FILMS IN AMERSFOORT De grote verandering De economische bases uitbreidingsplan van het Noteert U even DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB J. van Loenen gaat met pensioen Raad van Soest bijeen B en W beantwoorden vragen van raadslid J. Vis 2 Zaterdag 28 Mei 1949 STADSNIEUWS Stadgenoten, die belang stellen i strook, tussen In het uitbreidingsplan van Amers foort en die wel eens in Rotterdam komen, raden wtf aan in het daar dezer dagen geopende Opbouwcen- trum eens de kleine expositie te gaan bezichtigen, die Gemeentewer ken van Amersfoort daar heeft in. gericht. Onder de titel: „De econo. mische basis van het uitbreidings plan Amersfoort wordt daarbij de volgende toelichting gegeven: Énkele facetten van het uitbrei dingsplan van de stad Amersfoort zijn op de zes panelen in beeld ge bracht. Het eerste paneel toont de bevol kingsontwikkeling der stad, een on misbaar gegeven voor de samen stelling van het uitbreidingsplan. Het tweede paneel laat zien, hoe tengevolge van de ontwikkeling in het verleden de stad Amersfoort de neiging heeft gehad in Zuid-Weste lijke richting te groeien De oude binnenstad kwam zodoende steeds meer excentrisch te liggen. Uit de grafieken op dit paneel kan men de verdeling zien van de thans beschikbare woningvoorraad pee stadswijk over de verschillende huurklassen, een indeling, welke tevens een aanduiding geeft van het sociale karakter der wijk. Het derde paneel toont aan, dat deze groei in Zuid-Westelijke rich ting niet zonder nadelige gevolgen is gebleven. Het verschuiven van de economische kern der stad, welke vertraagd de eenzijdige groei van de stad in één windrichting volgde, deed de winkelconcentratie in het Zuidelijk deel der binnenstad sterk toenemen, in het Noordelijk deel af nemen. Ook is deze beweging uitge drukt in de in schematische vorm weergegeven verspreiding der win kelsoorten over de gehele stad. twee uitgesproken arbeiderswijken ia geprojecteerd. De omvang van het industrieterrein werd bepaald aan de hand van een analyse van dc vermoedelijke indu striële ontwikkeling van de stad Amersfoort. Het zesde paneel geeft ten slotte, naast een opstelling der huidige verkeersproblemen de oplossing de zer problemen weer. Ten dele berust het verkeersplan op gegevens, ont leend aan een verkeersprognose. De onderzoekingen, welke de ba sis vormen van deze plannen, wer den toevertrouwd aan het Neder- landsch Economisch Instituut. In N.O.-richting Teneinde de door verval en ver oudering ontstane kapitaalverliezen, welke verdere verplaatsing van het stadscentrum met zich zou bren gen, te voorkomen, is er in het uit breidingsplan bewust naar ge streefd. de stadsuitbreiding in Noord-Oostelijke richting te doen plaatsvinden. Welke gevolgen een dergelijke uitbreidingspohtiek heeft voor de toekomstige ligging der binnenstad en de vermoedelijke spreiding der winkels over de stad. is op de cirkel voor 1970 tot uit drukking gebracht. De verspreiding zal gelijkmatiger zijn. terwijl de binnenstad weer het centrale punt zal vormen. Het vierde paneel geeft in kaar ten een beeld van de gedachte ver spreiding van verschillende catego rieën van bijzondere gebouwen over de stad. Aan do grafieken liggen de voor 1970 berekende aantallen dezer gebouwen ten grondslag. Het vijfde paneel toont het defini tieve uitbreidingsplan en brengt o.a. tot uitdrukking, dat het industrie terrein, omgeven door een groen- Reclasserings-collecte op 18 Juni De Nationale Reclasserings Col lecte, ten bate van alle gezindten, zal dit jaar worden gehouden op Zaterdag, 18 Juni a.s. In het Plaatselijk Comité van Uit voering hebben zitting genomen: T. Vleeming, voorzitter. A. H. P. de Pree, secretaris. A. Hollander Jr. penningmeester, P. J. de Groot. G. A. Hendriks. Ph. Rlntel, kapelaan J. J. Andriessen. S. Barteling, J. J. Dengerink. H. J. Hofman, H. Hus- lage, J. Mebius WZn., F. Schrijver, J. A. Vissers en majoor J. H. A. Uylings. Huisvrouwen met vacantie Door de commissie uit de Sociale sectie van de Amersfoortse Gemeen schap, worden weer drie vacantlc-we- ken voor huisvrouwen in huize „Pie tersberg" ie Oosterbeek georganiseerd. De eerste groep gaat onder leiding van de dames