DAGBLAD VOOR AMERSFOORT D Duizenden politiemannen zoeken bandietenhoofdman KAMPMISDADIGER KOTAELLA VOOR CASSATIERAAD SJANGHAI NIET LANGER TE BEREIKEN Wedloop om ,,Ho llandseNieuwe is vanmorgen begonnen De korte golf jankt en kraakt weer als in cle oorlog KLM-gebouw is gereed 9e Jaargang no. 113 Dinsdag 17 Mei 1949 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort, Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235, Hoofdredacteur. TJ. DE BOORDER* EILAND SICILIË IN STAAT VAN BELEG Prijs van vijf millioen lire op het hoofd zwarte handelaar van PALERMO De politie arresteerde gisteren in de omgeving van Palermo meer dan honderd boeren om te trachten op deze wijze iets meer te weten te komen over de schuilplaats van de langgezochte ..koning der bandieten". Inmiddels werden er drie aanvallen op de politie gedaan, waarbij tien gendarmes gewond werden. De tol die de politie aan Giuliano de bandietenkoning heeft moeten betalen, is in de maand Mei gestegen tot negen doden en 21 gewonden. zo snel mogelijk naar de plaats des onheils, maar werd daar warm ontvangen met machinegeweer vuur en granaten; alle agenten werden gewond. Nog geen drie uur later, toen een colonne met de gewonde agen ten zich naar de stad begaf, ge ëscorteerd door drie gevechtswa gens. werd van een kleine heuvel uit weer vuur op hen geopend. Twee agenten werden gewond, maar toen de gevechtswagens in actie kwamen, verdwenen de ban dieten spoorloos in het heuvelach tige terrein. Wie is eigenlijk die Salvatore"' De gen hoemt hem kortweg „bandiet", de ander „hoofdman van de Sici- liaanse onafhankelijkheidsbeweging" weer een ander kent hem als „vriend der vrouwen" en een vierde eert hem als de „held der armen". Mis- POLITIE OPEREERT MET TANKS Op vele plaatsen van Sicilië is het verboden na zes uur op straat te ko men. de blinden mogen de gehele dag niet van dé ramen verwijderd worden en alle winkels, met uit zondering van de apotheek, moeten de gehele dag gesloten blijven. Het brood wordt schaars, van scheren en knippen komt niets meer en siga retten zijn practisch niet meer te krijgen. Het land is behalve met politie mannen ook overstroomd met rond trekkende bedelaars, vluchtelingen en deserteurs, maar om hen is deze invasie niet begonnen. Integendeel ook zij behoren tot dé vloedgolf van agenten die over het land gaat zij het dan in een der boven genoemde vermommingen. Het werkelijke doel van deze ogen schijnlijk vreemde vertoning is een Sp Siciliaanse bandiet, genaamd Giuliano Salvatore. Reeds jaren zoekt men naar hem en zijn getrouwen, die eens een duizend man bedroegen en nu op enkele hon derden worden ge schat. In het Ita liaanse parlement ontstond enkele maanden geleden deining ovér de onmacht van de regering deze man onschadelijk te maken. De Ita liaanse minister van binnenlandse zaken Scelba vond het welletjes en organiseerde op hem de grootste mensenjacht, die ooit dit toch altijd al zo rumoerige eiland heeft ge kend. De politie ver loor alléén al in deze maand negen doden en elf zwaar gewonden, maar Salvatore blijft on-1 vindbaar. Telkens weer ziet hij kans te ontkomen in het ruige, aan grotten en spelonken rijke binnenland van Sicilië. Maandag, tegen het invallen van de duisternis, begonnen de bandieten zich weer te roeren. Een truck door een eenzame politie agent, bestuurd, reed achteloos in een hinderlaag; de agent ontsnap te en haalde hulp. Een tweede truck, bemand met vijf agenten en geescorteerd door drie man van de motorpolitie, reed FORMOSA VRIJ IN Amerikaanse en