FILMS IN AMERSFOORT Komt er een JUBILEUM in zicht? In St. Joriskerk kwamen velen samen ter herdenking Eerste helft tennis-competitie achter de rug „Hapam" won het schud jassen Een waarschuwing uit de oudheid Kunsthandel VEENENDAAL Rotherham United komt uit met zeer sterke ploeg J&TMSYE1WTËR-. 2 Zaterdag 14 Mei 1949 Tachtig jaar Chr. Onderwijs Dr. van Itterzon: ..Een wachtwoord geldt: Terug tot God en lot Zijn Woord Na de receptie op Donder dagavond 3.1. had het bestuur van de Vereniging tot bevorde ring van Christelijk Nationaal Schoolonderwijs alhier ter her denking van haar 80-jarig be staan op gisteravond een open bare samenkomst in de Sint Joriskerk belegd. Nadat door de aanwezigen ge zongen was ps. 89 1 en 7 las ds. C. C. H. Blok een derbestuurs leden uit ps. 78 17 en Marcus 10 1316 en ging voor in gebed. Daarna richtte spr. zich met een kort woord van welkom tot de aan wezige autoriteiten, de vertegen woordigers van diverse onderwas- corporaties en verdere belangstel lenden. Opdat wij niet in mensen- roem zouden vervallen aldus ds. Blok zijn wij hier aan deze plaats tezamen gekomen, want hel zijn niet wij die iets groots tot stand brachten, doch he is al aan Gods zegen geleden en daarom: „Wie roemt, roeme in den Here!" Wij als erfgenamen die in ons bloeiend Christelijk onderwijs van onze voorgeslachten zulk een kostbaar geschenk ontvingen, wij weten niet wat het hun heeft gekost deze erfe nis bijeen te vergaren om ze ons na te laten. Het is bij ons alles zo van zelfsprekend geworden, en alle vanzelfsprekendheid is de dood voor waarachtige dankbaarheid. Daarom zal de spreker van deze avond. dr. C. P. van Itterzon, Ncd. Herv. Predikant te 's-Gravenhage en voorzitter van de Schoolraad, ons door zijn woord herinneren aan v/at God gaf en ons gelaten heeft tot op deze dag. Nadat de heer Gieviet, organist te Baarn. de „Echo-phantasie" van Sweelinck ten gehore had gebracht, besteeg dr. Itterzon de kansel. Na een woord van gelukwens namens de Schoolraad aan de jubilerende vereniging, herinnerde SDr. aller eerst aan de tijd van het Volkspeti tionnement nu ruim 70 jaar ge leden; de tijd, waarin een liberaal minister helaas tegenover an- dersdenken allerminst zo liberaal de Koning een wet op het onderwijs ter ondertekening aanbood, die'naar menselijk inzicht de ondergang voor het vrije christelijk onderwijs met zich zou brengen. Ondanks de smeekbede van 305 000 onderdanen en vele kerke raden tekende de Koning toch. maar uit het kwade heeft God het goede doen voortkomen. Toen leer de ons Christenvolk als één man schouder aan schouder te staan, te bidden, te strijden en te offeren Helaas, hoe weinig is daar nu nog van over. In de bezettingstijd heb ben we het weer verstaan toen men ons op de scholen inplaats van Christus Geest de Germaanse geest wilde opdringen. DOORBRAAK En nu? Nu zou men onze christelijke scholen willen doen verdwijnen en in plaats daar van één algemene school, hoog stens met zo ruim mogelijke christelijke invloed? Wil men de doorbraak, dat wy dan door breken met het Evangelie van Christus tot alle scholen en alle kinderen in Nederland. Internationaal is de klacht over het verlies van de jeugd: hier kan slechts één wachtwoord gelden: ..Terug tot God en tot Zi.in Woord" en daarbii wil Hij de christelijke school de school met de Bijbel als een machtig middel gebruiken. Het licht staat nóg od de kande laar. maar laten wij door sleur en veronachtzaming geen oorzaak scheppen dat het van ons worde genomen. Onze vernieuwing zij vóór alles een vernieuwing in gloed en bezieling ons een oonieuw ver diepen in de beginselen waaruit wij dienen te leven en onze dage lijkse taak dienen te verrichten. Daarom zij ook nu onze bede dat door Zijn Woord en Geest werke in ons hart en in het midden van ons volk. Nadat nog gezongen was Gezang 135 1 en 5 besloot spr. het samen zijn met dankzegging. Burgerlijke Stand Getrouwd: J. Tersteeg en C. M. Verbon; C. Bartels en T. Rolvink; A. L. Verschut en F. B. J. Nijhuis; P. W. J. v. Bunnik en D. H. de Zwart; H. Polfliet en C. W. Bu- walda; A. W. van Setten en J. Maas; W. C. Donkervoort en J. v. Veen; J. Verhorst en J. H Kooij; J. Wijnen en M. Th. Miltenburg; B. de Geus en W. J. van Fraassen; Ch. J. Steenmeijer en A. C. v. d. Neut; W. H. v. d. Kolk en C. C. M. Mom; H. W. de Koster en D. de Sain; G. K. M. Leijen en J. v. d. Lustgraaf; A. Janson en G. M. Heeren. Noteert U even GRANT) THEATRE- Snouckaertlvm. Tel. -1632: Van 13 t.m. 18 Mei: „Bestem ming Tokio' leeftijd 14 j. Aanvangs tijden: Zondag 1 30 4— 6 30 en 9 uur Overige dagen 2 30. 