DAGBLAD VOOR AMERSFOORT D BINNEN ACHT MAANDEN KOMEN 30.000 MILITAIREN THUIS Weer organisatie van NSB-ers opgerold Communistische troepen rukken Sjanghai binnen Eerst komen laatste OVW-ers dan 7 Decern ber-divisie Generaal overleden oor Binnenkort weer spijsolie Vele ondergedoken Hou-zee-ers gearresteerd r Wankele basis Frans kabinet v Onze verliezen in Indonesië Nationalistische strijdmacht trekt zich naar zee terug Schreieders zaak in cassatie zonder Schreieder 9e Jaargang no. 120 H'oensdag 25 Mei 1949 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" -"Gtro 510330. Bank: Rotterdarnsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V, De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. DEMOBILISATIE GAAT KOST WAT KOST DOOR Sp BATAVIA Generaal Simon H. Spoor, opperbevelhebber van de Nederlandse strijdkrachten in In donesië. is vandaag: 12,15 uur Ba- tavia-tijd overleden, heeft het hoofdkwartier van het leger bekend gemaakt. Een militaire woordvoer der zei, dat de generaal overleden was ten gevolge van een hartkwaal. Sinds de generaal Maandag ziek geworden was. is zijn toestand er steeds op achteruit gegaan. In een officieel communiqué van het __o hoofdkwartier van het leger wordt gen worden, zou de veiligheid der (Van een eigen verslaggever) DEN HAAG In een Dinsdagmiddag op het ministerie van Oorlog gehouden persconferentie, heeft de kolonel G. Pruijs. directeur voor de Demobilisatie verklaard: „Wat er ook moge gebeuren, het onlangs gepubliceerde demobilisatie-schema voor de troepen in Indonesië zal niet meer worden veranderd." De regering en de legerleiding zijn er vast van overtuigd, dat de troepen, die nu reeds meer dan twee jaar in de tropen dienen, naar huis moeten. „En zij zullen demobiliseren." zei kol. Pruijs. 1 echnisch staat er niets in de weg om binnen de komende 8 maanden 30.000 man naar Nederland over te brengen. Scheeps- ruimte is voldoende aanwezig en ook de capaciteit van het demo bilisatie-centrum is groot genoeg om de stroom van demobilisan- ten van Juli tot December 2.000 per maand en later meer te verwerken. Bovendien zal binnenkort nabij Amersfoort een nieuw demobilisatiecentrum worden gebouwd,een barakkenkamp, waardoor de demobilisatie nog vlotter en soepeler zal verlopen PLANNEN VOOR EEN FEDERAAL LEGER VAN 13.000 MAN In verleg met de legercomman dant in Indonesië is bepaald, dat eerste de laatste groep oorlogsvrij willigers, ongeveer 9.000 man. naar Nederland zal terugkeren en dan de 7 Deeember-divisie, die in het tijdvak van October '49 tot Januari '50 zal demobiliseren. „Een snellere demobilisatie is niet mogelijk." verklaarde kolonel Pruijs, „het plotselinge vertrek van legeronderdelen, die niet vervan DEN HAAG De minister van land bouw. visserij en voedselvoorziening heeft bepaald, dat voor spijsolie geen afzonderlijke bonnen meer zullen wor den aangewezen In verband met het als redelijk te beschouwen rantsoen voor voedingsvetten. Met ingang van 15 Juli 1949 zal men spijsolie kunnen betrekken op de bon nen voor voedingsvetten. Het publiek kan dus naar keuze zijn bonnen be steden voor 250 gram boter of margarine of vet of 240 gram spijsolie per rantsoen gezegd: „Met diep leedwezen maakt de regering van Indonesië het over lijden bekend van de opperbevel hebber van het Nederlandse leger in Indonesië, generaal Simon H. Spoor." Het bericht van generaal Spoor's verscheiden bereikte ons land en kele minuten voor half acht. Op dat "ogenblik bevond mevrouw Spoor zich reeds in gezelschap van generaal Kruis op het vliegveld Schiphol, vanwaar zij om acht uur naar Indonesië zou vertrekken. Vlak voor het vertrek van het vliegtuig werd generaal Kruis op de hoogte gesteld van het overlij den van de legercommandant. Per soonlijk heeft de heer Kruis