Britse rege ringskringen heeft men op het ogenblik opmerkelijk veel aan dacht voor Formosa. Dat is geen wonder, want nu de communisten druk doende zijn, de macht over continentaal China geheel aan zich te trekken, wordt het voor 't Wes ten van vitaal belang, er voor te zorgen, dat dit eiland een strate gisch punt van enorme waarde in het Verre Oosten; het ligt tussen Okinawa en de Philippijnen niet in verkeerde handen valt. Het ge vaar daartoe is niet gering. Inder tijd hebben Washington en Londen het de facto-gezag van de Chinese nationalistische regering over For mosa erkend. Waar menthans voor vreest, is, dat de communisten, na „hun" vrede met de nationa listen gesloten te hebben, onmid dellijk aanspraak zullen maken op uitoefening van de rechten, welke de vroegere regering van Nanking op Formosa bezat. Gelukkig voor het Westen is Formosa een voort durend in kracht toenemende on afhankelijkheidsbeweging rijk.- De inwoners van het eiland, dat lange tijd onder Japanse heerschappij heeft gestaan, bezitten 'n aanzien lijk hogere levensstandaard dan de Chinezen van het vasteland, veel liefde voor het moederland hebben zij nooit gekoesterd en de jaren van het nationalistische bestuur sinds het einde van de oorlog heb ben deze liefde niet groter ge maakt. Ongetwijfeld zouden zij thans het liefst hun eigen zaken willen behartigen. Van de Anglo- Amerikanen, aldus mag men met recht verwachten, zullen zij van nu af aan bij dit streven alle mogelijke steun ontvangen. In het zoeklicht Nog enkele buien Weersverwachting, geldig van Dinsdagavond tot Woensdag avond (opgemaakt te 10 uur). Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuid-West. Iets lagere tempera turen dan vandaag. 18 Mei: zon op 4 42. onder 20.31; maan op 1.57, onder 9.49. GIULIANO SALVATORE (rechts) met een zijner adjudanten. Rinal- do Rinaldini 11, schuwt de publi citeit niet. Graag laat hij zich fo tograferen en een Zweedse jour nalisteMaria Cyliakusstond hij in een zijner schuilplaatsen een interview toe. Zij weigerde de politie zijn verblijfplaats te noe men, werd tot enkele maanden gevangenisstraf veroordeeld en vervolgens het land uit gewezen. Eenmaal in Zweden aangekomen legde zij haar romantisch avon tuur vast in een boek, „Mijn vriend, de rover Giuliano". Noodregering op Sumatra eens met accoord BATAVIA. RUM, voorzitter van de republikeinse delegatie, heeft volgens U.P. bekend gemaakt, dat hij een boodschap heeft ont vangen van de republikeinse nood- regering op Sumatra, waarin in stemming wordt betuigd met de overeenkomst om het vuren te staken, die met de Nederlanders ge sloten is. schien draagt hij van al deze karak terbeschrijvingen iets in zich. Wie immérs. als struikrover, brie ven stuurt naar de paus. naar presi dent Truman en de Italiaanse presi dent. deputaties afvaardigt naar het parlement en zijn verbitterde tegen stander. minister Scelba uit daagt tot een duel. is op zijn minst geno men een bandiet van klasse. De regering zette op het hoofd van Salvatore kortelings een prijs van vijf millioen lire, maar nog niemand hééft het gewaagd de bandiet te ver raden. Hij zou er zeker van kunnen zijn. dat eens de wraak uit de ber gen hem zou treffen. Voor de agenteri geldt deze terug houdendheid niet en voor hen is de prijs Giuliano een aansporing tot steeds grotér inspanning. Tot de tanden bewapend, uitgerust met kleine tanks. gepant<">-'J- auto's, walkie talkies en jachthonden voe ren zij een drijfjacht uit. De vijfdui zend agenten zijn echter nop steeds niets opgeschoten. Van