DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Wisjinsky beantwoordt Westelijk voorstel met „neen" Oost en West niet eens over hei (rip democratie begt Sumatra sluit zich federaal aaneen r-■ Na West- heeft thans ook Oost- Duitsland een grondwet Geheimzinnige samenkomst van Kominformleiders in Praag Hans Roozen blijft thuis Op do kohhsd „Batavia" feestelijk ingehaald door Canadese straaljagers 9e Jaargang no. 124 DiSdag 31 Mei 1949 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummer 10 cent Uitgave; N.V, De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER, PARIJS. Wlsjinsky. de Russische minister van Buitenlands. 7.k„„ heeft gisteren het Zaterdag door Berin Ingediende nlm d a lijke mogendheden voor een Duitse federale republiek gohJl on'l n'l clpe verworpen. Wlsjinsky verklaarde, dat de voorstellen der WnltolHk?' „In strüd zjjn met de overeenkomsten van Potsdam en JaUa en mH d wensen en belangen van het Duitse volk. dat een vrwlesrenlrar .n het eind van de bezetting uil". Wlsjinsky wees Iedere onderwerping ran dè Sowjet-zone aan de grondwet van Bonn met de meest* hand, daar deze constitutie zou zUn gebaseerd op ee„ Sehentoe van H democratische beginselen. scnending van de Parijs blijft hopen op een compromis Het Westduitse volk heeft volgens Wlsjinsky geen enkel aandeel ge had in de opstelling van de grond wet. die het resultaat zou zijn ge weest van openlijke druk van de Westelijke mogendheden. De Sowjet-minister zeide. dat de werkelijke verlangens van het Duit se volk vertegenwoordigd waren in de grondwet, die door het Oost- duitse Volkscongres was ontworpen De zogenaamde vrijheden, waarnaar de Westelijke mogendheden hadden verwezen, resulteerden volgens Wlsjinsky in de vervolging van de mocratische elementen in de Weste lijke zones. Er zou daar slechts vrij heid bestaan voor elementen, die het Hitler-bewind hebben ge steund. In de Oostelijke zone bestond vrijheid voor allen, behalve voor fascisten. Wisjinsky zette uiteen, dat de Russische regering bleef staan op de besluiten van Potsdam. Hg' schreef aan de Westelijke voorstel len de bedoeling toe, de Duitse eco nomie via de bezettingsautoriteiten geheel te penetreren door Engels en Amerikaans monopolistisch kapi taal. Hij zeide niet te geloven, dat de Westelijke mogendheden ver langend zijn, een overeenkomst met de Sowjet-Unie te bereiken Bevin stelde hierop Wisjinsky de vraag: „Is u tegen het denkbeeld van een Duitse regering?" Wisjinsky beantwoordde deze vraag niet direct, doch zei, dat er grote verschillen bestaan tussen Oost en West, niet slechts wat be treft datgene, wat vandaag gezegd was, doch evenzeer bij hetgeen hü morgen wilde zeggen. De verschil len betreffen niet alleen de détails, doch^de voornaamste principes. Te voren had Bevin verklaard, te hopen, dat Wisjinsky de Westerse voorstellen niet onherroepelijk zou verwerpen, doch ze punt voor punt opnieuw zou nagaan in een eerlü'ke poging om tot overeenstemming te komen. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, verklaarde, dat de voorstellen ge baseerd waren op de Westduitse grondwet, welke op haar beurt was ontworpen door vertegenwoordigers van en goedgekeurd door 15 mil- lioen Duitsers. Acheson zeide „ver bluft" te zün door de redenen, die Wisjinsky had gegeven. Wat hg echter in Wisjinsky's verklaring be> langnjk achtte waren echter niet deze redenen, doch de conclusie en deze was venverprng- van het voor stel der estelnke mogendheden. Het Russische voorstel, zo zeide Acheson, voorziet niet in een Duitse regering doch slechts in een be- Sï onder de Geallieerde Controleraad Indien er Duitsers waren die dit verlangen, dan is dit my nooit opgevallen, zo verklaarde hu. Acheson verklaarde, dat de tot standkoming van de Westduitse grondwet in overeenstemming was met de overeenkomst van Potsdam. Dat dit geschied was onder leiding van drie mogendheden en niet onder vier was