mcj. K. Peelen en mej. Tllanus van 30 Mei t.m. 4 Juni. De tweede groep onder leiding van de dames- mevr Drcwes en mevr. van de Ham. van 13 Juni tm 18 Juni. De derde groep onder leiding van dc dames mevr. Matzes van Bloois en zr. Verduyn,'van 27 Juni t.m. 2 Juli. GRAND THEATER, Snouckacrtlaan, tel. 4632. Something in the wind. Aanvangstijden: Zondag 2 uur, 4-15, 6.45 en 9 uur. Overige da gen: 2.30 6.45 en 9 uur. CITY THEATER: Westsingel, tel. 6572. De Zwarte Pijl. Aanvangs tijden: Zondag 2, 4.15, 6 45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER- Lange- straat. Het Rode Teken en de Spookmijn. Aanvangstijden Vrij dag en Zaterdag 2.30, 6.45 en 9 uur. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en Overige dagen 2.30 en 8 uur. ZATERDAG 28 MEI: Markthal: 20 uur Feestavond voetbalvereni ging „Amsvorde". Openbare Leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 2—5 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur: Uitlening voor kinde ren: Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2.301.30 uur: Leeszaal dage lijks van 10—12.30 en 2—5 uur; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 710 uur. R.K. Openbare Leeszaal, Weijerstraat 2. Geopend van 10—1 en 2.305.45 uur. Maandag en Vrij dag 7—9 uur. Uitlening van 11—12.30 uur. Burgerlijke Stand 27 Mei 1949 Geboren: Antonia Hilligje Jo hanna, d. v. J. de Vries en W. C. Ordelman; Agnes Caecilia, d. v. P. A. kaspers en J. M. M. Budzelaar; Robin Paul, z. v. J. C. de Bruijn G. H. Jensen; Dirk, z. v. P. Timmerman en C. Brons; Elisa beth, d. v. H. Hendriks en N. In- kenhaag; Jacobus Johannes, z. v. C. v. Uitert en A. M. Kaspers; Berend, z. v. T. R. v. Willigen- burg en B. Verhoef; Johannes Wil helmus, z. v. J. v. Dam en M. E. Westland. Overleden: Felix Jacobus Pieter Maximiliaan de Meulder, 59 j. geh. m. H. M. O. Lamberti; Johan Arnold Jansen, 84 j., geh. m. J. Barten; Willem Allon, 48 j., .geh. m. P. v. d. Hooff. MARKTBERICHTEN Amersfoort, 27 Mei 1949: Aan gevoerd werden 200 jonge konij nen 1.00-2.50 p. stuk; 80 hanen 35-1 25; 40 hennen 3.50-4.75; 15 ganzen; 80 diversen; 15 biggen en 65.000 hoendereieren 14-14.50 per 100 stuks. Adres aan de Raad over „melksaneering" Het „Comité tegen de Melksane- ring" zet zijn actie onverminderd voort. Dezer dagen is een uitvoe rig adres aan de raad gericht waar in op de leemten, die in de inder- tend doorgevoerde melksanering zitten, wordt gewezen. Inmiddels heeft de fractie-voorzitter van de K.V.P., de heer Jac. Alders aan B. en W. verlof gevraagd, om in de raadsvergadering van Dinsdag a.s. vragen over deze kwestie te mogen stellen. Over een en ander hebben wij in onze editie van gisteren uit voerig bericht. SOVA is onweerstaanbaar Ook de uitslag van het biljarten voor de Sportweek van de Federatie van Personeelsverenigingen is thans in ons bezit gekomen. Deze luidt als volgt: Suijk (Sova). 2. Agterberg (So- va). 3. Hovestad (Sova). 4. Speel man (OVATOl. 5. Ottds (Erdal). 6. Smeele (Ovato). 7. Gerth (Eysink) en 8. Wijnands (OVATO). 1. SOVA. 304 pnt. 2. Erdal 208 pnt. 3. Hapam 158 pnt. 4. Arb. Bur. 106 pnt. 5. EHMA 102 pnt. 6. DVA 93 pnt. 7. Polak 81 pnt. 8. Amersfortia 76 pnt. 9. B en M 74 pnt. 10. Wasoli- ne 62 pnt. 11. Wolos 61 pnt. 12. Eysink 48 pnt. 13. Dura Platica 46 pnt. 14. Spatram 36 pnt. 15. Noack 28 pnt. 16. OVATO 23 pnt 17. Phoe nix 18 pnt. 18. NHM 10 pnt en 19. LEVOBA met 4 pnt. EVC vergaderde in de „Markthal" De Eenheids Vak Centrale be legde Vrijdagavond in de Markt hal een matig bezochte bijeen komst, die werd geopend door de heer Ch. Paschedag. Deze deelde in zijn openingsspeech mede, dat de voorzitter, de heer W. ter Wol beek, gedurende enige tijd om ge zondheidsredenen verhinderd was als zodanig op te treden. De heer Paschedag vertelde ver volgens in het kort, waarover de heer B. Blokzijl, dj landelijke voorzitter van de E.V.C., zou spre ken. De heer Paschedag sprak over dictatuur en democratie en verge leek toestanden in de Sovjet-Unie met die in Nederland. Hij zeide o.m. zelf niet in de Sovjet-Unie ge weest te zijn, maar toch wel be grepen te hebben uit gesprekken met mensen, die er wel geweest waren, dat het in Rusland heus zo slecht niet is als men het voor stelt. „Ja," zo sprak hij, „ik meen zelfs, dat wij, hier in Holland, in veel ernstiger mate onder dictatuur leven dan in de Sovjet-Unie". Hij sprak er zijn misnoegen over uit, dat de E.V.C. geweigerd was haar bijeenkomst in een andere zaal hier ter stede te houden en dat E.V.C.