DO DAT Dit jaar wordt het aantal samenwoningen minder Dringend geld nodig voor t.b.c.-bestrijding FILMS IN AMERSFOORT Dankbare herinnering Deze maand gaan huisvrouwen weer met vacantie Flinke brand in struikgewas Zaterdag 21 Mei 194<>| In 1949 komen waarschijnlijk ruim 250 woningen gereed Hoe ls in Amersfoort de stand van zaken op woningbouwgebied? Een vraag die. misschien niet concreet gesteld, vele Amersfoorters over de lippen zal komen. Vooral die ingezetenen van onze stad, die dagelijks zich moeten behelpen In een beperkte ruimte, en leder uur van de dag moeten ervaren, dat samenwonen, hoe ideaal de sfeer dan ook mag zijn, toch altijd moei lijkheden oplevert. De vrijheid en het verlangen een eigen vrij huls te bezitten, zijn diep In ons volk geworteld. De vraag stellen, is de vraag be antwoorden. Zal dat antwoord be vredigend zijn? Voor velen is het „ja" en voor anderen „neen"! „Ja," voor de burgers die de moeite hebben genomen de wijken, waar wordt gebouwd, te bezoeken. „Neen", voor de mopperaars, die thuis blijven zitten en zich alleen maar verdiepen in eigen zorgen. „Neen" ook voor degenen, die me nen, dat Amersfoort niet zo serieus moet bouwen. Waarom geen com plexen noodwoningen, duplex-wo- ningen en ander vlug-uit-de-grond- te-stampen-huizen neergezet? zo menen zij. Mogen wij er ons in verheugen, dat Amersfoorts gemeentebestuur vóór alles goede woningen wil bou wen? Ja, zeggen wij uit de grond van ons hart. Waarom zou men de mensen, die nu onder de woning nood lijden, opnieuw in huizen zet ten, die op de duur ook niet de levensvreugde van het bezit van een eigen huis opleveren? Hoe goed de noodwoningen en alle daaraan verwante huizen ook mogen zijn ge bouwd, het zijn en blijven noodwo ningen, die met goede sociaal-ver antwoorde woningbouw niets ge meen hebben. De bouwwoede na de eerste wereldoorlog heeft het ons geleerd. Ook toen werden er grote complexen noodwoningen gebouwd. Nu zitten wij nog met deze erfenis, die we eigenlijk al hadden moeten liquideren. Geen revolutie-bouw dus, waar van de gemeente, die zich er mee inlaat, alleen maar de wrange vruchten zal plukken Revolutie bouw, waartegen ook de onlangs overleden binnenhuisarchitect Paul Bromberg vocht. Zegt deze niet in een van zijn geschriften: „Architec tuur is van oudsher Hollands adel geweest." Onze volkshuisvesting was vele landen ten voorbeeld. Met de woningwet van 1901, de eerste in Europa, is de sanering van de volkshuisvesting onversaagd voort geschreden. De verbeterde woon toestanden hebben veel bijgedragen tot het verminderen van de tuber culose: de algemene sterftecijfers en de criminaliteitsstatistiek leverden door de verbetering in de woontoe- Het was de 6e *Mei 25 jaar gele den, dat de Nederlandse dichter C. S. Adema van Scheltema stierf. Ne derlands dichter, kom. kom, zal misschien de letterkundige criticus zeggen, zó hoog slaan we hem nu niet meer aan. Hij heeft zonder twijfel aardige gedichtjes gemaakt, maar daarmee is men nog geen dichter! Wie zo redeneert miskent Ade ma van Scheltema. Hij heeft met zijn eenvoudige, begrijpelijke en te gelijkertijd pak- Vrije woorden kende;.veelal f,J"- gevoelige en melo- van dieuse gedichten \r P c/~ui it een groote invloed ir. r. bt-MUI uitgeoefend op de generatie van de eerste twintig, dertig jaren van de ze eeuw. Op meisjes en jongens, mannen en vrouwen, scholieren, studenten en arbeidersmannen en -vrouwen, op een groter deel van ons volk dan wellicht welke dich ter ook. Daardoor heeft hij aan tal lozen die niet of nog niet toe wa ren aan meer diepzinnige dicht kunst een schoonheidsontroering doen doorleven die zij voor hun verdere bestaan hebben meegedra gen. En niet alleen een schoonheids ontroering, mèèr dan dat Is dit hier volgende eenvoudige gedicht niet het sprekende bewijs van zijn gaven? DE GLIMLACH Het was avond op de heide En de gansche hei was leeg, En de dichte witte hemel En de heide, en 'k zelve zweeg. Langs de wolken en de vlakte Ging de eenzame avondwind, En de heide, en de hemel En mijn eiger hart was blind. Toen ging plots de hemel open En een kleine plek van zon Dreef de wijde heide over. Als een dof-goud medaillon. Wat voor vriendelijke tinten, Wat voor zachte glans dat had, Kan ik niet meer overzeggen Maar het was een warme schat. 