Waar amizone's marchanderen en vreemde treinen gewoon zijn Vroede vaderen moeten op zolder beraadslagen Jan de Winter piekert over de winter Uranium, belangrijker dan goud r De 9 Muzen In Venlo, aan de grens, leeft men emotioneel Het huis van de burgemeester Oude, prachtige raadszaal te klein geacht Programma-leiders zijn vaak beklagenswaardige mensen OOK VOOR MAAT Belgische Kongo is s werelds grootste producent '4 Donderdag 19 Mei 1949 DIE MINDENER-BAHN DA'S 'N GESJICHTE /j ET een enorme klap valt de voorhamer op een half-ver- molmde biels. Een groepje werklui langs de spoorbaan, in blauwe kiel en manchester-broek, schroeft kalm de roestige kopschroeven los en stuk voor stuk komt de vergane rails ge kanteld Jangs de kiezel te liggen. Tussen Venlo en de Duitse grens verdwijnt een droom Want de spoorweglieden, die nu de laatste hand leggen aan de sloop van deze verwaarloosde baan graven een romantisch stuk historie weg: de droom van een machtig Duits heerser, de restanten van de li|n-met-een-toekomst: langs Venlo zou de ex presse daveren, die Parijs met Hamburg moest verbinden. Ah! De Mindener-Bahn? Da's 'n Gesjichte-. Na jaren discussiëren was Hol land dan bereid om mee te spelen in het grote spel: een nieuwe in ternationale lijn door Frankrijk. Limburg en Duitsland. Twintig jaar heeft het geduurd voordat de Nederlandse Spoorwegen het con tract bezegelden dat de Minde- nerEisen bahn had opgesteld voor de concessies van de droom-lijn ParijsHamburg op Hollands grondgebied. Maar het is er nooit van geko men al heeft de rails bijna honderd jaar liggen wachten op Parijse pretmakers en Hamburgse kooplui. Nu, na zulk een tragische slepende ziekte, is het uit met de liefde. De Mindener-Bahn, zoals iedere Lim burger hem noemt, wordt defini tief ontleed, opgeborgen, afge schreven. De Mindener-Bahn. Laat die gesjichte" dan over zijn: een gloednieuwe wordt dagelijks langs de grens geschreven: die der amizones Ge kent de krijgshaftige jonge dames uit de oudheid toch? De wel-gevormde, athlethische paard- rijdsters, die men amazones noemt en wier naam nog voortleeft in onze hedendaagse meisjes-te- paard? Dat met die amizone's is heel andere koffie. Maar om dat te be- giijpen moet er wat bij verteld worden. Woorden-cocktail Vooreerst heet een vriendin in het Frans, amie en een vriend: ami. Verder heeft^ Duitsland ette lijke zogezegde „zone's", wat Brit se, Amerikaanse, Russische en Fran, se stukken, naast en tegen elkaar. Dan betekent vervolgens ami al tijd nog de simpele afkorting van Amerika,en in goed Hollands zijn „zonen" 'mannelijke personen van fors postuur en aangenaam uiter lijk. Als ge nu al deze begrippen in een cocktail-shaker kiepert en goed roert dan komt er iets gans nieuws te voorschijn: de amizone. De amizone is lieflijk van gestalte, vrijmoedig van manieren, beslist niet eenkennig. Zij spreekt alle ta len maar geen een behoorlijk; zij weet de uren van aankomst en vertrek van iedere militaire trein en kan „Ik vind je aardig" schrij ven zonder sentimenteel te wor den. Zij is naar verkiezing Hol lands of Duits, Limburgs of West- fnals, dat steekt daar zo nauw niet. Vooral niet nu ettelijke favorieten dgor een onbarmhartig besluit van nationaliteit zijn veranderd. Want de grenscorrecties hebben onze eigen voorraad amizone's nog wat aangevuld. Nooit was een toepasselijker naam ontdekt dan deze moderne versie van „amazone" in amizone. Zij is altijd in krijgshaftig gezel schap, zij staat boven naties, talen en