyama-flanel is er al van 1,34 de meter van 70 cm. breed. Eenvoudige, heel normale heren zakdoeken, zijn er ook weer: 0,41 per stuk. En natuurlijk nog steeds één textielpunt. Geen rubriek zonder plastiek aardige, pretentieloze foto-stan daardjes, al naar de maat van 2,00 tof f 4,80, sierkurken 0,25, en zóveel cier8telletjes en slacouverts, dat we alle jongverloofden of jong gehuwden beklagen UIT de LENGTE Hoe speel je dat klaar Zeven keer in een jaar In een gloednieuwe jurk te verschenen? Is soms jouw textlelkaart Tienmaal zoveel waard Of verknip je de over gordijnen?" Iedere keer dat ik Alfred tegen kom in zijn overdadige zespersoons- „wagen" mindert-ie even vaart en dan groet hij met hoofd en hoed. Ik groet terug. Micke vindt dat gek. Ik krijg nog al tijd geld van die gladde vo gel maar als ik hem zo door de stad zie snor ren en z'n wel doende glim lach mijn be staan verlicht dan zeg ik als mén: zal wel 's komen, dat geld. Als ik dan 's avonds zijn nummer draai, leg ik stiekem de haak weer op, vóórdat hij ant woordt. Je kunt het toch niet steeds blijven vragen? Maar Mieke wil wél. Zij ziet Alfs gade, vroeger een „Anneke" maar nu ineens tot „méns" geworden, iedere maand wel érgens lopen en dan heeft zij altijd wat énders aan. Waar zij het van dóen? Ik weet het niet en ik peins er ook niet over: mijn zaak niet en bovendien staat het erg aardig, die jurken en zo. Op een stille lente-avond zijn wij eens langs gelopen: zij wonen m een kalm huis aan een kalme zij straat. Tweehoog. De overburen kunnen niet inkij ken want die zijn er niet. En ze houden van zon en buitenlucht. Er hangen géén gordijnen voor de Hol landse, heldere glazen en dat vindt Mieke gênant. In ónze buurt mag dat niet. Dan vragen de wijfjes in dc win kel: U ken zeker nog niet slégen? Moeilik hoor, om aan goede gor dijnen te komme Mieke staat peinzend als een kraanvogel naar bóven te staren. En, terug thuis, spreekt zij he£ oor deel: Auto, jurken, uitgaan. Kan alle maal. Maar gordijnen? Ze zal d'r toewijzing wel verknippen aan jur ken. Op schóól was ze al zo. Een vrouw aan de top: SCHÏAPARELLI Het is een goed ding, dat het MANNEN zijn, die in Parijs de mode maken. Een man moet een vrouw kleden en daarmee af. Maar zelfs in Parijs wil dat wel eens anders liegen. Daar is Elsa, grootmoeder Elsa Schlaparelli, Ita liaanse van huis uit, die op de hoogste mode-sport balanceert met haar naam. werk en crediet. Een der zeer weinige vrouwen, die au sérleux genomen worden in de kring der kleders-van-bcroep, de mode-dictators. Elsa telt mee en handhaaft zich tussen Dior en Worth. Fath en Pi quet. Haar nieuwe collecties zijn vrijwel altijd „énders" en het is moeilijk haar stijl onder een be paald schema te vangen. Zij is ge makkelijk voor revoluties te vin den. Zelf: altijd in zeer eenvoudig zwart, zonder strik, zonder lint, zonder broderie. Een oude vrouw, distinct en dokters-achtig van al lure. In haar huis loopt ge tegen een grote buste aan: uit Hollywood toegestuurd Inplaats van de échte May West, die haar jurken be roemd maakt. Een meisjesfiguur, een goede smaak en een Imponerende, dwin gende rust. Zij heeft haar vaste klanten-cercle en zij heeft de re clame zó opgeschroefd, dat het vooralsnog een éér is als zij voor een „nieuwelinge" werken wil. Maar dat is de pose van een rustige grand-Maman, die aan haar kleinkinderen meer zorg be steedt dan aan haar portretten in de mode-Journaals En. misschien ómdat zij opvalt door haar air van eerlijke koop- mans-moraal te midden van de „artistieke" nonchalance van de grote mode-mannen met hun wilde reclame, misschien