VOORAL VCJQR DL VROUW Anna C. Schippers, strijdster voor betere wereld Keesjes mat Huisvrou w, houdt Uvan u w werk? Stuur 'de kinderen eens alleen met vacantie Valse v. Goghs verhandeld Op dst hofüi&l .Vrijdag 27 Mei 1949 5 „Alles wat in de samenleving gebeurt gaat ook het zwakke geslacht aan WVT mijn ideaal is?" Anna C. Schippers, voor een dag of wat in Utrecht om de jaarvergadering van de Nationale Vrouwenraad te presideren, aarzelt even voor ze antwoordt Ideaal is zo'n groot woord en alle onpractische dromeri), alle pathos ook cijn de voorzitster van deze overkoepelende organi satie van vele verenigingen met sociale en culturele doelstellin gen. geheel vreemd. Nuchter is ze. nuchter is ook de toon van ons gesprek. Achter de zware boomkruinen ligt de stad en de rest van de wereld. Altijd maar op reis door de wereld en steeds vergaderen Die wereld, waarin mejuffrouw Schippers heel wat heeft rondge zworven. Ze was in de Verenigde Staten, zowel als in China en Ja pan. Ook dichter bij huis: Enge land. Frankrijk. Duitsland Italië en Noord Afrika. Ze leerde er het leven van de vrouw kennen, haar zorgen en noden, haar maatschap pelijke positie en werd in het hart gegrepen door het algemeen gemis aan gerechtvaardigd zelfrespect en gevoel voor eigenwaarde. En door dc jaren groeide in haar het weten, dat het leven zelf van de vrouw een geheel andere mentaliteit ver eiste. „Ja. dit is mijn ideaal", zegt ze nu plotseling en uit haar stem is elke weifeling verdwenen. „Ie dere vrouw het besef bij te brengen, wat een potentie in haar zou blij ken te sluimeren, wanneer ze maar eens ontwaakte uit haar lethargie. Alles wat in de wereld gebeurt, gaat immers ieder mens aan, het. gezin en dus ook de draagster er van, de vrouw. Zij moet samen met haar man er naar streven, dat de-ze wereld zo bewoonbaar wordt als maar mogelijk is. Vergeet i dat niet: samen met haar man! Nog te weids uitgedrukt? Ach, Anna Schippers is er als geen an der van overtuigd, dat haar vader landse groep maar een van de vele is in het leger van hen, die de wereld zedelijk, maatschappelijk en economisch naar een hoger ni veau willen voeren. Maar even zeker is ze ervan, dat elke mede werking, hoe bescheiden ook, hard nodig is. Zeker in deze tijd. „Wereldburgeres' Kost het weinig moeite, haar over de Vrouwenraad aan het pra ten te krijgen, wanneer ge mejuf frouw Schippers vraagt nog eens wat meer over zichzelf te vertel len, komt er in de rustige ogen zoiets van: „Moet dat nu beslist?" Maar het oranje-blauwe strikje van de Oranje-Nassau orde, dat nauwelijks opvalt, is voor zulk een bekentenis een goed aanknopings punt. Ridder in deze orde wordt ge niet maar zo. Anna C. Schippers kreeg de onderscheiding na een kwart eeuw de vrouwenbeweging in eigen land en daarbuiten in ve lerlei functies te hebben gediend, Na daarenboven in de loop van een twintigtal jaren veertig inter nationale congressen op schier elk gebied te hebben georganiseerd. Reeds bij haar geboorte haar vader was de bekende Amster- Kleuren ABC Wees nooit bang voor kleuren. Draag kleuren die in de mode zijn. Doch draag ze nooit als ze u niet ^flatteren. Uw kleur wordt nooit ouderwets. Kies een eigen kleur, maar over drijf nooit. Merkt u dat het altijd favoriete geel of rood niet meer zo best staat, neem dan een ander. Ook al kost dat eerst moeite. Probeer accessoires in één kleur te krijgen maar nooit schoenen, tas, scarf en hoed in dezelfde opvallende tint. Twee blikvangers is genoeg. Kijk naar etalages, tijdschriften, andere vrouwen maar durf af en toe zélf ook wat. Zie goed toe. Dit is de nieuwste hals. Van Jacques Heini is 't hoedje: een beige kapje van grof stroo met zwarte garne ring. Voor zowel het een als het ander mag bij ons het weer wel eens grondig veranderen damse kinderarts Schippers, be mind om zijn sociaal gevoel