DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Sjanghai: geen Stalingrad maar een slap Duinkerken Valse Van Goghs zijn verhandeld tegen fabelachtige prijzen Half Juni herstel gezag Republiek te Djokja -J V.k stellen voor: eensgezinde politiek jegens Mcio Tse Toeng Marshall-hulp ongewijzigd Boesman's ballon zonder baas van Nijmegen naar Ootmarsum Ronde-tafel-conferentie zal zelf haar agenda vaststellen Jhr. Sandberg vraagt onderzoek naar bron der vervalsingen aar:;ang 110. 121 Vrijdag 27 Mei 1949 Inricht door dt Stichting ..Het Parool" - Giro 5W330. tinlci Rotterdamsche Bank - Postbus 9 - Abonnements prijs 32 cent p. w. of 3.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon reddctle 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TDE BOORDER. WASHINGTON. De Verenigde Staten hebben „geiykgezlnde" lan den di© geïnteresseerd z'un bij de gebeurtenissen In China voorgesteld 0r ét zich te verenigen in het opstellen van een pemeenschappolyke politiek ten erlijl1 aanzien van cie communisten in dat land. rnand Het ligt in de bedoeling der V.S. tot dit (ioel binnenkort een conferentie i.ud'9 bijeen t« roepen. Geen der bedoelde landen zou tot erkenning van het de communistische China overgaan zonder voorafgaand overleg met do andere mogendheden. Deze landen, waarmede reeds officieuze besprekln- 'nQe gen zUnfcevoerd zijn Engeland. Frankrük Nederlan d, België, Austra- Ian lie, India, Pakistan, Nieuw Zeeland, Ceylon en Zuld-Afrika. Erkening onder voorwaarden Naar verluidt zullen de grote mo- Dadl gendheden de communisten om be- paalde garanties vragen, alvorens tot erkenning over te gaan, bijvoor beeld om eerbiediging van de Britse souvereinlteit in Hongkong, hand having van een „open deur"-politiek en duidelijke omschrijving van de grens tussen Indo-Chma en China. Dit initiatief van Amerika is ge deeltelijk tot stand gekomen als ge- volg van de berichten, dat India van et plan zou zijn spoedig tot erkenning aat s* Van de Chm. se communisten over te gaan zodra deze een regering voor geheel China gevormd zouden prettir hebben, mep. De stad Sjanghai is inmiddels ge heel bezet door de communisten. De nationalisten die naar de zee zijn ge trokken in de richting Woesoeng, vinden daar hun Duinkerken, zij het ook, dat zij aanmerkelijk minder troepen kunnen afvoeren dan dc Britten in het begin van de tweede wereldoorlog Er bevinden zich in Woesoeng nog 50.000 man nationa listen voor wie geen verlossing daagt. Reeds zijn er, nog niet offi cieel bevestigde berichten, dat deze vesting in handen der communisten is gevallen. Na de brallende verklaringen die de commandanten der nationalisten voor enkele weken aflegden, een hunner voorspelde, dat Sjanghai een tweede Stalingrad zou worden, doen verhalen omtrent de bezetting ope retteachtig aan. Op de hoge gebouwen aan de Bund in Sjanghai volgden honder den de schermutselingen tussen zwakke nationalistische eenheden en de communisten langs de bene den gelegen kade Om verwoestingen ten gevolge van eventuele stryd te vermijden, boden elders in de stad twee hon derd buitenlanders nationalistische soldaten een overvloedig maal aan, op voorwaarde dat zij zich aan de communistische troepen zouden overgeven. De regeringstroepen ac cepteerden het maal en gaven zich daarop over. De winkels in Sjanghai zijn weer geopend, de trams en bussen rijden weer en de bioscopen draaien weer, zij trekken stampvolle zalen. Volgens tot dusverre binnengeko men berichten is geen der buiten- ?A7/£ air en nod;( De Koj. berea' I be. -n b; OUQ! foto's oedlE Iroo'.. I illéén 2 75 alles STAKINGSBREKERS HET