'n Schat van liefde uit eene wereld Die daar heel ver achter lag Van een ander, teerder, wereld Waarin ik op eenmaal zag. 'n Wereld vol van louter liefde Die haar zegen neder liet Als de glimlach van een moeder Die haar eerste kindje ziet. 'n Glimlach over deze wereld 'n Lach van liefde en van leed, Als in vage mooie droomen Waar geen morgen meer van weet. Als een droom die 'k zelve droomde Als een lach, die 'k heb gezien Ergens in mijn eenzaam leven Ergens in 'n droom misschien En ik heb het nagekeken Tot de donkere horizon. En ik heb zoolang gezeten Tot ik niet meer denken kon. Ach, toen heb ik het geweten Toen 'k alleen in 't donker zat. 't Was de glimlach van die ééne Van die ik heb liefgehad! standen een belangrijk gunstiger beeld op. Ons land moét op het ge bied van „wonen" echter voorbeel dig b 1 ij v e n. Juist, laten wij een voorbeeld blijven. En zo Nederland dan in alle opzichten niet deze weg wil gaan, laat Amersfoort dan een voorbeeld geven. Wil dat ook zeg gen, dat ons gemeentebestuur ach teraan komt met de oplossing van het woningnoodvraagstuk? Nee, want het is tot nu toe zo, dat Amersfoort met de bouw van goe de woningen toch een goed bouw- gemiddelde noteert. Trouwens, de zorg van ons gemeentebestuur voor een actieve woningpolitiek dateert niet van vandaag of gisteren. Vrijwel onmiddellijk na de bevrijding, toen alles nog onze ker was, is door de oud-wet houder B. Noordewier op door tastende wijze een aanvang ge maakt met de opbouw van de verwoeste woningen in het Soesterkwartier en elders in onze stad. Vij millioen gulden vroeg dat herstel, dat zich vol trok in de periode van Mei 1945 tot December 1946. In die tijd werden elf woningen opge bouwd, 21 noodwoningen gezet en honderden woningen zoda nig hersteld, dat men ze veilig kon betrekken. In 1947 vond dit herstel voort gang en bovendien werden acht nieuwe huizen aan de woningvoor raad toegevoegd. In 1948 waren dat er 76. En dit jaar? Wel, als alles goed gaat, zullen ruim 250 wonin gen gereed komen. Dan mag de vlag® in top, want deze vermeerdering betekent tevens, dat de woningnood vermindert. Er zullen in 1949 meer woningen beschikbaar komen dan de bevolkingsaanwas nodig maakt. Hetgeen zeggen wil, dat het aantal samenwoningen minder wordt. Daarmede is tevens het bewijs ge leverd, dat Amersfoort, wat de aan vulling van de woningvoorraad be treft, op de goede weg is. Over de kwaliteit van de huizen kunnen we kort zijn, want out siders en insiders zijn het er over eens, dat deze prima is. In het Soesterkwartier tuorden ook woningen voor ouden van dagen gebouwd. Dat die daar prettige woninkjes krijgen, is in dit stadium al wel te zien. Kleedgelegenheid bij nieuwe sportterreinen In het uitbreidingsplan voor het Soesterkwartier is in de plantsoen gordel naast een sportterrein tevens een kinderwerktuin gepro jecteerd. De Gemeenteraad zal de kinderwerktuin in verband met de schaarste aan sportterreinen voor lopig als sportterrein te doen aan leggen. De aanleg der beide sportterrei nen is thans vrijwel voltooid. Het ligt in de bedoeling de terreinen omstreeks September in gebruik te doen nemen. Voor de bruikbaar heid der terreinen is evenwel de aanwezigheid van een kleedgele genheid vereist. Aangezien het ene terrein in de toekomst wederom zijn oorspronkelijke bestemming van kinderwerktuin zal herkrijgen, zal de