DAGBLAD VOOR AMERSFOORT D Europa s zwakke legers nodigen uit tot agressie Sjanghai's adem bijna verstikt bij Woesoeng r KS. gaan 1,5 milliard dollar spenderen voor versterking Anthracietprijs wordt hoger B-25 VERONGELUKT BU KROJA (MIDDEN-JAVA) Whangpoe-uitweg biedt weinig kans meer „Verenigd Europa is onmisbaar voor blijvende vrede'' Misstanden bij huizenverkoop Op da kohhsd 9e Jaargang no. 112 Maandag Mei 1949 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V, De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur; TJ. DE BOORDER» WASHINGTON. Het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft te kennen gegeven, dat de bestaande verdedigingsstelsels van West-Europa zo zwak zijn, dat zU „uitnodigen tot agressie". In een officiële „nota betreffende de vrede., zegt het Ministerie dat de Verenig de Staten moeten helpen om deze verdedigingsstelsels op te bouwen door middel van een regeling voor het verstrekken van wapenen, waar mede voor het eerste jaar een bedrag van 1.130 millioen dollar gemoeid zal zün. Het Departement heeft voor de eerste maal in bijzonderheden een plan van zes punten ontvouwd, dat het heeft ontworpen om West-Euro pa en andere vrije landen te helpen hun verdediging sterker te maken. President Truman zal binnenkort aan het Congres de nodige wettelijke maatregelen voorleggen om dit plan uit te voeren. Terzelfder tijd is het Dpartement zo ver gegaan als het kon met het verplichten van de Verenigde Staten tot een politiek, gericht op het voorkomen van een invasie in West-Europa. Truman wenst de vrije hand Het Departement noemt Rusland niet met name en merkt slechts op, dat de Verenigde Staten, als zij deze tactiek volgen, er op kunnen rekenen, dat hun „vrienden in West-Europa weerstand zullen bie den" aan een aanval. De nota ont hult tevens, dat de autoriteiten van het Ministerie verwachten, dat de militaire bijstand van de Ver enigde Staten aan de landen van het Atlantisch Pact verscheidene jaren zal moeten worden verleend. Het thans voorgestelde plan is slechts het begin van een langdu rige taak, aldus de nota. In het kort gezegd worden de volgende maatregelen aanbevolen: Dat één enkel bedrag worde ge voteerd om de kosten van het ge hele plan te bestrijden (voor het fiscale jaar 1950 ongeveer 1.130 millioen dollar voor de deelnemers aan het Atlantisch Pact en onge veer 320 millioen dollar voor Grie kenland, Turkije en bepaalde an dere landên, welker veiligheid van belang is voor de Verenigde Sta ten, dus in totaal 1.450 millioen dollar). Dat de president de bevoegdheid worde verleend, van deze gelden een soepel gebruik te maken en te voorzien in behoeften naar mate deze zich voordoen. Dat op het ogenblik het leeuwen deel van de hulp worde verleend aan West-Europa, welks belang voor de veiligheid van de Verenig de Staten in twee wereldoorlogen bewezen is. Dat het plan tot militaire hulp verlening gescheiden en onder scheiden zij van het Atlantisch Pact, maar dit pact aanvulle door het in toepassing brengen der be- DE LES GELEERD JUIST nu de ministers van Bui tenlandse Zaken der Grote Vier op het punt staan, opnieuw over een vredesverdrag voor Duitsland te onderhandelen, zetten de poli tieke leiders van West-Duitsland een opmerkelijke spoed achter de vorming van een eigen staat. Dat wekt misschien enige verwonde ring. Men zou hebben kunnen den ken de Russen hebben het zeker gedaan dat het lokaas van een verenigd Duitsland en het nog gro tere lokaas van een terugtrekking der bezettingstroepen de Duitse po litici afkerig zou hebben gemaakt van hun taak, een Westduitse staat in het leven te roepen Inderdaad was de animo onder de West-Duit- sers voor een afzonderlijke staat 'n half jaar geleden nog bitter klein. Met het voort schrijden van de tijd echter leer den de Berlijnse blokkade, de rapporten uit Oost-Duitsland en niet in de laatste plaats