GRAND THEATRE „BATHING BEAUTY Christen-onderofficieren Amersfoort bij in een Noteert U even Brand aan de Koppel DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Speeltuincentrale wil drie clubhuizen bouwen Ontwerp-uitbreidingsplan voor stadskern komt in Raad Laat boeken Uw vrienden zijn Hoogland tje' W cudenberg ia nisd te usüwanqm „NOODLOT" COMMISSARISPLAATS 2 Dinsdag 24 Mei 1949 Begroetingsavond ging aan vergadering vooraf Ter inleiding van de 47ste Algemene Vergadering der Nat. Christen Onderofficieren Ver eniging (N.C.O.O.V.), vond gis teravond in het C.M.C. Lange Beekstraat, een begroetings avond plaats, voor welke gele genheid vele O.O. vergezeld waren van hun dames, 't Was er vol, maar niettemin heerste er een uitstekende sfeer. Uit alle delen van het land naar de Kcistad gekomen, ontmoetten vele oude bekenden elkaar en werden herinneringen aan ver vlogen tijden opgehaald. De ontvangende afdeling, die bij monde van zijn secretaris, de heer W. Verspuy, de aanwezigen harte lijk welkom toeriep, betoonde zich een gulle gastvrouwe, en de rege lingscommissie mocht dan ook te recht van de voorzitter der N.C. O.O.V., de adj.-O.O. F. v. d. Meu- len, hiervoor een pluimpje ontvan gen. De sergeanten J. Bank, piano en R. Schell, viool, verzorgden het mu zikale gedeelte, terwijl de adj. v. d. Bijl en sergt.-maj. P. J. de Bildt van Harderwijk zich ontpop ten als goede declamators. Niet alleen echter aan het aange name, ook aan het nuttige was plaats gegeven. Het H.B.-lid, de heer J. Mensink, behandelde het onderwerp: Levens- en wereldbe schouwing. Tegen de christelijke levensbeschouwing, die in tegen stelling tot andere levensbeschou wingen niet uit de mens voortkomt, doch in Christus zijn oorsprong vindt, is veel verzet, ja, ze wordt zelfs in vele landen als gevaarlijk gebrandmerkt. De oorzaak der ve lerlei levensbeschouwing ligt in de zonde. Een andere levensbeschou wing dan de Christelijke kunnen wij niet accepteren. Met onze Christelijke levensbeschouwing staan wij midden in cle wereld, ver volgde spr. Wij hebben een bood schap voor de wereld, als belijders van Christus. Een getuigenis via de kerk, maar ook in onze vereniging. Niet alleen een heilsboodschap, doch ook een voor het publieke leven. Wij willen het gehele terrein van het leven opeisen voor Jezus Chris tus. Met Gods Woord als richtsnoer stellen wij onze Christelijke sociale beginselen vast. Onze Chr. levens beschouwing is waard ervoor in het strijdperk te treden. Wij strijden voor een rechtvaardige zaak, be sloot de heer Mensink, De vergade ring werd o.a. bijgewoond door de legerpredikant majoor J. Matzer van Bloois en overste Ziedses des Plantes. die de N.C.O.V. vertegen woordigde. Airghost draaide films in de openlucht De eerste Nederlandse Luchtpro- jectie Onderneming „Airghost", een onderneming, die zorg draagt voor openlucht-filmprojectie van cul tuurfilms, bedrijfsfilms en projec tieplaatjes, maakt momenteel met een équipe, bestaande uit drie crème geschilderde filmprojectie- wagens en tien man personeel, een 2'/,-maandelijkse trip door ons land. Maandag bezocht deze groep onze stad voor het geven van een voorstelling op het terrein aan de Hellestraat. De belangstelling was Commando-auto brandweer 9 „Morris" biedt nieuwe wagen aan B. en W. ontvingen van J. J. Mo- lenaar's Automobielbedrijf n.v. de volgende brief: „Het in de plaatselijke pers ver schenen verslag van de Gemeente raadsvergadering van 3 dezer is voor ons aanleiding geweest, de Morris ,,Ten", vroeger bij de Ge meentelijke Brandweer in gebruik, door een expert van de A.N.W.B. te laten onderzoeken, teneindé over een onpartijdig oordeel te kunnen beschikken omtrent de hoedanighe den van deze wagen. Wij stellen er prijs op. U het ex pertise-rapport