was ze voorbestemd wereldburgeres te worden. Ze woonde als kind in Wenen, later in Italië, reisde veel paar andere oorden. In Amster dam terug werd ze lid van het J(.nge Vrouwengilde. Heel jong al zat Anna Schippers in de Natio nale Vrouwenraad, waar ze Jo hanna Naber leerde kennen De Internationale Vrouwenraad' in 1925 in Washington bijeen, 'wint haar voor goed voor deze arbeid De nationale raad dient ze jaren lang als secretaresse. In 1938 richt zc met dr Yane de Jongh en en kele anderen het Korps Vrouwe lijke Vrijwilligers op; na de oorlog kiest men haar tot raadspresldente. Vleug vertrouwen Weer veel reizen, veel interna tionaal contact. Ze is adviseuse, dan weer organisatrice of alleen maar belangstellende op vele con gressen. Rechten van de mens. cul tureel werk van de Verenigde Na ties, gedachtenwisseling met Duit se vrouwen. Philadelphia. Genève, Parijs, Bentheim, ze trekt er heen! Alles boeit haar. Maar het eist °ok veel. Nu weer redevoeringen, rappor ten, verslagen, debatten. Maar een vleugje vertrouwen dat dit alles enig nut heeft, doet bergen verzet- ter en veel prettiger dingen opof feren. Aan andere dan „vak"-littera- tuur komt ze nauwelijks toe Mu ziek, waar ze zo van houdt, is ta boe. Vroeger zong ze zelf. „Dat is heel lang geleden", peinst ze. „Het leven neemt vaak een andere keer dan men verwacht". Het klinkt opgewekt, dit oordeel van een door het leven gerijpte vrouw, die van deze adeldom de sporen in haar innemend gezicht, in haar oogop slag. ia, in haar ganse wezen draagt. Uit Franse modebladen Handschoc-nen van wit katoen, heel eenvoudig gebreid, worden ge dragen by linnen mantelpak, katoe nen jurk en rok met jumper. Pierre Balmain siert de mouw van een tailleur, even boven pols hoogte met een roos. Christian Dior laat uit de borst zak van een grijs tailleur een enorm grote, soepele gele lefzakdoek bloeien. Paulette heeft de waaier in ere hersteld Violette Cornille ont wierp een tas in waaiervorm. Jean ne Lafaurie bedacht een speldje op een tailleurrevers: de kop van een eendje. Van Schiaparelli zijn lange zeer smalle tassen en van Jean Des- ses halssnoeren met op de sluiting een miniatuurvrouwenkopje. Film met Fath Dét is nu net de prent, die wij eigenlijk al lang misten. Jacques Fath, couturier met wereldfaam, nu eens gewoon, zonder al dat pre tentieuze, dat de Mode-man in de regel omzweemt. Hier is de man, die het snijpunt vindt van twee wonderlijke din gen; film-charme en mode. Want Fath, die tientallen model len per jaar verslijt, heeft er nu drie gevonden, die met hem samen in een Franse film zullen verschij nen, die de moeite waard is. De inside-story van de Parijse couture zult ge binnenkort op het doek zien: een film boeiender dan een fantasie-drama. Voor de Man, omdat hij er mannen in hun vak ziét. Voor de vrouw, omdat zij er het mode-„maken" ziet afgebeeld. In Billancourt draait Roger Blanc, die ge op de kiek in zijn zwarte pak ziet, mét Fath als mode-kun stenaar (hij staat er gewoon bij in z'n witte hemd) en drie savanten, modellen van naam, de film „Mo- dèles de Paris". Aan toiletten geen gebrek, dat spreekt. Ge vindt er de charme van de Franse vrouw verenigd met de exquise stijl van een kostelijke mode. Fath, de tweeëndertiger, is half Engels van afkomst, maar deson danks tweede in grootte aan het Parijse mode-firmament. Hij gebruikt ieder materiaal: hennep, gonjezak, notedoppen en oude munten. Een beetje bijzonder is-ie wel: grootheidswaanzin of handige re clame? In zijn vensters aan de Ave Pier re Serbie ligt een hoop anthraciet, wat boomschors en gekleurd glas. Mode?, zegt Fath, de grootste exporteur naar de USA: „Illusie en inspiratie". Het niets van doen met stijl, bruikbaarheid of geld. Uit boomschors en glas; uit zijde en brocaat. Fath blaast in de to verfluit en uit zijn zeepsopbakje stijgen met een