DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Amerikanen blijven in Duitsland accoord of geen accoord Marshall-hulp ook voor centraal geregeerd Duits rijk Pluim voor oud-minister Gielen van Eerste Kemerleden Gevaarlijke smokkelaarsbendc in fuik van rijkspolitie v_ Socialisten uit zeventien landen in Baarn bijeen Ir. Den Hollander (met horloge) reed op tijd door Limburg Onze verliezen in Indonesië Negende jaargang, No. 111 Zaterdag 14 Mei 1949 Opgericht door de Stichting ..Het Parool - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 - Abonnement prijs 32 cent p. w. of 5 15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort* Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235* Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER» BERLIJN. ..Er kan geen sprake zijn van terugtrekking van de Ame rikaanse bezettingstroepen uit Duitsland, zelts niet Indien de Russen In li™8!,!Tli,f"i, JrS,1''Jk """'H v»°r de dag zouden komen. Als met rugtrekking bedoeld ivordt een geleidelijke vermindering van de troe pensterkte naar mate de stabiliteit van het land toeneemt, dan valt daar o\ er te praten. I laar een volledige of hijna volledige e\ aeuatle zou vol strekt onjuist zyn.Dit is met nadruk verklaard door generaal Clav, de Amerikaanse militaire gouverneur In Duitsland. ZUn mededeling Is beves- gd oor dr. Philip Jessup, de „reizende ambassadeur" van Tmman, die gisteren In Pargs Is aangekomen om mede te werken aan de voorbereiding van de conferentie van de Ministerraad der Grote Vier. Onmiddellijk na zUn aankomst zeide hU, dat het bericht van de New Vork Times, volgens hetwelk de Amerikaanse regering een plan overweegt om alle bezettings troepen in Duitsland op de Xoordduitsc havensteden terug te trekken, onjuist en zeer misleidend" u«* IN EEN DER STRATEN van de Britse sector var Berlijn ver dringen nieuwsgierigen zich voor een étalage, waar met grote let- terf bekend staat gemaakt: Door dat de blokkade is opgeheven, zijn de prijzen der goederen in de Westelijke zones met 10 ver laagd. Er komen 1800 ton bananen DEN HAAG. Binnenkort ko men er 1800 ton bananen van de Canarische eilanden naar ons land. De lopende bonnen, die al anderhalf jaar geldig zyn, zullen het eerst worden gehonoreerd, over de ver deling van het restant volgen nade re mededelingen. Dr. Beel en dr. Van Royen weekeinden samen BATAVIA Dr. Beel en dr. Van Royen zijn hedenmiddag naar Tjipanas vertrokken, waar zij het weekend zullen doorbrengen in het buitenverblijf van dr. Beel. DEN HAAG. De heer W. R. van Goor. hoofddirecteur van de Posterijen, gaat op 1 Juni. na bijna 46 dienstjaren, met pensioen. was. Tjjdens zyn gisteren gehouden persconferentie het was de laat ste voor zijn terugkeer naar de V.S. sprak generaal Clay de mening uit. dat Rusland allereerst zal trach ten in Duitsland een centraal be stuur ingesteld te krygen. Dat wil len weliswaar ook de Westelijke mogendheden, maar slechts dan, wanneer dit doel kan worden be reikt langs de weg van vrije ver kiezingen. Op een vraag, of een cen traal geregeerd Duitsland dus rr.et inbegrip van de Russische zone in aanmerking zou komen voor Marshall-hulp, antwoordde Clay: „R geloof, dat een centraal gere geerd Duitsland inderdaad deel zal kinnen uitmaken van de Organisa tie voor Europese Economische Sa menwerking." Overigens werd gisteren in Ber lijn voor het eerst sinds vele maan de: weer een viermogendheden-be- spnking gehouden. Gesproken werd ove: het ingewikkelde vraagstuk der hervatting van de handel tussen Oo"- en West-Duitsland Tevoren had't onder Sowjet-contróle staande Duise blad „Taegliche Rundschau" verklaard, dat de Westerse autori teit»! geen maatregelen hadden ge taffen voor het herstel van de Interzonale handel. Van