DAGBLAD VOOR AMERSFOORT D Oost-Duitsers stoven Sowjets een flinke kool Regeringsverklaring vindt veel waardering Vier millioen kiezers laten krachtig n een99 horen Sjanghai's lot is nog slechts een kwestie van uren Onze verliezen in Indonesië t-A De Italiaanse koloniën blijken onoplosbaar probleem V. Op dc IwAAcI 9e Jaargang no. 114 Woensdag 18 Hei 1949. Opgericht door dc Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V, De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235* Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. BERLIJN. Meer dan 4 millioen Duitsers in de Russische invloedssfeer hebben het communisme een geweldige kool gestoofd. Tijdens de Zondag gehouden, onder communistische controle staande verkiezingen voor het „Duitse Volkscongres" een tegenhanger van de Parlementaire Raad in Bonn hebben zij, naar thans blijkt, het krachtigste „neen" laten horen, dat ooit in een onder Sowjet-invloed staand land is geuit. Met een slag maakten zij een einde aan de Russische droom, om de volgende week op de Parijsc conferentie der Grote Vier te voorschijn te kunnen komen met indrukwekkende bewijzen van Duitse steun voor hun politiek. Dit is gebeurd ondanks een hevige communistische propaganda en het uitoefenen van pressie op de Duitse fabrieksarbeiders. „Bent u voor Duitse eenheid?" Bij deze verkiezingen ging het om 2000 gedelegeerden voor een „Volkscongres", dat op z\jn beurt een regering voor Oost-Duitsland zal moeten kiezen. De communisten hadden de can- didaten met zorg geschift en alle maatregelen genomen om een reus achtig aantal ja-stemmers te krij gen. Vroegere nazi's werden vlak voor de verkiezingen vrijgelaten. De Russische berekeningen kwa men echter verkeerd uit. Her ver kiezingsbureau van de Sowjet-zone maakte officieel bekend: voor: 7.943.949 stemmen of 66.1 procent, tegen: 4.080.272 of 33.9 procent Zelfs het cijfer 66.1 was niet geheel correct. Het bureau telde er meer dan 800.000 ongeldige stemmen bij op om nog aan goed 66 procent te komen. Want anders was het niet meer dan 60 procent geweest. De Duitsers in de Russische zone konden slechts met „ja" of neen" stemmen. Zij hadden geen gelegen heid gekregen eigen candidaten te stellen Bovendien werd de keus in de volgende bewoordingen op het stembriefje gesteld: Ik ben voor de eenheid van Duitsland en een recht vaardig vredesverdrag. Daarom ben ik voor de volgende candidaten, enz. De uitslag deed de communisten versteld staan. Autoriteiten van de Volksraad konden het nauwelijks geloven en bespraken in opgewon den groepjes mogelgke verklarin gen voor het raadsel. DE 14-JARIGE MICHAEL HIP- PISLEY uit Londen niest reeds acht dagen onafgebroken. Naar zijn berekening niest hij éénmaal in drie seconden tijd, dat is 134.000 keer in acht dagen, want 's nachts slaapt hi j enige uren, dank zij slaaptabletten. Overi gens wil geen der middelen, hem door diverse doctoren verschaft, helpen. Hoogstwaarschijnlijk lijdt de jongen aan een allergische ziekte en is stuifmeel de directe oorzaak van het non-stop niezen. Sinaasappelen vrij deze zomer (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Naar \v(j verne men ligt het in de bedoeling deze zomer, wanneer de reeds bekend ge maakte bonnen voor sinaasappelen z(jn gehonoreerd, do distributie van deze vruchten op to heffen. Weliswaar is dan het seizoen, wat sinaasappelen uit Spanje, Itar lië en Palestina betreft afgelopen, maar er zijn dan sinaasappelen uit Suriname. De prijs zal echter niet vrij zijn. Wij verwachten niet, dat deze vruchten in het najaar weer op de bon zullen komen. HAATEM Tienduizend Chine zen hebben zich, volgens Aneta, aangemeld voor evacuatie uit