vaartje de kleurige wonderbellen omhoog. Even rusten zij op de slanke schouders van een welgevormde jonge Parisienne. De menigte ap plaudisseert en Fath tekent een nieuw contract Geen militair, geen held voelt zich zo triomfantelijk als een vrouw die ziet dat de meubels van een an dere vrouw stoffig en onverzorgd zijn „Eisenhower was mijn baas" „Het was onvermydeltjk, dat ik van de op handen zynde invasie in Noord-Afrika hoorde. Er werden op mjjn achterbank meer geheimen van de hoogste orde besproken, dan er ooit op papier zouden staan. Eigenlijk wist ik evenveel van deze onderneming, die in de toenmalige militaire code „Torch"-operatie heette, als de meeste oudere bevelhebbers in het begin van de herfst van 19-12. Een maand voor het verjaars- feestje had ik generaal Eisenhower eens hals over kop naar Telegraph Cottage gebracht. By uitzondering zat hy deze keer diep in gedachten Hij wilde blijkbaar niet praten; ik had er al lang een gewoonte van ge maakt nooit vragen te stellen. Toen we in ijltempo door Kensington snelden, mompelde hij zo iets van „dat is een hele onderneming voor een kolonel". Gedurende de rest van de tocht heerste er een drukkende stilte. Maar een generaal en dan nog wel eentje met drie sterren windt zich over het algemeen niet zo op over een kolonel. Ik wist dat er iets groots op til was." Dit boek, „Eisenhower was myn baas", is een best-seller geworden door de aard van de stof. Het valt na lezing een beetje tegen. Er had stellig meer van gemaakt kunnen worden Men krijgt wel een voor stelling van generaal Eisenhower, maar de schrijfster heeft niet de kracht die figuur dermate te doen leven dat het is of wij hem gekend hebben. Het blijft by een vage ont moeting. „De moeder van Keesje is komen klachten," vertelt zoontje als ik thuis kom. „Je was ter niet en daarom moest ik 't je zeggen." „Komen klagen heet dat." lach ik 't dikke zusje op schoot nemend. „Wat is er dan nu weer? Heb je met stenen gegooid?" Zoontje kijkt somber. ..'t Is om Skip" praat hij bedrukt. Skip is de spaniel die hij voor z'n verjaardag kreeg en voor wiens vaak onbegrij pelijke doen en laten hij verant woordelijk wordt gesteld. „Weer een theemuts opgegeten?" schrik ik want dat drama hebben we pas beleefd. „Bijna zo erg," zucht zoontje. „Tweemaal op de mat geplast. Tenminste" besluit hij fel, „dat zeggen ze." „Heb je 't gezien?" „De plas wel," aarzelt zoontje. „Een hele erge en die mat is nieuw." „Ga 't dan schoonmaken. Neem een emmer en. Maar kregel roept hij dat dat allang gebeurd is door Keesjes moeder. De mat hangt al uren aan de lijn. „Zorg dan dat je hond niet los loopt." „Hoe kan dat nou," briest hij. „Straks komen die kleintjes en wie moet ze leren spelen? Skip speelt niet als ie vastzit. Dan heeft hij alleen maar verdriet. Wat zou jij doen met zo'n riem om je nek?" „Ik ben geen hond." knik ik, „en bovendien krijgt Skip nog geen kleintjes." „Hoe lang duurt dat dan nog," „Elsenhower was mijn baas" door Kay Summersby, Ncd. bewerking Fred dy Stroh. Ultg. Hollandla, Baarn. Het was kort na de schoonmaak dat enige huisvrouwen samen zaten te zonnen. De een was lui en moe van 't gesjouw, de andere daaren tegen vol energieke plannen. Toen kwam er opeens wat benepen van nummer drie: „Houden jullie eigenlijk van je baantje of doe je 't alleen uit bittere noodzaak?" Ze spraken af het eens rustig des avonds te overdenken, ook anderen er over te polsen, de antwoorden op te schrijven en die gezamenlijk over een paar weken te bespre ken. 