Burgemeester Molendijk brengt hulde aan medewerkers DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Mevr. Mulock Houwer benoemd tot Ridder Oranje Nassau Noteert U even Kamparts tot twintig jaar veroordeeld Weinig publiek, maar veel animo Tripolis viert uitbundig feest, Italië is teleurgesteld „Ds. Van Calcar had zijn hart aan de stichting verpand" Kunst in 't kort t Donderdag 19 Mei 1949 NU „ZANDBERGEN" JUBILEERT AMERSFOORT. Koningin Juliana, de beschermvrouwe van Zandbergen", heeft mevrouw G, G. M u 1 o c k Houwer, adjunct-direc trice van deze prachtige stichting, die vandaag haar 75-jarlg bestaan viert, benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau Het was burge meester H. M o 1 e n d y k, die hedenmorgen tijdens de herdenkingsbijeen komst daarover zei: „Dit is een hulde aan allen, die op „Zangbergen" hebben gewerkt en dat mag ik wel verklappen deze hoge onder- schelding is u verleend voor uw kordate houding in de bezettlngsdagen toen uw man, de bezieler van „Zandbergen", in het concentratiekamp zat". „Zandbergen" voorbeeld voor vele andere instellingen Burgemeester Molendyk heeft ter gelegenheid van Zandbergens jubi leum een uitvoerige rede gehouden. In het begin daarvan merkte hij op, dat jubilea een geschikte gelegen heid bieden om de evolutie op ver schillende levensgebieden te signa leren. Toen hij onlangs een arbeider complimenteerde, die 52 jaren op een wassery werkte, kon hy de to taal gewnzigde arbeidsverhoudingen in het licht stellen. „Zandbergen" is gesticht in het jaar 1874, het jaar dat de wetten op de kinderarbeid, de wet Van Houten werd vastgesteld. Het was de afsluiting van de trieste, sombere periode die de eerste drie kwart der 19e eeuw vormde. De stcrftecyfers in Nederland waren ongekend hoog (3045 per duizend). Van de ruim drie millioen inwoners werden er meer dan 400.000 gesteund, waarvan 200 000 onafgebroken over het gehele jaar. De armoede in deze tijd van het op komende kapitalisme was bitter. Wie er meer van wil weten raad plege het werk van dr. Brugmans: „De toestand der arbeidersklasse van 1830—1870". Een sociaal vraagstuk bestond niet. Men aanvaardde de maat schappij zo als ze was. Ds. SCHELTEMA In die wereld van kinderarbeid en kinderverwaarlozing, van uitbeste ding van de ouden van dagen en wezen tegen de laagst mogelijke prijs is „Zandbergen" gesticht Elf duizend kinderen bevonden zich in weeshuizen en twintig duizend wa ren er uitbesteed. Het is de onver gankelijke verdienste van ds M. W. Scheltema, dat tegen de kinder- veilingen en opberggelegenheden, die de gestichten waren, is ingegaan om tot verpleging in goede gezin nen te komen. Zijn opvolgers, W. A. Ortt en het echtpaar Mulock Houwer, hebben het wezen van dit systeem behouden maar zij hebben, steunend op de moderné paedagogie en kin derpsychologie, „Zandbergen" ge maakt tot een voorbeeldig opvoe dingscentrum voor de misdeelde en verwaarloosde jeugd. Het gaat uit van de eerbied voor de menselijke persoonlijkheid. Door observering stelt men zijn diagnose en gaat na welke vorm van verpleging: in het gezin of in groepsverband het beste is, terwijl bij het laatsté een ver gaande differentiatie, niet alleen naar leeftijd en geslacht, maar ty pologisch wordt toegepast. De jongeren, bij elkaar in „De Korhoen", maar, ook de kinderen met een neurotische inslag krijgen hun speciale milieu. SOCIAAL GEWETEN In het tijdvak van de kindervei- lingen naar „Zandbergen" weer spiegelt zich de gang der tijden, zei de burgemeester. Het sociale gewe ten is ontwaakt en de verzorg.ng der armen is geen politic-aangele genheid meer, zoals het oudtijds was. maar een maatschappelijke zaak. De grijze, verwaarloosde massa van de zeventiger jaren heeft zich omhoog geworsteld en leeft in mens waardiger verhoudingen. Het sociale vraagstuk is gerezen en nadert zijn oplossing. De verpleging en opvoe ding der wezen en andere misdeel- den moet met deze ontwikkeling ge lijke tred houden. Hun persoonlijk heid moet zich vyijelijk kunnen ont wikkelen, zij moeten maatschappe lijk hun kans krijgen. De kinderen, buiten