Amersfoort is het centrum van de landelijke ruitersport Regering respecteert besluit van dr. Beel s iVijftien uur in de rij ,Distex-goederen voor Busdienst schafte nieuwe touringcar aan is best Federale gedachte door nieuw accoord niet geschaad Opvolger van dr. Beel 2 Dinsdag 17 Mei 1949 De landelijke rijvereniging in Hoevelaken heeft 'n goede naam. in Nederlandse ruiter sportkrin gen. Hier ziet men een deelnemer aan het concours-hïppique, dat er op 30 April j.l. werd gehou den. beoogt veredeling van het ..Federatie normale landbouwpaard SEDERT enige tijd is in Amersfoort het kantoor gevestigd van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Landelijke Rijverenigingen. Deze Federatie is de organisatie van het groot ste gedeelte der landelijke rijverenigingen in Nederland en telt, volgens het jaarverslag 1948, 5075 leden, die 258 verenigingen vertegenwoordigen. De Federatie heeft de meeste leden in Gel derland en het is daarom geen wonder, dat er op wedstrijden altijd wel wat Gelderlanders te vinden zijn, die goede resultaten boeken. Onmisbaar element in plattelandsleven „Nimmerdor", de landelijke rij vereniging uit Amersfoort, slaat volgens de secretaris-penningmees ter van de Federatie, de heer P. A. Voorsluijs. die ons het een en an der vertelde, een goed figuur on der de verenigingen in den lande. Dat is voor een groot deel te dan ken aan de instructeur, de heer Jansen. Bekend staat ook vooral de lan delijke rijvereniging „De Vrijheid" uit Terschuur, die in de oorlogs jaren clandestien werd opgericht en reeds in 1947 kampioen van Nederland werd. Alsof dat nog niet genoeg was presteerde de zeven tienjarige Cees Schimmel, die lid is van „De Vrijheid", het om met „Sirus" kampioen individuele dres suur te worden. Het „Veluws Trompetterkorps" kent iedere paardensportliefhebber. „Wat beoogt nu die landelijke ruitersport?", vroegen wij de heer Voorsluijs. Veredeling van het paard en ontspanning voor de boer. De lan delijke ruitersport moet echter in de allereerste plaats economisch te verantwoorden zijn", antwoordde deze. „De beste prestaties kunnen worden, geleverd met gewone land- bouwpaarden, zoals deze ook in dit gebied worden gebruikt. Het is dus voor óns met dc bedoeling om een paard uitsluitend voor de rui tersport te houden. Wanneer het landbouwpaard normaal gebouwd, goed gezond en vlot van gang is, kan reeds van een geschikt lande lijk ruiterpaard worden gesproken. Landelijke ruitersport beoogt het paard te veredelen. Maar er is meer. Gevolgen van de arbeid van de Federatie zijn b.v. de vorming van de plattelandsjongeren, de be wustwording van de boerenbevol king, het ontstaan van verenigings- „hoofd rechts" door mens en dier opgevolgd! De grootste krachtme tingen op wed strijdgebied zijn de Nationale kampioenschappen, die eens per jaar worden gehouden. Dan meten de besten der verschil lende gewesten zich met elkander en gaat men strijden om de hoog ste eer. Soms zijn er wel meer dan 15.000 belangstellenden voor zo'n wedstrijd. Dat was tijdens de grote landbouwtentoonstelling in Gro ningen vorig jaar. Ook bij andere gelegenheden treedt de Federatie naar voren. Zo waren op 31 Augustus 1948 vijf-en- vijftig ruiters uitverkoren de Ko ninklijke Stoet te escorteren, die naar „Neerlands Tuin" in het Olympisch Stadion reed. Een bijna onafzienbare stoet van landelijke ruiters defileerde ook eenmaal langs het Paleis Soestdijk en op Koninginnedagen zijn het vaak de plaatselijke rijverenigingen, die goed voor de dag komen. „Uit dit alles blijkt wel," aldus besloot de heer