ver volgens mevrouw Spoor van dit tragisch bericht mededeling ge daan. Onmiddellijk nadat de minister president dr. Drees van het bericht op de hoogte was gesteld, heeft deze zich telefonisch met Batavia in verbinding gesteld. In het pro gramma van de Nederlandse Strijdkrachten, dat om kwart over één naar Indonesië werd uitgezon den, .werd allereerst de herden kingsrede, welke minister Van Maarseveen in de Eerste Kamer uitsprak, uitgezonden. Vervolgens hebben minister Schokking en ge neraal Kruis in dit programma de overleden legercommandant her dacht, waarbij zij zijn verdiensten voor de uitvoering van de taak. welke Nederland zich in Indonesië heeft gesteld, bijzonder geprezen. Het ligt in de bedoeling, dat het stoffelijk overschot van generaal Spoor althans voorlopig te Batavia zal worden ter aarde besteld. Over de vraag of de stoffelijke resten la ter naar Nederland zullen worden overgebracht is nog geen beslissing genomen. GRIEKSE KWESTIE DE ^ussen hebben dezer dagen Mr bekend gemaakt, dat in New York tussen de Grote Vier ook de Griekse kwestie onofficieel ter sprake is gekomen. De Westerse mogendheden hebben daarop ge reageerd met de mededeling, dat zij er weinig voor voelden dit pro bleem, dat sinds lange tijd bij de Verenigde Naties aanhangig is, op een onderonsje af te doen. Hoe be grijpelijk dit standpunt van het Westen, vooral met het oog op de positie van de regering in Athe ne, ook is, toch vraagt men zich af, of het niet wat al te formeel is. Zoals de zaken nu eenmaal ge lopen zijn, kan Rusland zijn mede werking aan het zoeken naar een oplossing voor Griekenland moeilijk door middel van V.N. verlenen; de debatten in de Politieke Commissie zijn zo langzamerhand tot één felle aanval op de Russische politiek ge worden. Natuurlijk is dit in hoofd zaak een gevolg van de door Mos kou zelf gevolgde tactiek. Maar er kan, indien in Parijs blijkt, dat de internationale gemoederen inder daad wat tot rust gekomen zijn, geen enkel bezwaar tegen bestaan, deze kwestie eens op een andere manier aan te pakken. Waar het tenslotte op aan komt is, dat de Griekse burgeroorlog met zo wei nig mogelijk verder bloedvergieten wordt beëindigd. Er zijn weinig conflicten, die meer geëigend zijn, de wereld opnieuw in vuur en vlam te zetten en een overeenkomst zou het Europese herstel waarschijnlijk meer ten goede komen, dan de strategen schijnen te veronderstel len. In het zoeklicht achterblijvers in gevaar brengen. Er wordt dus op gerekend, dat de vertrekkende troept vervangen zullen worden. In dit verband me moreerde kolonel Pruijs o.m. het plan om een federaal leger vnn 18.000 man in Indonesië op te rich ten. Inlichtingen, die hem uit Indo nesië hadden bereikt, wezen uit, dat dit plan verwezenlijkt zal wor den. Maar mocht het echter door bepaalde omstandigheden. b.v. doordat de Siliwangi-divisie haar afspraken niet zou nakomen, toch niet doorgaan, dan zal dat geen in vloed uitoefenen op het demobili satie-schema. En de werkgelegenheid? Kolonel Pruijs is optimistisch ge stemd t.a.v. de arbeidsmogelijk heden voor demobilisanten. De hulp van het gehele Nederlandse volk zal daarbij echter nodig zijn om teruggekeerde soldaten weer in het arbeidsproces op te nemen. De de mobilisanten zullen op de een of andere manier in staat gesteld moe ten worden om op de arbeidsmarkt te concurreren met hun jaargeno ten. die niet in Indonesië hebben gediend. Het verloop van dc demobili satie der Koninklijke Land macht noemde kolonel Pruüs tot nu toe bevredigend. Van de 23.350 soldaten, die tot Maart 1949 zijn gedemobiliseerd, had den 733 (3 procent) in April nog geen werk gevonden. In totaal werd ongeveer 1.5 mil- lioen besteed voor militaire overbruggingsuitkeringen (in- cllsief marinepersoneel). Uitke