Britse offi ciële zijde is gezegd, dat deze ver- klarng volkomen onjuist is. Ook het Vesten had alle beperkingen op gehesen. maar de kwestie van het hancelsverkeer is een zuiver Duitse aangelegenheid, aldus de Brit. GEEN ANDERE KEUS BEHALVE het arme Oostenrijk, dat zelf onder de voet ge lopen heel wat onschuldiger is dan vele landen, waarmede reeds lang een vredesverdrag gesloten is, varen de naties, die Wereldoorlog nr II ontketenden, bijzonder wel bij de tegenstelling tussen Oost en West. Italië is al lang als gelijk waardig lid in de Atlantische ge meenschap opgenomen, Duitsland, voor zover het onder Westers be stuur staat, krijgt Marshall-hulp en heeft ruim 150 fabrieken van de ontmantelingslijst zien schrappen, en thans hebben de Amerikanen besloten, dat de Japanse industrie in tact moet blijven, zelfs de fa brieken, welker uitrusting gemak kelijk gebruikt In het xoeklicht kan worden om er oorlogsmate riaal mee te vervaardigen. Voor de landen, zoals Nederland, die (thuis en in Indonesië), enorme schade door het toedoen van Duitsers en Japanners hebben geleden en gehoopt hadden ten minste voor een deel der aan gerichte verliezen een zekere scha devergoeding te krijgen, is deze Amerikaanse politiek zeker niet aangenaam. Desondanks is onmo gelijk haar te becritiseren. Onder alle omstandigheden moet het Wes ten voorkomen, dat het communis me macht krijgt over de indu strieën van het Roergebied en Japan. Een bevredigende levens standaard is de grootste vijand van het communisme. Maar welvaart in Duitsland en Japan is niet moge lijk. wanneer men hun productie vermogen kortwiekt. Het gevaar, dat beide landen zich nu opnieuw tot agressieve, zwaar bewapende machten ontwikkelen, moet ver hinderd worden door een doel treffende controle. Een andere keu ze heeft het Westen niet. VEEL BEWOLKING Weersverwachting, medege deeld door het K.N.M.I. geldig van Zaterdagavond tot Zondag avond. Meest zwaar bewolkt met en kele regenbuien. Zwakke tot matige wind. hoofdzakelijk tus sen Noord en Oost. Weinig ver andering van temperatuur. 15 Mei: Zon op 4.47. onder 20 26; maan onder 6.14. 16 Mei: zon op 4 45, onder 20.28; maan op 0.46: onder 7.17. Onderwijzerssalarissen hetben de aandacht (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Het heengaan van de leer Gielen als minister by het optreden van het kabinet-Drees wordt dor verschillende Eerste Kamer leden betreurd. In het voorlopig verslag <èr Eerste Kamer over de onder wijsbegroting wordt zelfs de veronderstflling geuit, dat hij gevallen is als zoenoffer aan de Party van de Arbeil, die zoals bekend is nogal wat critiek had op zijn beleid. Men acht een ran de beste kenmerken van het beleid van dr. Gielen, dat het paste bij let karakter en de samenstelling van ons volk. Met name vindt men het streven naar samenwerking van afzonderlijke volksgroepen, zoals dat vhk na de oorlog tot uiting kwam, onvoldoende historisch gefundeerd. De persoonswisseling aan het De partement van O. K. en W. wordt ook betreurd uit vrees voor indirec te bevordering van een ambtenaren- heerschappy. Terwyl van verschil lende zijden in het voorlopig verslag aangedrongen wordt op voorzichtig heid met de onderwijsvernieuwing, waarby met voldoening wordt ge constateerd, dat de tegenwoordige minister in voorzichtigheid by zijn voorganger blijkbaar niet achter staat, waarschuwen enkele leden bepaaldelijk tegen navolging van Angelsaksische methoden. In verband met de aangekondigde wettelijke regeling van het kleuter onderwijs wordt gevraagd of ge meente en provincie hierbij ook een taak krygen. In overweging wordt gegeven om de leeftijdsgrens voor het kleuteronderwys te stellen op' drie jaar. Er dient spoed betracht te worden met de regeling met het oog