6 30 en 9 uur Don derdag 19 Mei 2.30, 6 30 en 9 uur- „Pais3" leeftijd 18 jaar. City THEATER. Westsingel 7b Tel 6572 van 13 t.m 19 Mei: „Noordweste lijke doortocht" 18 j. Aanvangstijden: Zondag 1 30 4 6 30 en 9 uur Overige dagen 2.30 6.30 en 9 uur. REMBRANDT THEATER. Langc- straat 129: van 13 t m. 19 Mei: ..Hel begon met moord" en „Het geheim van dp dode stad" 14 j. Aanvangstijden: Zondag 2 4.15 6.45 en 9 uur. Vrijdag en Zaterdag: 2 30 6 45 en 9 u. Overige da gen 2.30 en 8 uur. Zaterdag 14 Mei. Amicitia. 20 uur- Uitvoering gymnastiekver. „Donar". Zondag 15 Mei. Broedersschap- federatie jaarvergadering en confe rentie School van Wijsbegeerte. Do- deweg Onderwerp „Onderwijsidea len voor een nieuwe wereld". Woensdag 18 Mei, 8 uur: Amicitia. Prof. H. Davos treedt op als teel- paath en helderziende. Tot en met 15 Mei. Markthal Missietentoonstelling. Dagelijks: 10—12; 230—5 30; 7.30— 30.30. Zond. 2.30—5.30 en 7.30— 10.30 uur. Openbare Leeszaal Uitlening voor volwassenen dagelijks 2—5 u.: bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 79uur: Uitlening voor kinde ren: Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2.304.30 uur: Leeszaal dage lijks van 1012.30 en 25 uur; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 710 uür. R.K. Openbare Leeszaal. Weijerstraat 2. Geopend van 10—1 en 2.305.45 uur. Maandag en Vrij dag 7—9 uur. Uitlening van 11—12.30 uur. CABARE1 DANCING VAN 1 HUI Krommestraat 14 Tel 5685 J VAN SCHA IK: Café Leusaerwep bij spoorwegovergang Tel 5510 Woensdag 20—23 uur Zaterdag 2(J 23 uur Zondag 's middags 15—17 uur s avonds 20—23 uur Woensdag 8—11 uur. Zaterdag 8— 11 uur. Zondag 811 uur De Stichtse Heuvel. Zondags middags en elke avond dansen. 7.30 uur11 uur. Medische diensten Doktoren: Alleen te raadplegen bij spoedgevallen: Van de Berg, Utrechtseweg 9, tel. 3924; L. G. Ie Roy, Stationsdwarsstraat 3, 'tel. 5864. Apotheken: Vlezenbeek, Var- kensmarkt 19A, tel. 3736; J. S. Cramer. Utrechtseweg 93, tel. 3498. Verloskundigen: H. A. v. d. Grient. Breestraat 8b. tel. 6830; M. A. J. de Leeuw, Soesterweg 15, tel. 4973. ONS DAGELIJKS TEVEEL Bij de politie werd aangifte gedaan van diefstal van een herenfiets, die ongesloten op de Hof was geplaatst, tijdens de weekmarkt. Een Nfjkerker, die in Amersfoort wat te veel sterke drank gedronken had. kreeg gratis logies op het bureau. A L enige tijd. staat bij „De Witteeen verkeersagent, die het ver- x 1 keer, bestemd voor de richting Zwolle, via 't Laantje leidt. Op de brug bij de Beekensteinselaan staat eveneens een agent, die de Arnhemseweg vrijhoudt van het snelverkeer in genoemde richting. Wat is er dan aan de handWelnu, de Zuidsingel, waarover dagelijks honderden grote en kleine auto's reden, moest nodig worden verbe terd. Op dit plaatje is te zien hoe wegwerkers bezig zijn om het weg dek van de Zuidsingel te vernieuwen. Een 14 ton zware wals kruipt langzaam over de verse teermassa. Er wordt had gewerkt om zo snel mogelijk gereed te komen. In ieder geval hebben de Zuidsingel-be woners het gedurende de wegversperring erg rustig. Een voorproefje, want eenmaal zal het toch zover komen, dat Amersfoorts binnen stad 't snelverkeer niet meer hoeft te verwerken. Wanneer zal dat zijn? Nu het eerste gedeelte van de Be- drijfssporweek zyn einde nadert beginnen de winnaars van de diverse sporten bekend te worden. Donder dagavond werd op de pretzolder van de Phoenix-brouwerij de finale van het schutjassen gespeeld. Men zal zich nog herinneren, dat de Sportweék begon met schutjassen en dat de animo toen enorm groot was. Zo was het ook tijdens deze finale. Er was veel belangstelling. Vele directies waren aanwezig of hadden vertegenwoordigers