Prof. W. Banning sprak voor socialistische jongeren Opdat men niet vergete „Amersfortia" feestte Oud-N.V.-voorzitter Van Uitert hartelijk gehuldigd Vragen over melksanering de Amersfoortse Raad in Komt er een |ubileum in zicht? Kunsthandel Veenendaal H.V.C. uitgeschakeld in uiterst sensationele wedstrijd S. van der Horst verongelukt Erdal loopt in op SOVA 2 Vrijdag 27 Mei 1949 STADSNIEUWS ..Eenheid van Europa dient gedragen door de socialisten ..Wanneer wij momenteel over socialisme spreken, moeten wij beden ken o'at dit spreken alleen zinvol is, wanneer wij het socialisme bezien in Europees verband. Er bestaat geen specifiek Nederlands socialisme meer'aldus sprak prof. dr. W. Banning uit Driebergen Zondag op de in Amersfoort gehouden landdag van de Democratisch Socialistische Jongeren Vereniging „Nieuwe Koers." hand in hand en schouder Regen noodzaakte tot bijeenkomst in „Markthal" Prof. Banning wees er op, dat de afrekening met het verleden de periode die ligt lussen de beide wereldoorlogen nog niet vol doende heeft plaats gehad. We heb. ben ons niet genoeg rekenschap ge geven van de nederlaag die wij tegen het fascisme hebben geleden. Het feit dat Hitier aan de macht kon komen wees op een innerlijke zwakheid aan onze zijde, aan de zijde der socialisten in Europa. Mi litair overwon men het fascisme, geestelijk leeft het nog. Hoe dit komt?, zo vroeg prof. Banning zich af. „Omdat wij de mensen niet heb ben weten te overtuigen, dat het democratische socialisme een be tere weg is dan die der dictatuur", aldus antwoordde hij. Prof. Banning duidde nog een tweede tekort in het na-corlogse denken der mensen aan: wij heb ben ons er nog geen rekenschap van gegeven, dat de maatschappij ons nieuwe taken heeft voorgelegd De maatschappelijke ontwikkeling in de verschillende landen van' Europa heeft aangetoond, dat wanneer het socialisme op de hui dige smalle basis blijft vortleven, zij nimmer kan uitgroeien tot een brede volksbeweging, die deze nieuwe taken kan uitvoeren. Prof. Banning betreurde het dat de eenwording van Europa nog steeds niet gedragen wordt door socialisten. Ik kan het niet verkroppen dat deze be weging wordt geleid door Churchill en niet door Attlee", zo sprak hij. Zolang er van een socialistische eenheid geen sprake is, bestaat het gevaar dat de Europese beweging uitgroeit naar het gematigde kapi talistische stelsel. Vervolgens droeg prof. Banning de jongeren op het stuk erfenis dat socialisme vijandig moet zijn aan het Christendom en de kerk te overwinnen. „Het is de jonge generatie, die deze moeilijkheden kan overwinnen", zo riep spreker uit. Het is echter te betreuren, dat op een zeker deel dezer jongeren een beklemming rust. die zorgen baart voor de toekomst. Dit ver schijnsel is een erfstuk van het kapitalisme: de menselijke samen werking schiet tekort. Zowel natio naal als internationaal ontbreekt deze menselijke samenwerking. Of wij daarom moeten wanhopen? Geenszins. Geen nihillisme Wij kunnen deze menselijke sa menwerking kweken, wanneer wij het socialisme tot werkelijkheid weten te maken. Wanneer je niet voor het socialisme vecht breek je de heersende beklemming nooit en gaan wij ten onder in het nihilisme. Socialisme nu, betekent: vechten aan schouder en laat daarbij de geest drift en kameraadschap niet ster ven", aJdus besloot prof. dr. Ban ning zijn rede. Regen en wind verstoorden de landdag van de D.SJ.V. „Nieuwe Koers". De tweeduizend jongeren, die uit alle delen van het land naar het Openluchttheater „Birkhoven" in Amersfoort waren gekomen, na dat zij een demonstratie door de straten van Amersfoort hadden ge houden, verbleven slechts korte tijd daar. Het bleek onmogelijk het programma in de druilerige re gen af te werken. De „Markthal" bood een droog onderkomen. De voorzitter van de D.S.J.V. Nieuwe Koers, Wim Meynen, begroette de aanwezigen, in bijzonder de heer Albrecht, secretaris van de Partij van de Arbeid de heer E. Vermeer, lid van de Tweede Kamer en bur gemeester H. Molendijk van Amersfoort. Nadat prof. W. Ban ning zijn rede had uitgesproken, werd door een aantal jongeren het spel „En tochopgevoerd. Getrouw aan onze menselijke plicht zal op 30 Mei a.s wederom aan de Amcrsfoortse jeugd de gelegenheid wor den geboden om gezamenlijk het Jaar lijkse