DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Berlijnse luchtbrug wint weer aan betekenis T echnicolor huwelijk maakt van Rita een prinses Valse Van Goghs duiken steeds weer op Sjanghai thans geheel bezet Rel in Staten der Antillen Vervoer van levensmiddelen per spoor lam gelegd Misstap van Haags burgemeester zou slechts passief zijn Benzinedampen explodeerden 9e Jaargang no. 122 Zaterdag 28 Mei 1949 Opgericht door de Stichting ..Het Parool** - Giro 510330. Bank: Rottcrdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave; N,V, De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. r SJANGHAI. De bezetting van Sjanghai door de communisten is Vrijdag voltooid, drie dagen nadat de communisten de stad voor het eerst binnenrukten. Communistische eenheden uit Woesoeng, Shanghai's Noordelijke uitweg naar zee. heb ben verbinding tot stand gebracht met troepen uit het Zuidelijke deel van de stad. dat Dinsdag bezet werd Naar verluidt, hebben de commu nisten geen tegenstand ontmoet bij hun laatste zuiveringsoperaties, waarbij 2.000 nationalisten zich overgaven. Een groot aantal hunner trok bur gerkleren aan en vluchtte met ach terlating van wapens. Men schat het aantal doden en ge wonden onder de burgerbevolking op 200. allen Chinezen. De Britse. Amerikaanse en Rus sische consulaten werden alle ge troffen. De schade is echter niet groot. Buitenlandse persagentschappen der bladen in Shanghai mogen blij ven werken en vrijelijk telegram men naar overzee sturen. De correspondenten kunnen onge hinderd hun nieuws inzamelen. WILLEMSTAD. Het botert niet erg in de Staten van de Neder landse Antillen. De leden van de Nationale Volkspartij de party van de kabinetsformateur, dr. D a Costa Gomez hadden Don derdag bericht gestuurd, dat zij niet aanwezig zouden zijn, omdat de op roepingen voor de leden, die buiten Curasao wonen, te laat arriveren. Ook de fractie van de Arubaanse Volkspartij liet verstek gaan. Zo kwam het, dat er geen beslissingen konden worden genomen, omdat het vereiste aantal leden niet aanwezig Was. De oppositie was kennelijk niet erg in haar schik met deze gang van zaken, en dat staken haar leden niet onder stoelen of banken. „De meerderheid schijnt niet sterk genoeg te zijn of zij mist de moed tegenover de minderheid te komen staan", zei de heer Jonckheer, nadat de voorzitter de vergadering had geopend. De heer Croon riep: „Het kabinet moet naar huis, want het is een doodgeboren kindje".' Een ander Statenlid, de heer Gerharts vond, dat „het kabinet de goodwill der Nederlandse Antillen verkracht". Alle opposanten eisten, dat de gou verneur een andere kabinets-forma- J teur moest benoemen, „anders komt de volle verantwoordelijkheid voor wat er met de Ned Antillen gaat gebeuren, op zijn hoofd terecht". Aan het slot van de rumoerige vergadering verklaarde de heor Braam, dat „de houding van de N.V.P. een klap in het gezicht van de kiezers is", terwijl de heer Tromp nog vroeg, „welke indruk deze pop penkast in de Staten wel in Neder land zou maken?" A BE™ stroom van voedsel, die deze stad sedert e op e mg van de blokkade via de landroute uit het Wes- en erei e, is grotendeels weer opgedroogd. Het treinver keer is geheel verlamd en het autoverkeer, dat weliswaar momen ee geen beletselen ondervindt, omvat niet meer dan en -e e on erden tonnen per dag. De luchtbrug daarentegen neem nog steeds per dag zes tot zeven duizend ton voor haar rekening. Het personenverkeer over land staat geheel stil en de ritten zijn een busdienst op het Westen begonnen. De Amerikanen overwegen hetzelfde te doen. In het zoeklicht ITALIË'S SOCIALISTEN Omdat zij niet kan besluiten, of zij de regering dan wel de oppositie zal steunen, verliest de Italiaanse socialistische beweging, reeds in vier delen gespleten, voortdurend aan invloed. Hoe aangenaam dit ook moge zijn voor de communisten en uiterst rechts. Europa staat nog