Wereldoorlog I ontbrandde door pistoolschot in Serajewo Putten is 'n prachtig recreatie-oord rijker geworden Obersturmführer Sweerts was in Engelse dienst als ondervrager Woudenbergs jeugd zin' Prins Bernhard toe I Leven van tien millioen soldaten in heksenketel vernietigd Koningin naar Utrecht H In kort beste! Om te stelen! Woensdag 25 Mti Geheimen rond het England-Spiel 14) En in 1946 werkte de gewezen S.S.-man bij de Nederlandse douane-recherche PIERRE SWEERTS, de chef van Duitse spionnen, die gedurende de oorlogsjaren zo wonderlijk goed op de hoogte bleek van alles, wat er in Spanje, Perzië en Afghanistan gebeurde, had bü al zijn drukke bezigheden voor het Rclchs Sichcrheits Haupt Amt zichzelf niet vergeten. Hij leefde er goed van en beschikte over uitstekende automobielen, waar op hij dan ook. als Obersturmführer bij de S.S., recht meende te hebben. Deze wonderlijke man kwam in September 1944, in zijn uniform ge kleed. dwars door de geallieerde linies heen en meldde zich te Antwer pen bij de Engelsen. En hij bad interessante papieren en mededelingen. De Britse militairen wisten niet precies, wat zc met deze vreemde vogel zouden aanvangen en zonden hem door naar O2O, het hoogst- gcclassificcerdc ondervragingskamp in Engeland. De heren van O2O wisten al spoedig terdege goed, wat zc aan Pierre Sweerts hadden. Ganse dossiers werden er aangelegd van hetgeen hij vertelde: heel de Duitse spionnage-organisatie kwam in kaart. onderging; het zou ook de laatste niet zijn. Intussen had de Nederlandse justitie aan de Belgische regering medegedeeld, dat zij Sweerts in handen had, die door de auditeur militair van Tongeren was ter door veroordeeld. Nederland was gaarne bereid de man, die een jaar geleden werkzaam was bij de Nederlandse douane-recherche, aan het Bel gische vuurpeloton over te leveren. Maar Brussel wees het aanbod af. Brussel wenste géén uitlevering van de veroordeelde. Dat wil, naar inge wijden aannemen, niets anders zeg gen dan dat België Sweerts thans beschouwt als de agent van een geallieerde mogendheid. Indien dit juist is betekent zulks een stilzwij gende rehabilitatie. Een jaar gevangene, daarna zeeman MAAR toen Sweerts vele maan den lang wa§ leeggepompt ging zich aan hem het lot voltrek ken dat vroeg of laat iedere gele genheidsspion treft: Men had geen werk en geen plaats meer voor hem. Voor terugspelen op de vijand was hij te lang uit diens gezicht verdwenen geweest. Voor ander groot werk kende men hem te wei nig. En daarvoor scheen hij de voorzichtige heren van de Britse Intelligence Service toch ook te praatgraag en te dikdoenerig, ae vtel vermaterialiseerd en te weinig rechtlijnig van optreden. Veroordeelde werd ondervrager Hij werd min of meer bij wijze van noodoplossing toegevoegd aan de speciale unit voor het Vei- ligheidswerk in Nederland en Duitsland, waarover de reeds eer der genoemde Captain Pidcock het commando voerde. En zo kon het gebeuren dat Pierre Sweerts (die inmiddels zelf wegens landverraad in België terdoodveroordeeld was) in Tilburg dienst deed als onder vrager van verdachte personen. In dienst van de geallieerden en in het befaamde kamp O3O, waar in later Van der Waals zijn schok kende levensgeschiedenis schreef, druipend van haat tegen de Neder landse illegaliteit. Sweerts had toen de naam Van der Molen aange nomen. Een succesnummer was hij als ondervrager niet. Daarom werd hij al spoedig belast met een taak, die hem beter lag: auto's vorderen in Duitsland. Hij kwam met respec- tabele aantallen wagens bij de En- i gelsen terug, maar men twijfelde er aan, of hij alles, wat hij vorderde, ook wel afleverde.... Later werd hij boodschappenjongen voor de Engelsen in Den Haag. Eigenlijk had hij niets meer te doen. Hij werd ondisciplinair, maakte misbruik van zijn Engelse papieren, vorderde auto's, huurde huizen, deed allerlei onbekookte dingen en werd de En gelsen feitelijk een kolossaal blok aan het been. Nog mooier! Toen in 1946 