bezoek aan de belde kerkhoven nabij Oud-Leusden te brengen, waar de graven zich bevinden van hen, die in de tweede wereldoorlog zijn gevallen. Al moge nationaliteit en taal. gods dienst en levensopvatting dan ook ver schillend zijn, het menselijke gevoel is voor alle nabestaanden hetzelfde. Ook Canadese en Russische, Engelse en Griekse. Amerikaanse en Franse, Belgi sche en Poolse vrouwen en moeders treuren om hun doden en verwijlen met hun gedachten bij de graven in vreemde bodem van hun echtgenoten en zonen t Amersfoortse ouders, onderwijzers, jeugdleiders en alle anderen aan wier zorgen het opgroeiend geslacht is toe vertrouwd. wij doen een ernstig beroep op u allen om te bevorderen, dat de Amersfoortse jeugd op Maandag 30 Mei a.s. uiterlijk des avonds 7 uur aanwezig zal zijn op het Borneopleln, Gezamenlijk zal dan een bezoek aan de graven wor den gebracht Namens het Nederl. Oorlogsgraven Comité afd. Amersfoort: De voorzitter. A C. Spoel Oud-politiebureau gedeeltelijk woning Het voormalige politiebureau aan de Utrechtsestraat is sedert de be vrijding in gebruik geweest bij de P.O.D., later genaamd de P.R.A., en na de opheffing van 14 Februari 1949 af onbewoond gebleven. Het ligt in de bedoeling van B en W het gebouw wederom te verhu ren. Voor dat evenwel tot verhuring kan worden overgegaan willen zij de bovenverdieping van het gebouw in richten als woning en kan aan de benedenverdieping nog een nadere Desteqiming worden gegeven. De kosten voor het inrichten tot woning worden geraamd op 2.170. met gebruikmaking van de „premie regeling". B. en W. vragen de raad om cre- diet. In het kader van de financiële zelfstandigheid van de gemeenten, heeft het rijk, ingevolge de wét van 15 Juli 1948. houdende wijziging van de pensioenwet 1922, de last van de gemeenten van de pensioensgedeel ten van de op 1 October 1913 in dienst zijnde ambtenaren overgeno men. B. en W. wezen in de aanbiedings brief van de gemeentebegroting 1949 de raad er reeds op dat het weinig zin meer heeft om het reservefonds voor pensioenen nog langer te hand haven. Zij stellen dan ook voor te beslui ten het fonds pensioenen per 31 De cember 1948 te liquideren en de nog door de gemeente te betalen toesla gen op pensioenen alsmede de nog lopende annuiteit van de inkoop- sommen ten laste van de algemene dienst te brengen. Amersfoorters op de J. van Oldenbarnevelt Op de passagierslijst van het troepen- transportschip Johan van Oldebarnevelt, dat waarschijnlijk op 9 Juni te Amster dam arriveert, komen de namen van de volgende Amersfoorters voor: le lult. R. W. Dee. Jacob Catslaan 6, IJ. DeeWetsteyn, R F Dee; Ic luit. H Kiljan, Ternatestraat 4; sold. J. W. Janssen, Hoogeweg 3840; serg. G van Tol, Gerrlt van Stellingwerfslraat 11, W. van TolSchafer; lc luit. H. J Hekman, Wijerstraat 9, E. I. Hekman—Bisschop; wachtmeester J. H A Hover. Kapelweg 65; sergeant M. G. H. Haarsma, Leus- derweg 64. Twee Amersfoorters naar Ronde Zuid-Limburg Aan de Ronde van Zuid-Limburg, die op 28. 29 en 30 Mei a s. wordt gehouden, zal door twee stadgenoten, t.w dc heren W. ter Wolbeek van de vereniging Z U T. en H. Gerth (persoonlijk lid S.G.W.B.) worden deelgenomen De start geschiedt op 28 Mei te Heer len. Dc totaal afstand bedraagt 135 km. Na afloop van deze Ronde zal 3an de deelnemers een Limburgse koffietafel worden aangeboden. Watervoorziening van Bosbad stagneert Een ongeveer vijftien jaar geleden geslagen wel op 't eilandje in de bosvijver brengt 'niet voldoende wa ter meer op. Na een onderzoek heeft msn vastgesteld, dat het filter in de norton is dichtgeslibt. Herstel door persing bleek niet mogelijk, zodat men tot plaatsing van een nieuwe pompinstallatie wordt genoodzaakt. De watervoorziening van dé bos- bijver en bosbad loopt anders ge vaar. Het bosbad zou men door te geringe verversing moeten sluiten. Daarom is onmiddellijk ingrijpen noodzakelijk, waarvoor B. en W. een crediet van 3000.