Djok- ja. Daarnaast schijnt er een vrij grote groep Indonesiërs te zijn, die de stad wil verlaten voordat het Repblikeinse bestuur is hersteld. TWEE VERKIEZINGEN TWEE verkiezingen, bedoeld om de greep van het communisme te versterken, zijn Zondag in Mid den-Europa gehouden. De Honga ren gingen voor de derde maal sinds hun bevrijding van de Duit sers naar de stembus, met geen an dere keuze dan zichzelf onder een nieuwe vorm van autoritair be stuur te stellen. In de Russische zóne van Duitsland werden de kie zers uitgenodigd hun goedkeuring te hechten aan een enkele lijst van door de communisten gesteunde candidaten voor het zogenaamde Duitse Volkscongres. De geschiede nis van de parlementaire democra tie in Hongarije sinds het einde van de oorlog is ontmoedigend even als in alle andere landen van Oost- Europa. De eer ste verkiezingen, gehouden in No vember 1945, eindigden met 'n grote overwin ning voor de de mocratische partijen. De commu nisten, gedekt door de Russische bezettingsautoriteiten, lieten in de daarop volgende jaren door hun „volkspoLitie" de democratie on schadelijk maken. Voor de verkie zingen van 1947 werd aan hon derdduizenden Hongaren het stem recht ontnomen. Het resultaat was 'n klinkende overwinning voor de communisten, die daarna de socia listen en het magere restant van de Partij der Kleine Boeren opslok ten. Op het ogenblik kent Honga rije geen parlementaire oppositie meer. Zondag konden de kiezers slechts stemmen op een enkele lijst van het „Volksfront" en omdat men bang was, weg te blijven, kreeg dit „Volksfront" 90 procent der kie zers achter zich. In Oost-Duitsland werd bij de verkiezing voor het Volkscongres dezelfde methode ge volgd. Verondersteld wordt, dat dit lichaam een grondwet voor Oost- Duitsland zal opstellen. Maar met de snelle ontwikkeling in West- Duitsland en de komende conferen tie der Grote Vier in Parijs is het resultaat van deze verkiezing meer van academische dan van practi- sche betekenis. In het zoeklicht Vrij koel Weersverwachting, medege deeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. (Opge maakt te 10 uur). Veranderlijke bewolking met voornamelijk in het binnenland nog enkele buien en hier en daar ochtend mist. In de nacht zwakke en overdag meest matige wind tussen zuid en zuidwest. Vrij koel. 19 Mei: zon op 4.41, onder 20.32; maan op 2.17 onder 11.06. Het onder Sowjettoezicht werken de nieuwsbureau A.D.N dat een overweldigend succes had voorspeld, verspreidde de cijfers zonder enig I commentaar. De spreekbuis van het Rode Leger, de „Taegliche Rund- schauw" ging vandaag in een hoofd artikel te keer tegen verraders en slachtoffers van de leugenpropa. an- da van het Westen. Fritz Beine, woordvoerder voor de Westelijke sociaaldemocraten sprak van een der zwaarste neder lagen die de Sowjets ooit aan de stembus geleden hebben Later bleek nog, dat de Russische sector van Berlijn zich nog lauwer tegenover de communisten getoond had dan de andere gebieden der Russische zone. 91,3 procent der stemgerechtigden kwamen in de Russische sector op. Voor stemden 446. 662 of 58.1 procent. Tegen stemden 322.222 of 41.9 procent. •In Brandenburg, het hart van het om Berlijn liggende Pruisen, stemde 67.5 procent voor en 32 5 tegen In Mecklenburg aan de Oostzee stem de 71,6 procent voor en 28.4 procent tegen, ongeveer hetzelfde cijfer als In Sachsen-Anhalt, in Thllringen stemde slechts 62.3 procent voor. Deining rondom Eisler houdt aan LONDEN. Dinsdagavond zijn in Londen vijf protestvergaderingen gehouden in verband met de aan houding van Gerhard Eisler, de Duits-Amerikaanse communist. Op een van deze vergaderingen werd gezongen door Paul Robeson; op