de be volking worden zij niet wijzer en dé grillige plattegrond kent geen van hen zo goed als hun stoutmoedige tegenstander. KOLENTREIN OP HOL Grote materiële schade, geen doden HEERLEN: Op de spoorlijn Heer- 1®n—Schaasberg heeft zich Maan dagavond. vlak bij de overweg aan het station te Heerlen een trein ongeluk voorgedaan, dat zeer zware materiële schade doch geen per soonlijke ongevallen tot gevolg had. Het ongeluk werd veroorzaakt, door dat een kolentrein. die uit Schaas berg kwam. op een hellend traject m de buurt van Heerlen door zijn remmen schoot. Op hetzelfde ogen blik was op bovenvermelde over weg een losse locomotief aan het rangeren. De op hol geslagen kolen trein reed met grote vaart in de richting van deze locomotief. De machinist van de trein kon nog met noodsignalen zijn collega op de ran gerende locomotief waarschuwen; de machinist en de stoker van deze locomotief brachten zich in veilig heid door van de machine te sprin gen. Onmiddellijk daarna volgde de botsing. Ten gevolge van de hevige schok schoot de losse locomotief met grote snelheid over het emplacement tot aan de andere kant van het station, waar zy tot stilstand kwam. Onge veer twintig wagons van de kolen- trein waren door de botsing ont spoord en onder en hoven elkaar geschoven. Een van de wagons schoot recht de lucht In tegen de bovenleiding van het electrische net aan. dat zwaar beschadigd werd. 400 Portugezen wachten vergeefs op schip SAN FRANCISCO. Reuter meldt uit San Francisco, dat de radio verbinding met Sjanghai In de afgelopen nacht is verbroken. Communistische troepen z|Jn de stad Hankou binnengerukt. Radlo- Hankou verdween uit de lucht. Alle buitenlandse luchtvaartmaat schappijen zetten met ingang va,n heden, hun geregelde diensten op Sjanghai stop. De „British Overseas Airways Corporation" verklaarde, dat haar toestellen voor nog te ma ken vluchten naar Sjanghai beschik baar bleven. De Chinese luchtvaart maatschappijen handhaven hun diensten op Sjanghai zo lang moge lijk. De buitenlandse scheepvaartmaat- schappijen hebben eveneens besloten hun diensten op Sjanghai stop te zetten. Het stop zetten der scheepvaart diensten op Sjanghai heeft tot ge volg gehad dat 400 Portugese onder danen. die hun huizen en andere be zittingen hebben verkocht, In de ver wachting Woensdag a.s. met het Ne derlandse s.s. „Tjibadak" naar de ln de nab|)held van Hongkong gelegen Portugese kolonie Macao te kunnen vertrekken, in dc belegerde stad zijn gestrand. Het Amerikaanse consulaat-gene raal te Sjanghai heeft medegedeeld dat alle Amerikaanse inwoners van dc stad, die nog niet zijn vertrokken en die dit alsnog willen doen, in de gelegenheid zullen worden gesteld passage te nemen aan boord van vliegtuigen van burger-luchtvaart maatschappijen. Men achtte het mo gelijk, dat deze Amerikaanse onder danen met Britse vliegtuigen kun nen vertrekken. De nationalistische troepen, die de drie Jangtse-rivierhavens Han- jou, Woetsjang en Hanjang hebben prijs gegeven, richtten een nieuwe verdedigingslinie in, die op een af stand van verscheidene honderden mijlen in Zuid-Westelyke richting Is gelegen. De commandant van het in het Hankou-gebied gelegen garnizoen De dollars voor Europa's wapenen WASHINGTON. De Amerikaanse regering is van plan het Congres slechts 300 millioen dollar .nieuw geld' te vra gen voor het eerste jaar van het pro gram van wapenen voor Europa. De rest van de 1.130 millioen dollar van het plan zullen vermoedelijk worden opge bracht door de zich ln het buitenland bevindende