schouwspel van communis tische politietroepen en com munistische arbeiders die in West- Berlijn optiaden als stakingbrekers, heeft aanleiding gegeven tot vele ironische commentaren. Een veel ernstiger aspect van de situatie is intussen, dat thans duidelijk geble ken is, dat er een smeulend gevaar Voor burgeroorlog in Duitsland r aanwezig is en dat West-Duits- In het I land, indien on- zoeklicht I een zoeKiicm j dcrgelijke broe_ derkrijg zou los barsten, in een slechtere positie zou verkeren dan het Oostelijke ge deelte des lands. Op het ogenblik immers is de toestand zo, dat tegen over een ongewapende politie in het Westen een gewapende politie in het Oosten staat. De Russen heb ben, door hun Duitse politie van wapens te voorzien, geen enkele overeenkomst overtreden. De Wes telijke geallieerden hadden in hun zones hetzelfde kunnen doen. Zij lieten dit in het kader van hun de- militarisatie-politiek na. De slag oml de Berlijnse spoorwegstations heeft nu de onhoudbaarheid van deze maatregel aangetoond. Van tweeën een: of de Oostduitse politie moet ontwapend worden, of de "jtfèstduitse politie moet wapens Kojgen. Het mag in de toekomst, wanneer er geen geallieerden meer zijn, om recht en orde te bewaren, niet mogelijk zijn, dat in Duitsland gewapende communisten optreden als de brekers van de democratische rechten des volks. Dr. De Kat Angelino adviseur van HVK I DEN HAAG. Naar het ANP verneemt is dr. A. de Kat Angelino, t voormalig directeur van onderwijs te Batavia en thans lid van de geal- lieerde commissie voor het Verre Oosten, door de nieuwe hoge ver- tegenwoordiger van de kroon, de heer Lovink, uitgenodigd om als zijn adviseur op te treden. Dr de Kat An gelino zal dezer dagen naar Neder land vertrekken om besprekingen te voeren in verband met deze uitnodi ging Het is nog niet bekend of dr. de Kat Angelino deze zal aanvaar den. Opnieuw enige regen Weersverwachting, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond 'Xopgemaakt te 10 uur): Overwegend zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen. Matige tot krachtige wind {tussen Zuid en West. Aanhou dend vrij koud voor de tijd van ■het jaar. 28 Mei: zon op 4 30. onder 20.45; 'maan op 4 17, onder 22.06. landers gedood. Slechts ©en hunner, een Brit. liep een verwondering op. De stad, die thans door een vei ligheidscommissie van burgerlijke leiders wordt bestuurd, is zeer on der de indruk van de discipline en zelfbeheersing van de door de com munisten geleide troepen Het blad „North China Daily News", dat Brits eigendom is, heeft er bij de buitenlanders op aange drongen „de hoffelijkheid en be leefdheid, die overal door de com munistische soldaten worden be toond, te beantwoorden". Zaterdag wordt generaal Spoor ter aarde besteld BATAVIA. Generaal Spoor, de voormalige opperbevelhebber van de Nederlandse strijdkrachten in Indo nesië. zal Zaterdagmorgen met mili taire eer in Batavia ter aarde wor den besteld, aldus deelt het militaire hoofdkwartier mede. Vrijdagmiddag zal het publiek de laatste eer kunnen bewijzen aan de generaal, die in zijn huis aan het Koningsplein opgebaard ligt. Mevrouw Spoor zal Zaterdagmor gen per \liegtuig in Batavia aanko men om de begrafenis bij te wonen, in verband hiermede zal het uur van de begrafenis nog nader moeten worden bepaald. Als opperbevelhebber van de land en zeemacht in Indonesië heeft de H.V.K.. dr L. J. M. Beel een dag order tot de troepen gericht, waarin hij de overleden generaal herdenkt. De chef van de generale staf. ge neraal Kruis, heeft telegrafisch te genover de waarnemend legercom mandant in