de Veiligheidsgroep Captain Pidcock werd geliquideerd bleef Sweerts werkloos in Neder land achter als. de tamelijk welge stelde heer Van der Molen, die drie auto's bezat, waarmee hij, onder al- lerhand fantastische nummerbor den, over de wegen stoof. Maar wie veel geld uitgeeft en niets meer verdient ziet gauw de bodem van zijn schatkist. „Van der Molen" er voer het en ging op zoek naar werk. En ge raadt in geen tienen, waar hij te land kwam. Pierre Sweerts werd te werk ge steld bij de Nederlandse douane recherche-dienst en hij deed zijn werk aanvankelijk goed. Later kwam er ruzie. Later wilden de Nederlandse autoriteiten deze ter- doodveroordeelde Belg, die door de Engelsen gebruikt en vervolgens aan zijn lot overgelaten was, wel graag kwijt. Men zon op een plan om hem met nette papieren over de grens te werken. Maar eer het zover was gebeurde er in Haarlem iets, dat door deze rekening een streep haalde. In de stad aan het Spaarne had mijnheer „Van der Molen", die met buiten landse wagens reed en van zijn hotel uit onophoudelijk met Brussel en Antwerpen telefoneerde om eer herstel, de aandacht van een slim me politieman getrokken. Die vroeg naar zijn papieren. Sweerts had er geen; ze waren in het ondervra gingskamp in Engeland achterge bleven. Toen ging de politieman zoeken en hij vond slecht-nage- maakte formulieren voor een Bel gisch paspoort. Men sloot Pierre Sweerts aan het einde van 1946, vrijwel zonder dat er een aanklacht bestond, in de Haarlemse gevangenis. Later werd hij overgebracht naar Amsterdam. Ongeveer een jaar bleef hij gevan gen. Er kwam geen rechtszaak. Tenslotte liet men hem. zonder dat er vervolging of uitspraak was ge weest. weer los. Zün auto's waren inmiddels verkocht. En toen hij dat niet „nam" werd hem een vergoe ding uitbetaald. Het was niet de eerste vreemde behandeling, die hij Naar zee! Ï")E Nederlandse autoriteiten stelden echter al evenmin prijs op Sweerts als de Belgische. Hoe sterk de geruchten ook waren dat hij de geallieerde oorlogvoering enorme diensten had bewezen men wilde van hem af. En in het voorjaar van 1948 gebeurde liet dus. dat Pierre Sweerts, voorzien van de papieren van een statenloze, geruis loos door de Nederlandse politic aan boord van een Panamees schip werd gebracht. Panamese kapiteins zün vaak inschikkelijke kerels Sweerts ging het grote water op: zün vrouw en zün zoontje bleven in Utrecht achter. Langs de kusten van de Middel landse Zee trok de Panamees en over de wijze vlakten van de oceaan. En de gewezen Obersturm führer, de man die belangrijke oor- LOONTOESLAG NIET MEER VOLDOENDE Congres Spoor- en Tram wegpersoneel UTRECHT Op het con gres van de Ned. Vereniging van Spoor- en Tramwegpersoneel wer den het bestuursbeleid en het jaar verslag over 19471948 het be treft hier een twee-jaarlijks congres besproken. Tijdens de discussie werd sterk de nadruk gelegd op h<?t feit, dat de loontoeslag van een gul dén, ingevoerd om de verhoging van de prijzen on van n de re geringssubsidies werden afgeschaft, daarvoor niet meer voldoende is Verder werd de noodzakelijkheid bepleit van concentratie van de vak organisaties aai.gesloten bij het N.V.V., die werkzaam zijn op ver keersgebied. Dit betreft ook de or ganisaties bij de K.L.M. Deze con centratie is van belang in verband met de toekomstige publiekrechter lijke bedrijfsorganisatie. Het beleid t.a.v. de H.T M.