op de vele misstanden In het kleuteronderwijs. In zake de onderwijzerssalarissen wordt gewezen op dé ongelijkheid in rechtspositie tussen de onderwij zers en de ambtenaren. De critiek hierop in de Tweede Kamer geuit, wordt onderschreven. Aangedrongen wordt op de ver vanging van de Voorlopige Raad van de Kunst, die alleen adviseren de bevoegdheid heeft, door een by de wet ingestelde Raad voor de Kunst, die groter bevoegdheden heeft. Aanbevolen wordt om binnen het departement over te gaan tot splitsing van onderwijs en kunstza ken en deze laatste toe te vertrou wen aan een staatssecretaris. Tegenover de voorstanders van een federatieve samenwerking van de omroepverenigingen staan ande re leden, die daarin niet veel ver trouwen hebben. Zij wensen een wettelijke regeling van de omroep met zo weinig mogelijk staatsbe moeiing, waarvan het resultaat moet zyn, dat het culturele element niet in het nadeel verkeert ten opzichte van het streven naar louter succes. Westduitsers zetten spoed achter staatsvorming GODESBERG. De conferentie van de ministers-presidenten der Westduitse „Laender" is in Godes- berg bijeengekomen om de ratifica tie van de nieuwe grondwet voor te bereiden. De premiers, die eergiste ren door de geallieerde militaire gouverneurs waren gemachtigd tot het treffen van voorbereidingen voor een federale regering, hebben daartoe drie commissies ingesteld. Deze zullen zich respectievelijk be zig houden met het verschaffen van gebouwen voor de nieuwe regering, voorbereiding van de wetgeving en opstelling van een organisatieplan. Men wil trachten zo snel over eenstemming te bereiken, dat de ra tificatie door de „Laender" kan plaats vinden op 23 Mei, de dag. dat de Raad van Ministers van Buiten landse Zaken der Grote Vier te Pa rijs bijeenkomt. Rechts wint bij Rritse gemeenteraadsverkiezing LONDEN. De einduitslag van de gemeenteraadsverkiezingen In Engeland en Wales, Londen inbe grepen, is als volgt: Conservatieven 1856 zetels: Labour 1778 zetels; Onafhankelijken 941 zetels: Liberalen 107 zetels; Com munisten 11 zetels. Uit de einduitslagen van de 28 Londense „boroughs" (bepaald be stuursgebied) blijkt, dat Labour de leiding heeft in 17 en de conserva tieven in 11 boroughs, waarvan er 6 op Labour gewonnen werden. De conservatieven noemen de uitslag van deze verkiezingen, die als een soort generale repetitie voor de algemene verkiezingen worden be schouwd, een groot suces voor hun party. g Amerika's „communist nr. I" op de vlucht WASHINGTON. Mevrouw Eis- ler, de echtgenote van „Amerika's communist no. 1", is gisteren in New York opnieuw gearresteerd. Zij was eerder tijdelijk in vrijheid gesteld, ofschoon zij er van wordt beschuldigd, dat haar verblijf in de Verenigde Staten illegaal is. Een der redenen, waarom ztj opnieuw in hechtenis genomen is. Is. dat de regering van haar inlichtingen wenst over de vlucht van haar man, dl- als verstekeling aan boord van het Poolse schip Batory is. Het schip is onderweg naar Engeland Washington heeft aan de Britten Eisler's uitlevering gevraagd, maar verwacht wordt, dat de Britten zul len weigeren. Tsjiang Kai Tsjek keer terug KANTON. De Chinese natio- nallstische VarUI> de Kwomintang. heeft besloten Tsjiang Kai Tsjek te verzoeken naar Kanton te komen om „de leiding van het land" op zich te nemen. Het besluit is geno men door de centrale politieke raad. het hoogste, over de politiek beslissende orgaan van de Kwomin tang. 15 ton cacao en koffie in besla g genomen AMSTERDAM. Mannen van dp rijkspolitie on de rijksrecherche in Amsterdam, onder commando van do kapitein der rijkspolitie, jhr. B. F. de Beaufort, hebben in samen werking met Amerikaans© politie beambten In de afgelopen incht nabij Frankfort een bende smokke