hun schuld in moeilijkheden geraakt, hebben er recht op; voor de maatschappij betekent het een voordeel. Vraagt eens aan de directeur wat „Zandbergen" niet heeft af geleverd aan flinke mensen in GRAND THEATRE Snouckaertlsm. Tel. 4632; Van 13 t m. 18 Mei: „Bestem ming Tokio" leeftijd 14 J.. Aanvangs tijden: Zondag 1 30 4 6.30 cn 9 uur. Overige dagen 2.30, 6 30 cn 9 uur. Don derdag 19 Mei 2.30, 6 30 en 9 uur: „Paisa leeftijd 18 jaar. CITY THEATER. Westsingel 7b. Tel. 6572 van 13 t.m. 19 Mei: „Noordweste lijke doortocht" 18 J. Aanvangstijden Zondag 1 30 4 6.30 en 9 uur Overige dagen: 2.30 6.30 cn 9 uur. REMBRANDT THEATER. Lange- straat 129. van 13 t.m. 19 Mei: ..Het begon met moord" cn ..Het geheim van de dode stad" 14 J, Aanvangstijden: Zondag 2 4.15 6 45 en 9 uur. Vrydag en Zaterdag: 2,30 6.45 en 9 u. Overige da gen 2.30 cn 8 uur. 19 MEI: Treekerbergje 10.30 u.. herdenking 75-jarig bestaan Amicitia en Markthal, kinder voorstellingen Chr. Nat. scholen, 9 uur en 130 uur. 20 MEI: Ncd. Ver. van Huisvrou wen 2.30 u. foyer Amicitia, lezing. 21 MEI: Bosbad Birkhoven, 2 uur feestelijke opening. Markthal 10.30 u. feestavond Ontspannings ver. Gemeente Wer ken. Amicitia 3 uur. toneelvoor stelling „De DieseT'. Blauwe Week, collecte t.b.v. het hulp- cn reddingswerk voor drank slachtoffers. KAB-gebouw, 20 uur: Ons To neel met „Dicky". Openbare Leeszaal Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 79 uur: Uitlening voor kinde ren: Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2.304 30 uur: Leeszaal dage lijks van 1012.30 en 25 uur; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 710 uur. R.K Openbare Leeszaal. Weijerstraat 2. Geopend van 10—1 en 2.305.45 uur. Maandag en Vrij dag 79 uur. Uitlening van 1112.30 uur. de maatschappij. We zyn nog lang niet zover, dat alle inrich tingen in Nederland hun taak zo opvatten. Er zijn er nog al te veel met een duffe, dood-gemo- raliseerde gestichtssfeer, waarin de jonge persoonlijkheid ver stikt en later vol wrokgevoelens het leven ingaat. Schynorde en schynbraafheld willen het kind niet tot uit gangspunt nemen van de opvoe ding. „Hulde aan (le pioniers! En ik be perk me maar tot drie namen: ds. Scheltema, Ortt en de Mu lock Houwers. Ik bedoel daar ook mee de drie generaties mede werkers die hier hun toewijding en liefde hebben geschonken aan de mlsdeelden. Niet neerbuigend, In de muffe llefdadlgheldssfoer, maar als ver antwoordelijke opvoeders, gedreven door Christelijke naastenliefde of door een diep gevoel van menselijk heid", zei burgemeester Molendijk. Verder bracht hy hulde aan die generaties bestuurders, die met vooruitziende blik de directeuren de vernieuwde mogelykheden hebben geboden. En hy besloot: „Moge Zandbergen in de geschiedenis der Nederlandse kinderbescherming nog tal van jaren het oord blijven, waar met zo groot gevoel van verant- woordeiykheid de beschermende vleugelen over het misdeelde kind worden uitgeslagen". VEEL BELANGSTELLING Uit alle delen van het land waren deze morgen autoriteiten en be langstellenden naar het Treeker bergje getrokken. Onder anderen waren aanwezig: De Comm. der Koningin in dé provincie Utrecht, M. A. Reinalda; de particuliere se cretaresse van Prinses Wilhelmina, mej. J. C. M. M. Geldens, die HM. de Koningin vertegenwoordigde; mr H. M. de Vries namens de minister van Binnenlandse Zaken; mr W. P. van Lindonk, namens de minister van Justitie; H. de Bie, \oorzitter van het Algemeen College van Bij stand en Advies voor hét Rijks tucht- en opvoedingswezen. B. en W. van Amersfoort; mr. J. Ovei-water, voorzitter Nationale Fe deratie „Nederlandse Bond tot Kin derbescherming" en ds. J. Meijer, voorzitter van de Vereniging van Directeuren van Opvoedingsinstel lingen. Deze autoriteiten en alle andere genodigden maakten op de receptie, waarmede de viering van het 75-ja- rig bestaan aanving, gebruik van de gelegenheid tot feliciteren. Daarna begaven alle aanwezigen zich naar de tuin van het Treekerbergje waar koffie werd aangeboden. Na de koffie vond een plechtige herdenking plaats, welke geopend