-staking werd volle dig goedgekeurd. Dit geschiedde eveneens op een enkele uitzonde ring na met de royementen, die in dit verband waren uitgesproken. Besloten werd tot het instellen van een opinie-onderzoek t.a.v. de inhoud en de uitvoering van het vakblad. Ook het beleid van het hoofdbestuur inzake de bemoeiingen t.a.v. de ontwikkeling van het ver keerswezen. o.a. van het moderne spoorwegbedrijf, werden goedge keurd. logsgeheimen had beheerd, de koe rier tussen Berlijn en Madrid, de dienaar van de Engelse geheime dienst in Nederland, voegde zich in het wonderlijk gezelschap der harde zeelui. Hij leerde wat een schip is, hij blokte halve nachten in les boeken over navigatie, hij vroeg de kapitein en de stuurlui de oren van het hoofd. En werd derde stuur man! Maar mensen als Pierre Sweerts zijn niet tevreden met de rang van derde stuurman op een Panamese vrachtvaarder. Hun bloed drijft hen naar groter avontuur. Eer de zomer van 1948 was uitgebloeid stapte Sweerts in Engeland aan wal. En ging eens praten in Londen. Op eigen schuit Het zal wel voor altijd een ge heim blijven hoe hij aan het geld kwam maar in de herfst van 1948 stond Pierre Sweerts aan het stuur wiel van zijn eigen kotter. Hij werd vrachtvaarder. Reder en kapitein van zijn eigen schuit! Tij zette zijn bestekken uit over de Noordzee en door het Kanaal, hij voer over het woelige water van de Golf van Biscaje, hij kwam voor de kust van Nederland. En leed daar schip breuk. Zijn kotter ging verloren cn hij zelf kwam met geen ander bezit dan de doorweekte kleren die hij droeg op het strand. Levend, maar arm. En zonder papieren. Zo verblijft hij thans in een stad in het Westen des lands. Luttele jaren geleden een man van macht cn aanzien. Een avontuurlijke waaghals, die hoog spel speelde en won. Om later alles weer te verlie zen. Wrakhout op de hoge zee van het onbarmhartige leven der inter nationale belangen. WAAROM dit alles een zo ruime plaats vond in deze. aan het England-Spiel gewüde artikelen- serie? Omdat de naam van Sweerts misbruikt is geworden als een schild voor de verrader Anton van der Waals. Men heeft de dwaze ver onderstelling geopperd, dat Sweerts de „Emiel Verhagen" zou zün. die aan Van der Waals „de opdracht gaf" bij de Duitsers „voor de En- gelse Intelligence" te werken. Om dat geheim te houden zou hü na de oorlog door de Engelsen uit Neder land per schip zün weggehaald. Hij zou thans in Argentinië verblijven. De feiten, die wij omtrent Sweerts hebben gepubliceerd wij zen duidelijk uit dat zulke verhalen volstrekt onjuist zijn. De Engelsen hebben Sweerts die in de oorlog op internationaal niveau werkte met véél belangrijker opdrachten dan het „sturen" van een banale V-Mann juist onverzorgd in Ne derland achtergelatx. Als Sweerts nu eens werkelijk voor de Britse dienst compromitterende feiten had geweten, zouden de Engelsen hem dan hier hebben laten zwerven? Moet het waarlijk nog eens wéér gezegd worden dat de mensen van de Secret Intelligence héél wat knapper zijn dan sommige Neder landse pennevoerders in hun kort zichtigheid vermogen te denken? Overigens: Pierre Sweerts is in Nederland. Een handige recher cheur heeft 'm zó te pakken. Maar dan zal blijken, hoe volkomen mis het gokje was dat mr. Van der Starp waagde toen hij de afwezige Sweerts de rol van „Emiel Ver hagen" toedacht. Het kenmerkende van de Verhagen-legende is juist dat de man (volgens Van dei- Waals) sprekend op Anton lijkt. Welnu: Pierre Sweerts lijkt even min op Van der Waals als Sinter klaas. Voor de oplossing van .iet Eng land-Spiel of van enig deel van dat afgrijselijke spionnage-drama moet men niet bij de Belgische gewezen Obersturmführer zijn. Hij heeft er totaal niets mee te maken. DEN HAAG. De minister van Binnenlandse Zaken heeft de ge meentebesturen meegedeeld, dat het naar zijn mening geen aanbe veling verdient overal in het land feesten te organiseren op de dag van de 12M:-jarige echtvereniging van het Koninklijk echtpaar, om dat hunne Koninklijke Hoogheden blijk hebben gëgeven het feest in intieme kring te vieren. Woei Reeds vroeg in de ochtend wan delen op de straatweg in Wouden berg hand in hand drie kinderen, oranje strikken in het haar en brede sjerpen om de smalle schou ders. Ze hebben nog tijd genoeg om. naar het gemeentehuis te ko men, waar ze Prins Bernhard zul len toezingen, maar ze willen er vioeg bij zijn. En zij hebben gelijk, want het is van daag voor hen een grote dag. De prins komt in hun gemeente, zij mogen hem straks hun hulde betuigen en