Voorsluijs zijn re laas, „dat de Federatie met al zijn landelijke rijverenigingen een on misbaar element in het stads- en i plattelandsleven is geworden." Nieuwe verlichting De Zuidsingel heeft een nieuwe verlichting gekregen. Daarmede is een grote verbetering aange bracht voor het doorgaand verkeer. Burgerlijke Stand 16 Mei Geboren: Arrisje, d. v. H. J. van de Pol en C. G. v. d. Berghe; Johan Gerhard, z. v. J. M. v. Ackooij en C. A. Smits; Dorothea Christa, d. v. A. Duyser en J. L. E. M. W. Ouborg; Jannes Gijsbertus, z. v. H. v. Dasier en G. van Dompzelaar; Hendrikus Johannes Maria, z. v. C. P. Kempers en J. Blom: Robert Pierre, z. v. B. P. Bos en E. A. Reuvers. Overleden: Hendrik van de Coterlet, 62 j., geh. m. G. Ossen drijver. Geldkistje op vuilnisbelt Een geldkistje met zeshonderd gulden er in heeft een merkwaar dige zwerftocht gemaakt. Werklie den van de gemeente vonden het tussen een hoop vuil bij de reiniging, rapporteerden de vondst aan de di rectie, die de politie waarschuwde. Daar bleek dat het kistje eigendom was van een dame. die. als ze uit, gaat, haar geld pleegt te verstoppen in een vuilnisemmer. Het ging altijd goed, behalve de laatste keer, want toen vergat de dame het kistje uit de emmer te halen en zette de em mer met het geld rustig op straat neer voor de vuilnisman. Ze zal nu wel een andere bergplaats zoekenl DEZE Kauwgom Nrdrrljnd E. G. BOUWER I H.nd«ll.«r»*nlgmg Amitardjrn-Z. Vragen aan B. en W. leven", Op onze vraag of landelijke rui tersport duur is, kregen we te ho ren. dat het een en ander in ieder geval duurder is dan voor de oor log. Kleding en harnachement kos ten nu twee of drie maal zo veel als toen. De uitrusting behoeft ech ter, volgens de heer Voorsluijs, niet zo erg mooi te zijn. In eenvoudige werkmanskleding en een paar ge wone rubberlaarzen heeft men evenveel plezier als in dure kleren. Het belangrijkste is de sport en de ontspanning. De afwisselende ca dans van de stap, de draf en de galop, werkt verfrissend op de geest. Wedstrijden De Federatie beschouwt wedstrij den o.a. als een middel om rij kunst te doen tonen en om elkan ders krachten te meten. Daarom worden in elke provincie zoge naamde streekwedstrijden gehou den, die tevens bedoeld zijn als se lectiewedstrijden voor officiële wedstrijden (concoursen-hippique) Men moet op streekwedstrijden twee maal voldoende in dressuur hebben behaald, alvorens men aan dc dressuur op een officiële wed strijd mag deelnemen. Bij elke streekwedstrijd behoort een parade van de deelnemers en daarbij Het P. v d. A. raadslid, de heer J. Vis. heeft de gemeenteraad ver zocht Burgemeester en Wethouders van Amersfoort de volgende vragen te mogen stellen: 1. Hoeveel bouwrijpe grond heeft de gemeente beschikbaar voor de bouw van arbeiders- en midden standswoningen m de diverse stads delen? 2. Welke percelen grond heeft de gemeente nog in eigendom om bouwrijp te worden gemaakt voor bovenbedoelde woningen? 3 Hoeveel arbeiders- en hoeveel middenstandswoningen kunnen ge bouwd worden op de in vraag één en op de in vraag twee bedoelde gronden? 4. Zijn B. en W. van mening dat voldoende grond ter beschik king staat om de woningbouw voor de komende vijf jaren uit te voe ren? 5. Indien de voorgaande vraag ontkennend wordt beantwoord welke maatregelen hebben B. en W. dan genomen c.q. denken B. en W. nog te nemen, om in de behoetfe van bouwrijpe grond te voorzien? 