DAGBLAD VOOR AMERSFOORT D .Verenigd .Duitsland gebaseerd op constitutie van Bonn Rogge in brood, misschien goedkopere boter Wtisjinskys eerste reactie:„weinig bruikbaar document Opsplit! in Ethiopië s Faas Wilkes in ALignstus prof? „Ergens" in de Russische zone zitten 34 treinen vast Twee Nederlandse dames beleven angstige uren op gletscher Jaargang no. 123 Maandag 30 Mei 1949 Oplicht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Ban» Rottcrdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. k*v. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. HET WESTEN STELT VOOR: ,99 PARIJS. Zoals verwacht kon worden is de conferentie der ministers Zaterdag in een nieuw stadium getreden, doordat de Westelijke vertegen woordigers hun suggesties, reeds gedurende de vorige dagen gedaan In de vorm van een concreet voorstel hebben gepresenteerd. Dit wil niet zeggen dat men nu ook in het stadium is gekomen, waarin de discussies een beter uitzicht op resultaat hebben verkregen. Wisjinsky's eerste waardering zijn 'bordeel zal htf pas in de loop van de zitting van heden geven was neg3tief. Het leek hem een weinig bruikbaar stuk om als basis voor vier zjjdige samenwerking te kunnen dienen. rijs door berichten uit Berlijn de in druk overheerst, dat de loop der gebeurtenissen aldaar een Ingrijpen der ministers nodig zou maken. Schuman heeft nog hoop Minister Schuman, die Zondag voor zijn partij, de M.R.P., in Straatsburg het woord voerde, heeft gezegd, ondanks de moeilijkheid om een afdoende oplossing voor Cen- traal-Europa en Duitsland te verkrij gen toch ten minste de hoop te heb ben behouden, dat ter conferentie een modus vivendi kan worden ge vonden. dat geen gevaar noch een ontgoocheling zou betekenen. Men neemt in Parijs aan. dat Schuman daarbij op een economische over brugging der delen van Duitsland heeft gedoeld. Eerder op de dag had Schuman in Offenbach een onderhoud met de Duitse premiers in de Franse zone. terwijl de Amerikaan generaal Hays in Frankfort de minister-presidenten van Bizonië ontving. De aard van 't besprokene is niet bekend, maar aangenomen wordt, dat de geallieer den aan de Duitsers hebben gezegd, geen al te grote spoed achter de vor ming van de Westduitse staat te zet ten. Klaarblijkelijk wil men toch nog even afwachten, wat Wisjinsky ten slotte zal doen. Berlijnse spoorwegstaking waarschijnlijk ter sprake Het voorstel, dat door Bevin na mens de drie delegaties werd gedaan heefl generlei verrassend element in zich. een omstandigheid, waarop Acheson zelve in de zitting van Za terdag de aandacht vestigde Het is dB-concrete formulering van alle eisen, die door de Westelijke mo gendheden zijn gesteld sedert zij in Duiteland hun eigen weg gingen, de wegfvan economisch herstel en poli tieke zelfstandigheid van het onder hun [toezicht staande gebied. De voorstellen schijnen na de eerste afpaling der standpunten van beide partijen, naar de hier heersen de opvatting, weinig reele kansen te hebben. Zij hebben de indruk ge wekt. er voornamelijk op gericht te zijn de Russische vertegenwoordiger niet; langer een excuus te verschaf fen Som over de van hem gevraagde concessies het stilzwijgen te bewa ren! Daarnaast tonen zij naar wordt opgemerkt aan hoezeer de Westelij ken! ervan overtuigd zijn dat een nieuw compromis dat de grondoor zaken der tweedracht laat voortbe staan onaanvaardbaar is Wat de voorstellen zelve betreft: zij hebben nauKvkeurig de lijn gevolgd die fei telijk reeds sedert vele maanden was uitgestippeld. Ter regeling van de verhouding sfua&cn de bezetting en de Duitse re gering wordt voorgesteld een bezet tingsstatuut op te stellen van een karakter als het thans in West- Duitsland