vanmiddag zullen zij vrijaf krijgen. Maar dat is een verrassing, die hun pas wordt bereid als zij zich voor het gemeentehuis hebben verzameld en burgemeester J. A. Hosang hun dat blijde nieuws meedeelt, dat zij met gejuich ontvangen. De vlaggen wapperen allerwege, het bordes van het gemeentehuis is met slingers groen en een tapijt versierd. De prins, die aan de grens van de gemeente bij „Geere- steijn" is verwelkomd door de commissaris der Koningin de heer M. A. Reinalda die vergezeld is door de chef van zijn kabinet, de heer H. G. Engelberts en de heer J. Küppers arriveert reeds iets voor de vastgestelde tijd. Aan de ingang van het plein voor het ge meentehuis wordt de prins door burgemeester Hosang begroet, die de wethouders G. A. Versteeg, W. Schimmel en de gemeente-secreta ris, de heer N. C. Cramer en en- Het eerste bezoek dat Prins Bernhard op zijn rondreis door de provincie Utrecht heeft ge bracht, gold Woudenberg. Men ziet hier de hoge gast op het bor des van het gemeentehuis in ge zelschap van burgemeester J. A. Hosang tijdens de zanghulde die ruim vierhonderd schoolkinderen hem hebben gebracht. NABIJ het raadhuis te Serajewo in het hart van BosniëHerzegowlna staat een enorme wünfles. waarop met forse letters de naam van een handelaar in spiritualiën geschilderd is. Achter deze reclamezuil staat Gahriël Princip, een bleke, ziekeiyke student. Zijn fletse ogen zün gericht op een kleine stoet van auto's, die tussen een dichte haag belangstellenden vrü snel in zijn richting komt. Nerveus rukt hy een revolver uit zyn binnenzak als een der auto's een vreemde manoeuvre maakt op de hoek van de straat. Drie keer knalt een schot, één ervan doodt de aartshertog Franz Ferdinand, troonopvolger van Franz Josef, keizer van de OostcnrykHongaarse dubbelmonarchie. Niemand, ook deze Gabriel Prin cip. die even later door een woedende menigte wordt opgebracht, niet. kan op dat moment vermoeden, dat deze moord een wereldoorlog zal ontketenen, dat deze ene fatale kogel de dood van tien millioen soldaten tot gevolg zal hebben. geheime vereniging „Narodna Odbrana", een groep met veel aanhang onder de nationalistische studenten, ambtenaren en officie ren, die de troonopvolger willen doden, overtuigd dat deze de Sla vische vrijheden bedreigt. Franz Ferdinand kan echter de militaire gouverneur van Bosnië, generaal Potiorek, niet teleurstellen. Heeft deze niet reeds een grote huldiging voorbereid om de bevolking trouw aan het huis van Habsburg te laten bewijzen? En zo zijn Franz Ferdinand en zijn gemalin op 28 Juni 1914 in een hotelkamer van Serajewo om zich nog wat te verfrissen voor de tocht naar het stadhuis, waar de huldiging zal plaats vinden, zal be ginnen. Angstvallig is de route ge heim gehouden, maar als de aarts hertog in de auto stapt, waarin zijn vrouw' generaal Potiorek en zijn adjudant graaf Harrach reeds hebben plaats genomen, staan de straten reeds vol en kan zich on der dit talrijke publiek, dat zich rustig gedraagt en op sommige plekken zelfs juicht, niet een sa menzweerder bevinden? En hij is De lont in het kruitvat T—T ET is een rumoerige tijd in het -1-1 begin van het jaar 1914. Jaren lang hebben de landen zich zwaar bewapend, is de publieke mening verontrust en is ieder ervan over tuigd, dat een oorlog niet kan uit blijven. Elk land houdt legeroefeningen. Ook het Oostenrijkse leger wil manoeuvres houden. In de zomer van dit jaar is Bosnië het denk beeldige strijdtoneel. Op de laatste dag zal de neef van de keizer, die door de dood van kroonprins Rudolf van een onbekende aarts hertog opgeklommen is tot troon opvolger van Franz Josef, de troe pen inspecteren. Franz Ferdinand heeft een groots plan. Van deze ge legenheid wil hij gebruik maken om zich en zijn wouw eens flink te laten huldigen. Vaker heeft hij reeds dit plan gehad, maar het Weense hof heeft dit steeds weten te verhinderen. Het ziet er naar uit, dat ook nu de huldiging niet door zal gaan, want men