niet zo stevig op zijn benen, dat het zich veroorloven kan zijn „derde macht" op deze wijze naar de ondergang te zien gaan. Er is in Italië een lelijke stroming naar rechts waar te nemen en het zou wel eens moeilijk kunnen blijken, de democratie, die in Italië met- zoveel moeite heroverd is, te bewaren. Onder deze omstandig heden is het tragisch te zien, hoe een der belangrijkste democrati sche partijen zichzelve in een po sitie plaatst, welke het haar onmo gelijk maakt de democratie te ver dedigen. Signor Nenni's politiek om het communistische spoor te volgen, heeft niet slechts de partij ver deeld, maar haar ook beroofd van haar geest van onafhankelijkheid. Maar ook de tegenovergestelde richting heeft weinig succes gehad; Saragat, Lombardo en Romita, de leiders van de drie dissidente groe pen. zijn er niet in geslaagd, zich te verenigen. Gesteld tegenover zo veel verdeeldheid is het niet ver wonderlijk, dat zovele Italiaanse socialisten zonder veel overtuiging blijven hangen aan de oorspronke lijke partij. Wat nodig is, is een be hoorlijk geleide en georganiseerde anti-communistische sociaal-demo cratische partij. Een dergelijke partij zou voldoende aantrekkings kracht kunnen uitoefenen op de ge matigde socialisten, die nu nog ach ter Nenni staan Daartoe zou Sara gat uit de coalitie-regering moeten treden, maar Italië kan zich dit ver oorloven. indien het er om gaat een nieuw centrum van aantrekkings kracht voor de 5 millioen potentiële socialistische kiezers te stichten. Ook echter doen zich inzake de luchtcorridor moeilijkheden met de Russen voor. De Russen hebben de geallieerde autoriteiten doen weten, dat zij tij dens de zomermanoeuvres die on middellijk zullen beginnen geen ver antwoordelijkheid op zich zullen ne men voor geallieerde vliegtuigen die over „gevaarlijke zones" vliegen' In de. bekendmaking van de Rus sen werd gezegd, dat de Russische vliegtuigen in de luchtcorridor van Hückeberg schietoefeningen zullen houden. De Britse en Amerikaanse autori teiten hebben in verband hiermee geprotesteerd, dat dergelijke schiet oefeningen het verkeer op de lucht brug zou hinderen. Dé Hückeberg-corridor ligt in de Britse zone en is 30 km breed. Per dag maken ongeveer duizend vlieg tuigen gebruik van deze corridor. Het einde van het stakingsgeschil, dat nu reeds een week duurt is nog niet in zicht. De geallieerde com mandanten in Berlijn handhaven het IXep toch.Heus „Vikingen", gekleed in die renhuiden zullen in Juli van Denemarken uit op drakensche- pen een „invasie" m Engeland ondernemen. Reden: 1500 jaar geleden veroverden Hengist en Horsa Brittannie. Russische stoorzenders, die de Britse en Amerikaanse programma's voor Oost-Europa moeten hinderen, blijken tevens de Russische uitzendingen naar het Westen onverstaanbaar te maken. „Mercure de France" publi ceerde onlangs een onbekend gedicht van de 19de-ceuwse dichter Rimbaud, dat hoog ge prezen werd. Nu blijkt, dat het gedicht geschreven Is door twee acteurs, van wie de critieJc be weerd had, dat zij Rim'oaud niet begrepen. West-Duitsland gaat spoedig voor touristen uit alle landen open. Zij zuilen 50 procent meer te eten krijgen dan de Duitsers zelf. De brug, die van Brooklyn naar Stateneiland gebouwd wordt, gaat een paar millioen dollars meer kosten, om het de Queen Mary mogelijk te maken, onder haar door te varen. Dit wordt gedaan, hoewel het slechts enkele duizenden zou kosten, om de masthoogte vaji het schip te veranderen Een Hamburger heeft een brief gekregen van de beman ning van een Duitse U-boot. die zich thans volkomen gelukkig voelt op een niet nader aange geven eiland in de Stille Zuid zee. De zeelieden wonen er sinds de Duitse capitulatie in 1945. standpunt, dat zij zich niet mogen mengen in de staking in West-Ber- Uin. De Amerikaanse generaal George Hays zeide, dat h\j de sta kers niet wilde bevelen weer aan het werk te gaan, daar dit