Vrouwenbond van 't NVV vierde eenjarig bestaan Boeiend boekje over historie van „Zandbergen" Noteert U even Amersfoortse I.F.L.-afdeling verwacht veel gasten 2 Woensdag 18 Mei 1949 STADSNIEUWS Leden schonken fraaie afdelingsvlag Een jaar geleden, op 11 Mei '48, werd onder auspiciën van de Amersfoortse Bestuurders Bond de afdeling Amersfoort van de Vrou wenbond van het N.V.V. opge richt. Het plaatselijk bestuur wilde dit éénjarige bestaan niet onopge merkt voorbij laten gaan en het was om deze reden, dat Dinsdag avond in Het Volksgebouw aan de Snouckaertlaan een feestelijke bij eenkomst werd gehouden. De voorzitster van de plaatselij ke afdeling van de Vrouwenbond, mevr. Brussen. sprak een korte openingsrede. Zij memoreerde het voorbeeldige initiatief, dat de Amersfooitse Bestuurders Bond één jaar geleden nam en wees er op dat de afgelopen periode geen gemakkelijke was. De Vrouwen bond startte in Amersfoort met een groepje van 13 vrouwen. Dit groepje had tot taak te bewijzen dat ook de vrouw naast de man in het N.V.V. goed werk kan verrich ten. Na een jaar meende mevr. Brussen te mogen zeggen dat de Vrouwenbond hierin volkomen was geslaagd. De groep breidde zich aanmerkelijk uit, de samenwer king is uitstekend en de geest is goed. Een bijzonder woord van dank voor de prettige samenwer king richtte mevr. Brussen tot de heer Jans, gedelegeerde van de A.B.B. in het bestuur van de Vrou wenbond, en de bij de A.B B. aan gesloten vakorganisaties. Tevreden is het plaatselijke bestuur, volgens de voorzitster, nog lang niet. De Vrouwenbond kan nog groter wor den, doch dit is werk voor de ko mende jaren. Het echtpaar J. Brussen-Weevers (viool en piano) bracht vervolgens enige muziek werkjes ten gehore, waarna de heer P. Voskuilen het „Slotkoor" uit het vierde bedrijf van Fedde Schurers bevrijdingsspel „Simson" declameerde. Na de pauze sprak de voorzitter van de Amersf Bestuurders Bond, de heer Th. van Oort, enkele woor den tot het bestuur van de Vrou wenbond. Hij bood namens het be stuur van de A.B.B. zijn gelukwen sen aan. De heer Van Oort had be wondering voor de opéén na jong ste telg van de A.B.B. Na één jaar constateren wij een verheugende vooruitgang zo sprak hij. In het afgelopen jaar is het ons duidelijk geworden wat de Vrouwenbond wil. Als zodanig had hij grote be wondering voor de vrouwen, die het initiatief tot de oprichting namen. De heer Van Oort wilde het afgelopen jaar beschouwen als het jaar van de vestiging der Vrou wenbond en hij wenste dat in het komende jaar deze jonge afdeling zich gestadig zou uitbreiden. „Een geschenk, waaruit de ware Doodstraf geëist tegen Duits kampbewaker AMSTERDAM. De advocaat fiscaal bij het Byzonder Gerechtshof te Amsterdam, mr. B. J. Besier, eis te Dinsdagmiddag de doodstraf te gen de 54-jarige Duitser Heinrich Anton Dohmen uit Duisburg, die tijdens de bezetting bewaker was in het kamp Amersfoort. Een lange ry van getuigen schilderden weer de gruwelen, die door deze Duitser in het kamp bedreven zijn: „Gevangenen, die uitgeput of dik- wyls ziek waren, geslagen en ge schopt. zodat z\j werden verwond en soms bewusteloos ineenzakten", „gevangenen, die door uitputting op de grond lagen, geschopt, of met een knuppel geslagen", „gevangenen strafexcercitics la ten doen", „een zieke Joodse gevangene on der slagen en schoppen van de ene naar de andere barak gedreven en daarna met behulp van een touw, dat om de hols van het slachtoffer was geslagen, opgehangen" Het Hof behandelde verder de zaak tegen een andere Duitse M.P.