te betreuren, doch was niet de schuld van de Westelijke mo gendheden. Schuman. de Franse minister van Buitenlandse Zaken, noemde Wis jinsky's opmerkingen „zeer perti nent" Ook hq verwierp iedere aan tijging. dat de Westduitse grondwet op andere dan zuiver democratische wü'ze tot stand gekomen was. In kringen binnen de Franse dele gatie gaf men gisteravond als mening te kennen, dat Wisjinsky's critiek heden constructiever zal zün. Men geloofde niet, dat de Russische minister zijn „njet" (neen) als de finitief zal beschouwen. In deze kringen denkt men, dat de vier mo gendheden ten slotte tot een com promis zullen komen, waarbij de kloof tussen Oost en West zal wor den overbrugd. Nee toch.Heus Dit zijn de heer en mevrouw Fugat uit Rutland. Z\j zijn zo gelukkigomdat mijnheer net uil do oevanaenis nnt-'naev was. BATAVIA. Maandagmiddag heeft de tweede conferentie voor Sumatra, die reeds Zondag bgeen was. een resolutie aangenomen, waarby de gebieden van Sumatra zich dadelük verenigen in een voor lopig federatief verband. Er werd een uit drie leden bestaand federa tief directorium gekozen en beslo ten werd tot de oprichting van een federatief college voor Sumatra. De conferentie sprak als haar oordeel uit, dat een federatie van Sumatra, in het raam van de Verenigde Sta ten van Indonesië, de meest ge ëigende staatsvorm Is. De voorlopige federatie zal ln be ginsel alle gebieden kunnen omvat ten. welke geografisch tot Sumatra behoren. Het door de conferentie aangewezen secretariaat zal de no dige technische en organisatorische werkzaamheden hebben te verrich ten. waarbij als richtlgn geldt, dat de leden van het federatieve college zullen worden aangewezen door de volksvertegenwoordigingen der sa menstellende gebieden. Medan werd als zetel van het secretariaat aan gewezen. Als leden van het directorium werden gekozen dr. Mansur, Abdul Malik en mr. Abbas. De financiële consequenties zullen worden gedragen door de deel nemende gebieden. OOSTENRIJK MEER als een teken van hoop dan van vertrouwen hebben de vier ministers het Oostenrijkse vredesverdrag als laatste punt op de Parijse agenda geplaatst. Hun plaatsvervangers, die na hun I63ste bijeenkomst de strijd tij delijk hadden gestaakt, zijn naar Parijs ontboden en werken daar thans aan een rapport, dat 1 Juni gereed moet zijn. Voor de conferen tie begon heeft dr. Gruber, de Oos tenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, nog eens de aandacht ge vestigd op de voortdurende bezet ting van zijn land. Het geduld van het Oostenrijkse volk, zo zei hij, was uitgeput en tenzij de vier mo gendheden het spoedig eens wer den over een -x vredesverdrag In het zou Oostenrijk ii- het betalen van Zoeklicht de bezettings- -J kosten staken, terugtrekking der vreemde legers eisen en een eigen strijdmacht op de been bren gen. Het is gemakkelijk met dr. Gruber te sympathiseren, zeker in dien men bedenkt, dat zijn verwij ten in ieder geval Amerika, En geland en Frankrijk niet tref fen. Want deze landen hadden al lang tot overeenstemming met Rusland kunnen komen, indien zij de Russische voorwaarden maar aanvaard hadden en dit zouden de Oostenrijkers zelf niet prettig ge vonden hebben, want die voor waarden zijn niet mals. Waar schijnlijk heeft Moskou zijn eisen zo hoog gesteld, omdat het geen vredesverdrag, dat een terugtrek king der Russische troepen niet slechts uit Oostenrijk, maar ook uit Hongarije en Roemenië met zich mede zou brengen, wenst. Deson danks schijnt een oplossing van deze kwestie thans mogelijk. Er is sprake van het handhaven van een „symbolische" bezetting en het schenken van volledige politieke en economische rechten aan de re gering in Wenen. Dat alles kan ge beuren zonder vredesverdrag. Het is natuurlijk minder, dan de Oos tenrijkers wensen, maar het zou in ieder geval een stap in de goede richting zijn. Aanhoudend wisselend weer Weersverwachting, geldig van Dinsdagavond tot Woensdag avond (opgemaakt te 10 uur). Tijdelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Zwak ke tot matige wind tussen Zuid en West. Weinig verandering van temperatuur. 