volken, zij ontbijt met de Frans man, winkelt met G. I. Joe, danst met Iwan en soupeert met Tom my. Het leven aan de grens is mach tig boeiend. Het leven aan de grens van een door-vier-rijken-bestuurd Zandvoort spreekt over: Mr. Fenema vorderde villa voor zich zelf ZANDVOORT. Iedereen hier spreekt over „het huis van de bur gemeester". Mr. H. M. F e n e m a, vorig jaar benoemd, heeft nog steeds geen woning in zijn gemeen te. Nu is hij er enkele dagen gele den toe overgegaan een villa aan de Kostverlorenstraat Voor zichzelf te vorderen. Daarover is met de tegenwoordige huurder, de heer Goedkoop, en met enkele wethouders onenigheid ontstaan. Begin Mei had mr. Fenema me vrouw Goedkoop gevraagd het huis eens te mogen bekijken. Het was hem geweigerd. Daarop heeft hij de politie in de arm genomen en die dwong mevrouw Goedkoop de burgervader toe te laten. Deze beviel het huis best en hij besloot het te vorderen. Nu wonen in de villa twee gezinnen, waarvan er één echter tijdelijk in het buiten land is. Alleen de heer Goedkoop kon dus protesteren en dat deed hij ook, via zijn advocaat ,bij Ge deputeerde Staten. In de laatste vergadering van B. en W. schijnt het warm te zijn toegegaan. Enkele wethouders hiel den mr. Fenema yoor, dat woning vordering geen zaak meer alleen van de burgemeester is, maar van het gehele college. Verder bleek de adviescommissie voor woonruimte van mening, dat andere huizen, mr. Fenema eerder aangewezen, ook voor burgemeesterswoning geschikt waren, terwijl dan minder mensen door vordering gedupeerd zouden zijn. Maar de burgemeester blijft op zijn stuk staan: hij wil de villa aan de Kostverlorenstraat. Mr. Fenema heeft een tijd gele den getracht via een raadsbe sluit toestemming te krijgen voor het bouwen van een nieuw huis. Gedeputeerde Staten hebben dat raadsbesluit echter vernietigd. Nu woont de burgemeester nog steeds in Bentveld. Duitsland is daarenboven vreemd, humoristisch en vol emoties. Dat geldt voor de smokkelaar en de geld-sjacheraar maar dat geldt voor de krijgsman met-verlof bovenal voor de vrouwelijke jeugd van de buurt. Inval-station Wij, in het Westen, wij kennen die mentaliteit zo niet meer. Maar in de grensstreek floreert de hausse van onze „Canadese tijd" nog lustig. En Venlo is een gekend en veeldoorkruist invalsta- tion Dagelijks meren er de lange treinen met dappere wapenschil den versierd: In goud, rood en blauw prijken op de wagens de moderne emblemen van de bezet ters. EUCOM: het Amerikaanse woord voor het militaire gezag in Europa, AUSTRIA, de gulden schilden op de trein, die de soldaten uit Oos tenrijk op verlof brengt. British, US-Zone, France: het zijn woor den op een wagenstel, die ons nog even doen opzien. Maar in Venlo rangeert men zonder verbazing: op de klok komen ze binnen en zij staan zij aan zij met de trein uit Bazel, de expresse uit Muenchen en de Hollandse D-trein naar het Westen Er hangen (lelijke) affiche's in Duitsland; zij zijn in Holland ge maakt en zij stellen een brutale vraag. „Why don't you come to Holland?" Waarom kom je niet naar Holland? Die vlammende vraag moet de bezettingsman schappen met de geneugten van onze bloembollen en onze klare in contact brengen. Maar Gretchen aan de Rhein ziet dat met lede ogen aan en langs de grens zorgt een ónder, slagvaardig commando van Neerlands stam vóór een pak- kender propaganda. De plaat commandeert maar de amizone van vandaag kamt het haar permanent glad: zij steekt zich in haar modieuze wapenrus. ting, de