Amerikaanse militaire sur- plus-uitrusting over te dragen, of zij zal geput wordeft uit gelden die reeds zijn opgenomen in Truman's 1950 be lastingbudget. Oud-minister Sassen VUGHT. Oud-minister Sassen heeft zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer niet aanvaard. verklaarde zijn troepen op last van hogere autoriteiten in zuidelijke richting te hebben teruggetrokken. De opperbevelhebber der rege ringstroepen in midden-China. gene raal Pai Tsjoeng-Hsi, heeft zijn hoofdkwartier verplaatst naar Tsjangsja, dat de hoofdstad is van de provincie Hoenan. Een enorme ravage veroorzaakte de kolentrein uit Schaasberg, die Maandagavond op hol sloeg, te gen een andere locomotief op botste en daarna pas tot stilstand kwam. De locomotief van de kolentrein vloog eveneens uit de rails, maar kantelde niet. Doordat het electrische net be schadigd war, werd het treinverkeer in de richtingen Maastricht en Sit- tard gestagneerd tot respectievelijk Schin-op-Geul en Nut. De Limburg se Tramwegmaatschappij legde da delijk extra-bussen in. die de reizi gers naar genoemde plaatsen ver voerde. vanwaar zij per trein ver der konden. De lijn Heerlen—Haanrade en het millioenenlijntje zijn op het ogen blik volkomen geblokkeerd door de ontspoorde wagons. Optimisten bewerendat eerste verse haring Vrijdag al op de markt kan komen Commissie voor probleem der uitleenbibliotheken UTRECHT. Naar de NRC meldt heeft de minister van O. K. en W. een commissie ingesteld, welke het vraagstuk van de lees bibliotheken zal onderzoeken. De installatie van deze commissie zal in de loop van deze week plaats vinden. Loggers voeren uit in grauwe ochtendschemer DEN HAAG. De jacht op de „Hollandse Nieuwe" is begonnen: vanmorgen zijn de haringvloten van alle vissersplaatsen langs de Noord zee uitgevaren. In de grauwe och tendschemer verdrongen zich langs de kaden in Scheveningen. Vlaardin- gen. Katwijk en IJmuiden honder den vrouwen en kinderen, die hun mannen en vaders behouden vaart en goede vangst toeriepen Dc boule vard in Scheveningen toonde, on danks regen en wind, een zomerse aanblik: duizenden mensen waren daar om te zien, hoe de boten zee kozen. Om zes uur al waren dc laat ste loggers de havenhoofden gepas seerd. De eerste Vlaardinger logger koos om zes uur het ruime sop. Het was de motorloggcr VI. 132 ..Flevo" met als schipper Hendrik Plugge. Nauwelijks had het schip zich losge maakt uit de rij van loggers of alle stoomfluiten en sirenes begonnen te loeien: het was een lawaai van je welste. Alle boten waren met vlag gen versierd. Ook IJmuiden leed gisteren en vanmorgen aan ..haringkoorts". De bussen van de Noord- en Zuid-Hol landse Vervoers-maatschappij heb ben Maandag de hele dag af en aan gereden om de leden der bemannin gen van de haringvloot naar de ha ven te brengen. Overal langs de ka de stonden groepjes vissers bijeen, die elkaar de wildste verhalen deden over de beste vangplaatsen. De bussen, die de Katwijksc vis sers naar de haven reden, voerden grote plakkaten mee, waarop stond te lezen: „Geef ons een Katwijkse Israëlisch-Arabische verzoeningspoging LAUSANNE. De verzoeningscom missie der V N. heeft bekend gemaakt, dat a.s. Woensdag te Lausanne techni sche besprekingen tussen de Arabischo en Israëlische regeringen op basis van een thans door beide partijen overeen gekomen plan zullen beginnen. Verdediging schuift zijn hypernerveusheid naar voren DEN HAAG. Nadat Maandag voor de Raad van Cassatie te 's-Gra- venhage eerst de zaak gediend had tegen de ex-kamplelder van het