hierbij ingesloten te doen toekomen en wij vertrouwen, dat U hieruit moge blijken, dat de te berde gebrachte klachten over deze wagen, zacht gezegd, ongegrond en overdreven waren. Om evenwel uit deze, voor u ook moeilijke zaak te geraken, stellen wij u voor, een andere Morris, ten behoeve van de Gemeentelijke Brandweer, te Uwer beschikking te stéllen." Door dit aanbod van genoemde n.v., waarvan B. en W. de coulance zeer op prijs stellen, zal de gemeen te zonder kosten in het bezit komen van een nieuwe gelijksoortige auto. B. en.W. stellen de raad daarom voor de verkoop van de commando auto te aanvaarden. Politie arresteerde vier mannen Door de politie werd aangehou den een zekere M. uit Amersfoort, die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van 60 ten nadéle Van zijn schoonzuster. Hij is naar Utrecht overgebracht. Eveneens werden drie Amster dammers aangehouden van resp. 34, 47 en 34 jaar, die in diverse grote plaatsen in Nederland, o.a. Amersfoort, stenen door etalage ruiten gooiden en dan hun slag sloegen. Zij zijn in verzekerde be waring gesteld. GRAND THEATRE: Woensdag 25 Mei. 2.30, 6.45 en 9 uur, Hemel vaartsdag 2, 4.15. 6 45 cn 9 uur, „Bathing Beauty" (alle leeftij den). City Theater: Dinsdag t/m Don derdag „Miranda", aanv. tijden: 2.306.45 en 9 uur, Hemelvaarts dag 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Dinsdag en Woensdag 24 en 25 Mei, 2.30, 6.45 en 9 uur. Hemelvaartsdag 2. 4.15, 6,45 en 9 uur „Desperado's" 24 MEI: Amicitia, 19.30 feestavond „Amersfortia". Monopole, 8 uur, Europese Fe deralisten, grote openbard bij eenkomst. 25 MEI: Nieuw Amsvorde, 7.30 Ned. Ver. van Spoor- en Tramweg personeel, afd. Amersfoort, bij zondere bijeenkomst. 26 MEI: Openlucht Theater „Birkho ven'' DSJV „De Nieuwe Koers" landdag. Bakhoven Jeugdtournooi APWC 27 MEI: Néd. Ver. van Huisvrouwen excursie naar linnenfabriek. Openbare Leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur: Uitlening voor kinde ren: Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2.304.30 uur: Leeszaal dage lijks van 1012.30 en 25 uur; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 710 uur. R.K. Openbare Leeszaal, Weijerstraat 2. Geopend van 101 cn 2.305.45 uur. Maandag en Vrij dag 7—9 uur. Uitlening van 11—12.30 uur. Hét voor Donderdag 26 Mei a s. aangekondigde concert in de Markt hal moet wegens redenen van orga nisatorische aard verplaatst worden naar Donderdag 9 Juni, op welke datum het met medewerking van de Amcrsfoortse Orkestvereniging zal Worden gegeven. Brandweer kon loods gedeeltelijk redden De brandweer v/erd omstreeks half twee in de afgelopen nacht gealarmeerd voor een brand, die zou zijn uitgebroken in een loods aan de Grote Koppel. Een in de Eem liggende beurtvaartschipper had rook zien opstijgen uit een houten loods, gelegen naast de ga rage van de heer E. Baleka. Hij voer met zijn schip naar de over kant van de Eem, om zich op de hoogte te stellen. Direct waar schuwde hij de brandweer, die met groot materiaal verscheen. De brand had inmiddels een dreigende omvang aangenomen en men vreesde aanvankelijk, voor het behoud van de belendende panden. Energiek begon de brand weer onder leiding van comman dant A. Ch. Bijleveld met de blus- singswerkzaamheden. Drie stralen, die via de nieuwe autospuit door het water uit de Eem werden ge voed, werden op de vuurhaard ge richt. De brandweerlieden waren na ongeveer drie kwartier blussen de brand meester en de bewoner van het belendende pand, de heer Bakker, kon zijn op straat staande tafels, stoelen en ander meubilair weer naar binnen dragen. Wij vernemen, dat in de loods een fabriekje was ondergebracht, waarin koffiemolens, zeven en an dere huishoudelijke artikelen wer den gefabriceerd. De brandweer had