ook de ver halen van de vluchtelingen, die van de Oostelijke naar de Westelij ke zone kwamen, wat communisti sche overheersing betekent. En toen men dit alles vergeleek met de duidelijke wens van het Westen ondanks alle gemaakte blunders het Duitse volk zelf-regering te geven en de welvaart te herstellen, was de les compleet. Er kan niet aan getwijfeld worden, dat de Duitsers de zojuist in Bonn opge stelde grondwet, meer beschouwen als een vlag, waaromheen alle Duitse democraten, of zij nu in West- dan wel in Oost-Duitsland wonen, zich kunnen scharen, dan als een document, waarop zij het leven van hun staat moeten base ren. Daarvoor is de grondwet mis schien ook te onvolledig en te ver schillend van hetgeen de Duitsers er zelf van zouden hebben gemaakt, indien zij naar eigen inzichten te werk hadden mogen gaan. ftiaar reeds het feit alleen, dat zij de de mocratische principes zo nadruk kelijk geproclameerd hebben, oe- tekent een grote overwinning van het Westen en moet voor de minis ters Acheson, Bevin en Schuman bij de komende onderhandelingen in Parijs een krachtige steun zijn. In het zoeklicht Overwegend droog iveer Weersverwachting, geldig van Maandag- tot Dinsdagavond (opgemaakt te 10 uur). Voor de noordelijke provin cies: Over het algemeen veel be wolking maar overwegend droog weer. Matige tot zwakke wind hoofdzakelijk uit westelijke richtingen. Aanhoudend koud weer. Voor het overige gedeelte van het land: Zwaar bewolkt, later hier en daar met opklaringen. Weinig wind en droog weer. Morgen overdag iets minder koud dan vandaag. ginselen van eigen en onderlinge hulp. Dat de militaire bijstand van de Verenigde Staten aan de vrije landen van West-Europa in 1950 drie vormen aanneme: a. Schenking van een bedrag aan dollars tot het opvoeren van de militaire productie van de Wes telijke landen, ten einde aldus spoediger een einde te maken aan hun afhankelijkheid van de Ver enigde Staten. b. Levering van wapenen en uit rusting om de versterking van de defensieve mogelijkheden van de strijdkrachten te versnellen. c. Verlening van technische bij stand en hulp bij de opleiding door de Verenigde Staten. Onlusten duren voort in Tripolis TRIPOLIS. De politie heeft Zondag traangasbommen gebruikt om een menigte Arabieren uiteen te drijven, die de demonstraties te gen het Britse plan tot overdracht van Tripolitanië aan Italië in 1951 hadden voortgezet. Zesentwintig Arabieren en 2 po- litie-agenten werden gewond. Dit brengt het totaal der slachtoffers sinds Woensdag op: één Arabier gedood. 35 Arabieren en 6 politie agenten, onder wie een Engelsman, gewond. De noodtoestand is- afgekondigd, nadat de politie de menigte uiteen gedreven had. (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Met Ingang van I Maandag worden anthracletpr(j7.en In Amsterdam, Den Haag. Rotter- dam, Utrecht en Haarlem met tien cent per mud verhoogd. Deze Prijs- j verhoging geldt voor nootjes I, II en ra. Deze prijsverhoging Is het gevolg van een onderzoek van het econo misch instituut voor de midden stand. Dit concludeerde, dat de be- zorglonen in de grote steden, die veel hoger zijn dan elders, tot onbil- lijkheden hebben geleid. Tegelijkertijd is voor het gehele land de prijs van nootjes IV met v(jf cent verhoogd. In de vijf grote ste den echter met vijftien cent per mud. Hiervan komt tien cent aan de handelaren zelf ten goede, terwijl vjjf cent naar het Rijkskolenbureau gaat. Bovendien wordt de prijs van eierkolen voor de handelaren ver laagd. met 12,5 cent per mud en ook deze prijsverlaging komt aan de handelaren ten goede, want de prijs, die de consument voor de eier kolen moet betalen, blijft ongewij zigd. De particuliere mijnen krijgen dus de geëiste tegemoetkoming, doordat zü voor nootjes vijf cent per mud meer mogen rekenen en de Staats mijnen worden het kind van de reke ning, omdat de prijzen, die