Indonesië zijn deelne ming betuigt met het heengaan van generaal Spoor. Treinverkeer naar Berlijn tijdelijk gestaakt Het Engelse en het Amerikaanse militaire treinverkeer naar en van Berlijn is tijdelijk gestaakt, aldus is officieel in Berlyn bekend ge maakt. Koop van een huis geeft geen voorkeursrecht DEN HAAG. „Er is mjjn aan dacht op gevestigd, dat vrijkomende woningen nieuw-bouw hieronder niet begrepen tegen exhobitant hoge prijzen door woningzoekenden worden gekocht, omdat zü dan als eigenaar de voorkeur voor bewoning zouden genieten of de gegadigde voor bewoning kunnen aanwijzen" aldus de minister van binnenlandse zaken In een circulaire aan gemeen tebesturen. Het strijdt met het door de Woonruimtewet 1947 beoogde be lang, indien zonder meer het feit van eigendom als doorslaggevend, met voorbijzien van de dringende woningbehoefte van anderen, voor het verlenen van de vergunning tot het in gebruik nemen van de nieuw gekochte woning wordt beschouwd Ouder-comité onvoldaan over schema voor demobilisatie DEN HAAG Tijdens een ver gadering die Woensdag te dezer stede werd gehouden door het lan delijk comité van ouders van jon gens over zee, is een permanent hoofdbestuur gevormd, waarvan de heer Hartog uit Bunschoten voor zitter is. De naam van de organi satie zal zün: Voor Onze Militai ren Over Zee (VOMO). Men heeft naar aanleiding van de uiteenzetting van kolonel Pruys aan de pers in zake het repatrië ringsschema, aan de minister-pre sident een telegram gezonden waarin het opnieuw ernstig stel ling neemt „tegen de beweerde on veranderlijkheid van genoemd schema". WASHINGTON. Het Ameri kaanse huis van afgevaardigden heeft Donderdag het voorstel van de toewijzingscommissie tot verlaging van 't bedrag der Marshall-hulp met 15 procent ongedaan gemaakt, door de periode, gedurende welke het geld mag worden uitgegeven te be korten. Het (verminderde) toegewezen bedrag van 4.624 470.000 dollars mag thans worden besteed in een periode van 13Vi maand in plaats van, zoals voorgesteld, in 15 maanden. Trein beschoten op Java BANDUNG De laatste trein van Bandung naar Tsjibatu. is Maandagavond bij Leles beschoten. Een bagagerijtuig werd met kogels doorzeefd Een Indonesische conduc teur en een Indonesische reiziger werden in de benen getroffen. Zij zijn naar een ziekenhuis te Garut vervoerd. Dinsdag zijn wederom alle treinen op een na op het zelfde traject be schoten Ofschoon een passagiersrij tuig twintig treffers kreeg, kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Ontijdige start liep nog goed af NIJMEGEN Tijdens een bij- eenkomst die Donderdagmiddag voor padvinders in het Goffertsta- dion alhier was belegd, is de groot ste Nederlandse luchtballon, de Henry Dunant" met een doorsnede van circa 10 meter, losgeslagen en als een pijl uit de boog verdwenen. Spoedig was de ballon die op een windsnelheid van ongeveer 50 kilo meter wegdreef aan het oog onttrok ken door het wolkendek. Enige tijd later kwam uit Oot marsum het bericht, dat aldaar in een weiland een zeer grote oranje luchtballon was neergekomen. De heer Boesman, die do reis met de ballon zou maken, kon bevestigen dat dit inderdaad de ballon was, die in Nijmegen aan de controle ont snapte. De „Henry Dunant" is het eigendom van de Haagse Ballonclub. Onmiddellijk na de ontsnapping van de ballon werd Schiphol hier van in kennis gesteld, met het oog op het gevaar, dat de ballon voor de luchtvaart kon opleveren. Per auto begaven de heer Boes man, zijn echtgenote en de heer Vos Klootwijk, die samen de luchtreis zouden maken, zich in de richting waarin de ballon was