- bewaker uit Amersfoort, Maximilian Ridder uit Bocholt, wie dezelfde fei ten als Dohmen ten laste zyn ge legd. Het Hof zal op 31 Mei a.s. uit spraak doen. liefde voor de Vrouwenbond blijkt" noemde mevr. Brussen de fraaie afdelingsvlag, die namens de leden door mevr. Veltkamp aan het bestuur werd overhandigd. „Wij zullen de vlag heilig houden en haar uitdragen op hoogtijdagen der moderne arbeidersbeweging, zo sprak mevr. Brussen. Het echtpaar Brussen-Weevers bracht vervolgens nog enkele mu ziekwerkjes ten gehore, waarna mevr. Brussen de geslaagde bijeen komst sloot. Opening Bosbad Zoals men op de vele affiches, welke ter gelegenheid van de fees telijke opening van het bosbad Birkhoven op Zaterdag a.s. over onz? stad zijn verspreid, heeft kun nen zien, zou Zondag 22 Mei a.s. HVC aantreden tegen de bekende Oostelijke eerste klasser Quick uit Nijmegen. Van de zijde van de Amersfoortse Sportstichting be richt men ons thans het volgende: Toen enige maanden geleden het programma voor dit groots opge zette sportfestijn werd vastgesteld, was vanzelfsprekend niet te voor zien, dat HVC en Quick zolang in de running zouden blijven voor de KNVB-beker. Zodra dit echter bleek is, met volledige medewer king van de beide verenigingen ge tracht de vastgestelde wedstrijd HVCQuick (Nijmegen) toch te doen doorgaan. De Sportstichting is er dank zij de medewerking van het HVC-bestuur in geslaagd de zeer belangrijke bekerwedstrijd HVCSCE (Nijmegen) in haar programma op te nemen. DINSDAGMORGEN vroeg zijn de IJmuidense en Katwijkse trawlers vanuit IJmuiden weer ter haringvangst uitgevaren. On der grote belangstelling verlaten de schepen de vissershaven. „Paisa", 'n film vol contrasten Do Italiaanse regisseur Roberto Rosselini heeft enkele films ge- j maakt, die zeer gunstig zijn beoor deeld. Donderdag kan men een van zijn films in het Grand Theatre zien, na melijk ..Paisa". In vijf volkomen los van elkander staande episoden wordt in „Paisa" op simpele en daardoor misschien juist indrukwek kende wijze verteld, hoé een land wordt bevrijd en hoe de- bevolking van dat land soms tot heldendaden komt en soms zichzelf vergeet. Vijf episoden, die vijf korte, mis schien wel documentaire films zijn. In elk van de vijf zijn er contrasten: in godsdienst, 'in politieke overtui ging, in morele opvatting, in ras en in de mensen zelf. Ontroerend is het verhaal van de Amerikaanse neger, die dronken wordt meegesleept door een Napoli- taans boefje, dat zijn schoenen steelt. Eenvoudig en toch zo won dermooi is de episode, waarin ver teld wordt van een jonge soldaat, die na zes maanden het meisje terug vindt, dat hij vluchtig ontmoette op de dag van Rome's bevrijding. „Paisa" is een film, dié ogenschijn lijk in ieder land gemaakt zou kun nen zijn. De man, die de gave had om al wat rondom hem gebeurde tijdens onvergetelijke bevrijdingsdagen, op boeiende wijze te „vertellen", zodat men de vreugde er: de roes van des tijds herbeleeft, was echter toevallig een Italiaan. Hij hééft ons doen ge nieten van vijf meesterlijke film pjes. IN VOORLOPIG ARREST Op verzoek van de polltic te Leus den is te Amersfoort in een loge ment een zekere Van K. aangehou den, die verdacht wordt van kippen diefstal ten nadele van een land bouwer. Door de politie werd een zekere B., aangehouden, verdacht van dief stal van kleine geldbedragen ten nadele van zijn mede-arbeiders in een bakkerij. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB TÊ. 87. Maar Rob wacht een nieuwe teleurstel ling. Wanneer hij voor het huis, waar de heer Klaassen, getrouwd met Cornelia Touw moet wonen, staat, ziet hij op het naambordje staan. G. J. Bijloo, scheeps makelaar. Dat klopt niet! Toch belt hij aan, want misschien kan die meneer Bijloo hem weer verder helpen. De scheepsmakelaar staat hem vriendelijk te woord. Ja, hier heeft vroeger een familie Duin gewoond, maar dlL1S7.?.ri>Ui™k^'Il=1'CfAi epleden O ja, Saan de wenkbrauwen van meneer Bijloo op- binnenkomen? U hebt een vermoeiende reis "aar„ foia M ,n Roh krabt zich wanhopig eens omhoog. „Wat?" zegt hij, „bent u die achter de rug en als u mij het doel van uw a'A" Bént u soms familie'" vraagt bekende kapitein Rob van „De Vrijheid? Ik speurtocht wilt vertellen, kan ik u misschien ^rc„Z'^n°°r-fiohnverteTwie h., is cn dan heb over u veel gehoord. Wilt u niet even toch nog helpen". Hoe de duiven vlogen ACC-concours Quivrain 15 Mei. In concours 661 duiven, fielost 