Conferentie Grote Vier na vier dagen reeds op een dood punt Eerste Kamer herdacht generaal Spoor Binnen tien jaar vliegen met atoomenergie Scherpe Britse nota over tegenwerking van Russen bij verkeer op Berlijn In kort bestek 4 Vrijdag 27 Mei 1949 Schuman: ..Rusland wil dak zeilen op een huis dat nog geen muren heeft'' PARIJS. Hoewel waarnemers van de conferentie van de ministers van buitenlandse zaken der grote vier van mening zijn, dat de sfeer van welwillendheid tussen de vier nog steeds aanwezig is (en dit ondanks de soms zeer stekelige uitvallen) toch kan niet verbloemd worden, dat men in de vier keren, dat men tot dusverre bijeen is geweest, geen haar breed met de discussie is opgeschoten. Woensdag was Achcson, de Amerikaan, de voornaamste spreker. Hij schilderde West-Duitsland in zachte tinten en spaarde het sombere zwart voor Oost-Duitsland. Donderdag was de beurt m de eerste plaats aan Wisjinsky en deze ging juist op tegengestelde wijze te werk. Heden, Vrijdag, komen de ministers opnieuw bijeen. Dan zal, naar men verwacht het palet worden gehanteerd door de Brit Bevin. Acheson gaf een uitvoerig over zicht van de wijze waarop West- Duitsland ,,tcn koste van vele mil- lloenen dollars" op de been is ge bracht, terwijl de Westerse mogend' heden zonder volledige gegevens zijn gelaten omtrent de economische toestand ir. de Sowjet-zonc. Wat men ervan wist wees uit, dat een-derde van de totale productie' capaciteit der zone in handen is van Sowjet-maatschappijon. die in som mige basis-industrieën zelfs negen tig tot honderd procent van de capaciteit opslokten. Met deze opmerking van Acheson was de conferentie meteen terug bij het oud zeer, dat in het verleden een overeenkomst onmogelijk heeft gemaakt De Russische herstelpoli tiek werd door Acheson opnieuw de grondoorzaak genoemd van de ge schillen, die de ontwikkeling in de richting van de Duitse eenheid in de weg staan. Niets kon verder van de Duitse melk worden afgeroomd zonder schade te berokkenen aan hetgeen in West-Duitsland tot dus verre bereikt was. Acheson heeft met deze opmerkingen te kennen gegeven, dat de Westelijke mogend heden in dit opzicht van Wisjinsky concrete inlichtingen en verzekerin gen wensen, vooraleer zy het tijd achten nader in te gaan op zijn voorstellen. Wisjinsky bleef zyn Amerikaanse collega de volgende dag het ant woord niet schuldig. Hij wilde doen geloven, dat do Sowjetzone in wezen op veel solide re economische basis Js gebouwd. De industriële productie in de zone was volgens hem thans gestegen tot 96.6 procent van het peil van 1936. Daarbij had de zone hulp gehad door importen uit de Sowjct Unie, die niet tot een buitenlandse schuld voor dit deel van Duitsland hadden geleid. West-Duitsland Wisjinsky bleek aan Achcsons schildering van West-Duitsland met veel waarde te hechten. Zijn visie op de Westelijke situatie ontsloot overigens geen nieuwe gezichtspun ten. Zij sloot volkomen aan bij het beeld dat de communistische propa ganda reeds sedert maanden heeft gegeven. In plaats van de Duitsers grotere bevoegdheden te geven, hadden de Westelijke geallieerden in hun be zettingsstatuut beperkingen opge nomen, die naar Russische opvat ting mets met de de-naziflcering of yciligheid te maken hebben. Voorts zag Wisjinsky niet de stijgende cur ve van de industriële productie, doch slechts de stijgende prijzen, de hogere levenskosten en de toene mende werkloosheid. Daarentegen schetste de Russische minister ,,zijn" Duitsland als een paradijs, waar de belastingen kortgeleden met dertig procent werden verlaagd en waar het begrotingsoverschot op een milliard werd geraamd. Bevin mocht al opmerken, dat de vluchtelingen uit de Sow jet-zone doorgaans een ander beeld plegen te schetsen, de Rus was niet geneigd aan zulke „vertelsels" informatieve waarde te hechten. Er waren meer van dergelijke puntige opmerkingen in de zitting van Donderdag, ofschoon in het algemeen het humeur van de onder handelaars