-mensen worden geweerd uit kernbesturen van verscheidene be drijven en uit het georganiseerd overleg in vele gemeenten. „Is dit dictatuur of democratie?" zo vroeg' de heer Paschedag zijn gehoor. De heer Paschedag spoorde de aanwezigen aan de stakende stuca- doors in Amersfoort te steunen. De heer B. Blokzijl vertelde ver volgens over de reis naar en de tocht door de Sovjet-Unie van een delegatie van de E.V.C., die daar een congres heeft bijgewoond. Er werden enkele vragen gesteld, die alle beantwoord werden. 95. Steil rijzen de rot sen, die het eiland om ringen, op uit de bran ding en hoe Rob en Taaie Toon ook zoeken, nergens vinden ze een plek, geschikt om te Janden. Tweemaal varen ze om het eiland heen. op een veilige afstand van de klippen. Dan ziet Rob een opening tussen de rotsen, die misschien toegang geeft tot rustiger water en ofschoon het risico groot is, proberen ze het toch maar. En ja, het lukt! Trouwens, op het kaar tje van opa Larsen stond deze baai ook aangegeven, maar dat de toegang zo nauw zou zijn, kon Rob niet denken. Wanneer ze eindelijk het binnenland voor zich zien liggen, kijken Rob en Taaie Toon verbaasd om zich heen. Want één en kele blik is voldoende om te constateren, dat het eiland helemaal niet onbewoond is. Kijk. daar staan huizen en er slingert een pad omhoog, de berghelling op. En op die top, ginds, staat zelfs een groot gebouw; het lijkt wel een soort paleis.... Daar zit muziek iv!'_ „Daar zit muziek in", inderdaad er is niets anders te verwachten van een film waarin Deanna Dur- bin de lakens uitdeelt. En dat doet ze goed in deze film, die de Engel se naam „Something in the wind" draagt naar een nieuw liedje van deze nog altijd aantrekkelijke zan geres. Het verhaaltje doet er eigen, lijk niet zoveel toe. Dat alleen zou de toeschouwer niet kunnen boeien. Het wordt echter aannemelijk ge maakt door de lieve stem van Deanna en ongetwijfeld ook door het verrassend goede spel van de komiek Donald O'Connor en 'John Dall. Waar U deze film kunt zien? Wel, in „Grand". „De zwarte pijl Vier zwarte pijlen zijn bestemd voor even zo vele snode edellieden, die gebruik trachten te maken van een oude veete tussen de graaf schappen York en Lancaster om meer macht en groter bezit te krij gen. Dat lukt natuurlijk niet, maar voordat alles goed en wel gebeurd is, heeft men in het City Theatre menige zucht geslaakt en menige vuist gebald. Kent U dat soort films, met rid ders en aanvallige jonkvrouwen, met kastelen en uitgestrekte bossen, met duels en sluipmoorden? Ze zijn allemaal precies gelijk en met of zonder Robin Hood even opge legd spannend. „De zwarte pijl" bood waarachtig iets nieuws: gen gevecht op leven en dood met knotsen! Hartelijk afscheid in de Het aangezicht van onze goede, oude,aarde verandert in zo'n snel tempo en in zo sterke mate dat het bijna niet te volgen is. Ieder mens leeft u i t het verleden en ook voor een groter of kleiner stuk i n het verleden en daardoor ziet hy de ver anderingen pas bewust als ze zover voortgeschreden zyn dat de oude wereld, waarin hy met zyn gedach ten nog leeft, verdwenen is. De men selijke geest is niet meer de Euro pese geest zoals de West-Euro peaan zolang gedacht heeft Met ■r, t de tastbare .Vrije Woorden van Ir. P. SCHUT feiten voor ogen dat de Verenigde Sta ten van Ame rika de eerste viool zijn gaan spelen heeft hy zich node verzoend, maar met de nieuwe, oneindig veel grotere en dieper gaande schok: „Het zich vernieuwende Azië", weet hy geen raad. om nog maar hele maal niet te spreken van een Afrika, dat radicaal wil breken met de po sitie van slaafse dienstbaarheid waarin het eeuwen heeft geleefd. Brits-India is van de kaart ver dwenen, Nederlands Indië is dezelf de weg opgegaan, Franse koloniën ze volgen onherroepelijk het enorme Chinese ryk, het belangrijkste van alle Aziatische landen ondergaat een nog dieper gaande omwoeling dan in 1911, toen