6. Welke gronden zijn voor dit doel door de gemeente aangekocht c.q. onteigend sinds Mei 1945? Clandestiene slachters in in arrest Vijf Amersfoorters. die betrokken waren geweest bij clandestiene slachting van nuchtere kalveren en het clandestien verhandelen van vlees, zijn door de politie aangehou den Een gedeelte van het vlees, dat i i/ i V in beslafi genomen is, is afgekeurd v ordt meestal zelfs het commando voor de consumptie. FAN gisteravond zeven lot van morgen tien uur hebben er mensen geduldig in de rij gestaan voor een manufacturenzaak op de Varkensmarkt, waar vanmorgen zogenaamde Diste x-goederen wer den verkocht. Distex-goederen zijn in beslag genomen textiel-voorra- den als nylon-kousen, badhanddoe ken, vitrage en coupures kamgaren. Vannacht om twaalf uur stond er reeds een gehele rij mensen te wachten en vanmorgen om acht uur was dc rij reeds zo groot ge wordendat de laatste mensen er in halverwege de Koestraat stonden. Twee politie-agenten moesten toen het een en ander in goede banen houden. beeld van het tekort dat er toch nog altijd is. Gelooft u niet, dat deze honderden zich die nachtelijke opoffering getroost heb ben om een paar mooie kousen te bemachtigen. Neen, kamgaren om costuums van te laten maken, vi trage om voor de ramen te hangen, badhanddoeken e.d. daar had men het voor over, om vijftien uur in de kou en in de regen te staan. GELUKKIG hebben de mensen het met de nodige humor op gevat. Zei er niet een dame, die al een uur of tien gestaan had, tegen een man, die vroeg of ze stond voor Nijlons: „Neen, voor een washand je van vijftien cent"? Velen hadden klapstoeltjes meegenomen, waarop ze vannacht half hebben zitten sla pen, totdat ze er door zakten, zo als het ook is voorgekomen. Ande ren zalen op de stoep te leunen te gen de muur van de winkel en on danks een verwarmend drankje en twee dikke jassen te bibberen van de koude. Er waren er ook, die vannacht om twaalf uur de moed opgaven en lekker naar bed gingen Volkszangavond Woensdagavond organiseert de Federatie van Personeelsverenigin gen in samenwerking met het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging voor de Volkszang een grote Volkszangavond in ..Concor dia" (Academie de Danse). De sa menwerking staat onder leiding van Herman Stenz-, opvolger van de alom bekende Arnold Spoel. Avonden als deze hebben overal in den lande veel succes gehad. De sectie zang en muziek van de Amersfoortse Gemeenschap ver leent aan deze avond ook medewer king Er zal een dubbel mannen- kwartet onder leiding van Henk Nichting optreden. Op verzoek van de Apeldoorn- se politie is te Amersfoort aange houden een zekere V., verdacht van diefstal van een electrische boorma chine en twee lampen. Gevonden voorwerpen Bruin lederen portm. inh. geld en textielpunten; licht blauwe dames portem. inh. geld en een kaartje van Buurtspoor; bruin windjack; auto ped op luchtbanden zonder spatbor den. kl. hondje, zwart met grijs; tus sen huisvuil zilveren vorkje; ge kleurde bal; autoped (Dunlop Trak); kinder schopje; zilveren kinderring; zakmes; 1 paar glacé dames hand schoenen; br. lederen etui, inh. 3 le vensmiddelenkaarten; rood br. lede ren riem; padvindershoed; zw. gebr. handschoenen donker blauwe wind jack; licht br. kind. portm. hoefijzer mod.; zw. gehaakte dames handsch.; autoped, rubber banden; gouden armband. Gummielaars inh. wollen sok; br. lederen heren portem.., inh. enige centen; huissleutel; herenrij wiel; witte kralen ketting. Advertentie LM. Waaromjuist POKON kunstmest voor Uw planten en bloemen POKON b«*at het hoogite gehelte aan .oediol POKON I. 100®,'o (uiver (geen bolleit) POKON li daardoor, voordalig In gebruik en 100 lafo. POKON KUNSTMEST wille poeder dal