't Resultaat was verrassend: verreweg de meesten bleken haar functie een warm hart toe te dra gen: 't is vaak een zware taak en ook wel eens vervelend maar de voordelen wegen tegen de nadelen op. Aan de ene kant is de huisvrouw sterk gebonden: voor haar geldt geen acht-urige werkdag. Maar zij is vrijwel dag en avond voor haar bedrijf in touw. Daar staat tegen over dat ze helemaal vrij is haar tijd naar eigen verkiezing in te deleq. Geen chef kan haar iets op dragen of haar prestaties contro leren. Ze is haar eigen baas en werkt uitsluitend voor de eigen belangen, 't Merkwaardige was dat de moeders van grote gezinnen, die dus de zwaarste arbeid moeten verzetten het meest haar hart aan haar baan verpandden. Of is dit wel zo vreemd? Ze moeten zich in derdaad voor honderd procent in zetten maar daartegenover beleven een schat van vreugden aan haar kinderen. Of zoals een huis vrouw het uitdrukte: „Elke dag heb ik minstens vijf gelukkige ogen blikken: als mijn vijf kleuters om de beurt fris gewassen en klaar voor de nacht geknuffeld en toege stopt worden. Dat is ons helemaal eigen minuutje voor hen en mij alleen." Ook noemden anderen bij de voordelen in de eerste plaats de voldoening die haar werk gaf: het klaar komen van een kamerbeurt, een als nieuw opgemaakte, zelf ge wassen en gestreken blouse, een mooi rijzende cake volgens een nieuw, zelf verzonnen recept, het verzinnen van plannetjes voor de feestdagen in het gezin. „Vroeger op kantoor deed ik mijn werk ook graag. Maar dat was zo totaal an ders dan in mijn eigen gedoetje. Als je toen van negen tot zes ge werkt had. was je er verder los van. Nu ben ik met hart en ziel aan mijn dagtaak vastgegroeid." Een oud recept vooj: een gelukkig huwelijk: drie kussen der dag ei twee maal drie als 't Zondag is gilt zoontje in eens vol dwingend verzet. „Tot er een vader is voor die hondjes," sus ik. En dat jong met ogen rond doorzichtig van verbazing: „Maar Mam, die Vader ben i k toch." Toen we nog maar pas verliefd waren zuchtte de echtgenoot hadden we aan een appel, een siga ret en een krentenbol genoeg als we zo 'n Zondag naar buiten trok ken. Nu slepen we met manden en rugzakken, flessen melk en limo nade (Ladles Home Journal) Het eeutcig vrouwelijke Er was eens een meisje in uni form. Helemaal donkerblauw met koperen knopen en een mutsje met een lint. Ze viel niet op in die rij van don- kerblauwen. Ze stampte keurig in de maat en haar kousen wa ren zwart. Op 'n keer moest ze slagroom klop pen bij 'n vrien din Er hing een bont gebloemd schortje in de keuken en dat kreeg ze voor. En let op wat er gebeurde. Wat denkt u? Wat geeft zo'n schort je een geüniformd meisje? Wat geeft het haar, die na kantoortijd op een gasje eten kookt? Wat de huisvrouw? De hulp in huis, de werkster? Tenminste als het een helder, plezierig schort is? Iets, dat ze best kunnen gebrui ken. WAT DOET U DEZE ZOMER? Tob nu eens niet moeder en ga er met Vader alleen op uit JANTJE ZAL HEUS QEK dat zovco1 moeders er be- WEL ETEN VROEGER was vacantie 'n heug lijk woord. Tegenwoordig is wee? Meestal niet. Soms kniezen ze een dag en schikken zich de volgen de dag en willen na een week niet meer weg. En het is toch eigenlijk wel erg goed, als de kinderen eens een paar weken van huis zijn, eens andere er varingen hebben, andere mensen zien en leren dat er ook nog iets an ders bestaat dan het hoekje bij moe-' der thuis. T?EN andere kant eraan, die mis- schien nog belangrijker is: Nu kunnen de ouders samen met vacan tie. En dat is dan ook niet meer zo zeer een probleem. Zc kunnen met de fiets er op uit trekken van het ene mooie plaatsje naar het andere. (Vervolg van pag. 1) „Pracht Van Gogh!" Eind Mei 1948 bracht de Neder landse schilder Nico Eekman, die in Parijs woont, een zelfportret van Van Gogh naar ons land. Hij verklaarde, dat dit doek door een Franse zee-officier in Marseille was gekocht. Deze was later in Norman- dië gaan wonen, in 1939 heeft hij het schilderij naar Parijs gebracht. Dc heer Eekman kreeg toen het verzoek het werk naar Nederland *e bren gen en het ter expertise aan de be kende Van Gogh-kenner H. P. Bremmer aan tc bicden. Toen deze het werk