de oude Mand- schoe heerschappij omver werd ge worpen. Het gaat er niet om of dit alles ons aanstaat, het gaat er om of wij het beseffen en ervan doordrongen zijn dat door deze geweldige ge beurtenissen een ongekende opbloei van een nieuwe, harmonische cul tuur mogelijk wordt, maar dat ook een rampzalige vernietiging er het gevolg van kan zijn. En dat laatste is stellig het geval wanneer het Westen niet de kern van de Ooster se wijsheid in zich weet op te ne men. Raadzaal Ambtenaren en werklieden van dc Dienst Gemeentewerken waren Vrij dagmiddag in de Raadzaal byecn gekomen om afscheid te nemen van de technisch-hoofdambtenaar van deze Dienst, de heer J. van Loenen, die wegens het bereiken van de pensioenregerechtlgdo leeftijd de gemeentedienst gaat verlaten. „Vier en dertig jaar en 11 maan den was de heer Van Loenen in dienst van de gemeente en wij weten dat hy gedurende deze tyd zyn plicht dag in dag uit gedaan heeft", aldus sprak wethouder J. Koopman, namens het gemeentebe stuur, tot de scheidende functiona ris. De heer Koopman vond het een zeer grrote prestatie om de gemeen schap zo lang te dienen. „De laat ste jaren, die U in gemeentedienst werkte, zullen niet de plezierigste geweest zijn. Door de vele reorga nisaties, die bij de dienst Gemeente werken plaats vonden, kwam u voor moeilijke consequenties te staan. Het gemeentebestuur, aldus wet houder Koopman, heeft steeds ge tracht de moeilijkheden zoveel mo gelijk te verkleinen. Spreker vond het een prettig verschijnsel, dat een groot gedeelte van het personeel bij het afscheid aanwezig was. Het komt niet te vaak voor dat het gehele personeel bijeen is. Om het saamhorigheidsgevoel te versterken is van tijd tot tyd dit onderlinge contact nodig. De heer Koopman wilde tenslotte met enkele woorden de dank van het College van B. en W. overbrengen aan de heer Van Loenen. voor de door hem bewezen diensten. Hij wenste het echtpaar Van Loenen een prettige toekomst toe en hoopte dat de heer Van Loe nen in het maatschappelijke leven taken zou vinden, waarin hij zijn vitaliteit zou kunnen blijven tonen. GROTE ERVARING De directeur van Gemeentewer ken. de heer ir. J. S. van Nouhuys, kende de heer Van Loenen slechts korte tijd. Wat hem was opgevallen en door de directie was gewaar deerd. was zyn grote ervaring en voorbeeldige mensenkennis. Hij hoopte dat de heer Van Loenen, nu hij de gemeentedienst met pensioen gaat verlaten, in de toekomst in moeilijke gevallen de gemeente zou willen bijstaan. Uit het feit, dat het personeel van Gemeentewerken in de raadzaal aanwezig was, merkte de heer Van Nouhuys op, dat er velen z(jn die de heer Van Loenen een warm hart toedragen. Namens de ambtenaren van de Dienst over handigde hy de scheldende ambte naar een actetas. De werklieden zullen een bloemstuk aanbieden. Mevr. van Loenen ontving een bouquet bloemen. De gemeente-secretaris, de heer J. Haars, sprak als oudere aipbte- aaar die zovele jaren de heer' Van Loenen in zyn werk heeft kunnen gadeslaan. De heer Haars had hem bewonderd om de opgewektheid en het plezier, waarmede hy altijd werkte. ,,U betekende veel voor de mensen die by Gemeentewerken werkzaam zijn", zo zeide de heer Haars. De chef van de Centrale Boek houding, de heer M. Th. J. van Wes sem, dankte de heer Van Loenen voor de aan het personeel van zijn dienst verleende medewerking steun. „Gedurende de jaren dat wU met u samenwerkten, waardeerden wy steeds uw administratieve am bities". DANKWOORD De heer Van Loenen dankte de sprekers voor de tot hem gesproken woorden. In bijzonder dankte hij wethouder Koopman. „De laatste jaren had ik weinig contact met de wethouder. Kwam het tóch voor, dan droeg dit contact een persoon lijk karakter". De heer Van Loenen had veel waardering voor zyn pret tige omgang en zijn tactvol optre den. De heer Van Loenen hoopte dat de heer Van Nouhuys het schip van gemeentewerken in veilige ha ven zou sturen. Hy dankte zyn col lega's, in het byzonder de werk lieden. voor de ondervonden steun. Eovenal dankte hij God voor de kracht die deze hem had gegeven by het vervullen van zyn taak. De afscheidsbijeenkomst werd be halve door de reeds genoemde aan wezigen bijgewoond door de stads architect, de heer D. Zuiderhoek, de adj.