gestuurd. De winnaars kregen na afloop een ova tie van de toeschouwers. Het toe val wilde, dat zij op dat moment onder een wandschildering stonden met de woorden ,,De band in het werkt gelegd, wordt hier hecht en sterk"! De uitslag van het schutjassen luidt als volgt: 1. Van Soeren/Hassink (Hapam); 2. Hartogsveld/Hovenkamp (Hapam) 3. Terschcgget/'Smeekes 'EHMA»; 4. Kempeneers/Wisman (Sova); 5. Velthuizen/Hamers (Wasoline); 6. Van Campen/Verhoef (Erdal); 7. Verheuvel/Smink (Amersfortia); 8. Barlingen/Barlingen (EHMA); 9. Bliekendaal/Van Hoeven (Polak); 10. Bergkamp/Hop (Sova); 11. We ver/Van "Rijn (Amersfortia); 12 Knipmeyer'Harmse (Erdal); 13. Van Dijk/Duinkerken (Spatram) 14. Griffioen/Tietcma (Sova); 15. De Vries/Lansink (Eysink); 16. Klok/Van der Meer (B &M). D<? Hapam is door dit succes en door het toevoegen van tien „verge- tenéé voorgift-punten op de tweede plaats terecht gekomen met een klei ne voorsprong op Erdal. De EHMA kreeg net voldoende punten om DvA met renng verschil te passe ren, zodat de totaal-stand op het ogenblik als volgt luidt: 1, Sova 220 pnt.; 2. Hapam 117 pnt.; 3. Erdal 116 pnt.; 4. EHMA 90 pnt.; 5. DvA 38 pnt.; 6. Amersfortia 76 pnt.; 7. B M 69 pnt.; 8. Wasoline 62 pnt.; 9. Arbeidsbureau 61 pnt.; 10. Wolos 57 pnt.; 11. Polak 45 pnt.; 12 Dura Plastica 39 pnt.; 13 Spatram 36 pnt.; 14. Noack 20 pnt.; 15. Phoe nix 16 pnt16. OVATO 14 pnt.; 17. Eysink 12 pnt.; 18. Ned. Hand. Mij. 10 pnt. 19. Levoba 0 pnt. Woudenberg KEURING POLITIEHONDEN Naar wij vernomen zal de keuring van politiehonden plaats hebben op Woensdag 18 en Vrijdag 20 Mei op Henschotcn. OPBRENGST COLLECTE De opbrengst van de Emmabloem- collccte bedroeg f 125.54. BURGERLIJKE STAND 13 Mei Geboren: Mignon. z v H T Kroes en J H B de Wilde; Lucicnne Jeanine. d v A C Plooij en C Lever; Martin Her- manus, z v H Gerritsen en J Spie- rincs; Robert, z v J Roodbergen en C Kuipers: Jan z v A v Selm en C E Schuin; Arcnt Gustaaf. z v T van Rhijn en R Talsma. Overleden: Johanna M Huisman, 2 weken. Amersfoortse teams hebben nog kansen De helft der tennis-competitie is achter de rug. een mooie gele genheid om de kansen der Amers foortse teams onder de loupe te nemen. ALTA I heeft het in de Hoofdklasse niet gemakkelijk, het is echter niet het „zwakke zusje' geworden, zoals algemeen verwacht werd. Deze titel komt veel meer toe aan de Rotterdamse ploeg Vic toria I. waarvan de Amersfoorters de eerste wedstrijd met 111 won_ nen Zondag a.s. komen de Rotter dammers voor de returnwedstrijd naar Amersfoort; slagen de Amers foorters er dan in een overwin ning of gelijk spel te behalen, dan kunnen zij er zo goed als zeker van zijn, dat hun hoofdklasser schap geprolongeerd wordt. Wij hebben goede hoop, dat dit 'inder daad zal lukken. ALTA 2, dat goe de tweede is in de derde klasse, a.d. 19. en zijn kampioenskansen nog in eigen hand heeft, zal Rhij- nauwen 5 wel kunnen verslaan; de vorige wedstrijd werd met 71 gewonnen. Ook ALTA 3 zal wel kans zien om Gooiland 9 te klop pen. In de tweede klasse, afd. 8 wacht ons de grote strijd: Rhijnau- v/en 2't Stort 1. De winnaar is zo goed als zeker van het kam pioenschap. De eerste wedstrijd tussen deze beide teams eindigde in een geliik spel. In de derde afd. 15 is Gooiland 5 de sterkste; de drie andere teams, waaronder 't Stort 2 geven elkaar weinig toe. Het is jammer, dat de Stort-dames zo zwak zijn, anders zou dit team ongetwijfeld betere resultaten boe ken. Zondag speelt 't Stort 2 thuis tegen Bilthoven 3 en kan zich door een overwinning vrijwel veilig stellen voor de onderste plaats. De Leusderpark-teams doen'het wel bijzonder goed: het eerste en het tweede staan ongeslagen bo venaan en er zou heel wat moeten gebeuren, wil het kampioenschap hun nog ontlopen. Wij voorspellen dan ook voor de wedstrijden: Ou denrijn 3Leusderpark I en Leus- derpark 2Dash 7 Amersfoortse overwinningen. Leusderpark 3 zal wel kans zien in Utrecht Dropshot 7 te verslaan. Soortief I heeft in Hilverheide 5 zijn meerdere moe ten erkennen. De kans op de eer ste plaats is nu wel verkeken, doch 90k het gevaar voor de onderste plaats is niet groot, als tenminste