werd door de voorzitter van het be Het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht veroordeelde heden de ge wezen Amersfoortse kamparts dr. N. van NieuwenhuUzen conform de eis van de procureur-fiscaal, tot twintig jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontzet ting uit de burgerrechten voor de duur van het leven. Tevens werd hem de bevoegdheid ontnomen om nog ooit h<?t beroep van geneeskun dige uit te oefenen. stuur van Zandbergen, mr. L. van Cranenburgh. In zijn kort historisch Overzicht huldigde mr. van Cranen- Durg de vroegere directeur Jhr. Ortt en diens opvolger de heer Mulock Houwer. Hun beleid, zeide hij. heeft bevestigd dal een goede directie, by- gestaan uoor gueö personeel voor een juir.te gang van zaken primair is. Een woord van warme dank richt te de voorzitter ten slotte ook tot nagenoeg ailc v.eikeis van Zandber- Onderscheiden Als volgende spreker voerde mr. De Vries namens de minister van Binnenlandse Zaken het woord. Hij zeide: „De minister van Binnen landse Zaken stelt zeer groot belang in dit jubileum. Hij brengt van har te zijn gelukwensen en zijn grote dank over voor al hetgeen Uw maatschappij in al deze jaren ge daan heeft om de taak van de over heid te verlichten. Het is mij een bijzonder voorrecht U te mogen me dedelen. dat het H. M. de Koningin behaagd heeft mevrouw G. G. Mu lock Houwer te benoemen tot Rid der in de Orde van Oranje Nassau. Vervolgens sprak mr. W. P. van Lindonk namens de Minister van Justitie en daarna de burgemeester. Verscheidene sprekers voerden hierna nog het woord. Na de herdenking voerden kinde ren achter het Treekerbergke een toepasselijk fantasiespel op. Daarna zaten de genodigden aan aan een koud buffet. Tenslotte werd een be zoek gebracht aan de tehuizen Ortt- huis Zandwijk, Korhoen De Berg. Aanschaffing ziekenauto voor GG GD Reeds geruime tijd bestaat er bij de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst behoefte aan een derde ambulance-auto. Aanvankelijk is gedacht hierin te voorzien door op het chassis van de Austin-ambulance-auto (de z.g. Ca nadees) een moderne carrosserie te laten maken, waarvan de kosten geraamd werden op 6.600,In de begroting 1949 is een bedrag van 6.600,— voor dit doel opgenomen. Intussen is echter gebleken, dat, nu er geruime tijd verstreken is sinds dit plan werd geopperd, thans ook een revisie van de motor en de vering nodig zal zijn, waarmede weer een aanzienlijk bedrag ge moeid zou zijn. Daarom is de vraag gerezen of het wel verstandig is om nu nog de ombouw van de Austin-ambulance- auto te doen plaats vinden, zoals destijds was bedoeld, en of het niet aanbevelenswaardig is om een nieuwe ambulance-auto aan te schaffen. B. en W. menen, dat in derdaad de aanschaffing van een nieuwe ambulance-auto de voor keur verdient. Een ambulance-auto geschikt voor het vervoer van 2 brancard patiënten op een Chevrolet-chassis kost 13.405. B. en W. stellen de Raad derhalve voor over te gaan tot aankoop van een Chevrolet-ambulance-auto en daarvoor een extra-crediet van 7.000,beschikbaar te stellen. Daar deze auto waarschijnlijk niet vóór 1 October e.k. in gebruik gesteld zal kunnen worden, zal de in de begroting 1949 geraamde af schrijvingslast niet toenemen. GOOIEN MET STENEN Jeugdige Amersfoorters werden door de politie gewaarschuwd, om dat zij met katapulten schoten en met stenen gooiden. Treurig waren geliefkoosde mikpunten. Anderen werden onderhouden, omdat zij voetbalden op straat. OVERTREDING HAM STER WET Een bewoner van het Woonwa genkamp Amersfoort werd gever baliseerd, omdat hij een vloer kleed tegen te hoge prijs, namelijk f 170.- te koop had aangeboden. Schoolkorfbalwedstrijden Op 28 Mei zullen er in Amers- foor schoolkorfbalwedstrijden wor den gehouden, aldus deelde de G.U. K.B. aan de korfbalvereniging „Soesterkwartier" mede. AUTOMARKT Op de automarkt waren 208 voertuigen aangevoerd. 