sta- kingsbreken zou zijn. De onder Sowjet controle staande directie van de spoorwegen te Ber lijn heeft de stakers aangeboden van 1 Juni af zestig procent van het loon in West-Marken te betalen. Een woordvoerder van de Weste lijke spoormannen verklaarde, dat het „hoogst onwaarschijnlijk" was, dat dit aanbod geaccepteerd zou worden. De stakers eisen volledige uitbetaling van hun loon in West- Marken. DEN HAAG. Correspondentie voor de „Waterman", onderweg van Indonesië naar Rotterdam, moet uiterlijk 2 Juni worden gepost om de opvarenden in Port Said te be reiken. Enige regen Weersverwachting geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond Overwegend zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen. Matige, overdag nu en dan vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Dezelfde of iets lagere temperatuur dan van daag. 29 Mei: zon op 4.29, onder 20.46; maan op 4 53. onder 23.13. 30 Mei: zon op 4-28, onder 20.47; maan op 5.54. BEKENDiMAKING VAN SULTAN VAN DJOKJA Nederlanders rapporteren: toenemende guerilla BATAVIA. De sultan van Djokja heeft een bekendmaking uit gegeven als minister van staat van de Republiek. De bekendmaking luidt: Na de te rugtrekking van de Nederlandse strijdkrachten zal aan ieder, ook aan degenen, die reeds in dienst zijn bij de voorlopige federale regering, zonder onderscheid van ras en gods dienst, veiligheid van lijf en goed worden gegarandeerd. In het bijzon der zal er voor worden gezorgd, dat geen represaille-maatregelen tegen vrie ook genomen worden. Na het herstel van de Republi keinse regering te Djokja blijft voor iedereen gelegenheid openstaan on gehinderd Djokja te verlaten. De bekendmaking was opgesteld in het Indonesisch en het Javaans. Het Nederlandse militaire week overzicht meldde Vrijdag toegeno men guerilla-activiteit op Midden- Ja va. „Gevechtsgroepen gebruiken de Nederlands-Republikeinse overeen stemming als aanleiding tof her nieuwde intimidatie van de bevol king". heet het in het overzicht. Voorts is er een neiging tot com munisme te bespeuren onder de ge vechtsgroepen bij Malang en Ma- dioen. De vrees voor intimidatie onder de bevolking op Sumatra neemt toe. Volgens het overzicht vertoont de militaire situatie weinig verande ring. Gemeld wordt dat 140 bende leden in het Zuiden van Midden- Java zijn gedood Voorts wordt een plotseling toenemen van het terro risme in de buurt van Cheribon ge rapporteerd. - Zijn secretaris liet voor mr. Visser de maat overlopen DEN HAAG. Byna een week is thans verlopen sedert burgemees ter Visser zyn geruchtmakende ontslagaanvrage indiende. En nog altijd drukt op de bewindsman het ontslag is nog niet verleend de stempel van dat opzienbarende zinnetje uit het communiqué, waar in dit ontslag in verband werd ge bracht met een ongeoorloofd devie zen-bezit. Al die Instanties die van deze zaak op de hoogte moeten zijn, weigeren hardnekkig iedere verhel derende toelichting, waaruit althans zou kunnen blyken, of de wilde ge ruchten gerechtvaardigd zyn. welke door een zo onvoldoende mededeling wel moesten ontstaan. Men zou daaruit wel moeten af leiden, dat wat de burgemeester van de residentie misdaan heeft, van zo ernstige aard is, dat zijn naam door de hoog oplopende geruchten nau welijks nog kan worden aangetast. En toch, wij hebben de indruk, dat deze conclusie wat overdreven zou zijn. Voorzichtige uitlatingen van niet tot spreken gerechtigde, doch kennelijk welingelichte lieden, doen vermoeden, dat burgemeester Vissers aandeel in de aangevochten deviezen-manipulaties van referen daris Bos betrekkelijk gering en wellicht zelfs van niet meer dan passieve aard zijn geweest. Naar verluidt zouden in Zwitser land stukken van bezwarende aard gevonden zijn, welke de handteke ning van de Haagse burgemeester dragen. Doch tevens wordt ons daarbij verteld, dat het nog geens zins zeker is, dat deze handtekening echt