ringen langer dan drie maanden kwamen sporadisch voor. Op het ogenblik zijn 1.016 mili tairen in opleiding op de rijkswerk- plaatsen om een vak te leren of omgeschoold te worden. Voor vak studies werden 716 van de 827 aan gevraagde studietoelagen (tot een maximum van 700) toegekend en 72 van de 97 (tot een maximum van 1.200) voor midedlbaar en hoger onderwijs Bedrijf scredieten en wachtgelden ineens werden in 150 gevallen verleend en bij bedrijfs- en vestigingsvergunningen konden 173 demobilisanten met succes wor den geholpen. Het is echter niet te zeggen of van de komende groep demobili santen ook slechts 3 procent niet dadelijk werk zal kunnen vinden. „Daarom moet de militair in Indo nesië," aldus kolonel Pruijs, „het aanbod van een goede betrekking niet zonder meer afwijzen. Zal hem in het moederland een gelijke werkkring worden aangeboden? Lukt het de man niet zich in de Indonesische burgermaatschappij in te werken, dan kan hij altijd nog met een troepenschip naar Holland terug. Hoewel daarover vrijwel nog vrijwel niets vaststaat, houdt men er rekening mede, dat het wellicht noodzakelijk zal zijn. gezien de grote omvang van de demobilisatie, in bepaalde gevallen over te gaan tot verplichte tewerkstelling van gedemobiliseerden. Emigratie naar Australië Binnenkort zullen de soldaten in de gelegenheid worden gesteld om rechtstreeks van Indonesië uit naar Australië te emigreren. De Austra lische regering wil maximaal 5000 Nederlandse emigranten uit Indo nesië opnemen. Niet alleen land bouwers. doch ook losse arbeiders komen in aanmerking. Een ambte naar van het ministerie van Sociale Zaken zal naar Australië gaan om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de arbeidsverhoudingen. Voorlopig krijgen alleen ongehuw- den toestemming om uit Indonesië naar Australië te emigreren, doch ook van deze groep zal het grootste deel na al die jaren van scheiding hun familie in set vaderland eerst weer willen zien. Herhalingsoefeningen Tijdens de persconferentie wer den vragen gesteld over de herha lingsoefeningen, die de uit Indone sië komende militairen na hun de mobilisatie nog eens zullen moeten meemaken. Verklaard werd dat men begrip had voor oppositie tegen deze maatregel. De verplich tingen, die Nederland in het kader van de West-Europese Unie en het Atlantisch Pact heeft aangegaan, kunnen echter niet anders worden nagekomen, dan door de militaire geoefendheid van de beschikbare manschappen op peil te houden. Deze herhalingsoefeningen zullen evenwel niet langer dan zes weken duren. Zij moeten beschouwd worden als een noodmaatregel, die een vacuum moet overbruggen. Er zal een eind aan komen zodra de vergrote lich tingen een ruimer aantal troepen in Nederland zal opleveren. De lich tingen '41 tot cn met '44 waren, naar het oordeel van generaal-ma- joor mr. Van Dijk, die de perscon ferentie mede bijwoonde, niet ge schikt voor operatieve doeleinden. De jongemannen van die lichtingen zouden vrijwillig dienst moeten doen bij de Nationale Reserve. Prijsvorming meubelen en huish. artikelen vrij DEN HAAG Met Incang van heden zijn de meubelprljien vrijgelaten Tot dusver waren de meubelfabrikan ten gebonden aan een calculatieschema Bovendien bestonden vervaardlgings- voorschriften. waarbij de houtioewijzlng was gebonden aan dc verplichting, de productie te richten op artikelen tn be paalde prijsklassen. Thans is gebleken, dat het punt be reikt Is. waarop concurrentie weder een rol speelt. De prijzen liggen hier en daar reeds lager dan dc geoorloofde maxima De opheffing der prUsvoorschriften geldt niet vbor schoolmeubclen. Wel zijn ook de prijzen van stalen meubelen vrijgegeven In verband met het feit, dat de voor ziening van borstelwerk, kwasten en penselen en houten huishoudelijke arti kelen thans ruim voldoende ls. worden ook de prijzen voor bovengenoemde artikelen vrijgelaten. UTRECHT. De Rijkspolitie te Amsterdam heeft weer een vereniging van oud-NSB-ers opgerold. Het hoofdkwartier van deze organisatie was In Driebergen gevestigd. 