88 Rob vertelt me neer' Bijlco 't verhaal van opa Larsen, maar de scheepsmakelaar trekt al net zo'n onge lovig gezicht als Taaie Toon. Nee, hij heeft nooit van de familie Duin gehoord over een scheepsmodel, dat de tweede helft zou zijn van de sleutel tot een grote schat „Maar als u dat scheepsmodel zou vin den, kapitein", zegt hij, „en u zou die schat wil len gaan zoeken, hoe wilt u dan naar de Stille Oceaan reizen? Ti heht me net verteld, dat uw schip ver- ken. Dan slaat dc scheepsmakelaar opeens met caan is Ja daar heeft Rob nog niet over zyn vuist op tafel. „Maar dan heb ik iets, dat nagedacht, maar te zijner t«d *>1 hü wel er- geknipt voor u is", roept hij uit een stalen gens een nieuw schip op de kop kunnen tik- kits van 15 ton, een prachtig eénhandsjacht. Fonkelnieuw! Hebt u er zin in?" Nou, Rob voelt er wel iets voor, hij wil het schip graag eens bekijken. Eerste volkszangavond in Amersfoort Jammer, dat er nieL meer men- sen naar Concordia gekomen wa ren Woensdagavond, want het was erg gezellig de bijeenkomst, die de Nederlandse Vereniging voor de Volkszang in samenwerking met de Federatie van Personeelsvereni gingen had georganiseerd. Maar of nu het radioverslag van de wed strijd HollandEngeland de oor zaak was of het mooie weer in het al ver gevorderde seizoen, in iéder geval waren er niet meer dan on geveer dertig mensen gekomen om onder leiding van Herman Stenz de samenzang te beoefenen. Onder hen was ook wethouder Spieker- mann, die het gemeentebestuur vertegenwoordigde en dapper mee zong. De heer Tj. de Boor der, de voorzitter der Federatie sprak een welkomstwoord, waarin hij het initiatief van de vereniging voor de Volkszang prees om ook Amers foort in haar werk te betrekken. Het Nederlandse volk en ook de Amersfoortse bevolking houdt van zingen en daarom moeten ook in onze stad grote volkszangavonden mogelijk zijn. De heer Nijsse uit Assen, de se cretaris van het Hoofdbestuur der Vereniging voor de Volkszang, zet te de doelstellingen van zijn orga nisatie uiteen: het brengen van het Nederlandse lied onder het Neder landse volk en het vergroten van de saamhorigheid door samenzang. Elders in het land, o.a. in het Noorden, zijn de avonden van de vereniging regelmatig door hon derden bezocht. Hij hoopte, dat ook Amersfoort een bloeiende af deling van de vereniging zou krij gen. Er is daarna nog een paar uur gezongen, met groot enthousiasme, waartoe de voortreffelijke leiding van Herman Stenz, die ook wist te boeien met zijn korte uitleggingen, niet weinig bijdroeg. Het begin is er dus geweest met de volks-samenzang in Amersfoort. Laten wij hopen, dat het daar niet bij blijft en dat een tweede avond, op een geschikter tijdstip, veel meer zangliefhebbers zal trekken. Korfballers uit Rotherham naar Amersfoort Het comité AmersfoortRother ham heeft de korfbalvereniging „Soesterkwartier" bericht gestuurd, dat van 14 tot cn met 20 Augustus achttien Engelse korfballers naar Amersfoort komen. Burgerlijke Stand Geboren: Willy Margaretha, d. v. H. J. A v. Rookhuijsen en A. J. Haasbroek; Guda Maria, d. v. J. G. Cornelissen en A. J. van Gors- se]Gerardus Jacobus Johannes Martinus, z. v. G. J. M. v. Keken en W. H. Zwart. Getrouwd: A. Achterkamp en A. Vernet. Overleden: Willemijntje de Ko ning. 66 j. wed. v. W. Kladder; Johan Albin Freedrich August Stellwag, 73 j. geh. m. H. W. de Hoest: Wilhelmina Bos, 54 j., onge huwd; Johanna Maria Luijken Glashorst, 72 j., wed. v. F. B. de Walle. TRIPOLIS. De Verenigde Na ties mogen met het vraagstuk der Italiaanse koloniën In hun maag zitten in Flushing Meadows heeft men de kwestie nu maar verdaagd tot het najaar In Tripolis heeft men gisteren feest gevierd. De men sen zongen en dansten op straat en er werd een optocht gehouden, die de grootste Is geweest* welke de stad ooit heeft gezien. Naar mate het nieuws, dat de Verenigde Naties een Italiaans trustschap voor Tripolltanië had den verworpen, zich verspreidde, trokken hoe langer hoe meer bewo ners van de omliggende dorpen naar de hoofdstad om aan de feestvreug de deel te nemen. Een optocht van naar schatting 40.000 mensen, onder aanvoering van de Moefti en andere Arabische leiders en vergezeld van harmonieka pellen, stroomde het hoofdplein bin nen, waar een krans werd neerge