-directeur van Gemeentewerken, de heer Schaling en de familie van de heer Van Loenen. Na afloop bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Wandelaars bespraken hun verzorging Gisteravond vond in de Acade mie de Danse een bijeenkomst plaats van vertegenwoordigers van de plaatselijke wandelsportvereni gingen, de EHBO en toekomstige Vierdaagse-lopers. De verzorging handelde over de medische verzor ging van de Amersfoortse deelne mers. De laatste jaren hebben slechts enkele verenigingen uit onze stad de verzorging van de EHBO, afd. Amersfoort genoten hetgeen zowel ed EHBO als het Amersf. Wandel Comité en de be trokken verenigingen niet bevre digde. Door de EHBO werd aan het AWC voorgesteld dat de EHBO raison van f 1.per persoon de medische verzorging van alle Amersfoortse Vierdaagse-lopers, zowel zij die in groepsverband zul len deelnemen als de individuele wandelaars, op zich zal nemen. Hiervoor zal een Verzorgingswa gen van de EHBO in Nijmegen aanwezig zijn alsmede een aantal „blarenprikkers". Na enige discussie kwam men al spoedig tot overeenstemming en zal met de EHBO verder in onder handeling worden getreden. De ver. Wilhelmina en WNSA (Spoor wegen) zullen buiten deze verzor ging staan aangezien deze vereni gingen geheel zelfstandnig hun wandelaars zullen bijstaan. De Amersfoortse deelnemers zul len op Maandag 25 Juli gezamelijk per bus naar Nijmegen vertrekken en hopen dan gezond en wel en zonder uitvallers Zaterdag 30 Juli weer terug te zijn. Evenals de voorgaande jaren dit het geval was zullen de Vierdagenlopers weder om worden ingehaald door de di verse verenigingen. Volgens een voorlopige telling zullen 70 Amers foortse wandelaars het land van Maas en Waal doorkruisen. Wil helmina verschijnt met 10 deelne mers aan de start, PSVA (Politie) 11, SOS 16, Trekvogels 2, ZUT 25, St. Joris 7 en tenslotte Irene met 1 deelnemer. In deze opgave kan nog wijziging komen. In ieder geval is onze stad op de Nymeegsc Vier daagse weer behoorlyk vertegen woordigd. Chan knapt 't op In „Rembrandt" verschijnt deze week Charlie Chan (Sidney Toler) weer eens in het linnen venster. Het behoeft geen betoog, dat Chan met enkele assistenten een bende onschadelijk maakt. Voor het zover is heeft de toeschouwer „uitge strekt veel" avonturen beleefd en daar gaat het toch maar om. In het voorprogramma gaat de „Spook mijn", op zijn zachts gezegd: een draak-van-een-film. Predikbeurten Christian Science Society. R. H. E. S. Thorbeckeplein 1. 10 uur Ned. dienst. 11.15 uur Eng. dienst. Geref. Kerk L. Vrouwestraat 10 uur ds. D van Enk van Veenen- daal. 5.30 uur ds. D A Zijlstra. Laurens Costerplein 9 uur dr. N H Ridderbos. 5.30 uur ds. D. van Enk. Tulpstraat 9 uur ds. D A Zijlstra. 5.30 uur dr. N H Ridder bos. Geref. Gem. Stoovestraat 7 uur de heer Vergunst van Leiden. Za terdag, Zondag 10 en 5 uur Lees- dienst. Vrijdag 7 uur ds. Kok van Veenendaal. Geref. Kerk (art. 31) Zuidsingel 10.30 uur ds. J. A. Vink; 5.30 ds. E. T. van den Born. Westerkerk 10 uur ds. E. T. van den Born; 5.30 uur ds. J. A. Vink. Rem. Gem. 10.30 uur dr. J F van Royen, Amsterdam. Evang. Luth. Gem ds. 't Hoen van Baarn. Ver. van Vrijz. Herv. 10.30 uur Gasthuiskerk ds. C. J. van Royen van Amersfoort. Gebouw Speel tuin Soesterkwartier prof. dr. C. J. Bleeker, van Amsterdam. Oud Geref. Gem. Muurhuizen 9.30 en 5 uur Godsdienstoefening. Woensdag 7 uur ds. de Reuver van Terneuzen. Vrije Evang. Gem. 10 uur ge bouw Den Doelen Havik dr. Flipse van Hilversum. 8 uur Appelweg ds. van de Werfhorst van Utrecht. Chr. Geref. Kerk 10 en 17 uur ds. J Drenth. Doopsgez. Gem. ds. S. Gossens Gzn. Verg. van Gelovigen. 10 uur Eredienst. 5 uur pred. des W-oords. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste dagen. 10.30 en 17 uur dienst. Oud Kath. Kerk 10 uur H. Dienst. 4.30 uur Vesper. Vrije Kath. Kerk 10.30 uur H. Mis. Vrijz. Christelijke Jeugddiensten Heerenstr. 