weggedreven. De heer Boesman achtte het een geluk bij een ongeluk dat de ballon Doodstraf gevraagd tegen heestachtig SS-er ARNHEM. Voor het Bijzondere Gerechtshof alhier is de doodstraf geëist tegen de Duitser Franken stein. SS-luitenant en Kriminalse- kretar bij de S.D. De procureur-fiscaal mr. Fikkert, gaf in zijn requisitoir een uitvoerige beschrijving van het gruwelijke dra ma bij Vierhouten en appelleerde aan de film „Het Monster van Fran kenstein", waarvan de hoofdfiguur verre in gruwelijkheid wordt over troffen door deze Frankenstein. Frankenstein had daarbij het be vel over een ..S S.-kommandodat na een razzia zes Joden, waarbij een vrouw en een fi-jarig kind, geduren de een week zonder eten en drinken gevangen had gehouden. Toen de mensen uit hun gevangenis werden gehaald, met de bedoeling hen te fusilleren, werd de mannen een spa de gegeven om hun graf te delven Een van de gevangenen viel F. aan en gaf hem een klap met de spade. De arrestanten vluchtten, maar zij konden niet ver weg komen, omdat zij te zeer verzwakt waren. Zij wer den door hun achtervolgers gewond en tenslotte als beesten afgemaakt en begraven. Het kind liep zijn va der tot in het reeds gedolven graf na F. en zijn mededaders kenden echter geen genade. Ook bij de Woeste Hoeve, na de aanslag op Rauter. legde F., die in November 1944 voor de geallieerde legers uit België was gevlucht, een beestachtige activiteit aan de dag. Uitspraak in deze zaak over veer tien dagen. Zeepost voor de West DEN HAAG. Met de „Hecuba", die 3 Juni van Amsterdam naar de Nederlandse Antillen vertrekt kan zeepost worden verzonden mits deze uiterlijk op 1 Juni gepost is. zich heeft vrijgemaakt met het ven tiel naar beneden. Hierdoor stak de vulslurf naar boven en liep de ballon reeds direct na de ontijdige start leeg. Hieraan is het dan ook te dan ken dat het kostbare luchtvaartuig dat gevuld was met het uiterst brandbare waterstofgas, nog op Ne derlands grondgebied is kunnen lan den. Rita en Ali Khan thans echtgenoten VALLAURIS (nabjj Cannes). Prins Ali Khan, de 38-jarige zoon van de fabelachtige rflke Aga Khan en de filmster Rita Hayworth wer den Donderdag door de (communis tische) burgemeester van het Ri- viera-stadje Vallauris in de echt verbonden Rita Hayworth is van plan voor het einde van het jaar naar Holly wood terug te keren om weer it films op te treden. Prins Ali Khan gaat hiermee ac coord. Paus proclameert het heilige jaar VATICAANSTAD. Paus Pius Xn heeft DonderdaK 1950 tot heilig jaar uitgeroepen. Het heilig jaar zal op 24 Decem ber 1949 ingaan en op 24 December 1950 eindigen. In de pauselijke bul wordt onder meer verklaard, dat het noodzake lijk is dat er „zo spoedig mogelijk vrede zal heersen, door een billijke regeling van de bestaande proble men op een dergelijke wijze, dat de verschillende maatschappelijke klas sen, nadat de wederkerige gevoelens van haat zijn geweken en de twee dracht is overwonnen, zich in een geest van rechtvaardigheid en broe derlijke overeenstemming kunnen verenigen". Drama Joodse passagiers in Middellandse Zee? HAIFA. De Israëlische politie stelt een onderzoek in naar een in cident, dat zich in de Middellandse Zee zou hebben voorgedaan. Volgens een polltieverklaring zou de kapi tein van een schoener, die zich op weg naar een Israëlische haven be vond, dertig vaten over boord ge worpen en daarop dertig jonge Joodse passagiers met een geweer gedwongen hebben zich uit te kle den en over boord te springen. Hü zeide „geen interesse" meer in de voortzetting van de reis te hebben. De passagiers waren afkomstig van een haven aan de Middellandse Zee en moesten 1.500 pond voor de over tocht betalen. De politie van Haifa heeft 23 personen opgepikt. Men vreest, dat de overigen verdronken zjjn. Kabinetswijzigingen in Spanje op komst? MADRID. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen te Madrid zal generaal Franco een lang verwachte kabinetswijziging tot stand brengen, wanneer hij de volgende maand van een tocht door de Spaansche Pyre neeën terugkeert. Film van de Maand verkozen AMSTERDAM. Het bestuur van de Nederlandse Filmclub heeft aan de Italiaanse film „La Caccla Tragica" (De Tragische Jacht) het praedicaat „Film van de Maand'" veleend. A Nee toch...? Heus! In Parijs is een nieuwe cock tail. de Grote Vier" in zwang gebracht, bestaande uit rye whisky (Amerika), Schotse whisky (Engeland), dry ver mouth (Frankrijk) en wodka (Rusland). Het Belgische dorpje Robe- chies is houder van een on gewoon record. In 1948 is er nie mand overleden. Robechies telt 256 inwoners. Gewicht voor gewicht zijn olifanten 10 procent zwakker dan mensen, maar cü s'.apen dan ook 25 procent minder, zegt de Britse olifantendeskundlge A. J. Ferrier. Bloedproeven hebben aawpe- toond, dat gelijke hoeveelhe den pijp- en sigarettentabak, ge- inhalccrd. even giftig zijn in theorie, want beide zijn in feite onschuldig, omdat het lichaam de nicotine gemakkelijk neutra liseren kan. Mensen die de beste medi sche verzorging krijgen zijn de dokters zelf, maar zij leven niet langer dan andere lieden. Dit is vastgesteld in Amerika. De Londense politie heeft een dag lang gezocht naar een mandie uit de Wandsworth- gevangenis zou zijn gevlucht 's Avonds werd hij gevonden in het kolenhok van de gevangenis waarin hij bij vergissing was opgesloten door een bewa ker. Op vele gebieden r Nederlanders en BATAVIA. Dc Commissie van de Verenigde Naties voor Indone sië. de UNCI deelt in een rapport mede. dat goede vooruitgang wordt gemaakt met dc besprekingen tus sen de Nederlanders en de Repu blikeinen over de terugkeer van de Republikeinse regering naar Djok jakarta. Men gelooft echter, dat deze niet voor het midden van Juni zal plaats vinden. In een communiqué van de UNCI wordt gezegd, dat op vele punten door de partijen overeenstemming werd bereikt. De partijen zullen onmiddellijk een order uitgeven aan alle gewa pende strijdkrachten, die in dc re sidentie Djokja gestationneerd zijn, om alle schermutselingen te ver mijden en elke vorm van sabotage, vernieling, obstructie, minoren of subversieve activiteit achterwege te laten. Wanneer de datum en het uur van de evacuatie van de Neder landse troepen zal zijn vastgesteld, zal de Nederlandse delegatie de re publikeinen 48 uur voor de ten uitvoerlegging van de evacuatie hiervan bericht geven. Het is de Nederlandse en Repu- Minister Van Maarseveen verklaart: „Geen sprake van koersverandering" Regerinssstreven in de Grondwet vastgelegd DEN HAAG „De ronde-tafel conferentie zal in principe zelf haar agenda moeten vaststellen. Behalve de belangrijkste volks groepen uit Indonesië zullen ook de mindei heden vertegenwoordigd zijn," zei minister Van Maarse veen Woensdagmiddag in zijn ant woord op de vele vragen en op merkingen, di2 de Eerste Kamer leden hebben gemaakt bij de be handeling van de begroting voor Overzeese Gebiedsdelen. Nadere bijzonderheden over de conferentie kon de minister nog niet verstrek ken. In tegenstelling met de heer Jonkman, bleek' de minister van mening, dat het Nederlandse volk voldoende op de sou"ereiniteits- overdracht is voorbereid. Dat er nog een interim-regering zou komen, geloofde hij niet, doch de mogelijkheid is