aanvankelijk enige moeite het vuur te bedwin gen, doordat in de houten loods licht ontbrandbare stoffen, zoals textiel, ribkarton, jutezakken, vod den en chemicaliën waren opge slagen. De loods, die een afmeting had van ongeveer veertig bij acht meter, kon door het snelle ingrij pen voor een derde deel gespaard blijven. De loods was vermoedelijk niet tegen brandschade verzekerd. Rest ons nog te vermelden, dat de blus- singswerkzaamheden werden bij gewoond door de hoofd-inspecteur van politie, de heer G. J. Backer. (Tvgez. Mod.) MIJNHARDTJES <p wekken op bij geestelijke en lichamelijke vermoeidheid en verdrijven allerlei pijnen. matig. Op het veld was een groot doek opgesteld van acht bij zes meter, waarop omstreeks negen uur voor namelijk reclame-films over Neder landse ondernemingen werden ver toond. Enkele aardige tekenfilmpjes draaiden ter afwisseling. De chef van de équipe, de heer Fr. Schelen, vertelde ons het een en ander over de tochten, die zij nu al bijna door geheel Nederland hebben gemaakt en die tot 22 Juni zullen duren. Ook het buitenland, n.l. Zwitserland, heeft kennis ge maakt met deze onderneming en over drie maanden, zo zei de heer Schelen, staat een uitstapje naar Scandinavië op het programma. In de projectiewagen zagen wij de nieuwste snufjes op radio- en film gebied, die voor het doel „liefde opwekken voor eigen land en be vorderen van handel en industrie" door Philips uit Eindhoven welwil lend waren afgestaan. Zo zagen wij een kortegolfzender en een zoge naamde „Sonefil Recording", die het mogelijk maken om opgevangen klanken en gesprekken direct door middel van 12 luidsprekers uit te zenden. Iedere dag doen we een andere stad aan, zo vertelde de heer Schelen en overal trekken deze films grote belangstelling. Hoofd zaak is natuurlijk de reclame, die wij maken voor fabrieken, vervolg de hij, maar ook opnamen van de feestversieringen tijdens de Kro ningsfeesten in Amsterdam werden door ons opgenomen. 92 Rob laat een paar duidelijke fotocopieen van het kaartje maken sn is vast besloten naar le Stille Oceaan te va ren. „En wat ga jij doen, Toon?" vraagt nij. „Wat ik ga doen, Rob?" zegt zijn oude vriend, „je denkt toch zeker niet, dat ik je in de steek laat? Ik ga met te mee Dat wordt een :arweitje voor twee man, hoor." Nou, daar had Rob al min of meer op gerekend. Dan bre ken drukke dagen aan. De „Vrijheid III" moet worden uitgerust voor een reis, die zeker een half jaar zal duren herfstdag wanneer de „Vrijheid III" de ha- en daar komt heel wat bij kijken. Maar na ven van IJmuiden uitvaart en koers zet naar de ™ng van de zee t onder zun voeten een week kan Rob de zeilen hijsen: de grote liet Zuiden, De weerberichten zijn gunstig, er voelt, is er geen gelukkiger man ter wereld dag is aangebroken. Het is een prachtige waait een stevige N.O.-wind en nu Rob weer dan hij. Verstoorde nachtrust In de woning van bakker V. aan de Arnhemsestraat hing gisteravond een rooklucht. Dé bakker was er niet erg gerust op en kon het in zijn bed niet uithouden. Hij inspecteerde de werkplaats, ging weer naar bed, stond opnieuw op en stelde een on derzoek in op de vliering. Alles tevergeefs. De heer V. heeft het er toen maar bij gelaten. Hij zocht zijn kooi weer op en viel in slaap. Twéé uur lag de bak ker in Morpheus' armen. Plotseling werd hij weer wakker en bemerkte tot zijn grote schrik, dat de slaap kamer vol rook stond. De oorzaak was nu snel vastge steld, want dc peluw van V.'s bed. die een dag lang in het zonnetje had gelegen, was dé rookverwekster. De bakker greep snel in, gooide de pe luw uit het raam en smeet er em mers water over. De brandweer kwam er nog aan te pas, maar het bleef gelukkig bij rook. B. cn W. stellen voor vijftien mille te lenen In eon adres aan