1 Juni: Zon op- 4.26, onder 20.49. Maan op 8.13, onder 0.43. Nog geen beslissing over nieuwe burgemeester van Den Haag (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Naar ons ter ore komt is in de 'gisteren gehouden vergadering van de ministerraad de benoeming van een nieuwe bur gemeester voor Den Haag nog niet tei sprake gekomen. Intussen wordt in verschillende kringen de verwachting uitgespro ken, dat er naar gestreefd wordt deze benoeming nog te doen ge schieden vóór de aanstaande ge meenteraadsverkiezingen. Verschillende candidaten, zowel van katholieke als van socialisti sche zijde worden op het ogenblik genoemd. Het is echter, voor zover onze inlichtingen gaan, nog te vroeg om op dit ogenblik een van hen als serieuze candidaat te be schouwen. Binnenkort opvolger van generaal Spoor (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Hoewel naar ver luidt de ministerraad zich gisteren heeft bezig gehouden met de be noeming van een nieuwe leger commandant in Indonesië, heeft deze bespreking blijkbaar nog slechts een onenterend karakter gehad. De definitieve benoeming zal waarschijnlijk op zijn vroegst volgende week'aan de orde komen. Weer bon voor rijst In d? bonnenlijst. die Donderdag wordt bekend gemaakt, is een bon opgenomen voor 250 gr. rijst voor iedereen. BERLIJN Een gesowjetiseerde constitutie voor Duitsland is gisteren geratificeerd door het onder Russische controle staande Duitse Volks congres. Slechts een der 2000 gedelegeerden onthield zich officiëel van stemming. De ratificatie in de Berlijnse opera had plaats zonder debat De Duitse communist no. 2. Otto Grotewohl. hield van te voren een rede voering van bijna een uur, waarin hij zeide dat de constitutie van Bonn „Duitsland in stukken scheurt". Hij gaf toe dat de Oostelijke constitutie enkele garanties voor vrijheid mist „Maar wij hebben een democratie nodig, die met haar vijanden kan afhandelen," zei hij. door beide Kamers tezamen, een loaar hij twee maanden wegens schuld gegijzeld zat. Betalen kon hij niet, wanneer hij niet werkte en werken kon hij niet, omdat hij gevangen was. Maar een rij ke koopman uit Memphis had medelijden en dokte ruim 5000 gulden. In Pittsburg zijn de plannen voor een in aanbouw zijnde brug veranderd, omdat zich in een deel van de constructie een roodborstjespaar genesteld heeft. Bij het nest, waarin twee jongen huizen, is een bord ge plaatst, waarop staat: Stoor de vogels niet." In Boston vond de 7-jarige Sharon Broge een portefeuil le met 53.000 dollar. De direc teur van een kaashandel had het geld verloren. De familie Broge werd beloond meteen ons kaas. Een vrouw, die van haar man scheidde en met een koopman uit Hameln in het huwelijk trad, moet nu gedogendat haar eer ste echtgenoot haar aanspreekt metschoonmama. Deze huw de namelijk de dochter van de koopman uit Hamein. Berlijnse vooruitzichten wat rooskleuriger BERLIJN. Na een bijeenkomst tussen de drie Westelijke candida ten van Berlg'n, heeft een officiële woordvoerder gisteren verklaard, dat het er naar uitziet, dat de on derhandelingen tussen de spoor wegdirectie en de stakers thans „vaste vorm schijnen aan te ne men". De laatsten hebben, aldu9 de woordvoerders, met genoegen ge constateerd dat geweldpleging op gehouden is, sinds de stations door de West-Berlijnse politie zg'n bezet. De Berlijnse spoorwegdirectie, die onder Sowjet Russische con trole staat, heeft heden aangekon digd, dat per 1 Juni aanstaande in dc Westelijke sectoren van Berlijn betaling van het reisgeld in West marken zal worden verlangd. WINTON In Winton ln de Amerikaanse staat Georgia is een 28-jarige neger door een menigte blanken uit de plaatselijke gevan genis gehaald en met slagen en schoten