zij voor eierkolen en cokes maken, zijn ver laagd. Zo nodig zal dit echter door subsidie worden goedgemaakt. Nee toch.Heus In India sterven ieder jaar meer dan 500.000 mensen aan tuberculose. De gevreesde ziekte eist er iedere minuut een men senleven. De herten van Oregon vrezen de mens meer dan het vlieg tuig. Zij zijn dol op het zachte gras van het vliegveld Joseph en laten zich door geen nade rend vliegtuig verjagen. Er is 'n man met een stok voor nodig om tc zorgen, dat zij geen on gelukken veroorzaken. Volgens de communistische bladen in de Oostelijke zone van Duitsland praten de arbei ders te veelZo „verknoeien" zü per dag 12 minuten van hun werktijd. Cynici veronderstel len, dat zij die tijd gebruiken om te overleggen hoe zij van hun roomloze roomkaas, die zij in de plaats van vlees krijgen, biefstuk kunnen maken. Een professor van de universi teit van Philadelphia is wanho pig, omdat zijn proefkonijn het is werkelijk een konijn zijn proeven blijkbaar buitenge woon vervelend vindt. Zodra het dier ziet, dat de prof zijn instrumenten in orde brengt, dommelt het in en begint te snorken, waardoor de juiste in stelling der instrumenten wordt verstoord. Brief van dr. Beel aangekomen (Eigen berichtgeving DEN HAAG Zaterdag is op Schiphol het KLM-vliegtuig uit Batavia gearriveerd met aan boord de brief van dr. Beel, waarin de ontslagaanvrage is vervat. Het vliegtuig had aanzienlijke vertra ging. wegens motorstoring. Oorlog en Marine komen in één ministerie (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. In verband met technische moeilijkheden bij het slechten van de administratieve scheiding zal de aangekondigde vorming van een ministerie van Landsverdediging nóg enige tijd op zich laten wachten. De voorberei ding van de samensmelting van de ministeries van Oorlog en Marine Is echter ter hand genomen. In dit kader past de. dezer dagen te ver wachten, benoeming van minister Schokking tot minister van Marine. Op dit ogenblik is minister Schokking slechts minister van Marine ad interim. Door de omzet ting van dit interimaat in een defi nitief ministerschap wordt reeds tot uitdrukking gebracht, dat in de toekomst Oorlog en Marine onder één minister zullen ressorteren. In een volgend stadium zullen dan de departementale scheidslijnen wor den opgeheven. De acht inzittende militairen omgekomen BATAVIA. Een Nederlands militair vliegtuig op weg van DJokja naar Batavia, Is Zaterdagmiddag nabij Kroja (Mldden-Java) neergestort. De acht inzittenden, allen militairen, kwamen om het leven. De lichamen van zeven hunner konden spoedig worden geborgen, liet toestel was een B-25 van de luchtmacht. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Men weet alleen, dat het weer zeer slecht was. De inzittenden keerden terug van een opdracht te Djokja. waarvan de uitvoering enkele dagen in beslap had genomen. De namen van de zes slachtoffers, die tot het KNIL behoorden zijn: Eerste luitenant-vlieger W. J. van der Plaats, bestuurder. Luitenant-kolonel R. E. Jessurun. ridder M.W.O. vierde klasse, staf-of ficier technische zaken bij de mili taire luchtvaart. Luitenant-kolonel J. W. Gerharz. stafofficier luchtvaartzaken bij de Militaire Luchtvaart. Sergeant-majoor radio-telegrafist H. F. van der Heide. Sergeant boordmccano H. C Bar- telings, en Soldaat leerling-vliegtuig-monteur G. E. Durand. De namen van de twee overige slachtoffers, een officier en een sol daat van de KL. konden Zondag nacht nog niet gepubliceerd worden, omdat hun familieleden nog niet waren ingelicht. Hedenmiddag zijn de slachtoffers met militaire eer be graven op het ereveld Tjililitan. SOUTHAMPTON. In weerwil van krachtige protesten van de zijde der Poolse ambassade te Londen is Gerhart Eislcr, een Ameri kaans communistenleider, die zich aan boord van het Poolse schip „Batory" bevond, Zaterdag met de sterke arm in