waarschuwt cle aarts hertog voor de in Servië bestaande Nog geen hoofdafdeling tuinbouw DEN HAAG. Het ligt reeds lang in het voornemen aan de Stichting voor de Landbouw een hoofdafdeling tuinbouw te verbin den. Reeds enkele maanden geleden werd daartoe een secretaris be noemd. By de organisatie van deze hoofdafdeling hebben zich enige moeilijkheden voorgedaan, daar vier van de zes bestaande vaktechnische organisaties besloten niet aan de vorming van deze hoofdafdeling mede te werken. De organisatiecommissie groenten van de Stichting is van oordeel, dat het probleem van de instelling der hoofdafdeling, gezien de houding der vaktechnische organisaties, na der in algemene studie moet wor den genomen. Daarom werd aan het hoofdbestuur van de stichting voor de landbouw verzocht de op richting van deze hoofdafdeling op te schorten. Het hoofdbestuur heeft besloten met de installatie van de hoofdafdeling tot 1 Augustus 1949 te wachten. Bosbad „Klein Zwitserlandivacht duizenden touristen (Van een onzer redacteuren) WIE in de stromende regen in Putten uit de bus stapt en vraagt aan een Puttenaar, waar nu toch dat nu al beroemde, mooie bosbad is, wordt beschouwd als een voorpost van de stroom toeristen, die deze zomer Putten en zijn bosbad zal bezoeken. Ieder jaar komen er tien duizenden vacantiegangers naar dit rustige dorpje op de Veluwe. Bad ook voor eigen bevolking van betekenis Ja, Putten is een ideaal oord voor vacantie-gangers. „Maar hetkan nog mooier!" hebben enkele vooruitstreven de Puttenarcn tegen elkander gezegd Zij dachten Putten een bosbad toe, dat zou dienen als recreatie-oord voor de grote massa toeristen en als trekpleister voor de gemeente Putten, die bij dit bosbad financieel wel zou varen Het Bosbad „Klein Zwitserland" is er gekomen. Maanden van studie, ontwer pen en bouwen zijn voorbij. In de toe komst ligt een zomer, die ongetwijfeld vele warme dagen zwemdagen! .zal brengen. De animo van toeristen voor Putten is groter dan ooit. Men schat het bezoek op minstens achtduizend Dit jaar zal Putten voor het eerst behalve bos ook een bosbad aan de rust zoekende massa kunnen bieden Wij zijn er geweest en we hebben er gesproken met vele lieden. Ze vertelden van tegen slagen en teleurstellingen, van moeilijk heden en van tegenwerking. Zij spra ken ook van hulp en vertrouwen, van resultaten en successen. We hebben er rond gelopen in dat reusachtige bosbad. dat zeven hectare groot is De regen stroomde van onze 5as, de plassen waren niet te ontwijken door onze schoenen. Er was geen mens in het water en toch bewonderden wij de fraaie ligging, de bij uitstek attractieve bassins, de veelbelovende kanovaart en het kunstmatige meer. CAPACITEIT Het bad heeft een capaciteit van onge veer vierduizend bezoekers per dag Het aantal wissclcabines moet nog uitge breid worden. Het paviljoen is nog niet geheel gereed, evenmin als de grote gemeenschappelijke wisselcabines en opbergruimten Wel stroomt het water al door dc kanovaart cn liggen 45 kano's te wachten op de bezoekers Wel noodt een watcrpoloveld tot een fris partijtje polo Wel wacht de springtoren op athleten, die gracieuze bogen zullen beschrijven in de lucht, voordat het heldere water boven hen zal rimpelen. Hier. in dit bad. kunnen krachten ge kweekt worden voor de pas opgerichte zwemclub „De Vale Ouwe", die deze zomer reeds actief wil worden Hier ook zullen dit jaar, in het prachtige wed- slrijdbassin met zijn zes banen en zijn Juiste afmetingen, zwemmers en zwem sters met naam elkander in sportieve strijd bekampen. De zwemclub Neptunus uit Amersfoort eerste klasse water polo! zegde reeds medewerking toe voor het houden van demonstraties De heren B. Planjcr, T. Kuiper. C, van Zwol en G. van Maanen. officials van de Zwembond, zijn in het bad geweest en waren er verrukt orer. EEN AANBOD De zwemclub Neptunus had zelfs nog een ander aanbod. Deze club ontvangt tijdens de Pinksterdagen 75 buitenlandse zwemmers en zwem sters. namelijk