is. Drs. Bos schijnt zich, blij kens een onlangs verspreid stuk, in Zwitserland meer bediend te hebben van namen, waartoe hij niet ge rechtigd was. Onkundig van een deel van Bos' handelingen is de burgemeester in ieder geval niet geweest, al wordt wel ontkend, dat mr. Visser van al die handelingen kennis droeg. Bijster verhelderend kan ook dit niet werken. Wel is er een andere mededeling, uiteraard alweer niet van officiële zijde, waar wy enig houvast aan hebben. De mededeling, dat het op treden van de burgemeester in deze zaak en het feit, dat hy er in ieder geval niet geheel buiten staat, blij kens die regel in het communiqué, de maat hebben doen overlopen. Bezwaren waren er tegen het op> treden van de Haagse burgemeester reeds lang gerezen. Bezwaren, wel- Prij zen in restaurants en broodjeswinkels vrij i?.oN HAAG. Met Insane van 1 Juni 1949 zijn de prijzen in restaurants en broodjeswinkels grotendeels vrijgelaten. In de restaurants blijft van kracht de verplichting tot het beschikbaar stellen van enkele menu's en dagschotels tegen vastgestelde (lage) prijzen. In de broodjeszaken zijn alleen voor broodjes met vlees en voor uitsmljtejs nog prijzen vastgesteld. DE GOEDERENTREIN van de D-trein ParijsAmsterdam, ont spoorde Vrijdagmorgen even voorbij het station Lisse, doordat een wissel te vroeg werd omge gooid. Het baanvak werd daar door voor de hele verdere dag versperd. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Met be hulp van een locomotief trachtte men de ontspoorde wagen weer op de rails te krijgen. ké. gehoord de verwachtingen uit gesproken in de wijde kring van zijn Zeister omgeving, onmiddellijk na zijn benoeming, van het begin af, voorzien hadden kunnen worden. Tallozen zagen dat helder in, be halve de regerinc, welke hem be noemde, omdat zij het over betere candidaten. maar van andere poli tieke kleur, niet eens kon worden. Eenmaal benoemd, manifesteer den zich de bezwaren zo nadrukke lijk, dat de zaak-Bos, blijkbaar „de maat deed overlopen", en de burge meester gelegenheid moest worden geboden zijn ontslag te vragen. Dat alles kan en zal gerechtvaar digd zijn. Wat ons niet als gerecht vaardigd voorkomt, is dat, naar in gewijden menen, ten onrechte, de regering vplstaat met de uitgifte van een communiqué, dat prikkelt tot zo ernstige geruchten en con clusies, waarvan allerminst schijnt vast te staan dat zij gegrond zijn. Een langer zwijgen over deze kwestie, zal bovendien onvermijde lijk met zich mee brengen, dat in dien straks inderdaad verteld zou kunnen worden, dat het aandeel van de Haagse burgemeester in dezo zaak slechts gering is, men nog de indruk moeilijk zal kunnen weg nemen. dat het geval de doofpot is ingegaan. Reden te meer om dit ongewenst zwijgen thans te verbreken. ALS DANK VOOR HET AAN DEEL, dat de Canadese troepen in de bevrijding van Holland hadden, heeft de Nederlandse re gering ongeveer 400 000 tulpen bollen naar Ottawa gestuurd, die daar nu in parken en plantsoenen in bloei staan. Caroline en Hinke Tuinman, dochtertjes van de Ne derlandse landbouwkundige atta ché in Ottawa, die in Volendams costuum zijn gekleed, vertellen een agent van de Canadese, be reden politie bijzonderheden over de tulpen. Bloemrijke rede van rodej burgemeester voor adellijk gezelschap CANNES. „Het Is in het bU- zonder voor mij een zeer grote eer, die ik op haar volle waarde schat tczelfder tijd een aangename plicht, over te gaan tot de voltrek king van het huwelijk van uwe hoogheden, wier aanzien en roem deze plechtigheid in het middel punt der belangstelling van de we reld plaatsen. Dank zij u valt eer aan onze nijvere gemeente Val- lauris ten deel in één adem ge noemd te worden met die van prins Aly Khan en de grote artiste Rita Hay worth." Men zal het reeds hebben begre pen, met deze woorden richtte de burgemeester van Vallauris Paul Devigon (een communist) zich tot de bruid en bruidegom