Zondag thuis van Soest I gewon nen wordt, wat wij ook verwach ten. Sportief 2 staat in de vierde klasse afd. 30 onderaan; de krachts verschillen in deze klasse zijn ech ter niet groot en de positie is dus nog niet hopeloos. Een overwin ning op Chandelle 4. en die ligt binnen het bereik dér mogelijkhe den zou een stap in de goede richting zijn. In de vierde klasse afd. 35 leidt Bilthoven 4 met Spor tief 3 op de tweede plaats. De Amersfoorters zullen Zondag o.i. van lek Waeck 2 kunnen winnen. TEVO I leidt in de vierde klasse afd. 34 en zal vermoedelijk door een overwinning op Soest 2 de lei ding behouden. TEVO 2 moet van Rhijnauwen 6 winnen om de nek- aan-nek-race met Zuilen I vol te houden. (Ing. Med.) „Bestemming Tokio'' De belangstelling voor oorlogs films blijkt volgens de gegevens over bioscoopbezoek in Amerika sterk te zijn gedaald. Dat is geen wonder, want de filmindustrie heeft films in dit genre op de markt ge bracht, die heel veel mensen tegen- staan. Sensatie, misplaatste helden- CARY GRANT In het interessante boek van Dr. Loenen: „Athene, het Hellas van Hellas" wordt aan het slot de na latenschap van Athene vergeleken met die van Sparta. Het vrije, de mocratische Athene en het „leger kamp" Sparta. Athene waar we tenschap, wijsbegeerte en kunst on gekende bloei bereikten, Sparta, waar de burgers zich uitsluitend trainen voor het oorlogsbedrijf, waar het getrainde lichaam en het gewiekste domineerde. „Na haar nederlaag en vernede ring, tijdens haar langzame politie- ke achteruitgang, vri|e woorden bleef het demo- van cratische, vrije Athene een onge- lr. P. SCHUT evenaard cultuur- :entrum: haar kunstenaars en denkers bleven de mensheid verrijken met kennis, schoonheid en waarheid. Na Spar ta's nederlaag stond het voor die zelfde mensheid met lege handen. Haar roem ging onder in de nacht der tijden, Athene is onsterfelijk". De geschiedenis herhaalt zich nooit precies, maar we zijn de laat ste tijd hard op weg om van grote delen van de wereld meer een Sparta dan een Athene te maken, ongeacht het al of niet democrati sche etiket. Is de mens een wezen dat zich laat waarschuwen? verering, romantiek omlijst met ka nongebulder en de bekende oer domme vijand, die niets wint, zijn o.a. van die antipathie de oorzaak geweest. Toch heeft diezelfde Amerikaanse filmindustrie ook producten gele verd, die succes hebben gehad. Zo'n product is „Bestemming Tokio" (Grand Theatre). Men zal zich on getwijfeld nog herinneren, hoe in de oorlogsjaren het eerste bombar dement op Japan werd uitgevoerd. Vliegdekschepen brachten bom menwerpers met een speciaal op geleide bemanning naar een plaats in de Stille Oceaan, vanwaar de vliegtuigen opstegen en hun op dracht volbrachten. „Bestemming Tokio" handelt niet over deze bommenwerpers, maar over een groep mannen, die de aan val mogelijk maakte. Dat is de be manning van een duikboot, die het schip tot ip de baai van Tokio brengt. Een landingsgroep gaat aan wal en verzamelt gegevens voor het bombardement. Groots opgezet is de montage van „Bestemming Tokio". De onder water-opnamen zijn zó goed ge slaagd, dat men vergeet er mee in het ootje te worden genomen. Re gisseur Delmer Davis heeft alle mogelijkheden, die een onderzee boot biedt, uitgebuit om sfeer en spanning te brengen en een prima camera-techniek verhoogt dat nog. De opname van de man, die een blindganger onschadelijk maakt, is bijvoorbeeld een juweeltje. Vermel denswaard is ook, dat in de film originele journaal-opnamen van de start der bommenwerpers voor de aanval op Japan zijn verwerkt. Cary Grant is de commandant van de onderzeeboot. Hij wordt o.a. op uitstekende wijze bijgestaan door John Garfield en Alan Hale. (dieYècmfwyp cmfwyp cmfwyp af Noordwestelijke doortocht Wie deze weck in City onder de Indruk komt van de slachting, die daar in dc film „Noordwestelijke Doortocht" onder een Indianenstam wordt aange richt. kan zich troosten met de gedachte, dat die moordende en brandschattende soldaten in de gegeven omstandigheden moeilijk anders konden doen. In de tweede helft van de achttiende eeuw was er nu eenmaal op het Amerikaans