lippen brutaal geschminkt, de wimpers koolzwart. En op het grensstation stokt de trein; de af fiches spreken slechts van Solidox en koek. Maar vlammender dan het affiche en sterker dan de fol- der-in-kleurendruk spreekt uit houding en gebaar de strijdkreet van de amizone: „Why don't YOU ccme to Holland." Naar Holland waar het zo gezellig is, zo fris en zo netjes. Waar alle ramen gor dijntjes hebben en alle tuintjes op de Zondag bijgeharkt zijn. Dat kan je daar in Duitsland niet beleven. De arbeiders aan de Mindener- Noq altijd ligt in het oude Duitsland een troepenmacht van vier geallieerden. Nog altijd lo pen de treinen met verlofgan gers binnen over Nederlands grensstation. Juist op dat punt, bij Venlo, verdwijnt een oude droom: de droom van een gru welijk Duits heerser —>de ,,lijn- van-de-toekomst" Hamburg- Parijs. Maar de arbeiders, die werken aan de afbraak van de Minderner-Bahn, zien nieuwe dromen opbloeien: de dromen van jongens in khaki en van meisjes, voor wie de hausse van de „Canadese tijd" nog niet voorbij is. Amizone's noemt men ze, deze meislces. E.t de geschie denis van het ontstaan van deze naam is al een roman op zich zelf Bahn staken het werk; een slok koffie en een hap brood in de stra lende zonneschijn is wel verdiend. Met iedere hamerslag breekt een oude droom in stukken: de lijn ParijsHamburg is van de kaart Maar in de verte gilt de stoom fluit, de seinen klappen krakend langs de paal: „Attentie, baanvak D." „Op spoor twaalf arriveert de militaire trein uit Hannover Een rookpluim en een reeks stalen wagens. Venlo mist zijn Mindener maar het kreeg een bonte reeks speel- Zaterdag vertrekt het Concertgebouw orkest naar Engeland. Ter gelegen heid van het 67ste lustrum der Gro ningse universiteit zal een Amerikaans studentenkoor in Groningen concerte ren. De bekende illustratrice van kin derboeken Nelly Bodenheim viert 27 Mei haar 75ste verjaardag. De vier koninklijke Limburgse mannenkoren: Mastreechter Staar. St. Pancratius. Roermónds Mannenkoor en Venlona or ganiseren In October te Maastricht een grote zangersdag. In Maastricht is een permanente commissie benoemd, die tentoonstellingen van beeldende kunst zal organiseren. Het orgel in de St. Janskcrk te Roosendaal is gerestau reerd De Haagse kunstkring „Pulchrl Studio" exposeert werk van zijn leden in Hengelo. Geen der inzendingen voor de prijsvraag voor een vaderlands geschiedenisboek in protestants-christe lijke geest uitgeschreven door Willem de Zwijgerstichting is voor bekroning in aanmerking gekomen. Een aantal van de beste Nederlandse organisten zal in Mei, Juni en Juli con certen geven in de Naardense Grote Kerk. De Franse schrijver Serge Groussard kreeg de prijs voor de volksroman voor zijn roman ..Les gens sans importance" („Onbelangrijke men sen"). De violist Fritz Kreisler heeft een niet ernstige oogoperatie on dergaan In Juni wordt te Madrid een internationaal concours voor koorzang en volksdansen georganiseerd. „Praw- da" eiste in een hoofdartikel, dat jazz in Russische restaurants, bioscopen en parken verboden moet worden. In de roman „Heilig Pietje de Booy" heeft Herman de Man de kracht van het intuitievc geloof uitgebeeld in de figuur van de onnozele zoon van een afslager te Hoenkoop. Niet alleen het dorpsleven met zijn kleinere en grotere intrigues, doch ook het karakter van Pietje de Booy is overtuigend en knap geschreven. De Uitgeversmaatschappij E. M. Querido te Amsterdam heeft daarom een zeer goede keus gedaan