19 uur ds. van Rooyen van Amersfoort. Comité „Levensvragen voor iedereen" Regentesselaan 21. Zon dagmorgen Wijdingsdienst 10.30 uur dr. J. A. Hendriks van Amers foort. Muzikale medewerking Ger- rit van den Burg. Herst. Apost. Zend. Kerk Gast huiskerk 4.30 uur Eredienst. Leger des Heils. Zaterdag van 8 tot 9.30 uur Straatzang Zwaan straat (met Kattekampen). Herv. Gem. St. Joriskerk (Hof 1) vm. 10 uur ds. P. P. J. Monster; nm. 5 uur ds. Gerritsen. Nieuwe kerk (Leusderweg 110) vm. 10 uur ds. A Steenbeek; nm. 7 uur ds. Koolhaas. Emma-kerk (O. Soesterweg 131) uur ds. Hadders. vm. 10.30 uur ds. Koolhaas, nm. 5 Bergkerk (voorlopig Gymna sium) (Groen van Prinstererlaan 33) vm. 10.30 uur ds. Braakman. Kapel Zon en Schild (Utrecht- seweg 266) vm. 10 uur ds. Bout. Rusthuis „De Lichtenberg" (Utrechtseweg 299) v.m. 10.30 uur ds. Smits. Jongerendie'nst. Kerk (Appel weg) vm. 10.30 uur de heer M. Germans. Wijkgebouw (L. Costerplejn 14) vm. 10.30 uur de heer K. Kielder. Gebouw Immanuel (Tulpstr.) vm. 10.30 uur de heer H. C. v. Norden. Jeugdhuis (Z. Singel) vm. 10 uur de heer Herm. Bijvank. Huwelijksinzegening St. Joriskerk Woensdag 1 Juni nm. 3 uur ds. Gerritsen. Donderdag 2 Juni nm. 3 uur ds. A. Steenbeek. Vrijdag 3 Juni vm. 12.30 uur ds. Spruijt uit Leiden. Vrijdag 3 Juni nm. 2.30 uur ds. Gerritsen. Zondagscholen Bethel (Eemstraat .99) 103011.30 uur; Chr. School Kruiskamp 10 11.15 uur; Gabrie Mehenschool Plantsoen Z., 1011.15 uur; Wijk gebouw (L. Costerplein 14) 121 en 2-3 uur; Openluchtschool (Hob- bemastr. 10.3011.30 en 121 uur; Chr. School (Rozenstr.) 10.30 11.30 uur; Filalethes (Havik) 23 uur; Kapel Zon en Schild 11.45 12.45 uur; Chr. School (v. Effen laan) 1011.15 uur; Zonnebloem straat (O.L. School) 10.3011.30 uur; Joan, v Dieststraat (Chr. School) 10.15—11.15 uur; Westhill- kinderdiensten (Bergkwartier); 68 jaar 10.30, Heinsiuslaan 1. 911 jaar 10.3011.30 uur Utrechtseweg 106. HOOGLAND vm 10 uur ds. Jellema. LEUSDEN. vm. 10 uur ds. Hof stede Vrijdagavond kwam de Soester Raad in openbare vergadering bij een. Voor het opmaken van een rioleringsplan te Soestduinen werd een crediet van f 1200.toege staan. De salarisregeling in zijn nieuwe vorm ontlokte aan een lid de op merking, dat het weer de lagere ambtenaren waren, die van de her ziening niets wijzer werden. De ge wijzigde verordening werd in zijn geheel aangenomen. De verbetering van de weg nabij het Paleis Soestdijk door verkoop van twee stroken grond aan het Rijk, vond een gewillig oor bij de Raad. Er zullen vier nieuwe hek ken worden geplaatst, terwijl de opslagplaats achter „Colenzo" zal moeten verdwijnen. Uitvoerig stond de Raad stil bij de behandeling van het voorstel tot wijziging van het eerder genomen raadsbesluit betreffende de verbe tering van het voetbalveld aan de Schrikslaan. Te Soesterberg zullen 27 z.g. woningwetwoningen worden ge bouwd. De totale kosten bedragen f 272.850.Het vraagstuk der grote gezinswoningen kwam hier bij aan de orde. De heer G. Burgwal (CPN) dien de zelfs een amendement in, dat pleitte voor een aantal grotere wo ningen. Het bleek echter niet mogeljjk gezien de verdeling en de financie ring van het bouwvolume afwij kend te handelen. Medische Zondagsdienst Doktoren: alleen te raadplegen bij spoedgevallen Dr. van de Berg, Utrechtseweg 9, tel. 3924. E. J. G. Mertens zur Borg Laantje 7, tel. 5098. Verloskundigen: A. G. F. Perk, H. van Viandestraat 2, tel. 5086. H Vernhout, Soesterweg 232, tel. 3374. Apotheken: Jansen. Langestraat 74, tel. 3677. De Weijer, Leusder weg 212, tel. 4887. Het raadslid de heer J. Vis (P. v. d. A.) heeft onlangs in de ge meenteraad vragen gesteld over de hoeveelheid bouwrijpe grond, die voor de bouw van arbeiders- en middenstandswoningen in Amers foort beschikbaar is en zo dit on~ voldoende mocht zijn, hoe men dacht dit tekort aan te vullen. Thans is op deze vragen door B. en W. een antwoord gegeven. Het college deelt o.m. mede: „Voor de bouw van arbeiderswo ningen is momenteel 5.7450 ha. bouwrijpe grond beschikbaar: de niet-bouwrijpe grond, bestemd voor de bouw van arbeiderswoningen beslaat een oppervlakte van 11.4980 ha. Voor de bouw van mid denstandswoningen is beschikbaar: geant-van-de-week had 't mijnheer van het Stads verhaaltje van de kamer- venster? De Amersfoortse Vereni ging tot Bestrijding der Tuberculose is zeer nood lijdend. Om de financiële positie te verbeteren heeft men de „Amersfoortse Die eerste haring