een andere werd het woord gevoerd door deken Hewlett Johnson, de „rode deken" van Canterbury. Volgens de New York World Te legram is Eisler in New York onder de ogen van agenten van het Fede raal Recherchebureau aan boord van de „Batory" gegaan. De recher cheurs waren aanwezig om er op toe te zien, dat Valentine Goebitsjef, de van spionnage beschuldigde Sow- jetrussisehe ingenieur, niet zou po gen met de „Batory" weg te komen. Eisler had een toegangskaartje ad 25 cent gekocht voor bezichtiging van de „Batory" en ging op zijn gemak aan boord, terwijl immigra tie-functionarissen, agenten in uni form en rechercheurs in civiel hun plicht deden... SJANGHAI: De waarnemend bevelhebber van het nationalistische gar nizoen heeft een beroep op de soldaten gedaan om Sjanghai te verdedigen zoals eens Stalingrad verdedigd werd. De nationalistische troepen hebben daarop de straten van Sjanghai her schapen in een groot fort, zodat alles erop wijst, dat zU zich inderdaad tot het uiterste zullen verdedigen. Het hoofdkwartier maakte de bevolking nogmaals attent op dit besluit. Soldaten, die de mitrailleur nesten in de straten bouwden, zei den echter, dat er geen reden voor angst behoefde te zijn. Toch schij nen zij niet veel vertrouwen te heb ben in straatgevechten. De vlucht van de regeringstroe pen freett de communisten thans gebracht tot aan de rand van de stad in het Oosten, aan de overzijde van de Wangpoerivier. Dit gedeelte van de stad is het minste verdedigd en in officiële berichten wordt ge zegd, dat de communisten thans tot 't Nanhwi-district binnengetrokken zijn. In de volgende twee of drie dagen zal blijken, of de communis ten de stad zullen aanvallen of hun posities zullen consolideren en door de druk van een omsingeling de stad tot overgave te dwingen. Het gestadige kanongebulder nam In de loop van Dinsdag een weinig af. waaruit opgemaakt werd, dat de communisten zich iets teruggetrok ken hadden. In ieder geval zijn zij er nog niet in geslaagd de laatste verdedigingslinie van de nationa listen te doorbreken. De Chinese communistische troe pen zouden, in een opmars van 80 km., Nanping, 140 km. ten Noord- Westen van de haven Foetsjou. hebben veroverd. Nanping is ge legen aan de rivier de Min. die langs Foetsjou. de hoofdstad van de provincie Foekien, stroomt. REVOLVER GING AF: EEN DODE DELFT Dinsdagmiddag om onge veer vijf uur demonstreerde dc student T. op zijn kamer in de Hugo de Groot straat te Delft een revolver aan enige vrienden. Plotseling ging het vuurwa pen af. waardoor T. door een kogel aan het hoofd werd getroffen". In zeer ernstige toestand is het slachtoffer naar het „Oude en Nieuwe Gasthuis" over gebracht. Hij is in de loop van de avond in het ziekenhuis overleden. (Het slacht offer ls de Chinese student Tan). GEEN POLITIEKE BETEKENIS PARIJS. Zwermen arbei ders hebben zich meester ge maakt van een prachtig huis aan de deftige Avenue Foch. Het heet „Palais dc marbre rose", telt niet minder dan 130 kamers, behoort aan de herto gin De TalleyrandPerigord en is op het ogenblik verhuurd aan de Franse regering, die er de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier in onder zal brengen. De werklieden hebben de handen vol, want cr moeten honderd te lefoonleidingen aangelegd wor den, er dienen vergaderzalen te worden ingericht en ten slotte moet er bureau-ruimte gescha pen worden voor de delegatie leiders. Bevin gaat zetelen in de slaapkamer van wijlen de her tog Dc TalleyrandPerigord, de Amerikaanse delegatie zal haar kantoor houden in een reeks lo geervertrekken en Wisjinsky, de Russische minister, krijgt de slaapkamer van de kinderen. Een officiële Franse woordvoer der