daérom: Elsa Schiaparelli: haute Couture, grootma en solide zakenvrouw. „Twee kamers met gebruik van keuken. Voor een jong stel? Nee... Dan komen er misschien kinderen, en dat kunnen we hier niet heb ben. We verhuren ze liever aan een dame of heer die toch de hele dag weg zijn." Dat is het resultaat van ons zoe ken, en van al die jonge paren, ondertrouwd, getrouwd of met een kind. Je moet nu al twéé kinderen hebben, voor je recht krijgt op eigen woonruimte. Want iedereen is bang voor de luiers en het la waai, de gestoorde nachtrust en het slingerende speelgoed, katte- kwaad, bekladde muren en vuile voeten op de traploper. Maar met twee kinderen schijnt in Amerika de misère pas te b e- g i n n e n. Wat zegt u hiervan: In Chicago kon een ionge papa na veel zoeken eindelijk twee ka mers krijgen mits hij z'n beide kinderen elders onderbracht. Hij vond in Madison, Wisconsin, een woning van zes kamers, doch dc eigenaar zei" „Sorry, niet voor ge zinnen met kinderen." Vele adver tenties vermelden dit reeds: in Cincinatti 22 van de 43, in Pitts burgh 17 van de 26, in New York 88 procent! En als het hele gezin wordt toegelaten, is de huurprijs fabelachtig of wel ligt de woning Kleine kroniek van Anna Magdalena Baeh" „En zo werden zijn ogen steeds doffer. Toch riep hij altijd om meer kaarsen als hij schrijven wilde, alsof een groter uiterlijk licht de toenemende verduistering van zijn gezichtsvermogen had kunnen herstellen. Toen brak een straal van hoop door. Een beroemd Engels chirurg kwam in Leipzig en men zei dat hij in zijn vaderland gevallen als van Sebastian met succes geope reerd had. Op een dag kwam de heer Taylor, de chirurg, met zijn instrumenten en was een tijd be zig. Daarop legde men een verband aan en toen men dit verwijderde, zag hij niet alleen niet beter, doch slechter dan tevoren. Taylor zei, dat er nog een operatie nodig was. Ook die liet Sebastian toe. met het gevolg, dat hij volslagen blind was. Men behandelde hem met sterk werkende geneesmiddelen en met aderlaten, misschien was dat alles nodig, maar zijn robuste gezond heid kreeg daardoor een knak. Hij heeft zich eigenlijk nooit meer goed gevoeld toch beheerste hem in de laatste tijd een blij gevoel, dat vol diepte en wijsheid was. De dood had nooit iets afschrikwek kends voor hem gehad. Hij had integendeel zijn leven lang er naar hoopvol uitgezien als naar het waarachtigste levenseinde. Ook in zijn muziek kwam deze stemming tot uiting. Nooit waren zijn melo dieën zo mooi en hartstochtelijk." Zo schrijft de vrouw van Johann Sebastian Bach, Anna Magdalena, in haar „Kleine kroniek van Anna Magdalena Bach", een boekje, op gedragen aan allen, die Bach lief hebben en waaruit men bladzijden lang zou willen citeren. Men leert er de mens Bacb in zijn dagelijkse leven kennen op een wijze als in geen enkele andere levensbe schrijving. Het is van een vrouw, die hem mateloos liefhad. Uitgegeven bij S. W. Melchior In Amersfoort, vertaald door R. Wie singDesterke. Jongensdag „Wanneer komt mijn dag nou?" vraagt zoontje, kregel door de kou de tegenwind. „Wat voor dag?" „Nou. die jongensdag," bromt hlJ. „Is er niet," zeg ik zonnig. „Heeft nooit bestaan." „Hè?" doet hij ongelovig. „Hoe kan dat nou?" „Voor meisjes is er ook niets," troost ik, „alleen voor moeders en vaders." ,En wij moeten elke dag een heel bord met sommen schrijven. Een héél bord met nog een tekening er bij. En lezen en kleien." Z'n ver ontwaardiging is oprecht, 't Is hem allemaal te veel vandaag. „Er is ook geen Juffrouwendag," zegt de werkster. „Ik heb vandaag al jouw rommel