aangekondigde. Op econo misch gebied omvatten de eisen uiteraard stopzetting der herstelle veringen uit de lopende productie en férucgave der in Sowjet-eigendom jffi^rgenomen grootbedrijven aan Duitsers. Uitzonderingen op dit laat ste zouden evenwel met vierzijdige '23»dkeuring mogelijk blijven. De le vering van industriële uitrusting als herstclgoed blijft mogelijk. Wat ten slotte een eventueel her stel van de Geallieerde Contróleraad aangaat, wil het Westen met het vetorecht breken, in zoverre, dat men het gebruik tot uitzonderlijke getallen wil beperken. Na hetgeen door de Russische ver tegenwoordiger officieel en in de propaganda over het Westelijk be zettingsstatuut, de grondwet van Bonn, de federatieve Weststaat en het vetorecht is gezegd, lijkt er wei nig kans te bestaan op overeenstem- mng op basis van deze geallieerde ^^Korstellen. ■FVerwacht wordt, dat de conferen ce na een afwijzend antwoord van ;^Wisjinsky spoedig zal overgaan tot dc behandeling van het Berlijnse Kendapunt, dit temeer, omdat in Pa In bet zoeklicht M SJANGHAI )E zuiver militaire strijd was F Sjanghai reeds lang gepas feerd, toen de stad viel. De hoofd nacht van de communistische ■roepen bevindt zich al veel verder Tiaar het Zuiden, nauwelijks 600 5cm. van Kanton verwijderd. Maar Sjanghai betekent om verschillen de redenen een mijlpaal in een al lerbelangrijkste ontwikkeling. Om slechts een van te noemen: in Joeze stad wonen duizenden Wes- Iterlingen, die tezamen belangen ter ■waarde van vele milliarden gul- Idens beheren. Hoe deze mensen en Ide interessen, die zij vertegenwoor- Idigen, in de toekomst behandeld zullen worden, hangt hoofdza kelijk af van het optreden der staatslieden in Washington en Londen. Helaas is er weinig tijd over voor afwach ten en de beslissingen, waarop de toekomst van de Westerse belan gen niet slechts in Sjanghai, maar ook in Peking en Nanking zal be rusten, kunnen niet lang uitgesteld I worden. Er schijnt een opvallend gemis aan plannen te bestaan om de huidige situatie, die toch reeds lang te voorzien was, het hoofd te kunnen bieden. De communisten hebben aangekondigd, dat zij slechts diplomatieke betrekkingen willen onderhouden met landen, die met Tsjiang Kai Tsjek gebro ken hebben. Is het Westen bereid deze stap, die een tweede commu nistische regering recht zou geven op een permanlnte zetel in de Vei ligheidsraad, te doen? Dit is een uiterst belangrijke vraag en hoe wel het goed is. dat de Westerse na ties zoals door de V.S. voorge steld haar gezamenlijk bespre ken, mag dit een besluit niet ver tragen. Overeenstemming over een gemeenschappelijke politiek moet worden bereikt, vóór de communis ten Kanton en daarmede Hongkong het belangrijkste Westerse steun punt in het Verre Oosten.-kunnen bedreigen. Masjumi en PNI achter Sukarno en Hatta BATAVIA De Indonesische Republikeinse partijen Masjumi en P.N.I. steunen premier Hatta president Sukarno wat betreft de kort geleden met de Nederlanders gesloten overeenkomst. In een gemeenschappelijke ver klaring zeggen deze partijen: „De verklaringen, ofschoon niet volko men bevredigend, kunnen worden beschouwd als een stap naar een definitieve vreedzame oplossing van het Indonesische geschil". De Masjumi (de rechtse Moham medaanse partij) is de grootste Republikeinse partij. De P.N.I. (nationale middenpartij) is op een na de grootste. Als de Republikeinse regering weer in Djokja gevestigd zal zijn, is zij er met de steun van de Mas jumi en de P.N.I. zo goed als zeker van, een meerderheid te hebben in de werkcommissie van het Repu blikeinse parlement. Behalve door de Masjumi en de P.N.I wordt de regering gesteund door de Christe- lijken en de Rooms-Katholieken. De