kleedgelegenheid voorshands voor beide sportterreinen dienst moeten doen. Het ontwerp van het kleedge bouwtje hebben B. en W. bij de raadsstukken voor de raadsleden ter inzage gelegd. Indien zij over eenkomstig dit voorstel besluiten, zijn B. en W. voornemens het werk openbaar te doen aanbesteden. Blijkens de bij de raadsstukken ter inzage gelegde begroting wor den de kosten van de uit te voeren werkzaamheden geraamd op f 13.500,-. De ten laste van de ge meente komende kosten zullen in 10 jaren dienen te worden afge schreven. Dit betekent dat de ge wone dienst der gemeentebegroting vanaf 1950 gedurende 10 jaren jaarlijks zal worden belast met een jedrag van f 1350,- wegens een bijdrage aan de kapitaaldienst en voorts wegens rente met een be drag van f 337,50 in 1950, f 303,75 in 1951 en zo vervolgens jaarlijks met f 33,75 aflopend. Deze jaar lijkse lasten zullen door de ge meente worden terugontvangen van de Amersfoortse Sportstich ting, welke het gebouwtje zal ex ploiteren. Vanzelfsprekend zal de Amers foortse Sportstichting aan de ver- eniging(en), die het sportterrein met ingang van 1 zal (zullen) vergoeding DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Comité doet beroep op onze burgerij Het Comité Huisvrouwen met Vacantie schrijft ons: Het vorig jaar met zoveel liefde aangevangen werk, een 120-tal Amersfoortse huismoeders een week met vacantie te sturen, zal ook dit jaar worden voortgezet. Weer zullen in de komende weken Amersfoortse vrouwen uitgezonden worden naar het prachtige vacantie-oord ,,De Pietersberg" te Oosterbeek. De ervaringen hebben ons geleerd, dat het voor de moeders uit grote gezinnen, die dag In dag uit te kampen heb ben met de moeilijkheden van alle dag, van zeer grote betekenis is er eens heerlijk, zonder zorgen uit te zijn. In de eerste plaats zij, die zich elke dag weer uitsloven om alle monden aan het eten te houden, de kousen gestopt te krijgen, het eten op tijd klaar te hebben en al die andere kleine en grote zorgjes hebben, vooral zij zullen uitgezonden worden. Het gaat om d i e vrouwen, die in hun gewone leven zo zelden eraan toekomen de zorgen op zij te schuiven om eens heerlijk uit te zijn. Evenals vorig jaar worden drie groepen van 40 huismoeders uitge zonden, zoveel mogelijk gegroe peerd naar eigen godsdienst of le vensopvatting. Als eerste gaat de Rooms-Katholieke groep, welke reeds op 30 Mei vertrekt en op 4 September 1949 I Juni terug komt. Veertig R.K. vrou- gaan bespelen, een wen onder eigen geestelijke leiding rekening brengen j zullen een heerlijke week doorbren- voor het beschikbaarstellen van een kleedgelegenheid. Een en ander zal in een begro tingswijziging over 1949 opgeno men worden. Resumerend stellen B. en W. de Raad voor: om voor de bouw van een kleedgelegenheid een bedrag van f 13.500,- beschikbaar te wil len stellen. De vier-jarige A. v. P., die Vrij dag van de ene kant van de brug aan de Kamp naar de andere wilde lopen, lette niet op het verkeer. Hij werd aangereden door een auto en liep daarbij een snij wond aan de linkerslaap op. gen daar in Oósterbeek. Als tweede vertrekt de algemene groep en wel van 13 Juni t.m. 18 Juni, ook hier 40 vrouwen bijeen De derde groep bestaat geheel uit vrouwen van prot.-christelijke huize, die onder leiding van mevr. Matzer v. Bloois en Zuster Veiduyn zeker weer een heerlijke tijd tegemoet gaan. Deze groep gaat van 27 Juni t.m. 2 Juli. Het vervoer vindt, evenals vorig jaar, per luxe touringcar plaats, waarvoor dit keer de prachtige nieuwe bus van de f a. Nefkens ge charterd is, die wederom haar volle medewerking verleent. Alle vrouwen worden geheel gra tis uitgezonden, zodat hier veel geld voor nodig is. Wij hopen echter, dank zij de steun van de gehele Amersfoortse burgerij dit geld te verkrijgen. Reeds hebben enkele welwillende stadgenoten