direct en totaal oplost, i ;v?r -W. Stucadoorsstaking snel ten einde Dertien stakingsslacht offers in Amersfoort Om hun eisen voor betere offi ciële lonen en andere arbeidsvoor waarden kracht bij te zetten brak vorige week een staking uit onder de stucadoors. Deze staking is nog steeds niet geëindigd. In Amers foort is de situatie zo, dat een 32 tal bij de E.V.C. aangesloten stuca doors en enkele ongeorganiseerden niet bereid zijn het werk te hervat ten, alvorens hun eisen door het College van Rijksbemiddelaars fcijn ingewilligd Tengevolge van deze, door de E.V.C. geleide, staking zijn 13. bij de Amersfoortse afdeling van de Algemene Nederlandse BouwarbeideYsbond aangesloten stucadoors, stakingsslachtoffer ge worden. Dat deze staking geen plaatselijk karakter draagt, blijkt uit het feit, dat ook in andere grote plaatsen de stucadoors voet bij stuk houden. De plaatselijke Uniebonden de algemene, de katholieke en de christelijke bouwarbeidersbonden, staan afwijzend tegenover het conflict, in zoverre dat zij de sta king niet erkennen. Landelijk heeft de Algemene Nederl. Bouwarbei- dersbond het parool gegeven, het werk onmiddellijk te hervatten en de actie der Uniebonden voor ver betering der lonen en andere ar beidsvoorwaarden, te ondersteu nen. Het is namelijk gebleken, dat de onderhandelingen, die werden gevoerd met het college van Rijks bemiddelaars. een redelijk pers pectief openen, het gestelde doel te bereiken. In Amersfoort verwacht men, dat de staking nog deze week zal verlopen. Wanneer 't con flict nog langer zou duren, zou een ernstige stagnatie in de arbeiderswoningbouw kunnen ontstaan, doch wanneer men de huidige ontwikkeling van het conflict gadeslaat, meent men dat hiervoor geen vrees behoeft te bestaan. Kindje viel van hek Een agent zag Maandagmiddag in Plantsoen West een kind staan, dat een wond aan het been had. Het bleek, dat het kind, een achtjarig meisje, op een hek met ijzeren pun ten was geklommen en te val was gekomen. Na door de G.G.D. behan deld te zijn, is zij naar huis vervoerd. Duitsers herstellen een spoorbrug 's-GRAVENHAGE. Naar wij ver- nemen heeft dc minister van verkeer en waterstaat beslist, dat het spoor lijntje Coevorden—Duitse grens, dat na de bevrijding ls opgebroken wegens ge brek aan rails elders, thans zal worden hersteld. Deze korte spoorwegverbin ding ls voor de ln- en uitvoer van veel belang, vooral voor het vervoer van aardappelen en stro naar Duitsland. Dit vervoer geschiedt thans langs een grote omweg. Een deel van deze spoor weg werd gevormd door een brug over het kanaal Coevorden—Almelo. Deze brug is echter door de Duitsers opge blazen en de Duitsers zullen die nu zelf herstellen. De gemeente Coevorden legt op 't ogenblik contacten tussen de Ne derlandse Spoorwegen en de Benthei- mer Eisenbahn ten einde met het her stel zo spoedig mogelijk te kunnen be ginnen. Hedenmiddag heeft minister Van Maarseveen in de Tweede Kamer namens de regering een verklaring afgelegd over het ontslag, dat dr. Beel, de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië, heeft aangevraagd. Hij zeide o.m., dat het kabinet op 6 Mei heeft beraadslaagd over de vraag, of de regering haar goed keuring kon hechten aan de tussen de Nederlandse en Republikeinse delegaties bereikte overeenstem ming. Bij die beraadslagingen be schikte het kabinet over de advie zen van de H.V.K. en van de Ne derlandse delegatie. De H.V.K. deelde in zijn advies mee, dat hij het ten zeerste betreurde, dat hij zich niet met het unaniem advies der delegatie, hetwelk strekte tot