de raad van de Amersfoortse speeltuin centrale (sectie speeltuinen van de Amcrsfoortse ge meenschap). wordt een bedrag van maximum f 15.000 renteloos voorschot aan de gemeente gevraagd om een drietal clubgebouwen te doen oprich ten. De terugbetaling hiervan zal met f 1000 per jaar geschieden uit het van de gemeente ten behoeve van het speel tuinwerk te ontvangen subsidie. Hoewel het subsidie dat door de ge meente beschikbaar wordt gesteld, be stemd is ten behoeve van het eigen, iijke speeltuinwerk niet voor spcel- werktuigen en clubgebouwen zijn B. en W. van oordeel dat er geen be zwaar tegen bestaat, de betaling van het subsidie ruimer te zien cn hier onder voon het vervolg het gehele werk ten behoeve van de kinderen, door de speeltuinverenigingen onder nomen, te begrijpen. Voor het.winter werk vooral is een clubgebouw onont beerlijk en B. en W. zijn dan ook van mening dat dit winterwerk van der mate belang is, dat dc gemeente hier voor haar medewerking behoort te geven. Aangezien de gebouwtjes aan zekere eisen, ook in acsthetisch op- De Raad van Amersfoort komt Dins dag 31 Mei a.s. des avonds om 7 uur ln openbare vergadering bijeen. De vol gende agenda is samengesteld: 1 Onderzoek geloofsbrief van het nieuw benoemde lid van de Raad me vrouw E. Rekers geb. Lodder. 2. Notulen 3. Ingekomen stukken. 4 Voorstel van B. en W. tot het doen gebruiken van de gymnastieklokalen van de Rijks Hogere Burgerschool op beoaalde uren ten behoeve van dc schoolvereniging ..Pallas Athene" (ge drukte verzameling nr. 86). 5. Voorstel van B en W tot vast stelling van een verordening regelende de toekenning van gemeentelijke stu diebeurzen (gedrukte verzameling nr. 03); 0. Voorstel van B. on W om de ver koop van de commando-auto der brand weer alsnog goed te keuren en de nieu we aangeboden auto te aanvaarden (Gedrukte verzameling nr. 02). 7 Voorstel van B cn W. tot aan schaffing van een derde ambulance-auto voor dc gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst (Gedrukte verza meling nr. 84). 8 Voorstel van B en W. om een crediet te verlenen voor het aanschaf fen van een auto voor de stichting Cen trale Woningzorg (gedrukte verzame ling nr. 94). 9 Advies van B en W. betreffende de aankoop van een vuilnisauto voor de straatveeedlenst (Gedrukte verzame ling nr. 83). 10. Voorstel van B. cn W. tot ver koop van een gedeelte van het op het terrein van dc reinigingsdienst opge stelde persgasstatlon (Gedrukte verza meling nr. 85). 11. Voorstel van B. en W. tot onder handse aanbesteding van de bouw van een gashouder en verstrekking van een aanvullend crediet van 160.000 - ln verband met deze bouw (Gedrukte ver zameling nr. 89). 12. Advies van B. en W. naar aan leiding van het voorstel van het lid van de raad. de heer K. ter Burg. be treffende herziening van de gasprUzen (Gedrukte verzameling nr. 74). 13 Voorstel van B. en W. om een crediet te verlenen voor vergoeding der kosten van noodvoorzieningen bij vrij willige samenwoning (Gedrukte verza meling nr 87). 14. Voorstel van B en W. tot goed keuring van de begroting over 1949 der ..Stichting tot oprichting cn Instandhou ding van mcdisch-opvocdkundlge bu reaux" en tot subsidiëring van die stichting (Gedrukte verzameling nr. 80) 15. Voorstel van B, cn W tot wij ziging van de statuten der ..Stichting tot oprichting en lnsiandhoudlng van medlsch-opvoedkundlge bureaux" (Ge drukte verzameling nr. 76) 16 Voorstel van B en W. om aan de Amcrsfoortse Gemeenschap voor de Amersfoortse speeltuin-centrale een be drag van maximaal I 15 000 renteloos voorschot te verstrekken ten behoeve \an dc bouw van een drietal clubge bouwen voor het speeltuinwerk (Ge drukte verzameling nr. 91). 