continent, toen nog Brits gebied, een meedogenloze strijd tussen blanken en Indianen En wie de aanleiding tot de verfilmde moordpartij zoekt bij haar oorsprong de landing van de eerste kolonisten kan het hun navolgers eerder vergeven, dat ze op een bruine broeder meer of minder niet keken. Die zal ook de Rogers-Rangers, de moedige maar ruige soldaten onder majoor Rogers (Spencer Tracy), naderhand niet zien als kwaad-om-kwaad-vergelders" maar eerder als slachtoffers van een historische noodzakelijkheid. De kleuren-opnamen in deze film zijn soms geweldig mooi. de natuur Indruk wekkend en de avonturen van de Rangers meer dan spannend Het RemOrandt Theater vertoont deze week twee hoofdfilms, waarvan „Het begon met moord" onder regie staat van William Castle. In de hoofd rol is Robert Mitchum de man. die van moord wordt verdacht. Het verhaal speelt zich af In New York. Het is een spannende detective-film. In het voor programma draait „Het geheim der dode stad", een spannende sensatie-film met Buck Jones in de hoofdrol. Stelt U zich dan tijdig in verbinding met op de Hof, dan slaagt U zeer origineel! Tel. 5106. Amersfoort XI-tal waclit een zware strijd (Van onze sportredacteur) Naar de manager van Rother ham United mededeelde, zal het elf tal. dat tegen een Amersfoorts team zal spelen, toch nog enigszins gewijzigd worden. De achterhoede blijft, zoals wij Dinsdag meldden, namelijk op doel Bolton en achter de backs Gibson en Radford en de stopper-spil H. Williams. Linkshalf wordt D. Williams, rechtshalf Ed wards, die in Rotterdam zo goed speelde, ruimt zijn plaats voor No ble. De voorhoede op rechtsbuiten Mosby na dezelfde als vorig jaar tegen Amersfoort, namelijk van links naar rechts McMahon, Guest, Ardron, Shaw en Mosby. De Engelsen beschouwen dit team zelf als ongeveer het sterkste, dat zij in het veld kunnen brengen. Zij zijn er op gebrand in Amersfoort hun eerste overwinning in Neder land te behalen. Het Amersfoorts elftal zal verschijnen in de opstel ling die wij eveneens Dinsdag be kend maakten, indien er tenminste geen afschrijvingen komen. Het blijft dus zo, dat de Amersfoortse keuzecommissie De Groot, W. Jan sen en César handhaaft, zelfs al speelt deze laatste Zondagmorgen eerst drie partijen hoofdklasse-ten nis. Wij hebben onze bezwaren tegen deze voorhoede al eerder ge opperd en we willen niet in her halingen treden. Toch moet het ons van het hart. dat hier ongetwijfeld een betere voorhoede samengesteld had kunnen worden. Meskes van Amsvorde is onder de hui dige omstandigheden toch een experiment waard. Kraamwin- kel zou dan op zijn normale plaats kunnen spelen, terwijl Joop Jansen een betere mid denvoor zou blijken dan César, die in dat geval op de rechts binnenplaats naast Barreveld niet De Groot, die in zijn eigen vereniging al enkele ma len vervangen werd meer tot zijn recht zou komen. Enfin, men blijkt met een ander elftal de strijd aan te durven en we zullen daar vrede mee moeten hebben. Optimistisch zijn we echter niet. Teelt van koolzaad heeft zich verdubbeld Blijkens het statistisch g bulletin van het Centraal Bureau voor de Statistiek, wordt de met akkerge- bouwgewassen beteelde oppervlak te in 1949 geraamd op 938.000 ha. (uitgezonderd* braakland, kustwei- den en vlas). Deze schatting is ge baseerd op een steekproef, die ca. 20.000 bedrijven en 37% van het bouwland omvatte. In 1948 bedroeg de met akker bouwgewassen beteelde oppervlak te 939.000 ha. De teelt van kool zaad heeft zich t.o.v. 1948 verdub beld, nl. van 13.000 ha. in 1948 tot 26.000 ha. in 1949. Hierna valt de sterke uitbreiding van het suiker- biet#nareaal op. In 1948 bedroeg de met suikerbieten beteelde opper vlakte 47.000 ha. en volgens de voorlopige gegevens dit jaar 67.000 ha., een uitbreiding derhal ve met ca. 47%. Daarnaast blijkt het consumptie- en fabrieksaardappelenareaal te zijn ingekrompen. Het consumptie aardappelenareaal is blijkens de schatting teruggelopen van 160.000 ha. in 1948 tot 132.000 ha. in dit jaar, een inkrimping dus van 17%%. Dc met fabrieksaardappe len beteelde oppervlakte is terug gelopen van 62.000 ha. tot 56.000 ha., een afname