goedkeuring der ontworpen over eenkomst, kon verenigen. De be zwaren van de H.V.K. waren ge richt tegen de vorm en omvang van het herstel der Republiek en de verplichting om voorlopig ver dere staatkundige vormgeving op Java en Sumatra te laten rusten. De H.V.K. gaf overigens te ken nen, dat indien het kabinet zou be sluiten, dat voortaan in de door de delegatie uitgestippelde richting zou moeten worden gewerkt en dus de tot dusver gevolgde weg zou worden verlaten, het naar zijn overtuiging noodzakelijk was voor de tenuitvoerlegging van dit beleid in Indonesië iemand te benoemen, die geloof heeft in de mogelijkheid deze nieuwe gedragslijn te reali seren. Ten einde echter de moei lijkheden van de regering niet te vergroten, was hij bereid het ver dere verloop van de preliminaire conferentie af te wachten. Op diezelfde 6e Mei bracht de regering haar beslissing ter kennis van de H.V.K. daarbij werd mede gedeeld, dat het kabinet het zeer op prijs stelde, dat hij onder de moeilijke omstandigheden van dat ogenblik, ondanks zijn ernstige be zwaren, zijn post niet verliet. Bij de wens dr. Beel als HVK te behouden liet het kabinet zich lei den door de overweging, dat de HVK door zijn grote persoonlijke kwaliteiten in Indonesië algemeen gezien en gerespecteerd is, en dat zijn figuur er borg voor stond, dat de gevallen beslissing van de rege ring, niettegenstaande de bezwa ren, die de HVK daartegen had, loyaal zou uitgevoerd worden. De regering ls er echter van overtuigd, dat de HVK zijn ver vanging in 's lands belang noodza kelijk acht. Uit dien hoofde eer biedigt zU het besluit van de HVK en zal zij spoedig de benoeming van zijn opvolger doen plaats vin den. Instemming B.F.O. De regering maakt van deze ge legenheid gebruik om op een an der punt nadere opheldering te ge ven, zei mr. v. Maarseveen. Blijkens een door de delegaties van verschillende Sumatraanse ge bieden tot mij en anderen gericht telegram meent men, dat de rege- Enkeltje alstublieft, maar met wat vrolijke muziek!" Kwartierdicnst in het Soesterkwartier „Een pracht bus," zei burgemees ter Molendijk gistermiddag, toen hij bewonderend rondkeek in de nieu we aanwinst van de Stadsautobus dienst. Daar stemden alle leden van het gezelschap, dat een proefrit van de nieuwe bus zou meemaken, van harte mee in. O.a. waren aanwezig de wethouders Spiekermann en Van Galen Last, gemeente-secretaris Haars en Mr F. C. H. Eenhorst van de K. v. K. Het gevaarte is ruim tien meter lang en 2.4 meter breed. Er kunnen 43 passagiers in zitten en bovendien zijn er nog een aantal staanplaat sen. Voor een der twee deuren kan desnoods ook nog een zitbank ge plaatst worden en als het met an ders kan, bestaat de mogelijkheid om het aantal staanplaatsen te ver groten door achterin wat banken weg te halen. De chauffeur heeft de beschikking over een microfoon naast het stuur, zodat hij aanwij zingen kan geven aan de passagiers, die desgewenst naar de radio kun nen luisteren want er zitten zes luidsprekers in de bus. Om het nog Juxueuzer te maken hoeft men er bovendien nog een verwarmings systeem in aangebracht. Deze inderdaad prachtige tou- hloteert U even GRAND THEATRE: SnouckacrtUan. Tel. 4632: Van 13 t.m. 18 Mei: „Bestem ming Tokio" leeftijd 14 Aanvangs tijden: Zondag 1 30 4 6.30 en 9 uur. Overige dagen 2,30. 