10.30 N.W. wind. Aangewezen 25 ets no. 1 en no. 24. Aangewezen 10 ets. no 8 en no. 12. Konings- "poule no. '1 4 5 7 8. Speciale no 1 2 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 17 18 19. Aankomst le duif 1.35.9 (snelheid 1222), idem laatste 1.49.4 (snelheid 11.35.7). A v d Wijngaard Rd. 1. J Over- eem Rd. 2 163. J Bolhaar or. 3 48 99. W Gerth or. 4 51 52 64 135. J Maasscn Rd. 5 8 28 101 111. A Wolffenbuttel or. 6 20 21 34 79 114 128. B v d Burg Rd 7 91 109 148. Gebrs. Labrie Rd 9 41 69 74 75 160 J v d Heuvel Lp. 10. S Vis- schèr Or. 11 26 42 53 62 95. Mevr. v d Berg Lp. 12 78 94 124 A Ver- straaten Rd. 13 14 67 104 125. C v Zwol Kr. 15 71 129. J v Burgste den Or. 16 61 106 123 145 146 147 150 M v Kuilen Or. 17. J Wouden- bag Or. 18 19 77 105 144. G Haar- mans Or. 22 92 107 131 143 Sap pel Lp. 23 60 86. W de Goede Lp. 24 120. M Dekker Or. 25 112. Chr. v Nahouwer Or 27 50 113. A Wie- kart Or. 29 82. T Gouw Or. 30 35. Jos. Verstraeten Rd 31 76 97 151 165. A Fitskie Rd. 32 110. M v Keken Or. 33 98 121. J v d Burg Rd 36 158 159. J Hoenderdaal Or. I 37 102 H de Graaff Rd. 38 68 162. Evd Brink Or. 39 47 54. T Narte- 1 man Or 40 87 136 161. H Kollen I Or. 43 57 96 142. M J v d Linden Lp 44 108 Joh. v Voorst Or. 45 I 80 140 141. J. Jagtenberg Or. 46 I 118. J Leijenhorsf Or. 49 70 84 103 126 133. J Ising Or. 55 149. C Es- senburg Or. 56. H Bekers Or. 58 83 152 153. H Schuurman Lp. 59. H Heideveld Or. 63 90 93 127 Jan v. Voorst Or. 65 89. W v Plate- rineen Rd. 66 83 117 137 155. A 1 v. Platerinsen Kr. 72 130. H Blue- I mink Rd 73 119. N Dasselaar Rd '81 115 138 G Wolffenbuttel Or. j 100 157. P Kas Rd 116 156. A Kaal I Or 122, J Meerbeek Kr 132 F Jan sen Lp 234. C Meijer Or 139. G Wijnands Or 154. G Schimmel Lp I 164. Directeur D. Q. R. Mulock Houwer schreef: GRAND THEATRE: Snouckaertlaan, Tel. 4632: Van 13 lm, 13 Mei: „Bestem ming Tokio" leeftijd 14 J._ Aanvangs tijden, Zondag 1 30 4 6.30 en 9 uur. Overige dagen 2 30. 6 30 en 9 uur. Don derdag 19 Mei 2.30, 6.30 en 9 uur: „Paisa" leeftijd 18 Jaar. CITY THEATER. Westsingel 7b. Tel 6572 van 13 t.m. 19 Mei; „Noordweste lijke doortocht" 18 j. Aanvangstijden: Zondag 1.30 4 6.30 cn 9 uur. Overige dagen- .2 30 6 30 cn 9 uur. REMBRANDT THEATER. Lange- straot 129- van 13 t.m. 19 Mei: „Het begon met moord" en „Het geheim van dc dode stad" 14 J. Aanvangstijden: Zondag 2 4 15 6.45 en 9 uur. Vrijdag en Zaterdag: 230 6.45 en 9 u. Overige da gen 2.30 en 8 uur Woensdag 18 Mei, 8 uur: Amicitia. Prof. H. Davos treedt op als tele- paath en helderziende. Academie de Danse 7.30 uur: Volkszangavond, uitg. van de Fed. van Afrtse Personeelsverenigingen, m.m.v. A.M.K. o.l.v. dhr H. Nich- ting. Volksgebouw, huish. verg. P. v. d. A. 19 MEI: Troekerbergje 10.30 u., herdenking 75-jarig bestaan. Amicitia en Markthal, kinder voorstellingen Chr. Nat. scholen. 9 uur en 1-30 uur. 20 MEI: Ned. Ver. van Huisvrou wen 2.30 u. foyer Amicitia, lezing. 21 MEI: Bosbad Birkhoven, 2 uur feestelijke opening. Markthal 10.30 u. feestavond Ontspannings ver. Gemeente Wer ken. Amicitia 8 uur, toneelvoor stelling „De Diesél". Blauwe Week, collecte t.b.v. het hulp- en reddingswerk voor drank slachtoffers. KAB-gebouw, 20 uur: Ons To neel met „Dicky". Openbare Leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 2—5 u.; bovendien Dinsdag- c-n Vrijdagavond van 7—9 uur: Uitlening voor kinde ren: Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2.304.30 uur: Leeszaal dage lijks van 1012.30 en 2—5 uur; bo vendien Dinsdag- cn Vrijdagavond van 7—10 uur. R.K. Openbare Leeszaal, Weijerstraat 2. Geopend van 10—1 en 2 305.45 uur. Maandag en Vrij dag 79 uur. Uitlening van 1112.30 uur. (^EDURENDE de laatste vier, vijf weken heeft de direc teur van de Maatschappij „Zandbergen" zijn weinige vrije ogenblikken besteed aan het schrijven van een gedenk boekje. Men weet het reeds: deze instelling tot opvoeding van kinderen bestaat morgen 75 jaar en aan de gebeurtenis sen in en om „Zandbergen" in