Zuid-Engeland aan land gebracht. Vooraf tvaren besprekingen gevoerd, die drie uur duurden. Func tionarissen der Britse politie, vertegenwoordigers van de Poolse en de Amerikaanse ambassade namen hieraan deel. Ook Eislcr zelf was aanwezig. Het schip bevond zich in Cowes Roads, 12 mijlen vjin Southampton, toen men aan boord kwam. Eisler werd door vier politiemannen aan handen en voeten van boord gehaald en naar de tender Romsey ge bracht. Het arrestatiebevel was uitgevaardigd op grond van een wet van 1870. Heden zou de arrestant, die uit de USA wilde vluchten voor de Londense rechter verschijnen. De Verenigde Staten zouden gaarne zien. dat Eisler werd gedwon gen terug te keren, omdat hij tot gevangenisstraffen veroordeeld is wegens belediging van het Amerikaanse Congres en oveYttedIng van de Amerikaanse emigratiewetten Dief werkte geruisloos! TEGELEN. Door de arrestatie van de 21-jarige J., wonende te Ven- lo, zijn enkele inbraken, in de laatste tijd te Tegelen en Venlo gepleegd, opgehelderd. J. had de gewoonte, om zich op klaarlichte dag langs de achterkant van woningen toegang tc verschaf fen: meestal zocht in damestas sen en laden naar gelei. Op zijn gym nastiekschoenen ging hij geruisloos te werk; o.m. bij de firma D. ce Te- gelen, waar hij 4 Februari jl. 2 000 gulden wegnam. J., die ondanks zijn jeugdige leef tijd reeds meermalen met de Dolitie in aanraking is geweest, zal neden naar het Huis van Bewaring te Roer mond worden oveigebracl t. Van het gestolen geld is weinig o» niet meer over. Griekse guerillastrijders hebben de stad Fiorina beschoten. Er vielen enige slachtoffers onder de burger bevolking. doch er werd weinig schade aangericht. Volgens Athene is een sterke guerillastrydmacht, die de hoogten rondom Fiorina had aan gevallen, teruggeslagèn in westelijke richting. Post voor „Grote Beer" en „Oldenbarneveldt" DEN HAAG. Correspondentie voor opvarenden van de troepen- transportschepen „Grote Beer" en „Johan van Oldebarneveld", beide op weg van Indonesië naar Am sterdam, moet uiterlijk op 22 Mei zijn gepost om in een tussenhaven aan de geadresseerden te kunnen worden uitgereikt. De Spaanse nationale radio heeft Zaterdagavond verklaard, dat „de rest van de wereld zich moet voegen naar het regime-Franco. Spanje is daar best tevreden mee", zei de radio Spaak sprak in grote vergadering te Amsterdam AMSTERDAM. „Wij moeten zo spoedig mogelijk komen tot een Ver enigd Europa, dat onmisbaar is voor een blijvende vrede in de wereld Het was de Belgische minister-presi dent Paul Spaak, die deze woor den Zaterdagavond sprak in de Apollo-hal, waar 4000 leden van de Partij van de Arbeid bijeen waren om te luisteren naar een groot aan tal sprekers uit verscheidene landen, die deelgenomen hebben aan de in ternationale socialistische conferen tie, die in Baarn is gehouden. Spaak meende namens alle eerste ministers van West-Europa te spre ken, als hij de oorlog absurd noem de. „Zelfs de overwinningsoorlog leidt tot niets", zei hij. Hij achtte het Atlantisch Pact het grootste defen sie verbond, dat de geschiedenis ooit heeft gekend. „Dit verbond kan zulk een macht uitoefenen, dat elke agressor zal aarzelen ons aan te val len. En daarom is het pact een be slissende stap op weg naar de vrede. Had zulk een pact bestaan voor de eerste of de tweede wereldoorlog, dan zou de loop der geschiedenis an ders zijn geweest", bleek Spaaks stellige overtuiging. Het resultaat van de besprekingen over de Indonesische kwestie noem de Spaak „een opluchting voor de gehele wereld". Hij waarschuwde echter tegen overdreven optimisme, want, zo zei hij, de vrede hecht verankerd zijn m de wereld, dan moeten er maatregelen worden ge- SJANGHAI. De Britten in Sjanghai hebben Zaterdag reeds een laatste waarschuwing ontvangen om te evacueren van de Britse consul-genèraal Urquhart. Gezegd werd: „Vermoedelijk zal geen