uitstekend blijft. Volgens Schuman was Wisjinsky's voorstel niet anders dan een poging om een dak te zetten op een huis, dat nog geen vier muren heeft. Het Franse departement van buitenlandse zaken heeft Woens dagavond ingestemd met een ver zoek van België, Nederland en Lu xemburg om op de hoogte te worden gehouden van de gang van zaken ter conferentie. Dagelijks zal aan de ambassadeurs van de Benelux- landen te Parjjs rapport worden verstrekt. Ere-eoniité Stichting „Gouden Handen" EDE. In het ere-comité van de stichting nationale actie voor vrije tijdsbesteding „Gouden Handen" namen zitting: Z K.H. Prins Bern- hard, J. J. G Boot, burgemeester der gemeente Ede, jhr. J. M. van den Bosch, directeur N.V. Algemene Kunstzijde Unie, ir. G. Hofstede, insp.-generaal van het nijverheids onderwijs, ir. F. Q. den Hollander, president der N.V. Ned. Spoorwe gen; mr A. M. Joekes, minister van sociale zaken; K. J. Lotsy, voorzit ter K.N.V.B L. Neher, directeur- generaal P.T.T., prof. dr. F. J. Th. Rutten, minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen; mej. mr M. Tjeenk Willink, secretaris Ned. Vereniging voor Maatschappe lijk Werk; jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, Commissaris der konin gin in de provincie 'Gelderland; ir. F. C. C Baron van Tuyll van Se- rooskerken van Zuylen, voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis; G. A. W. Wagenaar, voorzitter van de Bond van Amateur-Fotografen Ver enigingen in Nederland. „VROUW IN GEZIN EN MAATSCHAPPIJ" Mevrouw Diemer sprak tot Nationale Vrouivenraad UTRECHT. Met een grootse rede van mevr. mr. dr. E. T. Die merLindeboom, waarin deze haar \isie weergaf op de invloed van de vrouw in gezin en maatschappij, is Woensdagmiddag de 44e jaarver gadering van de Nationale Vrou wenraad besloten. In haar uitvoe rig gedocumenteerde toespraak schetste mevrouw Diemer de vrouw als het centrale punt van het gezin waarin haar belangrijk ste taak ligt. zeker sedert zovele middelpuntvliedende krachten hun invloed op deze kleine gemeen schap uitoefenen. De specialisatie van onze tijd, aldus betoogde zij, die vaak de vader avond aan avond afwezig doet zijn, brengt ook mee, dat de vrouw de culturele vorming van de kinderen voor haar rekening moet nemen. Zij dient daarom met open oren en ogen door het leven te gaan. Met klem betoogde mevrouw Diemer, dat nog al te weinig meisjes vol doende op deze grootse taak zijn voorbereid, hetgeen verstrekkende gevolgen heeft, ook voor haar werkzaamheid in breder verband. Mevrouw Diemer zeide te erken nen, dat wij. wat betreft de invloed van de vrouw in het maatschappe lijk leven nog in een overgangs- phase verkeren. Van de onder scheidene remmende factoren, die deze ontwikkeling belemmeren, vond zij vooral funest het gemis aan historisch roepingsbesef bij vele vrouwen. Toch zullen zij al len vroeg of laat haar invloed moeten doen gelden op het maat schappelijk leven. In de verwezen lijking van de alom gepropageerde wijkgedachte zullen vele vrouwen misschien een aanleiding vinden in beperkte kring van deze bewust wording der vrouw bliik te géven. De tweedaagse bijeenkomst werd gesloten door de presidente mej. A. C. Schippers. Minister Van Maarseveengeen koers vera n dering (Van onze parlementaire redacteur) Voor de tweede keer binnen enkele weken is ln de Eerste Kamer een man herdacht, van wie zonder enige overdrijving getuigd kan worden, dat hij ln dienst van het vaderland in grote mate z(jn levenskracht had aangesproken cn zyn ongeremde plichtsbetrachting met de dood heeft moeten bekopen. Na oud-minister Fiévcz was het nu generaal Spoor, aan wiens nagedachtenis door de Regering, by monde van minister Van Maarseveen, en door de voorzitter, prof. Kranenburg, woorden werden gesproken, waarin de eerbied doorklonk, welke wel ieder moot gevoelen voor mannen, die zich zelf niet ontzien In hun verlangen om hun land zo goed mogelijk tc dienen. Spoor, die zijn leven heeft