was Amateur Artisten", die wacht gehoord en ging tellen. In plaats van drie- waarschijnlijk de laatste met zoveel succes reeds i u-j. L- bestelling van het vorig jaarmaar het kan ook en-twintig, zoals het be hoorde, kwam hij tot vier- en-twintig. Hy telde nog zijn, dat men boter bij de eens, met hetzelfde resul- vis wilde hebben letter- taat. Nogmaals ging hij lijk gesproken dan. alle bedden langs, telde de slapenden en degenen, die er voor stonden en weer was er een te veel. „Daar snap ik geen bom van!" mopperde de ser geant, die het niet goed aandurfde er de officier van-piket bij te halen en piekerend naar de volgen de kamer liep. Toen ie weg was haal den we de bezem-met overjas onder de dekens van die ene ongebruikte voor de NIWIN optraden, verzocht een revue op te voeren ten bate van de tuberculose-bestrijding. De „A.A.A." heeft aan vrnvTTr7!Nri™ dit ve"oek gaarne vol- „3 r daan en een geheel nieuw smSHuïïSïf* ®r»excuus programma in studie ge- kipyiniUn fiok f X?-r7 nomen» speciaal voor 2 fi" a m (li Juni geschreven en ge- jiopmerking, iiiustreerd. Dit gezelschap dieweonlangs hoorden is dat is samengesteld uit de Bij het avondappèl moet de kamerwacht de ser- geant-van-de-week pre cies vertellen, wie er zijn en wie er niet zijn. Die sergeant-van-de- krib op onze kamer weg week weet hoeveel solda- en we gingen rustig sla- ten er op een kamer sla- pen. pen en controleert dat bo vendien, dus alles moet kloppen, ófer gebeu ren nare dingen, zoals een week lang eten halen en gamellen spoelen en zo. Niettemin kwam het ONZE BURGERIJ scfójft: mee' W3t me" °nS ™^i'g«KebUk Bij een viswinkel in Amersfoort zagen wij, op de dag, dat het eerste te mooi om haar niet aan u door te geven. We liepen bij de brug bij 't oude politie-bureau, waar een man, die boven op een ladder stond, bezig was een verkiezingsbiljet k£nr 2K a.an te pl!Sk" van de party Ken. De lijstaanvoerder bleek, volgens het biljet, w" de heer Schep te zijn.» Een manneke, met een brilletje op en een oud jasje aan, keek met een beste plaatselijke ama> teurs, is na de NIWIN- avond nog verder geselec teerd. Waar nodig werd het uitgebreid. Zo is b.v. op 2 Juni een dubbelman- nenkwartet van het AMK Wy bevelen deze revue avond van harte aan en vertrouwen er op, dat de avond voor de Amers- joortse Vereniging tot Be strijding der tbc een ji- wel eens voor op andere schip met Hollandse Nieu- kamers in onze kazerne, we binnenkwam, een stuk dat er iemand op 't avond appèl ontbrak. Op onze kamer is dat nooit ge beurd. Wel hebben wij carton met het opschrift: „Aangekomen Hollandse Nieuwe". De volgende dag misiroosuge blik in zyn v *t ogen naar het geplak en "«"«eel succes cal ioor zei, zo maar in het alge- ae"Ê meen: WORDT VERWACHT „We! ja, doe er nog Dinsdag, o die Dins- maar een schepje boven- dag! Pan vergadert de ge- op, hoor!" meenteraad over het uit breidingsplan. Brrr! UW AANDACHT Donderdag is er in Wij vragen ditmaal zeer Amicitia de reeds hierbo- stond er bij dezelfde win- speciaal uw aandacht ven omschreven revue- het gepresteerd een man kei een bord met: „Nu voor de opvoering van een avond ten bate van de te veel te hebben! de echte Hollandse Nieu- cabaret-revue in Amicitia tbc-bestrijding. U komt Dat kwam zo: dc ser- we"! Ra, ra, hoe kan dat, op Donderdag 2 Juni a.s. toch ook? 5.5818 ha. bouwrijpe grond en 4.4735 ha. niet-bouwrijpe grond. Op de voor de bouw van arbei derswoningen bestemde bouwrijpe gronden kunnen 211 woningen worden gebouwd: op de niet bouw rijpe gronden 402 woningen. Op de voor de bouw van middenstandswoningen bestemde bouwrijpe gronden kunnen 195 woningen worden gebouwd; op de niet bouwrijpe gronden 165 wo ningen." De vraag of voldoende bouwrij pe grond voor de komende vijf jaren aanwezig is, beantwoorden B. en W. ontkennend. Het college zegt daarover: „Uit de aankopen, waartoe wij u regelmatig verzoe ken over te gaan, moge u evenwel blijken, dat wij in deze diligent zijn. De onderhandelingen over aan te kopen eigendommen zullen worden voortgezet en zo nodig zul len wij u voorstellen tot onteige ning van gronden c.a. te besluiten." Tenslotte geven B. en W. een opsomming van de sedert 1945 aangekochte c.q. onteigende