deze drie kwart eeuw is het werkje gewijd. Het is bij vele verenigingen en organisaties een gewoonte gewor den, om ter gelegenheid van een belangrijk jubileum zulk 'n boeks- ke uit te geven. De postbode brengt het U thuis, ge voelt U ver plicht eens te kijken wat er in dat fraaie bandje zit, maar vaak ver huist het reeds na de eerste dorre bladzijden naar het rommelhoekje in de boekenkast. Zo verging het niet het geschrift van de heer D. Q. R. Mulock Houwer, toen wij dat in handen kregen. Deze directeur vervult zijn functie reeds zestien jaar. Voordien gaf hij bij de Maat schappij al zeven jaar mede lei ding aan de lichamelijke en gees telijke verzorging van een om vangrijk aantal verwaarloosde jon gens en meisjes. In al die jaren vormde hij zich zelf tot een uit muntend paedagoog met een grote theoretische cn practische kennis; werd hij een bekend publicist, die in zijn geschriften blijk gaf, de hoofdzaken van de bijzaken te kunnen onderscheiden; toonde hij zich een mens van voorname ailu- re, wilskrachtig. rechtschapen, principieel, met een diepe eerbied voor het wezen, dat mens heet, en een grote bewondering voor hen, die in de vorige eeuw begonnen, de vele duizenden onverzorgde mensenkinderen in ons land dèar te brengen, waar ze behoorden: in het gezin. Van die kennis en die bekwaam heden, van die karakter-eigen schappen, die eerbied en bewon dering draagt het jubileumboekje alle kentekenen. Zu maakten het juist zo boeiend, zo menselijk, zo heel anders dan vele andere her denkingsboeken, ook al omvat het niet meer dan vijftig bladzijden, die bovendien nog rijkelijk zijn ge ïllustreerd. Met zijn beschrijving van de wantoestanden, waarin de wezen verzorging een eeuw geleden nog verkeerde, geeft de auteur een suggestie van de verwording, waaraan onverzorgde, ja, door de eigen familie vaak ongewenste kin deren ten prooi kunnen vallen, die de lezer tot op de laatste bladzijde bij blijft. Hij schetst de strijd tussen de voorvechters van de idee der ge zinsverpleging en de verdediger van het verouderde en fnuikende gestichtsstelsel. Opvallend daarbij is het begrip voor de tijdgeest, waarmee de critische commentaar op de moeilijkheden, die ook de stichters van de Maatschappij in de weg werden gelegd, is door trokken. '"Tegen deze achtergrond van kommer en ellende, van kort zichtigheid en verkeerd beoordeel de vooruitstrevendheid, plaatste dë heer Mulock Houwer de gebeurte nissen rijkelijk van commen taar voorzien die op de arbeid van de Maatschappij hun invloed uitoefenden. Want mèt de maat schappelijke omstandigheden ver anderden de inzichten, die de werkwijze van „Zandbergen" be paalden. Wat slechts als door gangshuis v/as opgezet, werd een complex van tehuizen voor kinde ren. die om bepaalde redenen voor gezinsverpleging niet in aanmer king kwamen. Wat als wezenver zorging was begonnen, werd een liefderijk opvoeden van ook talrij ke andere categorieën onverzorgde jongens en meisjes. Wat aanvan kelijk op enkel intuïtie en opper vlakkige waarneming was geba seerd, werd een object van diep gaande studie. Daarvan leggen vooral de laatste bladzijden een leerzaam getuigenis af. Wij hebben in ons blad de histo rie van „Zandbergen" al eerder in beknopte vorm verteld. Wie er meer van wil weten moet eens trachten dit boekje „Zandbergen, 75 jaar opvoeding in pleeggezinnen en tehuizen" te pakken te krijgen. Ge zult er door gegrepen worden, omdat het blijk geeft van een in nig geloof, in het goede in de mens, strijdbare deernis, dankbaarheid, gerechtvaardigde voldoening en vertrouwen in de toekomst. Lees het ook om de milde, vaak humo ristische verteltrant, die de schrij ver zelfs niet verliest, wanneer hij moet verhalen van de bittere be zettingsjaren. Zijn eigen naam heeft hij in zijn boekje aan geen enkele verdienstelijke daad ver bonden. Wanneer de naam Mulock Houwer in zulk een verband wordt genoemd, betreft het zijn vrouw, die verscheidene malen o.a. toen haar man in Dachau was de zware