aanwezig. Voor de groepen in Indonesië, die het Nederlands staatsburger schap begeren of behouden willen, heeft de regering alle aandacht, doch zij ziet het nut van een voor conferentie voor deze groep niet in. De negen mannen zullen ge rechtigd zijn om zonder stemrecht aan de Ronde-tafel-conferentie deel te nemen. Op deze wijze zijn de Staten-Generaal daarbij verte genwoordigd. Op de besprekingen over de status van Nieuw-Guinea meende de minister niet te mogen vooruitlopen. Dat de brief van 2 Maart jl. aan de Veiligheidsraad de kentering in het beleid zou hebben ingezet, be twistte de bewindsman. Hij achtte de tegenstelling tussen het vroege re en het huidige beleid te scherp geformuleerd en vond mr. Jonk- man's leer van de drieërlei verant woordelijkheid nog van te jonge datum om haar op de juiste waar de te kunnen schatten. Van koersverandering scheen de minister geen sprake. Waarheen wij streven is In de Grondwet neergelegd: er is alleen een nieuwe weg ingeslagen toen een andere niet meer begaanbaar bleek. Doch deze nieuwe weg had niet kunnen worden ingeslagen, indien de mili taire actie er niet aan was vooraf gegaan. Door uitzending van rech terlijke ambtenaren naar Indonesië zou op de excessen een ongewenste nadruk gelegd worden. Het pro bleem zelf wilde de minister met de nieuwe HVK bespreken. In verband met de ongerustheid over de gebeurtenissen in Djokja verklaarde de minister, dat de re publikeinen beloofd hebben geen représailles te zullen toepassen. Hij hoopte, dat zij, die nu evacueren uit gebrek aan vertrouwen, straks zullen terugkeren naar Djokja. De nieuwe HVK, verklaarde hy in •antwoord op een vraag van de heer Molenaar, zal zich met een staf van bekwame deskundigen omringen. AMSTERDAM. Er blijken dc laatste jaren honderden valse Van Goghs in de handel te zün gebracht, waarvan er enkelen tegen fa belachtige prüzen aan de man zün gebracht. Dit is aanleiding geweest voor jhr. W. I. H. B. Sandberg, directeur van het Stedeiyk Museum om hy de officier van Justitie een klacht in te dienen, zo meldt het Amsterdamse dagblad „Het Parool". In het bijzonder richt hij de aandacht van de officier on vier doeken: twee zelfportretten, een landschap en een „slaap kamer van Vincent te Arles". Verdediging van de naam van de grootste Nederlandse schilder die de laatste eeuw heeft geleefd en om de bron te vinden van alle vervalsingen, die in vry korte tyd zijn ontdekt, dat is de bedoeling van deze klacht. Jhr. Sandberg is van mening, dat de ge noemde vier schilderijen niet alleen niet van Van Gogh zijn. maar dat zij kennelijk zijn ge maakt met de bedoeling voor échte doeken van de meester door te gaan. De zelfportret ten zijn. dank zij de expertises van de bekende kunstkenners H. P Bremmer en mr. J. Baert de la Faille, voor „grof geld", ge lijk Jhr. Sandberg zegt, in de Verenigde Staten verkocht. uit de „vroegste Van Gogh-per'ode" De heer M. M. van Dantzig, die door het Amsterdamse gemeentebe stuur als expert aan de staf van het Museum is toegevoegd, kwam na een grondige studie tot de slotsom: „Alles is vals!" Er waren tekeningen bij, die amateurs, volkomen te goe der trouw, hadden gemaakt. Hu Bekende kunstkenners gaven expertises Deze vier doeken zijn. als zij on echt blijken, niet de enige verval singen, die voor Van Goghs door gaan. Er zfjn er honderden! In Augustus 1948 kreeg de directie van producten zijn later door kwaadwil- het Stedelijk Museum ter beoorde- lenden tot „Van Goghs" bevorderd, ling enige honderden tekeningen van Van Gogh en rond tachtig schilderijen verder pag. j a Dit is het zelfportret van