zag, riep hij uit: „Een pracht Van Gogh! Niet onder dc hon derdduizend gulden verkopen!" An dere deskundigen twijfelden aan de authenticiteit van het doek. maar dc heer Eekman reisde met expertise en het schilderij, dat plotseling 100.000 in waarde was gestegen, naar Parijs. „Het Parool" schrijft, dat niemand meer precies weet waar het doek is gebleven. Waarschijnlijk ls het in Amerika verkocht. In October 1948 publiceerde mr. J. Baert de la Faille een enthousiast artikel over „Een merkwaardig zelf portret van Vincent van Gogh". Hij had het doek in „een particuliere verzameling" gevonden. Mr. Baert de la Faille heeft steeds geweigerd de naam van die verzamelaar te noe men. Het doek zou zijn geschilderd in September 1888. Het w is gesigneerd en voorzien van het onderschrift „étude a la bougie" (studie bij kaars licht). Mr. de la Faille schroef in zijn artikel, dat „in 1888 Vincent vaak bij kaars- of gaslicht heeft gewerkt". Om het schilderij op zijjn schoonst te zien moest men het dan ook bij kaarslicht bekijken. Mr. de la Faille reisde met het doek naar Amerika, waar hij er lezingen over hield en voor 100 000 dollar verkocht aan William Goetz, vice-president van de „Universal International Pictures". De heer I e w n c t h a 1, directeur van de „Associated Ame rican Artists" een combinatie van Amerikaanse kunstkopers ver leende zijn medewerking bij deze verkoop. Twee dezelfde doeken? Jhr. Sandberg doet dan een merk waardige mededeling: hy weet wel. waar dit doek vandaan komt. want hy heeft het in 1946 bij dc Paryse kunsthandelaar Louis Carré ge zien, ja het zelfs in handen gehad. „Of", zo stelt hij vast. „het zelfpor tret „a la bougie", dat ik heb gezien, Ls niet hetzelfde doek, dat mr. de la Faille heeft verkocht. Dan wordt dc zaak nog interessanter, want dan zouden er twee dezelfde zelfportret ten van Van Gogh bestaan met het zelfde onderschrift De heren Sandberg, Jaffé, Van Dantzig en ir. V. W. van Gogh een neef van de grote schilder hebben het schilderij „De slaapkamer van Vincent te Arles" bekeken en het eenparig voor vals verklaard. Het is volgens hen flodderig en mistckcnd. Het is niet de eerste keer, dat er valse Van Goghs zijn gesignaleerd. Ongeveer twintig jaar geleden heeft een aantal vervalsingen, die in Ber- kinderen alleen met vacantie te sturen. Ze zijn bezorgd. Ze vertrouwen Ze kunnen in een pension gaan, wat het niet. Veertien dagen lang die dan voor twee mensen nog wel te het voor een huisvrouw een woord, kinderen aan vreemden overlaten? doen is enmoeder de vrouw is waar zoveel zorgen aan vast zitten, Ik denk er niet aan. Dan laat ik ze met vacantie. Een paar weken lang dat ze helemaal niet meer die plei- nog liever thuis en gaan we met z'n hoeft ze nu eens geen moeder de zierige rilling voelt, als het wordt alleen eens een dagje naar buiten of vrouw te zijn, maar kan ze met haar uitgesproken. naar de speeltuin. man optrekken, precies als toen ze Het is een probleem geworden. Al- Maar tóch is dat dwaas. Natuur- pas getrouwd waren- weer een probleem en er zijn er toch lijk, als de kinderen nog babies zijn, Zowel voor hem als voor haar kan al zoveel! Wat gaan jullie doen deze zomer? JVvo]jr,n enrPPh t n het antwoord is erg vaak: We J-tuCiteil SJJ/wni En VAN VROUW TOT VROUW zo'n werkelijk zorgeloze vacantie bijzonder veel betekenen. Een heel jaar lang heeft het leven alleen maar om het huishouden en de kinderen gedraaid en hoe goed dat ook moge zijn, het is toch wel erg verfrissend om er eens samen tussen uit te trekken. Mits men het kan! Mits de vrouw blijven maar thuis, het wordt te duur. Wij met de kinderen in een pension, dat gaat honderden kosten en we weten niet, waar we het van daan moeten halen. Waarom huur je dan niet een j huisie. zo'n vacantiehuisje in de en de moeder werkelijk de hele dag duinen of op de Veluwe? nodig