heeft verklaard, dat aan deze verdeling geen politieke betekenis mag worden gehecht. Het vet is van de soep in Californië SALT LAKE CITY Stewart. dc vertegenwoordiger van dc werknemen- de veteranen in Californië. verzocht tijdens een bijeenkomst van veteranen om „uit de buurt te blijven van Cali- forntë" HU deelde mede dat Californië thans 528 000 werklozen telt van wie 170.000 veteranen. Iedere maand komen cr echter vijftienduizend veteranen bij. die op zo>k zijn naar werk. Stewart zelde. dat Californië thans overbevolkt was „dat Je op straat dood moest vallen wilde je een plaatsje ln een ziekenhuis bemachtigen en Iemand moest al een hele gemene moord be gaan. wilde hij zeker zijn van een plaats in dc gevangenis. Generaal L. Clay geëerd WASHINGTON President Truman heeft Dinsdagavond generaal Lucius Clay, die uit Duitsland naar de V S. :s teruggekeerd, ontvangen. Hij overhan digde hem dc palmen bU de ..medal of Distlnguihed Services1' waarvan hij reeds houder is. Dc president las de bij het ereteken gevoegde dagorder voor, die o m. luidt; „Heeft niet alleen het bewijs gele verd. dat hij naar de Amerikaanse militaire opvattingen een uitstekend soldaat is- doch ook. dat hij een kordaat staatsman is van het hoog ste gehalte, die zich volledig ten dienste heeft gesteld van de zaak van dc vrede". Generaal Clay werd vervolgens ont vangen in het Huis van Afgevaardig den en de Senaat. De vicc-prcsident der Verenigde Staten. Alben Barkley, voor zitter van de Senaat, noemde de ge neraal „een groot Amerikaan, een groot bouwer, een groot soldaat". De afgetreden militaire gouver neur van Duitsland wordt overal met volledige militaire eer ontvangen (17 saluutschoten, e.d.); hij is in rang verhoogd en krijgt 6000 dollar pen sioen per jaar. In zijn toespraak tot dc Senaat zelde Clay, dat de bezorgdheid in West-Europa over een mogelijke Sowjet-Russische agressie was weg genomen door de ondertekening van het Atlantisch Pact. Tegenover verslaggevers ver klaarde Clay later, dat hU zeer on gerust zou zijn, wanneer terugtrek king van de Amerikaanse troepen uit Duitsland zou worden over wogen. TILBURG. Maandagavond is het negenjarig dochtertje van dc familie Van G. uit Goirle door een onbekende man aangerand, die haar op zijn flets had meegenomen. DEN HAAG. De regering maakt bekend, dat tot haar leed wezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke landmacht: Gesneu veld 16 April 1949 sold. J. J. van Beek uit Baarle Nassau; gesneu veld 2 Mei 1949 sold. F. J. de Jong uit Amsterdam (C.); gesneuveld 6 Mei 1949 sold. H. J. van de Ven uit Goirle; gesneuveld 7 Mei 1949 sold. Ie kl. T. B. Jansen uit Erlecom (gem. Ubbergen); sold. Ie kl. W. Langenhuizen uit Nistelrode; sold. G. Tervoort uit Santpoort; sold. J. J. Vermaire uit Wemeldinge; sold. P. Westra uit Rotterdam. AANVAL OP RAINIERS TROON PARIJS Léonor Alfred Guignes de Moroton, marquis de Chabrillan heeft in een officieel schrijven door zijn advocaat aan de Franse regering verklaard, dat hij de enige wettige opvolger is voor de troon van Mo naco en niet Rainier III. Volgens het schrijven was de moeder van prins Rainier geen echte troonopvolgster, want de successie moet overgaan op de meest-naastc bloedverwant uit de zijlinie. In 1918 benoemde prins Albert echter zijn kleindochter tot wettig troonopvolgster, omdat hij bang was dat „het rijk" zijn onafhankelijkheid zou verliezen, wanneer het naar de wettige opvolger ging die een Duit ser was. Deze had echter reeds van tevoren zijn rechten op de troon af gestaan aan de markies de Chabril lan. De benoeming van Charlotte was derhalve in strijd geweest met de wetten van opvolging, zoals die door de regerende