con centratiekamp Amersfoort, Berg, werd de eveneens zeer beruchte Joseph Johann Kotalla de zaal binnengeleid. Deze, thans 41-jarlge, Duitser was ln de oorlogstijd een van de meest gevreesde kampbewaarders ln Amers foort. H|j scheen zich zekerder te voelen dan z|jn timide voorganger Berg en h|j luisterde met grote aandacht naar de voorlezing van de sententie. Nederlands verstond h|j „nur ein beetje". Maandag a.s. de conclusie Zijn raadsman, mr. Hovius uit Amsterdam, betoogde, dat er in de zaak-Kotalla geen voldoende voor onderzoek is gepleegd; h|j hoopte, dat de Raad een nieuw onderzoek door een raadsheer-commissaris zou gelasten. De president, prof. Verzyl, maakte hem er echter op attent, dat de punten, die hg als onvoldoende onderzocht beschouwde, door het Amsterdamse Bijzondere Hof niet in haar sententie als bewezen waren opgenomen. De verdediger bestreed ook een aantal bewezen-verklaarde mishandelingen. Psychisch defect Na de middagpauze vervolgde mr. Hovius de toelichting van de cassa tiemiddelen. Hy verklaarde, dat zyn cliënt in 1943 een zware zenuw- Instorting had gehad en in strenge afzondering in een psychiatrische kliniek was verpleegd. Dit voorval billijkte, naar het oordeel van mr. Hovius, een verzoek tot een psy chiatrisch rapport over de geestver mogens van verdachte ten tyde van de begane misdaden. Ook werd een beroep op overmacht gedaan. Re- quirant zou tweemaal geweigerd hebben om gevangenen te fusilleren, maar later, onder dwang, toch heb ben meegedaan. „Waarom heeft u gewet- „GOWORIT LONDEN" U MOEST uw radiotoestel toch weer eens afstemmen op die korte golf, by voorbeeld op de der tig of vyf en veertig meter. Tracht dan te vergeten, dat u goed door voed bent, dat er een pakje sigaret ten op tafel ligt en dat er in de thee pot echte thee zit. Het afschuwelijk geraas, geblubber, gekras en ge jank, dat uit uw toestel komt kan u dan terug verplaatsen in de oorlogs jaren, toen we door dat lawaai trachtten heen te dringen om Radio Oranje te horen. Het zijn nu niet meer de Duitsers, die de uitzendingen uit Londen en New York verstoren, maar de Rus sen. die met meer dan negentig zwa re stoorzenders uitzendingen uit het Westen in de Slavische talen ver troebelen. Een paar weken geleden leidden de Russen hun offensief in met de bewering, voor binnenlands gebruik, dat de Britten hun uitzendingen in het Engels stoorden. De laatsten ontkenden dit weliswaar (ook de Duitse uitzendingen tijdens de oor log in de Engelse taal werden niet gestoord), maar veel gewicht legde dit niet in de schaal, want voor het eigen publiek was hiermede gerecht vaardigd, dat de Russen dit wèl de den met de Westelijke uitzendingen voor Oost-Europa. En vandaar nu dat onmenselijke lawaai, dat van de korte golf zo'n rumoerig stukje aether maakt. „Govorit London" klinkt het vijf maal per etmaal uit studio achttien van de dienst voor Oost-Europa van de BBC en dan volgt telkens een half uur lang datgene wat de Rus sen niet mogen horen. In de eerste plaats wordt natuurlijk nieuws ge geven en dat nieuws is meestal heel anders dan wat er die dag in de „Prawda" of de „Izwestia" staat. Verder zijn er voordrachten over toestanden ln het Westen, reporta ges uit fabrieken, klankbeelden uit de steden, boekbesprekingen, sport- verslagen en jazz. Spervuur Niet alleen echter tot Rusland richten zich de BBC en de „Stem van Amerika". Ook komen er dage lijks uitzendingen voor die bestemd zyn voor Polen (1 uur 40 min.), Roemenië (1 uur 10 min.), enz. enz. In de regeringsbureaux in