om dit boek een goed-treinen terug. En de amizo- plaats te geven ln de serie „Reuzen- ne's kopen een perronkaarti salamander". GOUDSE STADHUIS WORDT HERSTELD GOUDA. Als de betrokken ministers er geen bezwaar tegen maken zullen de Goudse vroede vaderen over enige tijd op de zolder van het fraaie, laat-gothische stadhuis ver gaderen. Het intieme raadszaaltje op de eerste verdieping is namelijk te klein voor de 25 raadsleden, die nu de belangen van het Zuid-Hollandse kaasstadje behartigen. En de „pu blieke tribune" verdient deze naam beslist niet: twee rijen smalle, harde houten banken, dat is al. De raad móét dus wel verhuizen. Als echter het inwonersaantal van Gouda boven de 50.000 stijgt nu heeft het sfadje ongeveer 38.000 dan zal ook de zolder te klein zijn, omdat er dan 31 raadsleden zullen komen. Maar dat zal nog wel enige jaren duren, want de Goudse bevolking breidt zich niet snel uit. Gebouw staat in een soort kippenren Nu is het oude raadhuis onbe woonbaar. De gladde, marmeren vloeren zijn bedekt met dikkë lagen stof en kalk: een groep bouwlieden is bezig, onder leiding van ir A. van der Steur en ir Herman de Groot, het stadhuis te restaureren. Wie via de Kleiweg de Markt opkomt z.iet in het midden een soort grote kippen ren, waarin het raadhuis staat. Dat is verder omgeven door stapels na tuursteen. hopen balken en enige werkloodsjes. Het enige nieuwe in zijn vrij vervallen wanden is het herdenkingsmonument, dat prof. Wenckebach heeft gebeeldhouwd. (Van een onzer verslaggevers) VA/IE Jan de Winter, de samensteller van de bekende ..Radio- v scoop" op Maandagavond, soms eens mocht ontmoeten op een of ander café-terras of in de trein, die moet zich maar niet bezorgd maken als hij deze jongeman, die zeer donker van uiter lijk is, met een bedroefd gezicht voor zich uit ziet kijken of met een afwezige blik in de verte staren. Men bedenke dan, dat Jan de Winter, evenals iedereen, die bij de programmaleiding thuis hoort, in gedachten meestal weken of maanden vooruit leeft. Hij behoort tot de soms beklagenswaardige radiopiekeraars, die vandaag al moeten weten, wat er bij voorbeeld op de avond van 15 Juli zal worden uitgezonden of wie er in December zullen medewerken aan het Kerstprogramma. Als U straks ligt te zonnen opgramma-schema, dat op tijd Het Goudse stadhuis is een von de weinige fraaie, laat-Gotische gebouwen in ons land. Na de oorlog bleek, dat grondig herstel no dig was, wilde het ge bouw niet instorten. Nu staat het oude raadhuis in de steigers en het zal er niet eer der uitkomen, dan dat zijn oude luister is weergekeerd. Vaak al is het Goudsë stadhuis ge restaureerd, fraaier is het door al die verbouwingen niet geworden, De zeer karakteristieke voorgevel bijvoorbeeld, die naar de Wijdstraat staat gekeerd, is nu van glad hard steen welke een vrij koele indruk maakt terwijl hij vroeger van een zachtere, warmere steensoort was, waarschijnlijk dezelfde als die der zijgevels. De vloeren, aid meermalen tekenen van verval vertoonden, zijn enkele malen al bedekt met nieuwe het strand van Scheveningen of Terschelling, is h ij al bezig met het ontwerpen van een serie win teravond-uitzendingen, die U te zijner tijd bij een gezellig gloeiend haardvuur zult beluisteren. Dan denkt h ij al weer over de bloem bollen. Zij leven eigenlijk voortdu rend in een soort van trance, de programmaleiders. Dag en nacht hebben ze zorgen om hun pro- FOOR minder slanke dames ziet u hier een prettige rui me mantel met