laars overvullen, toen vleze bezig was een party van 15.000 kg. cacao en koffie, afkomstig uit Nederland en bestemd voor Zwitserland, op te slaan. De rykspolitlc in Amsterdam had reeds geruime tyd het vermoeden dat een hendc smokkelaars, be staande uit Nederlanders, Duitsers en Polen, grote vrachten cacao en koffie van Nederland vla Duitsland naar Zwitserland smokkelde. Eer gisteren vertrok wederom een der gelijk transport per vrachtwagen. Een aantal rijksrechercheurs cn rykspolitie-beambten hebben het gevolgd In Frankfort zou het over geladen worden in een loods. Dc politiemannen slaagden er in zich in deze loods verdekt op te stellen, cn toen de bende, bestaande uit elf smokkelaars, met de goederen arri veerde, werd zy „met open armen ontvangen". Een der smokkelaars trachtte te ontvluchten. Bjj de ach tervolging werd op de man gescho ten, waardoor hij een schampschot aan het hoofd opliep. Alle leden van dc bende zyn gearresteerd. Op een IN WEST-DUITSLAND had een speciale gemeenteraadszitting plaats ter gelegenheid van dc op heffing der blokkade, waar bij de burgemeester van West-Berlijn, prof. Ernst Reuter dank bracht aan de westelijke militaire bestu ren en verder aan ieder, die bij de luchtbrug was betrokken. Ge neraal Lucius Clay, dc aftreden de Amerikaanse militaire gou verneur. die de zitting bijwoonde en een afscheidsrede hield, ver laat het stadhuis. Nee toch.Heus Toen Andrei Gromyko. de Russische diplomaat, dezer dagen bij de V.N. terugkeerde (met een nieuwe, onbegrijpelij ke titel) zeiden de persfotogra fen tot hem: „Waarom kijkt u altijd zo zuur, mister Gromyko; waarom v)ilt u -nu nooit eris la chen voor dc lens?" Gromyko bleef zuur kijken en zei de: }yA Is ik lach, zegt iedereen „hoe ge kunsteld!" In Tokio is een dierentuin, net als in veel Westerse grote steden. En ook in Tokio heeft men het nodig gevonden een extra-dierenbeschermingsdag te houden, onder de leuze „Doet Dieren Goed!" Aan de avond van de eerste dierenvertroete- lingsdag berichtte het bestuur van de Diergaarde: „Reeds één giraffe gestorven aan over eten!" Pearl Bess te Indianapolis is woedend op haar tandarts, want wat die man haar gele verd heeft: Zij kwam bij hem om zich te laten behandelen, hij keek haar in haar mond, nam. er haar kunstgebit uit, legde het weg en zeide: .,U krijgt het terug, zodra u mij be taald hebt; u is schandelijk veel achter en op manen reageert u niet!" Toen was hij vaar de deur van de spreekkamer gegaan, had ze geopend en riep, gewoon zoals altijd: ..Volgende patiënt George Bernard Shaw, de beroemde Ierse schrijver, laat vier maal in een jaar zijn haar knippen: bovenop wordt het al een beetje dunmaar aan de zij kanten is het nog flink dik. Zijn kapper mag de gebruikelijke praatjes tegen hem houden (mooi weertje, vandaag, vindt u niet?), maar. als Shaw op de kapstoelleuning begint te trom melen. moet de kapper ogen blikkelijk z'n mond houden en blijven zwijgen, tot Shaw niet meer trommelt Culturele samenwerking met Engeland DEN HAAG. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsont werp tot goedkeuring van het ver drag betreffende de culturele en in tellectuele samenwerking tussen Ne derland en Groot-Brittannië. In de Nederlandse afdeling van de perma nente commissie voor deze samen werking zijn benoemd: prof. dr. P. N. U. Harting, hoogleraar in de En gelse taal en letterkunde aan de Amsterdamse Universiteit, prof. dr. Ik'rpA B- Biezeno, hoogleraar aan de I.HS. te Delft en mr. A. Staring, directeur van de Nederlandse Kas telenstichting. Limburgers uitgelaten over eleetrische verbinding (Van onze speciale verslaggever) VALKENBURG. „Met je hor loge in de hand kom je door het ganse land." Ir. F. O. d e n H o 1- lander heeft Donderdag, met