hebben, dan is het onmogelijk. l£ ®{LeJ2gJzorgelijk opstaat en Dank je wel, zegt de huisvrouw Maar voor kleuters en voor oudere ze8l- het> het gevoel dat er iets dan zuchtend. Dat hebben we 't kinderen zijn er in ons land heel wat mcl ze ls- vorig jaar ook gedaan en daar heb gelegenheden, waar ze een heerlijke Och, hou toch op, zegt de man dan. ik mijn bekomst van. Goedkoop is vacantie kunnen hebben. wat zou er nu kunnen zijn. Ze zijn het wel, ea de kinderen vinden het Er zijn kinderboerderijen, waar toch prachtig verzorgd? enig. Maar ik sta dan wéér de hele een twintig kinderen tegelijk kun- Ja rnaar je weet, hoe lastig het is, dag in het huishouden, net als thuis, nen logeren, uitstekend verzorgd om Jantje aan het eten te krijgen. En zelfs veel moeilijker! Dan heb je door meisjes met een opleiding Kin- Hij eet natuurlijk weer niets. Hij petroleum-stellen die een smeerboel derverzorging en Opvoeding. Kinde- wordt daar vast ziek! geven. Je moet in vreemde winkels, ren van vier, vijf jaar af kunnen En zo zit zij hele vacantie-dagen te een heel eind weg. je boodschappen daar terecht. Ze krijgen goed eten mieren over de kinderen, heeft zelf doen. Je krijgt een enorme vuile en omdat ze bij vreemden zijn, vin- nergens pleizier in en bederft het was waar je geen weg mee weet, den ze een boterham déar veel lek- voor haar man. En als de kinderen - kerder dan taart thuis. na veertien dagen worden afgehaald. Ze doen spelletjes, trekken er op zijn ze bloeiender dan ooit, en Jantje uit, zijn de hele dag buiten, zien heeft meer boterhammen gegeten, kalfjes en veulentjes en konijnen en dan hij ooit thuis heeft gedaan. want je kunt niet behoorlijk wassen en plassen. Nee, dat nooit meer! Zo zijn er werkelijk heel wat be zwaren verbonden aan die vacantie, die toch eigenlijk de heerlijkste tijd allerlei ander gedierte. Zo moet het natuurlijk niet gaan, van het jaar zou moeten zijn. Meest- Ze zijn met veel andere kinderen moeders moeten leren hun welpen al stuit het op de kinderen: het is samen, wat uitstekend is, omdat ze éven af te staan. Zelfs even te ver- zo bezwaarlijk om met die hele sleep op die manier leren zich te schikken geten. terwille van haar eigen va- op reis te gaan. in een klein maatschappijtje. Heim- cantie en die van haar man. Congres van Tsjechische CP te Praag PRAAG Het negende congres van de Tsjechoslowaakse commu nistische partij is Woensdag te Praag onder de naam „congres van de overwinning" geopend. Bij alle openbare gebouwen is speciale be waking geplaatst ,en om de plaats, waar het congres werd gehouden was een cordon getrokken. Nosek, de minister van binnen landse zaken, bracht bij de opening van het congres dc „eerste groet" aan „kameraad Staln de grootste figuur van onze tijd, eer. figuur die de eeuwen zal overleven. President Gottwald verklaarde in zijn toespraak, dat geheel Tsjecho-Slowakije de Marxistisch- Leninistische ideologie moest aan vaarden. Hij betuigde zich erken telijk voor de door de Sowjet-Unie en het Rode leger geboden onbaat zuchtige hulp. De rede van Gottwald wordt be schouwd als een aanwijzing van het voornemen der partij de gele deren nauwer aaneen te sluiten en de ontwikkeling van het commu nisme in Tsjecho-Slowakije te be spoedigen. TEL AVIV. Dr Michael Amir, die vroeger dr, Misjoe Weissman heette en lid was van het Roemeen se parlement, is officieel benoemd tot vertegenwoordiger van de staat Israël by de Benelux. De landen van de Benelux hebben hun goedkeuring aan deze benoeming gehecht. „Etude a la bougie" staat er on der dit schilderij, dat mr. J. D. Baart de la Faille, „een merkwaardig zelfportret van Vincent van Gogh" noemde. Het is voor 100.000 dollar xmrkocht aan dc Amerikaan William Goetz. Het doek -vu Ge vonden in een particuliere ver zameling, maar mr. de la Faille weigerde te zeggen welke. lijn