1 m Koelman uit Driebergen en Pauw uit Maartensdijk waren de leiders. ZU hielden nauw contact met dc Amsterdammer Frans de Jong, in wiens woning destijds de Vereniging tot hulp aan politieke delinquenten „W'U moeten helpen" haar zetel had. Hetzelfde weertype Over het algemeen veel be wolking met hier en daar en kele buien. Meest matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid-West en West. Aanhoudend tamelijk koud weer. 26 Mei: zon op 4.32. onder 20 42; maan op 3.35, onder 19 33. Vragen over ontslag van burgemeester Visser DEN HAAG. Het communis tische lid van de gemeenteraad, de heer G. Geelhoed, heeft het college van B. en W. van Den Haag vragen gesteld tot het houden van een spoedzitting van de raad in verband met de ontslagaanvrage van de bur gemeester, de heer Visser. Voorts vernemen wij, dat mr. S. J. Polak zal optreden als rechtskundig raadsman van de secretaris van de burgemeester, de dezer dagen gear resteerde referendaris drs. W. Bos. Overdracht eerste Franse electro-locomotief DEN HAAG. Met de eerste van een tiental electrische locomo tieven, die Frankrijk de Nederland se Spoorwegen in bruikleen afstaat, reisde Dinsdagmiddag de ambassa deur van Frankrijk, de heer Jean R i v i r e van Rotterdam via Gendc naar Den Haag. Aan het station Staatsspoor werd h\j ontvangen door de minister van verkeer en waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen. In het gezelschap bevond zich ook de president der N. S., ir. F. Q. den Hollander. De Nederlandse Spoorwegen heb ben bij de Franso industrie vijftig electrische locomotieven besteld, waarvan evenwel de eerste pas in het voorjaar van 1950 kan worden afgeleverd. Nee toch.Heus Een hevige tor nado zette het huis van C. E. Fry in Hitting Wood River (III.) volko men op zijn kop. Rukwinden dood den in de afgelo pen 10 dagen in de V.S. meer dan 30 mensen. Heeft Enge- land zijn per manente viezer, Australië bezit 'n permanente lacher Het is een oud zeekapitein in het ziekenhuis te Sid ney, die lijdt aan een ziekte, welke slechts 15 maal in deze eeuw is geconstateerd. De Dallas Morning News in Texas gaf gisteren een krant van 434 pagina's uit, dat is de op een va grootste krant uit de Amerikaanse historie. Zij telde meer dan 5 millioen woorden. In Sjanghai hebben de werk gevers geen geld meer om hun personeel te betalen. Zij geven nu maar wat zij hebben en kwijt willen zijn: fluiten, sjaals, schoenen, muizenvallen en tand pasta. Nergens ter wereld hebben de boeren zoveel mechanische hulpmiddelen als in de Sowjet- Unie volgens radio-Moskou. De Glasgowse huisbaas houdt niet van Michael Sharp: hij (Michael) bewerkte de buiten deur met een ijzeren staaf. De huisbaas vroeg daarom de rech ter Michaels moeder op straat te zetten, maar de kadi weigerde. Michael is vier jaar. Foto's van Hitier en Mussert gevonden De moeilijke omstandigheden, waaronder verscheidene vroegere leden van het kader van de N A D. verkeren, hadden Koelman en Pauw er toe gebracht een soort comité te stichten, teneinde gelden in te zame len en contacten te leggen tussen werknemers en werkgevers. In het begin van dit jaar is in een groot restaurant te Amsterdam een bijeen komst gehouden, waarin de plannen zijn besproken en de mogelijkheden overwogen. Er is toen contact ge zocht met De Jong en een zekere Dronkers. Toen dc Rijkspolitie in Februari De Jong. Dronkers en Werentsein arresteerden, werden de plannen van Koelman en Pauw in de war ge stuurd. Verscheidene mensen, die aanvankelijk