een bedrag bijeen gebracht, dat echter nog niet voldoende is om de gehele uitzen ding te bekostigen. Het zou bijzon der jammer zijn, wanneer door ge brek aan gelden, halverwege de uit zending gestopt moest worden. Daarom doen wij een beroep op alle stadgenoten een klein offer te brengen voor dit prachtige werk, wat nu eens een echt Amersfoorts Amateur-artisten treden opnieuw op met geheel nieuw programma Amersfoorters zijn in de loop der eeuwen meer dan één maal opgeroepen om te strijden. Te strijden voor de vrijheid van hun stad en veel later voor de vrijheid van hun land. Dat was dan altijd een strijd tegen een zichtbare vijand: de mens, in wie wij toch eigenlijk onze broeder moesten herkennen. Daarom willen wij die strijd uit ons leVen bannen. En toch.... strijders moeten wij blijven! Strijders tegen de vele onzicht bare vijanden, die de mensheid met ziekten en dood belagen. Het is, tegen een van deze vijanden de tuberculose dat de burgerij wordt opgeroepen. Amersfoort kent nu al ruim veertig jaar een organi satie, die de strijd tegen deze vijand voert: de Amersfoortse Ver eniging tot bestrijding der tuber culose. Omdat deze vereniging zich thans in een periode bevindt, die haar dwingt haar invloedssfeer te beperken,"wordt deze oproep tot de stadsbevolking gericht. Er moet geld komen. Geld om wapentuig te kopen: eieren, melk en andere voedingsmiddelen. Aan deze nobele strijd kan iedereen deel hebben Ja, men I a i er zelfs plezier van beleven, wt. .- neer men slechts op 2 Juni a.s. naar Amicitia komt. 's Avonds om acht uur beginnen de Amersfoortse amateur-artisten daar met de op- Noteert U even voering 'van een geheel nieuw programma van ernst en luim. Ieders antwoord daarop kan al leen maar zijn: „Die avond zullen we in Amicitia zijn." Het gaat om het redden van mensenlevens. Uw aandeel in de strijd is dus het kopen Van een toegangskaart. Zij zijn verkrijgbaar bij: Amers foortse Gemeenschap, Zuidsingel, derde brug, tel. 5190; mevr. Bui- tenrust-Hettema. Prinses Marie- laan 8, tel. 5323; C. Frauenfelder, Borgesiuslaan 36, tel. 6464; mevr. Keyser, Van Limburg Stirumlaan 16, tel. 6273; mevr. Werkman, Utr. weg 10, tel. 3008. „Nieuwe Koers" houdt landdag De Democratisch Socialistische Jongeren Vereniging „Nieuwe Koers" houdt op Hemelvaartsdag, Donderdag 26 Mei a.s. in het Open luchttheater „Birkhoven" een land dag. Ongeveer tweeduizend jonge ren uit alle delen van het land komen die dag met treinen en bus sen naar Amersfoort. Na aankomst wordt een demonstratieve optocht Grand Theater, Snouckaertlaan 7. tel. 4632. „Noodlot". 18 jaar t/m ,- Donderdagavond. Aanvangstijden, gehouden, waarbij de volgende Zondag en Hemelvaartsdag 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30, 6.45 en 9 uur. City Theater. Westsingel 7b tel. 6572. „De laatste barricade". 14 jaar. Aanvangstijden. Zondag en Hemelvaartsdag 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30, 6.45 en uur. Rembrandt-theater Langestr. 129 „Nattigheid". Aanvangstijden. Zondag en Hemelvaartsdag 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur. Vrijdag en Za terdag 2.30, 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30 en 8 uur. Amicitia 8 uur, toneelvoor stelling „De Diesel". Blauwe Week, collecte t.b.v. het hulp- en reddingswerk voor drank slachtoffers. KAB-gebouw, 20 uur:< Ons To neel met „Dicky". rJute zal worden gevolgd: Kon. Wilhelminalaan, Stationsplein, Sta tionsstraat, Sdouckaertlaan, Utrechtsestraat. Varkensmarkt, Westsingel, Kleine Spui, Kleine Koppel, Eemstraat, Puntenburger laan, Pieter Pijperstraat, Soester- weg, Anjerstrrat, Zonnebloem- straat, Birkhoven. In het Openluchttheater zal het woord worden gevoerd door prof. di*. W. Banning uit Driebergen en Joop Voogd uit Haarlem. Marktberichten Aangevoerd werden: 65.000 stuks hoendereieren: 