aangeknipte roya le kraag en steekzakken. Voor 'n bovenwijdte van 108 cm. heeft u nodig ongeveer 3 m. stof van 140 breed. Is uw stof maar 130, dan neemt u de zijnaad van de voor baan iets minder schuinzodat de onderkant een paar cm. smaller wordt. Vóór het knippen contro leert u de maten van het patroon. We maken in de voorpanden de figuurnaadjes en zetten de voe- ringzakken in. De zakopening werken we met een pat van dub bele stof af. We sluiten schouder- en zijna den en stikken het achternaadje uaij, de kraag dicht, waarna we het" beleg tegen de voorkanten naaien. Het beleg van de kraag wordt aan één stuk geknipt, zodat de kraag bovenop geen naad krijgt. De achter-halsrand zetten we tussen kraag en beleg. Bij het verbinden van de mouwdelen wordt de bovenmouw op elle- booghoogte even ingehouden. De mouw wordt met. de binnennaad op het tekentje in het armsgat ge zet. We brengen een schouder- vulling aan en voeren de mantel. Heeft u liever in de zomer een losse mantel zonder kraag, dan neemt u de stippellijn als voor kant. U laat het beleg dan ook even langs de nek doorlopen. De onderkant voor een topper is even eens aangegeven. Bij een completmantel staat het heel aardig, als u de voering van de japonstof neemt. Desgewenst zou u dan ook de zakopeningen met deze stof kunnen passepoileren. ELLA BEZEMER vol moet komen. Het kostte enige moeite om Jan de Winter voor een kwartiertje maar uit zijn toekomstdroom te wekken. Maar tenslotte kregen we hem toch mee uit zijn kamer in de nok van de studio, naar het zon nige terras naast het restaurant. Of hij al plannen had voor het nieuwe seizoen? Jan de Winter keek op, er kwam een glimlach om zijn lippen en de zwarte ogen begonnen te glimmen. „Gelukkig wel. Plenty plannen". „Welke?" „Ach nee, praten we daar in September over". Goed dan. Of het nog altijd luk ken wil met de Radioscoop? „Oh ja, dat gaat goed," zegt' hij opgewekt. De „Scoop" is het lang- JAN DE WINTER „eerste viool" ste programma in de omroep. Dat zegt natuurlijk niets, maar mensen met de meest uiteenlopende sma ken en voorkeuren vinden er iets van hun gading in. Dagen werk Drie seizoenen al loopt de „Radioscoop" nu mee in het Maan dagavond-programma van de AVRO. En om die twee en een half uur, eens per veertien dagen, te vullen, moet Jan de Winter dagen lang op reis gaan, films zien, tele foneren en confereren met tiental len mensen. Hij ontwerpt de ra dioscoop in nauwe samenwerking met Kommer Kleijn van de hoor spel-afdeling en met de reportage- dienst. Overigens is dit slechts een onderdeel van zijn werk. Zijn voornaamste taak is het indelen van muziek-programma's, speciaal in het lichtere genre. Jan de Win ter was violist, toen hij bij de radio kwam. Als hij dit vertelt, merken we, dat zijn ogen zich weer strak op een punt in de verte willen vesti gen. Maar hij keert snel tot de werkelijkheid terug, als we hem vragen, waarom hij dan eigenlijk niet viool speelt. „Dat zit zó. Kort na de bevrij ding waren de stedelijke orkesten nog niet op gang. En de lichte en sembles hadden nog maar weinig emplooi, omdat de restaurants geen bier hadden. Je moest dus iets anders zoeken om aan de kost te komen. Gelukkig had ik een beetje talent van mijn vader geërfd, die tekenleraar is en daarom ging ik werken als caricaturist voor een sport-weekblad. Ik had wel hele maal geen verstand van sport, maar daardoor zag ik misschien juist veel eerder dan ingewijden de „gekke" dingen, die me als te- Bij de radio Ik bleef dus zoeken