opgeruimd." „Waarom maken ze die dan niet," mokt zoontje. lam.? 6 „Alleen voor moeders en vaders, joh," roep ik. „Zeur nu niet en laat je hond uit." „Ik wor toch lekker ook een va der," gilt hij driftig en slaat met de deur. Uitgeraasd en vriendelijker komt hij terug. „Dan moet je tuurlijk eerst trou wen, hè Mam?" „Natuurlijk," knik ik verstrooid. „Dat doe ik dan maar met Fem ke," zegt hij dromerig. „Ik trouw met Femke, Mam." „Mag niet eens" weet de werk ster. „Femke is je nichtje, dat moet je eerst aan de Koningin vragen." Dit gaat zoontje te hoog. „Dan trouw ik maar met Elisabet hüh," besluit hij snel. „Die h spreek je niet uit," lach ik, ,,'t is gewoon Elisabeth." „Nou Elisabet dan." „Ik trouw met Elisabet, die zit toch naast me." „Zul je eerst moeten vragen of ze d'er zin in heeft", plaagt de werkster. En zoontje, triomfantelijk om zo veel onwetendheid: „Dat hoeft geeneens. Elisabet heeft 't al zo vaak gevraagd. Die wil ook wel eens wat op Moederdag. te ver van het zakencentrum ver wijderd. James E. Hannon. een jong ju rist, was de gelukkige vader van een baby van drie weken. Zijn vrouw en kind lagen nog steeds in 't ziekenhuis, want hij kon geen woonruimte vinden. Een adverten tie, luidende: „Woning gevraagd zodat baby ziekenhuis kan verla ten". leverde geen enkel antwoord op. Vele eigenaars proberen hun on derhuurders het nuis uit te zetten als er een baby komt. „Misleiding' is dan het motief. In New York zei een huisbaas: „Ze heeft me be drogen, want ze weet dat we geen kinaeren in huis dulden." Doch in Des Moines wist rechter Harry B. Grund een gezin met een pasgebo ren baby te beschermen door tc verklaren, dat de geboorte van een kind een daad van God is eq niet een Inbreuk op bepalingen van huiseigenaars. Het is daar zo erg, ln dat land waar alles ons botertje tot de boom lijkt, dat dc pers er zich mee is goan bemoeien. Een krant in Illi nois is zelfs zo ver gegaan, dat zij alle advertenties, waarin woningen voor gezinnen mét kinderen wor den aangeboden, gratis plaatsen. The New York Herald Tribune weigert advertenties op te nemen waarin men verklaart, kinderen in de beschikbare woonruimte niet toe tc laten. Niettemin bood iemand in Pitts burgh de huisbaas een „sleutel- geld" van tweehonderd dollar aan voor z'n beide kinderen. De huis baas draaide toen helemaal bij en begon te vertellen wat een mooi huis 't was en dat 't zo prettig was met redelijke mensen te maken te hebben, en dat hijzelf ook dól op kinderen was hij had er ook drie. En in Boston en Castle Shan non Borough konden talrijke uit onteigende huizen verdreven fami. lies Reen onderdak meer vinden, doordat ze allen kinderen hadden Zó erg is het hier niet. In Ne derland schijnen we nog iets meer voor kinderen te voelen, maar toch lijkt het soms haast asociaal om over een huwelijk te gaan denken De salarissen zijn ontoereikend, woningen onvindbaar zolang we geen twee kinderen hebben en ons land aldus helpen wat eerder dc tien millioenste inwoner te kun nen verwelkomen en voor het jaar. lijkse bevolkingsoverschot moet straks werkgelegenheid worden gezocht of gemaakt. Maar een gezin stichten is geen economische berekening alleen doch een stuk levensgeluk, waar iedereen recht op heeft. Ook de ouders van de in tijden van wo ningnood geboren babies. Q^INDS haar man in Indonesië is, en dat is al meer dan een jaar, samen plannen maken, beschouw ZOOn IS mtln huis a^s het jouwe, Dat zou niet alleen goed zijn, maar ook verstandig. Zodra de moeder van de jongen merkt dat het meisje al die jaren wachten er voor over heeft, dat ze al die on zekerheid slikken