verdere gelegenheid om de stad te verlaten aanwezig zijn, voordat de situatie opgehelderd Is. De evacuatie is vrijwillig. Ieder Brits onderdaan moet zelf een besluit nemen. Zjj die blijven, zullen door het consulaat-generaal en de Britse hulporgani satie zoveel mogelijk worden geholpen." Het communiqué geeft toe, dat de communisten, zij het in langzamer tempo, ook vorderingen maken in de richting van het vliegveld Loeng- wha. Vollgens een telefonisch in Kanton ontvangen bericht hebben de natio nalisten ook Hankou ontruimd. nomen, dat de Duitse militaire macht niet herleeft, dan moeten de Verenigde Naties worden hervormd, waarbij het vetorecht moet verval len. cn dan moeten alle landen strijd aanbinden voor ontwapening. In deze vergadering voerden ver der het woord de Noor H. Lie, na mens alle Scandinavische landen, de secretaris-generaal van de Griekse socialistische partij Tsirimokos, de Engelse Irene White, de vice- president van de Oostenrijkse repu bliek A. Scha erf, de oud-minister president van de Vrije Spaanse rege ring Llopis, Hertha Gotthelf, de leidster van de socialistische vrouwenbeweging in Duitsland, de Italiaan M. M a 11 e o 11 i en de voor zitter van de Franse socialistische partij Grumbach. De Britten aangeraden te evacueren De belangrijke steden Hwangtoe en Nanziang ten Westen van Sjang hai zijn Zondag door de nationalis ten ontruimd, onder toepassing van branden cn vernielingen. De nieuwe verdedigingslinies liggen, in het Westen, slechts 8 kilometer van de stad. Van de wolkenkrabbers af kan men het vuren der artillerie gade slaan. Het wordt een chaos in Sjanghai. Hevige gevechten woeden rondom Woesoeng, waar de regeringstroepen trachtten de Whangpoe-rivier, de enige ontsnappingsmogelijkheid van Sjanghai naar zee, open te houden. Twee Amerikaanse schepen en een Noors zijn nog via de smalle Whang- poerivier langs Woesoeng naar zee gevaren, terwijl de explosies van zware granaten over het water weergalmden. Volgens een officieel regerings communiqué zijn 5000 communisten in de eerste fase van de slag om Woesoeng gesneuveld. De gevechten werden beschreven als de bloedigste sinds de communisten 25 dagen gele den de Jangtse overtrokken. Clay na 26 maanden naar huis BERLIJN. Na precies 26 maan den militair gouverneur en opperbe velhebber van de Amerikaanse troe pen in Europa geweest te zijn, is ge neraal Lucius D. Clay Zondag per vliegtuig uit Duitsland vertrokken. Op het Berlijnse vliegveld Tempel hof werd Clay uitgeleide gedaan door de Britse en Amerikaanse be velhebbers van Berlijn, de Franse plaatsvervangende militaire gouver neur en de West-Berlijnse burge meester, prof. Reuter. DE ENGELSE MINISTER van luchtvaart Yteeft in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat er een pro ductie-schema voor straalbom- menwerpers is ontworpen. De eerste straal-bommenwerpers. de A-l, die door de ..English Elec tric Company Ltd." is geconstru eerd, is reeds in de lucht geweest. De A-l is voorzien van twee Rolls-Royce-Avon straalmotoren, die tot de krachtigste turbine straalmotoren ter wereld beho ren. Een straal-bommenwerper van het nieuwe type. Koning Gustaaf terug van 41ste vacantie STOCKHOLM. Koning Gus- taaf van Zweden is Zaterdag na 'n verblijf van twee maanden aan de Rivièra in zijn land teruggekeerd. Een gróte menigte was ter verwel koming op het station te Stockholm aanwezig. De koning, die er gezond uitzag, begroette op het perron le den van de koninklijke familie, zijn kabinet en vertegenwoordigers van het corps diplomatique. Het was de 41ste vacantie van de koning aan de Rivièra in de 41 jaren van zijn bewind. Oostenrijks ijzeren gordijn een kiertje op WENEN. Een aantal Russische contrólemaatregelen op het goede renverkeer tussen de Russische zone van Oostenrijk en de drie Westelijke zones zal 25 Mei worden opgeheven. De Russische grenswachten zullen