6.30 'en 9 uur. Don derdag 19 Mei 2.30, 6.30 en 9 uur: „Paisa" leeftijd 18 jaar. CITY THEATER. Westsingel 7b. Tel. 6572 van 13 t.m. 19 Mei: „Noordweste lijke doortocht" 18 j. Aanvangstijden: Zondag 1 30 4 6.30 en 9 uur. Overige dagen: 2 30 6.30 en 9 uur. REMBRANDT THEATER. Lange- straat 129: van 13 t.m. 19 Mei: .Het begon met moord" en „Het geheim van de dode stad" 14 J. Aanvangstijden: Zondag 2 4.15 6 45 en 9 uur. Vrijdag en Zaterdag; 2 30 6 45 en 9 u. Overige da gen 2.30 en 8 uur. Woensdag 18 Mei, 8 uur: Amicitia. Prof. H. Davos treedt op als teel- paath en helderziende. Openbare Leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 2—5 u.: bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 79uur: Uitlening voor kinde ren: Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2.304.30 uur: Leeszaal dage lijks van 10—12.30 en 2—5 uur; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 710 uur. R.K. Openbare Leeszaal, Weijerstraat 2. Geopend van 10—1 en 2.305.45 uur. Maandag en Vrij dag 7—9 uur. Uitlening van 11—12.30 uur. ringcar wordt in September in ge bruik genomen en zal rijden op lijn S (Soesterkwartier). Kromhout bouwde het chassis en Verheul de carrosserie. De bus kostte onge veer 54.000. Behalve het nieuws van deze bus is er nog een ander bericht, dat de bewoners van het Soesterkwartier zal interesseren. De Stadsautobus dienst wil deze zomer namelijk een kwartierdienst gaan invoeren op lijn S. Bovendien zal er bij goed weer een extra bus per half uur naar het Bosbad gaan rijden. Ook tijdens sportevenementen op „Birk- hoven" zal dat het geval zijn. De Stadsautobusdienst heeft na de oorlog 3'i millioen mensen ver voerd. Bussen van de dienst reden in diezelfde tijd een afstand van 761.000 km. in Amersfoort, dat is negentien maal rond de aarde. (Ing. Med.) DEN HAAG. Naar w\j verne men is in de gisteren gehouden mi nisterraad overeenstemming bereikt over de benoeming van een nieuwo Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië. De naam van de functionaris wordt angstvallig ge- helm gehouden, zyn benoeming ls echter dezer dagen te venvachten. Men neemt aan, dat de nieuwe H. V. K. vrijwel onmiddellijk na zijn be noeming naar Indonesië zal ver trekken om dc taak van dr. Beel over te nemen. ring ten onrechte heeft verklaard, dat de B.F.O. haar volledige in stemming heeft betuigd met de Nederlands-Republikeinse over eenkomst. Men meent, onvoldoende reke ning is gehouden met de belangen van Sumatra. Dr. van Roijen heeft voor het afleggen van zyn verkla ring, een bespreking gehad met de voorzitter en de on dervoorzitter van de B.F.O.- delgatie, Sultan Hamid II en minister Anak-Agoeng. Uit naam van hun delegatie deel den deze mede, dat zij geheel met het Statement instemden, wat vervolgens werd beves tigd in het perscommuniqué van de B.F.O. De regering kan zich niettemin voorstellen, dat vooral in de sfeer van scherpe tegenstellingen, welke tot dusver de verhoudingen in Indonesië beheersten, de vrees is ontstaan, dat door dit staatkundig bestand een ernstige belemmering in de weg zal worden gelegd aan het federale streven in Sumatra, dat reeds in verschillende uit het volk voortgekomen bewegingen naar buiten was getreden. De regering heeft deze bezwaren ernstig onder de ogen gezien, maar acht ze niet overwegend. Het feit, dat een bestand ls aan vaard, betekent niet, dat aan het streven op Sumatra een einde wordt gemaakt, zei de minister. De minister besloot: „ln de afge lopen jaren is de federale gedach te werkelijkheid geworden in de geesten van de meerderheid der Indonesiërs. De federale gedachte ligt ook ten grondslag aan de thans bereikte overeenkomst, die ook uitdrukkelijk het zelfbeschik kingsrecht der Indonesische vol ken aanvaard in „Liggadjati", handhaaft. Bij de ronde-tafel-con ferentie zal aan