— aan de raad vragen. Het karwei wil men ondershands aanbesteden. AUTOMARKT AMERSFOORT, 27 Mei. Op de wekelijkse automarkt werden 205 motorvoertuigen aangevoerd. Zondag speelt Amersfoortse Boys een vriendschappelijke wed strijd tegen „Toekomst I" uit Utrecht. Vier jubilarissen werden gehuldigd Vele woorden zijn er gespro ken op de feestavond, die de Melkcentrale „Amersfortia" Woensdagavond ter viering van het aertig-jarig bestaan in „Amicitia" hield. Om half acht betrad de eerste spreker het podium en om negen uur pas kon het gezelschap van Jack Funny beginnen met het feest programma. De eerste spreker was de heer A. Smink, president commissaris van de N.V. „Amersfortia", die begon met alle aanwezigen hartelijk wel kom te heten. Hij verheugde er zich over, dat men in zo grote ge tale was gekomen om het jubileum van „Amersfortia" te vieren en was dankbaar voor de komst van vele afnemers uit Soest. In korte trekken vertelde de heer Smink de geschiedenis van „Amersfortia" en noeirfde de heren J. Kok, J. v. d. Berg en A. T. Kuyer de pijlers, waarop het bedrijf rustte. Met enkele cijfers toonde de heer Smink de groei van 't bedrijf aan. Vroeger werd er 6000 liter melk per dag omgezet, nu 40.000. Dat was, volgens de heer Smink, te danken aan het werk van mensen als de heren Kok, Van Zeumeren en Kuyer, die hij hartelijk dankte. Hulde bracht de presidentcommis saris ook aan de heren Zwart, Kleinveld, Lensveld en Geul, die nu bijna 25 jaar in dienst van „Amersfortia" zijn. Aan de heren C. de Vries, A. Kuyer, H. Berculo en H. N. de Haan, die met het bedrijf jubileren werden fraaie geschenken aange boden. De dames ontvingen bloe men. De heer H A. Kuyer. secretaris van het bestuur van „Amersfortia" gaf een uitgebreid historisch over zicht en vertelde vele vermakelijke dingen uit het verleden. De tegenwoordige directeur, de heer W. van Zeumeren, haalde eveneens herinneringen op. Hij vertelde, dat het ledental gegroeid was van achttien tot zeventig. De heer Van Zeumeren prees het werk van verscheidene bestuursleden en sprak vertrouwen uia in de toe komst. FEEST Het eigenlijke feest begon met het optreden van de Gooise Spelers onder leiding \an Jack Funny, die een cabaret-variété-programma brachten onder de titel „Radiostad brengt U wat!". De vele aanwezi gen hebben er veel plezier van be leefd. Succes hadden vooral de „Heartbreakers", drie meiskes met close-harmony singing en Tobi Rix met muzikale dwaasheden. Een pluim verdient de samensteller van het programma, die blijk heeft ge geven zijn publiek te kennen. Na afloop van het een en ander was er een geanimeerd bal, waar aan Jan van Loo met zijn orkest medewerkte. Tentoonstelling in de Huishoudschool Om de twee Jaar wordt in de Amers foortse Industrie- en Huishoudschool een tentoonstelling gehouden, waar de be zoeker een beeld wordt gegeven van «het werk der leerlingen Dinsdag- en Woensdagmiddag werd in de school zo'n expositie gehouden. Men ziet er nieuwigheden op het gebied van aardrijkskunde cn plantkunde. In dc gymnastiekzaal kan men voorbeelden van handenarbeid zien. Er wordt in een ander lokaal te zien gegeven hoe baby voeding bereid dient te worden. Ergens anders waren flatteuze japonnetjes en costuums tentoongesteld. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 94. Twee maanden na net vertrek uit IJmui- den gaat de „Vrijheid III" ten anker vocrr de kust van Oost-Afrika want de watertanks zijn zo langzamerhand leeg geraakt. Dan wordt de reis voortgezet en we kenlang zien Rob en Taaie Toon niets dan lucht en water. Dan, na ongeveer vier maanden, naderen ze de archipel, waar zich het eiland van opa Larsen moet bevinden. In de zeilaan- wijzingen is het eilandje niet vermeld en ze moe. ten vertrouwen op het kaartje van Larsen en Kees Touw. Vermoe- ten zien. Uit de geschiedenis van net eiland delijk is het onbewoond en dat verwondert is alleen bekend, dat het in 1901 door het hen ook niet, wanneer zij de rotsachtige kus- toenmalige Duitse gouvernement is verpacht aan een Chinees, vermoedelijk een zonder ling, die hier de rest van zijn leven wilde slijten. Vier en twintig getrouwen kregen herinneringsmedaille „Deze mensen waren zich bewust van hun verantwoordelijkheid, dat alleen door „te dienen" de organisatie groter kon worden", aldus sprak de Hoofdbestuurder van de Nederlandse Vereniging van Spoor- en Tram wegpersoneel, de heer W. A. Kieboom, tot een 24-tal leden van de plaat selijke afdeling van de N.V. van Spoor- en Tramwegpersoneel. Vijf en twintig jaren waren zij onafgebroken lid geweest van hun organisatie en ter gelegenheid van dit feit werd Woensdagavond in „Nieuw Amsvorde" een