bestuurderstaak van hem overnam. Deze bescheidenheid tekent de mens Mulock Houwer, de vechter voor de van veel liefde verstoken jeugd, de vader van duizenden kinderen, de kerel! AAT vriendschap helen wat grenzen delen". Dit kern- achtige gezegde is het devies van de I.F.L. Om te weten wat deze drie letters betekenen en om iets naders te vernemen omtrent de doelstellingen van de organisatie, die zich zo noemt, moet men gaan praten met Greet Kalt, de ijverige secretaresse van de plaatselijke afdeling. „I.F.L.", zegt mej. Kalt „betekent „International Friendship League". Laat vriendschap helen wat grenzen delen T)E I.F.L. (Internationale Vriend- schapsbond) zou men een soort vredes-organisatie kunnen noemen, want zij propageert internationale toenadering, die haar grondslag vindt in dc gevoelens van waarach tige vriendschap en begrip tussen al le volkeren der aarde. Dat tracht de I.F.L. o.a. te bereiken door het hou den van internationale vacantie- bijeenkomsten, het opnemen van buitenlanders in de gezinskring, het organiseren van bijeenkomsten, stu die- en ontspanningsclubs en het voeren van correspondentie. Om be grip te kweken-voor de idealen, cul tuur en problemen van andere vol ken en hen te helpen ook ons te be grijpen, worden discussies, lezingen en cursussen gehouden, musea, his torische gebouwen, enz. bezocht, in ternationale conferenties belegd en ideeën uitgewisseld. In 1931 werd de I.F.L. opgericht op initiatief van een officier-krijgsge vangene uit de eerste wereld-oorlog, Mr. Noel Ede, een broer van de be kende Engelse politicus Chuter Ede. In 1936 kwam er ook een afdeling in Nederland en thans zijn er vele plaatselijke afdelingen. In Mei 1946 durfden twintig jongeren het aan opnieuw een afdeling van de IFL. te stichten. De werkzaamheden van de eerste groep waren in de oorlog stopgezet. Nu telt de afdeling ruim 100 leden. Een van de bekendste daarvan is Mej. Nel Pierik, die zo wel in binnen- als buitenlandse I.F. L-kringen grote bekendheid geniet en ook voor de afdeling Amersfoort een grote steun is. „Een aardige èn tevens belangrijke bijzonderheid" vertelt mej. Kalt, „is, dat de I.F.L. erkenning gekregen heeft van de U.N.E.S.C.O., waarbij zij is aangesloten. Ook heeft de or ganisatie een eigen vertegenwoordi ger bij de U.N.O. te Lake Success." De vacantie-maanden zijn natuur lijk het meest geschikt om contacten met het buitenland te leggen. „In de loop van de laatste jaren", aldus mej. Kalt, „zijn reeds verrassende vriendschapsbanden gevestigd. In Europa is een goed I.F.L.-er jprac- tisch overal welkom, omdat hij (of zij) er overal vrienden heeft. Dit is niet alleen gekomen door persoon lijke bezoeken, maar in de eerste plaats door de 'zogenaamde vacantie- centres. De Nederlandse sectie organi seert dit jaar een zestal van der gelijke centres, en één ervan in Amersfoort en wel van 30 Jult tot 21 Augustus. Het fraaie land huis „Middelo" aan de Kon. Wil- helminalaan, zal het oord zijn waar de ..centre" wordt gehou den. Speciaal terwille van de ve le buitenlanders, die elk jaar in groter getale naar „Middelo" komen, staan er vele excursies naar de vele specifieke Amers foortse bezienswaardigheden op het programma. Lente week-end Wat het lente-weekend betreft, dit wordt gehouden in „De Grasheuvel". Deze fraaie, nieuw-ingerichte jeugd herberg ligt in een schitterende om geving en het is de bedoeling van het hoofdbestuur om gedurende dit week-end zoveel mogelijk van de natuur te genieten. De bekende Amersfoortse natuurkenner, de heer E. Pijpstra, heeft zich bereid ver klaard om mee de bossen in te trek ken cn onder zijn deskundige leiding zal het lekenoog niets ontgaan! Om de banden met het buitenland nog meer te verstevigen zijn diver se adoptatie-schema's uitgewerkt. De afd. Amersfoort werd met Liverpool verbonden, het contact kwam spoe dig tot stand en dra werden lysten uitgewisseld met namen van corres pondentievrienden en -vriendinnen". AUTO TEGEN BOOM Op de B. W. laan, ter