legd voor de 14 Arabieren, die in 1912 door de Italianen waren gefu silleerd. Overal woeien vlaggen van de landen, die tegen het voorstel voor een Italiaans trustschap hadden ge stemd. Tripolitaanse leiders prezen in hun redevoeringen de Britse of ficieren en de Arabische politie voor hun „correct optreden" bij de de monstraties van de laatste dagen. Het bevel tot burgerlijke ongehoor zaamheid uit protest tegen het bo ven vermelde voorstel werd inge trokken en de stakingen werden af gelast; ook de avondklok is opge heven. Groot is daarentegen de versla genheid onder de Italianen. Volgens berichten uit Rome is men daar bij zonder getroffen door het feit, dat zelfs voor een Italiaans trustschap over Somaliland niet de vereiste twee-derde meerderheid kon worden JAARVERSLAG VAN „ZANDBERGEN" Arbeid voor het bedreigde kind biedt zeer veel moeilijkheden Luanciële positie is zeer verbeterd AMERSFOORT. Nu vandaag de maatschappij „Zandbergen" haar 75-jarig bestaan herdenkt zullen de gedachten van hen, die heden morgen de herdenkingsbijeenkomst hebben bijgewoond, wel in de eer- sie plaats zijn terug gegaan naar de geschiedenis van deze stichting, die zo onnoemelijk veel zegenrijk werk heeft verricht voor het ouderloze en maatschappelijk be dreigde kind. De naam van de stichter ds. M. W. Scheltema E z n. en van Ortt en Mulock Hou wer, zal wel meer dan éénmaal zijn genoemd, maar ongetwijfeld zal ook alles, wat ds. J. D. van Calcar voor „Zandbergen" heeft gedaan, in een helder licht zijn ge steld. Op 22 December van het vo rige jaar is ds. Van Calcar op 74- jarige leeftijd overleden. Zes en dertig jaar was hij voorzitter van de maatschappij. Tijdens de oor logsjaren echter' heeft hij niets voor „Zandbergen" kunnen doen, omdat hij in 1938 voor een bezoek aan zijn kinderen naar Amerika vertrok, doch door het uitbreken van de oorlog niet naar ons land kon terugkeren. Na zijn repatrië ring in 1947 legde hij zijn functie neer. „Hij had zijn hart aan Zandbergen" verpand", schrijft de huidige voorzitter, mr. L. v a n Cranenburgh, in het jaarver slag over 1948. De bezettingsjaren hebben op grote delen van de Nederlandse jeugd een funeste invloed gehad. De baldadigheid is sterk toegeno men, met eerlijkheid en goede trouw nemen vele jongens en meis jes het helaas niet meer al te nauw. Ontelbare gezinnen zijn ontwricht, doordat of de vader of moeder in de oorlog is omgekomen in te vele gevallen helaas beiden! of een van beiden werden geinter- neerd. En dan, het onrustbarend gestegen aantal echtscheidingen. Van al deze narigheid ondergaat vrijwel altijd in de eerste plaats de jeugd de neerdrukkende in vloed. Alle verenigingen, maatschappij en en stichtingen, die zich be moeien met de ontwrichte of be dreigde jeugd, hebben de druk van de moeilijkheden sterk gevoeld. Na de bevrijding hebben zij hun krachten gebundeld in het Natio naal Bureau voor Kinderbescher ming. De directeur, de heer D. Q. R Mulock Houwer van „Zandbergen" gaat in het jaarver slag vrij uitvoerig in op alle pro blemen, waarmee men te maken heeft. Preventief werk De nadruk van alle kinderbe- schermingsarbeid moetin de eer ste plaats liggen op het preventie ve werk, zo zet hij uiteen. Een tweede belangrijke factor is, dat, als het eenmaal noodzakelijk is ge bleken de jongens en meisjes uit hun eigen gezinnen te halen, zij nauwkeurig moeten worden „ge sorteerd" in vrij scherp gescheiden groepen, omdat het nu eenmaal niet mogelijk is alle kinderen bij een op te voeden. Verder blijken er moeilijkheden te zijn bij het zoeken naar deskundige medewer kers en een opvoedkundig verant woorde werkwijze. „Maar", zo stelt de heer Mulock Houwer vast, „bij de herdenking van het 75-jarig be staan van „Zandbergen" kunnen wij constateren, dat hoewel er nog zeer veel te doen valt we in alle geval de goede koers hou den". Het verslag van de secretaris, mr. E. Heldring, vermeldt o.m., dat „Zandbergen" op het ogenblik 199 kinderen een veilig onderdak biedt in zijn zeven tehuizen. Ver der staan onder de hoede van de maatschappij 154 jongens en meis jes, die in