naar een geschikte baan als violist. Op een dag had ik toevallig eens een inte ressant gesprek met de heer Den Daas, programmaleider van de AVRO, over kunst; vooral over muziek. Een paar maanden later riep hij me plotseling op zijn bureau. Of ik bij de radio wilde komen. Ik dacht, dat ik nu eindelijk kon gaan viool spelen en aarzelde natuurlijk niet met mijn antwoord. Maar hij bleek me voor iets anders nodig te heb ben. Hij stopte me een paar ge stencilde vellen papier in de hand, die het schema bleken te zijn van het radio-programma voor de ko mende maanden. Ik was werkelijk te verbluft om iets te zeggen. Ik ging maar eens zitten, las het schema en.... ik capituleerde voor de radio. En ik moet eerlijk zeggen, ik zou niet anders meer willen, hoezeer het me ook aan 't hart gaat, dat mijn viool haast hiet meer uit de kist komt. Maar binnenkort krijg ik een soort van officiële titel. Dan word ik Hoofd van de afdeling Lichte Muziek van de AVRO. Dan mag ik daar een beetje eerste viool spelen. Maar voor de microfoon kom ik niet, want ik heb geen tijd meer om te studeren" Sterke belangstelling van Moskou en Washington P) E Belgische Kongo is 's wereld grootste producent van ura nium, de noodzakelijke grondstof voor de atoombom. Het is toch voor alles uranium, waarop zowel de Verenigde Staten als de Sov jet-Unie hun aandacht hebben ge vestigd. Toen de Duitser K 1 a p r o t h in 1789 mededeelde, dat hij een nieuw metaal naar de enkele ja ren tevoren ontdekte planeet Ura nus, uranium had genoemd, kon hij niet vermoeden, dat honderd- vijftig jaar later dit uranium een beslissende rol in het grote we reldgebeuren zou spelen. Lange tijd werd aan het urani um slechts weinig waarde toege kend, maar het gebruik ervan bij het opwekken van atoomenergie dcor atoomkern, heeft dit metaal in het middelpunt van de belang stelling geplaatst. Uranium bete kent thans macht. Hoewel uranium in zeer vele gebieden der wereld wordt aange troffen, zijn de grootste produc tiegebieden toch wel Belgisch Kongo en Canada. Voor zover kan worden nagegaan hebben de Ver enigde Staten het grootste aandeel in de verwerking van uranium voor oorlogs- en voor vredes-doel- einden. Belgisch-Kongo zélf heeft nagenoeg geen aandeel in de ver werking van dit erts. Evenmin België. Wel had België grote be langstelling voor de radiumWin- ning, maar het uranium behoorde tot de afvalproducten. Te Ooien bij Antwerpen werd uit het erts alleen radium, platina en pala- dium gehaald en de rest, waarin het thans zo gevraagde uranium, werd weggeworpen. De Duitsers warén echter beter op de hoogte van de betekenis van uranium zij hebben tijdens de be zetting dit „afvalproduct" gebrtiikt voor hun onderzoekingen. Men is thans bezig, niet ver van dc uraniummijnen van Shinkolob- we (Katanga, Belgisch-Kongo), een fabriek te bouwen voor de verwerking van uraniumerts, die de belangrijkste ter wereld zal zijn. Einde 1950 zal de fabriek in gebruik worden genomen. Behalve kampen voor de inlandse arbeiders worden 250 huizen voor Europea nen gebouwd. Moskou jaloers A L is het fijne van de zaak niet x x bekend, duidelijk is toch wel. dat de Verenigde Staten grote be langen hebben bij de kongolese uranium winning. En 't spreekt van zelf, dat de Sovjet-Unie dit met lede ogen aanziet. Begin October 1948 is de poli tieke commissie van de Verenigde Naties bij de bespreking van het „atoomgeheim" uiteraard het kon golese uranium ter sprake geko men Volgens Amerikaanse func tionarissen voert