wel mee wilden doen. werden bang en financiële bijdragen bleven uit De plannen werden toch warm gehouden Juist dezer dagen zouden de heren opnieuw tot actie overgaan. Eergisteren nacht heeft de Rijkspo litie een inval gedaan bij Koelman en Pauw. Een groot aantal foto's van Hitler, een portret van Mussert en een uitgebreide correspondentie tus sen de leden van het comité, werden in beslag genomen. Ook de kas met 11.viel de politie in han den. Dit bedrag bewijst, dat het suc ces tot nog toe niet groot is geweest De belangrijkste vondst was een lijst van mensen, die voor hulp In aanmerking kwamen. Verscheidenen van hen worden nog steeds gezocht, hetzey omdat zij uit een kamp wis ten te ontsnappen of om andere re denen. Doordat de lijst ook hun on- drrduik-adressen bevatte, konden zij onverwijld ingerekend worden. Hieruit blykt opnieuw dat het uit eindelijk doel van de vereniging was hulp te verlenen aan mensen, 11e nog by de justitie in het kryt staan De rijkspolitie deelt ons mee. da* met het oprollen van deze vereni ging zeer waarschijnlyk definitief een einde is gekomen aan alle po gingen van vroegere NSB-ers om enige organisatie in het leven te roe- pen. Nederland zal nooit weer neutraal zijn (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Teleurstellende ervaringen in het kader van de thans geschapen internationale or ganisaties mogen Nederland er niet toe brengen, zegt minister S ti k- k e r in zyn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer, om terug te keren tot de verlaten neutraliteits- of zelfstandigheidspolitiek. De deel neming aan een aantal internatio nale organisaties met ten dele een politiek karakter is een duidelijke aanwijzing, dat de zelfstandig heidspolitiek is opgegeven. Overi gens voelt de regering voorlopig niets voor uitbreiding van het pact van vijf en dit te meer, vóór het Atlantisch Pact is gesloten De verwezenlyking van het wc- reldfederalismc acht de minister geheel buiten de werkelijkheid te liggen. Hij herhaalt nog eens, dat ook dc regering het optreden van de Veiligheidsraad in de Indonesi sche kwestie minder juist acht. Doch niet uit het oog mag worden verloren de plicht van elke rege ring om mede te werken aan de werkzaamheden van de Veilig heidsraad ter handhaving van de internationale vrede en veiligheid. PARIJS De rechtse rebellen in premier Henri Queuille's coalitie kabinet z\jn Dinsdagavond gewon nen voor het regeringsvoorstel tot verhoging van de staatsinkomsten. Er is een compromis bereikt met betrekking tot de benzine-kwestie. De minister van financiën, Petsche, heeft aau verslaggevers meegedeeld, dat de partijleiders het eens zyn ge worden over een twee-prijzenstelsel voor benzine, een lage prijs voor de gedistribueerde en een hoge voor do vrije benzine. Ofschoon het compromis verze kerd schynt, is de kloof tussen ge matigd conservatieven en socialis ten in het acht maanden oude kabi net verbreed. In de wandelgangen van de Nationale Vergadering be- twyfelt men of de regering-Queuille dc druk in de komende maanden zal overleven. De militaire uitgaven van de re gering, die verleden jaar 66.883 mil lioen francs bedroegen, zullen dit jaar 106.803 millioen francs vergen. Meer dan de helft van het gevraag de bedrag 76.373 millioen francs moet dienen ter bcstryding der kosten van de operatics in Indo China. De troepensterkte in Indo China is 115.000 man. Tan Malakka zou zijn terechtgesteld BATAVIA. Het Chinese dag- blad „Sin Po" brengt het bericht dat T a n M a 1 a k k a bij Blitzar, 200 KM ten Oosten van Djokja, te rechtgesteld is door troepen, die trouw aan de Republiek zijn. Indien dit bericht juist is bete kent het 't einde van een der be kendste revolutionnaire Indone siërs. Tan Malakka heeft vrijwel in alle landen in het Oosten rondge zworven, hy is ook eens in Neder land geweest. Hij was een volgeling van Trotski, daarom keerde hij zich menigmaal tegen het Russisch regiem. Verscheidene malen is hij het doelwit geweest van de pro- Moskouse communisten. De droom van Tan Malakka, die 54 jaar oud werd, was een com munisme van en voor de Indone siërs. Met de leiders van de Repu bliek heeft hij vrijwel voortdurend overhoop gelegen. DEN HAAG. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneu veld 10 Mei: Sold. M. Lunshof, nr. 270621081. Voorburg; Gesneuveld 11 Mei: Huzaar G. A. Hamel, nr. 260605037, Rotterdam; Gesneuveld 12 Mei: Huzaar J. C. v. Heilsbergen, nr. 260124060, De Bilt; Sold. H. J. Hun- nego, nr. 251027037, Delft; Sold. H. Mannes, nr. 250531049, Apeldoorn; Sold. S. J. Laven, nr. 2707071254. Kerkrade; Serg. J. M. J. Nieuwen- huis nr. 260506086, 's-Gravenhage; Sold. J. W. Scheffer. nr. 250225178, Leiden: Sold. P. M. H. Schmitz. nr. 280911720, Roermond; Sold. C. M. A. Witjes, nr. 251120165. Nymegen; Ge sneuveld 13 Mei: Sold. J. H. Wierin- ga, nr. 251229094. Enschede. K.N.I.L.: Gesneuveld 11 Mei: Sergt.-Maj. Instr. A. Horrocks. stbnr. 85175, Indonesië; Gesneuveld 18 Mei: Sold. L. J. Kasek, stbnr. K 84715985, Indonesië; Serg. G. A. H. van Hut ten, Btbnr. 85741, Arnhem. SJANGHAI. Hedenmorgen vroeg zUn door de communisten geleide troepen deze stad, bet grootste handelscentrum van China, binnengetrokken. Onder het lossen van schoten in de lucht drongen de communistische troepen door de Franse concessie, welke zy op vreedzame wijze begonnen te bezetten. Elders in de buitenwyken is nog kanongebulder hoorbaar. De nationalistische troepen levercfta achterhoedegevechten. Van alle politie posten wapperde de witte vlag. De winkels zyn gesloten en de straten verlaten, terwyi de communisten verder in de stad binnendringen. In de afgelopen nacht zyn alle barricades in de straten omgehaald en heeft de politie de anti-communistische leuzen van de muren verwyderd. Het binnentrekken der communis ten begon enkele uren nadat duizen den manschappen van de nationalis tische verdediging, onder dekking van hun luchtmacht, ten Noorden uit de stad waren teruggetrokken naar Woesoeng, vandaar zullen zy over zee worden geëvacueerd. De Franse concessie ligt aan de Wangpoe ten Noorden van de oude Chinese stad. Volgens latere berichten beginnen de communisten ook de „Bund", het internationale handelskwartier, te bezetten. De „Sjoen Pao", tot dusverre een blad van de nationalisten, verscheen heden met berichten van het com munistische persbureau „Nieuw Chi na". De commandant van het nationa listische garnizoen van Sjanghai geeft het verzet nog niet op. Hij Dit betekende, dat zij de gordel van versperringen daarvoor hadden weten te overwinnen. Des ondanks gaf op dat tijdstip het hoofdkwartier der nationalisten in Sjanghai een communiqué uit. dat melding maak te van geweldige overwinningen. Toen het de volgende morgen dag werd. bleek dat de geruchten waar heid hadden bevat. De communisten hadden ook de palissadesweten te doorbreken en trokken in kleine eenheden de stad binnen. „Ongeluk" in Amsterdam blijkt moord te zijn AMSTERDAM Gisteren heeft de 60-jarige meubelmaker T.. die Zondadmorgen gearresteerd werd. toen dc 71-jarige vrouw met wie h(j in de Hudsonstraat samenwoonde flood in dc woning werd aangetrof fen. tegenover de Officier van Justi tie te Amsterdam, mr VVassenbergh, bekend de vrouw met een glasscherf te hebben gestoken. Aanvankelijk helde de politie over tot de mening, dat dc dood van de vrouw het ge volg was geweest van rondvliegende scherven van de kapot geslagen gla zen lamp. De sectie van het lijk wees echter uit, dat de aorta was doorgesneden. Dat een in het rond vliegende scherf met