alt Ierland. Engeland en Denemarken. Neptunus bood aan met dit gezelschap en een sterke eigen zwemploeg een wedstrijd te organiseren in het Bosbad „Klein Zwitserland". Putten heeft dan de gelegenheid kennis te maken met nationale en internationale zwem sterren met zeer grote faam. Het is nog niet bekend of deze wed strijden doorgang zullen vinden, daar men in Putten nog niet tevreden is met de outillage van het bad. Men wil deze zwemmers en zwemsters in het bad ont- heid daarvoor bestaat pas als het Bad geheel is afgebouwd Niettemin, uit het een en ander blijkt wel, dat men met energie werkt om het Bosbad „Klein Zwitserland", een der mooiste baden van Nederland, te maken tot een der drukst bezochte. Daar zou de gemeente Putten zeer wel bij varen. Het bad is op Zondagen gesloten, ook voor toeristen. Gemengd zwemmen is er bij raadsbesluit toegestaan, maar men heeft voorstanders van gesepareerd zwemmen de gelegenheid geboden op speciale dames- of herenuren een bad te gaan nemen. Export profiteerde van slechte uienoogst in Egypte BRUINISSE. De uienmarkt had in de maand April een verloop ^zoals eigen lijk niemand meer had verwacht. In de eerste helft van de maand bleef de prijs stabiel op 2 tot 2.5 ct per kg, doch in de laatste weken van April ging de prijs plotseling snel omhoog en werd zelfs 11 en 12 ct per kg betaald Deze prijs kon zich toch niet handhaven, de inzinking kwam en daarna werden zo goed als geen zaken meer gedaan Dat de prijs nog tot boven 10 ct kon oplopen vond zijn oorzaak in de minder goede kwaliteit der Egyptische uien en dc onregelmatig aanvoer daarvan op de Engelse markt. Dit was ook de oorzaak, dat in April en zelfs in Mei nog zoveel uien konden worden verzonden De export in April bedroeg zelfs nog 9.017 083 kg, waarvan 2 880 456 kg van Goeree-Oveiflakkee. Naar Engeland gingen 6 165 740 kg, naar Duitsland 2.403.618 kg, naar Ierland 303.650 kg. naar België 77.425 kg, naar het Engelse leger in Duitsland 47,900 kg, naar IJsland 7500 kg. naar West-Indië 7025 kg. naar Afrika 4.000 kg, naar het Amerikaanse leger in Duitsland 150 kg en naar Zweden 75 kg. Voor de landbouwers is de uienhandel thans zo goed als afgelopen. De uien die er nog zijn, zijn geschoten en dus onver- handelbaar. In koelhuisuicn worden nog wel zaken gedaan. Ook de handel in plantuien is nog niet willig. Er wordt 6 tot 7 cent geboden, waarvoor de landbouwers echter niet willen afleveren, omdat deze prijs niet lonend wordt geacht. Van voorkopen voor de oogst 1949 hoort men nog niets Dc stand van de uien ls over het alge meen goed. doch hieruit kan natuurlijk nog geen enkele conclusie worden ge trokken omtrent oogstresultaten 1949. er. Als de auto van het postkantoor, waar de vorstelijke gasten een be zoek hebben gebracht, wegrijdt en een bocht om gaat, moet de chauf feur plotseling remmen. Een man springt naar voren en gooit een bom naar. de aartshertog. Maar deze heeft geluk. Wel wordt hij aan een arm geraakt, maar de bom springt uit de auto terug, rolt onder een volgauto en ontploft daar. Generaal Potiorek is dodelijk verontrust. „Doorrijden," comman deert hij. „Staan blijven," sist Frahz Ferdinand, uiterlijk zeer be heerst. De aartshertog wil eerst zien, hoe de gewonden het maken, dan mag pas doorgereden worden. De generaal is helemaal niet op zijn gemak. „Ik geloof niet, dat het alleen maar een bom was. Ik meende stellig, dat ik ook revol verschoten hoorde." „Een bom kan anders ruim vol doende zijn," zegt Franz Ferdinand cynisch. „Een mooie boel." zegt de aarts hertog even later tegen de burge meester van Serajewo, die nerveus met zijn begroetingstoespraak-op- papier heen en weer loopt. „Ik kom hier om Uw stad te bezoeken en men ontvangt mij met bom men." Een doodse stilte volgt op deze woorden. „Nou begint U maar," zegt Franz Ferdinand dan tegen de burgemeester, die dan zijn rede afdraait. Na een dankwoord van de aartshertog wordt het stad huis bezichtigd. Boven ontvangt