van ca. 10%. De graanteelt onderging geen noe menswaardige verschuiving. ONS GARNIZOEN De sergeant gaf theorie. We zaten met 24 man voor een ruw-houten tafel en daarop stond een bren-gun. Nu is het helaas krygs- tuchtelijk verboden om iets van die bren-gun te vertel len, dus gebeurt dat niet. Van de sergeant mogen we gelukkig wel vertellen. Die vroeg soldaat Hoensbroek palletje aan een bepaald Vrijdagmiddag om een uur onderdeel van die geheim- of vijf wandelden ze in de zinnige bren, maar Hoens- Prins Frederiklaan voorbij broek wist het natuurlyk vier Amersfoortse jochies v u niet. Hij wist nooit iets foort en Rotherham, die van onderdelen van wa- van een jaar of tien, die pens. met een tennisballetje be- „Man, wat ben je toch zig waren. De jongetjes ongelooflijk dom, als je het hoorden Engels praten, goed bekijkt", verzuchtte luisterden en begrepen, dat de sergeant. „Heb je er ze de profs zagen, nog meer in je familie, die „Hé, metsen?", riep er net zo z\jn als jy?". één. i. "Jt'Z" S0.ld\at H,°enr SPEELTUIN broek, die nu toch wel ant woord wilde geven, „myn uitgestrekte ter broer, maar die is nog veel re'n *an£s de Dollardstraat dommer dan ik." wordt op het ogenblik hard „En wat doet die broer gewerkt aan de bouw van van jou dan wel voor de een speeltuin. Er staan al kost?", vroeg de sergeant wat geraamtes van speel- ------- - toestellen en er is al een begin gemaakt met de aanleg van een eenvoudige beplanting. Het mooiste is, dat men 's avonds mensen aan de inrichting van de tuin kan zien werken, die er hun vrije tijd voor over heb- IN DE BUS De twee mannen, die naast elkaar zaten in de bus, spraken over de voet balwedstrijd tussen Amers- morgen gespeeld wordt. „Wat denk jij er van?", „Die? O, die is ook ser geant", was het antwoord. ONZE BURGERIJ Onze oude stad herbergt op het ogenblik een flink aantal beroepsvoetballers uit Engeland, van die kna pen, die zomaar gelijk spe- ,Man, ik kom handen te kort," antwoordde de an der. „Handen te kort? Hoe zo?", wilde de eerste we ten. „Om mijn hart vast te houden!" luidde het ant woord, dat door droef geestig zwijgen werd ge volgd. WORDT VERWACHT Merkwaardig weinig is er in deze komkommertijd in Amersfoort te verwach ten. Het toneelseizoen is voorbij en er wordt zo af en toe alleen nog verga derd door diverse vereni gingen. Vrijdag is er een le zing voor de Ned. Vereni ging van Huisvrouwen in „Amicitia". Zaterdag gaat het AMK voor de radio zingen. de naam van een zeker len tegen een Bondselftal. ben om de jeugd wat meer Amersfoorters, luistert al- plezier te verschaffen. len! Predikbeurten Christian Science Society. R. H. B S. Thorbeckepleinl. vm. 10 uur Ned. dienst 11.15 uur Eng. dienst. Geref. Kerk L. Vrouwestraat 10 uur prof. dr. S U Zuidema (De Bilt); 5.30 uur prof. dr. J H Ba- vinck (Baarn). L Costerplein 9 uur prof. dr. J H Bavinck; 5.30 uur dr. N N Ridderbos. Tulpstraat 9 uur dr. N N Ridderbos; 5.30 uur prof. dr S U Zuidema. Geref. Kerk art. 31 Zuidsingel 10 30 uur Ds E T van de Born 5.30 Prof B- Holwerda (Kampen). Westerkerk 10 uur Prof. B Hol werda (Kampen; 5.30 Ds. E T v. d. Bom. Geref Gem. Stoovestraat 10 en 5 uur Leesdienst. Donderdag 19 uur ds. Van de Ketterij (Vlaar- dingen). Rem. Gem. 10.30 uur dr. R. Mie- dema. Evang. Luth. Gem. da. Monsees (Edam). Ver. van Vriiz. Herv. 10.30 uur Gasthuiskerk ds. J van Rossum (Winterswijk) Gebouw Speeltuin Snesterkwartier ds. C J van Roven (Amersfoort). Oud Geref. Gem. Muurhuizen 9 30 en 17 uur Godsdienstoefening. Vrije Evang. Kring 10 uur Ge bouw Den Doelen, Havik, de heer Selhorst (Apeldoorn) 8 uur. Ap pelweg ds. Jac. Verboom (Den Haag) Doopdienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 17 uur ds. J. Drenth. Doopsgez. Gem ds. S GossesGzn. Verg. van Gelovigen. L. Kica- siusstraat 10 uur Eredienst. 17 uur pred des Woords. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der laatste dagen. Var- kensmarkt 11b 10.30 en 17 uur Dienst. Oud Kath. Kerk 10 uur H. Mis 6.30 uur Vespers. Vrije Kath. Kerk 10.30 uur H. Mis. Vriiz. Christ. Jeugdkerk 19 uur Heerenstraat dr. R. Miedema Comité „Levensvragen voor Iedereen" Rcgentesselaan 21 10 30 uur prof. dr J. H. Bavinck (Baarn) Muzikale medewerking van de heer O. v. den Burg Leeer des Heils. Zondag 10 uur Sr. Kaoiteine van Heiigen (Am sterdam) 7 uur. Ooenluchtsamen- komst Langstraat bij postkantoor. 