familie was vastgelegd l&f T If ARk VF' -'-j Bp - j INDONESISCH DEBAT IN DE KAMER Definitief oordeel opgeschort tot na dc de uitwerking van liet Accoord (Van onze parlementaire redacteur) In de Regeringsverklaring, welke minister Van Maarseveen dc vorige week heeft afgelegd in de Tweede Kamer, werd terecht de nadruk ge legd op de gunstige reactie van het buitenland ten opzichte van het op 6 Mei j.l. te Batavia tussen dr. Van Royen en Mohammed Rum gesloten accoord. Gereleveerd werd als voorbeeld daarvan, dat de Indonesische kwestie van de agenda der V.N.-vergadering is afgevoerd. Daarom is het jammer, dat de Tweede Kamer, althans een deel der leden, niets heeft nagelaten, om de door het accoord gekweekte goodwill en de sfeer van met moeite in Indonesië gewonnen vertrouwen daadwerkelijk in gevaar te brengen. Van de fracties, welke in de Regering vertegenwoordigd zijn. ging dit streven niet uit, doch zij hadden zich een zo grote beperking moeten opleggen, dat dit debat voor de Regering een walk-over" had kunnen worden. Dat zou haar internationale positie buitengewoon ver sterkt hebben. De openhartige Regeringsverkla ring, gisteren gevolgd door een even openhartige verklaring over het ontslag van dr. Beel, vond ove rigens wel waardering. Vooral werd op prijs gesteld, dat daarin zonder omwegen werd erkend, dat de Regering was afgeweken van haar verklaring van 16 Febr. j.l„ dat een terugkeer van de Repu bliek naar Djokja een onherstel bare slag zou zijn voor het Neder lands gezag. Doch sedertdien was de Republiek bereid gebleken om haar plaats in te nemen in de Ver enigde Staten van Indonesië, om de guerilla-troepen te bevelen het yuren te staken en om deel te ne men aan de Ronde-Tafelconferen tie. Toen de sprekers van de KVP, de WD en de P. v. d. A., die het eerst spraken, aan het woord wa ren geweest, was het reeds duide lijk, dat de Regering in feite geen steen in de weg gelegd zou worden bij haar streven om met de Repu bliek tot een vergelijk te komen. Dat wil niet zeggen, dat men over de gehele linie enthousiast was over het verlaten van het stand punt van 16 Februari en prof. Romme (K.V.P.) vond zelfs dat de Regering eerst de Kamer wel eens had mogen vragen of het mocht. Hij ging trouwens ook niet zo ver, dat hij zonder meer zijn fiat aan het regeringsbeleid gaf. Pas de uitwerking van het accoord zou beslissen of de uiteindelijke goedkeuring van de K.V.P. zou los komen. En dan zat het ontslag van dr. Beel hem natuurlijk dwars. Na zijn schildknaap Sassen verloor hij nu zijn pupil Beel. Hij wilde van de redenen van het ontslag wel eens wat meer weten dan de Regering ervan had verteld. Ook met het bevriezen van de verdere staat kundige ontwikkeling was hij het niet erg eens. Daarbij kreeg hij steun van de heer Oud (V. en D.). die overi gens net als de professor vond, dat alles afhangt van de wijze, waarop het nu gesloten beginselaccoord wordt uitgewerkt. Het heengaan van dr. Beel achtte hij op andere gronden betreurenswaard dan de heer Romme. Het heeft verschil lende pijnlijke reacties gewekt en de Rotterdamse burgemeester liet duidelijk doorschemeren, dat de wijze, waarop de H.V.K. zijn heen gaan had bekend gemaakt, aller minst zijn bewondering had. De teneur van zijn redevoering was: de Regering heeft de elementen NU DE BLOKKADE van Berlijn is opgeheven, stromen het voed sel en de kolen de stad binnen. Er komen zelfs handen te kort om de vrachten te ontladen. Met de krappe rantsoenen nog vers in 't geheugen, zijn er tal van Berlijnse vrouwen, die zich als hulp bij het ontladen hebben op gegeven. Terwijl één vrouw de uitgaande lading nauwkeurig no teert, rijden anderen met steek- wagens ,af en aan. Handelaar in effecten gearresteerd AMSTERDAM. Rechercheurs van politie t« Amsterdam zijn overgegaan tot de arrestatie van de Amsterdamse commissionnair in effecten D. L., die tezamen met een vriend, de koopman V. D., die eveneens is aangehouden, gehan deld heeft in ongeregistreerde ef- Jecten en verdacht wordt van het plegen van valsheid in geschrifte. Via een aantal tussenpersonen, onder wie een expeditieknecht, een caféhouder en twee commission- nairs in effecten, wist V. D voor een totaal bedrag van 700.000 gul den „iwarte" effecten bijeen te garen. Deze werden voorzien van valselijk opgemaakte verklaringen, die moesten aantonen, dat de ef fecten geregistreerd waren en dus vrijelijk verkocht konden worden. KOPZORGEN VAN MINISTER DOOR SICILEENSE BANDIET ROME. - De Siciliaanse bandiet Giu- liano bezorgde de Italiaanse minis ter van binnenlandse zaken Mario Scelba Dinsdag nieuwe kopzorgen. Scelba, die tot dusverre niet in staat is gebleken Giuliano achter slot en grendel te krijgen, heeft over zijn falen al véél harde woorden moeten slikken. Dinsdag heeft de Siciliaan se advocaat Antonio Varvaro, die er onlangs door Scelba in een inter view openlijk van werd beschuldigd Giulano voor de politie verborgen te houden, de kamer van afgevaar digden verzocht de parlementaire onschendbaarheid van Scelba op te héffen ten einde een vervolging wegens smaad mogelijk te maken. De kamer van afgevaardigden heeft nog geen besluit genomen. Plan BevinSforza door V.N. verworpen FLUSHING MEADOWS. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft vanochtend het plan BevinSforza aangaande de voormalige Italiaanse koloniën verworpen. Slechts veertien landen stemden voor, nadat eerder reeds een reso lutie het voornaamste in het plan vervatte voorstel het Itali aans beheer van Tripolitanië na 1951 had geëlimineerd. Tegen het plan BevinSforza stemden 37 landen. Zeven onthiel den zich van stemming. De verwerping van het plan, dat is opgesteld toen de Italiaanse mi nister van buitenlandse zaken in het begin van deze maand een be zoek aan Londen bracht, betekent, dat de toekomst van de Italiaanse koloniën door de UNO onbeslist is gelaten. Het gevolg is, dat zij onder Brits militair bestuur blijven tot de al gemene vergadering van de UNO anders beslist In de loop van het langdurige debat, dat aan de slotstemming voorafaging, had de Assemblee an dere delen van het plan goedge keurd, te weten onafhankelijkheid voor Libye over 10 jaar, Brits be heer over Cyrenaica, Frans beheer over Fezzan en het geven van Oost-Eritrea aan Ethiopië. Met de verwerping van het plan BevinSforza als geheel zijn ech ter ook deze besluiten weer onge daan gemaakt. IJzeren gordijn gaat op voor handel BERLIJN Duitse deskundigen uit Oost- en West-Dultsland zijn Dinsdag tot overeenstemming gekomen over uitruil van goederen tussen de weste lijke en de oostelijke zones, aldus een communiqué van het onder Sowjet Russische contröle staande Duitse Nieuwsbureau A D N Voor reeds be taalde goederen, die in West- of Oost- Duitsland zijn opgeslagen, zullen ter stond verladingspapieren worden gege ven. Hangende dc instelling van een clearing zullen individuele transacties niet belemmerd worden, aldus het communiqué. niet in haar hand, maar dat heeft de oppositie, welke nu zo'n kabaal maakt, evenmin. De heer Schermerhorn (Arb.) zag het accoord van 7 Mei vooral als een terugkeren op de goede weg, die op 18 December bij de tweede politionele actie verla ten was. Te lang heeft, aldus spr., bij sommige autoriteiten in Bata via de overtuiging geleefd, dat mc-n langs de weg van een militaire ac tie duurzaam een politiek doel be reiken