hoogte van perceel 46 reed een auto in de rich ting Amsterdam. De bestuurder kwam met het rechterachterwicl tegen het trottoir, wilde remmen, maar de auto slipte, met het gevolg, dat de wagen met de rechterzijde tegen een boom reed. Er ontstond slechts materiële schade. GEEN SPREEKUUR Wethouder J. Koopman is a.s. Donderdag 19 Mei verhinderd spreekuur te houden. JUBILEUMTOCHT AMV Op 19 Mei a.s. zal de A.M.V. haar uitgestelde Jubileumtocht door het Soesterkwartier houden. Burgerlijke stand Geboren: Gysbertus Johan Theo- dorus Maria, z. v. C. R. Valkenhoef en V. M. Schwitzner Antonie Adria- nus, z. v. R. Damen en P. A. Baas; Wilhelmina Maria Johanna, d. v. T. v. Valkengoed en W. J. G. van Es- veld. Getrouwd: H. P. van Eijkelbur:. en C. M. Hamers; H. Schots en CL Post; E. Gaasenbeek en A. A. M. Schreuder; C. Th. Hazelaar en M. Gerritsen. Overleden: Petrus Jacobus Jo hannes Hoff, 57 jr.; Johanna Smits, 86 jr., wed. v. A. Schout Velthuijs; Wilhelmina Johanna Jacoba, 67 jr. geh. m. P. Graaff. Sog.st VEEDIEFSTAL In de afgelopen week werd bij de landbouwer J. W. te Leusden een koe uit de weide gestolen. Bij een andere landbouwer werden ongeveer 20 kippen uit een hok ge stolen. OPBRENGST COLLECTE Op het huwelijksfeest van Mej. N. Blakestijn en de heer G. Barten werd 28.58 gecollecteerd voor de militairen overzee. Nasleep van een kousen diefstal In een van de Utrechtse grote v/arenhuizen stond in Februari van dit jaar een winkeljuffrouw in een afdeling, welke meer dan welke andere ook de belangstelling van haar vrouwelijke collega's genoot: de kousenbak. Herhaaldelijk waren de begeri ge blikken van deze jonge meisjes gericht op het zo geliefde artikel en meer dan eens werd de juf frouw gevraagd of zij niet op een of andere manier haar winkelzus- ters kon helpen aan een enkel paar. Zonder punten natuurlijk en zender cassabon. Ze hadden er wel een kleinigheid voor over. Na enige malen deze aanvallen te hebben afgeslagen, bezweek de houdster van de kousenbak onder de druk van haar collega's. Zij ontvreemde zes paar kousen, die in de garderobe en op het toilet heimelijk werden verhandeld. Na enige weken lekte het geval echter uit: de qousenjuffrouw werd gear resteerd en verhuisde voor een kleine maand van het vak naar de bak. Haar afneemsters werden op staande voet ontslagen en kregen een proces-verbaal. Tot deze behoorde ook een 21- jarige verkoopster uit Soest, die van de dievegge liefst drie paar kousen had gekocht. De jongedame had zich wegens heling voor de Utrechtse Politie rechter te verantwoorden, waar zij drie weken gevangenisstraf tegen zich hoorde eisen. Gelet op het blanco strafregister van het meisje, maakte de Politierechter er drie weken voorwaardelijk van plus f 75 boete. WINKELBEURS GEOPEND Dinsdagavond werd de Eerste Soester Wlnkelbeurs, georganiseerd door de Soester Winkeliersvereni ging, door de burgemeester van Soest Mr. S. P. Baron Bentinck of ficieel geopend. Op de eerste avond waren er: 3000 bezoekers. P.V. „DE ZWALUW" De Postduivenvereniging „De Zwaluw" hield Zondag j.l. een wed vlucht vanaf Quiévrain, afstand 226 km. In concours waren 428 duiven, die te 10.30 uur met N.W.-wind werden gelost. Aankomst le duif, 13 uur 38 min, 55 sec.; aankomst laat ste prijswinnende duif, 13 uur 59 min. 20 sec. De gedetailleérde uit slag is: C. van Soest 1. 2. 8, 23. 24. 47. 65; B. v. Boeijen 3; J. Vink 4. 54, 72, 76; Sj. Rijksen 5, 17, 28. 31. 35, 45. 46, 60, 68, 106; G. H. v. d. Brink 6. 30. 56; J. Stalenhoef 7, 20, 34. 37; C. Karstens 9, 80. 84, 100; A. Snijders 10, 50, 97; J. Kamerbeek 11. 62; A. Priem 12; Waaijenberg 13, 67, 99; J. v. d. Brakel 14, 25, 32; H. Onwezen 15, 33, 41, 43, 61, 94; P. v. Brienen 16; G. Geytenbeek 18, 21, 58; A. Rijksen 19. 36. 82. 107; H. Gorissen 22. 42. 53, 79, 105; J. Kruseman 26. 49; G. Vis ser 27. 81; W. Veerman 29, 57; H. v. d. Kuil 38. 92; H. Kriek 39, 77; J. Valk 40; J. C. v Breukelen 44, 59; H. Oprins 48, 105; P. Duiist 51; N. Strumpel 52; N. Baltus .55, 89. 