bijzondere bijeenkomst gehouden. Tijdens dit samenzijn van bestuurs leden, vertrouwensmannen en jubilarissen, werd tevens op waardige wijze afscheid genomen van de oud-voorzitter der plaatselijke afdeling, de heer G. van Uitert. „Organisatie is mij geen dank verschuldisd" De huidige voorzitter van de N V. van Spoor- en Tramwegpersoneel, de heer F. Bakkcncs. opende dc bijeen komst. waarna het H B. lid. de heer W. A. Kieboom zich tot de jubilarissen richtte. Hij kon niet nalaten c-nkele woorden te wijden aan het juist gehou den twee-Jaarlijkse congres der organi satie. Na dit congres zijn wij met nieu we idealen bezield, hebben wjj ons een nieuwe taak gesteld..Wanneer ik over een taak spreek." zo zeide de heer Kieboom. ..weten wij heel zeker dat deze anders is dan vroeger Van dc geschiedenis der arbeidersklasse weet de massa slechts weinig te vertellen Spreker noemde enkele punten uit de ze geschiedenis en herinnerde in het bijzonder aan het belangrijke succes d3t de gezamenlijke spoorwegbonden in 1921 boekten met de invoering van het eer ste behoorlijke reglement dienst voor waarden voor het spoorwegpersoneel Het was een moedige daad van de pio niers der vakbeweging om de strijd aan te binden tegen het systeem van wille keur. dat bij de spoorwegen bestond. Dank zij volharding cn Idealisme slaag de hun werk cn werd een betere tijd voor de belangenbehartiging van het spoorwegpersoneel ingeluid. Het was omstreeks deze tijd, 1921—1924, dat de hier aanwezige Jubilarissen lid werden van de organisatie Vijf en twintig Jaar een organisatie dienen vond spreker verplichting- doch wanneer men een kwart eeuw lid van een organisatie is, heeft men recht op een blijvende her innering. waaruit de waardering voor dit dienen blijkt. DE GETROUWEN Dc heer Kieboom overhandigde de herinneringsmedaille voor 25jarig trouw lidmaatschap vervolgens aan- Th. A. Balledux. P Cornelisscn. S. W. Göbel, F. van de Grift C van der Gronde. J. Hartogsveld. K. W. Hartsuiker. K. Hcllcnthal, P. W. Hendrikse. Chr. Hezeman. W Jel- mersma. P J. de Jong, B. Klok. J. Kroon, G. van der Laak. A van der Meer. G. W Nijenhuls. H. J Papenhuijzen. mej. W F. Peeters. J. Pruis, K Rijkhals rf. Schipper. B. H. Struik en H Wichers. De heer Kieboom richtte zich vervol gens tot de oud-voorzitter van de Amersfoortse afdeling van de N.V. van Spoor- en Tramwegpersoneel, de heer G vjju Uitert. „Sedert 1 Juli 1925 han teerde hij dc voorzittershamer en dien. de bovendien op vele vooraanstaande posten, met alleen plaatselijk, maar ook londclijk. de belangen der organisatie.' zo sprak dc heer Kieboom Spreker ver heugde zich erover als jongere, de heer Van Uitert die reeds 35 Jaar trouw lid der organisatie is. te mogen huldi gen Ondanks vele crises behield Van Uitert hc-f idealisme en de bereidheid om te strijden. Evenals de jubilarissen, wist ook Van Uitert, dat alleen door te dienen de organisatie groter kon wor den Spreker dankte de heer Van Uitert namens de organisatie voor al hetgeen hij in de afgelopen periode deed voor het welzijn der organisatie In deze hul de betrok hij ook de echtgenote van de heer Van Uitert. die gedurende deze jaren een grote steun voor haar man is gebleken De heer Kieboom hoopte dat de jonge generatie zich zou spiege len aan mensen als Van Uitert. Namens het hoofdbestuur overhandigde hij aan de heer Van Uitert een enveloppé met inhoud. In zijn slotwoord vestigde de heer Kieboom de aandacht op de taak. die de socialistische vakbeweging zich moet stellen. Aan de nieuwe generatie zijn wjj veel verplicht Wij moeten zor gen dat aan de toekomstige arbeiders werkgelegenheid wordt verschaft. Het kapitalistische stelsel heeft getoond hiertoe niet in staat te zijn en het zullen dc democratische socialisten moeten zijn die deze weg aangeven. Het N.V V. Js de enige vakbeweging die in staat Is de weg naar een betere samenleving te geven De heer Kie boom besloot zijn toespraak met enkele versregels. GESCHENKEN Nadat een kopje thee met een gebak je was geserveerd, sprak de heer F. Bakkenes tot de heer Van Uitert Hij wees In hot bijzonder op het grote aan deel dat de oud-voorzitter heeft gehad in de opbouw van de afdeling na de oorlog. De secretaris van dc plaatselijke afdeling van de N.V.. de heer H Frc- mouw. die zo vele Jaren