17 Voorstel van B. en W tot wijzi ging van dc verordening op de heffing van begraafrechten (Gedrukte verza- mcHng^^^ van b. en W tot wijzi ging van de uren van openstelling van de automarkt. (Gedrukte verzameling n,*19. ^Behandeling van de door het lid van de raad de heer Vis voorgestelde interpellatie betreffende de hoeveelheid bouwrijpe grond waarover de gemeen te Amersfoort beschikt en welke maat regelen zijn of zullen worden genomen om de woningbouw in de eerstvolgende vijl Jaar uit te voeren. 20 Voorstel van B. en W. tot voor- lopigc vaststelling van het ontwerp- uitbreidingsplan voor de stadskern der gemeente Amersfoort (Gedrukte ver zameling nr. 77). 21. Voorstel van B. en W. om een crediet te verlenen voor het leveren en plaatsen van een nieuwe norton ten behoeve van de watervoorziening van het bosbad (gedrukte verzameling no. 96) 22. Voorstel van B. en W. om een crediet te verlenen voor verbreding van de Bergstraat (gedrukte verzameling 75) 23. Voorstel van B en W. om een cre diet te verlenen voor verbetering van het perceel Utrcchtseweg 17 (Neder- berg) (Gedrukte verzameling nr 78). 24 Voorstel van B. en W. om een cre diet te verlenen voor de bouw van 100 montagewoningen (Gedrukte verznme- llng nr. 97). 25. Voorstel van B cn W. voor het inrichten van een woning in het voor malige politicbureau. (Gedrukte ver zameling nr. 98). 20 Voorstel van B. en W. om een crediet te verlenen voor de bouw van een kleedgelegenheid voor dc sportter reinen in het Soesterkwartlcr (Gedruk te verzameling nr. 88). 27. Voorstel van B. en W. tot ophef fing van het reservefonds pensioenen (Gedrukte verzameling nr. 99). 28. Voorstel van B. cn W. tot wijzi ging van de semeente-begrotlngen dienst 1948 en 1949. 29. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van de Jaarltfkse pachtsommen over de pachtjaren 1949, 1950 en 1951 voor een perceel tuingrond, enz 30. Voorstel van B en W. tot aan koop van J. J Laseur van een huls c.a. aan het Hoevelakense voetpad cn een complex bouwland, welland en weg gelegen als voren. 31. Voorstel van B cn W. tot aan koop van een complex bouw. en wei land enzgelegen op dc z g. Horse- weide (Krulskamp), ln eigendom toe behorende aan het R.K. Liefdehuis St. Josephgesticht. 32. Voorstel van E. cn W tot aan koop van een perceel bouwland, gele gen aan de Krulskamp, van tie N.V. Hollandsche Voorschotbank, gevestigd te Haarlem. 33. Voorstel van B. en W tot aan koop van de percelen Molenbuurt nrs. 1117 en Woestljgerweg nrs 112 en 114 van mevrouw de wed. J. Heilijgers 34. Voorstel van B. en W. tot over name van stroken grond aan de Berg straat. 35. Voorstel van B. en W. tot over name van stroken grond aan de Korte Bergstraat, ter verbreding van die straat. 36. Voorstel van B. en W. tot over neming van stroken grond, benodigd voor verbreding van dc Vlasakkerweg. 37. Voorstel van B. en W. tot over neming van P. K. van Eljkelenburg van voor weg. en plantsoenaanleg gebezigde gronden gelegen ln het Leusderkwar- tier. 38. Voorstel van B. en W. tot het hu ren van de consistoriekamer van de Ned. Herv. kerk aan de Leusderweg ten behoeve van een consultatiebureau voor zuigelingen (Gedrukte verzame ling nr. 81). 39. Voorstel van B. en W. tot ver huring van lokalen in dc z.g. Dleven- toren aan G. Adriaans c.s. (Gedrukte verzameling nr. 82). 40 Voorstel van B. cn W. tot ver huur aan K N. de Voogd van een strookje grond, gelegen aan dc Eem- straat hoek Puntenburgerlaan. 41. Voorstel van B en W. tot ver huur aan de ..Stichting tot oprichting en Instandhouding van modisch-opvoed- kundlge bureaux" van het perceel Hel lestraat 8a 42. Voorstel van B en W. tot ver huur van een lokaal ln de Koppelpoort (voorm. Kommiezenwacht) aan A. Jag- tenberg. 43. Voorstel van B. en W. tot ver koop aan A Th. van Poorten van een perceel bouwterrein aan dc Hugo dc Grootlaan. 