90 (overduif); Burgsteden 63, 86; J. Gaasbeek 64; J. v. d. Brink 66; G. Elschot 69; A. v. Asch 70; J. Kramer 71; G. Sukcl 74; J. Wolfscn 75; R. v. d. Veer 73; J. Herwaarden 78. 95; G. Haks 83; H- Graaurrtans 35; J. Rijk sen 88. 96; P. Grift 91; J. Rausch 93; N. v. Veen 98; R. de Bruin 101; J. Wijnands 102; A. v. Sloten 103. Leusden AUTOBOTSING Gistermiddag stond om ongeveer half zes de vrachtauto van bode H. uit Leusden geparkeerd op de Arn- hemseweg te Leusden, ter hoogte van de Rijkspolitie-kazerne. Een uit de richting Amersfoort komende vrachtauto met aanhangwagen, moest remmen voor een tegenlig ger. Doordat de remmen vastsloe- gen slipte de auto en gleed tegen de achterzyde van de stilstaande auto. op. Deze kreeg weinig schade, maar de vrachtauto uit Doetinchem, had een kapotte radiateur en moest weggesleept worden. De schade werd onderling geregeld. Hoevelaken PREDIKBEURTEN De aangekondigde dienst van de Geref. Gem. in „Bouwlust" op Don derdag a.s. om 2.30 uur waarin zou voorgaan ds Van de Ketterij van Vlaardingen gaat niet door. OPBRENGST COLLECTE De door het „Groene Kruis"' ge houden bazar, bracht een netto re sultaat op van ƒ2729,15. Vragen over verpachting boerderijen in N.O. polder Het Tweede Kamerlid de heer Borst (CPN) heeft aan de ministers van Verkeer en Waterstaat cn van Financiën schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat het in de be doeling van de directie van de Noord-Oostpolder ligt om dit jaar weer een aantal boerderijen te ver pachten? 2. Is het eveneens juist, dat deze boerderijen van 24 tot 43 HA groot zullen zyn en dat tevens aan de pachters gelegenheid wordt gege ven er nevenkavels van 24 HA bij te pachten? 3. Zijn de ministers niet van me ning, dat. hierdoor op geen enkele wijze rekening is gehouden met de belangen van de kleine boeren? 4. zijn de ministers niet van me ning, dat, wanneer het woning vraagstuk hierbij een rol speelt, de kleine bedrijven in de Noord-Oost polder in de komende jaren geheel buitengesloten zullen blijven? 5. Achten de ministers dit niet in strijd met de bedoeling, dat in de Noord-Oostpolder ook kleine be drijven van minder dan 24 HA zouden worden gesticht? 6. Zijn de ministers niet van me ning. dat voor het kleinbedrijf een oplossing kan worden gevonden, wanneer er bedrijfsgebouwen in bovengenoemde polder gebouwd en grondtoewijzingen gedaan worden, die door de kleine boeren coöpera tief kunnen worden geëxploiteerd? Fanny trekt zich volgend jaar terug Fanny Blankers-Koen gaf ln een In terview te New York te kennen, dat zij van plan Is, zich het voigend jaar terug te trekken, en wel na de Europese kampioenschappen. Deze mededeling gaf zij aan de pers, voordat zij naar Los Angeles vertrok, zy voegde er aan toe: „er is geen bijzondere reden, waarom ik er juist het volgende jaar mee ophoud, maar er moet nu ebnmaal een grens zijn. hoewel het niet gemak kelijk voor m(j zal zijn er helemaal mee te stoppen". De heer van Ferris, secretaris-pen ningmeester van de Nationale Amateur Athletiek Unie, verklaarde: „Volgens haar records ls zij beter dan Stella Walsh of Babe Dldnckson. Zij is on getwijfeld de beste hardloopster ln de geschiedenis van de vrouwelijke wed strijdsport. Veemarkt Groningen GRONINGEN. (Prijzen resp. le, 2e en 8e soort). Kalf- en melk koeien 825—900; 650—750; 435625; kalfvaarzen 625 725; 375450; vroegm. koeien 625700, 425475; vare koeien 525—575, 375—450; kalveren en pinken 140390; weidescha- pen 7080, 4565; vette lam meren 4858; weide lammeren 15—24; biggen 55—62, f 40—50. Aanvoer: 846 runderen, 740 kalve ren, 435 schapen, 1741 lammeren, 6 varkens, 997 biggen, 59 bokken en geiten, 78 paarden totaal 4902. Nationale prijsvraag reissouvenirs Op initiatief van het VW Ver keersbureau „Ede-Lunteren-Ben- nekom-Otterlo' zal deze zomer een nationale prijsvraag voor goede reissouvenirs worden gehouden. Deze prijsvraag wordt gehouden in het kader van de Nationale Ten toonstelling op het gebied van de vrije