houding van de partij van Sjahrir is nog onzeker. Vernomen wordt, dat Sjahrir het niet eens was met de procedure van de Ne derlands-Republikeinse onderhan delingen. Een woordvoerder van de Indonesische socialisten verklaar de: „Indien Sjahrirs partij in de oppositie zal zijn, zal het een loyale oppositie zijn". Nee toch.Heus Een bijbel, een speer, een de ken en een riem vormen de ge hele uitrusting, waarmede Ro bert Salou, een 42-jarige geeste lijke van het eiland Vella La- vella in de Solomons, een tour Er zouden al honderden doden gevallen zijn ROME In Ethiopië is revolu tie uitgebroken, ten gevolge waar van reeds 300 deden gevallen zUn, is gisteravond door radio-Rome bekend gemaakt. Het grootste ge deelte van de slachtoffers zou ge sneuveld zijn in hevige gevechten in de nabijheid van de hoofdstad Addis Abeba. Volgens radio-Rome zijn dc regeringstroepen terugge trokken. ten einde een verdere verbreiding van de opstand te ver mijden. Voorts wordt nog gemeld, dat de opstandelingen op 18 Mei een ster ke afdeling regeringstroepen, die als escorte voor de kroonprins Asfaoe Oeossan, fungeerde, in een hinderlaag hebben doen lopen. Het leven van de kroonprins bleef ge spaard, doordat hij zich niet in de auto bevond, waarin hij gewoonlijk rijdt. De Ethiopische ambassade in Londen zegt niets te weten van een opstand, terwijl evenmin iets be kend is van een poging om de kroonprins te ontvoeren. De am bassade is voornemens een onder zoek in te stellen naar de her komst van de berichten, die uit Dzjiboeti in Frans-Somaliland stammen. ASSEN. Binnenkort zal in het broodmelange rogge worden opgenomen en de verlaging van de boterprij» met 15 cent zal nog eens door de regering worden bekeken aldus is meegedeeld door minister Mansholt op de voorjaarsvergadering van het Drents Landbouw-Genootschap. die Zaterdag in Assen gehouden is. De minister verklaarde verder, dat in de laatste tijd in de landbouwpolitiek van de regering grote veranderingen gekomen zijn, waaraan de wijzigingen op de wereldmarkt debet zijn. Het beleid moest worden veranderd, omdat men gelijke tred met de ontwikkeling op die markt dient te houden. Weinig verandering van temperatuur Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende buien. Koude nacht met zwakke wind in de vroege ochtend op enkele plaatsen tijdelijk nevel of mist. Morgen overdag meest matige Zuid-Westelijke wind met ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. 31 Mei: zon op 4.27, onder 20.48} maan op 6,53 onder 0.05. „Schort behandeling van wetsontwerp op", vragen journalisten UTRECHT De Nederlandse Journalistenkring en de Katholieke Nederlandse Journalistenkring heb ben Zaterdagmiddag in „De Dietse Taveerne" een gemeenschappelijk congres gehouden, gewijd aan de wet op de journalistieke verant woordelijkheid, die enige tijd ge leden bij de Tweede Kamer is aan hangig gemaakt. Na zeer uitvoerige diepgaande discussies besloot men een veelzijdig samengestelde commissie te benoemen, die tot taak heeft het wetsontwerp nog eens scherp te onderzoeken op zijn me rites. In afwachting van het rapport dat deze commissie zal uitbrengen en dat ter discussie in de afde lingen der beide Kringen zal wor den gesteld zullen de journalis tenorganisaties zich tot de regering wenden met het verzoek de Tweede Kamer te willen adviseren de be handeling van het wetsontwerp op te schorten tot de journalisten zich daarover hebben uitgesproken. door de V.S. gaat maken. Sa- lou's vader was nog een echte kannibaal. Prinses Helena van Roemenië heeft haar kroon naar het pandjeshuis van Buenos Aires gebracht en daarvoor 175.000 gulden gekregen. Juwelen vor men haar enige bezitting. Op Schiermonnikoog is de