8 uur Sr. Kapiteine van Heiigen met assistentie van Korpscadet- tenbrieado. Zaterdag van 8 tct 9.30 uur Straatzang Kampstraat. Herv Gem. S. Joriskerk (Hof 1) vm 10 uur ds. Bout, nm 5 utr ds. Blok. Nieuwe kerk (Leusderweg 110) vm. 10 uur ds. Hadders, nm. 7 uur ds Vermaas. Emma-kerk (O. Soesterwpp 131) vm. 9 uur ds Smits. vm. 10.30 uur ds Smits, nm. 5 uur ds M=>ckaav. B^rgkprk (voorlonig Gymna sium) (Groen van Prinstererlaan 3"D vm. 10.30 uur ds. G A Barker (Zeist). Kanel Zon en Schild (Utreeht- schewee 266) vm 10 uur ds. A. Steonheek. Rusthuis „De Lichtenberg" (Utrechtcohewee 299) vm. 10.30 uur ds. Mackaay. Jongerendiensten Kerk (Appelweg) vm. 10.30 uur de heer M. Germans. Wiiksebouw (L Costerplein 14) vm 10 30 uur ds. Herfskens Gebouw Immanuel (Tulpstr.) vm 10.30 uur de heer W; de Gans. Jeugdhuis (Z. Singel) vm. 10 uur de heer J D P van Garderen. Huwelijksinzegening St. Joriskerk. Dinsdag 17 Mei 's nam. 2.30 uur ds. Gerritsen. Zondagscholen Bethel (F.emstraat 99) 10.30 11.30 uur; Chr. School Kruiskamn 1011.15 uur: Gabrie Mehensohool Plantsoen Z. 1011.15 uur: Wijk- gebouw L Costernlein 14) 121 en 23 uur: Onenl" eh f school (Hohbemastr.) 10.3011.30 en 121 uur- Chr School (Ro7«»nstr 10.30—11.30 uur- Füaletes (Havik) 23 uur: Kapel Znn en Schild 11 4512 45 uur* Chr. School (v. Effenlaan) 1011.15 uur: Zonne- hlopmstra.it (OL. School) 10 30 11 30 uur: Joan, v Bieststraat (Chr School) 10.15—11.15 uur- Westhill- kinderdiensten f Ber°kwartier) R8 jaar- 10.30 Heinsïuslaan 1: 9—11 iaar: 10.30—11.30 uur UtrPpMcPWPg 106. HOOGLAND vm. 10 uur ds. Je'l°ma. NEUSDEN vm. 10 uur ds. Hof stede. R.K. Kerkdiensten St. Ansfridus, Jac. Catslaan, H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis) en 10.30 uur. Lof 7 uur. St. Francicus Xaverius, 't Zand, 6.30, 8, 9.30 (Hoogmis) en 11 uur. Lof 6 uur. St. Henricus. Paulus Borstraat, 7, 8 en 10 uur (Hoogmis). Lof 6 uur. O. L. Vrouw ten Hemelopneming, Lange Gracht, 6.30, 8, 9.30 (Hoog mis) en 11 uur. Lof 6 uur. Kaasmarkt Alkmaar ALKMAAR, 13 Mei. Aangevoerd werd 43.000 kg kaas. 2 stapels boeren kaas f 70per 50 kg. 13 stapels frbriekskaas 79.50 per 50 kg. Handel goed. Kaasmarkt Leeuwarden LEEUWARDEN Kaas Gouda volvet f 1.65 tot f 1.66. Edammer 40 plus f 1.44 tot f 1.45. Stemming kalm. „Oorlog is schending van Evangelie" „De kerk is een gemeenschap van mensen, die in Christus geloven en Hem als de Heer belijden. Als zo danig achtte ds. Hinlopen uit Am stelveen, die Vrijdagavond voor de plaatselijke afdeling van de Ver eniging „Kerk en Vrede" de oorlog een schending van de kerk. Hij be treurde het. dat de kerk, de „una sancta", wordt losgerukt door de oorlog. Het is géén gebod van Christus, dat geschillen door wape nen moeten worden beslecht. Wil men de oorlog voorkomen en dus de eenheid der kerken bewaren, dan zullen de gelovigen aan Chris tus één moeten zijn. De wereld is door God geschapen en het is daarom niet te dulden, dat deze wereld, de mensen en cul tuurproducten door oorlog worden geschonden. Men noemt de oorlog wel eens het laatste redmiddel, doch spreker vond de oorlog erger dan de „kwaal". Door gewapende conflic ten worden chaos en crises gescha pen. Ds. Hinlopen waarschuwde de aanwezigen voor het symptoom, dat men niet al te lichtvaardig over een nieuwe oorlog moet denken. Deze zal door de ontwikkeling van de chemie, tientallen malen erger zijn dan de laatste wereldbrand. De ge lovigen zullen deze oorlogsdreiging moeten voorkomen door naar de Heer te leven. De oorlog is een ge organiseerde massamoord en wan neer men het middel der wapenen gebruikt, verwoest men het funda ment dat men trachtte te redden. Ds. Hinlopen betitelde vervolgens de oorlog als een schending van het Evangelie. De oorlog is een overtre ding van Gods gebod; Gij zult niet doden. Men kan zich volgens spre ker, tegenover God niet verant woorden, wanneer men zich schul dig maakt aan een moord, een zon de