van het super-technicolor huwelijk van de 38-jarige sprookjesprins uit het Oosten en de 31-jarige sprookjess prinses van het Westen, in aan wezigheid onder meer van nog ze ven prinsen en vier prinsessen. De „Salie des Mariages", dc hu welijkszaal, van het gemeentehuis van Vallauris, eens distributie lokaal, was danig onderhanden ge nomen om zo goed mogelijk voor de dag te komen voor de hoge gasten. Op het plein voor het gemeente huis hadden zich enkele honderden mensen verzameld in afwachting van de komst van de huwelijksgan- gers. Hun wachten werd slechts ten dele beloond. Wel konden zij Rita bewonderen toen zij uit haar grijze Cadillac de trappen van het gemeentehuis optrippelde, ook ge noten zij het voorrecht de Aga Khan, de vader van de bruidegom, Candidaatstelling liep in de war CAPELLE A/D IJSSEL De candidaatstelling voor de gemeente raadsverkiezingen hier is vrijwel geheel in de war gelopen. De lijsten van de Partij van de Arbeid, de Christelijk Historische Unie en de Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie zijn door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland ongeldig verklaard, omdat zij niet aan de voorzitter van het hoofdstembureau persoonlijk in handen waren ge steld. De lijst der Anti revolution- naire Partij is te laat ingediend. Alleen de lijst der Staatkundig Ge reformeerde Partij is geldig ver klaard. Op deze lijst komen twaalf na men voor, terwijl er in de gemeen teraad hier dertien zetels zijn. De Gemeentewet bepaalt, dat als er op de geldig verklaarde lijsten minder candidaten voorkomen dan er zetels zijn, er een nieuwe candidaatstel ling plaats moet vinden. Dit zal nu op Dinsdag 31 Mei gebeuren. Een lachende Rita Hayworth doet een aanval op de enorme huwe lijkstaart. maar het mes is een oud Indisch zwaard, waarvan Rita het gebruik in Hollywood niet heeft geleerd. Haar echtge noot. prins Ali Khan, moet haar te hulp komen, om ongelukken te verhinderen. Duitse kunsthandelaarWacker bracht er dertig tegelijk aan de man Dr. Baart de la Faille wist het niet meer (Van onze kunstredacteur) De „valse" Van Gogh's, waarover Jhr. Sandberg zich bezorgd maakt, herinneren aan de valse doeken van dezelfde schilder, die tussen 1926 en 1930 uit de na-oorlogse grond opdo ken en die hun bittere apotheose vonden in het Berlijnse proces tegen de „Kunsthandelaar" Wacker. Heel de wereld hield toen de ogen gericht op die magere jonge rrian van 33 jaar, zoon van een schilde rende vader, die kunstgeschiedenis en dans had gestudeerd, die fluiste rend aan de rechter antwoord gaf en hardnekkig volhield dat hij zijn ver zameling van ongeveer dertig Van Gogh's de rechtszaal van Moabit hing vol! te danken had aan een Rus, die in Zwitserland gewoond had, spoorloos naar Egypte was ver dwenen en die Wacker bezworen had nooit zijn naam te vertellen, aan wie dan ook Die geheimzinnige Rus. in wie niemand geloofde, behalve Wacker's advocaat, een brutale dr. Goldschmidt. kosttte de magere jon ge fluisteraar een jaar hechtenis. Het vreemde in zulke historie's voor de buitenstaander is. dat als er ergens valse Van Gogh's opduiken, er ook altijd kunsthistorici gevonden worden, die er in trappen In het ge val van Wacker was het de Neder lander dr. Baert de la Faille, die voor een speciale kenner van Van Gogh doorging (en nog gaat), die een aantal Wacker'se schilde rijen kocht en vèrkocht, toen plotse ling lont ging ruiken, de zaak aan hangig maakte, de dertig schilde rijen in Berlijn collectief voor vals verklaarde en in de zitting op die verklaring weer terugkwam met de mededeling, dat vijf ervan toch echt waren. Hij sprak verder de merk waardige en zeker niet geheel onjuiste woorden: „indien men argwaan koestert. verandert ook de blik op een schilderij Hy kon terug De Berlijnse rechter vond zijn houding intussen nogal onbehaaglijk en weigerde., nadat dr. Baert de la Faille als getuige zijn