gegeven voor Koningin, Volk en Vaderland. Ten slotte werd de begroting van Overzeese Gebiedsdelen zonder hoof delijke stemming aangenomen, met aantekening, dat de C.P.N. tegen was. De A.R. stemden niet tegen, doch zij hadden uitdrukkelijk ver klaard, dat dit niet beschouwd kon worden als goedkeuring van het re geringsbeleid. Op dezelfde wijze zijn aangeno men drie wetsontwerpen, die voor Indonesië van grote financiële en economische betekenis zjjn: een cre- dietverstrekking van 100 millioen, de oprichting van een Herstelbank voor Indonesië met regeringssteun en de machtiging tot het verstrek ken of garanderen van geldleningen aan Indonesië. De Jantjes beginnen vol goede moed aan de NJV-mars bij het Kurhaus te Scheveningen. (Eigen foto) Nieuwe gezant der VS in Hongarije WASHINGTON. President Truman heeft Nathanel Davis be noemd als gezant in Hongarye. Sinds het proces tegen kardinaal Mindszenty was geen Amerikaanse vertegenwoordiger geaccrediteerd bij de Hongaarse regering. De vroegere gezant Selden Cha- pin keerde naar Washington terug voor overleg inzake het proces tegen kardinaal Mindszenty. Negenmannen naar Ronde Tafel Kleine meerderheid voor Nederl. Reddingsbrigade Van de Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen werden de aftredende bestuursleden mej. H. Loontjens (Maastricht) cn de heren A. G. J. v. d. Berg (Haarlem) en P. v. d. Mye (Zandvoort) herkozen. Voortaan zullen alleen brigade- leden aan wedstrijden mogen deel nemen, die een geneeskundige ver klaring kunnen overleggen. Noors-Spaans handels overleg afgebroken OSLO Als uitvloeisel van de stem die Noorwegen in de Verenig de Naties heeft uitgebracht tegen de hervatting van de diplomatieke relaties met Spanje, zijn de han delsbesprekingen tussen Noorwegen en dat land opgeschort. Op 18 Mei deelde het Spaanse ministerie van buitenlandse zaken de Noorse legatie te Madrid mede, dat de handelsbesprekingen voor lopig zouden moeien worden uitge steld. Deze indrukwekkende herdenking, Woensdag door ministers en Kamer leden staande bijgewoond, maakte sterker indruk dan minister Van Maarseveen, die veel minder op dreef was dan toen hij op 18 Mei j.l. in de Tweede Kamer het debat over de regeringsverklaring beant woordde. In tegenstelling tot mr. Jonkman meende hij, dat het Ne derlandse volk over de gang van zaken voldoende wordt voorgelicht, doch enig bewijs voerde hij niet aan. Dat er in Indonesië nog een inte rim-regering zou komen, geloofde hij niet, maar, liet hij er direct op vólgen, mogelijk is het natuurlijk wel. Over de deelneming van de minderheden aan de Ronde-Tafel conferentie kon hy niets positiefs mededelen, doch de deelneming van de Negenmannen is verzekerd. Al leen zullen zij niet mogen meestem men. De bewindsman betwistte, dat dc brief van 2 Maart j.l. aan de Veilig heidsraad een kentering in het rege ringsbeleid betekende. Naar zyn smaak hadden mr. Jonkman en de heer Kcrstens te veel nadruk gelegd op een koersverandering De minis ter vond, dat er eigenlijk van koers verandering geen sprake was. om dat onveranderd wordt gestreefd naar het doel. dat in de Grondwet bij de laatste wijziging is neerge legd. Er is alleen een nieuwe weg ingeslagen omdat de oude niet meer begaanbaar was. Doch naar spr.'s mening had deze weg niet hunnen worden inge slagen, Indien de militaire actio er niet aan was voorafgegaan. Door uitzending van rechterlyke ambtenaren zou een ongewens te nadruk gelegd worden op de beweerde misdragingen der troepen. De Republikeinen hebben beloof-d zich te onthouden van représailles en spr. hoopte, dat degenen, die nu uit gebrek aan vertrouwen uit Djok- ja evacueren, straks zullen - terug keren. Dc vraag, met welke Republikein se regering Nederland nu een af spraak had gemaakt, vond de mi nister geen hoofdbreken waard. Het is duidelijk, zei hij, dat de regering, die straks in Djókja het gezag zal hebben, de overeenkomst van 7 Mei moet uitvoeren. Het is niet juist, dat de Regering