vermoord. De neger, Calif Hill, was bij een relletje in een dansgelegenheid gearresteerd. Toen de sheriff naar de dancing terug keerde om zijn revolver te halen, werd de arrestant uit zijn cel ge sleurd. Twee duizend tegen een stem De ontwerp-grondwet, die opge steld is voor een „onverdeelbaar democratisch Duitsland" waarborgt vrijheid van meningsuiting, vrijheid van ieder individu zich aan te slui ten bjj de partij die het wenst, vrij heid van godsdienst en vergaderen. „De souvereine macht kan deze Vrijheden slechts beperken of op heffen op grond van wetten, die voor alle burgers gelden", aldus de tekst De volksvertegenwoordiging zou bestaan uit een vrij en geheim ge kozen Tweede Kamer, bestaande uit 400 leden en een Eerste Kamer, be staande uit vertegenwoordigers van de deelstaten op een basis van een gedelegeerde op iedere 40.000 inwo ners. De Tweede Kamer staat wat wetgeving en financiële aangelegen heden betreft, boven de Eerste Ka mer en de republiek heeft de voor rang boven dc deelstaten in alle fi nanciële aangelegenheden. Voorts mag het souvereine volk geraadpleegd worden in elke kwes tie door middel van een plebisciet, dat zou kunnen worden gehouden na een petitionnement door een tiende van het kiezerscorps of een petitie van een of meer partijen of „massa-organisaties", die kunnen aantonen, dat zü een vijfde van de kiezers vertegenwoordigen. De uitvoerende macht zou moe ten berusten bij een president van de republiek, die gekozen wordt eerste minister en een regering, die leden moet omvatten van alle par tijen in verhouding tot haar sterk te. De president zou geen aanzien- lüke bevoegdheden krijgen. De constitutie noemt Berlijn als de hoofdstad van de republiek. Zij voorziet tevens in straffen voor „oorlogsophitsing", waarborgt het stakingsrecht en schrüft vacanties met doorbetaling van loon voor. Voorts beveelt zij beperking aan van het successierecht bij hoge successiebelastingen en schrijft ont- eigening voor in gevallen van „mis bruik van eigendom". Een Volksraad, bestaande uit 400 leden, waarvan ook deel wordt uit gemaakt door Gerhard Eisler Ame- rika's ontvluchte communist no. 1, is als voorloper van de Tweede Ka mer reeds gevormd. Op de eerste zitting werd het besluit genomen, een delegatie naar Parijs te zenden om de Grote Vier voor te lichten over de ..verlangens van het Duit se volk". Tot lid van de delegatie is ook Max Reimarin, de communist, die in de Britse zone gevangen zit, benoemd. „Volendam" stoomt van nacht Rotterdam binnen DEN HAAG. Het troepen- transportschip „Volendam" wordt in de nacht van Dinsdag 31 Mei op Woensdag 1 Juni in de haven van Rotterdam verwacht. Aan boord bevinden zich circa 700 militairen (geen gesloten onderdeel), die om bijzondere redenen worden gerepa trieerd. De ontscheping zal beginnen op Woensdagmorgen 1 Juni te 9.00 uur. Nederlandse straaljagers bij RAF-manoeuvres LONDEN, Een aantal Meteor- straaljagers van de Nederlandse luchtmacht zal deelnemen aan de luchtverdedigingsoefeningen, die de R.A.F. van 25 Juni tot 3 Juli boven Zuid-Oost-Engeland en de Midlands zal houden, meldt het Britse minis terie van Luchtvaart. Franse. Bel gische en Nederlandse luchtmacht officieren zullen de manoeuvres als waarnemers bgwonen. Amerikaanse Superforten, die in Engeland zgn gestationneerd, zullën eveneens aan de oefeningen deelnemen. MAANDAGMORGEN OPENDE de minister van Sociale Zaken, mr. A. M. Joekesin het Indisch Instituut te Amsterdam het In ternationale Ziekenhuiscongres. De minister tijdens zijn wel komstwoord. Links van hem de president van het congres, dr. René Sand, de vertegenwoordi ger van de koningin, jhr. Roëll en de vertegenwoordiger van de burgemeester van Amsterdam mr. J. J. v. d. Velde. ONDER GROTE BELANGSTEL LING is Zaterdag op de ere-be graafplaats Menteng Poeloe te Batavia het stoffelijk overschot van de zo plotseling overleden generaal S. H. Spoor, opperbe velhebber