verklaringen had afgelegd, hem ook als deskun dige te horen. De „deskundige" mocht weer naar Amsterdam terug- Het proces is evenmin als de ge- duchtmakende geschiedenis met de Emmaüsgangers dienstig geweest, om het vertrouwen van het grote publiek in de uitspraken der kunst historici te versterken Bremmer hield vol. dat acht van de hem ge toonde schilderijen echt waren. Carl Justi, de beroemde Berlijnse kunst geleerde verklaarde stijf en strak: „Alle zijn zo vals. zo vals als schil derijen maar enigszins kunnen zijn." (Hij wilde nog een uitzondering toe laten yoor „Twee populieren"). Meyer Graefe, de man die Van Gogh als een profeet vereert, sprak de merkwaardige woorden: „Men sen, die schilderijen kopen aan de hand van expertises, verdienen ook niet beter dan gedupeerd te wor den." Ziehier de vinger op de wonde plek. De mensen die een Van Gogh willen hebben, kopen het schilderij vaak niet, omdat zij er van genieten willen, maar omdat z(j een stuk aan hun collectie willen toevoegen, waarom anderen hen benyden en waarvan zy vermoeden kunnen, dat het zijn marktwaarde weL behouden zal. Arme Van Gogh! Doeken verdwenen Zoals er in de geschiedenis men sen zijn geweest, die er in slaagden zich voor een ander te laten door gaan. zyn er in de kunstgeschiede nis schilders geweest, die er in slaag den een voorganger op bedriegelijke wijze te imiteren. Dat Van Gogh daarvan zozeer de dupe is geworden, is om allerlei redenen begrijpelijk. Ten eerste zijn er zowel tijdens zijn leven als kort daarna, toen nog maar enkele kunstkenners in hem geloof den, schilderijen van hem verdwe nen Ten tweede is zyn werkwijze voor imitatie vatbaar Ten derde schijnt de verf van zijn schilderijen nog in alcohol oplosbaar. Over een twintig, dertig jaar zal de verf wel zo gehard zijn, dat dit niet meer het geval is en dan zijn recente verval singen. waarvan de verf wél oplos baar is. vrij gemakkelijk met de vin ger na te wijzen. Tenzij. enfin, misschien zijn er dan stommerikken. die weer iets anders uitvinden. Nabootsing Nu zegt een eenvoudig mens: „Maar als het lukt een schilderij te maken waarvan de hele wereld ge looft. dat het een Van Gogh is. laat dat dan zo. De wereld, niet alleen de artistieke, hangt toch van naboot sing aan elkaar. Volkomen jurt. De wereld wil bedrogen zijn, maar het is nooit prettig zichzelf de dupe te voelen. En het is verstandiger, dat wij Nederlanders zelf de schuldigen proberen te zoeken, dan dat de bui tenwereld ons allemaal voor bedrie gers en vervalsers gaan aanzien. Ook in de kunsthandel geldt het burger woord; „eerlijk duurt hot langst". de rijkste man ter wereld, te aan schouwen, maar de bruidegom ont snapte hun nieuwsgierige blikken, doordat hij een achterdeur prefe reerde boven de statietrap. In de kleine zaal van het ge meentehuis hield vervolgens de burgemeester, getooid met de offi ciële sjerp in de nationale kleuren zijn bloemrijke, hierboven geciteer. dc rede, werden de ringen gewis seld cn verrijkten bruid, bruide gom en hoge gasten het gulden boek van Vallauris met hun hand tekeningen. Toen prins Ali en prinses Rita daarop samen op het bordes ver schenen. hij in stemmig zwart met grijs en zij in een bruidskleed, waarop de Franse mode ontwerper Jacques Fath extra zijn best had gedaan, begroetten hen gejuich en de traditionele regen van rijst. Binnenkort zal het huwelijk worden ingezegend volgens Mo hammedaanse ritus. Vermoedelijk zal deze plechtigheid te Parijs plaats vinden. Hoge functwmarissen verdienen te weinig (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. In het voorlopig verslag der Tweede Kamer over een wijziging der comptabiliteits wet klagen vele kamerleden, dat de leidende ambtenaren in het re geringsapparaat onvoldoende ge salarieerd worden en slechts mati ge pensioenvooruitzichten hebben. Men is overtuigd, dat de overheid niet kan concurreren met het be drijfsleven wat