kan. De historie leert het anders, en ook hier: onze militaire actie heeft de guerilla gebaard, zo als terreur altijd terreur baart. Het ts jammer, zei prof. Scher merhorn, dat men ons in Batavia stelselmatig de waarheid onthoudt in zake buitensporigheden van Ne derlandse militairen, die zielkun dig heel goed te verklaren zijn. omdat men de soldaten op hun werkelijke taak nooit volledig heeft voorbereid. Zij moesten wel in de waan verkeren, dat het Ne derland te doen was om dc ver nietiging van de Republiek en van Soekarno. Welke maatregelen, vroeg spr.. heeft de Regering nu ge nomen om te zorgen, dat de soldaten op de hoogte zijn van haar nieuwe beleid, waarvan dc grondslag is het herstellen van het vertrouwen? Ais zij zich hierbij zou willen bedie nen van dc hulp van dc Dienst Legercontacten in Indonesië, moest spr. er bU voorbaat op wijzen, dat deze dienst juist door zijn voorlichting de sfeer heeft bedorven. Zie verder pag. 3 DE AMERIKAANSE AMBAS SADEUR in Nederland, dr. Her man Baruchen minister mr. D. U. Stikker, tekenden Dinsdag morgen op het Ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag de Fulbrightovereenkomst. Deze overeenkomst betreft de uitwisseling tussen Amerika en Nederland op onderwijsgebied. Sumatranen bespreken Batavia-accoord MEDAN Dc vertegenwoordi gers van de negara's op Sumatra zullen op 27 Mei een conferentie houden gewijd aan de verklaring van dr. Van Royen en Mohammed Rum. Verder zullen zij daar aan de orde stellen de positie van de B F.O., die van Sumatra bij de ko mende inter-indonesische bespre kingen en bij de ronde-tafcl-confe- rentie in Den Haag. Roosevelt Jr. in Amerikaanse parlement NEW YORK Als liberaal candldaat Is Franklin D. Roosevelt Jr. gekozen op do door het overlijden van Sol Bloom opengevallen zetel ln het Ame rikaanse Huls van Afgevaordlgdcn. Zijn democratische tegenstander trok zich terug toen 100 van dc 179 kiesdistricten waren geteld. Roosevelt had toen 22 833 stemmen en zijn tegenstander Benjamin Shalleck. 13 397. Roosevelt Jr. heeft verklaard, dat hij het program van president Truman zal steunen. Roosevelt Jr trad ln 1941 nadat hij korte tijd als advocaat had gewerkt, in dienst bij dc marine, waar hij vijf jaar diende. Dc gouverneur van het Zwccdso eiland Gotland heeft te Stockholm ge klaagd, dat Russische kustpatrouillcs ln dc Baltische Zco Zweedse vissers molesteren cn dat 2(J de netten van Gotlandsc vissers die bulten de Russi sche territoriale wateren waren, hebben opgehaald cn meegenomen. Antwerpse havenarbeiders huldigen koning Leopold BRUSSEL Volgens mededeling van het sccictariaat van koning Leopold heeft de koning een groep Antwerpse havenarbeiders ontvangen, dlc hem als „Belgen van het Vlaamse raF" hulde kwamen brengen De woordvoerder van de groep. Frans de Moor. verklaarde, dat men niet zou rusten alvorens aan de koning „eer- cn rechtsherstel" zou den zijn gegeven Koning Leopold en prins Boudcwijn. die bij de ontvangst aanwezig was. onderhielden zich ge ruime tijd met de delegatie. Nee toch...? Heus! Bij een controle in Helmstadt vond een politieman op een Duitse handelsreiziger lidmaat schapskaarten van bijna alle po litieke partijen. „Ik heb al die kaarten nodig", verklaarde de man. „Het lidmaatschap van een partij is in Duitsland weer erg belangrijk". Twee Parijse inbrekers heb ben een nieuwe camouflage uitgedacht. Zij vervoegen zich keurig gekleed met een bouquet bloemen in de hand aan dure flatwoningen. Vinden zij iemand thuis, dan zeggen zij: „Pardon, wij hebben aan de verkeerde deur aangebeld", is de wo ning leeg, dan slaan zij hun slag. De 21-jarige Mario Fabre heeft gisteren het gehele ver keer op een van 's