Sophie Mohammedaanse vrouwen. Als deze ceremonie achter de H. M. Koningin Juliana is voornemens aan alle provin ciale hoofdsteden een officieel bezoek te brengen. Naar wij vernemen zal Utrecht daarbij vrij spoedig aan de beurt zijn, zodat, naar verwacht mag wor den, omstreeks half Juni het Koninklijk bezoek mag worden tegemoet gezien. rug is wil de troonopvolger naar het ziekenhuis om de gewonden te bezoeken. De generaal vindt het onverantwoordelijk, maar het be zoek gaat door. Op de terugweg krijgt hij echter zijn zin. Hij stelt voor, nu niet door de drukke stad te gaan, maar over een rustige kade, waar men sneller kan rijden. Er is echter een ernstige fout gemaakt, een fou-t die wellicht fataal wordt. De chauffeur van de vorstelijke auto is niet op de hoog te van de wijziging in de route. Wat blijft hem anders over dan mee te gaan, als de auto van de burgemeester vóór hem verkeerd afzwenkt. Maar de generaal tikt hem op zijn schouder. „Terug en dan linksaf," instrueert hij. Het is niets. Terwijl de motor weer op gang wordt gebracht gebeurt het. Van achter de grote wijnfles springt Gabriel Princip te voorschijn en lost drie schoten. Het is, alsof Sophie flauw valt. Zij glijdt van de zitbank af, ook al probeert de ad judant nog haar te steunen. Franz Ferdinand blijft kaarsrecht zitten. „Het is niets." mompelt hij, maar reeds begeven hem zijn krachten. Heel zacht, nauwelijks verstaan baar roept hij nog om zijn vrouw. Enkele dagen later gaat door de lege, nachtelijke straten van Wenen een kleine stoet. Slechts een twintigtal mensen volgt in een stromende regen de stoffelijke overschotten naar het landgoed van Franz Ferdinand in Artstetten. In de Kapuzinergruft is immers geen plaats voor hen, die niet tot het huis van Habsburg horen. Keizer Franz Josef is niet tegen woordig bij de plechtigheid. Hij blijft vervuld van haat tegen zijn opvolger, wiens kinderen hij uit sluit van de troon. Maar toch ont ketent hij een oorlog voor deze man. omdat de wereld zich erop voorbereid heeft en alleen nog maar een argument zoekt om er een begin mee te maken. Nog geen maand later zijn de eerste vijandelijkheden 'tussen Oostenrijk en Servië een feit. Op 26 Juli 1914 ontbrandt de strijd bij Semlin, omdat de enkele dagen daarvoor uitgewisselde nota's geen genoegdoening verschaften. Weer een maand later is 'heel de wereld een heksenketel, waarin nagenoeg alle volkeren heen en weer geslin gerd worden en die, als vier jaar later de balans wordt opgemaakt, aan tien millioen soldaten het leven blijkt te hebben gekost. kele raadsleden aan de ho-« voorstelt. Dan biedt eert f schoolkinderen de tekst v-'S door de heer Van Eeden '1 gedicht welkomstlied aan e 1 henderden kelen klinfc „Weest welkom Prins Berc- ons mooi Woudenberg!" Tijdens deze zanghulde de zelfde kinderen die het l> boden een grote mand he/-l op. Die mand is gevuld grote taart, waarop met W's datum en het wapen van meente is gespoten. De taan» garneerd met een rand van 3 en pakjes boter en de mandfl getooid met twee toefen yr'"; de kleuren van NederlaJ I), lede ger Dat lier< hed roil bi» zou wai hac soe Vai dagel gem a Lippe. Maar dan moet de reis J worden voortgezet, de dag lang en het programma het] gebreid. Overal in het Stichtse wa* vandaag de nationale kleurt- gema der de helaas wat grauwe belus Maar gelukkig is het droo- Fran overal waar de stoet lang;' voor staat het leven van alle dar stil en wordt de prins h? toegejuicht. In alle plaatsent bezoekt zingen de kinder* wordt het dagelijks bestuur r gemeente en leden van de aan Z.K.H. voorgesteld. In woude is het mevrouw Gm- ner, die het welkomstlied en daarna gaat het naar Vd daal, waar wel het hoolc. van deze studiereis ligt. om 1 baar uit 1 het rijk verd bew Tc dat man gaat céd( voet Dat aan van din: bcp vee vle goe E 1201 ope one gre hoi I VII ZOl ge zei dii \v< 101 pa gl d v Prins Bernhard is Maand, instaileerd als curator van het lands Economisch Instituut to