wil, dan zou ze moeten zeggen: Hee, dat kind meent het ernstig en mijn zoon blijkbaar ook. Het is weliswaar niet het meisje, dat ik zelf voor hem uit zou zoeken (is het dat ooit?) ik vind weliswaar dat ze te komen we veel ljij dat jonge vrouwtje met haar twee kinderen en we zijn, zoals iedereen, vol lof over haar, omdat ze er zich bijzonder dapper doorheenslaat. Er is altijd veel aanloop en laatst was daar een jong meisje. Haar verloofde is ook weg, al twee jaar en nog steeds is het onzeker, wanneer hij terug zal komen. Het viel me op, dat alle at tentie van het gezelschap naar het getrouwde vrouwtje uitging; och, dat was ook wel natuurlijk, zij had inderdaad het meeste medeleven nodig, rode 'nagels heeft, of ik vind dat want het zal niet makkelijk zijn, die kleuters groot te brengen zonder ze niet huishoudelijk genoeg is, of de dagelijkse hulp van haar man. Maar niemand scheen zich druk te ik vind haar houding tegenover maken over dat jonge meisje, dat, daar zo bescheiden in een hoekje °ns niet zo prettig. Maar, mtjn zat, zonder beklagenswaardig te doen. haiar zeUu.t^ekozen.^ trouw blijven en niet flirten en hoort ze bij de familie en ik moet dat kost soms moeite, want die haar met begrip en met warmte dingen gaan vaak zo vanzelf op ontvangen. feestjes. Ze kan niet echt met haar En dat is nu juist wat niet ge- vriendinnen meedoen, die nog vrij beurt. De meeste meisjes ontmoe- zijn. dus houdt ze zich rnaar wat ten een ijzige koelheid bij die apart verdroomt haar tijd, kan aanstaande schoonouders en een niet helemaal voor haar werk le- houding van: Wat heb jij er mee ven en kan ook niets actief doen te maken? Jij hoort toch niet bij Laat 't meisje niet aan haar lot over En toch, die jonge meisjes met een verloofde daar ergens in de rimboe Ze menen het serieus, ze willen wachten. O, ja, desnoods jaren, ze krijgen geregeld post, maar dat is dan ook alles. Gedul dig blijven ze op kantoor werken of in de huishouding zonder te we ten wanneer en hoe ze ooit zelf een huishouding zullen hebben. En hoe zal die jongen zijn, als hij terug komt? Zal het inderdaad nog zo goed zijn, als toen ze afscheid na men. Zal het allemaal nog kloppen tussen hen? Zal hij een baan krij gen en wat voor een? Zullen ze een woning kunnen krijgen? Alles onzekerheid. Het getrouw de vrouwtje heeft haar woning Evelien spreekt VAN VROUW TOT VROUW En dan is de jongen er niet om het meisje daartegen te bescher men (wat iedere jongen in nor male verlovingen altijd min of meer doet tegenover zijn ouders). Dus voelt het meisje zich dubbel verlaten en onzeker. Ze krijgt des VOxrr 4ecn i bekomst met ar te meer het gevoel dat het alle- Natuurlijk heeft ze haar ouders. maai njet echt is, dat zU een band k A af, AAL k-»o^ oenCTAflnHn Ze heeft ook haar aanstaande schoonouders ahem! Daar zit dc moeilijkheid Schoonmoeders. Er wordt altijd ?ce"sin'JL® toch- evenals zij- van gespot met de schoonmoeder van nem (meestal) 'heeft haar kinderen en de man, maar de voetangels en hoe moeilijk het alles ook is. Zij klemmen liggen meestal in de ver krijgt tenminste van alle kanten houding schoonmoeder schoon- sympathie Ze heeft als 't ware dochter. haar positie als vrouw en als moe- Het zou op de weg van de schoon- - - .