44. Voorstel van B en W. tot ver koop aan M. J Arntzen van een strookje grond, gelegen nabij de Bloem- weg. zicht, moeten voldoen, zal dc dienst gemeentewerken worden ingeschakeld voor het ontwerpen van de tekeningen hiervoor, terwijl ook het toezicht op de bouw in handen van deze dienst moet worden gesteld, Het ligt in de be. doeling de materiaicn door de gemeen te te doen leveren cn de bouw met eigen krachten door do speeltuin cen trale te doen geschieden, waardoor het niet nodig zal zijn hiervoor arbeids lonen te doen uitgeven. Dit Is een lof waardig streven hetgeen moet worden gestimuleerd. De keuze van de tuinen waar de ge bouwen worden opgericht, wordt ln overleg met het bestuur van dc speel tuin centrale vastgesteld. B. en W. stellen de raad voor do ge vraagde lening te verstrekken. Lijstnummers voor raadsverkiezing De ingeleverde lijsten van candi- daten voor de op 22 Juni 1949 te houden stemming ter verkiezing van de leden van de raad van Amers foort werden heden door het cen traal stembureau genummerd als volgti Lijst No. 1. J. Koopman: 2. J. A. G. Aldérs; 3. H van Galen Last; 4. G. Wielinga; 5. R. Kok; 6. J. Schep; 7. N. W. Schreuder en 8. W. van Apeldoorn. Achter de lijstnummers plaatsten wij dc namen van dc lijstaanvoer ders. Mestvaalt ging branden Vermoedelijk door broei, ontstond gisteren brand in de mestvaalt van de Geméente Reiniging aan de Hoog landse weg. De brandweer had het vuur spoe dig bedwongen. Burgerlijke Stand 23 Mei. Geboren: Johannes Wouter, z. v. J. H. Verbeek en B. C. Hanselaar; Jacob René, z. v. L. L. v. d. Veen en E. v. Veen; Petrus Johannes, z. v. P. J. Schermer en G. P. A. Brü- ning; Adrianus Gerrit, z. v. J. J. Laseur en A. v. Ravenhorst; Truus, d. v. A. Koolaard en S. Jagtenberg; Paul Johan, z. v. M. Steevensz en I. N. Schuurman; Christophorus Maria, d. v. E. H. Versteeg en G. P. M. Speerstra; Gijsbert Harry, z. v. G. ten Hoven en N. E. E. van Zanten. Getrouwd: J. J. M. Breij en M. P. Stillebroer. Gevaarlijk rijden J. v. K., uit Amersfoort, die onder invloed van sterke drank een auto had bestuurd te Putten, werd door de kantonrechter veroordeeld tot veertien dagen hechtenis met ont zegging van de bevoegdheid motor rijtuigen te besturen voor de tijd van drie maanden. H(j kwam van dit vonnis in hoger beroep bij de Zutphense rechtbank. De officier van justitie requireerde dezelfde straf. Uitspraak doende veroordeelde de rechtbank de ver dachte tot 60,boete subs, der tig dagen hechtenis, benevens veer tien dagen hechtenis met een jaar proeftijd. Huzaren van Boreel strijden rustig door VENLO. Twee „vijandelijke" legergroepen leverden gistermor gen in Noord-Limburg slag in een gebied, dat met de krijgsverrich tingen maar al te zeer vertrouwd is geraakt. De officieren van de Huzaren van Boreel uit Amers foort, die zich met een groep pant serwagens in het dorp Wanssum ten Oosten van Venray bevonden, deelden hun manschappen na zorgvuldig de stafkaart bestudeerd te hebben mede, dat vijandelijke „rode" troepen erin geslaagd wa ren bij Venlo over de Maas een bruggenhoofd te vormen, terwijl de actie van een verkenningsvliegtuig „op papier" aan het licht had ge bracht. dat de roden poogden dit bruggenhoofd in de richting van het dorp Horst uit te breiden. Dit was de gevechtssituatie, die' de „Blouwen" de Huzaren van Bo reel kregen voorgelegd. De ro den v/aren infanteristen van het 5c depot uit de kazernes van Venlo en Roermond. „De blauwen" stootten tot Ble- rik door en daarmede was de zaak bekeken. De vijanden van zo juist drukten elkaar de hand en trok ken broederlijk naar de kwartieren op. Morgen trekken de blauwen verder Limburg in, waar zij dan met de bijzondere moeilijkheden van het Zuid-Limburgse heuvel land worden geconfronteerd. P.V „Pro Patria" Uitslag van de Zaterdag j.l. ge houden wedvlucht van uit Qui- viain. Afstand 227 K.M. Duiven in vrijheid 12.00 uur. Gunstig weer wind Noord-Oost. In concours 212 duiven. Aankomst le prijsw. duif 3.52.5. Idem laatste 4.25.9. De aan gewezen 10 ct. werd gewonnen door D. v Schooneveld met no. 5 idem 25 ct. door W. Kempkes met ne. 4. Speciaal 10 ct. door no. 3 5 7 8 9. D v Ooik 1 27 40 D v Schoone veld 2 5 31 45. J P Lutters 3 37 38 53. W Kempkes 4 W Chr. Ruiten berg 6 29. C. de Vries 7. Joh. Kas- perts 8 21 22 36 50 G Landman 9. W v Wijngen 10 32 33. L v Win ter swijk 11 18 28. R Lammens 12 48. G Pasker 13. A v Nus 14 30 46. J M v d Bogert 15. J D P v Gar deren 16. J Hommerson 17 49. H Broers 19. C Rommers 20 35 44. H. Kortes 23, F. Urlings 24. F Bergs- ma 25. T Hamers 26 43 51 52. J G v. Geelen 34. K v Midlum 39 47. J G v Plateringen 41. Dunk 42. HVC—Willem II Volgens het officieel orgaan van de KNVB „de Sportkroniek" speelt HVC op Hemelvaartsdag een beker wedstrijd op „Birkhoven" tégen „Willem II". De Zondag daarop speelt de winnaar van deze wedstrijd op eigen terrein tegen de winnaar van de wedstrijd Helmondia—MVV. De opbrengst van de blauwe week collecte, gehouden ten bate van hulp en reddingswérk drankslachtoffers van alle gezindten, bedroeg 503.78. Nieuwe aanwinsten van de Open bare Leeszaal en Bibliotheek op aardrijkskundig gebied: W. J. van Balen. Zoeklicht op Zuid-Amerika. De voornaamste wetenswaardigheden betreffende alle staten van Zuid-Amerika. H. A. Bernatzik. Gari-gari; leven en avonturen bij de negers aan de Boven-Nijl. A. L, Broer. Het witte huis in 't groen. Een beschrijving van pa leis en landschap Soestdijk. S. Broersma. Poolsche rhapsodie. Een buitenlands correspondent ziet Polen vóór en in de oorlogstijd. A. BurkyBartelink. India, 'ge kwelde grond. Reisbeschrijving uit Voor-Indië. A. Coolen. Tsjechische suite. In drukken van reizen na de oorlog in Tsjecho-Slowakije gemaakt. J. Gunther. Amerika Een studie over de Verenigde Staten. G. H. Hoek. Zuid-Afrika; land van mogelijkheden en contrasten. A. de Lattin Fortuin van Ant werpen. De historische schoonheid van Antwerpen^ E. Lengzel. Siberië. De' ontwik keling van Siberië onder het Sow- jet-regime. R. van Luttervelt, De Stichtsche lustwarande. De historische Buitenlandse zwemmers naar Amersfoort Vier zwemverenigingen de Wil lesden S C uit Londen, de Aarhus Gymnastikvorening uit Denemar ken, de Clontarf S C uit Dublin en de AZC Neptunus uit Amersfoort zijn overeengekomen om de twee jaar in het kader van de interna tionale clubontmoetingen een zwemtournooi te houden, waarop deze verenigingen tegen elkaar zullen uitkomen. De eerste ontmoeting is vastge steld op Maandag 6 en Woensdag 8 Juni in het Sportfondsenbad te Amersfoort, onder organisatie van Neptunus. De tweede, te houden in 1951, zal door de Clontarf S C in Dublin worden georganiseerd. Subsidie voor stomen van zandaardappelen DEN HAAG. De Stichting voor de Landbouw maakt bekend, dat thans ook voor het stomen van zandaardappelen een subsidie zal worden verstrekt van een gulden per honderd kilogram. Deze rege ling geldt tot 20 Juni. Ook de sub sidie voor kleiaardappelen zal tot deze datum worden verlengd. HOOGLAND VERLOOR Hoogland speelde zijn laatste wedstrijd voor de na-competitie, uit tegen de 2e klasser Putten, doch kon niet met een overwinning huis waarts keren, daar Putten won met 21. Hierdoor bezet Hoogland de 4e en laatste plaats op de ranglijst. Hoevelaken BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Jan Sibrandus, z. v. J. Versteeg en D. Slagveld. ONDERTROUWD: Dinant Mijdam (Amersfoort) en Elbertha van Door nik. GEVONDEN Bij de Rijkspolitie te Hoevelaken zijn als gevonden aangegeven: een damestweedjas, vulpen, kinderwan- Door