niet langer speciale Russische ver gunningen vragen voor zendingen veevoeder, steenkolen, minerale pro ducten, hout, houtproducten en me talen. Vergunningen zuljen nog nodig zijn voor zendingen levensmiddelen, machines, gereedschappen en oud metaal. Alleen grote zendingen vallen on der de nieuwe order. Sinds het begin van de bezetting hebben de Russen onafgebroken toe zicht uitgeoefend op alles wat hun zone binnenkwam of verliet. Meestbiedenden hebben vaak voorrang DEN HAAG. Het is vrijwel onnodig er nogmaals op te wijzen, welke woningnood er in ons land heerst. Wel blijkt het noodzakelijk er duidelijk de vinger op te leggen, dat er huiseigenaars zijn, die uit deze nood extra winst trachten te slaan. De vragen, die het Tweede Kamerlid Ten Hagen (PvdA) daarover stelde en het antwoord, dat de minister van Binnenlandse Zaken hierop gaf, duiden wel scherp deze misstand aan. De heer Ten Hagen vestigde de aandacht van de minister er op, dat in toenemende mate vrijkomende woningen aan woningzoekenden worden verkocht en dat tegen prijzen, die iedere redelijkheid te boven gaan. Dat heeft tot gevolg, dat dikwijls die mensen vrij ge makkelijk een woning kunnen krij gen, die over veel geld beschikken, terwijl gezinnen, die dringend een huis nodig hebben, achter het net vissen. Het antwoord van de minister Is, voor de goede lezer, voor geen tweeërlei uitleg vatbaar: hü is het volkomen eens met de heer Ten Ha gen, dat er by het verkopen van hui zen hoogst ongewenste methoden worden toegepast Indien het gemeentebestuur zon der meer het feit van het bezit als doorslaggevend, met voorbijzien van de dringende woningbehoefte van anderen, voor het verlenen van de vergunning' tot In gebruik nemen van de nieuw gekochte woning be schouwt, is dit een ernstige mistoe stand te noemen, zegt de minister. Actie tegen huurverhoging DEN HAAG. In Den Haag is opgericht het Comité van Actie te gen de Huurverhoging. Dit comité heeft een landelijk karakter. Het doel is om de verhoging zo gering mogelijk te houden, alsook bepalin gen te verkrijgen voor een vaststel ling van onderhoud aan de wonin gen Mars op bezoek HOEVEEL beter zouden wij het kunnen hebben, wanneer het behoud van de vrede niet zo duur betaald moest worden. Hoeveel be ter zouden wij kunnen leven. Wij zouden huizen, scholen en zieken huizen kunnen bouwen en wij zou den door het opvoeren van de le vensstandaard een dragelijk niveau voor iedereen kunnen bereiken. Maar steeds weer herhaalt zich de geschiedenis. Het is Mars, die een spaak in het wiel steekt. Mars is niet alleen een wraak zuchtig, maar ook een gulzig heer. Erger, hij is onverzadigbaar. Wat men hem ook voorzet, nij verslindt het. Gevoel heeft hij niet cn daarom is hij ook nimmer bedroefd of be rouwvol. Zonder de aanwezigheid van de mens op aarde, zou hij allang gestorven zijn door gebrek aan voedsel. Maar de mens verschaft hem aanhoudend dit voedsel: het bloed van de mens zelf. Als men zijn hulp inroept, komt hij brutaal binnen en zet zich onverschillig aan uw tafel. Terwijl hij verveeld naar uw uiteenzettingen luistert, bekijkt hij zijn harige, rode handen, vervol gens schraapt hij zich dc keel en wijst veelbetekenend op zijn buik. Hij zegt niets. Hij wijst alleen op zijn buik en spert zijn muil open. Zo is Mars. En dan begint hij met een maar te vreten, want ccn ander woord is er niet voor. Dc uitrusting van de 80 divisies, die men voor de verdediging van Europa denkt nodig te hebben, zal in de komende vier of vijf jaar alleen reeds twintig mil liard dollar kosten Dc uitrusting van deze divisies op voet van oor log zou zelfs het dubbele bedrag, dus niet minder dan veertig milliard dollar vereisen. Aldus de raming Van Amerikaanse deskundigen, die met Mars hebben geconfereerd. Vol gens de laatste schattingen komt de bewapening van Engeland dit jaar op rond vier milliard dollar te