met de heer Van Uitert samenwerkte, sprak als vriend enige waarderende woorden. Na mens de afdeling bood hij de heer Van Uitert een leeslamp en een elect'riseh kacheltje aan. Mevr. Van Uitert ontving een bouquet bloemen. De heer Th. van Oort voorzitter van de Amersf. Be- stuurdersbond, schetste de werklust van Van Uitert cn bood hem namens de ABB. een geschenk aan. Als laatste soceker voerde het. woord de heer P. C Rosier, die namens de Plaatselijke Unie Van Uitert dankte voor de pret tige samenwerking. De heer Van Uitert dankte alle spre kers voor de tot hem gerichte waarde rende en vriendelijke woorden. Hij wil de echter nadrukkelijk vaststellen dat de organisatie hem geen dank schuldig was. „Ik moet dc vakbeweging danken voor de innerlijke sterkte, en warme kameraadschap die zij mij gaf Mijn rotsvast geloof in de uiteindelijke over winning van de internationale arbeiders beweging en dc steun van mijn vrouw en kinderen, maakten mil het werk voor de organisatie mogelijk." aldus de heer Van Uitert Hij pleitte voor een heid in de vakbeweging en vestigde er tenslotte dc aandacht op, dat men dit afscheid moest beschouwen als een om wisseling van functie aangezien hij de vakbeweging zo lang hij kon nog zou blijven dienen Tot ver na het middernachtelijk uur bleven de aanwezigen bijeen en maak ten onder leiding van de heer Jans een dansje, waarbij de Binikrv Boys ol.v Joe Krijnen voor de muziek zorgden. Burgerlijke Stand 24 Mei Geboren- Elbertus z v. W. Stein- mann en H. v. Weverwijk; Cornells Jo hannes Hendrikus z v. W.' H. de Graaff en C. A. Tammer: Johanna Engclina Elisabeth d. v. H. L. W. Krijnen cn A. G Schoonderbcek Getrouwd: J v. Diest en G. Vos; W. C. Kraayenbnnk en E T. J C. Metz; E. Veldhuizen en J. v. Bekkum. Overleden: Maria Elisabe'h Martina Eijke 73 j geh. m. C. de Kiewit. 25 Mei. Geboren: Johannes Hendrikus, z. v. A. Schoonderbeek en M. Sand- brink; Charles Antonius, z. v. M. Stoffer en A. Nijvelt: Annemarieke Margreet, d. v, R. T Bezaan en M. C. Snooij: Willemina, d. v. W. M. van Essen en B. Bloemhof. Getrouwd: W. Triep en G. Wij nen; W. te Kloese en P. v. Dijk huizen; H. O. Rozeboom en W. Luigjes; A. L. de Bruin en A. Wery. Ondertrouwd: M. P. de Munck en P. van Brenk; H. van de Vis en W. Ringenier; J. W. Rekers en W. v. d. Wiel; T. G. M. Sterk en M. van Daal; J. G. Blankenau en A. van Bra kei; E. v. d. Veer en D Beek. Overleden: Harm Hesseling, 79 jaar, ongehuwd. Barbara Christina Buijs, 70 jaar, wed. v. R. v. Huis steden. (Ingez. Med Stelt U zich dan tijdig in verbinding met op de Hof, dan slaagt U zeer origineel! Tel. 5106 Vlak voor het einde scoorde Engel van Willem II" de gelijkmaker Toen Schriever vier minuten voor het einde van de wedstrijd HVCWillem II met de bal op het doel van de Tilburgenaren afrende en met een beheerst schot in de uiterste linkerhoek doel man Botermans sloeg, juichten en dansten elf uitgelaten Amers foortse voetballers hun vrees voor een gelijk spel weg. Het was 3 1 voor HVC. Even tevoren nog golfde de aanvalslinie der gasten keer op keer op het doel van Brits af. Telkenmale leek het of de gelijkmaker gescoord zou worden, maar met man en macht kon de HVC-verdediging de bal steeds weer uit de doel- mond werken. Vier minuten voor einde was de stand nog steeds 31 Twee minuten later was er nog geen vuiltje aan de lucht, toen rechtsbuiten Engel van Willem II de te ver uitgelopen Brits met een boogballetje passeerde en dus, kort voor het einde, de stand op 3-2 bracht. HVC had de kwart-finale van de KNVB-bekercompetitie be reikt, zo dacht zelfs toen iedereen nog. Maar twintig seconden voor het einde van de wedstrijd kreeg Engel de bal opnieuw op de schoen. Het doelpunt, dat uit de omhaai voortkwam, moge dan een gelukje zijn geweest, maar het telde in dit geval dubbel. Immers, Willem II bereikte er een gelijk spel mee, wat het overgaan naar de kwart finale betekende. Deze wedstrijd, die zo sensatio neel eindigde en die meer spanning bracht dan menige competitie wedstrijd, stond op hoog peil, on danks het spekgladde veld. HVC was in krachtsverhouding heus niet altijd de mindere van de eer ste klassers, uitgezonderd dan in het laatste kwartier. Er werd enthousiast ge speeld, goed gecombineerd en flink geschoten. Barreveld, Malestein, Van de Pol en