de salariëring be treft. doch dat de tegenwoordige salarissen te laag zijn voor leiden de ambtenaren wordt wel bewezen doordat velen hun geluk zoeken in het particuliere bedrijf. Als voor beeld worden genoemd mr. Peeke- ma, prof. dr. van der Kooy. prof. dr. Kuin, de heer Speekenbrink en dr. Treep. Men zou secretarissen-generaal en directeuren-generaal een salaris willen toekennen, dat dubbel zo hoog is als het tegenwoordige. In het bijzonder acht men het ook nodig om de voorzitter en de leden van de Algemene Rekenkamer zo te honoreren, dat zij volkomen on afhankelijk zijn cn niet om den brode gedwongen zijn banden met het bedrijfsleven te onderhouden. Goede diensten moeten worden betaald (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG In het verslag der Tweede Kamer over de wijzi ging van de begroting voor over zeese gebiedsdelen voor 1947 was bezwaar gemaakt tegen de post onkostenvergoeding aan de leden van de Commissie voor Goede Diensten. Aanvankelijk was ook de regering van mening, aldus antwoordt minister Van Maar- s e v e e n, dat de onkosten voor rekening dienden te komen van de Verenigde Naties, doch van die zijde werd medegedeeld, dat de V N. slechts gehouden waren om de kosten van het secretariaat der commissie te betalen. Men kan deze kwestie niet af doen, verklaart de minister, in ant woord op de bedenkingen, door te zeggen, dat Nederland om die commissie niet gevraagd heeft. Nederland heeft weliswaar de competentie van de Veiligheids raad ontkend, doch de goede dien sten zijn niet alleen bij monde van mr. Van Kleffens destijds aan vaard, doch zelfs bepleit. Intussen wordt als pleister op de wonde medegedeeld, dat stappen zullen worden gedaan om voor ieder .id der commissie twintig dollar per dag terug te vorderen. Eisler wordt niet Twee arbeiders zwaar gewond ZAANDAM Twee arbeiders zijn hedenmorgen zwaar gewond door een hevige ontploffing in de cacaofabriek „Het zwarte schaap". Zij hadden cacaoschilfers gemengd in een ketel met benzine, waardoor de resten cacaoboter neerslaan. Toen zij het mengsel met een zwak- stroomlooplampje wilden controle ren ontstond er kortsluiting. De benzine-dampen explodeerden, de kleren van de beide mannen vlogen in brand. De 39-jarige J. Hooi- schuiïr sprong van een vier meter hoog dak omlaag, de 45-jarige K Jonker wist de trap te berezken en zo naar buiten te komen. Beiden zijn in het R.K.-ziekenhuis opge nomen. Hun toestand is zorgwek kend. uitgeleverd LONDEN Gerhard Eisler, de uit dc V.S. voortvluchtige commu nist. die heden voor de derde maal voor de Londcnse rechtbank In Bow street verscheen, is van schuld vrijgesproken. Het verzoek om uitlevering werd afgewezen. Eisler deelde mee, dat Engelsen van diverse politieke overtuigingen hem in de gevangenis boeken en sigaretten hadden gezonden. „Dit doet het mij bijna niet be treuren dat ik enkele weken in een Britse gevangenis heb doorge bracht", zeide hij. Hij deelde mede. dat hij juist heden had gehoord, dat zijn vrouw is ontslagen uit de hechtenis op Ellis Eiland bij New York. Uitbarsting van vulkaan eist 17 doden BOGOTA Negentien studenten die een tocht maakten in de buurt van de vulkaan Puraco in Zuid Co lumbia. zijn door een uitbarsting overrompeld Slechts twee van hen wisten te ontkomen. De uitbarsting, waarbij 17 studen ten om het leven kwamen, heeft een paniek teweeggebracht onder de be volking. Een zo geweldige uitbarsting heeft zich sedert 16 jaar niet voorgedaan. Scheuring in Vereniging van ex-politieke gevangenen AMSTERDAM De afdeling Amsterdam van de Ned. Ver. van ex-politieke gevangenen in bezet tingstijd heeft besloten zich af te scheiden. Dit besluit is het gevolg van de beslissing der Vereniging om het lidmaatschap van de C.P.N. onverenigbaar te verklaren met dat van de Vereniging. Men besloot een nieuwe organi satie op te richten.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1