gezinnen zijn onderge bracht. De pleegoudei's ondervin den soms merkwaardige moeilijk heden, doordat de eigen ouders der kinderen dikwijls hinderlijk zich met de opvoeding van hun kroost bemoeien. Mr. Heldring vermeldt verder, hoeveel er weer is geschied om de gebouwen te verbeteren en de schade, die de Duitsers hadden aangebracht, te herstellen. Zijn verslag doorlezend komt men wel zeer onder de indruk van al het goede, dat „Zandbergen" voor „zijn kinderen verricht. Mr. Hel dring herdenkt ook nog mej. J M. Scheltema, oprichtster van de stichting „Saluti Juventutis" te Hilversum welke in 1945 bij „Zandbergen" werd gevoegd die vcrig jaar is heengegaan. Bijzondere subsidie De penningmeester, de heer H. F. B 1 a i s se, maakt er verheugd melding van, dat de financiële po sitie in 1948 zeer verbeterd is, dank zij een bijzondere subsidie van het departement van Justitie en een belangrijke gift uit Zuid-Afrika. Toch is er nog een nadelig saldo van bijna tienduizend gulden. Verkoop gedeelte persgasstation Reeds in 1947 werd overwogen het op het terrein van de reini gingsdienst opgestelde persgassta tion te verkopen en in 1948 werd de directeur van de reinigings- en ontsmettingsdienst gemachtigd om hiervoor een inschrijving te houden. Met het houden van deze in schrijving werd echter gewacht om dat de internationale toestand der mate onzeker was, dat het niet denkbeeldig was, dat wij wederom methaangas als brandstof voor de auto's zouden moeten gaan gebrui ken. Thans komt het B. en W. niet nodig en niet raadzaam voor langer met de verkoop te wachten. De inschrijving heeft nu plaats gevonden met als resultaat, dat zich één koper heeft gemeld en dan alleen nog voor een gedeelte van de installatie. De N.V. Visser en Smit's aanne mingsmaatschappij te Papendrecht heeft een bod van 6000,gedaan op de twee compressoren, 2 electro- motoren, 2 automatische schake laars, 2 aanloopweerstanden en verder alle onderdelen, die bijge leverd dienen te worden. In het oog houdende, dat de in stallatie gekost heeft 48.907,96 en op 31 December 1947 geheel was afgeschreven, menen B. en W., dat dit bod aanvaardbaar is, te meer daar de verkoop van dergelijke in stallaties, vroeger reeds moeilijk, thans nog moeilijker is. B. en W. stellen derhalve de Raad voor deze verkoop goed te keuren. KANTONRECHTER Het waren voornamelijk ver keersovertredingen die de kanton rechter, mr. Vonkenberg, vanmor gen kreeg te behandelen. Daar was eerst H. D. uit Soest, die op de Soesterbergsestraatweg op de weg heeft gereden, in plaats van op het rijwielpad. De ambtenaar eiste een geldboete van 4. subs. 2 dagen. Verdachte vond het wel wat veel, hetgeen mr. Vonken berg niet belette hem overeenkom stig de eis te vonnissen. D. S. uit Bussum had op 26 Jan. in Hoogland op een motor gereden, waarvan het nummerbord en de letter niet in overeenstemming waren met het nummerbewijs. De verdachte voerde aan, dat hij de motor pas had gekocht en geen aandacht had geschonken aan nummer en letter. De ambtenaar vond dat er te genwoordig vreemd wordt omge sprongen met de nummerbewijzen. Hij eiste een geldboete van 10. subs. 5 dagen. De kantonrechter maakte er 6. subs. 2 dagen van. FEEST CHR. NAT. SCHOLEN Vanmorgen trokken honderden leerlingen van de Christelijke Na tionale scholen in Amersfoort fees telijk uitgedost in optocht naar Amicitia en de Markthal, waar zij ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan der Vereniging voor Chris telijk Nationaal Onderwijs op een groots feest werden onthaald. Op beide plaatsen werden de kinderen ten getale van onge veer 2200 getracteerd. Het gezelschap Desiré Loran en de sneltekenaar Swift zorgden voor de feestelijke stemming. De heer Mastenbroek speelde op piano en accordeon 'n aantal vaderland-' se liedjes, die uit volle borst wer den meegezongen. De scholen voor Mulo en V.g.L. O., hadden onlangs reeds een ge slaagd feest. gevonden. De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, graaf Sforza, heeft verklaard, dat zyn overeenkomst met Bevin welke bedenkingen men daartegen ook mocht hebben de