eerste en iet of wat vreemde badgast verschenen: een volwas sen hert. Hoe het dier op het eiland verzeild is geraakt, be grijpt niemand. „Voor de 10 milliard, die wij aan het buitenland schenken, mogen wij wel een aap terug hebben", zeggen de Amerika nen, die zelf moeten bezuinigen en niet voldoende materiaal voor hun dierentuinen kunnen kopen. Engeland gaat hun nu zeldzame dieren cadeau geven. In Suffolk is Borley Rectory, Engelands. bekendste spookhuis afgebroken. Maar het spookt er nog steeds en de spoken laten „een weeë zoete geur" achter. In Italië roert het weer ROME Politie en communis ten hebben Zaterdag een hevig vuurgevecht tegen elkaar geleverd in een stadje in de Povlakte waar de boeren staken. Vijf politie agenten en een aantal communis ten werden zwaar gewond door schoten van machinegeweren. Het onder communistische lei ding staande algemene Italiaans vakverbond heeft een staking uit geroepen voor het gehele land van de bouwvakarbeiders, na het vast lopen van onderhandelingen voor loonsverhoging. De textielarbeiders in Turijn hebben een algemene staking aangekondigd op 1 Juni aanstaande en het personeel van het departement van Financiën heeft zijn steun gegeven aan de beslissing van de vakbond tot een staking van 24 uur op dezelfde dag, eveneens Uit protest tegen langzame vordering van onderhan delingen voor loonsverhoging. De Romeinse restaurant- en barkell- ners hebben gedreigd Dinsdag in staking te gaan wanneer hun lonen niet worden verhoogd. Driedui zend man hotelpersoneel is reeds sedert Woensdag in staking. De staking van twee millioen boeren arbeiders, welke reeds elf dagen duurt, dreigt zich uit te breiden tot de rijstkwekers. De boerenar beiders eisen niet alleen loonsver hoging, maar ook nationale con tracten. Volgelingen van AgaKahn zijn blij met Rita NICE Twee imams van de moskee van Parijs hebben Zater dagavond prins Ali Khan en Rita Hayworth volgens de Mohamme daanse ritus in de echt verenigd. De plechtigheid was zeer kort had in het bijzijn van slechts een twaalftal genodigden plaats. De Aga Khan, de vader van de brui degom, was niet aanwezig. Hij was reeds naar Parijs vertrokken. Inmiddels wordt uit Bombay ge meld. dat volgens verklaring van Ali Mohamed Mecklai, het hoofd van de Ismaelitische genootschap pen, de volgelingen van de Aga Khan ten zeerste met het huwelijk van prins Ali en Rita Hayworth schijnen te zijn ingenomen. Een van Vaticaanse zijde uitge geven verklaring, waarin werd ge zegd, dat het huwelijk van Rita Hayworth onwettig is in de ogen van de Rooms-Katholieke kerk, werd door Ali Mohamed Mecklai „ongelukkig en inopportuun" ge noemd. Benelux doet weer een stap voorwaarts DEN HAAG In het protocol van de Benelux-ministers-confe- rentie, die in Maart in Den Haag werd gehouden, is melding ge maakt van de instelling van een ministerieel comité, dat ten doel heeft de coördinatie van de han dels- en monetaire politiek der Benelux-landen tot stand te bren gen. Dit comité zal op 2 Juni in Brussel bijeenkomen. Een der belangrijkste onderwer pen van bespreking zal, naar wij aannemen, bestaan uit de maatre gelen, welke getroffen moeten worden ter instelling van de vóór unie, welke per 1 Juli 1949 is voorzien. Van Nederlandse zijde hebben zitting in genoemd comité de minister van Financiën, de heer Lieftinck, de minister van Econo mische Zaken, de heer Van den Brink en de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning, de heer Mansholt. BFO zal deelnemen aan besprekingen BATAVIA. De voorzitter van het Bijzonder Federaal Overleg. Sultan Hamid de Tweede, heeft verklaard, dat naar aanleiding van een brief van de Commissie der Verenigde Naties, kan worden ver wacht, dat het