bij de tweede poli tionele actie geen politiek program bezat, doch de omstandigheden heb ben uitvoering verhinderd. Dat de bedoeling was geweest om de Repu bliek weg t9 vagen, ontkende de minister. Het denkbeeld om dr. Van Royen tc plaatsen aan het hoofd der Ne derlandse delegatie ter Ronde- Tafelconferentie, zou hij in het ka binet bespreken, hoewel de kans groot is, dat dr. Van Royen door persoonlijke omstandigheden ver hinderd zal z(jn. Dc troepen uit D jok ja zullen niet worden teruggetrokken als orde en veiligheid het niet zou den gedogen. De oppositie zou beter doen, aldus de minister, indien zy niet zelf het vertrou wen der troepen ondermijnde door de wyzc, waarop zij de Re gering en haar beleid crltiseert. Minister Goetzen heeft hierna in het byzonder enkele financiële en ^economische problemen besproken. Bij de replieken sloot mr. Jonk man (Arb.) gelijk de heer Al gr a (A.R.) reeds gedaan had, toen hy als laatste spreker in eerste termyn de Regering te lijf ging zich aan bjj dc woorden van hulde aan de nagedachtenis van generaal Conflict van Tsjechische staat met kerk verdiept PRAAG Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat de be sprekingen tussen de Tsjechoslo- waakse regering en de rooms- katholieke kerk over de kerkelijke rechten, zijn mislukt. Van de zijde der kerk werd verklaard, dat de onderhandelingen, die in Januari begonnen en in Februari werden „onderbroken", niet zouden wor den hervat. Aartsbisschop dr. Josef Beran zou krachtig hebben geprotesteerd tegen onlangs door de veiligheids politie verrichte huiszoekingen in de kathedraal van St. Vitus, waar een radiozender zou zijn verbor gen. In kringen van het Vaticaan toont men zich zeer ongerust over de verslechtering van de betrek kingen tussen de kerk en de Tsjechoslowaakse regering. Noors schip loopt op mijn en zinkt KOPENHAGEN. Vier leden van de bemanning zijn om het leven gekomen, toen de Noorse kolenboot „Henrik" Woensdag in de Sont op een mijn liep en in vijf minuten tyd zonk. Vijftien leden van de bemanning zijn naar ziekenhuizen gebracht. Sommigen van hen zijn zwaar ge wond. „Van Kinsbergen" te Oslo OSLO.Het Nederlandse op leidingsschip, de torpedojager „Van Kinsbergen" is Woensdag uit Rot terdam in Oslo aangekomen voor een onofficieel bezoek. De Nederlandse kolonie en andere instellingen hebben plannen opge steld voor een uitgebreid program ma, waaronder een Nederlands- Noorse voetbalwedstrijd en water- polomatches. spaard gebleven. Op het ogenblik veroorzaken de drukcabines weer ontzaglijke moeilijkheden. Vroeger waren piloten echte Vliegende Hol landers, tegenwoordig zijn ze aan banden gelegd. Je hebt eenvoudig de commando's, die je van de grond krijgt maar op te volgen. Zelfs auto matische radar, dus zonder mense- lyke hulp, kan men binnenkort ver wachten. Hans Roozen's speurtocht naar Arke Noachs begint 1 Juli (Eigen berichtgeving) Het vertrek van onze 17-Jarige stad genoot Hans Roozen, die volgende maand met de expeditie van de Ame rikaanse geleerde dr. A. J. Smith in Turkije de berg Ararat zou bestijgen om te speuren naar de overblijfselen van de Arke Noachs. Is ln verband met dc enorme sneeuwval ln Armenië enige lijd uitgesteld. Hans zal nu eind Juni per KLM van Schiphol naar Istamboel vertrekken. Op 1 Juli voegt hij zich daar bij de expeditie, waarna dc tocht gaat beginnen. Zoals reeds werd gemeld, had het oorspronkelijk in de bedoeling gelegen, dat de Jeugdige archeoloog de reis per trein zou maken. PLESMAN KIJKT IN DE TOEKOMST Felle aanval op protectie in luchtvaart (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Dr. P 1 e s ni a n, de directeur van de K.L.M., gelooft, dat over vjjf tot acht jaar de burgerluchtvaart met straalvliegtuigen zal z(jn uitgerust. Nu vliegen we met een snelheid van 400 ltm. per uur, dan met snelheden van 800 km. Over een jaar of tien komen er misschien vliegtuigen, voortgestuwd door atoom-energie. De laatste berichten uit Amerika wijzen er op. dat dit mogelijk is. Dat betekent, dat de vlieg machines dan iedere afstand kunnen afleggen zonder tussenlanding. Het was voor de leden van de Ne derlandse Maatschappij voor Nijver heid en Handel, die bfceen waren in de cantine van het nieuwe K.L.M.