- der; ze heeft een maatschappelijk moeder liggen om dat meisje met neer die jongen ver weg is. steunpunt. open armen te ontvangen, om te Maar die misschien toch te over- Maar 't jonge meisje kan alleen zeggen: Mijn zoon is weg, ifj bent winnen zou zijn, door redelijkheid geduldig wachten en hopen op een mijn kind ook, kom vaak bij ons; en door het terugdenken aan eigen uiterst onzekere toekomst Ze wil laten we samen over hem praten, verlovingstijd. heeft met iemand ver weg, maar een band die door niemand ernstig wordt genomen. Ook niet door de Gek toch, die natuurlijke jalou- zie. die iedere moeder schijnt te voélen als haar jongen wordt „weggekaapt". Een jalouzie, die des te schadelijker werkt, wan- BIJ het artikel dat wij vorige week in deze rubriek schreven over de cabaretière Hetty Blok is bij vergissing een verkeerde foto terecht gekomen. Wij her stellen deze fout en drukken hierbij de goede foto van de bekende cabaretière af. 9'p ck koAAsd Boven onze «tand 7OORAANSTAANDE figuren ln V Ons land laten geen gelegen heid voorbijgaan ons er op te wij zen. dat wij ln het algemeen nog te royaal leven cn dat wij vaak geld uitgeven aan zaken, die niet strikt noodzakelijk zijn. Onveranderd eindigen deze terechtwijzingen met ae klacht, dat er te weinig ge spaard wordt. Bij hen, die over een smalle beurs beschikken, zullen deze aanmerkingen niet nalaten een gevoel van wrevel te wekken. Waarop, zo zullen zij vragen, steunt eigenlijk deze gedachtengang? Moeten wij al hetgeen in de laatste jaren moeitevol werd verworven weer prijsgeven cn verlangt men an ons, dat wij ons tevreden zul len stellen met een lager consump tie-niveau dan wij thans hebben? Het zijn vragen, die voor dc hand liggen en waarop elk direct ant woord tot nieuwe vragen aanlei ding geeft, nog afgezien van de weerstand, die het ontmoeten zal. Toch zijn er enige feiten, die tot nadenken stemmen. Het heeft geen enkele zin ze te negeren, want ze blijven en nemen ieder Jaar in kracht en koppigheid toe. Eén van de belangrijkste is het feit, dat on ze bevolking zich regelmatig uit breidt, zodat in de komende jaren moet worden gerekend met een aantal van rond 40.000 personen, voor wie per jaar werkgelegen heid moet worden gevonden. Indien deze nieuwe arbeiders in het pro ductieproces worden opgenomen, zullen zij met een ongeveer over eenkomstige hoeveelheid kapitaal goederen, zoals machines enz., moeten kunnen werken als voor de oorlog, wil dc arbeidsproductiviteit niet aanzienlijk dalen. Maar een lagere arbeidsproductiviteit houdt in, dat het reële inkomen, en dus het consumptieniveau, rfou moeten worden verlaagd. De nieuwe in vesteringen per arbeider, welke derhalve benodigd zijn, kunnen worden geschat op een waarde van f 12.500. In totaal ls dus per Jaar voor dc eerstkomende periode een bedrag vereist van tenminste f 500 millioen voor nieuwe investerin gen. welk bedrag dus op enigerlei wijze tevens moet worden be spaard. Deze investeringen zijn dus noodzakelijk, omdat anders het consumptieniveau, dat thans geldt, voor de toekomst niet zal kunnen worden gehandhaafd. Tot nu toe hebben dc meest noodzakelijke herstellingen en uitbreidingen van het productieapparaat kunnen plaats vinden, bij handhaving van een redelijk consumptiepcil, omdat door liquidatie van buitenlands be zit, buitenlandse credietverlening cn schenkingen een groot deel der benodigde goederen konden wor den verkregen. Deze tekorten op dc Nederlandse betalingsbalans kunnen echter n'et onbeperkt blij ven voortduren, integendeel zal met de aflossing van buitenlandse schuld moeten worden begonnen. Het probleem is dus. dat om een sluitende betalingsbalans te ver krijgen, om werkgelegenheid voor onze groeiende bevolking te verze keren, dat niet al te zeer van het voor-oorlogse afwijkt, in het heden van mogelijke consumptie zal moe ten worden afgezien, zodat er dus gespaard zal moeten worden. Op welke wijze en door wie? Het is een