werelds druk ste verkeersaders, de Place de la Concorde in Parijs, tot stil stand gebracht door in de be faamde Obelisk te klimmen en zich op zijn hoge plaats ten aan schouwen van duizenden nieuws gierigen zes uur lang te hand haven. Aan de politie verklaar de Fabre: ,.lk zat er best en had een prachtig uitzicht op de stad." In Los Angeles is gisteren 'n Siamese tweeling geboren. Het eigenaardige is. dat de kin deren. twee meisjes, met de hoofdjes aan elkaar gegroeid zijn. Voor het overige zijn de kleinen normaal en de artsen hopen hen in leven te kunnen houden. Groente cn export Elk jaar om deze tijd wordt het nodige vermeld en gezegd over de groente, over dc export van groen te of over het doordraaien van groente. En elk Jaar blijkt er iets met onze Hollandse groente aan de hand te zijn. De ene kcér zijn het tuinders, die hun klachten uiten, de andere keer de groothandel. weer een an dere keer de kleinhandel of last but not least het publiek. Want met die groente hebben we allemaal te ma ken, omdat een maaltijd zonder groente nu eenmaal niet denkbaar is. En daarom zijn we. heel begrij pelijk. zeer verontwaardigd, als er groente wordt doorgedraaid. Het vernietigen van voedsel is nooit goed té praten, zelfs niet als er pro blemen aan verbonden zijn, die on middellijk verband houden met het leven van de mensen, die er hun brood mee moeten verdienen. Wij vergeten drtn wel eens, dat er veel meer groente wordt voortgebracht dan onze bevolking kan consume ren en dat het daarom voor deze branche een levensnoodzaak is voor dit product in het buitenland afzet mogelijkheden te vinden Exporte ren is dus van het grootste belang. De laatste jaren heeft dit nog al eens tot moeilijkheden geleid. Door het mooie voorjaarsweer, liep de productie mét sprongen omhoog, zo dat de markt werd overstroomd. Het publiek vroeg primeurs en voor het zg. massagoed bestond weinig belangstelling. Daarbij kon dc ex port naar Duitsland maar niet op dreef komen. De Duitsers wilden de groente graag hebben, doch moch ten deze alleen in Marken betalen. De Amerikanen meenden, voor het zelfde geld een hoogwaardiger soort voedsel te kunnen leveren en de onderhandelingen stuitten af. Het handelsverdrag, dat toen met Duitsland werd gesloten, blééf daar door vrij beperkt. Thans heeft het Centraal bureau voor de tuinbouwveilingen in Ne derland aan de regering verzocht nieuwe onderhandelingen met Ame rikaanse en Britse autoriteiten te openen om alsnog tot een aanvul lend handelsverdrag betreffende de export van groenten en vroege aardappelen te komen. Slaagt dit accoord niet, dan betekent dit, dat honderden tonnen groente, waar voor geen afzet gevonden kan wor den. wéér op de mestvaalt zullen worden gegooid. Duitsland is voor onze export al tijd van groot gewicht geweest. Ala de Nederlandse tuinder een rede lijk bestaan wil hebben, zal de uit voer naar dit land weer op gang moeten komen. Nederland produ ceert ongeveer 800.000 ton groente en fruit. De helft hiervan blijft in het eigen land, de rest moet worden uitgevoerd. Wanneer Duitsland on geveer 200.000 ton afneemt, zijn wij gedekt, want Engeland neemt 100 000 ton voor zijn rëkening en verschil lende andere landen bij elkaar ook 100.000 ton. En dit is dan in een nutshell het probleem waarvoor wij hier in Nederland zitten. Er blijkt ten overvloede uit, dat ex porteren een zaak van leven eri dood is. De kwaliteit van onze groente heeft Nederland een goede naam bezorgd en dank zij deze kwaliteit zullen wij veel kunnen redden. Maar aan ae andere kant blijkt, hoeveel moeite hét soms kost om een goed product aan de man te brengen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1