- gebouw, dat dr. Plesman deze voor spellingen deed. In dit verband deed de heer Ples man een dringend beroep op ieder een om door meer offervaardigheid de vrede te bewaren, omdat de mo derne techniek gevaarlijke krachten oproept. De kapitein van de Vliegende Hol lander, zoals de heer Plesman door de inleider was aangekondigd, trok flink van leer tegen de protectie m de meeste landen, waardoor de vrije ontwikkeling van de luchtvaart ge remd wordt. „Om deze draak van internationale politiek te kunnen bestrijden zyn heel wat St, Jorissen nodig." Zo staat byv. Amerika niets in de weg, omdat het land alles te bieden heeft. De kleine mogendheden lopen het gevaar hierdoor in een hoek gedrukt te worden. Weliswaar zyn zij aan een plafond gebonden, waar zij niet doorheen kunnen steken. Nederland staat hier echter nog 50 a 60 onder. Opnieuw kwam tot uiting dat de hindernissen op de Indiëroute een grote schadepost voor de K.L.M. be tekenen. „Het haalt een lelijke streep door onze rekening. Dit jaar hadden we een totale omzet van 190 millioen geraamd, waarvan de Batavialijn alleen al 71 millioen zou hebben moeten opbrengen. Het zal nu veel minder worden. Sommi gen zelden me, aldus spr., toen zy van de nieuwe (nood)route Mauri tiusBatavia hoorden: „dat gaat prachtig". „Jawel, maar je beurs wordt er zo akelig plat van." Vóór de oorlog was de jaarlijkse omzet zo'n 12 millioen, in 1946 was het al ƒ69 millioen en in 1948 150. Toch vindt de heer Plesman de luchtvaart duur, omdat alles zo snel gaat en de afschrijvingen niet ge ring zijn. Vroeger kostte een vlieg tuig 15,per k.g., tegenwoordig 160,Vooral de opbouwjaren na de oorlog waren kostbaar Langza merhand zal dit minder worden en ook de straalaandrijving zal grote besparing brengen. De heer Ples man rekent erop de eerstkomende jaren nog met 15 per jaar te kun nen uitbreiden. De tarieven zullen voorlopig nog niet veel inzakken. Wel zullen landverhuizersprijzen worden ingesteld, waarby men het echter met minder comfort zal moe ten stellen. De vllegveldenkwestio Natuurlijk had dr. Plesman het nog even over het vliegveldenvraag- stuk. „Het zou prachtig zyn om van Amsterdam, Haarlem, Den Haag en Rotterdam een grote open stad te maken, met daar middenin een groot vliegveld. Maar dan moet men geen dertig jaar meer wach ten." Ook het vliegen zelf werd nog on der de loupe genomen. De K.L.M. heeft met haar grote vliegtuigen al tijd veel geluk gehad, maar ook haar zjjn de kinderziekten niet be- DRS. BOS MAAKTE MIS BRUIK VAN NAAM VAN ZIJN CHEF Haagse Burgemeester voelde zich gecompromitteerd DEN HAAG De aanvraag om ontslag van Mr. W. A. J. Visser, als burgemeester, heeft aanleiding tot vele veronderstellingen en gis singen gegeven. Mr. Visser heeft - zoals reeds is medegedeeld - door bemiddeling van zijn persoonlijke secretaris, over meer reis-deviezen beschikt, dan hem toekwamen. Naar het A.N.P. mededeelde is Mr. Visser echter niet geheel op de hoogte geweest van de faits et ges tes van zijn vertrouwensman. De secretaris, drs. W. Bos, is in arrest gesteld in verband met on wettige handel in vreemde valuta, in het bijzonder harde valuta, waarvan, naar men thans aan neemt, de omvang enige tiendui zenden' guldens bedraagt Het gebleken, dat drs. B. bij vele han delingen de naam en functie van de burgemeester heeft misbruikt. Ook zou hij dit met de namen van hoge functionarissen uit dc Partij van de Arbeid, met wie hij tijdens bezetting samenwerkte, hebben gedaan. Deze functionarissen wa- rqn onkundig van de valuta-frau de van drs. B. Aangezien Mr. Visser zich door de handelingen van zijn secretaris gecompromitteerd achtte, heeft hij, in overleg met regeringspersonen, zijn