beste basis vormde voor een oplossing van het vraagstuk der vroegere koloniën. Hij sprak de hoop uit, dat er in de toekomst alsnog een voor Italië aanvaardbare regeling zou kunnen worden ~evonden. „Ravos" experimenteerde in „Amicitia" Prof. Henri Ravos, die zich de jongste telepaath van ons land noemt, heeft Woensdagavond in „Amicitia" merkwaardige staaltjes van zijn kunnen getoond. In tegen stelling tot vele zijner collega's, deed hy dat op zeer correcte en bescheiden wijze. Geblinddoekt schreef Ravos woorden en getallen na, die mensen uit het publiek op een bord hadden geschreven. Reeds beproefde experimenten, als ge- dachtenoptelling van cijfers en andere bekende telepathische proe ven, werden vlot door hem uitge voerd. Ravos noemde en beschreef, alweer geblinddoekt, vooi\verpen, die enkele der aanwezigen hem voorhielden. Doch het merkwaar digste was wel, dat hij geblinddoekt en aan de hand van een foto of an der voorwerp een bijna altijd juiste beschrijving gaf van de betrokkene. Dikwijls vertelde hij daarbij tref fende bijzonderheden omtrent naam, geboortedatum, leeftijd, adres werkkring, hedendaagse en toekomstige levensomstandigheden. Ook de humor werd door de jonge telepaath in zijn programma niet vergeten. Het was geen wonder, dat her haaldelijk uitroepen van verbazing de spanning en de concentratie van „Ravos" verbraken. Jammer was het, dat Ravos zich soms door rumoer in de zaal moeilijk kon con centreren en daardoor foute opmer kingen plaatste. In de kunstzaal „Hamdorf" te Laren is een tentoonstelling ingericht van schilderijen en tekeningen van de La- rense kunstenaar Davld Schul- m a n. M r. D. Giltay Veth is tot voorzitter gekozen van de Ver eniging voor „Penningkunst". De af getreden voorzitter, de heer C. G V a t t i e r K r a a n e. Is tot ere lid benoemd, c In Londen woreït een tentoonstelling gehouden van Neder landse boeken, e- De Delftse cineast P. N. L i n t m e y e r, specialist in het filmen onder water. Is met de Scheveningse haringvloot uitgevaren voor het maken van een documentaire film. Het volgende congres van de Nederlandse organisatie van Amateur- filmclubs wordt ln Mei 1950 te Breda gehouden. In de kunstzaal V a n Lier te Blarlcum is Zaterdag een expositie van werk van de graficus M. C E s c h e r geopend. Het Nederlands Volkstoneel gaf Zaterdag, avond de première van het toneelstuk „Het regent goud" van Herman Kriorrlnga. In Bussum zal een monument worden opgericht ter nagedachtenis van F r e d e r i k van Eecf en. Verordening op handel in eieren DEN HAAG In het Voedsel voorzieningsblad van 14 Mei is ge publiceerd de „Verordening op de handel in eieren 1949", welke de binnenlandse handel in eieren nader reglementeert en aansluit op de binnenlandse kwaliteitscontrole op eieren, die sinds 2 Januari j.l. van kracht is. Het vervoer van eieren van de pluimveehouder naar de pakplaats van de verzamelaar is vrijgelaten, evenals het vervoer van de detail list naar de consument. Het overige vervoer is alleen toegestaan, wan neer de kisten voorzien zijn van een controle-label met aanduidin gen omtrent de inhoud. Rechtstreekse leveringen van pluimveehouder naar consument zijn toegestaan, mits deze leverin gen beperkt blijven tot een maxi mum van 25 eieren per aflevering, en niet plaats hebben op een open bare eiermarkt. Roeiverslag per mobilofoon Voor de eerste maal zal Zaterdag a.s. bij de Hollandia Roeiwedstryden te Alphen aan de Rijn de mobilo foon gebruikt worden om het pu bliek van moment tot moment op de hoogte té houden van het verloop der races. In de volgboot, waarin ook de kamprechter aanwezig is, heeft men een mobilofooninstallatie geplaatst. Deze zal draadloos contact houden met een vaste post aan de wal, die het gesproken verslag via diverse luidsprekers aan de aanwezige toe schouwers _zal doorgeven. Eva Pavlik naar de Weense ijsrevue WENEN De Europese kunst- rijkampioene op de schaats, Eva Pavlik heeft besloten tot de be- roepssport over te gaan, zoals zij reeds een tijd geleden had aange kondigd. Verscheidene aanbiedin gen uit Amerika heeft