dam. Tussen Hengelo en Hu- gen is een groot stuk heide afr» e In een olietank van een fscr, Balikpapan (Borneo) woedt al- dagen een zeer hevige brand Hilversum 1 wordt Donderdagy,:- de nieuwsberichten een report-., geven van de tournée van het C- gebouworkest door Engeland i Curasao wordt een huls gebouw! de Amerikaanse consul-generaal het ..Franklin Delano Hoosev» zal heten. Een Nederlandse serauto is bij Djokja tegen eer. bom gereden Acht militairen r dood. ëén gewond e Prof dr Friedman, hoogleraar in het!, kriet aan de universiteit ie E; zal in de Ver Staten een s<?"e In houden. Mi Urip Kartodi-pj Is benoemd tot procureur-gene-ijR" Indonesië. Mr H. W. Fel de- die nu deze functie vervult. zs!* Nederland repatriëren. De v- 'L „Merapi op Sumatra werkt we BUITENLAND Kardinaal Mindszcnty is op hei- blik onder behandeling in het huis van de gevangenis in Boe-. De gezondheid van de kardina-j zeer slecht zijn. Zeven mijnvl zijn gedood ten gevolge van een gasontploffing in een mijn te i! linde bij Dortmund. Een der cL" fers is een broeder van Max Re de Westduitse communistische Ie;:',. De Finse minister van Handel, Taki. zal van Vrijdag tot Maand; bezoek aan ons land brengen E van deze gelegenheid gebruik r met de ministers Stikker ert VaS Brink over dc FinsNederlandse del van gedachten te wisselen. -■ hevige regens is de Donau op plaatsen buiten haar oevers gel? Men vreest, dat ook grote dele:! Wenen blank zullen komen te sta Koning Abdoellah van Transjc heeft verklaard, dat hij voorneir gebruik te maken van het Arat Legioen om een verenigde Aral staat te verwezenlijken. Internationaal Jazz-festi in Frankrijk In Frankrijk is weer het jaarlijkse Jazzfestival gehoii: waaraan verschillende landen namen. Het programma vermëA, de nieuwste snufjes op be-bopJ| bied. maar ook pure jazz. zoal" jaren geleden in Amerika doo: negers werd gespeeld. De AmeK nen waren het sterkst vertes woordigd. Twee negerkwintet; van Charlie Parker (alt-sax) en F Miles Davis (piano), waren spec.: voor het concours uit de V S. o< gekomen. Verder speelden Chief" Moore, de trombone-vin 1 Page, die hoe langer hoe meer oos en d£ trompettist „Hot Ir J gang in de jazzwereld begint maken. Sidney Béchel (clarinet-! xofoon), een der pioniers der X Orleans-stijl. toonde nog steeds t meesterlijk imprivisator te zijn f was wel zeer opmerkelijk, dat zt Duitsland met voortreffelijke orK ten uit de bus kwam, iets wat all minst werd verwacht. De bands v Carlo Krahmer en Vic Lewis k~ nen zich ongetwijfeld meten met grootste Amerikaanse ensembl Zweden, Zwitserland. Italië Frankrijk (met de guitarist Djai Reinhardt, die twee vingers van linkerhand mist doch niettemin zijn stijl niet overtroffen kan wc den) zonden voorts verschiller, bands. Alleen Nederland was vertegenwoordigd. r j^tJN dit geen schattige zo- merjurkjes voor het klein ste grut? Veel stof vragen ze met, 1 M. van 80 c.M. breed is voldoende, en ze zijn heel een voudig te maken. De schouder pasjes kunt u desgewenst ook van andere stof nemen. Bij het eerste jurkje is aan de pasjes een mouwkapje aange knipt, u vouwt aan het rugpas het aangeknipte belegje naar binnen en brengt knopen en knoopsgaten aan. Na de boven kant van het voor- en het rug baantje ingerimpeld te hebben, stikt u er de pasjes op. De hals- rand en de armsgaten werkt u met schuine biesjes af. Heel aar dig staat het, als u gelijk een kantje of puntbandje meestikt, maar nodig is dit niet. Bij het andere jurkje zijn de armsgaten volgens het stippel lijntje geknipt. Langs het gehele pasje is hier een ingerimpeld strookje van 3 a 4 c.M. breed gezet (totaal 148 c.M. lang). U zou ook alleen langs de arm- gaatjes zo'n strook kunnen zet ten bij wijze van vlindermouw tje. Maakt u het van effen stof, dan is dit een leuk modelletje om met gekleurd band of bor duurwerk te versieren, maar dat hebben de rashandwerksters al lang gezien! ELLA BEZEMER

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 4