de Sovjet-Unie een propaganda-campagne, die ten doel heeft de stroom van uranium erts van Belgisch Kongo naar de Verenigde Staten te stuiten. In een uitzending van de Sovjet-radio, al dus de Amerikanen, is beweerd, dat Amerikaanse „expansionis tische kringen plannen beramen om de Belgische kolonie in bezit te nemen." Onlangs bracht radio-Moskou berichten over stakingen, welke onder de arbeiders van kongolese uraniummijnen zouden zijn uitge broken. In een artikel in {iet communis tische dagblad „Le Drapeau Rouge" keert prof. Cosijns, directeur van het physische laboratorium voor atoomonderzoek der Brussel se Vrije Universiteit, zich heftig te gen de Belgische regering, die hij verwijt niet voldoende uranium ter beschikking te stellen voor het we tenschappelijk onderzoek. Prof. Co sijns noemt de hoeveelheden ura nium, die tot nu door de Union Minière aan de Brusselse univer siteit ter beschikking zijn gesteld, belachelijk. Voor een vruchtbaar onderzoek met betrekking tot de atoomwetenschap moeten de Bel gische universiteiten, volgens Co sijns, de beschikking hebben over tenminste één procent van de to tale Kongolese opbrengst aan ura nium. Een onderzoek hiertoe is door de Belgische regering even wel van de hand gewezen, hetgeen prof. Cosijns toeschrijft 'aan het feit, dat België contractueel gebon den is al zijn uranium naar Ame rika te exporteren. De Brusselse hoogleraar betoogt verder, dat, indien het Kongolese uranium onder alle landen, naar rato van hun aantal inwoners, zou worden verdeeld, dit electrische energie zou kunnen verschaffen, gelijk aan die, welke thans met steenkool wordt voortgebracht. Belangstelling In deze dagen, waarin geen dag voorbijgaat of de kranten schrij ven over atoombommen en over de vraag welke landen al dan niet in het bezit zijn van het atoom geheim". behoeft men er zich niet over te verwonderen, dat de we reldmachten de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie grote belang stelling hebben voor eikaars ura- niumreserves. Gedurende de oorlog hebben de Verenigde Staten hun positie in Belgisch Kongo aanzienlijk ver sterkt. De Sovjet-Unie zal blijven trachten de arbeiders in Kongo tot slakingen te bewegen. Tot nu toe hebben deze pogingen weinig suc ces gehad en het is ook niet te verwachten, dat het binnen afzien bare tijd tot stakingen van bete kenis zal komen in Kongo. Het uraniumbezit is voor België zowel als voor Kongo uitermate van groot voordeel, maar de af gunstige blikken die op Belgische Kongo zijn gericht, plaatsen dit gebied in een belangstelling waar België noch de Kongo bijzonder prijs op stellen. planken, zodat er op sommige plaat sen vier vloeren over elkaar heen liggen. NU GOED! Mr. dr. K. F. O. James, de huidige burgemeester van Gouda een man met een sterk ontwikkeld aesthetisch gevoel, hij is een verdienstelijk te kenaar! heeft vrijwel onmiddellijk na de bevrijding plannen beraamd om het stadhuis opnieuw, en nu goed!, te restaureren. Ir v. d. Steur stelde een onderzoek in naar de toestand boven en onder de grond. Hij bevond, dat de fundamenten vrijwel geheel verpulverd waren, dat de vloeren op inzakken stonden en dal de wanden het niet meer lang zouden houden. Kort gezegd: het Goudse stadhuis stond op in storten. Het secretarie-personeel kon niet langer in zijn bureaux blijven, want dat was levensgevaarlijk. Het is dan ook ovër verschillende kan toren in het stadje „veröistribu- eerd". Een groots plan tot algeheel her stel vond genade bij de