Brits behoorden tot de uitblinkers. vooral de eerste heeft uiterst nuttig werk verricht. Bij de gasten waren de linkshalf en beide vleugelspelers best. In het laatste kwartier, toen de Tilburge naren hun laatste reserves in de strijd wierpen, bleek hun techni sche kunde. De voorhoede-spelers waren uiterst knap in het passeren van tegenstanders en schiepen zich daardoor vele kansen. De wedstrijd. De eerste helft van de wedstrijd kenmerkte zich door vele val- en glijpartijen. Er werden enkele flinke schoten op beide doelen ge lost, die echter üet resulteerden. Na de rust ging het beter. Reeds na twee minuten gleed de HVC- linkervleugel met een vlotte com binatie door de achterhoede der Tilburgenaren. Jansen passeerde goed naar Schriever, die de bal op de doellijn bemachtigde en het leder voor het doel „trok", waar Kattenberg weinig beweeglijk, maar een stevige doorzetter de aanval voltooide met een zacht duwtje tegen de bal (1-0). Vijf minuten later bracht dezelf de Kattenberg het ondanks de stro mende regen in vrij grote getale opgekomen publiek in de echte Cup-sfeer. (De rugnummers droe gen daar misschien ook toe bij!) Hij bemachtigde de bal in het doelgebied na uitstekend werk van Schriever, die twee verdedigers passeerde, en na een mistrap van De Man. Weer gaf Kattenberg zo'n miserabel duwtje tegen het leder en weer was het een doelpunt (2-0). Wie dacht, dat Willem II zich gewonnen zou geven, vergiste zich deerlijk. Brits, in het HVC-doel, kreeg het benauwend druk. Male stein en Van de Pol assisteerden hem zo goed mogelijk en gedrieën kregen ze menigmaal een luid ap plaus. Een kwartier voor het einde werd een der Tilburgse voorwaart- sen in het strafschopgebied ten val gebracht. Engel, de Willem II-rechts- buiten, plaatste zich achter de bal, loste een venijnige schui ver en het leder verdween, na nog door Brits te zijn aange raakt, in het net (2-1). Nu was de tijd gekomen om de HVC-verdediging onder vuur te nemen. Met Zuidelijk temperament maakten de gasten het doelgebied stormrijp. Koelbloedig bouwde zij hun aanvallen op, geraffineerd baanden ze zich een weg naar het doel. Het moment van de storm loop kwam. Met man cn macht pareerde de versterkte HVC-ver dediging de attaques. Nog tien minuten stug verdedigen, nog vijf minuten, nog vier minuten... En daar trapte een HVC-verdcdiger de bal ver weg naar een Willem II back, die al tien minuten de storm lopen had gade geslagen zonder zelf iets te doen. De Tilburgenaar beraamde snode plannen, toen hij zijn voet hoog ophief om het leder retour te zenden, maar greep in wanhoop naar zijn hoofd, toen hij mistrapte en Schrievers rugnum mer elf van zich zag wegstormen, op het al zo lang onbedreigde Wil lem II-doel af. Schriever faalde niet en het was 3-1. Nog gaven de Tilburgenaren het niet op. In de resterende vier mi nuten (plus nog twee minuten, die de scheidsrechter te lang liet spe len) zagen ze kans, zij het dan met een behoorlijke dosis geluk, het gelijke spel te behalen, waarop ze qua spel inderdaad wel recht had den. Dit gelijke spel. dat HVC uit schakelt voor de beker, is op zich zelf een zeer goede prestatie van onze stadgenoten en een waardig sluitstuk van het seizoen. Maar sneu is het voor de HVC-ers, dat zal een ieder moeten toegeven! Ondergetekende J. A. G. Alders, lid van de raad der gemeente Amersfoort, verzoekt de raad, in de vergadering van 31 Mei 1949, aan burgemeester cn wethouders de vol gende vragen te mogen stellen: le. Is het juist dat B. en W. medewerking hebben verleend aan de doorvoering van de melksanering te Amersfoort, a. door aan het Bedrijfschap Zui vel mede te delen dat het College van B. en W. geen bezwaar tegen de genoemde sanering had; b. door het Bevolkingsregister der gemeente Amersfoort ter beschik king te stellen - van dc Coöperatie van Melkhandelaren? 