BFO aan de Neder lands-Indonesische besprekingen zal deelnemen. In verband hiermee heeft men Abdul Malik, die lid is van de speciale BFO-delegatie, welke met het oog op deze moge lijkheid is gevormd, telegrafisch verzocht heden in Batavia te zijn. Abdul Malik verbleef in Medan, waar hij de Sumatra-conferentie presideert. Landbouw krijgt eigen verantwoordelijkheid Het beleid is gericht op het ver krijgen van een redelijke bestaans mogelijkheid voor boer en tuinder Deze hangt ten nauwste samen met de verhouding tussen lonen en prij zen en tussen productie en afzet. On derscheid zal daarbij volgens de mi nister niet mogen worden gemaakt. De landbouw mag niet apart worden gezien; het landbouwbeleid moet aangepast worden aan het nationaal- economische beleid en er dient vol doende evenwicht in dit beleid te zijn, Daarbij moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat de nieuwe maatregelen ook in Bel gië en Luxemburg uitvoerbaar zijn. Een andere belangrijke factor is nog. ajdus de minister de zorg voor maatregelen, die ten doel hebben, dat de persoonlijke bedrijfsvrijheid niet aangetast wordt, wat hierop neerkomt, dat de landbouw een eigen verantwoordelijkheid zal moe ten dragen. Het beleid is verder gericht op een zo groot mogelijke productie, waar voor de geijkte middelen (landbouw onderwijs enz.) worden gebruikt. De Nederlandse landbouw kan volgens de minister niet rationeel gedreven worden, indien de veestapel niet van behoorlijke kwaliteit is. De veesta pel moet daarom worden vermin derd. zodat zij in overeenstemming is met de hoeveelheid voer. of wel de hoeveelheid veevoeder moet ver hoogd worden Gezorgd dient te worden, dat de productie van eigen grond belangrijk wordt gestimu leerd. Sprekende over de richtprijzen merkte de minister op. dat het voor de toekomst niet nodig is. dat de prijs der varkens op 2.05 per kg. gehandhaafd blijft. De Nederl. vee houder mag aanspraak maken op een redelijke beloning van de arbeid en voor een redelijk bestaan is z i. het Landbouwegalisatiefonds noodzake lijk De minister behandelde daarna verschillende producten; hij bepleit te de wenselijkheid van Duitslands herstel op de markt en de leverings plicht noemde hij onherroepelijk verbonden aan een vaste rundvlees prijs Ook de boter- cn melkprijs werd uitvoerig behandeld. Spr. bepleitte de wenselijkheid van het minder produceren van boter, waarvoor reeds een stelsel is ontworpen, even als voor de heffing per kip, hoewel de minister zich daarover niet bijs ter enthousiast toonde. Tenslotte bepleitte minister Mans- hólt een goed georganiseerde land bouw ,die naar zijn oordeel noodza kelijk zal zijn bij het oplossen van de vele moeilijkheden, welke er z.i. zeker nog zullen komen. Een krach tige landbouw- en publiekrechtelijke organisatie dient te worden opge bouwd om die moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden. f Uitverkorenen voor Ned. elftal De uitverkorenen voor de reis naar Denemarken cn Finland zijn: Doel: De Munck (Sitt. Boys) cn Saris (BW); Achter: Van Bun (MVV), Schijvcnaar (EDO) cn Ever- se (Ncptunus); midden: Van Schijndcl' (SVV), Tcrlouw (DCV), De Vroct (Fcijenoord) cn Stoffelcn (Ajax); voor: Wilkes (Xerxes), Brandcs (Fcijenoord), Tim mermans (ADO). Clavan (ADO), Beun (Xcrxcs), Schaap ('t Gooi), v. d. Tuijn (Hermes DVS) cn Abc Len stra (Hecrenvcen). Ontslag aan mr. Visser verleend DEN HAAGDe regeringsvoor lichtingsdienst deelt mede, dal h(j K.R. \an 27 Mei 1919 aan mr. W. A. J. Visser, overeenkomstig zjjn ver zoek, ontslag is verleend uit z.yn functie van burgemeester van 's-Gravenhage. Karei Lolsy is er vast l van overtuigd Waar al weken lang over .wordt gesproken en wat In verschillende