gron den. Medische Zondagsdienst SOEST. Zondag a.s. is ge opend apotheek „Soestdijk", Van Weedestraat 46. SOESTERBERG. Dr. v. d. Helm, Prins Alexanderweg 82 te Huis ter Heide, neemt a.s. Zondag de artsendienst waar. Predikbeurten Ned. Herv. Kerken. Oude Kerk 10 uur ds D v Krugten; 17 uur ds. E. Groeneveld. Emmakerk 8.30 uur Jeugddienst, dr. A R Hulst (Baarn); lO uur ds M Verkerk: 17 uur ds. D v Krugten. HeeskaperiO uur ds. E. Groeneveld. Zonneglo ren 10 uur ds. L J C Visbeek. Eltheto 10 uur Kinderkerk. Zaal v. d. Broek 10 uur Kinderkerk, Evangelisatiesamenkomsten. Zondag 29 Mei 19 uur Huize Buitenzorg. Dinsdag 31 Mei.20 uur Zaal v. d. Broek. Donderdag 2 Juni 20 uur Heeskapel. In deze drie diensten spreekt de heer S. v. Gor- kum. Geref. Kerken. Julianakerk 8.30, 10.15 en 17 uur ds. A Brouwer. Wilhelminakerk 10 en 17 uur ds. H v d Berg. Geref. Kerk Gebouw „Rehoboth" Buntweg 9 en 15.30 uur ds. J. A. Vink (Amersfoort). Chr. Geref. Kerk 10 uur Leesdienst; 16.30 uur ds. J. H. Velema (Bunschoten). Geref. Gemeente Kleine Rem- brandtzaal 10 en 17 uur Leesdienst Woensdag 1 Juni 19.30 uur ds. Stuivenberg (Nunspeet). Ver. Vrijz. Godsdienstigen afd. Ned. Prot. Bond. Gebouw „Religie en Kunst", Rembrandtlaan 10.30 uur mej. C E Jolles. Doopsgezinde Gemeente afd. Soest Kerkgebouw, Eemnesserweg, Baarn 10.30 uur ds. A. J. Meerdinkv d Ban. Vrij Evang. Gemeente Afd. Soest. Kerk gebouw, Eemnesserweg. Baarn 16 uur, ds. Veldkamp (Hilversum). Evang. Luth. Gemeente Afd. Soest. Luther-Kapel Korte Schoolstraat, Baarn 10.30 uur ds. W. Manger (Bussum). Uorvpluken Omstreeks negen uur vond Woens dagavond ter hoogte van café „De Rozeboom" een motorongeval plaats waarbij de heer A. M. uit Terschuur vrij ernstig aan het hoofd werd ge wond. Het ongeluk werd veroor zaakt door een hond, welke de weg overstak. Het slachtoffer werd ter plaatse door dr. F., W. Klaarenbeek verbonden. Het motorrywiel werd licht beschadigd. T ennispr o gramma De laatste competitie-Zondag staat voor de deur. Leusderpark 1 en 2 en -TEVO 1 zijn reeds kampioen. Zondag kun nen er nog meer Amersfoortse kampioenen z^n; 't Stort 1 en het tweede en derde team van ALTA maken hiervoor een vlotte kans en ook TEVO 2 heeft nog een theore tisch kansje, maar in ieder geval zyn lot niet meer in eigen hand. ALTA 1 is er inderdaad in ge slaagd zijn plaats in de hoofdklasse te handhaven. Morgen gaan de Amersfoorters in Den Haag Thor R.W. 1 bestry'den. dat de beste kansen heeft op het kampioen schap. De Hagenaars zullen dus hun best doen ALTA een flinke nederlaag toe te brengen en zullen daar o.a. ook wel in slagen. Toch zit er in verscheidene partijen wel een kans voor de Amersfoorters; of zij die kansen zullen weten te be nutten? Wij zijn benieuwd. ALTA 2 ontvangt Festina 4 uit Amster dam en kan zich bij een overwin ning kampioen noemen; dat zal echter niet makkelijk gaan, in Am sterdam werd destijds met 53 verloren. Shell 5 komt bij ALTA 3 op bezoek, dat ook nog goede kam pioenskansen heeft; maar dan moet ALTA 3 morgen in ieder geval winnen. 't Stort 1 ontvangt Gooiland 4 en moet met zo groot mogelijke cij fers winnen, wil het zeker zijn van het kampioenschap; anders moet het afwachten, v/at Rhijnauwen 2 doet. 't Stort 2 is drager van de rode lantaarn; hopeloos is zijn toestand echter niet, als tegen Gooiland 5 uit minstens een gelijk spel wordt behaald. Daar hebben wij echter niet veel vertrouwen in. Zoals gezegd zijn Leusderpark 1 en 2 reeds kampioen, hun wed strijden resp. tegen Hoogerheide 2 en Algemeene 4 zyn dus alleen nog van belang als oefening voor de komende promotiewedstrijden. Ook de wedstrijd Hilverheide 5Spor tief 1 is niet meer van belang, daar de Hilversummers reeds kampioen zijn en Sportief zeker van de twee de plaats. Sportief 2 staat onder aan en zal daar ook wel blyven; te gen Dash 5 geven we het niet veel kans. Ook Sportief 3 zal het o.i. moeten afleggen tegen Bilthoven 4. dat bovenaan staat; in ieder geval zijn de Amersfoorters goede twee de. TEVO I is reeds kampioen en zal zich ook tegen Go Ahead 7 de volle buit niet laten ontgaan. TEVO 2 zal ongetwijfeld van Rapid 1 we ten te winnen

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2