52 biggen; 50 kip pen; 80 jonge hanen; 80 jonge ko nijnen; 60 duiven. Hoendereieren 14.00-14.25 per 100 stuks, kippen 3.50-6.50; jonge hanen 35-1.25; jon ge konijnen 1.25-2.50; biggen 55.00- 70.00. Tennisprogramm a ALTA 1 gaat morgen Spieghel 1 in Bussum bezoeken. Door de 84 nederlaag tegen Thor R.W. 1, dat hierdoor met Spieghel 1 gelijk is gekomen, is het voor de Bussumers van het grootste belang, dat zij de wedstrijd tegen ALTA met grote cijfers winnen. Wij kunnen voor de Amersfoorters dan ook niets anders verwachten dan een zware neder laag. Tevens worden de twee uitge stelde partijen van de wedstrijd ALTA 1Spieghel 1 gespeeld, nl. StasRinkel en de eerste heren- dubbel. Daar Rinkel uit vorm is, is de Amersfoorter o.i. niet kansloos. Wat de andere partijen betreft, ge ven wij de Amersfoorters echter niet veel kans. Misschien, dat de ALTA-dames, evenals in Amers foort, voor een verrassing kunnen zorgen. ALTA 2 ontvangt Joy 2 en moet winnen om in de running te blijven. ALTA 3 krijgt bezoek van haar concurrente Return 5; winnen de Amersfoorters, dan hebben zij een prachtige kans op het kam pioenschap. In Amsterdam verloren zij destijds met 53. 't Stort 1 ontvangt Shot 2 en moet met zo groot mogelijke cijfers win nen, wil het de nek-aan-nek-race met Rhijnauwen 2 in zijn voordeel beslissen. De uitwedstrijd werd met 6—2 gewonnen, 't Stort 2 daaren tegen zal alle zeilen moeten bijzet ten om niet onderaan te eindigen. Het is tegen Spieghel 6 niet kans loos, als de Amersfoortse dames nu ook maar eens voor wat gewonnen partijen zorgen. Leusderpark 1 kan morgen de kampioensvlag hijsen, als het thuis van Chefana 2 weet te winnen. En aangezien dc uitwed strijd met 80 gewonnen werd, be hoeven wij daaraan niet te twijfe len. Ook Leusderpark 2 is door een overwinning op Hoogerheide 3 practisch kampioen. Leusdei park 3 zal trachten revanche te nemen voor de in Utrecht geleden 6—2 ne derlaag tegen Dropshot 6. Sportief 1 gaat de Meent 3 bezoeken Het kan een aardige wedstrijd worden met veel spanning, doch van be lang is hij niet meer. Sportief 2 ontvangt PVW 2 en zal wel aan het kortste eind trekken. Daarentegen zal Sportief 3Mozaik 2 o.i. in een Amersfoortse overwinning eindigen. Op de Volta-banen zal het morgen wel feest zijn, want TEVO 1 heeft aan een gelijk spel tegen KNSM 3 voldoende om zich kampioen te kunnen noemen; de uitwedstrijd werd met 80 gewonnen, er is dus geen vuiltje aan de lucht. TEVO 2 gaat naar Zuilen om tegen de Zui- lense T.C. te spelen, welke wed strijd beslissend zal. zijn voor het kampioenschap. De eerste wedstrijd eindigde in een 44 gelijk spel, we kunnen dus een spannende strijd verwachten. Van dief en diefjesmaat Een bewoner van de B.W.-Laan deed bij de politie aangifte van ver missing van zfo'n rflwiel, dat hij de gehele nacht onbeheerd en ongeslo ten buiten had laten staan. Een ze kere O., verdacht van diefstal en een zekere S., verdacht van heling van metaalwaren uit een fabriek in Amersfoort, zijn in verzekerde be waring gesteld. gebeuren mag worden genoemd. In de komende week zullen een groot aantal collectanten en collectrlces over Amersfoort uitzwermen met lüsten waarop een ieder naar draag-kracht zijn of haar steentje kan bijdragen. Eventueel kunt U ook per giro Uw bijdrage storten en wel op de giro der Rotterdamse Bank no. 2952 ten name van „Huisvrouwen mét Vacantie". Wanneer straks de lijs ten bij U gepresönteerd worden, toont dan Uw gemeenschapsgevoel door zoveel in Uw vermogen ligt bij te dragen voor dit prachtige werk. Een werk waarvan velen uit onze stad de vruchten zullen plukken en dat in het belang van onze gehele stedelijke gemeenschap is. Driejarige drenkeling door postbode gered Het drie-jarig zoontje van de familie V. uit de Oliesteeg, raakte Donderdag in de Luntersebeek tus sen de