de practische uit werking van dit zelfbeschikkings recht volledige aandacht worden gegeven." (Ongecorrigeerd) Beurs van New York Ath.c1 Baltlm. Can.Pac. lllin. C. N.Y.Cen. Pcnns. R. Sout.Pac. Un.Pac. All.Ch. Am.Can. Am.Car. A .Smelt. A.T.enT. Am. Tob. Anac.C. Bethl.S. BoeiiingA Chrysler City B. Consol. E Douglas Dup. N. Eastm. K Gen.El. Gen.Mot. 14 '5 90'/, 28 ii y* is y, 4i y, 82 176 90% 26% 68% 29 29 21% 52% 39% 22% 59% 190% 44 37% 57 16 5 89% 9% 12% 28% 11% S& 82% 92 26% 45% 141% 69 29% 2S8 53 Ü8 60 191% 44 37% 57% Goodyear Hudson M Int.Harv. In.Nickel Int.T.enT Kenn.C. Monlt\V. Pack. M. Radio C. Rep.St. Rcyn. T. Sears R. Shell On. Socony Stand Br. St.O.I.J. Studcb. Texas C. U.Aircr. Uu. Corp. Un. Fruit USRubb. US Steel Westing Woolw. 14.5 16 5 41% 41% 11% 11'/. 24% 24% 28% 28 10% 10% 45% 45% 54 54% 3% 3% 12 12 21% 21% 35% 35% 37'/, 37% 35% 35% 16 16 18% 18% 67% 67% 20% 20% 55% 55®, 24% 24% 3®i 3>; 48% 48% 37% 38% 72 71'/, 22% 23 46% 46% Omzet 10.030.000 I Amsterdamse Effectenbeurs AMSTERDAM, 16 Raad van Cassatie WEER DOODSTRAF VOOR KARL BERG Buigend, tot in de puntjes ge kleed en correct antwoordend stond de voormalige commandant van het kamp Amersfoort Karl Peter Berg gisteren voor de Bijzondere Raad van Cassatie. Berg had tegen het vonnis van 't Amsterdams Bijzonder Gerechts hof, dat het doodvonnis over hem had uitgesproken, cassatie aange tekend en trachtte nu, aan de hand van een uitvoerig verweerschrift, zijn houding te rechtvaardigen. Het requisitoir van de procureur fiscaal mr Baron v. Tuyll van Se- rooskerken was kort. „Deze man is een moordenaar op grote schaal. Hy heeft op werkelijk „rücksiohtlose" wijze omgesprongen met de levens van gevangenen. Voor deze man be staat mijns inziens geen andere straf dan de doodstraf." Mei. Als de dagelijkse omzet ln ?an- delcn nog geen 1 millioen gul den groot ls. zoals bijv. jl. Vrij dag. toen maar voor 893.000 werd omgezet, een bedrag zo laag als in maanden niet be reikt ls. geeft dit wel een dui delijk beeld van de slapte In zaken in de effectenhandel. Op de beurs klaagt men dan ook steen cn been cn vraagt men zich steeds luider af. wanneer de belemmeringen, die een uit breiding van de effectenhandel in de weg staan, worden ver wijderd. zoals de dividendstop, dc superdividendbelasting, het prolongatieverbod enz. Inmid dels zijn weer diverse Jaarver slagen verschenen, die meestal onveranderd of hogere divi denden voorstellen, uitgezon derd de Exploitatie Mij. „Sche- venlngen" en de Amstcrdam- sche Rijtuigmaatschappij, die haar dividenden halveren. De handel had heden een zeer traag verloop, zodat de beurs door grote rust werd geken merkt. Het bericht van het Journal of Commerce dgt het pond sterling waarschijnlijk dit j'aar zal worden gedeva lueerd. had niet de minste uit werking. Integendeel. de Staatsschuld was opmerkelijk vast cn de leidende Neder landse Staatsfondsen kwamen alle op een sterk verhoogd ni veau. dat zich tot het slot toe wist te handhaven. Echter brokkelde de aandelenmarkt geleidelijk af en wel wegens een volkomen gebrek aan be langstelling. Kon. Olie kwam van 288 op 286%, maar wist zich tegen het slot weer tot het opcnlngspcil te herstellen. Van de industriewaarden belandde Philips op 220% en was AKU prijshoudend, maar Unilever wist zich niet aan de algemeen dalende tdendenz te onttrek ken en moest een deel der koerswinst van de vorige week prijsgeven. Bepaald ongcani- meerd lagen de cultuurfondsen. KOERSGEMIDDELDEN Petroleum Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen 212. 