van de Nederlandse strijdkrachten in Indonesië, ter aarde besteld. Boven: De lijkkist wordt het ere- veld opgedragen. Onder: Mevr. Spoor strooit bloemen in het graf van haar echtgenoot. (Radiogra fisch overgebrachte foto's). RTC eind Juli of begin Augustus DEN HAAG. Op de bevindin gen van dé nieuwe Hoge Vertegen woordigers van de Kroon zal de re gering haar standpunt inzake de verdere besprekingen met Indonelë afstemmen. Intussen z'jn de gedach ten omtrent het tijdstip waarop de Ronde Tafel-Conferentie zal kun nen bijeengeroepen, voorlopig ge fixeerd op de periode tussen half Juli en half Augustus. Aanvankelijk werd de verwachting uitgesproken, dat deze conferentie omstreeks be gin Juli zou kunnen beginnen. De vertraging schijnt haar voor naamste oorzaak te vinden in de tijdvergende evacuatie van Djokja. Staking in Engeland breidt zich uit LONDEN De haven- en spoorwegstakingen in Engeland hebben zich weer uitgebreid, door dat het locomotief-personeel van Birmingham en Grimsby by stem ming besloten heeft zich bij de „Zondagsstakers" van het Noord- Oosten aan te sluiten. Een staking van havenarbeiders in Liverpool werd gisteren in omvang verdub beld. 1300 Man, die Vrijdag het werk hadden neergelegd, besloten de staking voort te zetten, terwijl 1400 andere arbeiders zich bij hen aansloten. In de haven van Londen is alles normaal, doch de stakers van Avonmouth en Bristol besloten gisteren gedelegeerden naar alle belangrijke Britse havens te zen den cn om steun te vragen. George Isaacs, de Britse minis ter van Arbeid, heeft geweigerd te bemiddelen in de spoorwegstaking. „Wij kunnen niet met wilde sta kers in onderhandeling treden, omdat er in de vakverenigingen meer en meer en vastbesloten ge tracht wordt buiten de leiders om te handelen," zo zeide hij. LONDEN. In Britse diplomatieke kringen is men algemeen van oordeel, dat weldra in Praag een congres van de Kominform zal beginnen of misschien reeds begonnen is. Gisteren eindigde in Praag het commu nistisch Volkscongres en hoewel deze bgeenkomst van nationale aard genoemd werd, was het aantal buitenlandse vertegenwoordigers zo groot, dat het bg'na een internationale bijeenkomst geleek. Mensen als Togliattl, de vice-premier van de Sowjet-Unie Malenkow en vooraanstaande Duitse, Griekse, Hongaarse en Roemeense partgleden waren aanwezig. De Kominform, die de communis tische machten in Europa bundelt is sinds het vorige jaar Juni niet meer bgeengeweest. Die bgeenkomst werd gehouden in Roemenië; de eerste vond plaats in Polen. Het zou der halve niet vreemd zün, dat nu een samenkomst werd gehouden in Tsjechoslowaküe, het meest commu nistische land van de Kominform- staten op Rusland en China na. Op het congres in Praag waren dertig landen vertegenwoordigd. Het wordt in Britse kringen vreemd gevonden, dat al deze vertegen woordigers die lange reizen zouden hebben gemaakt, alleen om elkaar goedendag te zeggen en weer naar huis te gaan. Dit slaat speciaal op Malenkow en Soeslow, de perma nente vertegenwoordigers van de Sowjet-Unie in de Kominform. Bo vendien is Malenkow maar twee maal in zijn leven bulten de grenzen van de Sowjet-Unie geweest en beide malen ter gelegenheid van een congres van de Kominform. Op een büeenkomst zou in de eerste plaats het falen van de actie tegen Zuid-Slavië behandeld worden en de aanwezigheid van de Griekse communistische leider maakt het waarschijnlijk, dat ook de Griekse kwestie op het programma zal staan. Een derde punt op het pro gramma zou zün de handelsbetrek kingen met het Westen om de eco nomische toestand van het Oosten te verbeteren en ten slotte zal waarschijnlük besproken worden de Kominform uit te breiden tot Italië en Frankrgk. Landbouw-pensioenfonds verplicht gesteld DEN HAAG. Op verzoek van de Stichting van de Landbouw heeft de minister van Sociale Za ken besloten de deelneming in het bedrijfspensioenfonds voor de landbouw met