staan, terwijl Frankrijk en de Beneluxlan- den tezamen circa drie milliard dol lar aan herbewapening zullen uit geven. Brengt men dc bewapenings- kosten in verhouding tot de begro tingen, dan blijkt, dat dc West-Euro- pese landen 10 a 30 pet van hun bud get voor defensie uitgeven en do Verenigde'Staten zelfs 34 pet, Vergelijk hiermede eens de Mar shallhulp, die Amerika voor het jaar tot 1 Juli 1950 op 5,4 milliard dollar zal komen tc staan; ze zinkt volko men in het niet bij de astronomische getallen van de herbewapening. En daarin zit n,u Juist het tragische. Want wat betekent deze herbewa pening. Het betekent, dat millioenen ar beidskrachten aan het bedrijfsleven worden onttrokken In Engeland bij voorbeeld zullen dit jaar 1% mil lioen mannen en vrouwen voor de oorlogsindustrie werken en voor Frankrijk en de Beneluxlanden wordt dit aantal op meer dan een millioen geraamd. Onze opbouw wordt erdoor gehandicapt 1 en onze levensstandaard bedreigd. Het is een slag voor de welvaart, want oorlogs tuig is dood materiaal; men kan er niets mee maken en het onderhoud kost handen vol geld. En dit is dan de positie, waarin do koude oorlogvoering ons heeft ge bracht. De aloude woorden: wie de vrede wil. bereidt zich voor ten oor log, hebben weer profetische beteke nis gekregen. Doch men hanteert daarmede een tweesnijdend zwaard, want men kan niet enerzijds de las ten, die door de herbewapening worden veroorzaakt, vergroten, cn aan de andere kant het sociale wel zijn van de bevolking dienen. Ook daarin zit iets tragisch. Wij weten het nu: de vrede wordt duur betaald. Het schijnt een noodlot, dat na iede re uitgevochten oorlog terugkeert en waaraan niet te ontkomen valt. Dat wil zeggen, waaraan met te ontko men valt zolang de mensen niet ge leerd hebben elkaar te verstaan. Het wordt op de duur ook wel heel moeilijk om daarin te geloven. Kosten voor' woningbouw worden lager DEN HAAG. Met ingang van 17 Juni zullen de maximumbouw prijzen per kubieke meter voor woningbouw worden verlaagd. Dit is mogelijk, door dat de houtvoor ziening thans ruimer is. Per woning zal voortaan tien kubieke meter hout mogen worden toegewezen, inclusief de deuren. RESULTATEN WONINGBOUW IN MAART 1949 DEN HAAG. Volgens voor lopige cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek zijn in Maart 3384 woningen voltooid. Verfloze „Vorwaerts" te IJmuiden IJMUIDEN. -— De eerste Duitse trawler, gesleept door de sleepboot Blankenberg en geëscorteerd door de. mijnenveger Vllestroom, ls Zater dagavond in IJmuiden gearriveerd als de eerste van dc vier Duitse trawlers, die op rcstituticbasis aan Nederland zijn teruggegeven. 'Het was de „Vorwaerts". ccn schip van 530 ton, dat zeer verveloos maar verder In goede staat cn geheel com pleet, onder toezicht van de staat der Nederlanden in de IJmuidcr haring- haven ligplaats koos. In de loop van deze week worden de andere trawlers verwacht, de „Fokke Hubert", de Thetis" en de „Lofoten". De schepen hebben een 800 tot 1000 pk. stoommachine en zijn op het vistuig na geheel com pleet. De terugvoering is geschied onder auspiciën van de afdeling vis serijen van het ministerie van Land bouw, enz., die zich sinds de bevrij ding heeft beziggehouden met het terugbrengen van ongeveer 250 Ne derlandse vissersvaartuigen, die door de Duitse Kriegssnarine waren ge vorderd. De „Vorwaerts" voert de visserijnummers van zijn thuishaven Bremen BX 520 cn de Engelse hcr- kenningscijfers 0550. Amsterdam—Batavia DEN HAAG Naar het A.N.P. verneemt kan, gezien de ontwikke ling in Indonesië, verwacht wor den, dat de luchtverbinding Am- sterdam-Batavla binnenkort weer via de oude route zal worden ge vlogen. Vermoedelijk zullen er vier toe stellen per week op deze route vliegen. De Unie van Zuid-Afrika heeft Zaterdag de regering Israel de jure erkend.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1