dag- en weekbladen aanleiding heeft gegeven tot de wildste f fantasieën, schijnt werke-- Dikheid te gaan worden Gisteren ver-; telde ons dc I voorzitter vari I Xerxes, de heer Keeven ji dat dc hoopW, om Faas Wil kes hier te houden. tol een minimum j is geslonken.' De heer Lotsy en de heer Keeven rekenen er op. dat Wilkes in Augustus de beslissende stap zal doen en een van de aanbiedingen zal accepteren, die hem dc laatste tijd uit Italië zün gedaan. Meer is er positief niet bekend. Hoogstens wordt nog verwacht.dat Faas in „Milan" zal gaan voetbal len, maar zolang er geen contrac ten zijn gesloten, kan er nog een andere Italiaanse club met een ho gere aanbieding aan de markt ko men. Waar de heren Lotsy en IT«*vi-n er op rekenen, dat Wilkes naar Italië gaat verhuizen, is er voor ons geen reden om er anders over te denken. Wij weten, dat er de laatste tijd druk over is gesproken met Wilkes, o.a. door de heer Lotsy zelf, die, zoals men weet, zich altijd in hoge mate voor zijn jongens interesseert. En de heer Lotsy kennende weten wij, dat hij Wilkes ongetwijfeld heeft gewaar schuwd voor de gevaren, die aan het profvoetbal zijn verbonden. Maar waar niet tegen viel te praten was het aanbod van veertig, of vijftig, of zestig duizend gulden op de bank. BERLIJN. De beperkingen, die de Russen aan het verkeer naar en van Berlin opleggen, verhinderen een terugkeer tot het normale leven in de stad, heeft generaal-majoor Bourne, de Britse commandant van Berlijn, medegedeeld. Sinds 24 Mei z^Jn slechts drie goederentreinen in de Weste lijke sectoren van de stad aangekomen. 34 treinen met 18.000 ton steenkool en 4000 ton aardappelen bevinden zich „ergens in de Sowjot-zonc". Met ingang van Zaterdag hebben vrachtauto's het postverkeer tussen Berlijn en Helmstcdt moeten overnemen. Gelukkig voor de West-Bcrlijners werkt dc luchtbrug nog op volle toeren. Zaterdag en Zondag streken in Berlijn vliegtuigen in een tempo van 30 toestellen per uur neer. on danks de Russische waarschuwing, dat een van de luchtcorridors in ver band met Russische manoeuvres on veilig zou zijn. In het onlangs gekozen „Duitse Volkscongres", dat Zaterdag voor de eerste maal bijeengekomen is om zich uit te spreken over een onder communistische controle opgestelde grondwet voor Duitsland, werd de Amerikaanse commandant van Ber lijn, generaal Frank Howlcy, ver antwoordelijk gesteld voor de sta king der West-Berlijnse spoorman- nen. De Amerikanen echter hebben nog eens te verstaan gegeven, dat de staking een kwestie is. waar zij niets mede te «maken hebben. De spoor wegdirectie staat onder controle der Russen en dus moeten deze de kwes tie maar opknappen, zeggen zij. En zij voegen er aan toe. dat dc staking in vijf minuten beëindigd kan zijn, indien de Russen daar maar zin in hebben. ORSIERES, (Zuid-Zwitserland). Reddingspatrouilles, bestaande uit politiemensen en alpengidsen, in totaal dertig man sterk, hebben met speurhonden acht cn veertig uur achtereen gezocht naar twee Nederlandse dames, de ongeveer vijftigjarige gezusters M. S. en A. C. Boonacker Zij hadden Donderdag hun op 1400 meter hoogte gelegen hotel in het alpen- district Champex in Zuid-ZwitseTland verlaten om. zoals ze zeiden, voor de lunch nog een wandelingetje tc maken. Gisteravond werden ze terug gevonden aan de rand van de verraderlijke Dorny-gletscher. Drie dagen zonder eten en drinken Op deze plaats, die zij, hoewel niet bijzonder goed ter been, na een ste vige klimpartij van zes kilometer hadden bereikt, hebben ze drie da gen en twee nachten doorgebracht, zonder drinken en met geen ander voedsel dan wat suikerklontjes. Toen de reddingsploeg hen bereikte waren ze dan ook volkomen uitgeput. De