zij afgesla gen daar zij er de voorkeur aan heeft gegeven als eerste ster op te treden van de Weense ijsrevue. Zoals reeds gemeld, zal de Weense ijsrevue dit jaar haar première op de Hokij in Den Haag geven op 26 October, zodat men dan de bijzon dere prestaties van de Oostenrijk se kan bewonderen. ENGELAND WINT OOK VAN NOORWEGEN Engels beroepsvoetbal herwint verloren prestige Het Engelse beroepsvoetbal heeft Woensdag weer iets van zijn ver loren prestige teruggewonnen door een dubbele zege op continentale tegenstanders. Terwijl het Nederlands bonds- elftal met 4-0 de meerderheid van het Engelse team moest erkennen, sloeg in Oslo gelijktijdig een ander Engels elftal de Noorse ploeg met 4-1. Gladheid van het kleine veld en van de bal maakte het scoren van doelpunten uiterst moeilijk, doch niettemin was de stand na 5 min. reeds 1-0 voor Engeland door een doelpunt van Muilen. Het tweede Engelse doelpunt werd kort voor de rust gescoord door Finney. Van de twee andere Engelse doelpunten scoorde de Noorse rechtsback Spydevoold er een in eigen doel, het laatste was van Morris. Er waren 40.000 toeschouwers, onder wie Koning Haakon en Kroonprins Olaf. Stonde van België Van Kerckhove wint eerste etappe De eerste etappe van Brussel naai- Blankenberghe (234 km.) van de Ronde van België werd door Van Kerckhove gewonnen. De uitslag van de eerste etappe luidt: 1. Van Kerckhove 6 uur 7 min. 54 sec. 2. Kint 6.08.37; 3. Van Steenbergen 6.08.45. Franse voetbalploeg tegen Engeland Het Franse voetbalelftal, dat Zon dag 22 Mei in het Colombes Stadion in Parijs tegen Engeland speelt is als volgt samengesteld. René Vignal (Racing Paris); An- dré Grillon (Stade Francais) en Marcel Sa va (Racing); Robert Jonquet (Reims), Roger Minconnet (Nice) en Louis Hon Stade Francais. Roger Gabet (Racing), Antoiiie Guissard (Saint Etienne), Roger Quemolle (Racing), Albert Batteu\ (Reims) en Georges Moreel (Ra cing). Billy Thomson weer kampioen Billy Thompson is Woensdag avond opnieuw Brits en Europees kampioen boksen lichtgewicht ge worden door een overwining op de Schot Harry Huges in de vijfde ronde. In de wedstryd op het Europese kampioenschap basketball heeft Nederland met 54—23 van Egypte verloren. De ruststand was 27—10 voor Egypte. Woudenberg PREDIKBEURTEN Vrydag 20 Mei, nam. 7.15 uur in het gebouw Rumelaar; ds. J. v. d. End Braat. Zondag 22 Mei, voorm. 9.30 uur en nam. 6.30 uur de Eerw. Heer Verhoeven uit Waddinxveen. Donderdag 26 Mei (Hemelvaarts dag), voorm. 9.30 uur ds. P. Bouw. MEDISCHE DIENST De medische dienst wordt Zondag 22 Mei voor Woudenberg, Maars- bergen en Maarn waargenomen door dr. P. A. G. Geyskes te Wou denberg. GEVONDEN VOORWERPEN Gevonden: een herenshawl en een rubber laars. Inlichtingen bij de Rijkspolitie. BURGERLIJKE STAND Overleden: Peter van Broekhui zen, echtgenoot van J. Zoeten, 65j. Ondertrouwd; A. de Lange en E. van Ginkel. C. J. Beek en R. W. van Vendelo. H. Osterloh en C. v. Kooij. Getrouwd: Jan Admiraal en Aal tje Moesbergen. Aart Pater en Aal tje Klomp. Leusden SCHAAKUITSLAG De uitslagen van de door de Dam- en Schaakclub „Toekomst" uit Leusden gespeelde wedstrijden zijn als volgt: Schaken: C. van Buren-R. Zand bergen 1-0; C. Veenendaal- J. J. C. Schram 1-0; A. Heij-G. Buddingh 0-1; W. Verloop-G. v. Leeuwen 1-0; G. v. Buren-T. v. Raaij 0-1. Dammen: A. Voogt-E. J. v. Ben- tum 2-0. Hoevelaken DISTRIBUTIEMEDEDELING Gemeenten: Barneveld, Hoeve laken, Nijkerk, Putten en Sclierpen- zeel. Wijziging inleveringsdagen van detaillisten. Te Barneveld kunnen de hande laren die op Vrydag 27 Mei hun bonnen zouden moeten inleveren dit doen op Dinsdag 24 Mei a.s. en ver volgens des Dinsdags om de 14 da gen. Te Putten kunnen de handelaren, die op Dinsdag 24 Mei zouden moe ten inleveren, thans komen op Woensdag 25 Mei a.s. en verder stéeds op Woensdag om de 14 da gen. Te Nykerk wordt de inlevering van Donderdag 26 Mei verschoven naar Vrydag 27 Mei en in het ver volg op Vrydag om de veertien da gen. De overige ïnleveringstijden blijven ongewijzigd.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2