boven-spoorlijke krachten. de waarheid van dit. enigszins geva rieerde. spreekwoord bewezen. Toen hij gisteravond, na de zege tocht door het nieuwbakken ge- ëlectrificeerde Limburg, thuis kwam zal hij waarschijnlijk heb ben gezegd: „Was me dat even een baan" Want, zelfs voor een direc teur van de Spoorwegen valt het niet mee de hele dag gefêteerd, be jubeld en bespeecht te worden. En zo is het gisteren toch gegaan. Dat horloge kan (spoor-)boek- delen spreken. Het was 't eigen lijke middelpunt van de dag hoewel al die hoera-roepende. feestmarsen-blazende en redevoe rende Limburgers daarvan niet veel hebben gemerkt. Want ir. Den Hollander wilde persé, ondanks Limburgse genoeglijkheid en wel bespraaktheid, op tijd komen met zijn „eerste" trein en het is hem, zij het dan onder hoge druk, vrij wel gelukt. Het heeft er veel op geleken, dat er een feestlint was gespannen dwars door Limburg heen. £n langs dat lint reed een eleetrische trein, waarin niet alleen officiële gasten zaten, maar ook enkele tien tallen wegwerkers, die dagen lang en wie weet hoe veel nachten hebben gewerkt om de eleetrische lijn klaar te krijgen. En dan moeten wij nog iets ver tellen van de bestuurder, die, met ir. Den Hollanders horloge als „zweep" achter zich, de eleetrische trein voor de eerste, officiële maal door Limburg heeft gejaagd. IJij gaat dit jaar een week extra nv?t vacantie! En royaal, voor rekening van de gemeente Valkenburg. „Waarom juist ik?", vroeg hij. maar geen van de glundere, gu»e schenkers gaf daarop een afdoend antwoord. Ze hadden dat nu een maal zo besloten dusuit! Militairen veroordeeld 's-HERTOGENBOSCH. De krijgsraad te velde Zuid in Vught deed gisteren uitspraak in de zaken tegen twee militairen, die in de ka zernes krijgstucht ondermijnende lectuur hadden verspreid. Beiden, E. M. en P. L. werden, nadat de raad geruime tijd in raadkamer bijeen was geweest, veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek. Vorige week was tegen hen een jaar geëist. AMSTERDAM. Tegen H. J. Kerkmeester, in bezettingstijd directeur van de Arbeiderspers, is vyftien jaar gevangenisstraf ge- eist. Dr. Drees spreekt Comisco toe BAARN. In het Astorli Cha- let Baarn is gisteren de Interna tionale Socialistische Conferentie (Comisco) begonnen, waarop 17 landen met totaal ongeveer 60 ge delegeerden vertegenwoordigd zijn. De heer Van der Goes van Na- ters begroette de verschillende de legaties. Tot de Engelsen zeide hij, dat Nederland bijzondere belang stelling heeft voor de Engelse so- Cialisatiepolitiek. Zich tot de Bel gische gedelegeerden richtende verklaarde hij: „Ik wens u sterkte met uw ongedisciplineerde koning" In de Fransen begroette hij de constructieve federalisten van Europa. Vervolgens werden de Duitse gedelegeerden toegesproken, waarbij de heer v. d- Goes opmerk te. dat de blokkade werd doorbra ken, mede dank zij de koelbloedige houding van de Berlijners. De Grieken wenste hij geluk, dat zij thans op dit congres aanwezig kun nen zijn. Ten slotte verwelkomde hij de Spanjaarden, Italianen en Zwitsers Ook dr. W. Drees voerde het woord, niet als minister-president zo hij zeide. doch als socialist. Hij verklaarde zich voor planning op ieder terrein en is jaloers op Scandinavië en Engeland, die reedis meer kunnen presteren. Hij be sprak voorts de doorbraak in het Nederlandse kabinet. De financiële kwestie zo vervolgde dr Drees is in Nederland primair. On danks. dat hij de mensen geld af neemt, is minister Lieftinek popu lair. omdat hij sterk dc gelijkheids gedachte bevordert. Ook de minis- Actie tegen huurverhoging DEN HAAG. In Den Haag is opgericht het Comité van Actie te gen de Huurverhoging. Dit comité heeft een landelijk karakter. Het doel is om de verhoging zo gering mogelijk