Vin cent van Gogh, dat de Neder landse schilder Nico Eekman de bekende kunstkenner H. P. Bremmer toonde. „Een pracht Van Gógh", zei déze. Niet onder de honderdduizend gulden ver kopen!" Waar het doek nu is weet schijnbaar niemand. eeds accoord tussen Republikeinen blikeinse bevelhebbers streng ver boden rechtstreeks contact met el kaar op te nemen. Dit contact is alleen toegestaan door middel van dc militaire waarnemers van de UNCI. In het communiqué wordt voorts verklaard, dat eveneens overeen stemming werd bereikt over het leveren van voorraden voor de po litie, de telefoon-, telegraaf- en ra dio-verbindingen en andere postale faciliteiten. Over dë leverantie en het ver voer van geneesmiddelen worden dc besprekingen voortgezet. Overeenstemming werd ook be reikt betreffende de bevoorrading met textiel, petroleum, gezouten vis en zeep alsmede over de verschil lende aspecten van het geld. Over het omstreden punt be treffende het gebruik van 't vlieg veld van Maguwo (enige kilome ters van Djokja) kwam gedeeltelijk overeenstemming tot stand. De toestellen van de KLM zullen op het vliegveld landen, „indien de veiligheid van de passagiers ge waarborgd kan worden". Dit is on derhevig aan de beslissing van de 'voorlopige federale regering in Ba tavia. Het gebruik van Republikeinse vliegtuigen wordt nog steeds be sproken, maar men verwacht, dat een oplossing gevonden kan wor den. die het Republikeinse vlieg tuigen mogelijk zal maken van Djokja naar Semarang, Atjeh, Mc- dan cn Sabang te vliegen. Oppo Queuille in Franse Ivamer PARIJS De Franse assemblée heeft Donderdag na vier uren van stormachtig debat met 329 tegen 264 stemmen het voornaamste ar tikel aanvaard van de regerings voorstellen ter bestrijding van het begrotingstekort van 83 milliard francs. Dit artikel behelst de invoering van een dubbele benzineprijs, na melijk van 63,20 fr. voor vrije en van 43,20 fr. voor gedistribueerde benzine. De minister-president, Henri Queuille. had aan het einde van het debat verklaard, het be sluit van de assemblée te zullen beschouwen als een „onofficieel vertrouwensvotum". Voor stemden socialisten. MRP, radicalen en een meerderheid van rechtse gematigden. Tegen stem den de communisten, de Gaullisten en een aantal rechtse onafhanke- lijken. Het begrotingstekort is hoofdza kelijk te wijten aan de kosten van de actie in Indo-China en de ver liezen van de staatsspoorwegen. Om conservatieve critici genoeg doening te verschaffen beloofde Queuille spoedig een wet in debat te brengen over hervorming der genationaliseerde vliegtuigfabrie ken en een algemeen stauut voor genationaliseerde industrieën, het geen zou kunnen betekenen, dat enkele fabrieken weer particulier eigendom worden. sitie van vakverbond tegen Britse regering LONDEN De leiders van het acht millioen leden tellende Britse vakverbond hebben zich gevoegd bij de ontevredenen met de finan ciële politiek van de regering. De raad van het vakverbond is van mening dat de kosten van het levensonderhoud moeten worden verlaagd. Er is een memorandum opgesteld voor sir Stafford Cripps, waarin men verklaard niet tevre den te zijn met zijn soberheidsbe groting. Er zijn stemmen opgegaan voor enige loonsverhoging, prijsverlagin gen, verlaging der indirecte belas tingen en beperking van winsten en dividenden. Ondernemingsraad geen verlengstuk van de ondernemer (Van onze parlementaire redacteur) Een wettelijke basis voor onderne mingsraden is nodig, want regeling bij collectief arbeidscontract biedt te weinig vastheid, zegt de regering in de memorie van antwoord in zake het wetsontwerp, dat