St. Andriesstraat en de Heerenstraat. De postbode Waanders, die in Plantsoen-West liep, sprong in het water zonder zelfs de zwemkunst machtig te zijn. Het gelukte hem de jongen aan de kant te brengen. Na in het St. Elisabeth's Zieken huis te zijn onderzocht, kon het knaapje weer naar huis worden gebracht. Maison Hartel bestaat vijftig jaar Op 20 Mei 1899 openden de dames Hartel haar maat-atelier aan dc Korte Gracht. Jaren later nam dc firma Hanselaar het bedrjjf over en verplaatste dit naar de Snouckaert laan. Vrijdag bestond de zaak dus vijf tig jaar en de huidige firmanten, die nu al ruim twee-en-een-half jaar de zakelijke leiding in handen heb ben, hadden er een grote feestdag van gemaakt. „Maison Hartel", uitgegroeid tot een confectiezaak van de eerste rang, heeft van vele zijden grote be langstelling ondervonden. Vrienden en relaties kwamen de hele dag door hun gelukwensen aan bieden. Onder hen bevond zich ook mr. Eenhorst namens de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Ul^O-scholieren hadden watersportdag Evenals het vorig jaar hadden de leerlingen van de vierde klassen der U.L.O. school aan het Schoollaantje Donderdag 1.1. hun watersportdag in Loosdrecht. Na een verkenningstocht per motorboot over de uitgestrekte plas sen werd aan de geoefende zwem mers zeilinstructies gegeven. Ten volle werd genoten van wind en wa ter, hoewel dit laatste, voor dege nen, die moesten ervaren, dat een moment van onoplettendheid een onderdompeling kan betekenen, nog fris genoeg was. Een zeer geslaag de dag! 90. Rob maakt van de gelegenheid gebruik om, nu hij toch in Amster dam is en een paar vrije dagen heeft want het duurt nog even voor zijn nieuwe schip zeil klaar is een bezoek te brengen aan het Nederlands Historisch Scheepvaartmuseum. Wat een prachtige col lectie oude scheepsmo dellen. Rob kijkt zijn ogen uit. Nou, die Hol landers konden vroeger ook schepen bouwen, hoor! Dan valt zijn oog op een fraai scheeps- staat-InDeG clipper^Dolphyn" geschenk van is het scheepsmodel, waar hij nu al zo lang Larsen? Het is bijna niet te gelovenEnf mevrouw C J Duin—Touw". En dan valt hij naar zoekt! Deze clipper bevat dus de twee- wat nu? Hij kan toch moeilijk het museum|. van verrassing bijna achterover, want... dat de helft van de sleutel tot de schat van opa Ons dagelijks teveel Een bestuurster van een auto, die op vordering van een opsporings ambtenaar haar wagen niet naar een dichtbijgelegen garage wilde brengen en bovendien geen rijbewijs en rijvergunning kon tonen, werd bekeurd. Bü dc politie werd aangifte ge daan van diefstal van een wandel wagentje ten nadele van een bewo ner van de Kapelweg. Medische dienst Doktoren alleen te raadplegen bij spoedgevallen: J. A. Hendriks, Tesselschadelaan 3, tel. 6013; dr. Kuiper, Spoorstraat 5, tel. 5625. Verloskundigen: A. G. F. Perk, H. v. Viandestraat 2, tel. 5086; N. Vernhout, .Soesterveg 232, telef. 3374. Apotheken: Keijser, Langestraat 9, tel. 6807; Kraan, Oude Soester- weg 89, tel. 4893. 7ierduizend m2 werd prooi der vlammen De brandweer werd Vrijdagmid dag gealarmeerd voor een bos brand tegenover het koetshuis van „Nimmerdor" aan de Arnhemse- weg. Het bleek, dat struikgewas ter oppervlakte van circa 4000 M2 in lichter laaie stond. Doordat de wind sterk was en zich geweldig veel rook ontwikkelde, die tussen de struiken bleef hangen, was het geen gemakkelijke taak het vuur te doven. Zeventien man geassis teerd door enkele vrouwen, heb ben van kwart voor drie tot kwart over zes moeten werken om het vuur geheel en al meester te wor den. Om kwart over zes bleven drie man achter om het nog smeu lende hout en gras te doven en om bij een eventuele windvlaag, het oplaaiende vuur weer met zand te bestrooien. De brand strekte zich uit van de zijde van het Koetshuis tot aan het Quickveld aan de