te houden, alsook bepalin gen te verkrijgen voor een vaststel ling van onderhoud aan de wonin gen De oprichters nemen aan, dat in sommige gevallen een verhoging gerechtvaardigd is, maar anderzijds zijn er verscheidene gevallen, waar in zij niet gerechtvaardigd geacht kan worden. Het comité zal ook klachten van woninghuurders in be handeling nemen en zoveel mogelijk bemiddelend optreden bij geschillen. De administratie van het landelijke comité is gevestigd Huygensstraat 26. Den Haag In alle belangrijke plaatsen zullen vertegenwoordigers optreden en zul len plaatseiyke comité's worden sa mengesteld. Kind valt van drie hoog AMSTERDAM. Gisteren is een nog geen twee jaar oud jongetje van een balkon van de achterzijde van een perceel in de Wilhelmina- straat te Amsterdam gevallen. Ge lukkig werd de val gebroken door een paar waslijnen, welke In de be neden gelegen tuin gespannen wa ren. Het jongetje is in een zieken huis opgenomen en maakt het rede lijk wel. ter van Wederopbouw is een goed partijgenoot en heeft het vertrou wen van het volk. evenals de mi nister van Landbouw. Spreker wees er op. dat het Duitse vraag stuk voor Nederland van veel be lang is. Vervolgens gaf dr. Drees een overzicht van de Indonesische kwestie Hij constateerde, dat er ontzaglijke conflicten zijn geweest, doch sedert een week heeft men nieuwe hoop, dat een vrij Indo nesië zal samenwerken met een vrij Nederland. Dr. Drees hoopte ten slotte, dat Rusland beter de lessen zal leren dan Hitier. Voor de gehele wereld is spreker bang voor nieuwe depressies en werk loosheid. doch het is de taak van het socialisme de toestand in goe de banen te leiden. Hedenmorgen om 11 uur is de Commissie met haar eigenlijke werkzaamheden begonnen. Bij af wezigheid van de heer Vorrink zit de heer Van der Goes van Naters het congres voor. der arrestanten ls een bedrag van 1000 dollar bevonden, hetgeen aan de chauffeur van de vrachtwagen, die de goederen vervoerde, zou wor den uitbetaald. Het onderzoek is op het ogenblik nog aan de gang. BIJDRAGEN VOOR POOTVISFONDS DEN HAAG. Telkenjare wordt van overheidswege vastgesteld hoe groot dc bijdrage zal zijn, die henge laars cn beroepsvissers moeten be talen voor het zgn. pootvisfonds. De ze gelden worden gebruikt voor het kweken, aankopen en uitzetten van pootvis. het doen van proefnemin gen. verbetering van viswater, be strijding van water-verontreiniging enz. Men x beoogt hierdoor de pro ductiviteit van het viswater te ver hogen. Voor het komende seizoen, dat op 1 Juli a.s- aanvangt, is dc bijdrage voor hengelaars vastgesteld op 50 cent. Voor een hengel-aktc moet boven dc normale kosten even eens 50 cent worden betaald. Aan vragers van een grote visakte A of B en van een kleine visakte moeten 1.extra storten. De regeling is afgekondigd in de Nederlandse Staatscourant van gisteren. Bijna 6000 werklozen minder in April DEN HAAG Het aantal werk- lozen is in April gedaald van 63.240 tot 57.524. Dit aantal moet worden gespitst in 33.091 geheel werklozen, 862 wachtgelders en 23.571 DUW-arbeiders. De vermindering van het aantal werklozen uitte zich het sterkst in de aardewerk- cn steenindustric, de bouwnijverheid, de landbouw en in de groep losse, ongeschoolde arbeiders. Het aantal aanvragen voor man nelijk personeel daalde van 26.449 tot 25.900. Uitgezonderd in de provincies Utrecht en Noord-Holland daalde de werkloosheid in het hele land. DEN HAAG De regering maakt bekend, dat tot haar leed wezen de navolgende verliezen in Indonesië zyn gerapporteerd: Kon, Landmacht: 4 April 1949: sold. H. Allinga, Uitgeest; 20 April 1949: huzaar le kl. D. Peters, Hoorn; 24 April 1949: sold. 1« kl. G. C. Isser, Rotterdam, 26 April 1949: korp. B. van Eek, Rotterdam; 27 April 1949: sold. A. J. van de Sande, Sprundel (N. Br 28 April 1949: sold 3e kl. L. M. Hongen- kamp, Rotterdam: sold. A Uytten Boogaart, Amsterdam; 29 April 1949: sold. J. Bakker, Stadskanaal; 1 Mei 1949: sold. A. Hoos, Leerdam; 3 Mei 1949: sold. J. E. Kremers, Mill (N. Br K.N.I. L.: 24 April 1949: Amb. sergt. nf. C P. Laturiuw; Amb. sold. 2e kl. inf. B. J. A. Lopples; 26 April 1949: Tim. sold. 2e kl inf. Liat; 27 April 1949. Man. korp. inf. F R. Mandagie; 29 April 1949: Man. sold. 2e kl. Inf. J. D. Mottoh; Jav. sold, le kl. nf. Soetidjo; 30 April 1949: Amb. sold 2e kl. inf. J. Paals; Amb. sold. 2e kl. inf. J. Rahangear; sold. 2e kl. Inf. P. A. Philipp. in OP HET LAND VAN HIALEAH (Miami) verbouwt men o.m. erwten, komkommers cn water meloenen. Als de oogst voorby is, wordt van de achtergebleven stengels en wortels een pulp- massa gemaakt, die in voren worden geploegd, waardoor het land van uitmuntende kwaliteit wordt. Arbeiders bedekken de groeven met hooi. Veluwse bosbraiulweer weer geheel paraat Na een grote bosbrand, die 1929 in de omgeving van Kootwijk h< eft gewoed, werd in Pulten het Veluws Bosbrandweercomité op gericht. Langzaam heeft het een orga nisatie opgebouwd, die zijn nut ruimschoots heeft bewezen. De schade, die in 1929 alleen al op de Veluwe f 640.000.bedroeg, was in 1942 teruggelopen tot f 240.000.Op last van dc Duitse bezetter moest in dat jaar het co mité zijn werkzaamheden staken. In 1948 werd het Veluws bos brandweercomité weer opgericht. Het heeft vier meldingsposten, te weten Ede, Arnhem, Voorthuizen en Harderwijk, die door middel van een „link", een soort telefonische verbinding, in rechtsstreeks con tact met de hoofdmeldingspost te Apeldoorn staan Van hier uit wordt de brandbestrijding gere geld. Zowel de meldingsposten als de brandtorens melden een brand aan de Hoofdmeldingscentrale die dan binnen 5 minuten uit de 17 technische leiders, 74 brandweer- groepen, met 1800 vrijwilligers, 36 materiaaldepots en de eventueel ter beschikking staande 10 mili taire groepen het nodige materiaal en arbeidskrachten. recruteert. Alle Veluwse gemeentebesturen subsidiëren het Veluws bosbrand weercomité met 2 cent per inwo ner en 5 cent per ha. bos- en hei degrond. Wie gaan naar Oslo en Wenen Maandag 16 Mei a.s. weden In Krasnapolsky te Amsterdam do finales van dc Nederlandse boks kampioenschappen gehouden. Slechts twee boksers, Schagen in het halfzwaargewicht en De Jager lil het zwaargewicht zullen op dezo avond hun titels verdedigen. In alle andere gewlchtsklassen zullen nieu we kampioenen naar voren komen. Na de finales zal bekend worden gemaakt welke acht boksers ons land 2ullen vertegenwoordigen in de landenwedstryd tegen Oostenryk, die od 24 Juli in Wenen wordt ge houden. Voor de Europese bokskampioen schappen, die van 13 t/m 18 Juni te Oslo gebokst worden, zullen vijf boksers worden aangewezen. De voetbalwedstryd ZwedenEn geland, te Stockholm gespeeld, is in een verrassende 31 overwin ning voor de Zweden geëindigd. Bjj het ingaan van de rust leidde Zwe den met 3—0. Valse tabaksbonnen in omloop DEN HAAG Het Centraal Dis- tributiekantoor brengt onder de aandacht, dat er vervalsingen in om loop zijn van de bonnen der tabaks- kaarten QA en QC 903. De valse bonnen zijn te herkennen aan de kleur. Deze is iets donkerder dan die van de echte en helt meer over naar het bruin. Handelaren doen er goed aan tabaksbonnen, welke een afwijkende kleur vertonen, nauw keurig te onderzoeken. Prijzen van glaswerk vrij DEN HAAG. Bij beschikking van de minister van Economische Zaken zijn de prijzen van huishou delijk en laboratoriumglaswerk, met uitzondering van verpakkingsglas, niet meer aan prysvoorschriften verbonden.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1