zo'n kracht in het lichaam zou zijn gedrongen werd door de politiedeskundigen uit gesloten geacht. T. hield aanvankelijk vol zich niets te herinnoren Gisteren is hij evenwel naar het perceel Hudson straat 125 overgebracht cn daar ter plaatse nogmaals verhoord. Toen kwam tenslotte dc bekentenis er uit. Verdediger acht publicaties in de pers grotendeels ongegrond in allerijl in het centrum van de mil- lioenenstad, langs de rivier de Wang- poe een nieuwe verdedigingslinie aan te leggen. In Kanton heeft de wetgevende vergadering eenparig een motie goedgekeurd, waarbij Tsjang Kai S j e k wordt verzocht onmiddellijk naar Kanton te komen om de leiding op zich te nemen in de strijd tegen de communisten. In deze stad hebben de consuls der Westelijke mogendheden hun land genoten geadviseerd tot tijdige eva cuatie, opdat hun het lot der Wester lingen in Sjanghai bespaard blijft. Dinsdagavond by het vallen van de duisternis waren er aanwijzingen, dat de nationalisten op het punt stonden Sjanghai te verlaten. De in druk werd versterkt, toen vluchte lingen meldden, dat de communisten voor de palissade stonden, die heeft 30.000 arbeiders opgeroepen om Sjanghai omgeeft. Krachtig verzet tegen verlaging Marshall-hulp WASHINGTON. De commissie voor de toewyzingen van het Ame rikaanse huis van afgevaardigden, die Dinsdag heeft voorgesteld om de voor Marshalhulp ter beschikking te stellen gelden met 15 procent te ver minderen. heeft de redenen mede gedeeld die haar tot dit besluit heb ben gebracht. In een rapport zegt de commissie, dat de Marshall-landen in staat zyn om meer voor invoer te betalen met eigen gelden, aangezien hun uitvoer is toegenomen. Op het gebied van het Europese herstel is wezenlijke vooruitgang bereikt, maar wanneer het programma een succes wil wor den, dan moeten de begrotingen in evenwicht worden gebracht, de valu ta s gestabiliseerd, de productie een maximale omvang bereiken en het Europese economische leven zo veel a.s practisch uitvoerbaar is gecoör dineerd worden. Dinsdag voorspelde men te Wash ington, dat er Donderdag, wanneer het voorstel der commissie door het Huis behandeld zal worden, een krachtige actie zal zijn om de plan nen der commissie geen doorgang ie doen vinden. Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Kriminal-director Joseph Schreieder zit in München, dus was hy niet aanwe zig in de zitting van de Bijzondere Raad van Cassatie, die vanmorgen het beroep behandelde, dat de pro cureur-fiscaal bij het Bijzonder Ge rechtshof te Leeuwarden instelde. Nadat Schreieder op 7 Juni 1948 door de procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag in vrijheid was gesteld, werd hy op last van de procureur-fiscaal te Leeuwarden op 28 Juni opnieuw gearresteerd. Het bewijs van bui- tenvervolgingstelling namens de procureur-fiscaal te Den Haag werd hem eerst op 15 Juli uitgereikt. De in Leeuwarden tegen hem aan hangig gemaakte aanklacht omxat- te twee punten. Ten aanzien van het eerste punt: het opdracht geven tot représalllemoorden te Dronrijp, be sloot het Leeuwarde Hof tot vrij spraak. Op het tweede punt: de aan klacht, dat Schreieder de functies van SS-Sturmbanführer en Krimi- naldirektor had bekleed, werd de procureur-fiscaal niet ontvanke lijk verklaard. Tegen die sensatie tekende deze cassatie aan. De verdediger, mr. J Klazln- g a. bracht naar voren, dat de zaak- Schreieder door opzienbarende, maar naderhand grotendeels onge grond gebleken, publicaties in de pers buiten haar proporties is ge trokken. Hij bestreed op juridische gronden de juistheid van het beroep in cassatie, daar by in Leeuwarden geen by de behandeling door het Haagse Hof onbekende feiten ter beschuldiging waren ingebracht. Dit houdt naar het oordeel der ver dediger ln, dat de