Dor- resteinsesteeg. Vermoedelijk is de brand ont staan, nadat wat kinderen aan het vuurtje stoken geweest waren. Kosten noodvoorziening vrijwillig samenwonen Aangezien het ontbreken van een dergelijke regeling algemeen als een onbillijkheid werd beschouwd, terwijl bovendien daardoor een doelmatige verdeling van woon ruimte nadelig werd beïnvloed, is bij ministeriële beschikking de mo gelijkheid tot vergoeding der kosten van noodvoorzieningen uitgebreid tot de samenwoningen, welke op basis van vrijwilligheid tot stand zijn gakomen, aldus B. en W. aan de raad. Door het rijk wordt aan de ge meente een tegemoetkoming ver leend van 75% van de door de ge meente werkelijk betaalde vergoe ding tot een maximumbedrag van 300.per geval. In de verhuiskosten verleeft het rijk een tegemoetkoming van 50% der huurwaarde der ontruimde wo ning of woninggedeelte, vastgesteld overeenkomstig de wet op de per sonele belasting 1896. Wij stellen u voor, ter bestrijding van de uit deze nieuwe regeling voortvloeiende kosten, een crediet van 10.000,t<? verlenen. Burgerlijke Stand Geboren: Aart, z. v. A Hopman en G. de Graaf; Gerard, z. v. J. Ber- culo en B. E. C. v. Renselaar; Maria Sophia Martina, d. v. A. C. v. Hol land en B Droogers. Overleden: Charlotte Decker, oud 42 jr.. geh. m. W. L. J. M. v. Doo- ren; Harmina Lamberdina Gijsbert- sen, 1 jr.; Jan Ising, 3 maanden. Togol helpt eo«l tegen rbeumellek. «pit, liehlat, griep, hoofd- pUoeh. Togel lost urine- en Is Met'scha delijk voor raang of hart. •Veem nog heden proef. BU Apoth. onDrojr fO.SJ. (Ingez. Med.) ^Ms^érwnïddeMatH U G G E N VLIEGEN radicaal uitroeit de practischevoordelige stuilzak 65 Ingrid Bergman in Ontspoord Herinner^ U zich die kostelijke Oom Chris uit de film „I remember Mama" nog? Als dat zo is, dan zult U, indien ge deze week naar het Grand Theatre gaat, ongetwijfeld stilletjes lachen, wanneer ge in de Franse zenuwarts dr. Rameau de zelfde oom Chris herkent. Hij heeft maar een bescheiden rolletje in „Ontspoord" en toch is het een ple zier hem (Oscar Homolka) te zien spelen. Hij brengt wat prettige sfeer in een overigens nogal be klemmende film. zo één met han den, die naar slachtoffers tasten, met hevige donderslagen en waan zinnige, op moord beluste mensen, met messen, die glinsteren in het maanlicht en een man, die onschul dig ter dood wordt veroordeeld. Ingrid Bergman speelt er de vrouwelijke hoofdrol in. De film werd in 1941 gemaakt, dus eigenlijk in de periode, waarin Bergman naam begon te maken. Haar spel is nog niet zo rijp als in latere films. Robert Montgomery en George San ders zijn twee goede tegenspelers. „Ontspoord" zal door mensen, die van het soort houden, gunstig be oordeeld worden. ,.De laatste barricade" Onder de wat vage titel „De laatste barricade" draait van de week in het City-theater een film over de strijd van de gouddelvers in Australië in de vorige eeuw om burgerrecht in de uitgebreidste zin van het woord. De rolprent brengt evenveel spanning en even veel emotie als de eerste' de beste cowboyfilm en is trouwens over het geheel genomen van dezelfde allure. Gevechten tussen de „diggers" en soldaten worden afgewisseld door hartroerende scènes in het k^mp van hen, die voor „oproerlingen" worden uitgekreten. Wat blijkt ware manhaftigheid toch moeilijk te spe len. Een film om eens lekker ach terover in Uw stoel geleund naar te kijken, zonder al te veel te denken. Nattigheid Ter afwisseling van de gewone cowboy-kost, wordt deze week in het Rembrandt een „Formby-film" vertoond. „Nattigheid" heet deze rolprent, die reeds eerder in Amers foort. tijdens de „Snip en Snap- revue" in het Grand Theatex, daar in de middagvoorstelling heeft ge draaid. Voor de Formby-bewón- deraars moet de titel alleen al vol doende zijn. Predikbeurten Christian Science Society. RHBS Thorbeckeplein 