75 13/5 t.94 129.71 201212.40 153.42 155.09 119.79 120.33 69.32 69 17 156.921157.13 16/5 130.07 212.29 154.70 120.62 68.90 156.95 Actieve obllg.r Ned. '48 (3%) dito 1947 (3%) 3 dito 1937 3 Dollar-1. '47 3f, Investerccrt. 3 Ned. 1962-64 zb Ncd. 1962-64 mb Ned NWS 2'.2 Sd eert. 100 2% Indle 1937 A 3 Grootboek '46 3 Actieve aand.: Kol. Bank And. N. I. H. bank Ncd Hand. Mii. A.K.U. aand Berch's Jure. Berkel's Pat Calvé Delft Crt Ccntr Sufker. Fokker Aand. Gelder Zonen K. N. H.ovens Lever B <S: U. Ned Ford And. Ned Kabelfabr. PhiliDS' GBvA. Wilton Feyen Blllton le rubr dito 2e Rubr. Dordtse P Mij. Kor_. Petr Mil. A'dam Rubber Bandar R. Mij. Deli-Bat R.M. Kendeng Lemboc dito Oost-Java R.M. Oostkust Cult Scrbadiadi S R HAL Aand. Java-C.-J Lijn K. Ned St Mil Kon. Paketvrt. Ned Sch Unie Rott. Lloyd Stv Mil. Ncd Hand. A'dam Jav Cult •"li N I Suik Unie Ver Vorst CM Deli Bat Mh Dell Mij Scnembah Mil Nlct-act. oblig.: Mttller Co. A'dam '47 3% 3 dito '48 (3%) 3 Batavia 1937 's-Hage '36 3% Geld. 20 J. '48 3 97% 103% 97% 97% - 100 97!/t 97,.- 103% 97% 98% m 80T 167% 278% 110% 179% 247% 268 263% 221' 165 349 263 287% 143% 99 eo 161% 153% 96 44 138% 154% 101Z 94'. 97% 83% 83% 111 109% 152% 167 167% 276 145% 173 153 143% 177 248% 247 -69 265 220% 220% 165 349 262 287% 238% 142 132'/, 82 56 100% 59 160 152% 142% 154 160% 160', 151% •62% 160% 160$, 86 V: 95 42% 138% 152 v, 152% 140 160% - 160»; 100 - 100% 100 - 100% 100% - 100% dito le 1 '37 3 Va Groning '38 3% dito 1938 3 Haarlem '38 3 dito 1947 3 N-Holl. *47 3'.j 3 R'dam le en 3e dito le 1. '38 Utr pr. '39 2% Zuld-Holl. '46 3 Pandbrieven: Pandbrieven: Alg Hyp. B. 3 Amst. Hyp 3V2 Arnh. H (3%) 3 Bat Hyp. B. 3Va Dordr H B. 3% Fr Gr. (3%) 3 dito 3% Grav. Hvpb 3% Gron. Hypb 3Va Hypb. v. Ncd. 3 N Hypb (3Vb) 3 dito serie B 3 Rott. HvDb. 3% Utr. Hypb 3'b dito ser KL 3% Westl Hyp. 3V2 Z.-H. Hypb vpl uitl.) dito 3% Eerste Nd. Sch. Rtt Sch. H. 3% Industriële obl.: A.KU. 3% Bcrghs J. 3Va Lever's Z. 3% Werkspoor 3Va Bat. Petr 3% Kon. Petr. Mfj Deli Spoor 3% Ned. Ind Spw. Amsterd. Bank Holl. Bank Un. Javasche Bank 500 C. v A Fin. Nat Herst. Ned. Ind. Esc. Aand. Rottcrd. Bank Twcntsche Bk Rott Bel. Cns. Heinekens Aand. Hero Conser ven Aand. Hollandse Beton Aand. Holl Draad Kabel Aand. Intern. Gew Beton Aand. Brocades Aand. Kon Ned. Zout Aand. 13(5 16/5 100»/ 100% 99% 101% 100% 101% 101% 88% 96% - 100% 96% 96% 103% 103 102% 103 89 "0% 152 161% 157% 160% 103®. 102% 103 V 103% 102% 103»', 70% 86: 162 158% 160% 169 170% 138% 235 Kon. Pharm. Brocades Aand Kon. Ver. Tapijt Aa»d. Ind. Ondern.: Kon. Zwavelz. Ketjen Aand. Lever Br 6 dito 4v*o Pref Lyempf Aand. Ljjm- cn Gela- tinefabr. Aand Ned. Am. Autb. Vrcdest Aand. Ncd. Gist- Splr.fabr. Aand Ncd. Scheepsb. Aand. Rtt. Droogd M«J Stork Co. Werkspoor. S.A Wyers' I en H. Zwanenberg O. Anlem Aand. Ncd. Ind. Gas Borneo Sum H Tntcrnatlo Moluksche Handclsv Aand Oost Borneo Sedcp Aand. Telaga Paten- gan Aand. Amst Ball. MIJ Thomsons Hav. Dell Spoorw. Mij Aand. Ned.-Ind Spoorw. Aand. Vrl. genot aand. Ned Am. Fitt. Ncd Mij Walv. Schokbeton V. Phm. (Zw.) Prolongatie Anaconda Amer. fondsen: Bethl Steel Gen. Motors Kennccott Rep. Steel US. Steel Cities Service Cont. Oil Midcont. Philips Shell Union Tide Water Baltimore N. York Centr. 13/5 16(5 187 186M 142 104 M 164% 123% 123 127 127 296 299 1403 139»% 129% J28 139 139 199% 199»% 176% 177 94', t 94% 107 106 4 146% 148% 188 190 - 125 105% 105 - 139% 49% 145% 132 63% 86% 87% 131 112% 111% 27% 29^ 46% 20»/. 26% S8 50% 57% 43% 25% - - 8% - 10%

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2