ontslag aangeboden. Omtrent de juistheid van geruch ten, dat Drs. B. valuta zou hebben gesmokkeld in internationaal-poli- tiek verband of wel misbruik zou hebben gemaakt van een vertrou wensfunctie als beheerder van het vermogen van een politieke delin quent, kon in doorgaans welinge lichte kringen geen bevestiging worden gekregen. Wel heeft men de indruk, dat Drs. B. zich veelal nog in een illegale sfeer waande. De geestelijke instelling, die daarvan het gevolg was is hem blijkbaar noodlottig geworden. Van de Pol wint z'n eerste in Madrid In het tournool van het wereld kampioenschap libre, dat in Madrid is begonnen, heeft Piet v. d. Pol de Fransman Galmiche, die op 242 bleef staan, geslagen in 17 beurten. Z'n hoogste serie bedroeg 241. ,.Sowjet Unie leeft overeenkomst van Jessup met Malik niet na" BERLIJN. In drie scherp gestelde nota's, die Woensdagavond binnen drie uur elkaar opvolgden heeft het Britse militaire gezag klachten ingediend over het gedrag van de Russische wederpartij. Zij betreffen: 1. Ernstige ontwrichting door de Russen van het spoorwegver keer tussen Berlijn en West-Duitsland. 2. Schendingen van de Jcssup-Malik overeenkomst voor het be ëindigen van de blokkade cn tcgenblokkadc. 3. Het vliegen van een formatie yak jagers boven dc Britse luchthaven Gatow. „Terwijl de Westelijke mogend heden nauwgezet de overeenkomst over het opheffen van de verkeers- beperkingen, die sinds 1 Maart 1948 ingevoerd waren, nagekomen zijn, heeft de Sow jet-regering een poli tiek van obstructie gevolgd en zelfs nieuwe beperking ingevoerd, die 'n schending betekenen van de over eenkomst van New York", aldus de klacht die betrekking heeft op de blokkade van Berlijn. In de Britse verklaring, waarin negen belemmeringen door de Rus sen van het interzonale verkeer worden opgesomd, wordt geklaagd over het feit, dat de Sowjets er op staan, dat locomotieven uit de Sowjet-zone de treinen uit het Westen naar Berlijn en omge keerd trekken. De Sowjets hebben verder het maximum-aantal trei nen tot zestien per dag beperkt. Ook weigeren zij andere spoorweg verbindingen naar Berlijn open te stellen, dan die van Heïmstedt en ontwijken de verzekering, dat an dere routes zouden kunnen wor den gebruikt ingeval de route over Heïmstedt onklaar zou raken. In de afgelopen 24 uur zijn slechts twee Britse treinen in Ber lijn aangekomen. Twee Ameri kaanse treinen werden bij hun reis naar de voormalige rijkshoofdstad negen uur bij Potsdam opgehou den. Als gevolg van de staking in Berlijn staan 28 treinen met le vensmiddelen ongelost op de em placementen buiten de stad. De stakende spoormannen zijn op instructie van de drie Westelijke commandanten door de vakbond opgeroepen voor nooddienst op Donderdag om deze treinen op hun bestemming te brengen. In de stakingssituatie is inmid dels geen wijziging gekomen. De leiders van de stakers hiel den een geheime bijeenkomst, waarna een woordvoerder zei: „Evenals de Westelijke comman danten verstrekken wij thans geen inlichtingen. Wij hebben een goede reden om op het ogenblik het stil zwijgen te bewaren." Volgens Duitse berichten heeft het door de Sowjets gecontroleerde spoorwegbestuur een aanbod van de stakers om het interzonale ver keer te verzorgen. Hans Martin, van de KLM. kreeg eervol ontslag DEN HAAG. Hans Martin is op de meest eervolle wijze ont slag verleend als directeur van de K.L.M. Drs. M. J. v. d. Ploeg is be noemd tot directeur. Hij blijft be last met de leiding van de finan ciën en de administratie. Drs. W. Koster, thesaurier-gene raal van het ministerie van Finan ciën, is benoemd tot lid van de Raad van Bestuur der K.L.M. Binnenkort weer tourisme naar Duitsland LONDEN. Mayhew, de Engelse onderminister van buitenlandse za ken,, heeft in het parlement meege deeld, dat de Britse zone van Duits land voor het eind van de volgende maand opengesteld zal worden voor gewone bezoekers uit andere landen. De Duitse hotels zouden op de ge bruikelijke