2e. Indien vraag 1 sub a bevesti gend moet worden beantwoord, kun nen B. en W. dan ook mededelen waaraan zij de bevoegdheid ontle nen om zonder de Raad te horen en zonder zich te vergewissen van de opvattingen der burgerü te deze, qualitate qua aan een Rijksinstan tie mede te delen dat dc melksane ring haar goedkeuring had 3e. Indien vraag 3 sub b bevesti gend moet worden beantwoord, kun nen B. en W. dan ook mededelen of de Coöperatie van Melkhandelaren voor het gebruik van het Bevol kingsregister legesgelden heeft be taald en zo ja, hoeveel 4e. Indien vraag 3 ontkennend moet worden beantwoord, welke zijn dan de overwegingen van B. en W. geweest, op grond waarvan een par ticuliere, op winst gerichte, onder nemersorganisatie vrijgesteld werd van het betalen van legesgelden? Successen voor „Olympia' en „Jonge Kracht" De Adspiranten Kringdag van de Stichtse Turnkring, welke gisteren te Laren werd gehouden, moest na de ochtendwedstrijden wegens het zeer slechte weer afgelast worden. Deze wedstrijden brachten onze plaatselijke clubs de volgende suc cessen: Verplichte vrije oefeningen voor meisjes van 15 tot en-met 17 jaar: „Jonge Kracht" le prijs, 3414 p.: „Olympia" 3e prijs, 26 p. Verplichte vrije oefeningen voor meisjes van 12 tot 15 jaar; „Olym pia", 2e prijs. 28V- p.; Jonge Kracht" 3e prijs, 27 p. Keuze- paardspringen voor jongen van 12 tot en met 15 jaar: „Olympia" 2e prijs, 30 p. Ons dagelijks teveel Een wielrijder, die zijn fiets on beheerd en ongesloten had laten staan, kreeg hiervoor een bekeu ring. Twee landbouwers aan de Isselt- serweg hadden, zonder daartoe vergunning te hebben, schrikdraad aangebracht. Zij werden bekeurd. Een bestuurder van een Amers foortse onderneming, die de ar beidswet overtrad door zich niet te storen aan het werktijdenbesluit, werd geverbaliseerd. Twee Amersfoorters kregen een bekeuring voor het verkopen van zwak-alcoholische dranken zonder vergunning. 5e. Zijn B. en W., ingeval geen le gesgelden geheven werden, voorne mens alsnog voornoemde legesgel den te laten betalen? 6e. Zijn B en W. van oordeel dat de werkwijze van de Coöperatie van Melkbandelaren voor nu en voor de toekomst geacht moet worden in het algemeen belang te zijn, a. nu van de toezegging dat meer dere melkslyters in één sector zou den worden toegelaten, niets is te rechtgekomen: b nu de consument geen enkele garantie heeft..dat bij opheffing van de Prijsbehcersing en de dan te ver wachten prijsverlaging de Coöpera tie deze prijsverlaging zal toepas- sen? Botsing tussen auto en motor eiste tevens vier gewonden S van der Horst uit de Hendrik van Viandestraat, van beroep dro gist, is Donderdagavond in het St. llisabeth ziekenhuis aan een sche- dclbasisfractuur overleden. De heer v d. Horst, actief lid van de motorclub „Amersfoort en om streken", reed met zijn vrouw als duopassagiere Donderdagavond om streeks 7 uur op dc Randerbroeker- weg in de richting Bisschopweg. Een personenauto, bestuurd door de heer F. A. M. Brandsen, eveneens uit Amersfoort, kwam met een snel heid van ongeveer 40 km. de Heill- genbergerweg oprijden. Beide voertuigen naderden bijna gelijktijdig het kruispunt. De heer v. d. Horst verleende geen voorrang. Hij botste dientengevolge tegen de linker voorzijde van de auto?waar- door zijn motor naar links omsloeg. De heer v. d. Horst slingerde over de voorzijde van de auto op de straat. Z(jn vrouw werd eveneens van de motor geslingerd. Beiden werden per ziekenauto van de G.G. en G.D. naar het St. Elisabeth zie kenhuis vervoerd, waar bleek dat de heer v. d. Horst een schedelba sis fractuur had opgelopen. Zijn vrouw lien een hersenschudding op. De heer S. v. d. Horst overleed en kele uren later. De bestuurder van de auto pro beerde de motor nog te ontwijken en reed daarbij tegen een rechts van de Heiligenbergerweg staande boom Door de schok vloog de heer Brand sen met zijn hoofd door de voorruit en liep een hersenschudding en en kele snijwonden aan zijn gelaat op. Ook hij werd naar .het St. Elisabeth ziekenhuis vervoerd. In zijn auto zaten twee meisjes, die door rondvliegende glasscherven snijwonden aan het gelaat en han den opliepen. Na door de G.G. en G.D te zijn behandeld, werden zij met een taxi naar huis vervoerd. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd met een kraanwagen naar het hoofdbureau vervoerd. De finales van het schaken, dam men en biljarten voor de Bedrijfs- sportweek zijn gespeeld. De uitsla gen van het biljarten zijn nog niet in ons bezit. Die van het dammen luiden als volgt: 1. Kamerbeek (Hapam); 2. Mol (Arb. bureau); 3. Van Raay (Eysink); 4.^J£ox (Sovg); 5. De Haqn (Sova); _6."Van Heerden (Sova) 7. SiejeTTHapaïn.) 