ingang van 1 Mei 1949 verplicht te stellen voor de arbeiders in de land- en tuinbouw en enige andere agrarische be drijfstakken. Hoge verwachtingen van komende fruitoogst DEN HAAG. De verwachtin gen voor de komende fruitoogst luiden zeer gunstig. Van appelen en peren wordt een zeer goede, van pruimen, kersen en kleinfruit een goede oogst verwacht. Het koele weer heeft de bloei van de gewas sen over een langere periode doen uitstrekken dan normaal. Over het algemeen is de vruchtzetting zeer goed geweest, mede doordat vele rassen tegelük in bloei kwamen. Bessen (vooral zwarte bessen) heb ben plaatselük nogal van nacht vorsten te lü'den gehad. De ontwik keling van druiven, perziken en pruimen onder glas is gunstig. Vacantie-toeslag weer toegestaan DEN HAAG Evenals in 1948 mogen de werkgevers hun werkne mers dit jaar een of meer extra uitkeringen verstrekken tot een totaal van twee procent van het jaarloon. Hiervoor hebben de werkgevers geen voorafgaande af zonderlijke toestemming van het College van Rijksbemiddelaars nodig. De uitkering mag worden verstrekt als vacantie-toeslag, als Kersttoelage of als een soort tan tième aan het einde van het boekjaar en mag niet in de ver koopprijzen worden doorberekend. Duitse gemeente wenst geannexeerd te worden AKEN. De gemeenteraad van Mtltzemich is op bevel van Karl Ar nold premier van Noord Rün- West- falen geschorst. De gemeenteraad had, zonder of ficiëel te zg'n bgeengeroepen, een geheime vergadering gehouden, waarop besloten was tot de Bel gische premier Spaak het verzoek te richten om opneming in de Bel gische staat. MUtzemich, een plaats van 1200 inwoners zou bü de grenscorrecties zgn toegevallen aan België, maar bleef Duitse toen België afzag van een gedeelte van het toegewezen ge- bied. Ministers vragen fiat op Raad van Europa DEN HAAG. Alle ministers hebben hun handtekening gezet onder het wetsontwerp tot goed keuring van het statuut van de Raad van Europa, tot welks stich ting de minister van Buitenlandse Zaken van België, Luxemburg, Ne derland, Groot-Brittannië, Frank rijk, Italië, Noorwegen, Zweden, Denemarken en Ierland op 5 Mei besloten. Nederland zal zes leden kunnen aanwijzen voor de Raadgevende vergadering, die zij het uitsluitend met adviserende bevoegdheid, als een Europees parlement zal funge ren. Expeditie naar Ararat gaat niet door DEN HAAG Hans Roo zen, dc 17-jarige Haagse Cymna- slast, die in Juni naar Turkge had zullen gaan om deel te nemen aan de Engelse expeditie naar dc berg Ararat om de overblijfselen van do ark van Noach te zoeken, biyft thuis. Egerton Sykes. de leider van de expeditie, heeft van de Turkse ambassade te Londen bericht ge kregen. dat de Turkse autoriteiten onmogelijk toestemming kunnen geven voor de tocht. Sykes neemt aan. dat dit verbod ook geldt voor de Amerikaanse ex peditie. die onder leiding van dr. A. J. Smith naar de Ararat zou trek ken. Het schgnt. dat „internationale politieke betrekkingen" de oorzaak z(jn van het verbod. Sykes ls bereid het verbod te aanvaarden, maar hü hoopt, dat het in 1950 of 1951 wèl mogelgk zal zg'n een expeditie naar de Ararat te zenden. „Prawda" beschuldigt De moeder van Hans Roozen deelde ons mee. dat er talloze on gegronde geruchten over de expe ditie in het buitenland de ronde deden. Het Russische blad „Praw da" zou Hans openlijk er van hebben beschuldigd de militaire stellingen aan de Transkaukasisch- Turkse grens in de buurt van het Russische plaatsje Oeloekanthoe te willen bespionneren. ExportmoeilUkheden UIT de jaarverslagen van onze exporterende industrieën over 1948 is wel gebleken, dat de afzet naar het buitenland meer en meer moeilijkheden ondervindt en dat met een teruggang van de export rekening moet worden gehouden. Dit geldt wel in de eeratc plaats voor die bedrijven, welke op de productie van consumptiegoederen zijn ingesteld, waarvan dc invoer door vele landen om begrijpelijke redenen