Oost- Europa houdt men niet van deze uitzendingen Overduidelijk blijkt dit uit de huidige storingscampagne, maar tekenend was ook. dat in een openhartige bui Praag zich heeft la ten ontvallen, dat er in het land veel te veel naar Londen wordt geluis terd, naar schatting door meer dan een millioen mensen. De koude radio-oorlog heeft by de Britten en Amerikanen nieuwe bat- teryen in het vuur gebracht en thans opereren in een dienst, het klokje rond, 61 stations. Naar schatting komen er hiervan twintig „door", nu eens deze dan weer een ander. En nog heeft het Westen iets ach ter de hand. Er wordt hard gewerkt aan de versterking van de zender van het radio-station RIAS in Ber lijn, de enige zender in deze stad, die onder Westelijke controle staat. Met ingang van 15 Juni zal de capaciteit hiervan het vijfvoudige bedragen en als voorpost dienen vanwaar de uit zendingen van de BBC en de „Stem van Amerika" kunnen worden ge- relayeerd naar Oost-Europa. Er is een Russisch spreekwoord, dat zegt: „Vóór een gevecht pochen er twee. daarna slechts één". In de internationale politiek is het daar mee echter iets anders gesteld. Daar plegen er twee te pochen ook na af loop van het gevecht. Dat wellicht is de verklaring waarom de Russen het yzeren gordijn hebben opgetrok ken tot in de aether, opdat hun land genoten niet de stem der Westelijke democratieën kunnen vernemen. Vorrink in Juni weer naar Nederland UTRECHT. Naar wij vernemen zal dé heer Koos Vorrink, die zo ernstig werd gewond bij een vliegtuig-ongeluk in Denemarken, in Juni naar ons land komen. Hij hoopt in September het voorzitter schap van de P. v. d. A. weer op zich te nemen. gerd?", interrumpeerde prof. Verzijl. „Het was m|jn werk niet, Herr President; ik had bureau werk". „Dus u had geen Innerlijke bezwaren. U had er alleen geen zin in", stelde de president vast. Requisiwit had zich ook nooit aan gruwelen schuldig gemaakt, verklaarde de raadsman, wel had hy geschopt en geslagen. Dit was niet goed te praten, zei mr. Hovius, doch wel verklaar baar gezien de houding van de gevangenen in het kamp. Mede in verband met de hyperner- veuse natuur van requirant achtte de raadsman de dood straf een te zware straf. Na dit langdurige pleidooi over handigde Kotalla een verweerschrift aan de Raad, waarna besloten werd de zitting tot volgende week Maan dag aan te houden om de procureur fiscaal in staat te stellen z|jn con clusie voor te bereiden. HERSTEL REPUBLIEK DJOKJAKARTA IN STUDIE DJOKJAKARTA. De Neder- landers zijn druk bezig voorberei dingen te treffen voor hun vertrek uit Djokja na een bezetting van vijf maanden. Indonesisch personeel behorende tot civiele diensten die door de Ne derlandse bezettingstroepen werden gevormd is reeds gevraagd of men in Nederlandse dienst wil blijven en dan te worden geëvacueerd of dat men aan Republikeinse zijde wil blijven. Volgens Nederlandse schatting zullen ongeveer 20.000 mensen in de komende weken wegtrekken. De re publikeinen voorspelden dat er ten hoogste 3000 zouden weggaan. Bij de Republikeinen is de mening verdeeld ten aanzien van de vraag of nieuw Republikeins geld uitgege ven dient te worden als gevolg van de waardevermindering van de roe- pia. In de zwarte handel in Djokja moet men thans 100 roepia's voor één Nederlandse gulden betalen. Het accoord der Ver. Naties heeft op het prijsniveau weinig invloed gehad. De rijst bleef ongeveer 50 Hollandse centen kosten. In Batavia heeft de commissie der Ver. Naties, de UNCI, bekend ge maakt. dat de Nederlands-Republi keinse