8. Vos (Eysink); 9. De- Baaa (Hapam); 10. Soeren (Hapam); 11. Weyer (Arb. bureau); 12. Ljjns- velt (Eysink); 13. Arlar (Ovato); 14. Langras (Erdal); 15. Dijkhui zen (Eysink) en 16. Schimmel (Ovato). De uitslag van het schaken is: 1. Wichard (Erdal); 2. Maas Sr. (Er dal); 3. Mol (Arb. bureau); 4. Of ferman (Erdal); 5. Kollen (Sova); 6. Boonen (Erdal); 7. Weyer (Arb. bureau); 8. Fox (Sova); 9. Maas Jr. (Erdal); 10. Van Dam (Erdal); 11. Sijm (EHMA)12. Scholten (B. M.); 13. Schreuder (Eysink); 14. Meyer (SOVA); 15. Chel Jr. (EH MA); 16. Beintema (Erdal). De stand is nu geworden: 1. SOVA 283 p. 2 Erdal 204 p. 3. Hapam 158 p. 4. Arb. Bureau 106 p. 5. EHMA 102 p. 6. DvA 93 p. 7. Polak 81 p. 8. Amersfortia 76 p. 9. B. M. 74 p. 10. Wasoline 62 p. 11. Wolos 61 p. 12. Dura Plastica 46 p. 13. Eysink 46 p. 14. Spatram 36 p. 15 Noack 28 p. 16. Ovato 19 p. 17. Phoenix 18 p. 18. NHM 10 p. en 19. Levoba 4 p. Jeugdtournooi APWC A.P.W.C. organiseerde Donderdag een voetbaltournool voor adspiranten, dat werd gewonnen door A P.W.C. zelf. De uitslagen zijn. Afd. A: APWC—Boys 2—0, Holland— Velox 0—3. HMS—EMM 1—2. Boys—HMS 0—2. APWC—Holland 2—0. EMM—Velox 0—2, HMS—Holland 3—0. EMM—Boys 0—O, Velox—APWC 0—1. HMS—Velox 0—1. APWC—EMM 2—0, Boys—Holland 0-2. APWC—HMS 2—0. Boys—Velox 0—6 en Holland—EMM 1—0. Afd. B: HVC—Hercules 3—0. DOS— Quick 1—1. Amsvorde—Zeist 0—0. Her culesDOS 02, QuickAmsvorde 0—0, Zeist—HVC 0—0, Quick—HVC 1—1. Her cules—Zeist 00. Amsvorde—DOS 00. Zeist—Quick 0—1. DOS—HVC 1—1, Ams vorde—Hercules 10, DOSZeist 2—0, Hercules—Quick 0—0 cn HVC—Ams vorde 01. Finale: APWCAmsvorde 10. Velox —DOS 2—0. HMS—Quick 1—1 (HMS wint door strafschoppèfri). Stand: 1. APWC, 2. Amsvorde, 3. Velox, 4. DOS. 5. HMS. 6. Quick. „Centrale Woningzorg" heeft auto nodig Teneinde een meer rationele werk methode bij de stichting „Centrale Wo ningzorg" te kunnen invoeren, is het noodzakelijk, dat deze stichting over een werkauto met aanhangwaged# beschikt. Het materiaal voor de te verrichten her stelwerkzaamheden moet thans name lijk per handkar of per fiets worden verplaatst Het verlies, dat hierdoor wordt geleden, kan gevoegelijk ges'eld worden op 4 000.per Jaar Met het aanschaffen van een 6-cylin- dcr Chevrolet bestelauto met aanhang wagen is een bedrag van rond 7.500 gemoeid, waarvoor B. en W. de raad om een crediet vragen. SPORTDANSERS GAVEN DEMONSTRATIE Ten einde het sportdansen te be vorderen heeft de heer Bert Cam perman het vorige jaar een wed strijd georganiseerd voor een wis selbeker. Dit kleinood werd toen j gewonnen door de tyeer Dirksen en 1 mej. Veenendaal. Gisteren vond dc strijd om dc beker voor de tweede maal plaats. Twaalf paren verschenen 's mid- j dags op de dansvloer ten einde hun 1 Engelse wals, tango en quickstep door de heer Stcenwinkel uit Utrecht te laten beoordelen. Acht paren vielen af, zodat vier paren I 's avonds in de finale uitkwamen. Deze waren dan ook volkomen aan elkaar gewaagd. De heer Steenwinkel had een uiterst zware taak. doch ten slotte eindigden als kampioenen de heer Dirksen (tweede maal en mej. Kolf schoten met 25yx punt. Eerste prijs Engelse Wals: de heer Ramselaar en mej. Agouw 25 punten. Eerste prijs tango: de heer Ger- rith en mej. Zytveld 24 punten. Eerste prijs quickstep: de heer Vastenburg en mej. Slcurink 21 punten. De heer Camperman reikte de beker en de medailles aan de win nende paren uit. Ten slotte werden nog verschillende demonstraties ge geven. Noteert U even GRAND THEATER. Snouckaertlaan, tel. 4632. Something in the wind. Aanvangstijden: Zondag 2 uur, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige da gen: 2 30 6.45 en 9 uur. CITY THEATER: Westsingel, tel. 6572. De Zwarte Pijl. Aanvangs tijden: Zondag 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Lange- straat Het Rode Teken cn do Spookmijn. Aanvangstijden Vrij dag en Zaterdag 2 30, 6.45 en 9 uur. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9. Overige dagen 2.30 en 8 uur. VRIJDAG 27 MEI: Markthal: 20.— uur Openbare vergadering Een- heidsvakccntrale. ZATERDAG 28 MEI: Markthal: 20 uur Feestavond voetbalvereni ging „Amsvorde". Volksgebouw: 3.uur. Récep- tie A.N.M.B Amicitia: feestavond 7.30 uur. Internationale School voor Wijs begeerte: Voordracht Doodeweg Genootschap NederlandFrank rijk 10.uur voormiddag.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2