minister van Wederopbouw. Het eerste, wat men moest doen, was een nieuwe, zware fundering leggen. Er moesten hon derdtwintig palen m de grond, maar heien was onmogelijk: "net stadhuis zou het, onder de dreunende slagen, hebben begeven. Met behulp van lieren heeft men de palen in de grond geperst. Op de palen kwamen betonnen koppen en daarover zware betonnen verbindingsbalkenen de wankele muren hadden een nieuw, hecht steunpunt. Het is haast niet op te noemen wat £r allemaal moet gebeuren om het Goudse stadhuis weer „bewoon baar" te maken. De ruime vleeshal gelijkvloers, met zijn grappige pi- laartjes en zijn sierlijke, tot voor kort dichtgetimmerde uitbouw waarboven, achter de oude raads zaal, een ruim terras is vrijwel een ruïne, de zijgevels, waarin vroe ger hoogopgaande gothische ramen zaten, zijn door vroegere „herstel lers" grotendeels dichtgemetseld, de achtergevel, lang geleden een fijn getekend trapgeveltje, is verprutst. OUDE TEKENINGEN Gelukkig heeft men op zolder nog tekeningen gevonden die duidelijk aangaven, hoe het stadhuis vroeger is geweest. Die prenten zijn .grond slag geweest voor ir v. d. Steurs restauratieplannen, die ondanks kalk en stof goed vorderen. De oude. prachtige raadszaal, mët zijn gebeeldhouwde marmeren schoor steen en kleurige gobelins,, is weer in zijn oude staat terug gebracht. Hij zal echter in de toekomst uit sluitend dienen als trouw- en ont vangstzaal. En. de vroede vaderen zullen naar de zolder moeten klim men om te beraadslagen over Gou da's belangen. r* Loodgieterspatroons in Ede bijeen EDE. De Nederlandse loodgie ters- en fitterspatroons zijn Woens dag naar Ede getogen voor hun jaar lijks congres, dat in Reehorst werd gehouden. Burgemeester J. J. G. Boot sprak de congresisten toe. De voorzitter, de heer B. J. Lank- kamp uit Vianen bracht naar voren, dat nagenoeg alle collega's thans in de algemene of R.K. bond georgani seerd zijn. Hij deelde mede, dat een rapport betreffende de vorming van een kartel, hetgeen door het hoofd bestuur urgent geacht wordt, aan de afdelingen gezonden zal worden, waarna in Juli een buitengewone le denvergadering zal worden uitge schreven. Urgent is ook de opvoe ring van vakbekwaamheid: de op richting van een dagvakschool in Rotterdam verkeert in vergevorderd stadium. Cursussen, zoals die in Ede door de heer H. W. v. d. Kaay. di recteur van de Gem. Gasfabriek worden gegeven, verdienen algeme ne navolging Wanneer de loodgie ters en de fitters zorgen hun am bacht bekwaam uit te oefenen, be hoeft geen vrees te bestaan, dat de industrie deze ambachtslieden zal verdringen. Des middags werd het congres voortgezet met een uitvoerig refe raat van de heer J. v. Altena, alg. adviseur van het Ec. Instituut voor de Middenstand. Chr. Kantoorbedienden fuseren met verzekerings- personeel De vijftigste alg. vergadering van de Vereniging van Chr. Kantoor- en Han- delspersoccl. delsbetfienden op het Luthers Buiten centrum ..Hoekelum" is Woensdagmor gen \oortgezet. Besloten werd een fusie aan te gaan met de Ned Chr Bond van Verzeke ringsagenten en Ziekenfondsboden. Besloten werd voorts het saldo-werk lozenkas 1941, zijnde 140.398 47 in een nieuw te vormen fonds ter bevordering van' de doorwerking der Chr. sociale gedachte te storten. Het hoofdbestuur zal zich tot het be stuur van het C.N.V. wenden met het verzoek de tarieven voor het vacantie- oord van het C N.V. te Putten naar draagkracht vast te stellen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 4