zoveel mogelijk wordt be perkt of waarvan dc buitenlandse markt een zekere verzadiging be gint te vertonen. Laatstgenoemd verschijnsel doet zich vooral voor in Zwitserland, waar Nederland trouwens een toenemende concur rentie van andere landen onder vindt. En op de Belgische markt ontmoet dc afzet van onze produc ten dezelfde moeilijkheden. De klachten over geleidelijk toe nemende exportmoeilijkheden ko men overigens niet alleen uit ons land- België bijvoorbeeld wijst er op, dat de zware industrie nu al meer dan 50 van dc export voor haar rekening neemt en het hoe langer hoe moeilijker wordt een afzetgebied voor de zogenaamde „zwakke" producten te vinden. En Zwitserland moet constateren, dat de buitenlandse opnemingscapaci teit voor textielproducten cn hor loges dalende is. Alarmerend hoeft deze kente ring niet te zijn. De huidige ont wikkeling op de wereldmarkten duidt er op, dat op tal van gebie den de schaarste-invloeden zich niet langer doen gelden en dat ge leidelijk meer normale verhoudin gen terugkeren. Opmerkelijk is voorts hoe snel een bepaalde achterstand kan wor den ingehaald. Nemen wij de pro ductie van rijwielbanden, die in korte tijd met sprongen omhoog ging, zodat de markt, ondanks het grote tekort, dat na de oorlog aan dit artikel bestond, thans reeds is verzadigd. Hier en daar is men zelfs genoodzaakt, o.a. in de meu belindustrie, tot een zekere pro ductiebeperking te komen, om de prijs op een bevredigend peil te handhaven. Deze verschijnselen be wijzen ten overvloede, dat het stel sel van produceer-maar-raak fu neste gevolgen moet hebben. Zij onderstrepen, reeds in dit vroege stadium, de noodzaak van coördi natie. Niet elk land afzonderlijk, maar alle landen tezamen zullen deze vraagstukken tot een oplos sing moeten brengen. Die gedachte wint wel meer en meer veld, omdat ieder voelt, dat het opbouwen van een hechte, eco nomische structuur een kwestie van „to be or not to be" is. De ingewik keldheid der vraagstukken maakt de oplossing er niet gemakkelijker op. Verstandigheid en inzicht zul-I len tot de oplossing kunnen bijdra gen om althans te voorkomen, dat men door schade en schande wijs wordt. Want van deze schade en schande hebben wij nog niet zo lang geleden in ruime mate ons deel gekregen. Prins Bernhard achter de stuurknuppel MONTREAL De „Batavia" is op zijn vlucht langs de nieuwe route naar Curagao gisteren met veel feestelijk betoon in Montreal verwelkomd. Op het .vliegveld wachtten de generaals Foulkes, Morton en Walford om prins Bernhard, die zoals bekend tot de passagiers behoorde, te begroeten^ Generaal Morton overhandigde prins een brief van de gouverne,- generaal van Canada, die belangrijke ambtsbezighec£L6 S ders vertoefde. Nadat eenZim kapel de volksliederen va NPfipr land cn Canada ten "ujj gebracht, inspecteerde d d erewacht, terwijl 21 saf„ weerklonken. uutschoten Een aardige attent. van d. Canadese regering war „Batavia" een eScadi;,°at f"l? met straalaandrijving zond, dat de K.L.M.-vS ste 75 kilometer escorf®0n dat ogenblik werd de'ee^tav?fi gevlogen door prins Bernhard, die in Gander de stuurknuppel van de K.L.M.-piloot had overgfaomen. In Montreal nam jfc prins af scheid van de beroflming en pas sagiers van de „Rjtavia". Alvorens zich naar zijn^otel te begeven, gaf hij voor de(^anadese radio in het Engels fffhet Frans uiting aan zijn diepgevoelde dank voor de ont- vajgt in Canada, voor welk land Aoningin Juliana en het Neder landse volk zoveel sympathie heb ben. Vliegen in Nederland veel goedkoper DEN HAAG. Do K.L.M. hooft besloten de» passage-en vrachttarie ven op het binnenlandse luchtvaart- net met Ingang van 1 Juni drastisch te verlagen. De enkele reis- en re tourtarieven voor de ignen van Am sterdam naar Maastricht, Gronin gen en Leeuwarden (driemaal per dag in belde richtingen), zullenvr(2» wel worden gehalveerd.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1