commissie belast met de voorbereiding van de terugkeer van de Republikeinse regering naar Djokja gegevens verzameld over economische en financiële aangele genheden. De UNCI rapporteert dat de „in formele besprekingen in een harte lijke sfeer van samenwerking plaats hebben en bevredigende voortgang maken." BATAVIA Generaal Spoor is vanmorgen naar Djokja gevlo gen om een bezoek te brengen aan de Nederlandse troepen en enkele besprekingen te voeren. Socialisten tegen elke steun aan Franco BAARN. Op het internatio nale socialistische congres, dat hier gedurende enkele dagen is gehou den. is een resolutie aangenomen, waarin o.m. wordt gezegd, „dat het handhaven van het Franco regime in Spanje een uitdaging be tekent aan de democratie en ten gevolge daarvan een gevaar is voor de vrede." Verder is het con gres van mening, dat „elke poging om bijzondere financiële economi sche of politieke hulp te geven aan dit regime onverenigbaar is met do generale assemblée van de UNO in 1946, waarbij Spanje werd uitgesloten van alle deelneming aan internationale organisaties, zo lang het Franco-regime niet zou worden vervangen door een parle mentaire democratische regering." Nee toch.Heus Jawel, dit is een menselijk wezen. En niet eens een Bos jesman of de afstammeling van een of ander bijna uitgestorven Australisch ras. Het is een Ita liaan, wiens gehele lichaam met lange haren bedekt is. Zijn „ge val" vormt voor de medische wetenschap een nog onopgelost probleem. De Russische delegatie bij de V.N.. die zojuist in Parijs is aangekomen, nam bij haar ver trek uit New York ongeveer 600 kg bagage in het vliegtuig mee. Volgens de Amerikaanse douane bestond het grootste deel daarvan uitchampagne en piepkuikens in wijnsaus. Negen dagen lang niest hij reeds om de paar seconden, de 14-jarige Engelse schooljon gen Michael Nippesley. „Ik schat dat ik nu al 136.000 maal ge niest heb", zei hij, „dat kan geen eeuwen duren. Ik hoop, dat het nu gauw over gaat." En hij nies te voor de 136.001ste keer. Oor zaak: hooikoorts. De politie in Frankfort heeft een bende van 73 man opge rold, die de laatste jaren suiker koffie en steenkool uit goede renwagons heeft gestolen. De leider was een 13-jarige jongen. NJ zeehaven". De burgemeester en d$ wethouders zaten in de voorste bus, die vanmorgen om vier uur de vis sers naar hun schepen brachten. Optimisten beweren, dat Vrijdag al de eerste „Hollandse Nieuwe" kan worden aangevoerd. Dat wordt, zoals ieder jaar weer. een wedloop tussen de Vlaardingers. Scheveningers. IJmuidenarcn en Katwijkers wie de eerste verse haring aan wal zal brengen. Volgende week Dinsdag opening (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Ruim tien Jaar, nadat de eerste spade in de grond werd gezet, ls thans het nieuwe KLM-paleis aan dc Raamweg ln de residentie gereed gekomen. Vol gend weck Dinsdag zal prins Bom bard de officiële opening verrich ten. Op liet ogenblik, dat Zijne Koninklijke Hoogheid het lint zal doorknippen, maakt het ganse KLM-complex als het ware een slag rechtsom: dan zal de hoofd ingang aan dc Raamweg gedegra deerd zijn tot een neventoegang, terwijl aan de Badhuisweg een nieuwe monumentale entree in ge bruik is genomen. Op d& kohhsd Vergeten lessen I N Ec. Stat. Berichten van 11 Mei j L heeft Prof. Dr J. Wtsselink een lezenswaardig artikel geschre ven over de structuur der West- Europesc textielindustrie. Hij merkt daarin oa. op. dat drie factoren van groot belang zijn bij de beoordeling van de vooruitzichten der West- Europese textielindustrie