vraag, die ons allen aangaat. Volgens de gegevens, welke on langs door de Minister van Finan ciën zijn verstrekt, hebben de be sparingen in de bcdrljfshiyshou- dingen, de interne reserveringen, in 1948 reeds een behoorlijke hoog te bereikt. Anders stond het met de gezinshuishoudingen, waar be langrijke interingen hebben plaats gevonden, waaruit de deskundigen de conclusie trekken, dat deze „boven hun stand" hebben geleefd door te hoge consumptie. Theore tisch kan dit volkomen juist zijn, maar of het practisch klopt? Men moet wel een vreemdeling zijn in het Jeruzalem der loontrekkers cn gepensionneerden om dit klakke loos te durven beamen. In dit con flict met de naakte werkelijkheid ligt ook de grootste moeilijkheid om tot besparingen in de gezins huishoudingen te komen. Zij zijn impopulair, zelfs bij hen, die ge noeg verbeeldingskracht hebben om te beseffen hoe ons land er voor staat. Vooruit, dat gaat. Maar achteruit? DEN HAAG. Heden zijn de drie Duitse trawlers Vorwaerts. Thetis en Fooke Hubert, die als restitutie aan Nederland zijn toege wezen, uit Bremerhaven vertrok ken. Zij worden naar IJmuiden ge sleept, waar zij Zaterdagnacht zul len aankomen. A'amen van alle Joodse redacteuren aan de S.D. doorgegeven AMSTERDAM. Hendrik Jacobus Kerkmeester, een groot man in de nationaal-soclalistlsche perswereld, directeur van het „overgeno men" bedrijf der Arbeiderspers, leider van de stichting „Nenasu" en de „Nationale Pers", medewerker o.m. aan „Het Nationale Dagblad" cn „Volk en Vaderland", stond Donderdag terecht voor het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof. H. J. van Hulst, de accoun tant die in de bezettingsjaren con- tróle uitoefende op het A.P.-be- drijf en, naar hij zei, geen nationaal-socialist was geweest" trachtte met een stroom van cijfers aan tc tonen dat Kerkmeesters beheer zoveel beter v/as dan het vooroorlogse beleid. Legende „Dit is een legende, waaraan nu eindelijk maar eens een einde moet komen", beet de advocaat-fiscaal hem toe. „Enkele maanden na de Duitse Inval was cr toch maar een groot tekort", zei de heer Van Hulst. „Ja, toen was de helft van de lezers weggelopen", merkte de raadsheer mr. Vliegen op. Kerkmeester zelf gaf toe, dat hij door RostvanTonningenals commissaris naast de heer Y. G. v. d. Veen was benoemd „als vlag om de nieuwe loding te dekken." Uit het dossier blijkt, dat Kerk meester, eenmaal directeur, dc na men van alle Joodse redacteuren aan de S.D. had doorgegeven. Voor het drukken van „Storm" kreeg hij van het toenmalige departement van Volksvoorlichting 18.000 sub sidie. Vermogen verminderde met f 798.000 Kerkmeester heeft steeds be weerd, dat hij het bedrijf van de Arbeiderspers uit het financiële moeras heeft gehaald. De tegen- woordige directeur van dat bedrijf, dc heer J. v. d. K e f t. toonde aan, dat onder Kerkmeesters be heer het bedrijfsvermogen met f 798.000 verminderde „Er waren allerlei voorraden, die tegenover deze vermindering stonden, maar daaraan hadden wij niets", zei de heer Van der Kieft. „Zo vonden wij na de bevrijding voor f 150.000 aan schriftelijke cursussen, die voor ons natuurlijk onverkoopbaar waren." In de loop van het verhoor bleek wel, hoe Kerkmeester het bedrijf „gezond" maakte: hij verkocht grote partijen papier en verder o.m. een gloednieuwe diepdruk- pers. „Dat ding had anders toch maar vijf jaar renteloos gestaan", mom pelde Kerkmeester. „Maar voor de Arbeiderspers Is het een zware slag, want een der gelijke machine is nu niet te koop", zei de president mr. R u y s.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3