de Rijkspolitie wérd een persoon aangehouden verdacht van diefstal van een motorrijwiel. «We gens benzine- en geldgebrek kon de man niet verder. schoonheid van het Utrechsche heuvelland. F A Luyten. België en Luxem burg. Geïllustreerde beschrijving van land en volk. W. E. Noordman. De republiek Turkije. J. Riddel. In het nachtelijk duis ter van het oerwoud. Een expedi tie fotografeert dieren in de Belgi sche Congo. M. C. Sigal. De drie Maassteden Schiedam, Vlaardingen, Maassluis. G. J. Tranter. Politie der Pool- zee. Mannen van de Canadese Be reden Politie op een Poolzeetocht. L. Vrooland. Ind(ones)ië; een trcpenjournaal. HOE DE DUIVEN VLOGEN Opnieuw namen de duiven van onze Postduivenvereniging De Blauw Kras deel aan een wedvlucht van Quivrain af, waar de dieren om 7.15 uur gelost werden. De afstand was 225 K.M. Wind Noord. De eerste duif kwam aan om 11 u. 7 mnt. 14 seconden, de laatste om 11 u. 42 mnt. De uitslag was als volgt: 1. J. Koudijs, 2 P. Osnabrugge; 3. G. Koudijs; 4. W. Woudenberg; 5. G. Mulder; 6. A. v. Lunteren; 7. J. Jet ten. GEEN SPREEKUUR De aandacht van belanghébben- den wordt er op gevestigd, dat het spreekuur van de burgemeester op Woensdag 25 Mei a.s. niet gehouden zal worden (Holevoet). Soest „SOEST I" STAAT ER SLECHT VOOR Soest I kon het Zondag weer niet tot een ovérwinning brengen en verloor van het op bezoek zijnde Hilverheide V met 17. Door deze nederlaag moet Soest I degradatie wedstrijden spelen. HOGE ONDERSCHEIDING De adjudant hoofdopzichter W. v. d. Hoek en de adjudant opzich ter le klasse A. H. T. Preusser te Soesterberg, van het wapen der Luchtstrijdkrachten (L.S.K.) zijn onderscheiden met de zilveren ere medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, met de zwaar den. BRANDWEER PARAAT Zowel j.l. Zaterdag, Zondag en Maandag werd de Vrtfw. Brand weer te Soest gealarmeerd voor bos- en heidebranden. RAADSVERGADERING UITGESTELD De vergadering van de raad der gemeente Soest, die oorspron kelijk was vastgesteld op Vrijdag 20 Mei j.l. is wegens buitengewone omstandigheden uitgesteld tot a.s. Vrijdagavond 27 Mei. GEVONDEN VOORWERPEN Kinderportemonnaie met inhoud; postduif gemerkt no. 1004209; vul penhouder; hengselmand; para- pluie-foudraal; hondenriem; rode bal; Yale sleutel; textielkaart VA 905; streng koralen rode portemon- naie; rood kindervestje; bruin flu weel schoudertasje met inhoud; zakmes; bril (nieuw montuur); tabakskaart; Tweka kindervest; padvindersriem. Inlichtingen poli- tie-bureau Van Weedestraat. K.P.S. SPEELT VOOR DE NIWIN Het elftal van K.P.S. (Koninklijk Paleis Soestdijk) speelt a.s. Woens dagavond een wedstrijd tegen een nieuw elftal uit Den Dolder te Den Dolder. De opbrengst is voor de NIWIN. De Burgemeester van Zeist zal de aftrap doen. BRANOT KR1/TWIT Uw sigaret smaakt beter.' CüuAmümvwdmm TELEFOON 4632 SLECHTS 2 DAGEN WOENSDAG en DONDERDAG a.5. vertonen wij op veelvuldig verzoek met de grote komiek RED SKELTON, de lieftal lige ESTHER WILLIAMS, de beroemde Hammond- organiste ETHEL SMITH, o.a. met Tico-tico; de orkesten van Harry James en Xavier Cugat. Aanvangstijden Woensdag 2.30 uur. 6.45 u., 9.00 u. Donderdag (Hemelvaartsdag) vier voorstellingen. Aanvangstijden: 1 30 uur. 4.00 uur, 6.45 u., 9.00 u. TOEGANG ELKE LEEFTIJD Hedenavond laatste voorstellingen van >0000000000000000000000000000000000000 Bezoekt Dierenpark „Amersfoort" (Birkhoven) PONY EN EZELTJE RIJDEN Grote speeltuin Entree 0.40 Kinderen tot 12 jaar 0.25 >oo<xxxxxxxxx><xxxxxxxxx><xxxxxxxxxxxx>öc aangeboden aan kapitaalkrachtig persoon, die zich met ongeveer 25.000wil interesseren in oud-ge vestigd solide bedrijf met goede winstmogelijkheden. Brieven onder No. 7847 bureau van dit blad.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2