1 vm, 10 uur. Ned. dienst, 11.15 Eng. diénst. Geref. Kerk L. Vrouwestraat 10 uur dr. N H Ridderbos; 5.30 uur ds. W G Berkhof f. L. Costerplein; 9 uur ds. D A Zijlstra; 5.30 uur dr. N H Ridderbos. Tulpstraat 9 uur ds. W G Berkhoff; 5.30 uur ds. D. A. Zijlstra. Geref. Kerk (art. 31) Zuidsingel 10 uur ds. E. T. v. d. Born. 5.30 ds. J A Vink; Westerkerk, 10" uur ds. J. A. Vink, 5.30 ds. E. T. v d. Bron. Geref. Gem. Stoovestraat 10 en 5 uur Leesdienst. Hemelvaartsdag 7 uur ds. Van de Berg (Utrecht) Zaterdag 28 Mei de heer Vergunst (Leiden). Rem. Gem. 10.30 dr. R. Miede- ma. Evang. Luth. Gem. ds. Makking (Leiden). Ver. van Vrijz. Herv. 10.30 uur. Gasthuiskerk ds. C J Ruitenberg (Den Haag). Gebouw Speeltuin Soesterkwartier ds. H de Boer (Zwolle). Oud Geref. Gem. Muurhuizen 9 30 en 5 uur -Godsdienstoefening. Hemelvaartsdag 5 uur ds. D van Leeuwen (Loenen aan de Vecht). Vrije Evang. Gem. 10 uur De Doe len Havik de heer Klarenbeek (Utrecht) 8 uur Appelweg ds. van Bruggen (Utrecht). Chr. Geref. Kerk 10 en 17 uur ds. J. Drenth'. Doopsgez. üem. ds. S. Gosses Gzn. Verg. van Gelovigen. 10 uur Eredienst. 17 uur pred. des Woords. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste dagen. 10.30 en 17 uur Dienst. Oud Kath. Kerk 10 uur H. Mis 6.30 uur Vespers. Vrije Kath. Kerk 10.30 uur H. Mis. Leger des Heils 10 uur Majoor Bqrteling. 7 uur Openluchtsamen komst. Langestraat bij Postkantoor 8 uur Majoor Barteling. Zaterdag van 8 tot 9.30 uur Straatzang Eem straat. Herv. Kerk. In alle diensten col lecte. Bonden voor Evangelisaties van het evangelisatiewerk. St. Joriskerk (Hof 1) vm, 10 uur ds. Hadders. Jeugddienst; nm. 5 uur ds. Vermaas. Nieuwe kerk (Leusderweg 110) vm. 10 uur ds. Vermaas; nm. 7 uur ds. A. Steenb'eek. Emma-kerk (O. Soesterweg 131) vm. 9 uur ds. A Steenbeek: vm. 10.30 uur ds. A. Steenbeek; nm. 5 uur ds. Hadders. Bergkerk (voorlopig Gymna sium) (Groen van Prinstererl. 33) vm. 10.30 uur ds. M L W Schoch (Rotterdam); nm. 7 uur ds. Braak_ man. Kapel Zon en Schild (Utrecht- scheweg 266) vm. 10 uur ds. Bout. Rusthuis „De Lichtenberg" (Utrechtscheweg 299) vm. 10.30 uiir ds. Gerritsen. Jongerendiensten Kerk (Appelweg) vm. 10.30 uur de heer J F Grimm. Wijkgebouw (L. Costerplein 14) vm. 10.30 uur de heer C. Vos. Gebouw Immanuel (Tulpstr.) vm. 10.30 uur de heer H. Schuring. Jeugdhuis (Z. Singel), vm. 10 uur de heer A van Woudenberg. Huwelijksinzegening St. Joriskerk. Dinsdag 24 Mei vm. 11.30 uur dr. Lekkerkerker. Nieuwe Kerk. Dinsdag 24 Mei vm. 11 uur ds. Vermaas. Zondagsscholen Bethel (Eemstraat 99) 10.30 11.30 uur; Chr. School Kruiskamp 1011.15 uur; Gabrie Mehen- school Plantsoen Z., 1011.15 uur; Wijkgebouw (L. Costerplein 14) 121 en 23 uur; Openlucht- school (Hobbemastr.) 10.3011.30 en 121 uur: Chr. School (Rozen- str.) 10.3011.30 uur; Filalethes (Havik) 23 uur; Kapel Zon en Schild 11.45—12.45 uur; Chr. School (v. Effenlaan) 1011.15 uur; Zonnebloemstjaat (O.L. School) 10.3011.30 uur; Joan. v. Dieststraat (Chr. School) 10.15 11.15 uur; Westhill-kinderdiensten (Bergkwartier); 68 jaar 10.30, Heinsiuslaan 1 911 ja.r: 10.30 11.30 uur Utrechtseweg 106. HOOGLAND vm. 10 uur ds. Jellema. LEUSDEN vm 10 uur ds. Hof stede. Hemelvaartsdag St. Joriskerk (Hof 1) vm. 10 uur ds. v d Pol (Ede). Nieuwe kerk (Leusderweg 110) vm. 10 uur ds. Gerritsen. Emma-kerk (O. Soesterweg 131) vm. 9 uur ds. Koolhaas. Bergkerk (voorlopig Gymna sium) (Groen van Prinstererlaan 33) vm. 10.30 uur ds. Braakman. Kapel Zon cn Schild (Utrechtse- weg 266) vm. 10 uur ds. Bout. Joiïgerendienst Kerk (Appelweg) vm. 10.30 uur de heer M. W. Knegt. HOOGLAND vm. 10 uur ds. Jellema LEUSDEN vm. 10 uur ds. Hof stede. Kaasmarkt Leeuwarden LEEUWARDEN. 20 Mei. Kaas Gouda volvet f 1.59f 1.60. Edam mer 40 plus f 1.41—f 1.42. Stem ming kalm.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2