tijdsbesteding „Gouden Han den", die van 28 Juli tot en met 6 Augustus in Ede wordt georgani seerd. Ten tyde van de nationale expo sitie „Gouden Handen" zal in Ede een vergadering worden gehouden van de Alg. Ned. Vereen, van Vreemdelingenverkeer met de pro vinciale VVV-directeuren, waarbij de inzendingen op souvenir-waar de worden gekeurd. Inlichtingen betreffende deelna me enz. bij het Algemeen Secreta riaat .Gouden Handen", Talma- laan 15 te Ede. Steun voor de Canadese zeeliedenactie AMSTERDAM. De hoofdbestu ren van de Algemene Nederlandse Bond van Zeevarenden en de Alge mene Bedrijfsbond Transport heb ben besloten zich volledig solidair te verklaren met de actie der Canadese zeeliedenorganisatie en roepen der- halve de Nederlandse zeelieden en havenarbeiders op. niet op Canadese schepen te monsteren en deze sche pen niet te lossen of te beladen. Syrië en Israël doen een beroep op Bunche HAIFA De wapenstilstandsbespre kingen tussen Syrië en Israel zijn Dins dag na zeven weken van vruchteloos onderhandelen geëindigd. De besprekingen werden voor onbe paalde tijd verdaagd „totdat en indien nieuwe voorstellen" door de voormalige waarnemende bemiddelaar in Palestina dr. Ralph Bunche, worden gedaan. Advertentie^ LM. Sproeten? SPRUTOL Chr. kantoorbedienden in Ede bijeen EDE. Temidden van de peuwen- oude bossen tussen Ede en Benne- kom op het Luthers Buitencentrum „Hoekelum" kwam de Ned. Vereni ging van Chr. Kantoor- en handels- Bedienden Dinsdag en Woensdag in 50ste algemene jaarvergadering bij een. In zijn openingswoord xiet de heer H. J. Vermeulen uit Amsterdam Dinsdagmiddag de verenigingswerk zaamheden de revue passeren. Hij noemde de nota van salariëring ten aanzien van het administratief per soneel, waarin een antwoord wordt gegeven op de vraag wat economisch verantwoord is; de verschijning van het rapport betreffende bescherming van het beroep van handelsreiziger en tenslotte de wettelijke regeling ten aanzien van de winkeisiuiting. De vereniging heeft reden tót dank baarheid: het ledental steeg in 1943 van 7711 tot 8754: op 1 Mei j.l. was de 9000 met 35 overschreden. In de avondvergadering neef) de heer H. J. Vermeulen een referaat gehouden over „Bédrijfstakogev jze vakorganisatie cn de beambten" Er bestaan bezwaren tegen het wetsontwerp, dat ten aanzien van deze kwestie bij de Tweede Kamer is ingediend en daarom meende het Chr. Vakverbond een adres aan de Tweede Kamer te moeten richten. Heden, Woensdagmorgen is de vergadering voortgezet met de be handeling van diverse voorstellen, die door de afdelingen zijn inge diend. Dodelijk ongeval onder Deil Chauffeur van vrachtauto verleende geen voorrang Dinsdagmiddag reed op de grote verkeersweg van Utrecht naar Den Bosch onder Deil met grote snel heid een nieuwe luxe Fordauto. Op de grote weg TielGorinchem na derde met flinke snelheid een met stenen geladen vrachtauto. Beide wegen zijn voorrangswegen en zij kruisen elkaar te Deil. Vijfhonderd meter voor de kruising houdt de weg van Tiel naar Gorinchem op voorrangsweg te zijn. Hoewel- dit met grote borden wordt aangege ven reed de chauffeur van de vrachtauto met flinke vaart door. Het gevolg was, dat hij op de krui sing tegen de luxeauto opreed. De gevolgen waren ontzettend. De met stenen geladen vrachtauto vloog over de kop en kwam met de wielen omhoog in de berm van de v/eg terecht. De luxe auto werd aan een zijde geheel opengereten, vloog nog 25 meter door en kwam toen in de berm tot stilstand. Passerende automobilisten snel den onmiddellijk toe en verleenden de eerste hulp. De bestuurder van de vrachtauto werd met moeite on gedeerd uit zijn cabine gehaald. Het bleek de 55-jarige G. van Ton geren uit de Meern te zijn. In de geheel vernielde luxe auto vond men het zwaar verminkte lijk van de 49-jarige B. J. A. Ruemkens uit Hilversum en mej. Luitink uit Be verwijk, die zwaar was gewond. Zij is oyergebracht naar het ziekenhuis te Zaltbommel.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2