van bedrijf. De gelovigen dienen zich steeds af te vragen of zij bij hetgeen zij verrichten, de weg van de Heiland volgen. Als er gelovi gen zijn. die menen dat zij het oor logsapparaat mogen steunen, moe ten zij ook Gods zegen hiervoor vragen. Spreker zeide ten slotte, dat de Christelijken van deze tijd te veel geloven in aardse middelen en te weinig waarde hechten aan de middelen, die hun door God worden geboden. Na de inleiding van ds. Hinlopen volgde een uitgebreide discussie, waaraan o.a. ds. A. Braakman van Amersfoort deelnam. De bijeen komst werd geleid door de voor zitster van „Kerk en Vrede", mej. F. W. van der Werfhorst. EXAMENS Te Zutphen slaagde voor het analystenexamen (le deel) onze stadgenoot de heer H. Kieckens. Soest TERUG UIT DE TROPEN Met bet s s „Volendam". dat 1 Juni a s. te Rotterdam wordt verwacht, keren de volgende Soester militairen uit Indonesië terug. H J Burgsteden, Peter v d Brcemerweg 5- J v d Breul Braamweg 83; W F v d Blom. Korlé Hartweg 26; A Bijleveld, Amersfoort- sestraat 67 tc Soesterberg; T M Pij pers. Amersfoortsestraat 52 te Soester berg; G W Rutte. Amersfoortsestraat 52 tc Soesterberg VOORWEDSTRIJDEN BILJARTEN Vrijdagavond hadden in café ..Cen traal" te Soestcïijk. de eindwedstrij- den plaats van de voonvedstrijden :n het Drie-bandenspel van de NBB dis trict Eemland. Onderstaande finalisten zijn ge plaatst in de eindstrijd, welke eind Mei in café C Butsclaar, Korte Brlnkweg te Soestdijk zal plaats vinden. 1. R Stalenhoef (GP) 12 m.p. gem. 0 550 4; 2. W Mantel (VW) 10 m.p gem. 0.570 5; 3. C v d Burg (OG) 9 m.p. gem. 0 639 6' 4. J Smit (VW) 10 m.p. gem. 0 479 7- 5 J Ankersmit (OG) 9 m.p. gem. 0.478 10%- 6. C Stalenhoef (Centr) 8 m.p gem. 0 457 14».7 R v d Lin den (Centr) 8 m.p. gcm. 0.410 158. J Rebel (GP) 10 m p. gem. 0.354 16. le reserve C Butselaar (DOS) 8 m n. gem. 0 407 162e reserve: J Hoosta- ken (Zonneh) 6 m.p. gem 0.402 20'/. POLITIE-BEKER COMPETITIE Vrijdagmiddag speelde SPSV de bekerwedstrijd van de Ned. Politie Sport Bond tegen Hilversum I en ver loor met 40. Medische dienst SOEST. Zondag a.s. is geopend apotheek „Soestdijk" Van Weede- straat 46. SOESTERBERG Dr. Splinter, Amersfoortsestraat 3 te Soester berg, zal Zondag a.s. de artsen- dienst waarnemen. Predikbeutten Ned Herv Kerken. Oudekerk 10 uur Dr J G Thomes. Jeugddienst 5 uur Ds J. Zwijnenburg van Hui zen. Emmakerk 10 uur Ds. W. Wilmsen uit Hilversum, 5 uur Ds. E Groeneveld. Heeskapel 10.30 uur Ds E C de Looze van Hilversum. Zonnegloren 10 uur Ds F J Bee- rend. Evangelisatiesamenkomsten_ Zondag 15 Mei 19 uur, huize Bui tenzorg. Spreker de heer S v Gor- kum. Dinsdag 17 Mei 20 uur zaal van de Broek. Donderdag 19 Mei 20 uur Heeskapel. Spr. Ds. D van Krugten. Geref. Kerken. Julia- nr.kerk 8.30, 10.15 en 5 uur Ds G R Kuijper van Hilversum. Wilhel- minakerk 10 en 5 uur Ds H v d Berg. Geref. Kerk Gebouw „Re- heboth" Buntweg. 11 en 4 uur Prof. S v d Bos van den Haag. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 uur lees dienst. Geref. Gemeente. Klei ne Rembrandtzaal 10 en 5 uur leesdienst. Ver Vryz Godsd. (NPB) Rembrandtlaan 10.30 uur de heer F H Tangelder van Amersfoort. Doopsgezinde Ge meente Eemnesserweg 63b. Baarn. 10.30 uur D Richard van Bussum. Vrij Evang. Gemeente Soest Baarn. Eemnesserweg 63, Baarn. 4 uur Ds. Vosseur van Amsterdam. Evang. Luth Gemeente Luther- knpel. Korte Schoolstraat 7. Baarn. 10.30 uur Ds C C G Visser van Rotterdam LAGE VUURSCHE. Ned. Herv Kerk 10 en 6 uur Ds. A. G. Haring. Veemarkt Leeuwarden LEEUWARDEN Aanvoer 121 stieren, 48 vette koeien, 1249 melk koeien van 395-910; 90 pinken 175- 455; 643 nuchtere kalveren, 606 schapen 40-80; 1153 lammeren 19- 25; 130 varkens, 121 biggen en lopers. Biggen van 50-70; lopers van 70-90; 62 bokken. 150 paarden 140-650, totale aanvoer 4373. Overzicht veemarkt: Stieren, melkkoeien en pinken aanvoer minder. Handel fleurig. Prijzen niet hoger. Biggen en lopers aan voer minder. Handel fleurig. Prij zen hoger. Schapen aanvoer ruim. Handel kalm, prijzen gelijk. Paar den aanvoer minder. Handel kalm, prijzen gelijk.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2