wijze toeristen kunnen ontvangen. Slijkhuis start Zondag niet (Eigen bericht) Wim Slijkhuis is het uitkomen op de sintelbaan van Te Werve giste ren niet goed bevallen. Mentaal voelt hij zich nog niet geheel fit. zodat hy besloten heeft Zondag niet in de wedstrijden aan de Laan van Poot te starten. Hij zal nu niet eer der starten dan met Pinksteren in Londen. Timmermans speelt niet tegen Finland (Eigen bericht) De internationaal Theo Timmer mans van A.D.O. heeft dezer dagen de militaire dienst hij diende bij de marine verlaten. Naar hy ons mededeelde zal hij niet in de wed strijd tegen Finland op 16 Juni te Helsinki kunnen uitkomen daar hij dan juist een examen moet doen. BINNENLAND De regering heeft lord Temple- wood. do oorritter van de Engelse ..Help Holland Council" een oorkonde en een herinneringsalbum aangeboden als dank voor de enorme hoeveelheden goederen, die de H H C. na de oorlog naar ons land zond. De Dominalc Mijn in Kerkrade de oudste miin van West-Europa, bestaat ln 1953 84" jaar Er zal dan een internationaal mijnmo nument worden opgericht in Kerkrade De Vereniging tot verpleging van zieken tc Nijmegen bestaat honderd jaar. Zeven arbeiders waren Woens dag 50 jaar in dienst bij het bloembo'- lenbcdrijf Leeuv/cnsteLn" te Hillegom Allen kregen koninklijke onderschei dingen In navolging van Utrecht en Wateringen gaat ook ADcldoorn een .burgerdag" instellen. Dc heer Hans Hermans, benoemd tot lector in de dapblad-wetcnsehap aan de universiteit te Nijmegen, heeft zijn ambt aanvaard. BUITENLAND Meer dan 200 doden cn ettelijke hon derden vermisten vormen de droeve lijst van slachtoffers van overstromin gen na langdurige slagregens in Noord- Oost-Brazihë. Maarschalk Von Rund- stedt en generaal Adolf Strauss zijn door de Britten uit militaire hechtenis ontslagen. Von Rundstedt zal zich met sim familie in dc Amerikaanse zone van Duitsland vestigen Dr. Ralph Bunche heeft een aanbod van president Truman tot een benoeming als Ameri kaans onder-minister van Buitenlandse Zaken van de hand gewezen. Hij wil bij dc Verenigde Naties bliiven werken Japan heeft rich na de oorlog beter hersteld dan landen als Engeland. Frankrijk en Nederland, aldus heeft ge neraal McArthur verklaard Dri»» Britse onderzeeërs zullen in de zomer een bezoek aan de havens Rotterdam. Amsterdam cn Vlissingen brengen. Dc Italiaanse rcehts-socialistischc partij heeft besloten, de door de communisten beheerste nationale arbeidersfederatie (C.G I.L.) te verlaten en zich tezamen met andere anti-communistische groe- oen te verenigen in een nieuwe onaf hankelijke arbeidersbeweging, o Dc Nederlandse ambassadeur in Washing ton. mr Van Kleffer.s. heeft aan dc ..Roosevelt-monument-commissie von Warm Springs uit naam van het Neder landse volk een schilderij aangeboden, waarop het familiewapen van de Roose- velts voorkomt. Hoevelaken Aanbesteding Door het architectenbureau H A en ir. G. Pothoven werden Woensdagmor gen in Hotel Fontein" drie woningen aanbesteed, lc woning voor de heer C. Boncstroo. 1 W. van Deuveren. Hoevelaken 18300; 2 Gebr Roersen, Hoevelaken 183303 Wed. E S Beitler en Zor.en, Hoevela ken 18400 4 Wed Kamerbeek. Amers foort 19800; 5 Pietcrs en Montauban Amersfoort 20300. 2e. Woning voor de heer J, J. Ames: 1 H van Asch Soest 11450; 2 Gebr. v. Eist Stoutenburg 11980- 3 W. van den Berg. Amersfoort 1200Ó; 4 wed. E S. Beitler en Zonen. Hoevelaken f 12000 5 Gebr. Roersen. Hoevelaken 12120; 6 J. G Schreuder, Leusden 13364. Gunning aangehouden. 3e. Woning met winkel voor de heer G. van A.tena: 1 H. van Asch. Soest 17500: 2 J. G. Schreuder. Leusden 17700; 3 Gebr. Roersen, Hoevelaken 18100. 