werden ontdekt, ook reeds de aandacht opgeëist. Het feit, dat dc schilder wel eens nonchalant mot zijn werken omsprong, die hier en daar liet staan, zodat niet precies be kend is hoeveel doeken hij heeft ge schilderd en wat die voorstellen, is door kwaadwillende lieden uitge buit om ..Van Goghs" te produceren en die als authentieke werken aan dc man te brengen. DE trek van het platteland naar de grote steden is al oud, in elk geval al zo oud als dc indus triële ontwikkeling, die aan het einde van de negentiende eeuw haar grote vlucht begon te nemen. De mensen, hoofdzakelijk landar beiders, trokken met hun gezinnen drommen naar dc steden, waar zij werk vonden in de zich koorts achtig uitbreidende fabrieken en bedrijven, in de havens en hot transportwezen. Vergeleken bij de toestanden op het platteland, was voor htyi de stad een soort para dijs, waar zij weliswaar hard moes ten werken, maar er tenminste nog een beetje lonend voor betaald werden. Aan hard werken waren zij gewoon; op het platteland had den zij niet anders moeten doen en daar werden zij er niet naar be taald. Een stad als Rotterdam is voor het grootste deel uit de aan was van de plattelandsbevolking opgebouwd; nooit tevoren was er zulk een geweldige behoefte ge weest aan arbeidskrachten. Scho ling werd niet gevraagd, er was al leen maar behoefte aan sterke ke rels, goed voor het massa-werk in de fabrieken, geschikt voor het lossen van boten of het graven van nieuwe havens. En de trek van het platteland naar de grote sicdcn duurde voort want in sociaal opzicht wnren dc toestanden daar erbarmelijk slecht, vergeleken bij de stad zelfs achterlijk. De verbetering is pas laat geko men. eigenlijk eerst na de bevrij ding. doch de positie van de land arbeiders onderscheidt zich nog steeds in ongunstige zin van de in dustrie- en bouwvakarbeiders, die men als volwaardige vaklieden be schouwt Waardering voor de be- rcepsstand der landarbeiders is er maar heel weinig. Nog te velen stellen zich de landarbeider voor als iemand, die van een eventueel aangeboren domheid in zijn werk weinig hinder ondervindt; zijn eni ge handigheid immers dient te bestaan uit het vlot hanteren van een schop en het omgaan met een paard. Beide dingen kunnen in korte tijd worden geleerd. Land arbeider, zo wordt gedacht, kan men dus altijd nog wel worden. Zoiets blijft niet zonder invloed, zeker niet zonder invloed op de landarbeiders zelf. Het gevoel, dat zij toch niet in tel zijn, heeft voet gegeven ann sterke minderwaar digheidscomplexen. Het beroep daalde in aanzien en de meesten van hen gingen het als een dure plicht beschouwen er voor te zor gen, dat hun kinderen niet in dit beroep terecht kwamen. Wat het ook zou kosten, de kinderen moes ten hogerop! Het is daarom niet te verwon deren, dat er zelfs dorpen zijn, flinke dorpen, waar in de hoogste klassen van de lagere school niet eer. leerling is, die er over denkt landarbeider te worden. Hier wreekt zich wel heel stérk dc maatschappelijke verwaarlozing, waaronder de landarbeiders gene raties lang hebben geleden. Ner gens werd zo hard gewerkt en werden zulke lange werktijden ge maakt als op het platteland. Ner gens werd ook zo weinig betaald voor de prestatie. Maar er is ook nooit iemand geweest, die met krachtige hand heeft ingegrepen. De kruik gaat net zo lang te wa- tei tot zij breekt. De kruik is ge broken en toen in vliegende haast weer gelijmd. Het heeft de oorzaak van dit voor de landbouw zo ge vaarlijke symptoon niet kunnen wegnemen. Een zaak die eenmaal verknoeid is, komt meestal niet zo gauw in orde. Er zal dan ook heel veel moeten gebeuren om het be roep van landarbeider weer op te heffen en het de plaats te geven, die het krachtens zijn belangrijk heid in ons maatschappelijk bestel behoort in te nemen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 5