directeur van het hotel, die zelf aan de reddingsexpeditie heeft deelgenomen, vertelde, dat de dames onder doktersbehandeling zijn ge weest. Zij zijn weer zeer opgewekt en alle gevaar schijnt geweken ie zijn. Zij waren niet gewond, maar een van hen had wat pijn aan haar voeten, veroorzaakt door haar lichte wandelschoentjes. Waarschijnlijk waren zij verdwaald en zijn gaan zit ten wachten tot er iemand kwam. zo vertelde de hoteldirecteur verder. Donderdagmiddag, nadat de dames, die geen regenjassen of parapluies bij zich hadden, waren uitgegaan, kwam er een eind aan het mooie v/eer. Het maakte plaats voor de he vigste slagregen, die Zwitserland in dit jaar tot nu toe beleefde. De ge zusters Boonacker wonen in Wasse naar. waar mej. M. S. Boonacker een rusthuis exploiteert. Zij waren de 17e Mei van Beatenburg bij het Thu- nermeer naar Champex gekomen en waren voornemens daar tot 6 Juni te blijven. Fords 100.000 arbeiders weer aan het werk DETROIT Zondagochtend hebben de onderhandelingen tus sen Ford en van de vakvereniging van arbeiders van het autobedrijf tot een overeenkomst geleid, die een einde heeft gemaakt aan de staking van 100.000 arbeiders, wel ke de Ford-fabrieken gedurende 25 dagen heeft stilgelegd. Deze overeenkomst voorziet de oprichting van een uit drie leden samengestelde arbitragecom missie, die moet uitmaken, of Ford het recht heeft het arbeidstempo op te voeren. De arbeiders staken sedert 5 Mei uit protest tegen de opvoering van het arbeidstempo. EEN DOOR PAARDEN GE TROKKEN caisson bracht de vroegere minister van defensie van de V.S., James Forrestal, die zich van het leven had beroofd, naar zijn laatste rustplaats op het Arlington kerkhof. 65.000 burger en militaire autoriteiten, waaronder president Truman, waren op het kerkhof aanwezig. Brand in electrische trein te Wormerveer WORMERVEER. Zondagavond om 23.45 uur werd de brandweer te Wormervëer gealarmeerd voor een brand, uitgebroken in een motor wagen van de trein AlkmaarAm sterdam. Het personeel van deze trein, die te 23 uur was vertrokken uit Alkmaar, heeft aan het perron Wormerveer een onderzoek inge steld, daar reeds tussen Uitgeest en Krommenie een brandlucht was ge constateerd. De reizigers vluchtten toen reeds uit de wagen. Waar schijnlijk door het vastlopen van een remvoering, was dë onder de wagen gemonteerde motor in brand geraakt. Het treinpersoneel bestreed het vuur met vier snelblussers, maar zag spoedig in, dat de brand, die reeds in de wagon zelf begon te woeden, niet meer was te stuiten. De Wormerveerse brandweer, die spoedig ter plaatse was, wist het vuur meester te worden met een straal op dë waterleiding. Het gedeeltelijk uitgebrande rij tuig werd uit het treinstel geran geerd waarna de trein te 00.50 uur de reis naar Amsterdam kon voort zetten, na een oponthoud van een uur en 20 minuten. Na een ruzie bij een balspel te New York hebben zeven jongens een 17jarige tegenstander des avonds overvallen, en doodgestoken. Algemene staking dreigt bij Engelse spoorwegen LONDEN Het spoorwegver keer in Noord-Oost-Engeland stond gisteren stil ten gevolge van een symbolische 24-uur staking van stokers en machinisten, welke tegen de orders van de vakvereni ging in gehouden wordt. De sta king is een protest tegen de nieu we dienstregeling, welke het loco- motief-persor.eel wil dwingen nachten lang van huis weg te blij ven. Ook vorige week Zondag is gestaakt, doch gisteren was de staking veelomvattender. Volgens de „Sunday Graphic" dreigt er een algemene spoorweg staking in Engeland tijdens de Pinksterdagen. De „News of the World" schrijft eveneens, dat „het gevaar van een nationale spoor wegstaking met het uur dichterbij komt". Bloedige