en wel, dat vóór de oorlog de Wcst-Europesc ka toen- en wolindustrie een teveel aan capaciteit had van 15 pet, dat dc ex portmarkten van West-Europa zelf zijn gaan industrialiseren, en dat in de periode 19101938 een duidelijk dalende neiging te constateren valt met betrekking tot het aandeel van de totale export in het wereldver- bruik. Ondanks de waarschuwing, die hierin ligt opgesloten, ziet men thans zeer ambitieuze investeringspro gramma's der O E.E.C -landen. Men verwacht namelijk, dat in 1952'53 circa 40 pet. meer textiel zal kunnen worden geëxporteerd dan in 1938. Dit cijfer is zeker 20 pet te hoog. zelfs in aanmerking genomen, dat 1938 voor deze export niet tot de florissante jaren mag worden gere kend en rekening houdende met de toeneming der wereldbevolking. De schrijver is van mening, dat, gezien de exportneiging en dc andere ge noemde factoren, de textielindustrie in West-Europa zeker niet uitge breid moet worden, wel aangevuld en gemoderniseerd. De grotere pro ductie is vooral toe te schrijven aan het feit, dat de vervangen machines niet verdwijnen, doch naast de nieuw aangeschaften blijven bestaan. Het eindresultaat is een teveel aan productiecapaciteit, hetgeen, in een zwaar verarmd werelddeel als West- Europa. tot catastrofale gevolgen kan leiden Het verwijdert ons trou wens steeds verder van de economi sche eenheid, waarover men in West-Europa de mond vol heeft en die wij ontegenzeggelijk nodig zullen hebben om in leven te blijven. Het is zeker dat het hier gesignaleerde verschijnsel zowel in zijn bijzonder heid als in zijn algemeenheid ern stig genoeg is om er aandacht aan te schenken. Het levert het bewijs, dat aan de conferentietafels theorie wordt bedreven, die door de prak tijk wordt gelogenstraft. In het ver leden heeft overproductie de wereld al verscheidene malen aan de rand van de afgrond gebracht. Over plan matige productie werd en wordt soms smalend gesproken, omdat zulks de ontplooiing van het per soonlijk initiatief in de weg zou staan en het bedrijfsleven aan ban den zou leggen. Maar de wereld van vandaag is niet meer de wereld van gisteren. Wij zouden mogen ver wachten, dat men de lessen van gis teren ter harte had genomen en nu blijkt dit allerminst het geval te zijn. En toch zal men van die lessen moe ten leren, wil de wereld weer niet met dezelfde en nog ernstiger moei lijkheden te kampen krijgen als in het verleden. Bij de huidige stand der industriële productie, zelfs al is deze voor verbetering vatbaar, kan alleen door overleg een nieuwe cri sis worden voorkomen. En voorko men is altijd beter dan genezen. THOMAS DEWEY KOMT NAAR ONS LAND DEN HAAG Thomos De- w e y, gouverneur van de staat New York en ex-candidaat voor het pre sidentschap der Verenigde Staten, komt morgenmiddag in Den Haag aan. Woensdag zal hij dineren bij dr Herman Baruch, de ambassadeur van de V.S. Dewey maakt een vacantiéreis door Europa. Hij heeft eerst een paar dagen in Londen doorgebracht. Vrijdagmorgen vertrekt hij naar België. Honderd radiohandelaars in drie vliegtuigen EINDHOVEN. Met drie vliegtuigen Is Maandag een gezelschap van ruim 100 Zwitserse radiohandelaren op Welschap bij Eindhoven aangekomen, als gasten van Philips zullen zij een vijfdaagse reis door ons land maken. Een bezoek zal o.a. gebracht worden aan Arnhem. Giet hoorn. Alkmaar. Amsterdam, dc Bollen streek en Scheveningen. Tevens zullen de Zwitsers b|J Philips kennis nemen van de nieuwste ontwikkelingen op radiogebled.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1