de instelling ervan regelt. De regeling geschiedt los van de wet op dc publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie, omdat an ders met invoering van onderne mingsraden gewacht zou moeten worden totdat in een bepaalde be drijfstak de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie is ingevoerd. Bo vendien is de taak van de onderne mingsraad in de onderneming zuiver van interne aard. Dat de ondernemingsraden slechts een verlengstuk van de ondernemer zullen worden, ontkent de regering. Dat het hoofd ener onderneming als voorzitter optreedt is logisch, omdat de ondernemingsraad een orgaan is van overleg en samenwerking tussen werkgever en arbeiders. Of er naast de ondernemingsraden nog behoefte zal bestaan aan „ker nen" op andere vormen van perso neelsvertegenwoordiging betwijfelt dc regering. Intussen: hier zal de praktijk spreken. Labourrebellen terecht gewezen door Attlee LONDEN Premier Attlee heeft Woensdag persoonlijk meer dan 70 Lagerhuisleden van de Labour- partij, die van de partijlijn zijn af geweken de wet gesteld. In een bij eenkomst met gesloten deuren in het Lagerhuis hebben hij en partij leider Herbert Morrison, er naar strevend de eenheid in het aange zicht van de groeiende kracht van Churchill's conservatieven te her stellen, zich tot de rebellen gericht. Met name waren er moeilijk heden gerezen bij de stemming over de wet voor Noord-Ierland. 68 Le den hebben toen gev/eigerd bij de stemming over een bepaald onder deel dier wet achter de regering te staan. Attlee en Morrison zouden de na druk op de volgende punten gelegd hebben: 1. Eenheid in de partij is van het allerhoogste belang in verband met de het volgend jaar te houden alge mene verkiezingen. 2. Aan de neiging van de laatste tijd om geen gevolg te geven aan richtlijnen van de partij bij stem mingen moet een einde komen 3. Overtreders zullen zo nodig uit de partij verwijderd worden. Aanslag op een broer van vakbondsleider in VS DETROIT Dokters hebben het rechteroog moeten wegnemen van Victor Reuther, de broer van de president van de Amerikaanse unie van arbeiders in de auto industrie, die Dinsdagnacht te Detroit door een onbekende werd neergeschoten. Zijn broer, Walter Reuther, ver klaarde, dat de aanrandingen zijn uitgevoerd door betaalde agenten en deel uitmaken van een „terro ristische campagne om vakvereni gingsmensen er toe te brengen, dat zij hun actie voor lotsverbetering van de arbeiders staken". Uit de bocht geslagen Tijdens de gistermiddag in het Sportpark te Geleen gehouden speedway-races tussen het Limbur- giateam en de Hollandse Leeuwen is de renner Roestenburg uit dc baan tegen het talud opgereden en tussen het publiek terecht gekomen, waar door verscheidene personen ernstig wgrden gewond. De sergeant P. Franssen uit Reuver liep een dubbe le beenbreuk op en de sergeant P. Kievits uit Susteren een hersen schudding. Beiden werden naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht. De heer Koevoet uit Munstergel<?en liep een ernstige verwonding op aan een been en werd later naar huis vervoerd. Enkele andere personen liepen lichtere verwondingen op. De renner Roestenburg kwam er af met een flinke vleeswond aan zijn knie. Reünie van ex-gevangenen in Amersfoort AMERSFOORT Het ligt in de bedoeling van enkele oud-gevange nen uit de kampen Neuengamme, Sandbostel en Bremerfarge een reünie te houden op 2 Juli a.s. te Amersfoort De organisatoren zün de heer A. van Buschbach, Wierdensestraat 61 te Almelo en de heer N. van Dam, Stephensonstraat 20 te Amersfoort.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1