onlusten in Catavi (Bolivia) LA PAZ (Bolivia) Te Catavi in de Zuid-Amerikaanse staat Bo livia, zijn zware gevechten uitge broken tussen arbeiders van de tin mijnen en soldaten. Vijftien inge nieurs, onder wie zeven onderdanen van de V.S., die door de arbeiders werden gegijzeld, hebben zij later van het leven beroofd. Aanleiding tot de onlusten was de arrestatie van de leider van het vakverbond van de arbeiders, Juan Lechin, onder beschuldiging van samenzwering tegen de staatsorde. De regering, die verklaart de toe stand meester te zijn, heeft in een communiqué medegedeeld, dat er tot dusverre bij de verbitterde strijd 150 doden zijn gevallen. NIEUWE HVK ONDER WEG NAAR BATAVIA AMSTERDAM „Nu ik op het punt sta naar Indonesië te vertrek ken om mijn nieuwe functie te aan vaarden, kan ik slechts zeggen, dat ik geloof heb in de toekomst van Indonesië en van Nederland. Ik heb dus geloof in de stichting van een nieuwe rechtsorde in Indonesië, in de stichting van een Verenigde Sta ten van Indonesië en in de samen werking tussen beide landen in Unie-verband," aldus de heer Lo- v i n k, de nieuwe hoge vertegen woordiger van de Kroon hedenmor gen op het vliegveld Schiphol in een persverklaring, die hij voor zijn vertrek aflegde. Mijn aanvaarding van de benoe ming tot H.V K. houdt in, dat ik ge loof in de richtlijnen zoals deze door de regering thans zijn uitgestippeld voor haar beleid inzake Indonesië en zoals deze nog zeer recent door minister Van Maarseveen in de Tweede en Eerste Kamer nader zijn toegelicht. Tal van autoriteiten en belang stellenden waren op het vroege uur op het vliegveld aanwezig om de heer Lovink uitgeleide te doen. On der hen bevonden zich de ministers Van Maarseveen, Götzcn, Van Schalk, Stikker en Schokking, de Engelse ambassadeur, de Canadese ambassadeur cn de burgemeester van Amsterdam, mr d'Ailly. Me vrouw Lovink en kinderen, die eveneens bij het afscheid aanwezig waren, zullen over enkele weken de HVK naar Batavia volgen. Donderdagochtend om 11 uur zal in het Gedong Indonesia Serikat (voormalig Volksraadgebouw) in tegenwoordigheid van de leden der voorlopige federale regering de plechtige overdracht plaats hebben van het ambt van Hoge Vertegen woordiger van de Kroon. De heer Lovink wordt enige uren daarvoor tc Batavia verwacht. Dr Eeel zal Donderdagavond naar Nederland vertrekken. Minister Stikker naar Parijs DEN HAAG Het ligt in het voornemen van de minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, zich in het midden van de volgende week naar Parijs te be geven om daar de besprekingen van de O.E.E.C. (Organization European Economie Cooperation) bij te wonen. Amsterdamse muziekprijs 1948 voor Geza Frid AMSTERDAM Burgemeester en Wethouders van Amsterdam hebben de Muziekprijs-1943 der gemeente, groot f 1.500, uitgeschre ven voor een orkestwerk met of zonder soli, toegekend aan Geza Frid voor „Paradou-fantaisie sym- phonique in 5 delen", op advies van de daartoe aangewezen jury, bestaande uit Rudolf Escher, Hans Henkemans en Willem van Otter- loo. Er waren 33 partituren ingezon den. Behalve de bekroonde com positie van Geza Frid zou de jury gaarne voor toekenning van de prijs hebben voorgedragen „Diver timento voor orkest" van Karei Mengelberg. Dit werk kon echter niet voor bekroning in aanmer king komen, omdat het niet vol deed aan een der gestelde voor waarden. Het werk was reeds een maal ten gehore gebracht onder omstandigheden, die voor de auteurswet gelden als een openba re uitvoering. In Zuid-Afrika zijn in 1948 35.631 personen geimmigTeerd, van wie 2.753 uit Nederland. Dit getal be droeg in 1947. 28 839 en in 1946 11.256.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1