buitenvervolging- stelling onverminderd van kracht had dienen te blyvcn. Hiertegen na mde procureur-fis caal bij de Bijzondere Raad van Cassatie, prof. Langemeyer, stel ling. Hij achtte het verloop van de zaak Schreieder onbevredigend. Buitenvervolgingstelhng kan al leen geschieden door de procureur fiscaal in Den Haag. Deze heeft zijn buitenvervolgingstelling niet ingetrokken, maar slechts een uit zondering gemaakt voor de zaak Dronrijp. In het misverstand in de ODvattingen van de procureurs- fiscaal te Leeuwarden en Den Haag nam het Leeuwarder Hof onafhan kelijk stelling door ten aanzien van de zaak-Dronrljp tot vrij spraak te besluiten de kroonge tuige in deze zaak bleek onbe trouwbaar en herriep tot tweemaal toe zijn getuigenis, daarbij steeds andere personen als verantwoor delijk voor de moorden noemend en verklaarde het o m. niet ont vankelijk, waar het de aanklacht van lidmaatschap der SD betrof. Op een dergelijk punt is het tot dusverre niet mogelyk gebleken iemand te veroordelen. Deze beslis sing achtte prof. Langemeyer juist en hy concludeerde derhalve tot ver werping van het beroep in cassatie. Er is zo besloot hij een wijd verbreide mening, dat. wanneer men maar gewild had. het mogelijk ge weest had moeten zyn Schreieder te vervolgen en te veroordelen. Doch ook dc procureur-fiscaal te Leeu warden kon, ondauks alle in diverse publicaties geuite beschuldigingen, slechts twee punten tegen Schreieder aanvoeren. D^t deze aanklacht niet tot een veroordeling aanleiding blijkt te kunnen geven, moge in dit opzicht veelzeggend zijn. De uitspraak volgt over vier weken. Gerhard Eislers proces opnieuw verdaagt LONDEN. Gerhard Eisler werd Dinsdag in het gerechtsge bouw in Bow Street opnieuw ver hoord in verband met het Ameri kaanse verzoek om uitlevering. Voor het gebouw demonstreerde een twaalftal communisten en eisten zijn lnvryheidsstelling. De rechter besloot de zaak aan te houden tot Vrijdag. Hy weigerde Eisler onder borgstelling vry te laten. Eisler stond slechts acht minuten voor zyn rechter en werd toen weer naar de gevangenis teruggeleid. Hoewel de tijd van voorberei ding kort was. is op Hemelvaarts dag, 26 Mei, te Laren de Kringdag van de Stichtse Turnkring van het KNGV. Er zal een zeer groot aantal adspiranten deel nemen. DOO uit Utrecht zal op deze dag aan Bato, eveneens uit Utrecht, het kringvaandel overdragen. Tsjechische primaat contra regering Conflict tussen kerk en staat toegespitst PRAAG. „Zyt gij u bewust van het feit, dat indien gU nog katho liek zijt alle rechtstreekse of niet rechtstreekse medewerking en steun verleningen aan wetten en verorde ningen, die de rechten van de kerk beperken of deze t<? niet doen excommunicatie ten gevolge heeft?'' Tn een brief die in deze cn soort gelijke scherpe termen was gesteld, heeft de Tsjechische aartsbisschop Josef Beran, de katholieke mi nister in de Tsjechoslowaakse rege ring, en leider van de (katholieke— red.) volkspartij Alois Petr be schuldigd van pogingen om „een nieuwe katholieke kerk op te richt ten zonder de tegenwoordige bis schoppen en zonder erkenning van de opperherder in Rome". Zijn verklaring, de scherpste, di« de aartsbisschop in de strijd tusser» kerk en staat ooit heeft afgelegd, was vervat in een persoonlyke brief aan de minister, waarin deze onder handen werd genomen wegens d« mededelingen die hy had gedaan be treffende de verhouding tussen kerk en staat. De aartsbisschop herinnert aan het sluiten van katholieke scholen, het censureren van gebedenboeken en het verbieden van collecten, om te besluiten met het dreigement van de zwaarste straf die katholieken in hun geloof kunnen treffen. Morgen, Hemelvaartsdag» zal ons blad niet verschijnen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1