4 Gebr. van Eist, Stoutenburg 18900; 5 W. van den Eerg Amersfoort 190006 Pieters cn Montauban, Amersfoort 1 21400. Gunning aange houden. Woudenberg VORDERINGEN 1948 Vorderingen over leveranties ge daan aan de gemeente gedurende het jaar 1948 moeten tenspoedigste in ieder geval voor 31 Mei a.s. worden ingediend. LIJSTNUMMERS Bij loting is de volgorde van de can- didatenlljsten voor de verkiezing van de gemeenteraad als volgt: 1. C.H.r G. A. Versteeg; 2 P.v.d.A.: H. Vermeulen; 3. A R C Stuivenberg; 4. S.G.P.: D. Meervcld; 5. Gem. Bel.: H. Methorst. KEURING POLITIEHONDEN B(j de keuring van politiehonden, ge houden op 18 en 20 Mei op het daarvoor bijzonder geschikte terrein van Hen- schoten, waren 16 honden aanwezig, waarvan er 11 werden goedgekeurd, ter wij er 5 werden afgewezen. De heer A. M. Verschuur te Woudenberg be haalde met z(jn hond het hoogste aantal punten. GEVONDEN VOORWERPEN Gevonden: een pet. Inlichtingen bij de Rijkspolitie PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur cn 6 30 uur ds. P. Bouw. Vereniging van Vrijzinnig Hervormden n m. 7 uur ds. A. Kalis te Maasdijk in het lokaal van „De Schans". MEDISCHE ZONDAGSDIENST Dc medische dienst wordt Zondag 29 Mei voor Woudenberg, Maarsbergen en Maarn waargenomen door dr. A. J. van Kekem te Maarn. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Willem Bielderman, z. v. B. H. F. Bielderman x W. v. Gin- kel; Maria Antonia Wilhelmina d<? Witte en A. A. v. Lunteren; Helena Schimmel, d.v. W. Schimmel en M. A. Spek. GETROUWD: G. Bloemendal en G. v. Doorn; J. v. Vulpen en B. Ver meulen, A. de Lange en E. v. Gm- kel. PREDIKBEURTEN De dienst voor de Vrijzinnig Hervormden op Zondag 29 Mei a.s. vangt niet aan, zoals vermeld om 7 uur, doch om 10.30 uur v.m. Hooglanderveen NEDERLAAGWEDSTRIJDEN A.s. Zondag zal V.I.O.S. zijn ne derlaagwedstrijden op het terrein aan de Hoogènwellerlaan voort zetten. De tweede nedcrlaagwed- strijd wordt dan gespeeld tegen Hoogland. Sop.st MUZIEKCONCOURS Voor het muziekconcours voor Harmonie- en Fanfarecorpsen, ge organiseerd door de Soester Har monie „Patiëntia Vincit Omnia", vond Woensdagavond op de bui tenplaats „Braamhage" welwillend door het gemeentebestuur van Soest voor dit doel afgestaan, het openingsconcert plaats hetwelk, werd gegeven door de jubilerende j Harmonie en de Soester Mannen-1 zangvereniging „Apollo". Donderdagmorgen noemde de burgemeester, mr. S. P. Baron Bentinck, het een voorrecht zoveel verenigingen in Soest welkom te kunnen heten. Uit alle delen van ons land waren corpsen opgeko men. De uitslagen van de eerste dag waren als volgt: Concertwedstrijd 4e afd. Fanfare: Kunst en Vriend schap, Achterberg, 234 p., 2e prys. I 3e afd. FanfareChr. Muziekver. Hosanna, Amersfoort, 288 p., Ie pr. lc afd. Fanfare: Ons Genoegen. Rhenen, 288 p.. Ie prijs; Loenen's Fanfarecovps. 309 p.. Ie prijs; Oefe ning Kweekt Kunst, Haarlemmer meer, 304 p., Ie prijs; Crescendo, Nederhorst den Berg, 280 p., 2e prys. Afd. Uitmuntendheid Fanfare: Juliana, Nigtevecht, 266 p., 2e prijs; Superieure afd. Fanfare: Concor dia, Waddinxveen, 299 p., Ie prijs; Oud-Over, Loosdrecht, 319 p., Ie prys. 3e afd. Harmonie: Crescendo, Ny- kerk, 324 p., Ie prijs. Ie afd. Harmonie: Caecilia, Scherpenzeel, 261 p., 2e prijs. Marswedstrijd: 3c afd. Fanfare: Chr Muziekver. Hosanna, Amersfoort, 96 p., Ie pr. Ie afd. Fanfare: Ons Genoegen. Rhenen, 96 p., Ie prijs; Loenen's Fanfarecorps. 96 p., Ie prijs; Oefe ning Kweekt Kunst. Haarlemmer meer, 107 p.. Ie prijs; Crescendo, Nederhorst den Berg. 96' p.. Ie pr. Afd. Uittmuntendheid Fanfare: Juliana, Nigtevecht, 120 p., Ie prijs met lof. Superieure afd. Fanfare: Concor dia. Waddinxveen, 120 p., Ie prijs met lof Oud-Over, Loosdrecht, 104 p., Ie prijs. Ie afd. Harmonie: Caecilia, Scher penzeel, 114 p., Ie prys met lof. Tamboerwedstrijd Chr. Muziekver. Hosanna, Amers foort, 93 p., 2e prijs. Ons Genoegen, Rhenen, 108 p.. Ie prijs. Eere-wedstrijdChr. Muziekver. Hosanna, Amersfoort, 139 p., 2e pr. B; Crescendo, Nijkerk, 156 p.. Ie pr. B; Ons Genoegen, Rhenen. 134 p., 2e pr(Js C; Oefening Kweekt Kunst, Haarlemmermeer, 142 p.. 2e prijs A. Concordia, Waddinxveen, 129 p., 2e prijs D; Olid-Over, Loosdrecht, 160 p., Ie prijs A.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 4